In hetdoolhof der ambtenarenpensioenen Tsjechische uraniummijnen in Russische handen? I 1 7 Minister Witteman verbaasd over de vele strafpunten Katholieke Reisvereniging is weer goed op dreef DE SPEURHOND Examen Smuts te Londen Zei U iets? Maar de deviezen... J Verlaging van de Marshall-hulp NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Woensdog 9 Juni 1948 PAG. 3 Vechtpartij in Italiaanse Senaat VERKIEZINGEN IN LUXEMBURG Socialisten winnen drie zetels Scheepvaartovereenkomst met de Republiek „Het volk houdt niet van oude gezichten" NEEM UW BRANDSTOF THANS IN HUIS MARSHALL HULDIGT GRAHAM Als ex-lid van Commissie van Drie Scheepsberichten 9 Zondagmiddag heeft veldmaarschalk Montgomery te Portsmouth een gedenkteken onthuld ter herinnering aan de mannen, die deelgenomen hebben aan de invasie van Normandie, vier jaar geleden. Het aantal motorrijtuigen in ons land DIAMANT UIT DUITSLAND TERUG Foto's slachtoffers Japanse terreur Hindoestanen 20 jaar in Suriname GETRALIEDE PROMOTIE Nieuwe Koninklijke (-rein overgedragen Kersen uit Belgie In 1950 electrisch spoor in Brabant Doodstraf voor verrader P.R.I.S. contra het communisme Minister Fievez bezoekt ,,Karel Doorman" Elfde lustrum ,,Sanctus Augustinus"< Hr. Ms. Van Kinsbergen heden te Rotterdam Geen actie voor Veilig Verkeer Toewijzingen voor ons land Staking te Ludwigshafen Vijf familieleden in arrest De pas afgetreden Afrikaanse premier, generaal Smuts, die op 18 Juni het ere-doctoraat van de Leidse Universiteit in ontvangst zal nemen, vertoeft nu in Engeland. Smuts bij zijn aankomst op het Northolt vlieg veld nabij London. K.N.V.B.-beker FEUILLETON DE BESPREKING, die de Tweede Kamer gisteren gewijd heeft aan de Pensioenwet, kan men slechts als een aanloop be- echouwen lot nog wijdlopiger beschouwingen, daar het wets- ontwerp waar het over ging, slechts enkele partiele wijzigingen be trot, voomamelijk ten doel hebbende het bezettingsrecht uit de wet weg te werken. De minister had daarenboven nog een aantal technische verbete- ringen en passant in de wet ver- werkt, maar de Kamer kwam met nog een reeks amendementen en bovendien nog een aantal desiderata aanzetten. zodat de minister enigs- zina kregelig antwoordde, dat het helemaal niet de bedoeling was dat hij nu nog strafpunten te incasseren kreeg. Hij nam ze eenvoudjg niet. Vandaag zullen wij eerst het ant- woord krijgen op de vele objecties van de Kamer. Dan zal de minister ons voorrekenen wat de kosten zijn van een verhoging van het maxi mum bedrag van het ouderdoms- pensioen dat een ambtenaar kan ontvangen wanneer men daarbij verder gaat dan de limiet van f4500 die de regering had gesteld. Dat moet minstens f5000 worden meen- de de heer Dassen en velen met hem. f6000 vroegen de communisten later en natuurlyk hielden zy een pleidooi voor het meetellen van wachtgeldjaren voor pensioen. Stond er niet in de Memorie van Antwoord iets dat hun volklievend hart had getroffen? Men is van dat systeem teruggekomen, had de mi nister daar geschreven, omdat men b.v. een wachtgelder, die op de Vij- verberg de meeuwen voert nu een- maal niet gelijk kan stellen me een ambtenaar in actieve dienst. Die wachtgelder-meeuwenvoerder hebben de communisten aan hun menslievende boezem gedrukt en hem daarna als paradepaardje laten Een hevige vechtpartij is in de Italiaanse senaat ontstaan bij de bespreking van het lot der Italiaan se krijgsgevangenen in Sowjet-Rus- land, Joego-Slavie en Albanie. De adjunct-minister van buitenlandse zaken Brusasca verklaarde, dat de Sowjet-regering geen gevolg had te geven aan de stappen van de Itali aanse ambassadeur. dat Joego-Sla- vie een gelijke houding had aange- nomen en dat Albanie had laten weten. dat het de Italianen, die huiswaarts zouden moeten keren, nodig heeft. Tiidens de daaropvolgende bespre king is de christelijk-democraat B'ibbio. wiens zoons als vermist in Sowiet-Rusland wordt mpgegeven, en die zich beledigd achtte door be- pabide uitlatingen van een commu- nistische spreker, naar de commu- nistische banken gelopen. Een alge- mene vechtpartij is daarop gevolgd en de deurwaarders hebben de orde moeten herstellen. Luxemburg, 7 Juni (API Vol- gens nog niet-officiele uitslagen van de gisteren in het Groot Her- togdom Luxemburg gehouden par- lementaire verkiezingen heeft de socialistische partij drie zetels van de Christel. Sociale Partij (Rechts- Katholieken) gewonnen. De politie- ke samenstelling van het parlement blijft verder ongewyzigd. 26 leden van de 51 afgevaardigden worden bij deze verkiezingen geko- zen. Het parlement bestaat uit 4£n Kamer van Afgevaardigden: de helft van het aantal leden wordt om de drie jaar gekozen. Volgens officieuze uitslagen is het resultaat aldus: Christeiyke Sociale Partij (Rechts Katholieken) 9; So- cialisten 9; Communisten 4; Demo- cratische Groep (een liberale partij, die ontsproten is uit de verzetsbe- weging in de oorlog) 3; Onafhanke- lijken 1. Op basis van deze uitslagen zal het parlement er als volgt uitzien (de tussen haakjes geplaatste cijfers geven de sterkte weer van de par- tijen v6or de verkiezingen). Christelijke Sociale Party 22 (21); Socialisten 14 (11); Democratische Groep 9 (9); Communisten 5 (5); Onafhankelijken 1 (1). In he kabinet van premier Pierre Dupong wordt geen onmiddellijke wijziging verwacht. Luxemburg heeft een coalitie-regering van vier leden der Christelijk Sociale Partij en drie leden van de democratische groep. Dupong en de minister van bui tenlandse zaken Joseph Bech kregen in hun kiesdistricten de meeste stemmen. De officiSle uitslag der verkelzen wordt niet voor morgenavond ver wacht. ALS het gras gemaaid wordt, is het ook de tijd van hooi- koorts, zegt men. Maar als het zomer wordt en het schooljaar begint zo zoetjes aan zijn einde te naderen, bekruipt menig scholier de koorts van de exa- men-vrees. Natuurlijk, als men tot dan toe maar wat geklungeld heeft, is er reden om aan die kwaal te gaan lijden. Doch in ons ontwikkeld Nederlandje bestaat onder andere goede volksgebruiken ook deze liefe- lijke gewoonte, dat in de zomer- maanden de ene helft van de bevolking de andere examineert. En waarin al niet? Dat is waar- achtig niet alleen theoretische wijsheid van de schoolbanken die beproefd wordt. Men mag ook de bewijzen van practische wetenschap leveren, of U b.v. alle verkeersborden kent en of U al auto kunt rijden. Studen- ten, aan de slag en tart met uw kennis alle geleerde examen- commissies! MARCUS voordraven op deze warme lome middag. Gelukkig dat mr. van Schaik een wijs besluit had geno- men en de spreektijd tot 40 minuten beperkt had. Onder groot protest van communistische zijde natuur- iyk. Hej ambteiyk invaliditeitspensi- oen is voorts ter sprake gekomen. Het minimum van dit pensioen is thans zo laag, dat zich het pijnlijke geval kan voordoen, dat een gezin van een ambtenaar waarvan de va- der invalide wordt er materieel wel KALIOERANG, 8 Juni (A.P.) In een communique van de com- missie van goede diensten werd van. avond bekend gemaakt, dat „de Nederlandse en republikeinse onder- handelaars in principe tot overeen- stemming zijn gekomen over de re- glementen voor de scheepvaart met inbegrip van de vaart van republi keinse schepen naar vreemde lan- den". De overeenkomst zal naar ver wacht wordt de volgende week in Batavia getekend worden. Volgens het communique koes- terde de republikeinse delegatie de verwachting, dat een ..beperkte op- leving" van in- en uitvoerverkeer in de republikeinse gebieden door de overeenkomst mogelijk was ge maakt. Generaal Jan Smuts, de gewezen premier van Zuid-Afrika heeft bij zyn aankomst op het vliegveld van Londen verklaard, dat er geen ge- vaar voor bestaat, dat Zuid-Afrika het Britse Gemenebest zal verlaten als gevolg van de overwinning van de nationalisten bij de laatste ver kiezingen. „Wat Zuid-Afrika be- treft", aldus de generaal, „worden de betrekkingen met het buitenland en die met het Gemenebest over het algemeen niet. of misschien in het geheel niet bel'nvloed door de veranderingen, die in Zuid-Afrika plaats hebben. Juid-Afrika zal niet voor 6en ogenblik uit het Impe- rium treden. In antwoord op de vraag naar de reden van de verandering van de publieke opinie, zoals die tot uiting is gekomen in de laatste verkiezin gen antwoordde Smuts: „Het na- oorlogse verlangen naar verande ring. Het volk houdt niet van oude gezichten, oude stemmen, een oude glimlach en oude toespraken." De vakgroepdetallhandel In de brandstoffen heeft aan het ml- nisterie van economische zaken medegedeeld, dat er moeiiykhe- den by de huisbrandvoorziening dreigen te ontetaan, doordat een deel der huisbrandverbruikers niet bereid Is de op de bonnen beschikbaar gestelde brandstoffen reeds thans af te nemen. De vakgroep schreef dlenaan- gaande: „de aanvoer van brandstof fen van de mijnen naar de handel vindt regelmatig voortgang, zodat de kolenhandelaren ook regelmatig moeten afleveren om ruimte te kunnen maken voor nieuwe aan voer. Voorts kan de kolenhandel, in verband met de beperkte vervoer- capaciteit, slechts dan al zijn afne- thans met de bezorging der brand stoffen in een zo groot mogelijke mers tydig voorzien wanneer reeds omvang wordt begonnen. Indien de handel daartoe niet in de gelegen- heid wordt gesteld, is het gevaar niet denkbeedig, dat vele gezinnen tegen het aanbreken van de win ter voor de noodzakeiykteid zullen worden geplaatst, of de kolen zelf af te halen, of genoegen te nemen met vertraagde bezorging. Marshall heeft in een rede bij de aanvang van het studiejaar aan de Universiteit North-Carolina de werkzaamheden geprezen van de president van de Universiteit, Frank P. Graham, die vrywillig een zeer belangrijke dienst aan de regering en de Verenigde Naties heeft be- wezen, door Amerika te vertegen- woordigen in de commisie voor de goede diensten tot het doen be- eindigen van de strijd in Indonesie en tot het vinden van een basis voor een vreedzame oplossing van de moeilijkheden tussen de Neder landse regering en de nieuwe Re publiek Indonesie. „Ik gevoel het als mijn plicht en het is mu een genoegen te kunnen mededelen, dat hy in een verras- sende mate geslaagd is by zyn taak. Bovendien heb ik nog het voorrecht op zijn oordeel. gebaseerd op ondervinding, een beroep te kunnen doen, nu hy mijn speciale adviseur omtrent Indonesische aan- gelegenheden bekend is", aldus Marshall. Alhena. Rotterdam-Rio de Janeiro, pass. 7-6 Madeira. Boschfontein. 7-6 van Lorenzo Mar- quez naar Durban. Java. Australie-Nederland, 7-6 te Suez. Kota Baroe Batavla-Rotterdam, pass. 7-6 Maladiven Kota Gede. Rotterdam-Batavia, pass. 7-6 20 uur Kaap d'Armi. Larenberg, 7-6 van Melilla naar Rotterdam. Oranje, Batavia-Amsterdam, 7-6 van Port Said. Sumatra, New York-Java, 7-6 van Batavia naar Bangkok Willem Ruys. Rotterdam-Bat.avia, pass. 6-6 13,35 uur Suez. eens moellijker voor kan komen te staan, dan wanneer de vrouw we- duwe zou worden! Dat de wet zo langzamerhand na alle wijzigingen die er thans voor de 21e keer in zijn aange- bracht, onleesbaar is geworden, daarvan was inmiddels ook minis ter Witteman overtuigd. De gehele materie moet eens grondig door een commissie onderzocht worden. De Kamer drong op spoed aan en de heer Dassen (K.V.P.) voegde daar- aan het voorstel toe, om ook de Centrale Onderwijzers Organisatie in die commissie vertegenwoor- digd te doen zijn. Om die commissie dan alvast aan zeer varierend studiemateriaal te helpen zal de minister alle vra- gen en wensen van de Kamer nog eens nauwkeurig bekijken en er dan heden uitvoerig op antwoor- woorden. Wij komen morgen op de details dus nider terug. Gelezen in een krant, dat de filmster Lida Baarova, „ge- trouwd met de sociaal-demo- craat Jan Kopecky", tezamen met haar man uit Tsjecho-Slo- wakije is gevlucht, zij werden gearresteerd, maar wisten te ontsnappen. Tot zover het be- richt. Vroeger zei men, dat een man vluchtte met zijn vrouw, maar bij een filmster, die „met 'n sociaal-democraat" getrouwd is, is dat natuurlijk anders. Daar vlucht de vrouw en gaat de man mee, hetgeen vermoe- delijk te danken, of te wijten, is aan het feit, dat filmster-zijn meer zegt, dan sociaal-demo- craat-zijn. De ster zorgt trou- wens voor de „kopeken" en dat maakt het voor Jan wel aanne- melijk, om de consequenties van de roem van zijn vrouw maar te slikken. (Van onze eigen redacteur) DE Nederlandse reisvereniging voor katholieken. die op 14 November a.s. haar 25-jarig be- staan hoopt te herdenken, was evenals zovele andere organisa- ties, siachtoffer geworden van de ma^tregelen van de bezetter. Al haar bezittingen raakte zij kwijt. Doch het yverige bestuur pakte de zaak na de bevrijding weer krachtig aan en het beschlkt thans weer over een Bureau, dat. gevestigd aan de Keizersgracht 229 te Amsterdam, de reisliefheb- bers weer alle mogelijke service kan bieden voor de verzorging van hun uitstapjes in binnen- en buitenland. Waar de reislust zo toegenomen is, telt ook de vereniging meer le den dan voor de oorlog. Het voor- bereiden van een buitenlandse reis is in deze tijd met de deviezen- moeilijkheden altijd bij een organi satie in betere handen, dan wan neer men op „eigen houtje" gaat. Toen wy dezer dagen op uitnodi- ging van het bestuur van de N.R.V.K. een kijkje kwamen nemen in haar bureau te Amsterdam, wa- ren het de algemene secretaris, de heer Joh. W. B. Beijk en de direc- teur, de heer Schomper, die ons een overzicht gaven van de huidige situatie der vereniging en van de mogelijkhede/i tot het maken van buitenlandse reizen. Al moge in vergelijking met het vorig jaar, de deviezensituatie voor het maken van trips naar het bui tenland, enigszins verbeterd zijn, het blijft nog voorlopig mondjes- maat. Hoewel de propaganda voor de Benelux anders zou doen ver- wachten, is het reizen naar Belgie op grote schaal uitgesloten. Met Zwitserland is het daarentegen be- ter gesteld. De regering heeft aan de reisverenigingen voor het reizen De K.N.A.C. raamt het totaal aantal motorrytuigen per 1 Juni 1948 op 226300. verdeeld als volgt: personenauto's 76000. bussen 4800, motorrijwielen en driewlelers 79000 vrachtauto's en tractoren 66500. Op 1 Mei 1940 waren deze getallen resp. 104.000. 76000, 4700, 71500, 66500. De kwaliteit van het motor- rytuigenpark staat nog aanzienlijk ten achter bij dat van voor de oor log. Voor wat betreft het personen- wagenpark, dat thans meer dan an- derhalf maal intensiever wordt ge- bruikt dan voor 1940. moge dit blij- ken uit het feit, dat ongeveer 3/5 deel van vooroorlogs fabrikaat is. Het Commlssariaat Generaal voor voor de Nederlandse economische belangen in Duitsland is er in ge- slaagd een partij van ongeveer 9.000 karaat diamant op te sporen die de Duitsers gedurende de oorlog in Nederland hadden gekocht. ,.Na vele omzwervingen in Duits land is deze partij ten slotte in Wiirzburg terecht gekomen. Hier werd zij door de Amerikaanse auto- riteiten als Nederlands bezit erkend De diamanten vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 1.000.000 dollar en zijn vervoerd naar Neder land. Met het s.s. ..Singkep" van de N.V. Stoomvaart Mij. ..Nederland", dat onlangs te Amsterdam is aange- komen, werden o.a. meegebracht 30 kisten, geheel gevuld met foto's van slachtoffers van de Japanse terreur. Op initiatief van het Indisch insti- tuut en met medewerking van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Indonesie. zullen de m Nederland verblijvende familieleden en vrien- den van deze Indonesische oorlogs- slachtoffers in de gelegenheid wor den gesteld de overgebleven foto's te zien en in het bezit te komen van de hunnerzijds herkende opnamen. naar dit schone bergland Zwitserse francs ter beschikking gesteld. En het keurige programmaboekje van de N.R.V.K. vermeldt dan ook trips naar Locarno, Lago Maggiore, Zu rich. Bern enz. Uitstapjes naar Frankrijk, Italic en Portugal zijn alleen mogeiyk op uitwisselingsbasis. Het organiseren van reizen naar d^jp landen is voor de katholieke organisatie altijd moeilijk, omdat in die landen geen principiele zusterverenigingen be- staan. Een door de N.R.V.K. georga- niseerde reis naar Fatima kon niet doorgaan omdat de stookolie in dol lars betaald moest worden. Uit een en ander blijkt, dat het reizen nog niet „over rozen" gaat. De Katholieke organisatie blijft echter actief om de reisliefhebbers in eigen verband te doen genieten van al het mooie, dat het leven ver- aangenaamt en na een prettige va- cantie het werk weer met nieuwe energie doet beginnen. De Hindoestanen hebben het feit, dat zij twintig jaar in Suriname verblijven, gevierd. Op het Gouver- nementsplein werd bij het beeld van H. M. de Koningin een krans ge- legd en werd een boom geplant. 's Middags hield men een optocht, waarbij de ..Lalla Rookh", het eer- ste scliip, dat emigranten naar Su riname bracht. werd uitgebeeld en waarbij de ontwikkeling van hand- arbeid tot het gebruik van tractors werd getoond. Bij de plechtige bij- eenSomst. die -Maandagavond ge houden werd, sprak o.m. gouvern*ur houden werd, sprak o.m. gouverneur Brons. In tempels en moskeeen werden diensten gehouden. 22 Juni zullen voor de Haagse Rechtbank personen terecht staan, betrokken bij een in het ministerie van Marine - gepleegde inbraak. Voorts zal die dag behandeld wor den de zaak Rouleau, waarin ter sprake zullen komen de bijzondere verhoudingen, welke er kort na de b^vryding in een gedetineerden- kamp ontstonden. Het betreft hier het kamp te Blauwkapelle waar 'n gedetineerde het wist te brengen tot kampdirecteur. In de Europese editie van de „New-York Herald Tribune" wor den byaonderheden bekend ge maakt over „het geheime verdrag tussen Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie", volgens hetwelk aan de Sovjet-Unle de absolute con- trile over de Boheemse uranium- mijnen van Jachhnof wordt afge- stajm. Volgens Ivo Duchacek, de vroe- eere voorzitter van de Tsjecho- Slowaakse parlementscommissie voor buitenlandse betrekkingen, wie hieromtrent een interview werd af- genomen, werd het ..geheime ver drag" in 1945 getekend. Sindsdien hebben de Sovjet-Russen alle Tsje- cho-Slowaken. die invloedrijke functies uitoefenden, vervangen door hun eigen technic! en geleer- den. om de uraniumwinning voor de studie van atoomwapens te lei- den. De Sovjet-Russen hebben een autonome uranium-enclave in de Tsjechische mijnstad Jachimof ge- Maandagmorgen heeft de voltalli- ge directie van de Nederlandse Spoorwegen op het station te Keste- ren, toen H. M. de Koningin daar aangekomen was voor haar bezoek aan de Betuwe, aan H. M. een nieu we koninklijke trein overgedragen. „Tot het aanbieden van een splin- ternieuwe waren wij niet bij mach- te" aldus de N.S. „maar de uitvoering van deze trein is. hoe wel sober, zo fraai. dat men hem moeilijk van een splinternieuwe kan onderscheiden." De nieuwe trein bestaat uit een salon-, en een bagagerijtuig. Het zijn omgebouwde oude D-treinrii- tuigen. Het salonriituig kreeg zijn nieuwe vorm in de werkplaatsen van de fa. Allan te Rotterdam. Het bagagerijtuig werd omeebouwd door de fa. Beynes te Haarlem. Zoals bekend heeft de N. S. de oorspronkeliike koninklijke trein gedurende de gehele bezetting tot de afkondiging van de grote spoor- wegstaking, verborgen weten te houden. Na de bevrijding bleek hij met zoveel ander materiaal te ziin weggevoerd. De nieuwe trein staat in de werk plaatsen van de N.S. te Utrecht op elk gewenst ogenblik ter beschik king van H. M. de Koningin. De import van kersen uit Belgie is weer mogelijk voor erkende groothandelaren in groenten en/of fruit, aan wie door het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit een invoer- vergunning is uitgereikt. Zulk een vergunning betreft de invoer van ten hoogste 5 ton kersen. Zij heeft een geldigheidsduur van 8 werkda- gen zonder mogelijkheid van ver- lenging. Ir. F. Q. den Hollander, president directeur der N.V. Nederlandse Spoorwegen heeft medegedeeld. dat het spoorwegnet in Noordbrabant eind 1950 geheel geelectrificeerd zal zijn, wanneer zich geen bijzondere omstandigheden voordoen. Naast een opvoering der frequentie zal er ook naar gestreefd worden het locale verkeer per rail te bevorderen. Het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag heeft de 38-jarige Haagse boekhouder A. Breed, die van 1944 tot het einde van de oorlog werk- tuig en handlanger van Schreieder destyds Kriminaldirektor van de S. Q, is geweest, als V-man van de Sicherheitsdienst, eenzelfde soort arbeid verrichtte als van der Waals, conform de eis tot de doodstraf ver- oordeeld. BATAVIA, 8 Juni (Aneta) Spre- kend voor radio-Batavia heeft de heer J. Z. W. Muntu namens de Partai Rakjat Indonesie Serikat verklaard, dat de P.R.I.S. nooit en te nimmer het communisme kan aanvaarden, hij wees er nog op, dsfl het communisme de bestaande godsdienstvrijheid belet. Minister A. H. J. L. Fievez, mi nister van Oorlog en minister van Marine a.i., bracht Maandagmorgen vergezeld van zijn beide adjudanten ritmeester jhr. mr. C. C. van Lith de Jeude en luitenant ter zee eerste klasse P. J. S. de Jong, een bezoek aan het vliegkampschip Hr. Ms. Karel Doorman. De commandant kapitein ter zee F. J. Kist leidde de minister rond. sticht, vUf km. van Karlsbad, zo vervolgde Duchacek. Tsjechische mijnwerkers acht men niet betrouw- baar genoeg en daarom werken er Duitse gevangenen uit de Sovjet- bezettingszflne. Duchacek verklaarde voor 't eerst van het bestaan van het verdrag vernomen te hebben, toen hij lid was van de Tsjechische delegatie ter algemene vergadering der V.N. te Londen. De R.K. Studentenvereniging ..Sanctus Augustinus" te Leiden heeft op feestelijke wijze het llde lustrum herdacht. Des morgens droeg Z. H. E. Mgr. J. Huibers de Pontificale Hoogmis op en hield een toespraak tot de studenten. Des middags werd tijdens de al gemene vergadering o.m. het woord gevoerd door prof. P. J. M. Aalber- se, lid van de Raad van State, een van de oprichters van Sanctus Augustinus, terwijl o.a. prof. dr. An ton van Duinkerken als ere-lid werd ge-installeerd. Bij de receptie was ook mgr. Paolo Giobbe, Pau- selijk Intemuntius aanwezig. Hr. Ms. kanonneerboot Van Kins bergen, terugkerende uit West- Indie, wordt heden, 9 Juni des na- middags om 17.00 uur te Hoek van Holland en omstreeks 19.00 in Rot terdam (Waalhaven) verwacht. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat de aangekondigde actie voor Veilig Verkeer voorlopig is afgelast, zulks om verkeerstech- nische redenen en mede in verband met een voorgenomen herziening van de verkeerswetgeving. In het kader van de nieuwe E.C. A.-toewyzingen zal Nederland nog voor 1 millioen dollars aan staalpro- producten, voor 250.000 dollars aan penicilline en andere medicamenten en voor 61.000 dollars aan dwarslig- gers ontvangen. Al deze producten moeten in de V.S. worden aange- kocht door de Nederlands-Indische regering. Meer dan 35 duizend gemeente- arbeiders zijn te Ludwigshafen (Franse zone) in staking gegaan wegens de lage voedselrantsoenen. Door de staking ligt het werk in de i.g. Farbenfabriek en andere be- drijven stil. De politie te Oss heeft Maandag het echtpaar V. met twee dochters gearresteerd verdacht van diefstal van een belangrijk bedrag van geld. Voorts werden gearresteerd de ge- broeders B„ broers van de aange- houden vrouw. Na onderzoek is de oudste doch- ter V. op vrye voeten gesteld. Dinsdag werd nog een arrestatie verricht, aangehouden werd de weduwe van B. HET WERELD- GEBEUREN Het Amerikaanse Congres heeft 'n vermindering van de bedragen der Marshall-hulp, al dan niet bSnvloed door de Russische toenaderings- politiek, goedgekeurd. Nu is het woord aan de Senaat. We kunnen gerust aannemen, dat in dit deel van het parlement alles in het werk zal worden gesteld om de beslissing van het Congres, waar door de hulp met niet- minder dan 25 procent wordt besnoeid, teniet te doen. Senator Arthur Vandenberg, de grote voorstander van het Europese herstelprogramma. heeft reeds aan- gekondigd. dat hij voor de toewij- zingscommissie van de Senaat zal verschijnen. om tegen de voorge- stelde verlaging te spreken. De staatssecretaris zal hetzelfde doen en heeft reeds verklaard. dat vol gens hem door de verlaging het herstelprogramma veranderd wordt in een steunfonds. Hij voegde er- aan toe. <jat ernstige politieke moei lijkheden zich in West-Europa zou den voordoen, wanneer de verlaging werd goedgekeurd. Het zou onver- mijdelijk twijfel doen ontstaan over de ernst van f de Amerikaan se bedoelingen. het verwezen- lijken van de Westerse Unie incluis. Zowel in Washington als in Parijs werd met de grootste nauwkeurigheid de kos ten van het herstelplan vastgesteld. Het bedrag van 13250 m. gulden voor de eerste 12 maanden werd door alle betrokkenen als het absolute mini mum beschouwd, dat nodig was om het principiele doel van het pro- gramma te bereiken. Wanneer dit bedrag aanzienlijk zou worden ver- laagd. dan zouden zowel het econo mische administratieve orgaan van mr Harriman in Amerika als de Europese economische organisatie aan deze kant van de Atlantische Oceaan zich in de moeilijke positie geplaatst zien, dat ze moeten werken met een bedrag, waarvan beiden weten, dat het ontoereikend is. Hun taak. die thans reeds moeilijk is, zou enorm zwaarder worden. Maar het belangrijkste van alles is, dat het meer dan ooit moeilyk zou zyn om het vertrouwen. dat een zo tere plant is in de huidige we- reldflora van overwoekerend on- kruid, te vestigen en dat het in de 16 aan het Marshall-plan deelne- mende landen nog eens nodig zou zijn zelfs de meest nodige import te reduceren en hierdoor de snelheid van het economisch herstel te ver- minderen. Jammer genoeg is dit gevaar ont staan op een ogenblik, dat de grote taak, de samenwerking in West- Europa tot stand te brengen, in be- ginsel was volbracht. Een voorlopige overeenkomst over de toekomst van Duitsland werd begin vorige week bereikt, ofschoon het thans verre van zeker is, dat in het Franse parlement de krachtige combinatie van Franse communis ten, linkse conservatieven en de Gaullisten er niet in zullen slagen de regering ten val te brengen. Bi- dault. de Franse minister van bui tenlandse zaken, zal zich tegen aan- vallen van bovengenoemde groepen te verdedigen hebben. Aanvallen. die hem o.a. ervan zullen beschuldi- gen, dat hij de Duitse industrie aan het Amerikaanse kapitalisme heeft overgegeven en dat hij geen kans heeft gezien. behoorlijke garanties af te dwingen tegen een mogelijke aanval uit het Oosten, hetzy van Duitsland, hetzij van Rusland. Hij zal in staat zijn te wyzen op de Amerikaanse verzekering, dat de Amerikaanse troepen in Europa ge- stationneerd zullen blyven totdat de vrede in Europa is gevestigd en dat geen aanval op Frankrijk vanuit het Oosten mogelijk is, zonder dat Ame rika er in gemengd wordt. Dit, zo kan hij als argument aan- halen, is practisch hetzelfde als 'n militaire garantie. Zowel politiek als economisch komt alles neer op het vertrouwen in de ernst van de Amerikaanse be doelingen. De Westerse Unie zonder dit vertrouwen is een Don Quichotte met een speer vechtende tegen pantserwagens. Daarom wachten we met grote belangstelling af wat de reacties in de Amerikaanse Senaat zullen zyn op het besluit van het Congres. Deze belangstelling strekt zich uit tot aan beide zijden van het IJzeren Gordyn, In het Westen in de hoop, dat de verlaging door de Se naat zal worden verworpen en in het Oosten in de hoop, dat het voor stel van 't Congres zal worden aan- genomen. Vooral dit laatste moeten de Amerikaanse senatoren beseffen, willen ze met plichtsbesef en ver- antwoordelijkheidsgevoel hun taak kunnen vervullen. SIC TRANSIT Doordat de Limburgse le klasser uit Brunssum: Limburgia gisteren tegen DFC met 11 gelyk speelde. plaatste deze zich tegelyk met Roermond, Wageningen en DWV voor de demi-finale van de KNVB- beker. Oorspronkeliike reman uit het Russische spionnenlevec 54. Michael werd niet wijzer door al die verhalen, die de waarheid be- naderden maar tevens met de meest- gewaagde veronderstellingen wer den omhangen. In elk geval: Kry- low deed geen dienst meer, maar 'n kleine, vreemde man 't leek helemaal geen Rus en die men Tegleff noemde maar dat moest ook al weer gelogen zyn. want die was immers drie jaren geleden ver- moord, werd in de kamers en de gangen gezien en gaf in naam van Krylow bevelen. Michael wist niet wat dat alles beduidde. Alexandra was voor hem verloren. 'n Diepe radelooheid maakte zich van hem meester, en die was zo in- tens. dat hij, op £en ogenblik. de hand in de pelszak stak en er de browning greep, om hier, vlak voor de woning van haar. die hij zo liefhadmaar 'n innerlijke stem waarschuwde: ,.'n mensenziel. hoe radeloos ook. blijft kostbaar in de ogen van God." Maar zou ook 'n mensenleven van'n Tegleff zo kostbaar zyn? Het leven van een die dag en nacht de Godheid sarde en tartte, die Hem naar de oogappel stak. door z'n medemensen op de meest geraffineerde wijze te marte- len? En de stem sprak verder: Neem de laatste gelegenheid waar. Er is nog een laatste kans. Mis schien lukt die. Ge hebt geld ge noeg, ge bent sterk. Ge zult ,.sa- tan" hier vandaag of morgen wel zien binnen rijden. In die drie dagen had hij zich. in zyn vermomming tot dicht bij het wachtlokaal gewaagd, biddend om de komst van z'n doodsvyand. Tegleff liet zich niet zien. Wat had hij nog te maken in de parti- culiere vertrekken van een die voor goed buiten gevecht gesteld was. De hypnose-proeven van Jesisky slaagden wonderlijk goed. Alexandra raakte langzaam en zeker onder diens geheimzinnige invloed. Het was er de hypnotiseur om te doen, evenals zijn beroemde voorganger, Svengali, de post-hypnose, de hyp- nose op 'n afstand, op zyn sujet toe te passen. Daartoe was het nodig haar, meermalen per dag. in slaap te maken en dan te beproeven hoe- ver zij het in het gehoorzamen van zijn bevelen gebracht had. Nu eens stond hij aan het einde der zieken- zaal, terwijl de deur van haar ka mer gesloten was, dan weer bevond hij zich in de gang, ja zelfs in de grote medicijnkast. Soms ook voor 'n venster, buiten en deed haar van- daar uit gehoorzamen. Van dag tot dag omsloot zijn noodlottige macht haar nauwer en nauwer, totdat zy, na verloop van acht dagen, stipt volbracht, wat hy haar op vrij grote afstand, beval. Toen deze laatste proef geslaagd was, keek Tegleff heel somber, hetgeen Jesisky aan- leiding gaf te vragen of hij niet tevreden was over de bereikte re- sultaten. ,,Ga uw gang," zei de speurhond koud, „ik heb gezien, dat ge zult slagen. We zullen u 'n plaats geven, vanwaar ge de bruid onafgebroken in het oog kunt hou den. Michael, na z'n vermoeiend en ontmoedigend rondzwerven, lag die ongelukkige avond op z'n matras in de schoorsteenschuilhoek, toen er tegen het met planken dichtgespij- kerde gat geklopt werd: „Gorocha. kom er uit, Hier is groot en goed nieuws!" Het was de trillende stem van Petroff. De ouwe stumper was, nog geheel en al van streek door de ontmoeting van daar even. Terwijl ie de sleutel van de buitendeur in het gat stak, terug gekomen van z'n dagelijkse loop om voedsel in de winkelbuurt, sprong 'n chauffeur uit de auto, die voor de deur stond en waarin een deftige dame zat. ..Bent u Petroff?" vroeg'de chauf feur. ,.Om u edele te dienen," had de oude geantwoord. met de hand als saluut aan het mishandelde hoofd en plots weer in onrust. .Dan heb ik hier een brief voor u." En meteen was de wagen weer weggereden. Petroff had de brief gelezen. Die was natuurlijk voor Goroclia be- stemd. Alexandra meldde, dat ze gedwongen zou worden met hem te trouwen. en met hem per extra- trein naar Riga zou vertrekken. Dag en uur werden nauwkeurig vermeld. „Geloof me, Michael," zo luidde het slot van het schrijven, ..alleen Jou behoort m'n ziel. Als ik in de trein ben met Tegleff dan heeft men mij met geweld ontvoerd. want nooit zal het ja-woord vrywillig over m'n lippen komen. Vaarwel Michael ik verkies de dood boven een sa- menleven met ons beider doods- vijand." Michael gaf 'n schreeuw van blijdschap, toen hy deze enkele re- gels gelezen had. Alexandra in de Peter- en Paulsgevangenis! Daaruit zou hij haar niet kunnen doen ont- vluchten. 't Werd nog scherper dan eertijds als vesting bewaakt. Zonder speciale vergunning was het streng verboden binnen een straal van 2 mijlen, de hoge dubbele buitenmuur te naderen. Maar, als zij ging trou wen, of beter nog, als zy in de ge- reedstaande trein naar Riga zou stappen, zou ie alles op een kaart zetten. Hij zou z'n inlichtingen en maatregelen nauwkeurig nemen. Z'n doodsvijand zou niet levend in Riga aankomen. En terwijl Michael verborgen op de zolder van Petroff, z'n plannen en kansen aan de hand van een plattegrond van het stationsempla- cement nauwkeurig wikte en woog, zorgde Roemjanzow met niet min der nauwgezetheid, dat alles voor het aanstaande huwelyk geregeld werd. 'n Huwelyk met z6 hoogge- plaatste getuigen was in Leningrad sinds de grote revolutie, niet voor- gekomen. Tegleff's indlrecte invloed op de loop der regeringszaken had zich ook nu weer doen gelden. In het officiele orgaan dat geregeld onder de Volkscommissarissen cir- culeerde, verscheen 't bericht, dat Tegleff aangezocht was de porte- feuille van justitie te nemen, wat natuurlijk 'n definitieve benoaming in het vooruitzicht stelde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3