Hervatting van politionele actie weinig waarschijnlijk BIJ DE K.V.P. THUIS 1 RADIO B DE SPEURHOND Maar wel een politieke en economische actie tegen Overtrad Eindhovense pastoor het processieverbod Wanneer de bom barst Meer bevoegdheid voor federale Conferentie? De auto Het Partij-bestuur ziet ver vooruit,maar de verkiezingsraadwas zo lek als'n mandje Ze/ U iets? Naar wij vernemen: Off icier van Justitie vraagt vrijspraak wegens gebrek aan bewijs J STORM EN STILTE NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdag 4 Juni 1948 PAG. 3 Zwarte autohandel PROGRAMMA Duitse kinderen siuipen over de grens Kerkdieven gearresteerd s.s. JACOB CATS" Wegens machineschade ten anker voor Engelse kust Het verhoogde vet-rantsben voor de jeugd Loods verbrand in Larens bewaringskamp 200.000 Europese vlucht-elingen naar de V.S. HET NEDERL. EFLTAL TEGEN ZWEDEN Gifmengster stoat in hoger beroep terecht De bouw van de nieuwe Rijksvisafslag te Ilmuiden, die de door de Duitsers vemielde gaat vervangen, vordert goed. Een groot gedeelte van het buitenwerk is gereed. Inwendig is men bezig de zalen in te richten. In het najaar hoopt men de nieuwe vis- afslag, die een lengte heeft van 180 meter, in gebruik te kunnen nemen. De aankomst' van de „Waf,erman" FEU! L L E T O N "Volgens betrouwbare zegslleden te BaSavia zouden er twee wegen openstaan om een einde aan de crisis te maken. indlen het repu- blikelns antwoord aan de Neder- landers onaanvaardbaar zou blij- ken. Het ene altematief zou zijn, het geschil wederom voor te leg- gen aan de Veillgheidsraad en het andere: over te gaan tot onder- handellng op basis van de on- langs informed door de commis- sle voor goede diensten gedane nieuwe voorstellen voor een re- geling van het geschil. Volgens betrouwbare bronnen uit beide partijen is het weinig waar schijnlijk, dat. indien de onderhan- delingen mochten worden afgebro- ken. het zou komen tot een her vatting van de politionele actie. In brede Ned. krlngen heerste de op- vatting. dat de republiek niet lan- ger de beheersende politieke factor in de archipel is en dat het groot- ste deel van de aandacht dient te worden geschonken aan de verlan- gens der niet-republikeinse Indone- siers. Van sommige zijden wordt gemeend dat. indien de Nederlan- ders een verdere samenwerking met de republiek niet meer moge- lijk achten. de bevoegdheid van de federale conferentie te Bandoeng dient te worden uitgebreid tot die ener constituerende vergadering. Dit echter zou, volgens de republikeinse opvatting, het begin zijn van een politieke en economische actie te gen de republiek. welke dan in de plaats zou treden van een politio nele actie. Wat betreft het wederom voor- leggen van het geschil aan de Veiligheidsraad. werd door de ge- zaghebbende kringen, die Reuter hier aanhaalt. gemeend, dat in dit geval de bevoegdheden van de commissie voor goede diensten zou den worden uitgebreid, om haar in staat te stellen. in het geschil te kunnen bemiddelen. Dit zou echter vermoedelijk stuiten op verzet van Ned. zijde. die zouden blijven bij Een expediteur uit Bergen op Zoom, did naar de automarkt te Tilburg was getogen kreeg daar 'n wagen, die hem wel leek, aangebo- den voor f 15000.Hij hield enkele dagen respijt en waarschuwde in- tussen de economische recherche. Daarop-verzocht hij de wagen in Bergen op Zoom af te leveren, waar de Zaandammer B. werd gegrepen. Het bleek dat de wagen normaal was gekocht voor f 5100.door zekere I. uit Zaandam, die het met een zoet winstje van f 8000 over- deed aan B. B. wilde er dus nog f 7000 winst op maken. Een com- missionair, eveneens uit Zaandam, die bij de verkoop van de wagen een aardig bedrag had getoucheerfl kon ook worden opgespoord. De drie Zaandammers werden gear- resteerd. ZATERDAG 5 JUNI HILVERSUM II: 7.30 Maria ter ere; 7.45 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 11.15 Franse opera's; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Schoolradio; 12.15 Licht pianospel; 12.33 Lunchconcert; 13.50 Film en toneel; 14.35 Omroep Kamerorkest; 15.15 Jonge kunstenaars; 15.45 KRO kiosk; 17.00 De Wigwam; 18.00 Pianoduo; 18.40 Spinenza; 19.15 Metropole-orkest; 19.45 Kampvuren langs de evenaar; 20.20 Lichtbaken; 20.50 Omroeporkest; 21.25 Pluvier knapt het op; 22.00 Weekend-sere nade; 22.45 Avondgebed; 23.15 Radio Philharmonisch orkest. HILVERSUM I: 7.30 Gram, platen 8.18 Lichte morgenklanken; 10.00 Morgenwijdlng; 10.20 Radio-feuille- ton; l0.45 Volksliedjes; 11.00 Licht ork'est-concert; 12.00 gram, platen; 13.00 Voor de Ned. Strijdkrachten; 13.30 Tango-rumba-orkest; 15.15 „The Ramblers"; 16.15 Amateurs; 16.45 Om en nabij de twintig; 17.15 Radio Philharmonisch orkest; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijdkr,; 19.00 Artistieke staalkaart; 20.15 Vrolijk programme; 21.30 Week-end orkest; 22.00 Hoorspel; 22.30 Kwar- tet Jan Corduwener; 23.15 Dans- muziek. £*ROTE MENSEN zijn dikwijls niet anders dan kleine kin- deren. Dat heeft zijn aardige kant ook. Met zo'n echt kinder- lijk genoegen kunnen zij er naar kijken, welk een prachtige, splinternieuwe auto aan hun be- gerige ogen voorbij glijdt, ge- ruisloos als een slee, zoals men tegenwoordig zegt. Hun gezicht ztraalt van verrukking over het nieuwste type Amerikaanse wa gen; zij zijn enthousiast over een Frans model of hemelen de voordelen van een Engels merk op. Soms ook raken zij opgeto- gen over de Duitse Volkswagen en roemen de zuinigheid in het gebruik, de snelheid en het com fort van bergruimte en andere voortreffelijkheden. Ook de kleur en de lijn weten de be- wonderaars in verrukking te brengen. Maar avond na avond gaan zij naar bed om te dromen van de auto hunner wensen, die zij zo lang geleden al aange- vraagd hebben en die nog steeds maar onderweg is. MARCUS hun reeds eerder geuite opvatting, dat het geschil een inwendige aan- gelegenheid is, en zich afspeelt in een onder Ned. souvereiniteit stamd gebied en waarin de Veiligheids raad geen bevoegdheid bezit om tussenbeide te komen. Ingeval de Veiligheidsraad aan deze Ned. opvatting geen recht wenste te laten wedervaren, zouden nog altijd volgens Reuter's zegs- lieden de Nederlanders vermoe delijk dreigen met het terugtrekken van hun leger uit Indonesie met de suggestie, dat de Veiligheidsraad dan een eigen krijgsmacht naar In donesie zal zenden, teneinde een. situatie te vermijden, welke nu in Palestina is ontstaan. Andere bron nen achten het weer waarschijnlijk, dat Frankrijk gebruik zou maken van zijn vetorecht, indien aan de Veiligheidsraad zou worden voor- gesteld, de C.V.G.D. van groter be voegdheden te voorzien. Deze bron nen achtten het uit dien hoofde in het belang van de republiek, het geschil buiten de Veiligheidsraad te houden en er alles op te zetten om bij de onderhandelingen haar huidige gevaarlijke politiek te ver- laten en de alternatieve voorstellen van de C.V.G.D. te aanvaarden. Over deze informele voorstellen van de C.V.G.D. zijn officieel nog geen bijzonderheden gepubliceerd, doch uit betrouwbare bron wordt vernomen, voorzien zij in een alter natieve oplossing in het ontwerp van de toekomstige deelstaten en hebben zij verder betrekking op 'n oplossing voor de volksstemming, waardoor een weg zou worden ge- opend tot een bespoediging van het toetreden van de republiek tot de federale interim-regering. Een en ander zou het vestigen van buiten- landse betrekkingen door de repu bliek, zoals de overeenkomst met Rusland, overbodig maken. In de laatste weken neemt de il- legale grensoverschrijding van Duit se kinderen In het Limburgse grens- gebied hand over hand toe. De Ne- derlandse grensbewaking heeft aan het toezicht hierop de handen vol, want de kinderen komen in de grensdorpen overal bedelen om etenswaren, terwijl in enkele ge- vallen ook diefstallen worden ge- pleegd. In de week van 23 tot 29 Mei zijn alleen onder de gemeente Ubach over Worms meer dan twin- tig Duitse kinderen in leeftijden, varierend tussen 6 en 18 jaar, die over de grens gekomen waren, aan- gehouden en naar Duitsland terug- gestuurd. Ook volwassenen probe- ren over de ghens te siuipen om eten te halen. Tegenover deze in fringers wordt met grote gestreng- heid opgetreden. EWONDERENSWAARDIG valt te noemen het optimisme van de leiding der thane zo veelbeeproken Katholieke Volks- partij. Vandaag zijn overal de candidaten voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing ingediend, de propaganda-actie is a.h.w. nau- welijks in gang zij loopt over het algemeen goed, al kan het hier en daar nog beter en reeds heeit het Partijbestuur de „eerste steen" gelegd voor het tweede Partij-congres! Dit zal eind November in Utrecht worden gehouden. met een viertal actuele inleidingen, en een speciale Benelux-avond. Er worden van de inleidingen vooraf stellingen en korte samenvattipgen gepubliceerd, aan de hand waarvan de aldelingen der Partij de Congres-stof vooral kuynen bestuderen. Het Congres zal zo- doende tot nog meer verantwoorde besluiten kunnen komen! IN AFWACHTING van deze blijde dagen, die de vorming en scho- ling en het na-denken in de verschillende Part-instanties zul- len stimuleren, gaat de Partij thans onderduiken in de verkiezingspro- paganda. Dat zij dit welvoorbereid, serieus en actief doet. is wel ge- bleken uit de mededelingen, welke de Partijsecretaris, voorzitter van de Centrale Propaganda-raad, dr. Albering, op den conferentie met de pers gisteren in Den Haag deed. Van de affiche „Gezond Gezin, Gezond Volk" hangen in ons land 140.000 exemplaren. Het eerste strooibiljet ging in zee in een op- lage van 800.000 stuks. Verder gaan er 300.000 ..Opmarsen" door het land en twee grote oplagen van dit (speciale) propagandanummer vol- gen nog. Enz., enz. Het model-stem- biljet zal niet ontbreken, er zijn verschillende brochures („Daden van het kabinet-Beel", zeer spre.- kend!), er wordt gewerkt aan pas- sende omlijsting van de komende ver'gaderingen, er komen geluids- wagens in alle Kringen, de K.R.O. doet volop mee, er zijn Landdagen, Districtsmeetings, Jongeren-appels, plaatselijke vergaderingen! (En nog altijd kan men zijn bijdrage storten voor het Verkiezingsfonds!) LJ is nog het Manifest, verleng- stuk en nadere uitwerking van het Urgentieprogram; een duidelijk- leesbaar, handig uitgegeven docu ment, dat elk K.V.P.-lid in zijn zak dient te dragen om het steeds bij de hand te hebben. Prof. Romme heeft een paar onderdelen van dit Manifest ter conferentie toegelicht. En meteen voor een paar weken afscheid genomen, omdat hij met de Commissie van Negen naar In donesia gaat, om zich te orienteren op de belangrijke conferentie van Bandoeng. Dat is in het belang van het Rijk-in-zijn-geheel noodzakelijk. Het onaangename gevolg, dat de fractieleider (en mr Sasseen) aan de verkiezingsacttie worden ontrukt, moet om het hogere belang aan- vaard worden. Texel zal het der- halve zonder Romme moeten doen. Over goede vervanging wordt on- derhandeld. Eind Juni terugkerend, zal Romme zijn spreekbeurt op de frote Kringlanddag te Alkmaar op ;ondag 4 Juli zo goed als zeker kunnen vervullen. ANDRIESSEN, de partij-voorzit ter, heeft een en ander opge- merkt over enkele kwesties, die de laatste tijd nogal de aandacht heb ben getrokken in en om de Partij. Hij sprak van het Politiek Advies en over de reacties op de toepas- sing van het stelsel der deskundi- genzetels. Er is vaak onwelwillende critiek geweest op de Verkiezings raad. Er is uit de school geklapt („de Raad \yas zo lek als een mand je"!) en sommigen meenden klokjes Reeds drie maal waren in de R.K. kerk te Neede offerblokken ge- licht, alsmede twee maal te Borcu- lo, zonder dat het de politie ge- lukte, de daders op te sporen. Na- dat j.l. Zaterdag voor de vierde maal dit feit was waargenomen en direct daarna berichten van in- braken kwamen uit Buurse (gem. Haaksbergen) en uit Heten (gem. Raalte). werd nagegaan of deze da- den wellicht iets met elkaar uit- staande konden hebben. Verschillende aanwijzingen wa ren oorzaak van de aanhouding van de 24-jarige lederbewerker J. W. Th. H. en diens 18-jarige zuster, de steno-typiste A. L. H., woonachtig te Twello. Deze bekenden al spoe- dig samen al deze kerk- en andere diefstallen te 'hebben verricht, doch van het ontvreemde kon nietsmeer worden achterhaald. te horen luiden maar wisten niet waar de klepels hingen. Dit en an dere reglementaire zaken komen dgrhalve bij het bestuur in nadere overweging. Hier en daar is nogal wat te doen geweest over het re- sultaat van de groslijststemming. Van de rond 400.000 partijleden hoort boeren, burgers en buitenlui, 400.000 betalende partijleden! hebben er rond 300.000 aan deze stemming meegedaan. De leden zijn in de Partij allemaal „nullen" ge- bleken, zei de „Nieuwe Eeuw", maar dat is N.-E.-larie. De feiten wijzen het heel anders uit. Vele leden waren trouwens veel te goo- chem, getuige de soms clandestiene en gecamoufleerde wijze (maar dat zei Andriessen allemaal niet) waar- op ze hier en daar onreglementaire actie voerden. In elk geval zijn er door deze ..nullen" verschillende in- grijpende veranderingen in het ad vies aangebracht. DE BRIEF van de Bisschoppen is ook ter sprake gekomen en de gevolgen daarvan. Wij hebben er het onze al van gezegd. De consequen- tie: alle katholieken in de KVP, be- tekent niet, dat die KVP in haar fractie een allegaartje van de meest- tegenstrijdige meningen moet verza- melen. De conseuenties van het Partij-zjjn moeten worden aanvaard Bepaalde elementen zeggen, dat de Partij te weinig rekening houdt met het intellect. Maar wij vragen: hoeveel mensen met titels zitten er in de fractie en in de partijleiding? Het anwoord is afdoende. Blijkbaar gaat het om be- p&ctld intellect, om intellectuelen met bepaalde, afwijkende menin gen. Die moeten in een „monopolis- tische" partij voor alle katholieken natuurlijk ook gehoord worden. Maar zij moeten alleTeerst zichzelf laten horen; En bovendien is het P.B. doende, verdere vorm te ge- vfen aan een „vertrouwvol beraad" met bepaalde kringen, om de ge- dachte te versterken, dat de door de Bisschoppen aanbevolen K.V.P. voor iedereen bewoonbaar is. Maar dat kan niet betekenen, dat partij leden met sterk-afwijkende menin gen op vitale programpunten, het recht zouden hebben, via een eigen lijst, buiten alle reglementen om, door een achterdeurtje in de fractie te komen, om mee te helpen aan de uitvoering van een program, dat zij niet onderschrijven! Mogen wij het daarbij voorlopig laten? H. N. S. Het 7176 b.r.t. metende Neder- landse s.s. ..Jacob Cats", is op enige mijlen afstand van de Royal Sovereign, tussen Hasting en Eastbourne aan de Zuidkust van Engeland. wegens ernstige ma chineschade ten anker moeten gaan. Het is onmogelijk gebleken stoom te maken. zodat het schip, dat Zon- dag van Rotterdam vertrok met bestemming Hampton Roads om 'n lading kolen in te nemen, om sleep- boothulp heeft geseind. Onmiddel- lijlc is de ..Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst uit Maassluis vertrokken om de „Jacob Cats" naar Rotterdam te slepen. Sleepboten uit New-Haven (Sus sex) lagen Donderdagavond laat ge- reed in de nabijheid van de ..Jacob Cats". Door de wind en de hoge zee was het nog niet mogelijk geweest het schip op sleeptouw te nemen. Gisterenavond werd meegedeeld, dat het schip zich niet in gevaar bevindt. VESTIG U te „Marienbos" zou de propaganda van de V.V.V. aldaar kunnen luiden, tinds de Rijksvreemdelingen. dienst zicfi verdedigd heeft te gen de critiek op de toestanden in het doorvoerkamp van Rijks- Duitsers! Gepoogd wordt, de critiek op de uitwijzingspolitiek te weerleggen en „Marienbos" zou aan redelijke eisen van voe- ding en ligging voldoen. Het zal allemaal wel zo zijn, al schijnen de gegevens gesproken wordt over ervaringen van Augustus 1947 niet bepaald van giste ren! Het meest indrukwekkende is echter d^mededeling „dat het kamp, te midden van een den- nenbos in een gezonde streete gelegen, in hygidnisch opzicht voortreffelijk is". Ziet u wel: vestig U te „Marienbos", een voortreffelijke slagzin voor de V.V.V.-propaganda. Een aanbe volen vacantie-oord voor de Vreemdelingendienst en voor de nobele lieden van het Beheers- instituut, van wie er velen zo rijk in de boter zitten, dat ze die zelfs op hun hoofd hebben. Zoals bekend wordt het rantsoen voedingsvetten voor de leeftijds- groepen B. en C. met ingang van 6 Juni a.s. verhoogd met 125 gram per week. De op de bonnenlijst van deze week voorkomende bonnen 434 reserve (B-kaart) en 437 reserve (C-kaart) geven recht op het kopen van 500 gram boter of margarine of. 400 gram vet. Zolang de tegenwoor- dige bonkaarten in gebruik zijn, is het om distributie-technische rede- nen niet mogelijk de verhoging van het rantsoen voedingsvetten voor deze leeftijdsgroepen gelijkmatig te verstrekken door b.v. eens per 14 dagen een bon aan te wijzen voor 250 gram. Volstaan moet wor den met eens per vier weken een bon aan te wijzen van 500 gram. Eriig overleg bij de besteding van deze bon is derhalve geboden. zulien een aantal jeugdige helpers uit het Westen van het land we derom Twentse boeren gaan assiste- ren bij het binnenhalen van de oogst. Tegelljkertijd een pjettige vacantie en nog wat verdiensten ook voor de spaarpot. (Misschien schiet er nog iets over voor de Unac!); was in oorlogstUd een S.S.er bij een familie in Leidschendam onderge- doken. toen hij weg moest, van- wege kleine diefstallen en zo. Later viel hij in handen van de Duitsers en verried zijn onderduikadres en nog meer bijzonderheden, die hij wist. Nu hoorde hij vijftien jaren tegen zich eisen; maakte een geschorste inspecteur van politie te Arnhem het wat al te bont. Na een stevige drinkpartij ging hij met nog enige heren op autoroof uit. Nu zal hij niet voor maar in de eel komen; gaat het ministerle van Onderwfls in den Haag zolderruimten benut- ten voor het inrichten van kan- toorlokaliteiten. Er komen zelfs terrassen bij. Welke instantie volgt het schone voorbeeld van Minister Gielen? is een der slachtoffers van het ern- stig tramongeluk onder Wassenaar, n.l. een chauffeur van de H.T.M. overleden. De toestand van de be- stuurder van een der trams is nog steeds zorgelijk; heeft de Zweedse kruiser „Fylgia", welke Amsterdam bezocht en aan boord waarvan Prins Bernhard de traditionele maaltijd meemaakte, aan het Amsterdamse gemeentebe- stuur een geschenk als herinnering aangeboden; gaat de Amsterdamse burgemeester een bezoek brengen aan zijn New Yorkse collega, terwijl wethouder van Wijck van Amsterdam eventjes naar Parijs vliegt, ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van de K.L.M. lijn op Parijs. Er is sprake van parade in New York met vijf- tig muziekkorpsen en erewijn in Parijs met een eenvoudige lunch. Alle twee echter begerenswaardig. Het kan nog net voor de vacantie begint; zulien w(j gewone sterve'tngen het nog kunnen doen met Hollandse nieuwe en zoute hariitg, die voor lopig tot 15 Juli met vrije prijzen kunnen worden verkocht. Voor de „koelhuismaatjes" volgt een nadere regeling; zegt men, dat het voorlopig nog herfst zal blijven; omdat er allerlei depressie's boven de Oceaan han gen cUp zich naar Europa begeven. Vindt UJ het 's avonds ook nog zo lekker bij het kacheltje? Voor de Bossche rechtbank stond dezer dagen terecht de ZeerEerw. Heer J. Schepens. pas toor van de parochie St. Antoni- us-Abt te Eindhoven terzake overtreding van het processie verbod. De tenlastelegging vermeldde dat beklaagde een openbare Gods- dienstoefening heeft gehouden, waarbij hij het Allerheiligste onder een baldakijn meedroeg terwijl een grote groep personen zich daarbij aansloot met vlaggen en vaandels, luid hun gebeden zingende, zijnde een dergelijke Godsdienstoefening bij de uitvaardiging der Grondwet van 1848. te Eindhoven naar de als toen bestaande wetten en reglemen ten niet toegelaten. 2e. dat beklaag de daaraan heeft deelgenomen als bediefiaar beklged met de kerkelijke gewaden welke voor kerkelijke plechtigheden en bij de uitoefening van de openbare Godsdienst in het R.K. Kerkgenootschap gebruikelijk zijn. De Officier van Justitie mr. 'Bij- voet hield een uitvoerig requisitoir waarin hij er op wees, dat de R.K. Geestelijkheid vooral in het over- wegend Kath. Zuiden des lands, na de bevrijding herhaaldelijk is uitgetrokken in processie met het doel af te wachten of en zo ja wel ke maatregelen het O.M. zou ne men. De Katholieke Geestelijkheid Is, mede op grond van vrij recente re- feraten en meningen van geestver- wante juristen, van oordeeL aldus spr., dat in plaatsen waar voor de openbare orde en rust geen gevaar aanwezig is en waar men alzo voor „de optocht" vergunning heeft van Om negen uur Donderdagavond brak door onbekende oorzaak brand uit in een loods op het ter- rerin van het bewaringskamp te Laren. Het vuur greep snel om zich heen en de loods, waarin hout en andere goederen waren opge- slagen, brandde geheel af. Aan de blussing, die tot ongeveer half elf duurde, namen de brandweren uit Hilversum, Bussum, Laren en Bla- ricum deel. Om ontvluchtingspo- gingen van de gedetineerden te kunnen verijdelen. trokken 300 mi- litairen van de Palmkazeme met de bajonet op het in aanslag gehou den geweer. een cordon om het kamp. Voorts rUk,te nog ter ver- sterking een detachement politie uit Hilversum aan. Op het terrein zelf patrouilleerde de met militaire politie versterkte kampw^ht. De vuurgloed was tot ver in de om- trek zichbaar. Talloze nieuwsgieri- gen trokken uit het Gooi in de richting van het zwaar bewaakte kamp. De Senaat heeft Woensdagavond het wetsontwerp goedgekeurd, om 200.000 Europese d.p.'s toe te laten in de twee ji jaar, die 1 Juli begin- nen. de plaatselijke overheid en politie, zoals in casu dit te Eindhoven was verkregen. deze processies geoof- loofd zouden zijn. althans minsteris, dat het O.M. haar terzake niet ter verantwoording zou kunnen roepen. De Officier besprak de jurispru dence van de Hoge Raad en daarna de mening van een groot aantal be- oefenaren der wetenschap. Men moet kunnen aantonen, dat de processie voor 1848 gebruikelijk was. De Officier betoogde niet machte te zijn het bewijs voor de niet-gebruikelijkheid van proces sies te Eindhoven v66r en in 1848 biL te brengen. Indien spr. de Hog™ Raad zou moeten volgen, zou een eis tot vrijspraak onvermijdelijk zijn. Hij requireerde tenslotte bij gebrek aan bewijs vrijspraak. Voor de wedstrijd tegen Zweden die Woensdag 9 Juni a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam zal worden gespeeld, is het Neder- •lands elftal als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels) Aehter: van Bun (MVV) en Schij- venaar (EDO). Midden: Stoffelen (Ajax), Ter- louw (DCV) en de Vroet (Feyenoord) aanv. Voor: van der Tuvn (HDVS), Rij- vers (NACV Roozenburg (Nep- tunia), Wilkes (Xerxes) en Lenstra (Heerenveen) Reserves: Landman (Neptunus), EvePse (Neptunus), Beenhak- kers (NAC) en Schaap ('t Gooi) De wedstrijd zal om 19 uur be- ginnen. Het Nederlapds elftal zal spelen in het normale oranjeshirt met witte broek. terwijl naar alle waarschijnlijkheid voor de eerste maal rugnummers zulien worden gedragen. Woensdag stond opnieuw terecht voor het Arnhemse gerechtshof Ju- dik L. uit Zwolle. vrouw van C. A., die in Februari en April 1947 heeft getracht haar man van het leven te beroven door iedere dag kleine hoeveelheden Rodent (rattenvergif) in de thee en de knffie van haar man op te lossen. Haar eerste oo- gingen staakte zij. omdat de echt- genoot achterdocht kreeg. maar na mislukte noging tot echtscheiding zette zij. hiertoe aangezet door haar zuster, de vergiftigingspogingen voort. De man kwam aehter de misdadige bedoelingen van zijn vrouw en deed aangifte bij de po litie. De orocureur-generaal vroeg be- vestiging van het vonnis. zijnde tien jaren gevangenisstraf. De verdediger. Mr. Sanders, sprak zijn verbazing uit over het feit. dat tegen deze verdachte tien jaren werd geeist. ofschoon haar toeleg mislukte. terwijl haar zus ter. bij wier man de opzet wel luk- te door de rechtbank te Almelo tot zes jaren werd veroordeeld. zij het met ter beschikkingstelling van de regering. Uitspraak over 14 dagen. I HET WERELD GEBEUREN De Franse regering onder Schu- man, die aanvankelijk slechts een tijdelijke rol was toebedacht, heeft door het overleven van een vertrou- wenskwestie (Dinsdag jl.) wederom een meer blijvend karakter gekre- gen. Het leven van de regerlng-Schu- man heeft reeds vaak aan een zij den draadje gehangen, doch dat Schuman kans zag zijn kabinet te handhaven, moeten we toch niet anders dan als een uitzonderlijke prestatie van deze Franse premier zien. De twee laatste geschilpunten, die hem bedreigden waren op zichzelf niet zo erg belangrijk, doch veroor- zaakten een aanzienlijke politieke beroering. Het besluit van de rege ring om op het ambtenarencorps te bezuinigen, door 150 duizend leden hiervan te ontslaan, stootte op te- genstand bij de socialisten, die een gedeelte van hun aanhangers onder de regeringsambtenaren vinden. Te. gelijkertijd tekenden de minister van gezondheid en Schuman een decreet, waardoor de katholieke scholen indirect van de staat een subsidie zouden ontvangen. Door dit decreet kwamen de oude verbitter- de anti-papisten in het gareel, zoals we die nog steeds in de Franse socialistische partij verzameld vin den. Over deze laatste moeilijkheid zal de regering nog heen moeten komen. De gestelde vertrouwens- kwestie. verbonden aan het rege- ringsontwerp inzake het ontslaan der ambtenareh, werd met 402 tegen 103 stemmen aangenomen. Ofschoon Schuman zich tegen on- stuimige aanvallen teweer heeft moeten stellen, heeft hij zowel op financieel als economisch gebied successen geboekt. Niettegenstaande de donkere voorspellingen ten tijde van de devalua te werd het Franse geld sterker. Prijzen en lonen zijn, all bans voor lopig, gggtabili- seerd en de ern stige dreiging van industriSle moei- lijkheden, die op het moment dat Schuman zijn regering formeerde bestond, werd afgewend. De voort- durende en krachtige pogingen van de communisten om de national^ economie te doen ontsporen, heb ben gefaald en (misschien wel het belangrijkste van alies) een zachte winter heeft de verwachting van een rijke oogst volkomen gerecht- vaardigd. Wanneer we hierbij ver der nog opmerken, dat de indus- triele productie gestadig stijgt, dan is het duidelijk, dat de toestand een gezond politiek denkgn meer moge lijk maakt dan tot nu toe sedert de overgave in 1940 het geval was. Wanneer we ondanks dit toch niet al te optimistisch zijn, dan is het omdat conflicten dreigen zowel bin- nen als buiten Frankrijk. De spanning tussen Rusland en de Westerse mogendheden heeft voor de Fransen een speciale be- tekenis. Immers binnqn hun grenzen bevindt zich een goed georganiseer- de conjmunistische partij met een groot aantal leden. Op het gebied van de binnenlandse politiek is „la force troisi£me", vertegenwoordigd door de Schuman-regering, voort- durend afgemat. De communisten willen de regering ten val brengen, omdat Schuman aan het Europees herstelprogramma en de Westerse Unie deelneemt. De Gaullisten wil len eveneens de val van de rege ring, omdat Schuman de commu nisten duldt en omdat volgens hen de partijbelangen meer in het oog worden gehouden dan het algemene landsbelang. In October zulien verkiezingen worden gehouden voor de raad van de republiek en de Algemene Ver gadering. Dan zal blijken of „la troisifeme force" sterk genoe'g zijn om zich te handhaven. De Franse president Auriol heeft Zondag jl. er op gewezen, dat het succes van Schuman af zal hangen van de sterkte, die de oppositie kan ontwikkelen. Wanneer een basis gevonden wordt voor een coalitie tussen de oppositiepartijen, dan za"„ aldus Auriol, de Franse republiek in groot gevaar worden gebracht. Dat Stalin met zijn z.g. vredes- offensief in dezelfde richting in- vloed wil uitoefenen, hebben we reeds eerder als ons standpunt ver dedigd. Hopelijk zulien echter de Fransen en vooral de links-georienteerden onder hen, hun ogen openhouden en zich niet door de Moskouse rat- tenvanger in slaap laten pijpen. Sic transit. Het troepenschip ..Waterman", dat onderweg is van Indie naar Ne- derland, wordt onvoorziene ora- standigheden voorbehouden om- streeks Maandag 7 Juni in de haven van Rotterdam verwacht. Aan boord bevinden zich. zoals bekend, 1300 demobiliserenden en verlofgangers van de Kon. Marinie. de Kon, Land- macht en van het K.N.I.L. en het gezelschap journalisten, dat onder auspicien van de Legervoorlich- tingsdienst een tournee door Indie maakle. Si Oorspronkelijke romcm uit het Russische spionnenievea 51. „En nu, Roemjanzow, begon de blonde duivel, ..nu zal ik je eens iets vertellen. We gaan vandaag samen voor het eerst champagne drinken." „Zoals mijnheer beveelt". ..Ik beveel, dat je vandaag vro lijk zult zijn. Ik ben.... de brui- degom!" ..De brui....?" De mond van de ..adjunct" zakte open van verba zing. ,.Zie me dat idiote gezicht!" ..De grote Tegleffde bruide- gom? Ik val uit de luchf! En wie is als ik de onbescheidenheid zo- ver mag drijven met dit te vragen de vrouw, die de zeer bijzondere eer geniet de machtigste aller Rus- sen te mogen liefhebben?" ..Keurig uitgedrukt, jij had rede- rijker moeten worden in plaats van veiligheidsbewaarder, maar de vrouw# die de zeer bijzondere eer geniet, de machtigste aller Russen te mogen liefhebbenheeft een ander lief'. „Dat bestaat niet; dat is 'n mis- daad!" ..Natuurlijk en op dat heuglijke nieuws ledig ik dit glas, genadige heer!" Zij klonken en Roemjanzow, die z'n meester van terzijde bekeek, terwijl deze z'n glas langzaam le- digde, dacht: „Dat ene oog staat weer zo geweldiggroot open en het andere lijkt als dichtgeklemd. dubbel oppassen!" Tegleff smakte met de tong: ,.En nu de zeer vertrouwelijke opydracht. Ik trouw op de vierde Mei, dat is dus vandaag over veertien dagen 's morgens om tien uur in de grote zaal van het Gemeentehuis. Jij en de militaire commandant van de gevangenis .zulien mijn getuigen zijn. De volkscommissarissen van binnen- en buitenlandse zaken zul ien dat zijn voor Alexandra Kry- low". Roemjanzow liet zijn mes op zijn bord vallen: „De dochter van Alexander Krylow, de volkscommis- saris van ,.De gewezen volkscommissaris van justitie". verbeterde Tegleff. Een uur geleden is zijn „eervol" ontslag ingediend wegens zwakte van geestvermogens aan de Hoge Raad van Commissarissen. Maar. stel je gerust: die is te vervangen! Jij gaat uit mijn naam haar getui gen vezoeken tegenwoordig te zijn. Ze zulien niet weigeren, Dan zorg je, dat op de vierde Mei 'n extra- trein voor Riga gereed staat. Die trein moet bestaan uit: een salon-, een slaap- en enlcele gewone wagens welke laatste moet dienen voor de buitengewone bagage, die ik mee zal nemen met de boot naar Toulon. De geheime gezant Arthur d'Artil- lac moet niet de gewone weg vol gen. Die reist langs 'n grote omweg. die voor Tegleff en zijn jonge bruid tevens huwelijksreis betekent. Je ziet: ik weet het nuttige met het aangename te paren." ,.Maar, genadige heer, veroorloof mij de vraag: als uw aanstaande vrouw 'n ander liefheeft. „Ik weet wat je zeggen wilt." ..Ik ken het karakter van mejuf- frouw Alexandra Krylow." „Ze heeft nog sterker wil dan haar vader wil je zeggen, ze zal weigeren h6? Daar wordt in voor zien, m'n waarde. Ze zal ja zeggen, dat zul je horen." Maar ik ben met m'n opdracht nog niet klaar. Je dochter, Katinka, heeft, dat weet ik, 'n zeer fijne smaak. Ga met haar naar de eerste mode-magazijnen van 't Newsky Prospect en laat haar daar een half dozijn van de fijnste toiletten uit- kiezen. Ze moet die persoonlijk bij mijn bruid brengen en haar in alles behulpzaam zijn. En weet je, wat voor beloning ik in de portefeuille heb als je deze laatste opdracht stipt hebt uitgevoerd?" Roemjanjow's ogen gloeiden van nieuwsgierigheid en verlangen. „Dan zal de adjunct-chef van de Russische Veiligheidsdienst tot Hoofd worden benoemd. Ik zal mor- gen de avondvergadering in het Ge- rechtsgebouw bijwonen en nieuwe voorstellen Indienen. Krylow moet vervangen worden. Dat wil zeggen: we laten onze geheime Franse be- richtgever naar de buitenlandse pers seinen, dat Krylow wegens ge- zondheidsredenen z'n portefeuille heeft neergelegd en dat deze zal vervangen worden door.. Tegleff". „En, enik begrijp niet goed, waar U heen wil," zei Roemjanzow. „Naar Riga, beste vriend, op de vierde Mei, 's morgens om elf uur, met de extra-trein, dat hebben we immers al afgesproken." „Dus, weer 'n rad voor de ogen van de buitenlandse pers?" ..Natuurlijk, dat blijft draaien. Geen levende ziel zal daar ooit op de gedachte komen, dat de zo ge- brekkig Frans-sprekende d'Artillac, die de schitterende woning in de Rue d' Etoile betrokken heeft en de zogenaamde reeds lang vermoorde Chef van de Veiligheidsdienst £n de opvolger van Krylow.... den en dezelfde persoon is. Op die manier zal ik, als wolf in de politieke schaapskooi, als Gezant des Doods, in Parijs m'n rol kunnen spelen. En. dat ik 'n echte Gezant zal zijn, daar zulien ze daarginds op kunnen re- kenen. Het bedrag, dat op de ge heime begroting voor propaganda staat, moet vertiendubbeld worden. Aardig zal dat zijn, hd? De aansla- gen zulien met de aller-modec^te springstof gebeuren. De tegenwoor- dige meliniet-scherfbommen doen veel te lauw werk. Er moeten veel meer slachtoffers vallen. Dat intimi- deert krachtiger. Er wordt daarginds ook niet genoeg gebruik gemaakt van het stakingswapen. We moeten veel intenser onder het hospitaal personeel gaan werken. Daar heerst nog altijd ontevredenheid. Die moet sangewakkerd worden. (Wordt vervoigd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3