Wiranata Koesoemah pleit voor samenwerking l 1 1LLEGAAL WERKER DOODDE ZONDER NOODZAAK UIT DE KERMIS DER WERELD BESLUIT V.V.V.-OPBOUWDAG RADIO DE SPEURHOND ft* r Gevaarlijke politiek Tien jaar tegen hem geeist Slachtoffer van tegenstellingen? Zei U iets? Eerste transport stoffelijke overschotten van overleden Nederlanders vertrokken Wieringermeer: bewijs van vertrouwen en doorzettingsvermogen Opde openingszitting van de federate conference te Bandoeng Leiding NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdag 28 Mei 1948 Radio-uitzending „Karel Doorman" lllSil VIJFTIEN JAAR GE-EIST tegen ex-hoofdcommissaris van Utrecht Voorlopig vijf wethouders te Rotterdam UITBREIDINC TECHNISCH HOGER ONDERWIJS Weer een commissie ingesteld AanklacHt tegen „De Waarheid" Woendsagavond heeft het Nederlandse elftal te Oslo een 2—1 overwinning op het Noorse elftal behaald. Van der Tuin en Ro- zenbuig doen een gezamenlijke aanval op het Noorse doel. De Noorse doelverdediger Torgensen staat gereed. De aanval hep op niets uit. PROGRAMMA Mattenfabrikanten veroordeeld 6 weken voorwaardelijk voor persdelict Bevelhebber van „Houston" posMiuum onderseheiden Belgische oorlogsinvaliden Nederland vraagt crediet van Belgische francs Internationale coloradokeverbestrijding HARING VOOR H.M. DE KONINGIN Knoeierij op Zuivelfabriek \fr/EER hebben onze Bisschop pen gesproken. Zij doen het met gezag. Zij zijn immers aangesteld als onze geestelijke overheid. Als zodanig hebben zij recht van spreken. Een recht dat rechtstreeks en onmiddellijk van God Zelf komt. Hij heeft gezegd: „Wie u hoort, hoort Mij. En wie u versmaadt, ver- smaadt Mij Dat is onze ka- tholieke opvatting. Bovendien zeggen de Bisschoppen niet zo maar iets, zonder rijp overleg, zonder oordeel en kennis van zaken. Zij verhieven destijds hun stem tegen bepaalde poli- tieke richtingen in ons land. Hebben zij geen gelijk gehad? Nu de verkiezingen op komst zijn, hebben de Bisschoppen weer gesproken. Hun taal is duidelijk voor wie verstaan wil. Volgen we de leiding die ons gegeven wordt! FEUILLETON De verdere behandeling tegen de illegale werker W. J. J. K. Kicken, die een tiental personen tijdens de oorlog had geliquideerd en die in verband met deze daden voor de Haagse rechtbank was gedaagd, heeft nog twee voile da- gen vereist, alvorens de officier van justitie zijn requisitoir kon houdens. Tijdens deze zittingen kwamen opnieuw feiten ter spra- ke, die de dood van verschillende mensen tengevolge hadden en die door de officier werden bekeken als moordaanslagen met het doel rich in het bezit te stellen van geld en sieraden der slachtoffers. Tal van getuigen kwamen echter vertellen, dat K. wel degelijk als Ulegaal werker was opgetreden, om mensen onschadelijk te ma- ken, die door hun honding en pedrag gevaarlijk waren voor de andere Nederlanders. Vlak voor de bevrijding werd door hem een vrouw neevgescho- ten, die hem in het begin van de bezetting had verraden, waardoor hij twee jaren in Duitse gevangen- schap doorbracht. Na zijn ontslag stuurde deze vrouw regelmatig Duitsers en landwachters achter hem aan. Voorts werd omstreeks dezelfde tijd een overval gepleegd op een Duitse juwelier in Den Haag, waarbij de overvallene zich te weer stelde en toen door K. met zijn pistool werd neergeslagen, orn ver- volgens doodgeschoten te worden. Opnieuw werden de politie-amb- tenaren, die de processen-verbaal hadden opgemaakt. door K. in een kwaad daglicht gesteld, doordat hij beweerde, dat zij zijn verklaringen verdraaid hadden opgenomen en later ondanks zijn verzoek niet ver. beterd. Overste P. C. v. d. Bergh, com mandant van het vierde bataljon Oranjenregiment. als getuige ge- hoord, verklaarde, dat K. tijdens de bezetting als officier beSedigd werd door de bevelhebber kolonel van Arkel. Hij keurde goed wat K. tij dens de bezetting gedaan heeft en had de indruk gekregen, dat verd. niets zonder noodzaak deed. Get. verklaarde voorts, dat majoor Ki cken nu voor zijn rechters stond als een controverse tussen de Binnen- landse Strijdkrachten en het Oranje- regiment. Van de B.S. zeide hij, dat hij deze omstreeks de bevrijding in Den Haag ..een groot zoodje" vorri De herkenningsarmbanden werden tenslotte in de Wagenstraat (zwarte- handelbuurt van Den Haag. red.) gewoon verkocht. Ook deze getuige viel de verklaringen van de K.P.- commandant in Zuid-Holland hef- tig aan. Verschillende getuigen 6 decharge kwamen verder kracht bij- zetten aan deze uitingen. In zijn requisitoir voerde de offi cier van justitie aan, dat verdachte Kicken hier zijns inziens terecht was gedagvaard, als verdacht van moord. doodslag, poging tot moord, uitlokking van moord en roof. Hij constateerde in alle gevallen een volslagen ontbreken van besef van fatsoen en ridderlijkheid en voorts een gebrek aan schuldgevoel. De officier was overtuigd van de kwade trouw van verdachte in het mislei- den van zijn medewerkers, die hij een geschokte, ongave persoonlijk- heid noemde. Tenslotte eiste hij tegen Kicken een gevangenisstraf van 10 jaren en ter beschikkingstelling van de rege- ring voor de rest van het leven. Van de plechtige overdracht van het Britse vliegkampschip Hr. Ms ..Venerable", de nieuwe ..Karel Doorman", aan de Koninklijke Ma rine". op Vrijdag 28 Mei te Ply mouth, zal Zaterdag te 18.30 over Hilversum I een reportage worden gegeven. Op de dag dat het schip in Rotterdam wordt verwacht, n.l. Woensdag 2 Juni. zal er een radio- uitzending van zee uit worden ver- zorgd, eveneens over Hilversum I te 18.30 uur. Beide reportages worden uitgezonden in het programma der Nederlandse strijdkrachten. ALS Romme vanavond in Mid- denmeer spreekt, komt hij waarschijnlijk net terug van een van de merkwaardigste wande- lingen, die hij in zijn leven in Amsterdam heeft gemaakt! Hij zou, zo bleek in de Eerste Ka- mer, waar hij aangewezen was, om zijn initiatiefvoorstel te ver- dedigen, met de communist van Santen, die dat notabene zelf voorgesteld had, een onderzoek instellen naar de vraag, hoeveel belangstelling er bij de gewone man bestaat voor de betekenis van de grondwetsherziening in- zake de invoering van de bur- gerlijke staat van beleg. Dat gaat allemaal veel te vlug, zei van Santen, niemand weet er wat van. Niemand weet waar 't over gaat. Top, zei Romme, dat neem ik aan. Want ik wil wel eens zien, hoe het met de gees- tesgesteldheid van de lezers van de Waarheid gesteld is, die in de laatste dagen gedaverd heeft van beschouioingen over deze wetswijziging. Die slag was raak, van Santen kroop in zijn schulp en ik ben toch bang, dat de wandeling niet doorgegaan is. Ook Nederlandse communis- ten hebben geen bezwaar tegen snel handelen, en wij horen nooit een woord van critiek te gen de overijling, waarmee Rus- land over diverse landen ijzeren gordijnen neerlaat ft; '■■vr- •v. Het bijzonder gerechtshof te Utrecht behandelde "onderdag de zaak tegen de gewezen wnd. hoofdcommissaris v. politie W. H. Fransen, de man die zich een slechte reputatie verwierf door zijn streven om het Utrechtse po- litiekorps tot een knokploeg te degraderen. Hij had aan burgemeester G. van Ravenswaay voorgesteld de politie te reorganiseren in deze zin, dat de anti-duits gezinde politiemensen uit het corps verwijderd moesten wor den. Samen met Van Ravenswaay had hij een politie-afdeling inge- steld, genaamd de centrale con- tr61e, speciaal belast met de arres- taties van joden en personen van anti-duitse gezindheid. In de func- tie van commandant van de orde- politie had hij in '43 een nationaal- socialistisch getinte rede tot het po- litiecorps gehouden .naar aanleiding van het verzet speciaal "van de r.k. ambtenaren, om deel te nemen aan de arrestaties van jeugdige en jdodse personen. Dit ten gevolge van een rondschrijven van de ka- tholieke bisschoppen. De verdachte gaf toe hierin in derdaad „fout" te zijn geweest. Wat het ophalen van gijzelaars betreft. hiertoe was opdracht binnengeko- men van de S.D. Aan de arrestatie van studenten zou verdachte in het geheel geen deel hebben gehad. De proc.-fiscaal, mr L. W. M. M Drabbe, wees er in zijn requisitoir op. dat verdachte als wnd. hoofd commissaris, na een bespreking met de N.S B.-burgemeester Van Raven swaay, een reorganisatie in het P°" litiecorps heeft doorgevoerd. Dit hield een zuivering in, met ontslag op grote schaal. om de politie naar de hand van de burgemeester te zetten. Het was een slaafse opvol- ging van Duitse bevelen. Het zal voor het hof niet moei- lijk zijn, aldus mr Drabbe, in ver dachte een „streber" en opportunist te zien. De oorlog gaf hem zijn kans V66r 1940 vrij-metselaar. werd hij eerst lid van het Rechtsfront en toen N.S.B.-er. De promotiekansen kwamen toen los. Wanneer verd. zegt, dat de positie van de politie zo moeilijk was, lach ik hem in zijn gezicht uit. Dit argument mag ver dachte zeker niet aanvoeren. De positie van de politie was juist daarom zo moeilijk geworden, door dat mensen als verdachte aan het hoofd kwamen. Het typeert verd., dat hij niet opzag tegen verraad en lid werd van de geheime mlich- tingendienst der Germaanse S.S. Mr Drabbe eindigde met 15 jaar met aftrek te eisen. met ontzetting uit de burgerrechten voor 't leven. De Rotterdamse gemeenteraad, die zich na de ontslagneming als raadslid van de communistische wethouder L. W. Schmidt opnieuw voor de wethouderskwestie geplaatst zag, heeft Donderdagmiddag op voorstel van alle fracties, behalve die van de C. P. N., besloten de zesde wethouderszetel voor de zit- tingsduur van de tegenwoordige raad onbezet te laten. Mr. Donker, P. v. d. A., die het voorstel toelichtte zeide, dat na de motie tegen het aanblijven van een communist als wethouder, het nood- zakelijk was ,het wethouderscollege nu geheel uit leden van de andere fracties samen te stellen. Er deden zich echter dusdanige moeilijkheden voor, dat men het onder de gegeven omstandigheden beter oordeelde de zesde zetel niet te bezetten. WISKUNDE PAPIERMOLEN In 12 maanden werden door de Engelse rege- De 24-jarige wiskunde- ringsdepartementen 6677 lerares, Margaret Jo- schrijfmachines aange- kiel in Brooklyn moest door de politie naar een eindexamen gees- corteerd worden. Daags te voren had ze een brief ontvangen, waar- in stond. Als je niet alle leerlingen voor wis kunde een voldoende geeft, zul je morgen de groei van het gras aan de onderkant kun- nen bestuderen. Een half jaar later werden enkele schoten op haar afgevuurd. Het is een spannend eind-examen geworden. kocht, terwijl er nog 3448 werden besteld. En nu maar typen, jongens DE BERG EN MOHAMMED Een Amerikaanse mil- lionair komt in Am sterdam zijn witte- broodsweken doorbren- gen. Je zou bijna den- ken, dat hij met zijn dollars Amsterdam naar hem zou kunnen laten komen. NOBELE OUDERS E* 26-jarige Agnes Stevenson uit Schot. land werd door de ouders van een Ameri kaanse soldaat, die haar beloofde te trouwen, doch met een ander in het huwelijk trad, als dochter geadopteerd. Beter een half ei, enz., denkt Agnes. VERGEETACHTIG. Verslaggevers in Kaap- stad gingen een bezoek brengen aan Sophia Arendse, die haar 108e verjaardag vierde. Ze moesten wachten. De 108 jaar oude Sophia was naar haar werk gegaan en vergeten, dat ze jarig was. SPULBAAS In verband met het rapport van de op 29 Maart 1947 ingestelde commissie, waarin advies is uitge- bracht over de wijze waarop en de mate, waarin tegemoet gekomen moet worden aan de vraag naar goed onderlegde ingenleurs in ver band met de verdere intensieve in- dustrialisatie van Nederland en overwegende de noodzakelijkheid om technisch hoger onderwijs in Nederland buiten de technische ho- geschool te Delft in te richten, heb ben de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Economische Zaken een commissie ingesteld, aan welke wordt opge- dragen: 1). een organisatieplan voor te bereiden voor de te decentrali- seren technische hogere opleiding; b) hen voor te lichten omtrent de plaats of de plaatsen, waar een nieuw - technisch - wetenschappelijk opleidingscentrum het best kan worden opgericht. Van deze commissie is benoemd tot voorzitter tevens lid: prof. dr. G. Hoist, voorzitter van het college van curatoren der technische hoge- school te Delft. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, dr. Jos. J. Gielen heeft Donderdag deze tweede commissie-Holst in de vergaderzaal van zijn ministerie geinstalleerd met het uitspreken van een rede. Tegen Paul de Groot, hoofdredac- teur van „De Waarheid", is door de heer Alex Wins een aanklacht ln- gediend wegens laster in verband met een artikel in „De Waarheid van 27 April 1948 over het proces van der Waals, waarin volgens de heer Wins lasterlijke aantijgingen aan zijn qdres zijn vervat. Donderdagmorgen om kwart voor zeven is het eerste transport van 140 stoffelijke overschotten van in Duitsland tengevolge van oorlogshandelingen of terreurda- den omgekomen Nederlanders uit Berlijn vertrokken. Het transport bestaat uit vler grote vrachtauto's met aanhangwagens. Het werd uit- geletde gedaan door de Nederl. consul-generaal. Vermoedelijk zal 't transport Zaterdagochtend om streeks 9 uur bij Beek (Nijme- gen) de Nederl. grens passeren. De stoffelijke overschotten zullen naar Amersfoort worden overge- bracht en daar, zo nodig. voorlopig worden begraven. Met vriji grote zekerheid kan verder medegedeeld worden. dat de oorlogsgravenstich- ting een terrein van 5 HA. aan de provinciale weg, nabij de Gezichts- laan. te Bilthoven van de gemeente zal aankopen. Op dit terrein zal een eregrafveld voor 4.000 in Duitsland omgekomen Nederlanders worden aangelegd. De stoffelijke overschotten zullen. al naar de keuze van de familieleden. op dit eregrafveld of in de voor- malige woonplaatsen worden be graven. Het ministerie van oorlog ver- zorgt het vervoer der stoffelijke overschotten tot de aula's der kerk- hoven. en geeft een uitkering ter bestrijding der begrafeniskosten. De oorlogsgravenstichting bekostigt de plaatsing en de verzorging der graf- ZATERDAG 29 MEI HILVERSUM II: 7.15 Maria ter are 7.45 Morgengebed, 8.15 Pluk de dag 9 00 Voor de vrouw, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Britse componis- ten 1100 De Zonnebloem, 11.45 Schoolradio, 12.33 Lunchconcert, 13 00 Kath. Nieuws, 13.50 Film en toneel. 14.40 Omroep Kamerorkest, 15.15 Concert der jongeren, 15.45 K.R.O.-kiosk, 16.20 Het grote maat- schappelijke kwaad, 17.00 De Wig wam, 18.00 Cantus populorum, 18.40 Spinenza. 19.15 Gram.pl.,20.20 Lihctbaken. 21.00 De klok heit ne- gen 22.15 Klanken uit Engelanden Am'erika. 22.45 Avondgebed, 23.15 HILVERSUM I: 7.30 Gram.platen, Slavische componisten. 818 Lichte morgenklanken, 9.15 Kamermuziek, 10.00 Morgenwijding, 10 20 Radio-feuilleton, 10.50 Metro- pole-orkest, 12.00 Gram.pl., 13.00 Voor de Ned. Strijdkrachten. 13.30 The Ramblers, 14.15 Filmland pre- senteert, 14.45 Garm.pl., 15.15 Gev. programma. 16.45 Om en nabij de twintig, 17.15 Volksconcert, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 19.00 Artistieke staal- kaart, 20.15 Metropole-orkest, 21.30 Weense melodieen, 22.00 Hoorspel, 22 35 Tango-rumba-orkest. 23.15 The Ramblers, 23.45 Rustige avondklan- ken. De opening van de federale con ference te Bandoeng werd o.a. bij- gewoond door de gedelegeerden van het opperbestuur L. Neher en Jhr. mr. H. L. F. V. v. Vredenburch, als- mede door Raden Abdoelkadir, It. generaal S. H. Spoor, de wali's ne- gara van Madoera, Pasoendan, O. Sumatra en vele anderen. De ope ning geschiedde_ om 11 uur Javatijd. Dr. van Mook 'sprak zijn opemngs- rede achtereenvolgens in het Maleis en Nederlands uit. De conference wordt gehouden in het parlements- gebouw van Pasoendan. Om half tien landde het vlieg- tuig van de It. gouverneur-generaal, waarmede dr. van Mook, mevrouw van Mook en de ministers Goetzen Lieftinck de reis naar Bandoeng hadden gemaakt, op het vliegveld te Bandoeng, waar het Wilhelmus werd gespeeld en het gezelschap werd ontvangen door generaal Duerst Britt, de regeringscommis- saris voor West-Java en de minister- president van de staat Pasoendan. Na inspectie van de erewacht begaf het gezelsclipp zich naar de woning van de regeringscommissaris. In- tussen stroomde de conferentiezaal vol met de honderden deelnemers en genodigden. Het podium was met bloemen versierd. Naast dr. van Mook namen plaats de heren Ab doelkadir. Wiranata Koesoemah, mr. van Diffelen, de gouvernements- secretaris van Boetzelaer en de adviseurs van dr. van Mook. mr. Enthoven en Thio TRiam Tjong. Na dr. van Mook, die wij giste- ren weergaven, sprak de wali ne- gara van Pasoendan, Wiranata Koe soemah, die onder meer zeide: ..Langs de weg der revolutie toonde het Indonesische volk de kracht van zijn verlangen om de richting in te gaan. die reeds tot uitdrukking kwam in ons streven sedert het begin van de volksbeweging. Thans Een maand geleden stond een groot aantal Genemuider matten fabrikanten voor het Zwolse tribu- naal terecht. Zij hadden zich te ver- antwoorden voor de vele leveran- ties in oorlogstijd aan de Duitsers gedaan. Het betroffen o.a. camou- flagenetten, matrasdekken, enz. Het tribunaal heeft in deze zaak advies gewezen en hierbij bleek, dat de mattenfabrikanten niet over een nam werden geschoren. Ten aanzien van een fabrikant werd geadviseerd een verbeurdverklaring van f 10.900. internering voor de tijd reeds in be- waring doorgebracht en ontzetting uit de kiesrechten. In de zaken te gen twee'anderen luidde t advies. verbeurdverklaring van f 5000, in ternering voor de tijd in bewaring doorgebracht en ontzetting uit de kiesrechten. 13 verdachten in deze zaak wer den geldboetes opgelegd, varierende van f 100 tot f 300. In 6£n geval werd de beschuldiging vervallen verklaard. zoeken wij egn andere weg. die open staat ter verwezenlijking van onze wensen, namelijk de weg, in- geslagen met Linggadjati en de Renville-overeenkomst". De wali negara pleitte voor samenwerking en herinnerde aan een oude volks- legende, die, getransponeerd in mo- derne vorm. hierop neer zou komen, dat op de Bandoeng-conferentie, na veel strijd, over het lot van de staten beslist zou worden, waarna de rust zou wederkeren. Hij dankte voor de keuze om Bandoeng als conferentiestad aan te wijzen en heette de aanwezigen welkom. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft de 20-jarige P. W. Russel, redacteur van het weekblad ..De Nieuwe Post" tegen wie op de 13e Mei een gevangenisstraf van zes weken was geeist wegens belediging van minister Mansholt, veroordeeld tot zes weken voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en een boete van f 200. bij niet betaling te vervangen door 50 dagen. R. had in zijn blad de uitlating gebezigd: Men fluistert. dat minis ter Mansholt belang'nebbende is in de Cooperatieve vlasfabriek Din- teloord. Bij K.B. is bepaald, dat wijlen Captain A. H. Rooks van de Uni ted States Navy zal worden inge- schreven in de registers van de Kanselarij der Nederlandse Orden ais ridder dfr 4e klasse der mili- taire Willemsorde. Deze hoge on- derscheiding is Capt. Rooks pos- thuum toegekend, omdat hij zich als commandant van de Ameri kaanse kruiser ..Houston" in Februari 1942 bijzonder dapper heeft gedragen. Met grote moed leidde hij de ge- vechtsacties van de ..Houston", die deel uitmaakte van een Geallieerd eskader, dat onder Nederlandse commando opereerde in de Javazee, daarbij bracht hij de vijand zware verliezen toe. Een dag later bracht hij tezamen met de ..Perth", ter hoogte van de Bantambaai vier grote schepen. die voor de Japanse landingsoperaties van groot belang waren, tot zinken. Daarna bonden beide" oorlogsschepen onverschrok- ken de strijd aan tegen de intussen genaderde overmachtige vijandelijke oorlogsvloot. waarbij hij, tot het laatst vechtende. met zijn schip en het grootste deel van de bemanning ten onder ging. Volgens opgave van het Belgische Ministerie van Oorlog bedraagt het aantal ondersteunde invalieden uit de oorlog 1914—1918: 78.970; dat uit de oorlog 1940—1945: 42.000. waar- van 28.000 30 tot 60 procent en 2.800 meer dan 60 procent invalide. Na de vergadering te Petten en de excursie door het geteisterde en weer in herbouw zijnde dorp, brak het gezelschap op naar Wieringer- meer. Tijdens de lunch in hotel Smit voerden weer velen het woord. K. Schenk, de voorzitter van VVV Wieringermeer, sprak hiier het wel- komstwoord. Wij Wieringermeerders hebben u geen vermaak aan te bie- den en niets dat de gewone vacan- tiegenieter zoekt. maar wij zijn trots op onze nieuwe bouwwerken en de producten van onze landerijen, die kunnen wedijveren met de beste van de wereld. Hier kunt u zien met welk een moed een zwaar ge- troffen bevolking zich er weer bo- venop werkt en dus het eens aan- gevangen nationale werk voortzet. Burgemeester Loggers noemde hetgeen hier door de bevolking wordt gedemonstreerd een afspie- geling van de beste karaktereigen- schappen van ons volk. Men zit niet neer, maar pakt aan. Voorzeker zijn wij niet tevreden over de stand der wederopbouw. Maar dat is niet de bevolking aan te rekenen, die er in slaagde reeds in 1946, toen er nog geen huis en een schuurtje stond. een bijna volledige oogst van de akkers te halen. Wel echter drukt deze schuld op de bouwvak- arbeiders elders, die ten enenmalc niet te bewegen zijn hun aandeel in de wederopbouw van een ver- nield land te geven. Burgemeester Ritmeester noemde hetgeen hfer is gepresteerd een be- wijs, dat alle Nederlanders, niemand uitgezonderd. de ondeelbare taak hebben dit land weer op te bou- wen en groot te maken. met voor- bijgaan van alle verschillen van geloof of politiek inzicht. Met ont- roering had hij uit de rede van H.M. de Koningin begrepen, dat zij iedere Nederlander op die taak wees. Rentmeester Ovinge releveer- de het drama der inundatie in de weken vlak voor de capitulatie van de Duitsers. Hij herinnerde er aan. hoe in het machtige dijkmassief 2 gaten sprongen: een van 200 en een van 160 meter lengte. waardoor per minuut 28000 m3 water kolkte, dat de vruchtbare akkers in een zee herschiep. De zware golfslag ver- nielde in enkele uren de prachtige bouwwerken, producten van 10 ja ren onvermoeide arbeid. Het dem- pen der gaten was onmogelijk. Daarvoor waren ze te diep. nl. 30 35 m., dat is meer dan een flinke kerktoren hoog is. Daarom legde men nieuwe dijken buitenom. 5 Aug. 45 kwamen die boven water uit en op 9 Aug. begonnen de gemalen te draaien met een intensiteit, dat de gehele polder reeds op 11 December droog viel. Toen stond men voor de gigantische opdracht 1000 km dicht- gespoelde sloten, vaarten en andere waterwegen weer uit te graven. Ondanks gemis aan ieder comfort kwam dat in Mei 1946 gereed en waren dus de voorwaarden gescha- pen voor de oogst. De heer v. d. Gronde, directeur van de A.N.V.V., verklaarde diep onder de indridf van dit alles te zijn. Wij alien nemen naar het Zui- den de wetenschap mee. dat hier ten tweede male iets groots is ver- richt. Een rondgang door de polder leerde bovendien. dat er nu nog hard wordt gewerkt. Dat 400 van de 500 schuren reeds gereed kwamen, evenals 350 woningen en 6 scholen. Men beschouwde de dijkwerken en de enorme gaten. en realiseerde zich dat juist dit bezoek aan de Wierin germeer een waardig besluit was van deze V.V.V.-opbouwdag. Na overleg met de Belgische re- gering heeft Nederland bij het in- ternationale monetaire fonds een aanvrage ingediend ter verkrijging van 300 miliioen Belgische francs, welke aanvrage in de op 6 Mei 1948 gehouden vergadering van het in- ternationale monetaire fonds una- niem is goedgekeurd, aldus deelt het ministerie van Financien mede. stenen, indien de familie dit niet zelf doet. Tot het transport, dat uit de Rus- sische zone van Duitsland afkom- stig is, van 140 stoffelijke over schotten, behoren 69 urnen. 38 van deze stoffelijke overschotten zullen op het eregrafveld worden begra ven, de overige in de voormalige woonplaatsen. 'S-GRAVENHAGE, 27 Mei. Nu dezer dagen de strijd tegen de colo- radokever met het in werking stel len van de spuitplicht achtereenvol gens in de verschillende delen van ons land zijn meest intensieve vorm gevonden heeft, en met het oog op het grote belang van deze activiteit voor ons land zowel als voor heel West-Europa, zal op Vrijdag 28 Mei a.s., 's avonds te 8.05 uur, over de" zender Hilversum I, de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- ziening, de heer S. L. Mansholt een radio-causerie houden over het on- derwerp: ..Internationale colorado keverbestrijding." Een delegatie vissers uit Vlaar- dingen heeft op 't Loo aan de Vorstin de eerste Koninginneharing aangeboden. Het waren de heren A. Hoogendijk. de schipper Arie Poot van de stoomlogger ..Marthq Maria" (VI. 199), die de haring had gevangen en twee keurmeesters. Voor het eerst sedert vele jaren nam H.M.. vergezeld van enkele le den van haar Hofhouding. de beide oranje vaatjes. ieder ongeveer 60 stuks van het kostelijk zeebanket bevattende, persoonlijk in ontvangst. Eenzelfde geschenk was anderhalf uur tevoren aan het Prinselijk gezin op Paleis Soestdijk aangeboden. De Economische Rechter te Maas tricht heeft de 40-jarige bedrijfslei- der J. de Roos van een Zuivelfabriek in Reymerstok, die meer dan 1000 kilo boter heeft verkocht, zonder dat daarvoor bonnen werden aange- nomen, terwijl deze omzetten ook niet in de boeken waren verant- woord en er bovendien verschillen de andere malversaties in de boe ken waren ontdekt, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaren. HET WERELD- GEBEUREN MARCUS Op het moment, dat juist de Wes- terse mogendheden met het oog op het gevaarlijk opzettende commu- nisme een grote solidariteit aan de dag moeten leggen, met Amerika als ruggesteun, dreigt plotseling de Palestijnse kwestie een tweespalt te veroorzaken tussen de twee groot ste bondgenoten van de tweede we- reldoorlog, Engeland en de Ver. Staten. De wegen van de politiek zijn ondoorgrondelijk. Mochten we aan- vankelijk met vreugde constateren, dat in de Ver. Naties twee anti- poden, Rusland en Amerika. het eens waren over de manier waarop het Palestijns probleem opgelost kon worden voor Engeland haar man- daat zou opheffen, kort daarna wer den we verrast door het intrekken van Amerika's goedkeuring van het verdelingsplan, waardoor de Ver. Naties in tijdnood kwamen en de strijd in Palestina niet meer kon worden voorkomen. Onrfiiddellijk en om redenen, die we in deze rubriek reeds eerder uitvoerig hebben behandeld. erken- de Amerika de uitgeroepen staat Israel en verklaarde zich hiermede voor het eerder verworpen ver delingsplan. Het is echter nog verder gegaan. I Voorgesteld J werd de Arabi- sche staten met sancties te treffen. Truman beloofde Israel een lening van ongeveer 250 mlilioen gulden, waarmede de Jo den Amerikaanse wapens kunnen kopen en heeft het Amerikaanse State Department protestnota's aan Egypte en Syrie gezonden. Evenals Amerika staat ook Rus land, dat misschien de Joden ont- vankelijker voor communistische invloed veronderstelt dan de Ara- bieren. die openlijk zich tegen de communistische leer hebben ver klaard. aan de zijde van de nieuwe staat Israel. Door deze stand van zaken dreigt Engeland lelijk in de knel te ge- raken. Hoewel de gevoerde mandaats- politiek onbewust de vorming van een Joodse staat in de hand heeft gewerkt. staat de Engelse regering thans afwijzend tegenover Isra81 Het staatkundig zionisme werd door Engeland verworpen op het moment dat verdragen van vriendschap en bijstand met de Arabisehe landen, waar de petroleumbronnen een enorm belang zijn voor het Britse wereldrijk, werden gesloten. Engeland houdt vast aan deze verdragen, levert wapenen aan ko- ning Abdoel van Transjordanie. weigert Israel te erkennen en heeft uiterlijk kalm de handschoen opge nomen, die Amerika het heeft toe- geworpen. De Engelse labourregering dreigt nog meer in discrediet te geraken, wanneer het Amerikaanse dreige- ment. dat de hulp aan Engeland beperkt zal worden. tot uitvoering wordt gebracht. Dit is het laatste wat de Engelse economie. waarvan Sir Stafford Crips een paar dagen geleden nog de kritieke toestand heeft toegelicht, kan verdragen. Al met al zal Bevin 6} het ver delingsplan moeten steunen, of de indirecte inmenging moeten laten varen. Voortzetting van de huidlge politiek behoort tot de onmogelijk- heden, daar hierdoor niet alleen een wig gedreven wordt tussen de Anglo-Amerikaanse samenwerking en verstandhouding. die als tegen- ligger van de Sovjet-politiek onont- beerlijk is, maar ook Engeland in een economische crisis zal geraken, die het moeilijk met eigen krachten te boven zal kunnen komen. Sic transit Oorspronkelijke romcm uit het Russische spionnenleven 46. Als ze het leven er bij liet. zou hij met de moordenaar afrekenen. Die moordenaar was Tegleff. Hij balde de vuisten. klemde de tanden vast opeen. Wacht, ellendeling, als je haar dood op je geweten hebt, zal ik dag noch nacht rust kennen, voor ik je het hart doorboord heb. Maar, als ze leeft, zal ik haar te rug vinden, al moet ik mijn eigen leven duizendmaal op het spel zet ten. En. hij besloot, getrouw aan de afspraak zich naar de oude volks- buurt te begeven, waar zijn vroe- gere teringachtige makker gewoond had. Die buurt lag aan de andere zijde van de Newa. ver weg, wel twee uur gaans. Er liepen op dit uur geen trams meer en 'n taxi ne men, wilde hij niet, omdat hij wist, dat de meeste chauffeurs, die des nachts de taxi's bedienen, geheime spionnen waren, of voor speciale diensten betaald werden. In de Rus sische hoofdstad was na de revo lutie niemand meer te vertrouwen. Hij ging te voet in de richting van de Anisjkobrug over het Petersplein me het schitterende Winterpaleis. waaroirt door de Rode en Witte Gar de zo bloedig was gestreden. Dan ging hij dwars door de Wasilli- Ostrow-wijk waar de aanzienlijke Duitse kooplieden voor de oorlog woonden en wier huizen door de soidaten der Rode Garde werden leeggeplunderd. Wel schrijnend was de tegenstelling tussen de paleizeri en de opeengehoopte krotten in de volksbuurt waar Jewssje eenmaal woonde. Hier was geen licht, geen lucht, geen ruimte. De autoriteiten hadden weliswaar in den beginne de deftige huizen der rijken ter be- schikking van de daklozen gesteld, om de grote hongerende massa aan zich te binden, maar die vreugde was van korte duur geweest. De huizen zagen er spoedig uit als veestallen. Er moest geld bij om ze te onderhouden. Nadat de daklozen er een jaar gehuisd hadden, waren de woningen waardeloos. De ruime belasting, die er vroeger door in de rijkskas vloeide, hield niet alleen op de regering moest bijpassen en het geld daartoe was niet disponibel. Michael, somber gestemd en vol angstgedachten over Alexandra's lot vervolgde zijn weg. diep in gedach- ten. Het grote geluk, dat hij, een ogenblik gezien en bezeten had, was hem met een slag we ex ontrukt. Dat maakte zijn verbittering des te in- tenser. O, als het hem eens gelukt was. met haar de Zweedse grens te bereiken. Welk een heerlijk vrij le ven zouden ze daar samen geleefd hebben, verlost uit de Russische hell Daar zou hij gewerkt hebben aan zijn schrijftafel, om de hele be- schaatde wereld te waarschuwen voor een regime, dat alleen spreekt van rechten, rechten, maar, dat van plichten, voor zover het de leiders betreft niet wilde horen. Plichten, ja, die zijn er inderdaad te vervul- len, maar alleen de plichten, die zij voorschrijven en doen nakomen met de knoet en de karabijn, plichten door hen opgelegd en die hun macht des te hechter maken. „Ik sta wder alleen", zei hij tot zichzelf, „maar ik geef de strijd niet op, want nu heb ik een dubbele plicht te ver- vullen." Diep in de nacht bereikte hij de Basiliek-steeg, 'n nauw straatje, waarin de hoge, maar zeer smalle, vervallen woning van de oude Pe- troff stond. Petroff was een ver- armde huidenkoopman. die z'n pak- huis tot woonruimte had ingericht. en het grootste deel van die woning aan arbeiders verhuurde. Zou hij nog in het sous-terrain wonen? Het was (ioodstil in deze steeg, waar geen enkele lantaarn brandde. Mi chael's hart bonsde sneller bij de ge- dachte, dat Alexandra misschien hier voor hem zou zijn aangekomen Nu zij hem ontnomen was, voelde hij pas. hoe hartstochtelijk lief hij haar had. Haar bekentenis, dat zij. op haar beurt, hem beminde. had hem een stralend wonder toege- schenen. 'n openbaring, waarin iets groots, iets heiligs lag. Nu was het leven weer de moeite waard, ge leefd te worden. Deze twee zielen hadden elkaar lief gekregen in de opgang naar eenzelfde ideale doel: doen wat in hun vermogen ligt, om hun evenmensen te vrijwaren voor al te grote ellende en hun een beetje geluk te verschaffen. Hij klopte zacht op het lulk van het sous-terrain, maar, van binnen- uit kwam geen teken van leven. Hij klopte nogmaals, lang achtereen. Toen hoorde hij een zacht gestom- mel. Onder aan een stenen trap was een deur. Deze ging langzaam open en 'n stem vroeg achter de kier: ,.Wie daar?" ..Zijt gij het Petroff?" „Ja, die ben ik. Wat wilt ge mid den in de nacht?" ,.Ik ben een van de vrienden van Jewssje, je weet wel, Petroff." .Jewssje?" klonk de stem ge- schrokken"„die ken ik niet. die heb ik nooit gekend. Ik ben geen contra-revolutlonnair, ik doe mijn plicht als trouwe burger van de Sovjet-Republiek. Ga heen en Iaa1 me met rust". ..Petroff.... kent geGorocha niet meer?" ,.Nee, nee, ga heen, ik heb geer, kennissen en vrienden, ik ken nie mand." ..Petroff, wat is er met je ge- beurd? Zie me in het gezicht, ik ben Gorocha zelf." Nu ging de kleine deur iets ver der open. De oude Petroff stond daar in z'n onderkleren. met in de hand een stompje brandende kaars ..Zijt gij het werkelijk Gorocha? Bewijs het me! Zeg iets, waaruit ik zeker kan weten dat gij het zijt.* „Wel, hebben wij samen niet de doodskist voor uw goede Maria ge- timmerd?" ,.Kom binnen Michael, gij zijt het. Kom binnen. maar vlug, want uit alle hoeken loeren ogen, in alle hoeken luisteren oren. Kom, ik zal me kleden en licht aansteken". (Wordt vervolgdJ

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3