Waar zouden wij thans staan, indien wij in het verleden onze eenheid niet bewaard hadden" Centrale Boerenleenbankers gaan samenwerken Minister Fievez sprak voor de Katholieke Friezen Secret Service trachtte Schreieder uit te horeri over zijn successen DWAZEANNE Partij-voorzitter Andriessen zegt zijn over de verkiezingsactie r I 91 In Bad Nenndorf ontmoette hij van der Waals WEET DE HEER WELTER HET BETER DAH DE BISSCHOPPEN? J De taak van ons leger NA DE DUITSE NEDERLAAG Nog meer Hongaarse priesters in arrest NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdog 15 Juni 1948 PAG. 3 De coloradokevers in de Wieringermeer N VERBAND met de a.s. Op 5 Juni was het 75 jaar geleden, dat het eerste transportschip met Brits-Indiers, de „Lala Rookh" in Paramaribo aankwam. Dit feit werd feestelijk herdacbt. Een krans werd gelegd bij het stand- beeld van H.M. de Koningin en in het vroegere immigranten-' depot vond een herdenking plaats, waarbij Gouverneur Brons het woord voerde. In de feeetelijke optocht reed ook een model van de „Lala Rookh" mee. verkiezingen heeft onze parlementaire redacteur verschillende candidaten van de K.V.P. geinter- viewd. Hij zal daarvan in de komende weken in een serie artikelen ver- slag doen. Wij vragen daarvoor de bijzondere aandacht van al onze le- zers.' De serie opent van- daag met een onderhoud met de Partijvoorzitter Willem Andriessen. Onze eenheid En dan nog het grote woord van de Partijvoor zitter bij het begin van de slag: ,,Laat ons katholieke volksdeel toch zijn eenheid ook thans bewaren. Waar om? Laat iedere katholie ke kiezer zichzelf en an deren deze vraag voorleg- gen: Waar zouden wij thans staan als wij in het verleden die eenheid niet bewaard hadden?" Partijvoorzitter Andriessen. Weer wilde zwijnen gesignaleerd Een boek van Soekarno Broerskerk te Nijmegen wordt gerestaureerd Bij het xwemmen verdronken Ned. schip heeft aan- varing in Schotland - Devroegere „First Lady" van de Verenigde Staten, Mevrouw Franklin Delano Roosevelt, is ook op grond van haar eigen op- treden een vooraanstaande figuur op internationaal gebied. Als onvermoeid strijdster Voor menselijke rechten en vrijheden tracht zij de Verenigde Naties tot een werkelijk verbond der volkeren te maken. Mevrouw Roosevelt, in een der vele conferences* van de Verenigde Naties als toehoorster. FEU I LLETON DOOR A. DUNCAN (Speciale reportage) REDEVOERINGEN, affiches, strooibiljgtten, huisbezoek! Drie weken scheiden ons nog van de zevende Juli en de verkie- zingspropaganda gaat nu op voile toeren draaien. Staan de verkiezingen dit keer enkel in het teken van de Indonesische kwestie? Directe aanleiding is ongetwijield het aanhangige voor- stel tot wijziging van de Grondwet, maar toch is het noch bij ons, noch bij anderen zo, dat zich nu ook uitsluitend hierop aller aandacht richt. De voorzitter van de Katholieke Volkspartij, met wie wij bij de aanvang van deze verkiezingscampagne een on- derhoud hadden, acht dit verschijnsel zeer wel verklaarbaar: „Het is geen bewijs van politieke orfverschilligheid, integendeel, juist van politieke geschooldheid". 6ns volk is gewend een parle- ment te kiezen, tdat moet helpen regeren en, aldus de Partijvoorzit- ter, het beseft ten voile, dat ook in de komende jaren naast de onge- twijfeld hoogst belangrijke Indone sische kwestie, weer tal van andere gewichtige o'nderwerpen aan de or- de zullen zijn, ten aanzien waar- van beginselen en inzichten zich plegen te kruisen. „Zelfs de heer Welter, die toch juist omwille van de Indonesische kwestie met een eigen lijst uit- komt, poogt nog de blik wijder te richten. Van zijn twaalf punten tellende program zijn slechts vijf regels aan Indonesie gewijd, ove- rigens ook nog zo Vaag, dat men er alle kafiten mee uit kan." En dan: Hoe staan onze kansen? De heer Andriessen rekent mjn- stens op het behoud van ons huidig aantal zetels, maar daarnaast acht hij een reele kans op winst aanwe- zig. In '46 had de doorbraakgedach- te ook in onze rijen nog een be- paalde plaats .inmiddels is echter wel steeds duidelijker gaan blijken dat de vooroorlogse politieke ver- houdingen zich handhaven. Daar naast is het wel zeker, dat ook wij bij de vorige verkiezingen een, zij het niet groot, aantal stemmen aan de Communisten verloren, met na me in Limburg en in het Oosten des lands. Oftk deze dwalende broe- ders, wie inmiddels de ogen wel zullen zijn open gegaan, verwacht de Partijvoorzitter bij deze verkie zingen terug. De actie-Welter De actie-WelteT blijft het grote vraagteken. In elk geval staat voor de heer Andriessen vast, dat zij niet alleen onze politieke een heid zal schaden, maar ook de zaak, waarvoor men in het strijd-' perk zegt te treden: de Indone sische kwestie zelf. Hoe groter de Welteraanhang, hoe groter ook de argwaan in Indonesie ten aan zien van onze oprechte bedoelin- gen zal worden. Bekend is, dat in christelijke kringen in Indonesie ook de candidatuur-Gerbrandy de levendigste ontstemming heeft ge- wekt. Het kan verder nuttig zijn, aldus de Partijvoorzitter, dat wij in dit verband ook de wederzijdse stand- pun ten nog eens afpalan. Wij hou- den vast aan de hoofdelementen van de Kon. Rede: Vrijwilligheid, gelijkwaardigheid en gebondenheid. Deze rede is trouwens indertijdon- der verantwoordelijkheid van mi nister Gerbrandy uitgesproken. Deze drie niet te scheiden/ elementen willen wij belichamen in de Neder- lands Indonesische Unie, een Unie met een souvereine taak op haar eigen terrein .onder reeel Kon. Gqr zag en met Unie-ministers. Wat de heer Welter blijkbaar wil, is geen volledige liquidatie van de kolo-* nlale verhoudingen, geen gelijkbe- rechtigdheid. In zijn gedachtengang zou er een bepaalde Nederlandse overheersing blijven en het is juist deze gedachtengang, die bij het In donesische nationalisme het felste verweer oproept. Het gaat om meer h Indertijd heeft de heer Andries sen ten aanzien van de actie-Welter de vraag gesteld: Gaat het alleen om Indonesie of gaat het om meer? Desgevraagd constateert de Partij voorzitter nu, dat het inderdaad om me6r blijkt te gaan. De'samen- werking met de P.v.d.A is in het geding, waarvan God betere het gezegd wordt, dat zij morele en materiele ellende over ons .volk heeft gebracht. Materieel zien wij ons overal bewonderd herstel, het behoud van de arbeidsvrede, de vele sociale verbeteringen, die bre- de kringen van ons volk ten goede zijn gekomen. M o r e e 1 is er het jongste Wetsontwerp tegen licht- vaardige echtscheidingen. de sub sidising van --de jeugdbeweging, het verdere doortrekken van de gelijkstelling etc. Weet de heer Welter het dan be- ter dan de Bisschoppen? aldus de Partijvoorzitter. Deze hebben nog onlangs verklaard, dat de behar- tiging van de christelijke belan- gen juist bij de K.V.P. het beste gewaarborgd is. Vooruitstrevende politiek Wat wij willen is een vooruit strevende politiek. Ook de heer Welter zegt dat te willen, doch de clausule ..met behoud van gezonde financien" kan alles betekenen. Een conservatief beleid zou met dit argument alle sociale verbeteringen hebben kunnen torpederen, die echter ook nu nog, ondanks onze berooide geldmiddelen, een feitzijn geworden. Wanneer de heer An driessen op de afgelopen periode terugblikt, dan getuigt hij dan ook graag, dat voor het eerst een forse aanloop is genomen naar een maat- schappij met socialer verhoudingen, een maatschappij, waarvan reeds al te lang alleen maar kon worden gedroomd. De kinderbijslag werd verbeterd, het consumentencrediet hielp ve- len, de duur van de ziektewet werd verlengd, de salarlssen wer- den opgetrokken, de ouden van dagen zijn niet meer onverzorgd. D'e kinderbijslag voor de zelf- standigen zal hopelijk spoedig werkelijkheid worden, ins de on- dernemingsraden en de publiek- rechtelijke bedrljfs-organisatie krijgt de medezeggenschap voor het eerst vorm. P Er blijven wensen. Grief blijft, aldus de heer Andriessen, dat de kinderbijslag nog geen verder proT gressief karakter heeft gekregen. Ook blijft een vraag of de huidige loonstop op de duur wel in de hui dige vorm gehandhaafd kan blij ven, Uitgebreider sociale verzeke- ring voor werkloos^id, ouderdom, enz. vergt immers ook meer pre- miebetaling, doch met de huidige loonnormen zou dit loonsverlaging betekenen. Doch dat alles mag niet verhinderen de grote lijn te blijven zien, eh de sociale vechter, die An driessen al sinds jaren is, maakt gaarne vergelijkingen tussen toen en nu. Hij, de jongen van een we- ver uit Twente, vat het „toen" in drie woorden samen: Armoede, rechteloosheid, miskenning. Wie de huidige verhoudingen hiermede vergelijkt, ziet de nieu- we maatschappij toch uit de verf komen, een maatschappij, waar- Naar het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie- ning ons mededeelt, zal de invasie van de coloradokevers in de Wie ringermeer geen catastrofale gevol- gen hebben, daar in de Wieringer meer geen grote aardappelvelden zijn. Voor de weinige aardappel- planten behoeft, naar de mening van het Departement, geen vrees te bestaan, daar deze nog zeer kort geleden zijn bespoten. aan wij ook door middel van deze verkiezingen graag verder willen bouwen. In deze strijd trekt An driessen voor de grote steden met ere voorop. Bij de uitlopers van het „Reichs- wald" op Nederlands gebied, is een troep wilde zwijnen gesignaleerd. Reeds enkele dagen geleden heb ben jagers, iets Zuidelijker bij Well, een wild zwijn van bijna 100 kg neergeschoten. De hoogopgeschoten korenvelden belemmeren het spoe dig ontdekken der beesten. De landbouwerg ondervinden veel last en bovenal schade van de dieren.. Ze vertrappen het graangewas, woe- len de grond om en rukken de veld- gewassen uit de grond. Ter beteugeling van de ergerlijke vernielingen hebben de jagers uit dit gebied zich vrijwillig gemobili- seerd en de wacht betrokken. Zij patrouilleren iedere nacht op die plaatsen, waar men de dieren ver- moedt. BATAVTA. 14 Juni. Aneta. ..Fadjar" meldt, dat binnenkort te Batavia een boek zal worden uitge- geven, d« de titel draagt ..Sarinah" Het boek dat 513 bladzijden telt, geeft een beeld van de plichten van de vrouw in de strijd van de repu- bliek, Indonesie. De auteur is de president van de republiek, Soe karno. In de Maandag gehouden alge- mene vergadering der Coopera- tieve Centrale Boerenleepbank te Eindhoven heeft de voorzitter, de heer N. Fleskens, melding ge- maakt van de voorgenomen sa- menwerking met de zusterinstel- ling, de Cooperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, in een gemeenschappelijk bankkantoor te 's-Gravenhage, teijeinde aldaar gezamenlijk de grotere instellin- gen van de georganiseerde land bouw en semi- en andere over- heidsinstellingen, die voor de landbouw wcrkzaam zjjn en als zodanig het terrein der beide centrale banken bestrijken, in het geld-, crediet- en betalingsverkeer van dienst te zijn. Deze samenwerking geschiedt in hoger belang en met volledig be- ho'ud van ieaers zelfstandigheid, zo- wel organisatorisch als functioneel. Daarnaast ziet het bestuur ook in de lgndbouwcredietorganisatie een samenwerking .gericht op hulpver- lening in het ondersteuningsfonds voor land- en tuinbouw, waarin Minister Fievez heeft Zondag- middag op de jaarljjkse Landdag van de Kath. Friezen, die Zondag- middag werd gehouften, een rede uitgesproken waarin hij de ver schillende problemen besprak, die in Nederland aan de orde zijn. De reconstructie van ons Rijk be- sprekende legde de minister er de nadruk op dat men vooral niet de fout moet maken Indonesie te ver- eenielvigen met de Republiek. Met deze gaat het nog niet naar wens, maar overal elders zijn wij bezig de koninklijke woorden van 1942 te verwezenlijken, aldus de minister. Overgaande tot behandeling van de problemen, welke ons plaatsen in de werelcj, zei de minister, dat ons volk en onze regering hebben gekozen voor internationale samen werking. Onze tijd is geen tijd meer, om de zaken alleen te doen. De UNO kan ons nog niet bieden, wat wij zelf zouden wensen, aldus spr., en daarom zijn de vijf West-Euro- pese landen gekomen tot het pact van Brussel, waarvoor samenwer king op velerlei gebied .is bereikt. Het is niet in de eerste plaats be- doeld als een militair verdrag. De minister noemde de taak. wel ke aan onze strijdkrachten is toebe- deeld driedelig. Allereerst is die taak een tijdelijke, namelijk de taak, die onze troepen thans in Indonesie vervullen. Na de oorlog TOEN DE DUITSE LEGERS in het Westen capituleerden, bevond Schreieder zich met zijn mannen in de vesting Schevenin- gen. Daar werd hij 1G Mei 1945 door de Canadezen gevangen genomen; zij werden alien naar* Rotterdam overgebracht In Rotterdam kreeg Schreieder op 28 Mei bezoek van een Engelse officier van de Secret Service, die hem een verhoor afnam over het England-spiel. Van Rotterdam werd hij met nog enige andere topfiguren der contra-spionnage op 3 Juli 1945 overgebracht naar een oud kasteel bij Diest' in BelgiS. Hier had de Secret Ser vice haar hooidkwartier opgeslagen. Schreieder moest hem alles ver- tellen over de manier, waarop hij de contra-spionnage beoefeifcl had en over zijn successen daarbij. Aanvankelijk werd besloten, dat hij naar Londen gestuurd zou worden, doch dit veranderde op het laatste ogenblik en 13 September 1945 werd hij op transport naar Bad Nenndorf in Duitsland gesteld, waar hij tot 19 Maart 1946 gebleven is. In Bad Nenndorf werden hem door twee kapiteins van de Secret Service vragen gesteld, welke vanuit Lon den waren, opgegeven. 19 Maart 1946 verhuisde Schreieder naar het kamp Falling Bostel bij Hannover, waar hij tot 12 Maart 1947 bleef. Hij en andere leidende figuren uit de Duitse contr^ spionnage werden daar afgezonderd van de andere gelnterneerde Duitsfers en onder- gebracht in Lager X. De kampcom- mandant noemde hen bij aankomst „gasten van een bepaalde afdeling in Londen". Deze.geheime afzonde- ring duurde tot 8 Augustus 1946, waarna zij ook de andere delen van het kamp mochten betreden. In de ze tijd was hij ook enkele dagen in Nederland geweest. Van 27 tot 30 Januari 1946 werd hij in Amsterdam verboord door dhr. Sanders van het Bureau Nationale Veiligheid. Schreieder zegt, dat hem tijdens dit verhoor inlichtingen gevraagd zijn over het Nationaal Comite, illegale organisaties en over enkele perso- nen uit de illegaliteit wier betrouw- baarheid in twijfel getrokken werd. 12 Maart 1947 werd hij uit Falling Bostel naar Vught overgebracht door een Engelse officier uit Her- ford. Vandaar is hij naar Rotterdam gevoerd. Naar Den Haag kwam hij bij het begin van het proces Rau- ter. Schreieder en Van der Waals. Eind Februari 1946 ontmoette Schreieder in Bad Nenndorf tot zijn grote verbazing zijn beruchte hel per Anthony van der Waals. die in dit kamp rondliep onder de naam Hoffmann. Van der Waals vertelde, aldus Schreieder, dat hij door de Engelse geheime dienst naar Rus- land gestuurd was, om in de Rus- sische inlichtingendienst door te dringen. De Russen echter hadden hem zover weten te krijgen, dat hij voor hen teg:en de Engelsen zou .werken en hij zou daarop naar de Engelse zone van Duitsland terug\ gekeerd zijn. Daar werd hij door de Engelsen gearresteerd en de kamp- commandant van Bad Nenndorf, waarheen Van der Waals werd overgebracht, zou tegen van der Waals gezegd hebben: „Je spel is uit. Met ons valt niet te spelen." Daar in Bad Nenndorf hocrpte van der Waals nog, aldus Schreieder, dat hij 6f dpor de Secret Service <5f door de Russische geheime dienst uit de narigheid gehaald zou wor den, doch een agent die zich als van der Waals zodanig gecompro- miteerd heeft. dat hij onbruikbaar geworden is, laat men hangen, al dus Schreieder. Schreieder acht fiet zeer goed mogelijk, dat de Secret Service gebruik gemaakt heeft van Van der Waals. In het wereldje der spionnen is dit gehruikeHjk. Schreieder zegt de indruk te heb ben gekregen, dat Van der Waals niet door Londen naar Rusland gestuurd is doch door de Secret Service in Duitsland. Schreieder verklaart, dat' Van der Waals ten tijde van het Eng land Spiel onmogelijk dubbel spel gespeeld kan hebben. Eerstens had hij met het spel zelf maar heel wei- nig te maken en verder acht hij Van der Waals daar niet intelligent genoeg voor. Het was n'et gevaar- lijk aldus Sbhreieder om Van der Waals naar Zweden of zelfs naar Engeland te zenden. Schreieder zou Van der Waals herhaaldelijk gezegd hebben, dat hij noch in Londen noch in Zweden dubbel spel zou kunnen spelen want hij, Schreieder, zou dan direct doorseinen dat Van der Waals onbruikbaar en gevaar- lijk was. Dat had bij de ontvluchte Ubbink en Lourlein geholpen en zou zeker voldoende geweest zijn om Van der Waals te ontmaskeren. Dat de voorgenomen tocht naar 1 Engeland niet doorging vindt zijn oorzaak in het feit dat Schreieder tenslotte het risico niet durfde aan- vaarden. Mislukking zou het einde van het England Spiel betekend hebben. Schreieder zegt zeer verwonderd geweest te zijn toen hij bemerkte, dat de Engelsen eerst van der Waals als d e man van het England Spiel beschouwden. Hij wist hen echter spoedig van het tegendeel te overtuigen en ontnam v. d. Waals de nimbus, welke deze zich had toegeeigend. Schreieder is er van overtuigd, dat hij haar verdient. Ook de P.R.A. da«ht, aldus Schreie der, aanvankelijk dat Van der Waals de auctor intellectualis van het England Spiel geweest was. Ook hier heeft, aldus Schreieder, het onderzoek het tegendeel uitge- wezen. De Hongaarse politic heeft een aantal katholieke priesters gear resteerd, die beschuldigd zijn van agitatie tegen de nationalisatie van de confessionele scholen. Onder hen bevindt zich Jozef Vargas Remig. pastoor van een pa- rochie te Boedapest, die krachtens de wet op de ..verdediging van de republiek" is aangehouden wegens ..ophitsing tegen de democratic van- af de kansel". Het wetsontwerp op de nationali satie der bijzondere scholen zal Dinsdag aanstaande aan het parle- ment worden voorgelegd en het debat hierover zal Vrijdag beginnen De Hongaarse Lutherse vereniging heeft beslist het recht de confessio nele scholen te nationaliseren en de Evangelische kerk keurt er zowel de politieke als culturele redenen van goed". bezaten we geen militaire macht meer en nu, slechts enkele jaren later, staan er in Indie honderd duizend man, uitstekend gewapend en uitgerust, een taak volbrengende waarvoor heel de wereld de groot- ste bewondering heeft, aldus spr. Spreker vroeg t.a.v. de terugke- rende soldaten met klem: „Treedt hen tegemoet hartelijk en liefdevol. Maar ljiet alleen op een feestavond. Het zwaartepunt moet liggen in de hartelijkheid, waarmee de jongens weer in de maatschappij worden opgenomen. Laten wij oppassen, dat wij niet iets in onze jongens ver- moorden." De tweede taak van ons l«ger is in laatste instantie bij te dragen tot de rust en orde in het vaderland. Kort geleden heeft de regering in- gesteld instituten tot steun van het wettelijk gezag. Indien het gevaar accuut wordt, dan moeten wij pa- raat zijn. Niet overal is de oproep tot toetreding gunstig Lngeslagen en speciaal niet in Friesland. Spreker deed daarom een ernstig beroep op de friezen om „dit kleine offer voor een grote zaak te bren- gen". De derde taak, aan onze weer- macht toebedeeld is het verdedigen van ons vaderland, een taak, die ook urgent wordt, aldus de minis ter omdat wij, om met Churchill te spreken, nog altijd in de dertig- jarige oorlog zitten. Met enkele woorden kwam spre ker nog terug op hetgeen hij des- tijds te Amsterdam heeft gezegd over het, wat hij noemde „de benen- nemen" door jongelui, om zich aan mogelijke gevaren te onttrekken. Hij heeft daarover vele brieven ontvangen. De minister zeide nu. niet de gezonde emigratie op het oog te hebben gehad, maar hij had alleen hen bedoeld, die als de span ning te groot wordt veiliger oorden willen opzoeken. Na de pauze sprak rector H. Drost uit Amsterdam, die verklaar- de, dat de katholieken in Friesland. doordat zij slechts een minderheid vormen, een grote verantwoorde lijkheid dragen. Centrale Bank en Boerenleenbank hebben deelgenomen. Daardoor is mogelijk gemaakt een bijzondere credietverlening aan door oorlogs- schade getroffen boeren en tuin- ders. "Deze hulp is reeds effectief geweest in 180 gevallen en voor een totaal credietbedrag van ruim f 610.000, waarbij het ondersteu ningsfonds voor 20 pet en de Staat voor 70 pet garant bleven. Op gelijk plan ligt ook de samen werking, aldus spreker, van Cen trale Bank en Boerenleenbanken met andere instellingen van de ge organiseerde landbouw in het Noord-Oost-Polder-Fonds. Door dit fonds werd mogelijk gemaakt de voorziening met bedrijfskapitaal* van de jonge boeren in de polder, die ten getale van honderd een be- drijf kregen toegewezen, waarvan 40 lid van de Boerenleenbank al daar. Aan deze 40 jonge boeren werden bedrijven toegewezen met een oppervlakte van 1138 ha, voor de exploitatie waarvan naar ra- ming een bedrijfskapitaal benodigd is van f 1.347.000. In 248 gevallen werden aanvullende credieten ver- strekt voor de wederopbouw van boerderijen voor een bedrag van f 1.766.000. Een jongste vorm van cooperatie is die voor het geza menlijk gebruik van landbouw- werktUigen. Aan 23 werktuigen- cooperaties werd crediet verleend tot een bedrag van ruim f 380.000. Ook in de zuivelwereld openbaart zich een streven tot eendrachtig samenwerken. Ter viering van het gouden fees^ van de Centrale Bank volgend jaar is een bedrag van f 100.000 gereserveer.d, deels be- stemd om in samenwerking met de boerenorganisaties een nationale land- en tuirjbouwtentoonstelling te organ iseren. De Dominicanenkerk te Nijmegen de Broers-kerk, is de oudste kerk, welke na het bortibardement van de binnenstad nog behouden is geble ven De kerk is echter zwaar be- schadigd en de Paters Dominicanen denken niet meer aan opbouw. Ook omdat vele Nijmegenaren van de binnenstad naar de nieuwere bo- venstad verhuizen. Toch wil men ae Broerskerk niet gaarne missen in 't oude stadsbeeld. Thans zijn dan ook plannen in overweging om de kerk te restaureren met steun der over- heid en haar dan te bestemmen voor museum of kunstinstelling. De 20-jarige W. Lamers uit Nij megen is Maandag in de Waal bij 't zwemmen verdronken. LONDEN. 14 Juni (Reuter). Naar Lloyds scheepsinlichtingen- dienst meedeelt is het 1300 ton me- tende stoomschip „Hoogland" van de Scheepvaart- en Steenkolenmij. te Rotterdam, vandaag. bij het bin- nenvaren van de haven van Leith (Schotlandi in aanvaring gekomen met de deuren van een dok. De voorsteven van het schip en de deu ren werden beschadigd. 1 „ik ga vanavond nog naar Anne", vervolgde hij. „En ik zal haar zeg- gen, dat we kunnen gaan trouwen". Zijn moeder kwam naar hem toe en haar gelaat was .verbitterd en nog harder. Ze was da schok van zijn opstandigheid te boven geko men. Hij kromp nu. voor haar ineen en zijn pas verworven moed ont- zonk hem geheel. „Durf jij op die manier tegen mij te sprekentegen je eigen moe der?" riep ze uit. „Ik zou je zo op straat zetten, als ik niet wist, d»t ie nauwelijks verantwoordelijk bent voor je eigen daden. Jij gaat naar dienaar die meid toe, nu dade- lijk, en je zegt haar, dat je niets met haar te maken wilt hebben. En bovendien kun je haar uit mijn naam vertellen, dat ze morgen- ochtend haar geld kan komen ha- len, wat ze nog krijgt. Ik houd haar geen minuut langer in dienst." Dat trof hem diep. „Dat kunt u niet doen, moeder!" riep hij uit. ..Als.... als u dat doet, ga ik tegelijk met Anne uw deur uit!" ..Dat gebeurt vast en zeker, als je niet doet, wat ik je zeg", antwoord- de mevrouw Pritbre grimmig. Arthur keerde zich om en gmg naar de deur. Een ogenblik werd de blik zijneE moeder wat zachter en strekte ze haar hand uit, als wilde ze hem tegenhouden. Doch toen hij omkeek, hernam haar gelaat Feer zijn vroegere strenge uitdrukking. Haar hand viel omlaag langs haar zijde. Arthur bleef aarzelend aan de deur staan. Hij had impulsief ge- handeld. Nil vroeg hij zich af, of het wel verstandig was, op die ma nier zijn schepen achter zich te ver- branden. „Moeder, waarom kunnen we h*et 'toch niet eens worden over dit ge val?" begon hij, maar mevrouw Pri- tdre schudde het hoofd. ..Ik aanvaard dat meisje.nooit als mijn schoondochter", zei ze en ver volgde bijna smekend: ..Maar be- loof me tenminste ££n ding, Ar thur." ..En-.-.'wat is dat?" vroeg hij nors. ..Beloof me, dat je niet buiten mijn weten in het geheim met An ne HGbler zult trouwen." „Ik zie niet in, waaronj ik u iets, wat dan ook, zou beloven", zei hij. „Zoveel hebt u heus niet voor me gedaan!" Er trok een schaduw over het ge laat van zijn moeder. Ze had hem altijd liefdevolle toewijding ge- schonken.... nooit was iets te goed voor hem geweest. En nu beschul- digde hij haar nooit iets voor hem gedaan te hebben. „Als je dan zo ondankbaar wilt zijn, valt er niets meer te praten", antwoordde ze bitter en liep naar het raam om de straat op te kijken. Arthur bleef wachten als dacht hij, dat ze nog iets zou zeggen. Hij scheen zichzelf te schamen en op het punt, naar zijn moeder toe te gaan om haar vergiffents te vragen. Maar zijn trots bleef hem de baas. Toen zijn moeder niets zei draaide hij zich om en ging de deur uit, die hij met een smak achter zich dicht- sloeg. Zijn moeder bleef voor het raam staan en keek naar de drukte in de Hoofdstraat. Doch hhar ogen zagen niets van de helverlichte straat, de menigte winkelende mensen, de flikkerende reclamelichten en het drukke verkeer. Ze dacht terug aan de dag, zoveel jaren geleden, toen haar zoon voor het eerst in haar armen gelegd was. Aan de plannen, die ze voor zijn toekomst gemaakt had. Hoe ze zich zelf voorgenomen had, dat hij nooit de armoe zou leren kennen, die zij geleden had. Hij moest een opvoeding krijgen, waar voor zijn ouders zich desnoods alles zouden ontzeggen. En als hij tot een trouwdag kwam, zou hij huwen met een rijk meisje, een meisje, dat hem hoger zou brengen en niet neerhalen in stand. Met ge- fronste wenkbrauwen dacht ze aan het meisje in de winkel beneden, dat op ditzelfde ogenblik met klop- pend hart zou uitzien naar de knap- pe, jonge man, die buiten de manu- facturenafdeling op haar zou staan wachten. Waarom had ze toch zo'n knap' meisje in dienst genomen? Ze had al terstond aan de wijsheid van, haar besluit, om Anne Hebler in dienst te nemen, getwijfeld. Maar het meisje was met zulke uitste- kende getuigschrifen bij haar ge komen en zij had nog nimmer iets op haar werk aaq te merken ge had. Toch, als ze met Arthur trouwde, zou ze waarschijnlijk zijn ondergang zijn. En daarvoor was haar voortreffelijk werk geep ver- ontschuldiging. Met verbitterde blik keek Claire Pritere de Hoofdstraat in, die de zaak van haar man van een klein winkeltje had zien groeien tot een reeks van indrukwekkende gebou- wen, die een heel blok huizen be- slpeg. „Ik heb deze zaak opgebouwd", dacht ze, „ik was winkeljuffrouw, toen Henri met me trouwde. maar ik had meer fut in mijn pink, dan dat kind daar beneden in haar hele lichaam. Ik heb Henri gemaakt tot wat hij was. Ik heb hem overge- haald, om uit te breiden en nu hebben we (Jp mooiste zaak van heel de stad. En die had van Ar thur moeten worden. Ik zou er trots op zijn geweest, als lik me had kunnen terugtrekken en toekijken, hoe hij de zaak voortzette." Ze wendde zich v%n het raam af. Was het wel verstandig, Anne te ontslaan, zoals ze gedreigd had te zullen doen? Was het niet beter, het meisje in de winkel.... en on der haar toezicht te houden? (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3