De Joden in de oude wijk van Jeruzalem geven zich onvoorwaardel i j k over De verklaringen van Molotof en Stalin moesten de wereld om de tuin leiden Nu Gromyko vertrekt Voor Alkmaar en omgeving Dreigementvan Joodse zijde PATER MATEO ROEPT OP TOT WERELDOFFENSIEF Londen maakt zich ongerust over de nederlaag van Smuts Amerika gaat politiektegenover Europaniet veranderen r o m heilige plaatsen aan te vallen Melk voorlopig nog niet zonder bon De Sovjet-Unie en de republiek Grootse viering van het H. Hartfeest op 4 Juni a.s. Nieuwe vuurproef voor Labour-kabinet REDE VAN MARSHALL De Landbouw- prijzenpolitiek Smuts dient zijn ontslag in Romme sprak! r N' Onze tarwebehoefte gedekt De U.N.O. verliest haar grootste attractie ZATERDAG 29 MEI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11272 BUREAUX: PROCESS!E NAAR BRIELLE Consumptie-ijs en omzet- belasting Twee gesneuvelden, in Indonesie RUSSISCHE AMBASSADEUR BIJ ONZE MINISTER Een overzicht van de enorme veilinghal met taliijke genodigden, bij de opening van de nieuwe gebouwen van de veiling B. en O. te Zwaag. Tassojef keert tot de „vaderen" terug Zweed&e oorlogsschepen in de Amsterdamse haven aangeko- De krui&er en de torpedobootjagers in het Noordzeekanaal op weg naar Amsterdam. Mansholt spreekt en Wagenaar vraagt Djogjd roept dr. Soeripno terug Nieuwe verkiexingen in Zuid-Afrika? "■"N HUIZE DOORN BLIJFT AAN DE STAAT Verzoek ex-kroonprins afgewezen PREMIER VAN PASOENDAN voorzitter federate conferentie Uit een voorstel aan de Tweede Kamer, inzake goed- keuring van de internationale tarwe-overeenkomst, blijkt, dat ons land jaarlijks tegen rede- lijke prijs een hoeveelheid tar- we kan invoeren, voldoende om de Nederlandse behoefte voor een belangrijk deel te dekken, en wel tot ongeveer 70 a 77 procent De mogelijk heid bestaat bovendien, dat de regering nog aanvullende hoeveelheden zal betrekken uit landen, die niet bij de over eenkomst betrokken zijn. Uitspraak tegen Joods meisje aangehouden Nieuw Hoofdredacteur H. N. Smits, rayanredacteuri Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abormementsp rij a 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 250; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noonlliollancls BusUn God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE JODEN in de oude wijk van Jeruzalem hebben zich giste- ren, volgens een communique van het Arabische legioen- onvoorwaardelijk overgegeven na zich twaalf dagen lang krach- tig te hebben verdedigd. Alle combattanten worden krijgsgevan- genen, terwijl de vrouwen en kinderen ter beschikking van het Rode Kruis gesteld zullen worden. Represailles tegen H. Plaatsen Vrijdagavond hadden 350 strijders zjfh met wapens en uitrusting over gegeven. Ongeveer duizend vrouwen en kinderen zijn aan het Rode Kruis overgegeven. De overgave blijft voortgaan, zo besluit het communi- que. De strijd in Jeruzalem heeft sedert November jl. bij tussenpozen ge- woed. Bij de beeindiging van het Britse mandaat op 15 Mei jl. staken de troepen van het Arabisch legioen van koning Abdoellah van Trans- jordanie de grens van Palestina over. Op achttien Mei bezetten deze troepen, nadat de artillerie Jeru zalem had beschoten, stellingen in de oude stad en drongen de ver- dedigende Joden terug op een klein gebied, waar zij werden belegerd door een leger, dat op zijn beurt door andere Joden werd ingesloten. Uit Britse militaire bron verluidt, dat de strijd om het nieuwe gedeelte van Jeruzalem, nu de oude stad zich aan het Arabische legioen heeft overgegeven, thans voornamelijk woedt rondom Latroen aan de weg van Jeruzalem naar Tel Aviv. De Arabieren melden, dat zij de Joden in dit gebied hebben teruggedreven. Van Joodse zijde wordt gemeld, dat Beit Jiz, ten zuiden van Latroen, door de Joden is veroverd. De minister van landbouw, vis- serij en voedseivoorziening heeft in antwoord op het advies van het bedrijfschap voor znivei, om op korte termtJn over te gaan tot op- heffing van de melkdistributie, het beter geoordeeld een besiis- sing hierover nog enkele maan- den uit te stellen, omdat het nog geenszins vaststaat, hoe het ver- loop van de melkproductie deze zomer en de komende winter zal zijn. De ervaring leert, dat de melk productie in de loop van het jaar, na de hoge top in de maanden Mei en Juni, veel lager wordt met een dieptepunt in de maanden Decem ber, Januari en Februari. Dit diep tepunt ligt nog altijd zo laag, dat in de winterperiode de totale melk productie nog lang niet voldoende is en ook in de komende winter nog niet voldoende zal zijn om aan de behoefte aan ccmsumptiemelk te voldoen. Over enkele maanden kan ook iets meer bekend zijn over de vee- voedersituatie in de komende win ter, terwijl thans nog niet is na te gaan hoe de hooi-oogst dit jaar zal zijn en hoe de vooruitzichten voor de teelt van ruwvoedergewassen en hoe de krachtvoedervoorziening van onze rundveestapel in de komende winter zal worden. Op 9 Juni a.s. gaal de 47e Noord- hollandse Processie naar Brielle. Het vertrek ujj Alkmaar is gesteld op 7.20 uur. Uit Heiloo 7.27, Castri- cum 7.35, Uitgeest 7.41 en Beverwijk 9.16. Terugreis: aankomst Alkmaar 20.54. Deelnemers van de richting Den Heider hebben op deze treinen aansluiting. Plaatskaarten voor de heen- en terugreis per trein en boot zijn k 18.— verkrijgbaar bij de H.H. Broedermeesters, Pastorieen en het Secretariaat, Verdronkenoord 115, Alkmaar. Bij Kon. Besluit is consumptie-ijs, waaronder tevens begrepen plom- bieres, sorbets e.d., onder de wer- king der omzetbelastingwet ge- bracht. De Joodse militaire bevelhebber yan Jeruzalem heeft de wapenstil- standscommissie der V.N. meege- aeeld, dat zijn manschapipen genoopt zouden zijn bij wijze van represaille de Heilige Plaatsen aan te vallen, indien de Arabieren'doorgaan met hun aanvallen op synagogen in de oude stad. Deze waarschuwing. was vervat in een telegram van de com- missie, dat gisterenavond door de Franse afgevaardigde in de Veilig- heidsraad is voorgelezen ter onder- steuning van een nieuw Frans voor- stel tot een onmiddellijk bevel ..staakt het vuren". De Franse reso- lutie. waarover niet gestemd is, werd met de Britse en Sovjet-Rus- sische resolutl.es op tafel gelegd. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn geleden: Kon. Landmacht: huzaar le klas F. J. van de Poel uit Apeldoorn. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding 19 Mei 1948. Sold. G. Vermeer uit Vlaardingen. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding 24 Mei 1948. Kon. Ned. Ind. Leger en Kon. Marine: geen verliezen gerappor- teerd. Officieel wordt medegedeeld: ,.Op uitnodiging van de minister yan buitenlandse zaken heeft de Sovjet- ambassadeur, de heer V. A. Valkov, Vrijdag met Baron van Boetzelaer op diens departement een onderhoud gehad over de overeenkomst tot het uitwisselen van consuls, welke vol gens het officiSle persagentschap Tass, te Praag tussen de Sovjet-Unie en de republiek Indonesia is afge- sloten. De minister van buitenlandse za ken heeft de Sovjet-ambassadeur er onder andere op gewezen. dat het aangaan van dergelijke betrekkin- gen door de republiek in strijd is met de door haar aanvaarde Ren- ville-beginselen, welke uitdrukke- lijk vermelden, dat de souvereiniteit over gebeel Indonesie voor het tijd. perk tot de overdracht van souve reiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesie blijft berusten bij het Koninkriik der Nederlanden. Uit Kalioerang wordt gemeld: De woordvoerder van de Commis- missie voor Goede Diensten was Vrijdagavond gemachttgd mede te delen, dat de politieke commissie der onderhandeiingsconferentie Vrijdagavond de kwestie van de republikeinse buitenlandse betrek- kingen heeft besproken. Op een latere vergadering zullen deze be- sprekingen worden voortgezet. Te Kalioerang heeft men de in- druk gekregen, dat de vergadering van Vrijdagmiddag van de Politie ke Commissie zeer belangrijk is ge- weest, omdat als resultaat jhr. van Vredenburg Zaterdag wederom naar Batavia gaat en niet voor Dinsdag terugverwacht wordt. terwijl uit goedingelichte bron vernomen wordt dat het kabinet van de republiek Vrijdagavond in verband met deze vergadering bijeen zou komen. De nederlaag van Smuts heeft grote verrassing gewekt in poli tieke kringen te Londen en men toont zich aidaar ten zeerste' on- gerust omtrent de loop der ge- beurtenissen in dit dominion. De heersende ongerustheid is op de volgende overwegingen gesteund: 1. Malan stond tijdens de oorlog een neutrale houding jegens Duits- land voor en de nationalistische partij zou geruggesteund worden door anti-Engeise, de negers vijandige en anti-semitische organisaties. de „Os- sewa-Brandwag", die een groot aan- tal boeren omvat, alsook door de ge- heime vereniging „Die Boerenbroe- derskap". 2. De hoofdoorzaak van Smuts nederlaag moet worden gezocht in zijn voorstellen tot verbetering van de rechtspositie der 9 millioen ne gers, welke voorstellen, hoe gema- MARSHALL, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft in een rede voor de ..General Federation of Womens te Portland (Oregon) de Sovjet-Unie ervan beschuldigd Clubs" een „berekende en cynische propaganda-campagne" te voeren teneinde de emstige Amerikaanse pogingen om eerlijke onder- handelingen te beginnen voor de regeling der wereldvraagstuk- ken teniet te doen". Marshall waarschuwde de Ver enigde Staten. dat de volken van Europa de „voortdurende vrees koesteren, dat zij niet op ons kun- nen rekenen, dat wij van plan zul len veranderen. dat wij een officieel aanvaarde politiek, zoals het Euro- pese herstelplan, zonder opzegging laten varen zonder acht te slaan op de vernietigende gevolgen, die een dergelijke wankeling ten gevolge zou hebben." Niettemin verklaarde htf, dat sinds het begin van dit jaar ..ultstekende vorderingen" waren gemaakt in de strijd voor een vei- lige vrede en de terugkeer van algemene welvaart in de wereld „Ik ben er zeker van", aldus Marshall, „dat het vasthouden aan de vastc koers die wij volgen zal leiden tot de oplossing van de ergste moeilijkheden en tenslotte de weg zal banen tot een gezonde basis voor de vrede." Deze koers alleen kan de demo- cratien redden. Omtrent de veel be sproken nota-wisseling tussen de V.S. en de Sovjet-Unie zeide hi], dat men bij de discussie hieromtrent veelal uit het oog verliest, dat men te maken heeft met een „doelbe- wuste en cynische propaganda cam- pagne om eerlijk gemegnde Ameri kaanse pogingen om een basis te scheppen voor onderhandelinger, en overeenkomsten ter stabilisatie van de wereldtoestand teniet te doen De recente verklaringen van Molo tof en Stalin waren bedoeld om de Amerikanen en in feite de gehele wereld om de tuin te leiden wat be- treft de waarachtigheid van hun wens om tot een accoord te komen. Het is echter zeer belangrijk de reputatie van integriteit van han- delen der Amerikaaanse regering te handhaven. Wij kunnen on$ niet veroorloven een lijn te volgen, hoe succesvol ook voor het ogenblik, die een schaduw zou werpen op de in tegriteit van onze bedoelingen of daden in de toekomst", aldus Mars hall. Amerika kan geen propaganda voeren, die weinig of geen rekemng hield met de feiten en nog minder met de welvoegelijkheid. ..Eindeloze discussies en onderhandelingen om te komen tot samenwerking, die van het allergrootste belang is voor de stabilisatie van de wereldtoestand en de vorming van een gezonde ba sis voor een duurzame vrede, zijn mislukt. Minister Mansholt schrikt er nog niet voor terug, om weer het woord te voeren. Hij sprak nu weer in As- sendelft, voor een vergadering van de Partij van de Arbeid. Waar vrq- heid mogelijk is, zal de regering het bedrijfsleven geen belemmerin- gen in de weg leggen. Of de ver- plichte veelevering kan worden af- geschaft, hangt af van de mogelijk- heden van vrijwillige veelevering in bepaalde delen van het jaar. Als we in staat willen zijn, het vleesrant- soen te garanderen, dan is het son#, nodig, dat de boeren tot levering van vee aangeschreven worden. Verder wees de minister er nog eens op, dat voor de ontwikkeling van de afzet van onze producten, veel afhangt van de gang van zaken in Duitsland. Verder kunnen wij mededeleq, dat het C.P.N.-Kamerlid Wagenaar er plezier in blijkt te hebben. mi nister Mansholt nog eens lastig te vallen over diens gemelde uitlatin- gen in zijn rede te Markelo. Wage- naar vraaagt, of de minister bekend is. wat deze volgens het A.N.P.-ver- slag gezegd heeft.Hij haalt ver der enige zinnen uit dat verslag aan ntaar misvormd deze nog een beetje omdat dit blijkbaar in de C.P.N.- kraam te pas komt. Aan dit gedoe schenken wij verder maar geen aandacht! De Sovjet-Russische kolonel Tas sojef die vrijwillig de Sovjet-Rus sische dienst had verlaten en in Groot-Brittannie was aangekomen op 6 Mei jl., is achteraf van plan veranderd en is op 20 Mei naar de Sovjets teruggebracht. Tassojef, die hoofd was van de Sovjet-Russische schadevergoedingscommissie te Bre men, is in een speciaal Brits vlieg- tuig naar Berlijn teruggevlogen. De Britse woordvoerder, die dit nieuws mededeelde, kon niet verklaren waarom dit nieuws een week ver- traagd was. BATAVIA, 29 Mei. (Aneta) In een verklaring van de Repu bliek wordt gezegd. dat men In Djocja nog niet weet, wat be doeld wordt met ce overeenkomst tussen de Sovjet-Unie en de Repu bliek. Dr. Soeripno Is vanult Praag naar Djocja teruggeroepen, om rapport uit te brengen over de stand van zaken. tigd zij ook mogen wezen, onaan- vaardbaar worden geacht door de boeren, die het imerendeel van de blanke bevolking vormen. 3. Malans verheffing tot het be- wind brengt niet alleen Zuid-Afri- ka's lidmaatschap van het Britse gemenebest in het gedrang. maar dreigt eveneens een spanning met India te verwekken in verband met de nog steeds scherp omstreden rechtspositie van de Indiers in Na tal en elders. Het is niet uitgeslo- ten dat dit tot een regelrechte eco nomische en politieke boycott van Zuid-Afrika door India leidt. Enge- land zou dan partij moeten kiezen in een geschil tussen leden van het gemlenebest onderling. In Labourkringen wordt de me- ning geopperd dat Smuts' nederlaag, met de gevolgen van dien een te- genvaller te meer zijn voor het ka binet Attlee. on het tijdstip dat het buitenlands beleid van de regering reeds een vuurproef ondergaat in verband met de Palestiinse kwestie Men verheelt niet te Londen dat Zuid-Afrika. ofschoon niet door La bour bestuurd. Engeland tot nog toe financieel heeft ondersteund. Ge- vreesd wordt thans, dat een nationa- listisch bestuur met een bepaalde fascistische strekking deze hulp zal stopzetten en zelfs terugbetaling van de verleende credieten zal verlan- gen' Koersdallng. De nederlaag van generaal Smuts' partij bij de verkiezingen kwam als een zware schok voor de efiecten- beiirs te Johannesburg. Onder le- vendige handel liepen de koersen terug In sommige gevallen met n pet. De omvangrijke verkopen wer- der echter vrij goed verwerkt daar grote financiele instellmgen het aan- geboden materiaal opnamen. Op de Londense effeetenbeurs daalde de totale beurswaarde van Zuid-Afrikaanse goudmijnfondsen Vrijdag aanvankClijk met naar schatting 10 millioen pond sterll"f- op het bekend worden van de ne derlaag van de partij .van generaal Smmuts bij de verkiezingen in Zd Afrika. De handel in mynfondsen was opgewonden. „De tijd, die wij beleven, ii zorgwekkend. Meer dan ooit wordt thans het woord van Pius XI be- waarheid: „Wfl beleven het don- kerste uur der geschledenis se dert de zondvloed". Maar de Paus liet er aanstonds op volgen: „I e Kerk heeft echter een groot ver- trouwen. Want wij beleven ook ten voile het uur van het H. Hart!" Mot deze woorden begint de ook In Nederland overal bekende he- raut van het H. Hart, Pater Mateo S.S.C.C., een oproep tot geheel de wereld, om dit jaar, nu het feest van het II. Hart tevens valt op de Eerste Vrijdag van de Junimaand, op grootse wjjze deze dag te vie- ren. Pater Mateo, die zich in de gehele wereld een grote naam heeft ver- worven door zijn onvermoeibare apostolaat voor de Intronisatie van het H. Hart in de huisgezinnen. is thans, zoals hij zelf zegt, een „wrak" en een „invalide". Van zijn ziekbed in Canada schrijft hij: „Nu het mo- derne Sanhedrin met evenveel harts- tocht als succes een storm heeft ont- ketend, is het onze plicht de tegen het Christendom gerichte campagne te doen mislukken. We moeten een barricade opwerpen van echte apos- telharten en een rotsvaste vesting bouwen van diep-godsdienstige ge- zinnen". Zo wil hij in de gezinnen, die hij door zijn Intronisatiewerk voor Christus mocht winnen of behou- den, in deze tijd van grote beslis singen voor het Christendom de liefde doen oplaaien tot een machtig wereldoffensief, bij gelegenheid van het H. Hartfeest, dat dit jaar wel van bijzondere betekenis is. Dit offensief worde ingezet met: een waardige viering van het H. Hartfeest, door zoveel mogelijk de H. Mis bij te wonen en door een algemene H. Communie van eerher- stel op deze dag. 's Avonds her- nieuwe men bij het avondgebed de Toewijding van het gezin aan het H. Hart. Het offensief wordt dus begonnen met een dag van gebed, boete en eerherstel. Maar het mag geen strovuur zijn. Het offensief moet krachtigf worden doorgezet: door een vurig Eucharistisch leven; door een leven van liefde en eer herstel; door een goed verzorgd godsdienstig gezinsleven en door de erkenning van Jezus' Liefdekoning- schap in het openbaar leven. ,Op 4 Juni, op het Feest van het H. Hart, begint het nieuwe offen sief voor het Rijk van het H. Hart, dat een Rijk zal zijn van liefde en vrede! Hij moet heersen! D5t is onze leuze; dit is onze redding; de red ding van de hele wereld!" AAR AANLEIDtNG van de be- sluiten der rejering ingevolge de uitvoering van le motie-Groen, heeft de Stichting wn de Landbouw thans in een schrijien aan de Twee- de Kamer van haai zienswijze doen blijken. In die britf wordt o.a. uit- eengezet, dat de ni gevoerde loon- en prijzenpolitiek, met haar subsi dies op het leversmiddelenpakket, een onredelijk zware druk legt op de producentenpri.zen van agrari- sche voortbrengsefen, en het gevaar inhoudt, dat velenten onrechte me- nen, dat de latdbouw gesteund wordt. Dit gevaar wordt nog aan- zienlijk vergroot, iu de regering de gelden voor de cekking van de in uitzicht gestelde toelagen bij af- zonderlijke wetvoorstellen gaat aanvragen. De besluiten, velke de regering met betrekking ot de prijzen over de jaren 1946 en 1947 heeft genomen betekenen slecht een gedeeltelijke tegemoetkoming aan de door de landbouw naar v>ren gebrachte re- delijke verlangen over deze Jaren. Zo is door de regring in geen enkel opzicht tegemoetekomen aan het verlangen van le georganiseerde landbouw om eei nabetaling te doen geschieden over ie in 1947 doorge- draaide groente. Ook de door d: regering genomen beslissingen voor 1948 met betrek king tot het looiqiveau, de prijzen voor akkerbou'producten en de melkprijs laten /erschillende billij- ke en redelijk verlangens van landbouwzijde avervuld, meent de 1 Stichting. Generaal Jan Smuts, premier van Z,uid-Afrika, heelt, als ge- volg van de uitslag der algemene verkiezingen, het ontslag van ztjn regering aangeboden. De gouver- neur-generaal heeft de nationalis tische leider Malan naar Pretoria ontboden. Uit de definitieve uitslagen van de verkiezingen in Zuid-Afrika bliikt, dat de nationalistische parti.l, nadat zij de voorzitter der kamer uit haar leden zal aangewezen heb- ben nog slechts een meerderheid van vier stemmen heeft. In politie ke kringen te Johannesburg is men de mening toegedaan, dat de per- soon die zal aangewezen worden om de nieuwe regering samen te stellen het ongetwijfeld zeer moei- liik zal hebben om met een zo ge- ringe meerderheid te regeren. Som mige waarnemers leiden daaruit at, dat nieuwe verkiezingen met tot ae onmogelijkheden behoren Men meent te weten, dat Smuts seen ziting zal nemen in het Par1®" ment. Verschillende gekozen partij- eencrten van Smuts wil den te zijnen behoeve afstand doen van hun ze- tel. Smuts zelf is. zoals gemeld in zijn kiesdistrict verslagen. •s GRAVENHAGE, 29 Mei Naar het ANP verneemt, heeft het Beheersinstituut het verzoek van de Duitse ex-kroonprins om niet langer als vqandeUjk onderdaan te worden beschouwd, afgewezen. Krachtens het besluit vijandelijk vermogen zijn de Duitse vermogens in Nederland aan de staat verval- len Het is echter mogelijk. een ver zoek in te dienen betreffende niet- toepasselijkheid van dit besluit, van welke mogelijkheid de ex-kroon prins gebruik maakte. Zijn bezit- tingen in Nederland waren in hoofdzaak beperkt tot Huize Doom. Nu het verzoek van de ex-kroon- prins is afgewezen, is Huize Doom definitief Nederlands bezit gebleven BANDOENG, 29 Mei (Aneta) Raden Adil Pepoeradiredja, premier van Pasoendan, is heden bij accla- matie gekozen tot voorzitter van de federale conferentie in een vergade ring. die door dr. van Mook weiW geleid. De Nederlandse minderheidsgroep wenste bij monde van prof. mr. Re- sink aantekening, dat zij de voor- keur gaf aan mr. Oerip Kartodirdjo, lid van het gerechtshof te Batavia, als voorzitter. QOK IN MIDDENMEER hebben wij weer niets gemerkt van de dood in de pot bij de K.V.P. Negenhonderd, z'egge 900 mensen, man- nen en vrourven en jon- geren hebben onder ademloze stilte in de gro te zaal van Smit geluis- terd naar de klare taal van professor Romme. Het waren niet allemaaI Wieringermeerders. Deze meeting kon dank zij een welgerichte propaganda uitgroeien tot een schitte- rend 9 geslaagde rayon- bijeenkomst van Hollands Noorderkwartier, waar Schagen en Breezand, Anna Paulowna en Waar- land, 't Zand en Oude Niedorp, Medemblik en Hoorn, nog anderen meer, vertegenwoordigd waren. Het was een propaganda- stunt en het Wijze woord van Romme was geeigend veel misverstanden weg te ruimen. Op een andere pagina in dit nummer vindt men er uitvoerig verslag van. Het moge att- deren tot activiteit en me- dewerking met de propa ganda aanvuren! In de zaak tegen de 31-jarige Joodse Rosa van Steenbergen-Bus- nach. aan wie het verraad van een aantal illegale werkers ten laste wordt gelegd, heeft het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, waarvoor de verdachte 14 dagen geleden terecht stond. het onderzoek met volledig geacht. In de afgelopen twee weken hebben enkele getuigen schnftelijk nieuwe feiten onder de aandacht van het collefe gebracht. In ver band daarmede zal de zaak op 11 Juni a.s. opnieuw door het Hoi worden behandeld. Mr. M. H. Gelinck had op 14 Met jl. 6 jaar met aftrek geeist. De UNO verliest haar grootste trekpleistgr: Gromyko gaat weg. Andrei Andrejewitsj Gromyko, de oudste jongeman ter wereld. Lake Success zal niet meer het- zelfde zijn zonder de Russische al- gevaardigde met zijn zware \venk- brauwen. Het wonderkind in de dlplomatieke wereld. TVellicnt heeft in de gehele geschiedenis geen enkel ander man van zqn leeftijd binnen zo korte tijd zo dikwtfls „neen" gezegd ten aan- zien van aangelegenheden van groot belang, dan hij. Zijn „neen's" zijn z° talrijk. dat zelfs de journalisten het aantal met r.ieer precies weten. Een New Yorks ochtendblad stelde het totale aantal op 23, een ander gaf een van die li aan Wisjinsky (die het eerste Rus sische veto in Londen lanceerde) en de overige 22 aan Gromyko. Gromyko, wiens bijnaam ,.grom" in zijn eigen taal „donder betekent, heeft niet anders bekend gemaakt, dan dat hij naar Moskou gaat om voor het eerst in drie jaar eerIs ^a" cantie te nemer, maar andere diplo- maten te New York achten het met onmogelijk, dat zijn vertrek de eer ste schrede is naar een hogere plaats in het organisme, dat de buitenland se politiek der Sowjet Unie maakt. Gromyko, die 38 jaar Is, heeft reeds een schitterende' loopbaan in de internationale politiek achter zich en het grootste deel van die loopbaan heef hq afgelegd in de V.S., waar fiU voor het eerst is ge- komen in 1939 als kanselier bq de Russische Ambassade te Washing ton. 1943 werd hij zelf ambassa- deur en hij was toen op 34- jarige leeftijd wellicht de jong- ste diplomaat, die in de V.S. een grote mogendheid vertegenwoor- digde. Hij nam de plaats in van de vrien- delijke Maxim Litwinoff en som mige waarnemers zagen in zijn be- noeming destijds een teken van ver- koeling in de betrekkingen van de Sowjet Unie met de westerse mo- gendheden. Sindsdien is er al heel weinig ge- beurd, dat in staat is, deze mening te logenstraffen. Actief en ontoeschietelijk als nq is, werd „the grom", na zijn befaamd weglopen uit de Veiligheidsraad, toen deze de Iraanse kwestie be- handelde, een grote attractie van de Uno-vergaderingen. De eerste vraag van Lake Success was: ..kunnen we Gromyko zien?" en er kwamen er zelfs die vroegen: „zal hij vandaag een veto weggevgn?" Het was altijd een gebeurtems, als bij „neen" zei. Soms deed hij dit met een kort afgebeten „niet", soms in een rede van 40 minuten in het Rus- sisch of het Engels, die, uitgesproken met een diepe basstem, klonk als het gegrom van een getergde beer. In de gangen werd hij door be- daagde dames uit de hogere kringen en door jonge meisjes aangeklampl om zijn handtekening. Eerst erger de hem deze belangstelling. later be gon zij hem te amuseren en tezelf der tijd een aantal gedelegeerden uit andere landen te ergeren. Buiten de Veiligheidsraad wa Gromyko wat minder zwijgzaam. Maar zijn staalharde houding in het debat verslapte niet en het ene veto bleef volgen op het andere.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1