SCHREIEDER IS NOG NIET BUITEN- VERVOLGING GESTELD Voor Alkmaar omgeving Minister van Maarseveen zal nader rapport vragen RUIM150 DODEN bij de scheepsramp in't Kattegat Nieuwe Z.-Afrikaanse regering laat politieke delinquenten vrij A.T.O.-wagenpark te Rotterdam werd een prooi der vlammen Arabieren melden schending van het Bestand HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpet Abonnemen tsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. A dverten ti e-p rijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alls edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 e. p. nun.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't net gens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 12 JUNI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11284 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Interpellatie-Goedhart in de Tweede Kamer Communisme en democratie Protest vaststelling Internationale Vaderdag Voor Thuisfront! MORGEN wordt in alle parochies van ons vaderland een speldjes- dag gehouden voor het Katholieke Thuisfront. Commentaar schijnt ons overbodig. - .Thuisfront" doet schitterend werk voor onze jongens in In die. Wij laten ons niet onbetuigd! V. In verband met het 40-jarig bestaan van de Kon. Nederiandse Vereniging voor Luchtvaart wordt hedenmiddag op Soesterberg een groot vliegfeest gehouden, waarbij de nadruk gelegd wordt op de enorme vooruitgang van de luchtvaart gedurende de laat ste veertig jaar. Onder de vele Nederiandse luchtvaartpioniers, die aan de vliegfeesten deelnemen, bevindt zich ook de heer Marinus van Meel, die in 1909 bij Henri Farman in Etampes leerde vliegen. Marintls van Meel in 1911 in zijn Farman-vlieg- tuig met de eerste passagiers, die hij vervoerde: de gebr. van Dijk en hun zuster. Katendrecht-bewoners boden krachtige hulp Feiten van vandaag Levenslang voor Hongaarse pastoor Alle bijzondere scholen staatseigendom EXTRA SUIKER voor de inmaak Nog hevige strijd in Jordaan-dal Tot besluit van zijn driedaags bezoek aan de Achterhoek heeft Z.K.H. Prins Bernhard Donderdagavond deelgenomen aan een boerenbruiloft. Volkomen onverwacht voor de bruiloftsgasten verscheen de Prins plotseling in de grote deel van de boerderij van boer Veltkamp bij Lochem, wiens zoon Hendrik Jan die dag in het huwelijk was getreden met Jantje Tuiters Exel. De Prins danst met de bruid. Verliezen in Indie Mr. Dr. Buiskool weer in ons land het bruidspaar. Handelsverdrag met Rusland Finland erkent Israel Schip met Joden naar Palestina? Goed besluit Nieuuu NoordhoUands IN ANTWOORD op de vragen, gesteld door het Tweede Kamer- lid F. Goedhart, in verband met de vrijlating van de Duitse politie- man Schreieder, heeft Minister v. Maarseveen, mede namens de Minister-president, Vrijdagmiddag in de zitting dier Kamer ais volgt geantwoord: Inderdaad is Schreieder op 7 Juni 1948 op bevel van de procureur-fis- caal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage in vrijheid gesteld, omdat van door hem gepleegde strafbare feiten niet was gebleken. Aan de procureur-fiscaal voor- meld is van een indeling van para- chutisten door Schreieder in cate- gorieen niets bekend. Evenmin is hem gebleken, dat Schreieder de hand heeft gehad in het vermoorden van uit Engeland gekomen agenten. Wei heeft Schreieder ook volgens zijn eigen verklaring het plan ge- vormd tot het opzetten van de hin- derlaag te Helvoirt en aan de uit- voering van dit plan zelf leiding gegeven. Evenzeer heeft hij een re volver doen vepstrekken aan een persoon uit de verzetsbeweging, die voornemens was een aanslag te on- dernemen tegen een of meer Neder- landse landverraders. Hoewel er geen aanleiding bestaat de juistheid van het oordeel van de betrokken procureur-fiscaal, dat voor een strafrechtelijke vervolging van Schreieder geen grond bestaat, in twijfel te trekken, heeft de Mi nister van Justitie niettemin in ver band met het belang van deze aan- gelegenheid en het door de heer Goedhart gevraagde, aan de procu reur-fiscaal nader rapport gevraagd. De verklaring. dat Schreieder een „zeer knap politieman is", is blijk- baar in technische zin bedoeld. De verklaring, dat hij een ..correcte politieman is", slaat kennelijk op 't feit, dat Schreieder de door hem of zijn ondergeschikten verhoorde ar- restanten behoorlijk behandelde en tegen mishandeling van hen waakte en optrad. Reeds uit bovenstaande blijkt overigens, dat van zedelijk stand- punt bezien het gedrag van Schreie der gelaakt moet worden. Uiterst bedenkelijk is de omstandigheid. dat Schreieder zijn technische be- kwaamheden tot het laatste toe in dienst heeft gesteld van een bar- baars regime, als welks knecht hij de strijd aangebonden heeft tegen mensen, die hun leven offerden voor een gerechte zaak. Het is de ministers bekend. dat n&ar aanleiding van heigeen voor- al hij het onderzoek van de zaak- van der Waals omtrent het F.nge- land-spiel is gebleken, de vraag HET IS ONVERMIJDELIJK, dat er over de practijk van de toe- passing der democratische spelre- gels jegens het eommunistische ge- vaar nogal wat meningsverschil mogelijk is. Dat meningsverschil bleek o.a. dezer dagen in de Tweede Kamer bij de behandeling van de wet op het tussentijds ontslag van gedepu- teerden en wethouders, die het ver- trouwen van de leden niet meer blijken te bezitten. Tegen de formulering zijn bezwa- ren naar voren gekomen, er zijn mensen, die een andere opvatting hebben over democratie en op grond daarvan menen. dat men ook nu nog de eommunisten met Jluwe- len handschoenen moet aanpakken. O.i. is de aanleiding tot de wet duidelijk genoeg. Men zou nooit met dit voorstel gekomen zijn, In- dien wij hier in Nederland niet hadden gehad de reactie van de C.P.N, op de gebeurtenissen in Praag. Men stemde daarmee bij de Nederiandse moscovieten in en deswege plaatsten die heren zich buiten de ordelijke vaderlandse ge- meenschap. Vandaar het wetsvoor- stel, dat eigenlijk geen debat-gela- menteer nodig had moeten hebben. Natuurlijk kan men formele be- zwaren naar voren brengen, dat kan men altijd, de wet kan m!s" brutkt worden, dat kan ze altijd, tei ook minister Witteman. Maar de zaak-waar-het-om-ging was toch duidelijk genoeg. Ten over- vloede kan men er van onzentwege mee lnstemmen, dat in de wet nu de bepaling is opgenomen, dat het oatslag wegens gebrek aan ver- trouwen slechts zal worden ver- leend. indien de bezwaren tegen handhaving der betrokkenen ..van overwegende aard" zijn. Anderen hadden gewild, dat bepaald werd. het ontslag te verlenen. als bij de betrokkenen van revolutionaire ge- ztedheld was gebleken, maar daar bad men o.a. in vroegere revolutio- aairt kringen bezwaren tegen! •Vm verwachten nu, dat <ie nieu- wpt wet zo zal worden gehanteerd, dart it) beantwoordt aan de bedoe- lingen: zo spoedig mogelijk verte- genwoordigers van de C.P.N.die op het ondemocratische standpunt van Praag staan en daarmee in- stemmen, die liefst vandaag nog dezelfde praktijken als in Tsjecho- Siowakije hier zouden toepassen, bannen uit de vertegenwoordigende colleges, waar zij ten onrechte ver- trouwenepositles innemen! Dat helpt in elk geval mee, om tegen de wandemocratie van de C.P.N, zo goed mogelijk de gezonde democratla te handhaven! gerezen is, of van de zjjde der be trokken destijds in Engeland ver- blijvende Nederiandse instanties niet door het betrachten van gro- ter voorzichtigheid had kunnen en moeten worden voorkomen, dat 't leven van talrijke agenten en ver- zetsmensen nuiteloos geofferd werd. Het is de ministers bekend, datde parlementaire enquete-commissie 't onderzoek van deze vraag in haar taak begrepen acht en daarmede reeds een aanvang heeft gemaakt. Inmiddels heeft ook de Minister van Oorlog, tevens Minister van Marine a.i., zijnerzijds een onderzoek gelast. Beide onderzoekingen sluiten niet uit, dat een justitieel onderzoek plaats vindt. Tegenover de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof heeft Schreieder, die na zijn vrijlating aan bepaalde controle-maatregelen is onderworpen, zich verbonden een zo volledig mogelijke beschrijving van de onder de naam Engeland- spiel bekende gebeurtenissen te ge- ven en hier te lande te blijven, zo- lang de procureur-fiscaal dit nodig acht. zodat ook de parlementaire enquete-commissie in de gelegen- heid zal zijn hem te horen. Hierna vroeg de heer Goedhart nog of de Kamer uit 's ministers antwoord moet afleiden, dat de mo- gelijkheid bestaat terug te komen op de buiten-vervolgingstelling. Hij vroeg verder of de minister het er niet mee eens is, dat de S.D. een gruwelijk bloedspoor in ons volk heeft nagelaten en dat een der be- iangrijkste chefs van deze dienst Schreieder was. Hij herinnerde aan de „dauervernehmungen", waarte- gen vele verzetslieden niet waren opgewassen. Tientallen zijn naar hel en verdoemenis gezonden via de „nacht-und-nebel"-kampen. Spr. was van oordeel, dat alle verantwoorde- lijkheden concreet en positief vast- gesteld moeten worden en hij vroeg of de ministers bereid zijn te be- vorderen, dat de instructie her- opend wordt. Minister van Maarseveen ver- klaarde, dat hem van een buiten- vervolgingstelling niets bekend is. Hem is alleen bekend, dat Schreieder op vrije voeten is ge steld. Na.tiiurljjk kan een vervol ging nog plaats hebben op klaeht van een der betrokkenen, hetgeen dan moet geschieden bij de Bijz. Raad van cassatie. Het kan zijn, dat de procureur-fiscaal zelf re- den vindt om een vervolging in te stellen. Daarover zal spr. nader rapport vragen. Vervolgens wees de minister er- op, dat de mogelijkheid om Duitse ambtenaren te vervolgen beperktis. Duitse ambtenaren kunnen vervolgd worden wegens oorlogsmisdrijven en wegens misdrijven tegen de mense- lijkheid. Voor andere misdrijven kan een Duitse ambtenaar niet ver volgd worden, voorzover hij in de kring van zijn ambtelijke bevoegd- heid is gebleven. Het spreekt van- zelf, aldus de minister, dat de zaak tot volkomen klaarheid moet ko men, ook wat het England-spiel be. treft en de verantwoordelijkheden aan Nederiandse en Engelse zijde. Een justitieel onderzoek leek hem mogelijk. Door de voorzitters van de Ned. Kath. Bond van Drankslijters en van de Ned. Kath. Bond van Siga- renwinkeliers is protest aangetekend tegen de vaststelling van de ..Inter- naionale Vaderdag" op Zondag 20 Juni. Deze vaststelling gesehiedde zonder voorafgaand overleg met de organisaties in ons land. Genoemde bonden stellen zich op het stand punt, dat de „Vaderdag" een ge- schenkendag is en dat daarbij in de allereerste plaats drankslijters en sigarenwinkeliers belang hebben. In afwachting van een landelijke rege- iing besloten bovengenoemde bon den dan ook om evenals in het ver- teden de le Zondag van October als- ..Vaderdag" te beschouwen. Vrljdagavond werd bekend ge maakt. dat 123 van de 261 over- levenden van het Deense s.s. ..Kjoebenhavn", dat 's morgens in het Kattegat op een mjjn Hep, en die aan wal gebracht zijn, gewond waren. 36 van hen waren zwaar gewond. In zee werden 13 ljjken gevonden, doch slechts negen hiervan zijn gei'dentificeerd. Het staat vast, dat ruim 150 van de 400 opvarenden van het schip zijn omgekomen. Bij de ramp hebben zich ver- schrikkelijke tonelen afgespeeld. In paniek sprongen de passagiers van boord, sommigen met kleine kinde- ren in de armen. Volkomen uitge- put en sommigen zelfs gewond, werden Vrijdagmorgen om 10 uur de eerste overlevenden door de Deense tanker ..Dangulf Lube" aan wal gebracht. Het merendeel wist niets omtrent het lot van man, vrouw en kinderen. De tanker „Dangulf Lube", die de noodseinen van het verongelukte schip niet had opgemerkt, had plotseling het wrak ontdekt door middel van de uitkijk. Twee i*eddingsboten werden uitge- zet. maar door de hoge zee was het niet mogelijk gewee6t meer dan en- kele passagiers te redden. Verschil- lende van de slachtoffers waren zo uitgeput, dat ze op het dek in zwijm vielen en door het water werden weggespoeld voordat iemand dit had kunnen verhinderen. De explo- sie vond plaats onderaan de romp van het schip. De tweede machinist meende. dat zeven leden van de bemanning op de plaats gedood werden toen het schip ontplofte. 19 van de geredde leden van de bemanning zijn per vliegtuig naar Kopenhagen gebracht. Onder hen bevond zich ook de kapitein van het schip. Verscheidene honderden personen, vrouwen, kinderen en andere familieleden en vrienden van de bemanning stonden voor het kantoor van de maatschappij te wachten, waar het eerste verhoor achter gesloten deuren plaats vond. Gisterenmiddag zochten vliegtui- gen nog steeds naar drijvende li- chamen. In Aalborg stond alle werk stil, daar alle werkgevers hun per- soneel naar huis gezonden hadden. Alle opvarenden van het veronge lukte schip waren van Scandinavi- sche nationaliteit. De Deense Ko- ning heeft zijn deelneming aan de maatschappij doen toekomen. Vrijdagavond is een geweldige brand uitgebroken in de loods „San Francisco" van de Holland Amerika Lijn, gelegen langs de Zuidzijde van de Rijnhaven te Rotterdam. Wag ens van de A.T.O.. die daar haar garage voor de Praagdienst heeft, gingen geheel in vlammen op en een grote hoe- veelheid benzine en olie ging ver- loren. De brandweer, die met veel materiaal aanwezig was ook drflvende spuiten namen aan het blussingswerk deel en heeft met meer dan 20 stralen en met schuimblussers het vuur bestre- den. Na twee uur was men de brand in zoverre mcester, dat met de nablussing kon worden begon- Ijnen. Omstreeks zeven uur merkten de bewoners van Katendrecht de brand in het z.g. Molukkencomplex, een enkele honderden meters lange be- tonnen loods van de H.A.L.. waar- van de havenzijde na Dolle Dinsdag door de Duitsers was opgeblazen. Aangezien de ATO garageruimte nodig had. had zij een door beton- nen schotten afgescheiden deel van 't complex voor enige tijd gehuurd en bestemd voor de Praag-dienst. De aanwezigheid van die betonnen schotten is oorzaak geweest. dat de enorme vuurzee hier een halt werd toegeroepen en tot de ongeveer 60 meter lange ingeperkte ruimte be- perkt bleef. Zodra de bewoners van Katen drecht de brand ontdekten, namen zU geen halve maatregelen. Zij waarschuwden niet alleen politie en brandweer, maar forceerden ook met vereende krachten een van de loodsdeuren en toen ze eenmaal daar doorheen waren en gewaar werden, dat 'n gemakke- lijk door het vuur bereikbare ruimte, die geheel met vaten ben zine gevuld was, eveneens was afgesloten, beproefden zij ook op deze deur hun krachten. Het gelukte eerst deze deur uit haar voegen te werken, toen zij een der vrachtwagens als rammei ge- bruikt hadden. Nu werden alle hens opgetrommeld om te redden wat le redden was. Ruim twintig wagens, kleinere zowel als grote schier on- lianteerbare wagens werden door tientallen helpers naar buiten ge- duwd en in veiligheid gebracht. Ook zag men velen met voile en ledige benzinevaten rollen, die ver buiten bereik van het vuur werden opgestapeld, Maar ten slotte werd de hitte ondraaglijk en de geweldi ge rookontwikkeling de grauwe, torenhoge rookkolommen waren weldra langs de gehele rivier te zien dreigde de helpers te verstikken, zodat van verdere bergingspogin- gen moest worden afgezien. De brandweer was inmiddels met groot materiaal, zowel autospuiten als de bekende bootjes van de ha- vendienst. ter plaatse en in allerijl werden tientallen slangen uitgelegd waardoor met grote stromen water de vuurhaard bestreden kon wor den. Omstreeks negen uur was het ergste gevaar geweken, maar een deel van het wagenpark was volko men vernield. Ook een groot aantal vaten olie en benzine werd een prooi der vlammen. De schuimblus- ser van een der havenbootjes deed hier uitstekende diensten. Er be staat thans alle kans. dat een groot ondergronds benzinereservoir be- houden zal kunnen worden. De oorzaak van de brand is on- bekend. Mogelijk wordt geacht, dat iemand tegen het strenge verbod in gerookt heeft en een eindje sigaret achteloos heeft weggeworpen. PRETORIA, 11 Juni. Reuter De nieuwe nationalistische rege ring van Zuid-Afrika zal onmirt- dellijk 5 politieke gevangenen. veroordeeld wegens verraad of sabotage gedurende de oorlog. op vrjje voeten stellen, aldus heeft de Minister van Justitie, Swart. Vrijdagavond medegedeeld. Onder hen bevindt zich Sydney R. Liebrandt. die in 1947 door een bijzondere rechtbank ter dood ver oordeeld werd en later levenslang kreeg. Hij landde in Zuidwest- Afrika in een Duitse onderzeeboot. Twee studqnten, J. D. Visser en H. S. van Blerk. die verantwoordelijk worden gesteld voor het opblazen van een postkantoor in 1942 en voor de dood van een Europeaan, zullen eveneens worden vrijgelaten. Hun doodvonnissen werden veranderd in levenslange gevangenisstraffen. In zijn verklaring zegt minister Swart, dat het besluit is voortgekomen uit het ..diepgevoelde verlangen van de nieuwe regering om burgers van de Unie te bevrijden van de druk van de oorlogsjaren en te pogen een einde te maken aan alle daar- DAVID MARCUS, de joodse bevel- hebber aan het front van Jeru- zalem, is Donderdagavond op zijn post gesneuveld. DE SOVJET-PERS meldt, dat de Russische boeren dit jaar een ge weldige oogst zullen binnenhalen. DE AMERIKAANSE militaire re gering heeft soldaten geplaatst op locomotieven in het ..Anhalter Bohnhof' te Berlijn. De spoorweg- directie heeft verzocht om terug- trekking van deze soldaten. BEVIN zal zich bij de verkiezingen in 1950 niet meer verkiesbaar stellen. Hij zou niet willen con- curreren tegen de betrekkelijk jongere leden van .zijn partij. HET AMERIKAANSE Huis heeft Vrijdag met 287 tegen 91 stemmen besloten 200.000 Europeanen zon der vaderland in de Ver. Staten toe te laten. BELGIE heeft thans een invasie van Coloradokev'ers. Ook hier doen de schoolkinderen mee bij de inzameling van de schadelijke insecten. BURGEMEESTER D'AILLY van Amsterdam is Vrijdag per vlieg tuig in New York aangekomen. DE GFFICIELE RUSSISCHE pers in Berlijn zinspeelde er Vrijdag op. dat de Russen overwegen. zich terug te trekken uit de geallieer- de Kommandatura, die Berlijn be- stuurt. Zij zouden trachten hun eigen unilateraal bestuur over de stad te vestigen. DE DIJKEN van de Columbia-rivier waardoor het vliegveld van Port land beschermd wordt, zijn Vrij dagmorgen bezweken. EX-KONING MICHAEL van Roe- menie en zijn vrouw zullen tot Woensdag in Griekenland blijven en dan naar Zwitserland vertrek- ken. HET NIEUWE Tsjecho-Slowaakse eed van trouw op de nieuwe Grondwet afgelegd. ENGELAND zal Israel de eerste vier weken nog niet erkennen omdat dit tijdens de wapenstil- stand een positieve daad van po litieke interventie ten gunste van £4n kant zou zijn. uit voortvloeiende verbittering." De twee anderen. die vrijgelaten wor den. zjjn J. A. Strauss en M. J. Pie- naar, veroordeeld wegens verraad. Zij leenden zich voor het voeren van Duitse propaganda via de Duitse omroep te Berlijn. Beiden waren zij veroordeeld tot 3 jaar ge- vangenisstraf met dwangarbeid. PASTOOR JOHAN ASZTALOS, van het Hongaarse dorp Pecspe- tri. die verantwoordelijk werd ge steld voor de overval op het ge- meentehuis van het dorp in het kader van de schoolstrijd, is door het Militair Gerechtshof te Boeda- pest tot de strop veroordeeld. De president van de Republiek, Zoltan Tilly heeft de doodstraf veranderd in ievenslange gevangenisstraf. Miklos Kiralyfalvi, die voor de moord op de politieman aansprake- lijk was gesteld is eveneens tot de strop veroordeeld. De schoolstrijd heeft thans het hoogtepunt bereikt doordat de Hongaarse regering alle gebouwen en andere eigendommen van- de confessionele scholen bij decreet heeft overgenomen. Voor de inmaak zal dit jaar een extra rantsoen suiker worden ver- strekt. In de bonnenljjst van 2 Juli zal voor alle leeftijdsgroepen een bon bekend gemaakt worden 500 gram suiker. GRAAF BERNADOTTE heeft gisteren medegedeeld, dat hij in de loop van de eerste dag van het Bestand in Palestina een kiacht heeft ontvangen, volgens welke 4 los van elkander staande schen- dlngen van't Bestand door Joodse strijdkrachten zouden hebben plaats gehad. Voor elk van die gevallen heeft Bemadotte onmid- dellijk aan waarnemers van de Ver. Naties instructie gegeven tot onderzoek ter plaatse en om een spoedig rapport gevraagd. De regering van Transjordanie heeft officieel gemeld. dat de Jodeo gisteren te 13 uur plaatselijke tijd het Bestand hebben verbroken door de poorten van Lydda en Wadi El Chiar met twee mitrailleurs en lichte wapens aan te vallen. Het Arabische commando beantwoordde deze aanval niet. Een woordvoerder van de Joodse regering heeft VrUdagavond te Tel Aviv verklaard. dat er twaalf uur na het ingaan van de wapenstil- stand nog een hevige strijd woed- de in het Jordaan-dal. ten zutden van het meer van Tiberias. Waarnemers der V.N. waren in de gevechtsgebieden op het ogenblik van hef van kracht worden van de De regering maakt bekend. dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn yerapporteerd: Konlnkljjke Landmacht: Sold. P. van den Berg, uit Bergen (N.-H.l. gesneuveld 29 Mei 1948. Kon. Ned.-Ind. Legcr: Soend. cav. 2e kl. Oesman. uit Ned.-Indie, gesneuveld 16 Apr. '48. Kon. Marine: Geen verliezen. Vrijdagmiddag arriveerde uit Su- name op Schiphol mr. dr. J. A. E. uiskool. De heer Buiskool. die ver- ;ezeld wordt door zijn echtgenote, is lid van de redactie-commissie der Prins Bernhard in gesprek met I Rondetafel-conferentie en komt hier ter voorbereiding van de 2e phase van deze conference. order staakt het vuren niet aanwe zig. De Syrische troepen bleven aanvallen rondom Misjmar Hayar- den en Jisnr Bnat Yacof, zo zei hij, tot laat in de avond. De chef van de operaties van Is rael's leger verklaarde tegenover de pers. dat de Zuid-Afrikaanse verte- genwoordiger der V.N.. John Reed- man. een aanval van het Arabische legioen op Kfar Ana in het gebied van Lydda aanschouwde. zeven uur na het ingaan van het Bestand. De strijd in dit gebied werd door be- middeling van Reedman gestaakt. Vrijdagavond is te Moskou een handelsovereenkomst tussen de Sowjet-Unie en Nederland gepara-* feerd. welke voorziet in een uit- wisseling van goederen. Gedurende twee maanden is door een Nederiandse Missie te Moskou met de Sowjet-Russen onderhan- deld. Een Nederiandse woordvoerder verklaarde, dat beide partijen zeer tevreden waren. doch hij deed geen nadere mededelingen. HELSINKI. 11 Juni (AFP). De Finse ministerraad heeft hedenoch- tend besloten de staat Israel de facto te erkennen. MARSEILLE. 12 Juni (Reuter) Een landingsvaartuig met ong. 800 Joodse vrijwilligers en wapenen aan boord. zou volgens havenbeambten gisteravond uit Port du Bouc nabij Marseille met bestemming Palestina zijn vertrokken. Het schip zou de ..Altalena" zijn. varende onder Pa- namese vlag. De vrijwilligers naar men zei van vele nationalitei- ten zouden uit kampen nabij Mar seille zjjn gekomen. IN VERVOLG op de beschouwing over communisme en democratie noteren wij vandaag met voldoe- ning het besluit van de burgemees- ter van Vleuten, om aan de CPN te verbieden, met een geluidswagen door de gemeente te rijden, met-"t oog op de komende verkiezingen. Dit is ook voor ons gewest op het ogenblik een actueel punt. Wij vernemen n.l. dat er verschil- lende burgemeesters zijn, die tegen het rijden van geluidswagens, ook van bona-fide partijen, o.a. van de K.V.P., bezwaar maken, voorname- lijk, omdat zij dan ook toestemming moeten geven aan de C.P.N., wat zij niet wensen. Wij betwijfelen, of deze consequentie wel zo moet wor den gesteld. En wij zijn dankbaar. dat de burgemeester van Vleuten ons te hulp komt. Hij verbiedt het rijden met geluidwagens aan de eommunisten. Dat kan inderdaad en dat zouden anderen ook kunnen. De consequentie behoeft helemaal niet te zijn, dat het dan dus ook aan anderen moet worden verbo- den. Waarom heeft de nieuwe wet, die wij elders bespraken. en die de Tweede Kamer nu heeft aangeno- men. bepaald, dat aan bepaalde wethouders en gedeputeerden ont slag kan worden gegeven? Omdat men meent, dat het voorgekomen is en verder voorkomen kan, dat wet houders e.a. het vertrouwen van hun colle®s niet meer bezitten en de bezwtffen tegen deze mensen overwegend gebleken zijn. Dit is in enkele gemeenten en provincies al gebeurd en dus zal de wet toepas- sing vinden. Welnu, ook van de C.P.N, en haar propagandisten is duidelijk, dus overtuigend gebleken, dat zij geen aanspraak kunnen maken op het vertrouwen, dat de overheid dient te stellen in degenen. die zij verlof geeft. om propaganda te maken. Het is al erg genoeg, dat men op grond van de grondwettelijke druk- persvrijheid gelegenheid heeft, de ieugens te debiteren. welke de CPN in haar propaganda spuit. Geen enkele burgemeester behoeft dat goed te vinden en hij is in elk geval met de bestaande wet in de hand volledig bevoegd. om propa ganda. die gezagsondermijnend is en ordeverstorend kan werken. tegen te gaan. Bij bona fide partijen be staat daarvoor minder gevaar! Wij zeiden daar juist, dat de bur gemeester van Vleuten ons te hulp was gekomen met zijn verbod var de C.P.N.-propaganda. Daarbij me nen wi.i echter voorbehoud te moe ten maken voor de motieven welke deze burgemeester deed ge! den. Hij richt zich n.l. tegen he bestaan van de C.P.N, als zodani; n.l. dat zij haar werkzaamhei richt op de ondermijning van d pijler van het Nederiandse recb en staatsbestel. een ernstige bedrei ging yormt voor het behoud vat de kostbare democratische vrij he den en grondrechten. enz. Wij vrezen, dat deze motieven gekeurd door hoger gezag, de toet' der critiek niet zullen kunnen doorstaan. Immers. deze beoorde ling valt buiten de bevoegdheid van de burgemeester. dit zou een taak voor de -regering. mitsgaders voor de rechterli.jke macht zijn, en de vraag betreffen, of een partij als de C.P.N, nog langer toelaat- baar is. Daar |aat het echter niet om. O.i. kan tedere burgemeester openbare C.P.N.-propaganda ver bieden. op grond van het feit, dat de propaganda, welke in de be- trikken gemeente wordt gemaakt door vertegenwoordigers van de C.P.N., gezagsondermijnend kan werken. en een gevaar voor de openbare rust en orde kan inhou- den. In elk geval heeft een burge meester op grond van de bestaan de wet bevoegdheid. tegen C.P.N.- propaganda in te gaan. Dat de burgemeester van Vleu ten dit heeft gedaan. was een wijs besluit, zijn motieven hadden juis- ter kunnen zjjn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1