Schoenwinkeliers vragen vrije prijsvorming r Z.H. de Paus dankt de leden der K.A.B. EEN AMERIKAANSE STEM over de Indonesische kwestie Landwachters voor het Bijz. Hof „OUDE" NOORSE PLOEG gemakkelijke prooi voor Oranje? „De eigenschap der Nederlanders is gezond te denken Zei U iets? Er is veel edelmoedigheid en juist inzicht nodig Overheid houdt prijsdaling tegen Naar wij vernemen: Pools Episcopaat DE LANDBOUW- POLITIEK Het K.N.G.V.-feest in Arnhem N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdag 25 Mei 1948 PAG. 5 DE VOORZITTER van de Nederlandse Katholieke Arbei- dersbeweging te Utrecht ontving de volgende brief van het staatssecretariaat van Z. H. de Paus als antwoord op de brieven, die duizenden leden der K.A.B. aan Z.H. de Paus hebben geschreven naar aanleiding van de herden- king van de uitvaardiging der sociale encyclieken: ,,Gij hebt aan de Paus een brief gezonden, waarin gij Z.H. in kennis stelt met de bijzondere plechtigheden, waarmee de lederi van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbewe- ging de encyclieken „Rerum Novarum", „Quadragesimo Anno" en „Divini Redemptoris" met toegewijde eerbied en met geestdrift zullen herdenken. Het vervult het hart van de H. Vader met grot© vreugde, dat daardoor een dankbaar getuigenis wordt afgelegd van trouw aan de apostolische stoel, die met documenten ge- put uit het Evangelie de koninklijke weg heeft aangewezen, langs welke het arbeidersvraagstuk met afwijzing van haat, opgewondenheid en verwarring volgens de voorschriften van rechtvaardigheid en liefde op passende wijze, doel, treffend en waardig tot oplossing moet wo'rden gebracht. Het is de vurige wens van de H. Vader, dat uw organisatie in bloei toeneme en overvloedige vrucfiten van heil en nut zal voortbrengen, hetgeen ongetwijfeld naar wens zal ge- schieden, indien de sociale leer der Kerk, steeds klaar en duidelijk aan de mensen wordt voorgehouden en onver- schrokken en standvastig in practijk wordt gebracht. In dit lofwaardig streven de christelijke naam waardig mag Nederland zich door niemand laten overtreffen, wijl het een eigenschap der Nederlanders is, ontvangen van hun roem- rijke voorvaderen, gezond te denken en de gevormde ideeen met gezamenlijke inspanning door te voeren. Moge de goedertierendste Moeder van Christus, aan wie de Paus deze wensen opdraagt, voor u verkrijgen, dat dat- gene, wat onder zo verblijdende voortekenen is begonnen, op nog verblijdender wijze zal uitvloeien. Als onderpand dezer wensen verleent Christus' stedehouder u, uw medewerljers en alien, die de H.H. Missen zullen bij- wonen goedgunstig de apostolische zegen". Dr. Weizmann te Washington Zarah Leander in beroep De massale K.V.P.- bijeenkomst in de Wieringermeer De Hongaarse kinderactie Het Zweedse elftal voor Amsterdam Voetbal UITSLAGEN Scheepsbouwer Heeft1 strofwerk klaar Hongaars gezantschaps- raad verdwenen De gelegenheid maakt de dief Auto stort omlaag waarsehuwt de jeugd jeugdige winnaars tijdens Intern. Muziekconcours MESSERSCHMIDT krijgt slechts 2000 mark boete DE KERKVERVOLGING IN ALBANIE PRANSE VAKBONDEN eisen 20 pCf. loons- verhoging De distribufie van melk Nazi-piloten bij Egyptische luehtmacht? NOORWEGEN—NEDERLAND Radio-reportage Noorwegen-Nederland Politiek blijft een raar vak. Er is een felle strijd ontbrand in Palestinei, een nieuwe verwoes- ting van Jeruzalem dreigt. In de Veiligheidsraad, bijgenaamd de I.P.C., hetgeen Internationaal Praatcollege betekent, huilen de diplomaten krokodillen-tranen. Zij klagen, dat de wereldvrede bedreigd wordt. Maar ondertus- sen worden aan de strijdende partijen wapens geleverd. Zijn er in Lake Success geen kerken en wordt daar het evangelie niet voorgelezen? U weet wel, dat van die huichelaars, die openlijk prediken het water en heimelijk drinken de wijn; de schijnheili- gen, die moord en brand roepen over de splinter in het oog van hun broeder, maar de balk in hun eigen oog niet zien! Dr. Chaim Weizmann. president van Israel, is per trein te Washing ton aangekomen, waar hij begroet wad door hoge functionarissen van het Witte Huis en het ministerie van Buitenlandse Zaken. Men verwacht in welingelichte diplomatieke krin- gert. dat als gevolg van de bespre- kingen met Truman het embargo op het zenden van wapenen naar Israel mogelijkerwijs opgeheven zal worden. De impressario van Zarah Lean der en het bestuur van het Alham- bra-theater te Brussel zijn in beroep gegaan tegen de beslissing van het Ministerie van Arbeid, dat op het laatste ogenblik de reeds toegeken- de werkvergunning voor Zarah Leander heeft ingetrokken. Bij het ministerie van Arbeid zijn protes- ten ingekomen tegen de beschuldi- gingen in verband met de houding van de zangeres tijdens de oorlog. De New York Herald Tribune van Zondag schrijft in een artikel ..Gevaar in Indonesie" o.m.: ,.De Verenigde Naties bereikten resul taten op Java en Sumatra, waar zli de Nederlanders en Indone siers ertoe bewogen het vuren te staken, doch dit suoces wordt nu in de waagschaal gesteld. Indien de huidige politieke besprckingen tussen Nederlandse vertegenwoor- digers en Ieiders van de repuhliek mislukken. zal waarschijnliJk op- nleuw strijd uitbreken". Het blad voorspelt, dat de Neder landers in dat geval de Indonesiers ongetwijfeld een nederlaag zullen toebrengen, doch niettemin zou de einduitslag geen werkelijke over- winning voor de Nederlanders of de democratische wereld beteke- nen, omdat de communisten geleide- iijk de macht in Indonesie in han- Naar w(j uit diverse plaatsen vernemen bestaat er zeer veel be- langstelling voor de massale KV P-biieenkomst welke op Vrljdag 28 Mei a.s. in Hotel Smit te Mid- denmeer zal worden gehouden, waarbij Prof. Romme het woord zal voeren. Vanuit diverse richtingen zullen speciale bussen rijden om de bezoe- kers van dit KVP-appil naar Mid- denmeer te vervoeren. In verband met de te verwachten drukte wijzen wij alien er op dat het gewenst is die avond om acht uur in de zaal aanwezig te zijn, daar de vergadering om klokslag acht uur een aanvang zal nemen. H.H. automobilisten worden vrien- delijk verzocht, indien zij plaats- njlmte in hun auto over hebben, deze ter besehikking van vrienden en bekenden te stellen, opdat ook zij in de gelegenheid zullen zijn de bijeenkomst te bezoeken. Tegenover Hotel Smit zal een be- waakte rijwlelstalllng aanwezig zijn Bezitters van auto's worden ver zocht hun voertuigen op de daartoe ingerichte parkeerruimte te plaatsen en daarbij de aanwijzlngen van de politie op te volgen. Wij zijn thans in staat gelnteres- aeerden te kunnen mededelen, dat in de maand Juni het twee- 4e transport Hongaarse kinderen in ons land zal arriveren. Hierbij bevinden zich o.m. groe- pen voor Alkmaar, Bergen en Helloo. De voor Alkmaar bestemde kin deren. waarschijnlijk ten getale van circa 140, worden met uitzon- dering van een paar gevallen, on- dergebracht bij de pleegouders van de St. Laurentlus- en de St. Domi- nicusparochie. De kinderen voor de St. Jozef- parochle zullen niet eerder dan in October aankomen. In verband met de omstandigheld dat de Rode Kruistrein, waarmede de kinderen uit Budapest zullen worden gehaald. gelegenheid biedt, kleine pakketten, tot 1 kg. mede te geven, zouden wij onze lezers wil- len vrzoeken, kleine hoeveeiheden schaarse en In Hongarije onbetaal- iare artikelen, zoals koffie, thee, cacao, suiker, boter, vet, een stuk- je zeep en dergelijke, aan onze bureaux te bezorgen, of de bonnen hiervoor ter besehikking te willen stellen. Deze pakjes worden In Buda pest aan hen, die in grote ontbe- ring leven, ter hand gesteld. Uit ervaring wetend. dat nimmer vergeefs een beroep op U wordt gedaan. bevelen wij deze gelegen heid, om uw milddadigheid te be- oefenen, van harte aan. Nadere mededelingep omtrent de aankomst der kinderen worden tij- dig gepubliceerd. C. D. K. UITSPRAKENTRIBUNAAL N.V. Enkhuizer Scheepbouwmaat- schappij te Enkhuizen: beschuldi- ging vervallen verklaard. De Zweedse Voetbalbond heeft de volgende 12 spelers aangewezen als eandidaat voor de ploeg, die op 9 Juni a.s. te Amsterdam tegen Neder land speelt: Sune Andersson, Heruyy Carlsson en Boerje Leander, alle drie van Stockholm, Bertil Nordahl van De- gerfors, Gunnar Gren van Gothen burg, Karl Svensson en John Wik- dahl, beiden van Haelsingborg. Erik Nilsson en Kjell Rosen van Malmo, Torsten Lindberg, Gunnar Nordahl en Knut Nordahl van Norrkoeping. Het team wordt pas definitief sa- mengesteld na de wedstrijden van Zondag a.s., welke de Keuze-com- missie in staat moetan stellen zich een oordeel te vormen over de hui dige conditie der geselecteerden. Ummen I—PSCK I 6-0 (laatste competltle-wedstrijd van Limmen.) Alkm. Boys II—Wat.gr.meer II 1—5 Watergraafsmeer promoveert hier- door. Maandag werd te Waalwijk een vergadering gehouden door de Nationale Vereniging van Schoen winkeliers. De vergadering ver zocht aan de Vakgroep Detail- handel in Schoenen er bij de mi nister van economische zaken op aan te dringen dat men spoedig zal geraken tot opheffing van de prijsvorming voor schoenen en tot opheffing van de bepalingen, die de vrije productie van schoe nen belemmerde, zuiks in het be long van de bevolking en in het belang van de schoendetaillisten. Tevoren had dr. G. van den Burg een rede uitgesproken, waarin hij zeide, dat de uitkomsten van een diepgaand onderzoek, ingesteld bij een groot aantal winkeliers, tijdens het laatste half jaar aan toont dat nu de tijd volkomen rijp is om de handel vrij te maken van alle nog resterende overheidsbepalingen. De officiele prijsvorming kan gerust worden gemist en de concurrentie zal weer een voldoende bescherming kunnen opleveren voor het publiek. Dit wordt aangetoond door het feit, dat het verkopen van schoeisel na de opheffing der distributie (gelet op het seizoen) eerder verminderd is, dan vermeerderd. Het is zeker dat in de behoefte aan schoeisel ge- heel en al is voorzien. Als gevolg van een. en ander zal de prijzen-concurrentie weer snel zijn intrede doen. met als resultaat, dat de prijzen van het schoeisel voor het grote publiek zullen dalen. Dit wordt echter belemmerd door de starre politiek van regeringswege, die voor alle soorten schoenen een enkele marge vaststelt, waardoor de winkeliers niet in staat zijn bepaal- de soorten beneden de vastgestelde maximumprijzen te verkopen. De prijsvorming houdt hier der- halve de prijsdaling tegen. De vaststelling van de verkoops- prijzen door de winkeliers zal uiter- aard tegelijkertijd betekenen, dat de concurrentie zich ook in andere ge- ledfngen van het vak zal doen ge- voelen, m.a.w. ook de importeurs, de looiers en de fabrikanten zullen in deze strijd worden betrokken, zullen alle Fransen, die in de Mei- dagen van 1940 hier te lande sneu- velden, op een verzamelkerkhof in Zeeland worden bijgezet, voor ZQ- ver de familieleden de stoffelijke oversehotten niet opvragen; kreeg Pastoor van Brekcl in Waalwijk bij zijn zilveren priester- feest een gift van 10.000 gulden, te besteden voor de beschildering van zijn kerk; heeft de schooljeugd te Neer 500.400 coloradokevers verzameld, daarmede eeri grandioos record ves- tigend in de jacht naar deze on- dieren. Een van de jongens had er 54.000 voor jijn rekening genomen. De Plantenziektenkundige Dienst wil meer van dergelijke proefnemin- gen toepassen; zijn 26 Nederlandse politiemannen op bezoek gegaan bij hun collega's in Denemarken, die onlangs in ons land waren. Aanknopen van vriend- schapsbanden, heet het in het reis- prograjnma; zijn de bestuurders van het KLM- toestel, dat in December 1947 tegen de tqren. van de St. Bonifaciuskerk te Leeuwarden aanvloog, voor de Raad van Luchtvaart verhoord. Des- kundigen begrepen niet hoe de pi- loot zich in een dergelijke hoogte had vergist. Uitspraak volgt later; zal op vfjf Juni a.s. een nationale reclasseringsdag worden gehouden, toneinde zoveel mogelijk gelden in te zamelen voor dit prachtige werk. H.K.H. de Prinses-Regentes heeft deze dag in de grote belangstelling van het volk aanbevolen. hetgeen ongetwijfeld leidt tot prijs daling. Bovendien zal de opheffing van de overheidsbepalingen inhouden, dat de fabrieken weer vrij zullen kunnen worden in hun productie en schoenen zullen kunnen produ- ceren. die het publiek verlangt. De handel in schoenen vrijlaten betekent dus voordeel voor het gi*ote publiek en herstel van de win- kelier tot zakenman, inplaats van half ambtenaar, waartoe hij de laat ste jaren is gemaakt. Dat de rege- ring ook op deze wijze kan bijdra- gen tot beknotting van het ambte- naren-apparaat en dat op deze wijze bezuiniging van betekenls kan wor den verkregen, is zeker. In Cadzand is in de laatste oor- logsdagen de reddingboot verloren gegaan. Tot nu toe was deze Zuid- Nederlandse kustplaats niet in he' bezit van een nieuwe. Een scheeps bouwer, die voor de Duitsers had gewerkt, kreeg echter als strafmaat- regel de opdracht een nieuwe red dingboot te vervaardigen. Deze boot is thans gearriveerd. Zij is geschikt voor het vervoeren van ongeveer 20 personen met een bemanning van vier koppen. De boot draagt <5e naam „Zeeuwsch-Vlaanderen". De Hongaarse gezantschapsraad te Warschau. Paul Porstner, is ver dwenen, enkele dagen nadat hij van zijn ragering opdracht had gekre- gen naar Boedapest terug te keren. Volgens sommige inlichtingen zou Forstner voor enkele dagen uit Po- len via Zweden naar Groot-Brittan- nie zijn vertrokken. den zouden krijgen, tenzij de Indo nesische Moslims op godsdienstige gronden de strijd zouden aanvan- gen. Het artikel besluit: „Er is verschrikkelijk veel edelmoedigheid en juist inzicht van de zijde der Nederlanders in Indonesie nodig. Men moet hierbij echter denken aan de voor de Nederlanders gun- stige voorlopige overeenkomsten, die in andere landen in ruime mate steun vonden, voornamelijk omdat Nederland beloofde de Indonesiers zeflbestuur binnen het Nederlandse gemenebest te geven. Terwijl men acht sloeg op de Nederlandse be- weringen, dat de Indonesiers nog niet rijp voor zelfbestuur waren, wees men er op, dat deze onrijp- heid het resultaat was van hon- derden jaren Nederlands bestuur en dat hierin verandering moest komen. De Indonesiers voerden aan, dat de Nederlandse beloften waardeloos bleken en dat de Ieiders van de republiek zeer bezorgd zijn over de vestiging van de afzonderlijke door de Nederlanders beheerste staat West-Java. Er schijnen veel bewij- zen te zijn, dat althans enige Ne derlandse autoriteiten wat betreft Indonesie willen terugkeren tot de toestand van voor de oorlog. Indien deze autoriteiten de Nederlandse politiek te veel bei'nvloeden, dan zal de invloed van de Verenigde Naties, die bij de Indonesische kwestie reeds haar doelmatigheid toonden, gebrulkt molten worden om tot een redelijke overeenkomst te komen". aldus de New York Herald Tribune. Tijdens de Maria-omdracht te Nij- megen, Zondagmiddag j.l., hebben brutale inbrekerg van de gelegen heid gebruik gemaakt, een kraakje te plegen. Terwijl de politie druk in de weer was om het verkeer te re- gelen en de orde te bewaren tijdens de processie, waaraan duizenden dcelnamen en waarnaar tlenuuizen den keken, forceerden tot nu toe or.bekend gebleven inbrekers een deur van een groot schoenenmara- zijn in de v. Welderenstraat. Zij haalden de hele wlnkel en een daararhter gelegen kamer overhoop. en stalen een bedrag aan geld en verschillende artikelen. Men schat dat e" voor een waarde van ruim 2000 gulden gestolen is. Terzelfder tijd stalen jongens. die ir.middels ziin gearresteerd, uit een huis in de Hevestraat 100 gulden. Zondhgmiddag gleed de vrachtwa- gen van de heer W. Luyten op de gemeentelijke stortplaats te Huls- berg uit en stortte daardoor van een hoogte van ong. vijf meter omlaag. De chauffeur sprong uit de achter- waarts vallende wagen, maar werd daarb" waarsehijnliik door de deur getroffen. Hij werd zwaar gewond en moest, na het H. Ollesel te heb ben ontvangen. naar het ziekenhuis te Heerlen worden overgebracht, Het zes-jarig zoontje van de heer Rietrae. dat meereed, bleef zitten en iiep geen letsel op. Warschau. 24 Mei (AP). De Katholieke Kerk heeft het Poolse volk Zondag gewaarschuwd tegen ..het prijsgeven van uw gods- dlenst" en slaven van het -mate rial isme" te worden. Deze waar- schuwlng was vervat in een Her- deriyk schrijven dat van de kan- sels voorgelezen werd en voorna melijk bestemd was voor de Pool se jeugd die thans door het hui dige regiem wordt gemobiliseerd. Ten sterkste werd de jeugd aan- gespoord zijn geloof in God te be waren ondanks de „nimmer aflaten- de materialistische propaganda in geheel Polen". Intussen zet de regering de mobi- lisatie van jongemannen van tussen 16 en 21 jaar krachtig voort. Zij moeten aan het opbouwwerk deel- nemen en een militaire cursus van 16 uur per maand volgen tenelnde ..de militaire paraatheid van Polen te verhogen". In het herderlijk schrijven werd de jeugd voorts op het hart gedrukt „Gods wetten te vrezen en uw christelijke idealen nooit ontrouw te worden". ..Werk niet alleen voor het wel- zijn van het land maar voor het be- houd en de verbreiding van zijn christelijke cultuur", aldus wordt in de brief gezegd. ,.Gooi materialisti sche litteratuur in de hoek. Doe op school nog beter je best wat de weg zal openen tot begrip van de pro- blemen van het volk". Op het Internationale muziek- concours te Scheveningen zijn in de afdeling viool twee eerste prij zen verleend, n.l. aan Michel Szwalbe. een in Zwitserland Woonachtige 28-jarige Pool en aan de 14-jarige Fransman Christian Ferras. De tweede prijs was voor bet 22-jar. Hongaarse meisje Elisa Cserfalvy. De zilveren medaille is toege- kend aan de Nederlander Theo Olof. Twee bronzen medailles, resp. aan Hedi Gigler uit Oosten- rijk en aan de Nederlander Her man Krebbers. De beide eerste prijswinnaars zullen Donderdagavond op het gala- concert met het residentie-orkest in het Kurhaus optreden. Ferras speelt het eerste deel van het vioolconcert van Tsjaikofsky, daarna Szwalbe 't gehele concert van Mendelssohn. De jury meende in de twee eerste prijswinnaars, die twee generatles vertegenwoordlgen twee artisten ontdekt te hebben, van wie de 14- jarige zonder overdrijving een sen- satie en de 28-jarige een rijp artist genoemd kan worden. Omdat beide eelijk waren in prestatie, heeft de jury het juist gevonden in afwij- king van het oorspronkelijk plan, twee eerste prijzen toe te kennen, elk gelijk aan de aanvankelijk uit- geloofde ene eerste prijs. Professor Willy Messerschmidt. de Duitse vliegtuigontwerper. is dooi eqji zuiveringshof te Augsburg tot 2.000 mark boete veroordeeld. Hij werd bestempeld als een meeloper van de nazi's. Het was komen vast te staan, dat hij niet deel heeft ge nomen eati nazistische politieke ac- tiviteit, doch alleen zijn weten- scTiappelijke doelen had nagestreefd Hij had verschillende aanbiedingen om naar het buitenland te gaan van de hand gewezen. VATICAANSTAD, 24 Mei (A.P.). Over de vervolging van de Katholieke Kerk in Albanie werden vandaag van gezaghebbende Vati- caanse zijde de volgende bijzonder- heden verstrekt: Met uitzondering van de 77-jarige Mgr. Bernard Schlak, Bisschop van Pulati, wiens Diocees in de bergen in het Noorden van het land gele gen is, zijn alle Hoogwaardigheids- bekleders van de Katholieke Kerk in Albanie vermoord of in de ge- vangenis geworpen. Het aantal wereldgeestelijken en Katholieke Kerk in Albanl werden de 70 leden van de reguliere geeste- lijkheit zijn er 12 terechtgesteld en is een groot aantal gevangen gezet. Van de 55 leden van de Societeit van Jezus zijn 17 priesters en 14 lekenbroeders van Italiaanse natio- naliteit uit het land gezet. De Itali aanse Liefdezusters zijn eveneens uitgewezen en het merendeel van de religieuze instellingen, kloosters en abdijen heeft zijn deuren moeten sluiten. 12 Minderbroeders zijn ver moord. Alle confessionele scholen zijn ge- sloten en de religieuze drukkerijen geconfisceard, terwijl de Katholieke Actie ontbonden is. De Franse vakverenigingen heb ben de regering om een loonsverho- ging van 20 pCt. verzocht, Het ant woord, dat zij van de minister van Arbeid. Daniel Mayer, ontvlngen, ward door hen als een weigering beschouwd. Mayer verklaarde tegenover jour- nalisten, dat hii de eisen niet wei- gerde te onderzoeken en dat hij deze aan de regering zou voorleggen. Alain dc Leap, secretaris-generaal van de CTJ.T.. dat viif millioen ar- beiders vertegenwoordigt. zei: ..Wit hebben tevens een automatische herziening der lonen eeeist. telkens wanneer de kosten van levenson- derhoud met 10 pCt zijn gesteger." Naar aanleiding van de resolutie, die de Federatie van Melkhandela- ren ten aanzien van de melkdistri- butie had aangenomen, werd het be stuur ervan door de Minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoor- ziening ontvangen. In dit onderhoud heeft de Minister duidelijk gemaakt. dat de regering niet kan zwichten voor een zodanig gesteld ultimatum. De minister staat niet afwijzend tegenover het op- heffen van de melkdistributie. doch dit zal langs geleidelijke weg moe ten geschieden. De minister deelde het bestuur tenslotte mede. dat het Bedrijfschap Zuivel zich een dezer dagen over het vraagstuk zal uit. spreken. HAIFA. 25 Mei. (AFP). In Joodse militaire kringen beweert men, dat er zich onder de lijken der vijf piloten van de Egyptisehe vliegtuigen, die Zaterdag j.l. boven het Britse vliegveld Teramat David te Haifa werden neergehaald, twee van Duitse nazi-piloten bevonden. In dezelfde kringen voagt men er aan toe, dat de Britse autoritelen dit bericht eerst hadden tegenge- sproken, maar naderhand hebben toegegeven dat op twee van de viif lijken gben identiteltsbewijzen zijn gevonden, Nadat het Bijzonder Gerechts- hof te Amsterdam gistermorgen de landwachter P. Boom, die o.m. te Zwaagdtjk een vluchteling had neergeschotcn, tat 15 jaar gevan- genisstraf had veroordeeld, met aftrek, en zijn collega-landwacli- ters Engel Meurs en F. Watsen elk tot 6 jaar met aftrek, stond de landwachter Teun Bier uit Landsmeer tereoht, wiens ver- schijnen in de Beemster, naar een voorgelezen getuigenverklaring, destijds de uitwerking had van een rode lap op een stier. De man, die thans in Crailo te Laren gedetineerd is, was sinds '36 NSB-er en had tijdens de bezetting deelgenomen aan de controle op de naleving der Duitse voorschriften, alsmede aan huiszoekingen, arrea- taties en het bewaken van spoor- lijnen. Op de vraag van de presi dent, waarom hij bij de Landwgclll was gegaan, gaf verd. ten antwoord, (Van onze sportredacteur) Het Is wel een toevallige samen- loop van omstandigheden. dat het Nederlands elftal het interland voet- balseizoen vdor de Olympische Spe- len besluit met twee wedstrijden tegen de Scandinavische landen, Noorwegen en Zweden. Even merk- waardig is het feit, dat wij met beide landen na 1936 geen enkel contact meer hebben gehad. Noor wegen ontmoette Nederland voor de laatste maal op 1 November '36 te Amsterdam tegen Zweden heeft Oranje bijna 20 jaar geleden voor het laatst gespeeld, 9 Juni 1929 te Stockholm. Nog merkwaardiger is de herinnering, dat het Nederlandse elftal in de vier tegen de Noren gespeelde ontmoetingen nimmer een overwinning heeft kunnen behalen. Zelfs niet op de gedenkwaardige le November 1936, toen het Neder landse Internationale voetbal eigen- ljjk op het toppunt van zijn macht stond en wij krachten in het veld brachten, die stuk voor stuk het oranje-shirt dubbel en dwars waard waren. Met kunst- en vliegwerk slaagde de sterrenploeg Halle, Weber, Caldenhove Bas Paauwe, Anderiessen, Van Heel, Wels, De Bock, Bakhuys Smit en Van Nellen er toen in om nog een 33 gelijk spel te behalen. Het was het derde gelijke spel In de serie van vier. Op 31 Augus tus 1919 speelde Nederland te Oslo met 11 gelijk, daarna volgde 12 Juni 1929, eveneens te Oslo, een 4—4 uitslag, de eerste wedstrijd te Amsterdam op 3 November 1929 bracht ons zelfs een 1—4 neder laag en tenslotte de 33, wederom te Amsterdam. Al met al dus geen resultaten om over te juichen. Wat er in de afgelopen twaalf j partijen. jaren eigenlijk in de Noorse voet- balwereld is gebeurd, weten wij slechts vaag. Het Noorse spel, zover wij ons dat uit het verleden kun nen herinneren, werd immer ge- kenmerkt door weinig franje, het was eerder primitief eerste klas- voetbal, doch met een bewonde- renswaardjge taaiheid en felheid gespeeld. Hoe de score ook luidde, nimmer dachten' de Noren er een moment aan om op te geven. Het is de aard van het Noorse volk, welke men in zijn spel terugvindt; nooit bij de pakken te gaan neer- zitten. De vorige week werden de na- men bekend van het Noorse elftal. Veel zeggen ze ons niet. Wij weten slechts, dat het Noorse elftal kort na de oorlog met cijfers, die op een grote zwakte zouden duiden. van de Zweden verloren, 100. Doch op dat moment had Noorwegen, even- als wij. pas een uitputtende oor- logsperiode achter de rug, terwijl de Zweden in hun sport en dus ook voetbalprogramma geen on- derbreking hadden gekend. Sinds- dien is er ook aan het Noorse voet bal stevig gedokterd. en de ploeg, welke men thans heeft geformeerd. zal beslist sterker zijn dan het on- geluks-elftal, dat door de Zweden onder de voet gelopen werd. Wat men denkt Overigens blijkt men in Noorse voetbalkringen niet bepaald opti- mistisch te zijn over de uitslag van dit eerste na-oorlogse treffen tegen Nederland. Men heeft zich blijk- baar te veel laten bei'nvloeden door de verrassende resultaten, welke Orauije in de na-oorlogse periode reeqg op interland-terrein heeft geboekt, uitslagen, welke niet altljd een juist beeld gaven van, wat men noemt, de krachtsverhoudingen der Over het algemeen Is het Noorse elftal een ..oude" ploeg. De gemid- delde leeftijd van de spelers is niet ver van de dertig af. De doelver- dediger, Tergeir Tergersen, 24 jaar oud, is een bekende. Verseheidene malen heeft hij reeds onder de lat in internationale wedstrijden ge- staan. Rechtsback Johan Saksvik, 29 jaar, is notabene een debutant (op die leeftijd). Linksback Holm- berg, 30 jaar. is gemakkelijk voor- bij te lopen (iets voor v. d. Tuyn), maar moeilijk ..voorbij te spelen". Linkshalf Willy Sundblad, 80 jaar, speelt zijn tweede interlandwed- strijd in 9 jaar. Ook niet snel is spil Svendsen. 25 jaar, een soort stop per, die uitstekend kopt en daaren- boven zijn lengte mee heeft. De 29-jarige rechtshalf Spydevold is een soort Abe Lenstra, die men op alle plaatsen met een gerust hart kan opstellen. De schutter in de aanval is Gubnar Thoresen, 28 jaar, zeer snel en met een hard, zuiver schot. De nestor van de ploeg is de 33 jaar oude Reidar Kvammen, die van zijn 17e jaar af bijna constant in de Noorse ploeg werd opgesteld. Een oude rot dus. Tegen Nederland speelt hij zijn 49e interlandwed- strijd. Middenvoor Soerensen, 28 jaar, is van origine eigenlijk een linksbinnen. Doch het middenvoor- probleem heerst in Noorwegen in nog grotere mate dan bij ons. Van- daar dat men de knoop heeft deor- gehakt en deze intelligente voet- bailer tot aanvalsleider heeft ge- promoveerd. Een knappe schutter is ook l.-binnen Harry Boye Karl- sen, 26 jaar. Tenslotte komen we bij de 27-jarlge linksbuiten Gunner Dahlen, een speler ,die puik is.,., als hij zin heeft. Maar heeft hij de bokkepruik op, dan.,.. Zo bezien staan de kansen voor Nederland dus lang niet slecht in het Ulieval-stadion met zijn 30.000 zitplaatsen, welke reeds volkomen zijn uitverkocht. Oranje treedt nu met een aanval aan, die er tegen '"olverhampton werd het bewezen zijn mag. Middenllnie en verde- diging zijn als vanauds, niet bril- lant, doch solide. Inderdaad dus een Oranjeploeg, welke wat in haar mars heeft en kan winnen. dat hij de zwarte handel wilde be- strijden; de meeste punten van de tenlastelegging, die nog giechts een bloemlezing was van hetgeen hij gedurende de bezetting heeft uitge- spookt, hadden met de bestrijding van de zwarte handel niets te ma ken. Behalve de arrestatie van de In de ringvaart van de Beemster gesprongen van Viersen, die bij het vervoeren van vier koeien door de landwaeht geattrappeerd werd, had hij de huiszoeking bij een aantal illegale werkers te Edam en elders op zijn naam staan; hij verweerde zich door te zeggen, dat hij In en kele gevallen van huiszoeking slechts op wacht gestaan had. Na Dolle Dinsdag bewaakte hij met enkele kornuiten op de Veluwe een spoorliin, waar een zonderling jong- mens door hem werd aangehouden en naar de landwaehtblokhut werd gebracht; na enkele verheren werd deze arrestant doodgeschoten; doch verd. wist van niets; hij dacht, dat ze hem hadden laten lopen, want er mocht over de arrestant niet meer gekikt worden. Enige tijd later werd het lijk van de man opgegraven en werd door een Nederlandse en Duitse dokter geconcludeerd. dat de man begraven was, toen hij nog leefde. Hoewel de verd. alleen aan de arrestatie van deze ongelukkige sehuldig was, nam de president hem een en ander hoogst kwalijk. Mr. Keune, de proc.-fiscaal, wees er op, dat de Landwaeht meestal in groepsverband optrad en een ge zamenlijke verantwoordelijkheid droeg; het opheil. dat zij stlchtten. namen zij veelal voor gezamenlijke rekening; acht jaar was de eis. Mr. Leesberg Jr. trok een ver- gelijklng met andere gevallen en eoneludeerde tot een lichtere straf De Alkmaarse landwachter J. Kaaij. aanvankelijk machinist ter koopvaardU. later kok bij Wester- licht en nog later werkzaam op de Riikswerf, had als landwachter dienst gedaan ter bewaking van gebouwen, in gebruik bij de Duitse weermacht. Hi) droeg daarbij een geweer, dat, naar de president eon eludeerde, wel niet gediend zal hebben om zijn kiezen uit te peu- teren. In Hoorn nam hij deel aan straateontrole en te Obdam nam hij in Maart '45 deel aan de arrestatie van een tiental personen, wier per- soonsbewijzen nie^ in orde waren. Blijkens een rapport van zijn toen. malige landwachtcommandant v. d Spek had hij zich daarbij ongeschikt getoond en zich laf gedragen; de tien arrestanten hadden hem nl. overmeesterd en de benen genomen. Toen werd hij maar weer in de landwachtkeuken te werk gesteld. Hoewel hem dit niet ten laste was gelegd, had hij destijds aan de NSB-commissaris van politie van Maarleveld een door hem gevonden illegaal oamfletje doorgegeven; de officier-fiscaal vend dit typerend voor verd.. die voor de landverra- ders een bruikbaar man was; hoe wel ziin optreden beperkt was ge bleven, was hii een aetief nationaal- soclalist. Mr. Keung eiste tegen hem 5 jaar met aftrek, Mr. Berkhouwer vond nog aanleiding om elementle te pleiten. Uitspraak 7 Juni. L (Van een medewerker) Een HARDE WAARHEID waar naar geluisterd moge worden! Naast de vele bedrljfseconomische kwesties zijn er momenteel alge- mene problemen aan de orde waar- van de oplossing voor de toekomst van onze boerenstand en daarmede voor ons voik beslissend zal blijken te zijn. Het Is noodzakelijk, dat deze vraagstukken in hun voile omvang door de boerenstand worden gezien, doordacht en in de goede zin opge- lost, voor het wellicht te laat zou zijn. Wij herinneren slechts aan: de aangekondigde wetten inzake pacht en vervreemding van landbouw- gronden. die met het eigendoms- recht nauw verband houden; de ac- tuele vraag van de verhouding vak- organisatie tot standorganisatie tot huidige Stichting \lan de Landbouw tot toekomstig Landbouwschap, die aan het subsidiariteitsbginsel raakt, het nog steeds onopgeloste vraag stuk van de kleine boerenbedrijven. Wat dit laatste betreft; Landbouw en boerenstand vormen twJe afzon derlijke begrippen. die terdege on- derscheiden moeten worden. De boer zij steeds primair en niet het grondgebruik als zodanig. hoe be- langrijk dit laatste ook moge zijn. De economie dient immers steeds tegen de sociale achtergrond te worden gezien. Het voortbestaan van een verantwoorde kleine boe renstand staat thans op het spel. Daar is voorts het brandende vraagstuk van de afzet der land- bouwproducten, waarmede de mid- denstand ten nauwste is betrokken. De cooperatleve gedachte bij aan en verkoop behoeft een grondige analyse. Dan is er. gezien het grote over, schot aan boeren, die onvoldoende geschoold zijn om een ander beroep te kiezen, een sterke drang tot emi- gratie, die geleid moet worden. Aan Fr-ankrijk met zijn grote landvlucht kan voor onze moreel standvastige en politiek bezonnen boeren niet genoeg aandacht worden besteed. Onze landelijke bevolking zou zo- doende Frankrijk en daarmede West-Europa tot grote zegen kun nen strekken. Verder zijn er de talloze verwik- kelingen, die de vereiste industriali- satie ten plattelande met zich mede- brengt, waarin tijdig zal moeten worden voorzien. wil de komende industrialisatie in plaats van een waldaad niet een vloek zijn. Het technisch onderwijs der scho- ling van de boerenjeugd zal met voortvarendheid moeten worden aangevat. Men bedenke, dat er een sterke tendenz is tot overindustria- lisatie in het Westen van ons land waardoor een verwerpelijke grote stadsmentaliteit ten koste van de meer rustlge natuurlijke platte- lands-sfeer nog sterker zou gaan domineren. Tenslotte is er het kardinale vraagstuk van de steeds verder en dieper om zich heen grijpende over- heidsbemoeii'ngen. Mag het verant. woord zijn, dat in tijd van nood de staatsorganen met eon zeer sterk gezag worden bekleed, er is de nei- ging, dat zij op onverantwoorde wijze blijven uitgroeien ook als dit niet meer strikt noodzakelijk zou blijken. Zeer zeker behoort een overheid gerespecteerd te worden, voorzover haar gezag een principieel gezonde basis heeft. Naar de geest van het Nederlandse Staatsreeht be hoort te worden gepeild. Staatsal- macht behoort te worden geweerd als levensgevaarlijk voor ons volk. Het blijkt verre van denkbeeldig dat het beter geoutilleerde ambtena- renapparaat de in wezen gezonde drift tot weerstand van de georganl- seerde boerenstand eenvoudig lam slaat of op een zijspoor dringt, Meer dan ooit behoeft de boerenstand karaktervaste leider\ die tevens voldoende deskundig zijn of over experts kunnen beschikken. En op dit laatstgenoemde punt moet soms ernstig twijfel rijzen. Aan de ont- wikkeling van de boeren ontbreekt nog veel, de georganiseerde boeren stand mist ee.n apparaat. dat de tal loze kwesties. die zich in overstel- pende mate voordoen, tijdig kan onderzoeken. In boerenvergaderin- gen heerst nog te veel het sentiment, weliswaar vaak natuurlijk en ge zond tegen vermeende onrechtma- tigheden. doch daar ontbreekt vaak het doorslaggev-ende argument, ge- boren uit gedegen studie en gedul- digde bezinning op de beginselen. De boeren en tuinders zullen hun organisaties echter ook financieel in staat moeten stellen een staf van betrouwbare deskundigen te vor men, die de al te druk bezette Iei ders van advies kunnen dienen, wil len deze mettertijd in staat zijn de landbouwpolitiek in de goede rich- ting te leiden. In de gemeenteraad van Arnhem heeft de woordvoerder van de KVP-fractie geinterpelleerd over het jubileumfeest van het KNGV. Betreurd werd. dat op de ochtend van de Eerste Pinksterdag wel de- monstraties werden gegeven. niet- tegenstaande de belofte om dit ach- terwege te laten. Voorts achtte men de kleding van de deelnemers, die zich in sporttenue buiten het de- monstratie-terrein begaven, onwel- voegelijk. Verzocht werd om maat- regelen, die iets dergeiijks voor de toekomst onmogelijk maken. De woordvoerders van de prot-chr. fraeti'es waren geheel tegen uitvoe- ringen op de Eerste Pinksterdag. De voorzitter deelde mede. dat bij het overleg met foet KNGV-be- stuur was gebleken, .dat ook dit bestuur het in sporttenue gekleed gaan buiten KNGV-verband niet wenseli.ik aehtte. Dat men zich ge- noodzaakt zag op Eerste Pinkster dag overigens eerst om tien uur, terwijl er op het terreln een protes- tantse godsdienstoefening werd ge houden demonstrates en wed strijden in te lassen. werd in door gemeentebestuur in door de KNVG sterk betreurd. Men hefeft hier ge- handeld in een dwangpositie, omdat men door enverwachte oorzaken anders het programma geheel had moeten wijzigen. Spreker bepleitte beerip bij de raad voor deze moei- liikheden- De woordvoerder van de KVP-fractie toonde zieh voldaan. Woensdag a s, geeft de VARA over Hilversum I een reportage van de voetbalwedstrijd Noorwegen— Nederland, van 18.25 tot 2W30 uur. De reporter is ir. A. van Emmenea.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5