NEDERLAND WINT VOOR HET EERST VAN NOORWEGEN MET 2-1 L Twee debutanten vonden 't doel RIJVERS DE GROTE KLEINE Salomonsoordeel in het Kurhaus EEN INTERLANDWEDSTRIJD, die het eigenlijk niet was r RADIO Het had 'n grotere overwinning kunnen zijn" DE SPEURHOND Zei U iets? Topprestaties van de violisten Twee eerste prijzen toegekend Over een andere boeg Na zeven minuten 0-1 a Enthousiasme J Scheidsrechter precies een dirigent De bonnenlijst Kent u hem? NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Donderdag27 Mei 1948 PAG. 3 GROTE GELDBEDRAGEN TUSSEN LOMPEN n. DE WEDSTRIJD: Toen Rijvers een paar minuten voor het einde een hard schot inzond, hield keeper Torgensen de bal zo prachtig, dat scheidsrechter Leafe van puur enthousiasme in het veld stond te klappen. mm Evenals hier te lande worden de toeschouwers bij voetbalwed- strijden in Indonesie voor het begin van een belangrijke wed strijd en tijdens de rust bezig gehouden met „opgewekte mu- ziek". Bij een kortgeleden te Batavia gespeelde wedstrijd ver- leende een Ambonnees fluitorkest zijn medewerking. NA AFLOOP: programma VOORZITTER HERBERTS WIL WEDDEN AUTOBUS REED TE WATER Oude man door vallende paal gedood WORDT ER SLA DOORGEDRAAID? Zware aardbeving Geblokkeerd geld Rijkspostspaarbank Maria Los Angeles Morales, eerste prijs-winnares in de afd. zang van het Internationaal Muziekconcours te Schevenin gen. Zij is pas 18 jaar oud. Haar succes bij haar optreden in het Kurhaus was overwel- digend en zij moest acht maal terugkomen. FEUILLETON VOOR HET EERST in de voetbalhistorie van Nederland en Noorwegen heeft het Oranje-elltal een overwinning kunnen behalen op de blonde Vikingen uit het hoge Noorden. De over- winning had volgens de mening zowel van spelers als officials groter kunnen zijn, want er was meestentijds maar een elftal, dat speelde en dat was Nederland. Maar gebrek aan adem in deze vreemde omgeving met ijlere luchtlagen, gebrek aan rou tine van verschillende spelers en vooral gebrek aan inzicht op het spel van de Noren, waxen alle oorzaak, dat de zege „slechts" een 21 overwinning is geworden. In de tweede helft had Rij- vers de bal over de lijn geschoten voordat doelman Torgersen het leder onder controle kreeg en men verwachtte reeds een doelpunt, maar noch scheidsrechter Leafe, die overigens uitste- kend leidde, noch de grensrechters, hadden deze goal kunnen constateren en zo bleef het dus 21. Aanval op aanval werd op het Noorse doel ondernomen en de druk was in sommige perioden zo sterk, dat /ie Nederlandse backs op de middenlijn stonden en zelfs Schij- venaar zijn kans waagde en met enkele schoten trachtte de Noorse doelverdediger te verrassen. Er was maar fefen elftal, dat speelde, en dat was de Hollandse ploeg, terwijl de Noren zich volkomen op de verde- diging concentreerden, zo sterk zelfs, dat wij menigmaal vijf van hen in het doelgebied vonden, de keeper niet meegerekend. Dank zij de uitnemende defensieve kwalitei- ten van dit Noorse elftal (wat was hun kopwerk uitstekend) en het te lage tempo, waarmede onze aanval opereerde, kon toen niet de grond- slag worden gelegd voor een ste- vige overwinning. Maar hiervoor waren twee oorzaken aan te geven, welke ongetwijfeld een merkwaar- dig licht werpen op het uiteindelijk resultaat van deze ontmoeting, een zuinige 2—1 zege, welke toch eigen- lijk veel hoger had kunnen zijn. Alle spelers klaagden reeds in de pauze over een tekort aan adem. De droge lucht en het klimaat de- den hun invloed gelden. maar de voetballeiders hadden dit kunnen weten, indien zij hun licht bij de schaatsenrijders hadden opgestoken. Verscheidene spelers waren, ondanks het feit, dat het tempo dus niet hoog was geweest, aan het slot vol komen uitgespeeld. De tweede oorzaak van dit be- trekkelijke falen van het Neder- lands elftal was gelegen in de af- metingen van het terrein. Dit veld zou men kunnen betitelen met het woord „pijpenla" het was 110 meter lang en 69 meter breed en deze grote lengte vergde zeer veel van het uithoudingsvermogen van de spelers. Geluk en nog eens geluk Een derde factor sprak 'n woordje mee, maar die oorzaak zou men overal op de wereld hebben kunnen vinden en dat was de factor geluk, \yaarover de Noren niet te klagen hebben gehad. Zeer gelukkig zijn de Noren zelfs geweest en het aan- taP malen, waarop door een kleinig- heid, waaraan de Noren zelf niets hadden kunnen doen, een doelpunt voorkomen werd, was zeer talrijk. En heeft de deklat de Noren niet enkele malen gered, voor de rust een kopbal van Roozenburg en ging in de tweede helft een keihard schot van Rijvers niet over de doellijn? Dat de Noren al veel langer stop- peren bleek wel heel duidelijk in deze ontmoeting. De defensieve kracht was bijzonder groot en hun spil Svenssen vonden wij de beste man van het elftal. Daar stond een aanval voor, welke zijn kracht zocht in snelle uitvallen, in de meeste gevallen over de vleugels geleid. Maar Terlouw heeft zich van zijn zeer moeilijke taak uitstekend ge- kweten. Aan de andere kant was hun spel door slecht schieten niet productief, een fout in hun spel, welke ook de Belgen aankleeft. Te weinig enthousiasme Het wonderlijke was, dat wij in enkele perioden de indruk kregen, dat de Noorse aanval op zijn Hol lands speelde, met dat verrassende, altoos gevaarlijke element er in, maar dat de Nederlandse voorhoede te doorzichtig de aanvallen opzette, vaak in te kort samenspel verval- lend en zich doodlopen^ ook in individueel spel, waarna er altijd wel een Noors been tussenbeiden kwam. Bovendien werd er met te weinig enthousiasme gespeeld; dat stoere doorzettingsvermogen en de alles overwinnende wil misten wij maar al te vaak. Maar nogmaals, deze tekortkomingen mogen voor een belangrijk deel aan de factor „droge lucht" worden toegeschre- ven, waardoor er een zware druk op het geheel ontstond, waar de oranjehemden zich gedurende de gehele wedstrijd niet hebben kun nen bovenuit werken. Tenslotte was er dat merkwaardige tegenspel der Noren. dat de onzen helemaal niet lag. Wij zouden willen beweren, dat het tegenspel ons niet inspireerde tot grote daden, omdat.... ja om- dat de gastheren toch maar een heel matig partijtje voetbal ten beste gaven. Het is een rare wereld. Overal distributiezwendel. D uizenden bonnen vervalst. Fraude en smokkel links en rechts. Een rapport over de wenselijkheid, OTTi de subsidies op de levens- middelen te laten vervallen. Maar nieuwe belastingen, om de nieuwe landbouwsteun te fi- nancieren. De krenten waren met Pasen nog niet rijp genoeg, zodat ze pas met Pinksteren be- schikbaar waren, en nu lees ik, dat de krenten en de rozijnen en de sucade vrij komen van di s- tributie. De vraag is nu maar, of het ook vrij komt voor v e rk o o p. Want als er iets niet te krijgen is, ben je er ook vrij van het te distribueren! Zou het dan toch waar zijn, dat er maar een oplossing is: weg met de hele rompslomp? Een variant op de bekende leuze van Henri de Greeve: Ruim al je ruzies op. Ambtenaren van de P.R.A.C. te Groningen hebben tijdens een colla- boratie-onderzoek bij een fabrlkant te Veendam, tussen een hoop lompen een bedrag van f 85.000.gevon- den. Bij een nader onderzoek wer- den op andere adressen nog zeer be- langrijke geldbedragen aangetroffen welke eveneens afkomstig waren van deze fabrikant. Men constateerde in de boeken enorme knoeierijen. Het onderzoek, dat in samenwer- king met enkele inspecteurs van de belastingen werd verricht, is nog in voile gang. De fabrikant is in verzekerde bewaring gesteld. (Van een onzer verslaggevers) Een internationaal muziekcon- cours is geen sportwedstrijd. maar een ding heeft het daarmee gemeen: de spanning. Wie zouden de jonge kunstenaars zijn, die tenslotte met de prijzen gaan strijken. Er is her- haaldelijk verzekerd dat deze ar- tistieke kamp op een zeer hoog ni veau staat; welnu de tallozen die gisteren des morgens. des middags of in de avond enkele uren in de grote Kurhauszaal doorbrachten, hebben zich daarvan kunnen over- tuigen. Dertien violisten, die door de jury waren aangewezen, hebben op het eigenlijke. openbare concours inderdaad vaak fantastische presta- ties geleverd. Zilveren medaille voor Theo Olof. Het waren slechts ..nummers" die optraden; namen kende men niet. Doch deze jonge mannen uit Italie, Frankrijk, Argentinie, Oostenrijk, Hongarije en Nederland wisten des- alniettemin ieders sympathie te winnen. Zelfs de jury, beroemde mu£ci, kwamen onder de indruk. In hun loges op het frontbalcon maakten zij aantekeningen, tracht- ten deze klankschoonheid toch nog te analyseren, maar zij staken hun bewondering niet onder stoelen of banken. Het fenomeen Yehudi Me- nuhin beloonde aldus meermalen een jonge collega met een applaus, dat meer was dan beleefdheidsge- baar. „Velen lopen in de renbaan naee, en toch kan er slechts fefen de prijs behalen", zegt Paulus in een van zijn brieven. Maar de jury in de Kurhausvioolsectie heeft een vari ant op deze tekst moeten maken. Haar taak om de erepalm toe te In Noorwegen slaat jnen gedu rende deze weken Finland's gedra- gingen met belangstelling gade. Er heerst momenteel in dit land een geest van grote vastberadenheid, temeer daar men er overtuigd is, dat Noorwegen het volgende land is, waaraan Stalin een z.g. bond- genootschap zal aanbieden. Boven- dien geloven de Noren niet in het vredesoffensief van Rusland. Ze verwachten, dat elk ogenblik de klap zal vallen. Volgens de Noren heeft Stalin een oogje op Noord- Noorwegen, speciaal op de provin- cie Finmark en de Spitsbergen- archipel. Rusland zou hier ijsvrije bases voor haar onderzeevloot wil len inrichten. Spitsbergen is van essentieel belang voor het geval, dat militaire operaties in het Noordpool- gebied noodzakelijk mochten zijn. De Russen bezitten daar koolmij- nen-concessies en zo'n groot gebied, dat het vrij simpel zou zijn er militaire installaties, gecamoufleerd als kolenmijnen, te vestigen. Reeds werd Noorwegen gealarmeerd door het aanleggen van Russische air strips, bestemd voor de „burger- lijke" luchtvaart. Noorwegen heeft het duidelijk gemaakt. dat het zich tegen elke aanval op haar grondgebied met geweld zal verzetten. De Noorse minister van buitenlandse 1 zaken, Halvard HET Lange, heeft WERELD- I zeifs in 't open. GEBEUREN I ^aar verklaard, dat Oslo elk aanbod van Rus land. een wederzijds vriendschaps- verdrag-te sluiten, bij voorbaat ver- werpt. Nu tracht het land haar de- fensie inderhaast in orde te bren- gen, wat geen gemakkelijke taak is, hoewel de politieke voorbereidingen wel even moeilijk blijken. Noorwegen zou nl. graag met Zweden een bondgenootschap aan- gaan, doch de Zweden, die veel geld hebben verdiend door hun neutra- liteit tijdens de twee laatste wereld- oorlogen, weigeren dit. tenzij Noor wegen haar westelijke orifentatie laat varen. En dit zou Noorwegen geen voordeel brengen, hoewel de Noren .van hun kant niet tot de Westerse Unie wensen toe te tre- den. Zij willen niet met Frankrijk verbonden worden speciaal niet wanneer de Gaulle daar aan de macht komt. Ook lokt hen het voor- uitzicht, bondgenoten van Franco- Spanje en Italie te worden. niet aan. Wat Noorwegen wenst is een bondgenootschap met Engeland, ge- steund door een Amerikaanse ga- rantie. Bevin is hiervan op de hoogte gebracht, doch hij heeft nog niet geantwoord. Stalin en Molotov volgen een politiek op lange termijn. Ze kun nen zich een matiging van hun politiek in Europa veroorloven. met het doel hun macht over de Franse en Italiaanse arbeiders te herkrij- gen en het Amerikaanse volk. dat reeds lang tekenen van oorlogsmoe- heid vertoont, in slaap te sussen. Intussen zouden de Russen over kunnen schakelen op het Oosten: Brits Indie. Birma, China en Indo nesia, landen die buitengewoon ge- schikt zijn voor communistische agitatie en totalitarisme. Er zijn tekenen. dat dit inderdaad de Russsiche politiek is. De gommunistische partij in Brits In het landelljke stadion van TJlleval waren 28.500 toeschouwers te samen gekomen om in een avond wedstrijd Noorwegen en Ne derland hun eerste na-oorlogse krachtproef te zien uitvechten. Het veld was uitstekend, al stond er vrij veel onkruid In waar gras had moeten staan, terwijl de lichte regen, die af en toe viel, de mat wat glad maakte. De elftallen stonden In de van te voren aan- gekondigde opstelling In het veld, met dien verstande, dat Clavan de plaats van Lenstra innam en de Noorse rechtsback Saksvik op het allerlaatste moment moest worden vervangen door Tor Lun- de van Sparta. In de eerste minuten viel er een volkomen overwicht van Nederland te noteren met een kopbal van Wil kes, en schoten van dezelfde speler. Aan de andere kant maakte Van Bun, die onzeker was begonnen, even buiten het strafschopgebied hands. De Nederlandse verdediging stelde zich volkomen verkeerd op en de bal werd naar de vrijstaande Wang Soerensen geplaatst. die eerst tegen de paal schoot en daarna het leder rustig achter doelman Kraak plaatste (0—1). Toen waren er 7 minuten gespeeld. Langzamerhand herstelden Stoffe- len en Van Bun zich na een zwak begin en daarna werd de druk op het Noorse doel steeds groter. Rij vers kreeg een prachtige kans om de gelijkmaker te scoren, maar hij zelf dacht dat hij buitenspel stond en daarom aarzelde hij even, juist voldoende voor doelverdediger Tor gersen om uit te lopen en het drei- gende gevaar te bezweren. Zwaar gehlnderd Behalve midvoor Roozenburg werd ook Wilkes zwaar gedekt door de rechtshalf van de Noren en al zocht de Xerxesman enkele malen ver- luchting door naar links af te dwa- len. de Noor bleef hem volgen en week niet van zijn zijde. De gelijkmaker van de Oranje hemden was zeer fraai. Van Stof- felen ging het naar De Vroet, van de aanvoerder naar Rijvers, die als altijd uiterst bewegelijk was en overal en op het juiste moment op- dook. De Bredaspeler deed het leder bij Clavan belanden, die een scherp schot inzond. dat via de paal in het doel terecht kwam (11). Toen wa ren er 33 minuten gespeeld. In de resterende tijd voor de pauze kre gen de onzen nog talrijke scorings- kansen, maar de stand bleef 11. VRIJDAG 28 MEI HILVERSUM II: 7.30 Domkoor van Milnchen, 7.45 Morgengebed, 8.15 Pluk de dag, 9.35 Schoolradio, 10.35 Gram.platen, 11.00 De Zonne- bloem, 12.03 Pianorecital, 12.33 Lunchconcert, 13.00 Kath. Nieuws, 14.00 Omroeporkest, 15.15 Fiano- kwartet, 16.00 Zang-piano, 17.00 Na schooltijd, 18.00 Orkest van Klaas van Beek, 18.50 Actualiteiten, 19.30 Gram.platen. 20.12 Intern. Zangcon- cours, 21.45 Uit de schatkamer van T—het Oude Testament, 22.30 Gram.pl., Indie heeft zo ]uist haar richtlijnen Avondgebed 23.15 Gram.pl. gewijzigd. Inplaats van de Engelsen I Avonageoea, zo.u De tweede helft In de tweede helft verschenen de Noren met een blauwshirt op het veld. Voor de rust hadden zij in het rood gespeeld. De Noren droe- gen ej nu zorg voor, dat de strijd niet zo eenzijdig was. En tweemaal ontkwam het Nederlandse doel op het nippertje aan een doorboring en kon men slechts redden ten koste van een hoekschop. Maar daarna nam Nederland weer het initiatief in handen. Een vliegend schot van Wilkes suisde over de lat en een dribble van Rijvers, na elf minuten werd besloten met een gevaarlijk schot, dat de doelman niet kon hou- den. De bal caramboleerde via de handen van Torgersen en de paal juist over de doellijn, waar de ach- terspeler Lund hem wegtrapte. Maar volgens veler mening had de bal beslist gezeten. Een schot van Stoffelen, vlak onder de lat, werd tot hoekschop getipt en Rij vers passeerde vervolgens weer en kele tegenstanders, maar ook zijn schot had geen succes. Dertien mi nuten voor het einde was het Wil kes. die handig twee Noren ver- schalkte, maar zijn schot strandde tegen back Holmberg. 2—1 De terugspringende bal werd door Van der Tuin, die naar binnen was gezwenkt, in eens op doel geschoten vlak onder de lat. Ditmaal was het raak en had Nederland met 2—1 de lelding veroverd. In da resteren de tijd was er maar een ploeg, welke speelde, en dat was Nederland. Maar hoe men het ook probeerde, de ge- luksfactor bleef ten gunste van de Noren werken en de stand bleef de zelfde, een magere 21. Het einde was een soloren van Rijvers met tot besluit een schot tegen de lat. Het had een grotere overwin ning voor Nederland kunnen en eigenlijk ook moeten zijn, ver- klaarde bondspraeses Lotsy, maar ik ben tevreden. Dat was ook het geval met de voorzitter van de keuzeeommlssie, Herberts, die in het bijzonder het tekort aan adem meinoreerde. De tegenstand van de Noren was meegevallen; Rij vers, De Vroet en Terlouw vond hij de beste spelers. Door alien was zonder uitzondering, zeer hard gewerkt en de heer Herberts was met de spelers zeer verheugd met deze overwinning. Met twee overwinningen en twee gelijke spelen is dit seizoen. aldus onze zegsman, toch niet slecht ge weest in representatief opzicht. ,.En nu de Zweden nog." ..Wedden," zei de heer Herberts. „dat het Neder- lands elftal dan zeker beter speelt." Over de drie debutanten was hi.i tevreden. Ongetwijfeld waren zij sterk teleurgesteld door het onver- wachte berieht, dat Lenstra niet zou meespelen. maar Clavan heeft er van gemaakt. wat er van te maken viel. Aanvoerder De Vroet vond. dat zijn jongens meer doelpunten had den moeten maken en dat de over- winning volkomen verdiend is, de cijfers vond hij geflatteerd voor Noorwegen. Scheidsrechter Leafe vond het 'n zeer faire wedstrijd en de beste ploeg heeft de ontmoeting volko men verdiend gewonnen. „Een prachtspeler, die Rijvers,," riep hij uit en tenslotte gaf hij nog een stevige pluim aan de beide doel- verdedigers, Kraak en Torgersen. Aanvoerder Kvammen van de No ren wenste ons. sportief als hij is, geluk. toen wij hem naar zijn opinie vroegen: ,.Uw ploeg speelt beter dan die van ons, maar (en dat mocht deze geroutineerde rot zeker zeggen, want hij kent het Hollandse spel nog van voor de oorlog), uw team speelde tien. vijftien jaar ge- leden voetbal van beter gehalte; bovendien heeft de ploeg zich nog niet voldoende aan het stopperspil- systeem aangepast, het gaat nog met horten en stoten en de een begrijpt niet altijd hoe hij een ander. die van zijn plaats is gelopen, moet ver vangen." Kvammen vond Rijvers de beste en in zijn eigen ploeg blonk zijns inziens doel Torgersen uit, „en die Engelse scheidsrechter was net een dirigent", Daarna verdween de lange Noor onder de douche. kennen was bijna even hachelijk als een ontwapeningsdebat in de V.N. Zij heeft maar AAn oplossing gezien; twee eerste prijzen uitrei- ken. De gelukkigen waren de 28- jarige Midiel Szwalbe, een Pool die in Zwitserland woont en daar con- certmeester in het Orchestre de la Suisse Romande is en de veertien- jarige Franse jongen Christian Fer- ras. een knaap die nog in 1946 het Parijse conservatorium bezocht en de grondbeginselen van het viool- spelen van zijn vader leerde. Aldus eerde de jury in haar uit- spraak feitelijk twee generaties, wier vertegenwoordigers gelijk wa ren in prestatie. Donderdagavond op het gala-concert zal Ferras Tschai- kovsky spelen en Szwalbe Mendels sohn, dezelfde werken waarmede zij hun prijs veroverd hebben. Doch ook enkele Nederlandse deelnemers werden bekroond. Want terwijl de tweede prijs ten deel viel aan het Hongaarse meisje Elisa Cserfalvy, kende de jury 'aan onze jonge meester Theo Olof een zilve ren medaille toe; een andere land- genoot Herman Krebbers verkreeg daarenboven met de Zwitserse Hedi Gigler een bronzen plak. Commentaar uit de wandel- gangen Nog is het concours in voile gang, vandaag en morgen wordt het ta lent van vocalisten en pianisten ge- test, doch reeds kan men met ze- kerheid vaststellen dat Schevenin- gen een hoogtepunt werd in het muziekleven. In het vak vergrijsde artisten verzekeren, dat het Km- haus fen artistiek fen organisatorisch alle vorige krachtmetingen over- treft. Hengeveld, van Renesse. Geza Frid. Luctor Ponse, Anton Dresden en Felix de Nobel, alien zelf voor- aanstaande Nederlandse pianisten, zij hebben wonderen verricht. Ze geleken op dokters die de patienten aan de lopende band afwerkten en terwijl in hun oren nog een Itali aanse opera-aria galmde, klopte weer een violist aan de deur: „Wilt U Brahms nog even met mij door- nemen?" Nog op een ander terrein komt j ons land goed naar voren; in de foyer van het Kurhaus is onder lei- Ging van de firma Albersen een stand ingericht, waar de vele bui- tenlanders kennis kunnen nemen van het werk van Nederlandse com- ponisten en meer dan een schep- ping van Badings, Pijper of van Anrooy gaat straks mee naar Spanje* Oostenrijk of Zuid-Amerika. Een unieke propaganda voor ..Neder- lands Fabrikaat". Doch 't 'zijn niet alleen de gasten uit de vreemde die thans in Scheveningen iets leren kunnen. Zei gisteren niet een voor- aanstaand pianist: ..leder Haags mu- ziekliefhebber behoort dezer dagen dit muziekdorado te bezoeken!" En velen blijken dit in te zien, want de Kurhauszaal is steeds zeer goed be. zet. Een autobus, komende uit de richting Hoogezand, reed nabij Groningen langs het Winschoter- diep tegen een paal, die als een Iucifershoutje omknapte. De chauf feur raakte de macht over het stuur kwijt en slipte, waardoor de wagen in het Winschoterdiep te recht kwam. In de bus zaten on- geveer 30 a 40 personen. De meeste inzittenden konden door omstanders worden gered. Men vermoedde echter. dat er nog drie slachtoffers onder de bus in het water liggen. De neerstortende paal, waartegen de bus reed, raakte een 80-jarige man. die Juist passeerde, zodanig, dat hij op slag werd gedood. Enige personen, die bij dit onge- val licht werden gewond. zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Omdat het aantal passagiers. dat in de bus zat, niet precies bekend was, ging men aan het dreggen. Aanvankelijk werd gedacht, dat zich nog drie personen in de bus bevon- den. Dit bleek echter niet zo te zijn. Er hebben zich geen familieleden van eventuele vermisten bij de poiltie-autoriteiten gemeld. Inmiddels is de Groningse Brand- weer er in geslaagd de bus uit het water te halen. De bus reed de diensten voor de Ned. Spoorwegen. OFFICIELE BONNENLIJST Voor het tljdvsk van 30 Mei t.m. 12 Juni 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806 409 algemeen 1600 gram brood (geldig t.m. 5 Juni) 410 algemcen 3 eieren 411 algemeen 400 gram brood o f 1 rantsoen gebak 413 algemeen 250 gram zachte zeep 250 gram soda 415 algemeen 750 gram suiker boterhamstroolsel of 1500 gram jam. stroop enz. of 750 gram versnaperingen 405 reserve 800 gram brood (geldig t.m. 5 Juni) 408 reserve 400 gram brood (geldig t.m. 5 Juni) BONKAARTEN KD, KE 806 909 algemeen 400 gram brood (geldig t.m. 5 JunD 910 algemeen 3 eieren 911 algemeen 400 gram brood •of 1 rantsoen gebak 913 algemeen 500 gram zachte zeep 500 gram soda 915 algemeen 750 gram suiker, boterhamstrooisel of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen 905 reserve 400 gram brood (geldig t.m. 5 Juni) 908 reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits TABAKS- EN VERSNAPERINGEN. KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 55, 59 tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak 57 versn. 200 gram versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 60 versn. 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrij dag 28 Mei worden ge- bruikt. Zachte zeep en soda zullen niet overal direct verkrijgbaar zijn. Niet aangewezen en vernietigd kunnen worden de bonnen: 364. 365, 864, 865 melk, 370, 371, 372, 377, 874, 876, 877 reserve. Dat zal zeker niet gebeuren als de Hollandse huisvrouw meer sla bij de raaaltijden zou geven. Niet alleen bij de warme maal- tijd, maar ook bij het brood smaakt sla uitstekend. Sla is zeer gezond en verveelt nooit al; ze goed wordt aangemaakt. De lekkere ingredienten heeft De Gruyter: deze week een voortreffelijke, zachte azijn en een kruidige mosterd, die verse sla eer aandoen. Van 28 Mei t/m 3 Juni bij elke fles azijn een potje mosterd voor slechts 10 cent! w (Advertentie) BATAVIA. 26 Mei (Aneta) De meteorologische dienst te Batavia heeft Dinsdagmiddag een zeer zware aardbeving geregistreerd, welke duurde van 15.18 tot 16.00 uur op een afstand van 4200 km richting noord-noordoost. Het epicentrum ligt waarschijnlijk op de Rioekioe- eilanden (ten zuiden van Japan). Overeenkiimstig de voorschriften wordt van de geblokkeerde gelden op beleggingsrekening bij de Rijks- postspaarbank op 1 Juni a.s. een vijfde deel met een minimum van f 300.— vrij. Aantekening daarvan in de boek- jes is echter alleen nodig. indien men over het vrijgekomen deel on- middellijk wenst te beschikken. \JAS ONZE KRANT een poli- tieblad, dan zou men er ge- regeld signalementen in terug vinden. Maar deze persoons-be- schrijving moeten wij u toch doorgeven: Hij loopt op pantof- fels. Zijn hals groeit scheef. Zijn schouders kunnen niets meer dragen. Hij wordt ontevreden, onbevredigd door dat eenzijdige kleine gedoe. De arbeid vult zijn leven niet meer. De arbeid kan hem niets meer schelen. Alleen uit nood blijft hij door- werken. Niet meer uit lust. Alle levensgeluk is uit de ar- beidsdag weg. Geen wonder dus, dat hij het elders zoekt Stop, lezer(es), het is genoeg. Hebt u hem herkend? Boze ton- gen beweren, dat dit het zelf- portret van Marcus is. Of van een van zijn collega's. Loopt er in uw omgeving misschien zo'n type rond? Geef hem dan Haar- lemmer-olie! MARCUS aan te vallen. zoals deze partij de laatste jaren heeft gedaan, is zij nu begonnen met de nieuwe regeerders van Brits Indig Pandit Nehru. Patel en hun collega's aan te vallen. Zien we bovendien In Indonesia opnieuw geen moeilijkheden bij de onderhandelingen? En zijn de communisten in China geen nieuw offenlsef begonnen? Wanneer delen van het Oosten achter het IJzeren Gordijn verdwe- nen zijn, kan immers met her- nieuwde en veel grotere kracht aan Europa begonnen worden. Dat we dit gevaar vooral niet uit het oog verliezen. Sic transit. HILVERSUM I: 7.15 Ochtend- gymnastiek, 7.30 Gram.pl., 8.18 Or- gelspel, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 ..Missa Solemnis" van Liszt, 10.00 Morgenwijding, 10.45 Piano, 11.15 Voordracht, 11.30 Licht orkestcon- cert. 12.00 Pierre Palla, orgel, 12.33 Sportagenda, 13.15 Vaudeville-ork„ 14.00 Kookkunst, 15.00 Ons volk in zijn dichters. 15.20 Balletmuziek, 16.00 Omroep-kamerorkest, 17.20 Wjj en de muziek, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.15 Silvestre- kwartet, 20.05 Piano-recital, 21.00 Men vraagt en wij draaien, 21.50 Op vleug'len van muziek. 22.15 Swing and Sweet, 23.15 Sympho- nisch concert. Oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven 45. 'n Minister die omkoopbaar Is, die geen eigen wil bezit, die eigenbelang boven het volksbelang verkoos, zulk een commissaris van het recht moest worden afgezet, zo gauw mogelijk. al was hij dan ook duizendmaal haar vader." In haar kamer aangekomen, duw- de Alexandra Michael zacht achter- uit: ..Plaats u tegen de muur, ik zal mijn witte schort uitdoen en mi.in zwarte mantel omslaan. Voor mijn vensters zijn zware tralies, maar men weet daarbuiten niet. dat men deze traliedeuren aan de binnen- kant in z'n geheel openen kan. Laat mij eerst de omtrek bespieden. Ziet ge wel. dat het gevaarlijk geweest zou zijn. per auto te vluchten? Er staat een extra schildwachf bij de garages. Hij staat nu heel ver van ons af en heeft de rug naar ons toe- gewend. ,.Kom hier, Michael, nu moet ge me helpen. Bind het koord stevig om de tralies, stevig, anders vallen we te pletter. Ik zal het eerst afda- len en wacht u beneden." „Zoud ge niet de gewone weg kunnen volgen over het voorplein en langs de wacht?" „Neen, ik weet, dat Tegleff zijn orders gegeven heeft. Ze zullen me laten passeren. maar dan gaat een gewapend geleide mede. Ik ken hem. Nee, niemand mag gezien heb ben. dat ik het huis verlaten heb. Vooruit, nu gaan we de stap wa gen." Zij opende het dubbele venster, trok een kleine ijzeren bout weg. duwde de traliedeur voorzichtig ogen. Het koord zakte tot op een halve meter boven de begane grond Even wachtte ze en spande haar ogen in. om door het duister te zien. of de schildwacht op 'n afstand bleef en toen: ..Vaarwel, Michael, tot in Petroff's woning!!" Vlug en lenig liet ze zich afzak- ken Toen was 't zijn beurt. Hij kende geen angst. Hij had de dood reeds te dikwijls en dan te nabij onder de ogen gzeien, om die nu nog te vrezen. Maar de tegenwoor- dij^ieid van Alexandra en de be- zorgdheid om haar leven deden nu zijn hart van spanning hevig klop- pen. In een oogwenk zat hij op het kozijn, greep het koord en liet zich vlug neer. Onder hem stond Alexan dra en fluisterde snel: „Laat je val len. plat op de grond, de schild wacht is teruggekeerd". Ademloos, ineen gekrompen tot een bal. lagen beiden tegen de muur onderkant. hoorden de stappen van de schildwacht knersen op het kie- zel. Deze had zijn gewone omgang rond het gebouw gemaakt, maar keerde plots terug omdat hij ge- rucht in de buurt van de garages meene te horen. Even bleef hij stil- staan te midden van het plein en juist wilde hij naar de achtergevel stappen, toen het llchtgeflits van 'n auto in de verte zijn aandacht trok. Zeker inspectie van de gamizoens- commandant. Dit werd de redding der beide vluchtelingen. Zodra hij om de hoek der garages verdwenen was, zetten beide het op een lopen naar het donkere park. Dit was van hier uit, toegankelijk door 'n poor- tje. waarvan Alexandra de kleine sleutel steeds bij zich droeg. omdat ze van die uitgang zeer dikwijls ge- bruik maakte. Toen ze in gebukte houding langs het kreupelhout van de tuin voortslopen. klonk plotse- ling het bevel: ..Halt!" De stem kwam vanuit de verte. ..Wie daar?" werd er geroepen. msar Alexandra hijgde: ..Vlug. vlug, 'l kreupelhout in!" Nauwelijks had ze dit gezegd of een vuurstraal spoot door het don- ker van de nacht. Michael hoorde een slag naast zich en Alexandra diep in doodsangst: ..VlucTit, Mi chael. bekommer je niet om mij!" Hii tastte rond in het donker: ..Wa ar zij ge. Alexandra? Grote God, zijt ee getroffen?" „Vlucht dan toch, ik wil het! Loop naar het elnd van dit pad. daar is een muur. klim daar over heen. dan zijt ge buiten. Vlug, om 's hemelswil, ze komen!" „Ge zijt gewond. Ik blijf. We ster- ven samen!" ..Ik smeek je: red tenminste je- zelf. Als ge me lief hebt. vlucht!" Michael, op het allerlaatste oogen- blik, sprong uit het kreupelhout. rende het pad over, bereikte de muur, hees er zich tegen op, sloeg een been over de rand, liet zich aan de andere zijde naar beneden vallen. Zonder te weten waarheen de weg voerde, liep hij verder. Links van zich de lange muiTr, rechts de hoge gevel van 'n aantal oude gebouwen. In deze buurt was hij niet bekend. Toen hij met Jewssje zijn manifesten verspreid- de. bleven ze steeds aan de andere zijde van de grote regeringsgebou- wen. Hier was echter het centrum, want, achter boven de daken der gevels. glansde de reflecte van elec- trische booglampen. Naarmate hij zich verder verwijderde. vernam hij duidelijk er het gewone geluid der binnenstad. Plots stond hij mid den in een straat, waarin enkele caffe's helder verlicht waren. Auto's snorden voorbij. Late voorbijgan- gfers keerden haastig huiswaarts. Nu had hij zich georifenteerd. Op het einde van de straat zag hij een klei ne kerk, waarvoor enkele vracht- wagens stonden. In die kerk, nu 'n magazijn. had hij eens moeten vluchten, op een avond. toen ze meenden. dat de politie hen op de hielen zat. na een vergadering. Een eind verder was de Elisabethstraat. Daar was het altijd zeer druk. Daar zou hij veiliger zijn. Daar aangeko men. bleef hij even stil staan. veeg- de zich het zweet van het voorhoofd tasttte in zijn zakken. Hij voelde 'n handvol bankbiljeten en de brow ning, die Alexandra hem gegeven had. Arm kind, wat was er van haar geworden? Was ze ernstig ge wond? Dodelijk misschien? Met een doffe slag was ze naast hem neer- gevallen, getroffen door de kogel uit het geweer van een schildwacht. (Wordt vervolgcU

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3