DEEERSTEKLAP... Onze gasten zijn vertrokken m EEN INDUSTRIE-FLAT of Centrale Werkplaats Sociale gezinsverzorgster Athletiekwedstrijden te Heiloo Gemeenteraad van Schoorl ALKMAAR EN OMSTREKEN „WE SHALL NOT FORGET" „Wij zullen niet vergeten Plannen tot de bouw Onze agenda Tunnel in de Bergerweg WEERSVERWACHTING I have been asked by the Press to give my comments on the visit of the Bath City Football Club to Alkmaar, to describe it adequately for me as it has been for any other in my party. Words fail me completely; the charm of the people we have met, your magnificent buildings, your airy and clean houses, all leave a memory that will last us all our lives. The arrangements for our comfort in the whole programme could not be surpassed; the members of the Sport Comittee of Alkmaar have all worked like niggers for our benefit. I will not individualize, because every one has been so grand, from the Burgomaster downwards our Hosts have seen to it, that we have eaten like we have never eaten for years. Our only regret as we leave you, is that we know, that we shall never be able to completey repay you. We do look forward however to meeting you again; until then thank you, you grand people of Alkmaar. On behalf of my fellow-directors, Mrs. Mortimer, Ann, the Team and myself, believe me to be always as the service of you. ARTHUR MORTIMER May I on behalf of the Bath Dolphin Swimming Club say a few words by means of the Press frankly. I find it extremely difficult; the hospitality shownd to us and the perfect organisation of all the arrangements, made for our pleasure and happpir.ess, is beyond expression in words. Nothing has been too much trouble, our hosts and hostesses have considired us to parental agree. Happiness, goodwill have predominated during our too short stay; we shall not forget all the friends we have made and the wonderful time you have given us. Sinceely we thank you. ROLAND N. SHACKELL VERTALING «%7T Het elftal - uit Bath, dat in Alkmaar twee wedstrijden speelde, wist van de Boys met 2—1 te winnen, maar leed tegen Alcmaria een 52 nederlaag. AGENDA GEMEENTERAAD GEMEENTERAAD SCHERMERHORN VOOR DE POLITIERECHTER MARKTBERICHTEN Vanmorgen met de trein van 7.10 uur zijn onze Engelse gasten uit Bath vertrokken naar Hoek van Holland, waar zy de dagboot naar Harwich nemen, om vanavond laat in Bath terug te kunnen zijn. Zij werden uitgeleide gedaan door vertegenwoordigers van het Sport- comity en hunne gastvrouwen en gastheren van dit sportieve week end. Zij konden geen woorden ge- noeg vinden om hun dankbaarheid te uiten voor het vele goede, dat zij in Alkmaar genoten hebben; vele vrienden zijn er gemaakt in deze dagen en nieuwe relaties tussen Alkmaar en Bath zijn aangeknoopt; de sportuitwilseling voor de ko- mende jaren kan als verzekejrd be- schouwd worden. Wij vonden mr Arthur 'Mortimer, de manager van de voetballers en mr Roland Shackell, de leider van de zwemploeg bereid via ons blad uiting te geven aan hun gevoelens. Wij geven elders op deze pagina hun eigen woorden weer, met daar- onder de vertaling. Hieruit blijkt wel, dat onze gasten het best naar hun zin gehad hebben. Dit zal al degenen, die in '46 en later gast in Bath mochten zijn, niet anders dan verheugen. Ook het Sportcomity kan met vol- doening en tevredenheid op dit weekend terugzien. Zowel het spor tieve element, als het amusements- gedeelte van het programma is ge- slaagd en dank zij de goede op- komst van het publiek bij de voet- balwedstrijden, baart de financiele kant van de zaak voor het comity geen zorg. Trip naar Marken In een grote, comfortabele Naco- bus vertrokken de gasten gister- morgen met enkele Teden van het Sportcomity van "t Waagplein voor een trip naar Volendam, Marken en Amsterdam. Het Hollandse land- schap was in de zomerzon. die ons al deze dagen niet in de steek liet. mooier dan ooit. Het boottochtje naar Marken was een welkome verfrissing na de iet- wat warme bustocht. Op Marken waren wij niet de enige vreemde- lingen; er waren nog andere Engel- sen, Fransen en natuurlijk de no- dige Hollandse excursies. In een der Marker binnenhuisjes genoten de deelnemers van het smakelijk- gekleurde verhaal over de zeden en gewoonten van de eilandbewoners. Verder was er volop gelegenheid 't eiland rond te wandelen en een souvenirtje te kopen. In Hotel Spaander te Volendam werd een'goedverzorgde lunch ge- bruikt, waarna ook dit tvpische vissersdorpje bezichtigd werd. Even voor het vertrek uit Volendam za- gen wij mr Mortimer in Volendam- mer costuum over straat lopen; het stond hem uitstekend en hij was een dankbaar slachtoffer voor de camera-men. In Amsterdam wachtte de gasten een interessante tocht door de grachten en kanalen; dat Amster dam 70 grachten en 500 bruggen heeft. wilden zij graag geloven. Zij toonden veel belangstelling voor de oude gebouwen langs de grachten en de havenwerken. Er schoot ook nog een half uurtje over voor shopping en toen werd de terugreis naar de kaasstad aanvaard. Daar boden de gasten in de Muziektuin hun gastheren met hun dames een afscheidsdiner aan. om tenslotte de laatste vrije uren nog in de familie- kring van hun gastheren door te brengen. VICTORIA: „De Kopermijn", 18 jaar. HARMONIE: ..Mademoiselle amuseert zich", volwassenen. CINEMA: „De Cobra Afgod", 14 jaar. ABT: ..Raffles", 14 jaar. APOTHEKEN: B. H. J. Schou- ten, Emmastraat 64. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindelaan 100, tel. 3628. De Spoorwegen zullen het plan uitvoeren Reeds sedert 1921 werden onder- handelingen gevoerd met de Ne- derlandse Spoorwegen,, om»te ko- men tot de bouw van een tunnel ter vervanging van de spoorweg- overgang in de Bergerweg. Het laatste plan dateert van 1931. Inmiddels zijn echter de inzich- ten betreffende de constructie en de afmetingen gewijzigd. De directie van de Nederlandse Spoorwegen, die te zijner tijd het werk zelf zal doen uitvoeren. is be reid opnieuw een schetsontwerp /met globale begroting te maken. De kosten hiervan zullen ongeveer f3000 bedragen, welk bedrag te zij ner tijd. wanneer tot de bouw van de tunnel wordt overgegaan, in mindering komt van de kostgp voor administrate en toezicht van 10% van de bouwsom inclpsief omzet- belasting. welke kosten nevens de bouwsom ten laste van de gemeente zullen komen. B. en W. stellen de Raad voor hun college te machtigen aan de directeur der Ned. Spoorwegen te verzoeken. een schetsontwerp voor een tunnel met kostenbegroting te doen opmaken en het college daar- voor een crediet toe te staan van ten hoogste f3000 nader te regolen bij suppletoire begroting. VISWEDSTRIJD Op Zondag 13 dezer hield de af- deling ..Alkmaar van het Centraal Ned. Hengelaarsverbond een alge- mene viswedstrijd. Begunstigd door prachtig zomer- weer werd te circa 7.30 uur afge- varen van de Handelskade naar Zij - persluis, alwaar te ongeveer 9 uur de wedstrijd begon. Het aantal deelnemers had groter kunnen zijn; niettemin stond toch een 100-tal deelnemers aan de wa- terkant. Was het dat de vissen en de vissers nog aan elkaar moesten wennen (het visselzoen is nog zo jong) of speelde de Oostenwind de deelnemers parten? De vangst viel zeker niet mee. Toch werd er in- tens en met animo gevist. waaraan het feit. dat de wisselbeker ,.ver- hengeld" werd, wel niet vreemd zal zijn geweest. Voor dit jaar is deze trophya in handen gekomen van de heer R. de Vries, die mede de eerste keus had uit een keurcollectie van prijzen, Verder werden achtereenvolgens prijswinners: H. van Weert J N. Zandvoort, J. Bruin, C. v. d. Poll, P. Kroon. G. A. de Boer, J. Soen- veld, H. J. Besteman. H v. d. Sluis. Chr. Sehouten, J. Frielink. H. W. Arendsen. N. Tool. P. J. Borst, en D. Hesselink. die alien met een prijs naar hun keuze naar huis gingen. Zoals gewoonlijk had ook deze wed- strijd weer een vlot verloop en kon een uur na afloop daarvan reeds de priisuitreiking plaats hebben. Te circa 16.30 uur debarkeerde 't gezelschap weer aan de Handels kade. in de overtiiiging dat deze hengelsportdag weer een mijlpaal is in het venenigingsleven van de af- deling en dat de saamhorigheid er weer door gegroeid is. Een dankwoord aan alien die heb ben medegewerkt om deze dag te doen slagen is hier zeer zeker op zijn plaats en als uitzondering hier- op willen wij dan gaarne noemen de dames Moeijes. Hartland. Nieman van Geelen en Blok. die zo keurig de koffie, het- brood en de haring voor de vissers hebben verzorgd. Medegedeeld door het K.N.M.l te De Bilt. geldig tot Woensdagavond. VEEL BEWOLKING Veel bewolklne met vooral sanvankelijk plaatselifk enige regen. Meest matige wind uit Westelijke rirhtlnren. Voor- nameliik In het Nnnrd-Oosten van het land lets lagere tem- peraturen. BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR. Geboren: Gerardina, d. van P. J. Hofman en M. P van Diepen; Maja M., d. van M. Poeste en G. Paarlberg; Arie, z. van A. Klasing en A. A. Spel; Johanna C., d. van H. J. van Dieren en S. Stam; Jacobus N. J., z. van H. J. A. Bouw- man en J. J. G. Koopal; Petronella, d. van N. Morsch en C. M. Louter; Maria A., d. van A. G. Scheerman en C. de Bruin. Gehuwd: Gerband van den Berg en Catharina E. M. Geels. NAAR DE MISSIK Zaterdag a.s. zal onze stadgenoot Pater Antoninus Dominicus Lansen O.P. zich per vliegtuig als missiona- ris naar het missiegebied der Ne derlandse Paters Oommicanen in Zuid Afrika begeven. Pater Lansen, die vier jaren ge- leden priester gewijd werd en in de St. Dominicusparochie zijn Eerste Plechtige H. Mis heeft opgedragen gevoelde zich gedrongen afscheid te nemen van zijn oud-medeparochia- nen. Daarom preekte hij gisteren onder alle H.H. Missen in de St. Dominicuskerk. Hij verzocht het gcbed der gelovlgen om zegen over zijn missie-arbeid. DIERENBESCHERMING Zwervend Is te Heiloo aangetrof- fen een jong zwart hondje, smous- kopje. reu. Wordt niet groot; is ter beschikking. Ter beschikking een grote poes en enige jongen. Adrcs inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. K. J. M. V. Mannen, het is voor de. tweede maal, dat we jullie dit jaar oproe- pen voor een afscheidsavond; was het de eerste keer voor onze ex- voorzitter C. Tros, thans gaat Jan Kiihne afscheid van ons nemen. K.J.M.V.-ers. veel heeft Jan voor ons gedaan, vorig jaar als secreta- ris en nu als voorzitter; laat zien, dat zijn werk gewaardeerd werd en komt, omdat Jan, die voor het eerst met zijn a.s. vrouw aanwezig zal zijn. jullie belangstelling verdient. Laat zi.in a.s. vrouw een goede in- druk krijgen van het werk, dat mee door Jan's toewijding tot stand is gekomen. Om het geheel een fees- teliik aanzien to geven, mogen de meisjes ook meekomen. Kerels, we rekenen op jullie, komt ondanks het mooie weer met je meisje naar Kinheim, want Jan heeft het verdiend! t. Uw verslaggever vroeg mij mijn mening te geven over het bezoek van de Bath City Football Club aan Alkmaar eif daar, zowel voor me- zelf als namens mijn reisgenoten, iets over te schrijven. Woorden ont- breken mij ten enenmale; de hoffe- lijkheid van degenen. waar wij mee in aanraking kwamen. uw prachtige gebouwen. uw luchtige en heldere huizen, dat alles laat een herin- nering bij ons achter voor ons hele leven. De maatregelen om ons het pro gramma zo aangenaam mogelijk te maken. konden niet overtroffen worden. De leden van het Alkmaarse Sportcomite hebben alien gewerkt als negers voor 6ns welzijn. Ik wil geen namen noemen, want leder- een. vanaf de burgemeester tot onze gastheren. was zo edelmoedig; de laatsten hebben gezien, dat wij ge- geten hebben. zoals wij in jaren niet hadden gegeten. Het enigste wat ons spijt bij ons vertrek is, dat wij weten. dat wij nooit in staat zullen zijn u met Het is van algemene bekendheid, dat een verdere industrialisatle de meest geeigende oplosstng is om de sterke bevolkingsaanwas van ons land op te vangen. Dit betekent niet, dat in de eerste plaats de groot-industrieen tot verdere ont- wikkeling moeten worden gebracht. maar tevens dat voor vele kleinere industrieen en- ambachtsbedrijven mogelijkheden moeten worden ge- schapen om zich uit te breiden Hierbij spiegelt men zich aan het feit. dat de meeste industriele grootbedrijven voortgekomen zijn uit kleine werkplaatsjes. voortge- sestuwd door de ondernemingslust. de energie en de spaarzaamheid van ondernemers, die op bescheiden wijze een ambachtsbedrijfje zijn begonnen. Zo zijn er velen, die na de oorlog de vervaardiging van nieuwe pro- ducten ter hand hebben genomen. maar die zich geremd voelen door het gebrek aan voldoende bedrijfs- ruimte. In het algemeen toch zijn de kleinere industrieen en am bachtsbedrijven vrij gebrekkig ge- vestigd. Vele ervan vindt men in kleine straatjes. waar geen moge lijkheden zijn tot verdere uitbrei- ding; de inrichting is vaak primi- tief. licht en lucht hebben onvol- doende toecang, waardoor de ar- belders onder weinig ideale om- standigheden hun werkzaamheden moeten verrichten. Dit alles werkt tevens remmend op een rationele bedrijfsvoering. hetgeen zijn terug- slag vindt in de concurrentiemoge- lijkheden. Deze nadelen kunnen worden opgevangen door de centrale werk- plaatsgebouwen. Evenals moderne woonflats zijn zij verdeeld in lichte, goed geventileerde en geheel gei'so- leerd van elkaar liggende ruimten. Hierdoor is een meet- economische bedrijfsvoering mogelijk. Een twee de voordeel Is gelegen in de cen trale voorzleningen van een derge- lijk gebouw. Door een collectieve exploitatle van centrale verwar- ming. gemeenschappelijke cantines. garage, rtjwielberging enz. is het mogelijk het kleinbedrijf te verhef- fen tot het niveau van het groot- bedrijf. In navolging van het buitenland is men te Rotterdam, alwaar door de bombardementen in 1940 een groot tekort aan bedrijfsruimten was ontstaan. met de stichting van een industrieflat begonnen en er zijn tharis vele andere gemeenten in ons land waar de plannen tot op- richting ervan in een vergevorderd stadium van uitvoering zijn. De praktijk hierbij is, dat de be drijfsruimten aan de gegadigden in huur beschikbaar worden gesteld. Hierdoor wordt voorkomen, dat de klein-industrie een belangrijk deel van haar bedrijfskapitaal moet ste- ken in het gebouw. waarin zij ge- huisvest is en waarmede vooral met de huidige noge bouwkosten grote kapitalen gemoeid zijn. De stichting van de gebouwen geschiedt in de vorm van een N.V.. waarin wordt deelgenomen door het Rijk en de Gemeente. terwijl ook de Herstelbank de helpende hand biedt. Bovendien wordt meest- al als voorwaarde gesteld. dat de deelnemers zelven eveneens voor cen beperkt bedrag in de N.V. deel- nemen. Door de Kamer van Koophan- del en Fabrieken te Alkmaar is thans een commissie gevormd, waarin naast de vertegenwoordi gers der Kamer zitting hebben afgevaardigden van de Gemeente Alkmaar en van het Economisch Technologisch Instituut voor Noordholland. teneinde de moge- lijkheid om ook te Alkmaar tot de stichting van een centraal werkplaatsehgebouw te komen. te ondersoeken. Als eerste stap heeft de Kamer daartoe aan een groot aantal in deze gemeente ge. vestigde industrieen. ambachtsbF- drijven en groothandelsbedrUven een enquete-formuller gezonden, teneinde te peilen In hocverre hler ter stede voor een d_ergelljk gebouw belangstelling "bestaat. Van de uitslag hiervan zal het afhangen of men tot verdere uit- werking der plannen zal over- gaan. Belangstellenden, die geen en- quete-formulier hebben ontvangen. worden verzocht om zich alsnog tot het secretariaat der Kamer te wen- dan. teneinde aan de enqu6te te kunnen deelnemen. HET KAMPEERTERREIN CASTRICUM. Het kampeer- terrein aan de Zeeweg geniet reeds volop de belangstelling van duizen- den kampeerders. Het aantal ten- ten en zomerhuisjes is nu bijna even groot als het vorige jaar tij- dens de vacantiemaanden. Het is ook geen wonder, dit ree'reatieoord voor vacantiegang6rs is om zijn prachtige ligging en comfort ideaal te noemen. VITESSE EN ONS KATHOLIEK THUISFRONT CASTRICUM. Zondagavond zal bij de. wedstrijd van Vitesse voor het missie-tournooi een si- garetten inzameling worden gehou- den ten bate van onze Castricumse jongens in de Oost. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Jan G., zoon van M. Bult en M. Louter; Anna A., dochter van N. C. van de Giesen en A. H. Smit; Jacobus P., zoon, van N. C. der Dubbelden en B. H. Romeiii; Ferdinand L.. zoon van J. B. Pluymers en E. M. Wiese. Gehuwd: Nicolaas Lussing en Geertje de Moor. Overleden: Hendricus J. Veldberg, 74 jaar, wed.n. van A. de Groes; Arie Overtoom, 70 jaar, wed.n. van M. Zonneveld. GECOMPLICEERD ALKMAAR. Gistermiddag om- steeks 12 uur stond op de Kenne- mersingel een wagen van een steen- houwerij. Op de vrachtwagen ston- den 25 platen kunststeen tegen de cabine. De 30-jarige H. stond erbij om de platen overeind te houden. Bij het achteruitrijden vielen de platen om, waarbij H. er onder te- recht kwam. Door omstanders werd hij uit zijn benarde positie verlost. Dit ging niet te vlot, daar het totaal gewicht ongeveer 2 ton be- droeg. Het slachtoffer werd ter- stond naar het St. Elisabeth-zieken- huis overgebracht, waar bij der- zoek bleek, dat hij nogal ernstige kneuzingen had opgelopen. Ver- moedelijk brak hij ook nog «en rib. Bij informatie bleek dat zijn toe- stand bevredigend was. R.K.V.V. KOLPING BOYS OUDORP Zondag speelde het eerste elftal zijn jaarlijkse wedstrijd om de wisselbeker tegen St. Louis 1 uit Amsterdam. Ondanks 't warme weer werd een behoorlijk spel ver- toond. Nadat de rust met een 3—0 voorsprong voor K.B. was ingegaan, kwamen na de hervatting de Am- sterdammers flink opzetten, met het gevolg dat de achterstand tot 32 werd verkleind. Dit was dus juist een punt te .weinig om de beker naar Amsterdam te laten verhui- zen. Scheidsrechter C. v. Dijk leidde prima. De a-adspiranten speelden v66raf een wedstrijd tegen St. Louis a en ook in deze wedstrijd slaagden de bezoekers er niet in winst te boe- ken. De uitslag werd 3—0 in het voordeel van Kolping' Boys a. Tenslotte won het welpenelftal met 21 van LSVV e. Het staat met 9 punten uit de 7 wedstrijden thans op de tweede plaats. KAMUUKMUUDSItK P. T. X. BERGEN. Tot kantoorhoud- ster te Bergen is bdnoemd mej. M. Hoogeboom, voorheen te Krcmme- geli.jke munt te betalen. Wij hopen echter op een weerzien; tot zover onze dank, nobele Alkmaarders. Uit naam van mijn mede-direc- teuren, mijn echtgenote. Ann (m'n nichtje), het voetbalteam en mij- zelf, geheel de uwe, ARTHUR MORTIMER. Gaarne zou ik namens de B.D.S.C. openhartig een enkel woord zeggen. Ik vind het echter uiterst moeilijk. De ons geboden gastvrijheid en de volmaakte organisatie van hef ge- heie programma was voor ons 'n genoegen en een vreugde, zoals niet in woorden is te zeggen. Niets was u teveel; onze gastheren en gastvrouwen omringden ons met ouderlijke zorg; het was alles vreug de en toegenegenheid, die ons t6 kort bezoek kenmerkten. Wij zullen al de vrienden, die wjj hebben ge maakt, nooit vergeten, noch de heerlijke dagen. die u ons geschon- ken hebt. Wij danken u hartelijk. ROLAND N. SHACKELL. In de Donderdag a.s. te houden raadsvergadering komt o.m. aan de orde een voorstel van B. en W„ om hun college te machtigen over te. gaan tot tewerksteliing van een sociale gezinsverzorgster, die m dienst komt van het gem. bureau voor sociale zaken en haar bemoei- ingen zal uitstrekken tot de a-so- ciale gezinnen en tot de gezinnen, die naar een dergelijke toestand dreigen af te glijden; het is de be- doeling, dat deze functionaresse zo spoedig mogelijk in functie treedt. TACHTOVBREENKOMST NIET NAGEKOMEN De hoeve „Oostwijk" was door de gemeente verhuurd aan H. Rotte- veel, o.m. met de bepaling, dat dp pachter de huur niet aan een ander mocht overdoen. Dit heeft hij wel gedaan en daar het in het voorne- men van B. en W. ligt, om binnen niet te lange tijd de hoeve een be- stemming te geven voor handel, In dustrie en woningbouw, zoals op het uitbreidingsplan „Overdie en Ach- termeer" staat aangegeven, willen B. en W. hierin niet berusten; zij hebben spoedshalve de stadsadvo- caat opdracht gegeven bij kort ge- ding onbinding van de pachtover- oenkomst met Rotteveel aan te vra- gen en stellen de Raad thans voor dit alsnog goed te keuren. BRUGGELD VEKD I'BBELD B. en W. stellen de Raad voor met ingang van een nader door hen te bepalen datum het tarief voor de bruggelden tot het dubbele te ver- hogen: zulks in verband met de stijging der onderhoudskosten en de verhoging der bezoldiging. der brug- wachters; gezien het tarief in an dere gemeeiTten en het interlocale karakter van de scheepvaart wordt deze verhoging billijk geacht; de meerdere opbrengst wordt op f 400 's jaars geschat. AANKOOP EN VEKKOOF UKUNU B. en W. stellen voor ten behoeve van de aanleg van een industrieter- rcin in het Uitbreidingsplan „Noord" van J. Eecen te Oudkar- spel een stuk grond in de Huis- waarderpolder, groot ongeveer 0.55.00 ha. voor f 4.125,aan te ko pen. Voor de verbreding van het Kwakelpad is een strook grond nodig, deel uitmakende van ver- schillende percelen aldaar; totaal ca 130 M2; B. en W. stellen voor die grond te kopen voor f 1,per M2. Voorgesteld wordt voorts te ver- kopen aan S. Vlaming te 's-Ura- venhage een perceel bouwterrein aan de Ruysdaelkade, groot 12ya M2 voor f 13.75 per M2. of in totaal f 17.778,75; en aan J. Dusbaba, al- hier een perceel wetland aan de Helderseweg, groot 0,29.80 h.a. voor f 675,—. WON1NGVERBETEKING EN -SPHTSLNU Teneinde 'de mogelijkheden, wel. ke de bestasnde woningvoorraad biedt .zoveel mogelijk te benutten, OP JACHT NAAR DE COLORADO-KEVER CASTRICUM. Ook de Castri- •cummer schooljeugd heeft haar bij- dragen geleverd om de beruchte coloradokever te bestrijden. Wij zagen dezer dagen de schoolkinde- ren ijverig bezig het strand af te zoeken naar het voor onze tuin- bouw zo gevreesde insect. Door deze daad werd het gevaar van de coloradokever voor Castricum af- geslagen. zijn nieuwe maatregelen bekend gemaakt, welke bestaan uit het toe- kennen van premien van overheids- wege ten behoeve van het verbe- teren of splitsen van bestaande wo- ningen. De premie kan worden toegekend ten einde leegstaande en onbewoon- bare woningen weer bewoonbaar te maken. woningen, die onbewoon- baar dreigen te raken, voor onbe- woonbaarheid te behoeden en wo ningen, die voor bewonmg door meer dan 66n gezin geschikt ge maakt kunnen worden, door ver- bouwing in twee of meer volwaar- dige woningen te splitsen; een en ander voor zover de beschikbare middelen toekenning van een pre mie toelaten. De premie bedraagt 60% der vergeterings- of splitsings- kosten, welke echter minstens f 201 en maximaal f 4.200 mogen bedra gen; het Rijk draagt hiervan 3/4 en de gemeente 1/4. Deze regeling plaatst de gemeen te voor hoger kosten en daarom stellen B. en W. voor, voor het ver- lenen van deze premien een bedrag van f 10.000 op de begroting '48 te plaatsen. Onder voorzitterschap van burge meester W. J. Driessen kwam de gemeenteraad bijeen. Onder de ingekomen stukken was de goedkeuring van Ged. Staten van de gemeenschappelijke regeling voor de dienst der gemeentewerken voor •de gemeenten De Rijp, Zuid- en N.- Schermer, Graft en Schermerhorn. In verband met de benoeming van de heer G. de Jong uit De Rijp tot gemeente-opzichter voor alle v'ipr genoemde gemeenten, werd met in gang van 1 Aug. a.s. eervol ontslag verleend aan de heer D. v. Diepen als gemeente-opzichter van Scher merhorn. Een verzoek van de l-uitersport- vereniging te Schermerhorn. om in het volgende jaar opnieuw het sportterrein te mogen gebruiken, werd ingewilligd. Aan de proef- schooltuin te Hoorn werd f 25. subsidie verleend. Voor het gemeentepersoneei werd een salaris- en ioonverordening vastgesteld, waarin rekening wordt gehouden met de nieuwe, meer al gemeen geldende normen. Ter oplossing van het dringende probleem van het onderhoud van de woningen der woningbouwver- eniging werd door de raad een rege ling goedgekeurd, waarbij het voor aflossing van de geldlening voor genoemde woningen bestemde be drag gedurende twee jaar voor repa- ratiedoeieinden zal worden besteed. Hierna besteedde de raad enige discusaie aan het voorstel van B en W om een crediet beschikbaar te stellen van max. f 2500, om daar- uit het aandeel van de gemeente te voldoen m te verstrekken bijdragen voor woningverbetering. Aanvanke- Iijk meende de heer Plugboer, dat het oordeel over iedere aanvrage afzonderlijk aan de raad in zijn ge heel toekwam, doch nadat de voor zitter had uiteengezet dat B en W iedere aanvrage doorgeven aan de dienst voor de wederopbouw. welke beslist of verbouwing al dan niet gemotiveerd is, verklaarde de heer Plugboer zich evenals de overige raadsleden met de voorgestelde re geling accoord. Tot slot gaf de voorzitter een uit- eenzetting van de plannen voor de restauratie van het gemeentehuis, waarvan de uitvoering, vernieuwing van een deel van het meubilair in- begrepen. ongeveer f 6500 zal vor- deren. Bij het verkrijgen van de vereiste goedkeuring zal mogelijk spoedig met de uitvoering kunnen worden begonnen. Bij de rondvraag drong de heer Broersen aan op een nieuwe poging om de overzijde van de Noorder- vaart te voorzien van waterleiding, vooral om te beginnen de drie daar staande molens. Het waren geen grote misdadi gers. die Maandagmiddag voor de politierecnter stonden. Integendeel, het waren eerder personen, die bijna geen begrip hadden van rechtspraak of in ieder geval net deden alsof. Maar als men dan net als Laurens Franciscus B. uit Zuid-Scharwoude f 75 boete of 25 dg. krijgt voor het wegnemen van ongeveer 1 kg ger3t of als Gerardus Johannes B. uit Schoorldam f 10 of 3 dg, krijgt als boete, omdat men een „beetje" zand uit de duinen weghaalde, dan begin' zelfs de grootste leek te begrijpen, wat de taak van de politierechter is. Verdachte Jacob de W. uit Win- kel, die op het distributiekantoor te Schagen werkte, kwam op een gegeven dag 2 toeslagkaarten aware arbeid te kort. Hij vulde toen op een formufier vals in, dat deze kaarten waren afgegeven aan twee personen, waarvan de namen door hem verzonnen waren. Vanzelfspre- kend kwam dit uit en de W. kreeg nu f 30 boete of 15 dg brommen. Jacobus de J. uit Alkmaar had 'n pak tabak weggenomen uit een loods van v. Gend Loos. Dit pak had hij voor f 350 verkocht aan de visverkoper Pieter H., eveneens uit Alkmaar. Toen de diefstal echter uitkwam, heeft de J. het geld weer aan H. teruggegeven en het pak weer teruggebracht. De J. kreeg f 20 of 10 ag, 6 mnd voorw. met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling van de r.k. reclas- sering. terwijl H. er af kwam met f 40 of 20 dg. De winkelier Bernardus D. uit Egmond aan de Hoef had blijkbaar last gehad van een hand, die een beetje los zat want D. had iemand behandeld met een eind hout. Die iemand vond dat helemaal niet pret- tig en had er aangifte van gedaan bij de politie, met het gevolg, dat D. thans op het beruchte matje stond. Volgens verdachte had ie mand tegen de deur van zijn pak- huis staan trapi^n en daardoor was D. zo kwaad geworden, dat hij een sluitboom opnam en er op los tim- merde. Slotconclusie: f 15 of 6 dg. Kniertje Z. uit Egmond aan Zee kreeg ruzie met een buurvrouw en nam een eind hout, waarmee de arm van de buurvrouw eventjes getest werd op de hardheid. Ook buur vrouw ging naar de politie en Kn. kreeg nu f 10 of 3 dg, met de ver- maning in het vervoig niet te vlot van stapel te lopen. Ook Wille^n S. uit Uitgeest kon handen niet thuis houden en had een zekere R. een paar opstoppers verkocht. Of R. nu al of niet ge- vloerd werd, was niet erg duidelijk. R. beweerde van wel. maar S. zei precies het tegengestelde. Bovendien hield S. vol, dat R. de eerste klap gegeven had. S. had het laatste woord en kreeg tot slot een boete van f 15 of 6 dg. Klaas B. en Johannes Bonifacius N.. beiden Amsterdammers, hadden zich verzet. toen een agent van po litie hen op wilde brengen wegens dronkenschap: respectieveli.jk 6 we- ken en f 50 of 20 dg.; Teunis K. uit Wieringerwaard reed bij een ander op het erf met, zijn jeep zo maar een beetje rond en vernielde daar- bi.1 de iepenhaag: f 8 of 4 dg.; de Alkmaarders Cornells R.. Albertus Frederieus Franciscus S. en Johan nes Anthonius J. waren ondanks 'n bevel van een tweetal wachtmees- ters van de rijkspolitie om af te stappen. rustig met de fiets doorge- reden: ieder kreeg f 25 of 10 dg. HEILOO. Begunstigd door prachtig weer vonden op het Ge- meentelijk Sportterrein altheliek- wedstrijden plaats. die een groot succes zijn geworden. De organisa- toren komen een woord van lof toe voor de keurige organisatie. De eerste prijswinnaars waren: Hoogspringen jongens A: 1. J van Geffen, F. L. Jahn. 1.55 M. Verspringen meisjes B; 1. W. Lust, Zaanland, 4.89 M. Kogelstoten meisjes A: 1. J van Veen, H.D.S. Flevo, 9.97 M. Kogel dames B: 1. P. Pafort-Ulder Blauw-Wit 9.70 M Kogel dames C; 1. N. Klerk, Do ves. 9.10 M. Kogel dames D: 1. G. Hooyberg, Nee Volh., 8.22 M. Discuswerpen heren A en D: K1 Bakker, Doves, 41.69 M. Discusw. heren D.: 1. B. Rengers, A.P.G.S.. 34.36 M. Hoogspr. heren B. C en D, klasse 8: 1. A. J. ten Wolde, Zaanland, 1.68 M. Klasse C: 1. C. Peetoom. Ma rathon 1.63 M. Klasse D: 1 B Ben- gers. A.P.G.S.. 1.48 M. 1500 M. jongens A: 1. J. Rem. Lycurgus. 4.334 min. Kogelstoten jongens A: 1. C. Groot Lycurgus. 11.68 M. 600 M. jongens B; 1. J. Blauw, Ma rathon, 1.42-4 min. 1500 M. heren D: 1. A Bus, Ly curgus, 4.45 min. 1500 M. heren C: 1. Pronk, F.L. Jahn, 4.33,8 min. Kogelstoten heren B: 1. Kl. Bak ker. Doves, 12 14 M. D klasse; 1, Th. Schotman, H.A.V, 10.09 M. Verspringen heren C en D. C: W. Huitinga. H.A.V.. 6.13 M. Klasse D: 1. P. Pastoot, D.S.O., 603 Hoogspringen meisjes A: 1 Jo Kaat, Lycurgus. 1.40 M Verspringen jongens B: 1. G Ko- ning. Doves, 5.88 M. Hoogspringen dames D; 1 H Duin. H.A.V.. 1.30. 60 M. meisjes C: 1. A. Couwenho- ven. Doves. 8.9 sec. 80 M meisjes A: 1. D. de Vries, Marathon, 10.8 see. 80 M. meisjes ,B: 1. C. (le Goede, Nea Volh., 10.7 sec. 80 M. jongens B: 1. J. Emmer, Zaanland. 10 sec 80 M. jongens 'C: 1. K. Brasser, Lycurgus, 10.4 sec. 100 M. jongens A: 1. J. Blokdijk, A.V. '23. 12.1 sec. 100 M. dames C; 1. E Praag Ly curgus. 13.7 sec. 100 M. dames D: 1. C. Woelders, A.V.A.. 13.8 sec. M. heren C: I. v. Heezik, A. V. 23. 12.2 see. 100 M. heren D: 1. L. Peetoom, Marathon, 12.4 see. '"00 M heren, C: 1. J. de Boer. UFS. 9.48.8 min. en idem B: 1 H Coblens. Zaanland. 9.53.2 min Discus dames C: 1. N. Pels. Zaan land. 25.95 M,; Idem dames D: 1 G Wagenaar. Blauw Wit, 28.89 sec! Verspringen jopgens A: 1 m' J v, d. Star. A.V '23. 6.56 M. Estafette meisje A: 1. N.E.A. Vol- harding. 43.8; idem meisjes B- Doves. 45.8. Estafette jongens A: 1 A V '23 48?; idem jongens B: 1. Zaanland 42.2. Estafette heren: 1. Doves 48 3 Relay dames: 1. H.A.V., 1,02. SCHOORL BOUWT WONINGEN SCHOORL. De raad dezer ge meente kwam Vrijdagavond in een openbare zitting bijeen, onder voor zitterschap van burgemeester mr C. A. J. Jochems. De voorzitter deelde nfede, dat 't plan voor de bouw van negen ar- beiderswoningen thans is goedge keurd. De aanbesteding heeft plaats op Woensdag 23 Juni a.s., voormid- dags te elf uur. De bouw van een openbare lagere school te Groet mocht dit jaar niet doorgaan. Voor het dienstjaar 1949 zal deze school echter bovenaan op de urengentielijst worden gepiaatst. Het zai dan een semi-permanent ge bouw worden, met arie lokaien, wat de prijg van f 36.000 niet te boven mag gaan. Er ontstond een kleine discussie over het feit, of al of niet tot de bouw van een semi-perma- nente school mocst worden overge gaan. Hlerover zal de raad zich ech- ter kunnen beraden, wanneer het eenmaal zover is. De Coloradokever is aan onze stranden verslagen door de school- klnderen, die deze kevers zeer dankbaar waren, dat zij ook in Camperduin aankwamen en hun eon mooie dag- bezorgden. Hierna volgae vaststelling van 'n verordening tot wijziging van de Algemene PolitieverordenTng no- pens de bepalingen betreffende het kamperen. Hierdoor wordt het mogelijk, dat o.m. de leden der Iqampeercommissie toegang tot de terreinen verkrijgen en daar con- trolerend kunnen optreden. Tevens werd vastgesteld een ver ordening tot wijziging der verorde ning tot heffing ener belasting op de vermakelijkheden. B. en W. de- len mede, dat deze wijziging tot doel heeft, de kermisvermaftelijk- heden niet zwaarder te belasten dan dit elders gebruikelijk is. Het ligt in de bedoeling de sanvankelijk in de betreffende verordening genoemde tarieven wederom op kermisverma- kelijkheden van toepassing te ver- klaren, door aanbrenging van een dusdanige wijziging. dat hiervoor in plaats van 50 pet. slechts 20 pet. zal worden geheven. De raad ging hiermede accoord. De heer Blankenstijn wilde ook het dansen gedurende de kermis min der belasten, maar dat ging niet door! De raad ging eveneens accoord met het voorstel van B. en W. om de voormalige hoofdonderwijzers- woning aan de Duinweg te verhu- ren aan H. van de Kamer. Hierna werd vastgesteld een ur- gentie-ranglijst van kapitaalsuitga- ven voor de begroting 1948, inge- volge de wens van Ged. Staten. Hierop is als nummer een ge piaatst het onderhoud en de ver nieuwing der wegen. In verband met een toezegging, gedaan in de vergadering van 28 April j.l. brengen B. en W. advies uit inzake het aanbrengen van luid- klokken en uurwerken in de torens der Ned. Herv. kerken te Schoorl en Groet. De klok te Schoorl is ver- sleten. Een voorstel tot vernieuwing zal worden gedaan bij de algehele restauratie van deze kerk Het uur- werk te Groet is met f 100 weer in orde te brengen. De beide luid- klokken zullen een bedrag vorde- ren van f 3400 samen, waarvan het Rijk vermoedelijk de helft zal ver- goeden. B. en W. zien echter mo- menteel geen kans de benodigde gelden te vinden. Na een onbelangrijke rondvraag ging de raad in comite. OBDAM, 15 Junl. Aangevoerd 29.800 kg gr. aardapp. 15.1(5—16.50; rode schotten 21.20—22.50; 5100 kg dr fL 12—14.60; 2100 kg kriell 8.60 —11.40: 860 kg sla 2.10—2.50. LANGEDIJK, 15 Junl. Aange voerd: 146.000 kg aardappelen 22.50 —22.70; gr. eerstelingen 22.60—23.70 aardappelen 16.50—18.70; driel 15.10 l?!1.61 11 60—12.70; 1000 bos peen 13—16.6(1; 370 St. bloemkool: I 15, 1 A 20.20,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2