Kath. Den Helder huldigt zijn zilveren Priesterjubilaris r Eerste plechtige H. Mis Oudorp hoalt zijn Priesterzoon in Nagedachtenis D. A. Klomp geeerd Uitingen van dankbaarheid jegens de HoogeerwDeken A. H. Harst ALKMAAR EN OMSTREKEN J van de WelEerwaarde Heer H. J. Kaandorp Schagen wint de beslissende strijd tegen De Germaan Monument onthuld Marktberichten PAG NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 24 Mei 1948 Het Lyceum ter bedevaart Ruim 300 Eerste Communicant jes Onze agenda KEGELEN HAARLEM KAMPIOEN Grote belangstelling* voor de wedstrijden Wesf-Frisio 2~HFC 2 7~0 „Grote Beer 26 Mei te Amsterdam Hoofdprijzen Staatsloterij W.-Frisia 3 Purmerst. 2 Tennis UITSLACEN ALKM4AH. Docertten en leer- nygen van net Alkmaars Lyceum meicten Zaterdgg 22 Met ae tradi- tioneie bedevaart naar Heiloo tot intentie van de leerlmgen, In net Dijzonder van de candidaten voor net eindexamen. 's Morgens om ongeveer 8 uur vanat de wilhel- rrunajaan vertrokken, liep men biddend langs de sandersloot en door net Heuooerbos naar de ka- pel van (J. L.. vrouw ter Wood. De zeereerwaarde neer w. Zijistra,- moderator van net lyceum, droeg de tl. Mis op en wees in zyn pr^|k op de grote omvang, welke de lviaria- verenng na het Aigemeen contfuie te Epnese in 431 nam, een ver- ering, die smds de vorige eeuw nog groter werd door de verschijningen der H. Maagd te Ljourdes en Fati- ma en onlangs in ons land op grote wijze tot uitdrukking kwam by de iviariateesten in Maastricht, De mo derator drong er op aan vooral in deze moeilyke tyden zijn toevlucnt te nemen tot de H. Maagd. Wa net ontbijt werd de bedevaart besloten met lor en processie m de turn rondom de kapel. Het was gisteren groot'feest In de drie parochies en in de ruim 300 Katholieke gezinnen van de eerste CJommunicantjes. In elke parochie waren er circa 100 jongens en meisjes, die de mooiste dag van hun leven beleef- den, omdat de Eucharistische Ko- ning voor het eerst Zijn intrede deed in hun hartjes. nog het woord, die dankte voor de gelukwensen. Hij verklaarde, dat 't Haarlems tiental de H.K.B. en hem«geen beter geschenk had kun- nen geven. nu de H.K.B. binnen- kort zijn gouden jubileum viert. K. J. M. V. Woensdagavond zal voor de K.J. M.V. broeder Vulbertus komen spre- ken over de sterrenbeelden. K.J.MV.-ers houdt deze avond vrij. NOGMAALS „DE ROZENKRANS" Doordat gisteravon<j talloze te- leurgesteld moesten worden, heeft de Directie van het Gulden Vlies. Willem Goossens nog eenmaal be- reid gevonden om een voorselling van dit boeiende toneelstuk te ge ven op Vrijdag a s. 8 uur. Kaartver- koop en plaatsbespreking begint morgenochtend om 11 uur. ZILVEREN WAAGTOURNOOI Spannende wedstrijden Vrijdagmiddag was wel de be- langrijkste en meest sensationele party, die tussen Scheffer en Feeke. Scheffer was in deze partij goed op draef en won in 11 beurten. Des avonds trok vooral de aan- dacht de wedstrijd Feeke-Hoogland. Steeds had Hoogland de leiding en 't zag er naar uit, dat hij zou win- nen, maar in 't gezicht van de ha ven strandde hij. Nog 8 caramboles ontbraken aan de 400. toen hij een •betrekkelijk eenvoudige stoot miste. Met een mooie serie van bijna 100 tiep Feeke zijn achterstand aardig in. Nog eenmaal kreeg Hoogland een kans, doch de ballen lagen in zulk een moeilyke oositie, dat het een poedel werd Daarna maakte Fe°ke de partij uit. Zaterdag waren er wederom ver- CINEMA AMERICAIN: ..Be cause of him", alle leeft. VICTORIA THEATER: „De Zwarte Spiegel", 18 jaar. HARMONIE: ..Sensatie om Tosca", 14 jaar. A.B.T.: „Het Boek der Wil- dernis",-14 jaar. APOTHEKEN: Apoth. Schou- ten-Oele, Koorstraat 47. BONNEN HALEN. Op Dins- dag zijn aan de beurt de letters L. en N. Voor onze parochiepriesters was j schillende spannende partijen, ter- it 'n /jni i IrL-n rlnrt tt>nn4 I ...ill -J 1ir1 n het 'n drukke dag want zij legden gezamenlijk 'n 300 bezoeken af. Het was 'n dag" waarop het contact tussen Parochie en gezinnen dank zij het kind vernieuwd en veeste- vigd werd. U1TKIJKEN! Zondagmiddag reed een taxi naar het station, toen een dame van 60 jaar plotseling de weg overstak. De chauffeur moest krachtig remmen en reed op het trottoir. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, maar de dame kreeg een proces- verbaal. ONVOORZICHTIG *Een jongen van 13 jaar reed met zijn fiets op de Voordam, terwijl z'n zusje van 3 jaar voor op de stang zat. De jongen verloor de macht over het stuur en reed met fiets, zusje en zichzplf te water. Voorbij- gangers trokken de kinderen op het droge. BCRGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Anne M., d. van A. Oudijk en J. Fijn- h^er; Francisca C. M., d. van D. de Vriqs en Y. H. van der Geest; Cornelia M„ d. van R. Schouten en T. M. Heesbeen; Tineke, d. van J. H. Ooijevaar en J. Oostwoucier; Pe ter J. M., z. van P. C. Ignatius en M. C. Noe; Gerarda F., d. van J. B. M. Pureveen en J. Sleuters, Maria H., d. van A. L. de Kuyer en H. van Kersel. Overleden: Petronella M. van Berkum, oud 7 jaar. R. K. ORATORIUMVERENIGING Voor het Brahmsconcert, dat morgenavond in het Gulden Vlies gegeven wordt, zijn nog voldoende kaarten beschikbaar. ook voor be- zoekers van buiten. Zij kunnen een kwartier voor het begin kaarten krijgen. Medewerkenden zijn Maar- tje Kliffens, sopraan, mevr. Frede- rikse en J. Couv5, piano. Op de banen van De Unie te Alk- maar werden gisteren de laatste der districtswedstrijdpn gehouden. De belangstelling voor deze ontmoetin. gen tussen de tientallen van Haar lem, Amsterdam, Gooi- en Eemland en Alkmaar was zeer groot, vooral uit Amsterdam en Haarlem waren vele supporters meegekomen. Practisch was de strijd reeds voor twee weken terug in Haarlem be- slist en 't moest al heel vreemd lopen, wilde het kampioenschap aan het Haarlems tiental ontgaan. Al mocht dan het Alkmaars tiental het. genoegen smaken als eerste te ein- digen en dus baas in eigen huis te blijven, het kon toch niet verhin- deren, dat Haarlem kampioen werd. De Haarlemmers verdienen dit kampioenschap zeer .zeker, want zij hebben bij deze distrlctswedstrijden een constantere vorm getoond. dan de everige tientallen. De Alkmaarse gooiers waren goed op dreef en met het mooie hout van 2031 werd de eerste plaats veroverd. 2. Haarlem 1927, 3. Amsterdam 1896, 4. Gooi- en Eemland 1642. De eindstand is nu: 1. Haarlem 15 punten (kampioen), 2. Alkmaar 13 punten, 3. Amsterdam 8 punten, 4. Gooi- en Eemland 4 punten. De individuele prestaties van het Alkmaars tiental waren: A. Kall mann 213, W. v. d. Bosch'212, C. H. de Lange 210, M. de Haas 208. Jac. v. Spanje 201, G. J. Genefaas 200, J. Eickholt 199. C. Klerk 199, B. Wil- lers 198, B. Mas$e 191,. Veel spanning bracht de strijd om het clubkampioenschap van het district. Het Amsterdamse Intiem werd hier Wn met 990 hout. Het Koekoek. vijftal stelde teleur. De Alkmaar- ders hadden nog een zeer goede kans. maar in 't bijzonder op baan 4 waren de resultaten beneden de verwachtingen. ODO uit Haarlem werd drie, waardoor drie clubs met 12 punten uit de strijd kwamen en het totaal hout van de vier wed strijden moest beslissen. ODO uit Haarlem werd met 10 hout verschil kampioen. nl. 3538, 2. Intiem. Am sterdam 3528, 3. Koekoek, Alkmaar 3499. Het resultaat op de Alkmaarse banen was: 1. Intiem 990, '2. Koe koek 953. 3. ODO. Haarlem 802, 4. Houdt Plank, Bussum 805. De individuele prestaties van het Koekoek-vijftal waren: A. Kall mann 226. Joh. Diepen 202, G. Jon- ker 178. B. Willers 178, G. J. Gene faas 169. Na afloop der wedstrijden heeft de voorzitter van de A.K.B.. de heer Joh. Diepen. nog een kort woord gesproken. Op de eerste plaats wenste hij de Haarlemmers geluk met het behaalde kampioenschap en bij voorbaat wenste hij hen succes in de strijd om 't kampioenschap van Nederland. Ook de heer Oostipga. als be- stuurslld van de N.K.B.. feliciteerde Haarlem eveneens met dit succes. 1—0 0—3 ..AFC- wijl de beslissing moest vallen. Wes- sels had een mooie kans en van zijn laatste partij. tegen Haberer hing alles af. Won Wessels. dan was hij winnaar, doch wanneer Haberer de partii in zijn voordeel wist te be slissen. dan kwam de jeugdige Fie- ke voor 1 jaar in het bezit van de zilveren Waag. Het werd een span nende partij. waarin Haberer het eerst dp 400 vol maakte. Wessels strandde op 394. Alzo werd Feeke winnaar van dit welgeslaagde tour- nooi, waarin hij tevens de hoogste serie maakte. n.l. 367. De pcijzen werden door de heer Rolie op de hem -eigen wijze uitgereikt en iede- re deelnemer ontving als aanden- ken een zilveren lepeltje met de Waag er op. A. ,F C.-NIEUWS. AFC inn.Alkmaar Jun.- Bergen adsp.—Arc adsp. Hedenavond 7 uur: Alcm. Vict. 5—AFC 3.* Eindplyk hebben wij weer nieuws", door omstandigheden wa ren -wij met in de gelegenheld deze te maken. De junioren en adsp. wlsten bel- den in het Alkm. 'l'ournooi te win- nen. Het was van de adsp. de 2de overwinmng in successie. Jongens zorgt dat Jullie een volledig suc ces bereiken m dit tournooi. Houdt de naam AFC hoog. a.s. woensdagavond bestuursverg. ten huize van de heer Brugman, vermeers.traat Alkmaar. Hedenavond de laatste clubavond van dit seizoen. De competitie en bekerwedstry- den zyn ten emde dus ook de club- avonden. Komt alien deze laatste avond paas ons clubgebouw Beem- ster, Waagplein AFC-ers en belangstellenden! Op net einde van het seizoen wiilen wy een enkel woord zeggen. Ailer- eerst AFC-ers jullie toonden ]e van net jaar weer echte AFC-ers. Gaat zo door. Traint V&n de zomer extra serieus, dan komen wy het volgend seizoen met een record-aantal kam- pioenen uit de bus. Toont dat het werk van de Geest. Adv., bestuur, keuze en tecnnische, junioren en aosp.commissie en trainer met te vergeeis is. Belangstellenden aan u ben woord van dank voor de be langstelling voor ons betoond. Het was noor ons alien de morele steun om door te zetten. wy spreken de hoop uit dat uw groep zich het vol gend jaar verdubbelt want uw steun is onontbeerlyk. En nu opbouwen voor het meuwe seizoen. Het veld wordt geheel vernieuwd, het wordt als een biljartlaken. AFC-ers van voorzitter tot jong- ste welp, belangstelenden van Jong tot oud, arm en ryk: Bouwt alien mee Aan een groot sterk AFC A.s. Woensdag geen training voor de junioren. De PPC-er. UNAC-COMITE Het plaatselijk Comite voor de Unac (hulpverlening aan noodly- dende kinderen in heel de wereld) is thans samengesteld als volgt: Weth. R. Bakker. voorz.; de da mes Mevr. M. Conijn-Schreuder, Mevr. E. Fels; Mevr. C. Koot-Kra- mer; Mej. Dr. A. G. Schoo; Mevr. D. Snijders; en de heren Tj. Adema; Dr. H. J. Hofstee en F. L. Putman. VERKEERSEXAMEN 1948 BERGEN. Na reeds eerder af- gelegd schriftelijk examen werd door leerlingen van de openb. lage- school, de St Adelbertusshool te Bergen en de openb. lagere school te Schoorl 't practisch gedeelte af- gelegd. Bij het schriftelijk examen werd geen der leerlingen afgewezen voor het practisch gedeelte. De examencommissie, bestaande uit de heren R. Edzes, commandant van de Verkeersgroep te Alkmaar, G. Dieckman, groepscommandant rijkspolitie te Bergen; S. J. Nijdam, hoofd van de openb. lagere school te Bergen en G. C. J. Ros, ambte- naar ter secretarie, had het de can didaten niet al te gemakkelijk ge- maakt. In het rijden parcours wa ren weliswaar geen voetangels en klemmen gelegd, de meest belang- rijke verkeerstekens kwamen even- wel voor. Dat er nog veel hapert aan voldoende kennis der verkeers- regels bij de jeugd, heeft dit exa men wel bewezen. Slechts een 8-tal jongelui, t.w. G. Rikkerink, E. Schotten. K. Stappers, J. Nijdam, P. Sevenhuijsen te Bergen en Ver- wer te Schoorl. slaagden zonder enige fout, zowel in schriftelijk als in practisch gedeelte. Van het tot. aantal candidaten, n.l. 76, is dit niet direct een flink percentage. Het aan tal afgewezen candidaten bedroeg9. De uitreiking van de keurig ver- zorgde diploma's geschiedde door de burgemeester, dr W. Huijgens. HEILOO. Begunstigd door mooi weer werd de 'weleerw. heer Kaandorp, die Zaterdagmorgen in de kathedraal van ons bisdom de H. Priesterwijding ontving, in de namiddag van die dag in de kom van ons dorp opgewacht door een fjjeurige stoet van bruidjes, ruiters en jeugdverenigingen, die hem on- der de vrolijke muziek van het fan- farekorps St Cecilia naar de feeste- lijk versieede parochiekerk bracht. De belangstelling langs de weg was zeer gjoot en een ieder had de vlag uitgestoken om de jongge- wijde priester een welkom toe te j roepen. Door de erepoorten, een werk door de katholieke bloemisten van Heiloo uitgevoerd, betrad de Neomist het kerkplein. In de kerk gekomen, sprak de zeereerw. pas- toor Van Muijen hem toe en wees erop. dat Heiloo een bevoorrechte plaats was, daar zij reeds zovele malen een priesterzoon naar het i altaar mocht geleiden. De pastoor verzocht de Neomist de neergekniel- de gelovigen zijn eerste priesterze- gen te wiilen geven. Vervolgens ce- lebreerde de weleerw. heer een plechtig lof. Om tien uur werd de jonge pries ter de vo'lgende morgen wederom door een stoet van bruidjes, zusjes en nichtjes van de Neomist, van de pastorie afgehaald, die hem bij het binnentreden van het kerkgebouw voorafgingen, terwijl de gelovigen hem staande het welkomstlied toe- zongen. Vervolgens begon 'de eerste plechtige H. Mis, waarbij hij geas- sisteerd werd d<¥>r zijn twee Heer- qpms. de weleerw. heren Van Vught als d;' ken en subdiaken. terwijl de zeereerw. heer pastoor Van Nuyen en de weleerw.heer G. Lagerberg resp. als presbyter assistens en cer- moniaris fungeerden. De weleerw. heer G. van Vught hield de feest- predikatie, waarbij hij in juistgeko- zen woorden de grootheid van het priesterschap schetste en vooral de degelijkheid van het echt katholieke gezin noemde als voorwaarde voor een priesterroeping. Het gemengde zangkoor onder de leiding van zijn directeur, de Jieer Piet Groot, ver- tolkte zeer verdienstelijk de Missa Pontificalis van Perosi. Na de H. Mis werd op sublieme wijze de priestercantate, een compositie van de heer Groot zelf, uitgevoerd. Tijdens de officiele huldiging, die des middags aan de eigenlijke re- ceptj£ voorafging. bood het comitb bij monde van de heer W. Tamis het parochiale geschenk aan, het- welk bestond uit een fiets. De fan- farevereniging St Cecilia speelde enige nummers, de schoolkinderen brachten een zanghulde en voerden een spreekkoortje op. Van de gele- genheid om de Neomist persoonlijk te feliciteren, werd door zeer velen gebruik gemaakt. Een plechtig danklof was een waardig slot van deze dag, die an- dermaal het bewijs leverde, dat Heiloo zijn priesters weet te eren. eren. Het is voor de rood-gele reser ve's een daverende overwinning geworden. HFC bood weinig tegen- stand. De score werd geopend door Edelenbos, terwijl Stapel even la ter een verdwaalde bal oppikte en hard inschoot 20. HFC komt nu eventjes gevaarlijk voor het W.-Fr. doel, maar doelman de Vries blijft telkemale de situatie meester. Tien min. voor de rust was het weer Sta pel, die met een kopbal er 3—0 van maakt. Na de rust had HFC hele- maal niets meer in te brengen en geleidelijk aan werd de score tot 70 opgevoerd. Jammer voor de rood-gelen, dat Watergraafsmeer zijn laatste wed strijd tegen Alkm. Boys won en hiermede promoveerde, maar mis- schien lukt het een ander jaar be ter; aanpakken van het begin tot het einde en wie weet kunnen we dan West-Frisia weer spoedig te- rugzien in de res. 2de klasse. Onder begunstiging van uitste- kend voetbalweer werd Zondag de promotie-degradatiewedstrijd Ger maanSchagen I gespeeld. Het is een door en door spannende wed strijd geworden van het begin tot het einde. waarin Schagen door een betere combinatie overtuigend de meerdere was. Schagen wint de toss, en het spel golft enige tijd regelmatig heen en weer. Na dit ongeveer 10 mmuten durend terreinverkennen, brengt Schagen het tot de eerste corner, doch deze levert niets op. De Geel- Zwarten herhalen dit spelletje nog enige malen, maar met gelijkluidend resultaat. De wedstrijd was ongeveer 20 mi- nuten oud, als Schouten de bal uit- stekend krijgt toegespeeld. Hij staat gunstig en weet er wel raad mee. Hoog en serieus verdwijnt het leder in des Germanen heiligdom. 01. Dat laten de gastheren niet op zich zitten, en brengen het tot en- kele corners, die echter al evenmin succesrijk waren dan hun voorgan- gers aan de andere zijde. Zo ging de rust dan in met de 10 voor- sprong van Schagen. Ongeveer 10 minuten na de ver- kwikkende thee (voortreffelijk te gen de zenuwen) fabrigpert v. Strien uit een vlot voorgezeTte bal het tweede doelpunt. Nauwelijks is de bal weer aan het rollen gebracht, of Germaan ziet de kans schoon en deponeert het leder onherroepelijk achter Slikker. Daarmede was de eer gered. 12. Schagen gooit er nu een extra schepje bovenop, want zoiets moet niet meer gebeuren. En jawel, na een mooie soepel combi- nerende opmars naar het Germanen doel, weet Schoorl. die de inmiddels wegens een kjjitblessure uitgevallen Schouten heeft vervangen, de bal in het net te werken. Hiermede was het pleit beslecht, al mag worden erkend, dat de gast heren tot het laatste ogenblik stevig partij gaven. Terugziende op deze fair gespee^de wedstjijd, mag wor den geconstateerd, dat alle Schagi- nezen uitstekend teamwork hebben geleverd. Deze overwinning is dan ook volkomen verdiend. Proficiat Geel-Zwarten, ga zo voort. Het herwonnen derde klasser- schap zal dan blijvend zijn. Het troepenschip „Grote Beer" wordt omstreeks 26 Mei te Amster dam verwacht. Aan boord bevinden zich ruim- 1100 demobiliserenden, afgekeurden en verlofgangers van de Kon. Landmacht, de Kon Marine en het K.N.IL. 's GRAVENHAGE, 24 Mei Prijs van 20.000: 11284; f 5000: 14998; f 1500: 21561; f J000: 2669, 7804, 8580 VrolUk wapperden de vlaggen in de parochie Oudorp, ter ere van de Weleerw. Heer Th. Wljn- ker. die Zaterdagmorgen in de Kathedrale Rasiiiek van St. Bavo te Haarlem door Mgr. J. P. Hui- bers tot priester werd gewjjd. Tegen half 7 werden de neomist, zijn ouders en talrijke familie" af gehaald van de ouderlijke woning in de Heerhugowaard. Gezeten in een open auto en voorafgegaan door een twintigtal ruiters bereikte de stoet de grens van Oudorp. waar de Hartnonie St. Caecilia uit Alkmaar, de verkenners en gidsen er zich bij aansloten. De tocht door de parochie is een ware zegetocht geworden, alien, waren uitgelopen om de neomist een hartelijk welkom toe te roepen of te wuiven. Teruggekeerd op 't schoolplein werd de wiideling namens heel de parochie welkom geheten en geluk- gewenst door 't fioofd van de jon- gensschool. de heer F. J. M. Nuijens. waarna jonge. heldere kinderstem- men. begeleid door St. Caecilia. hem enthousiast het welkom toezongen. Hierna celebreerde de neomist een plechtig Lof. nadat de Zeer eerw. Heer Pastoor W. J. H. Polder hem vanaf de preekstoel gelukge- wenst had met zijn H. Wijding. Zondag droeg de neomist aan 't nrachtig versierde altaar van zijn tot de uiterste hoeken gevulde pa rochiekerk zijn Eerste Plechtige H. Mis op. Daarby geassisteerd door de Zeereerw. Heer Pastoor W. J. H. Polder als presbyter-assistens, de Weleerw. Pa^er J. van Diepen als diaken en de Weleerw. Pater J. Dekker als subdiaken. Door de Z.E Heer C. Wijnker, oud-pastoor en heeroom van de neomist. werd een indrukwekkende feestpredicatie ge houden. Het parochiale zangkoor, o.l.v. de 'EER van VELE grote belangstellenden verscheidenheid hadden zich Zaterdagmiddag op de algemene begraafpiaats ter by- woning van de onthulllng van het grafmonument ter nagedachtenis aan Dirk A. Klomp verenigd. Onder de aanwezigen waren, be- halve veel vrienden uit Bergen en Alkmaar, de 89-Jarige oud-burge- meester Jb van Reenen, B. en W. en vele raadsleden, de diehter A. ^Roland Hoist, tal van schilders, ir G. Lienesch, de heren Danelaar en v. d. Laan uit de Schermer, de heer Joh. Smits uit Bergen aan Zee, be- stuursleden van V.V.V., directie en redactie van de Alkmaarse Courant journalisten en vele anderen. Burgemeester dr W. Huygens nam als voorzitter van het comite tot oprichting van het monument het woord, om dank te brengen aan de initiatiefnemers en de beeldhouw- ster mevr. Kouwenaar-Bijlo, aan wier talent hij hulde bracht voor de wijze, waarop zij de eigenschap- pen van Klomp In het monument tot uitdrukking had gebracht. Klomp zelf zou net te veel eer ge vonden hebben, doch spr. is dank- baar, dat de burgerij en vrienden op deze wijze de nagedachtenis van de man. die voor Bergen zoveel be- tekende, dankbaar heeft wiilen eren. Spr. bood het monument aan mevr. Klomp aan als blijk van de genegenheid, vriendschap en dank- baarheid, die Bergen haar man toe- droeg. Hy besloot met de wens, dat dit monument tot in lengte van jaren mocht getuigen van vrijheids- zin en dankbaarheid jegens de man, die zoveel deed voor Bergen. De heer P. Klomp uit Voorburg sprak namens mevr. Klomp en de familie een dankwoord aan alien, die aan de totstandkoming van het monument hadden medegewerkt, in ----- bet bijzonder aan mevr. Kouwenaar Tot slot voerde de heer v. Maris I voor haar even liefdevolle als kunst- zmnige arbeid. Spr. noemde het een grote onderscheiding en een troost- ryke gedachte, dat door dit monu ment de nagedachtenis aan Dirk Klomp levendig .blijft. Hij schetste hierna de betekenis v*an Klomp, die zeer uiteenlopende vrienden had, omdat zijn belangstelling en vriend- schap uitging naar alle mensen. Hy schetste de verdiensten van Klomp voor Bergen, voor de zaak, waar hy aan ver.bonden was en herinnerde eraan, hoe hy reeds in zyn jonge jaren in het openbaar aandrong op sociale en maatschappeiyk verbete- ringen, die in latere jaren als van- zelfsprekend werden beschouwd. Tot zyn \(pornaamste eigenschap- pen behoren zijn naastenliefde. vr{j- heidszin en vaste overtuiging. Dat zijn werk algemene waardering ge- noot, blijkt aldus spr. uit dit monument en uit de grote belang stelling uit velerlei kringen by de onthulling daarvan. Spr. eindigde met 'n woord van dank aan alle aanwezigen voor hun belangstelling. Het monument dat in zandsteen is uitgevoerd, stelt 'n zittende man- nenfiguur, schryvend op 'n papyrus- rol; de herinnering aan de journa- listieke arbeid van Klomp. De vrou- wenfiguur symboliseert de liefde, 'n vogelmotief de vrijheidszin. Behal- ve naam en data, draagt het monu ment het opschrift: Aan de journalist, bouwer aan Bergen's welvaart en aan 't geluk der mensen. De burgery. Namens 't gemeentebestuur legde burgemeester Huygens een krans aan de voet van het moryiment, waaraan mevr. Klopip en vele vrienden een bloemenhulde toe- voegden. Na afloop verenigden de genodig- den zich in de Rustende Jager, waar de thee geserveerd werd. heer H. van Wonderen. luisterde de H. Dienst op met een voortref- felijke uitvoerine van de ..Missa in Honorem Sancti Eduardi Regis" van L. Refice. De orgelbegeleiding was bij de heer Jac. Nic. Al in uitstekende handen. Na de H. Mis zone het koor de Priestercantate van Elbert Fransen op qlleszins loffelijke wlize. Om 3 uur was de kerk weer ge- vuld met een talrijke schare gelo- vieen en celebreerde de neomist een "Techtig Danklof met de lofzang Te Doom. Hierna besaven zich alien naar t veremgingsgebouw waar de re- ceptie plaats had. De R.K. Gem ZangveremVing „Sur«mm CoHv ender leiding van de heer Cas Himmelreich, luisterde met enige uitstekend uitgevoerde zangnum- mers het geheel op. De Zeereerw. Heer Pastoor, als voorzitter van 't feestcomitA bood met een hartelijke toespraak het cadeau van de parochie: een dres- soir, een boekenkast en een lamp aan. Hierna kwamen nog de familie van de neomist. de Kath. Arbei- ders Beweging, de buren. „Sursum Corda" en de Missienaaikrans ge- schpnken aanbieden, waarna de neomist, bewogen en nog vol van alles wat hem deze dagen allemaal te beurt was gevallen. dankte voor alles wat hy ondervonden en ge- kregen had. Hierna was er gelegenheld voor ledereen de neomist en zijn familie geluk te wensen. Ook de burge- meesters van Oudorp en Heerhugo- wagfd boden hun gelukwensen aan. Zaterdag en Zondag waren weer hoogtijdagen voor de parochie Ou dorp, dagen waarop wy ons weer e^n voelden in eerbied voor de priester en de priesterlijke waardig- heid. ANGELUS-DOMINI HEILOO. A.s. Dinsdagavond 20 uur. repetitie van alle groepen voor het openluchtspel in 't Bruno- gebouw. Naar wy vernemen heeft de heer Th. Buys z'n medewerking by de regie toegezegd. ZICHTBAAR ONDER DE INDRUK van de ontvangst, die hem na een week aiwezigheid werd bereid, stond de hoogeerw. deken A. H. Harst Zaterdagavond tegen zeven uur op het pleln van zijn parochiekerk, in gezelschap van zijn familieleden en de leden van het werk-comite, die de zilveren jubilaris per auto vanaf Alkmaar hadden vergezeld. Tientallen bruidjes staken hun gele en witte anjers omhoog als welkomstgroet; klokgelui en fanfaregeschal waren de tekenen dat de feestelijkheden rond het priesterjubileum vav de deken van Schagen en pastoor van de Si Petrus en Paulusparochie op het punt stond een aanvang te nemen. Toen de harmoniekapel Winnubst het plechtige „Tu es Petrus" van Haller had laten horen en de deken voorafgegaan door de ceremoniarius, misdienaars, bruidjes, pater Peters, pater Leenders en de vlootaalmoezenier Wilmink de luisterrijk versier de kerk betrad, daverde door de luidsprekefs het welkomstlied over de stad, gezongen door de honderden gelovigen die in het Godshuis geen plaats onbezet hadden gelaten. SCHAKEN EGMOND AAN ZEE. De uit- slagen van Donderdag j.l. luidden voor de eerste afdeling: P. Mante— P. Zyp 01; J. KoopmanG. Stam 10; J. de WaalJ. van Don 10: A. Heere—W. de Graaf afgebr.- H. FranseJ. Valkering De wedstryd tegen Oppositie uit Heiloo is uitgesteld tot Donderdag 27 Mei a.s.. 19.45 uur in het club- huis ..De Westerkim" aan de Bou levard. BTJURTVERENIGING ZUID SCHERMER. Naar wij vernemen vergadert de Buurtver- eniglng ..Zuid-Schermer" Dinsdag a.s. in het caf£ van de heer P. van Saase. De agende vermeldt o.m. de vaststelling van de datum der fees- ten en de bespreking van de ring- ryderij. Met de zelfde cijfers waarmee W.- Fr. 3 verleden week Purmersteijn 2 versloeg, n.l. 10, werden ze thans zelf verslagen. De wedstrijd werd zeer slecht geleid en vooral de wijze waarop Purmersteijn in de eerste helft het doelpunt maakte, was o i. te zwaar gestraft. Een der Purmer steijn spelers schoot de bal keihard tegen de West-Frisia back zijn hand aan, het resultaat was een penalty, die natuurliik niet werd gemist. Hoe\yel W.-Fr. in het verdere ver- loop der stryd gedurig in de meer- derheid was. wisten zij niet een maal te doelpunten. Volgende week zal de beslissingswedstrijd gespeeld moeten worden en hoogstwaar- lyk wel in Hoorn. LANGftDIJK. 22 Mei. 15.000 kg aardappelen: grote 4460, kleine 3136; 34.000 kg rabarber 6.50 NOORD-SCHARWOUDE. 22 Mei. 25.000 kg rabarber 6.506.60; 900 kg spinazie 8.508.60 MEDEMBLIK, 22 Mei. 3500 kg vroege aardapp. gr. 45—48; kriel 27 —32. Het openingslof. Kapelaan Th. Dekker beklom de preekstoel en richtte zich tot de Deken uit naam van de gelovigen, die in de afgelopen week door Pater Eusebius Peters O.E.S.A., op de ver- heven betekenis van het priester schap waren gewezen. „Op de vooravond van uw zilve ren priesterjubileum ontvangen wy u in de gerestaureerde en feestelijk getooide parochiekerk. We hebben de gelegenheid aangegrepen om onze dankbaarheid te tonen voor .de grote weldaden die God ons door zyn priesters heeft geschonken. Ondanks de zorgvolle tijden wiilen wy uiting geven van onze vreugde om het jubileum dat u, Hoogeerw. ju bilaris, in de komende dagen gaat vieren. Wij bidden om steun, opdat u in staat zult zijn de parochie tot steeds gro.tere bloei te brengen en wij verzoeken u alle feestelijkheid te zien als een lied van dank aan God, maar ook als een blijk van lof en hulde aan uw persoon." Onmiddellijk na het welkomst- woord van kapelaan Dekker cele breerde de Qeken een plechtig Lof, met assistentie van Aalmoezenier Wilmink en Pater Leenders. De jeugd marcheert met vlaggen en fakkels. Toen de duisternis reeds was ge vallen trok een massale stoet van alle katholiek-georganiseerde jon gens en meisjes door de stad, voor afgegaan door „Winnubst". Brandende fakkels verlichtten de rijen en wierpen hun schijnsel op de talrijke vlaggen en verenigings- vaandels. De katholieke jeugd maak te zich op voor een defile dat door een grote menigte werd gadegesla- gen. In volmaakte orde marcheer- den de groepen naar de pastorie en zo talryk waren de deelnemers, dat op het plein v66r de kerk geen steentje zichtbaar bleef. Het was een prachtig schouwspel; feestelijk gestemde, van een krachtige katho- liciteit getuigende jongens en meis jes, tegenover een zilveren priester jubilaris wiens streven het steeds is geweest om de jeugdorganisaties te herstellen van de schade door de oorlog ook hier teweeggebracht. Hopman Moester richtte zich tot de Deken en sprak namens de aan- getreden jeugd zijn dankbaarheid uit om de kracht die God in een vijf-en-twintigjarig priesterleven had geschonken. ,.We zijn verheugd dat we van onze blijdschap in het openbaar kunnen getuigen, nu dat aan zo- velen helaas niet meer mogelijk is. U hebt ons de juiste spoorte- kens getoond en we zyn bereid de weg te volgen die leidt tot het voor on3 alien bestemde doel. Moge ook voor de jeugd de vruchten van uw priesterlijke arbeid steeds schoner worden." Begeleid door Winnubst klonk uit honderden jonge kelen het hulde- lted. Toen dankte de Deken voor ve";assing die de jeugd hem met dit defiM had bereid. „Een zilveren priesterfeest geeft aanleiding tot bezinning. Ik vind het zo treffend, dat de priesters in ons Bisdom aityd met waarde ring spreken over Den Helder, omdat zij weten dat de kathoiie- ken van onze stad hoogachting hebben voor de pastoors en kape- iaans die hier worden aangesteld. Ongetwijfeid gaan ook thans uw herinneringen uit naar myn on- vergeteliike voorgangers: Pastoor Hulp, pastoor De Jong" en pastoor Koopman, aan wie de parochie zo veel te danken heeft. Door de oorlog is veel kapot gemaakt, vooral in de jeugdbeweging. Het is heeriyk te constateren, dat het herstel zyn voltooii'ng nadert en ik kan u wel verzekeren dat van alle feestelykheden, die ik wel- licht nog te wachten ben, deze jeugdhi^lde een van de meest on- vergeteiyke onderdelen zal zyn," Na een driewerf hoera voor de jubilaris marcheerden de enthou- siaste betogers af. Nog enkele mi nuten brandden de sterke lampen, die voor het defil6 tegen de pastorie waren bevestigd, maar toen viel ook hier de duisternis na een avond vol plechtigheden, die voor het welsla- gen van het gehele feestprogramma het beste deden verwachten. Zondagmorgen. Toen het nachteiyk donker bo- ven feestvierend Den HeMer was teruggelopen naar hat Oosten, en de heeriyk-biyde dag was aange- broken, waarop wy God gingen verheerlijken in de persoon van zyn jubilerende Priester, togen alle parochianen naar het kerkge bouw. De morgen vond zijn hoogtepunt in de Solemnele Hoogmis, gecele- breerd door de Hoogeerw. Deken, geassisteerd door Pastoor De Vlie- ger als Presbyter Assistens, Pastoor Warmenh^yen als Diaken en Rector van Hussen als Subdiaken. Cantores waren Vlootaalmoezenier Wilmink en Rector Stolwyk, terwyl Pastoor van Veen fungeerde als Assessor en Kapelaan Th. Dekker, Pater Leen ders en Broeder Beaties optraden als ceremoniarii. Onder de aanwezigen waren de Commandant Marine Kapt. ter Zee I. W. Reynierse en de Directeur Rijkswerf Kol. S. G. l^prendregt. Terwijl de zachte tonen van het orgel in lichte val neerdeinden op de biddende menigte, een sfeer scheppend, dat het al met een stille wijding omgaf, schreed de Priester schap, voorafgegaan door een ry van bruidjes, naar het Altaar. Het zang koor zong het „Veni Creator" van J. H. Oremus. De Gregoriaanse gezangen werden verzorgd door de Schola Cantorum, onder leiding van Broeder Camil- lus, de vaste gezangen door het koor onder leiding van de heer A. J. Lee- wens met orgelbegeleiding van de heer Th. Schaatsenberg. Gezongen werd de „Missa in honore Sanctae Maide Magdalenae", van Philip Loots. Na het Evangelie besteeg Pater Peters de preekstoel, om te spreken over de menselijke ziel, meer spe- ciaal over de ziel van de Priester. als het kunstwerk van Zijn Schep- ping. ..Similes Ei erimus". „Het is van alle eeiyvigljeid af Gods bedoeling geweest. dat de mens eeuwig op Hem zou gelijken. Ja, het was Gods ide- aal, dat de mens zou zijn het beeld van Zyn eeuwige schoonheid. Dit is dan ook de roeping van de mens, dat hij in de loop van zijn leven deze gelykenis sprekender doet wor den en dat het in de eeuwigheid zo volmaakt mogelijk zij. Daarna werd het H. Offer aan God opgedragen. Het was als een stukje hemel op aarde, waar de pracht der Llturgie en Liturgische plechtigheden door de H. Kerk op enkele vierkante meters In haar volheid werd getoond. V66r de zegen met het Allerhei- ligste, zong het koor het Tantum Ergo van Anton Bruckner, en na de H. Mis de Priestercantate van H. J. Leewens1, met de woorden van Pastoor Weever. Onder luid appiaus overhandigde de heer Kolster een couvert, wel- ker inhoud door de deken naar eigen goeddunken kan worden besteed. Nog eenmaal liet het koor zich horen met „0 Salutaris Hostia" en toen dankte de hoogeerw. jubilaris voor alle hulde, die hem was ge bracht. De deken was erkentelyk jegens de burgemeester, de mari- necommandant en de directeur van de rijkswerf, dat zij zitting hadden wiilen nemen in het feestcomite. Hij wees op de w&arde, welke gehecht moet worden aan personen, die in leidende functies respect en ver- trouwen genieten. Er moet in Den Helder nog veel opbouwend werk worden verricht, maar de toekomst kan met vertrouwen worden tege- moetgezien. De deken dankte pas toor van Veen voor de goede sa- menwerking, de leden van ereco- mite, feest- en werkcomite voor hun constructieve arbeid en ten- lotte, samenvattend alle organisa- ties, zonder wier medewerking een vruchtbare priesterarbeid niet mo gelijk is. Ook het kerkbestuur kreeg van de jubilaris woorden van lof, evenals het zangkoor en de heren Overtoom. Bij alle wensen, die hem waren geschonken, wilde de deken er voor zichzelf nog een aan toevoegen: dat het hem gege ven mqcht zyn nog vele jaren te te werken aan de katholieke be- langen van Den Helder. Om vier uur bracht ..Winnubst" een serenade voor de Pastoriee waarbij de voor zitter, de heer Mahieu, namens be stuur en leden de Deken dank zeg- de voor het medeleven, dat men van hem had mogen ondervinden; hij wenste hem geluk met zyn ju bileum en hoopte, nog in lengte van dagen hetzelfde medeleven te ontvangen. Plechtig Lof Onder het plechtig Lof, dat om alf vijf werd gecelebreerd door Pastoor Vollenbrecht als diaken, Pastoor Coppers als subdiaken en als troondiaken en subdiaken Kap. Dekker en Pater Leenders, sprak de feesteling zyn parochianen toe. Hij gaf uiting aan de gedachten en gevoelens, welke hem de laatste 24 uur hadden beheerst. Zeer was hy getroffen door de geweldig ont vangst. welke hem bereid werd en hy had hiervoor niets dan woor den van oprechte dank. In het kort weidde de Deken uit over de histo ric van het kerkgebouw en de groei en bloei van het katholieke leven in Den Helder. Toen hij vlak na de oorlog de zielzorg in de perochie moest waarnemen, en de ontredde- ring zag, welke door de oorlog was teweeggebracht, zag hij zich ge- plaatst voor een moeilyke taak. Toch, zo zeide hij, was het verba- zingwekkend, hoe snel het katho lieke leven weer openbloeide, hoe alles weer goed ging, zodat hij niets anders kon zeggen dan dat hij God heel speciaal dankte voor de dne laatste jaren, welke hy de moeilijkste, maar ook de mooiste jaren van zyn 25-jarig Priester schap noemde. Hij dankte alle parochianen voor de medewerking, welke zo onbaat- zuchtig en welwillend werd ver- leend en daarna alien, die ertoe hadden medegewerkt, ieder op zijn eigen wijze en op zijn eigen ter- rein, het herstel van het katholieke leven in Den Helder te stimuleren. rlij eindigde met de woorden wel ke in gulden letters boven het al taar staan geschreven: „Aan U, Drieeenheid, een van Wezen, aan u zij glorie en eer en lof en dank in alle eeuwen der eeuwen." BAVO-NIEUWS URSEM. Ons lste toog welge- moed naar Koedijk, om het gouden kruis diehter te naderen, maar ze konden de zege niet hehalen, met 40 moesten ze het loodje leggen Overigens verdiende Koedijk de overwinning volkomen, in een re- gelmatige en sportieve wedstrijd Van de ovenge elftallen heb ik geen uitslagen binnen gekregen, dus kan ik deze niet vermelden Vol gende twee weken geen voetballen. 6 Juni wordt er op het terreln een grote sportdag gehouden met diver se turnverenigingen. Dus dan gaan we die sport eens bekijken en dan 13 Jum naar Texel. We vertrekken om 9 uur vanaf caf<5 Oudejans. Komt alien op tijd want er wordt op geen mens gewacht. 66 84 8—4 5—3 1—7 5—3 Hoofdklasse DDV 1Leimonias 1 Victoria 1—Park Marlot 1 Leimonias 2—Hilversum 1 Overgangskiasse Park Marlot 2—Inside 1 2e klasse Inside 2Enkhuizen 1 VVGA 2—Rood-Zwart 1 Juliana 1Smash 1 3e klasse Helder T.C. 1Inside 3 afgebr. stand 2—0 Joy 3—KZTV 1 6—2 Toss 1Go Ahead 1 17 KZTV 2—Forest Hills 1—7 ,4e klasse Pinok6 1Juliana 2 44 KZTV 3—Held. T. C. 2 2—6 Held. T. C. 3—Beverwyk 2 afgebr. 04 TOZ 2—Toss 2 8—0 Juliana 3—Gloria 1 4—4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2