Het passagiers-verkeer tussen Oost en West geheel stopgezet i Voor Alkmaar en omgeving Sokolofsky verbiedt de invoer van nieuv/e mark in zijn zone C.v.G.D. vraagt Ned. Delegatie onderhandelingen voort te zetten Beskou Suid-Afrika als 'n proef-toets in die kleine Russen beantwoorden geldsanering in West-Duitsland Breuk thans definitief? Aparte geldsanering voltooit de splitsing van Duitsland 22 Republikeinen K.V.P. en P.v.d.A. toch voor de radio Compromis-voorstellen voor goed van de baan Critchley krabbelt terug De nieuwe Doctor is hoopvol voor toekomst Soeripno Maandag naar Djogja Sluit Djogja ook verdrag met Afghanistan? De zoveelste les H( Onbewaakte overweg eist twee doden Nieuwe mannen in de K.V.P.-fractie ZATERDAG 19 IUNI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11290 BUREAUX: Ceen verliezen in Indonesie Sokolofsky proclameert: Benzine voor reizen in Frankrijk te Batavia gearresteerd NAAR ALGEMENE STAKING IN BELGIE Pools—Hongaars bondgenoootschap In het Indische Instituut te Amsterdam is een grote zending foto's, lossen en in albums, aangekomen uit Indonesie, die werden ge- vonden van slachtoffers van de Japanse terreur of van de extre- misten. De albums en foto's worden nu gesorteerd. Uit Indie gerepatrieerden, die in Indonesie foto's zijn kwijtgeraakt, en familieleden en slachtoffers kunnen de foto's in het Indisch Instituut bezichtigen en na identificatie aldaar terugkrijgen. VELDMAARSCHALK SMUTS: De erepromotie veldmaarschalk Smuts. Prof. mr. J. M. van Dom- melen overhcmdigt Smuts de bul. Gaat Bidault heen? Hoog lid Oostenrijkse recherche verdwenen TSJECHISCHE GENERAAL tot soldaat gedegradeerd Turks-Bulgaars incident AUTO DOOR TRAM GEGREPEN Mr. TH. M. I. DE GRAAF Nieuw HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2-50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergent veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank De regering maakt bekend, datin de afgelopen week g e e n verliezen in Indonesie zijn gerapporteerd. NADAT GISTEREN de generaal Robertson, Clay en Koening, de bevelhebbers van de resp. Britse, Amerikaanse en Franse zones van Duitsland, ofiicieel aan de Russische opperbevelheb- ber in Duitsland, maarschalk Sokolofsky, kennis hadden gege' ven, dat de valuta-herziening morgen, Zondag, in de Westelijke zones van Duitsland zal worden ingevoerd met uitzondering van de Britse sector van Berlijn, heeft Sokolofsky met ingang van de afgelopen nacht het passagiersverkeer tussen de Oosteliiki* en de Westelijke zones van Duitsland geheel stilgelegd. De mededeling van de stopzet- ting door de Russen van het ver- keer tussen de zones werd te mid- dernacht Duitse zomertijd uitge- zonden door radio-Berlijn en radio- Leipzig en alle andere radiostations van de Sovjet-Rusissche zone. De Sowjetrussische order luidt ais volgt: In verband met de aparte geld- hervorming in de Westelijke zones en ter bescherming van de belan- gen van de bevolking en de econo mic van de Oostelijke zone, alsme- de ter voorkoming van desorgani- satie van het geldverkeer worden de volgende maatregelen genomen: 1. Het passagiersvervoer per trein naar en van de Sowjetrus sische bezettingszone zal stilge legd worden. 2. Het binnenkomen in de Sow jetrussische zone van alle voertui- gen en motorvoertuigen zal stop gezet worden, inbegrepen het ver- keer op de autoweg Helmstedt Berlijn. Verkeer uit Berlijn op de autoweg zal toegestaan zijn onder dezelfde voorwaarden als tot nu toe. 3. Alle verkeer te water zal on- derworpen worden aan zeer scherpe controle en slechts door mogen gaan na nauwkeurig on- derzoek van de lading en de per- soonlijke bezlttingen van de be- manning. 4. Voetgangers in het bezit van lnterzonale passen, uitgegeven in de Westelijke zones, zullen de Sokolofsky heeft In een procla- matie tot het Duitse volk, uitge geven naar aanleiding van de geldsanering in het Westen, ver- klaard: De aparte geldsanering in West-Duitsland wordt uitgevoerd tegen de wensen en tegen de be- langen van het Duitse volk in. Zij wordt uitgevoerd in het belang van de Amerikaanse, Britse en Franse monopolisten. Zij voltooit de splitsing van Duitsland. Het betekent een inbreuk op de besluiten van Potsdam en het con- trole-apparaat voor Duitsland, dat berekend was op behandeling van Duitsland als een economisch ge heel. De Westelijke mogendheden po- gen thans zichzelf te verontschuldi- gen door te beweren, dat het onmo- gelijk was het eens te worden over een geldsanering voor geheel Duits land op een vierzijdige basis. De Amerikaanse, Franse en Brit se monopolisten In de Westelijke zones worden in hun politiek van verdeling gesteund door de grote Duitse kapitalisten en Junkers, die het fascisme aan de macht geholpen hebben en de tweede wereldoorlog voorbereidden. Afzonderlijke geldsanering ver- sterkt de politieke en economische positie van deze reactionairen en benadeelt het arbeidende volk. De Invoering van twee geldsoor- ten in Duitsland zal betekenen, dat de handelsbetrekkingen in het land zelf vernletigd zullen worden. De Internationale handel zal practisch een handel tussen twee afzonderlij ke staten worden. De voorwaarden voor vrij passagiers- en goederen- verkeer tussen de bezettingszones zullen ophouden te bestaan. (Dlt laatste. aldus Reuter. wordt beschouwd als een aanwijzing. dat de Sovjetrussische sluiting van de zonegrens permanent zal zijn en niet een tijdelijke maatregel uit- sluitend voor de periode van de geldsanering). De tot dusverre geldende regeling van de toewijzing van benzine in Frankrijk aan buitenlandse automo- bilisten is. naar de KNAC verneemt, met ingang van 1 Juli gewijzigd. Nederlanders die per auto naar Frankrijk komen kunnen per maand 500 liter benzine kopen mits zij de brandstof in guldens betalen. Bij hun binnenkomst in Frankrijk heb ben zij daarenboven recht op het kopen van 200 liter benzine mits eveneens in buitenlandse valuta wordt betaald.. zonegrens n I e t mogen over- schrijden. Personen gaande uit de Sowjet russische zone naar de Westelijke zone zullen zoals tot nog toe de controleposten kunnnen passeren. 5. Het goederenverkeer per trein zal ongehinderd voortgang vinden, doch onder voorwaarde van zorgvuldige controle van de goederen en de bezittingen van het treinpersoneel en het escorte. 6. Deze maatregelen treden in werking op 19 Juni. De referentie aan de autoweg HelmstedtBerlijn, welke alleen door het autoverkeer der Westelij ke geallieerden voor Berlijn wordt gebruikt, wordt opgevat als een aanwijzing, dat ook geallieerde voertuigen voor Berlijn aangehou- den zullen worden. Britse, Ameri kaanse en Franse passagiers voor Berlijn zullen dan alleen per vlieg- tuig verder kunnen reizen. Men verwacht, dat de Westelijke commandanten te Berlijn zo scherp mogelijk zullen protesteren wan- neer geallieerde voertuigen voor BATAVIA, 18 Juni (A.P.) 22 republikeinen, die in Batavia wonen of daar verblijven, zijn gisteravond gearresteerd en in de gevangenis gesloten op beschuldiging van „staatsgevaarlijke activiteit". De arrestaties zijn niet officieel door de Nederlandse politie of de republikeinen meegedeeid, maar van gezaghebbende zijde werd ge- meld, dat de republikeinen door de veiligheidspolitie gehaald zijn. Onder de arrestanten bevindt zich. naar gemeld wordt, Oesman Ismail, een van de Bataafse correspondenten van Antara. Dit is de tweede maal. dat de autoriteiten in Batavia een aantal arrestaties verrichten op grond van ..staatsgevaarlijke activiteit". Er werd nog geen verklaring afgelegd betreffende de aard van de ..staats- gevaarlijke activiteit". Berlijn, voorzien van de vereiste papieren, zullen worden tegenge- houden. Teneinde de situatie, welke door de afzonderlijke geldsane ring in het Westen geschapen is, het hoofd te bieden, heeft Soko lofsky bepaalt: 1. Geld, in de Westelijke zones van Duitsland uitgegeven, zal niet mogen circuleren in de Sov jetrussische zone en in Berlijn, dat in de Sovjetrussische zone is gelegen en economisch daarvan deel uitmaakt. 2. De invoer van nieuwe bank- biljetten en oude marken uit de Westelijke zone in de Sovjetrus sische zone en Berlijn is verboden. 3. Het invoeren van dergelljk nieuw en oud geld zal beschouwd worden als economische sabotage en als zodanig gestraft worden. Verdere maatregelen zullen, naar gelang de omstandigheden zulks eisen, genomen worden. Men deelt ons van bevoegde zij de mede: De K.V.P. en de Partij van de Arbeid deelden enige dagen geleden aan de Radioraad mede, dat zij geen gebruik zouden maken van de gelegenheid tot het houden van verkiezingstoespraken door middel van de radio; uit ter zake gehouden besprekingen is echter gebleken. dat 00'c zonder het for- meel stellen van sommige voor waarden, materieel aan de verlan- gens der regering zal worden vol- daan. In verband daarmede heeft de regering de gestelde voorwaarden zodanig kunnen wijzigen, dat de gerezen bezwaren zijn vervallen. Een regionaal vakverenigings- congres in het mijnbouwcentrum Charleroi heeft Vrijdagavond een resolutie aanvaard waarin wordt aangedrongen op een algemene sta king in Belgie op Maandag aan- staande. De resolutie zal Zondag op een nationaal congres te Brussel behandeld worden. Reeds tweehon- derdduizend metaalindustrie arbei ders e.a. zijn in staking gegaan om een loonsverhoging van vijf procent Polen en Hongarije hebben Vrij dagavond te Warschau een verdrag van wederzijdse bijstand, vriend- schap en samenwerking getekend. aldus meldt Radio-Warschau. ---'TV BATAVIA, 18 Juni (Aneta). De C.nmmissie voor goede dien- sten heeft de Ned. delegatie een brief gezonden, waarin gevraagd wordt of het de Nederlandse dele gatie thans mogelijk is op alle punten de onderhandelingen voort te zetten, aldus wordt heden in een communique van de comm. voor goede diensten aangekon- digd. De brief van de commissie refe- reerde aan de brief van de Neder landse delegatie, waarbij even voor de vergadering van de agendacom- missie van Woensdag werd mede- gedeeld, dat de Nederlandse dele gatie meende, dat het beter was voorlopig de onderhandelingen af te breken. Het communique van de commissie herhaalt, dat zij sedert- dien categorisch tegensprak, dat zij iets te maken had met de publl- II IN DE PIETERSKERE te Leiden vond Vrijdagmiddag de erepro- motie van veldmaarschalk Smuts plaats, aan wie door de Senaat van de Rijksuniversiteit in de sleutelstad het doctoraat honoris causa in de faculteit der rechtsgeleerdheid was toege- kend. De promotie zelve werd voorafgegaan door een lunch in het Oosters Instituut aan het Rapenburg, waar Smuts omstreeks een uur arriveerde, in gezelschap van de Zuid-Afrikaanse gezant in Nederland, proL dr. L. Fouche, en de gezantschapssecretaris, de heer Uys. Voorts zaten aan de lunch aan de rector magnifi- cus prof. mr. J. C. van Oven, de secretaris van de Academische Senaat prof. dr. C. C. Berg, de promotor prof. mr. I. M. van Bem- melen, en de president curator dr. I. E. Baron de Vos v. Steenwijk. Deze lunch vond plaats in oud- Hollandse stijl en werd verzorgd door de rotisserie „Oudt Leyden". Onder meer werd gebruik gemaakt van het Leidse stadszilver, afge- staan door het stedelijk museum de Lakenhal. De bedienden serveerden in oud-Hollandse klederdracht. Om ongeveer half drie begaf Smuts zich, in gezelschap van de deelnemers aan de lunch, te voet naar de academie, om vandaar om kwart voor drie in gezelschap van de senaat naar de Pieterskerk te gaan. Inmiddels waren daar onder grote belangstelling H.H.K.K.H.H Prinses-Regentes Juliana en Prins Bernhard omstreeks kwart voor drie gearriveerd. Zij hadden in 't mid den van de overvolle Pieterskerk plaats genomen, toen de senaat met de bejaarde ere-doctor in de kerk arriveerde. 'n Hoe eerbewijs De rector-magnificus. prof. mr. J. C. van Oven, richtte als eerste spr. het woord tot de koninklijke hoog- heden, de aanwezige vertegenwoor- digers van buitenlandse mogend heden aan het Nederlandse Hof en veldmaarschalk Smuts. Hierna ging de promotor dieper in op het leven, de studie en het werk van de ere-doctor, om ten- slotte de beweegredenen te om- schrijven waarom aan veldmaar schalk Smuts het ere-doctoraat werd verleend. Na deze toespraak volgde de ge- bruikelijke formule in het Latijn, waarmede de doctorsgraad wordt verleend en werd aan de nieuwe doctor honoris causa de bul over- handigd. Hierna hield veldmaarschalk dr. Smuts een rede in het Zuid-Afri- kaans, waarin hij zeide: „Die toe- kenning van die eregraad van n universiteit is altyd 'n hoe eerbe- wys van die kant van die betrokke universiteit, en in 'n lange leeftyd is die eer my dikwels te beurt geval Maar onder al die eerbewyse heg ek heel besonder waarde aan hier- die eregraad van die universiteit van Leiden. Nle berus nle Wat van die toekoms? Europa kan en sal nie by hierdie ramp (van verwoesting en vemieling, Red.) berus nie. Selfs noual is daar welkom tekens ooral hier in Holland sowel als in nabuur- lande van die opstanding as het ware uit die doode. Deur hard werk sal die stoffelike verwoes ting allengs verdwyn. Die gevaar- Iiker en diepgaander verwoesting van die gees sal ook verdwyn. Wat vandag nodig is In Europa is vorm en uitdrukklng te gee aan die tngebore drang tot her- lewing en wederopstanding." Vervolgens sprak Smuts over de opbloei van zijn land na de Boeren- oorlog en hij vervolgde: ,.Is wat in Suid Afrika na ongelooflike smarte in die kleine gebeur nie ook in Europa op veel groter skaal moontlik? Die moeilikhede is nie verskillend van aard. hoewel na- tuurlik oneindig groter in omvang. Grootse rolsal bekroon Maar so ook is die Europeese staatsmanskap en die dringende noodsaak. Beskou Suid Afrika as 'n proef toets in die kleine 'n laboratorium eksperiment van wat in die Weste op kolossale skaal moontlik is en wat ons westerse beskawing sal red. Benelux is al 'n begin opgevolg deur die Brus sel ooreenkoms en die Europese herstel programma. Druk aan met die grootse werk. Dit sal kom die hergeboorte van Europa. van 'n groter Europa wat vergoeding en regverdiging sal bring vir al die gedane kwaad, al die gelede ver- lies. Dit moet kom. Moge dit nie te lang talm nie. Ek persoonlik het geen twyfel aan die wedergeboorte van Europa. Holland het ook haar onderskeie bydrae tot hierdie groot se herrysing te bring, wat haar edel verlede waardig sal wees, haar toe koms sal verseker. en die grootse rol van hierdie lage lande in die geskiedenis van Europa met ver- wesenlyking sal bekroon. Die be- lofte van die sewentiende eeu moet vervul word." catie van de Australisch-Ameri- kaanse voorstellen van de Austra- lische en Amerikaanse delegaties. De voorstellen van de Australi- sche en, Amerikaanse delegaties zullen wel niet meer ter sprake komen als de Nederlanders hun standpunt niet wijzigen om deze voorstellen niet in discussie te willen nemen, aldus deelde het Australische lid der commissie voor goede diensten, Thomas Crit chley, mede op een persconferen- tie, welke door alle drie de leden van de commissie voor goede diensten op verzoek van de cor respondenten werd gehouden. De leden van de commissie voor goede diensten verklaarden, dat er andere mogelijkheden waren om tot een oplossing te komen, „doch dit is een geheim van de toekomst", aldus de voorzitter van de week, het Belgische lid Raymond Herre- mans. Op de vraag of deze voor stellen van de commissie een prece dent hadden, omdat de partijen niet om voorstellen gevraagd hadden, meende Herremans, dat er geen precedent aanwezig was, doch Crit chley achtte de z.g.n. Kerstvoorstel- len een precedent. Het standpunt van Dubois en Critchley was, dat de commissie op eigen initiatief wel voorstellen kan doen. Herremans wilde de „min of meer indiscrete vraag" of de commissie- leden instructies vr.n hun regerin- gen hadden ontvangen, net beant woorden. Men wees er op, dat de leden door hun regeringen ter be- schikking gesteld waren aan de Veiligheidsraad en dat zij dus niet optreden voor hun respectievelijke regeringen. Herremans zeide nog, dat, indien iemand werd terugge- roepen. men hieruit niet kon aflei- den of zijn regering niet accoord gaat met zijn handelwijze. Desgevraagd zeide Herremans, dat hij zich niet achter het voor- stel van zijn collega's had geplaatst, omdat hij het niet eens was met de bewoordingen van het voorstel, noch met de manier en de tijd, waarop zij werden voorgesteld. met welke opmerkingen hij overigens geen critiek op de voorstellen wilde uitoefenen. Toen Critchley en Dubois werd gevraagd of hun regeringen het eens waren met hun voorstel.en. merkte Dubois op „Wij zitten hier nog". BRUSSEL. 18 Juni. (ANP). De „Nieuwe Gids" van heden brengt onder alle voorbehoud het bericht dat volgens geruchten in Parijs de heer Bidault, minister van Buiten landse Zaken, om gezondheidsrede- nen zijn functie zou neerleggen. In zijn plaats zou ofwel Paul Reynaud of Rene Mayer, het de- partement van Buitenlandse Zaken bezetten. Batavia, 19 Juni, Aneta. Aneta verneemt, dat president Soekarno op 31 Maart 1948 tot Abdoelkadir, speciaal afgezant der republiek te Afghanistan, een soortgelijke brief heeft gericht als de breids gepubli- ceerde aan Soeripno te Praag. In deze brief wordt Abdoelkadir ge- machtigd in onderhandeling te tre den met de regering van Afghani stan om met deze regering over- eenkomsten of verdragen, van wel ke aard dan ook, te sluiten en te ondertekenen, waarna deze aan de republiek ter ratificatie dienen te worden voorgelegd. De Oostenrijkse autoriteiten zijn verontrust door de verdwijning van een hooggeplaatst ambtenaar van de recherche, de 60-jarige hoofd- inspecteur Anton Hii ver- dween uit zijn woning, nadat hij opgebeld was door, naar hij zijn vrouw zeide, een Russische kanitein Op de avond van zijn verdwijning belde hij zijn vrouw twee maal op, doch werd verbroken voordat hij kon zeggen waar hij zich bevond. Marek was degene, die de Nazi- putsch van 1934 verijdelde. Hij be- j hoorde tot de liifwacht van Doll- fuss. de Oostenrijkse kanselier, die in dat jaar vermoord werd. Sedert de bevrijding heeft hij zich bezig gehouden met gevallen van beweer- de ontvoering door de Sovjets en was hij verbonden aan het ministe- rie van Binnenlandse Zaken. De Oostenrijkse regering zal de geal lieerde bestuursraad om opheldering inzake deze kwestie verzoeken. De Tsjecho-Slowaakse generaal van de luchtmacht Karel Janousek is door het hoge militaire gerechts- hof te Praag ter dood veroordeeld ..wegens poging tot het verlaten van Tsjecho-Slowakije". Het hof heeft het vonnis echter verzacht* tot 18 jaar gevangenisstraf. Generaal Janousek wordt voorts gedegradeerd tot gewoon soldaat, verliest alle onderscheidingen en verliest zijn burgerrechten voor tien jaar. Zowel de beschuldigde als de proseoutie hebben beroep aan ge tekend tegen het vonnis, aldus meldt Ceteka. Janousek was tijdens de oorlog inspecteur-generaal van de Tsjecho- Slowaakse luchtmacht, toegevoegd aan de R.A.F. In een officieel Turks communi que wordt gemeld, dat Vrijdagoch- tend een groep Bulgaren van 50 60 man een Turks dorp heeft aange- vallen. De Bulgaren werden door de Turkse strijdkrachten terugge- slagen. Een Bulgaar en een Turk zijn gedood. Op de onbewaakte overweg na- bjj het station Nieuwerkerk is Donderdagavond een auto, konien- de uit de richting Ouwerkerk, door een uit Zierikzee komende dieseltram gegrepen en ongeveer 500 meter meegesleurd. Twee van de drie inzittenden kwamen hier- bjj om het leven. Een der slachtoffers was mevrouw F. Buiskool-Steenbergen uit Krim- pen aan de IJssel, echtgenote van ds. J. P. Buiskool, die eveneens in de auto zat; het tweede slachtoffer is de heer F. Buiskool uit Gronin- gen, een broer van de predikant. Mevrouw Buiskool en haar zwager zijn in het ziekenhuis te Noord- gauwe, waarheen men hen had ver- voerd, overleden. De machinist van de tram had signalen gegeven, maar deze zijn blijkbaar door de felle wind niet gehoord. ONGARIJE is de zoveelste It in de moderne staatkundige ge schiedenis, die ons leert, dat het communisme niet te vertrouwen is Het is altijd overal hetzelfde. het loopt altijd op hetzelfde uit. Ook in Hongarije is de regering nu volledig in handen van communisten. Eco nomisch en politiek is het land ge heel en al aangepast aan de denk- beelden van Moskou: evenals Roe- menie, Bulgarije, Polen, Tsjecho- Slowakije, Joego-Slavie en de Bal- tische staten, is ook Hongarije een kolonie van Sovjet-Rusland gewor- den. En nu is, prompt volgens het program, de laatste fase van de strijd begonnen, de strijd tegen de Kerk. Over deze nieuwe kultur- kampf, over deze nieuwe kerkver-, volging, schrijft Alex Hollosv uit Zurich in de „Nieuwe Eeuw' van deze week een vlammend artikel, waaruit wij enkele zinsneden aan- halen, omdat daaruit andermaal overduidelijk blijkt, dat het met de communistische infiltratie overal hetzelfde recept is. De Hongaren hadden al eenmaal, in 1919, de bloedige dictatuur van de beruchte communist Bela Kun ondergaan. Waarom verzetten zij zich niet met hand en tand tegen de Russische overheersing na de oorlog? Natuurlijk hebben verschil- lende omstandigheden daarbij een rol gespeeld, er zullen ook in Hon garije verhoudingen en toestanden bestaan en hebben bestaan, waar wij volkomen vreemd tegenover staan. Maar daar gaat het hier eigenlijk niet in de eerste plaats om. De schrijver van het artikel in de N.E. wijst er immers op, dat er ook v/eer in Hongarije een aantal mensen was. die meenden, dat het Sovjet-bestuur heel wat beter was dan dat van Bela Kun, zij meenden, dat alles wat over de Sovjets was gepubli- ceerd, louter propaganda was, ,.zij hoopten met de Russen tot overeenstem mi n g t e k o- m e n", en zij ontvingen de Russi sche legers als bevrijders (van de Nazi-terreur. Red.) Na enige dagen leerden de feiten al anders, maar men dacht toch nog, dat het wel mee zou vallen en men „trachtte een vreedzame verhouding aan te kweken". Maaral deze pogingen „m islukten volko men". Zij waren trouwens, zegt de schr,. ..ingegeven door „n a i e v e welwillendhei d". 1 Wij zouden zo nog wel een tijdje met citeren kunnen doorgaan. Al leen dit nog, als de schr. zegt: ..De Russen kennen geen compromis, zij eisen slechts onvoorwaardelijke on- derwerping en verscheidene politici, die getracht hadden met de Russen samen te werken, kwamen tot het inzicht, dat een dergelijke samen werking onmogelijk was. Om hun leven te redden, moesten zij de wijk nemen naar het buitenland! Het zij verre van ons, deze men- sen daarom hard te vallen. Zij heb ben stellig als regel het beste voor gehad. Maar terwijl zij hun leven konden redden, is Hongarije nu ver- loren en een nieuwe kerkvervol- ging, met de reeds kras ingezette schoolstrijd, is begonnen. Gelukkig een land als Nederland, dat, zonder enige verdienste van zijn kant, tot nog toe gespaard gebleven is voor de gevolgen van ..naieve welwillendheid", die zich ook hier overigens na de bevrijding wel ge- openbaard heeft en waarvan som- migen nog niet genezen zijn. Hongarije is de zoveelste duie en verschrikkelijke les. Zij bewijst de waarheid van de ernietigende veroordelingen b.v. van de opeen- volgende Pausen. die het godloos communisme hebben genoemd „de verderfelijke leer, welke in hoge mate strijdt tegen het natuurrecht (Pius IX). „de vernietigende pest, die het merg van de menselijke maatschappij aantast en haar tot de ondergang moet voeren" (Leo XIII). „een satanische gesel, met een vals ideaal. een schrikbewind, een sy- steem vol dwalingen en sofismen. in strijd met de rede en met de Goddelijke Openbaring, de omver- werping van de sociale orde, waar van het de fundamentele grond- slagen vernietigt" (Pius XII). God beware Nederland voor het waandenkbeeld, dat ooit een com promis van de waarheid met tie dwaling mogelijk zou zijn! PRAAG, 18 Juni (A.P.) Dr. Soeripno, de afgevaardigde van de Indonesische regering in Praag, die kortgeleden een overeenkomst sloot voor het vestigen van consulaire betrekkingen 'met de Sovjet-Unie, heeft vandaag bevestigd. dat hij van plan is Maandag naar Indonesie te vertrekken. Hij verklaarde door zijn regering teruggeroepen te zijn om overleg te plegen over het verdrag met Rusland. Soeripno voegde er aan toe, dat er op het ogenblik geen sprake was van enigerlei Sov- jet-Russische militaire hulp voor zijn land. een gymnasiale DE GEGRONDE VERWACHTING is, dat dr Beel opnieuw tot het ministersambt zal worden geroepen. In dat geval is mr Th. M. J. de Graaf zijn opvolger in de Kamer en als zodanig Indisch specialist. Hij zal er een van de jongeren zijn, want mr De Graaf werd in 1912 te Gilze-Rijen geboren. Hij volgde opleiding aan het St Norbertus Lyceum te Roosendaal. Van 1931 tot en met 1936 studeerde hij aan de Rijksuniversiteeit te Utrecht. In 1935 deed mr De Graaf doctoraal examen Indologie en in 1936 doctoraal examen Indisch Recht. Het jaar daarop vertrok hij naar Ned.-Indie, waar hij als rechterlijk ambtenaar werkzaam was. Op sociaal gebied had o.m. het reclasseringswerk zijn bijzondere interesse. Sedert 1939 was hij voorzitter van het hoofdbestuur van de R.K. Reclasseringsvereniging in Ned.-Indie, alsmede oprichter, tevens voorzitter van de Federatie van Ned.-Indische Reclasseringsinstellingen van verschillende gezindheid en landaard. Bij de overweldiging van Indie raakte hij als reserve- officier in Japanse krijgsgevangenschap. Na de bevrijding tot zijn repatriering in Maart '46 maakte hij deel uit van de Staf Netherlands Forces Intelligence Service. In 1946 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Maasdriel. Een jonge kracht, die straks waarschijnlijk voor een zware taak komt te staan, doch die krachtens zijn loopbaan en ervaring vertrouwen verdient.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1