Ruimer handelsverkeer met Finland I 1 RADIO Westfrieslcsnd wilde geen inkrimp van teeltareaal In afwachtin Algemeneontwikkelingder jeugd staat op uiterst laag pei! Het bestuursadvies werd echter voorgestemd Tegenstel linger) Steken Levenslang geeist Zei U iets? Handelsverdrag geparafeerd Rijksgecommitteerden klagen Deviezen voor zakenreizen R.K. Houtbewerkers hielden Congres Kostbaar hout verbrand Grote risico's PAG. NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 15 juni 1948 CR zijn steken en steken. Ste ken bij het breien, in aller- lei soorten: kruis-steek, dubbele steek en nog andere, die man- nen niet zo gemakkelijk kunnen onthouden. Dan zijn'er nog ste ken onder water, zoals men dat noemt. Dat zijn zinspelingen, toespelingen op iets, dat ge- woonlijk niet erg prettig is voor wie ze bedoeld.zijn. Spel- deprikken die even, maar toch voldoende pijn doen. Ze worden wel degelijk gevoeld, ook door een dikhuid. Als ze nu maar niet voortkomen uit een ongunstig- gestemde richting, dan kan men ze wel verdragen. Mits er geen hatelijkheid achter zit. We moe ten proberen, altijd zo fijnge- voelig mogelijk voor de anderen te zijn. Dat valt zeker altijd niet mee, maar beginnen we het ten- minste te proberen! MARCUS. tegen moordenaar van Eitjes VAN HET PROCES VAN KRAVCHENKO Hongaarse Kgrdinaal bijt van zich af Belgische landverraders gefusileerd FELLE LANDWACHTER Hij wilde zijn vader wreken Katholieke Actie en St. Vincentiusvereniging Kassa-bonnen voor het Rode Kruis Aap als ongewenste gast Scheerzecpbon geldig tot 19 juni Goede vangst van Douane^te Rotterdam WAARSCHUWINC TEGEN DE RASSEN- WAAN Vaticaanse reacties op Zuid-Afrikaanse verkiezingen Politie heeft nieuw legitimatiebewijs MOTIE TEGEN DE KLASSE- INDELING JONGETJE N.O.-POLDER SPEELDE tn MET LUCIFERS 24e Dies Nijmeegs Studenten-corps Scheepsberichten Vermiste gemeente- werkman keerde terug programma (Van onze speciale verslaggever) HET IS ER TOCH VAN GEKOMEN op de vergadering van de sectie bloembollen, die in Haarlem werd gehouden, dat er voor het komende jaar een geringe inkrimp zal worden voorge- steld van 5 tot 10 Bijna geheel Wesffriesland stemde tegen deze maatregel, doch desondanks kwam het voorstel van het be stuur met 103 tegen 85 stemmen er door, zodat het advies eens- luidend zal zijn aan de Stichting van de Landbouw. Vooraf wa- ren de meningen terdege tegen elkaar afgewogen en grondig besproken, voordat de stemming, die nogal wat moeilijkheden met zich meebracht in verband met het stemmenaantal van sommige aldelingen, in zoverre kon worden besloten, dat de meerderheid zich had uitgesproken. 1948 voor de laagste prijsklasse het toch wenste i Op de algemene vergadering van 28 Januari had men zich gekant tegen vrijwillige inkrimp in alle vormen. Gezien het te grote surplus van tulpen echter is nu een ver- plichte inkrimp aan de orde geko- men en het bestuur hecft daarom dan ook gemeend een geringe ver- plichte inkrimp te moeten aanbe- velen, nl. 5 pet. voor iedere eerste halve ha van elk bedrijf en daar- boven 10 pet. Het zal er dan op neerkomen, dat gemiddeld 7 a 8 pet. gekrompen dient te worden. Jam mer was het, dat verschillende al delingen bij deze voor hen uiterst belangrijke vergadering. die op ait vroege tijdstip bij elkaar was ge- roepen. verstek lieten gaan en de beslissing overlieten aan een twin- tigtal afdelingen. met een gering aantal afgevaardigden. Hoewel uit de discussies evenwel bleek. dat in de verschillende afdelingen grondig over dit probleem was gesproken. De meningen waren in den beginne reeds sterk verdeeld, met name bijna alle Westfriese afdelingen spra- ken zich uit tegen deze geringe ver- plichte inkrimp, behalve Groote- broek; daarentegen kwam de afd. Hillegom met een voorstel, dat nog vcrder wilde gaan dan dat van het bestuur. Deze afdeling nl. wilde de inkrimp tot 15 pet. opgevoerd zien, waarbij enkele afdelingen uit de centra van de bpllenstreek zich aan- <Soten. met inkrimp van alle soor- ten die teveel zijn. Wervershoof was hiertegen en ook tegen 't voor stel van het bestuur sterk gekant, omdat bij de over het algemeen kleine bedrijven het niveau steeds lager komt te liggen. Mocht bestuursvoorstel onverhoopt aangenomen worden. dan Wervershoof geen inlevering van plantgoed. Bovenkarspel en Lutje- brook sloten zich hierbij aan. maar Anna Paulowna verklaarde zich on. middellijk accoord met het bestuurs advies van 5 tot 10 pet. Dp afdeling Akersloot toonde zich wel de sterkste tegenstandster van alios wat maar enigszins op inkrimp leek »n bij monde van de heer Nuvens werd stelling genomen tegen do adviezen. die deze gang van za- ken wilden doorvoeren. Hi] wees met klem op de maatregelen, die nu al vijftien jaren aan de gang waren en waarschuwde tegen over- ijling. Tevens sprak de heer Nuyens er zijn grote verwondering over uit, dat voor zulke belangrijke zakeni zo maar eventjes door enige afdelin gen een beslissing moest worden genomen. j Akersloot vond in de afd. Noord- wiikerhout een tegenvoeter, die zich met hand en tand stelde op het standpunt van het bestuur. De heer v. l.eeuwen, woordvoerder van deze afdeling, vestigde er de aandacht van de vergadering op, dat men zich op het ogenblik door de drang der feiten moest uitspreken en dat dp Stichting van de Landbouw een advies van de L.T.B. verwachtte, naast die van de andere orgamsa- ties. Zou het bestuursvoorstel val- len. dan kon dit in de toekomst tot gevolg hebben, dat er maatregelen zouden worden genomen. die fatale gevolgen in zich borgen. Spr. noem- de b.v. het advies van de Commissie van Biistand, die meende te moeten adviseren voor een inkrimp en voor hoge prijzen. met dit gevolg, dat ons artikel in Amerika op deze manier impopulair gaat worden. Tenslotte kon voorzitter Elders de vergadering overtuigen, dat een be- paalde mening moest worden uitge- sm-oken. Hit hoopte. zeer zeker met de gehele vergadering en de kwe- kers die niet aanwezig waren. dat de export weer kan gaan uitbreiden. maar verdere export zal toch wel zeer geleidelijk gaan. De stemming verliep zodanig, dat 103 zich voor het bestuursvoorstel verklaarden en 85 tegen, zodat 5 pet. inkrimp voor iedere eerste halve ha en 10 pet. daarboven aan de Stich ting zal worden geadviseerd. De af- v delingen Berkhout. Bovenkarspel, de Eemonden. Hoogkarspel, Limmen Lutjebroek en Wervershoof ver klaarden zich er tegen, evenals Hillegom. dat een nog verder strek- kende maatregel verlangde. Prijsverlaglng afgestemd Een volgend bestuursvoorstel be- helsde een prijsverlaging in de over- nameprijzen als volgt: V.T. 12 en op f 5.— 11-12 f 4.—. 10-11 f 3.—, L.T. 12 en op f 4.—, 11-12 f 3.25. Als uitgjngspunt voor deze prijzen wer- den genomen de vastgestelde bin- nenlandse minimumprijzen oogst Dit hield tevens in, dat de af- schaffing van het drieprijzenklasse- stelsel werd aanbevolen. De vergadering van 26 Januari 11. had zich uitgesproken voor hand- having van dit drieprijzenklasse- stelsel. doch het bestuur meende voldoende termen aanwezig te ach- ten, om met bovengenoemd voorstel te komen. De voorzitter gaf hier nog een toevoeging bij, dat het in de bedoeling lag. om de exportprij- zen eveneens gelijkmatig naar be- neden te voeren, omdat anders alles ten koste van het surplusfonds zou komen. Verschillende afdelingen hadden hierover reeds een en ander gezegd in het verloop van de in- krimp-debatten. doch over dit punt bestond een grotere eenheid van meningen en voorstellen, die nog uit de vergadering naar voren kwamen. Bij stemming bleek. dat de afde lingen het prijzenklassestelsel ge- handhaafd wilden zien en derhalve geen prijsverlaging voorstonden. Het bestuufsvoorstel werd hierdoor ver- worpen met 115 tegen 73 stemmen. Aan het slot van deze ingrijpende vergadering bracht voorzitter Elders de dank namens het' bestuur over voor de wijze, waarop de afdelingen deze tere kwestie hadden behandeld en voor de goede harmonie tijdens de zware debatten. Brinkman in Haarlem is een zeer gezocht oord voor vergaderingen en bijeenkomsten en onze L. T. B.-ers weten, hoe het er daar kan toe- gaan, wanneer grote belangen op het spel staan en er gevcchten moet worden om rechten en plichten. Ook de verslaggevers zijn daar langza- merhand kind aan huis geworden en zo horen en zien ze dikwijls meer. flan buitenstaanders zouden verwachten. Wij zaten. te vechten met verschil lende afdelingen over inkrimp van tuipen en prijsverlaging van de bol- len in het algemeen. De gemoede- ren waren vrij ontstuimig, omdat het voor velen een ingrijpende le- venskwestie was. Begrijpelijk, dat er nu en dan harde meningen ge- uit werden. Mensen, die dag en nacht de grond bewerken en met hart en ziel verpand zijn aan' de akkers rondom hen in het vlakke land hebben ook recht op het uit spreken van eigen gedachten en meningen. Dat gebeurde in de grote Bilder- dijkzaal hoog in het huis. Een ver- dieping lager werd ook vergaderd. Daar trokken voorzichtig schuife- lend en tastend een aantal mannen en vrouwen naar binnen die met trillende handen en nerveus-tasten- de vingers naar stoelen en taf eitjes zochten. Kijk. zei de altijd-vriendelijke gerant, daar gaan de blinden van St. Odilia. uit Haarlem en Kenne- merland die hier een bijeenkomst houden. Het was er rustig en kalm: de woorden van de blindfe voorzitter gingen door het hart van de aan- wezige leden en de geestelijk ad- viseur keek stil voor zich heen naar al die lichtloze ogen en toch bliide opgewekte gezichten. Even verder zaten een paar Vo- lendamse meisjes op het trapje en wachtten. Zij hadden een paar vrienden begeleid en zaten rustig uit te kijken naar de laatste tik van de voorzittershamer. Er hing een sfeer van verdraag- zaamheid. medeleven,, meegevoel en eenheid In de donkerte te ieders leven. „Zij leven van binnen." zei ons een oude wijze ober en hij wees naar een blinde vrouw die met haar fijne handen over tafel gleed en 'n asbakje zocht voor een blin de heer, die een sigaar opstak. „Mijn God," dachten we onwille- keurig, „hier liggen de tegenstel- lingen van uw schepselen het he- vigst operigevouwen." Een journalist is een man, die over veel levensontroeringen heen- glipt. omdat zijn vak dit zo wil, maar hier bij Brinkman stond' hij toch even stil en staarde stil naar die schuifelende voeten en zoekende handen en keek dan met grote ogen naar de felle zon over de Grote Markt, omdat hij nog zien mccht. Tegen de 35,jarige F. L. Klipi gewezen landwachter, eiste de ad- vocaat-fiscaal bij de Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Ge- rechtshof Maandagmiddag levens- lange gevangenisstraf. Hem was ten laste gelegd, dat hij in Februari '45 te Spanbroek een arrestant, een zekere Eitjes, die trachtte te vluch- ten, had neergeschoten. Verder dat hij In JaTiuari 1945 te Hoorn deel had uitgemaakt van een straat-af- zetting, om de S.D. in de gelegen- heid te stellen vijf Nederlanders zonder vorm van proces te execu- teren als repressaille voor de li quidate van een landwachter. De verdachte verweerde zich met te zeggen, dat Eitjes gedood werd, doordat een waarschuwingsschot van hem op de grond ketste en Eitjes raakte. In zijn requlsitoir verweet mr. J. Donker verdachte, dat hij de brutftliteit had gehad. hem eenige tijd geleden invrijheidstelling te vragen. Het verweer van verdachte vond hij „misselijk". Uitspraak 28 Juni a.s. Het politiek weekblad „Possev", een politiek orgaan der Russische emigranten, dat in Duitsland ver- schijnt. heeft een oproep gericht tot alle ontheemden, die onder het Sta- linbewind hebben geleefd, om de waarachtigheid van het getuigenis van Victor Kravchenko over het Sovjetrdgime in zijn boek „Ik koos de Vrijheid" te staven. Alle documenten en bewijzen op die manier verzameld zullen aan de verdediging worden medegedeeld met het oog op het proces. dat Krav chenko het communistische week blad ..Paroles Fran?aises" te Parijs aandeed wegens laster en dat op 29 Juni zal worden ingeleid. Kravchenko zelf verklaart hier over het volgende: „Heeft het Kremlin er wel over nagedacht, wat er zou gebeuren, in- dien het Parijse tribunaal duizenden gelijkluidende bewijzen ontvangt, voornamelijk van de kant der emi granten uit Rusland, die op het oogenblik gedoemd zijn, een ellen- dig leven van ontbering te lijden in de kampen van Duitsland, Oos- tenrijk en Italie, door de schuld van het Sovjet-regime? Wat kun nen tegen die stroom van levende waarheid de Joliot-Curi's, de redac- teuren van de Humanity, de gene- raals van het Kremlin en de Sov- jetfunctionarissen inbrengen voor het tribunaal? En wat zou er ge beuren, indien ditzelfde tribunaal toestond aan ontheemden van ver schillende maatschappelijke stand en leeftijd voor het tribunaal te verschijnen als getuige om de waar heid over het SovjetrOgime uit te schreeuweri?" Victor Kravchenko hecht grote politieke waarde aan dit proces: ..Het zal voOr het eerst zijn sedert zijn bestaan, dat het Sovjetbewind verplicht zal zijn, voor een tribunaal rekenschap te geven van alle mis- daden, die het in Rusland en buiten de grenzen bedreven heeft." De Hongaarse regering, bij monde van de Minister van Onderwijs, zond een dreigende brief aan Kar- dinaal Mindszenty. waarin deze een algemeen bevel van de Kardinaal eiste, om aan „de agitatie door mid- del van de kansel" een einde te ma- ken. Gebeurt dit niet, dan zullen vol- gens de wet maatregelen genomen worden tegen alien, die daarmede voortgaan of deze agitatie leiden. De Kardinaal zond een antwoord, waarin Z.Eminentie de bewering, dat de agitatie tegen dq Hongaarse democratie uit een centraal punt wordt geleid, tegensprak: „In naam der waarheid wiis ik deze bewering met alle beslistheid van de hand. De naar voren gebrachte verant- woordelijkheid dragen zij, die tot grote schade van de zo gewenste vrede en rust, zulk een opwindena vraagstuk hebben opgeworpen en dit met alle middelen op de dag- order houden." Voorts deelde de Kardinaal mede, dat hij de brief van de Minister ter kennis van het Episcopaat zal bren- gen. Als gevolg van de bliksem- oorlog bestaan er ook bliksem- carrieres. Ziehet bericht over generaal d-w.z. luit-generaal •- Kruls. Nauwelijks als kapi- tein in Londen, in de oorlogsja- ren, werd hij daar tijdelijk luit- generaal. Toen had hij in Neder- land na de bevrijding een en ander te -maken met het roem- ruchte M.G., dat ncgal wat „fou- en" maakte, waarvoor de gene raal vergijfenis vroeg aan het Nederlandse Volk.... Nu is de j generaal in vijf dagen tijds nog driemaal bevorderd, nl. eerst tot kolonel, toen tot generaal-ma- joor, toen tot luit-generaal. Me- vrouw Kruls had amper tijd, om de distinctieven op het uniform aan te brengen, of ze kon weer beginnen. Om van de opeenvol- gende promotie-diners maar te zwijgen, in deze hete dagen. Mijn vriend, die er verstand van heeft, want hij was sergeant- majoor, zei, dat het allemaal formaliteiten waren. Het is er om te doen, het pensioen vast te leggen op de functie, die de ge neraal tijdelijk had en nu defi- nitief krijgt. Vandaar nl die krullen in de sne lie promo tie j van generaal Kruls. Het is maar een weet! Maandagmorgen zijn op de bln- nenplaats van de gendarmer eka- zerne te Charleroi zeven Belgische leden van de Gestapo terechtges^eld Zij waren gezamenlijk verant- woordelijk voor de wegvoering van 500 Belgen, van wie er 200 - met meer terugkeerden. Vele inwoners van Charleroi woonden de execu- ties bij. De op 1 Juni aangevangen be- sprekingen tussen een Nederland se delegatie onddr leiding van de heer Drs. A. B. Speekenbrlnk en een Finse delegatie onder leiding van de heer L. Tuominen. ad- junct-directeur van de directie economische zaken van het minis- terie van buitenlandse zaken, hebben geleid tot parafering van een Nederlands-Fins handelsver drag op 10 Juni, hetwelk voorziet in het goederenverkeer voor de periode lopende van 1 Jnni 1948 t/m 31 Mei 1949. De totale Finse exporten zullen een waarde vertegenwoordigen van ca. f 78 millioen, de totale Neder landse exporten een waarde van ca. f 74 millioen. Dit betekent een ver- ruiming van het handelsverkeer^ met 20%, vergeleken bij dat van het afgeiopen jaar. Van Finse zijde bleken grotere leveringsmogelijk- heden te bestaan in enige voor Ne- derland essentiele producten. zoals papierhout. gezaagd hout, papier- cellulose, houtslijp, vetvrij- en' kraftpapier. Voorts werden contin- genten opgenomen o.a. voor mijn- hout, dwarsliggers. timmerhout, triplex, hard- en zachtboard. cou- ranten-, schrijf- en drukpapier, alsmede andere papiersoorten, luci- fers. machines en instrumenten en veldspaath. Een gevolg van de toegenomen Finse leveringscapaciteit is tevens dat meer ruimte kan worden gege- ven aan de zich sterk ontwikkelen- de belangen van de Nederlandse exportindustrie op de Finse markt. De belangrijkste Nederlandse ex- portcontingenten zijn o.m.: zaden, boomkwekerijproducten. aardappel - meel. glucose, dextrine. Itjnzaadolie. boter, haring. superfosfaat, ruwe fosfaat. kleurstofjen, zout. verven. lakken, vernissen en inkten. olien en vetten, rijwielbanden, metallur- gische cokse. biologische preparaten en pharmaceutische producten, draadartikelen. transpoclmateriaal, electro-technische producten. sche- pen. metaalproducten, kunstzijden garens. en wollen- en katoenen weefsels. Op 5 en 6 Juni werd in het Vor- mingscentrum der Katholieke Actie De Hontink" te T.aaa Soeren een eerste bijeenkomst gehouden tussen vooraanstaande figuren uit de Katholieke Actie en uit de St. Vin centiusvereniging, ter besprektng van de onderlinge verhoudmg en de vormen van samenwerking Inleiders waren dr. ir. E Ph. A Tellegen. landelijk voorzitter der Katholieke Actie en mr H G J. Morshuis. president van de Hooia- raad van de St. Vincentiusvereni- ging Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over beider taak op het huidige ogenblik. terwijl wegen tot samenwerking werden gezocht. Als resultaat van deze in uitstekende verstandhouding gevoerde bespre- kingen werd bereikt dat beide in- stanties in de toekomst zo nauw mogelijk zullen gaan samenwerken. vooral in parochieel verband. Het aantal leerlingen der gym nasia in het zuiden des lands, die het eindexamen niet met goed ge volg aflegden, is aanmerkeiyk gro- ter dan voor de ooriog. Volgens de rijksgecommitteerden prof, dr, J. A. Prins te Delft, prof, dr. K. Sneijders de Vogel te Uro- ningen, prof. dr. C. de Boer en prof. I. M. van der Vlerk te Lei den, die op dit ogenblik aan het St. Theresia-Lyceum te Tilburg examens afnemen, ,en met wie de A.N.P.-correspondent een onder- houd had, is het intellectucle peil der candidaten van deze school verontrustend laag. Alle werkelijke interesse voor we- tenschappelijke problemen met na me t a. v. de klassieken is ten enenmale zoek. De algemene ont- wikkeling staat op een uiterst laag' peil terwijl de mentaliteit der leer lingen er blijk van geeft, dat het behalen van het diploma op zich belangrijker is dan welke ontwik- keling dan ook. De leerstof immers wordt beschouwd als -..ballast die nu eenmaal door de onderwijs- In alle winkels van De Gruyter over heel Nederland staat op het ogenblik een bus van het Rode Kruis, waarin de kopers hun kassa- bonnen kunnen deponeren, wanneer zij hun percenten-geld voor dit goede doel willen afstaan, Ontvangt een koper eon kassa-bon van een groter bedrag. dan hij wil afstaan, dan kan hij deze ter plaatse doen splits en. Het «mooie van deze actie is, dat de fa. De Gruyter heeft toe- gezegd een zelfde bedj-ag. als door alle kopers van heel Nederland zal worden opgebracht, aan het Rode Kruis te zullen schenken. Het verkrijgen van deviezen voor korte zakenreizen naar Bel- gie. Frankriik. Zwitserland. Italie, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, En- geland, Denemarkcn, Noorwegen, Zweden eh/of Finland zal bln- nenknrt aanzienlijk worden ver- eenvoudigd. In overleg met het Bureau Zaken reizen van het mlnisterie van eco nomische zaken heeft de Ned. Bank N.V. besloten aan de daarvoor in aanmerking komende ondernemin- gen algemene vergunnlngen te ver- lenen voor het verkrijgen van refs- deviezen ten behoeve van leden van haar personeel bij devlezen- banken en wel voor zakenreizen van ten hoogste 3 dagen naar. Bel- gie en van ten hoogste 5 dagen naar de overige genoemde landen. Op grond van deze algemene vergun- ningen zal de deviezenbank de ge- vraagde deviezen kunnen afgeven op enkele aanvrage van de betrok- ken onderneming. mits van een hiertoe bestemd aanvraagformulier wordt gebrulk gemaakt, waardoor het aanvragen van een urgCntiever- klaring en een deviezenreisvergun- ning vervalt. instantiqs „wier wegen onnaspeur- lijk zijn" geeist wordt en waaraan men dan maar prdbeert te voldoen. Dit lage peil moet ongetwijfeld voor een groot deel worden toegeschre- ven aan de oorlogsomstandigheden. Ook echter heeft een moderne le- vensvisie, die ontstellend nivellerend werkt, een grote oppervlakkigheid als het ware noodzakelijk gemaakt. Voor examens, die voor de ooriog normaal waren „sneuvelden" de candidaten in grote getalen tot groot ongenopgen der ouders. die de vol gens hen exhorbitante eisen der ex- amencommissie verantwoordelijk stellen voor de uitslag. Van de zes- tien candidaten zijn er tot dusver tien gezakt. terwijl vijf verlengde examens hebben. Sedert enkele weken vertoeven twee apen, die uit het Tilburgse na- tuurdierenpark ontsnapten, in de omliggende bossen. Zij komen meer- malen. door de honger gekweld, bij de villabewoners in de omtrek op bezoek. waar zij dan gevoerd wor den. Men slaagde er evenwel nog niet in de dieren te pakken, daar zU uiterst schuw zijn. Zondag vey- scheen de jongste der twee apen in de tuin van een uitspanning aan de Bredaseweg, sprong op een tafeltje, waaraan een dame en haar dochter- tje zaten. en dronk een glas limo- nade, dat voor het kind stond, leeg. Met een paar luchtige sprongen ver- dween de aap weer in het geboomte. De bonnen ..Tabak A Reserve" van de tabakskaart, welke zijn aan- gewezen voor het kopen van een rantsoen scheerzeep enz., zijn tot 19 Juni a.s. geldig. Na een wilde achtervolging door de straten, waarbij schoten zijn gevallen. heeft de douane te Rotterdam gisterennacht In sa menwerking met de politie een goede slag geslagen en 60.000 siga- retten in beslag kunnen nemen. In het hoist van de nacht wilden doaune-ambtenaren in het havenge- bied een verdachte vrachtauto aan- houden. Het onderzoek was nog niet begonnen, toen een aantal mannen uit het gras opsprong en de auto begon vol te laden met dozen. Zodra de chauffeur de douane- ambtenaren opmerkte nam hij met de auto de vlucht. Een douane-ambtenaar die op de auto was geklommen. slaagde er in, om uit de reeds in beweging zijn- de wagen een aantal dozen od straa, te werpen en zich zelf in velllgheid te stellen. De douaneambtenaren los- ten daarop schoten op de vluchten- de auto en zetten met een jeep en een personer.auto de achtervolging in. Het gelukte hen niet de smok- kelauto te achterhalen. Doordat het fflimmer van de wa gen genoteerd was. kon hij in dp loop van de nacht opgespeurd wor den Er zijn drie arrestaties ver- richt en 50.000 sigaretten in beslag genomen. die afkomstig waren van een bultenlands sChip. De uitslag van de Zuid-Afrikaanse verkiezingen werd in sommige ker- kelijke kringen van Rome met enige verbazing vernomen. De ..Osserva- tore Romano" heeft z'ch ertoe be- perkt, het resultaat door de pers- agentschappen medegedeeld, zonder commentaar over te nemen. Ook in Vaticaanse kringen ont- houdt men zich van meningsuiting. in afwachting van nadere bijzonder- heden van de kant der Apostolische Delegatie. Nochtans maakt men zich ongerust over de eventuele toepas- sing van het racistisch progyamma, door de zegevierende partij in de dagbladen gepubliceerd. Men herin- nert er in het bijzonder aan, dat de Kerk in de belangrijke Encycliek van Paus Pius XI. waarin het Mar- xistisch en atheistisch communisme veroordeeld wordt, ook het recisme wordt veroordeeld bij monde van deze Paus, en dit reeds in 1937. toen het nazisme in Duitsland heerste. De missies van de Zuid-Afrikaan se Unie en haar filialen van Zuid- W.est Afrika. staan onder de juris- dictie van de Congrsgatie van de Voortplanting des Geloofs, die te Pretoria een Apostolische Delegaat heeft in de persoon van de Aartsbis- schop, Mgr. Martinus Lucas, Neder- lander van geboorte. Het aantal katholieken van deze gebieden sa- men bedraagt ruim 380.000. (Zoals wij reeds meldden is de Apostoli sche Delegaat Mgr. M. Lucas in Rome aangekomen. Red.) Bij gemeenschappelijke beschik- king van de Ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken is voor de rijks- en gemeentepolitie een nieuwe politie-legitimatie ingevoerd De rijks- en gemeentepolitieamb- tenaren zullen zich in het vervolg slechts met dit bewijs kunnen legi- timeren, Alle vroegere uitgegeven legitimaties en penningen zijn hier door komen te vervallen. Uit wraak voor de liquidatie van zijn vader door de illegaliteit nam de thans 24-jange Aart Doppenberg uit Apeldoorn dienst bij de Lana- wacht. In April 1945 dacht hij in de omgeving van Apeldoorn een kans op vergelding gevonden te hebben. Op een boerderij vond hit tesamen met een aantal mede-landwachters, een ondergedoken Jood. Besloten werd de Jood ter plaatse neer te schieten Onmiddellijk trad D. naar voren. Hij bood zich als vrijwilliger aan om ..het vonnis" te voltrekken. Het was klaarblijkelijk in die dagen een eer om iemand te mogen «ieer- schieten, want de commandant van de troep wees het verzoek van D. af. omdat hij de laagste in rang was. Een andere landwachter heeft de man toen met een kogel om het leven gebracht. D. heeft zich tezamen met de landwachters, met wie hij in de om geving van Apeldoorn opereerde, ondanks zijn jeugdige leeftijd als een fanatiek en ijverig landwachter gedragen. Enige malen heeft hij boerderijen en villa's in brand ge- stoken. Dit. alles geschiedde op be vel van zijn commandant Wolhoff, die tezamen met nog drie landwach- ters van zijn groep. het z.g. batal- jon ..Fahrner" terecht stond voor het Amsterdamse Bijzondere Ge- rechtshof. De procureur-fiscaal, mr. H, G. Th. Keune. zeide in zijn requisitoir. dat dit lid van het beruchte (Fahr ner bataljon) weliswaar de jongste maar ook een van de felste leden daarvan was. Hij maakt echter een primitieve indruk en mr. Keune zei de rekening te willen houden met de jeugdige leeftijd van verdachte en in geringe mate met het feit. dat zijn vader is neergeschoten, hetgeen niet zal hebben nagelaten diepe in druk op hem te maken. Eis 10 jaar met aftrek van voor- arrest. Het risico, dat het Marshall-plan loopt verminderd te worden. staat nog steeds in het middelpunt van de politieke belangstelling. Paul Hoffman heeft nu weer met nadruk geprotesteerd tegen de flinke reductie, die door het Amerikaans congres werd goedgekeurd. Als hoofd van de Europese sa- menwerkende administratie moet Hoffman als deskundige en zijn ver- klaring als van groot belang be schouwd worden. Volgens Hoffman zou de voorge- stelde verlaging van ongeveer 26 procent het aflassen betekenen van alle verschepingen van machinerie?n en dergelijke herstelgoederen. Voor alle practische doeleinden zou het meest productieve en meest omvat- tende van het herstelprogramma wegvallen. De voedseltoewijzingen konden niet verminderd worden. daar dan de arbeidskracht in West-Europa zou afnemen en het economisch herstel vertraagd. Verlaging in de toewijzing van brandstoffen en grondstoffen zou onvermijdelijk weer een afnemende productie en een teruglopende uitvoer tot gevolg hebben. juist het tegenovergestelde van wat het plan-Marshall beoogt. Wanneer dus een verlaging moest worden doorgevoerd. dan kon dit al- leen geschieden in de uitrusting, die voor alle landen van uiterst HET WF.RELD- GEBFX'REN Zaterdag en Zondag congresseer- de te Maastricht de Ned. R.K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakge- noten „Sint Antonius van Padua" De voorzitter, de heer Th. de Groot uit Amsterdam, gaf een in- zicht in de activiteiten van deze vakorganisatia De verschillende acties in de loop der jaren hebben er toe geleid, dat van de 20 groepen er 16 een arbeidsregeling hebben, terwijl voor de overige een rege- ling in bewerking is. De financiele basis van de organisatie is zeer ge- zond, aldus spreker. De voorzitter bracht in deze rede enkele grieven o.a. ten aanzien van de loonpolitiek en de regeling in de bedrijven tot uiting en verklaarde dat het college van rijksbemidde- laars, dat z.i. ongetwijfeld verdien- sten heeft gehad. thans ten spoe- aigste zou moeten worden opgehe- ven, en vervangen door de publiek- rechtelijke bedrijfsorganisatie met de bevoegde organen. De aftredende hoofdbestuursleden, de heren F. v. d. Brandt, Haar- steeg. Th. de Groot, Amsterdam. J. Grotens, Nijmegen. N. Hooyboer, Utrecht en L. W. Kramps. Amster dam, werden herkozen. Tot nieuwe hoofdbestuursleden koos het congres de heren J. de Groot. Amsterdam. A. Ketelaars. Helmond en Th. v. d. Pauw, Gouda. De secrCtaris, de heer J. v. d. Post, die na dertig jaar bestuursbeleid aftrad. nam afscheid van zijn bond. Het zilveren bestuurslid, de heer L. W. Kramps uit Amsterdam, is door het hoofdbestuur niet harte- lijke woorden voor zijn verdiensten gehuldigd. De bond heeft een motie aange nomen, waarin hij als algemene overtutging ultspreekt, dat de hui dige gemeenteklassenindeling on- rechtvaardig is en geen motieven aanwezig zijn om die onrechtvaar- digheid te laten voortbestaan. Hij protesteert met klem tegen 't vast- hoifden aan vi.if gemeenteklassen en elst een spoedige radiCale wijziging. Het congres verlangt, dat alle Olr- bare middelen zullen worden aan- Sewend Om een rechtvaardige in- eling In drie gemeenteklassen ten spoedigste te bewerksteiligen. De directie van de Noord-Oost- polderwerken te Zwolle deelt ons mede. dat er Maandagmiddag een hevige brand is uitgebroken in de grote kapschuur te Ens. In deze kapschuur (de helft van de enorme kapschuur, die indertiid in de Wie- ringermeer stond en die de grootste van Europa was) is hout opgesla- gen bestemd voor de bouw van z.g. Oostenrijkse woningen voor de huis. vesting in de Noord-Oostpolder. Het verloren gaan van dit hout zal een ernstige handicap voor de Noord-Oostpolderdirectie betekenen In de grote kapschuur lag het materiaal voor twaalf complete zo- genaamde Oostenrijkse woningen opgeslagen. Zes hiervan zijn een prooi der vlammen geworden. Dit betekent een tegenslag wat betreft de kolonisatie van de Noord-Oost polder, daar de fundamenten voqj de woningen reeds gelegd waren. De directie van de polder tracht zo spoedig mogelijk de pachters te huisvesten. De Noord-Oostpolder heeft 100 van deze woningen toe- gewezen gekregen. In totaal heeft ons land, dank zij een ruiltransactle met Oostenriik, er 800 gelmporteerd. Verder is de kap van het gebouw verwoest. De wanden zijn van ijzer. De brand is thans geblust. De NOP- brandweer was zeer spoedig na het uitbreken van de brand ter plaatse. De brand is ontstaan doordat een jongetje dichtbij de kapschuur met lucifers speelde. Maandag vierde het Nijmeegs Stu- dentencorps zijn 24ste Dies. Honder- den studenten, professordn en ere- leden van het corps woonden een H. Mis bij in de Sint Josephkerk. die met assistentie van priesterstuden- ten werd opgedragen door de mode rator Pater drs. B. van Ogtrop SJ. De Hoogleraar dr. J. A. J. Peters C.S.S.R. hield een korte toespraak. De Schola Cantorum zong de Mis- gezangen. 's Middags werd de bui- tengewone corpsvergaderins gehou den in de Aula der R.K. Universi- teit. Hierna gaf het orkest van de Nij- meegse Studentenvereniging Die- penbrock een gala-concert. Tegen de avond maakten honderden studen ten een boottocht op de Waal. De Dies werd besloten met een soiree-dansante in de Studenten- SociStelt. „Alblasserdijk", 12 Juni van Houston te Gulfport. „Arnedijk", 14 Juni van New-York te Antwerpen. „Bali", Java—New-York, pass. 14 Juni Gibraltar. ..Eemdijk", 13 Juni van New-Or- leant te Londen. ..Garoet", Rotterdam-Batavia, 14 Juni te Port-Said. „Noordam", Rotterdam—New- York. pass. 13 Juni Bishoprocks. ..Oranje", 14 Juni van Java te Am sterdam. ..Rempang", 10 Juni van Semarang te Batavia. ..Salando", 14 Juni van Napels te Melilla. ..Samaria", IS Juni van Dakar naar Portbouet. „Themisto", 14 Juni van Montreal te Avonmouth verwacht. ..Westland". Amsterdam—Buenos Aies. 14 Juni te Montevideo ver wacht. West-Europese belang is voor een permanente re- constructie. Ook tegen de politieke gevolgen van een verlaging werden in de Ver. Staten stemmen gehoord. Stas- een candrdaat voor de republi- keinse voordracht voor de presi- dentsverkiezingen, zeide o.m., dat hqt buitenlands vertrouwen in de ernst van de Amerikaanse bedoe- lingen zeer ernstig door een verla ging van de Marshall-hulp zou wor den geschokt. Dewey, een andere republikeinse candidaat. heeft een soortgeliike uitspraak gedaan, ter wijl zelfs senator Taft, die altijd slechts aarzelend het herstelpro gramma heeft gesteund. verklaarde. clat hij het voorstel van de toewij- zingsenmmissie van de senaat, wan neer dit het besluit van het congres wil teniet doen. zal steunen. De bekende senator Vandenberg formuleerde zijn mening 't scherpst. ..De beslissing van het congres". zeide hij. ..klinkt alsof het zaken- doen betreft". Als nu ondanks de waarschuwin- gen van de deskundigen. dat door een verlaging het programme weinig kans van slagen heeft. de voorge- stelde veranaering doorgaat. dan zal de Amerikaanse politiek in de ogen van de wereld wispelturig. onbe- trouwbaar en machteloos lijken. In Frankriik b.v. is door de on- zekerheid van de Amerikaanse be- doelingen de politieke stabiliteit flink verstoord. In Franse ogen hangt van de Amerikaanse politiek niet alleen Frankrijk's economisch herstel. maar ook de beveiliging van het land af. De Westerse Unie. de zesmogend- heden overeenkomst betreffende Duitsland, het verdrag van Biussel, z.ijn allemaa] maatregelen. genomen in de veronderstelling. dat de rege ring van de Ver. Staten. wie er ook in het Witte Huis moge zetelen. haar politiek. op energieke wijze nolitieke en economische stabiliteit in West-Europa te vestigen, zou bliiven vol gen. Wanneer er twiifel hierover gaat bestaan. dan wordt West-Europa aan een zeer gevaarlijk lot overgelaten. De hoop, de enige die voor de door oorlogsellende getroffen lan den op een herstel was overgeble- ven. zou de bodem worden inge- slagen. De Amerikaanse senaat is nu door vele vooraanstaande politicl op de gevaren van verlaging der Marshall- hulp gewezen. Dat dit regerend orgaan zijn plicht tegenover een ontredderde wereld moge beseffen. SIC TRANSIT. De Haarlemse gemeentewerkman P. C. van der M., die een week ge leden met een gemeente-auto ver- trok en sindsdien spoorloos verdwe- nen was. is volgens mededelingen van de Haarlemse politie thans in de Spaarnestad teruggekeerd en wel in de beste welstand. ofschoon zonder auto. De man heeft in Amersfoort reeds Maandag 7 Juni, de dag van zijn vertrek, een ongeluk gehad, waardoor de auto, waarin hij reed, ernstig werd beschadigd. Hij durfde toen niet meer naar zijn woonplaats terug en bleef bijna een week lang onder water". Zijn verlangen naar huis en haard werd echter met het verstrijken van de tijd en het op- raken van zijn onderhoudsmiddelen sterker dan zijn vrees voor de ge volgen van het ongeluk en ten slotte heeft hij zich met een bezwaard hart bij zijn werkgeefster. de gf- meente Haarlem, aangemeld. De man was reeds als vermist be schouwd en men vreesde dat hem een dodelijk Ongeluk was over- komen. WOENSDAG 18 JUNI HILVERSUM II. 7.45 Reveille; 7.45 Een woord voor de dag; Och- tendbezoek bij de jonge zieken; -9.35 Symphonisch morgenconcert; 11.00 gram.pl.; 11.15 Hoorspel ..Stanley"; 12.33 Cello en orgel; 13.50 Orgel; 15.00 Radio Philh. ork.; 16.00 Tuin- praatje; 16.15 Voor de jongens en meisjes' 18.00 Ned. koren en korp- sen; 18.30 Sprookjes; 19.15 Nieuws uit Indie; 19.45 Nederlands kamer- koor; 20.15 ..Die Jahreszeiten". van Haydn; 22.45 Avondoverdenking: 23.15 Avondserenade; 23.40 Philh. orkest o.l.v. A. Toscanini. HILVERSUM I. 7.15 Ochtend- gvmn.; 7.50 Muziek bij het ontbijt; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Lichte morgenklanken; 9.30 Kamermuziek; 10.20 Onze keuken; 10.30 Als de stbfzuiger zwijgt; 11.00 Populair non stop-programma; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Hawaiian-orkest; 13.20 The Ramblers; 13.50 Gram.pl.; 14.15 It. Kamermuziek; 15.00 Hoor spel voor de Jeugd; 15.30 De Regen- boog; 17.15 Omroep-operettekoor: 17.35 Kwartet J. Corduwener; 18.30 Vodr de Ned. Strijdkrachten; 1915 Bing Crosby en The Andrew Sister*; 20.15 MetrOpole-ofkest: 21.50 Beet- hoven-programma; 22.45 Van boek tot boek; 23.15 Orgelspel door Joh. Jong.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5