MUD onderkleding Gerard Worm NU SCH0ENEN K0PEN! Vroom Dreesmann De K.V.P. was weer nummer een Vreemde huisvesting-politiek en „De Waarheid' Gemeenteraad van Limmen Avond-Vierdaagse r een goede krant voor stad en land op 16, 17, 18 en 19 Juni 1948 PAC. 2 NiEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vriidag 4 juni 1948 Verkiezingspropaganda langs straten en bruggen INCEZONDEN K.A.B.-HOEKJE AAN DE BURGERIJ VAN ALKMAAR Nationale Reclasseringscollecte ZOMER- INTERLOCK BROEKJE met opgezet elastieke band en overslag, 6 punten 3.75 INTERLOCK SINGLET hemdje zonder mou- wen, 6 punten. 3.75 Per stel, 12 punten 6.95 IN DE HOUTTIL Herenmodes - Heren- hoeden - Herenkleding (Ingezonden) Soekarno noaiv Sumatra vertrokkln Den Helder voor grote toekomst Subsidie voor Zuiderzeemuseum Amerikaanse auto's duurder? Benoeming leraar aan R.L.W.-school te Schagen Koersen en Frans Burmanje SPREKERS OP JONGEREN- APPeL IN ONS GEWEST Zwendel in maaltijdbonnen Marktberichten Neemt deel aan de J kunt U Onze inkoopafdeling i3 er in geslaagd beslag te leggen op een grote collectie mooi en prima fabrieks- schoenwerk, zowel voor Dames, Heren al* Kinderen 5.45 11.80 11.90 BIJ-V. D. SCHOENEN KOPEN BETEKENT GEEN RISICO LOPEN ALKMAAR - HOORN De tweede ronde van de verkie zingspropaganda van de KVP langs de openbare weg is van- nacht on twaalf uur begonnen. Twee ploegen rukten uit on de stad op verschillende plaatsen te versleren met de propagandaleu- zen, die thafs voor een ieder in het oog zullen valien. Voor de- genen, die vannacht aan de gang geweest zijn. is het liefdewerk, dat zeker gewaardeerd zal wor- den. Werk is er genoeg geweest van twaalf tot vijf uur; werk, dat alleen wordt ingegeven door het ideaai, dat de twee ploegen be- zieide. Deze mensen hebben zon- der meer laten zien. dat zij voor hun ideaai alles over hebben. want bij nacht en ontij, zoals het vannacht toch zeker genoemd kon worden. hebben zij de werk- zaamheden volbraeht met een en- thousiasme. zoals men dat zelden zal aantreffen. Nachtelijke ondememing. ,Uw verslaggever, die de eer had met een van de beide ploegen mee te mogen, werd 's avonds om kwart voor twaalf opgebeld, waarbij hem de boodschap werd gegeven. dat de ploeg gereed stond, om te vertrek- ken. Op de fiets naar de startplaats door een stortbui, zodat een ieder zich wel voor kan stellen, hoe de gevoelens waren van de persoon in kwestie, toen bij op de afgesproken plaats arriveerde. Daar echter mon- terde hij weer op want de stemming onder deze nachtbrakers, die deze nacht ,.plak- en hangwerk" zouden verrichten. was zo uitstekend, dat het werkelijk leek, alsof zij met het mooiste weer van de wereld van huis gegaan waren. in plaats van dwars door de regen. Klokslag twaalf uur startte de vrachtwagen, waarmede ondergete- kende op pad moest. De eerste tocht was naar de Houtvaartbrug, waar borden moesten worden opgehan- gen. Een enkele late voorbijganger werd blijkbaar aangetrokken door de vier mensen, die daar vol ener- gie op zo'n laat uur aan het werk waren, en keek, wat er gebeuren moest. De eerste ..schaapjes" waren dus over de dam. die moet leiden naar een juiste verkiezing van de vertegenwoordigers in de nieuwe Tweede Kamer. De vraag is echter, of dat tot die late wandelaars is doorgedrongen. Aan de slaperige gezichten te zien, was het echter te betwijfelen. Langzaam maar zeker vorderden wij en de eerste regendruppels van een nieuwe bui kwamen weer naar beneden. Niemand trok zich er ech ter iets van aan en zo kon het werk ongestoord doorgang vinden. Bij de Bergerbrug werd het evenwel te bar en moesten wij schuilen, d.w.z. de chauffeur en de verslaggever, die nu eenmaal een apart plaatsje innam, in de cabine van de auto, terwijl de anderen een goed heen- komen zochten in de beschutting van een boom of een huis. En in dit troosteloze weer naderde langzaam een agent van politie op de fiets, klaarblijkelijk om roet in het eten te gooien. Het bleek echter nogal los te lopen, want hij maakte alleen maar een praatje over het slechte weer en het werk. dat vastzat aan de verkiezingen. Wij hebben hem nog een keer teruggezien bij de Hei- loer brug, waar we nog eens begon nen zijn over het slechte weer (het was weer aan het regenen) en het werk, dat vastzat aan de verkiezin gen. Een ogenblik van angst is er nog geweest, toen wij met de vracht- auto moesten draaien op het Raaks- je. Een van ons zat al in doodsnood bij de gedachte, dat onze chauffeur ALKMAAR ALKM. WANDELSPORTVER. „DE JEEP" Alkmaarders nemen deel aan de ..Elfstedentocht". A.s. Maandag ver- trekt een tweetal dames en een heer van bovengenoemde vereni- ging naar Leeuwarden. om aldaar aan de, door het U.V.V. georgani- seerde Friese Elfstedentocht deel te nemen. Het zelfde pl.m. 220 KM. lange traject, hetwelk des winters per schaats wordt gereden, zal nu te voet worden afgelegd in het tijdvak van 8 t/m 12 Juni a.s. Deze tocht is een mooie training voor de a.s. ..Vierdaagse", waaraan door pl.m. 18 personen van bovenge noemde vereniging zal worden deelgenomen. K. J. M. V. Mannen van de driekamp en de handbalploeg. Vanavond trainen in de ronde O.! Vertrek 7 uur vanaf Truitje. DIERENBESCHERMING Sinds enige dagen zwerft op de Geestersingel een herdersbond. Ter beschikking; een zwerfpoes, ze is in zeer goede conditie, zeer ge- schikt voor een boerderij. Adres: mevr. de Roode, Westerweg 148 te Heiloo. Ter beschikking: type smaushondje en enige jonge poes- jes. Adres Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Alkmaar, 3 Juni 1948. Geachte redactie, Gaarne zou ik onderstaand arti- kel in uw blad opgenomen willen zien, waarvoor bij voorbaat mijn dank. In uw blad d.d. 2 Juni, verslag installatie burgemeester, heeft uw verslaggever naar aanleiding van het verzoek van de burgemeester voor het spelen van het Victory-lied waaraan wij helaas op dat moment zeer tot onze spijt niet konden vol- doen, wat al te scherp omschreven, wat veel stof heeft doen opwaaien onder de muzikanten en terecht. De muziek van dat lied Jag in de' kast, zodat wij het niet by ons hadden, want daar was de tljd te kort voor. „Dan maar uit het hoofd blazen". zegt de verslaggever. Hier wordt wel duidelijk uitgesproken de on- kunde. die men heeft over het doel en streven van een muziekdilettant. De muziek wordt beoefend om de muziek zelf en niet zo maar dit of dat uit het hoofd blazen. Dit is voor de beoefenaar funest en wordt ook zoveel mogelijk tegengegaan. Daarom hebben wij het ook niet gedaan. Wanneer uw verslaggever zich even met £5n van ons in verbin- ding gesteld had, zou hij zeker het verslag zo niet hebben geschreven. A. J. KAMP, Voorz. C.A.M. niet zeker van zijn zaak zou zijn en te water zou rijden. Voor ons geestesoog zagen wij begrafenissen, terwijl in het Noordhollands Kanaal borden dreven met biljetten van de KVP. We zijn echter weer heelhuids op ons punt van uitgang terecht ge komen. waar de warme koffie met broodjes en zoute haring gereed stond om ons weer een beetje op krachten te doen komen De plakploeg. Ook de ..plakploeg" was in die tijd klaar gekomen met het werk, dat gedaan moest worden. De een was hier echter nog natter dan de ander en vooral natte voeten sche- nen bij deze ploeg schering en in- slag te zijn. De heren hadden name- lijk een kwartiertje staan dauw- trappen bij de bunker in de Voor- hout, die beplakt moest worden. Volgend jaar zal in dit geval wor den voorzien, doordat van tevoren een van de propagandaploeg het gras zal maaien. Stijfsel is door de heren in ruime mate gebruikt, want het zat nog hier en daar verspreid. Een van de ploeg had zelfs een blauw oog, het- geen bij nadere beschouwing alleen maar een smerige veeg bleek te zijn. Als vanouds was de KVP weer de eerste, die op stap was gegaan voor de verkiezingspropaganda. De wer- kers, die zich daarvoor verdienste- lijk hebben gemaakt, mag zeker van deze plaats hulde worden gebracht voor hun offer, dat zij hebben ge bracht voor het welslagen van de verkiezingen De kringpropaganda- leider heeft in deze nacht ook van zijn belangstelling blijk gegeven. Een paar uur lang heeft hij door Alkmaar gefietst om de vorderingen van het werk te bekijken. maar al les verliep tot zijn voile tevreden- heid. Gezond gezin, Gezond volk, KVP De Gezinspartij. v. d. M. KAASMARKT ALKMAAR. 35.000 kg aanvoer 12 stapels fabriekskaas f 79- 3 sta pels Goudse volvet f 85.50; 8 stapels boerenkaas f 78.50, alles per 50 kg. Handel vlug. ALKMAAR Voor zover we de leden nog tij- dig kunnen bereiken. delen we mede. dat onze vriend L. Beumer van de Propagandadienst. Zaterdag- middag om 4.20 voor de K.R.O. spreekt over: ..Kinderen van drie- hoog achter". Bedenk, dat ook onze afdeling aan de kinderuitzending tijdens de vacantie meewerkt. Stel de bleekneusjes niet teleur. Als Vriend Beumer gesproken heeft, laat dan Uw hart spreken en geef ons even een berichtje, dat U een of twee kinderen wilt opnemen. Enkele opgaven zijn binnen ge komen naar aanleiding van de me- dedeling, dat er een vakafdeling voor kleermakers en' naaisters wordt opgericht. Maar we ver- wachten er nog meer. Wilt U eens in Uw omgeving informeren, of er nog meer belangstelling bestaat? Nogmaals wijzen we op de te houden Bedevaart naar Heiloo op Zondag 13 Juni a.s. Hedenmorgen kwam de aanmelding binnen van de lOOOe deelnemer. Laat ook Alk maar tonen vertrouwen te hebben in de voorspraak van Moeder Ma ria. Dus ook onze afdeling komt met een groot aantal deelnemers, evenals de buitenplaatsen. De buitengewoon hartelijke en feestelijke verwelkomng, die mijn gezin en mij vanwege de ingezete- nen van Alkmaar ten deel is geval- len, heeft ons zeer diep getroffen. Ik breng alien, de organisators, de kinderen, de deelnemers aan het defile, alsook het enthousiaste pu- bliek, oprecht dank voor -wat zij gedaan hebben om de lste Juni 1948 tot een voor ons onvergetelijke dag te maken. Alkmaar is ons tegemoet getreden met een mate van hartelijkheid, die wij bij wijze van verleend voorschot nog zullen moeten verdienen. Gunt ons daarvoor de tijd, zodra mijn ge zin zich in zijn nieuwe woonplaats zal hebben gevestigd. WIJTEMA, Burgemeester van Alkmaar Alkmaar, 3 Juni 1948 In Alkmaar wordt op Zaterdag 5 Juni a.s. de collecte gehouden ten bate van de samenwerkende re classeringsinstellingen, die teza- raen het Nationaal Bureau voor Reclassering vormen. Deze collecte wordt in het ge- hele land gehouden in de eerste week van Juni, terwijl de door deze collecten bijeengebrachte gel- den verdeeld worden onder 30 re- classeringsinstellingen, waaronder het Nederlands Genootschap voor Reclassering, de R.K. Reclasserings- vereniging, de Protestants Christe- lijke Reclasseringsvereniging, het Leger des Heils en verenigingen op het gebied der drankbestrijding. Laat de Alkmaarse collecte een succes worden, opdat de reclasse- ringsinstellingen, die zo nuttig werk doen, aan geldmiddelen worden geholpen. Nog te weinig staat de reclasseringsarbeid in de publieke belangstelling. Zij helpj degenen, die tijdelijk afgedwaald zijn ook in hun eigen geestelijk en maat- schappelijk belang, op de rechte weg terug te brengen of te houden. Duizenden vrijwilligers staan ge reed om deze afgeawaalden, indien zij van goeden wille zijn, te steu- nen. Dit is een werk, waaraan ieder kan meedoen, zij het niet daadwer- kelifk, dan door het verlenen van een geldelijke bijdrage. Daarom doe ik gaarne een beroep op de ingezetenen van Alkmaar om a.s. Zaterdag bij de Nationale Reclasseringscollecte met milde hand te geven. Want het zegenrijke werk der reclassering verdient dit in alle opzichten. De burgemeester van Alkmaar, WYTEMA DAHLIA'S ALKMAAR. De heer A. Bper- sen Jz., Schermerdijk 14, bracht'ons vanmorgen enkele dahlia's, met de mededeling, dat deze de eerste van de koude grond waren. BURGERLIJKE STAND Geboren: Theodorus A., z. v. T. A. Gaerthe en G. A. P. Klitsie; Ce cilia A. M., d. v. W. P. Oudejans en A. M. de Lange. Gehuwd: Cornelis Bakker en Jo hanna Timmer; Cornelis Ploeger en Geertruida C. Westerbeek; Adria- nus Stet en Catharina Admiraai; Nicolaas Piet en Maatje S. Ver- meulen; Nicolaas Wester en Aagje van der Meulen. Ondertrouwd: Pieter Ket en Pe- tronella Tesselaar; Gerrit C. Baken en Cornelia A. Jansen van Jorks- veld; Jan J. Smit en Grietje G. Ruiter; Ruurd v. d. Zee en Anna M. Oudhoff; Petrus E. A. Huijgens en Gijsbertha C. v. Liempt; Gerrit S. Blokker en Maartie Balder; Jan Rasch en Maria Smit. Overleden: Wilhelmina Stiitner, oud 61 jaar. ill II' In uw blad van 1 Juni 1948 komt onder het hoofd: „Vreemde huisves ting-politiek en „De Waarheid"," 'n ingezonden stuk van de R.K. Raads- fractie voor, waarvan de inhoud voor mij zo beledigend is, dat ik mij in mijn eer en goede naam acht aangerand. Ik heb straks veertig jaren van trouwe dienst bij de Pos- terijen achter de rug, een leven van zorg en moeite achter mij, elf kinderen in eer en deugd grootge- bracht tot trouwe katholieken op- gevoed en ben dan ook niet van plan dit schandelijk geschrijf zon der meer te laten passeren. Het is een aaneenschakeling van halve en hele onwaarheden, want wat zijn de feiten: Toen ca. twaalf jaar geleden mijn oudste zoon ging trouwen en noch zijn, noch mijn financiele omstan- digheden zodanig waren, dat wij gekke sprongen konden maken, kwamen wij overeen, dat hij voor- lopig bij mij zou inwonen. Timmer- man van beroep zijnde, maakte hij de nodige veranderingen en afschei- dingen en wij behielpen ons redelijk goed. Ik had toen nog een betrek- kelijk klein gezin. Evenwel, toen er kleinkinderen kwamen, betrok mijn jongen een eigen woning. Na Mei '40 hebben wij een vrouw onderdak verschaft, wier man als krijgsgevangene was weggevoerd Na de bevrijding verzocht mijn schoonzoon mij, hem en zijn gezin tijdelijk te huisvesten. Hij kon ei ders niet terecht. Wij hebben hem geholpen. Aangezien het hier echter een soort ..crepeer-geval" betrof, heeft de huisvestingscommissie hem later een huis toegewezen. Mijn kinderen zijn nu alien vol- wassen, ik heb er nog zeven thuis, terwijl drie maanden van het jaar mijn zoon, die voor priester stu- deert, met vacantie thuis is. Totaal dus, mijn vrouw en mij inbegrepen, tien personen, die worden gehuis- vest. Wij dachten nu eindelijk voor goed uit de ellende te zijn bevrijd. Spoedig echter werd mij meege- deeld. dat een deel van mijn huis zou worden gevorderd. Het werd aldus voorgesteld, dat ik vroeger niets liever deed dan verhuren. Ik zou nu onderdak moeten geven, niet aan eigen kinderen doch aan vreemden, wat vanzelfsprekend de situatie nog ontzaggelijk moeilijker maakte. Daarbij vorderde men ook nog dat deel van de zolder, dat deels door een schot afgescheiden, altijd tot slaapplaats van de meisjes had gediend. Ik begaf mij onmiddellijk naar het r.k. lid van de huisvestings commissie, de heer Schm., die ik de zaak uiteenzette. Hij is komen kijken, doch instede iets voor mij te doen, schijnt h^j .het te zijn. die in de commissie het vermoeden heeft uitgesproken, dat mijn gezin niet uit tien, doch uit zes personen bestond. Wat hem daartoe bewogen heeft, is mij nog altijd een raadsel. Een mijner zoons raadde mij toen aan eens naar de heer Broersma te gaan, die al jaren in onze familie geen onbekende is. Trouwens, deze staat in het dorp algemeeen bekend als iemand, die gaarne iedereen met raad en daad terwille is, als hij in moeilijkheden verkeert en dat onge- acht geloof of politieke richting. En het is mij onbegrijpelijk, dat onze raadsfractie door de heer Br. voor te stellen als een wolf in schaaps- kleren, niet beseft, dat zij zich in het dorp als in de omtrek onsterfe- lijk belachelijk heeft gemaakt. De heer Br. gaf mij in overweging mij tot de r.k. raadsfractie en de geestelijkheid te wenden, omdat die naar zijn zeggen, mij doeltreffender konden helpen. Ik heb aan die raad gehoor ge geven, en een uit de fractie thuis opgezocht. Hij uitte zijn veront- waardiging, dat men mij zo behan- delde, terwijl, zo gaf hij te kennen, de r.k. wethouder, die een kasteel van een huis met 15 a 17 kamers be- woont, terwijl hij slechts drie kin deren heeft, ongemoeid wordt ge- laten. Hij zou zijn best voor mij doen. Hier is helaas niets van te recht gekomen. Achteraf vernam ik, dat ook hem was meegedeeld, dat ik de zaak t.a.v, de grootte van mijn gezin, bedriegelijk had voorgesteld. Daarop heb ik de r.k. wethouder opgezocht. Ook hjj werd t.a.v. de grootte van mijn gezin misleid. Ook hij heeft niets voor mij gedaan ge- kregen. Pas toen heeft de heer Br. de zaak in de raad ter sprake ge- Isracht. Gewapend met mijn trouw- boekje en een uittreksel uit het be- volkingsregister is hij daarna in de commissie voor de huisvesting ge weest. Geen argument mocht baten. Hij kreeg nul op het request. Wat nu de verkiezingsstunt in de Waarheid betreft, de heer Br. heeft mij verzekerd, dat dit blad een ar- tikel was toegezonden, eensluidend met dat, hetwelk in zijn geheel in de Alkmaarse Courant is opgeno men. De toevoeging over de hou- ding van onze fractie, hoewel ove- rigens juist, is niet van hem. Tensiotte wii ik opmerken, dat hetgeen aan het slot wordt gezegd, slechts een bewijs is, dat men aan die kant met het geval verlegen zit. Want talloze malen eerder, dan het verhaal over de wolf in schaaps- kleren, past hier de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan. Bergen, N.-H., 2 Juni 1948. F. KOPS (Naschrift redactie): Wat het ar- tikel in de Alkm. Crt. betreft, dit werd enkele dagen daarna door de redactie van dat blad zelf tegenge- sproken. (Adv.) K. J. B. HEILOO HEILOO Het zomerprogram- ma begint. Allereerst gaat de tafel- tennisclub morgenavond een bezoek afleggen bij onze vrienden uit de Langendijk. Jongens, een zware op- gave, doch jullie hebben meer voor hete vuren gestaan. Wij rekenen op een sportieve revanche. De voetbal gaat ook weer rollen. Aanvankelijk zou hedenavond ge- speeld worden, maar in verband met het H. Hartfeest is deze wed- strijd tot de volgende week opge- schort. Wat onze athletiekafdeling be treft, op 20 Juli wordt een district- spordag in Alkmaar gehouden. Ver schillende nummers worden daar afgewerkt, o.a. estafette, kogelsto- ten. verspringen, touwtrekken. De deelnemers moeten zich hedenavond bij het bestuur opgeven, daar de termijn van inschrijving bijna ver- lopen is. Hedenavond na het Lof toneelre- petitie voor het cabaretgezelschap. Wij rekenen op alien. De slotavond moet een waardig slot vormen voor het afgelopen seizoen. Het Bestuur DE GEMIDZA ACTIEF! HEILOO Naar wtf vernemen hebben de beide plaatselijke mid- denstandsverenigingen uit haar midden een comitd benoemd, dat zich zal belasten met de organisa- tie van een tentoonstelling van nering, bedrijf, industrie en tuin- bouw'in de gemeente Heiloo in de vorm van advertenties in natura. Men wil eens metterdaad tonen, tot welke prestaties de Heiloo'se middenstand reeds weer in staat is. De tentoonstelling zal worden gehouden op 23, 24 en 25 Septem ber a.s. en er zullen ook verschil lende attracties aan verbonden zijn. Het spreekt wel van zelf, dat wij onze lezers regelmatig op de' hoog- te zullen houden van hetgeen er verder met de tentoonstelling ge- beurt of staat te gebeuren. Nu reeds kunnen wij mededelen, dat de deelname zo groot is, dat niet alleen de twee grote tentoonstel- lingstenten geheel gevuld zijn, maar dat het comitG zelfs uitziet naar md£r ruimte. Het belooft iets goeds te worden! AANBESTEDING HEILOO Bij de op 2 Juni j.l. gehouden aanbesteding voor het bouwen van een semi-permanente 3-klassige school voor Chr. Lager Onderwijs te Heiloo is als volgt in- geschreven: Fa. IJ. Kops en Zn., Heiloo f34.900: Fa. IJ. Kroonenburg Heiloo f44.975; Fa. M. van Steeg, Heiloo f39.400; Gebr. Kuijper, Hei loo f39.300; Gebr. Opdam, Heiloo f40.970; D. Langendijk, Heiloo f40.022 Fa. de Haan en Reek, Alkmaar f43.450; Fa. J. Rosing en Zn., Eg- mond a/d Hoef f35.683; Fa. R. J. L. Bot, Alkmaar f49.450; Fa. A. Peper- kamp, Alkmaar f49.500; Fa. P. Doorn. Zijpe f55.460; Fa. Gebr. de Geus. Heiloo f37.988: Bouwbedrijf Berghuis, Velsen f47.350.75; Fa. P. Kaandorp, Heiloo f36.680; Fa. K. Hoopman, Nieuwe Niedorp f35.338; L. van der Lingen, Wormer f35.100. De begroting bedroeg: f38.987. GEMEENTERAAD EGMOND AAN ZEE In de Dinsdagavond gehouden zitting van de Gemeenteraad werd eervol ont- slag verleend aan Mej. Heep als Onderwijzeres aan de O. L. School, Op een verzoek van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies om me- dewerking, om op kosten der Ge meente een school te stichten voor de kinderen, die hier langere tijd verblijven, werd afwijzend be- schikt. Wel was er een verklaring bij de stukken, dat minstens 50 kinderen de school zouden bezoe- ken, doch de bij de wet vereiste handtekeningen van ouders van 50 leerlingen ontbraken. De Voorzitter wist ook nog niet tot welke conse- quenties dit kon leiden. Vervolgens werd een nieuwe politieverordening vastgesteld. De heren Dekker en Glas werden benoemd tot Gemeen- tewerkman. Bij de Rondvraag kwam het voorstel van de heer Groen, om de salarissen van de beide Wethouders van 200 gulden tot 350 gulden te verhogen. Met alg. stemmen werd aldus besloten. BURGERLIJKE STAND OUDORP Gehuwd: Joh. Gras en Tj. van der Veen. VERKIEZINGSACTIE K.V.P. Ook de afd. Oudorp van de K.V.P. heeft de verkiezlngsactie ingezet. De ijverige propaganda- club is er, gewapend met plakpot en ladder, in een boerenwagen op uitgetrokken en heeft op de meest in 't oog lopende plaatsen, het be- kende K.V.P. affiche: „Gezond ge zin. Gezond volk", aangebracht. Ook het eerste strooi-biljet en een propaganda-„Opmars" hebben hun weg in de gemeente al gevon- den. DE OUDEN VAN DAGEN WEER OP REIS SCHOORL Dezer dagen kwam het bestuur van de reisvereniging voor ouden van dagen weer bijeen, om de plannen voor deze zomer te bespreken. Met algemene stemmen werd besloten ook dit jaar weer een tochtje met de Schoorlse oudjes te maken. De ingezetenen hebben steeds spontaan meegewerkt om deze reisjes te doen slagen. zodat de commissie verfrouwt, dat ook deze keer die medewerking niet achterwege zal blijven. De burge meester, Mr. C. A. J. Jochems, heeft zich bereid verklaard in het comite zitting te nemen. Aan de dames, die door huwelijk of vertrek uit de gemeente zijn vertrokken en steeds hun krachten beschikbaar stelden voor de orga- nisatie van deze reisjes, werd har- telijk dank gebracht. Er zijn daar- door enkele helpsters uitggvallen, wier plaatsen door anderen moeten worden ingenomen. Willen enkele dames zich voor dit mooie doel aanmelden bij de secretaris F. Mosk te Schoorl? VERKEERSEXAMEN WAARLAND Te Schagen werd op Dinsdag 1 Juni schoolverkeers- examen gehouden, uitgaande van de afdeling Veilig Verkeer te Scha gen. Van de Sint Jansschool alhier werd daaraan deelgenomen door 9 leerlingen, die alien slaagden. De namen der geslaagden zijn: Rens Dekker, uitmuntend, Truus Stoop Veronica Bruin. Betsie Bleeker,' Truus van Schagen, Johanna Jas pers. Bernard Stam, Nico Zutt, Ber nard Ruiter. DJOGJA, 3 Juni. Aneta Heden- ochterld is president Soekarno voor een inspectiereis van een maand naar Sumatra vertrokken. Soekar no wordt vergezeld door minister Soekiman, de hoge commissaris voor Sumatra Soerjo e.a. Generaal Soedirman zou de reis ook meema- ken, maar om onbekende redenen heeft hij van dit voornemen afge- zien, aldus meldt Antara. Bij het vertrek waren Mohammed Hatta, Hadji Agoes Salim, Sjharir en de sultan van Djogja aanwezig. Alvorens naar Sumatra te ver- trekken, heeft Soekarno aldus Reuter in een radioboodschap het volk ertoe aangespoord, de eenheid, welke zij bezwoer bij de viering van de veertigste verjaar- dag van de nationalistische bewe- ging, welke verleden maand viel, in de practijk te brengen. DEN HELDER. Tijdens de Woensdagavond gehouden verga- dering van de Helderse gemeen teraad, waarin de begroting werd behandeld, deelde burgemeester Ritmeester mede, dat de minister van marine heeft laten weten, dat Den Helder op I Januari 1952 kan rekenen op een marinebczetting van 360 officieren, 640 onderoffi- cieren en 4000 korporaals en man- schappen; dat is het dubbele van voor de oorlog. Men is thans bezig zo ging de burgemeester verder met het projecteren van een nieuwe marine- haven, zodat de voPruitzichten voor de stad alleszins gunstig zijn. Deze marine-uitbreiding betekent echter een verzwaring van het wo- ningprobleem. In 1952 moeten alleen al voor het marine-personeel 3770 woningen beschikbaar zijn. Reke- ning houdend met een uitbreiding van de Rijkswerf en andere burger- lijke diensten voor de marine, is het niet te verwonderen, wanneer de particulieren bij de woningtoe- wijzing enigszins in de knel komen. De burgemeester wees er op, dat op 1 Juni 619 woningzoekenden ston- den ingeschreven. Dit zijn dan alien inwoners, die hier ter stede werk- zaam zijn. Daarbij komen nog de duizenden, die hier niet werken, maar als oud-stadgenoten verlan- gend uitzien naar de mogelijkheid tot terugkeer. Wij kunnen hierbij aantekenen, dat een derde van de woningvoor- raad tijdens de bezetting ten offer viel aan de vernielzucht en afbraak- politiek van de vijand of aan de vele bombardementen. Den Helder, dat voor de oorlog bijna 40.000 zie- len telde, heeft thans 31.000 inwoners. aans weer ruim Teneinde te voorkomen, dat waar- devolle herinneringen op het gebied van folklore, geschiedenis, bedrijfs- leven, enz. rond de oude Zuiderzee ten gevolge van afsluiting en droog- legging verloren zouden gaan, heeft de regering destijds besloten tot een van Rijkswege te stichten Zuider zeemuseum, waarvoor het gemeen- t'ebestuur van Enkhuizen een zeven- tal panden, waaronder het bekende Peperhuis, en een subsidie van f 100.000.ter beschikking heeft gesteld. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland stellen thans de Provinciale Staten voor, in de jaren 1948 tot en met 1952 een subsidie te verlenen van f 10.000.per jaar, als werk- kapitaal voor de inrichting van het museum. Daarna zal worden over- wogen of er aanleiding bestaat een bijdrage te verlenen in de kosten van exploitatie. DETROIT, 2 Juni (A.N.P.-Aneta) Men verwacht, dat tengevolge van da onverwacht grote loonsverho- ging bij de General Motors en de Chrystel bU de derde loonronde van de afgelopen week het slechts een kwestie van tijd zal zijn, dat de prijzen voor Amerikaanse auto- mobielen zullen worden verhoogd. NATIONALE RECLASSERINGS- DAG EGMOND AAN ZEE Evenals het vorig jaar hebben de samen werkende Reclasseringsinstellingen het voornemen een Nationale Re- classeringsdag te organiseren. Deze collectedag zal voor Eg- mond aan Zee gehouden worden op Zaterdag 5 Juni a.s. Het plaatselijk comite van Uitvoering bericht ons, dat deze collecte niet geschiedt ten bate van de politieke gevange- nen. De Stichting Politieke Belin- quenten staat geheel los van de bestaande reclasseringsinstellingen en deelt dus niet mee in de op- brengst der collecte. LIMMEN De raad van de ge meente Limmen kwam onder voor- zitterschap van Burg. J. J. Nieu wenhuijzen in openbare zitting bij een. Bij de ingekomen stukken was een goedkeuring van Ged. Sta ten betreffende de wijziging in het uitbreidingsplan, aangaande het nieuw aan te leggen sportterrein. Aan B. en W. werd machtiging verleend om eventueel tot aankoop van betreffende percelen over te gaan. Goedgekeurd werd een voorstel om een overeenkomst aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederl. ge- meenten te 's-Gravenhage voor een bijzonder crediet in rekening-cou- rant-overeenkomst, voor de finan ciering van de woningbouwuitga- ven, groot ten hoogste f 30.000. Tot leden van het stembureau bij de komende verkiezingen werden benoemd de wethouders Comman- deur en Leijen, met als plaatsver- vangers de ambtenaren Admiraai en Wulp. Hierna werd overgegaan tot het voorstel tot aankoop van een bouw- terrein aan de Kerkweg (eigenaar M. Kunst) voor uitbreiding van de gemeentelijke woningbouw. De eenstemmigheid, welke steeds het kenmerk is van de raadsverga- dering hier ter plaatse, werd bij dit voorstel wreed verstoord. Het raadslid Pepping kon zich met deze aankoop niet verenigen, Volgens hem werd bij deze aankoop het recht van derde geschonden. Dit werd dOor wethouder Commandeur bestreden. B. en W. stelden het al- gemeen belang vodr het persoon- lijke belang, en brachten het voor stel in stemming, waarna het werd aangenomen met 5 stemmen voor en 2 tegen. Tegen stemden de raadsleden Pepping en Mooij. Besloten werd in te gaan op het voorstel tot verkoop aan de stich ting „Het Noordhollandse Land- schap", het perceel sectie A no. 1018, de Munikkenhorn, aan het Overdie, voor de som van flOOO. Eventuele huurders van deze perce len kunnen dit voorlopig nog 30 jaar gebruiken. Een verordening regelende het verrichten van vordering, tot be- vordering van een doelmatige ver- deling van woongelegenheid, werd vastgesteld. Evenzo een herziening van het uitbreidingsplan ten op- zichte van een gedeelte aan de Visweg, aan de Westzijde van de straatweg (transformatorhuisje) en aan de Oostzijde (de gemeentelijke woningbouw). Een subsidie-aanvra- ge van het Oranjecomite werd voorlopig aangehouden. Na neg enige voorstellen van reglementen en verordeningen van minder 1 be lang, werden nog enige reclames behandeld. In de rondvraag vroeg de heer Pepping aandacht te schenken aan de afwatering bij de riieuwbouw, terwijl de heer Kroone het opnam voor de klagende tuinders in de omgeving van het jeugdspeelveld. Men zal streven naar een geschikte- oplossing. De heer L. Bregman is benoemd tot leraar in vaste dienst aan de Rijkslandbouwwinterschool te Scha gen, te rekenen met ingang van de datum, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden. JONGEREN-APPEL 1948. Op Za terdag 5 Juni 1948. Te Hoorn, In de grote Parkzaal. En waarschijn- lijk, wegens de grote belangstelling, ook nog in een kleinere zaal daar bij. De kaarten vliegen weg. En nu schijnt er misverstand te zijn: Ik kom er toch niet meer in, zeggen sommigen, want het is al uitver- kocht. Zo is het nu ook weer niet. De grote zaal loopt zeker vol, maar reeds overwoog de leiding van de Jongerenkring, in hetzelfde gebouw een parallelvergadering te organi seren. Men loopt dus geen kans, Zater dag voor een dichte deur te komen, maar wie alle risico wil vermijden, doet verstandig, niet te wachten, maar zich een kaart aan te schaf- fen, die bij alle jongeren-afdelingen van de K.V.P. in ons gewest ver- krijgbaar zijn. Met de organisatie van deze grote bijeenkomst, waarin uit heel Noord- Holland op de eerste plaats de jon- geren dames en heren! maar ook de ouderen worden verwacht, heeft de Jongerenkring van de KVP in de Kring Den Helder een goede beurt gemaakt. Op grond van de ontwikkeling van de jongerenbewe- ging in ons gewest, mag verwacht worden, dat ook voor dit „appel" grote belangstelling zal bestaan. De berichten dienaangaande laten geen twijfel voor het te verwachten suc ces over. Hier en daar kunnen de besturen der ouderen-afdelingen eigenlijk wel een voorbeeld nemen aan de activiteit der jongefen. Om half vier morgenmiddag wordt voor dit „app61" de reveille gebla- zen in het Hoornse Park aan het Achterom. Het Tweede Kamerlid Theo Koersen uit Amsterdam en de vice-voorzitter van de Amster- damse Jongerenkring, Frans Bur manje, die ook zijn woordje kan doen, zullen het woord voeren. De eerste over de taak der jongeren in de K.V.P., de tweede over het com- munisme. Er zal wat te leren zijn, het propagandavuur zal nog eens aangestoken worden. Jongeren, present. Morgenmiddag op, naar de Parkzaal in Hoorn. Het is de Sliedrechtse politie ge- lukt de hand te leggen op een vijf- tal personen. dat gedurende de laatste mganden niet minder dan 3000 maaltijdbonnen, vertegenwoor- digende een waarde van 107.000 rantsoenbonnen, heeft ontvreemd en' deze langs tal van kanalen heeft verzilverd (in rantsoenbonnen heeft omgewisseld). NRD.-SCHARWOUDE, 4 Juni. 1600 kg vroege aardappelen 22.10 23.20; kleine 15.60—16.30. LANGEDIJKER GROENTEN- CENTRALE. 110.000 kg aardap pelen 21.6024, kleine aardappelen 14.5016.60; 12.500 kg rabarber 5.50- 5.60; 430 kg bospeen 2429; 200 kg tomaten 161165. OBDAM, 4 Juni. 2250 kg grote aardappelen 20.90—22.60; 475 kg drielingen 13.50—15.90; 125 kg kriel 13.30. MARKTOVERZICHT SCHAGEN SCHAGEN Het koude weer der laatste dagen deed zijn invloed gelden op de handel. Flinke aan voer, weinig kooplust. Het prijsniveau van de lammeren, wat verleden week reeds een ge- voelige knak kreeg, begon thans nog iets lager en varieerde van f 23 tot 1 32. De schapenhandel maakte noteringen van f 55 tot f 80, maar de handel was stug. Ook de rundveehandel was vrij- wel gelijk aan vorige week. Ruime aanvoer, veel belangstelling, weinig handel. Gelde koeien van f 450 wa ren geen uitzonderingen, terwijl verse maar sporadisch boven de f 700 uitkwamen. De paardenhandelaren waren evenmin optimistisch gestemd. Bij een vrij behoorlijke aanvoer waren rossinanten in alle prijsklassen aan wezig. Slagers waren in hoofdzaak de kopers en de prijzen liepen van f 400 tot f 800 met stugge handel. Mede doordat thans ook lichtere biggen waren aangevoerd, vertoon- de deze afdeling een ander prijs- beeld dan vorige maal. Van op- gaande prijzen was echter niets merkbaar. Met stugge handel wer den hier prijzen gemaakt van f 30 tot f 60. De aangevoerde kalveren waren vlug van de hand daar zij alien ge- leverd werden, prijzen f 20 tot f 30. De pluimveehandel kon met een kleine ruimte volstaan; de aanvoer was miniem. Konijnen gingen van f 3 tot f 15. Oude kippen f 3, jonge kippen waren in 't geheel niet aan wezig; terwijl enige jonge bokki/i f 6 tot f 10 opbrachten. HET EERSTE AUTO-SERVICE STATION IN EGMOND AAN ZEE EGMOND AAN ZEE De heer Groot heeft per 1 Juni in Egmond aan Zee een Garage- en Taxi be drijf geopend, met twee moderne wagens. Tot heden was er in Eg mond aan Zee nog geen auto-ser vice-station, zodat automobilisten, die Egmond aan Zee bezochten, eerst in den Hoef de nodige service konden vinden. De oude Garage aan de Prins Hendrikstraat is geheel gemoder- niseerd. Een keurige Shellpomp wijst U de plaats der Garage reeds van verre aan. Er is een ruime ge- legenheid tot stalling en tevens een reparatie inrichting voor rij- wielen en motoren. Dit voorziet in Egmond aan Zee in een grote be- hoefte. Wij juichen dan ook het initiatief van de heer Groot van harte toe. Egmond aan Zee is een mooi bedrijf rijker geworden. Aan de Egmondse autobezitters wordt nu overgelaten, om te be- wijzen, dat Egmond aan Zee dit bedrijf waardig is. DEELNEMING: Leden en niet-leden mits zij de leeftijd van 14 jaar hebben bereikt. HERINNERIN G: Bij het met goed gevolg volbrengen van dit wan- delsport-evenement ontvangt de deelnemer (ster) het bekende N.W.B. avond vierdaagse kruisje. INSCHRIJFGELDEN: Dit bedraagt voor leden der N.W.B. van 16 jaar en ouder f 1,75, niet-leden f 2,25 per persoon. Jeugdleden van 12 t/m 15 jaar f 1,25, niet-leden alien vanaf 14 jaar f 1,#5. SLUTTING DER INSCHRIJVING: Dinsdag 8 Juni a.s. Na deze datum wordt het in- schrijfgeld met 50 ct verhoogd. INSCHRIJF-ADRESSEN: Joh. Straus, Westerweg 182, Heiloo. W. Veldkamp, K. van 't Veerstraat 55, Alkmaar. G. Dilling, Fnidsen 50, Alkmaar, tel. 4267. KINDERSCHOENEN Snoezige modellen in lieflijke tinten, reeds vanaf DAMESSCHOENEN prima pasvorm in diverse modekleuren en modellen 4 HERENSCHOENEN bruin en zwart calfsleder, slanke leest met gemakkelijke pasvorm

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2