Onze handel met Duitsland .iSsSE: I DWAZEANNE Kruideniers dringen aan op hogere handelsmarges De mening van Prof. Langemeyer over het geval-Schreieder Suiker voorlopig nog niet zonder bon RADIO Coordinate gewenst Campagne Velen verdienen minder dan een arbeider Zei U iets? Ook de jam blijft gedistribueerd Te doorzichtig NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 16 Juni 1948 PAG. 3 Weekstaat Ned. Bank Bankbiljettencirculatie weer verminderd De bloemkool-storm Geen hogere prijzen in het seizoen Qe Hoge Road en het Zondagsrijverbod „Beynes" in 1950 naar Beverwijk Belgische militaire waarnemers naar Indie Jaarlijks worden door het stormweer duizenden basaltblokken van de afsluitdyk weggeslagen. In de zomermaande.n wordt de geleden schade hersteld. Thans zijn de herstelwerkzaamheden in voile gang: het dijkgedeelte van de voorgrond is weer gereed, het aansluitende gedeelte wordt bijgestort. VERZET TEGEN DE „KOUDE SANERING" Arbeidsmobilisatie in Israel Jonge boeren te Londen bijeen VRIJGESPROKEN van medeplichtigheid aan bomaanslag Sanatorium „LommerrijkM wordt opgeheven Nieuwe inschrijving Java-tabak De commissie voor Aruba Java-China-paketvaart 9 pCt. dividend De handelsovereenkomst' met Rusland Te Richmond in Engeland werd een Royal Horse Show gehou den. H.K.H. de Hertogin van Gloucester bracht met haar beide zoons Prins Richard en Prins William een bezoek aan de tentoonstelling. „Laat ons vrienden zijn", zegt Prins Ri chard tegen de vierjarige Tiana Heal, het jongste lid van de Richmond Horse Show Society. Regeringsdelegatie Int. Arbeidsconferentie PROGRAMMA R.K. E.H.B.O. zelfstandig Giften voor Rode Kruis uit geblokkeerd tegoed FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN Voor een honderdtal zakenlieden uit Hollands Noorderkwartier hield gister mr H. van Meer op uitnoeft- ging van de Kamer van Koophan- del een causerie over de handel met Duitsland. De burgemeester van Alkmaar, mr dr H. J. Wijtema, behoorde on- der de genodigden en sprak voor de lunch, die aan de causerie voor- afging, nadat de heer W. Arntz hem had welkom geheten, ook een enkel woord; hij zei een goedee verstand- houding en nauwe betrekkingen tussen overheid en bedrijfsleven op hoge prijs te stellen; wanneer wij daarbij uitgaan van de juiste per- soonlijke verhoudingen, dan zal er altijd een goede oplossing te vinden zijn, vooral, wanneer men elkander met vertrouwen tegemoet treedt. Mr. Van Meer sprak over de be- middelende taak van de Trustmaat- schappij bij onze handel op Duits land; deze Trustmaatschappij zal nlet verdwijjien voor er weer nor- male handelsbetrekkingen tussen beide landen zullen bestaan. Na de oorlog hebben wij in Duitsland te maken met drie gebieden. de Fran- se, de Russische en de Engels-Ame- rikaanse zone. Daar de Fransen hun zone als wingewest beschou- wen, ontvangen wij in ruil voor haven- en scheepvaartdiensten en aardappelen slechts industriepro- ducten in beperkte verscheidenheid. Wij kunnen hier niet kopen wat wij willen. Ook in de Russische zone heeft het particuliere bedrijfsleven plaats gemaakt voor gemeenschapsbe- drijfsleven. De Engels-Amerikaanse zone is een belangrijk afzetgebied, omdat hier het Roergebied en de havenste- den Hamburg en Bremen liggen; het is een afzetgebied, waaruit wij industrieproducten betrekken. Er bestaat met deze zone nog geen handelsovereenkomst. De Trustmaatschappij koopt in Duitsland de goederen,- die op grond van de dollarovereenkomst gekdcht mogen worden; daarom moet het evenwicht in de handels- balans gehandhaafd worden. In de handelspolitiek spreken politieke factoren ook een woordje mee. Toch is de handelspositie voor ons niet ongunstig. In 1938 expor- teerden wij voor 275 millioen, 100 millioen werd ontvangen voor Rijn- diensten; vroeger konden wij daar goederen voor betrekken. hetgeen nu niet meer het geval is. Levering van producten van eigen bodem is alleen mogelijk op zuiver commerciele overwegingen. Wat de andere producten betreft, is er evenmin een kwe«tie van vraag en aanbod. Ameri1 die het voedsel voor Duitsland moet beta- len. gaat hier volgens zijn eigen zakjEjli.jke inzichten te werk, daar- bi.i rekening houdend met de we- reldmarktprijs. Het is het streven van de Trust maatschappij om de diverse groe- pen van exporteurs tot overeen- stemming te brengen; men moet inzien, dat het noodzakelijk is, om in Duitsland te verkopen, om er te kunnen kopen. Vcgjr vis-export zijn er weinig mogelijkheden, daar En- Voor het eerst deze maand is de biljettenomloop van de Nederlandse Bgnk, blijkens de verkorte balans per 14 Juni, behoorlijk gedaald, na-. dat vorige week de gebruikelijke grote vermindering achterwege was gebleven. Na onder invloed van de ultimo te zijn gestegen tot 2947.4 millioen gulden, heeft de circulatie thans het peil bereikt van 2924.5 millioen. hetgeen nog ruim 32 mil lioen gulden boven de stand is van de bankstaat van 24 Mei. De geld- markt is aan de ruime kant en dag- geld is Vrijdag jl. teruggelopen van 1 procent tot 3/4 procent. Deze ruime positie van de geldmarkt blijkt uit het feit, dat de. beleningen hog verder zijn ingezakt en tot 146.4 millioen. Terwijl de goudvoorraad ongewijzigd is gebleven. vertoont 't zilver een vermindering^ tot bene- 1 millioen. In de devieztehsituatie is in zoverre enige wijziging gekomen. dat het totaal der vorderingen op het huitenland met 3 millioen gul den en de diverse rekeningen de- betzijde met 20 millioen gulden zijn verminderd. In het Westland is, zoals gemeld, een bloemkoolstorm opgestoken. Maandag werden aan de Delftse groentenveiling 30.000 kisten met 350400.000 bloemkolen aangevoerd De gehele nacht heeft men doorge- werkt om de bloemkool vjoor ver- zending gereed te maken en in aller- ijl zijn vrachtauto's gerequireerd, om stagnatie in het vervoer te voor- komen. De secretaris van de vei ling, de heer N. van Spronsen schreef deze grote aanvoer toe aan de gunstige weersomstandigheden. Overigens meende hij wel, dat deze ..storm" over enkele dagen zal lu- wen. De prijzen dalen sterk, doch practisch wordt er niets doorge- draaid. Ook van de zijde van andere Westlandse veilingen komen berich- ten over zeer grote aanvoeren. In verband met het door brand ver- nielen van de veilingloods te Hon- selersdijk geniet deze veiling thans voorrecht bij het vervoer. AL WEER zo'n vreemd, on- Nederlands woord, maar wat het betekent, zien we in deze weken links en rechts, onder eji boven en opzij en van voren en van achteren rondom ons. De verkiezingen zijn op komst en propaganda-biljetten zijn aangeplakt aan muren en schuttingen en zijn te lezen voor de ramen van winlfels en woningen. De papier en strijd rond de stembus is ingezet. Onze Katholieke Volkspartij komt met haar goed-geslaagde leus op voor de rechten van het gezin. Voor de belangen van het gezin. Dat is spijkers met kop- pen slaan! Het gezin, het is de glorie van ons Katholieke volks- deel. Het is de eel, de kiem, de grondslag voor heel de burger- lijke samenleving. Voor het ge zin moeten we opkomen bij de verkiezingen. U weet dus op welke lijst U stemmen moet. MARCUS geland hier een voorsprong heeft; op boter-export is voorlopig geen kijk, omdat de Amerikanen de goedkopere margarine voordeliger achten. Onze cacao is ook te duur voor Duitsland. Voor onze kaas, waar de Duitsers op wachten, is er misschien in de toekomst weer een kans; zeker als de Duitsers het weer zelf voor het zeggen hebben. De Overzeese. Oost-Europese en de Amerikaanse markten zijn voor lopig voor Duitsland ultgesloten; daarom zijn Nederland en Frank- rijk met hun overzeese gebiedsde- len voorlopig de voornaamste lan den, waar Duitsland aan kan leve- ren. Wederinschakeling van Duits land in de wereldhandel en de we- reldproblemen is in het belang van Europa en ook in het belang van Nederland. Bij de beantwoording van enkele vragen uit zijn auditorium zeide Mr v. Meer nog, dat er voor bloem- bollenexport naar Duitsland voor lopig nog weinig kans is; het gaat np nog over uitwisseling van es- sentiele producten. Voerts deelde spr. mede, dat onze tuinbouwpro- ducten in Duitsland zeer geappre- cieerd worden, omdat zij van goede kwaliteit zijn. Na nog enige cijfers. waaruit bleek, dat de betalingsbalans er momenteel gunstig voorstaat, be- sloot spr. met de conclusie, dat co ordinatie van in- en verkoop in het belang is van de wederzydse han delsbetrekkingen. De prijscontroledienst vestigt er de aandacht op. dat door bedrijven met z.g. se^zoenexploitatie slechts de wettelijk toelaatbare prijzen in rekening mogen worden gebracht. Aan de exploitanten van tenten. krameq, stallingen e.d. op het strand in kampeercentra of bij bijzondere gebeurtenissen wordt dus niet bij wijze van uitzondering toegestaan een hogere prijs te berekenen. De Hoge Raad heeft arrest gewe- zen in de zaak van de officjer van Justitie te Groningen contra mr. N. J. Polak aldaar, die door de recht- bank te Groningen met vernietiging van een vonnis van de kantonrech- te aldaar is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van het verbod om op Zondag te rijden. De Hoge Raad heeft op grond, dat de rechtbank mr. P. van een ander feit heeft vrijgesproken dan was ten laste gelegd het beroep ontvankelijk verklaard en aangezien de recht- hank njet op de grondslag der ten lastelegging heeft beslist, het von nis vernietigd en de zaak verwezen naar het Gerechtshof te Leeuwarden Het reusachtige bedrijf van de N.V. Beynes Rijtuigenfabriek aan het Haarlemse stationsplein zal be gin 11)50 naar Beverwijk verhuizen, waar de eerste werkzaamhe^en aan het nieuwe fabrieksgebouw zijn be- gonnen. De gemeente Haarlem heeft plan- nen om de ruimte, die hierdoor aan het stationsplein vrij komt, te ge- bruiken voor een rianter stations- omgeving en parkeerruimte voor de talrijke stadsbussen, die de tram hebben vervangen. BRUSSEL. 15 Juni (Belga) De overste Meuleman en de kapitein Jonckheere, die aangewezen zijn om de groep militaire waarnemers van de C.V.G.D. in Indie te verster- ken, hebben heden Brussel verla- ten om zich naar Batavia te bege- ven. De overste h^pulqman zal op- treden als leider van de Belgisphe militaire vertegenwoordiging bij de C.V.G.D. De drie kruldenlersvakorganisa- ties, hi. de Alg. Ned. Kruideniers- bond, de Ned. Chr. Kruideniers- bond en de Ned. R.K. Kruideniers- bond, hebben zich tot de minis ters van landbouw, visserij en voedselvoorziening en van econo- mische zaken gewend met een adres met bijgevoegde memorie van toelichting inzake de naar de mening der organisaties onhoud- bare lage handelsmarges, welke gelden voor de kruidenierszaken. De kruideniersorganisaties con- stateren, dat het h.i. op grond van de cijfers onomstotelijk vaststaat, dat het bij de huidige detailhandels- marges onmogelijk is, ook voor goed geleide, efficiente ondernemingen, om het kruideniersbedrijf in stand te houden, of tot een zodanig onder - nemersloon te geraken, dat daaruit een gezin zou kunnen worden on- derhouden. De drie bonden dringen er met klem bij de genoemde mi nisters op aan op de meest korte termijn de totstandkoming van de verbetering van de handelsmarges over de gehele linie voor de krui deniers te willen bewerkstelligen. De cijfers van het Economisch Instituut voor de Middenstand be- treffende de economische toestand in de kruideniersbranche, die via een in de tweede helft van 1947 ingesteld onderzoek werden ver- zameld, wijzen uit hoe hoog de nood van de kruideniers gestegen is, al- dus het adres. Deze cijfers tonen aan, dat de kruideniersondernemingen met ver- lies werken, waarbij er op gewezen wordt, dat bij bedoeld onderzoek werd gerekend met een onderne- mersloon, waarvoor niet of nauwe- lijks een betaalde werkkracht kan worden gehouden. De drie bpnden hebben zich overigens op 't stand- punt'gesteld, dat het ondernemers- loon. zoals dit in de calculates wordt opgenomen. onaanvaardbaar is, omdat het in geen enkel opzicht voldoet aan de normen voor een redelijk ondernemersinkomen. In een goed geleid bedrijf behaalt de kruidenier zelfs bij een omzet van f 1500 per week (dat is een zeer goede zaakl nog niet het loon van een arbeider. De adressanten uiten de overtui- ging, dat de overheid in haar opzet om de prijzen van het levensmid- delenpakket laag te houden, met betrekking tot de kruideniersbran che te ver gegaan is en hierdoor de lasten. welke moeten drukken op geheel de bevolking, speciaal legt op een bepaalde groep ondernemers, nl. de kruideniers. De kruideniers stellen zich verder te weer tegen de z.g. „koude sane- ring". waarbij door de lage prijs- vaststellingen. dus door directe over- heidsmaatfegelen zelf, de midden- standsbedrijven verkommeren. Hier. aan wordt toegevoegd, dat die lan- Ik las een brief van het Eco nomische Departement over de regeling van prijzfin ener grote industriele firma, ergens in Ne derland. De bestaande toestand, zo las ik, komt hierop neer, dat de firma op de productie van haar artikel beduidende verlie- zen lijdt, hetgeen uiteraard in redelijkheid niet kan worden gevergd! Zo stond het er. En dat is eigejilijk heel natuurlijk, want wie wefkt er nou graag met verlies. Al zou iemand zo gek zijn, om het graag te willen, je houdt het niet lang vol. En toch moest ik even denken aan tal van gevallen in de agrarische sector, waar vele producenten denfc eens aan de tuinders! dikwijls met verlies werken en werkten. Toen heeft het vaak heel lang geduurd, voor en al- eer de betrokken autoriteiten tot de conclusie kwamen, dat zoiets „uiteraard in redelijkheid niet kan worden gevergd". O neen, ik wil niet opnieuw oude won- den van ongelijke behandeling van landbouw en Industrie open h^len, de uitvoering van de mo- tie-Groen heeft heel wat goed gemaakt, maar lang niet alles. Juist daar heeft men ten aan- zien van de tuinbouw de bedoel- de „uiteraarde redelijkheid niet ingezien. Dat is jammer geweest en ik wou het toch even zeg gen TEL AVIV, 16 Juni (A.P.) Van- daag is een decreet gepubliceerd, krachtens hetwelk alle mannen tot de leeftijd van 55 jaar en alle vrou- wen tot de leeftijd van 50 jaar ge- mobiliseerd kunnen worden voor arbeid in fabrieken en op 't land. Zij, die dit bevel niet zullen ge- hoorzaqien, zullen gestraft vorden met 10 jaar gevangenisstraf of een boete van 2000 pond. Prof. mr. G. E. LangemeUer, advocaat-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie, heeft in ant- woo^d op een vraag van het ANP naar zijn mening over de kwes- tie-Schreieder het volgende ver klaard: „Mijj> bevoegdheden be- p^ken zich s/rikt tot zaken, die in cassatie aanhangig zijn, en zo ken ik de zaak-Schreieder slechts uit dagbladberichten. Een defini- tieve mening heb ik dus niet. Wel is mij opgevallen, dat bij lezing van hetgeen tegen Schreieder ge- schreven is, ik niets aantref, dat stellig een oorlogsmisdjjjf zou op- lcveren in de zin van het Agree ment en Charter van Londen, waarnaar onze wet verwijst. Dat in het aangevoerde stellig ge£n oorlogsmisdrijf kan liggen, kan ik zonder kennis van het dossier niet zeggen. Mijn indruk is, dat men te weinig bedenkt, dat er voor een Duitse ambtenaar heel wat dingen niet strafbaar zijn, waaiwoor een Nederlander, indien hij er aan zou hebben medegewerkt, zelfs de dood- straf zou hebben kunnen krijgen, wegens hulpverlening aan d e v ij a n d. Ik heb nu en dan de opmerking vernomen, dat Schreieder reeds strafbaar zou zijn wegens zijn be- bevoi Hert equal bruinen (Advertentie) Te Londen is Dinsdagavond een international conferentie van jonge boeren geopend. waaraan vertegen- woordigers van 17 landen deelne- men. Ook Nederland is vertegen- woordigd, naast o.m. Austrdlie. Bel- gie, Canada. Frankrijk, Luxemburg, Noorwegen. Engeland en de V.S. Tom Williams, de Britse Minister van Landbouw, presideerde. den, waar geen gezonde midden stand meer wordt gevonden, sociaal er ellendig aan toe zijn en politiek veel eerder bloot staan aan een dictatuur, dan landen waarin een gezonde middenstand in staat is, om de schokken, politiek en sociaal, op te vangen. Naar wij vernerrien zullen oqk de drm middenstandsbonden zich tot de minivers wenden. DE Suikervooruitzichten Ten aanzien van de laatste tijd herhaaldelijk in de pers met soms grote stelligheid gegeven berichten betreffende het op handen zijn van de opheffing der distributie van jam verklaart het ministerie. dat deze berichten als volkomen uit de lucht gegrepen moeten worden be- schouwd. De distributie van jam berust op de omstandigheid, dat jam behoort tot de suiker-houdende producten. Zij is om deze reden ten nauwste met de noodzaak van distribuering dezer grondstof verbonden. F. G. A. Bakker uit Den Haag, die %oor de rechtbank in Den Haag op 9 Juli j.l. terecht stond, verdacht van medeplichtigheid aan de bemaanslag on de Prinse- gracht. gepleegd op St. Nicolaas- dag 1946, is vrijgesproken. De officier van justitie had tegen hem 10 Jaar geeist. B. was tijdens de bezetting een bekend illegaal werker. Hij behoor de tot de spionnageafdeling van de ..Backard-groep". Hij werd in 1944 gearresteerd, doch is door een won der voor fusillering behoed. Later werkte hij aan het bureau Nationa- le Veiligheid. B. was bevriend met kapitein baron van Heemstra. Men verdacht B. van aanmoediging van de sergeant A. de Boer, die de bommen, bestemd om te vmrden ge_ bruikt tegen door hem politiek en anderzins verdachten, vervaardigde. De rechtbank achtte de medeplich tigheid niet bewezen. Het grote noodsanatorium voor politieke delinquenten ..Lommer- rijk" aan de Witte Kruislaan te Hil- versum, waarin sinds de bevrijding vele honderden aan t.b.c. lijdende gei'nterneerden zijn verpleegd, wordt per 1 Juli a.s. opgeheven. Op 9 Juli a.s. zal te Rotterdam wederom een inschrijving gehouden worden van Java-tabak, grotendeels gei'mporteerd door de firma van Hoboken. Het betreft een party van 60007000 pakken. Suiker is op de wereldmjirkt niet schaars. Er bestaat een relatief overschot, dat wil zeggen een sur plus 'aan voorraden, dat niet is veroorzaakt door verzadiging der consumptiegebieden, maar door de precaire situatie, waarin een aan- tal Europese landen financieel verkeert, aidus het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Tot deze landen behoort ook Ne derland. dat grote zuinigheid moet betrachten bij de be^eding van zijn deviezen. Om deze reden kon voor de talrijke bedrijfstakken, die sui ker als onmisbare gror^jstof behoe- ven, slechts de hoogst nodige aan- vulling op de suikerproductie uit de eigen bietenteelt in het buiten- land worden gezocht. Inmiddels is door het in werking treden der Marshall-hulp een dollar- bedrag te onzer beschikking geko men. De besteding daarvan dient Naar het A.N.P. verneemt, is de commissie voor onderzoek van de toekomstige status van Aruba als volgt samengesteld; Voorzitter: Prof. dr. G. A. van Poelje; leden: dr. J. E. M. Arends. dr. j. R. Arends. R. J. Beauj.on. mr. dr. M. F. Da Costa Gomez, J. E. Croes, dr. W. Ch. de La Try Ellis, J. H. A. Eman. dr. P. Henriquez. C. W. J. Jonckheer, L: A. C. Lacle, mr. L. P. M. Loeff. W F. G. Men- sing. W. R. Plantz, mr. dr. D. Simons en A. E Wever Tot secretaris. tevens lid van de commissie, werd benoemd mr. J. v. Andel Gzn. Tot secretarissen: L. C. M. Kerstens en H. A. Hessling. De benoeming van de heren A. Curiel en Helmiipd is te verwach- ten. Voorts is de commissie gemach- tigd deskundigen aan te wijzen. die dan door de Minister van Overzeese Gebiedsdelen zullen worden be noemd. De leden van de commissie zullen heden de reis naar 'Aruba aanvaar- den in gezelschap van de heer J. A Eman en dr. Da Costa Gomez. De Koninklijke Java-China-pa ketvaart lijn N.V. zal over 1947 een dividend uitkeren van 9 pCt. nauwgezet te worden overwogen. De mogelijkheid is zeker nipt bij voor- baat uitgesloten, dat een deel dezer dollars ten goede zal kunnen ko men aan verhoging van de suiker- import. Van de grootte van deze eventueel te verhogen invoer, en van de opbrengst van de komende eigen bietenoogst, hangen uiteraard de kansen af voor de suiker en daarmede dus voor de suikerhou- dene producten, om uit de distri butie of> de bon te worden genomen. Vooralsnog zijn dit onzekere facto ren. Over enige tijd, naar alle waar- schijqjijkheid eerst in het najaar, zal de situatie zich zover ontwik- geld kunnen hebben, dat 't nemen van een beslissing mogelijk wordt. De Dpnderdag 10 Juni te Moskou geparafeerde handels- en betalings- overeenkomst, tussen de Nederland se en Sovjet-regering, geldt vanaf 10 Juni voor onbepaalde tijd, tenzij een of beide partijen tot opzegging zouden overgaan. Voor iedere periode van 12 maan- den zullen beide partijen contingen- ten voor de wederzijdse leveringen overeenkomen. Voor de eerste periode van 12 maanden is zulks bij deze overeen- komst zelve reeds voorzien. De be- langrijkste invoergoederen voor Nederland zijn: granen, gezaagd hout. mijnhout, papierhout. kali, ferromangaan, natriumsulfaat. bruin steen, parafine en enige andere be- langrijke grondstoffen. De totale waarde dezer leveringen kan ge- schat worden op plm. f 90.000.000. Voorzover in het bijzonder de scheepsbouwobjecten. electrotech- nisch materiaal, industrie-diamant, rubber en rubberproducten, chemi- sche producten, pharmaeeutische producten. verven, schoenen, haring fokvee en enige andere producten van de Nederlandse industrie. De totale waarde dezer leveringen be- draagt voor het le jaar eveneens pl.m. f 90.000.000.—. De betalingsregeling voorzlet in een centrale verrekening der weder zijdse verplichtingen via een gul- densrekening bij de Nederlandse Bank. Deze regeling komt in de practijk overeen met de monetaire regelingen. zoals deze sedert de oorlog in het bilaterale verkeer ge- bruikelijk zijn. boren tot de S.S. en S.D., organi saties, die in het Neurenbergse von nis tegen de grote oorlogsmisdadi- gers als misdadig zijn bestempeld, In dit verband moet worden op- gemerkt, dat het Neurenbergse hof nadrukkelijk als zijn mening heeft uitgesproken, dat ook leden van die organisaties slechts voor eigen ge- drag behoorden te worden gestraft. Deze opvattjng is een beperktere dan men uit de woorden van het charter zou afleiden. maar het ligt m.i. voor de hand, dat men in deze de leiding van het Neurenbergse hof zal volgen". Prof. Langemeijer wees er nog op, dat Schreieder in vrijheid, niet bui- ten vervolging. is gesteld. Zouden nog strafbare daden blijken, dan is dus vervolging mogelijk. tl Bij K B. zijn benoemd in de Ne derlandse delegatie naar de 31ste Internationale Arbeidsconferentie. welke tegen 17 Juni 1948 te San Francisco is bijeengeroepen; Tot regeringsgedelegeerden: Mag. dr. J. G. Stpkman O.F.M.. lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. voorzi.Ker der delegatie; B. Krijger. secretaris v. Staat, hoofd van het Departement van Sociale Zaken te Batavia. Tot adviseur, tevens plaatsvervan- gend regeringsgedelegeerde: Mej. mr. G. J. Sternberg, lid van de Raad van Beheer van het Intern. Arbeids- bureau; tot adviseur der regeringsgedele geerden, te-vens secretaris der dele gatie, mr. J. Aeg. Timmerman, amb tenaar aan het Ministerie van So ciale Zaken. De Russen, inziende dat te met de z.g. „speldeprik-actie" het ge- stelde doel, terugtrekjeing van de Engelse en Amerikaanse troepen uit Berlijn, niet bereiken, zijn het over een andere boeg gaan gooien. Hun .propaganda-apparaat in Duitsland werkt op voile toeren om de Duit sers ertoe te brengen het terug- trekken van alle bezettiijgstroepen uit Duitsland te eisen. We behoeven aan deze nieuwe wending van de „koude oorlog'' weinig commentaar te wijden. Kort en goed zijn de oogmerken van de Russen: 1. de Duiters, die nog immer van een vierde ..Reich dromen. tot vrienden van Rusland te maken; 2. de resultaten van de Londense zesmogendheden-conferen- tie. die voor de Duitsers een kans betekenden uit de politieke en eco nomische impasse te geraken, door een veel grootser plan temet te doen; 3. de Amerikanen terug naar hun eigen land te sturen, waardoor Frankrijk's veiligheid weer in het nauw komt en een Oost-Duitse re- gering met behulp van een Euits communistisch leger Duitsland kan gaan regeren. Deze paar puhten zijn voldoende om de schijnheiligheid van dit nieuwste product der Russische pro paganda aan te tonen. Wij zijn er van overtuigd. dat het overgrote deel van de Duitsers, wier mentaliteit wij twee jaar lang na de ineenstorting persoonlijk hebben kunnen bestuderen, deze Russische ..vriendschapspolitiek" op voile waarde weet te schatten. Blijven de Westelijke geallieerden bij hun tot nu i toe ingenomen I standpunt vol- I harden, dan zal WF.REL.rL_ van £)uitse zijde I Van JJUliSC Z.1JUC GEBELREN -worden mede- y gewerkt aan deze Russische DONDERDAG 17 JUNI HILVERSUM II 7.45 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw, 9.35 Liszt en Chopin, 9.45 Schoolradio; 10.00 Ho- bokwartet. 10.45 Sopraan en orgel, 11.00 De Zocnebloem, 11.45 Gramo- foonplaten, 12.03 Vaudeville orkest, 13.00 Katholiek nieuws, 13.20 Muzi- kale melange, 13.45 Hors d' Oeuvre, 14.40 Voor de vrouw, 15.00 Kamer- orkest. 17.45 Gramofoon, 18.00 Sans souci, 18.30 Sweelinck-kwartet. 19.45 Beroepskeuze. 20.15 Plaatvaria, 21.00 Gemengd koor, 21.30 Open- luchtconcert. 22.00 Pianoduetten, 22.35 Zigeunerweisen, 23.15 Lon- dens Philharmonisch orkest. HILVERSUM I 7.30 Accordeon-orkest; 7.50 Dagope- ning. 8.15 Amusementsorkesten, 9.30 Sonate voor cello en strijkers, 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Guitaarmu- ziek, 11.45 Symphonisch orkest, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 Bekende me- lodieen. 13.15 Metropole orkest, 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Voor zie- ken en gezonden, 16.00 ..Coloriet", 17.20 Welk dier deze week, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Voor de Ned. strijdkrachten, 19.15 Radio Volks- muziekschool, 20.15 Scandinavisch concert, 21.30 Scandinavische ver- telling, 22.15 Onder vier ogen, 22.30 The Romancers, 23.15 The Skymas- ters, 23.45 George Boulanger in eigen composities. actie het hoofd te bieden. Ter illustratie van het geallieera standount wijzen wij op de rede van Truman, gehouden voor de stu- denten van de Californische univer- siteit. De president wees de be- schuldiging van de hand, als zou de laatste maanden gebleken zyn. dat de regering van de Ver. Staten niet bereid is besprekingen te be- ginnen over de tussen beide landen bestaande verschillen. Truman zeide; ..De deur staat al tijd onen. maar niet voor onder- handelingen tussen grote mogend- beden waarvan andere landen de dupe worden of waardoor onze prmcipes in het gedrang komen Dus. alvorens men met Rusland kan gaan onderhandelen. moet dit land door daden (b.v. in Grieken- 1and en Koreal tonen. dat "t ernst met haar bedoelingen is. Zoals ook generaal Smuts dit ver- leden week in Cambridge deed, noemde Truman de Russische poli tiek de eerste oorzaak van de hui- diffe onrust in de wereld. Het is bedrieeeliik om met een hand onrust te kweken en met de andere een schijnbaar vriendelyk gehaar te maken. De Ver. Staten hebben door mid- del van het hersteloroeramma een practische demonstratie gegeven van hun bezor«dheid om de econo mische en. politieke stabiliteit te bevorderen Tot het oeenblik. dat Rusland ook een dergeliike bonding aanneemt. zal de wereld weten wie de schuld te geven van de duistere periode tussen een oorlog. die door middel van zovele gebrachte offers werd gewonnen. en een vrede. die nog steads aan onze greep ontsnaot. Het nieuwe vrlend«rhaosoffensief van Rusland in Berliin is nog te veel van de ware oorechtheid ont- bloot om als herzlening van Rus- land's politiek in die zin zoals hler- hnven bedoeld. gekwalifieeerd te kunnen worden. SIC TRANSIT. De provinciale commissie voor R K Eerste Hulp Bij Ongelukken in Noord-Brabant hield dezer dagen te Goirle een algemene ledenvergade- ring. De heer A. M. Bergers uit Overschie, voorzitter der nationale commissie, deelde 'mede, dat een commissie is benoemd, om te komen tot een ontwerp-reglement. Dit zal ten doel hebben, de katholieke E.H.B.O in de lagere vertakkingen geheel los te doen staan van het Wit-Gele Kruis. waaraan zij tot nu toe in al haar geledingen was ver bonden. Deze commissie. tipstaande uit de heren A. M. Bergers te Over schie. Rector C. J. A. Venings uit Utrecht, en de heer A. J. J. van Ge- mert, arts te Diemen, zal binnen drie maanden met haar voorstellen gereed moeten zijn. Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis deelt ons mede, dat van de Nederlandse Bank toe- stemming kan worden verkregen tot overschrijving uit geblokkeerd tegoed voor giften van f 500.en hoger, ten bate van het Nederlandse Rode Kruis. HOOFDSTUK II. Anne's verdriet Arthur wachtte ongeduldig op Anne en keek nu en dan op zijn horloge', maar pas tegen kwart over zevenen begonnen de bedienden van de winkel aan het andere einde der straat 't gebouw te verlaten. Arthur hield zich, of hij voor een bloemenwinkel stond te kijken, maar zag toch heel goed de tengere gestalte van Anne de straat opko men. Ze keek rond. Hij ging niet onmiddellijk naar haar toe. Hij was er niet op gesteld, dat het andere personeel van zijn ontmoeting met Anne getuige was, al hield hij ook van haar. Eindelijk ging hij haar achterop. „Anne", zei hij en zij keerde zich om en keek hem met van liefde stralende ogen aan. ..Arthur! Dus je bent dan toch gekomen,?" „Ja!" Hij nam haar arm en ze wandelden verder. „Ik heb je heel wat te zeggen!" „Heb je met je moeder gespro- ken?" vroeg ze fluisterend. Haar zachte stem klonk angstig, als vreesde ze, het resultaat dier be- spreking te horen. Hij knikte, maar bevredigde haar nieuwsgierigheid niet, voordat ze in een rustige bui- tenwijk waren gekomen. „Toe, Arthur, zeg het me toch!" smeekte ze. haar verlangen niet lang£r meester, „wat heeft je moe der "gezegd?" Hij stak een sigaret op. ,.Ze zeidat ik niet met je trouwen kon in geen geval." Anne haalde diep ademeen uiting van vinnige pijn. „0 Arthur. ikikZe kon niets meer zeggen. Hij trok haar naar zich toe en ze las zijn verlangen in zijn ogen. „Ik heb je lief, Anne", fluisterde hij heftig, „wat komt het er dan op aan, of moeder al vervelend ver- kiest te zijn. Ze draait wel bij, als we eenmaal getrouwd zijn." ..Maar Arthur, dat is toch niet in"orde? Ik had zo graag gezien, dat je moeder me vriendelijk ge- zind was." „Ik ben bang, dat dit nooit zal gebeuren, lieveling". zei hij, ,.maar als je eenmaal mijn vrouw bent, zullen we net zo lang bij haar aan- houden, tot ze toegeeft. Ze geeft te veel om me. dan dat ze de kans wil lopen. me voorgoedgeheel te verliezen." Hij kuste haar en ze gaf zich over aanzijn liefkozingen. Toch voelde ze zich ongerust, niet zozeer om dat nieuws, als wel over de manier, waarop hij sprak en handelde. Ze had nooit verwacht, dat zijn moeder haar met open armen zou ontvan gen. Ze hield van hem, maar toch vreesde ze, dat hij een opsnijder was. Ze wist, dat hij bang was voor zijn moeder, want ze had in de winkel wel gezien, hoe hij ze naar de ogen keek en ze kon zich niet voorstellen, dat hij het lang tegen- over die sterke vrouw zou uithou- den. Later, toen ze naar huis wandel den, vertelde Arthur pas, hoe zijn moeder getracht had hem te laten beloven, dat hij nooit zonder haar voorkennis zou gaan trouwen. ..Dat is een idee, vindt jij niet?" zei hij. .Laten we het doen, Anne. Ik kan best een speciale toestem- ming krijgen en danzouden we heel spoedig kunnen trouwen." Anne schudde het hoofd. „Ik ben niet van plan, iets ter- sluiks te doen", verklaarde ze be slist. „je moeder haat me, maar ik zal haar geen reden geven. een nog groter hekel aan mij te krijgen. Als we niet als normale mensen kun nen trouwen, dan trouwen we hele- maal niet." Hij bemerkte toen, misschien pas voor de eerste keer, dat Anne ook nog een wil had. Hij keek haar vrjj gemelijk aan. „Maar je houdt toch van me, Anne; is het- niet zo?" „Natuurlijk houd ik van je", zei ze, „en daarom wil ik juist, dat je handelt, zoals het behoort. Ik kan me de houding van je moeder in- denken. Ik wil trachten haar te winnen. maar niet haar zo erg tegen ons innemen, dat een verzoening onmogelijk wordt." Hij schudde het hoofd. „Ik ben bang, dat je het te ge- makkelijk opneemt", zei hij bitter. ..Moeder zal je nooit als haar schoondochter verwelkomen, Anne, en je doet goed, je maar vast aan dat idee te wennen." Hij aarzelde en keek haar bijna bevreesd aan. „Ik... ik bgp bang, dat ze je mis schien zelfs je ontslag geeft", zei hij „ze zei tenminste Anne beet zich op de lippen. Ik hoop maar, dat ze het niet doen zal. schat", zei ze zachtjes. ,.Ik heb het geld veel te hard no- dig. Misschien, als ik eens met haar praat." „Ik denk niet, dat het veel zal uithalen", zei hij hoofdschuddend, „maar je kunt het, als je wilt, pra- beren. Misschien, dat ze dan ziet. hoe lief je in werkelijkheid bent." Hij verliet haar, voor het huisje, waarin ze met haar vader, stiefmoe- der en broer woonde. Anne keek hem na, tot hij uit het gezicht ver- dwenen was. om dan met een diepe zucht de deur open te duwen en haar eenvoudige woning binnen te gaan. Bij het binnenkomen hoorde ze de kijvende stem van haar stief- moeder en trok de wenkbrauwen samen. Ze kon niet al te best met haar stiefmoeder overweg, omdat Anne wist, hoe de vrouw, die de plaats van haar moeder ihgenomen had. haar vader treiterde. „De drommel mag weten, hoe jij kunt verwachten, dat ik de boei bij elkaar kan houden van de paar stuivers. die jij me in de week geeft!" hoorde Anne haar op bu'.lg- rige toon zeggen. (Wordt vervoljM)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3