ECONOMISCHE UNIE tussen de Benelux-landen P Bernadotte wil heden antwoord ontvangen Yijf doden bij ontploffing Harderwijker schipper vond de vermiste zeilboot Algeheel verbod van filmbezoek voor kinderen beneden 14 jaar Engeland vraagt Rusland radio-Berlijn te ontruimen Voor Alkmaar en omgeving w 7 JANUARI 1950: Gottwald thans heer en meester Laatste nieuws Wapenstilstand voor vier weken zou Vrijdag van kracht worden Vliegtuigbom sprong uit elkaar De twee meisjes nog niet gevonden Handhaving van het huidige negatieve criterium, maar strengere toepassing van gestelde normen Opheldering gewenst WOENSDAG 9 JUNI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11281 BUREAUX: Maandag kwamen in het Chateau des Ardennes de ministers en diplomaten van de Benelux-landen bijeen voor het voeren van besprekingen. Tsjechische diplomaten nemen ontslag Turks kabinet afgetreden Een laatste paging van de bemiddelaar BUITENLANDERS als waarnemers naar Palestina Indonesie Donderdag in de Veiligheidsraad Skymaster overtijd De schoolstrijd in Hongarije TWEE DODEN BIJ MljNONGEVAL MGR. DE JONGHE IN ONS LAND Chinese stad door brand verwoest HE COMMISSIE inzake de herziening van de Bioscoopwet heeft in haar rapport, dat thans aan de regering is uitge- bracht, geadviseerd tot een algemeen verbod van filmbezoek voor kinderen beneden 14 jaar, tenzij bij films voor alle leeftij- den onder geleide van ouders of onderwijzers, en voor kinder- films. Zij meent, dat bij de keuring verder het huidige negatieve criterium moet worden gehandhaafd, waarblj zij er van uitgaat, dat de centrale commissie voor de keuring van films de gestelde normen met gestrengheid toepast Zij acht voor de Overheid overigens een taak tot bevordering van de filmcultuur aanwezig door steun aan het particulier initiatief, bijv. door vorming van een fonds. Generaal Markos naar Praag Prof. Romme te Batavia STUURMAN HIELD ZIJN ROER NIET Bulgaars-Grieks contact? WEERSVERWACHTINC Directieleden Wereldbank in ons land Het Zweedse elftal, dat hedenavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen ons nationale elftal zal uitkomen, arriveerd® Maandagavond laat op SchiphoL Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directev#E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Wk m M CHATEAU D'ARDENNE, 8 Juni (A.P.) Op de conferentie van de ministers der Benelux-landen, die Dinsdagavond in Chateau d'Ardenne beeindigd werd, kwam men tot overeenstemming inzake maatregelen om de Benelux te doen uitgroeien tot een werke- lijke economische unie tussen Bel gie, Nederland en Luxemburg. De tekst van het communique, dat na de conferentie is uitgegeven, luidde: Nederlandse, Luxemburgse en Belgische ministers zijn op 7 en 8 Juni bijeen gekomen om te be- slissen welke maatregelen dienen te worden genomen teneinde zo spoedig mogclijk een economische unie tussen Nederland en de Bel- g'sch-Luxemburgse economische unie te verwezenlijken. Zij zijn van me- ning, dat een dergelijke unie met ingang van 1 Januari 1950 van kracht kan worden, indien deze maatregelen worden uitgevoerd. Zij zullen op zijn laatst in Januari van het volgende jaar bijeen komen om de vorderingen, welke te dien aan- zien zijn gemaakt, te bestuderen. Een deelnemer aan de conferentie verklaarde aan Associated Press, dat van de kwesties, die bestudeerd waren, de onderlinge inwisselbaar- heid van de Belgische, Nederlandse en Luxemburgse valuta deel had uitgemaakt. De Belgische en Luxemburgse valuta kunnen op het ogenblik reeds tegen elkaar worden uitgewisseld. De Belgische premier Spaak gaf het volgende commentaar op het communique: ,.Wij hebben overeen stemming bereikt ten aanzien van afdoende maatregelen, welks effect I in de nabije toekomst zal worden gevoeld". Hi} weigerde in bijzonder- heden te treden. De Nederlandse minister-president Praag, 8 Juni (AP). De com- munistische premier Klement Gott wald zal naar men verwacht zijn intrek nemen in het paleis van de president. In feite is hij reeds heer en meester in het land, nu met het ontslag van de 64-jarige Benesj de laatste belangrijke figuur uit de oude Tsjechische regering is ver- dwenen. Gottwald zal het parlement Don- derdag bijeenroepen. Het parle ment zal verzocht worden de ver- kiezing van de president op 14 Juni vast te stellen. Alles wijst er op, dat Gottwald zal worden gekozen. Gottwald heeft de ex-president Benesj een officieel bezoek gebracht. waarin hij hem heeft medegedeeld, dat zijn ontslag was aangenomen en dat zijn salaris als president hem zijn leven lang zou worden uitbe- taald. Uit Stockholm wordt vemomen, dat de Tsjechoslowaakse gezant al- daar, Erward Taborsky, ontslag heeft genomen uit protest ..tegen de ontoelaatbare toestanden in Tsje- choslowakije, die dr. Benesj tot aftreden hebben gedwongen". Reuter meldt uit Parijs. dat een woordvoerder van de Tsjechoslo waakse ambasade te Parijs heeft medegedeeld, dat Vaclav Benesj. een neef van de afgetreden president en Karel Hanus. een andere diplo- maat, hun ontslag hebben aange- boden. KLEMENT GOTTWALD, de com. munistische premier van Tsjecho- Slowakije, zal dr. Edv. Benesj als president opvolgen, zo Is heden in betrouwhare kringen te Praag bevestigd. Antonin Zapottocky, thans vice-premier en vakvereni- gingsleider, wordt premier. HET TROEPENSCHIP ..Zuiderkruls" is Dinsdag te Priok aangekomen. Vemomen wordt, dat op 31 Mei een geval van nekkramp zich voordeed. De militaire patient werd geisoleerd en is thans her- stellende. L. J. M. Beel beperkte zijn commen taar op de conferentie tot een „ik ben tevreden". Toen men dr. Beel suggereerde, dat een dergelijk schaars commen taar het Nederlandse volk waar- schijnlijk tot pessimistische conclu- sies zou brengen, antwoordde hij: „ik zie geen enkele reden voor pessimisme". De Belgische minister van econo mische zaken, George Moens de i'ernig, zette uiteen, dat deze be sprekingen niet zozeer aan het Marshall-plan gewijd waren geweest als wel aan financiele, handels- en productie-aangelegenheden. Ankara, 9 Juni (AP) De re gering van Hasan Saka heeft Woerisdagmorgen vroeg haar ont slag aangeboden. President Ismet Inonoe heeft Ha san Saka onmiddellijk verzocht een nieuwe regering te vormen. Graaf Bernadotte heeft Dinsdag avond bekend gemaakt, dat hij aan de Arabieren en Zionisten had voorgesteld, om de wapen stilstand van vier weken Vrijdag 11 Juni om 7 uur Ned. tijd te doen ingaan. Hij heeft de Arabische regeringen en de Joodse autoriteiten verzocht heden, Woensdag voor 12 uur hun antwoord op zijn voorstellen te ge- ven. Ik ben er ernstig van overtuigd, dat de voorstellen en interpretaties die ik in mijn nota van 7 Juni heb uiteengezet een rechtvaardige basis vormen voor een wapenstilstand, rechtvaardig voor beide partijen verklaarde Bernadotte. Ik hoop van harte dat deze voorstellen zullen worden aangenomen en dat het con flict in Palestina Vrijdag 11 Juni om 7 uur beeindigd zal worden. Graaf Bernadotte deelde aan de Joodse en Arabische leiders mede, dat hij indien het plan verworpen werd of het aannemen voorwaar- delijk zou zijn geen verdlre be sprekingen zou voeren. De zaak zou in dat geval naar de Veiligheidsraad terug verwezen worden, aldus Bernadotte. In zijn nota aan de Arabieren en Zionisten stelde graaf Bernadotte verder voor, dat hij naar eigen goed- dunken zou handelen bij de beoor- deling of er bij de immigranten zo- veel weerbare mannen waren, dat een der partijen daaruit voordeel zou kunnen trekken. In een dergelijk geval zou hun 't betreden van Palestina geweigerd worden. De graaf zei ook, dat hij gedu- rende de eerste weken van de wa penstilstand zelf zou beoordelen. of immigranten, afgezien van leeftijd of sexe, toegelaten mochten worden. De reden was. dat het tijd zou ver- gen om instanties in het leven te roepen, die toezicht op de immigra- tie zouden uitoefenen. Met betrekking tot de moellijk- ste kwestie of er tijdens de wapen stilstand toegestaan zou moeten wor den dat er voedsel werd gezonden naar de 90.000 joden, die in Jeru- zalem belegerd worden, stelde de Gistermidda^ omstreeks 12 uur heeft zich in de grote bunker bij het voormalig sanatorium aan de Koningsweg te Amhem een he- vige ontploffing voorgedaan bij het demonteren van munitie. Tot dusverre zijn 5 doden ge- vonden. Deze bunker ligt viak bij het voormalig vliegveld Deelen en werd in de oorlog door de Duit- sers aangelegd. Een ploeg van 13 man van de mijnopruimings. en bergingsdienst was werkzaam in de bunker, welke eens het hoofdkwartier is geweest van de Luftwaffe voor West-Euro- pa. Acht man van deze groep wa ren in een vertrek op een der ver- diepingen bezig met het reinigen van minutie, terwijl een groep van 5 man bezig was met een vlieg tuigbom van 1500 kilogram. Men schijnt deze bom naar buiten te hebben gesleept en getracht te heb ben de ontstekingsinrichting te de monteren. Omstreeks kwart voor twaalf hoorde men een ontzettende slag. De ongedeerd gebleven munitie-reini- gers snelden toe, doch van de groep Graaf Bernadotte heeft Amerika, Belgie, Frankrijk en Zweden ver zocht officieren te leveren om als waarnemers dienst te doen. Verschillende officiele personen van de UNO hebben verklaard, dat er niets is wat Rusland ervan weer- houden kan om Sowjet-officieren naar Palestina te zenden. Zij zei- den, dat de Sowjet-Unie Israel er- kend heeft en dat militaire atta che's tezamen met de diplomatieke missie gezonden kunnen worden, wanneer er tussen Moskou en Tel Aviv gezanten uitgewisseld worden. Een en twintig Amerikaanse offi cieren zullen onmiddellijk naar Pa lestina vertrekken om dienst te doen als waarnemers voor het in acht nemen van de wapenstilstand. Bovendien zullen 7 legerofficieren en 7 officieren van de luchtmacht worden aangewezen, die thans nog in Europa dienst doen. Ook vijf Zweedse officieren zijn vandaag per vliegtuig naar Palesti na vertrokken in verband met de uitvoering van de wapenstilstand. E£n van de officieren, kol. Thord Bonde. vertelde Associated Press, dat graaf Bernadotte hen verzocht had ..haast te maken." De Veiligheidsraad heeft Maandag na enige discussie besloten de Indo- nesische kwestie in de vergadering van Donderdag te behandelen. Dan zullen de twee nieuwe rapporten van de C.G.D. en het rapport over West-Java besproken worden. van vijf man bleek niemand de ex- plosie te hebben overleefd. Dien- sten voor eerste hulpverlening wa ren spoedig ter plaatse, doch kon- den niets meer uitrichten. Uit het eerste onderzoek is ko men vast te staan. dat men de ont- steking uit de bom reeds had ver- wijderd, toen het projectiel ontplof- te. Men vermoedt. dat de bom een tweede ontsteking had. De mannen van de mijnopruimings. en ber gingsdienst wisten dit waarschijn- lijk niet, daar het een voor hen onbekend type bom betrof. bemiddelaar voor, dat er door het internationale rode kruis hulp zou worden verleend in geteisterde ge- bieden zoals Jeruzalem en Jaffa. Dit zou moeten geschieden op zodanige wijze, dat de voorraden aan het eind van de wapenstilstand niet aanmer- kelijk groter of kleiner zouden zijn dan bij het begin ervan. Agenten van de Scandinavische Luchtlijn hebben Dinsdag medege deeld. dat een Skymaster met 44 passagiers aan boord. die uit Oslo in Nicosia moest aankomen, over tijd was. Volgens een communique van het ministerie van buitenlandse zaken zijn verscheidene honderden perso nen in het Oost Hongaarse dorp Hosszoelpaje samen gestroomd voor het gebouw, waar de sociaal-demo- cratische en communistische par tijen een gemeenschappelijke ver gadering hielden en hebben zij ge- protesteerd tegen het ontwerp be- treffende de nationalisatie van de confessionele scholen. De politie heeft vijftien demonstranten aange- houden. KERKRADE, 9 Juni. Bij het vernieuwen van ijzeren stutwerk in een steengang op de 380-meter ver- dieping van de Dominiale mijn te Kerkrade zijn gistermiddag, waar- schijnlijk door plotseling optreden- de druk, twee kappen doorgebroken. Tengevolge daarvan werden twee houwers, J. v. Schetgens en H. Oligschlaeger, beiden 46 jaar oud en woonachtig te Kerkrade, onder neervallende stenen en kolen bedol- ven en gedood. Beide slachtoffers waren gehuwd en resp. vader van 4en kind en van vijf kinderen. De Pauselijk Delegaat in Ned. Indie, Mgr. de Jonghe d'Ardoye, is gisteren uit Batavia, na een kort oponthoud in Rome, op Schiphol aangekomen. Hij werd verwelkomd door de Pauselijke Internuntius, Mgr. Paolo Globbe en Mgr. Willekens, Aposto- lisch Vicaris van Batavia. o Mgr. de Jonghe zal enige dagen in Nederland verblijven en zich dan naar zijn geboorteland Belgie bege- ven om daar enige rust te nemen. SJANGHAI, 9 Juni. (AFP) Een hevige brand heeft de belang rijke Chinese haven en hoofdplaats van de provincie Foekien, Foetsjou verwoest. Meer dan 1.200 huizen zijn in vlammen opgegaan en 12.000 perso nen zijn dakloos. Het aantal slacht offers is niet bekend. De schade wordt geraamd op ongeveer 1 mil- lioen Amerikaanse dollars. Zoals gisteren reeds in een deel van de oplage gemeld is, heeft een Harderwijker visser de vermiste zeilboot „Jan van Gest" in het IJselmeer gevonden Onmiddellijk na het ophalen er van en het vinden van de leven- loze stuurman zette hij koers te rug naar Harderwijk. In de haven gaf hij een uitvoerig relaas. Omstreeks acht uur 's morgens waren zij op 17 km Zuidoost van Harderwijk. Enkhuizer koers, toen zij boven het spiegelgladde water- oppervlak een giek en een mast zagen uitsteken. Zij voeren lgngs- zi) en zagen een volgelopen zeil- bootje met de boordrand net on der de waterspiegel drijven. Toen zij de kuip voor een gedeelte had- den leeggehoosd, kwam 't flchaam van een jonge man uit het water vrij, die met zijn zwaargewonde hoofd onder de voorplecht zat vastgekneld. Op de bodem van de boot lagen een armbandje, met de naam van het slachtoffer J. Brei en de letters M. A. R. N., een manicuur-4tuitje, en een bosje sleutels. Toen de boot geheel boven water was gebracht, kon de schipper op de voorsteven in rode letters de naam „Jan van Gent" lezen. Met zijn droeve vondst koerste hij direct naar Harderwijk. Om het been van het slachtoffer zat een verbandwind sel. dat aan stuurboord van de boot was vastgeraakt. De schipper ver moedt, dat de ,.Jan van Gent" de voile wind in de zeilen heeft ge- kregen en toen is omgeslagen. De zeilen waren totaal aan flarden ge- scheurd. Hij vermoedt, dat de beide meisjes over boord zijn geslagen of gesprongen, doch de jongeman daar- toe geen kans heeft gezien. De giek en mast lagen kruiselings over de kuip toen de schipper de boot vond. Het was Foppen opgevallen, dat zich aan boord geen ankers en an- kertouwen of stukken hiervan be- vonden. Was de zee vanmorgen niet to glad geweest, dan zou hij het scheepje stellig niet hebben opge- merkt. Het stoffelijk overschot van de jongeman is naar het St Pius-ge- sticht in Harderwijk overgebracht. De waterpolitie van Amsterdam. Harderwijk en Kampen zoeken nog steeds met hun boten het IJselmeer af naar de lichamen van de twee meisjes. De Baarnse politie had zich vanmorgen met verschillende vlieg- velden in verbinding gesteld, doch toen het bericht van het vinden van een boot bekend werd, zijn geen toe- stellen opgestegen. De commissie heeft aan haar ver- slag een ontwerp van wet met toe- lichtingen en bijlage er is ook een minderheidsrapport toege- voegd. Zij is van oordeel, dat de over heid ook steunend en stimulerend moet optreden op het terrein der filmproductie. De centrale keuring moet gehandhaafd worden. De com missie heeft besloten te adviseren, de mogelijkheid tot gemeentelijke nakeuring te schrappen; drie leden wensen deze echter, blijkens een minderheidsrapport, te handhaven. De vraag. of er nog plaats is voor aanvullende bevoegdheid van de gemeentebesturen, beantwoordt de commissie ontkennend. Er werd in de commissie op aan- gedrongen, het negatieve criterium aan te vullen met een bepaling, dat de films, die schadelijk zijn voor de geestelijke volksgezondheid. worden verboden, om psychisch-hygienische belangen van de bevolking te be- schermen. De commissie acht dit niet nodig, omdat de bestaande nor men hierin al voorzien. Films, die een geestelijk gevaar opleveren. worden nimmer toegelaten, daar zij in strijd zijn met de goede zeden. Maatregelen tegen films, die het Nederlandse volk geestelijk armer maken. passen niet in het negatieve criterium, meent de commissie. Hicr is een taak voor de voorlichting en voor de productie van goede films. Een absoluut verbod van filmbe zoek voor kinderen beneden 14 jaar werd bepleii anderen hadden er bezwaar tegen. Na overweging van de verschillende voorstellen werd tenslotte besloten de betreffende ministers te adviseren een algeheel verbod van filmbezoek voor kin deren beneden 14 jaar in te voeren, met de twee volgende uitzor.derin- gen: 1. ten aanzien van voorstellin- gen, waar films vertoond worden, welke goedgekeurd zijn voor alle leeftijden: voor die kinderen, welke onder geleide van hun ouders. voog- den, onderwijzers of andere opvoe- ders staan: 2. ten aanzien van kin- derfilms voor alle kinderen. Deze laatste zouden geselecteerd moeten worden door een speciale keurings- commissie. uit die films voor alle leeftijden. Een aantal specialisten op jeugdgebied zou deel moeten uit- maken van deze speciale keurings- commissie. Voorts Is de commissie van oor deel, dat in de Centrale Keurings- commissie leden b.v. een derde van het aantal benoemd worden op aanbeveling van de film- en jeu gdorganisaties. Tenslotte adviseert de commissie. absoluut te verbieden. dat film- voorstellingen worden aangevuld met cabaret- en varl5t4-voorsteTlin- gen, omdat veel van het gebodene de grenzen van het toelaatbare over- schrijdt. Verder is in het ontwerp. dat de commissie aanbiedt. opger.omen het reeds eerder gemelde voorschrift. dat eisen van veiligheid, gezond- heid en zedelijkheid ook genomen moeten worden voor besloten voor- stellinger, van minimum vfjf en twintig personen. gepalingen zijn opgenomen, dat nieuwe keuring kan worden voor- geschreven van een bepaaide film, indien de omstandigheden in den tnnde of daarbuiten /.ich na de toe- latlng van een film zodanig wijzi- gen, dat de vraag rijst. of deze film nog vertoond kan worden zonder tot verstoring van de openbare orde aanleiding te geven. Nieuw is een artikel. dat de mi nister van binnenlandse zaken on der bepaaide omstandigheden de bevoegdheid geeft, de vertoning van alle dan wel van nader aan te wij- zen films te verbieden. b.v. wan neer het dagen van nationale rouw betreft of ernstige spanningen van rationale of internationale aard. Het Britse militaire bestuur heeft de Sowjet-bezettingsautoriteiten verzocht haar radiostation, dat uit- zendingen naar de Sowjet-zone van Duitsland verzorgt. uit de Britse sector van Berlijn te ver- wijderen. Het Britse verzoek betekent geen verrassende stap, aldus verklaarde een Britse woordvoerder Dinsdag te Berlijn. Britten en Sowjet-Russen hadden reeds herhaaldelijk hier- over contact opgenomen. Onder nor- male omstandigheden zouden de besprekingen gevoerd zijn in de coordinatie-commissie van de ge- allieerde bestuursraad. Daar er sinds Sokolofsky's optreden in de be stuursraad op 20 Maart geen com- missies van de bestuursraad verga- derd hebben, was de brief direct naar Dratvin gezonden. De Sowjets hebben het radiosta tion in gebruik genomen. toen zij Berlijn bezetten. De Britten gaven hen toestemming het te blijven ge- bruiken. ofschoon de studio in het hart van de Britse sector ligt en de zender in de Franse sector. De Sow- jets verklaarden destijds dat zij niet over andere faciliteiten beschikten voor uitzendingen naar de Sowjet- zone. Er is steeds een gewapende Sowjet-soldaat in het gebouw ge- stationneerd geweest. Generaal-majoor Westropp heeft de inhoud van de Britse brief aan generaal Dratvin bekendgemaakt. waarin de Sowjet-Russen verzocht Op 10 Juni zal te Praag tijdens 'n grote openbare bijeenkomst door afgevaardigden van Tsjecho-Slo- waakse ex-politieke gevangenen 'n bedrag van 10 mlllioen kronen over- handigd worden aan afgevaardigden van het democratisch Spanje en het democratisch Griekenland, aldus deelde de secretaris-generaal van 't Tsjechoslowaakse Verbond van strij- ders yoor de vrijheid mede. Hij zeide ook dat Generaal Markos en Dolo res Ibarurri deze bijeenkomst zou den bijwonen. BATAVIA, 9 Juni. (Aneta) Heden is prof. Romme op het vlieg veld Kemojoran te Batavia aange komen. Hij werd p.m. verwelkomd door luitenant ter zee Sutorius, ad- judant van dr. van Mook, L. Neher, Jhr. mr. de Villeneuve en de voor- zitter der Indische K.V.P.. G. Pastor Prof. Romme verklaarde aan Aneta, dat hij morgen naar Ban doeng zal relzen en dat hij tot eind Juni in Indonesie zal vertoeven. Zeelieden zijn gewoonlijk vrolijke mensen, maar soms kunnen ze deze vrolijkheid wel eens te ver door- drijven. Dat was ook het geval met een stuurman, die juist weer eni ge weken op vrije voeten was. Doodleuk beide hij verschillende jeneverstokerijen op en vertelde in prachtig-klinkend Engels, dat hij Marshall-functlonaris was en op- dracht had een recreatie-oord voor collega'si op te richten. Bij voorbaat vroeg hij leveranties van gedis- tilleerd om de lokaliteiten te kun nen opfleuren. Natuurlijk ging dit spelletje niet erg lang door. Na de eerste fles ging het mis met de stuurman en nu zit bij opnieuw in het gesloten ruim van een Huis van Bewaring. BELGRADO. 8 Juni (Reuter). Bulgarije heeft aan Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N., voorgesteld, dat de Bulgaarse en Griekse diplomatieke vertegenwoor- digers te Washington contact zou den opnemen om te pogen tot her- stel van de normale betrekkingen tussen beide landen te komen. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond DROOG Droog weer met enkele over- drijvende wolkenbanken in het Noorden van het land. On geveer dezelfe temperatuur als vandaag. Meest matige wind tussen Noord en Oost. worden het radiostation in de Britse zone te verlaten. Er zijn reeds gedurende meer dan twee jaar ondernandelingen over de kwestie gevoerd, aldus een officiele Britse verklaring. ook is de reeds herhaalde malen in de coordi natie-commissie van de gealueerac bestuursraad ter sprake gekomen vooral in het begin van dit jaar. De Sowjet-gedelegeerde had ech ter verklaard niet bereid te zijn 'n antwoord te geven. Volgens de ver klaring hebben de Sowjet-Russen thans voldoende tijd gehad om het station te ontruimen, daarom wordt nu op spoed aangedrongen, daar de Britten het station zelf in gebruik wensen te nemen. SCHREIEDER. de befaamde man uit 't dramatische England-Spiel, is buiten vervolging gesteld. Hij heeft knap spionnagewerk geleverd, is de toehchting; van oorlogsmisda- den is niets gebleken; hij is correct opgetreden en heeft zelfs zijn in- vloed aangewend, om zijn werk te houden buiten het bereik van de misdadige practijken van andere Duitse autoriteiten. Hetgeen intussen niet is gelukt, want tientallen Nederlandse agen ten zijn het slachtoffer geworden van het lugubere spel, waarin de spion Schreieder dan toch in elk ge val zijn rol heeft gespeeld! En pas is weer tegen een der helpers van hem de doodstraf geeist. Het meest-onbevredigende in deze zaak is nu, dat het niet verder ver- volgen van Sch. de kans vermindert, dat omtrent het England-Spiel „'n andere opening van zaken" wordt verkregen. Deze had het Nederland se volk verwacht en het schijnt ons toe, dat het tot bevrediging van het rechtsgevoel zou bijdragen, indien ze werd verkregen. Schreieder mag knap en zo ge weest zijn. maar wij dachten tot nog toe, dat hij ook strafbaar was. Dat dit nu plotseling naar het oordeel van de procureur-fiscaal niet meer het geval blijkt te zijn, zonder dat verder een proces in de openbaar- heid is gevoerd, valt menigeen bit ter tegen. Temeer. daar in dit opzicht enige verwachtingen terecht waren ge- wekt. Op 28 April 1948 heeft de president van het Bijzonder Ge- rechtshof verklaard, dat de beruchte tot de doodstraf veroordeelde v. d. Waals ..altijd de hulp van Schreie der nodig heeft gehad", en verder: ..Degenen, die schuldig zijn aan het England-Spiel zullen nog vervolgd worden". De president verzocht met aandrang, het England-Spiel in de zaak v. d. Waals niet ter sprake te brengen. Mede in verband daarmede is de plotselinge buiten-vervolgingstelling van Schreieder een vreemde zaak. Het schijnt, dat er rondom het Eng land-Spiel, waar ook Nederlandse instanties in Londen alleronaange- naamst bij betrokken zijn, een waas van geheimzinnigheid gehandhaafd moet worden. Dat betreuren wij, omdat de verantwoordelijkheid voor het verlies van zoveel kostbare men- senlevens het Nederlandse volk diep heeft aangegrepen. Nu het Kamerlid Goedhart a.s. Vrijdag in de Tweede Kamer aan de minister van justjtie vragen ter- zake zal stellen. hopen wij, dat daar een meer-bevredigend resultaat uit zal voortkomen! Dinsdagavond kwam de KLM- Dakota PH-TBI uit Keulen op Schiphol aan met aan boord drie leden van de directie van de Inter nationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling te Washington. Het waren de heren Robertc Garner vice-president van de bank; A. S. G. Hoar, directeur van de afdeling leningen en Patrick Acheson, assi- stent van de heer Hoar. Samen met de heer L. B. Rist, directeur van de economische afdeling, die Dinsdag- morgen uit Londen arriveerde maakt het gezelschap een inspectie- tocht door Europa. In Nederlanr' zullen de heren vier dagen in Den Haag vertoeven om zich op de hoog- te te stellen van de economische toestand in ons land.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1