Nu staat de Gasperi voor een zware taak m ~TeyleU Hij moet alle Italianen een draagbaar levenslot bezorgen Katholieke Bond voor het Gezin Toestanden, waarvoor wij ons moesten schamen Professor Romme beantwoordde een paar belangrijke vragen PERIKELEN BIJ BLOEMBOLLENCULTUUR" DE SPEURHOND Kardinale punten: werkverschaffing en verbetering van de agrarische toestanden Een enquete inzake het dansvraagstuk Waarom wordt er niet ingegrepen? DE LANDBOUW- POLITIEK Op de grote politieke bijeenkomst in de Wieringermeer Toevallige meerderheid in hoofdbestuur weigert Regeringsrapport te behandelen -v -,;r v - Zondagmiddag werden de finales verroeid van de door de Ko- ninklijke Nederlandse Zeil- en Roeivereniging georganiseerde nationale en internationale roeiwedstrijden op de Amsterdamse Bosbaan. In de beslissing snelroeien dames acht gingen de da mes van „Nereus" als eerste door de finish (tijd 3 min. 37 2/5 sec.) met een kleine voorsprong op „De Hoop", terwijl de dames van „Willem III", die buiten mededinging meeroeiden als derde aankwamen. Finse handelsdelegatie in ons land „Noch Cod, noch Meester" a De stoffelijke overachotten van Nederlanders, die in Duitsland als slachtoffers van oorlog of terreur zijn gevallen, worden naar ons land overgebracht Zaterdag is het eerste transport van ongeveer 200 stoffelijke overschotten in ons land aangekomen. Het droeve transport passeerde in Beek bij Nijmegen- de grens. Hier werden kransen aan de wagens bevestigd. Australie wil geen Japanners DR. COSTA GOMEZ VRAAGT ONTSLAG als vertegenwoordiger van Curacao FEUILLETON (Van een bijzondere correspondent) Rome, 23 Mei 1948. Hedenmorgen heeft de Gasperi zijn zesde ministerie ter benoeming aan de president der republiek, Einaudi, voorgedragen. Het kabinet is 20 man sterk; elf leden ervan behoren tot de christen-democra- tische partij, drie tot de socialisti- sche unie, twee tot de liberalen, ££n tot de republikeinse partij en drie zijn partijloos. Het democratisch volksfront, communisten en uiterst links georienteerde socialisten, is volkomen van de regering uitge- sloten en vormt dus met zijn 183 van de 574 zetels van de Tweede Kamer, de oppositie. Italie, dat de eer heeft binnen zijn grenzen de onafhankelijke Vaticaan- stad in te sluiten, waarvan de Sou- verein tevens Opperhoofd is van de katholieke wereld, heeft dus nu niet alleen een rechtse regering, maar staat op de drempel van een rege- ringsperiode van zuiver katholieke strekking. Uit de samenstelling van dit zesde ministerie ziet men terstond, dat de Gasperi een man is van politiek evenwicht. Hij heeft er geen ogen- blik aan gedacht de absolute meer derheid van de katholieke staats- partij in de twee kamers te her- lerden tot een monopolie van mi- nisterzetels voor deze partij. Inte- gendeel: door gematigde socialisten, liberalen en republikeinen in zijn ministerie op te nemen, heeft hij zich voor zijn aanstaande regerings- periode de grootst mogelijke mede werking van alle rangen van het volk willen verzekeren voor de moeilijke taak, die hem te wachten staat. De Gasperi voelt zeer goed, dat niet de voile tien millioen kiezers, die hun stem aan zijn partij gegeven hebben, rustige bezitters zijn van een ruim aandeel van aardse goe- deren, waarvan zij het persoonlijk eigendom bij de katholieke partij verzekerd achten. Onder de tien millioen, die op 18 April jl. Run stem aan de christen-democratische Partij gegeven h<\,ben. zijn er velen, die, gedreven door de vrees voor de communistische boeman, niets te verliezen hadden, maar daarente- gen hun hoop gevestigd hebben op een sociaal-rechtvaardig regerings- beleid, om daardoor in de naaste foekomst de beloning te ontvangen voor hun gedrag in de verkiezings- dagen. Dit zal de Gasperi noodzake- lijkerwijze de ontevredenheid be zorgen van de bezittende -klasse, die eigenlijk moreel en financieel het meeste tot de overwinning van de katholieke partij heeft bijgedragen. In andere woorden: de Gasperi staat voor de taak aan de absolute meerderheid der 43 millioen Ita lianen gedurende zijn aanstaande regeringsperiode een draagbaar le venslot te bezorgen: in het tegen- overgestelde geval zal de nederlaag van het democratisch volksfront van 18 April Jl. niet definitief zijn. maar bij de verkiezingen in 1953 m^een overwinning worden omge- Het regeringsprogram van de Ita- liaanse katholieke staatspartij steunt voor het ogenblik voornameyjk op twee cardinale punten: werkver- schaffing en verbetering van de toestanden op agrarisch gebied. Het eerste denkt de Gasperi te verwezenlijken. door met behulp van het milliard dollars, zonder enige wederkerige verplichtlng van de zijde van Italie. door't Marshall- plan tot Juli 1949 het land toege- wezen, de Italiaanse Industrie tot haar maximaal peil op te voeren. Voor de doeltreffende aan wending van deze maehtige, kapitale dollar- som staat de internationaal erkende technische vaardigheid op econo- misch en financieel gebied van de zo juist gekozen president van de republiek. Einaudi, borg. In het vijfde kabinet van de Gasperi is Einaudi als minister van begroting er in geslaagd, de devaluatie van de lire tot staan te brengen. Men kan er van verzekerd zijn, dat de op heden nieuw benoemde minister van schatkist en van begroting ad interim, Pella, daadwerkelijk door Einaudi bij zijn dagelijkse taak zal worden bijgestaan. Voor de verbetering van de toe standen op agrarisch gebied heeft de christen-democratische partij een zeer verstrekkend middel in studie, nl. de verdeling van het grootgrond- bezit. Op de lagere school hingen we aan de lippen van onze on'der- wijzer, als deze ons de lange reeks van producten opsomde van de uiterst vruchtbare Povlakte met haar tweevoudige jaarlijkse oogst. Gedurende een verblijf in Italie maakt men kennis met de heerlijke chiantiwijn en smakelijke olijfolie, die de uitgestrekte wijn- en olijf- boomgaarden van Toscane leveren, zoals ook met de nooit overtroffen zuidvruchten van het wonderschone Sicilie. Maar de Povlakte, die zowat het noordelijk gedeelte van Italie vormt, behoort aan slechts enkele agrarische vennootschappen; de chiantiwijnen zijn het product van enige Toscaanse grootfabrikanten, terwijl enkele tientallqn van groot- grondbezitters zich de eigenaars kunnen noemen van die wonder- tuin, die Sicilie heet. En dit met het bekende gevolg, dat de goud- winst van de harde landarbeid in de zakken van aandeelhouders en eigenaars verdwijnt, terwijl de so- ciale toestanden onder de landarbei ders zich op een zeer laag sociaal peil bevinden. Volgens het plan van de christen-democratische partij moet het individueel grootgrondbe- zit en dat van vennootschappen plaats maken voor een maximaal persoonlijk grondbezit, of, alwaar deze onteigening het publiek belang zou schaden, moeten er voor de landarbeiders zodanige sociale voor- zieningen getroffen worden, die hun bestaan maatschappelijk aanzienlijk zullen verbeteren. De voorbereiding van deze nieu- we agrarische wetten is reeds ver gevorderd, maar tot nu toe niet in bijzonderheden bekend gemaakt. TJit dit alles ziet men, dat het zesde ministerie-de Gasperi een sociaal ministerie wil zijn. Veel ge- duld en menige kernachtige radio- toespraak van de Gasperi zullen noodzakelijk blijken om de menta- liteit van de bezittende klasse voor te bereiden op de uitvoering van een wetgeving, welke, zo niet toe- gepast met het grootst mogelijk staatsbeleid, veel ontevredenheid zal verwekken juist in die kringen, welke het eigendom van hun grond bezit gedurende de regering van de partij van de Gasperi verzekerd achtten. ffo 'i 'i Zondag kwamen op Schiphol met het K.L.M.-vliegtuig uit Stockholm aan de heren Suominen, Roustila en Palmroth. leden van de Finse han delsdelegatie, die gisteren op het ministerie van economische zaken te Den Haag besprekingen zullen voeren om te komen tot een nieu- we Fins-Nederlandse handelsovetr* eenkomst. De verjaring van de ..Commune" van 1871 is op het Pere-Lachaise- kerkhof te Parijs herdacht. Leden van de socialistische partij, onder leiding van Depreux, minister van opvoeding. alsmede vertegenwoor- digers van de Italiaanse, Poolse en Spaanse socialistische partijen wa- ren aanwezig. Een spandoek van het anarchistisch verbond „noch God noch meester" werd insgelljks opgemerkt. Het ts schandelijk, hoe in vele ge- vallen de Rijksvreemdelingendienst optreedt tegen Dultsers. „De Linie" van deze week vestigt er weer eens de aandacht op. Het blad schrijft o.m.: .,In een van onze grote steden kreeg onlangs een zekere mejuf- frouw C. bevel om zich binnen twee dagen te melden voor uitzending naar Duitsland. Zij was huishoud- ster bij verschillende families ge- weest en vanaf 1941 op aandrang van de National-socialistische Volks- wohlfahrt werkzaam in een Wehr- machtsgaststStte. Zij heeft in de oorlogsjaren zeer veel Nederlanders geholpen met levensmiddelen en stond algemeen als zeer betrouw- baar bekend. Een vooraanstaand geestelijke uit het Bisdom Haarlem schreef: „Voor ons is zij altijd een bewijs geweest, dat er ook goede, edele en menslievende Duitsers zijn". Hoe het nu mogelijk is, dat z6 iemand zo maaj ineens een bevel tot uitwijzing thuis krijgt, is alleen te verklaren door het feit, dat zij- zelf practisch nimmer werd gehoord en door de verkeerde interpretatie van een enkele getuigenverklaring. Er zijn erger gevallen. In de zaak-Gustav Lehmann te Velp verklaart een politie-inspec- teur, dat de ontlastende stukken uit het dossier verdwenen zijn. De zaak word opgeschort en het Beheers- instituut wordt tijdig gewaarschuwd. En toch haalt het Beheersinstituut nog de meubels weg en verkoopt deze. In een ander geval wordt een reeds verleende verblijfsvergunning door de betrokken politie-instanties teruggezonden met de vermelding van een nieuwe aanklacht, waarna blijkt, dat een der betrokken politie- mannen meubels van deze Duitser in zijn bezit heeft. Hoe heette zoiets v66r 1940? In weer een ander geval ver klaart nu de gemeentelijke politie, dat aangenomen moet worden, dat de belastende mededelingen van P.R.A. op een misverstand hebben berust. Dit alles zijn zaken, die zozeer met het rechtsgevoel in strijd zijn, dat zij in een Rechtsstaat als de onze wil zijn, niet moesten kunnen voorkomen. Het gaat hier om het recht en om de beleving van het Christendom, om de christelijke deugden. Het gaat erom, dat deze christelijke deugden van barmhar- tigheid en vergevingsgezindheid openlijk worden beleden en in prac- tijk gebracht. En dat de overheid hierin voorga. „Vervolgens is er de kwestie van het kamp Marienbosch, waar- vele van deze mensen hun uitwijzing naar Duitsland afwachten. Er ver- bljjven nu weer 500 Duitsers in dit kamp, waarvan er bijna 200 niet be- stemd zijn voor de Britse Zone, voorlopig dus niet kunnen worden uitgewezen en eindeloos zullen moe ten blijven in dit kamp, dat als huis- vesting mensonwaardig moet wor den genoemd. Het is een oud Cana- dees doorgangskamp met zogenaam- de „Nissen-Barracks", gebouwd van verroeste ijzeren platen. Waarom moesten deze mensen reeds nu wor- den opgehaald, indien er voor uit wijzing voorlopig geen mogelijkheid bestond? In dit kamp bevinden zich op het ogenblik 152 mannen, 181 vrouwen en 172 kinderen, van wie 24 van 0 tot 4 jaar, 86 van 4 tot 14 jaar en 62 van 14 tot 18 jaar. De meerderheid der mannen is gehuwd met Neder landse vrouwen, het merendeel der kinderen spreekt geen Duits, is veelal opgevoed op Nederlandse scholen en heeft een volkomen Ne derlandse mentaliteit." En De Linie besluit: „Men komt slechts tot con- clusie: dat deze zaak, die in haar uitvoering de hardheid draagt, wel ke het karakter van de bezetting zeer nabij komt, slechts kan worden opgelost door een man die oordeelt naar de strenge beginselen van het Christendom en die, desnoods tegen de wens van een heel volk in, daar- naar zou durven te beslissen. Op die man wachten wij". Het is een grote schande, dat een dergelljke toestand in Nederland moet worden geconstateerd. Wij meten er ons voor schamen! (Van een medewerker) II (Slot) FA quentie van de broodnodige ho- gere activiteit in boeren- en tuin- dersbeweging zullen de contribu- ties aan de standsorganisatie dus aanmerkelljk omhoog moeten. Dit zou een welbegrepen eigenbelang zijn. Indien de boeren zich dit ma- teriele offer niet willen getroosten en slechts vragen om rente op korte termijn, zullen zij een bedriegelijke zuinigheid betrachten. Men neme een voorbeeld aan de landarbeiders, die gemiddeld een driemaal hogere contributie afdragen aan hun orga- nisatie. Daar het genoemde adviescollege niet in een vloek en een zucht ge- boren kan worden door het ontstel- lend gebrek aan deskundigen met name in niet-ambtelijk verband, zou men in deze belangrijke overgangs- tijd alle beschikbare katholieke krachten dienen te mobiliseren en in adviserende lichamen voor organi- satie en beraad moeten onderbren- gen. De katholieke boeren- en tuin- dersstand, in aantal niet in op- pervlakte verreweg de grootste in ons land, wacht een grootse taak. Hij heeft er voor te zorgen, dat in de kortst mogelijke tijd vol- doende geschoolde leiders worden gevormd. Tot dusverre is hieraan nog niet voldoende aandacht be- steed, al zij met alle waardering toe- gegeven, dat tijdens de emancipatie reeds veel werd bereikt. Wij mogen er op wijzen, dat het percentage katholieke dierenartsen en land- bouwkundige ingenieur nog slechts ongeveer 10 pet. bedraagt, om maar te zwijgen over de economen en so- ciologen die de boerenstand zo drin- gend behoeft. De onlangs gestichte kaholieke Middelbare Landbouw- school heeft nog te weinig platte- landers tot zich getrokken. De katholieke boeren- en tuin- dersstand zal moeten beseffen, dat hij eendrachtig moet optrekken. Nog te vaak heersen er tussen de gewes- telijke organisaties, soms om per- soonlijke reden, spanningen, die een sterke coordinatie van de schaarse krachten in de weg staan. De ge- meenschappelijke belangen, en met name van tuinders en fruittelers, zijn te groot dat men zich de weel- de van een te gewestelijk georien teerde politiek kan veroorloven. De katholieke boeren- en tuindersstand heeft te strijden voor zijn leden die zich naar verhouding zeer slecht vertegenwoordigt weten In het staatsapparaat, de zogenaamde Be- drijfsschappen en Voedselvoorzie- ningscollege. Men houde er rekening mede, dat de landbouwpolitiek in feite groten- deels werd en wordt bepaald door de daarin vertegenwoordigde per- sanen. Het is een eis van een gezonde democratie, dat de boeren en met name de katholieke boeren, een krachtig evenwicht gaan vormen te gen de staatssocialistische tenden- zen, die momenteel op geld doen. Onder voorzitterschap van dr. C. J. Arnold vergaderde Zaterdag in Alkmaar de kring Noordholland van de R.K. Bond voor het Gezin. De vergadering was vrij goed be- zocht; de voorzitter herinnerde in zijn openingswoord aan het goed- geslaagde Bondscongres te Utrecht, waar mgr. Huurdeman, als vertegen- woordiger van Z.Em. Kardinaal De Jong zijn waardering uitsprak voor het werk van de Bond en daardoor veler bedenkingen heeft weggeno- men. Ook de Pauselijke onderschei- ding, de Bondsvoorzitter voor zijn 30-jarige verdienste voor het gezin toegekend, mag beschouwd worden als een blijk van instemming van de kerkelljke overheid met het werk van de R.K. Bond voor het gezin; spr. hoopt daarom, dat de bestuurderen van de Bond in het vervolg en overal de zozeer nodige medewerking mag ondervinden. Hierna kwam de agenda van de Centrale Raadsvergadering ter spra- ke; de bouwpolitiek maakte een onderwerp van bespreking uit en men drong nog eens aan op stappen bij de betreffende instanties, om te komen tot meer woningbouw voor grote gezinnen. Uitvoerig werd ook de classifi- catie besproken en aan de hand van markante voorbeelden werd door diverse sprekers aangetoond, dat de classificatie tot vele onbillijkheden aanleiding geeft; een voorstel om tot opheffing der classificatie te ge- raken zal bij de Centrale Raad wor den ingediend. Terzake woning bouw voor grote gezinnen zal voor- lichting in het Bondsorgaan wor den gevraagd. Ook kwam de kinderuitzending ter sprake; daar gebleken is, dat afdelingsgewijze in deze niet veel te bereiken is, ,zal aan het Bondsbe- stuur gevraagd worden de kinder- ultwisseling tussen Noord en Zuid via een centraal bureau van de Bond te organiseren. Inzake de schoolgejden op inter- naten, kweekscholen en de spoor- wegtarieven werden door de ver gadering wel beschouwingen ge- houden, doch tot bepaalde voor- stellen kwam men niet; er werd op gewezen, dat de KVP als ge volg van vroeger door de Bond on- Geen volk is sterker dan zijn boe ren. De kaholieke boerenstand zal niet mogen berusten in een defensieve positie ten aanzien van bijzonder onderwijs en dergelijke zaken. Hij moet zich van zijn zending bewust worden; er is niet alleen een katho lieke godsdienst, doch ook een ka tholieke maatschappij-leer. Het of- fensief moet doelbewust gekozen worden. Niet het streven naar een „blok", doch liefde voor land en volk zij het dwingend motief. Aan deze taak mogen de boeren zich niet onttrekken. Jongere boeren zullen in werk- gemeenschappen het offer moeten brengen van een geduldige bezinning en gedegen studie opdat zij in staat zijn de maatschappij van morgen in de goede richting te leiden. De ze noodzakelijke blijken van zelf- werkzaamheid dienen onverwijld te worden gestimuleerd. De boeren- jeugd heeft hiermede tevens een bezielend ideaal, waarvoor zij zich kan inzetten. Nog onvoldoende wordt de aandacht en actie van de Jonge Boerenbond hierop gericht. Meer dan ooit vragen de huidige materiele nood, doch bovenal gees telijke en morele verwarring, om de beoefening en mobilisatie van een geestelijk en moreel goed gewa- pend leger boeren, die de slag om ons land en volk zullen moeten strijden. De marsroute is bekend; rest nog slechts het bevel tot op- rekken in gesloten gelederen. Dat onze katholieke boeren en tuinders hun tijd verstaan. dernomen stappen enkele concrete punten van gezinspolitiek op haar program had geplaatst, o.a. reductie tarieven voor grote gezinnen bij de spoorwegen. De voorzitter deelde voorts mede, dat in de zom«rmaanden de Kring- bestuurders de afdelingen zal be- zoeken, teneinde de activiteit hier en daar te stimuleren en waar no- dig nieuwe afdelingen op te rich- ten; ter versterking van de kasmid- delen van de Kring zal een „hef- fing ineens" van 10 ct per lid ge vraagd moeten worden. Spr. riep aller medewerking in, om deze zo- mercampagne ter activering van het Bondsleven te steunen. Tenslotte kwam het dansvraag stuk ter plaatse; de Kring zal bin- nenkort hierover een enqufite hou- den, waarvoor de medewerking der afdelingsbesturen onontbeerlijk is. Het is niet de bedoeling het dansen onmogelijk te maken, maar wel om het in goede banen te leiden. Na nog enige discussie over de hier-en- daar ondernomen stappen tegen ge- mengd zwemmen en gemengd zon- nebaden, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Een woordvoerder van de Austra- lische regering heeft verklaard, dat Australie zich met alle midde- len zal verzetten tegen het ont- werp tot immigratie van Japanners in de Stille Oceaan. Deze verkla- ring werd gedaan naar aanleiding van aanhoudende geruchten uit het hoofdkwartier van Mac Arthur te Tokio, volgens welke de Ameri- kaanse overheid voornemens zou zijn het Japanse bevolkingsover- schot naar sommige eilanden in de Stille Oceaan over te plaatsen. OP DE GROTE VERGADERING, die de K.V.P.-afdeling in de Wieringermeer, in samenwerking met de Statenkring „Den Helder,, in hotel Smit te Middenmeer organiseerde, onder grote belangstelling uit het gehele Noorderkwartier, werden na de in- leiding van prof. mr. C. P. M. Romme verschillende belangrijke en interessante vragen gesteld, o.a. over de huidige kapitalisti- sche instelling van de samenleving, over Indonesie, over de classificatie, over de hoge belastingen enz. Prof. Romme heeft de sprekers langdurig en uitvoerig beantwoord. Wij achten het wel van belang, een en ander nog eens meer uitvoerig samer te vatten. De eerste vier vragen gqcombi- neerd, aldus prof. Romme, tonen aan, dat de maatschappij nog ver is van een waarachtige toepassing van het Christendom in handel en wandel. Inderdaad, 100 pet. christen zijn is in het dagelijks leven geen sinecure. Daardoor bestaan op tal van gebieden nog velerlei misstan- den. Men hoede zich er echter voor deze samen te vatten en zich met voorbijgaan van het goede, op het foute blind te staren, of in het al gemeen optreden daartegen te eisen. Het ene geval moet immers naar geheel andere maatstaven worden gemeten, dan het andere. Zo moet men in dit opzicht ook waken te gen een overschatting van de staats macht, omdat zeden zonder de steun van wetten, of wetten zonder de kracht der zeden ondingen zijn. Slechts de posKieve handhaving van beiden is in staat de misstan- den te voorkomen. Failliet der oude gemeenschap De oude gemeenschap, gebaseerd op de liberale leuze, elk voor zich en daardoor voor de gemeenschap, leidde tot groot-bezit ter enere en proletariaat ter andere zijde. Die gemeenschap liet ons een trieste nalatenschap; een failliete boedel. Daar moeten we onder uit. Vandaar dat de nieuwe gemeen schap, een totale opbouw, moet worden, gegrondvest op de mens als sociaal wezen, als deel van de gemeenschap. De door ons voorgestane ge- meenschapsinrichting, als neerge- legd in het ontwerp publiekrechte- lijke bedrijfsorganisatie, is het ef- ficientste middel, om door de zelf- werkzaamheid van alle leden, tot zedelijk en wettelijk zuivere toe standen te geraken. Ingewikkelde politiek Dat de hedendaagse politiek niet ingewikkeld is, zal niemand durven beamen, en inderdaad bergt dit in- zich de dreiging der specialisten. Maar men brenge die gedifferen- tieerde politiek terug tot de brede lijnen. waarvan een elk de juist- heid of onjuistheid op grond van de zedelijke normen kan meten. Dit neemt niet weg dat ook in de kamer zowel als daarbuiten, men- sen zonder een speciale scholing Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, te Hille- gom heeft besloten af te treden als voorzitter van de algemene Vereniging voor Bloembollencul- tuur, „ten behoeve van goedwil-, lende vakgenoten", zal hij, „ter voorkoming van volledige ont- wrichting der vereniging", nog korte tijd zijn functie uitoefenen en de lopende zaken afwikkelen, aldus deelt hij in het weekblad der vereniging mede. De aanleiding tot het conflict is dat in een dezer dagen gehouden vergadering van het hoofdbestuur, waarop 8 leden aanwezig waren, besluiten zijn genomen, waarmede de voorzitter zich niet kan vereni-, gen. De vergadering wijdde een bespreking aan het rapport der ministeriele commissie ter bestude- ring van de moeilijkheden in het bloembollenvak. De voorzitter stel- de voor het rapport voor te laten bereiden door een kleine commis sie. De heer Bakker uit Enkhuizen meende, dat het rapport moet wor den afgewezen, omdat de algemene vergadering op 27 October j.l. be sloten heeft de regering te verzoe- ken alle maatregelen in het bloem bollenvak op te heffen. Daar de vergadlering van het hoofdbestuur niet voltallig was, stelde een der le den voor de beslissing aan te hou- den. Hiertegen verzetten zich 5 van de 8 leden. Besloten werd te weigeren het rapport in behande- ling te nemen met 5 tegen 3 stem-. Ook besloot de vergadering alle publiciteit van het Bedrijfschap te^ beschikki'ng "te steTlen. voor Sierteeltproducten te weren. Zeven hoofdbestuursleden publi- ceren nu in het orgaan een mede- deling, waarin zij schrijven met verontwaardiging kennis te hebben genomen van het optreden van en kele bestuursleden in bovenbedoel- de vergadering op dit zo belangrij ke ogenblik. Nu vferstrekkende be- slissingen in Den Haag over het bloembollenvak zullen worden ge nomen, zal het advies van de Al gemene vereniging voor Bloembol- lencultuur daar ontbreken, onge- twijfeld tot grote schade van vele leden. Zij doen een dringend beroep op de voorzitter, om op zijn beslis sing tot aftreden terug te komen. Naar het A.N.P. verneemt heeft dr. M. F. Costa Gomez, vertegen woordiger van Curacao in Neder land, zijn ontslag als zodanig aan- geboden. aangezien hij van oordeel is, dat de nieuwe wet op de staats- regefing van Curacao niet duidelijk inhoudt, dat zijn post als vertegen woordiger op de bestaande voet kan worden gehandhaafd. Dr. Costa Gomez heeft in het belang van een zuivere, formele duidelijkheid het juist geacht zijn mandaat dienovereenkomstig thans staan. die een verrassend heldere en juiste kijk op deze dingen heb ben. Hen te vervangen door spe cialisten ware voor onze politiek stellig ongewenst. Deze, ook zon der speciale schoolse kennis, hoogst begaafde lieden, maken de grote verscheidenheid op ieder terrein van de K.V.P. uit. Klassificatie De zgn. classificatie is in het le ven geroepen teneinde op deze wij ze de verschillen in de levenskosten te ondervangen. Toendertijd had 't dus wezenlijk zin. In hoeverre de daarvoor thans geldende omstan- digheden zijn gewijzigd valt niet zomaar te zeggen. Dus nog minder of de classificatie ja dan neen zal moeten worden opgeheven. Dajar- voor zal een diepgaand onderzoek noodzakelijk zijn. Dit punt heeft echter de volledige aandacht van de K.V.P., en van de regering. Op een vraag van het kamerlid Peters heeft min. pres. Beel immers ge- antwoord, dat zijns inziens de grondslagen van de classificatie niet meer aan de feiteljjke omstan- digheden beantwoorden. Wanneer evenwel het onderzoek uitwijst, dat dit systeem geheel kan worden op- gedoekt, dan nog zal dat geleidelijk moeten geschieden, aangezien een plotseling loslaten het gehele eco nomische leven zou ontwrichten. Waarom het Huis van Oranje? De vraag waarom of de vorst over 9 millioen zielen perse moet heersen over 70 millioen aan de andere kant der aardbol, beant woordde de heer Romme met vast te stellen dat bij geen enkele Indo- r.esier, al jjan geen Republikein, dat Huis van Oranje onwelkom is. Men wenst die Kroon heel beslist wel. Deze parallel lopende wensen veronderstellen een politieke band. Afgezien daarvan gelooft spr., dat het voorbeide volkdben een le- vensbelang is om samen te gaan. Nederland, dat zijn zelfstandig- heidspolitiek liet varen, die dit moest en gelukkig ook wilde, heeft een verbinding nodig, wil het in de tegenwoordige wereld van machts- factoren zijn invloed behouden. Dit geldt echter in nog belangrij- kermate voor de landen in de pa cific, daar deze ten ene male nog niet voldoende ontwikkeld zijn om de hulp van een westers land te kunnen ontberen. Welnu, het wel- begrepen eigenbelang van de Indo- nesiers eist, dat dit Nederland zal zijn, wil het 't grote Amerika niet wezen. En met grote heren is het kwaad kersen eten, zeker in zulke gevallen. Ook in de verdere toekomst zal Indie onze hulp zeer wel kunnen gebruiken, bij de ontwikkeling van de vele zaken die nodig zijn wil een staat „volgroeid" heten. Nederland heeft hier een wereld- roeping, n.l. de brug te zijn die Oost met West verbind. Het ver- nietigen van die brug zou de vor- ming van een Aziatisch bloc ver- oorzaken, dat vroeg of laat een oorlog tegen het westen kan orga niseren en waarvan onze kinderen of kindskinderen dan de dupe zou- den worden. Ons voorbeeld in de goede zin, kan dus niet alleen voor Nederland en Indie, maar voor de gehele wereld zegenrijke gevolgen hebben. Handelsmarges en belasting Dat vele handelsmarges ietwat aan de hoge kant zijn, valt niet zonder meer te bevestigen. Over het algemeen houdt de prijsbeheersing deze zaak degelijk in het oog. In elk geval is generaliseren gevaar- lijk. De gedachtengang om nu maar minder hard te werken, omdat de belasting toch alles moet hebben, is natuurlijk onjuist. Het is altijd zo geweest. en zal zo blijven, dat men door hard werken eigen wel- vaart opvoert, ook al moet de be lasting nog zo'n belangrijk deel hebben. Het verschil tussen 200-50 en 1000-250 is nog altijd 600. Deze tegenwoordige belasting-politiek bewijst echter eens temeer, dat we straatarm zijn, een armoede, die door het gehele volk gelijk moet worden gedragen. En al is het on- getwijfeld juist, dat de belasting niet altijd op dit niveau kan wor den gehandhaafd, het is even juist, dat ook de in de toekomst bestaan de schuld ponds-ponds gewijze moet worden gedistribueerd, zoals de rechtvaardigheid gebiedt. Oorspronkelijke reman uit het Russische spionnenieven 49. „Ik hoop, dat ie blijft leven, an- ders wordt me een repressaillemaat- regel tegenover z'n dochter uit han- den geslagen. Terwille van haar vader zal ze toch ten laatste moe ten toestemmen. Weigert ze desniet- temin, dan heb ik nog een laatste, maar afdoende middel, om haar te dwingen." Na deze, wat hij noemde „wijs- gerige bespiegeliagen", viel hij in 'n vaste slaap. Na enkele uren ge- rust te hebben, belde hij de oude bediende en liet zich 'n krachtig ontbijt brengen. ,,'n Sterke geest moet 'n sterk huis hebben om in te wonen," zei ie dik- wijls als er over voedsel gesproken werd. „Waaraan had Peter de Grote de Zweden- en Turkengesel, de Hol- landse schepenbouwer, z'n enorme kracht te danken? Aan gebraden ossenvlees en gsrstebier." Ik ben 'n tweede Peter de Grote, maar, in het geheim," vleide hij zichzelf en keek heel ernstig in de spiegel. „Er wacht me n' drukke dag," grijnsde hij toen weer opeens. ..Kry- low de pols voelen, d'Artillac 'n massa dicteren, al lijdt ie niet aan vervetting, want de komst van Te- gleff d'Artillac moet in Parijs zorg- vuldig voorbereid worden, dan m'n orders geven om die spring-in-'t- veld: Gorocha, weer op te sporen, en dan, le dernier, quit vaut le mieux, zou de Fransman zeggen, Alexandra temmen tot 'n zacht en gewillig bruidje. Och, och, wat moet m mens, die in de wereld 'n positie wil veroveren, toch 'n hoop moeite doen. En toch, 't is vreemd, maar als ze me nu vroegen, wat zou je liever bezitten, de functie van Volks commissaris van Justitie of de liefde van Alexandra?zonder beden- ken zou ik 't laatste kiezen. Liefde, echte liefde, heb ik eens gelezen, kristalliseert tof geluk, maar macht maakt je dronken, je hebt er toch nooit genoeg van." De bediende kwam met het ont bijt binnen, in de mening, dat hij er weer eerst van zou moeten eten, om z'n meester gerust te stellen, maar deze had al een andere true bedacht: ,,Kameraad, is het lang ge- leden, dat je vrouw en kinderen zulk vlees gegeten hebben?" ,.Nou, mijnheer, de tijden zijn er niet naar. Ossenvlees is tegenwoor- dig niet te betalen." „Wel, dat komt dan goed uit. Dan geef ik jou dat hele stuk cadeau, met de kruik bier erbij. Ik ga even met je mee naar de keuken. Ik zal zelf 'n stuk gerookte ham afsnijden en met eieren bakken, dan kan de kok wat leren. Ik heb nog 'n half uur de tijd!" In de volgende minuut rinkelde de telefoon in het kantoor van de Wi- borgse bakkerij. Gleboff. de secre- taris, kreeg bevel de militaire com mandant van de Peter- en Paulsge- vangenis met de arrestatie en de bewaking van Alexandra Krylow te belasten en namens de chef verant- woordelijk te stellen voor de stipte uitvoering van dit bevel. Gleboff vond dit 'n verzetje. Hij zat dagen en nachten soms voor z'n schrijftafel om elke minuut geheime telefoni- sche opdrachten te ontvangen en te verspreiden, zodat z'n zenuwen voortdurend gespahnen stonden. Nu kon ie 'n auto doen voorkomen en 'n aangenaam ritje door de stad maken. Alexandra Krylow gearres- teerd! Dat was waarachtig geen graanboerin. Dat zou 'n hele op- schudding teweeg brengen. Die Te- gleff was me toch 'n kerel, die durf- de de allergrootste naar de keel te vliegen. Hij vulde 'n formulier in, stem- pelde het met het Rijkswapen van Justitie. krabbelde er z'n naam on der en liet zich per auto naar de gevangenis brengen. 'n Half uur la ter was Alexandra overgebracht naar de geavngenis het oord, waar duizenden en duizenden het leven lieten, waarin de bloedigste op- standen plaats grepen en waarin hij, die er eenmaal de voet in zette. alle hoop liet varen. Maar Tegleff was geen gerechtsdienaar uit de middeleeuwen, hij was 'n hyper- mpderne speurhond. die schacherde met het recht en die gaarne drie tamelijk-onschuldige misdadigers de vrijheid schonk, als ie daardoor 'n zeer gevaarlijke in de klem kon krijgen. Terwijl-ie smakelijk z'n gerookte ham met eieren verorberde, liet hi) zich aansluiten met de woning van Roemjanzow, informeerde of deze reeds uit Frankrijk terug was ge- keerd. ..Zeker, mijnheer. Mijnheer Roemjanzow heeft gisterenavond te Berlijn het vliegtuig Ludwig V ge nomen en is om ti enuur hier ge- land." nomen en is om tien uur hier ge- „Tot uw orders mijnheer." „Veel plezier geKad, Roemjan zow?" ,Ik kan u dat slechts persoonlijk zeggen, mijnheer." ..Kom om klokslag twaalf in de bibliotheek." ..Begrepen, mijnheer." De eerste slagen van twaalf vielen. toen Roem janzow aan de deur boven de brand trap klopte. nadat vooraf de bedien de gehoor had gevraagd: „Prettige vacantie gehad?" „Ik heb alleen de bevelen van de heer Tegleff opgevolgd en niet aan vacantie gedacht. Als U te Pa rijs aankomt zult u er 'n paradijs vinden. Aan alles is gedacht. Men wacht daar alleen op uw vaststel- ling van de datum. Men zal van regeringswege 'n vertegenwoordi ger aan de trein zenden om de heer d'Artillac, aan wien de minister van buitenlandse zaken zoveel te dan- ken heeft, te verwelkomen. Ga ijverig door met Frans leren, ge- achte meester, want dat zou wel eens 'n struikelblok kunnen wor den. Ik heb een bezoek gebracht aan onze twaalf propagandisten. De uitbetalingen der salarissen zijn in Franse francs geschied. Ze zijn enthousiast over uw gedurfd plan en er is reeds een geheim corres- pondentieadres gevestigd." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3