B BESTE JAREN VAN ONt LEVEN Negenhonderd man luistert naar Romme P.O.A. n.v. Schitterend geslaagde propaganda-meeting in de Wieringermeer Dat nooit.... Dat altijd.... Van de Pol! DE acK/NLAy KANTO* HANSEN 4237 N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zaterdag 29 Mei 1948 PAG. 5 Hollands Noorderkwartier geeft acte de presence K. F. C. Filnkeuring Zei U iets? Gefeerden op hun achterste benen PSesmon onderscheiden door Bey van Tunis K.V.P.-candidoat trekt zich terug Fokkerfobrieken vermoedelijk op Schiphof Motorrijtuigen voor invaliden belasfingvrij Marktberichten K.F.A.-DIENST Familieberichten 4- ETER ROOD AKT G. OUDEMAN A. OUDEMAN— Advertenties |7p7 DE SMET AFWEZIC AFWEZIC accurate en vlugge J 0 N G E N kappersleerling of 2e bediende Leerling; of halfwas MEUBEI.MAKER Jan Buis, Nette juffrouw HUISHOUDSTER NET MEISJE Coat- U trouwen? Tuinhouwbedlriif Nog of te geven: ST. PANCRAS NIET DOOR een. Turfhandel Fabriek van bleekwater Aanhangwagen BROODBAKKERIJ te koop gevraagd WONINGRUIL WONINGRUIL H.H, Aardappel- bouwers! Mofor-sprosi- machine Prima spuitwerk Boots - Alkmaar spruitkoolpianten MODI OAS NATUURLIJK kinderwagen Zuid-Schermer bij P. van Saase bbl: en in een wip zijn we er garage CHR.DIVRIES ongev. 3500 zgan. aardappelkisten aan ORCEL TE KOOF Prijs f 600 H.H. Sport-vissers. „HET VERTROUWEN, dat men door het uitbrengen van zijn stem aan de gekozenen schenkt, houdt, in, dat zlj naar eer en geweten zelf beslissen over de wiize waarop zlj hun taak, om- schreven in het program, ten uitvoer zullen leggen. Derhalve mag een eventuele samenwerking met de P.v.d.A. na de verkie- zingen volkomen oirbaar worden genoemd. ZiJ zal bovendien voor het voortzetten van een constructieve en vooruitstrevende politiek waarschijnlijk onontbeerlijk zijn, al leeft in veler harten wel de wens tot verbreding van de basis. De tegenwoordige consteUatie heeft rust, orde en cpbouw gebracht, ter wereld moeilijk vindbare zaken, alsmede de grondslag gelegd voor de verwezenlijking van de Koninklijke boodschap, waarop zeer wel is voort te bouwen in het eigen belong der betrokken volken". Aldus samengevat, klonk een deel der grote rede, die prof. C. P. M. Romme Vrijdagavond voor 900 be- zoekers, die de Beurszaal te Midden- meer bevolkten, uitsprak. De redenaar werd ingeleid door de heer van Dam, voorzitter van de afdeling Wieringermeer, die naast de leider onzer Tweede-Kamerfrac- tie, ook voorzitter en secretaris van de Rijkskieskring, de heren Nolet en Smits en diverse geestelijke en wereldlijke leidslieden een welkom toeriep, Teruggaande tot de dagen dat prof. Romme in Wieringermeer woonde, herinnerde hij aan de schier profetische woorden, die pas- topr Langendijk sprak, in het ge- denkwaardige uur. dat de Duitsers de dijk lieten springen: ..Professor, gaat u heen, want Nederland zal u binnenkort nodig hebben". Prof. Romme drukte zijn bewon- dering uit voor de tomeloze ener- gie waarmee de polderbewoners de hun toegebrachte ellende aan het te boven komen zijn en deelde ver- volgens mede, dat het zijn doel was te spreken over de algemene poli- tieke aangelegenheden. Dat daar- voor belangstelling bestaat in dit land, wist hij uit ervaring. Hier tech had hij ook zijn eerste poli- tieke debatavond met de tegenwoor dige minister Mansholt gehouden. geenszins vermoedende. dat deze ooit als zodanig zou optreden, De roeping der katholieken Ontegenzeggelijk hebben de ka- tholieken in dit na-oorlogse Neder land een grote taak in het open- baar leven. nu zo diepe sporen van de geestelijke en materiele achter- uitgang, zowel in het Rijk in Europa als in het Aziatisch deel, zichtbaar worden. Ons totaal verarmde land zullen we steen voor steen moeten herbouwen. Maar ook heeft de el lende vele geesten losgeslagen en remmen losgegooid; zijn onbestem- de verlangens naar lets nieuws ge- groeid. zonder dat men zich afvroeg waaruit en waartoe dat- nleuwe diende. Daartegenover hebben wij de roeping met vaste beginselen stand te houden. Maar daarnaast eist de Immer voortdurende evo- lutie. dat de noodzakelijke vernieu- wingen in christelijke geest worden aan gebracht. Tot de oude beginselen behoort. dat Kerk en Staat niet van elkaar zijn te scheiden, wel te onderschei- den, ter eenre de beharflging der natuurlijke, ter andere de beharti- ging der bovennatuurlijke belan- gen. Nochtans hebben ze veel met elkander te maken, gelijk Het li- chaam de ziel behoort te steunen. Met dit voor ogen is de brief der bisschoppen niet alleen verklaar- baar, maar vanzelfsprekend. Daar- door is de KVP echter geenszins een kerkelijke partij geworden, doch bleef zuiver een staatkundige, die door de juiste behartiging van het tijdeliike welzijn het boventijdelijke ten dienste staat. Vervolgens besprak dhr. Romme de mens als zelfstandig wezen: een deel der gemeenschap. en uit de erkenning van dit beginsel voort- vloeiende, gebondenheid aan de ze- delijke normen en Goddelijke open- baring, als daar golden, gelden en zullen gelden, de rechtvaardigheid, de naastenliefde, de onontbindbaar- heid van het huwelijk, het recht op de ontwikkeling van een gezond gezinsleven, gezag en leidlng van de staat, ook in het economische leven, de vrijheid van individu en groeperingen en het recht op arbeid en op bezit. De geschiedenis gaat voort, en de voortschrijdende techniek van de mensen, waarin dwalingen komen en gaan, eist van ons, dat ook wij ons steentje bijdragen, door de waarheid en onvervangbaarheid van deze be ginselen in te dringen in de ge meenschap. Onze voorouders zagen hun arbeidsveld in het veroveren van opvoeding en onderwijs. Zij hebben grotendeels .de gelijkstelling bereikt. doch aan ons blijft de plicht dit af te bouwen. Maar ons wer.k- terrein wordt nu vooral bepaald door het sociaal-economische. Hier moeten wij het Christendom in prac- tijk gaan beleven.: En dat is van niet minder belang. Uit zedelijk oogpunt is het immers van het hoogste be lang, of de mens al dan niet voor zich en zijn gezin een menswaardig bestaan kan verwerven. In ons geloofsverdeeld land zijn de katholieken nog altijd een min- derheid. Daarom zijn wij verplicht in de politiek £dn lijn te trekken. Zo zal het voor de bestrijding van de aartsvijand, het communisme, wil die duurzaam effect opleveren, nood zakelijk zijn het sociale leven in te richten overeenkomstig de te-uit-en- te-na gegeven Pauselijke richtlijnen, door ons te verwezenlijken'in de pu- bliekrechtelyke bedrijfsorganisatie en een reeel eigendom voor de be- zitloze massa. Bleef het streven naar goede levensruimte voor het gezin niet zonder vrucht (denk aan de pro gressieve kinderbijslag, de bijslag voor kleine zelfstandigen), het moet verder worden uitgebouwd, zodat de gezinnen niet meer ten achter staan by hen, die geen of weinig kinderen hebben. Opdat ons geluid in al deze zaken, het geluid van een minderheid, niet verloren ga, is het in het licht van de encyclieken ge- zien, onontkoombaar dat wij de kracht opbrengen een te zijn. Die eenhteid wordt aangerand zo wel door die katholieken die van de dwalingen der doorbraakgedachte (in de PvdA) niet zijn teruggekeerd als wel door hen die nu met een eigen lijst uitkomen. De laatsten huldigen daarvoor de stellingen: a. dat samenwerking met de PvdA principieel ongeoorloofd is; b. dat de Indonesische politiek in andere banen behoort; c. het sprookje, dat de K.V.P. de leden „monddood" maakt. Van het laatste had spr. in.zyn 27-jarige politieke loopbaan iiooit iets gemerkt. Bovendien zou de grove fout van meningsonderdruk- king zich fataal wreken. Zo wordt de KVP aangewreven, dat de oor- zaak van jonkhr Ruijs de Beeren- brouck's practische onverkiesbaar- stelling is gelegen in diens houding in de Indonesische politiek Integen- deel heeft echter deze uitspraak van de kiezers ook spreker hogelijk ver- rast. Als tegendeel van de „mond- doodheid" wees spr. verder op de volledige onafhankelijkheid der ka- tholieke bladen, die onbelemmerd hun eigen mening naar voren bren- gen. Als iemand het woord mond- dood niet mag gebruiken, is het juist de heer Welter, omdat aan hem alle mogelijkheden werden gegeven zijn zienswijze uit ;e dragen. Sprak hij niet op het Incue-congres? Linggad- jatti gaf hem niettemin aanleiding een partijtje in de partij te stichten. Toch kreeg hij gelegenheid om in de partijraad te spreken, maar hy weigerde. Dan wil hy geen samenwerking met de PvdA. Dat over mogelijke samenwerking in onze party-instan- ties wordt gesproken, is zeer vrucht- baar. Maar de kiezers weten, dat zij mannen in de Kamer zetten, die een zeer duidelijk program naar eer en geweten zullen volgen. Ook ik heb wel bezwaren tegen deze samenwerking, maar wij zijn een minderheid, dus zijn we op sa menwerking met anderen aangewe- zen. Daarbij is ons program leidraad en de overweging, hoe we 't meeste daarvan kunnen verwezenlijken. Zou het onze taak kunnen zyn de PvdA in de oppositie te dringen, waar ook de communisten zijn? In het voorbijgaan wees spr. op de woordvoerders van diverse andere groeperingen, die niet-samengaan als iets ongerijmdg betitelden, zodat de heer Welter uitgerekend de enige is in zijn afwijking, terwijl dat samengaan al allerminst onprin- cipieel kan zijn, omdat het program van het ministerie Beel zeer vele en essensiele pun ten uit het KVP pro gram bevat. Natuuriyk Indonesie. De politiek inzake IndiS maakt een fundamenteel deel van ons pro gram uit. Maar juist om een ver- keerde gang van zaken tegen te kunnen gaan, moet de KVP zo groot en sterk mogelijk zijn, n.l. groter dan nu, omdat een derde der ka- mer-afgevaardigden plus 6en, dat is 34, op zichzelf daartoe in staat is. Nu is het waar, dat over de In- ALKMAAR: Victoria: Aladdin in Bagdad; 14 jaar. A.B.T.: Kozak- kenbloed; 14 ];ar. Americain: Geef hem de rurnte; 14 jaar. Harmonie: Klokshg twaalf; 18 j. BERGEN: Rustendi Jager: Vivere in Pace; 14 jaar. EGMOND AAN ZEE: De Vergulde Valk: Muziek vocr millioenen; 14 jaar. HEILOO: Rustende jager: Muziek voor millioenen; :4 jaar. NOORD-SCHARWOUDE: Tivoli: Zwevende gratie; 14 jaar. De spelbrekers; volwassenen. DEN HELDER: Wite: De beste ja- ren van ons level volw. Tivoli: De Andere (La Otra); volw. De Valstrik; alle leetijden. HOORN: Winston-tleater: Monsieur Verdoux; volw. (C II), Victoria: Mannen van Jonensstad; 14 jaar (B.). SCHAGEN: Royal: De Kopermyn; 18 jaar (C. I). MEDEMBLIK: Scali: De man met het yzeren masker; 18 jaar (C. I) Malle gevallen; onbekend. WIERINGEN: De Haan: Avontuur aan de Amazone; 18 jaar. (C. I). Het gevangen har: 14 jaar. (B). die-politiek een zekere onrust heerst, als gevolg van de klaarbly- kelijke relaties Moslou—Djocja. In- dien dat iuist is zil de regering daartegen vierkant stelling moeten nemen. Voor- en te^enstanders van onze Indie-politiek verschillen hoofdzakelijk over de interpretatie van de loyale uitvoering van de Ko ninklijke belq^te, dii spreekt van nieuwbouw op voet van gelykbe- rechtigheid. Het is ons ernst met die gelijkberechtiging. Dat kunnen wij de beide volken niet genoeg inha- meren. Doch de woorden van Welter c.s. dringen ook tot ginds door, en die zyn het, die het nog aityd heer- sende wantrouwen lsvendig houden. Dan schetst spr. let wezen der Indie politiek, die {edragen wordt door de twee zuilen: de federatiei opgebouwde „Veren.gde Staten van Indonesie", uit gelijtwaardige doch door het volkskarakter zeer ver- schillende delen, en „De Koninklijk Nederlands-Indische Unie", een vrij- willig samengaan op voet van ge- lijkwaardigheid van de Verenigde Staten van Indonesie met Neder land, Suriname en ce Antillen. Het is onze taak de volken aan de evenaar te overtuigen, dat Vrijwillig samengaan onder gezag van de Kroon, voor het welzyn van beide delen noodzakelijk is. indie is niet in staat, zichzelf zonder hulp Van een Westers land op de been te hel- pen, evenmin als Nederland alleen. Ieder wantrouwen dient dus te wor den weggewerkt, temeer, daar ook uit Katholiek standpunt een recht- matige vrijheidsdrang niet weer- staan mag worden, omdat wijzelf ook die vrijheid wensen. Een en veelzydig. Is het zo uit nationaal oogpunt noouzakelijk dat we een gro;e, maar veelzijdige politieke partij vormen, andere belangen eisen dit eveneens. In onze fractie wordt de veelheid van al onze belangen weerspiegeld. Omdat het heil van he.' Vaderland er van afhangt, deed sp.r. een beroep op alien, om te overvegen dat wij als katholiek vaelzijdig blok, het erfdeel der vaderen niet mogen verkwisten, en all66n onze richting de enige is die de redding brengen kan. Na een niinutenlang riurende ovatie, werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarop wy nader terugkomen. Hoe gevaarlijk het dikwijls is, om vreemde woorden te gebrui ken, heeft ook oud-minister Schermerhorn onlangs onder- vonden. Hij moet op een verga- dering in Amsterdam gezegd hebben, dat hij internationale interventie inzake Indonesie prefereerde. Dat wil zeg- gen, dat hij die v e r k o o s bo ven de politionele. actie e.d. Waarom zei hij niet ..verkoos". Dan was niet gebeurd. wat nu wel gebeurd is. dat een verslag- gever. of een zetter een van die twee heeft het altiid ge- daan! een schriif- of een drukfout maakte. zodat er in een krant kwam te staan dat ,9ch orm erb nrn die internationale interventie ,.p r a e v a reer. d e" Hetaeen natuurliik iets ae- heel and.ers is. nl. zou dat bete- kenen. dat de heer Schermer horn on z'n eigen hnutie die in- ternationale bemiddelina aan het voorbereiden" was. En met de Indioobe kinestie is. het fout rreaaan. sinds de grote broers zich er mee bemaeien. Over dat vrenareren wordt. in diverse covrnvten nog steeds nanescau- weld Dais. ook voor ieitereen die de Ivdie-rtolitiek van Schet merhorn verfoeit. een nruwel. want oneerfiik Natuurliik ?eat miin boze aeest. scat ie nreva- reert prefer eer ie ook anders zou ie hef. niet prenn^eren e" wa.t. ie pretereert roii ie in elk oeval kunnen will en vrenare ren maar het is onze +nak niet osn na te gaan of de heer Schermerhorn rieh aan een ronde van nedacht.e heeft erbvl- dio gemnakt Dat. hii prefereerde is trouwens al era genoen Want het. heeft tot het p er f or e'r e n van de normale gang van rakev wel wat hiigedraaen. Perfore- ren hefekent ergens naaties in maken en dan wordt het aerial snot doorzichtig. Naar aanleiding van de uitlatin- gen van de minister van onderwijs, kunsten' en wetenschappen, in de openbare vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, waar- bij deze bewindsman de loyaliteit van de faculteit der politieke en so ciale wetenschappen by haar pogin- gen voor de vervulling van de be- kende drie leeropdrachten in geding bracht, hebben rector en assessoren der Amsterdamse Universiteit zich Woensdag schriftelijk tot de minis ter gewend. waarbij zij niet verhe- len, dat bedoelde uitlatingen in de vergadering van een der Kamers van_de Staten-Generaal in hun col lege, ..ongerustheid, wrevel en op zijn minst bevreemding hebben ge- wekt". Zij vragen opheldering no- pens de strekking en de feitelijke ovcrwegingen, welke er toe hebben geleid deze verklaringent zonder nadere motivering, in bovenge- t noemde vergadering af te leggen. WIJZIGING PROGRAMMA Uitgesteld DISTRICT IV JulianaSpechten Willem IIMaurits Toegevoegd Promotie-competitie DISTRICT I Naar de 3e klasse SchagenGrasshoppers Gewone competitie DISTRICT I 2e klasse V olendamVriendenschaar Dr. A. Plesman. directeur van de K.L.M., is onderscheiden met het commandeurskruis van Tunesie. De uitreiking geschiedde door de Fran- se ambassadeur namens de Bey van Tunis, tijdens een bijeenkomst op de_ Franse ambassade. bii gelegen heid van het bezoek der Tunesiers. die op het ogenblik op uitnodiging van de K.L.M. een tocht door ons 'and maken. De heer J. M. A. van Dongen te Aardenburg (Zeeland), die als laat ste (no. 18) voorkomt op de candi- datenlijst der Katholieke Volkspartii voor de Tweede-Kamerverkiezingen in de kieskringen Den Helder, Haar lem, Leiden, Dordrecht en Middel- burg. heeft zijn candidatuur i'nge- trokken. AMSTERDAM, 28 Mei De di- rectie der Fokkerfabrieken deelt mede. dat met zeer grote medewer- king van de gemeente Amsterdam alle pogingen in het werk worden gesteld om de Fokkerfabrieken voor Amsterdam te behouden en de nieu- we fabriek bij Schiphol te doen ver- rijzen. Geen belasting is verschuldigd voor motorrijtuigen. gehouden door invaliden of gebrekkigen en uitslui- tend gebruikt tot hun persoonlijk vervoer. indien aannemelijk is. dat de houder geen motorrijtuig voor bedoeld vervoer zou hebben gehou den. ware hii niet invalide of ge- brekkig geweest. LANGEDIJK. 29 Mei. Aange- voerd: 32.600 kg. aardappelen: grote 31.80—35.10, kleine 22.60—26.70; 17 kg tomaten 180; 23.500 kg rabarber 6 BLOKKER, 28 Mei. Perziken 2342; Goudreinetten 1.592.01; Jo nathan 1.121.96; Bramley 0.95 1.15; Prresent van Engeland 1.72 2.10; wortelen 25—37; postelein 20 24; bloemkool 41—81; bintsla 22—27 sla 4.506.80; peulen 1.60; rabarber 912; Schotse aardappelen: grote 3236; kleine 2528; kriel 1619. PURMEREND. 28 Mei. Schotse Muizen 40; Bl. Eigenheimers 9: Be- velanders 9.10; Koopmans Blauwe 9.10; slabonen z. dr. 370: stamsnij- bonen 205; Peulen 130150; doperw" ten 120; bloemkool 1080; spinazie 1342; postelein 28; sla 3—8; andij- vie 1343; rabarber 612; rode bieten 20: bospeen 4157; uien 13 22; prei 2632: aardbeien 0.600.95 pgr doos van 2 ons. GROOTEBROEK, 23 Mei. A.an- gevoerd: 91.500 kg grote eerstelin- gen 30—35. kleine 2129, kriel 16 27. rode 30—34; 4000 kg Meirapen 2.20: 50 stuks bloemkool I A 48; 5500 kg rabarber 6.50. LANGEDIJK. 28 Mel. Aange- voerd 54.000 kg aardappelen: grote 33—37.80, kleine 23.40—28.10; 16.000 kg rabarber 6! 220 kg tomaten 160 —167. HEILOO, 28 Mei. Aapergaa I 1.05—1.20; II 0.80—0.95; wortelen 48 66; sjalotten 912; radijs 813 ct. p. bos; spinazie 3251; postelein 12 14; peulen 1.561.70; rabarber 6 12 per kg; bloemkool I 6574; II 40-52; kropsla 38 per stuk; aard beien 75—1.05 per doosje. ALKMAAR. Andyvie 1532; spianzie 12—42; postelein 10—20; tomaten 1.521.80; rabarber 7—18; per 100 kg; aardbeien 4686 per doos; asperges 52—1.31; uien 12—2t per bos; bloemkool IA 6075; I 40 55; II 2635 per stuk; worteltjet 2857; radijs 618; selderie 6 12.50; selie 36 per bos; sla 3 13.50 per krop; nieuwe aard. 2731; klein 1521; oude aard. 512.80 p. 100 kg. HEM. 28 Mei. Zuiderkogge. Aangevoerd 27.000 kg, vroege aard appelen 32—38, drielingen 23—32. kriel 19—24; bloemkool 42—76; sla 3—7; rabarber 6—6.60: sjalotten 18 —19; aardbeien 2.20—4.10. bospeen 2647. peulen 1.801.90 WOGNUM, 28 Mei. Vroege aardappelen: middelbare 30—36: drielingen 20—30; kriel 14—20; aard beien I 3.203.80. II 2.40—2.96; bloemkool 1245; bospeen 3959; sla 37.60; rabarber 7.109.60; Be- velanders 9.90; komkommers 29 38; Koopmans Blauwen 9.90; slabo nen 2.252.38; postelein 21. ZWAAG, 28 Mei. Aardappelen 1940; spinazie 2546; postelein 5 —26; uien 6072- slabonen 2.452.70 snybonen 1.85—2.45; peulen 1.55 1.95; tomaten 1.652; bospeen 12 62; rabarber 813; sla 3.20—11; bloemkool 2091; komkomme^24 34; perzik 1671; aardbeien z.20 4.65. Ter kennisname van de K.F.A.- leden mogen hier twee voorbeelden volgen van wat tegenwoordig het lo4 is van de werkelijk goede films, waarvan er nog altijd maar te wei nig op de markt verschijnen. ..Monsieur Vincent", de Franse film over de H. Vincentius a Paolo, welke op de achtste ..Biennale" te Venetie een prys bekwam en by de eerste vertoning te Berlijn een goede pers had, werd in de Ver enigde Staten als ..communistisch" verboden, meldt „Die Tat" in een verslag over de crisis in Hollywood. Deze film over de zelfopofferende naastenliefde zo schryft het Zwit- serse dagblad die achter het IJze- ren Gordyn als christelyk-burgerlyk decadent zou uitgekreten worden. wel te verstaan als hy daar ooit zou vertoond worden, werd in de USA het slachtoffer van de tegen woordige toestand. Deze is daar- door gekenmerkt, dat men op ver- scheidene plaatsen in Eurasie de kapitalistische mentaliteit van Hol lywood-films brandmerkt en voor hen de grenzen sluit, terwijl als tegenmaalregel in Hollywood een lawaaierige dryfjacht plaats heeft op hen die men wil doen hangen wegens ..communistische doordrin- ging van de Amerikaanse film". Een merkwaardig bewijs van de huidige geestelyke instelling in Hongarye is wel het feit, dat de Hongaarse bioscoopbond een lijst van films, die reeds in Boedapest vertoond werden, aan de desbetref- fende instantie van het ministerie van binnenlandse zaken ter nieuwe keuring heeft voorgelegd, omdat te gen de vertoning van deze films ernstige bezwaren bestaan. Op deze lijst komen voor „The Keys of the Kingdom", ..Going my way" en ,.The song of Bernadette". Terecht stelt het Hongaarse katholieke blad „Uj Ember" de vraag, wat voor bezwa ren er tegen deze films kunnen worden ingebracht. Op Zaterdag 5 Juni a.s. hopen onze geliefde ouders en grootouders D. WESTER G. WESTER-MEIJERING hun 50-jarige Echtvereni- ging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dankbare kindfren en kleinkinderen, De H. Mis van dankbaar- heid z^l worden opgedra- gen op Zaterdag 5 Juni 's morgens om 9.30 uur in de Parochiekerk van St. Dionysius. H.H. Waard, Mei 1948 Receptie van 3.305 uur 4* Hlermede geven wij ken- nis. dat onze geliefde Ouders Ch. G. M. IMMENS en M. J. IMMENS— VERSCHUREN op 11 Juni a.s. hun zilve- ren huwelijksfeest zullen vieren. De H. Mis uit dankbaarheid zal worden opgedragen om 9.30 uur in de parochiekerk van de H.Jacobus te Tuitjenhorn. Hun dankbare kinderen Frans Annie Corry Ria Piet Noortje Berty, Ineke en Ada Receptie van 34 uur in Caf£ Tiebie Harenkarspel, Mei 1948 DANKBETUIGING Hlermede betuigen wij onze oprechte dank, ook namens onze wederzijdse ouders voor de vele bly- ken van belangstelling by ons huwelijk ondervon- den. J. M. Groenland C. Groenland-Borst. Heerhugowaard Nrd. DANKBETUIGING Getroffen door het mede- leven in het zo onver- wachts overlijden van on- *e innig geliefde Echtge- note, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder JOHANNA DE GOEDE, zeggen wij aan familie, buren en kennissen, ook namens mijn kinderen har- telijk dank. Tevens onze dank aan de heren C. Mo- lenaar en A. Groen Jr., voor de hulp aan haar be- toond. Uit aller naam, TH. URSEM Heerhugowaard Nrd. Mei 1948 zei Van Speyk en hij vloog de lucht in zei de fijnproever en hij vloog naar Van de Pol, omdat die zulk heerlijk en voedzaam brood heeft. Daarom zeggen onze klanten: Hlermede betuigen wij de familie, buren en kennis sen onze oprechte dank voor fibn betoonde be langstelling bij ons 40- jarig Huwelijksfeest on- dervonden. COMMANDEUR H. Waard (N.), Mei 1948. Openlijk dank aan God voor verkregen gunst op voorspraak van de H. Maagd en de H. Anthoni- us. N. N. 't Veld, O. Nie- dorp. Onze hartelijke dank be- uigen wy hiermede aan A. G IE LING M. GIELING-VAN DUIN G 68, Kalverdijk voor hun goede zorgen en het mooie feest, da zij bij gelegen heid van hun 40-jarig hu welijk ons geboden heb ben. DE BUREN. DANKBETUIGING Voor de vele biyken van belangstelling bij onze 25- jarige echtvereniging cn- dervonden, betuigen wij onze hartelijke dank aan familie, buren en kennis sen. C. J. Admiraal G. Admiraal-Dekker en kinderen. Heiloo, Herenweg F 195 Hiermede betuigen wy, mede namens wederzijdse ouders. aan familie, buren en vrienden onze harte lijke dank voor de over- grote belangstelling bij ons huwelijk ondervon- den en aan kastelein Boer- sen voor de keurige, nette bediening. B. STMONSMA T. SIMONSMA- BAKKER Slootdorp, Mei 1948 Westerterpweg F 70 Net dagmeisje gevraagd of werkster voor de huis- houding. Cafe Marktzicht, Houttil 40, Alkmaar. Psychiater, Heiloo. tot 12 Juni. J. C. A. Kerssemakers Orthopaedisch chirurg Alkmaar tot 14 Juni Gevraagd voor de mach. afdeling waarby geen vakkennis, doch wel handigheid een vereiste is. JAN BU1S, Laat 148, Alkmaar. H.H. KAPPERS Voor direct gevr. C. OUD *t Veld 274 Oude Niedorp Net sport.. R.K. meisje zoekt dito vriendin om sa- men vacantia te Valken- burg door te brengen, Je week van Aug., leeft. 22 j. Br. nr. 14191 bur. v. da bl. Gevraagd: Laat 148 Alkmaar NETTE JONGEN gevraagd, 14-16 jaar, voor loop- en magazynwerk. BERKHOUUs Tabakfabr. Spanjaardstr 19, Alkmaar Flinke werkster gevraagd voor Vrydags. Metiusgr. 6 Alkmaar. Gevraagd halfwas brood- en banketbakkersbediende bij Bakkery C. J. v. Vel- zen, Kennemerstraatw A. 355. HEILOO. middelb. leeftijd, zag zich gaarne geplaatst als in klein gezin. Brieven onder nr. 14194 Bur. van dit blad. Twee R.K. burgermeisjes zoeken een zit-slaapkamer in Alkmaar met volledig pension. Br. onder no. 14218. bur. v. d. blad. GROOT KANTOOR vraagt voor lichte werkzaamhe- den. Prettige werkking. Brieven onder no. 14217. bureau van dit blad. Wij verhuren smoking, jacquet en col. costumes, bruidsjaponnen en., sluiers Cond. billijk Aanbev. IJ. BLEEKER, Alkmaar Baansinge! 22 A Te koop: 2 berglieren, 1 dubb. lier, 1 kattekop. 2 sihipompen op voetplaat 1 electr. motor 14 pk, 1 id 2 pk. Bevr, bij C. J. Groot, Zuidervaart C 36. post Stompetoren. Mevr. Linders-v. Wayen- burg zoekt als hulp in de huishouding voor haar ge zin en dat van haar vrien din twee znsjes of vrien- dinnen- Brieven met ref. en verl. sal. Schenenenlaan 10. Amsterdam Zd. II. Te koop aangeboden: 1 ha. en 23 are, waarop 17 vruchtbomen. Huis en schuur kan direct bewoond en in gebruik genomen worden. Warenhuis-onder- bouw, gr. 840 ramen. 2000 ramen bladglas. welke ac hed of in ged. te koop zijn en direct te leveren. Te bevragen na Zondag bij G. NOORT, Ken.straatweg 40, Alkmaar, Tel. 2763. Ter overname gevraagd 800 a 1000 m2 teeltvergnn- ning, open grond B, jaar- teelt. Br. onder no. 14216 bureau van dit blad. Alle rassen Jonge henne- tjes, 8 wk f 4.50, 10 wk. 5.— en 12 wk. f 5.50 per stuk. - Hoenderbedryf „DE ONDERNEMING" VEENENDAAL In het gemeent.eolad van ALKMAAR. nr. 1952 is opgenomen het besluit van de gemeenteraad van 29 April 1948 tot WIJZIGING van de algemene politie- verordening der gemeente Alkmaar. met betrekking tot de veemarlct. Alkmaar, 28 Mei 1948 Burgemeester en Wet- houders van Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND Lo, Burgemeester R. VEENDORP. Secretaris Op 24 Mei 194f is over- leden PIETER 9EKKER. geboren te Blokker 16 Oc tober 1871, woiende te Edam, Achterhaven 76. Familie van hem wordt verzocht zich zc spoedig mogelijk in verhnding te stellen met de Directeur van Maatschappelijk Hulp- betoon te Edam. De tegen DINSD/.G 1 JUNI 1948 in cafe Hts aange- kondigde veiling voor de heer Huitema. gaat we gens verkoop uii de hand Notaris V. APPEL. Te koop: beste g-ote platte handwagen. licit lopend, zeer geschikt vtor zware vrachten. P. Viik en Zo- nen, Lindenlaan 82, Alk maar. Te koop: een 1-paards Cormick maaimachine in pr. staat- kniepalen en puntdraad, en tvee biggen (zwaar). J. He'der, Hoe- verw. 486, Egm»ndermeer. Te koop: 30.(00 Deense witten planten, prima Lan- gedijker soort. S. OUD, Hoofdstr. 6 Bo7enkarspel. Te koop: elect-, wasma- chine, 220 V. net electr. wringer, z.g.a.n en Phi lips radiotoestel Esseveld, Voormeer 2, Akmaar. Te koop: zware Krupp maaimachine, «liebad in prima staat me: 9 messen G. KANT, Eurgerbrug, B 103. Te koop: mmie jonge hond Bouvier, 0 wk oud, reu, met stamloom. Prys f 25.Briever onder no 14143, bur. v. d, blad. Te koop nw. zvarte geor gette damesjappn, m. 42; voorts div. gecragen da- mes-kledingstulken m. 38 5 40. Br. onder no. 14155 bureau v. d. bad. Te koop on geveer 2000 spruit- en boerenkoolpl. Jan Dekker, Fuik 5 War- menhuizen. Te koop 10 tons vracht- scheepje met roef. Chr. Duinmeyer. Egmonder- straatweg 299 Egmond a. d. Hoef, tel. 408, Egmond Te koop 20.000 gele koolplanten (dorskool). S. Bijpost, Benedenweg 140, St. Pancras. Te koop een goed onderh. lnxe 4-deurs Chevrolet op goede banden, type '35 en een ger. Fordmotor compl. m. versnellingsbak starter en dynamo. Brie ven onder no.14210 bur. van dit blad. Te koop 50 kg. zaai-slabo-x nen dubbele z. dr.. halve praam laadverm. 1800 kg. S. SEYTS. U 119 Ursem. Te koop zw. jonge zeug met biggen. Te huur 60 A. koolland. J. Mooy U 3 Ursem. Te koop: 'n Kampeertent 2x3 M. JAC. DE MOEL Sijbekarspel S 18. Te koop een goudvos KET met 2 witte voeten, 3 jaar oud. iets moois v. groentenboer of melk- boer. Te bevr bij L. Duin meyer, Noord-Bakkum, Limmerweg nr. 4 TE KOOP; met vergunning groothan- del. Brieven agent N.N.H. Dagblad J. Beemsterboer, Achterpad B97, Schoorl Te koop wegens ziekte: ammoniak, sodawater enz. Bedrijfsvergunning aanw. Br. nrn. 3545 Adv. Bur. K. ter Burg t.o Grote Kerk. Te koop aangeboden: 30.000 Deense witte plan- ten voor de dors, eerste pluk, en prima spelend radiotoestel, Philips 1940, gegar. Jac. Pronk, 't 'Rijpje, St. Maarten TE KOOP: voor rywiel met nieuwe banden, zonder enig ge- brek (fabriekswagen) en grote fietsmand. Adres: J. BUISMAN, Verlaat by Oude Niedorp. Aangeboden: grote parti] KOOL-, BLOEMKOOL- en SPRUITENPLANTEN 'van de beste soorten; by C. KROON, Langereis 56, telf. 273; P. NAN Zwaag- dijk West en P. JONG, Hoogkarspel, A 224, tele- foon 1527. Aanbiedingen onder no. 8457, bureau van dit blad Te koop 10.000 Deense w. koolpl. v.e.a.n.b. bij A. Goudsbiom de Leyen 115, Oude Niedorp. Vermist: een zwart keesje met wit borstje. luisterend naar de naam Robby. Te gen bel. terug te bez. bij C. Kleen, City Garage, Paternosterstr. 8b, Alk maar, tel. 2976. Wie ruilt myn mooie 3de £tage bovenhuis aan de Ceintuurbaan te Amster dam voor modern klein huis te Heiloo? Brieven Rustenburgerstraat 467 bel-etage, Amsterdam R.K. huisarts. centrum Hilversum, -yvenst einde Juli 14 dagen zijn ruim woonhuis te ruilen voor dito huis aan zee. Brieven no. 14172 bur. v. d. blad. WONINGRUIL Aangeboden vry bovenh. centr. sfad. ruilen voor 'n vrij huts in Alkmaar Br. onder no. 14180 b. v. d. bl. te huur per dag of per seizoen. Sproeibreedte 7 m. Pompt zich in 6 minuten vol. J. STOOP, Laanweg C 71, Heerhugowaard. Laat thans ons uw kinderwagen ©pknappen. Voor een nieuwe kap op uw wagen, zeer lage prys, is uw adres: Popelmanslaan 8 Kwekerlj ..De Toekomst" heeft aan te bieden: gele. rode, groene, witte en Direct leverbaar. Adres C. BARKER. A 218 h te Hoogkarspel Tel. 1549 UlffllEt* spreek ik voor die tijd af Bij de SPECIALE bruids- kapper JOH. KALKSMA Hoogstraat 4 - Alkmaar Telefoon 4453 Wy spuiten Uw als nieuw en maken ook nieuwe kappen KUILBOER,' ALKMAAR Gashoudsterstraat 17, Koningstraat 1 OW.BBEU«H(L AMSTERPAM Binnenkort verschijnt dit prachtige boek Bestelt zo spoedig mogelijk )m teleurstelling te voor- komen bij: .BOEKHANDEL PAYGLOP 7. ALKMAAR ZONDAG 30 MEI te Laat nu uw kachel in orde maken! Van de herfst komt er niets van. Ze worden gehaald en gebracht en vakkundig door ons na- gezien. ESSEVELD, Voormeer 2, Alkmaar. Het Bestuur van de NOORDERMARKTBOND biedt voor de leden inhoud 17 kg. tegen de prijs van f 1.en f 1.10. Tevens een partij oncouran'e maten inhoudende 25 kg. tegen 55 ct. per stuk. Inschrijvingsbiljetten met ver- langde hoeveelheid in te zenden vo6r Zaterdag 5 Juni a.s. by ondergetekende. P. DUIJVES, Secretaris. voor kerk of zaal. 11 registers; 4 spel, 5 octaven Alles in prima staat. Brieven onder no. 8456, bureau van dit blad. Nog 3 nachten slapen en U kunt ze weer zien ver- trekken naar alle windstreken, by mooi weer en by lelijk weer. Het C. N. H. V. vecht al 25 jaar voor uw belangen. U hengelt ook en bent nog geen lid? Brengt daar verandering in, de kosten kunnen geen bezwaar zyn, Aan ieder lid kunt U zich opgeven. ze zijn herkenbaar aan het C. N. H, V.-insigne.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5