De Republiek is nog steeds een tastbare werkelijkheid Een oud handwerk herleeft MOEILIJKE KINDEREN De Economische Unie tussen Nederland, Belgie en Luxemburg tfc'wtw-L Recepten voor rabarber DE NIEUWSTE AVONTUREN VAN JAN KLAASSEN Nog altijd de exponent van Indisch nationalisme Belangrijke beslissingen in de Ardennen Maar het respect is verminderd ook door gebleken verdeeldheid Nederlandse Industrie van kerkglas Belangrijke besluiten De K.V.P. heeft nummer een 11 PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Dinsdag 15 juni Verminderd respect Figuurlijke mist Niet welkom Nieuw kabinet Federatie nu ADVOCAAT VEROORDEELD wegens belediging van Dr. van Mook Roemenie erkent Israel (peniedwek-^k) in onze (?f?iEVEwVuf 06 VlfwirvKei. op oe ONrffyr-nQFE/. IN 06 glNNEtvZ. POtiTI&K Dreigement Koning Gustaaf V van Zweden viert morgen 16 Juni zijn ne- gentigste verjaardag. De vacature-Koejemans in de Eerste Kamer |N TSJirCHO-SLOVVAKyB. AAN cxvZE 9fr?ANDEN de (Van onze correspondent uit Batavia) Kalioerang, 31 Mei 1948 pEN ONOMSTOOTBARE WAARHEID moge het zijn, dat de invloed van de Republiek op de gang van zaken in Indone sia sterk is aigenomen, zoals wii vorige week aan de hand van verschillende uitlatingen en leiten lieten zien, men mag daaruit zeker niet afleiden dat de politieke organisatie van Soekamo c.s., tot een fictie zou zijn geworden. Integendeel de Republiek is nog steeds een tastbare werkelijkheid, waarmee in vele opzichten rekening moet worden gehouden. De Republiek is nog altijd de exponent van het Indonesische nationalisme, een nationalisme dat dezer dagen, op 20 Mei, zijn veertig Jarig bestaan herdacht, een nationalisme dot nooit of te nimmer meer te stuiten valt. ZiJ die zo graag en zo hard roe- pen van „Op naar Djokja" en die alles wat Republiek is met wortel en tak zouden willen uitroeien, zo als voor de oorlog alles wat natio nalisme was medogenloos werd af- gewezen, vergeten, dat daarmee het probleem geenszins zou zijn opge- lost of uit de wereld geholpen. Wij herhalen: dit nationalisme valt niet meer te stuiten. Wat is er dan wel veranderd in de laatste maanden? De vrees en het respect in de niet-republikeinse gebieden voor Djoeja zijn vermin derd en de' druk die Djoeja nog steeds op de gang van zaken kon uitoefenen is kleiner geworden. Zonder zo ver te willen gaan als het Chinese blad dat wij vorige week citeerden, dat de mening ver- kondigde dat het spel voor de Re publiek reeds verloren zou zijn en dat dit spel in alle gevallen op een volslagen fiasco zou moeten uitlo- pen, krijgen wij toch wel de indruk, dat de regering van Djokja op het ogenblik veel minder kan riskeren dan enige tijd geleden en grote voorzichtigheid zal moeten betrach- ten. wil zij de weinige sympathie die haar bij de andere deelstaten en bij de Nederlanders nog jest, niet geheel verspelen. Een verblijf van een week in de Republiek. heeft deze mening niet gewijzigd, integendeel, zij is door verschillende feiten versterkt. We doelen darr niet eens op het feit, dat men hier ter plaatse niet de indruk kan verwerken, dat de Republiek een gezonde staatsorganisatie heeft weten op te bouwen. Als men ob- jectief blijven \yil, moet men er- kennen, dat haar d^t waarachtig ook niet gemakkelijk is gemaakt en dat zij de staatshuishouding on- der zeer moeilijke omstandigheden drijven moet. Het verloop der Onderhandelln- gen hier in Kalioerang is er wel een bewijs voor. De kwestie van de politieke betrekkingen met Rus- land is uiteraard ernstig, maar of zij een half jaar geleden met zoveel kracht zou zijn aangepakt door de Nederlandse delegatie. als thans is gebeurd, valt sterk te betwijfelen. Toen de Republikeinen aanvanke- lijk ontkenden iets vail deze zaak af te weten en later betoogden, dat de Minister van Buitenlandse Za ken, Hadji Agoes Salim, toch echt niet opzettelijk onwaarheid gespro- ken had, toen hij dat beweerde, omdat hij eigenlijk ziek is en dus eigenlijk niet in functie en er dus eigenlijk ook niets van weten kon, dat Soekarno aan de man in Praag, Soeripno. een algemene opdracht gegeven had, toen schijnt Jhr. van Vredenburgh voor het eerst zo lang de onderhandelingen duren, zich werkelijk boos te hebben gemaakt en met de vuist op tafel te hebben geslagen. Dit steeds in overdrachtelijke zin natuurlijk, want van Vredenburgh is een veel te grqot diplomaat om uit zijn rol van beminnelijk onder- handelaar te vallen. Hij heeft ech- ter Hatta meteen en volkomen de pas afgesneden naar verluidt door fotocopieen op tafel te brengen van de opdracht die aan Soekarno gegeven is. Hij heeft ook pertinent geweigerd, het vrij lege gebaar van de Jtepubliek om Soeripno terug te roepen, als voldoende te erkennen, heeft volledige genoegdoening ge- eist en is naar Batavia vertrokken voor overleg, met de mededeling dat andere maatregelen zouden genomen worden als deze genoeg doening niet zou worden verschaft. moet zijn met het doorzichtige spel van de Republiek om allerlei mooie overeenkomsten te tekenen en be- loften te doen, maar in de praktijk verder te gaan als ware er niets getekend of beloofd. Door de on derhandelingen te verbreken, zou men dan ook zeker de nadruk wil len leggen, dat het niet zozeer gaat om dit ene incident, maar dat verder onderhandelen met een partij, die bij herhaling zich niet aan de gemaakte afspraken houdt, verder geen zin meer heeft. Of het verstandig zou zijn de on derhandelingen te verbreken? We zouden daarover nie» graag een oor- deel uitspreken, omdat wij onmoge- lijk de consequenties kunnen over- zien. Een feit is, dat neutrale waar- nemers, met name de hier aanwezige, Amerikanen van de Commissie voor Goede Diensten. het ten zeerste zou den betreuren. Toen we dan ook gis- termiddag de heer Dubois met Hat ta, op de voorgalery van diens huis in Kalioerang,in een zeer ernstig gesprek zagen, was het niet moei- lijk te raden waarover zij spraken. Tevoren was ons ui$ gesprekken met mensen uit Republikeinse kring al gebleken, dat de geneigd- heid om de Nederlanders in Rus- sische kwestie genoegdoening te verschaffen, niet gering is. Daar komt nog bij, da^ het helemaal niet zeker is dat Soeripno (of liever Ra- dio-Moskou die het bericht de we reld instuurde) de Republiek nu wel zo een grote dienst heeft be- wezen door op dit moment met de .Russische betrekkingen voor de dag te komen. Uiteraard worden buitenlandse betrekkingen, zeker met machtige staten, door de Repu bliek in het algemeen zeer op prijs gesteld. zelfs als een levensnood- zakelijkheid beschouwd, maar of de Mohammedanen nu wel zo heel erg veel prijs zullen stellen op betrek kingen met het Communistische Moskou, valt te bezien en voor de linkse partijen, die in de eerste plaats de verantwoordelijkheid droegen voor de Renville-overeen- komst, is zulk een flagrante schen- ding van deze overeenkomst, waar- schijnlijk ook niet zo heel welkom. -Dit aijn belangrijke feiten, vooral gezien in het licht van de poging tot reorganisatie van het kabinet, die door Hatta vandaag is ingezet. Deze reorganisatie immers heeft ten doel een nationaal kablhet te vormen er wordt gesproken van een parlementair kabinet, maar dat moet men natuurlijk niet al te let- terlijk nemen. slechts beschouwen als tegenstelling tot presidentieel kabinet om zodoende de opposi te uit te schakelen, of liever in te schakelen, om beter aan de moei- lijkheden van het ogenblik het hoofd te kunnen bieden. Waar on- der deze ..moeilijkheden van 't ogenblik" de Russische kwestie seen geringe plaats inneemt, is de veronderstelling dat de plotselinge haast van Hatta, hiermede wel eens verband zou kunnen houden, niet al te- gewaagd. En zo zou het ook wel eens kunnen zijn, dat de uitla- ting, dat men zo spoedig mogelijk met.de reorganisatie gereed wil zijn omdat Soekarno dezer dagen naar Sumatra vertrekt en dan lange tijd moeilijk bereikbaar zal zijn, even goed kan betekenen, dat men ge reed wil zijn om met een nationaal kabinet en zonder opposite de door de Russische kwestie ontstane moeilijkheden met de Nederlanders, tegemoet te treden. Vefdere veronderstellingen op deze plaats hebben weinig zim want er bestaat een kans dat wat de onderhandelingen betreft de be- slissing reeds zal zijn gevallen, voor dit artikel onder de ogen der le- zers komt. De politieke commissie komt n.l. Vrijdag 4 Juni weer bij elkaar. Intussen is in Bandoeng de conferentie over de federatie be- gonnen. Er is over gesproken of de Republiek alsnog zal worden uitge- nodigd om aan de besprekingen deel te nemen. Dit wijst er op en daarmee is de algemene situate eigenlijk geschetst dat de fede ratie nooff zal kunnen bestaan bui- ten de republiek om, maar dat men met de voorbereiding en desnoods met de stichting, toch niet wil wachten tot het de republiek beha- gen zal nadat zij voor zichzelf al in de wacht gesleept heeft wat mo gelijk is daaraan vrijwillig deel te nemen. Doet de republiek mee, des te beter. doet zij het niet dan vindt de opbouw toch voortgang. Mr. J. E. van der Starp uit Rot terdam, de verdediger in het pro- ces van de Waals, is in hogere be- roep wegens „belediging van het openbaar gezag" tot f 300 boete, subsidiair 30f dagen gevangenisstraf veroordeeld. Het Amsterdams gerechtshof, dat met dezfe uitspraak het vonnis van de rechtbank heeft bevestigd, ver- klaarde, dat verdachte zich schuldig heeft gemaakt aan belediging, door- dat hij een uit Indie van een gijner vrienden ontvangen brief, waarin dr. van Mook van „gigantische en beestachtig landverraad" wdrd be- schuldigd, ter publicatie had door- gezonden aan het weekblad „De Ochtendpost", welke brief daarin op 14 September was afgedrukt. t SINDS TWEE JAAR wordt in ons land een oud. sinds lang uitge- storven mndwer" weer beoefend. Wij bedoelen de vervaardiging van antiek glas, het kerkglas nodig voor onze glazeniers. Het kerkglas waar- mede de vele nieuw op te bouwen en de te herstellen kerken eventueel worden voorzien is natuurlijk geen antiek glas. maar nieuw glas. Even nieuw als het vensterglas. Het an- tieke glas ontleent zijn naam aan de antieke wijze waarop het geprodu- ceerd wordt. De tegenwoordige fa- Wanneer het doel van het huwe- lijk alleen maar was kinderen voort te brengen dan zou het nog wel gaan, maar de ouders worden ver- wacht mensen voort te brengen en af te leveren voor maatschappij, en niet te vergeten, het Rijk Gods. En dat eist: opvoeden. Soms menen de mensen dat op voeden een soort dressuur is, som- migen denken, dat de school er wel voor zorgt, en een heleboel mensen denken er maar niet over na en hobbelen voort op een niet geheel vlakke weg. De conflicten tussen ouders en kinderen zijn legio, de conflicten der kinderen met hun omgeving op school en speelplaats komen dagelijks voor. en wat de kinderen soms met zichzelve pro- beren uit te vechten, zonder dat dit goed lukt. is niet te overzien. En nu hoeft men dat niet altijd tragisch op te vatten, gelukkig komen heel ve^l van die moeilijk heden tijdens de opvoeding wel vanzelf min of meer terecht, althans in zoverre dat de blyvende gevolgen niet ernstig zijn. Maar of het terecht komt of niet, in elk geval is in zulk een periode van moeilijkheden het leven er niet prettiger op geworden. noch voor de kinderen, noch voor de ouders. Als we wilden beseffen, dat de praatjes over de heerlijke onbezorgde jeugd zo vaak eenvoudig kletspraatjes zijn, dan zouden we waarschijnlijk wat meer aandacht schenken aan de op- voedingsmoeilijkheden. En nu is het heel vaak onmoge- Hik. voor de ouders althans, om die moeilijkheden zelf op te lossen: ze kennen de grond en de oorzaak er niet van. als althans het vertrouwen niet reeds zo geschaad is. dat de eigenlijke moeilijkheden verborgen blijven voor de opvoeders. Schoolmoeilijkheden. stotteren, prikkelbaarheid. te grote beweeg- lijkheid, voortdurend vreemd ge- drag, driftigheid. stelen. bedwate- ren. gesloten zijn. sexuele en voor- lichtingsmoeilijkheden, slecht etefi. moeilijkheden met de schoolkeuze, besluiteloosheid. traagheid, onhan- delbaarheid, dwingen en ongezegge- lijk zijn, overdreven angstigheid en te grote agressiviteit zijn verschijn- selen (en de lijst is verre van com- pleet), die heel vaak verkeerd wor den aangepakt door welmenende en liefhebbende ouders. Want ze zien niet in. dat deze waargenomen moeilijkheden slechts de symptomen zijn van de werkelijke, vaak onbe- wyste moeilijkheden, waarin het kind is geraakt. Men kan het ver- gelijken met vage lichamelijke klachten: buikpijn of hoofdpijn, of vermageren. en geen weldenkende vader of moeder zal bij dergelijke lichamelijke verschijnselen nala'ten de arts te raadplegen om na te gaan waar dat vandaan komt. Welnu, om deze geestelyke moeilijkheden, deze opvoedingsmoeilijkheden te behan- delen, moet men ook eerst weten, wat de oorzaak is. En evenals de arts het lichaam onderzoekt, onder- zoekt op een consultatiebureau voor opvoedingsmoeilijkheden de psycho- loog de zielkundige, de geest van het kind. Een gelijktijdig lichamelijk onderzoek wordt daarbij niet ver- waarloosd, zodat men op een derge- liik bureau, waarvan het Wit-Gele Kruis er ongeveer 20 in stand houdt. een volledig beeld krijgt van toe-f stand en aanleg van het kind, en dus kan werken aan de verbetering der moeilijkheden door -ze in de oorzaak aan te tasten. Heel wat kinderen, heel wat ou ders. en heel wat gezinnen zouden aanmerkelijk prettiger leven, wan neer ze zich bewust waren van het bestaan van deze bureaux, die voor elk lid van het Wit-Gele Kruis klaar staan. bricage van glas is zo volmaakt, dat het product dood geworden is en voor kerkglas niet te gebruiken. Vandaar dat invoer van kerkglas uit Frankrijk en Duitsland hoodza- kelijk was. Het oude glas was onregelmatig van samenstelling, waardoor het ..leefde". Het bevatte kleurvegen, blaasjes en' veelal het fijnste kleur- verloop. Vandaar dat kerkglas te- genwoordig weer op de oude wijze vervaardigd wordt om het antieke glas zoveel mogelijk te benaderen. Ifet meest antieke glas is het slirigerglas^ dat gefabriceerd werd door de compacte hete glasmassa in de rondte te slingeren en dat door de middelpuntvliedende kracht ge- ■strekt werd. Later kwam de ver vaardiging van het cylinderglas. Dit wordt sinds 1946 ook in ons Jand vervaardigd en wel te Utrecht bij' de fa. Kocken en Kocken. Iiiport is hi?rdoor overbodig geworden, want we maken nu bet antieke cylinder glas zelf. De glazenier of de glas-in- loodwerker behoeft niet af te wach ten wat geleverd wordt. doch kan gemaakt krijgen wat hij omtrent. kleur. verloop e.d, verlangt. Met de noodzakelijke en ook ge geven medewerking van ..Leerdam" dat de 55 em lange en 20 cm dia meter cylinders blaast,. wordt nu in Utrecht dit glas „gestrekt". Het in Utrecht gebruikte treksv- steem, volgens de heer Kocken efiig in ons land, wordt daar gehanteerd door de laatste nog levende Neder landse strekker. Dit is de uit Leer- dam afkomstrge H. van de Burg, die in vele landen zijn uniek handwerk heeft beoefend. De cylinders worden in de lengte opengesneden en daar- na in de oven gestrekt. Zo eenvou dig als het verteld wordt, is het echter niet. De oven heeft een aan- tal afdelingen met verschillende temperaturen. waarin de openge sneden cylinder eerst wordt voor- verwarmd en geleidelljk op de 700 a 800 procent van de strekruimte wordt voorbereid. Nadat de cylinder tot een vlakke plaat plastiek glas gestrekt is, volgt een even geleide- lijke koeling. De goudse glazen-van Crabeth worden op deze wijze be- naderd. Het gedenkraam in de Gro te Kerk te Gouda van Charles Eyck is voor een deel uit dit antieke glas uit Utrecht vervaardigd. BOEKAREST, 12 Juni. (Reuter) Roemenig heeft de staat Israel erkend. IN D£ Ofl(V)Ej--(V)ODE In deze mededeling voelt men hier in Kalioerang algemeen het dreigement schuilen. dat in dat ge val de onderhandelingen zullen worden afgebroken. Of het zover komen zal? Het is zeer moeilijk te geloven, maar onmogelijk is het Ze ker niet. Aan Nederlandse zijde is onmiskenbaar de tendens aanwezig, dat het nu eindelijk maar eens uit WAN ZEER BEVOEGDE ZIJDE vernemen wij over de besprekin- w gen welke van 7 t/m 10 Juni tussen Nederlandse, Belgische en Luxemburgse ministers op het Chateau d'Ardennes in Belgie werden gehouden, dat alle problemen, welke met een spoedige totstandkoming van een economische unie tussen de drie lan den samenhangen, aan een nauwkeurige behandeling onder- worpen zijn,Oacm de hand van een rapport, dat gedurende de besprekingen, welke de vorige maand op de Hoge Veluwe tus sen deskundigen uit de drie landen werden gehouden, in op dracht van de" Raad voor de Economische Unie was samengesteld. In dit rapport wordt uitvoerig ingegaan op de voorwaarden, waaronder eventueel een Economische Unie tussen Belgie en Luxemburg enerzijds en Nederland anderzijds zou kunnen wor den verwezenlijkt Zoals bekend, is van de aanvang af de vorming van een dergelijke economische unie als einddoel ge steld, toen het verdrag. tot het aan- gaan ener douane-over'eenkomst tot stand kwam. Ook bij de behande ling van het wetSontwerp tot goed- keuring van dat verdrag is door de volksvertegenwoordiging warme instemming met deze doelstelling betoond. Het belangrijke resultaat, dat tij dens de besprekingen op het Cha teau d' Ardennes is bereikt, is het feit, dat een principiele beslissing tot het vormen ener economische unie per 1 Januari 1950, is genomen, als gevolg waarvan, mits bepaalde voorwaarden zullen zjjn gereali- seerd, enerzijds een vrije uitwisse- ling van goederen en diensten zal kunnen plaats vinden en anderzijds in samenhatjg hiermede de natio- nale betaalmiddelen onderling in- wisselbaar zullen zijn. Door deze belangrijke beslissing is het mogelijk geworden de moei lijkheden, welke men bij d£ tot standkoming van een economische unie ontmoet, vanuit een gezamen- lijk standpunt n.l. vanuit het be- lang der geheld unie te benade ren, hetgeen de oplossing eiVan be- vordert. Het is bekend, dat het economisch herstel in de drie deelnemende landen zich sedert het moment van de bevrijding niet steeds op de- zelfde wijze heeft ontwiickeld, als gevolg van de uiteenlopende om standigheden, waarin deze landen zich na de bevrijding bevonden. De economische samenvoeging der drie landen vereist dientengevolge aan- passingsmaatregelen, welke voor 1 Januari 1950 tot stand zullen moe ten worden gebracht. Gp het Chateau d'' Ardennes is men, geljjk wij reeds in het kort meldden, in principe overeenge- komen: a) dat zo spoedig mogelijk te- ruggekeerd zal worden naar het stelsel van vrije consumptie. b) dat wederzijds subsidies zul len worden verlaagd. c) dat een gecodrdineerde in- vesteringspolitiek zal worden na- gestreefd. d) dat studies zullen worden ondernomyi. teneinde te bespoe- digen, dat fiscale en sociale poli tick voor zover noodzakelijk, met elkaar in overeenstemming wor den gebracht. e) dat de economischepolitiek, welke in de drie landen zal wor den toegepast, onder meer gericht zal zijn op het handhaven van het monetaire evenwictyt. Ter nadere toelichting wordt er de aandacht °P gevestigd, dat als gevolg van de onder b) genoemde subsidieverlaging geenszins een overeenkomstige stijging van prij- zen en lonen zal behoeven plaats te vinden. Voor het in evenwicht brengen van -de betalingsbalans en met het oog op de toenemende Internatio nale concurrentie bljjft het ge- wenst de productiekosten in de be- trokken landen zo laag mogelijk te houflen, resp. op een zo laag moge lijk peil te brengen. Tot de handha- ving van dit standpunt bestaaj in het raam van de economisphe*,. sa- menwerking tussen de Beneluxlan- den te meer aanleiding, aangezien behoudens het feit, dat enige be langrijke levensmiddelen, alsmede kolen in Belgie aanmerkelijk duur- der zijn dan in Nederland. de overi-' ge prijzen minder versqjiillen dan men doorgaans meent. Als gevolg van de concurrentie bevinden de prijzen voor verschillende artikelen zich in Belgie reeds op een lager niveau dan hier te lande. De drie regering^i blijven binnen het raam der overeengekomen maatregelen de tot dusverre gevoerde anti-in- flationistische politiek voortzetten, die voor het toekomstige welzijn der Beneluxlanden noodzakelijk moet worden geacht. Het is duidelijk, dat Nederland zich in de overgangsperiode nog geen volledige vrije goederenuit- wisseling met Belgie zal kunnon veroorloven en dat maatregelen moeten worden getroffen om de voorzlening op een zodanig peil te brengen, dat deze vrije uitwisse- ling na 1 Januari 1950 een feit kan zijn. Om dit te bpwerkstelligen. zal een beroep moeten worden gedaan op buitenlandse financiele steun. Men hoopt intussen, dat in af- wachting en met behulp van deze steun het wederzijdse handelsver- keer, waarin ig voorzien in het handelsverdrag, dat op het ogenblik tussen Nederland en Belgie van kracht is. gehandhaafd kan blijven. In dit verband is het van belang, dat Belgie en Luxemburg zich be- reid hebben verklaard bij voorkeur goederen in Nederland en de Over- zese Gebiedsdelen aan te kopen. Tenslotte kan worden medege- deeld, dat in Januari 1949 wederom een ministersconferentie zal plaats vipden, waarbij de gemaakte vor- deringen zullen worden geanaly- seerd en verdere richtlijnen zullen worden aangegeven. De verbindingen der candidaten- Ujsten voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer zijn op de normale wijze tot stand geko- men rrtet uitzondering van de in de Kieskring V (Rotterdam) en in de Kieskring IX (Amsterdam) inge- diende lijsten der Revolutionnair Communistische Partij, waarvan de eerste candidaten resp. zijn de he- ren Kruidhof en Santen. Deze lijs ten zijn niet verbonden. Maandagmiddag heeft het Cen- traal Stembureau voor de verkie zing van de leden der Staten-Gene- raal de in art. 50 der kieswet be- doelde openbare zitting gehouden voor de nummering van de inge- diende Hjsten van candidaten voor leden der Tweede Kamer. Er wareri zeven verklaringen in- geleverd, waarbij een groep van lijsten voor een voorkeurnummer werd aanbevolen. Dienovereenkom- stig zijn voor de betrokken partijen de volgende nummers aangewezen: 1. Katholieke Volkspartij; 2. Partij van de Arbeid; 3. Anti-Revolution- naire Partij; 4. Communistische Partij Nederland; 5. Christelijk His- torische Unie 6. Volkspartij voor Vrijheid en Dembcratie: 7. Staat- kundig Gereformeerde Partij. Bij loting werden vervolgens vastgesteld de nummers van de ovijrige candidatenlijsten. Daarbij verkregen: 8. pude S.D.A.P. voor- uitstrevende partij voor wereldre- gering; 9. Onafhankelijk-Nationale Groep; 10. Lijst-Welter; 11. Mid- de'nstandspartij en 12. Revolution, nair Communistische Partij. De voorzitter van het Centraal stembureau heeft in de vacature- Koejemans benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer de heer J. P, Schalker te Amsterdam, nu de heer M. D. Proper te Haarlem voor zijn be'noeming bedankt heeft. Vroeger- kende men de rabarber slechts als sierplant. Nu verwij- dert men haar bloemknoppen,- ter- wille van de stelen, die zo graag gegeten worden om huh lekkere vruchtensmaak. Tot midden in de zomer kan men geregeld rabarber kopen om ze op velerlei wijze in de maaltijd te verwerken. Voor de- genen, die een stukje grond heb ben, is het zelf telen van deze planten een dpnkbaar werk. Ze vrggen haast geen kosten of zorg en men kan van April af oogsten. Het algemene bezwaar tegen ra barber is echter, dat ze veel suiker vraagt. Gelukkig is daar wel iets aan te doen. Een theelepeltje krijt op 1 kg. rabarber verzacht al veel van de zure smaak, zonder het vi- tamine-gehalte te schaden. Ook bespaart men op de suiker, door deze pas door het moes .te roeren, wanneer het is afgekoeld. Iedereeo zal rabarber wel eens als moes hebben gegeten. Er zijn echter nog andere, veel minder be- kende bereidingswijzen. De meeste daarvan zijn voor nagerechten, maar men kan rabarbermoes ook als groente geven. Een heel sma- kelijke combinatie is bijv, een mid- dagmaal van bruine bonen, aard- appelen en rabarber. Zeer geschikt is ze ook voor in- maak, omdat ze niet gesteriliseqrd of gepasteuriseerd behoeft te wor den; het zuur werkt hierbij con- serverend. Recepten; Rabarbermoes in flessen: De rabarberstelen wassen, In stukjes snijden, met aanhangend water opzetten en in een geSloten pan snel tot moes koken. Wijdmondse of andere wijde fles sen uitkoken of uitzwavelen; de kurken eveneens. Het rabarbermoes zo warm mogelijk in de schoonge- maakte flessen overdoen. De kurken stevig in de flessen drukken en ze luchtdicht afsluiten door ze in ge- smolten lak, kaarsvet of parafine te dompelen. Rabarbergruel; 100 g (1 kopje\ parelgort of ha- vermout.'l'/i liter water, 250 g ra barber, suiker naar smaak, citroen- schil of kaneel. De gort een nacht in het .water weken en hierna zeer gaar koken. Havermout in het water gaar koken. De rabarber wassen, in kleine stukjes snijden en in de gort of de havermout tot moes laten koken. Van het vuur af de suiker toevoe- gen. Bij het koken citroenschil mee laten trekken of iets kaneel erbij doen. Het gerecht kan zowel koud als warm gegeten worden. Rabarbercompote: Rabarber, iets aardappelmeel, sui ker naar smaak. De rabarberstelen wassen, in stukjes van 3 i 4 cm snijden en in weinig water met suiker tegen de kook aan (in ongeveer 15 minuten) gaar laten worden. Om aanbranden te voorkomen, kan men de pan in een andere pan met water verwar- men. De rabarber niet roeren. om dat daardoor de stukjes kapot zou den gaan. Als ze gaar zijn. de rabar- berstukjes uit het vocht in een schaal scheppen. Het sap bijbinden met aardappelmeel; op smaak afma- ken met suiker en over de stukjes rabarber gieten. Rabarbervla: 1 kg. rabarbe£ liter water. 40 g (5 eetlepels) griesmeel, plm. 100 g (1 klein kopje) suiker. De rabarber schoonmaken, was- IN M'J t*(p.N aw'JpORTetVOONN A11 sen, in stukken snijden en met wei nig water tot moes koken. Vervol gens het griesmeel er onder roeren in strooien en gaar koken. De via op smaak afmaken met de suiker. Tijdens het afkoelen de via met een gtrrde schuimig kloppen. any yty Ji'ii. Het elftal van B. V. V. uit 's-Hertogenbosch, dat het voetbalkampioen- schap van Nederland ITehaalde. 54. Toen Jan Klaassen 's avonds terug kwam in het logement, zat daar warempel Mi Wong, hem nog wel bekend. Die had hij immers in Zaandam ontmoet; dat herinnerde zich de Chi nees ook nog goed. Jjj nog weten, zei Mi Wong, jij toen aan mij gefragen: jij' bij mij slapen; Jij mij toen heppen geslagen, Jy toen last hep- pen fan akelige dromen. Mi Wong toen fan jou een bloedneus oferkomen. Mi Wong heei bly jouw weer te sien. Jy lusten qog pinda-lekka meskien? Merci Mi Wong, iei Jan Klaassen, dat is geen mannen-eten; dacht je dat ik al- weer was vergdten, dat ik in Zaandam van dat goedje bijna moest broken? Ik vind, dat die dingen niks lekker smaken. Verkoop dat spul maar aan de lieve jeugd; doch, niettemin, ik ben zeer verheugd, dat ik je ouwe, trouwe snoet, eindelijk weer eens ontmoet; zit )e. compagnon nog in de petoet? Ja, zei Mi Wong ik heel feel naar hem ferlangen. Jij gaan mijn compagnon, Kai Wang nog steeds gefangen; fanafend met mij mee? Mi Wong bioscopie pikken in A.B.T. naar de film: De Gele Uiraat; die bioscoop staan in de Langestraat J

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4