Rusland s houding bitterste teleuretelling van onze ti ijd Voor Alkmaar en omgeving HONGAARSE KINDEREN NAMEN AFSCHEID Km mmm Verdediger van de Grebbeberg Vliegtournooi te Soesterberg werd een groot succes TRUMAN Geen afzonderlijke conferences met de Sovjet-Unie over andere landen Veiling-pakloodsen in de vlammen Twee dorpen in Groningen ■w I Landbouwraad Peters rKoninklijke' boekte meer winst te midden van zijn soldaten te ruste gelegd Unieke prestaties van onze luchtvaart Gottwald president van Tsjecho-Slowakije MAANDAG 14 JUNI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11285 BUREAUX: Schade anderhalve ton Telefoonverkeer met Belgie door windhoos geteisterd Totale schade minstens drie ton VOLENDAM OP ZIJN BEST: (Van onz# speciale verslaggever) mm* <r M ■■Mi iMM M mm GOUVERNEUR VAN CURACAO Zondag werd te Valkenburg op het „Cauberg-parcours" het kampioenschap van Nederland 1948 op de weg verreden. Win- naar der profs werd Gerrit Schulte uit den Bosch, waarmede 's-Hertogenbosch deze Zondag 2 kampioenen te bejubelen had. Ook de twee andere seil-slaehtoffers gevonden In het jaarverslag van de „Koninklijke" over 1947 wordt gezegd, dat de ruwe olie-pro- ductie der groep in 1947 be- droeg 274.985.000 (vorig jaar 229.615.000 barrels). De nieuwe investering der groep (exclusief die in de V.S. en een aantal Europese landen) tot en met 1949 worden geraamd op 1100 millioen gulden. Een enorme vraag naar petroleum-produc- ten wordt gedurende de eerst- komende tijd verwacht. In 1947 waren over de ge- hele wereld ruim 230.000 per- sonen in dienst van de groep werkzaam. De tonnage van de eigen vloot der groep is thans aanzienlijk groter dan in 1939. Het beschikbare winstsaldo is f 93.075.201 (v.j. f 80.429.551). De raffinaderij in Pemis ver- werkte in 1947 50 pet. meer dan in 1938. Auto-ongeluk te Buurmalsen Jongeman vermist TRACTATIES AAN DE SCHOOLJEUGD bij het komende regeringsjubileum Nieuwe briefkaarten van 6 cent Thuisbesorging Postcheques VERDRONKEN Brand op bananenboot Nederlands vliegtuig maakt noodlanding in Belgie Tijdens de oorlog is de vuur- toren van Texel, aan vacantie- gangers uit het-gehele land zo goed bekend, grotendeels ver- nield. Thans is men met het herstel begonnen en de vacan- tiegangers van dit jaar zien de toren in steigers. PRAAG, 14 Juni (Ceteka) Element Gottwald, de commu nistische eerste-minister van Tsjecho-Slowakije sinds 194B, is vanochtend door de Natio- nale Vergadering bij handop- steken tot president van de republiek gekozen, als opvol ger van dr. Benesj. Alle 296 aanwezige afgevaardigden stemden voor Gottwald. De Nationale Vergadering telt 300 leden. NIEUW HANDELSVERDRAG MET FRANKRIJK Nieuuu HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteuri Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 1 nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank BERKELEY (Californle) 12 Junt (Reuter). In een rede over de bnitenlandse politiek, Zaterdae in het kader van zijn verkiezincrs- tonrnee in de TJniversiteit van Ca lifornia gehouden, heeft; president Truman de Sowjet-Unie uitge- daagd bewijs te leveren van haar verlangen naar vrede door ..haar tactiek van dwanguitoefening en openlyke agressie" te beeindigen. In onverbloemde termen zeide de president, dat de ..weigering van de Sowjet-Unie samen te werken met de bondgenoten uit de oorlog voor wereldvrede en herstel". De ..bitter ste teleurstelling van onze tijd" was. Trumap wees aparte conferenties met de Sow.iet-Unie over menings- verschillen die andere landen ra- ken, van de hand. ..Geen land heeft het recht een prijs voor goed ge- drag te erlangen," aldus zeide hij. „De deur staat steeds open voor eerlijke onderhandelingen met de bedoeling tot een werkelijke rege- ling te geraken." Truman verklaarde verder. dat 1. de Verenigde Staten weigeren te spelen met de hoop van de mens- heid op vrede door ..handeltjes" te maken met andere grote mogendhe- den ten koste van zwakkere landen. 2. de klove van thans niet bestond tussen de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten alleen. doch tussen de Sowjet-Unie en de rest van de wereld. 3. de Sowjet-Unie en ..haar satel- lieten de hulpverlening aan de guerillastrijders in Griekenland" moesten stopzetten en Noord-Korea zirh met Zd-Korea laten verbinden. De Verenigde Staten Voeren geen striid tegen de Sowjet-Unie om enig gebied of economisch voordeel. De Verenigde Staten hebben van hun vreedzame bedoelingen blijk gege- ven door ontmanteling van het groqtste militaire apparaat van de historie. door het demobiliseren van de legers. die verspreid waren oyer Europa en feet gebied van de Stille Oceaan, en door voor te stellen hun geheimen betreffende de atoom- kracht in deelgenootschap te bren- gen onder goede waarborgen voor 't vreedzaam gebruik ervan en ten- Vermoedelijk ais gevolg van het spelen met Iucifers door kinderen, is Zondagmorgen brand uitgebro- ken in een r(j van veertien pak- loodsen van de veiling te Honse- laarsdijk. Deze met kisten, krat- ten. papier en houtwol gevulde houten gebouwen, elk ongeveer vier btf acht meter groot, zijn to- taai verwoest. De schade bedraagt naar schatting f 150.000.-. De pak- loods zelf vertegenwoordigt een waarde van f 80.000, de inventaris is geraamd op f 70.000. De fruit- loods zelf, die vorig jaar gebouwd werd, aisook het Veilinggebouw en de conciergewoning, bleven ge- spaard. De brand, die om elf uur ontdekt werd, was omstreeks een uur be- dwongen. De plaatselijke brandweer en die van de omliggende gemeen- ten hadden door de felle hitte van de vuurzee met grote moeilijkheden te kampen. De hitte was zo groot, dat de beschoeiing van de ongeveer 12 meter brede vaart, aan welke de veiling gelegen is, werd geschroeid. In de loods van de Co6p. Aan- koopvereniging en van de handels- firma W. van der Kaay waren hoe- veelheden bestrijdingsmiddelen op- geslagen o.a. voor de coloradokever- actie. Dit vergif verspreidde zich over de plaats van de brand en le- verde gevaren op. Hierbij werd on- middellijk een waarschuwingspost van de EHBO gestationneerd. Het water in de Veilingvaart werd zo- danig vergiftigd. dat de vissen in grote hoeveelheden na korte tijd dood op het water lagen. slotte door bijna twintig milliard dollar ter beschikking te stellen in de vorm van leningen en schenkin- gen aan andere landen. De Sowjet-Unie daarentegen had, aldus zeide Truman, „de deelne- ming aan het Europees herstelpro- gram van de hand gewezen, bij alle Internationale conferenties gema- noeuvreerd met het doel te vertra- gen en propaganda te maken, in de V.N. op buitensporige en onredelij- ke wijze gebruik gemaakt van het vetorecht. gebruik gemaakt van in- directe agressie in Oost-Europa en van uiterste pressie tegen anderen in het midden-Oosten. en gei'nterve- nieerd in de binnenlandse aange- legenheden van andere landen door middel van de communistische par- tijen. die uit Moskou gedirigeerd worden." Wii hebben belang bij vrede, al dus Truman, en niet bij propaganda De Verenigde Staten zijn besloten sterk te bliiven saan voor de zaak van de vrede. In het telefoonverkeer met Belgie zullen voortaan weer i j 1-gesprek- ken zijn toegelaten. De dorpen Tolbert en Leek in de gemeente Leek (prov. Gronin gen), zijn Zaterdagochtend ge- troffen door een windhoos en zware hagelbuien. Zaterdagmorgen vielen in de ge- noemde dorpen verscheidene zware hagelbuien, die telkens ongeveer twintig minuten duurden. Een van deze buien ging gepaard met een windhoos. Aanvankelijk leek de schade niet groot te zijn, maar la ter bleken 200 HA landbouwgewas- sen volkomen te zijn vernietigd. Drie boerderijen zijn totaal ver- nield. woonhuizen, schuren en stal- len liggen geheel tegen de grond. Hierdoor zijn ongeveer twaalf per- sonen dakloos geworden. Persoon- lijke ongevallen deden zich echter niet voor. Wei kwam enig vee om, maar de juiste aantallen hiervan ontbreken nog. Door de hagelste- nen, die groter waren dan duiven- eierisn, werd zeer veel pluimvee op slag gedood. De tuinbouwbedrijven liepen ernstige schade op aan de kassen en aan de fruitbomen. waar niet alleen de vruchten. maar ook de schors van werd afgerukt. De totale schade bedraagt naar voor- lopige schatting ten minste drie ton lopige schatting ten minste drie ton VOLENDAM, 13 Juni. Het was feest in het meest be- zochte dorp van on* land. De schoneu, met witte inuts, laksan- dalen, gestreepte roK, paraoeer- aen langs ae aijK, gecnaperon- neerd door de ridders van IJs- selmeer en Noordzee. Natuurlijk flaneerden daar omheen de Ame- rikanen, Engelsen, Fransen en, o ja, ook nog de Nederlanders. Zo was net, op deze warme bqna overwarme Zondag, precies zoals het zal zijn op al de Zondagen en vacantie-ogenblikken van het seizoen. Goed, dat was het feest, waaraan men al lang gewend is in Volendam en daarvoor werd de warme tocht toch eigenlijk ntet gemaakt. Neen, het feest gold de slotphase van een staalje naastenliefde, zo als Volendam dat haast alleen maar kan. Geschiedenis. Een half jaar werd het vissers- dorp stormrijp gemaakt, om een aantal Hongaarse kinderen voor ge- ruimen tijd op te nemen en weer op krachten te brengen. Ha, dat was een kolfje naar de hand van al die wit-gemutste en zwart-gepofte Zuiderzeemensen en in een oogwenk was de aanvrage volgeboekt en vroegen ze meer, steeds meer kinderen, om die eens eventjes op te monteren. Zo kwamen op een koude dag 80 Hongaarse jongens en meisjes binnenrollen, moei, dof, hulpeloos en vooral bleek en beneden alle peil. Te moe en te hongerig, om te beseffen, dat ze terecht waren gekomen in 's werelds druk be- zochtste en daarom beroemdste dorp. Gelukkig. dat duurde niet lang! Op hun tochten overzee hebben de vissers onder elkaar op handslag gewed, wie de dikste en gezondste pleegzoon of -dochter zou terug- geven aan het land van paprika, czardas en goulash. Goed, zeiden ze, we nemen ze natuurlijk, maar dan zullen ze ook eten, of ze willen of niet. Zie je, zo zijn de Volendammers: Paradelopen voor de vreemdelingen! Goed. Vissen, bij nacht en ontij. Be- ter. Maar hongerigen spijzen. Best. Tachtig Hongaartjes werden een half jaar lang Volendamse burgers. Ze liepen in streeprok en pofbroek en ze *aten tegen de klippen op. En zo wonnen de Volendammers alle- maal tegelijk de weddenschap van een donkere nacht op zee. Ze waren quitte. Afscheid Nu is het feest uit. Want tachtig kinderen hebben op deze 13de Juni afscheid genomen van even zovele pleegouders in de patronaatszaal vlak achter het tramstationnetje. Er klonken Hollandse liedjes en Hongaarse zangen, ,een klompen- dans werd getoond en een wirrel- was van de puszta. alles door die kinderen, die er nu uitzagen als Hollands welvaren. Pastoor Aanstoots zat er te ge- nieten naast de burgemeester en de deken uit Purmerend. Comit4- leden uit Amsterdam puften en bliezen, maar hadden toch veel plezier om al die vrcflijke gezicht- jes. die weer teruggaan naar hun vader en moeder. En passant gaf pastoor Aanstoots hun nog enige ontroerend-schone woorden mee. Nietwaar: ..Gevouwen handen winnen het altijd van de gebalde vuist." Goddank wel. Moge God hen begeleiden en Vo lendam voor deze naastenliefde be- lonen. A f -. Naar wij vernemen, kan de be- noeming van de heer L. A. H. Pe ters, momenteel als landbouwraad verbonden aan de Nederlandse am- bassade te Washington, tot gouver- neur van Curacao als opvolger van dr. P. Kasteel, waarschijnlijk wor den geacht. Bevestiging hiervan kon echter nog niet worden verkregen. lie heer Peters, die op het ogen- blik in Nederland vertoeft, is rijks- landbouwconsulent en officier in de orde van Oranje -Nassau. 1/ Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van de kolonel der infan- tene (b.d.) W. F. Hennink, die dezer dagen overleed, en die in de Meidagen van 1940 bevelhebber was van het achtste regiment in- fanterie, dat de Grebbeberg tot het uiterste tegen de Duitse aan- val verdedigde, me militaire eer op het Grebbekerkhof ter aarde besteld. Het stoffelijk overschot was van- uit Amsterdam per auto naar de Grebbeberg gebracht, waar het op een affuit werd geplaatst en onder muziek van de Kon. Mil. Kapei naar de militaire begraafplaats werd gereden. Voor de affuit liep de vaandel- wacht met het omfloerste vaandel van het 8ste R.I. Onder de auio- riteiten, die de overledene de laat- ste eer bewezen, za£en wij luit.-ge- neraal mr H. J. Kruls, voorts de oud-commandant van het veldleger, luit-generaal (b.d.) J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, die ook de minister van oorlog vertegenwoor- digde. Als slippendragers fungeer- den de generaal-majoor (b.d.) H. Koot, de luit-generaal (b.d.) van het KN.IL, R ten Seldam, de luit-gen. (b.d.) W. G. van Hoogenhuyze en de gen.-majoor (b.d.) van het K.N. I.L.. H. Behrens. Direct achter de affuit bevonden zich wee hoofdofficieren. dragers van 4en een kussen droeg met de onderscheidingstekens van de over ledene en de ander een witte lelie. Tal van sprekers voerden aan de groeve het woord. De eerste spreker was luit-gen. van Voorst tot Voorst. „De huivering," aldus spreker, „wel- ke ons op deze door het bloed van zovele onzer soldaten gedrenkte plek bevangt, laat slechts een kort, eenvoudig woord toe. De laatste eer aan de veld-soldaat, die Wilhelm Hennink was, zij overeenkomstig zijn karakter: sober. Getrouw aan zijn soldateneer boven alles stellen- de, had hij, te midden van dit oor- logsgeweld op de meest verantwoor- delijke post staande, met zijn leven leven afgerekend, zo schreef hij in zijn dagboek. Zich wendend tot de weduwe van kolonel Hennink, zeide baron van Voorst tot Voorst: „Mevrouw; de wens van uw man, hier te midden van zijn soldaten te mogen worden begraven. strekt ook hem zelf tot eer en zij ook een voorbeeld van kameraadschap tot in de dood. Het moge u tot troost zijn, dat zolang Nederland, Nederland zal blijven,. de laatste rustplaats van uw man in ere zal worden gehouden." Tot de soldaten van het 8ste R.I. zei generaal van Voorst, dat zij de laatste eer bewijzen aan hun resi- mentscommandant, die het vaandel' met de inscriptie „Grebbgberg '40" dat gij thans in uw midden draagt, op de meest eervolle wijze uit de strijd wist te redden. Gij alien hier aanwezig, die geroepen zijt soldaat te zijn, volgt deze ridder der mili taire willemsord na, die u het voor beeld gaf van uitstekende daden van moed, beleid en trouw. Maar gij, onze soldaten van het 8e R.I. van 1940, die hier uw heldengraf hebt gevonden, uw regimentscom- mandant is thans naast u de eeuwi- ge slaap ingegaan. Hij ruste. evenals gij, door Gods genade en erbarming in vrede." De Harderwijkerboot ontdekte Zaterdagmiddag tussen de Knaar en het Gooi in de Harderwijker- vaart een drijvend lichaam van een meisje. De kapitein maakte het vissersvaartuig VD 4 uit Volendam hierop attent. waarna de schipper, de heer J. Kroon, zich terstond naar de aangegeven plaats begaf. Hij haalde het lijk binnen boord en vervoerde het naar Volendam. Het bleek het stoffelijk overschot van de 24-jarige mej. G. J. Brakel te zijn, die vorige week Zondag met de zeilboot „Jan van Gent" in ge- zelschap van mej. Loopuit en de heer Brey verongelukte. Het stoffelijk overschot van de 21-jarige mej. Elly Loopuit werd Vrijdagavond door de vrachtboot AmsterdamAmersfoort gevonden en naar Baarn overgebracht. Zaterdagavond is op het kruis- punt Burense Weg en de rijksweg CulemborgGeldermalsen onder de gemeente Buurmalsen een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een vracht- auto met bussen melk, die uit de richting Kesteren over Buren naar Tricht ging, bo-tste met een hevige klap op een vrachtwagen. die van Tricht naar Buren reed. Drie per- sonen, die zich achter op een der wagens bevonden, werden er af ge- slingerd en liepen verwondingen op. Twee van hen moesten naar het ziekenhuis Bethseda te Tiel worden vervoerd. Zondagavond kon een van dit tweetal echter weer huiswaarts keren, terwijl de toestand van de ander niet zorgwekkend is. Zaterdagavond werd bij de poli tic te Zandvoort aangifte gedaan van vermoedelijke verdrinking van de 21-jarige ongehuwde Arie Knib- be uit Haarlem. Zijn bovenkleding werd verlaten op het Zuiderstrand aangetroffen. In de nacht en ook Zondag werd tevergeefs door leden van de Zandvoortse reddingsbriga- de en met behulp van speurhonden naar de vermiste gezocht, echter zonder resultaat. Ten einde bij te dragen tot de viering van het a.s. regerings jubileum van H. M. de Koningin op scholen voor voorbereidend en verplicht lager onderwijs heeft de minister van Landbouw, Visserij Voedseivoorziening toestemming verleend, dat via de nog nader te instrueren plaatselijke distributie- diensten tnewiizingen zullen wor den verstrekt overeenkomende met maximaai 125 gram suiker per Ieerling. De kosten van deze traetatle kun- nen niet voor rekening van de overheid worden gebracht. terwijl de honorering van de toewiizingen via het openbaar onderwijs door de gemeenten. voor het biizonder on- derwiis door de schoolbesturen In ontvangst genomen worden. Voor andere feesteliikheden ter gelegen- heid van het regeringsjubileum zul len geen extra- toewiizingen wor den verstrekt. zodat bet voor buurtverenigingen of andere orga- nisatoren geen zin heeft hiervnn*- verzoeken in te dienen of hierover te corresponderen. Thans zijn de reeds aangekondigde enkele briefkaarten met de blauw- griize zegel van 6 cent verschenen. Zij zullen in omloop worden ge bracht. als de briefkaart met het oude. bruin-zwarte, zegel zijn uit- verkocht. Met ingang van 15 Juni a.s. kun- nen bedragen van postcheques tot een maximum van f 5000.weer worden thuisbezorgd. Aan verzngken om uitbetaling in bepaalde coupures zal in de regel niet kunnen worden voldaan. De postcheque- en girodienst en de P.T.T.-kantoren verstrekken alle nadere inlichtingen. DUIZENDEN TOESCHOUWERS uit alle delen van het land volgden Zaterdagmiddag onder gunstige weersomstandighe- den op het vliegveld Soesterberg de verrichtingen, die Neder landse vliegers met allerlei soorten toestellen uitvoerden tiidens een vliegtournooi, dat werd gehouden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan der Koninklijke Vereniging voor Luchtvaart H.K.H. Prinses Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en de drie oudste Prinsesjes volgden Zaterdagmiddag met belangstelling de ver richtingen van de vliegers ter gelegenheid van de feesten in verband met het 40-jarig bestaan van de Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart Omstreeks kwart over drie kwam de viermotorige PH-TCF „Fries- land" van de KLM in zicht. Dit toe- stel had de pioniers van de Neder landse luchtvaart aan boord. Deze pioniers waren voor de ere-vlucht, welke op Schiphol begon, uitgeno- digd door de jubilerende vereni ging. Er namen o.a. aan deel Jhr. I. L. van den Berch van Heemstede uit 's-Gravenhage, balloncomman- dant sinds 1911, de heer E. Fuld uit Amsterdam, o.m. mede-oprichter der KLM., met de luit. vlieger A. Pies- man, promotor van de Elta te Am sterdam in 1919, publicist, oud-bi- biiothecaris der vereniging en oud- lid van het hoofdbestuur; de heer Chr. H. C. Nell u> Voorschoten, balloncommandant sinds 1910 en meteoroloog; luitenant-generaal BD H. ter Poorten uit 's-Gravenhage, de eerste militaire ..vliegenier" van het Indische leger, die in 1911 ge- breveteerd werd; kolonel H. Wal- laardt Sacre, balloncommandant sinds 1910, die reeds in 1902 in de legerplaats Oldebroek als kapitein der genie beiast was met de leiding bij artillerie-schietoefeningen, waar- bij gebruik werd gemaakt van doel- ballons en mevrouw Beatrix de Rijk, eveneens uit 's-Gravenhage, de eerste Nederlandse vrouw, die in 1911 het brevet van vliegenier behaalde. Terwijl de DC-4 met de pioniers naar de tribune taxiede, arriveerde het prinselijk paar in een open auto op het vliegterrein. De voorzitter der jubilerende ver eniging, dr. ir. Damme, sprak en kele woorden van welkom tot de prinses-regentes, beschermvrouwe der vereniging en tot de prins, ere- voorzitter der vereniging. Dr. Damme bracht in herinnering, dat Soesterberg de bakermat van de militaire en civiele luchtvaart was, door de steun en propaganda der eerste bestuurders der vereni- §ing- De menigte volgde hierop onder de brandende zonnestralen en het wakend oog van marechaussees in jeeps, politie te paard en EHBO'ers het opstijgen van de netloze met waterstof gevulde ballon, genaamd ,.dr. Cannegieter", welke als com- mandante had mevr. N. Boesman. De demonstraties met militaire toestellen werden begonnen met de ..Spitfire Trainer", het 2-persoons jachtvliegtuig-lestoestel van het Commando Luchtmacht Nederland. Drie „Harvard"-machines van het Commando Luchtvaartopleidingen, bestuurd door instructeurs van de vliegbasis Gilze Rijen, brachten iedereen in bewondering voor de wijze waarop deze vliegers hun toe stellen onder allerlei omstandig- heden en vliegformatie in bedwang hadden. Terwijl drie 2-motorige ..Mitchell"- bommenwerpers van de Marine- luchtvaartdienst ..voedselpakketten" afwierpen voor de tribune, kwam een grote personenauto met escorte voorrijden. Tot ieders verrassing stapten de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet uit, die met een harte- lijk applaus werden verwelkomd. Zij waren juist op tijd om drie ..Spitfires" van het Commando Luchtmacht hun capriolen te zien uitvoeren, welke besloten werden met een denkbeeldige aanval met rookbommen op een punt voor de tribune en een spiegelgevecht. Als contrast met de dan langzaam schijnende Douglas kwam de nieuw- ste aanwinst van de Marinelucht- vaartdienst, de snelste jager ter we reld met een normale vliegtuig- motor, de ..Seafury" van de Marine- luchtvaartdienst, met een snelheid van 800 kilometer per uur op enkele tientallen meters overrazen. Alle halzen "rekken zich, alle monden gingen open van verbazing en vele oren dicht vanwege het ronken der motor en het gieren van de lucht langs het toestel. Deze jager was nog niet geland of reeds hingen drie ..Firefly"-ma chines van de MLD in de lucht. De piloten daarvan deden niet onder voor hun voorgangers; zij toonden eveneens, dat zij alle vliegfiguren onberispelijk. ook in formatie kon- den uitvoeren. De aandacht rtchtte zich daarna op het hefschroefvlieg- tuig. dat liet zien, waartoe het in staat is. Op dat ogenblik begaf Prins Bern- hard zich met kapitein vlieger Van Zinnicq Bergmann naar zijn sport- toestel, om daarmede een vluch't boven en om het veld te maken. De Prins maakte verschillende opnamen met zijn filmtoestel, o.a. ook van de Helecoptere. De demonstraties werden besloten met een sprong door de Engelse Ma- joor Th. Willems, chef instructeur 1 der paratroepen met een „inring"- parachute, uit een Dakota van de K.L.M. Daarna begaven de Prinses-Re- gentes ,de Prins en de Prinsesjes zich naar hun auto's. Aanvankelijk slaagde de Koninklijke marechaus- see er in ruim baan te maken, maar de afzetting was spoedig verbroken. Omstuwd en toegejuicht door hon- derden vertrok het hoge gezelschap. Hiermede was dit goed georgani- seerde vliegfeest geeindigd. dat bij zeer velen nog lang ip gesprekken zal worden betrokken en dat een goede propaganda voor de lucht vaart in algemene zin was. In de Wazlhaven te Rotterdam is Zondagmiddag omstreeks 4 uur de 17-jarige fabrieksarbeiders M. A. Essers bij het zwemmen verdron- ken. Dreggen leverde geen resul taat. In Scheveningen is Zondagmiddag de 8-jarige G. P., die zich te ver in zee had gewaagd, verdronken. Hij werd door twee burgers uit het water gehaald en in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht. In de loop van de avond is hij daar over- leden. Het Noorse s.s. Califonria Express dat met een lading bananen op weg was van Pas Palmas naar Oslo, is Zaterdagavond om 8 uur met brand in een der ruimen de Rotterdamse haven binnengelopen. De brand was ontstaan door broelen van de verpakking der bananen. Het schip koos ligplaats in de Waaihaven, waar de brandweer met acht stra- len het vuur bestreed. Omstreeks vijf uur Zondagmorgen was de brand geblust. Het ruim is onder water gezet en 'n deel van de la ding gelost. Zondagmiddag heeft de California Express haar reis voort- gezet. Vrijdagmiddag heeft een Neder lands militair vliegtuig een vlot ver- lopen noodlanding gemaakt op een voetbalveld te Houthalen (Belgie). De tweede luitenant Scheere, die het vliegtuig bestuurde, verklaarde dat zijn radioinstallatie onklaar was geraakt. Omdat ook de ben- zinevoorraad verminderde had hij besloten een noodlanding te maken De piloot bleef ongedeerd. Het vliegtuig werd 's avonds door uit Nederland gekomen technici gede- monteerd en per auto naar Neder land teruggevoerd. Vrijdag is een nieuwe handels- overeenkomst door Frankrijk en Nederland geparafeerd. Zij ver- vangt de overeenkomst van 7 Mei 1947 en treedt op 1 Aug. a.s. in werking. De totale omvang van de handel tussen beide landen wordt daarbij gesteld op meer dan 50 milliards frs., en is dus aanmerke- lijk groter dan die. welke bij het vorige verdrag werd vastgelegd. Nederland en zijn overzeese ge- biedsdelen zullen gecondenseerde melk, kaas, eieren, groenten, graan, tin, cokes, rubber, copra en scheep- vaartmateriaal leveren en Frank rijk electrisch materiaal. kal, fos- faat, chemlsche en metaalproducten cacao, iizererts, wollen garens, hout automobielen. wijn en parfums. Bovendien hebben beide landen hun markten opengesteld voor afge- werkte producten van zeer ulteen- lopende aard. aldus trachtend. in de geest' der Europeese samenwer- king, een grotere vriiheid van han- delsverkeer te herstellen tussen beider gebieden voor de meest uit- eenlopende goederen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1