I De toekomst van de veredelings- landbouw in Nederland Komt de verplichte veelevering te vervallen? Landwachtcommandant en trawanten voor het Hof z'n Republikeinse „voorlichting in de Verenigde Staten Nederlandse Zuivelproducten naar Belgie Het roer om RADIO Zuivelorganisatie staat voor belangrijke problemen Toch toenadering Amerika-Rusland? Zei U iets? Varkensstapel zeer gunstig Zv/are straff en geeist Grote export-mogelijkheden rDe oorlog kan vermeden worden NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 1 Juni 1948 PAG. 5 VLOOTAALMOEZENIER F. VAN DE VLIET viert zilveren priesterfeest te Soerabaja Oude dame uit de trein gevallen PRINS BERNHARD CAST DER ZWEDEN Het Friese stadje Hindeloopen telt een aantal oude woningen, die historische waarden hebben. Staande op het erf geheel vrij van de eigenlijke woningen en met de voorgevel in het water, hebben deze woningen met laat achttiende of vroeg negentiende eeuwse gevels, volgens de overlevering gediend tot huisvesting van de eigenaren der woningen meest zeekapiteins des zomers of tijdenS hun verloftijd. De gemeenteraad van Hindeloo pen heeft besloten, teneinde althans e6n dezer historische ge- bouwtjes voor het nageslacht te bewaren, het op de foto afge- beelde huisje aan te kopen. Links ervan ziet men een ander dergelijk huis, dat reeds gedeeltelijk ingestort is. Tunnel door de Mont-Blanc? Brand weertentoonstelling gesloten Luchtpostpakketten EEN MOOIE TAAK VOOR DE VROUW Films over de West gereed Prinses-Regentes ontving ministers PROGRAMMA DE NEDERLANDSE MELKVEEHOUDERIJ staat met haar zuivel- taken in een labyrinth van vragen, waarvan de hoofdzaak deze is, welke positie het Nederlandse volk kan en wil geven aan het apparaat, dat in moeizaam werk sinds het laatst der ▼orige eeuw is opgebouwd: zijn veredelingslandbouw. Er zijn vraagstukken van algemene organisatie in de bond zeli het vraagstuk van de blndende besluiten en dat van de publiek- rechtelijke bedrijfsorganisatie en dan zijn er de drie grote com- plexen, welke rechtstreeks de positie van de Nederlandse land- bouw en de Nederlandse zuivelbereiding raken: de Benelux, het Vilflanden-pact, en de samenwerking der zestien landen inzake het Marshall-plan. Deze en dergelijke zaken roerde de heer mr. dr. J. Lint- horst Homan uit Groningen aan in zijn rede, waarmee hij de algemene vergadering van de Algemene Nederlandse Zui- velbond (F.N.Z.) gisteren in „Krasnapolsky" te Amsterdam opende. Over de veredelingslandbouw be- staan thans onzekerheden. V66r de oorlog leverde de veredelingsland bouw bijna de helft van de totale Nederlandse export en daarin le verde de zuivelindustrie weer onge- veer een derde deel. Uiteraard was dit alleen te bereiken doordat vaste werkregels waren gevormd en be- paalde overheids-maatregelen in de loop der tijden waren tot stand ge- komen. Thans is heel de wereld in verandering. Onze oude markten gingen df rechtstreeks door de oor- logshandelingen verloren, gelijk voorlopig met Duitsland het geval Is, 6f zij werden door andere lan den veroverd, en die andere landen, met name de z.g. „nieuwe" landen, beschikken over z6 grote mogelijk- heden, dat wij de concurrentie al leen aan kunnen. wanneer wij ons daar welbewust en doelbewust toe zetten. Daarin bestaat nog ntet een zo grote duidelijkheid, dai onze ver edelingslandbouw het besluit kan nemen zijn beleid te rlchten op de veranderde omstandigheden en in zeer grote investeringen in de zuivel gaat het om tientallen mil- lioenen over elk der eerstkomen- de jaren zich te rationallseren en te modernlseren. In verschillende internationale vraagstukken ligt de®tendens. de Nederlandse veredelingslandbouw te doen opgaan in een groot'inter- nationaal complex, dat uit zijn aard dan een grootste gemene deler zou moeten gaan vormen en daarin zou onze zuivelindustrie dan onont- koombaar moeten dalen tot een heel wat lager niveau dan zij thans lnneemt. Het antwoord op deze vragen is nog niet z6 duidelijk ge- geven, dat er voldoende houvast is voor een omschakeling in moderne geest. Wij zijn naarstig doende. veelal in samenwerking met anderen, deze In welingelichte kringen te Was hington gelooft men steeds meer, dat de V.S. het niet willen laten xitten by de huidige spanning in de verhouding met de Sowjet- TJnie, doch spoedlg zullen pogen tat onderhandelingen te komen over enkele aangelegenheden van minder belang teneinde de mo- gelijkheid van „grotere dingen' te peilen. Dit vertrouwen is gegrond op de verklaring van Marshall, dat „zeer goede vooruitgang is gemaakt" wat betreft het stabiliseren van de we- reld naar Amerikaanse opvattin- gen, met andere woorden, dat de V.S de „koude oorlog" met de Sowjet-Unie aan het winnen zijn. Een eerste aanwijzing van teen politiek, gericht op het vestigen van betere betrekkingen tussen Moskou en Washington op een fundament van overeenstemming over kleinere aangelegenheden, ziet men in het vorige week door Marshall gedane voorstel tot het houden van een driemogendheden- conferentie over de Donauscheep- vaart. Men wijst er op, dat in een aangelegenheid als deze, hoewel van minder belang ten opzichte van andere hangende kwesties, de Sowjet-Russische medewerking zou kunnen verwacht worden. Een ra- tionele regeling voor de Donau is tenslotte meer van belang voor de landen ten oosten van het ijzeren Sordijn dan voor de westerse lan- en. van welke slechts een Oos- tenrijk rechtstreeks profijt van een dergelijke regeling zou trekken. SOERABAJA (KNP). Aalmoe- zenier F. van de Vliet van de Ko ninklijke Marine heeft Woensdag 26 Mei in Soerabaja zijn zilveren pries terfeest gevierd. Des morgens te 9 uur droeg de aalmoezenier een plechtige H. Mis van dankzegging op in de H. Hartkerk. waarbij aal- moeziener Kwaaitaal C. M. de feest- predikatie hield. Het was voor de eerste maal dat een H. Mis in Soe rabaja vergezeid ging van militair eerbetoon. Aalmoezenier van de Vliet is ook buiten de kringen der Koninklijke Marine in Soerabaja en de gehele Oosthoek bekend om zijn bijzonder verdienstelijk werk en zijn grote priesterlijke ijver voor 't welzijn van de hem toevertrouwde katholieken in de Mariniersbrigade Aalmoezenier van de Vliet, die af- komstig is uit het diocpes Haarlem, was na zijn priesterwijding achter- eenvolgens werkzaam als kapelaan te Middelharnis, Voorburg, Rotter dam en Amsterdam. In 1939 werd hij gemobiliseerd als aalmoezenier. Nadat hij in 1942 was benoemd tot •pastoor te Heinkenszand, gaf hij zich als vrijwilliger op voor de geestelijke verzorging der krijgsge- vangenen. Deze taak vervulde hij van 1943 tot het einde van de oor log in het kamp van Stuttgart. In Juli 1945 werd hij aangesteld als aalmoezenier van de Koninklijke Marine. vraagstukken in heel hun diepe in- vloed te bestuderen en de mogelijk- heden na te gaan. Daarbij is wel reeds komen vast te staan. dat wij in e 1 k geval, hoe dan ook, heb- ben te rekenen met de noodzaak ons tot het uiterste in te spannen om onze historische taak te blijven vervullen. Elke gedachte, ,.dat het wel gaan zal" is op dit moment voor onze zui velindustrie levensgevaarlijk, omdat nu eenmaal de wereld op ons werk- terrein volkomen in omwenteling is. Hierin de weg te vinden is ook d a a r o m moeilijk. omdat w'i he- seffen. dat enerzijds de absolute vrijheid in de wereld niet bestaat en op ons terrein niet meer kan be- staan, doch anderzijds wij graag zo- veel mogelijk z e 1 f de dingen ver- riehten, binnen de in overleg met de overheid getrokken grote lijnen, en omdat wij niet graag onze zaken aan de overheid zlen overgaan. Ook dit belangrijke punt 's zowel bij Benelux als bij andere grote boven- nationale vragen over en weer drln- gend aan de orde. 4 De C.P.N, tartte het platte land. Daar zouden ze wel eens even een invasie beginnen, heb- ben ze enige maanden geleden aangekondigd. Bedankt voor de belangstelling, zei rector Kraak- man op de Westfriese.Landdag. Maar nu is de candidatenlijst van de C.P.N, voor de Tweede Kamer bekend geworden en de eerste tien leden zijn in alle kieskringen dezelfde. Ze komen bijna allemaal uit de grote ste- den, en de meesten uit Amster dam. Er is er dan nog een uit Vaals, maar die staat nummer acht en een uit Friesland, en die staat nummer tien. De laatste heeft natuurlijk geen kans, de eerste zeer twijfelachtig. De liefde voor het platteland is er bU de C.P.N, blijkbaar alweer bij ingeschoten. Het verdriet ons daarom het meest, omdat de Moscovietse partij blijkbaar nog het meest op de grote steden teert. Ons platteland zal zijn taak kennen, ook om de C.P.N, daardoor in de grote stad terug te dringen! Dezer dagen is ter hoogte van 't Naardermeer een 70-jarige dame uit Apeldoorn uit de trein gevallen. Zij werd in bewusteloze toestand opgenomen en naar het Diacones- sen-ziekenhuis te Naarden overge- bracht. Het ongeval werd ontdekt door personeel van het seinhuis, dat de dame uit de trein zag vallen. Omtrent de oorzaak tast men in het duister, daar zij zich alleen in de coupf bevond. Inmiddels is de oude dame aan de bekomen verwondingen over- leden. Smorgasbrod, knakkebrod en nog talloze specifiek Zweedse gerech- ten dekten de tafel, waaraan Z.K.H. Prins Bernhard de lunch gebruikte. Aan boord vkn de Zweedse kruiser „Fylgia". Thans ligt deze oorlogs- bodem, die inmiddels is omgebouwd tot opleidingsschip voor adelborsten, in de Amsterdgmse haven, tezamen met twee nieuwere torpeaoboot- jagers. Deze drie schepen maken een goodwill-reis naar Schotland, Ne derland en Noorwegen en zetten in elke haven hun loopplanken „wijd open" voor een ieder, die de boten maar wil bekijken. Om half een arriveerde Prins Bernhard, vergezeid door zijn adju- dant, de Lt. ter Zee le klasse, Stein- metz, aan het Stenen hoofd en be- gaf zich aan boord, inspecteerde een erewacht van Zweedse mariniers en ging samen met de Zweedse Gezant de heer M. J. Lagerberg, de Zweed se Consul-generaal en de consul, de Kapt. lt. ter Zee D. J. A. Westerveld als vertegenwoordiger van de Com mandant Zeemacht, de smaldeel- commandant S. A. Forshell en de drie commandanten van de schepen aan tafel. REEDS ENIGE TIJD wordt nagegaan, of de verplichte vlees- levering kcm worden afgeschaft in die zin, dat de veehou- ders niet meer, zoals in voorgaande jaren, en dit jaar, een aan- slag zullen krijgen om ditmaal voor de periode 1948/1949 een voorgeschreven hoeveelheid vlees te leveren. Veehouders moes- ten verleden jaar nog een gewicht aan vlees per rund, ouder dan een jaar, gebaseerd op de voorafgaande December-inven- tarisatie, verplicht leveren. Men gaat thans de mogelijkheden na om deze aanslag te laten vervallen. Dit jaar is, wegens geregel- de gewillige leveranties een vordering vriiwel niet nodig ge- weest. Hierdoor zullen de veehouders geheel vrij zijn wanneer en hoeveel runderen zij voor de slacht willen leveren. Mocht deze regeling een feit wor den besprekingen hierover wor den door het bedrijfschap voor vee en vlees nog gevoerd met de mi nister van landbouw, visserij en voedselvoorziening dan wil dit Het Indonesische Voorlichtings- bureau te New York publiceerde het afgelopen weekend het eerste nummer van het bulletin „Merde- ka", de stem van vrij Indonesie, een gestencild nieuwsbulletin. In een artikel op de voorpagina wordt ge- zegd: De Nederlandse blokkade in de lucht en ter zee verstikt het econo- mische leven van de natie. Om te im- en exporteren moet de repu- bliek de blokkade doorbreken. De in de republiek aanwezige voorra- den vertegenwoordigen een waar- de van 200 millioen dollars. Deze bestaan uit rubber, suiker, peper, copra, koffie, sago, meel en andere goederen. De Nederlandse blokkade onttrekt deze voorraden aan de Amerikaanse industrie en aan het Amerikaanse volk. Hetzelfde bureau deelde Zondag mede, dat de Nederlandse regering de Renville-overeenkomst geschon- den had door de republikeinse ver- tegenwoordigers van de federale conferentie te Bandoeng uit te slui- ten. De republikeinse zegsman zei- de: „De Hollanders hebben nu de laatste stukjes van de Renville- overeenkomst begraven. Mocht er ooit enige twijfel hebben bestaan, dat zij deze schonden, dan kan die twijfel er nu toch' niet meer zijn." J" Volgens de Zwitserse Radio zijn te Rome Zwitserse vertegenwoor- digers aangekomen om besprekin gen te voeren over het boren van een tunnel door de Mont-Blanc. Het was een mieserig klein plat kantoorbediendetje. dat gister in het verdachtenbankje van het Bil- zonder Hof terecht stond, om verantwoording af te leggen van zijn beleid als landwachtcomma,n- darnt te Alkmaar, welke functic hU van Sept. '44 tot April '45 uit- oefende, gedurende de tijd dus, dat er tussen de Landwacht en de illegaliteit In Hollands Noorder- kwartier een s'rijd op leven en dood werd gevoerd. Verschlllende episoden uit deze strljd passeerden tijdens het ver- hoor van verdachte en getuigen de revue en hoewel hij persoonlijk geen gewelddaden op zijn geweten had, als commandant en als mede- werker van de S.D. stelde de of f r- cier-fiscaal. mr. Keune, hem toch verantwoordelijk voor de wandaden van zijn ondergeschikten; zo kwam de ofifcier-fiscaal tot een eis van 14 jaar gevangenisstraf met aftrek. De president, mr. F. v. d. Goot, deed, alvorens het getuigenverhoor te beginnen, een poging om de men. taliteit van verdachte te peilen en enig schuldbesef bij hem w'akker te roepen, doch het bleef bij een met veel omhaal van woorden ult- gebrachte schuldbekentenis met de verklaring, dat hij alles goed wil maken, door in de mijnen te wer- ken. Na in '33 lid van de NSB te zijn geworden. gaf hij zich na een 17- jarige loopbaan als kantoorbedlende op voor de hulppolitie. Zo kwam hij met een heel stel Amsterdamse landwachters na Dolle Dinsdag naar Alkmaar. hetgeen hij liever deed dan naar Duitsland gestuurd te worden. Het was onder zijn com mando, dat de landwachter Meijer zich in de illegaliteit wist in te dringen: volgens verdachte ging dit buiten hem om. Er was echter een verklaring, dat hij tegen andere landwachters had gezegd, dat Meijer elk ogenblik verwacht kon worden met belangrijke mededelingen. Nauwelijks had hij dat gezegd. of er klonk een schot en Meijer lag met een kogel in z'n hart voor het Landwachtgebouw aan de Kenne- mersingel: de illegaliteit had hem op het laatste moment geelimineerd. Verdachte ontkende de bewuste verklaring te hebben gedaan. Zo ontkende hij ook de arrestant G. Zwienenberg een onderduiker uit de Schermer bij het verhoor te hebben geslagen of te laten slaan. De getuige verklaarde echter perti nent. dat verd. hem geslagen had Verd. zei. zich alleen maar te herin- neren, dat hij iets gedaan had wat niet goed was. Drama in de Schermer Dan komt een der drama's uit de Schermer in herinnering. De daders van een overval op een transport arrestanten hadden hun fietsen op het erf van de boerderij van de fam. Koning neergezet. Dit was aan de Landwacht overgebriefd. die met de Duitsers hufszoeking kwam doen; ook verd. was daarbij. Daar er be- zwarend materiaal, als stafkaarten van de Duitsers enz., werd gevon- den, werd Piet Koning meegenomen. die later in Limmen werd gefusil- leerd; op 24 Mrt. werd de boerderij door de Duitsers in brand gestoken. Nadat een andere arrestant van de Landwacht. W. Jonker, verklaard Gisteravond heeft de Brandweer- tentoonstelling 1948, die van 1431 Mei was ondergebracht in de Hout- rusthallen te 's Gravenhage, haar poorten gesloten. De tentoonstelling is bezocht door meer dan 30.000 bezoekers van wie 2500 kinderen. Onder de bezoe kers waren zeer vele leden van vrijwiliige brandweefrcorpsen als- mede talrijkc burgemefs^ers van grotere en kleinere plaatsen. De belangstelling van het publiek ging vooral uit naar het nieuwe mate riaal, de historische afdeling en de statistiekenstand. Aan de prijsvraag verbonden aan de brandoorzaken- stand, hebben velen meegedaan. Een deel van de tentoonstelling zal worden ondergebracht op de land- bouwtentoonstelling, die binnenkort te Groningen gehouden wordt. De noodzaak van goede voor- lichting wordt het duidelijkst bena- drukt door de branden die via het telexnet geregistreerd zijn. In 18 dagen werden 392 branden geno- teerd De schade bedroeg in die tijd f 2.100.000. Met ingang van heden zullen de luchtpostpakketten tot een gewicht van kg. verzonden kunnen wor den naar Argentinie, Canada, Co lumbia, Costarica, Curacao, Suri- name, Trinidad, Unie van Zuid- Afrika. Uruguay, Venezuela en de Ver. Staten van Amerika, tegen 'n afzonderlijk verlaagd tarief. Te Amsterdam werd de algemene vergadering van de Algemene Ned Zuivelbond gehouden onder voor- zitterschap van de heer J. Linthorst Homan. Deze vergadering werd bij- gewoond door een viertal Belgische zuiveldeskundigen, t.w. de heren J. Mercelis, hoofd van het Zuivel- consulentschap van de Belgische Boerenbond. W. Brinkman, zuivel- consulent bij de Belgische Boeren bond, L. Martens, directeur van de „Lilac" te Zonhoven en J. B. Mees- ter, directeur van de „Inza" te Ant. werpen. De heer Brinkman, de Belgische afgevaardigde, deed enige medede lingen over de opheffing van de zuiveldistributie in Belgie (met uit- zondering van margarine en import- boter) en de gevolgen daarvan. De heer Brinkman zeide, dat sinds 1 Mei, tie datum, waarop in Belgie practisch voile vrijheid in de zui- velsector is ontstaan, de toestand zich op dit gebied in Belgie treurig heeft ontwikkeld. Er zijn geweldige schommelingen in de prijs (van de binnenlandse boter) geweest, de veilingprijzen varieerden van 120 francs tot 67 francs per kilo. De prijzen werden aldus de heer Brinkman sterk beinvloed door de vanwege de rege ring op 80 francs consumenten-ver- koopsprijs vastgestelde importboter, waarvoor van tijd tot tijd een bon werd aangewezen. De Nederlandse boter In Maart jl. leverde Nederland 1 millioen kilo boter aan Belgie. Dit was koelhulsboter en bleek een zeer onaangename smaak te bezitten. De boter kreeg in Belgie al spoedlg de naam ..haringboter" en vond welnig aftrek. Op het ogenblik aldus de heer Brink- man is de situafie aldus, dat de uit Nederland geimporteerde bo ter van uitstekende kwaliteit is, doch dat de kopers resoluut in dozen verpakte Nederlandse boter weigeren en alleen vatenboter willen accepteren. Belgen willen Nederlandse kaas Amerika en Argentinie exporte ren massa's kaas naar Belgie. De Belg is hierop echter niet belust. Hij wil Hollandse kaas. De Neder- landers kunnen rekenen op een goede kaasexport naar Belgie. Onder alle omstandigheden wil het land echter vasthouden aan een minimum eigen productie van harde kaas, Hollands type, een minimum van 5 millioen kilo per jaar. De heer Brinkman merkte in dit verband in kleine kring nog op, dat zijns inziens de Nederlanders hun kaasimport naar Belgie kunnen op- voeren met enige millioenen kilo's boven het vooroorlogs peil, omdat het verbruik in Belgie van kaas, mede in verband met de hoge vlees- prijzen, aanzienlijk is gestegen. De afzet van producten In de mededelingen, die ter ver gadering werden gedaan, werd er de nadruk op gelegd, dat de boter- had. dat hij bij zijn verhoor door verd. mishandeld was, hetgeen door verd. orompt weer werd ontkend. komt de arrestatie van A. Frans en Jb. Wagenaar ter snrake oo Oude- jaarsavond '44: verd. was bij deze arrestatie aanwezig en hgd de reeds bij zijn arrestatie gewonde Waee- naar een klan gegeven: even later schoot een zijner ondergeschikten de heer Frans ter nlaatse (in het Landwachthuisl dood. Wagenaar werd later in Naarden gefusilleerd. Verd. was op het spoor van Wage naar gekomen door een gesprek met de NSB'er K. de Geus. die in de kapperswinkel te St. Pancras een gesprek had opgevangen over de slag bij Ursem. waarbij Wagenaar aan z'n duim gewond was. Volgens verd- was de Geus uit vrije beweging bij hem gekomen. doch get. de Geus verklaarde, dat verd. hem een foto van Wagenaar had getoond- en gevraagd had. of dit de bewuste was. 'n Andere mede- deling van get. de Geus over de fabriek van Verburg had verdachte Schoenmaker plichtsgetrouw in zijn dagrapport geschreven, met het ge- volg. dat er kort daarop huiszoeking werd gedaan. Tenslotte had verd. een aandeel in de arrestatie van de Alkmaarders F. Blom en S. Middelhof. welke laatste later ook gefusilleerd is. Hij had nog enkele getuigen h decharge. een collega-landwachter en de SD- er Viehbahn gecharterd. die moes- ten verklaren, wat Ixii allemaal voor goeds had gedaan. Daar stond hij echter niet voor terecht en de offi- cier-fiscaal kon er geen aandacht aan schenken. De landwachter J. W. Mijnarends die uit een NSB-milieu kwam, op 13-jarige leeftijd bij de Jeugdstorm en vervolgens via WA bij de Land wacht verzeild raakte. stond ver volgens terecht: hij had op de vluch- tende arrestant F. Blom geschoten en in Mrt. '45 te Westwoud deelge- nomen aan de achtervolging van een aantal personen, die aan het bomen zagen waren en op de vlucht gingen bij het naderen van een patrouille landwachters: ook in dit geval had hij geschoten en enkele personen verwond. Rekening houdend met de leugd van verdachte. eiste de procureur- fiscaal 6 jaar gevangenisstraf. In de middagzitting stond de landwachter P. v. d. Meer terecht, die op 10 Nov. '44 in verband met de eliminatie van de landwachter Meijer een persoon had aangehou- den. waarop hij, toen deze de vlucht nam. had geschoten. Te Groot- Schermer had hij op 5 Mrt. '45 btl J. Kieft de Joodse onderduiker J. Italiaander gearreSteerd: op 1 Mrt. '45 had hij de stakende spoorweg- arbeider S Tellegen tijdens een ver hoor ernstig mishandeld. Desgevraagd verklaarde verdachte. dat hij NSB-er en landwachter werd om het Nederlandse volk te dienen. Kort nadat op 10 Nov. '44 de land wachter Meijer was doodgeschoten. bevond verd. zich met ziin collega- landwachter Haije op patrouille in de Doorbraak: daar hielden zij get. J. Asjes aan. op wie een revolver werd gevonden; het wapen werd in beslag genomen en Asjes moest te gen de muur staan. bewaakt door Haije: Toen Asjes z'n kans schoon zag. nam hij de benen. doch al spoe- dig werden hem schoten achterna gezonden. Verd v. d. Meer bekende geschoten te hebben en zei. dat get. Haije ook had geschoten: deze ont kende dat echter en zei. dat hii zijn geweer. dat bovendien niet geladen was. aan v. d. Meer had gegeven. Hoewel Asjes getroffen werd. wist hij te ontkomen. In Groot-Schermer assisteerde v. d. Meer e.s. de Duitsers, die bii Kieft op zoek waren naar een Indian. Daar troffen ze de Joodse onder duiker en de Alkmaarder C. Out- hoff. volgens wiens verklaringen v. d Meer schoftig optrad. Mevr. Kieft verklaarde. dat de landwacht alles wat eetbaar was meenam. De mishandeling van Tellegen was hoofdzakeliik het werk van v. i Meer. die echter een en ander weer probeert te verkleinen. Na een uitvoerig verhoor nam mr. Keune requisitoir; hij herinnerde eraan, dat verd. v6dr zijn landwachters- loopbaan reeds in allerlei functies de NSB gediend had: de schuldbe kentenis, \yaar hij nu mee komt. is maar camouflage: hij ontkent te veel. De offieier eiste in dit geval 15 jaar gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak 14 Junl. geenszins zeggen, dat van een voor- oorlogse toestand gesproken kan worden. Verkoop van slachtvee van veehouder aan slager zal zeker niet kunnen en mogen plaats vinden, omdat ook, wanneer de aanslag voor de verplichte veelevering ver- valt, de veehouders hun slachtvee alleen kwijt kunnen aan het be drijfschap voor vee en vlees, welk bedrijfschap op zijn beurt het ge- leverde vee overdraagt aan de plaatselijke toewijzingscommissies iPTC), die op haar beurt zorgen, dat de slagers regelmatig van vlees worden voorzien. Mocht de aanslag vervallen, dan zal men van overheidswege onge- twijfeld maatregelen nemen, om vooral in het najaar de grote uit- stoot op de leveringsmarkten te kunnen opvangen. Dit in tegenstel- ling met verleden jaar, toen de veehouders, naar bedrijfsurgentie, hun vee konden afzetten. De varkensstapel Onze vleespositie blijft groten- deels afhankelijk van de varkens stapel, die op zyn beurt weer op- gevoerd kan worden indien de vee- voederpositie normaler vormen gaat aannemen. Daar de veevoeder- positie en speciaal ook de aardap- pelteelt een wat gunstiger beeld gaat vertonen, zal wellicht een ver ruiming in de varkensstapel moge lijk zijn. Op advies van het be- stuur van de stichting voor de land bouw, waarin de boeren-werkge- vers- en -werknemersorganisaties samenwerken, wordt het toewijzin- gen-stelsel voor fokzeugen ingetrok- ken. Hierdoor zal dus iedere akker- bouwer, in tegenstelling met de af gelopen jaren, een fokzeug op zijn bedrijf mogen aanhouden en biggen telen. Met nadruk heeft de regering er op gewezen, dat bij het vervallen van de fokzeugentoewijzingen alle risico's door de varkenshouders die nen genomen te worden. In een verleden week gehouden vergadering van varkensfokkers in de Beemster zijn echter reeds pro- testen tegen deze maatregel geuit, omdat deze bonafide varkensfok kers beunhazerij op grote schaal verwachten en het niet denkbeeldig achten, dat de biggenprijzen zo scherp dalen, dat de varkensfokke- rij in een noodtoestand zal komen te verkeren, zoals men die gekend heeft in de dertiger jaren. Het los- laten van de fokzeugentoewijzingen wil echter in geen geval zeggen, dat iedereen nu maar een fokzeug kan aanhouden. De vleespositie in ons land blijft goeddeels afhankelijk van voeder- aanvoer uit het buitenland en dus van de deviezen, die onze regering beschikbaar kan stellen voor aan- koop daarvan en die van graan voor menselijke consumptie. Komt dit laatste in voldoende mate, dan HET VVERELD- GEBEUREN n REN I Veldmaarschalk Smuts, een staats- man van groot formaat, is door zijn land Zuid-Afrika. dat hij door zo- vele gevaren heeft geleid en voor de onafhankelijkheid waarvan hij in het verleden met zulk een grote moed heeft gestreden, ten val ge- bracht. Hij zal niet verder kunnen werken aan bet herstel van Zuid- Afrika. dat hij door zijn jarenlanr zwoegen een reputatie en invloe- op de wereldpolitiek heeft bezorgd zoals v66r hem nog nooit werd ge- presteerd. Generaal Smuts trekt terug naa? zijn boerderij en zoals Winston Churchill het tijdens de ..Scottisl Unionist" conferentie uitdrukte ..Zijn naam zal evenals die van Louir Botha gerespecteerd worden niet alleen door het Britse Koninkriik doch door alle vrije volkeren tei wereld". Smuts is verslagen door zijn voor- uitziende politiek. die rekening hield met de 9 millioen kleurlinger, in Mjn land, waar nog immer van een sterke rassen-discriminatie spra- ke is en in de negerreservaten mensonwaardige toestanden heersen. De blanken. die zich door deze pol'^k in hun best- n be- dreigd zagen, hebben van het stemrecht, dat zij alleen bezit ten. gretig gebruik gemaakt om een omwenteling in de Zuid-Afrikaanse nolitieke geschiedenis te veroorza- ken. Bovendien was de regering-Smuts reeds sedert 1939 aan het bewind en de ecopomische moeilijkheden, die in alle landen van de tweede oorlog een geduchte terugslag op de bevol- kingsmentaliteit hebben veroorzaakt verschaffen in Zuid-Afrika. evenals in Engeland en Ierland. aan de op- nositiepartii gemakkeliik propagan da materiaal en gaven dr. Malan. de nationalistenleider. de gelegenheid aan zijn kiezers de verzekertng te geven, dat het beter kan. Intussen is Malan de nieuwe ka- binetsformateur en de wereld, met het Engelse gemenebest in het bij zonder. vraagt zich af welke poli- tieke koers Zuid-Afrika nu zal gaan vol gen. Doordat de rassenpolitiek Malan de over winning bracht. zal deze zich er waarschijnlijk voor wachten een grondwetsherziening tot stand te brengen. zoals het programma van zijn oartij, waarin een verlating van het Britse gemenebest en de oprich- ting van een onafhankelijke Zuid- Afrikaanse republiek als doelstel- ling wordt genoemd. het eist Afgezien van het feit, dat Malan geen meerderheid van tweederde bezit om een grondwetsherziening goedgekeurd te krijgen en de leider van de Malan steunende Afrikaner Partij. Havenga. gematigd is, zal in Zuid-Afrika, evenals in zovele an dere landen het geval was. de op- oositie blijken meer beloften te kunnen doen dan in te lossen. Malan stelde voor met betrekking tot het rassenvraagstuk de negers in kleine reservaten onder te bren gen en de Brits-Indiers uit het land te zetten. Hoe deze belofte ook van doorslaande invloed op de uitslag der verkiezingen bleek te zijn. het is zelfs voor de buitenstaander dui- deliik. dat een dergeliik plan (god- dank) niet uitvoerbaar is in een democratische wereld. Malan zal voorzlchtig te werk gaan. Zijn economisehe politiek zal orthodox ziinv ofschoon politieke druk de hulp aan emigranten en hiermee het binnenkomend kapitaal kan ook de veevoederpositie'gun- j kan reduceren. Evenah generaal stiger worden. If' II productie de binnenlandse con sumptie oversehreed, zoda* afzet naar het buitenland noodzakeliik is, wil men niet te veel boter in de koelhuizen opgeslagen houden. Er wordt overigens niet aan ge- twijfeld, dat deze afzetmogelijk- heden gevonden zullen worden. Overigens blijkt ook weer, dat de afzetmogelijkheid in het binnenland ^eer beperkt en door de vaste prij- zenverhoudingen weinig elastisch is. In de export van kaas, geconden- seerde melk en melkpoeder begint steeds meer opgang te komen, zodat verwacht mag worden. dat deze een belangrijk groter deel van de ex port zal uitmaken dan dit vorig jaar het geval was. TIJDENS een bidstonde voor de vrede, gehouden door dp katho- lieke vrouwen van Keulen, ver klaarde Hardinaal Frings, dat reeds na de eerste wereldoorlog de vrou wen terecht „Oorlog aan de Oorlog" verkondigden. ..Thans is het de taak van de vjouw, in het openbare le ven op te treden tegen de opvatting, dat de oorlog een of andere verbe- tering in het leven zou kunnen roe- pen", aldus de Kardinaal-Aartsbis- schop van Keulen. ..Integendeel een derde wereldoorlog zal voor Europa en Duitsland de volkomen onder- gang betekenen. Doch mede door diepgaande ge- sprekken met talrijke persooniyk- heden In binnen- en buitenland, ben ik tot de overtuiging gekomen, dat op het ogenblik geen gevaar voor een nieuwe oorlog bestaat, want de enen zUn nog niet bewa- pend en de anderen hebben ken- nis gemaakt met de verschrik- kingen van de oorlog en vrezen deze voor hun land. Het is de taak van de vrouw om in dit uur te zorgen voor een ge- zindheid tot vrede in de kring van het gezin, en van het gezin deze gezindheid in een atmosfeer van liefde te laten uitstralen tot een vrede in het eigen volk en tussen de volkeren." Kardinaal Frings richtte aan de overwinnaars van deze oorlog het verzoek, voor Duitsland een einde te maken aan de zwevende toestand tussen oorlog en vrede, een toestand die de moeizame wederopbouw aan banden legt. Voorts verzocht hij om vrijlating van de krijgsgevangenen en verklaarde, dat h'J Italie zelf had kunnen zien. hoe een volk dat in een dragelijke vrede leeft, de toe komst hoopvoller inziet. Doch de vrede is zinloos zonder de vrede van God en de zielevrede. De stad Keulen, het Domkapittel en de Aartsbisschop bereiden, aldus de Kardinaal, een feest van de vrede voor: de viering van het 700-jarig bestaan van de Keulse Dom en het herstel van dit bouwwerk. „Moge dit jaar", zo besloot hij, „een fees- telijk vredesjaar voor Duitsland en het christelijke Avondland worden. Dat het eerste gelui van de Dom- klokken de vrede verkondige!" De Filmstichting ..West-Indie" heeft in de loop van 1947 opdracht verleend aan de filmfabriek „Pro- filti", om een aantal korte films te vervaardigen over ,J3e West". Deze opdracht werd gegeven met de be- doeling om alle lagen der Neder landse bevolking in de voorpro- gramma's der bioscopen op brede schaal actuele en boeiende voorlich- ting te verschaffen. De films zijn voor vertoning gereed gekomen. Hertzog zal waarschiinliik ook dr. Malan zich nu vriendelijker tonen tegenover het Britse gemenebest dan hij tijdens zijn oppositietijd wel voorgaf te zijn. Malan zal ongetwij- feld wel, evenals Hertzog kost wat kost zijn standpunt handhaven. dat het in het belang van Zuid-Afrika is. buiten elk conflict te blijven. dat niet op eigen bodem ontbrandt. Daar de blanke Zuid-Afrikanen van alle voornaamste partijen de gemeensehappeliike vrees voor het communisme delen. is het niet ult- gesloten. dat Malan dit standpunt misschien moet laten varen. Ook al werd Smuts verslagen. 't feit ligt er dat op Smuts partij 524.239 stemmeri werden uitgebracht en op die van Malan 401.834. Dat ondanks deze totale stemmenmeer- derheid Smuts minder zetels dan zijn tegenstander verwierf. ligt aan het stelsel van kiesdistricten. Deze minderheid echter zal Malan wel een gematigder politiek doen voeren dan zijn partij-programma wel zou doen verrtToeden. Nieuwe verkiezingen immers door een nederlaag in het parlement veroorzaakt zijn voor Malan te ge- vaarlijk en Jan Smuts al gaat hij weer boeren blijft. ongetwiifeld als goed militair en strateeg op de loer liggen. Sic taansit. De Prinses-Regentes ontving j l. Vrijdag de minister van oorlog. lt. kol. A.- H. J. L. Fievez. Zaterdag de minister van verkeer en waterstaat ir. H. Vos en Maandagmorgen de minister van economisehe zaken prof. dr. J. R, M, van den Brink. WOENSDAG 2 JUNI HILVERSUM II: 7.15 Reveille: 8.30 Klanken van overal; 9.00 Och- tendbezoek bij jonge zieken; 9.35 Tsjech. Philh. orkest; 10.30 Morgen- dienst; 12.15 Harmoniemuziek; 12.33 Cello en orgel; 13.15 Van Rameau tot Ravel; 13.50 Gram, muziek; 15.45 Geurende tuinplanten; 16.15 Voor de schooljeugd; 17.30 Piano- duetten; 18.00 Nederlandse koren en korpsen; 19.15 Nieuws uit Indie; 19.45 Nederlands kamerkoor; 21.20 Racjjp Philh. orkest; 22.45 Avond- overdenking; 23.15 Orgelmuziek; 23.45 Tsjechische dansen en liede- ren. I HILVERSUM I: 7.15 Ochtendgym- nastiek; 7.30 Gram, platen; 8.18 Lichte morgenklanken; 9.00 Operet- te-programma; 9.30 Kwartet; 10.20 Onze keuken; 10.30 Als de stofzui- ger zwijgt: 12.00 Omroeporkest. 12.33 Voor het platteland; 13.20 Jan Corduwener; 13.40 Gram, platen: 14.15 Omroep kamerorkest; 15.00 Hoorspel; 15.30 De Regenboog; 16.15 Het stond in de krant; 17.15 Gram, platen; 17.35 Orgelspel: 18.80 Walt Disney selectie; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.15 Silvestri-kwar- tet: 20.20 Residentieorkest; 21.25 Hoorspel; 22.10 The Ramblers; 23.IS Graag gehoorde platen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5