rGLAZEN SPEELGOED" Klanken uit oude tijden Ouderavond van de J. V. G. Kampioenschap van Alkmaar Vreemde Huisvestingspolitiek en „De Waarheid" ALKMAAR EN OMSTREKEN Troosteloze misere in een armzalige y/ereld v.. Beperkt repertoire van de Speeldoos Ontspanning in optima forma ALKMAARS TONEELSEIZOEN GESLOTEN Het bezoek van de Bath-sportlui aan Alkmaar C!DS VOOR KATHOLIEK ALKMAAR Een handig boekske Gele kolen en 'n petroleumstel Onze agenda DAMMEN Nationale Reclasseringsdag (Ingezonden) Helpt het' kind Men ontkomt niet aan zijn ver- leden en de grootste afstand tus- sen de gebeurtenissen, waardoor men getroffen wordt, de tijd, is niet in staat ons alles te doen vergeien. Meestal herinnert men rich aangename dingcn, het on- aangename verdringt men, vaak met geweld, uit zijn gedachten. Tenessee Williams, de schrijver van Glazen Speelgoed' heeft dat kennelijk niet gedaan. Hij toont ons in zijn ontroerende stuk. een der meest aangrijpende, trouwens dat dit seizoen in ons land op de plan- ken is gebracht, de troosteloze wer- kelijkheid van een maatschappij, waarin de meesten niet ver boven de sleur en beslommeringen van alledaagse dingen uit komen, uit kunnen komen, omdat het leven, de strijd om het naakte bestaan, te veel van hun energie en hun fanta- sie vergen. Zij die daar wel boven- uit komen, houden het niet uit in een gezapig burgerlijk milieu en zoeken een uitweg uit de benepen- heid. Dat is het geval met Tom, een ]onge man, die zijn hoofd te plet- ter loopt tegen de grauwe, trieste werkelijkheid van het leven met 'n tyrannieke moeder en een onge- lukkige zuster, die zich als een slak in haar huisje verschuilt bij iedere aanraking met het werke- lijke leven. Deze jongeman schrijft gedichten op de achterkant van schoenendozen, hetgeen hem in een efficiente wereld als de onze nood- lottig moet worden. Het stuk geeft ons de herinnering aan het leven van deze jongeman, omgeven door een ijl waas van dromerige muziek, met op de ach- tergrond de glazen beestjes van zijn zuster, waarmede deze zich steeds weer in haar isolement terug trekt. Daarnaast de moeder, die 't beste wil, maar wier daden niet dat opleveren wat zij er van ver wacht. En zij verliest zich in een herinnering van een vrolijkg jeugd haar man vertrok naar de vreemde en haar zoon gaat dezelfde weg op. De eerste taferelen, waarin het milieu en de geestelijke spanningen als het ware worden opgebouwd, doen Amerikaans aan. pas in de laatste taferelen ontmoet men de diep-menselijke tragedie, die de toeschouwer grijpen tot in zijn diepste wezen. Ellen Vogel als de dochter Laura ontroert door haar gevoelig spel, zuiver, vooral in het laatste deel. en weet direct de juiste toon te treffen. Zij doet fragiel en teer aan zoals het glaswerk, waartussen zij leeft. Joekie Broedelet vervulde, in de plaats van Mien van Kerckho- venKling de zware rol van de moeder, sterk, alle facetten van de deerniswekkende figuur ten voile Reeds eerder deelden wij mede,' dat in het kader der sport-uitwis- seling, een gezelschap sportlui uit Bath van 11 t/m 14 Juni naar de kaasstad komt. Het sportcomite ..Alkmaar" met de verschillende sub-commissies is druk bezig het programma. dat wij eveneens reeds eerder publiceerden nader uit te werken. De vorming van het garantie- fonds loopt goed. maar de commis- sie. belast met de vorming van dit fonds, is nog niet aan het beoogde en noodzakeliik geachte bedrag toe. Daarom zal de heer BoxAm (telef. 3303) gaarne nog toezeggingen ont- vangen. Dan heeft de commissie voor huis- vesting nog enkele Engelse gasten onder te brengen. Ongetwijfeld zul- len er nog inwoners zijn. liefst daar waaf men met de Engelse gasten kan converseren, die voor een paar dagen een of meerdere Bath-lui huisvesting willen verlenen. Laten zij dit dan even aan de heer De Rie laten weten. Tel. 3680. Moeilijkheden met distributiebe- scheiden behoeft men niet te vre- zen .want deze bescheiden worden bij de kennismaking meteen uitge- reikt. Tenslotte is er nog een probleem. dat de aandacht vraagt en dat is het feit, dat voor de op Zaterdag- middag geprojecteerde autotocht Schoorl-Bergen-'t Woud. Heiloo. 'n 15-tal auto's nodig zijn. Daartoe doet het comity een beroep op de bezit- ters van auto's, om voor deze tocht hun auto beschikbaar te willen stellen. Ook hiervoor kan men zich opgeven bij de heer De Rie. In 't programma is in zover een wtjziging gekomen. dat wat betreft de voetbalwedstrijden. het elftal van de Bath-City Zaterdagavond speelt tegen het elftal van de Alk- maarse Boys en Zondagavond tegen dat van Alcmaria. BAKKERSWEDSTRIJD De wedstrijd voor banketbakkers uitgeschreven door de afd. Alkmaar van de Ned. Padvindersvereniging ter gelegenheid van het 30-jarig ju- bileum der afd. Alkmaar is een vol- ledig succes geworden. Een flink aantal bakkers uit Alk maar en omgeving had gehoor gege- ven aan het verzoek van de Pad- vinders om mee te doen. De inzen- dingen waren keurig. De bakkers hebben niet alleen bewezen vak- mensen te zijn, doch ook over een- rijke fantasie te beschikken. De taarten gaven op originele wijze iets te zien van de padvinderij of waren versierd met padvinderssymbolen. De jury had bij de beoordeling een zeer moeilijke taak. De prijzen war den- toegekend aan: 1. Vroom en Dreesmann, Alkmaar; 2. Schel, Corfstraat, Alkmaar en 3. Philips, Langestraat, Alkmaar. Aan de ge- lukkigen werd een fraaie oorkonde uitgereikt. geschilderd door de heer M. Uitenbos, Tuinstraat, Alkmaar. DEMONSTRAT1E ALKMAAR. Morgenmiddag wordt epn demonstratie gegeven met de Wyre Master bij V. D„ een door de componist en dirigent Nico v. d. Linden uit Amerika medege- bracht apparaat. Dit toestel bergt in zich gramofoon, radio, opname- apparaat en het heeft twee luid- sprekers. Nic. v. d. Linden komt dit toestel -elf demonstreren bij V. D. Van 29 uur voor genodigden en van 34 uur voor belangstellenden. In Amsterdam, waar dit toestel gedemonstreerd Is, bestond overgrote belangstelling voor deze unieke uit- vinding. tot hun recht latende komen. Han Bentz van den Berg gaf spel van binnen-uit, doorleefd en on- stuimig en direct rakend aan de vereiste sfeer, zoals hij, dromerig aan een sigaret trekkend, met en kele zinnen een beeld uit het ver- Ieden voor ons opbouwt. En dan tot slot het vitale, van leven bruisende en toch, waar nodig, gematigde spel van Guus Oster, de vriend uit de schoenenwinkel, de man die wel- sprekendheid in het openbaar ,.stu- deert" en moet slagen in het leven. De sfeervolle decors en de uitste- kend verzorgde verlichting maak- ten met bet fiine spel van de leden van ..Comedia" deze laatste voor- stelling tot een waar genoegen voor de toneelliefhebbers, die in groten getale waren opgekomen. L. S. Wij ontvingen een der eerste exemplaren van de onder auspi- cien van het Kath. Koepelcomite door P.O.A. uitgegeven en gedrukte boekje, de Gids voor Katholiek Alk maar. Het is 'n heel boekwerk ge worden van 70 pagina's en geeft een inzicht en 'n overzicht van alles wat er op Katholiek terreln in Alkmaar bestaat. Men vindt er inlichtingen over de parochies, de Godsdienstige organisaties, de jeugdbewegirig, het Katholiek onderwijs. de stands- en vakorganisaties, de charitatieve ver- enigingen, de organisaties op het gebied van cultuur en ontspanning, sociale verenigingen, K.A. over de zieken- en gezondheidszorg, sport, politiek, Pers. Inlichtingenbureaux enz. Een plat- tegrond van de stad, met een aan- wi.jzing van de openbare gebouwen, publieke diensten en instellingen vervolmaakt het geheel. De Hoogeerw. Deken Jacobs schreef 'n waarderend voorwoord, van dit vooral voor nieuw-ingeko- men personen een onmisbare gids is. De typografische verzorging van het boekje laat niets te wensen over. Onder invloed van een beetje al cohol doet een mens rare dingen. Ook Elisabeth K. uit Alkmaar had dat ondervonden. Zij wilde name- lijk een cafe binnengaan en werd niet toegelaten. Daarover scheen zij zo in woede ontstoken te zijn, dat zij haar hak dwars door een van de ruiten van het cafe zette. De gevolgen waren f 25 of 15 dg en toewijzing van de civiele vordering van f 47.20. Trijntje van D. en Afra Maria M., resp. uit ^leerhugowaard en Obdam hadden op het distributiekantoor 'n paar bonkaarten voor brandstof ontvreemd. Op bedoeld kantoor wa ren zij toentertijd werkzaam als ambtenares. Mr Meischke eiste resp. 3 en 2 mnd. De uitspraak was tegen beiden f 100 of 30 dg. Jan de W. uit Broek op Langen- dijk had een wachtmeester van de rijkspolitie beledigd: f 25 of 15 dg.; Franciscus Antonius V. uit Utrecht was ondanks het bevel om met zijn autto te stoppen. doorgereden: f 50 of 30 dg.; Cornells P. uit Castricum had zijn neef een stomp gegeven: f 15 of 9 dg.; Hendrika de B. uit Den Haag had bij de politic aan- gifte gedaan van diefstal van f 2800 waar absoluut niets van waar was: 1 maand; Johannes K. uit Zuid- Scharwoude had voor zijn buurman zo lang een paar luiken bewaard, maar omdat het er op begon te lij- ken. dat hij ze had willen stelen hoofdzakeli.ik, omdat hij de luiken te lang gehouden had, kreeg hij f 7.50 of 3 dg.; Karel Lambertus S. uit Heiloo geraakte in hevig gevecht gewikkeld met zijn zwager en diens legermacht, bestaande uit vrouw en drie zoons, waarvan er een uit het raam sprong om de politie te halen terwijl binnenshuis gegoaid werd met een petroleumstel en geslagen met enkele gummiknuppeltjes maar omdat vermoed werd, dat de schuld niet alleen bij S. lag, kwam hij er voor het gerecht nogal genadig af met f 5 of 5 dg. RECRUTEN KOMEN OP ALKMAAR. Vandaag is het voor heel wat jongens een belang- rijke dag. omdat zii zijn opgeroepen in H.M. krijgsdienst. Vanaf 9 uur vanmorgen zijn ze uit alle richtingen naar Alkmaar ge- reisd, om de eerste schreden op het militaire pad te gaan leren in het Rochgebouw en kamp Westerweg Over een poosje zullen ze dan gaan behoren bij het 4e bataljon Territo- riale Troepen, welk onderdeel ze met 3 compagnieen komen verster- ken. Op het ogenblik is het er druk van in de stad en rond de nieuwe legerplaatsen en wederzijds zal de kennismaking wel een prettige wor den. GULDEN VLIES: 8 uur, Gla zen Speelgoed, door Come dia. VICTORIA: Aladdin in Bag dad, 14 jaar. A.B.T.: Kozakkenbloed, 14 jr. AMERIQAIN: Geef hem da ruimte. 14 jaar. HARMONIE: Klokslag twaalf, 18 jaar. APOTHEKEN: Apoth. Wanna, Ritsevoort 5. N ACHTDIEN ST TAXI'S: J. Smidt, Omval 60, telel. 3931. BONNEN HALEN: Woensdag: W. EEN GRATIS FEESTMIDDAG HEERHUGOWAARD-NOORD. Als dank voor de hulde en eer hem f;ebracht bij zijn 25-jarig priester- eest, heeft pastoor Borsboom een feestmiddag georganiseerd voor de jongeren uit zijn parochie. Van half twee af is er lets voor de schoolkin- deren. Vermoedelijk zal dit film en een goochelaar zijn. Dan om half 5 te beginnen voor de schoolvrije jeugd tot 17 jaar. Dit zal ook wel iets van die aard zijn. Voor de rij- pere jeugd boven de 17 jaar zal er dan 's avonds iets zijn. Voor de laatsten zullen er hedenavond om 8 uur kaartjes uitgereikt worden bij Jac. Groenland, als bewijs van toegang. Ontspanning In optima forma. De ouderavond van de Jonge Vrouwen Gemeenschap „Klimop" van de St. Dorainicusparochie ligt weer achter ons. En als wij het programma nog eens de revue la ten passcren, dan is het jammer, want het zou zeker de moeite waard zijn een dergeljjk optreden van onze Katholieke jonge meis- jes nog eens mee te mogen ma- ken. Voor de pauze de ernstige en betekenisvolle wandeling door het leven van het meisje, na de pauze de soepele balletdansen van Anne Marie Kiihne en Meta de Vries. de uitstefcende declamatie en de vlot- te liedjes van de Matroosjes en de Indisehe meisjes. AI met al een sehitterend samengesteld program ma, dat de toeschouwers duideljjk toonde, dat naast de ontwikkeling ook de ontspanning een heel be- langrjjke plaats inneemt bij de J.V.G. In dc grote zaal van het Victory- hotel bracht de J.V.G. ..Klimop" van de St. Dominicusparochie gisteren een uitstekend geslaagde ouder avond De leidster. mej. Nely van 't Hoff opende de avond met een kort welkomstwoord en wees op het ideaal van de J.V.G., nl. de toe- komst van de meisjes. Voorop staat hier de ontwikkeling, maar daar naast de ontspanning, Het gedeelte voor de pauze werd gevuld door het somtijds zeer aan grijpende voordragen van de levens- schets „Van de wieg tot 't graf". Deze gehele schets bestond uit ze- ven tableaux van muzikale omlijs- ting voorzien door de heer G. van Woude. In deze schets werd een na- tuurlijke uitbeelding gegeven van het meisje, vanaf de geboorte tot aan het laatste levensuur. Het hele leven door loopt de draad, die haar verbindt met Ood en Zijn H. Kerk. Juist hierdoor ontstaan er in het meisjesleven twee wegen: zich ge heel aan God wijden en haarzelf aan hem opofferen („Ziet de dienst- maagd des Heren") of een echtge- noot nemen en zich aan het huisge- zir. en de moederplichten overge- ven. In beide gevallen kan het de bekroning zijn op het leven van het meisje. Het kon haast niet anders of in de pauze werden steunbonnen ver- kochfe Ze vlogen weg en dat was ook geen wonder, want de prijzen zagen. er aantrekkelijk uit, al viel het l°t soms wel eens eigenaardig (een heer ging met een babybole- rotje naar huis, terwijl een dame een pijp won). Na de pauze kwam de toespraak van de moderator, de zeereerw. Pa ter Berendsen, die in korte kern- achtige woorden het doel en streven van de Jonge Vrouwen Gemeen schap uiteenzette. Ook behandelde spreker enkele problemen, terwijl hij daarnaast het sociaal element in de gemeenschap ook noemde. Be- zield met ideaal en naastenliefde vormt deze meisjesvereniging een club, die hecht is in alle geledingen en trouw in elk opzicht aan haar idealen blijft. Een vlcrtte afwtsseling van zang, muziek en balletdans besloot deze aardige avond, welke vrijwel geheel door de meisjes zelf werd verzorgcT. Een pluimpje is hier zeker op zijn plaats voor de meisjes, die onder leiding van Anne Marie Kiihne een balletdans hebben ingestudeerd. Tot slot dankte mej. van 't Hoff voor de belangstelling van de zijde der ouders en bracht een apart woord van waardering voor hen, die tot het welslagen van deze avond had den meegewerkt. Afgezlen van een enkele gele genheid, zoals museumbezoek, gebeurt het zelden dat men ge- confronteerd wordt met de oude tUd, waarin onze overgrootouders leefden, en er de sfeer ten voile van ondergaat. Een enkele, goed geschreven, roman kan ons nog wel eens in die reeds lang ver- dwenen sfeer brengen, ons ver- plaatsen in de tijd van crinoline en omslagdoek, van het koetsje en de kwispedoor. En zeker zelden zal men in het interieur van een hedendaagse zakenman zoveel ob- jecten vinden die aan het verle- den herinneren, als wij dezer da gen vonden bij de heer Botteman- ne aan het Ritsevoort. Deze heeft n.l. een verzameling speeldozen, van de simpelste tot de ingewikkeldste toe, die menig mu- seumdirecteur doet »watertanden. Wij zijn er op een rustige achter- middag geweest. Vanuit een leun- stoel bekeken wij, genietend van een kopje thee, een paar oude fa- milieportretten die de kamer sier- den. Het carillon van de Grote Kerk ,.speelde" vijf uren, in de verte klonken de klokjes van de Waag, die altijd even na komen. En toen, uit een donkere hoek van de kamer een koraal, in ijle, fijne klanken, een psalm met harmonium-bege- leiding, het Schlumerlied van Schu- man, een wals van Suppe, 12 liedjes achter elkaar, alle even rustig en helder van toon, geen wanklank, geen dissonanten. Het speelwerk, tachtig jaar oud, loopt nog even ge- smeerd als het in grootvaders tijd deed. En onze gastheer, „Oom Ko" ge- noemd door een andere generatie dan de onze, loopt naar een andere hoek van zijn kamer, een ander ge- luid, honderd jaar oud, „uit Geneve" vertelt hij trots. Op de piano staat een Franse speeldoos. Een violist, die onder het spelen ijverig hoofd en strijkstok beweegt. kijkt hautain neer op het beduimelde klavier onder hem: hij doet het feilloos, die op de kruk plaats neemt niet altijd. Maar deze speeldoos doet het al 150 jaar. Wie zou hett kunnen verbeteren? De heer Bottemanne heeft ze in soorten, met rollen, waarop U aller- lei puntjes ziet die met bijbehorende tanden van een metalen kam cor- responderen, maar ook met platen, een heel ander systeem. In de ach- terkamer speelt er een nadat je er een ouderwetse cent in hebt gegooid. We hadden er gelukkie een en we hoorden voor een cent orie liederen. Het is een liefhebberij van de heer Bottemanne, en hij gaat er met hart en ziel in op. In zijn speeldo zen, in de ijle, soms wat weemoe- dige muziek van de metalen plaat- jes klanken uit een verleden, dat zich steeds verder van ons ver- wijdert. R.K.V.V. HUGO-BOYS HEERHUGOWAARD-NOORD. Alle vijf elftallen van Hugo-Boys kwamen Zondag j.l. in het veld, maar alle wedstrijden waren uit. Het eerste ging naar Winkel I. Het was een zeer sportieve wed strijd. De uitslag was 10 in het voordeel van Winkel I. Maar dan het tweede, dat ging ook naar W. en speelde tegen Winkel II; de 31 overwinning was een prachtige prestatie. De junioren gingen naar Vrone. Ook hier leed Hugo-Boys 'n nederlaag. 105 ni het voordeel v. Vrone-jun. De beide adsp.-elftallen speelden tegen LSVV. De Aijadsp. verloren met 31. Dit hadden we zeker niet verwacht. Ook de B-tjes kregen de voile nederlaag van LSVV. De uit slag^ was 3—0 in het nadeel van AANBESTEDING LIMMEN. Vrijdagmiddag j.l. was er ten raadhuize aanbesteding van de bouw van 4 gemeentewonin- gen aan de Molenweg. Hier volgt de uitslag: C. Bos f 53.998,—; Jb. Val- kering f 54.328,J. Henselmans f 52.390,—; F. Meijer f 53.075,—; M. J. Biesterbos f 53.200,Th. v. d. Aar f 53.683,Jb. Pepping f 52.800; G. Min f 54.413,—; C. J. Krom f 49.861,—; C. Glorie en Zn f 50.134. De begroting was f 54.000.De gunning werd tot nadere aankondi- ging aangehouden. In de 2de ronde om de Alkmaar- se damtitel bleek, dat de spelers vol strijdlust waren, want slechts 2 partijen liepen remise, dit is slechts 13 Hoewel er reeds enige tekening in.de groepen komt is het nog te vroeg om over kansberekening te spreken. De gedetailleerde uitsla- gen luiden: Hoofdklasse A: De Haas—Smole- naars 20; Jorna—Schuit 02; He- melsHelder 20; B.: Mooyboer. De Bree 11; OttoToepoel 02; Woonijk vrij; C.: StamVerver 0-2; PeerdemanOud 02; Geuzebroek Krtjider0—2. 2e en 3e klasse: A.: Brlnkhof Helderman 2—0; BruggemanVeen 20; Wijn Bijwaard 0—2; Bijwaard Langras Jr 02; B.: Langras Sr- Veenstra 20; MiedemaKorn 2-0; KlinkhamerSmolenaars Jr 11. De stand aan de kop der groe pen luidt: A. Hoofdklasse: De Haas, Schuit Evenals het vorig jaar hebben de samenwerkend^ Reclasseringsinstel- lingen, waarvan de grootste zijn het Nederl. Genootschap tot Zede- lijke verbetering der Gevangenen, de Roatns-Katholieke Reclasserings- vereniging. het Leger des Heils en de Prot. Chr. Reclasseringsvereni- ging, het voornemen een National^ Reclasseringsdag te houden. Deze collectedag zal gehouden worden op Zaterdag 5 Juni a.s. Per sonen, die zich als collectant(e) voor 5 Juni a.s. willen beschikbaar stel len, worden verzocht zich bij het Secretariaat aan te melden. Het plaatselijk comit6: N. Ypma, Langestraat 69, Voorzitter. N. C. Bijl, Rozenstraat 14, seer. A. J. Visser, Westerweg 147, Penningmeester. D. M. Kuysten, Dahliastraat 23. J. A. Veenhuizen, Rozenstr. 10. Mr. F. Zeler, Bergen. Maj. ter Tellegte, Limmerhk 40. R.K. TENNISCLUB S.E.T. ALKMAAR. Voor de R.K.L.T.B. afd. Noord-Holland werd gespeeld S.E.T. I—Velsen I 0—5. Velsen III S.E.T. II 2—3. Het eerste team ging kansloos ten onder. Alleen in het heren-enkel is zware strijd geleverd. In een strijd van 2uur werden 44 games ge- maakt. Het tweede heeft in een zeer spor tieve wedstrijd de eerste winst be- haald. De wedstrijd SchaafPost was een lust voor de ogen; vooral de 2e en 3e set stonden op hoog peil. Ook het dames-enkel was vol span ning. In het dames-dubbel had SET een groot overwicht. Het programma voor de volgende week is: Velsen IS.E.T. I, S.E.T. II—R K.A.V.I.C. n. Onder het opschrift: ..Vreemde huisvestingspolitiek in Bergen" schrijft „De Waarheid" van 21 Mei j.l. o.a.: „Dezer dagen werd in Bergen woonruimte gevorderd bij het gezin K„ dat bestaat uit 9 personen, ge- durende 3 maanden van het jaar zelfs uit 10, alle volwassenen. Voor slaapgelegenheid bleef er weinig over: nl. twee slaapkamers en een open zolderruimte, die. nota bene niet eens is afgesioten van de zol derruimte. die de inwonende fami- lie werd toegewezen. Het gezin, dat katholiek is, moest in deze moei lijke situatie vergeefs om hulp aan- kloppen bij de katholieke raads- fractie en het was pg. Broersma, die daarop stappen ondernam om het gezin te helpen." De waarheid is echter aldus: Het pand bewoond door het gezin K. is kennelijk in twee delen ge- scheiden; het deel bestaande uit 1 kamer, 1 slaapkamer, 1 keuken en af te sluiten zolderruimte werd door K reeds gedurende plm. 25 jaar achtereenvolgens aan 5 ver- schillencY gezinnen verhuurd. De laatste bewoner verzocht de Comissie voor huisvesting om een grotere woning voor zijn uit 6 per sonen bestaand gezin, en kreeg een der nieuw-gebouwde gemeentewo- ningen toegewezen, met de logische bedoeling het daardoor vrijkomen- de gedeelte van pand K. voor een kleiner gezin te bestemmen. De familie K. verzette zich daar heftig tegen, bewerende dit deel nu dringend voor eigen gezin nodig te hebben, omdat het niet aanging, dat een groot deel der volwassen doch- ters en zoons op een open zolder ruimte moesten slapen. Bij inspectie door enige leden der commissie werd echter vastgesteld, dat in het door de familie K. reeds plm. 25 jaar bewoonde gedeelte, waarvan zelfs reeds v6or de oorlog nog een groot deel tot kapsalon en wachtkamer werd omgebouwd, doch werd verzuimd, voor de toen reeds volwassen klnderen, op de grote zolderruimte behoorlijke slaapgelegenheden te bouwen, vol- doende ruimte was, om dit gezin te herbergen. Daarom werd in de vol- tallige vergadering van de gemeen- l telijke commissie voor huisvesting met algemene stemmen besloten aan B. en W. te adviseren het ver zoek van de familie K. om uitbrel- ding van woonruimte, af te wijzen en tot vordering over te gaan; aldus geschiedde. Daarop stapte de heer K. met zijn klachten het eerst naar het commu- nisti^che raadslid Broersma, die hem met zijn te-v&r-gaande eis naar de katholieke raadsleden verwees. Bij het bezoek van K. aan hen, werd de nadruk vooral gelegd op de christen-plicht, om aan een dusda- nige gemengde slaappiaats een ein- de te maken. Enige katholieke raadsleden stelden daarop een nauwkeurig onderzoek ter plaatse en bij de commissie in, doch conclu- deerden, dat de bestaande ruimte voldoende was voor een behoorlijke huisvesting van genoemd gezin, dat echter zelf schromelijk in zijn chris ten-plicht te kort was geschoten en reeds minstens 15 jaar geleden voor behoorlijke afscheidingen der slaap- plaatsen op de grote zolderruimte had behoren zorg te dragen, doch zich nu niet moest beroepen op de gemeente. Daarom konden deze raadsleden zich met het besluit van B. en W. verenigen. Dit was blijkbaar het moment, waarop de heer Broersma had gd- wacht; hjj verzocht in de raadsver- gaCtering van 11 Mei de Burgemees- ter om inlichtingen, welke hem in de eerstvoigende vergadering van de Commissie Huisvesting met B. en W. volledig werden verstrekt. Ondanks dat bij deze vrije bespre- kingen de heer Broersma geen be- zwaren tegen de inwoning zelve naar voren wist te brengen, ver- loochende men de communistische aard niet door dit geval als prope- gandastunt in een hetzend artikel in ..De Waarheid" te plaatsen, daar- mede onder meer pogende de katho lieke raadsfractie van ernstige te- kortkomingen te betichten. Het komt niet alle dagen voor daarbij de medewerking te genieten van een katholiek gezin, hetwelk door onredelijkheid verblind, een wolf voor een schaap aanziet en blijkbaar uit de les van Tsjecho- Slowakije nog niets heeft geleerd. De Katholieke Raadsfractie van Bergen. en Hemels, ieder 3 pt.; B. Hoofdklasse: Toepoel, Mooy boer en De Bree ieder 2 pt. C. Hoofdkl.: Oud en Kruider 4 pt. A. 2de en 3de klas: Bijwaard 4 pt. B. 2de en 3de klas: Miedema 4 pt. Kampioenschap van N.-Holland (Hoofdklasse) De 2e ronde van bovengenoemde wedstrijden was er een, waarin vrij veel slagspel van licht kaliber voor- kwam. De partijen gingen als volgt Slot, een veel belovende 17-jarige jongeman uit Broek op Langendijk verloor door 'n slagcombinatie van Mol, Zaandam. De Boer uit Boven- karspel bracht de A'damse kam-« pioen in een verraderlijke- slagzet, welke schijfwinst bracht, kwam daarna in hevige tijdnood (9 zetten in 1 minuut), sloeg zich er sehitte rend doorheen en won van zijn sterke tegenstander. Aebe de Jong, Haarlem, won op dezelfde wijze ook een schijf, waarna vermoedelijk niet het sterkste spel gespeeld werd en J. J. de Jong nog net remise kon bereiken. MetzYme da Jong speelden een onregelmatige partij. Metz kreeg voordeel, maar na een grote afruil werd de overblijvende klassieke stand remise. De onder- wijzer uit Texel, Steenhuis. won na een keurig gespeelde partij, welke zeer lang duurde, van Stroo, Zaan dam. Van Amstel-Sluiter werd re mise. le klasse: BakOud-O2; Ofman Tenty 20 en OfmanBais 0-2. De 3e ronde, welke Zondagmid- dag gespeeld werd, bracht Steen huis tegen Stahlberg, hij nam een combinatie, welke niet het resul- taat gaf, dat ervan verwacht werd, kreeg moeilijk spel en behaalde nog juist remise na een sterk gespeeld eindspel. De Zaanse kampioen Mol begon met 3 kwartier tijdach- terstand, wegens een gemiste ttein, doch bracht zijn tegenstander J. J. .-v" was men van ooraeei, dat op ae de Jong, lo in het nauw dat deze ingeslagen weg moest worden door- NATIONALE HARDDRAVERIJEN AKERSLOOT. Onder auspicien van de V.V.V. was er j.l. Zondag een nationale boerenpaarden-hard- draverij voor niet geregistreerde paarden onder de man. Dank zij het mobie weer was de opkomst zeer groot. Er liepen 21 paarden mee en men begrijpt, ze hadden allemaal zin in de eerste prijs. De uitslag was als volgt: le prijs f 100.No. 17 „Zonny", ber. H. de Dood, eig. Gebr. Zuur- bier, Alkmaar. 2e prijs f 50.No. 21, „Mario- leintje", ber. R. Swart Rz., eig. C. Admiraal, Bergen. 3e prijs f 25.No. 7, „Jessel", ber. en eig. J. Mirek, Krommenie. 4e prijs f 15.No. 14, „Leta", ber. en eig. A. Veenboer, te Assen- delft. 5e prijs f 10.—: No. 19, ..Nellie", ber. P. Zijp, eig. W. de Geus te Schermer. 6e prijs 1 taart: No. 4. „Meta", eig. M. Meijer, eig. J. Meijer, Aker- slooL 7e prijs een Schemerlamp: No. 5, „Kees", ber. W. v.- Vliet, eig. J. Louwe te Akersloot. 8e prijs een fles Cognac: No. 16, „Frida", ber. S. Sander, eig. G. Tromp, Uitgeest. 9e prijs een fles Cognac: No. 11, „Sampa", ber. en eig. C. v. d. Hulst, Schermer. lOe prijs f 2.50: No. 2, „Astra", ber. G. v. Diepen, eig. Wed. v. Die- pen, Schermer. lie prijs: No. 9, „Janni", ber. A. Groot, eig. Jb. Groot, Limmen. Na afloop was er prijsuitreiking in Cafb Koomen. Er was veel volk op de been, ook al omdat er aan 't gebeuren een kermistintje gegeven was, want er stond in de buurt nog een zweefmolen, waar druk gebruik van werd gemaakt. De voorzitter, de heer A. v. Duin, dankte alien voor hun medewer king, ook de deelnemers en felici- teerde hen met hun overwinning. Hij deelde mede, dat waarschijnlijk in September weer een harddraverij zal plaats hebben, maar dan om 't kampioenschap van Noord-Holland. Spr. dankte tevens het politie- corps voor de medewerking. De V.V.V. heeft het zomerselzoen goed geopend. HOLLANDIA T.-STRANDVOGELS TUITJENHORN. In deze wed strijd voor 't Gouden Kruis heeft Hollandia T, haar best gedaan de volgende ronde te bereiken. Het heeft niet zo mogen zijn. De wed strijd eindigde in een gelijk spel en dus werd de thuisclub uitgescha- keld. Strandvogels was tchnisch wel iets beter wat vooral in 't kopwerk tot uiting kwam, maar toch kon Holl. T. best meekomen en was geenszins de mindere. De keeper van Strandvogels heeft meer te doen gehad dan die van H.T. en het heeft enkele malen bitter wei nig gescheeld of H.T. had het on getwijfeld verdiende winstpunt ge maakt. VERGADERING TUINDERS EN AARDAPPELHANDELAREN DE RIJP. Vrijdagavond werd- onder leiding van de heer G. Vis ser een vergadering gehouden in caf6 Grasboer. Het was hier een eenpans-maaltijd. n.l. alleen aard- appelen. Dit product is wel het be- langrijkste, wat in deze omtrek ge- teeld wordt dbor de Rijper en de Grafter tuinders en daarom ook wel de moeite waard om er een avond over vol te praten. In zijn openingswoord heette de heer Visser in het bijzonder welkom de heer H. Stenneberg uit Alkmaar die als exporteur veel aardappelen uit deze omgeving afneemt. Uit het algemeen overzicht bleek, dat yanuit deze omgeving niet min der dan 41.000 baal aardappelen waren verkocht, voor een totale waarde van f 310.000.Gemiddeld was per tuinder geleverd 400 baal. De belangrijkste afnemers waren fa. H. Bart, H. Stenneberg en Beemster- boer, terwijl het product voor 75 naar Duitsland was gegaan, 10 o naar Joegoslavie, 7 naar Belgie en de overige naar diverse landen. Nadat door de heren Woesten- burg en Van Straten was medege- deeld, dat de boeken en beschei den bij het nazien keurig in orde waren bevonden, werd overgegaan toat een algemene beschouwing, Hieruit bleek, dat het heel goed ge- zien was om op deze bijeenkomst ook de kopers uit te nodigen, daar vele problemen naar voren kwamen betreffende uitvoer, kwaliteit e.d. Door de heer Stenneberg werden verschillende tot nu toe onbekende problemen toegelicht, Ook werden door hem enkele tips gegeven, waar mede men in de toekomst onge twijfeld zijn voordeel kan doen. De heer Stenneberg was van mening, dat de wijze waarop de aardappelcampagne hier geregeld is, de beste bleek te zijn, de collec- tieve verkoop heeft vooral tegen- woordig vele voordelen voor koper en verkoper. Door de heer C. Bakker werd ge- vraagd, hoe over het algemeen ge- dacht werd over de kwaliteit van de aardappelen uit deze omgeving. Volgens de heer Stenneberg was deze goed te noemen. Alhoewel ui- terlijk niet mooi, is de kwaliteit goed. Hierna volgde bespreking afzet pootaardappelen 1948. Algemeen was men van oordeel, dat op de AFHALEN BONKAARTEN WAARLAND. De lezers essen) worden er aan herinnerd dat Woens dag 2 Juni a.s. in het caf6 van W. Jonker gelegenheid is voor het af- halen der nieuwe bonkaarten als- mede Versnaperings- en Tabaks- kaarten. JAARVERGADERING BOERENLEENBANK LIMMEN. De Codpeatieve Boe- renleenbank alhier hield dezer da gen een verplichte algemene jaar- vergadering in Caf<5 de Swart, waar- bij aan de hand van het verslag over het boekjaar 1947 een overzicht werd gegeven van de stand der fi- nanciSn. Aan ontvangsten werd in totaal geboekt een bedrag van f 1.042.785,96 waaronder f 321.987.32 aan ingeleg- de spaargelden, f 81.325,— aan te- rugbetaalde voorschotten, terwijl bij het begin van het jaar nog f 23.273,59 in kas was. Onder de uitgaven was de voor- naamste post hie der terugbetaalde spaargelden n.l. f 245.105.03, terwiji aan voorschotten verstrekt werd tot een totaal bedrag van f 88.900,In lopende rekening werd uitbetaald f 681.490.44. Het kassaldo bedroeg op 31 Dec. 1947 f 12.077,74. De winst over 1947 beliep de somma van f 1345,81. De rentestandaard werd bepaald voor leden 2%, voor niet- leden 1%, voor hypotheken en voorschotten 4%. Uit het verslag van de accountant, de heer Keesom bleek dat de cre- diet-aanvragen geredelijk toenamen. De geldsanering is voor de coSpera- tieve boerenleenbank intussen nog steeds niet beeindigd. Tijdens be- stuursverkiezingen werden de heren N. Krom en N. Kuys herkozen als bestuurslid. ERNSTIG MOTORONGELUK TEXEL. Een drietal leden van de vrijwillige brandweer, die deel genomen hadden aan 'n brandweer- demonstratie aan de vaste wal, ren- de na aankomst van de laatste boot, op, hun motoren met grote snelheid het dorp in. De ruim 30-jarige Joh. Bremer reed op het Schilderseind met voile vaart tegen een boom. Met 2 gebroken bovenbenen, 'n ge- broken schouder en 'n hoofdwond werd hij opgenomen en per extra boot naar Den Helder vervoerd. Enige badgasten (waaronder de arts, die de eerste hulp verleende), konden zich ternauwernood in vei- ligheid brengen, zodat het. ongeluk betrekkelijk goed is afgelopen. EEN AANWINST OUDESLUIS. De heer H. J. Pitt, eertljds Singer-vertegenwoor- diger, heeft nu een eigen zaak op- gericht in samenwerking met de heer Swart uit Schagen. Het be- drijf is ondergebracht in het mooie nieuwe winkelpand, wat destijds door de heer Pannekeet aan da Onderbuurt is gebouwd. De heer Pit heeft het klaarge- speeld, hoe, dat is voor ons een vraag doch hem een weet. om een collectie nieuwe naaimachines te krjjgen, waar een grotestads-bedrijf met recht jaloers op zou worden. In de mooie ruime winkel zagen we de beste Duitse, Zweedse, Tsje- chische en Engelse machines staan in fraaie salonkasten. Natuurlijk waren hieronder ook de door de dames zo begeerde zig-zag machi nes. Een daarvan was helemaal iets bijzonders. Het perfecte, maar dek- sels ingewikkelde mechanisme is in staat 150 verschillende textielbewer- kingen uit te voeren. Voor een man om van te duizelen. uitgaande van de veronderstelling, dat naaien al leen maar naaien is en daarmee uit. Verder zag Pitt kans een aantal atelier-machines op te duikelen. die het bestaan 1400 steken per mi nuut te maken. De ondernemer zelf heet gelukkig een vakman op zijn gebied. Hij maakt van oude hand- apparaten moderne salonkast-trap- machines, repareert of wijzigt ma chines naar verschillende wensen en liet aldus in 4 jaar tijd 3700 ma chines door zijn handen gaan. Voor waar geen peuleschilletje. We wensen de van energie bla- kende ondernemer met deze aan- winst succes. in hevige tijdnood een schijf en la ter de partij verloor. Metz speel de tegen Sluiter een fraaie positie- partij, kreeg groot voordeel, door sterk spel, en de Haarlemse crack kon opgeven. Aebe de Jong speelde tegen zijn zoon Yme, nam ten koste van een schijf een door- braak, waarna een eindspel met dammen ontstond, waarin de jeugd zegevierde. Een spannende en zeer leerzame ronde. Na de 3e ron de leidt Mol met 6 pt., Steenhuis en Metz 4 pt. A.s. Zaterdag 4.30 en Zondag 12.30 de 4e en 5e ronde in cafe Haring, Oudegracht Alkmaar (bovenzaal) URSEM. BAVO-NIEUWS Er is deze keer niet veel te ver- melden. Wedstrijden zijn er niet gespeeld. Alleen de training is ge- wjjzigd. Woensdags 7 uur voor de senioren. Donderdags 7 uur voor junioren en adspiranten. Bij de training mogen geen onbevoegden op het terrein komen. Wie dit ver- bod overtreedt wordt onherroepelijk geschorst. De kaarten voor Holland Zweden kunnen bij de secretaris worden gehaald. Na Donderdag 8 uur vervallen ze aan de club. Wie voor een kaart voor de Olympische Dag in aanmerking wenst te komen moet dit even opgeven bij de se cretaris. Wie opnieuw gekeurd moet worden ook even melden bij de secretaris. Dinsdag 8 Juni 7 uur Bavo 3 Misdienaars Een oefenwedstrijd en tevens de laatste in dit seizoen. gegaan, alhoewel enige verbeterin- gen werden aanbevolen. Sommigen meenden een definitief besluit af- hankelijk te moeten stellen van h'„ oordeel van de beide vereniginge dit werd echter niet nodig geacht daar dit alleen aardappelen-telers aangaat. Uit de besprekingen was de wen- selijkheid naar voren gekomen, wat meer bintjes te verbouwen. Beslo ten werd hiervoor pootgoed aan te kopen. Op een te houden vergade ring a.s. Maandag in cafe Grasboer zal dit plan nader worden bespro- ken. WITTE KRCISNIEUWS SCHERMERHORN Donderdag a.s. zal een groep van ongeveer 50 Franse plattelandsmeisjes een be zoek brengen aan Schermerhorn, vo'ornamelijk ter bezichtiging van het nieuwe Witte Kruisgebouw. De cursus in huiselijke ziekenverple- ging, gegeven door Zuster Labree, is vorige week begonnen met een aantal van 19 cursisten. OPBRENGST KOLONIALE MISSIE.ACTIE TUITJENHORN De leden van de K.A. voor volwassenen hadden ter gelegenheid van de Koloniale Missieweek huis aan huis envelop- pep verspreid. teneinde een ieder in de gelegenheid te stellen een offer te brengen voor de Missie. Toen alle envelopjes waren opge- haald. en de inhoud daarvan was geteld, bleek er ruim 258 gulden te zijrr Een mooi resultaat. WIERINGERMEER. Door de minister van sociale zaken is het initiatief genomen om een Neder- lands comit6 van de vereniging ..Verenigde naties helpen het kind" (U.N.A.C.) te vormen. Dit comite van actie, onder voor- zitterschap van prof. mr. R. Kranen- burg, is van oordeel, dat enerzijds leniging van de nood der kinderen over de gehele aarde, anderzijds versterking van de internationale solidariteit ook in het huidige tijds- gewricht voor Nederland van zeer grote bptekenis kan zijn, dat het, ook al heeft het nog met grote so ciale noden en dreigende economi- sche moeilijkheden te kampen. niet mag ontbreken in de rij van bij de U.N.O. aangesloten landen, welke zich een krachtige inspanning voor deze actie getroosten. Het ligt in de bedoeling, dat zo mogelijk in alle gemeenten in Ne derland een openbare inzameling op straat en langs de huizen zal wor-, den gehouden in de periode van 7 tot 16 Juni a.s. De burgemeester is gevraagd uit de vertegenwoordigers van de organi saties. die zich lan<|plijk tot mede werking aan deze U.N.A.C.-actie bereid hebben verklaard, een plaat selijk comity samen te stellen, dat deze actie tot een zo groot mogelijk succes zal maken. Dit comite. waarin burgemeester Loggers zelf mede zitting heeft willen nemen. bestaat uit de dames mevr. Oostenbrug en mevr. Loggers als vertegenwoordigsters van de. centrale van boerinnen en andere plattelandsvrouwenorganisaties; mej. v. d. Hoven, ds. v. d Wielen en pastoor Langedijk als vertegen woordigers van het interkerkelijk overleg der Nederlandse kerken; de heer A Boltjes als vertegen- woordiger van het C.N.V.; de heer G. van Olst als vertegen- woordiger van de Ned. Katholieke Arbeidersbeweglng; de heer J. Vos te Middenmeer als vertegenwoordiger van de Neder landse Moderne Middenstandsbond; de heer Horst als vertegenwoor diger van het N.V.V.; alsmede de heer Woldering als vertegenwoordiger van het Wit-Ge- le Kruis; Als secretaris-penningmeester zal de heer L. F. Westerman, woontjalk den Oerverseweg, te Slootdorp, op treden. Zij alien bevelen deze collects van harte in uw belangstelling aan. Geeft zoveel gij kunt. Helpt de millioenen als gevolg van oorlog noodlijdende kinderen, snel en af- doende. Het Comite van Actie,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2