Europa viert D-Day Minister Maarseveen verdedigt integriteit van de Vreemdelingendienst Minister Lieftinck terug van zijn Indische reis Voor Alkmaar omgeving Maar onjuistheden en onregelmatigheden worden toegegeven Had laffe roofmoordenaar nog meer op zijn kerfstok? KL'M Vier millioen nieuwe scholieren in Indonesie Tendentieuze berichtgeving doet ons land schade Montgomery onthult gedehkteken Ontwerp financieel-economisch accoard Nederland en Indonesie in Unie-verband Het feest van de komende Heiligdomsvaart in Maastricht Ruim 17.000 aspirant-onderwijzers Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs f 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 7 JUNI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11279 BUREAUX: ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Zware brand te New-York Prof. Romme naar Indie vertrokken Zijn Bevin's dagen geteld? Van Gogh-collectie van tournee- terug Erf.ka!ergs«ar.art 12 A. De K.LM. verzond cp 24 Mei een brief van Batavia nacr Stock holm. Via Amsterdam arriveerde de brief drie dagen later in de Zweedse hoofdstad, zoals uit de poststempels blijkt. Grote smokkelaffaire in veevoeder ^ussische pers: JNVASIE WAS NIET NODIG" DONDERDAG BESTAND IN PALESTINA? 100 granaten op Jeruzalem Orkaan in Engeland Hulp aan Flores Aardbeien van de koude grond. Een kijkje op het land van de heer Vendel te Heemskerk, waar men bezig is, met man en macht de kostelijke vrucht te plukken. Nieuwe aankoop- machtiging voor ons land Britse onderzeeboot voor Nederland Molententoonstelling te Amsterdam In het waterrijke gebied van Kajoe-Agoeng op Zuid-Sumatra worden de patrouilles niet ge- lopen doch meestal gevaren. Een patrouille van 4-7 R.I. scheept zich in. VANDENBERG DOET ZIJN BEST tegen vermindering Marshall-hulp „0 Nederland let op u saeck" Nieuuu N o o rdh ollands DE MINISTER van Justitie, Mr. van Maarseveen, heeft Zater- dag een groot aantal Nederlandse journalisten in zijn de- partement ontvangen, voor een bespreking van het vraagstuk der uitwijzing van Duitsers en hun onderbrenging in het kamp Marienbos, waarover in de pers de laatste tijd het een en ander te doen is geweest. Van dit rumoer is ook in deze bijeenkomst nog het een en ander naar boven gekomen. Er waren journa listen met gegronde klachten en feiten, die ten hemel schreiend moeten worden genoemd, maar het is ons duidelijk geworden, na alles wat de minister heeft verteld, dat men dergelijke inci- dentele gevaUen toch niet moet nemen voor het geheeL In een zo moellijke materie als deze, waarbij de spanningen tussen vriend en vijand, die ook bij het arresteren van politieke delinquen- ten na de bevrijding zich onvermij- delijk hebben doen gelden, konden haken en ogen niet vermeden wor den. Maar de ervaringen, die ook op het departement terdege bekend zijn geworden, heeft de minister weten aan te wenden, om de be- handeling van de Duitsers, die voor uitwijzing in aanmerking komen de zware gevallen zo te regelen, dat zij de toets der kritiek kan doorstaan. Feiten, die hier in de discussle met de minister in al hun onheus- heid naar voren kwamen, zullen nader onderzocht worden en de pers zal dan kunnen publiceren wat ervan waar is. Op een vrije en on- afhankelijke kritiek, die een opbou- wend element bevat, ben ik zeer gesteld, heeft de minister ons toe- vertrouwd. Daar valt veel uit te leren, ook voor een minister van justitie, die nu al drie Jaren met deze moeilijke affaires te kampen heeft. Met grote beslistheid heeft echter de minister tegenover de pers de integriteit van de Rijksvreemdelin- gendienst naar voren gebracht. De ze dienst is het. die volgens richt- lijnen van het departement de uit wijzing regelt. Van rechtspleging is hier dan ook geen sprake. De over- heid is volgens de Nederlandse wet steeds bevoegd degenen het land uit te wijzen, die hier in het belang van de gemeenschap verwijderd moeten worden. Voor de oorlog wer. den dan ook geregeld Duitsers gemiddeld 100 per maand uitge- wezen, zonder dat er over ieder geval afzonderlijk een dossier werd aangelegd. Zonder dat er ook corn- missies aan te pas kwamen, die, zo- als thans, de zaken herzien. Deze commissies, die de minister heeft ingesteld en waarin vooraan- staande Nederlanders zitting hebben kunnen alle dossiers bestuderen. Zij krijgen ook in de meeste gevallen toestemming om zo nodig een nieuw verhoor te doen afnemen. wanneer een zaak niet duidelijk is. De advo- caten van de betrokkenen kunnen alle stukken inzien, behalve moge- liik een enkel stuk. die door zeer hoge autoriteiten slechts op voor- waarde van gehelmhouding is ver- strpkt Alle Duitsers. die uitgewezen wor den. zijn bovendien volledig op de hoogte van de gronden waarop dit gebeurt. Op het punt van uitwijzing van vreemdelingen hebben wij dus thans een toestand bereikt, aldus de minister, die niet te vergelijken is met de rechtsgebruiken die daar- omtrent voor de oorlog bestonden. Dit laatste was aan het adres van degenen, die geen recht meer in Nederland zien, ongetwijfeld een rake zet. De minister gaf toe, dat er een aantal onjuistheden en onregelma tigheden in de uitwijzingen en alles wat ermee samenhangt waren ge- slopen, maar het departement heeft zich beijverd om deze door het uit- vaardigen van instructies weg te nemen. Zo zijn er door de plaatse- lijke politie, die deze zaak onder eigen verantwoordelijkheid had te regelen, arrestaties verricht van mensen, die van hun bed werden gelicht. Men heeft dit gedaan uit vrees voor ontvluchting. Thans komt het niet meer voor. Er is echter geen sprake van, dat de Rijksvreem- delingendienst wrok tegen de Duit sers zou koesteren. Uit het feit, dat slechts 10 pet. van hen voor uit wijzing in aanmerking komt en uit de gastvriiheid, die in ons land, dank zij de medewerking van deze dienst. aan Duitse kinderen wordt verleend. blijkt reeds dat deze bewering on- houdbaar is. Op een vraag, of een telegram, dat Kardinaal de Jong aan het de partement zou hebben gericht over deze zaak, invloed op de houding van de minister heeft gehad, ant- woordde de bewindsman, dat hier- van in zoverre reeds geen sprake zou kunnen zijn, dat de gehele uit wijzing een zaak is, die de rege- ringspolitiek betreft, zodat niet de minister van justitie, maar het ge hele kabinet hierover beslist. De minister heeft de pers er op opmerkzaam gemaakt, dat de rege- ring alles in het werk stelt om ieder mank gevoel tegenover de Duitsers. niet alleen in deze kwestie, maar in het algemeen uit te snijden. Hier ligt een belangrijke taak voor de pers. die zich verantwoordelijk moet voelen voor het vesrpreiden van een tendentieuze berichtgeving. Het is een schaduwziide van vele felle ar- tikelen over de uitwijzing. dat zij onjuiste feiten wereldkundig ma- ken. die hun weg vinden tot in Duitsland en daar de klove verbre- den. die ons volk van het Duitse gescheiden houdt en die de naoor- logse moeilijkheden in de hand werkt. NEW-YORK, 7 Juni (A.P.) Zondag zijn twee grote houtopslag- plaatsen in New-York door brand vernield. Bij de bluspogingen zijn 24 brandweermannen gewond. De schade bedraagt 400.000 dollar. Prof. mr. C. P. M. Romme, de leider der K.V.P.-fractie van de Tweede Kamer, is Zondagmorgen per vliegtuig naar Batavia vertrok ken. De heer Romme zal als waarne- mer de federale conferentie te Ban doeng bijwonen. LONDEN, 7 Juni (A.P.) Vol gens „The News of the World", een conservatief blad met een reusach- tige oplaag, is het einde van Bevin's bewind in zicht. Het blad brengt in herinnering. dat hij er zijn naam onder verwed heeft, dat de Palestijnse kwestie in orde zou komen; de politieke redac- teur schrijft thans: „welnu, hij heeft zijn naam verloren". De Van Gogh-collectie van het Amsterdamse Stedelijk Museum, die ongeveer 70 doeken omvat, is na een Europese rondreis van 8 maan- den in Amsterdam teruggekeerd. In October begonnen de schilderijen hun reis naar Bazel, werden ver- volgens geexporteerd ;n Engeland en tenslotte in Noorwegen. Donder- dag werden zij per vliegtuig uit Oslo terug geviogen. De belangstelling, die de Neder landse schilder vooral in Engeland heeft getrokken, was buitengewoon groot. Op 25 Juni wordt de collectie weer in het stedelijk museum voor het Nedelandse pubiek opengesteld tegelijk met werken van tijdgeno- ten van Van Gogh, waaronder van Israels. Mauve, de Marissen, Weis- senbruck, Tholen. De Officier van Justitie, mr. Hustinx, eiste Vrijdag te Breda levenslange gevangenissAraf tegen de 43-jarige P. de J. uit Roosen- daal, de dader van de moord- aansiag op Paulina van den Broek op 24 Juli van het vorlg Jaar ge- pleegd te Roosendaal. Paulina v. d. Broek werd door verdachte naar een afgelegen ter- rein gelokt, onder voorwendsel dat een man, die daar in een keet woon- de, een bed te koop had. Met f 11.- in haar portemonnaie begaf zij zich op weg. Op de afgesproken plaats wachtte De J. de vrouw op en overviel haar. Hij sloeg haar met een steen bewus- teloos en roofde haar portemonnaie en huissleutel. In haar huis wist hij het geldkistje te staan, waaruit hij f 192.— stal. De vrouw werd in deerniswekkende toestand door de politie gevonden en overgebracht naar het ziekenhuis, waar zij op 26 Juli overleed. Een politiespeurhond had De J- aangewezen als de dief, waarop De J. bekende. Maar op de zitting ont- kende hij hardnekkig de moord te hebben gepleegd. Als getuige werd gehoord de ker- misreiziger K., die met hem in 4£n eel had gezeten. Aan zijn medegevangene had pe J. zijn daad bekend en meer dan dat. Hij had ook verteld. de heer Driessen uit Breda, die sinds Mei 1945 wordt vermis! te hebben ver- moord. Deze was het laatst in Roo sendaal bij De J. gezien. Met een boksbeugel had hij hem vermoord, vertelde De J. Hij had hem beroofd van zijn ring, horloge en zijn geld. Het lijk had hij begraven in het grensgebied tussen Roosendaal en Esschen. De politie heeft naar het stoffelijk overschot gezocht, maar KONiNKUlKE IUCHTVAART MAATSCH V t A Aan de K05UKKIJJKE LUCHTVAAHT mrfbC!!AFPU K.7, I M 1 A •|S c k li 1 g h N. -.1 -i de plaatsaanduiding was te vaag. De getuige was volkomen nor- maal, zoals de zenuwarts te Breda tevoren had verklaard. In een scherp requisitoir ging mr. Hustinx de toedracht der zaak na. Roofmoord achtte hij bewezen. Over het verleden van De J. kon hij weinig goeds vertellen. Hij was reeds op 14-jarige en later op 16- jarige leeftijd veroordeeld. De fei ten resumerende eiste de Officier levenslang. Over 14 dagen volgt uitspraak. i In Baarle Nassau is door ambte- naren van de C.C.D. een omvangrij- ke smokkelaffaire ontdekt, waarbij naar schating een honderdtal boe- ren uit de gemeenten Baarle-Nas- sau, Alphen, Chaam en Ulicoten be- trokken zijn. Veevoeder op Nederlandse toe- wijzingen verstrekt, werd aan Bel- gische afnemers verkocht. Als de hoofdschuldige werd gearresteerd de te Baarle wonende veevoeder - handelaar A. van T. Het gaat hier om een partij van enkele honderd- derzoek duurt voort. Minister Lieftinck is Zaterdae- avond omstreeks 11 uur per KLM- lijntoestel uit Batavia terugge keerd, na in de afgelopen 14 dagen tezamen met Minister L. Gotzen bespreklngen te hebben gevoerd met de Lt.-Gouverneur-Generaal en de betrokken Staaissecretaris- sen over een aantal financiele onderwerpen, waarvan tussen Nederland en Indonesie gemeen- schappelijke belangen bestaan. In de douaneloods op het vlieg- veld deelde de minister aan de aanwezige journalisten mede, dat het contact bijzonder jvruchtbaar is geweest en tot een grote mate van overeenstemming heeft geleid in- zake de voorwaarden, waaronder een blijvende samenwerking tussen de beide landen op financieel-eco nomisch gebied in Unieverband zal kunnen worden verzekerd. Samen hebben wij, aldus de mi nister, de inhoud ontworpen van een financieel-economisch accoord, dat, in overeenstemming tussen de partners, deel zal kunnen uitmaken van het Unie-statuut. Daarnaast hebben wij een regeling voorbereid van de bestaande financiele be- trekkingen. Bij een en ander is uiteraard re- kening gehouden met de financiele toestand van het Koninkrijk, de sociale en politieke verlangens der Indonesiers en met de Nederlandse en buitenlandse belangen, die in Indonesie gevestigd zijn, of tot we- derzijds voordeel deel zullen kun nen nemen, door verschaffing van kapitaal en bedrijfservaring, in de ontwikkeling van's lands welvaarts- bronnen. Tevens werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om overleg te ple- gen in zake een aantal monetaire en budgetaire problemen, die met het oog op de Nederlandse crediet- verlening op korte en lange termijn zowel door het Rijk als door parti' culieren, aan Indonesie de bijzon- dere belangstelling der regering vragen, niet het minst in verband met de z.g.n. interim-periode en de toekomstige gezagsoverdracht. Ook dit overleg bleek zeer waardevol. Hoewel een verblijf van 13 dagen wel zeer kort is, heb ik mijn pro- gramma, zo ging de heer Lieftinck verder, grotendeels kunnen afwer- ken en daarnaast nog vele persoon- lijke gesprekken kunnen voeren, die mij in staat stelden mij breder te orignteren. Andere dringende werk- zaamheden riepen mij terug. Minister Gotzen zal nog een week langer in Indie blijven. Over de politieke verhoudincen van Nederland met de Republiek wenste de minister zich niet uit te laten. Londen, 6 Juni (AP). Dp 4e -erjaardag van D-Day werd Zon- lag gevierd met plechtigheden in ?ortsmoutl basis van de enor- ne operatie. Veldmaarschalk Vis- ount Montgomery, die de Britse ttfocpen voor deze onderneming •anvoerde, onthuide een gedenk- 'eken, dat uitziet op die plek in »ee vanwaar vele eenheden der irmada met troepen en uttrusting naar de stranden van N'ormandie vertrokken. Het gedenkteken be staat uit een eenvoudig stuk =teen, die er uitziet als de steen- klompen, waarmee men in Enge land de wegen versperde, toen de Duitse Invasie gevreesd werd. In een korte redevoering zei Montgomery, dat het wapenfeit van D-Day een voorbeeld was van een perfecte gecombineerde operatie, die van de zijde der land-, zee- en luchtstrijdkrachten het uiterste en de grootst mogelijke samenwerking der geallieerderf vereiste. ..Indien u niet met eigen ogen aanschouwd had zoudt u zich van de onmetelijke omvang er van geen voorstelling hebben kunnen vor- men", zei hij. Hij herinnerde er aan, dat hij D-day met volledig ver- trouwen tegemoet gezien had. Mariniers van de Amerikaanse ambassade in Londen en een deta- chement matrozen van de Ameri kaanse kruiser Fresno namen aan de plechtigheid dee! In Frankrijk ging president Auriol naar de kleine stad Saint Lo, een van de eerste doelen van de man- nen, die op het continent kwamen. Hij bracht een bezoek aan verschil- lende dorpen op het schiereiland van Contentin. waar de Amerikanen landden. In Parijs werden geen herdenkingsplechtigheden gehouden. Op het strand van Normandie te Utah vergeleek de Amerikaanse ambassadeur in Parijs Jefferson Caffery de strijd tegen de vijand met die van het Europese herste! Ter gelegenheid van de vierde verjaardag van D-day heeft de offi- ciele Russische pers te Berlijn Zon dag verklaard, dat de invasie niet nodig geweest was, omdat het Rus sische leper de oorlog al beslist had. De cfficiele Taegliche Rundschau betoogde in een lang verjaardag- artikei, dat de troepen van de wes- telijke geallieerden Duitsland wa ren binnengetrokkken, om te voor- komen, dat het land democratisch zou worden. Verder werd gezegd. dat de Ame rikanen en Britten zich niet aan de belofte gehouden hebben, om in 142 in het Westen een tweede front te openen en dit twee jaar uitge- steld hebben, in de hoop, dat' zo wel het Duitse volk als de Sowjet- Unie zouden doodbloeden. AMMAN, 6 Juni (Reuter) Reu- ter verneemt te Amman, dat als voorlopige datum voor een wapen- stilstand in Palestina is vastgesteld Donderdag 10 Juni. JERUZALEM, 7 Juni (AP) De Transjordaanse kanonnen hebben Zondag 100 granaten in het door de Haganah bezette deel van Jeruza lem geslingerd, nadat de Joodse poging, om de oude Zionpoort te bestormen, wederom mislukt was. Het was de zwaarste beschieting door het Arabische legioen sinds de val van de oude stad. De Britse consul-generaal heeft het Arabische legioen doen weten, dat e6n granaat het schip van St. George's Kathedraal (Anglikaans) beschadigd heeft. Hij heeft geeist, dat de kerk verder gespaard zou worden. LONDEN, 7 Juni (Reuter). Zondagavond heeft het in Groot- Brittannie hevig geregend en een orkaan met een snelheid van 80 KM per uur heeft overstroming en schade in verschillende delen des lands veroorzaakt. De rivier de Conway is buiten haar oevers getreden. Nabij de kusten verkeerden vele kleine schepen in nood en redding- boten zijn uitgevaren. Berichten over de op het eiland Flores heersende bijzondere nood, speciaal wat betreft kleding, be- reikten enige tijd geleden de bu reaux te Den Haag en te Batavia van de stichting „Nederland helpt Indie". Het bestuur heef gemeend hier direct te moeten ingrijpen en zond een grote hoeveelheid man- nenbroekjes. kabaja's kinderjurkjes sarongs, melk en discuits derwaarts welke gqxderen geheel gratis onder de noodlijdenden worden uifgere- reikt. v">; u--y y De heer W. A. J. M. Geleinse, wnd. hoofd van de afdeling voorlichting van het departement van opvoeding, kunst en wetenschappen te Buiten- zorg, heeft een en ander medege- deeld over de waarde en inhoud van het nieuwe onderwijs in Ned. Indie. Hij gaf over dit onderwerp een algemene beschouwing, waarin hij globale schattingen gaf van het aantal leerlingen, dat in 't nieuwe schooljaar, beginnend op 1 Augus tus aanstaande, wordt verwacht voor geheel Ned. Indie. Echter met uit- zondering van de republikeinse ge- bieden, daar hierover geen gegevens bekend zijn. Volgens deze schattingen zullen zich laten inschrijven voor de lagere school met Indonesisch als voertaal ongeveer 21/2 millioen leerlingen. terwijl op lagere scholen met Ne- derlands als voertaal een inschri.i- ving wordt verwacht van 75.000 leerlingen. Voor de lagere herstelschool ver wacht men 25.000 leerlingen; deze school zal echter geleidelijk aan verdwijnen. De nieuwe middelbare school met Indonesisch als voertaal zou eveneens 25.000 leerlingen gaan tellen, terwijl bij dezelfde school met Nederlands als voertaal 2000 leerlingen zich zouden laten inschrij ven. Verwacht wordt een leerlin- genaantal voor de concordante HBS- en van 7000. Het lager technisch onderwijs ambachtsscholen) met Indonesisch als voertaal wordt getaxeerd op 3000 leerlingen en voor dezelfde scholen met Nederlands als voertaal verwacht men ook 3000 leerlingen. Tenslotte verwacht men, dat 1500 leerlingen zullen worden ingeschre- ven voor de middelbare technische scholen met Nederlands als voertaal. Men verwacht, dat in het nieuwe schooljaar voor opleiding van volks- onderwijzers tot het normaalschool- peil 12.000 adspirant-onderwijzers zich zullen laten inschrijven, van normaal. tot kweekschoolpeil 5000, terwijl 750 leerlingen de nieuwe kweekschool zullen bezoeken. Naast boven omschreven opleidin- pen zullen er talrijke speciale cur- russen gehouden worden, zowel srhrtftelijke als mondelinge, ten- oinde de bekwaamheid van de on- aerwijzers te vergroten. De heer Geleinse verwachtte. dat op de Universiteit van Indonesia te Batavia, waar thans nog Nederlands als enige voertaal gebruikt wordt. binnen tien tot vijftien jaar de meeste colleges In het Indonesisch gegeven zullen worden. Langzamerhand begint in Maas tricht duidelijk te worden. wat er deze zomer bij gelegenheid van de heiligdomsvaart een traditie die na de oorlog dit jaar voor het eerst weer wordt hersteld allemaal zal gebeuren. Men heeft ^eze hei ligdomsvaart willen organiseren met zoveel middelen van religieuze en artistieke aard, dat wij er iets groots van kunnen verwachten. Artistieke en religieuze midde len. Hierbij blijkt ten duidelijkste de aard van de Limburger, bij wie het een niet zonder het ander te denken valt. Vandaar dan ook dat ge onder de Maastrichtenaren, die zich in de stichting „Het Graf van St. Servaas" verenigen, lieden vindt, die hun organisatie van deze plechtige ommegang met de reli- kwieen van de Servaaskerk de beroemde schat als een werk van pure katholieke actie be- schouwen. Bij ons bezoek aan Maastricht de week voor Pinkste- ren werd ons dat duidelijk. „Wij willen ons land, vooral dat deel dat meer dan het Zuiden onder de invloed van het rationallstisch denken staat, zo gaarne duidelijk maken wat de voordelfcn van onze wijze van religieus leven zijn", vertrouwde een van de voorman- nen ons toe. Daarom nu wordt deze buiten- kerkelijke plechtigheid met zoveel liefde en zulk een zuivere intentie voorbereid. En om die reden ook zou men zo gaarne juist Neder landers van buiten Limburg naar Maastricht zien komen. Daarom ook heeft men deze heiligdoms vaart, die op de eerste plaats reli- gieuse elementen bevat in zijn schone processie met de kostbare reliekenschat, waarvan ieder detail door een afzonderlijk kunstenaar wordt verzorgd, nog willen omge- ven met tal van manifestaties, die twee weken lang zullen duren. Een door Limburgse kunstenaars ontworpen dansspel zal er in de open lucht worden vertoond, ter wijl men elders weer het open- luchtspel ..Angelica en St. Ser vaas" zal zien uitvoeren, geschre- ven door de dichter Paul Haimon. In de kruisgangen van de St. Ser vaas zal een tentoonstelling wor den gehouden van minder bekende Aan een aantal Europese landen zijn in het kader van het E.R.P. nieuwe aankoopmachtigingen, voor voedingsmiddelen en goederen ver strekt ten bedrage van totaal 33.638.370 dollar. Nederland heeft machtiging ont vangen voor 'n bedrag van 1.311.000 dollar. Geleverd zullen worden s!-»lproducten uit de V.S. ter waar- duizenden kilogrammen. Het on line en andere medicamenten ter de van een millioen dollar, penicil- hoeveelheid dwarsliggers. religieuze werken uit Limburgse kerken, zoals het vorig jaar tijdens het Maria-Congres een tentoonstel ling van Mariale kunst werd geor- ganiseerd in de Lieve Vrouwebasi- liek. Ook staan er verschillende con- certen op het program, daar de Limburger die een manifestatie ontwerpt, daarbij de muziek even- min kan missen als het gesproken woord, het gebaar en het spe! terwijl alles zijn diep religieuze kern bezit. Twee weken zal Maastricht de relieken van de eerste heiligen van ons vaderland op deze wijze vere- ren en het middelpunt zal de plechtige ommegang zijn met de „noodkist", waarin het gebeente van Sint Servaas, „die groete heir van Tricht", als in tijden van nood (noodkist!) door de stad wordt ge- dragen. In de stoet worden allerlei relikwieen uit de oudste tijden meegevoerd: het gemijterde borst- beeld en de zilveren sleutel van de bisschop, waarin volgens de legen ds vijlsel verwerkt zou zijn van de ketenen, waarmede de apostel Pe- trus te Rome in de kerker was vastgeklonken, het van edelstenen flonkerend borstkruis, de drinkbe- ker en de bisschopsstaf. Dit alles wordt gevolgd door een schat van relieken door kruisvaarders in de Middeleeuwen uit het Oosten mee- gebracht in fijn gebeeldwerkte ivoren en gouden koffertjes van Oosterse makelij. Moge het voor ons Nederlanders, die minder met deze traditie be kend zijn, een verheugenis zijn te beseffen, dat in deze nuchtere en harde na-oorlogse wereld deze oude volksgebruiken die teruggaan tot de oudste geschiedenis van de kerk in ons vaderland, weer tot leven worden gebracht. De Britse onderzeeboot „Taurus" is Zaterdagmiddag te Gosport (Hampshire) plechtig aan de Ne derlandse Marine overgedragen. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de vereniging „De Holandse Molen" is in samenwer king met |»et gemeentelijke comi ty voor Heemkennis in de hoofd stad een tentoonstelling van Hol- landse molens georganiseerd. die Zaterdag in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam wordt geopend door wethouder van Onderwijs Mr. A. de Roos. 25 Modellen van molens, grotendeels tot in de kleinste bij- zonderheden imitaties van bestaan de exemplaren geven de tentoon- stellingbezoeker een beeld van de grote varieteit, die er op het ge bied van „de charme van het Ne- landse landschap" bestaat. De republikeinse senator Vanden- berg heeft de begrotingscommissie van de Senaat toestemming ge- vraagd persoonlijk een getuigenis af te leggen om de vermindering van 1 milliard dollar in de gelden voor de buitenlandse hulpverlening. waartoe het Huis Vrijdag besloot. ongedaan te maken. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat verscheidene republikeinen zich waarschijnlijk zullen scharen aan de zijde van het stevige democra- tische front dat de fondsen wel wil toewijzen. De republikeinse senator Chan Gurney deelde journalisten mede. dat het 100 tegen 1 staat. dat de se naat een gedeelte van de fondse: wel zal toewijzen. In samenwerking met ..Ons Lee- kenspel" te Bussum heeft het Se- cretariaat van de Katholieke Volkspartij een boekje uitgegever onder de titel; ,,0 Nederland let op u saeck", waarvan de inhoud bestaat uit een aantal model pro- gramma's voor bijeenkomsten van de K.V.P. Het Is de bedoeling van deze uitgave, op de politieke ver- gadering een verantwoorde en pas- sende omlijsting te krijgen, er daarin zijn de samenstellers van het boekje zeker buitengewoon ge- slaagd. Bekende schrijvers en dich- ters als Herman Divendal, Wim Snitker, Lambert Melissen, Ber nard Verhoeven. Gabriel Smit en Frans van Oldenburg Ermke ver- leenden hun medewerking. Enkele een-acters, waarvan de inhoud op de een of andere wijze een propa- gandistische strekking vertoont, vormen het Tioofdbestanddeel van dit werkje. Bovendien zijn ver schillende liederen met de muziek afgedrukt. Met goede raadgevingen betreffende het declameren van gedichten en het uitzoeken van verder geschikt materiaal besluit deze smakelijke en verantwoorde uitgave, waarvan reeds drieduizend exemplaren zijn verspreid en waar- omtrent men alle inlichtingen kan krijgen bij „Ons Leekenspel" Ko. ningslaan 12, Bussum.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1