Ruim 89 procent der geldige stemmen voor de regering-Gottwald m Nederland kreeg nog geen bevredigend antwoord van Djogja De Veiligheidsraad vraagt wapenstilstand voor vier weken 1 Voor Alkmaar omgeving Oppositie toont zich in bianco of ongeldig stemmen ZAL BENESJ „Verkiezingen" in Tsjecho-Slowakije AFTREDEN? DE REPUBLIEK EN RUSLAND Mo/i Roem wijst elke beperking van rechten op buitenlandse betrekkingen af Nieuwe parochie te Wester-Zwaagdijk Atitwoord van Joden en Arabieren wordt uiterlijk morgen verwacht Scherpe critiek op Rijksbemiddelaars Gromyko was weer op dreef 1 MAAND AG 31 MEI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11273 BUREAUX: Vrachtboot ramt spoorbrug bij Velsen Hirohito treedt niet af Vrijdag is te Plymouth het En- gelse vliegkampschip „Venera- ble" aan de Nederlandse Mari ne overgedragen, dat als nieuwe „Karel Doorman" aan de Nederlandse vloot is toegevoegd. Foto links boven: vice-admiraal jhr. E. I. van Holthe, chef van de marinestaf, die het schip ovemam, inspecteert aan boord van de „Karel Doorman" de Nederlandse ere-wacht. Foto rechts: De Nederlandse vlag wordt gehesen, de Engelse wordt gestreken WEERSVERWACHTING Reorganisa tie Republikeins kabinet In Haarlem speelde Zondag Go Ahead met 22 gelijk tegen E.D.O. De E.D.O.-doelverdediger Wille zweeft in de lucht terwijl de gelijkmaker in het net schiet WELK NEDERLANDS ELFTAL? ZESTIG DODEN bij treinramp in Formosa De loonscheerder aan 't werk... Eens per jaar worden de scha- pen ontdaan van de voor onze kledingindustrie zo kostbare vacht Het is nu de tijd van het schapenscheren. BENOEMINCEN Bisdom Haarlem Extra-kinderfoeslag in schoenenindustrie Michael en Anne trouwen. Zaterdag Arabische gasoorlog tegen jeruzalem? Glazen koepel boven H. Graf getroffen MEMORIAL DAY NEDERLANDSE FAKIR OVERLEDEN Kath, Grafische Bond vraagt andere samen- stelling van dit College Zo zagen 4600 jaar geleden de mondorgels eruit in China. Het instrument bestaat uit dertien bamboe pijpjes, het mondstuk is van ivoor en de naam luidt: Sjeng, wat u natuurlijk niets zegt. De tegenwoordige bezitter, een Londense verzamelaar, dacht eerst dat het een brand- bom was. De „lange wapper" van Ame rika. Alleeii met dit verschil, dat hij 's nachts niet bij de weg spookt, zoals onze vader- landse spookhistorie dit wil. Zulke lange stelten heeft u wel- licht nog nooit gezien! De tex- tielpositie schijnt in Oom Sam's land geen zorg te baren: de omkleding van de houten on- derdanen is 9 meter lang. ERNSTIGE TRAMBOTSING ONDER WASSENAAR Stoffelijke overschoften in ons land aangekomen I Nieuu/ Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaai; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Met een vloed van „ja-stemmen" heeft Tsjecho-Slowakije Zondag zijn ..instemming' 'betuigd met de communistische regering, terwijl het aantal bianco stemmen ver- houdingsgewijs klein is. Volgens de laatst beschikbare cij- fers, medegedeeld te 04.00 uur GMT hedenmorgen, heeft het door de communisten beheerste nationale front 89.28 procent van de uitge- brachte geldige stemmen behaald. Er werden geen cijfers verstrekt over het aantal ongeldige stemmen of niet uitgebrachte stemmen, doch het stemmenpercentage voor het nationale front bedraagt iets meer dan tachtig procent van het totaal aantal geregistreerde stemgerech- tigdan. De tot op heden bekende uitslagen voor Bohemen en Moravie apart zijn als volgt: aantal uitgebrachte geldige stemmen 1.749.725; nationaal front 1.502.408 stemmen ofwel 85.87 procent; bianco 247.317 ofwel 14.13 procent. Onmiddellijk na de sluiting van de stembureaux heeft de Tsjechische minister van binnenlandse zaken Vaclav Nosek voor de radio gespro- ken om uitdrukking te geven aan zijn vreugde, dat de gehele dag in Tsjecho-Slowakije rust geheerst had en om de eerste verkiezingsuitsla- gen, die alien sterk in het voordeel der regering spraken, bekend te maken. President Benesj heeft zijn stem niet uitgebracht. Mevrouw Benesj evenwel heeft haar stemplicht vef- vuld op het stembureau te Sezi- movo Usti, de huidige verblijfplaats van de president. Benesj heeft ook tijdens de ver- kiezingcn in 1948 niet gestemd, qm- dat hij zich toen achtte boven de partijen te staan. De aartsbisschop van Praag, Mgr. Josef Beran, die de regering verteld had, dat priesters zich niet in de politiek moesten mengen, bracht ook zijn stem uit. Politieke kringen te Praag toon- den zich verownderd over de om- vang van de bjj de verkiezingen aan het licht gekomen oppositie. Het aantal bianco en ongeldige stemmen plus niet uitgebrachte stemmen bedraagt bjjna twlntig procent van het totaal stemge- rechtigden. Van officieuze zijde was geen geheim gemaakt van de verwachting, dat meer dan 95 pet. voor de regering zou stemmen. Radio Praag schakelde de ongel dige stemmen uit en kwam aldus tot een hoger percentage stemmen voor- de regering. In officiele berich- ten worden ook de niet uitgebrachte stemmen verwaarloosd. Volgens inlichtingen van het bu reau van de burgemeester van Praag hebben sommige kiezers portretten Het s.s. „Nord Down", een 1497 b.r.t. metend Engels vrachtschip, zg. die op weg was naar Amsterdam, is Zondagnacht, om 10 min. voor vier, tijdens het passeren van de geopen- de draaispoorbrug in het Noordzee- kanaal bij Velsen met zijn voorste- ven klem gevaren onder het brug- gedeelte voorbij de draaipeiler. Hierbij voer het schip eerst het z.g. remmingswerk, zware houten voor de pijlers in het water liggende balken. dwars doormidden en boor- de zich vervolgens met de neus onder de brug vast. Een hoofdspant werd ingedeukt en enige z.g. wind- steunen. waarvan er een afknapte en in het water kwam te hangen, wer den zwaar beschadigd. Aan boord van het schip werden alle lieren op het voordek vernield en de voor- mast. die de aanvaring gedeeltelijk opving, werd naar achteren gebo- gen. De materiele schade aan de brug is zeer aanzienlijk. Het treinverkeer heeft slechts een kleine vertraging ondervonden. Een hoge functionaris van de kei- zerlijke hofhouding heeft de ge- ruchten tegengesproken, volgens welke Hirohito zou aftreden. van Benesj en Masaryk in de enve- loppe gedaan, in plaats van het stembiljet. Van de 590.000 kiezers in Praag hebben 93 pet. voor de regering gestemd. In verschillende Slowaakse dis- tricten was het aantal ingeleverde bianco biljetten betrekkelijk hoog. In het Slowaakse kiesdistrict Trstena bedroeg dit namelijk onge- veer 39 pet. In verschillende distric- ten rondom Bratislawa daarentegen verwierf de regering 100 pet. van het aantal stemmen. Ook in diverse kiesdistricten van Bohemen behaalde de regering een enorme meerderheid. De algemene indruk is, dat in Bohemen-Moravie ongeveer 11 pet. van de kiezers bianco heeft gestemd tegen 17 pet. in Slowakije. Verschillende buitenlandse waar- nemers waren over dit feit verrast. omdat zij bij een tocht langs de stembureaux van Praag hebben kunnen constateren, dat het vervul- len van de stemplicht slechts be trekkelijk geheim geschiedde. President Benesj heeft de nieu- we gTondwet van de volksdemo- cratie, die op 9 Mei door het ge- zuiverde parlement werd aange- nomen, niet getekend en er zijn geen aanwijzlngen, dat hij dit als- nog zal doen, waardoor de vraag rijst, of hj) In functle zal blijven, zo werd Zaterdag vemomen. Er werd verklaard, dat de presi dent spoedig na de verkiezingen zou aftreden, maar enige zekerheid had men niet en algemeen werden deze veronderstellingen als speculatie ge- brandmerkt. Uit welingelj#hte bron wordt ver. nomen, dat de leiders van de vier grote partijen reeds geconfereerd hadden over de persoon van Benesj' opvolger en dat Fierlinger, de' linkse sociaal-democraat, die zijn partij tot fusie met de communisten heeft ge- bracht, de eerste candidaat is. Officieel wordt verklaard, dat de president inderdaad de grondwet nog niet heeft getekend, maar dat hij hiervoor 30 dagen de tijd heeft; die 30 dagen lopen 8 Juni af. Medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: PERIODE MET REGEN! Aan de kust aanvankelijk krachtige, overigens meest matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Nu en dan regen hier en daar met on- weer. Vrij koel. DE COMMISSIE voor Goede Diensten heeft een communi que uitgegeven over de Vrijdag- gehouden vergaderlng van de politieke commissie, waarin de kwestie der republikeinse buiten landse betrekkingen aan de orde kwam. Tijdens deze vergadering las Moh Roem een verklaring voor, welke een aAtwoord inhield op een verklaring van mr. Van Vredenburch d.d. 21 Mel, in zake de republikeinse buitenlandse be trekkingen, welke Nederlandse verklaring, op verzoek van de commissie. niet is gepubliceerd alvorens het republikeins ant woord daarop bekend zou zijn. In de Nederlandse nota van 21 Mei verklaarde de heer v. Vreden burch, dat een aantal plaats gevon- den hebbende incidenten de indruk hadden gewekt, dat de Republi keinse regering doende was. haar buitenlandse betrekkingen uit te breiden. Hij haalde ten bewijze hiervan o.a. aan de benoeming van een gevolmachtigd gezant voor on- derhandelingen met Sovjet-Rusland. De heer v. Vredenburch zeide. dat de Nederlandse regering had ge- hoopt, dat na de ondertekening van de Renville-overeenkomst, de repu blikeinse regering haar missies ge- leidelijk zou terugtrekken. In de vergadering van jl. Vrijdag antwoordde Moh. Roem o.m., dat de republiek nadrukkelijk elke be perking van rechten om buiten landse betrekkingen te mogen on- derhouden. afwijst. Met betrekking tot de Russisch-republikeinse be trekkingen deelde hij mede, hetgeen reeds eerder door de correspondent van Aneta te Kalioerang is geseind. in het bijzonder voor wat betreft de verklaring van Agoes Salim aan de pers. In een communique van de Ne derlandse delegatie wordt gezegd, dat in de vergadering der politieke commissie van 21 Mei te Batavia Jhr. dr. van Vredenburch heeft ge- wezen op de erkenning van de BATAVIA. 30 Mei (Aneta) Volgens ..Antara" heeft Hatta op een persconferentie te Djokja meege- deeld, dat Maandag besprekingen zullen worden gevoerd over reor- ganisatie van het kabinet en vor- ming van een sterk ministerieel ka binet. Antara verwacht, dat het een nationaal kabinet zal worden op een basis, waar de politieke partijen het reeds over eens zijn geworden. '--r-j republiek door Yemen en op de be noeming van Palar tot buitenge- woon gezant en gevolmachtigd mi nister en voorts verklaard, dat de Nederlandse regering kennis had genomen van het document, volgens hetwelk een republikeins ambte- naar was benoemd tot buitenge- woon gezant en gevolmachtigd mi nister „met iedere soort volmacht en bevoegdheid" om te onderhan- delen met autoriteiten der Sovjet- regering ofrer het aanknopen van vriendschappelijke betrekkingen. Aangezien de republikeinse rege ring in strijd met de op de Renville vastgestelde richtlijnen haar buiten landse missies geleidelijk op eigen initiatief uitbreidde, was de Neder landse delegatie verplicht aan de republikeinse delegatie mee te de- len, dat de republikeinse autoritei ten betreffende de buitenlandse be trekkingen in ernstige mate in ver- zuim waren. Aangezien het republi keinse antwoord onvoldoende geacht werd, is Vredenburch Zaterdag naar Batavia teruggekeerd, om met de Nederlandse en de Indonesische re gering nader overleg te plegen over het verdere beleid, aldus besluit het communique. Aneta's zegslieden verklaarden Zaterdag, dat de Nederlandse de legatie met het antwoord van Moh. Roem geen genoegen kon nemen; verelst werd een duide- lijke uitsoraak of de overeen- komst al dan niet tot stand kwam. Aan Nederlandse zUde was toen reeds bekend, wat Soeripno te Praag verklaarde, namelijk, dat Soeripno door Soekamo gemach- tigd was overeenkomsten aan te gaan. Een Nederlands woordvoerder te Batavia heeft Zondag verklaard, dat er nog geen „bevredigend ant woord" van de republiek is ontvan- gen betreffende de gemelde uitwis- seling van consuls tussen de Sovjet- Unle en d^ republiek. De afdeling Propaganda Kinder - bescherming heeft een interessante prijsvraag uitgeschreven voor het gehele Nederlandse volk. Het is nl. de bedoeling, dat ieder, die zich daartoe in staat acht, zijn mening kan geven over het Neder lands elftal, dat de eerste wedstrijd in het Olympisch tournooi in Lon- den moet spelen. Hij kan daartoe zelf een elftal op- stellen, dat z.i. het beste is. Zjj die een opstelling hebben gemaakt. die overeenkomt met dat van dt Keuze- commissie, of daar zeer dicht bij komen, zullen meedoen mot de ver- loting van een bezoek aan het voet- bal- of hockey-tournooi in Londen (deviezen inbegrepen). Overigens zijn er meer prijzen. Oplossingen insturen aan: Afd. Propaganda Kinderbescherming. Sparrelaan 8, Rijswijk (Z.H.) op n briefkaart met minimum 50 ct. extra-port (max. f 1. NANKING, 30 Mei (A.P.) Het Chinese Centrale Persbureau meldt vandaag, dat gisteravond bij een treinongeluk 60 personen om het leven gekomen zijn. terwijl 35 ern stige verwondingen opliepen. De trein vloog in brand op de spoor brug over de rivier bij Taipai, de hoofdstad van Formosa. Uit de wrakstukken zijn 40 lijken geborgen. Vele personen sprongej uit de trein in de rivier, waarbij verscheidenen hunner verdronken. De woordvoerder legde er echter de nacjjuk op, dat Nederland de onderhandelingen, die thans wor den gevoerd, niet zal afbreken. De woordvoerder legde deze ver- klaringen af na een onderhoud van Jhr. van Vredenburch met de Ne derlandse autoriteiten te Batavia. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op zijn verzoek aan den Zeereerw. Heer F. J. Bank, eervol ontslag verleend als Diocesaan-Di- recteur van de Kath. Actie voor de Vrouwelijke Jeugd en van de Kath. Vrouwelijke Jeugdbeweging en de daaraan verbonden functies en In zijn plaats benoemd den Zeereerw. Heer A. J. Leenders, die Kapelaan was te Gouda (O. L. Vr. Hemel- vaart). Tenslotte tot Kapelaan be noemd: de volgende Weleerw. He- ren: te Rotterdam (H. Elisabeth) F. J. Bank; te Gouda (O. L. Vr. He- melvaart) J. H. M. van der Vliet; te Hillegom (H. Jozef) N. van Faaschen te Stompwijk, W. G. H. Kamerbeek die Kapelaan was te Lisse (H. Agatha). Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft een nieuwe parochie opge- richt te Wester-Zwaagdijk onder de titel van de H. Jacobus de Meerdere en tot Pastoor aldaar benoemd de Weleei*w. Heer H. W. v. Schie De Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten, waarbij het overgrote deel van de schoenindu- strie is aangesloten, heeft in over- leg met de in de bedrijfsunie sa- menwerkende arbeidersorganisaties, besloten een fonds in het leven te roepen ter verstrekking van extra- kindertoeslagen ten behoeve van de gezinnen der werknemers met drie of meer niet-verdienende kin- deren. ATHENE. 31 Mei (Reuter). Volgens inlichtingen van de zijde van het Hof te Athene zullen ex- Koning Michael van Roemenie en Prinses Anne de Bourbon-Parma Zaterdag a.s. zonder openbaar ver- toon te Athene in het huwelijk tge- den. De huwelijksplechtigheid zal wor den voltrokken volgens de Grieks- Orthodoxe ritus en zal worden in- gezegend door de voormalige Regent van Griekenland, Aartsbisschop Da- maskinos. Een woordvoerder voor de regering van Israel heeft de buitenlandse journalisten Zondagavond medege deeld, dat de Joden in het bezit zijn van een afschrift van een order van het Arabische legioen om de nieu we stad van Jeruzalem Zondag avond te bombarderen, te beschieten en met gas aan te vallen. He tijdstip van de aanval was vastgesteld op middernacht, aldus deelde een woordvoerder aan de pers mede. De woordvoerder deelde voorts mede: dit is een poging te elfder ure om een beslissing in de strijd om Jeruzalem te forceren voordat de door de Veiligheidsraad vastgestelde tijdlimiet is verstreken. JERUZALEM, 31 Mei (A.P.) Twee Joodse mortierbommen heb ben de Grieks-Orthodoxe kerken gebouwd bij de kerk van 't Heilige Graf op de plaats van de kruisi- ging en de graflegging van Christus, getroffen. Een granaatsplinter heeft een van de 50 ramen van de grote koepel boven het Heilige Graf vernield. Op het Amerikaanse kerkhof Margraten in ZuidLimburg werd Memorial Day gehouden, die dit jaar een bijzonder karakter droeg, omdat na deze plechtigheid de do- denakker enige maanden zal wor den gesloten, in verband met de overbrenging naar Amerika van 'n aantal gesneuvelden. Mr C. G. W. H. baron van Boet- zelaer van Oosterhout, minister v. buitenlandse zaken, voerde op het kerkhof, namens de regering, het Nederlandse volk en de ruim 4000 belangstellenden het woord. De Amerikaanse ambassadeur dr Her man B. Baruch had reeds een rede- voering uitgesproken, die getuigde van dankbaarheid ten opzichte van de gesneuvelde dapperen en tevens van een wil om de vrede te winnen voor de gehele wereld. Schout bij nacht N. A. Rost van Tonningen legde namens H.M. de Koningin een krans bij het monu ment, waarna kransleggingen volg- den door de Amerikaanse ambas sadeur en door gezanten en zaak- gelastigden van een groot aantal landen. Ook op het Amerikaanse kerkhof Molenhoek bij Nijmegen werd een herdenkingsplechtigheid gehouden, waarna het kerkhof zal worden ge sloten, in verband met het over- brengen van stoffelijke overschot- ten, of het bijzetten op het grote kerkhof te Margraten. In Zwitserland is vermoedelijk tengevolge van hartverlamming overleden de Nederlandse fakir Mi- rin Dajo, bekend om zijn experimen- ten om zichzelf te doorboren met scherpe naalden en sabels. In Nederland werd zijn optreden door de autoriteiten verboden en ook in Zwitserland" viel hier en daar een verbodsbepaling op zijn optreden. Artsen, die deze fakir, die zichzelf een door God gezondene noemde, onderzochten, stonden voor raadselen, doch zij schreven be- paalde eigenschappen toe aan hyp- nose, die door een van zijn assisten- ten op hem werd uitgeoefend. De gerechtelijke autoriteiten te Winterthur hebben een lijkschou- wing gelast. DE VEILIGHEIDSRAAD heeft Zaterdagavond, met enige ver- scherpende amendementen, de Britse resolutie over Palestina aanvaard, welke oproept tot een.wapenstilstand van vier weken, tijdens welke de V.N. de kwestie nader willen behandelen. Tien van de elf raadsleden Columbia onthield zich van stemming ondersteunden de oproep tot een wapenstilstand van vier weken, nadat een door Amerika gesteund Sovjet-Russische voor- stel tot het instellen van sancties door de V.N., wanneer beide partijen de strijd niet binnen 36 uur zouden staken, niet de nood zakelijke tweederden meerderheid had kunnen verkrijgen. Cadogan (Engeland) diende hem onmiddellijk van repliek: „Gromy- ko heeft zijn toevlucht genomen tot ordinaire schimpscheuten, tenlaste- leggin^-van motieven en smaad. Dat zijn wij van hem gewend, wan neer hij niet geheel zeker van zijn zaak is en geen goede argumenten heeft aan te voeren. Heden heeft hij zijn eigen twijfelachtig record gebroken en ik ben niet van plan tijd te verknoeien aan 'n antwoord, aldus Cadogan. De afgevaardigden van de Ned. Kath. Grafische Bond die Zater dag te Utrecht bjjeen waren ter bespreking van de resultaten der C.A.O.-onderhandelingen met werkgevers en het college van rijksbemiddelaars, hebben tijdens de debatten heftig geprotesteerd tegen de uiteindelijk door het college v. Rijksbeifiiddelaars drin- gend opgelegde loonregeling, die, „ongunstig afwijkt van de sociaal en economisch verantwoorde, so- bere loonvoorstellen" van de werkgevers- en werknemersbon- den. Eveneens werd scherp geageerd tegen „de ondeskundigheid en de sociale onvoldragenheid" van het college. Er werd op aangedrongen dat de samenstelling van het college zodanig wordt gewijzigd, dat verte- genwoordigingen van werkgevers en arbeiders in het college worden opgenomen. Men sprak de vrees uit, dat indien er geen wijziging in sa menstelling en beleid van het col lege wordt gebracht, ,.het ogenbljk komt, dat de vakbeweging zich ern- stig zal dienen te beraden op de vraag, of zij zich niet daadwerke- lijker tegen de uitspraken van het college zal moeten gaan verzetten". Tenslotte hebben de verantwoorde- lijke katfiolieke grafische werkers, zij het onder krachtig protest, zich met het °°S op 's lands belang ,.bij de dictatorial beslissingen van het college van Rijksbemiddelaars neer- gelegd". De heer A. C. de Bruyn nam namens de K.A.B. aan de be sprekingen deel. De andere bepalingen van de ge- amendeerde Britse resolutie zijn: 1. Het stop zetten van het toe- laten van militairen in Palestina en de staten van de arabische liga. Alle weerbare joden, die gedurende de vier weken in Palestina worden toegelaten. zullen geen militaire opleiding krijgen. 2. Er zullen gedurende de vier weken geen wapens in Palestina en de arabische staten worden inge- voerd. De joodse en arabische vertegen- woordigers te Lake Success hebben het besluit met reserve aanvaard, maar er zijn aanwijzingen, dat de oproep der V. N. gunstig zal wor den beantwoord. Voorts werden enkele paragra- fen aanvaard betreffende militaire waarnemers, zoals in de oorspron- kelijke Britse tekst, en betreffende de bemiddelaar van de V. N., wie wordt opgedragen ..contact te zoe- ken met alle partijen", terstond wanneer het vuren is gestaakt". Van joden en arabieren wordt gevraagd van hun aanvaardintr van de beslissing van de raad kennis te geven uiterlijk 1 Juni te 22.00 uur gmt. Mocht een der partijen de beslissing van de hand wtjzen, dan zal de raad overwe- gen over te gaan tot rechtstreeksr actie volgens hoofdstuk zeven van het handvest. De Sowjet-Unie en de Oekraine onthielden zich van stemming over de effectieve onderdelen van de be- sluiten. De raad nam met algemene stem- men een cfeusule aan, waarin er bij alle regeringen en autoriteiten op wordt aangedrongen alle moge- lijke voorzorgsmaatregelen te ne men voor de bescherming van de heilige plaatsen en de stad Jeruza lem, waaronder bescherjning van het recht tot het betreden van alle heiligdommen en heilige plaatsen voor hen, die altijd het recht gehad hebben deze te bezoeken en daar hun godsdienstplichten te vervul- len. In een ongewoon felle aanval op Engeland verklaarde Gromyko, dat de politiek van Engeland in Pa lestina van het- begin af louter huichelarij is geweest. Onder Wassenaar had Zondag- middag een eigenaardige trambot- sing plaats, welke enstige gevolgen had. Ter hoogte van ..De Kievit" raakte een HTM-wagen defect, waardoor tijdelijk op enkel spoor moest worden gereden. Ten gevolge van een misverstand van het perso- neel kwamen tegelijkertijd een tram uit Den Haag en een uit Leiden de hoek om bij de Sophialaan. De bei de trams hadden vrij grote vaart en botsten met 'n daverende slag te gen elkaar met het gevolg, dat de wagens als harmonika's in elkaar schoven. De schrik onder de passa- giers was groot, maar wonderlijk genoeg waren er slechts enkelen, die door glasscherven licht gewond raakten. Vier leden van het tram- personeel bekwamen een beenbreuk een van hen zelfs een vijfvoudige. Het zoontje van een bestuurder die meereed, brak eveneens een been, i Allen zijn naar het ziekhuis aan de Zuidwal te Den Haag overgebracht. De materiele schade is groot. De stoffelijke overschotten van een groot aantal verzetstrijders, die in Duisland zijn omgekomen, werden Zaterdag met officiele eer- '^ewjjzen Nederland binnenge- bracht bij Beek-Ubbergen. waar deputaties van autoriteiten, mili taire zowel als civiele, erewach- ten van militairen en binnenland se strijdkrachten en Rode Kruis- afdelingen de auto's opwachtten. Namens de regering sprak aan de grens mr. J. Th. J. van der Putte een herdenkingsrede uit, om de om- gekomenen namens Staat en bevol- king»te gedenken en te eren. Mr. P. M. H. Sasse voerde hierna uit naam van de Commissaris van de Konin gin in Gelderland het woord, die er tevens aan herinnerde, dat door zijn gemeente reeds andere droeve stoe- ten getrokken waren, o.m. die met het stoffelijk overschot van dr. Co- lijn en de gevallenen van de be- roemde Stijkelgroep uit den Haag. Hiema trok het transport door naar Amesfoort, waar de kisten en urnen in een voorlopige dodenhal werden geplaatst. Na enige tijd zul len de helden uit Nederlands" ver- zet hun definitieve rustplaats ont» vangen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1