DE NIEUWSTE AV0NTUREK VAN JAN KLAASSEN m Hetveeroverde BatangSarangan naar de laatste post: Tjinta Radja De officiele candidatenlijsten van de Katholieke Volkspartij MEIKEVERPLAAG in Bommelerwaard Sport -avonturen van Mr. Booker Rechteloosheden in soorten in de schilderswereld RADIO Luchtiger genre komt aan bod Nieuws van de voetbalmarkt Patroons vergaderden in Schagen PAG. 4 N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 25 Mei 1948 BIJ ONZE JONGENS ONDER DE TROPENZON (Van onze speciale verslaggever) BRAND IN VUURWERK- FABRIEK Prinses ontving minister Witteman Bescherming industriele geheimen TEGEN „ZWART" BOUWEN POLDER SCHERMEER Molenweg wordt asfaltweg ENGELSE SPORTBRIEF „De Koophandel" PROGRAMMA Geringe doling werkloosheid Nederlandse militairen in Belgie 25 Oorlogsmisdadigers naar Indie DE WERELD VAN DE FILM Aan de voet van de heuvel lap het veer. Het veer over de Ba- tang Sarangan. Honderden veel- kleurige vlinders fl&dderen, dan- send in de zonneschjjn, in bonte jwermen tegen de loodrechte wand. Prachtige grote blauwe met weerschijnglanzen. roodbruine met een gloed van bioedkleurig en diepzwart fluweel, en kleine cl- troengele. We kwamen van de kilometers lange weg, die als een schemerige tunnel voert door de drukkende somberte der eenvormige rubber- aanplant. Dujzenden en nog eens duizenden hoge rechtstammige een- der gevorkte rubberbomen, einde- loos, in rij na rij. En plots, om de hoek, was daar nu ineens dit weel- derige, bonte feest van tropische vlinders en gouden zonnelicht. In de hoogte, boven op de top van de heuvel. is een post, die het veer bewaakt. Een strategisch punt. Een; steile trap, met honderden tre- den, uit dunne boomstammetjes voert naar het posthuis. Maar de soldaten bij het .veer vinden het te vermoeiend om deze tocht nodeloos te maken. Daarom roepen ze maar liever naar boven: „Hooi!" zodat 't kaatst "tegen de bergwand en de echo wegrolt over het snelstromen- de water van de rivier. De wagen- sporen van de trucks die tot aan het veer kunnen rij den, hebben grote modderpoelen gemaakt bij de steiger, die de genie daar gebouwd heeft. Wankel is de sampan een bootje, gekapt uit een boomstam die de verbinding tussen beide oevers onderhoudt. Een soldaat en twee gevangenen vormt de beman- ning. Met een ruk aan het touw en een paar telle slagen met de pagaai wordt het broze vaartuig 'n eind stroomopwaarts gejaagd, schuin vooruit, tot* het midden van de rivier is bereikt. Het hoge geboom- te is als een muur van groen op beide steile oevers. Met een schel- le kreet schiet plots een bontge- kleurdfe vogel van de ene rivier- kant naar de andere en verdwijnt in het gebladerte. Het water stroom, door een lek naar binnen in de sam pan en spoelt over mijn schoenen. Dan wordt het bootje gegrepen door de stroom en snel afdrijvend, bereikte het de andere oever, juist op de plaats van het aanlegsteiger- tje. Wij zijn over. Daar is het vegr naar Nama Oen- gas. Nama Oengas, zo heet de kam- pong, een kilometer of tien van het vuur, waar de laatste post is. Maar vroeger was daar ook nog een on- derneming. En die had een andere naam: Tjinta Radja: 's Konings Liefde. Dat vinden de jongens veel mooier, zo mooi dat ze er een sym- bool voor hebben uitgedacht, dat ze op alle bordjes en richtingwijzers geschilderd hebben: een rood bloe- dend hart, met een pijl ddorboord en bekroond door een koningskroon. Tjinta Radja, Dat wijst U de weg naar de mess en de cantine van deze verst voortuitgeschoven post: Tjinta Radja ligt zowat drie kilometer van de status quo lijn. Een keen van pqsten voert van Tandjoen Poera. het centrum, naar Tjinta Radja. De weg gaat langs Boekit Toea, de Oude Heuvel: een zestip meter hoge heuvel is deze Boekit Toea, die de Saranganrivier dwingt schielijk een haakse bocht te nTeu'.Twee bruggen liggen in de nabijheid. Daarom is ook op deze heuvel een post, een gebouwtje van gegolfd plaatijzer en een huisje van gevlochten bamboe, die men met een primitief trapje, iiitgegraven in de helling bereiken kan ,.We hadden jullie al lang zien aankomen", zegt een van de knapen die hier de wachtf betrokken hebben als we zwetend de laatste trede be reikt hebben. ,.Een voordeel heeft deze post, gaat hij grinnekend ver der, „als de overste aankomt, heb ben wij het al een halfuur te voren in de gaten". Maar deze post heeft nog wel meer ^oordelen. ..Dit is een heilige berg", zo ver- telt Jan Schoorl uit Beverwijk De bevolking brengt hier offers. *Ze zetten een mandje met tabak, of pisangs neer, of strooien bloemen. Laatst hebben ze een kip geofferd De bloemen zijn al weg maar de kip hebben we nog. We hopen dat we hem dik en vet kunnen mesten. We zitten in een bilik huisje, waar de veldbedden staan met witte klamboes er over heen. Er staat ook een witte cantinekast. Maar die is leeg. 't Zyn bijna allemaal Noordhol- landers, die hier gelegerd zijn. Maar een deel is op patrouille en vier man zijn de telefoonlijn aan het nazien. Wij zijn ze tegengekomen onderweg. Ze wonen als woudlopers hier op deze heilige heuvel en zo leven ze ook. Een ruig leven. Maar de menselijke ijdelheid hebben ze nog niet overboord gegooid. ..Schrijft U maar niet. dat ik een snor heb, zegt Jan Schoorl. „Als ze het lezen schrikken ze zich dood". Ik heb gezegd dat het misschien toch wel goed is, ze een beetje voor te bereiden. Het „Nieuw Noord Hollands Dagblad" raakt wel eens verzeild op deze Oude Heuvel. Dat is een feest. Want het is hun grootste zorg dat ze niet meer op de hoogte zijn van wat er allemaal in hun geboortestreek gebeurt. Niet alleen hier, maar overal merk Je dat. ,.MUn baas heeft mjj bij het afscheid een abonnement op de krant gegeven" vertelde mij ergens een jongen. ,.Dat was het mooiste cadeau wat hij bedenken kon en ik ook. Niet een grote krant, maar die uit de streek waar ik vandaan kom. Nu hou ik de verlovings-, trouw. en doodsadvertenties bij en het plaat- selijk nieuws .en ik weet precies. hoe het er mee staat." Dit klinkt misschien vrij onnozel, maar het is het zeker niet. Men kan zich in Ne- derland haast niet voorstellen, hoe belangrijk dat voor zo'n jongen zijn kan en hoe het heel zijn moreel kan ophouden. Wij, journalisten ervaren het zelf nu aan den lijve, wat het zeggen wil veel brieven uit het Va- derland te ontvangen en kranten of krantenknipsels te krijgen gestuurd! In de vuurwerkfabriek van de Fa. Kat te Leiden is brand ontstaan in een van de werkplaatsen welke in gebruik was voor het vullen van vuurpijlen. De drie arbeiders, die op het moment van het uitbreken van de brand aanwezig waren, kon- den zich nauwelijks in veiligheid stellen, doch een hunner moest met ernstige brandwonden naar het Aca- demisch ziekenhuis woraen overge- bracht. Toen de brandweer op het terrein arriveerde, brandde het ge bouwtje onder knallende explosies als een fakkel. Met twee slangen op de motorspuit heeft het p^-soneel van de brandweer. dat de vuurhaard in verband met het explosieve ma- teriaal onder zorgvuldige dekking moest naderen, de brand weten te blussen. Het betreffende gebouwtje is echter geheel uitgebrand. H. K. H. Prinses-Regentes Juliana ontving Maandagmorgen de minis ter van Binnenlandse Zaken mr. dr. P. J. Witteman in audientie op pa- leis Soestdijk. De minister van Justitie heeft 'n commissie ingesteld ten einde straf- rechtelijke maatregelen ter bescher ming der industriele geheimen te ontwerpen. Op grond van de uitslag der gros- lijststemming, welke Zondag 9 Mei j.l. werd gehouden, heeft het partij- bestuur der KVP in zijn vergade ring van 22 Mei j.l. de volgende officiele candidatenlijsten vastge- steld: Voor de kringen 's-Hertogenbosch en Utrecht: 1. F. van Vliet, 2. A. H. J. L. Fievez, 3. H. H. van der Zanden, 4. mr E. M. J. A. Sassen, 5. drs M. Janssen, 6. mr dr N. H. L. van den Heuvel, 7. mr F. J. F. M. van Thiel, 8. H. M. van Lieshout, 9. J. J. Fens, 10 mej. dr M. A. M. Klompe, 11. mr F. A. van Kemenade, 12. H. P. H. I. Cleerdin, 13. mej. mr J. C. H. H. de Vink, 14. J. M. T. C. Raymakers, 15. A. C. J. Anken, 16. H. A Kok, 1?: J. M. van Daal, 18. dr H. J. J. van Velthoven, 19. W. H. J. Dejks, 20. mej. M. R W. M. W. van Lan- schot. Voor de kringen Rotterdam, *s Gra- venhage en Amsterdam: - 1. W. J. Andriessen. 2. dr A. M. Lucas, 3. Th. D. J. M. Koersen, 4. mr F. J. H. Bachg, 5. mr W. W. C, L. van der Grinten, 6. mr H. A. Diderich, 7. Th. de Groot, 8. L. J. A. van Dooren, 9. mr dr J. A. M. van Staaij, 10 F. Sybesma, 11. ir E. H. Wittenberg, 12. J. H. M. Derksen Voor de kring .Tilburg: 1. dr C' J. M. Mol, 2. dr J. J. Gielen, 3. P. J. S. Serrarens, 4. dr W. P. L. M. de Kort, 5. C. W. van den Broek. 6. B. Verhoeven, 7. F. J. J. Hoogers, 8. mr K. A. M. Bastiaah- sen, 9. R. W. Janssen, 10. J. J. van den Berg. Voor de kringen Arnhem, Njjmegen, Zwolle, Assen, Leeuwarden en Groningen: Voor de kringen Middelburg-Dor- drecht, Leiden, Haarlem en Den Helder: 1. J- Groen Azn, 2. W. Steinmetz, 3. T. S. J. Hoojj, 4. mr J. H. van Maarsseveen, 5. dr L. G. Korten- horst, 6. mej. A. H. Nolte, 7. M P. van der Weyden, mr P. J. M Aal- berse, 9. mej. mr W. H. W. van Lan- schot, 10. C. J. v. d. Ploeg, 11. P. van Leeuwen. 12. A. J. M. Angenent, 13. E. P. Clynk, 14. N. J. Hooyschuur, 15. dr W. J. Dijsselbloem, 16. M. P. A. MeisSen, 17. W. L. M. Groffen, 18. J. M. A. van Dongen. Voor de kring Maastricht; 1. dr L. J. M. Beel, 2. J. H Mae- nen, dr ir W. J. Droesen, 4. J. M. Peters, 5. H. J. M. Dassen, 6. M P. J. M. Corbey, 7. mr T. J. de Graaf, 8. mr J. P. D. van Banning, 9. H. Jongen, 10. mr dr J. B. Sens, 11. J. J. Jongen, 12. E. Jongen, 13. M. J. Dings, 14. jhr mr G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck, 15. H. Ortmans. De heer Koops (Venlo) heeft zich als candidaat in de kring Limburg teruggetrokken. Voorts deelt het partijbestuur ons mede, dat de heer J. J- W. IJsselmuiden verklaard heeft voor het Kamerlicjpiaatschap te zullen bedanken na de pariemen- taire behandeling van het ontwerp van wet op de materiele oorlogs- schade. De minister van Wederopbouw bp Volkshuisvesting heeft besloten maatregelen te treffen tegen ge-' meentebesturen, die niet voldoende medewerken tegen „zwarte" bouw. Wanneer in het vervolg blijkt, dat in een gemeente enig bouwwerk zonder goedkeuring tot stand wordt gebracht, terwijl het gemeentebe- stuur hiertegen geen maatregelen neeft genomen en deze „zwarte" bouw niet heeft gemeld, zal het aan deze gemeente toegewezen bouwvr*. lume met het dubbele van het be drag,. dat besteed is aan het betrok ken „zware" bouwwerk worden verminderd. Alleen in gevallen, waarin het gemeentebestuur kan aantonen, dat ook bij voldoende toe- zicht het betrokken „zwarte" bouw werk niet had kunnen worden op- gemerkt, zal de bedoelde vgrminde- ring niet worden ^egepast. Het bestuur van het waterschap De Schermer heeft in zijn Zaterdag ten stadhuize te Alkmaar gehouden vergadering een belangrijk besluit genomen. Nadat de dijkgraaf, de hr Jb Posch, het college dank had ge bracht, mede namens zijn echtge- note voor de vriendelijke attentie op zijn zilveren huwelijksfeest, waardoor hij en zijn vrouw aange- naam waren getroffen, kwam aan de orde het voorstel inzake ver- betering van de Molenweg. Aan- vankelijk was besloten hier een I klinkerdek op aan te brengen en dit werk in twee gedeelten uit te voeren; voor het eerste gedeelte was reeds eerder een crediet van f 40.000 verleend. Het bleek echter, dat bij nadere prijsopgaaf de klin- kerweg duurder zou worden, dan begroot was; de kosten zouden in totaal f 93.000.moeten bedragen. Daarom meende het bestuur in te moeten gaan op een aanbieding van de wegenbouwer Ooms uit Aven- horn, wiens asfaltmolen thans in de Schermer staat en die aanbood de gehele Molenweg in asfaltbeton uit te voeren voor een bedrag van f 73.000.alszo een belangrijke be- sparing van f 20.000.—. Het wegdek zal bestaan uit een hardpuin-funde- ring van 16 c.m., waarop een laag hoogovenslakken van 5 c.m., afge- dekt met een asfakbetonlaag van 4 -t c.m. De weg is lang 2560 m., zo dat de kosten per m. op f 7.— ko- men ten f 9.indien het een klin- kerweg zou worden. Na enige discussie werd conform het voorstel van B. en W. besloten en werd een besluit tot het aan- gaan van een geldlening van f 40.000 i voor de halve klinkerweg) inge- trokken en een nieuwe geldlening t?aJlgegaan tot een bedrag van f 73.000. Indien nodig werd het dag. bestuur gemachtigd hiervoor alvast een kasgeldlening. aan te gaan Op de vraag van de heer J. Groot, of de Noordervaart er nu bij in- schiet, zei de dijkgraaf, dat, mocht er een goede droge herfst komen. het mogelijk was, dat er nog dit jaar aan begonnen wordt; anders Zo erg als eens in Egypte is het nog niet, maar het begint er toch wel op te lijken. In de tijd van de zeven pla- gen veroorzaakten et- telijke legioenen con- sumerende sprinkha- nen een hongersnood. Nu, Mei 1948 bedreigen honderdduizenden, mil- lioenen meikevers on ze fruitoogst. Trooste. loos steken zwaar be- kerste takken in de lucht, andere vruchten beginnen zich te ont- wikkelen, maar het blad is van de bomen. Dit is het wat direct opvalt, wanneer men naar het centrum van ons land tfekt. De geconc'entreerde aanval van de bruine vraatzuchtige scharen is vooral gericht op de Bommelerwaard tus sen Waal en Maas, in de N,oord-Oost hoek van Brabant. Boom na boom valt ten prooi aan de kevers. Zelfs de oudere bewoners kun nen zich niet herinne- ren ooit zo'n „vrucht- baar" meikeverjaar te hebben meegemaakt. Een ruk aan een tak veroorzaakt een ware stortregen van kevers. Motorrijders, die des avonds op pad gaan, hebben kans op enige blauwe plekken in het gezicht, wanneer zij zich niet afdoende be- schermcn. Voorruiten van auto's zijn spoedig bedekt met een laagje kevers die zich te plet- ter vliegen. Met grote bezorgd- heid slaan de eigenaars van boomgaarden deze ramp gade. Nu het blad van de bomen ver dwijnt, zal ook een groot gedeelte van de oogst verloren gaan. De schade, die slechts bij benadering te schat- ten valt, loopt waar- schijnlijk in de tien- duisfenden guldens. Een afdoende be- strijdingsmethode van de plaag is tot nu tbe niet gevonden. Enige boomgaard- bezittgrs zijn tot be- spuitingen met lood- arsenaat overgegaan doch dit heeft niet de minste uitwerking, zo- lang geen aanval over de gehele linie wordt ingezet. Voor andere, minder gefortuneerde boomgaardbezitters, wordt het bovendien een te dure geschiede- nis. 'Misschien zou de hulp van de school- jeugd ingeroepen kun nen worden. Een pre- miestelsel kan in zulk een geval wo'nderen doen. wordt het volgend jaar Na rondvraag volgde sluiting. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, Mei. Mister Booker heeft een zoon, en zoals alle kin- deren, heeft ook Booker junior zijn kuren. Wekenlang had h(j zijn vader, een zakenman, die re- geimatig naar Amerika vliegt, het hoofd gek gezeurd om een cocos- noot. Waarom juist een cocosnoot? Wel, vader Booker had zijn „toe- komst" op een avond een fan- tastisch verhaal opgedist over co- cosnoten. Maar die zijn in Enge- land onvindbaar. Aldus had junior er geen notie van hoe zo'n ding er uitzag. Aldus moest en zou mis ter Booker een cocosnoot in Ame rika halen. 1. Prof, mr C. P. M. Romme, 2. mr J- R. H. van Schaik, 3. B. A. A. Engelbertink. 4. mag. dr J. G. Stok- man, 5. J. J. W. IJsselmuiden, 6. mr J. J. de Haas, 7. J. H. W. van Koe- verden, 8. mr J. M. It Cals, 9. M. P. van Buijtenen, 10. mr E. G. M. Roelvink, 11. B. H. Hemmer, 12. mevr. M. J. A. Nispen tot Sevenaer- Ruys de Beerenbrouck, 13. J. B. Hulsman, 14. J. B. Hemel, 15. H. J. S. van Haaren, 16. Tj. de Jong, 17. J. A. C. Merx, 18. J. A. C. Aides. in Zuid-Scharwoude I nmenpnjzen. wera auiomatiscn aeden prompt dan geen behangwerk ZUID-SCHARWOUDE Dezer aetie voor beter<? loonklassen ver- 1 meer aan te nemen, evenmin als dagen vergaderde de Koophandel bonden. Hoewel de lonen immers men ruitenzetwerk mppr ni+vnorf WOENSDAG 26 MEI HILVERSUM II, 7.45 Een woord voor de dag. 8.30 Opgewekte mor genklanken. 9.00 Voor de jonge zieken. 10.30 Morgendienst. 11.30 Stanley, de ontdekkingsreiziger. 12 00 Metropole-orkest. 13.15 Van Rameau tot Ravel. 13.50 Gram.platen. 16.15 Voor de jongens on meisjes. 17 30 Lichte middagklanken. 18.00 Neder- landse koren en korpsen. 19.15 Nieuws uit Indie. 19.45 Engelse les voor gevorderden. 20.15 Een kwar- tier dubbel vier. 21.15 Radio Philharmonisch Orkest. 22.15 Holan- da Sextet. 23.15 Gram.platen. HILVERSUM .1- 7.30 Orgel en piano. 8.18 Operette-selectles. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Lichte mor- genklanken. 9.30 Londens Philhar monisch Orkest. 10.20 Kookpraatje. 11.00 Populair non-stop. 12.00 The Ramblers. 12.38 The Kilima Hawaii- ans. 13.20 Vaudeville-orkest. 14 00 Gesproken portretten. 15.00 Hoor- spel voor de jeugd. 15.45 De regen- boog. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Gram.platen. 18.00 Voor de Nederlandse Strijdkrachten.18.25 Noorwegen-Nederland-voetbal. 20.30 Opera-programma. 21.35 Uit Neer- lands verleden. 22.18 Vlool-piano. 22.45 Gedichten van A. Roland- Holst. 23.15 Zang-orgel. 23.30 Gram. platen. ten lokale van de heer P. Kramer te Zuid-Scharwoude, .onder voor- zitterschap van de heer H. Stennen- berg. Ingekomen wgs een verzoek van de transportarbeidersverenigingen om verhoging van loon voor ver- pakte aardappelen in kisten en voor verscheping van wal of pakhuis. Besloten werd het loon te ver- hogen met 5 cent per 100 kg. Het los verladen van groene kool werd ook verhoogd met 5 cent per 100 kg. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental ongewijzigd was gebleven. Het overlijden van de betaalmeester, de heer C. Kee- man Tz., zal ook door de leden van onze vereniging als een gemis wor den aangevoeld. Zijn nagedachtenis zal bij ons in ere blijven. De heer J. Kramer kon wegens ernstige ongesteldheid zijn finan- cieel verslag niet uitbrengen. Men hoopte echter, dat spoedig verbete- ring in zijn gezondheidstoestand mocht intreden. Ook de handel kende in 1947 zijn ups en downs. Zo bracht men de volgende feiten even in herinnering Aardappelen: 16 Juni f 60,-r per 100 kg. 18 Juni f 20.— per 100 kg. Rode kool: 16 Juni f 12—14— per 100 kg. 17 Juli teruggelopen tot ruim f 2.per 100 kg. Commentaar overbodig. Getyezen werd in het verslag op de vaste verkoopprijzen, de leve ring van groenten voor de goed- kope winkels, de minimumprijzen en de nodige en onnodige maatre gelen en voorschriften. Niettegenstaande deze feiten viel toch te vermelden, dat 1947. zo niet voor alien, toch voor de meesten gunstig is geweest. Men was echter van mening, dat ook in 1948 wel niet alles van een leien dakje zal gaan. De heer J. Wagenaar Mz. bracht verslag uit als administrateur so- ciale verzekering transportarbeiders. Bij de bespreking loonovggeen- komst transportarbeiders bleek. dat men over het werken der arbeiders tevreden was. De heer H. Stennenberg werd her- kozen en in de plaats van de heer A. Volkers werd gekozen de heer K. Zeeman. Voorgesteld werd de basisjaren voor Groefex-verladingen (Duitse burgerbevolking) te wjjzigen in 1928 tot 1939. De nodige stappen zullen worden ondernomen om hlerin verandering te brengen. Ge- tracht zal worden om de vervoer- bewijzen voor groentenvervoer per auto op te heffen. De schilderspatroons van district 3. Noordholland Noord kwamen in algemene vergadering bijeen in de Rode Leeuw te Schagen. Voorzitter Vries sprak er in zljn openings- woord zijn leedwezen over uit, dat van de ruim 100 leden zo weinigen' door hun aanwezigheid begrip to- nen voor hun eigen vakbelangen, die zo nauw verband houden met de kwestie lonen en prijzen". Hij kon mededelen. dat de kwestie Zeinstra via het Rijksbureau zou worden opgelost. Een patroon die zijn zaak opgeeft en werknemer wordt. verliest daardoor onherroe- pelijk het recht als zelfstandige op te treden. Aan de bespreking van j de veranderingen in lonen en mate- I rialenprijzen, werd automatisch de actie voor betere loonklassen ver- bonden. Hoewel de lonen immers van 75 op 78 ct per uur zijn ge bracht. doet zich het vreemde geval voor. dat alleen in dit district drie verschillende klassen bestaan. Een patroon in Winkel en Nw Niedorp b.v. „mag" weer lagere lonen uitbe- talen dan zijn collega in Oude Nie dorp of Barsingerhorn. Daarboven staat weer Den Helder, en daarbo ven Wieringermeer en Petten. £>at is een onhoudbare toestand, want het heeft tot gevolg dat de patroons in de laagste klassen geen, en in de hoogste klasse alle werknemers kunnen krijgen. In de Langedijk 4de klasse b.v. doet de invloed van de 2de ..klasser" Alkmaar zich hevig gevoelen. Is de arbeider die elders gaat werken nu meteen zoveel meer waard, of heeft het alleen de be- doeling de grote ondernemers nog steviger in het zad.el te zetten, en de kieintjes om zeep te brengen? De vergadering besloot tot het laat ste toe te vechten vcair Sen loon- klasse, in dit ene district (waar Alkmaar buiten valt). Volgens de heer Kramer, hoofdbesjuurslid, zou dit toch vechten zijn, tegen de bier- kaai. Een of andere wiskunstenaar heeft het aldus uitgedokterd, en de rijksbemiddelaars houden er hal- starrig aan vast, 't Geval is zelfs zo sterk dat de r-ijksbemiddelaar woe- dend werd op een patroon die zijn goed recht kwam zoeken. en onmid- dellijk last gaf aan de prijsbeheer- sing bij die man een onderzoek in te stellen. reeds gevoelig door prijsbeheersing gegrepen. Een hunner kreeg zelfs voor 10 ct. schuurpapier f 35,boe- te. Aan de gezellen mag met Kerst- mis en Vacantie 2% jaarloon extra I worden gegeven, mits dit mag wor den doorberekend, en hiervoor is men nog doende. Verder wordt ge- tracht het gehele complex sdciale lasten in 6en stichting onder te brengen, zodat alle werkgevers met het boeken en berekenen van e^n Dost kunnen volstaan. Van hoger- hand blijkt men het nut daarvan in te zien. De vastgestelde behangers- prijs per rol is nog niet afgekomen, maar kan dezer dagen met angst en vreze worden verwacht. Verschil lende aanwezige patroons verklaar- den prompt, dan geen behangwerk meer aan te nemen, evenmin als men ruitenzetwerk meer uitvoert voor Rijksgebouwendienst en glas- verzekeringen. Nadat nog werd vastgesteld. dat vakgenoten, die als detaillist minder dan f 1000,om- zetten, geen bijdrage meer behoeven te geven aan de vakgroep detail- handel, aangezien daarvoor collec- tief reeds f 16.00<J*- wordt betaald, en dat onverbiddellijk stelling moet worden genomen tegen collega's. die elkander werknemers aftroggelen, volgde sluiting. Verder kon voorzitter mededelen, dat de patroons boven de lonen 83% in rekening mogen brengen oftewel f 1,42 schrijven voor werken bene- den f 800,en f 1.40 per uur voor werken daarboven. Verder werd met wrevel nog vastgesteld, dat schildersknechten die op werven of 1 andere metaalbedrijven werknemen, onmiddeliyk 20% In loon omhoog gaan. Overigens Is het grotendeels de schilders hun eigen schuld dat zij in deze misere zitten, want er is nog geen accountant, belast met het al dan niet juiste loonpell, die wijs kon worden uit de diverse boekhou- dingen, terwijl anderzijds de schil ders door het zich afzijdig houden van vergadgringen, e.d. niets ter verbetering ondernemen. De 6% prestatietoeslag bij aange- nomen werken, mag niet in de prij zen worden doorberekend, evenmin als de sociale lasten. Rijwielvergoe- dingen vormen eveneens een post ..onkosten". Op de materiaalkosten mag 35% worden gelegd en voor verfverlies 10%. Maar men brenge nimmer schuurpapier, afbijt of an dere hulpmiddelen in rekening, want diverse schilders zijn hiervoor GEEL ZWART I PETTEN I 2—0 'T ZAND Zaterdagavond speel- de ons eerste zijn laatste competitie- wedstrijd, en wel tegen de mannen van Meester Geense. Deze voetbal- veteraan stond zelf ook weer opge- steld, en heeft met alle anderen mee weer hard gewerkt om de eer hoog te houden. Geel Zwart telde invallers voor Driehuis en Hendriks. Bij een van de eerste aanvallen had de thuisclub al succes, toen G. Doe- dens na de bal toegespeeld gekregen te hebben tussen enkele verdedigers van de gasten door een links schot loste dat doelman Raven vermoede- lijk iets verraste. Nog voor de rust werd de score opgevoerd; uit een pass naar rechts waarop G. Doe- dens doorliep belan,dde de bal vlak bij de doellijn: een boogballetje over de hele verdediging heen was de opgelegde kans, die linksbuiten P. Broersen feilloos benutte. Zo ging de rust in met een 20 voorsprong, die ook in de tweede helft niet meer veranderde. Jammer was het dat deze zo prettig gespeel- de wedstrijd door het onsportief op- treden van een der spelers nog zo'n minder mooi tintje kreeg. LIMMEN—P.S.C.K. 6—0 LIMMEN In verband met Limmen's kampioenschap en pro- motie werden bij de aanvang van de wedstrijd bloemen aangeboden. De wedstrijd had een sportief en kalm verloop en werd door Lim- men met 6(j gewonnen. Al spoedig geeft Bakker de bal ineens voor doel en de toesnellende Rietveld scoort het eerste doelpunt. De PSCK-aanval probeert het ook, maar zij vindt keeper Bakker op zijn plaats. Een mooie pass van Weijers wordt door Bakker goed voorgegeven. Veld maakt hieruit 20. Limmen houdt het beste van het spel en uit een penalty wordt de stand op 3—0 gebracht. Na de rust is PSCK geruime tijd in de aanval en zij doen hun' best om de eer te redden, maar de achterhoede van Limmen geeft geen pardon. Dan komt Limmen weer los en wordt de stand achtereen- volgens tot 60 opgevoerd. Enkele dagen geleden landde hij met het vliegtuig op Londen Airport met de cocosnoot. Doch toen kwa men de fhoeilijkheden. De douane woog bagage en kwam 5 kilo boven het toegestane gewicht, 35 kilo. En de noot wpog op de kop af 5 kilo. Maar geen haar op het hoofd van mr. Booker dacht eraan de cocos noot te laten verschrompelen op 't douanekantoor. Hij betaalde de ver- eiste som, 35 shilling voor elke kilo. De cocosnoot kwam hem derhalve op Tuim 8 pond te .staan, ongeveer 90 Hollandse guldens. Inderdaad. de kuren van kinderen zijn dikwijls kostbaar!! Mr. Booker kan dat bedrag ove rigens gemafckelijk missen. Hij heeft dit seizoen lang niet onaardig ge- boerd in de zaken enin de sport. Want zoals elke Brit waagt deze Londenaar zo nu en dan een gokje. De voetbal-pools floreren in Enge- land. Dit jaar heeft mr Booker op zijn manier gefloreerd van dit wed- apparaat. Niet minder dan 700 pond vloeide in zijn portefeuille, geen ba- gatel, en dus ook geen wonder, dat de oude heer Booker met een royaal gebaar de acht pond neertelde voor de cocosnoot. „Als ik het ding niet mee had genomen zou mijn zoon het me nooit hebben vergeven.En het is nu eenmaal voor een vader heel wat waard om zo lang moge lijk in de ogen van zijn kinderen een „machtig" man te blijveni Geld speelt een«belangrijke rol in het leven. Helaas! Maar'aan het feit valt niet te tornen. Ook dit weet mr. Brooker. Op zijn reis in Ame rika was hij aanwezig bij een kik- vors-springwedstrijd om het kam pioenschap van California. Tiendui- zenden toeschouwers bevolkten de tribunes. En de kreten van bewon- dering waren niet van de lucht. Een outsider, zo pas'door studenten van de Californische Universiteit opge- diept uit een modderige sloot, legde met een sprong van drie en een halve meter beslag op de titel plus een bedrag van 200 dollar. „De edele springer was nota-bene nog ongetraind...." vertelde een enthousiaste stem door de radio aan de luisteraars. Mr Booker had od de outsider, welke de schoonklin- kende naam ,,Helotrope" was ge geven, gewed. Natuurlijk. En voor zijn vrouw bracht hij 't laatste „schokkende" nieuws uit Hollywood mee. Mickey Rooney, een der grootheden van het witte doek, de held in „JTongensstad" en ..Mannen van Jongensstad" (zo'n gezellige, aardige, leuke knaapl is door de ^dvocaat van mevrouw Bet ty Jane Rooney voor beul uitge- maakt. En nu is er een scheiding gaande tussen de beide echtelieden. De beul Mickey Rooney zal dit grapje 100.000 dollars kosten, te be- talen aan zijn vrouw. Alles vanwege de w*eedheid. Voetbalmarkt weer op gang. Nauwelijks is het voetbalseizoen in Engeland afgelopen, of verschei- dene clubs zijn reeds druk doende de zwakke plekken in haar elftal op te vullen door middel van de aankoop van spelers. die op de transferlijst zijn geplaatst. Black pool, de geslagen finalist voor de Cup en Grimsby Town, de club die van de eerste naar de tweede divi- sie degradeert, zijn betrokken in de eerste grote transfer. Blackpool heeft 12.000 pond ster ling betaald voor de 27-jarige Wil liam Warndle, de linksb||nen of linksbuiten van Grimsby Town. Een recordbedrag voor Blackpool, want tot nu toe had men ..slech'ts" „elf- duizend pond uitgetrokken voor Stanley Mattews, een jaar geleden. Warndle is 27 jaar oud, kwam by Het aantal door de gewestelijke arbeidsbureaux geregistreerde werk- loze mannen liep in April met bijna 1800 teruj;. .De daling uitte zich het steriest in de bouwnijverheid (van 3995 op 3448), de landbouw (van 7485 op 6950) en in de groep losse ohge- schoolde arbeiders (van 7957 op 7614). In vergelijking met de da- ling van het werkloosheidscijfer in Maart j.l. (toen ruim 18000) was de daling in de afgelopen maand ge- ring. Ook in April van het vorig jaar was de daling veel groter. Onder de 38631 geregistreerde werklozen bevonden zich 23408 ge heel werklozen, 146Q4 bij de DUW- objecten tewerkgwtelden en 619 wachtgelders. Het Belgische mlnlsterie van De- fensie heeft bekend gemaakt dat, in overeenstemming met het accoord dat kortgeleden door de ministers Fievez en de Fraiteur te Den Haag is gesloten, aan het Nederlandse le- ger toegestaan is deel te nemen aan manoeuvres in de Ardennen. Een detachement ter sterkte van 200 man is met 80 voertuigefc de grens te Wuustwezel overgetrokkpn, waar het werd ontvangen door een Bel- gisch officier. Het Nederlandse detachement zal tot en met»26 Mei in de omgeving van Spa in kampen worden onder- gebracht, terwijl vertegenwoordi- gers van het Belgische leger alt waarnemers aan deze manoeuvre! zullen deelnemen. Met de ..Straat Soenda" zullen uit Japan naar Indie vervoerd worden de laatste 25 Japanse oorlogsmisda digers die tydens de bezetting .in Nederlands-Indie oorlogsmisdaden gepleegd hebben en wier uitlevering door Nederlands-IndiS is verzocht. Grimby Town even voor de oorlog. Hy zal als binnenspeler worden op- gesteld by Blackpool als partner van Walter Rickett, die gedurende het seizoen van Sheffield United was overgenomen in een poging om de linkervleugel te versterken. Een vermOeden, dat wij enige maanden geleden uitspraken, be gint thans werkeiykheid te worden. De films zullen meer en meer een luchtig karakter vertoneru Met het oog op het' naderende zomerseizoen zouden wij dit kunnen zien als een prettig en verklaarbaar verschynsel. Waarom zou de binnenkort van maand tot maand wassende stro*m van vacantiegangers geen vertier zonder problemen mogen vinden in de filmtheaters? Doch de impuls by de filmindustrie om zich overwe- gend op het luchtige genre te wer- pen, vloeit niet voort uit het ver- langen dm een vacantie-genietend publiek een luchtig filmmenu voor te zetten. Wy hebben hier te doen met een algemene reactie op de ernstige problemen van diverse pluimage, die er door middel van de film zijn gelanceerd. De onderne mers menen vast te stellen, dat het verzadigd. en beijvert zich thans om publiek hiervan langzamerhand is luchtiger thema's op het geduldige celluloid vast te leggen. Tegen het streven om een deel van het tflmvoedsel" gemakkelfjker verteerbaar te maken, wensen wij niets in te brengen. Men mag nim mer vergeten, dat de film weliswaar een kunstvorm is, die in staat blijkt de gevoelige toeschouwer zuiver te ontroeren, doch dat zij 6ok is uit- gegroeid tot een ontspanning voor het grote publiek. Dit beoordeelt de uren, doorgebracht met een film met op kunstwaarde, doch naar de mate waarop men zich heeft geamu- seerd. Zulk amusement kan men ondergaan in de vorm van nauwe lijks bedwongen tranen. van de brede glimlach of van de geweldige schaterlach. Nu menen de filmpro- ducenten, dat de harten na de „ernst" van de jaren onmiddellijk na de oorlog, verlangen naar wat irolykheid. Welnu, er zal aan wor den voldaan. Het gaat hier precies als met de ontspanningslectuur. De op populair werk ingestelde uitge- vers peilen de smaak van de lezers bij het vaststellen van hun uitga- ven; hetzelfde doen de uitgevers in celluloidland. Een voorproefje hiervan zal men in Nederland binnenkort aanschou- wen met d6 grote muzikale rolpren- ten ..Springtime in the Rockies", waarin regisseur Irving Cummings de muziek overdadig laat klinken. Verder wacht ons de musical „St. Louis Blues", waarin het ontstaan en de geschiedenis van de jazz wordt getoond, ondersteund door vele klanken uit muziekinstrumenten en uit de mond van Bing Crosby. Bo vendien komt er een film met Frank Sinatra ..Anchors Aweigh". In deze gekleurde musical zullen de liede- ren niet van het witte doek zijn en bovendien speelt zich een deel van deze rolprent af op de Hollywood Boulevard, een der hoofdstraten in de AmerikaSnse filmstad. Als een product „uit de oude doos" moet naast deze luchtige musicals de dramatische film ..Humoresque" worden besckouwd. En dit is zij ook want deze eveneens in de muziek- wereld spelende rolprent met Joan Crawford in de hoofdrol, is reeds enige jaren oud en kan worden ge- rekend tot de oude Amerikaanse productie. Daarnaast zullen er «ook, naast de muzikale thema's, ongetwij- feld verschillende ..verhalende" ont- spanningsfilms worden vertoond. De Engelse filmindustrie, be- lichaamd in de J. Arthur Rank- Organisaties, vertoont eveneens neigingen om onder invloed haar groeiende wereld-invloed haar sche ma o.m. van psychologische onder- werpen althans gedeeltelijk vaar- wel te zeggen en te appeleren aan de gemiddelde smaak door zich te wy'den aan het lichtere genre. In de publicaties, die ons nu en dan uit Londen bereiken, menen we dit tussen de regels te kunnen lezen. Bij dit alles rijzen twee vragen. In- de eerste plaats: in hoeverre zal het peil door deze popularisering in het bijzonder van de Engelse film ongunstig worden bei'nvloed? En verder: zal de Franse en Italiaanse filmindustrie worden meegetrokken door dit voorbeeld van de twee grootste filmproducerende landen? Het in deze beschouwing ontwor- pen toekomstbeeld moge voor de kelijk klinken, wij menen, dat het aanstaande zomermaenden aanlok- gevaar ener artistieke teruggang van de film niet denkbeeldig is. Nu het parool ..luchtig" zo algemeen wordt doorgegeven, houden wij het hart vast, vooral voor de Engelse film, die zich in en na de oorlog zo prach- tig heeft ontwikkeld. Een ongun- stige aanwijzing is het steeds terug- grijpen der Engelsen naar de artis- ten, die het bij het publiek hebben ..gedaan". De ervaring leert, dat de bekwame regisseur hierdoor in zijn ontwikkeling wordt beknot. 36. Zo stond Kees Stet maar wat te zwessen die gast kon toch zo verlege best klesse Aan zijn toespraak kwam haast geen end;' de bruiloftsgasten vonden het een lollige vent. Tenslotte wenste hij het bruidspaar veel heil en zegen; hy was biy, dat die twee mekaar hadden gekregen. Aars was er, zo zei hij vandaag hier gien feest en wazze wai alle hier nie geweest. Leef lang nag geluk- kig met elkaar den komme we terug over vaif en twintig jaor. En nu zullen we, da mes en heren terwijl Jan Klaassen ons zal accompagneren, het skone lied leite hore: de Brqid en de Broigom gaon nooit verlore! De gasten applaudiseerden spontaan en "ieven het bekende bruiloftslied aan, door Jan Klaassen op de harmonika begeleid. Toen zei de bruidegom: Kees Stet, dat h6we je gnap zait. Nadat ze nog een glaasje had den gedronken en alsmaar op de gezond- heid van het bruidspaar hadden geklonken, ging het manvolk even naar het vee en de vrouwen gingen de tafel klaar maken voor het diner.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4