Teale^ REDTHETKIND „ENERZIJDS VLEIERIJ ANDERZIJDS LASTER" ZUSTER SCHLACHTA neemt de strijdbijl op! DE SPEURHOND Bonloze kolen in het verschiet Verenigde Naties op de bres voor de noodlijdende jeugd W at is UNAC Maar eerst moet ieder zijn twaalf eenheden binnen hebben Pools communisme toont het katholicisme twee gezichten Humor Indrukwekkende protestrede tegen achter- stelling der katholieken Sociale Ver zeker ing PAG. 3 Dinsdag 25 Mei 1948 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Haogse voetbaltribune in brand De Katholieken hebben nog veel te leren Bevin ontvangt V.S.-ambassadeur BRANDSTICHTER HOUDT 17 JAAR Authentieke film over gevechten in Zeeland M Oudste Bijbelmanuscript ontdekt Prins Aschwin op Soestdijk Nieuwe Spaanse Gezant gearriveerd Prins Willem II" op sleepreis FEUILLETON „Ik ken drie weeskinderen. Pierre, die het huilende knaapje van zeven was, dat enkele Canadezen in de zomer vap 1944 in ons hoofdkwartier te Caen brachten en dat we temidden van een hel in een kelder in veiligheid konden brengen. Pierre's vader, een postbode, was door de Gestapo doodgeschoten omdat hij enke- len van onze kameraden had verborgen. Op een hoop puin, even buiten Caen vonden we zijn lijk. Op een papier, dat op zijn jas was gespeld, stond te lezen: „Ik was een verrader". De ouders van twee andere kinderen een jongen en een meisje konden we met grote moeite onder de ruines vandaan graven. Zij waren dood. Vlak bij hen vonden we een portret uit de tijd toen zij met him kinderen nog een gelukkig gezin vormden". weeshuizen zijn overvol en Enri- chetto lijdt armoe. CHINA. Li Duh Kwei, 14 jaar, is ook wees. Zijn ouders werden door de Japanners vermoard. De jongen ontsnapte en bedelt om voedsel en onderdak. En zo kunnen we doorgaan. Grie- kenland, Joegb-Slavie, Philippijnen, Bulgarije, Roemenie, Duitsland, Oostenrijk, overal zijn het kinderen, die lijden en onwetend gestraft worden voor wat een andere gene rate misdeed? En is het dan niet meer dan van- zelfsprekend, dat de Ver. Naties de kreet" „Redt het Kind" over de ge- hele wereld doen klinken? Veel dingen, die de wereld nodig heeft, moeten wachten. Maar het kind kan niet wachten. Juist nu is het de tijd, dat zijn lichaam wordt gevormd en zijn verstand ontwik- keld. We kunnen niet tegep hem zeggen: „morgen". Zijn dag is van- daag. De Ver. Naties zijn meer dan een Assemble, meer dan slechts een politieke organisatie. Ze verte- genwoordigen het wereldgeweten. Eens waren we alien kinderen en het geven vandaag zal onze eigen jeugd doen terugkeren. v. E. „Daarom stuur ik u dit geld vervolgt een onbekend gebieven Engelse soldaat aan het Londense comite van UNAC, waarin hij een bedrag sloot. UNAC. Wat weten we van deze organisatie M? We horen veel over de Ver. Naties, de Veiligheidsraad, de debatten en de veto's. Maar UNAC missen we in de kranten- koppen en voorlichting over de doelelnden van deze or»nisat* is tot nu toe zeer gering geweest UNAC (United Nations Appeal lor Children), het beroep van de Ver Naties voor het kind is belang rijk] omdat als gevolg van de oor- log met zijn vernietiging en ver- schrikkingen over de gehele we reld millioenen kinderen Kunnen we nog wel snel gen g handelen om dit probleem op te lossen en wordt wel algemeen be- sefh dat we de wereld voor een dreigende ramp moeten behoeden. De toekomst hangt voor een groot deel af van de nieuwe generatie. Hoe zal die er uitzien? Hoe zal die ten opzichte van het leven komen te staan? Als de komende generatie thans als kinderen m platgebom- bardeerde streken leeft onder de meest afschrikwekkende omstan- digheden, als de jeugd thans hon- ger lijdt, als de kinderen thans met stelen in hun onderhoud moeten voorzien, als er thans geen disci pline en weinig ontwikkelmg onder hen te vinden is, als ze thans bijna alien lijden aan ziekten, die ver- oorzaakt worden door armoede en honger, dan zullen zij, die dit alles overleven, bitter worden, vol van haat en ontevredenheid en zal nun levenshouding ontzaggelijke proble- men met zich meebrengen voor de staatslieden van morgen. Dit alles beseffen de Ver. Naties door hun studie van het probleem der kinderen. Wanneer die grote organisatie gaat functionneren, dan zal de hongersnood moeten ophou- den en zal een gemeenschappelijk streven de wereld over deze ramp- zalige toestand heenhelpen. Laten we onszelf toch vooral geen zand in de ogen strooien door met een schouderophalen te. verklaren, dat de toestanden wel overdreven zullen zijn voorgesteld en dat de - kinderen de gevolgen hebben te dragen van de oorlog, waarin hun vaderen zlchzelf en de wereld vrlj- willig hebben gestort. Zowel het hart, het verstand als het geweten doen de mens v66r alles denken aan de kinderen. Deze kinderen staan het verst verwijderd van alle verantwoordelijkheid voor de kritieke situatie, waarin de we reld zich bevindt en zij vertegen- woordigen het toekomsj,ig leven en bergen in zich de toekomstige mo- geliikheden, zowel voor de wereld in het algemeen als ieder volk in het bijzonder. Laten we onszelf niet in slaap sussen met de bewering, dat het niet zo erg met de kinderen in de diverse landen is gesteld. We nemen slechts een paar uit de duizenden beschikbare gegevens. FRANKRIJK. Francois Clemen- ceau, 9 jaar, wees. Zijn vader, een tandarts, wegens ondergrondse acti- viteit met zijn vrouw omgekomen in een Duits concentratiekamp. Francois leeft met zijn grootmoeder in de ruines van Nantes. Door ge- brek aan voedsel en warmte staat Francois op de rand van t.b.Oi Hij zou zo graag tandarts worden ITALIe. Enrichetto Bucco, wees van 12 jaar. was tegenwoordig bij het vermoorden van haar vader door de Duitsers. Haar moeder werd door de schok krankzinnig. De Gistermorgen tegen 8 uur werd de Haagse brandweer gealarmeerd voor een zware brand op het ter- rein van de Haagse voetbalclub V U.C. aan de Schenkkade. De over- dekte tribune stond in brand. Men vermoedt dat het wegwerpen van een sigarettenpeukje de oorzaak is. De overdektetribune is over een lengte van 20 M. verbrand. Het vuur werd geblust met 3 stralen. Het weggeworpen sigarettenpeuk je de vermoedelijke oorzaak is terecht gekomen in een stapel zitkussens, die onder de tribune waren opgeslagen tijdens de wed- strijden van gisteren. A1 die tijd hadden de kussens liggen smeulen, totdat omstreeks 8 uur gistermorgen het smeulen in brand overging. Douglas Woodruff, de ook in Ne- derland welbekende hoofdredacteur van het Engelse katholieke weeic- blad „The Tablet" schrijft in het nummer van 15 Mei o.m. het vol- gende over het Europa-Congres in Den Haag, waaraan hij deelnam: „De katholieken moeten erkennen, dat zij nog veel te leren hebben en dit op korte termijn dienen te doen. De liberalen en de socialisten zijn niet van zin om louter het ge- tal der katholieken van betekenis te achten, zolang de katholieken niet gemobiliseerd zijn. De H. Stoel, die de idfee van een Verenigd Europa warm ondersteunt duidde mgr Giobbe, de apostolische nuntius te Den Haag, als waarne- mer aan. Het voornaamste wat hij kon opmerken, was, dat om Europa te verenigen in handen ligt van mannen, die indien zij aan zich- zelf worden overgelaten de ka tholieken niet zullen erkennen als de hoofdfactor, welke deze zouden kunnen en moeten zijn. In Europa zijn er niet meer socialisten dan katholieken, doch bij iedere gele- genheid wordt de aandacht ge- schonken aan de gevoeligheden van de socialisten." Lewis Douglas, de Amerikaanse ambassadeur te Londen, heeft Za- terdag een bezoek gebracht aan Be vin, de minister van Buitenlandse Zaken, terbespreking van de toe- stand in Palestina en zijn weerslag op de EngelsAmerikaanse betrek- kingen, zo wordt officieel medege- deeld. Van gezaghebbende zijde te Lon den verneemt Reuterj diplomatieke correspondent, dat Bevin, in zijn onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur, er de nadruk op ge- legd heeft, dat het van het groot- ste belang is, dat Engeland en de V. S. met berekking tot het vraag- stuk niet van elkaar vlrvreemden. Landschapsschoon in Indie. Vissershaven in de buurt van Indramajoe (Java). (Van een onzer verslaggevers) WANNEER DE KOLEN VAN DE BON GAAN? Wel als men de thermometer in de hal van de Staatsmijnen in Heerlen tot maatstaf neemt, dan lijkt de tijd in het nabije verschiet Het gaat goed in het Limburgse. Dagelijks reppen zich 14.000 mannen naar de kolenbekkens om zwart goud te delven en voor gebruik geschikt te maken. In vergelijking met andere na-oorlogse jaren stijgt de firoductie, doch er zijn toch nog heel wat moeilijkheden. Vraagt men naar de officiele mening over distributie-vrije kolen, dan krijgt men ten antwoord: ook voor de directeur van het Rijkskolenbureau en de minister van Economische Zaken is het nog een vraag, hoe het kolenprobleem zich zal ontwikkelen. De Bijzondere Raad van Cassatie te 's Gravenhage verwierp het cas- satieber#ep van C. M. van der Jagt tegen het vonnis van het Bijzondere Gerechtshof te Den Bosch, dat hem veroordeelde tot 17 jaar gevangenis- straf. Van der J. was een der zeS hoofddaders van het bekende dra ma aan de Vloeiweide bij Breda, waarbij een groep landwachters 'n boerenwoning in brand staken, waarin zich 6 illegale strijders en een moeder met twee kinderen be- vonden, die alien zijn omgekomen, Hij was de man. van wie tenslotte bewezen kop u'orden, dat hij de brand had gesticht. Maandagavond werd in het ge- bouw der P.Z.E.M. te Middelburg door 2 Noorse officieren een film vertoond, die is opgenomen in 1944 tijdens de gevechten tussen Wpst- Kapelle en Domburg. Er bestond voor deze filmavond grote belang- stelling. De speeltijd was 20 minu- ten. De film werd de gehele avond door vertoond. Er werd geen entree geheven doch gecollecteerd voor de Stichting 1940—'45. Intussen staat wel vast, dat er in officiele kringen in het geheel niet afwijzend wordt gedacht over het vrijgeven van kolen. Integendeel, er wordt ernstig overwogen op welk tijdstip tot een dergelijke maatre- gel het geschiktst zou kunnen wor den overgegaan. Het moment, waarop men huls- brand vrij geeft, moet met zeer veel zorg worden gekozen. Geeft men bijvoorbeeld kaas vrij en blijkt achteraf. dat de vraag de productie belangrijk overtreft, dan bestaat de mogelijkheid om op het eerst ge- nomen beslult terug te komen zon- den dat het publiek hierdoor in ernstige mate wordt bevoor- of be- nadeeld. Bij kolen ligt dit anders. De een slaat kolen in de zomer op, de ander in de herfst en een derde beetje na beetje in de winter. Zou den nu kolen in de zomermaanden worden vrijgegeven en zou na ver- loop van tijd blijken, dat gunstige verwachtingen omtrent productie en invoer niet in vervulling gaan, het zou onmogelijk zijn zonder het prin- cipe van eerlijke verdeling te scha- den, de kolen weer op ae bon te doen. Daarom staat nu reeds vast, dat het vrijgeven van de huisbrand zal kunnen worden verwacht, nadat iedere houder van een kolenkaart in het bezit is van een minimum rantsoen van 12 eenheden. Wanneer men dus nog dit stookseizoen tot n dergelijke maatregel zou besluiten, 'dan zal dit niet eerder zijn dan in de laatste maanden van dit jaaT of de eerste maanden van '49. Onzekere factoren Theoretisch bezien is het vrijwel zo goed als zeker, dat de kolen in het komende seizoen van de bon af gaan. De ontwikkeling van de productie in de Limburgse mijnen geeft vol doen de aanleiding tot deze verwachting. Doch hoe zal de in voer verlopen en wat voor winter staat er ons te wachten. In 1947 werden er 11.000.000 ton kolen ge- dolven tegen in '46 8.000.000 ton. Vergelijkt men de maandcijfers van het vorig jaar met die van 1948, dah valt hieruit wederom vooruitgang te constateren. Het is echter ook weer niet zo, dat Nederland thans on- danks de grote productie van een belangrijk overschot kan spreken. Integendeel, maandelijks vinden nog belangrijke importen plaats. Deze moeten alle worden betaald in dol lars, zowel die uit Amerika als die *Pierino Gamba, tien jaar oud, het Italiaanse muziekwonder, ver- toeft thans in Stockholm. Wij zien de tienjarige dirigent hier voor het Zweedse Koninklijke Orkest in de Opera te Stockholm. Pie- diriqeert uit het hoofd en kent 43 symphonieen uit het hoofd. n i i TV-AVironrrAn rmo Na zijn bezoek aan Zweden zal Pierino ook een bezoek brengen aan Nederland. uit Duitsland. Op de vraag of voor deze invoeren dollars van het Mar shall-plan kunnen worden gebruikt is thans geen antwoord te geven. Zouden de importen om welke re- den dan ook wegvallen, dan zou de productie van de Limburgse mijnen niet voldoende zijn om volledig in de behoefte te voorzien. Opvoeren van deze productie behoort voor- lopig tot de zeer vrome wensen. Te- kort aan arbeiders, vooral aan on- dergronds personeel, vormt een on- overkomelijk beletsel. Naar de 12 millioen ton Hoe elke maand 66n millioen ton kolen naar boven te halen, voor dit vraagstuk staat men in de mijn- streek. Bij een jaarlijkse productie van 12 millioen ton zou de zaak er heel wat rooskleuriger voor staan. Ondanks de gunstige arbeidsvoor- waarden en de prima sociale om- standigheden. waaronder de mijn- arbeiders werken, is dit beroep niet zeer in trek. Behalve Limburg, le- veren de overige provincien wei nig of geen arbeiders. Ook buiten- landers blijken zich meer en meer tegen het mijnbedrijf te kanten. Van de paar duizend jonge Polen,- die naar Nederland zijn gehaald, zijn er, die energieke pogingen aan- wenden in een ander beroep vaste voet te krijgen. De enige mogelijk heid om afdsende uit de impasse te raken schijnt gelegen te zijn in de mechanisatie van de kolenwinning. Hieraan wordt d^n ook terdege aan dacht besteed. Voorlopig is het nog niet zover. Dit behoeft echter het vrijgeven van de kolen niet in de weg te staan, tenzij er inderdaad andere grote tegenvallers komen. Enige dagen geleden meldden wij dat in de woestijn van Jude^ ver- scheidene meer dan 2000 jaar oude manuscripten zijn gevonden, die o. m. boeken van het Oude Testament zouden bevatten. De directeur van de Amerikaanse school voor Oosterse studien te Je- ruzalem, prof. Miller Burrows, van de Yale-Universiteit te New Haven Connecticut V.S.) heeft thans me- degedeeld, dat de?e ontdekking het oudst bekende manuscript van het boek van Isaias betreft. Dit manu script dateert uit de eerste eeuw voor Chr-vus en moet dus als bij zonder waardevol worden be- schouwd, omdat de andere tot nog toe bekende volledige teksten van Isaias uit de negende eeiiw na Chr. stammen. Het manuscript, op perkament ge- schreven, is bijna voilkomen gaaf bewaard. Het schrift gelijkt op dat van het z.g. „Nash"-document. Een tweede gevonden manuscript bevat een commentaar op ,de eerste twee hoofdstukken van het boek van de profeet Habacuc, een derde handelt over de wetten van een weinig bekende joodse secte, waar- schijnlijk de Esseniers. Deze kostbare archeologische vondsten bevinden zich thans in de bibliotheek van het Syrisch-ortho- doxe klooster van St. Marcus te Je- ruzalem en werden aan de geleer- den der Amerikaanse school voor Oostetse studien voorgelegd ter identificatie. Per K.L.M. Ujntoestel landde j.l. Maandagmorgen op Schiphol Prins Aschwin, die in de V.S. ver'schil- lende universiteiten heeft bezocht. Op het vliegveld was o.m. ter be- groeting aanwezig Z.K.H. Prins Bernhard. Per Dakota vloog Z.K.H. Prins- Bernhard zijn broer naar Soesterberg vanwaar het per auto naar het paleis Soestdijk ging. WARSCHAU (KNP) Het commu- nisfische regime in Polen heeft enerzijds de laatste tijd een geheel veranderde houding aangenomen tegenover de Poolse geestelijkheid, die ook vanwege haar gedrag onder de Duitse tyrannie openlijk wordt geprezen, doch anderzijds wordt in de propaganda het Vaticaan tezelf- dertijd als de grote tegenstander van Polen aangemerkt. Deze dub- belzinnige tactiek beoogt, de „vader- landslievende" Poolse priesters te scheiden van het „anti-PoolseVa ticaan en zijn medestanders in Po len Dit bleek naar aanleiding van de van 17 tot 19 April j.l. gehouden bedevaart naar Kalisz van honder- den priesters, die de Duitse concen- tratiekampen overleefd hebben. Zoals bekend, zaten alleen reeds in Dachau 1689 Poolse priesters. van tvie er 700 terugkeerden; van 277 anderen staat vast dat zij in de gas- 'kamers zijn vermoord. Alleen reeds het Diocees Cholm verloor meer dan 300 geestelijken. Op de pries- terbedevaart in Kalisz verscheen geheel onverwacht de Woiwode van Poznan (Posen) als vertegenwoordi- ger van de communistische Poolse President Bierut en onderscheidde 10 van de voormalige priestergevan- genen met de belangrijke „Orde van de Poolse Wedergeboorte". De Pool se radio en de pers toonden zich zeer ingenomen met de bedevaart, doch rfchtten ondertussen hevige aanvallen op het „Duitsgezinde Vaticaan. Pius XII werd op grond van Zijn jongste schrijven aan de Duitse Bisschoppen gekenschetst als een vriend van Hitler-Duitsland en in verband met de Italiaanse ver- kiezingen als bondgenoot van het Amerikaanse kapitalisme; de „aan het volk getrouwe" Poolse geeste lijkheid werd rechtstreeks opgeroe- pen, geen aandacht meer te schen- ken aan de richtlijnen van Rome. Het voornaamste Poolse commu nistische blad ,.Glos Ludu schreef waarderend dat verscheidene pries ters die naar Kalisz togen, grote voorstanders waren van de Oder- Neisse grens. Op 23 April 'schreef het echter: ..Washington en het Va ticaan hebben elkander de hand ge- reikt bij het voeren van een anti- aspecten" van het probleem der uit. wijzing van gehele volksmass^ s. Ook zei de Paus niet in deze brief, dat de vooroorlogse grenzen hersteld moeten worden, doch vroeg slechts of het te veel verwacht was, „te wensen en te hopen, dat alle be- trokkenen opnieuw hun toevlucht nemen tot het nuchter verstand en zij wat gedaan is ongedaan maken, voor zover dit nog mogelijk is." Een verder bewijs voor de dub- belzinnige tactiek van het Poolse communistische regeringsapparaat en zijn propaganda-organen vormde het feit dat in het proces tegen de voormalige nationaal-socialistische Gauleiter van Danzig en Pommeren, Albert Fortter, die op 29 April j.l. ter dood werd veroordeeld. de door deze van 1939 tot 1945 georganiseer- de godsdienstvervolging een voor- naam. onderdeel van de tegen hem ingediende klacht uitmaakte! En tot slot wijzen wij erop, dat alhoewel de Poolse regerings en gemeente- lijke overheid aanmerkelijke. mate, riele steun verleent o.m. bij het herstel van de door de Duitsers ver- woeste kerken te Warschau, op 3 Mei jl. de viering werd verboden van het Poolse nationale feest van O L. Vrouw, Koningin van Polen.. LIET is al oude wijsheid, dat er een tijd is voor tranen, maar gelukkig ook een tijd voor lachen. We behoeven geen eeuwige zwartkijkers en zuur- pruimen te zijnHet is zelfs zeer goed, een gezonde zin voor hu mor te hebben. De Heilige van morgen, Philippus. Neri, is daar wel een treffend voorbeeld van. Hij wist de vreugde in, het leven te ontdekken. Ook voor ons is de blijheid, de opgewektheid als een druppel olie, die tie machine lichter en vlotter doet lopen. Woon aan de zonkant, niet en- kel van de straat, maar van heel uw bestaan. Laat er een lach af kunnen op zijn tijd! Leef prettig voor uzelf en uw omgeving! De humor laat zich overal terugvin- den, tot in de meer gewone din gen toe. Wees weer blij en maak weer blij! MARCUS Silezie over te leveren aan de Duitse kapitalisten en miHtairisten." Met betrekking tot bovengenoemd Pau- selijkschrijven verklaarde het, dat de Poolse geestelijken en leken ..duidelijk stelling moeten nemen t.a.v. de verklaringen van de Paus". Er werd natuurlijk niet op gewe- zen, dat Z. H. in Zijn brief aan de Duitse Bisschoppen uitdrukkelijk verklaarde, dat Hij „zich op de eer ste plaats niet bezig hield met de juridische. economische en politieke BOEDAPEST (KNP) Bij de laatste grote debatten in het Hon- gaarse parlement heeft de afgevaar- digde Margaretha Schlachta (Kath. Vrouwenbond) scherpe critiek uit- geoefend op de houding der rege- ring ten aanzien van de belangen der katholieken, die meer dan twee derde van Hongarije's bevolking uit- maken. Deze Margaretha Schlachta, een Pools beleid. Zij zijn van plan, ;.gi iari2e vrouw met zilverwit haar. A. nnvi rl n TlnUCO i n De nieuwbenoemde Spaanse Ge zant in Nederland, Emilio Navas- quez, is Maandagmiddag met zijn echtgenote per K.L.M.-toestel uit Madrid op Schiphpl aangekomen.. De „Prins Willem II" van de firma Anthony Veder en Co., het schip dat ten Oosten van de Fayal zijn schroef verloor, is thans onder- weg naar Rotterdam. De Engelse sleepboot ..Turmoil" is er Zaterdag in geslaagd vast te maken en begon om 19.40 de sleepreis naar Rotter dam. afstammelinge van de 12e eeuwse Hongaarse aristocratie en van de Poolse koningen, is een religieuze, stichtster van de Zusters van So ciale Hulpverlening, die hun hui- zen hebben niet alleen in Europa, maar ook in Amerika. In 1909 hield zij haar eerste voor- dracht over de rechten van de vrouw in de industrie en sindsdien heeft zij steeds een belangrijke rol gespeeld in het Hongaarse openbare leven, waar zij zonder ophouden de rechten van alien,-die werden on- derdrukt, heeft verdedigd en zo ook tijdens de pro-nazi-regering in Hon- garije op de bres stond voor de bescherming der Joden. In de vlammende protestrede, die zij thans weer in het Hongaarse parlement hield. noemde zij het een grievend onrecht, dat vier jaar na de bevrijding van het nazi-regime nog geen enkel christelijk dagblad in Hongarije heeft kunnen ver- schijnen. Ook kunnen thans geen boeken meer worden gedrukt en uitgegeven, tenzij na voorafgegane censuur. Als katholieke schrijvers of firma's een katholiek boek wil- len uitgeven, duurt het maanden eer het censuurbureau de vereiste goedkeuring geeft. Als de Hon gaarse katholieken in de pers wor den aangevallen, hebben zij geen middel om zich te verdedigen. In het verdere gedeelte van haar protestrede herinnerde Margaretha Schlachta aan de felle aanvallen, in Hongaarse persorganen gericht tegen het Hoofd der Katholieke Kerk, waarbij zij er met nadruk op wees, dat deze onwaardige critiek niet alleen de Paus en het Vaticaan treft, maar al degenen, die tot de Katholieke- Kerk behoren. Zij som- de 23 artikelen op, waarin het Vati caan en de Katholieke Kerk in Hon garije op beledigende wijze waren aangevallen, zonder dat een katho lieke dagbladpers in staat is, op passende wijze van repliek te die nen. Dagelijks herhalen zich deze aanvallen, waartegen de katholieken zich niet kunnen verdedigen. Als een buitengewoon zware slag voelen de katholieken de naasting door de Staat voor de grote katholieke St. Stephanusdrukkerij en uitgeverij, welke geheel werkte voor de ver- eorging van de godsdienstige en culturele behoeften van de katho lieken in Hongarije. Toen de toegestane spreektijd om was en de spreekster verzocht haar enige verlenging toe te staan, werd dif geweigerd. Als een bewijs hoe- zeer de slavengeest van het com munisme reeds zijn stempel heeft gedrukt ook op de officiele politiek van deze eertijds om haar vrij- heidsliefde en ridderlijkheid zo be kende natie, mag wel gelden, dat deze moedige vrouw, tegen wie geheel Hongarije met bewondering en dankbaarheid opziet, door de voorzitter van het Huis na het be- eindigen van haar rede tot de orde werd geroepen, wegens de wijze waarop zij haar protest tegen de censuur op katholieke leer- en lees- boeken had ingekleed. Er zij aan herinnerd, dat Margaretha Schlachta vorig jaar een tijd als parlements- lid geschorst werd wegens haar brandmerking van het historisch materialisme. V. Belangrijk is ook dat de com- missie het bodempensioen voor iedereen gelijk wil doen zijn, hoe- wel de premies toch een percenta ge van het verdiende loon zullen bedragen Zou men dit niet doen, dan kwnmen de laagst gesalarieer- den niet aan het bodempensioen toe. Hier staan de sterken dus voor de zwakken. Aan het behoud van de spaarzin de bareidheid om ook zelf offers te brengen teneiride eigen levens- avond te verzorgen, is zoals zij reeds met de commissie benadruk- ten, inderdaaa veel gelegen. Bij de behandeling van de Noodwet Ouderdomsvoorziening in de Twee de Kamer woog dit belang bij vele leden zelfs zo zwaar, dat zij haast met tegenzin hun stem aan dit toch prachtige stuk werk gaven. Zij wilden geen aftrek van eigen in- komsten. Wat ware echter anders mogelijk geweest? Minister Drees had inderdaad bij bestaande rege- lingen kunnen aanknopen, hfj had deze inkomsten uit andere hoofde buiten beschouwing kunnen laten, het gevolg zou echter geweest zijn, dat belangrijke groepen buiten de werkingssfeer der wet waren ge bieven en dat de uitkeringen be langrijk hadden moeten worden verlaagd. Waar het,ons om gaat is dit: Men moet wat elke overgangs- regeling betreft, de liefde voor de spaarzin en de zelfverantwoorde- lijkheid niet zo zwaar laten wegen, dat daarvan de directe noodgeval- len de dupe worden. Wij weten het wel, sommigen die voor eigen pen- sioen betaalden, zeggen: Wat heb ik er aan, de helft ervan krijg ik slechts meer dan hij die niets be- taalde. Inderdaad, maar wie is die hij? Was hij gezien de vooroorlog se sociale- en economische verhou- dingen wel in staat premie te be- talen? Hoe het zij, er was in elk geval nog geen wettelijk geregelde ouderdomsvoorziening, zoals die er straks wel zijn. Wat er op het --Agenblik wel is, zijn een aantal to- taal onverzorgde gevallen. Mocht de Staat, die hier het voile pond gaf, niet met de Heer 4van de Hof zeggen: Is uw oog boos, omdat ik goed ben? Deze aanloop was nodig om een juist oordeel te kunnen vellen over hetgeen de commissie nu als over- gangsregeling op langere duur vqorstaat. Dat zijn dus de mensen, die ha '50 aan bod' komen, mensen waarvoor de Staat voorlopig even- eens nog zwaar zal moeten bijpas- sen, omdat de definitieve verzeke- ring zoals men weet eerst over veertig jaar volledig zal kunnen werken. Geen aftrek meer van de bij-inkomsten. zoals nu, meent de commissie, ook al niet in de over- gangstijd, en wij zeggen uitste- kend, mits het althans zo gevonden zou kunnen worden, dat degenen, die ook werkelijk in het geheel geen bij-inkomsten hebben, toch aan de bedragen van de huidige noodvoorziening toe komen. Maar dat kan de commissie jammer ge- noeg niet garanderen. Integendeel zij valt in dezelfde fout als inder- tijd de tegenstanders van de nood voorziening: Om de gelukkigen me bij-inkomsten geen formeel on recht aan te doen, zouden de be dragen omlaag moeten, waarvan de niets-hebbers dan echter de dupe zouden worden. De bedragen, die de commissie voor de over- gangsregeling voorstelt, zouden ongeveer 70 ®/o van de huidige kunnen bedragen. Daar komt nog dit bij: wie kan duidelijk maken, waarom de men- sen van na '50 minder recht heb ben dan die voor '50, eenmaal een precedent geschapen zijnde en last not least: wat blijft er van het goede effect van de huidige nood- regeling over, wanneer de bedra gen inplaats van te stijgen zullen dalen? Wij kunnen ons begrijpen, dat minister Drees in zijn voorwaarde bijzonder ten aanzien van dit punt uitdrukkelijk enige reserve maakt. Unificatie, zegt de commissie-Van Rhijn, niet alleen .ten aanzien van de kring der verzekerden, maar ook ten aanzien van de uitvoering. Het huidige dualisme. waarbij per ver- z£keringstak en bedrijfs- en over- heidsorganen naast elkaar werk- zaam zijn, mag niet bestendigd worden. Nu gaat het erom, hoe deze uni ficatie te verwerkelTjken. De staat kan alles van boven af regelen en ook in de hand houden. De andere mogelijkheid is, dat de staat haar bevoegdheden in deze aan lagere organen afstaat. anders gezegd, dat er dus publiekrechtelijke organen ontstaan. De ganse teneur van het rapport .Van Rhijn is, dat het 't in onze kringen zo warm voorgestane subsidiariteitsbeginsel wil toepas- sen en als zodanig worden dan ook vakbedrijfsverenigingen voor de uit voering van de verschillende soorten van sociale verzekering aangewezen. De figuur van de vakbedrijfsvereni- ging, een bedrijfsvereniging dus voor het gehele vak, kennen wij reeds uit het ingediende wetsont- werp werkloosheid en wachtgeld- verzekering, daarnaast komt er dan nog een rest bedrijfsvereniging, waarin zij worden ondergebracht, die niet bij een bepaald vak zijn thuis te brengen. Oorspronkelijke roman uit bet Russische spiormenleven 43. Alexandra verliet zacht 't slaap- vertrek yan haar vader en toen ze buiten in de brede gang stond, vroeg ze zich af: „Zou ik het dur- ven? Zou ik het wagen? De toren- kamer? Deze koperen sleutel met de drie fijne tandjes past in 't slot! Zal ik hfem. zal ik mezelf de vrij- heid terug geven? Zullen we vluch- ten? Beiaen? Of zal ik hem alleen redden? Het paleis staat onder be- waking. Als het mislukt, is alles verloren. Nu heb ik tenminste nog een kan's. Ik kan liefde voor hem huichelen en als ik eenmaal inPa- rijs benWat zal ik dan doen? M'n God, wat is die keuze vrese- lijk." Ze hoorde stappen beneden in de gang, er klonken schellen, stem- men gonsden. Ze ging naar bene den, de sleutels weggestopt in de binnenzak van haar witte schort. Nog juist kwam ze op tijd om Iwan te verhinderen de werkkamer van haar vader binnen te gaan. Hij had al meermalen op de deur geklopt. „Iwan, de minister voelt zich niet wel en is naar bed gegaan." „Dokter Djalanda is daar. Hij is gestuurd door de heer Tegleff". „Vraag' of de dokter morgenoch- I tend terug wil komen. De minister 1 slaapt." Iwan verwijderde zich en Alexan dra riep hem n&: ,,'t Personeel kan naar bed gaan". Toen ging ze naar haar kamer en hier waehtte ze met bonzend hart, tot alles stil was in het grote huis. De klok op de voorgevel deed elf zware slagen gonzen over het met hoge ijzeren hekken omperkte voorplein. Nog steeds weifelde Alexandra. Wat wilde Tegleff met het zenden van de dokter? Zou hij zekerheid willetj hebben omtrent de gezondheidstoestand van hadr vader? Ging z'n sluwheid zo ver, dat hij doorzien had, wat zij van plan was te doen? Ze moest handelen voor het te laat was. Snel liep ze naar de tweede verdieping, toen naar de derde, en hier, in een nis, was de kleine ijzeren deur, die naar Ce toren leidde. Ze stak de sleutel in het gat, wrong die naar rechts, twee-, driemaal om. Toen week de dikke deur zuchtend naar binnen open. Ze rende de ijzeren treden op. tikte aan de deur, kreeg geen antwoord. Michael, met het hoofd op de armen, was op tafel in slaap gevallen. Z'n brochure was gereed. Hij had er negen uur aan een stuk aan gewerkt. had er z'n nobelste bedoelingen in uitgedrukt. Want, zo redeneerde hij, wat Tegleff ook met dit geschrift voor mag hebben, de waarheid moet onder alle om- standigheden beleden worden. Op- eens werd hij gewekt door gekras tegen de deur, om ergens een slot of grendel te vinden. Hij stond op, naderde op z'n tenen de kleine ijzeren deur, die plots open kraak- te. Alexandra had eindelijk gevon den wat zij zocht. Ze wist, dat deze deur, behalve met de sleutel, ook door het drukken op een knop ge- opend moest worden, maar, $inds hier indertijd Rogoginsky gevangen zat, had Tegleff er een bijzondere grendel op laten maken, welker werking alleen aan hem beke'nd was. Deze grendel moest anderhal- ve slag om haar spil gedraaid wor den. Dit gelukte Alexandra bij toe- val. Ze stond plots in het felle licht van de electrische zolderlamp. „Michael!" hijgde ze. ..Alexandrajuffrouw Alexan draGij?" „Stil", fluisterde ze, ..niemand weet. dat ik hier ben." Hij zonk voor haar op de knieen, kuse haar hand en zei zacht, als in aanbidding: „Ge komt, alseen engeR XII De gevaarlijke tocht „Sta op", zei Alexandra, ..we heb ben geen tijd te verliezen. We moe ten een besluit nemen. Het is tus sen vader en Tegleff tot een wor- steling gekomen. Ge moet alles weten: die worsteling ging om mij! Tegleff eist mij op als z'n vrouw. Hij heeft mij en m'n vader voor de keuze gesteld: Geef ik hem m'n ja-woord niet, dan zijn we verlo ren. Op wat mijn vader gedaan heeft, staat onverbiddelijk de dood- straf. Vader is ziek. Hij ligt te bed. Ik heb zijn sleutels gestolen en ben gekomen om Uin vrijheid te stellen. Haast u, pak bij elkaar wat ge wenst mee te nemen, kleed u, ik zal u, langs mijn vertrekken, uit het venster laten vluchten. Maar haast u dan toch!" Michael verroerde zich niet. Hij zag doodsbleek en vroeg: „En gij? Wat zult gij dan doen?" „Ik? Bekommer u niet om mij. Er schijnt een vloek op mijn be staan te rusten. Ik heb nog geen dag geluk in mijn leven gehad." „Zult ge, uit eigen vrije wil, de vrouw van Tegleff worden" „Uit eigen vrije wil? Nooit Want, ik verafschuw hem!" „Waarom stemt ge dan toe?" „Ik weet niet of ik toe zal stem- men. Hij heeft me nog acht dagen toegestaan om na te denken. Och. ik weet soms zelf niet meer, wat ik doen zal. Ik voel me soms zo moe- deloos." „Dan staat mijn besluit vast, Alexandra. Moedeloosheid is het gevaarlijkste wat ons bedreigen kan. Komaan, zolang er leven is, blijft de hoop. Ge hebt nog acht dagen tijd. In acht dagen kan er veel gebeuren. Mag ik U bijstaan, Alexandra met m'n leven? Gij zegt, dat ge Tegleff haat, welnu: 6?n woord van u en ik worg hem. Ik krijg daar de gelegenheid toe. Hij komt dagelijks twee maal hier om een uur les te nemen. Ik heb me af- gevraagd, wat hij toch voor heeft met dat hardnekkig Frans leren." „Hij vertrekt naar Parijs, om daar propaganda voor het commu nisme te voeren." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3