Amerikaans-Australisch voorstel onaanvaardbaar voor Nederland Onderhandelingen in Indie voorlopig afgebroken MM Voor Alkmaar en omgeving HATTA TE BATAVIA met drie voorstellen Commissie van Goede Diensten gaat buiten haar bevoegdheid 30 Juli: Donau-conferentie Sobere maaltijden in restaurants Jhr. v. Vrestdenburch vraagt ontslag v_ J MM Nieuwe moeilijkheden in Indonesie Sovjet-Unie accoord met uit nodi ging aan Oostenrijk als adviserend lid Gebakken aardappeltjes verdwijnen De schoolstrijd in Hongarije Senaat voor basis van 12 maanden *Naar meer werkelijke welvaart! WOENSDAG 16 JUNI 1948 44e IAARGANG - NUMMER 11287 BUREAUX: Senator Hendrick Vandenberg, president van de Senaatscom- missie voor buitenlandse zaken verzet zich heftig tegen de door het Huis van Afgevaardigden voorgestelde verlaging van de steun aan Europa met 25 Stakingsonlusten te Clermont Ferrand Geheim Kamerheer Vlaamse priester-dichter in ballingschap gestorven Ford brengt zijn nieuwe creatie-1949 op de markt en dit gaat natuurlijk gepaard met een enorme propaganda-kanonnade. Als nieuwste stunt op dit gebied heeft men de hall van het beroemde Waldorf-Astoria hotel te New York volgezet met de glanzende karretjes die volgend jaar overal ter wereld waar men ten- mmste de „harde" valuta ervoor over heeft langs de boule vards en auto-wegen zullen glijden, terwijl ook het chassis van alle zijden te bewonderen valt, door hen die er verstand van hebben of menen zulks te hebben. MASSA-STAKING IN BELGIe Vergadering Prov. Staten Ommekeer in Rusland's houding WEERSVERWACHTINC Ere-promotie van Amerikaanse hoogleraar Deze week twee eieren Gratie verleend Dochter van Spaak getrouwd Smokkelhandel in tapijten DE SCHEEPSRAMP BIJ DENEMARKEN IN ONDERZOEK Minister van den brink Nieuuu HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Aboonementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank1 Noorderbank BATAVIA, 16 Juni (Aneta) In het reeds eerder aangekondigde communique van de Commissie van Goede Diensien, dat heden- middag is gepubliceerd, wordt o.m. gezegd, dat de Ned. delega te heden aan de C. v. G. D. heeft medegedeeld, het raadzaam te achten „voorlopig" de besprekingen met de Republiek af te breken „in verband met de publicatie van een strikt vertrouwe- lijk document, op 10 Juni door de heer Dubois aan de Luit-Gou- vemeur-Generaal overhandigd". Het communique vermeldt ver- der, dat het desbetreffende schrijven van de Ned. delftgatie is ondertekend door de heer van Vredenburch. Deze zegt in dit schrijven o.a., dat de Ned. delegate aan de Ned. regering om instructtes heeit gevraagd. In afwachting dezer instructies acht de Ned. delegate het raadzaam, de besprekingen tussen de de legates voorlopig ai te breken met uitzondering van die betref- fende de uitvoering van het Bestand. Het communique vermeldt verder, dat deze brief werd bezorgd vlak voor de op heden uit- geschreven vergadering der agendacommissje, op welke verga- dering derhalve alleen de C. v. G.D. en de Republikeinse delega te aanwezig waren. De voorzitter, de heer Herremans, las In deze vergadering de brief van de heer van Vredenburch voor. BATAVIA, 16 Juni (Aneta) Met betrekking tot het bericht in de (Haagse) „Nieuwe Courant" over de mededeling van Jhr. mr. H. L. F. K. van Vredenburch, waarin deze zou hebben verklaard, zijn functie ter beschikking te willen stellen, deelde de heer van Vredenburch heden aan Aneta mede, dat hij zich destijds voor deze functie beschik- baar heeft gesteid tot uiterlijk het einde van dit jaar. Hij ieide, enige tijd geleden minister Beel te hebben medegedeeld, dat hij zijn taak gaarne zou overdragen, doch de reden hiervoor is een gans andere dan die, welke door de „Nieuwe Courant" wordt aangegeven. Voorts zeide de heer van Vredenburch, dat er tussen minister Beel en hem nimmer enig verschil van inzicht heeft bestaan. Als vice-voorzitter van de delegatie van het konink- rijk is de heer van Vredenburch rechtstreeks ondergeschikt aan de minister-president. Hij zeide nog, dat slechts deze in de positie was, de reden te onthullen voor zijn (van Vredenburch's) mededeling, dat hij zijn taak gaarne wilde overdragen. PARIJS, 16 Juni. (Reuter) VanmQrgen vroeg zijn troepen en versterkingen gereqgureerd en naar de industriestad Clermont Ferrand in Midden-Frankrijk gezonden, na- dat 20 personen werden gewond in een veldslag tussen de politie en sta kers in een fabriek. De politie maakte hierblj gebruik van traan- gas en de stakers van gummistok- ken, stalen kogels en flessen zwa- velzuur. De ongeregeldheden be- gonnen gisteravond toen een parti- culiere auto, die langs de fabriek reed en door de stakers voor een politieauto werd aangezien, werd aangezien werd aangevallen. Nader wordt gemeld, dat het aan- tal gewonden 80 bedraagt. Toen het gevecht met de politie een half uur aan de gang was, werd troe- penhulp ingeroepen. Het was toen ongeveer middernacht. Met behulp van traangas werd de orde hersteld, maar later gingen de stakers op- nieuw tot de aanval over. Zij klom- men op de daken van de rondom de fabriek gelegen gebouwen en bekogelden de politie met stukken staal. Bij het aanbreken van de dag nam de aanval der stakers in kracht toe. Zij hadden zich in loop- graven verschanst, die met boom- stammen versterkt waren. Prof. dr. K. L. Bellon, hoogleraar in de faculteit der Godgeleerdheid aan de R.K. Universiteit te Nijme- gen, is door Z.H. de Paus benoemd tot Geheim Kamerheer. BATAVIA, 16 Juni (Aneta). Moh. Hatta is hedenochtend per vliegtuig uit Djogja te Ratavia aangekomen, vergezeld door de ministers dr Ali Saatroamidjojo (onderwijs) en Kasimo (voedsel- voorziening)Op het vliegveld Kemajoran waren ter begroeting aanwezig de heren Koets en de Villeneuve, en van republ. zijde Hadji Agoes Salim, de rep. minis ter van buitenlandse zaken, bene- vens verschillende leden der rep. delegatie. De heer -Hatta deelde aan Aneta mede, dat hij niet met bepaalde voorstellen naar Batavia was ge- komen. Hij zeide: „Alles hangt van de besprekingen zelf af", en hoop- vol gestemd te zijn wat betreft het resultaat der besprekingen met de heer Van Mook. Heden te 17 uur Bataviatijd zal hij met de lt.-gouv.-generaal een priv4 gesprek hebben. De .Nieuwsgier' gaf een interview van een Amerikaans correspondent van de ..Christian Science Monitor" met Moh. Hatta weer, volgens het- welk Hatta's voorstellen o.m. zou- den neerkomen op: a. aanvaarding van een suggestie der C.V.G.D. met betrekking tot het houden van ver- kiezingen voor de constituerende KOOPMAN Burgemeester d' Ailly ver- toeft in New York, compleet met ambtsketen en hoge hoed, ondanks de daar heer- sende hitte. Maar behalve zijn waardig- heid heeft hij ook de koop- mansgeest van Amsterdam niet vergeten mee te nemen en zo verkocht hij 500 speld- jes ten bate van het kank^r- fonds bij opbod in de Neder- landse club. Het eerste speldje ging weg voor 250 dollar en het tyeede brachf 420 dollar op. Dank zij misschien de hoge hoed. „La Libre Belgique" meldt het overlijden in Zuid-Afrika van de Vlaamse priester-dichter Cyriel Ver- schaeve, die in 1874 te Ardooie werd geboren. Cyriel Verschaeve, die tijdens de bezetting voorzitter was van de Vlaams-Duitse cultuurgemeenschap, volgde in 1944 de Duitsers bij hun terugtocht en vestigde zich in Duits- land. Door de persoonlijke bemiddeling van Maarschalk Smuts werd hij na de capitulatie met een speciaal vliegtuig naar Zuid-Afrika overge- bracht, waar hem asyl werd ver- leend. vergadering; b. erkenning de jure door de republiek, gedurende de overgangsperiode, van de Ned. sou- vereiniteit, met dien verstande, dat het de facto-gezag in Indonesische handen berust; c. vermijding van uitbreiding van de buitenlandse be- trekkingen der republiek, doch handhaving van wat tot dusver wat dit betreft werd opgebouwd, als een bijdrage tot de diplomatieke dienst der toekomstige verenigde staten v. Indonesie aldus dit interview. BRUSSEL, 16 Juni (Reuter) Vandaag zullen ongeveer 250.000 arbeiders in de Belgische metaal- industrie het werk neerleggen. daar de onderhandelingen tussen de re gering en vertegenwoordigers der arbeiders. gisteravond werden afge broken. De arbeiders eisen een loonsverhoging van 5 pet. en een premie van 5 pet. van hun basis- lonen, die zij sinds het begin van dit jaar voor „trouwe opkomst" ont- vingen. In de Dinsdag gehouden vergade ring van de Prov. Staten van Noord- Holland is ir. S. J. Rutgers (CPN) gei'nstalleerd als lid van de Prov. Staten, als opvolger van de heer A. J. Koejemans. De heer Groen (KVP) werd oP- nieuw gekozen als buitengewoon lid van Ged. Staten. De talrijlfe overige punten der agenda werden commis- soriaal gemaakt, waarna de verga dering werd verdaagd tot 6 Juli. BATAVIA, 15 lunl (A.P.) Dr. Mohammed Hatta, de Indonesi sche premier, zal, naar verwacht wordt, Woensdag vergezeld van zijn adviseurs in Batavia aankomen, voor een aantal confe rences met dr. van Mook en zijn adviseurs en de leiders van de Nederlandse onderhandelingsdelegatie. Dit werd vandaag van Nederlandse zijde meegedeeld. Waarnemers zien in de uit- nodiging van dr. van Mook om met Hatta te confereren, een poging, een tegenzet te doen tegen een regeling, afkomstig van het Amerikacmse lid van de Commissie van Goede Diensten, C. Dubois, met steun van het Australische lid T. K. Critchley, die door de Nederlanders beschouwd wordt als een voorbijgaan aan de onderhandelingsdelegaties. Daar over de manoeuvres van al ien die er bij betrokken zijn een sluier van geheimzinnigheid ligt, is het moeilijk nauwkeurig vast te stellen hoe de stand van de onder handelingen van een Nederlands Republikeinse regeling is, maar het lijkt er op, dat de toestand zich zal verscherpen tot een vinnige strijd met aan de ene ziide Nederland en de Nederlands-Oost-lndische rege- ringen en aan de andere zijde de Amerikaanse en Australische leden van de commissie van goede dien sten. Naar van zeer betrouwbare ztjde bericht wordt, hebben Du bois en Critchley een voorstel voor een algehele regeling ont- worpen, waarvan de btjzonder- heden nog niet bekend gemaakt zijn. Men zegt echter, dat tn dit voorstel een oplossing aan de hand gedaan wordt voor het uit de weg ruimen van alle struikel- blokken lnzake de eis van de Re publikeinse eis van souvereiniteit gedurende de interim-periode, dus voor de vestiging van de Verenigde Staten van Indonesie, en het handhdven van de republi keinse buitenlandse betrekkingen, door de interim-periode kort te maken. Woordvoerders hebben verklaard dat het voorstel ingegeven is door de toenemende overtuiging, dat het de Nederlanders bij de onderhande lingen niet voile ernst is, daar zij doorgaan met hun eigen program- ma voor de vestiging van een fede rate regering met de republiek en de indruk dat de republikeinse re gering niet in staat zal zijn eniger- lei regeling ten uitvoer te brengen, waardoor het land waarschijnlijk opnieuw een toneel van strijd zal worden. Her Belgische lid Herremans, heeft geweigerd in te stemmen met het Amerikaans-Australische voor stel en heeft zich dus losgemaakt van de daaruit mogelijk voort- vloeiende stappen. De Sovjet-Unie heeft het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken doen weten, dat de regering der S.U. er in toestemt, op 30 Juli een conferentie van de vier grote mogendheden en de Donaustaten te houden. Het voor stel om deze conferentie te Bel- grado te houden acht de S.U. ech ter niet aanvaardbaar, omdat de Joegoslavische regering de Sov- jetrussische heeft doen weten, dat de noodzakelqke faciliteiten voor een dergelijke conferentie op die datum moeiluk verleend zul len kunnen worden. De S.U. gaat er eveneens mee accoord, dat Oostenrijk-met raadgevende be voegdheid wordt uitgenodigd. Rusland stelde voor de conferen tie te houden in de hoofdstad van een der andere Donau-landen van het Russische blok. Volgens de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie stamt het voorstel tot het houden van de conferentie te Belgrado oorspron- kelijk van Rusland. Sinds de Amerikaans-Sovjetrus- sische uitwisseling van zienswijzen van enkele weken geleden is dit de eerste maal, dat Moskou er in heeft toegestemd met de V.S. besprekin gen te voeren over wat Marshall „een specifiek onderwerp" heeft genoemd. Amerika stelde de vorige maand 30 Juli voor als datum voor de con ferentie om te trachten in deze zaak die sinds het einde van de oorlog hangende is op gang te brengen. De Donau is de voornaamste ver- keersweg tussen Oost- en West- Europa. Medegedeeld door het K.N.M l te De Bilt. geldig tot Donderdagavond VRIJ VEEL WIND Aanvankelijk tiidelijke opkla- ringen, maar morgen weer toenemende bewolking met later op de dag plaatselijk enige regen. Matige, nu en dan vrjj krachtige wind tus sen West en Zuid. Welnig verandering van temperatuur In de vredesverdragen met de satelliet-staten van de as werd een overeenkomst over vrije navigatie van de Donau geeist en men zal de ze op 'de conferentie in Juli trach ten te bereiken. De perschef van het departement van buitenlandse zaken, Michael Mc Eermott, antwoordde op de vraag of hij het Russische antwoord beschouwde als een teken van een meer tot samenwerking geneigde houding van Moskou: „Wij geven er geen interpretatie van". Hij zei, dat het departement van buiten landse zaken met^spoed de nodige aandacht aan de nota zal schenken. In Maart j.l. maakte Rusland er in een nota bezwaar tegen een da tum vast te stellen voor de Donau- conferentie zolang er nog niet be- slist was over Oostenrijk's status. Op 8 Mei wees Moskou Oosten- rijkse deelneming van de hand, evenals de gedachte om in Washing ton voorbereidende besprekingen te voeren, doch liet weten bereid te zijn deel te nemen aan een confe rentie op 30 Mei, waarbij Oostenrijk niet aanwezig zou zijn. In het groot-auditorium van de Rijksuniversiteit te Leiden werd in een plechtige Senaatszitting. die door talrijke genodigden en belang- stellenden werd bijgewoond, het ere-doctoraat in de Letteren en Wijsbegeerte verleend aan Prof. dr. William Ernest Hocking van Har vard University (V.S.), die gedu rende het academiejaar 19471948 als eerste gasthoogleraar in het ka- der vah de samenwerking tussen Harvard University en de Universi teit te Leiden colleges aan deze laat- ste Universiteit heeft gegeven. De Rector-Magnificus. prof. mr. J. C. van Oven, merkte hierbij op, dat ditmaal voor het eerst in de ge- schiedenis van de Academie een ere-doctoraat werd verleend aan iemand, die zo kort geleden nog zelf lid van Academische Senaat was geweest. De Senaat gevoelt voldoening, dat het haar gegeven is het hoogste universitaire eerbetoon te schenken aan iemand. voor wie zij een hoge achting is gaan koesteren, en die zij heeft leren kennen als een vriend. Toen de Nederlanders van het Amerikaans-Australische voorstel hoorden, ontketenden ztf een perscampagne tegen de commis sie en herhaalden zij hun stand- punt, dat de commissie geen recht had voorstellen voor een regeling te doen, tenzjj beide partijen hierom verzocht hadden. Tevens verklaarden zU, dat hun „goede diensten" geen bemiddelingsbe- voegdheid noch actieve interven- tie omvatten. Dubois had de vorige week per- soonlijk een onderhoud van een half uur met van Mook, waarbij hij waarschijnlijk het Amerikaans Australische voorstel aanbood. Van een zijde, die nauwe betrekkingen met van Mook onderhoudt, werd te kennen gegeven, dat van Mook aan Dubois megedeeld had, dat hij de procedure niet juist vond, daar zii in feite aan de onderhandelaar, voorbij gaat. Daar men inmiddels vernam, dat Hatta van het AmerikaansAustra- lisch plan op de hoogte gesteid was. heeft van Mook hem een uitnodi- ging voor een persoonlijke confe rentie gezonden. De Nederlanders vrsgen zich thans af, of Dubois het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken in de rug heeft en zij hopen oprecht, dat Dubois' pogingen door Washington gedesavoureerd zullen worden. Van Nederlandse zijde wordt openlijk verklaard, dat het Ameri kaansAustralische plan voor de Nederlanders volkomen onaan vaardbaar is. In deze stand van zaken is de kwestie van de Sovjet-Russische in- stemming om consuls met de repu- 'bliek uit te wisselen geheel op de achtergrond geraakt. Men heeft er reeds langer dan een week ternau- wefnood over gesproken De Neder landse aide memoire, die twee we ken geleden aan Hatta aangeboden werd en waarin een republikeinse verklaring geeistwerd over het standpunt betreffende de kwestie van de souvereiniteit en de buiten landse betrekkingen, is eveneens naar het tweede plan verschoven. Van Nederlandse zijde werd het antwoord van de republikeinen „vaag en onbevredigend" genoemd. De aanwijzing van een bon voor twee eieren voor alle leeftijdsgroe- pen op 25 Juli zal een week worden vervroegd, zodat de bonnenlijst van deze week deze bon vermeldt. Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan Branca Simons en W. J. H. Houthuys, uit Amsterdam. Beiden tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Ge- rechtshof te Amsterdam. De dood straf is ten aanzien van beiden ver- wisseld in een levenslange gevan- genlsstraf. Het enige tijd geleden gevoerde overleg tussen de overheid en het georganiseerde bedrijfsleven (Horeca) heeft geleld tot een nieuwe regeling voor de verzor- ging der maaltijden e.d. in hotels, restaurants, enz. Volgens de nieu we voorschriften mogen warme maaltijden in het algemeen uit voorgerecht, soep, hoofdschotel en toespijs of fruit, bestaan. Het toe- voegen van een vijfde gang is slechts toegestaan, indien deze bestaat uit oesters, kievitseieren, verse kreeft, asperges, harlng of fruit Buiten de hoofdschotel mag geen vlees worden verstrekt bij of ver- werkt in soep of nagerecht. Bij de bereiding van aardappelen mogen geen voedingsvetten worden ver- werkt, zodat gebakken aardappelen van het menu verdwijnen. Het ver- bruik van voedingsvetten wordt beperkt. Zo mag boter-saus slechts worden verstrekt bij de hoofdscho tel. Botersaus moet minder dan 50% voedingsvetten bevatten. Gesmol- ten boter mag niet verstrekt wor den. In of bij de toespijs mag geen voedingsvet worden verwerkt of verstrekt. De vleesportie per warme maal- tijd voor de volksrestaurants en caf^taria's (prijsklassen a en b) wordt gebracht op 75 gram (vers gewogen zonder been) of llz"> gram (vers gewogen, met been). Voor de restaurants der overige prijsklassen wordt de vleesportie t per warme maaltijd gebracht op 90 gram, resp. 135 gram. Het aantal dagschotels op de menukaart mag ten hoogste tien bedragen. Voor de koffiemaaltijd geldt een maximale vleesportie van 50 gram Marie Spaak, de 21-jarige dochter van de Belgische minister-president, is Dinsdag in het huwelijk getreden met Michael Palliser van het Britse departement van buitenlandse za ken. Politiemannen vormden een eerewacht voor het stadhuis van St. Gilles (Brussel). waar het burger- lijk huwelijk plaats had in tegen- woordigheid van de vader van de bruid en vice-admiraal Sir Arthur Francis Eric Palliser, de vader van de 26-jarige bruidegom. Na de hu- welijkssluiting in het stadhuis begaf het jonge paar zich terstond naar de nuntiatuur. waar het huwelijk werd ingezegend door Mgr. Cento, de pauselijke nuntius. Ambtenaren der Invoerrechten en Accijnzen hebben een grote smok kelhandel in tapijten ontdekt. Naar schatting zijn er verscheidene dui- zenden tapijten mee gemoeid. Onge veer 50 personen zijn bit deze smok kelhandel betrokken. Ruim 10 ar- restaties zijn verricht. De hoofdda- ders zijn de gebroeders M. uit Chaam, die met familieleden in Chaam en trawanten uit Oosterhout en Dongen een bende hadden ge- vormd. Zij had in Oosterhout een 'magazijn, van waaruit de tapijten per auto naar het Westen werden vervoerd. en/of 15 gram voedingsvetten. Het aantal vleesloze dagen blijft ge- handhaafd op twee, namelijk Dins dag en Vrijdag. Voorts is het verboden gerechten. geheel of gedeeltelijk bestaande of bereid uit vlees met eieren in her- kenbare vorm, te verstrekken. Dit verbod geldt alleen niet voor uit- smijters. Het verstrekken van be- legde broodjes met vlees blijft toe gestaan met een hoeveelheid vlees volgens reeds bestaande normen. Het verstrekken van koffie of thee als drank is slechts geoorloofd, indien in de betreffende inrichting gelegenheid bestaat, koffie en thee per kop te betrekken, dus niet uit- sluitend per potje of met complet. Bij thee-complet of koffie-complet mag ten hoogste 40 gram gebak of koekjes worden verstrekt. De nieuwe regeling maakt het mogelijk ook tegen de verbruiker, die zich zijnerzijds niet aan de voorschriften houdt, op te treden. Radio Vaticana meldt uit Londen, dat Kardinaal Mindszenty besloten zou hebben onderhandelaars te stu- ren om met de Hongaarse regering besprekingen te voeren naar aan- leiding van de kwestie der nationa- lisatie van het onderwijs. Maandag- avond, zo meldt Radio Vaticana verder, heeft de Hongaarse politie nog een processie van vele duizen- den katholieken in de Hongaarse hoofdstad uiteengejaagd. De deel- nemers protesteerden bij de pojitie tegen deze handelwijze. Talrijke personen werden daarop gearres- teerd. Verder verneemt Radio Va ticana uit Monte Carlo, dat naar aanleiding van de opening van het parlementair debat over de natio- nalisatie in geheel Hongarije, H. Missen zullen worden opgedragen om Gods bijstand in de strijd voor het behoud der bijzondere scholen te vragen. De klokken der kerken zullen dan in het gehele land 15 minuten lang geluid worden. Verschillende uitlatingen van communistische leiders geven te kennen, dat binnen enkele weken. ondanks de krachtige katholieke oppositie de bijzondere scholen in Hongarije genationaliseerd zullen worden. In sommige kerkelijke kringen te Budapest is men van mening (aldus meldt A.P.) dat de onderhondelin- gen tussen kerk en regering binnen een paar dagen zullen beginnen. De nationalisatie van 4813 scho len, meer dan de helft van het totaal aantal scholen in Hongarije. staat op het spel. De Calvinistische en de Evangelische kerk, die slecKts weinig scholen bezitten, bieden weinig tegenstand. Volgens A.F.P. zou de Bisschop van Csanad. Mgr. Hamvas, die met een opdracht naar het Vaticaan is geweest. te Boedapest weergekeerd zijn met richtliinen van de H. Stoel. ..waarbij aan Kardinaal Mindszen- thy de raad wordt gegeven een min der onverzoenlijke houding aan nemen jegens de staat". WASHINGTON, 16 Juni (A.P.) De Amerikaanse senaat heeft gister avond laat besloten voor het pro- gramma der buitenlandse hulpver- lening de basis van 12 maanden te herstellen in plaats van de basis van 15 maanden, waarvoor het huis van afgevaardigden zich heeft uitge- sproken. De Amerikaanse senaat heeft ver- volgens vanochtend vroeg met 64 tegen 15 stemmen besloten het be- drag van de hulp aan het buiten- land, dat door het huis van afge vaardigden drastisch was verlaagd, te brengen op 6.125.710.228 dollar voor een tijd van twaalf maanden. Het bedrag waartoe het huis besloot was 5.980.710.228 dollar voor 15 maanden. Het wetsontwerp gaat nu ter goed- keuring terug naar het huis van afgevaardigden. Men zal trachten het huis te bewegen het ontwerp, zoals dit door de senaat is gewijzigd, te aanvaarden. De politie te Aalborg heeft bekend gemaakt, dat er drie-en-dertig licha- men van het wrak van de Deense stoomboot ..Kjoebenhavn" geborgen en ge'identificeerd zijn. Het schip is gezonken, nadat het nabij Jutland op een mijn was gelopen. Er worden nog vijftien personen vermist. Het aantal geredden be draagt 258. Volgans vroegere berichten zou 't aantal passagiers van de „Kjoeben- havn" 400 zijn geweest, maar de directie der Maatschappij deelde mee, dat dit ..slechts op schattingen der officieren" berustte. In verband met de korte reis van Kopenhagen naar Aalborg waren geen passagiers- lijsten aangelegd. Het onderzoek naar de oorzaken van de ramp vindt voortgang. heeft schriftelijk antwoord ge geven op een aantal vragen, die de laatste tijd in de pers en op ver- gaderingen zijn en worden gesteid. Dit schriftelijke antwoord is blijk- baar alleen aan de grote pers toe- gezonden, de hele grote dan. Tal van bladen hebben niet het genoe- gen gehad, een afdruk van dit rond- schrijven te ontvangen. Ook wij niet. Toch staan er in dit rond- schrijven wel interessante dingen, die stellig ook voor onze lezers van belang zijn en toch bestaat er aan het departement een persdienst, waarvan het ons niet bekend is, dat zij alleen ten gerieve van be paalde bladen is ingesteld!Maar dit tussen haakjes. De minister constateert, dat er momenteel verschillende factoren werken in de richting van een ont- spanning tussen lonen en prijzen. Hierdoor zou aanpassing van de huren en vermindering van de subsidies op levensmiddelen in de toekomst mogelijk worden. Welke zijn die verschillende fac toren? Op de eerste plaats de vrij grote mogelijkheid van een verdere daling van prijzen op de internationale markt. Op de tweede plaats een begin van concurrentie in het bedrijfsleven, op de derde plaats de verwachting van een ruimere arbeidsmarkt. Het zijn dus drie factoren, die nogal tamelijk in de toekomst leven. Nu kan met voldoening geconsta- teerd worden, dat er inderdaad sprake is van internationale prijs- daling. Men zal zich herinneren, dat het uitblijven van deze, indertijd verwachte daling, de spanning tus sen lonen en prijzen in de hand gewerkt heeft. De regering hield wel de lonen in de hand. Aaar niet de prijzen, tenminste niet in die zin, dat de verlagingen tot stand kwa- men, die tegenover de loonstop nodig waren. Dat er een begin van concurren tie is in het bedrijfsleven en dat deze minister constateert. dat die concurrentie een prijsdalende ten- denz kan hebben, is vervolgens een factor, welke wij om meer dan 6dn reden met vreugde weer in het economisch leven van dit moment zien verschijnen. Hoe meer concur rentie binnen redelijke grenzen uiteraard hoe beter, ook voor de prijzen, indien de Prijsbeheersing tenminste de teugel wat meer laat vieren. Tenslotte de verruiming van de arbeidsmarkt. >Dat de productie is toegenomen, werd ook geconstateerd in egn rapport van de interdepar- tementale commissie inzake de loon- en prijspolitiek, dd. Mei jl. door het Departement van Sociale Zaken uit- gegeven. Daarin werd echter ook opgemerkt, dat ..de arbeidsproduc- tiviteit in de nijverheid nog lang niet op het vooroorlogse peil is ge- komen, doch nog ongeveer een vijf de daar beneden blijft". Intussen mag het tot voldoening strekken, dat de huidige minister van economische zaken een afne- mende spanning tussen lonen en prijzen waarneemt en daarin ziet een begin van definitief herstel. Wij leven nog in een tijd van ..schijnwelvaart". Dat zegt niet al leen minister van' den Brink, maar dat zei ook minister Drees op de onlangs gehouden persconferentie waar wel de gehele pers was uit genodigd. mijne heren van Econo mische Zaken! en dat begrijpt ook een ieder, die niet met oog- kleppen rondloopt. Het moge de regering gegeven zijn, onder leiding van de huidige minister van economische zaken. de weg van de „schijnwelvaart" defi nitief te kunnen verlaten en de weg van de meer werkelijke welvaart tot zegen van ons vaderland in te slaan!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1