In Philadelphia wordt wellicht op 21 Juni de strijd om het Witte Huis beslist l m De lijsttrekker in de Kring den Helder aan het woord DWAZE ANNE m BIJ HET „WEER" THUIS Fen spannende race met geduchte outsiders IS VANDENBERGH DE GROTE MAN? m JRv*' Ogenblikkelijke zorgen van boeren en tuinders zijn nog groot Wie zal zich met Truman's scalp kunnen tooien? Una Weerschepen - Koud en nat geeft altijd wat Arme dames - Brrbrr, brr! Niet het minst door de belastingen Ze stompen me duf Merkwaardige oproep van Spaak NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zoterdog 19 Juni 1948 PAG. 3 Post voor militairen (Van onze eigen verslaggever) III (slot) I Italie kent ook thans nog kunstenaars, dig hun vak terdege ver- staan. Dat bewijst wel deze nieuwe deur voor de Dom van Mi- laan. Van enige moderniteit is bij dit fraaie werkstuk weliswaar geen sprake, doch men moet niettemin bewondering koesteren voor de minutieuse en indrukwekkende wijze waarop hier de klassieke stijl werd gehanteerd_, welke zich zozeer aanpast bij de omgeving. De beroemde from is een imposant kunstwerk rijker geworden, waaraan door de uitvoerders niet minder dan tien jaar werd gearbeid. Kardinaal Schuster, de aartsbisschop van Milaan, wijdde de deur dezer dagen in. Groen is de kundige en warme behartiger der agra rische belangen, maar daarnaast.is hij ook voor algemener onderwerpen de man met het gewaardeer- de oordeel, de man, die dus in de fractie en in de Kamer de typische eigen- schappen van zijn gewest tot gelding brengt: Een nuchter man, maar hel der, bezonnen en vast- houdend! Frits Schuurman wordt 50 jaar „TOEKOMST VAN EUROPA AAN CHRISTENDOM EN SOCIALISTISCHE GEDACHTE" Het Kamerlid Jac. Groen Azn., door onze parlementaire redac- teur geinterviewd in verband met de a.s. verkiezingen. Ff UILLETON DOOR A. DUNCAN WORDT OP 21 JUNI DE STRIJD OM'HET AMERIKAANSE PRESI- DENTSCHAP BESLIST? Wanneer men zich kan verlaten op het- geen opinie-onderzoek,, slatistieken en Jan Publlek op de dag van vandaag irvde V.S. weten te vertellen, dan is het inderdaad een uitgemaakte zaak, dat de man die bl) het ontwaken van de zomer door de Republikeinse conventie in Philadelphia als pre sident in sp4 zal worden aangewexen, ook in November zege. vierend de scalp van Truman aan zijn gordel zal blnden. De slotscene van het eerste bedriji in de Amerikaanse verkiezingen sou dan aklus wel eens tevens de ontknoping kunnen brengen. zal een candidatuur van Arthur op de democraten niet als een rode lap op de stler werken. Vandenbergh is de man, die voor- al wanneer het de buitenlandse po- litiek betreft, de richtlijnen van Truman en Mkrshall steeds warm aanbeveelt, ja hen zelfs meermalen nog geschikter voor de praktijk weet te maken. Zo vies het aan hem te danken, dat het beroemde wetsvoorstel inzake de Mashallhulp zonder tijdverlies de eindstreep be- reikte; in tegenstelling met de meer conservatieve Taft is hij dan ook het tegenovergestelde van een star isolationist. (Tver Vandenbergh kan men zeggen, dat hij geen vij- anden heeft en dat is meermalen nog meer waard dan een heel le- gioen van verknochte vrienden. Daarom staan de papieren van de grijze. mpar vitale senator op de verkiezingsbeurs best. En meer dan 6en insider heeft verzekerd, dat de combinatte .Vandenbergh - presi- dentscandidaat en Dewey nummer een voor het vice-presidentsschap" het meest effectleve wapen zou zijn. waarmede de republikeinen kunnen aantreden voor November. de grote strijd In D De tweede acte wie wordt de democratische candidaat mist, zolang Truman daar de enige „jeu- ne premier" is, alle spanning en voor het derde en laatste bedrijf is geen verrassende ontknoping meer mogelijk. Want wie ook van de re publikeinen het tegen de democra ten zal moeten opnemen, het Witte Huis is voor Truman verloren. Zo geloven tenminste zeer vele Afne- rikanen, op wie overigens de scho- ne spreuk wel eens van toepassing zou kunnen worden: „de wens is de vader'der gedachte". Het wordt in elk geval in Phila delphia een fenomenale wedren tussen de republikeinse kanspaar- den. spannender nog dan de Derby of de strijd om de grote prijs van Parijs. De fav'orieten, de 46-jarige :ouverneur van New York Thomas ewey, de 41-jarige benjamin en runner-up uit Minnesota Harold E. Stassen en de energieke senator Ro bert Taft, oud zestig jaar, onge- kroonde koning in Ohio, hebben een zware* training achter de rug. Minder in touw waren tot nog toe gouverneur Warren van California en de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Joseph W. Martin: zij wachten hun kans af voor geval het leidende drietal in zijn adem- benemende ren over de hindernis- sen struikelt en de baan vrij komt voor de outsiders. En achter hen alien staat dan nog de grote onbe- kende Arthur H. vandenbergh, de nestor van 64 jaar. De man, die wacht tot men hem met verenigde krachten uit de stal komt trekken. En .dat zal dan pas zijn, wanneer alle andere kansenhebbers amech- tig door de grote rivaliteit naar adem liggen te snakken. Er is inderdaad in de Nieuwe Wereld het een en ander veranderd seert November 1947, het tijdstip, waarop de Arfterikaanse pers zich voor het eerst serieus met de ver kiezingen begon te bemoeien. Tru man's kansen stonden toen nog best; slechts Eisenhower en Mac- Arthur beschouwde men als een se- rieuze tegenpartij. Maar Roosevelt's opvolger heeft om zo te zeggen zijn eigen ruiten ingegooid; verbetering van de positie der negers moge dan misschien in de Oude Wereld eei) heroische daad toeschijnen, het heeffkTruman in de zuidelijke staten duizenden stemmen gekost. Daarbij kwam nog de wisselvallige politiek van het Witte Huis inzake de Pa- lestijnse kwestie. Neen, ook voor de millioenen joden in de V.S. is Tru man niet langer de tweede Josue. En de opmerking, dat zo er geen Marshall was de democraten wel helemaal bij de pakken konden gaan neerzitten. is misschien niet zo heel ver bezijden de waarheid. Thomas, Robert, Harold Serieus gevochten is er tot op he- den feitelijk slechts door drie man- nen: Thomas Dewey, Robert Taft en Harold Stassen. Zij hebben in hun verkiezinjjscampaghe gesmeten met tienduizenden dollars, hun va- cantiedagen opgeofferd aan het zich hees praten voor de republikeinse kiescomite's. U kent het systeem, waarop de republikeinen in Phila delphia te werk gaan? Elke staat stuurt, naar gelang de sterkte der partijgenoten, een aantal kiesman- nen naar de conventie en deze kie- zen de landelijke candidaat. Zo zul- len er 1094 gedelegeerden in de stad van Stokovsky's beroemde Or- chester komen en van hen moet Truman's toekomstige tegenpartij er minstens 548 op zijn hand zien te krijgen. En fheen nu niet, dat dit zo ge- makkelijk zal gaan. want volgens de voorlopige berekening kan De wey pas op 273 afgevaardigden re- kenen, en hij staat er dan van de kanspaardjes «nog het beste voor. Het is dan ook opmerkelijk, dat mannen, die in de Amerikaanse po litiek ingeworteld zijn. de beste kansen geven aan Vandenbergh. Zij beweren, dat het politiek beeld, dat deze kundige diplomaat voor- staat, zo ongeveer de grootste ge- rtene deler is van de programs van Dewey, Taft, Stassen en bovendien De opvarenden van het s.s. ,.Zui- derkruis", die Vrijdag van Batavia naar Rotterdam op thuisreis ver- trekken. kunnen in Port Said post ontvangen, mits de stukken uiterlijk op 25 Juni a.s. ter post bezorgd wor den. Het m.s. „De Grote Beer" vertrok Vrijdag van Amsterdam naar Ba tavia met militairen aan boord. Wil men de opvarenden in Port-Said post doen toekomen. dan moet de correspondentie uiterlijk 21 Juni ge- post zijn. Voor post in Batavia is de datum uiterlijk 1 Juli a.s. Wie benadeelt Wallace? Wij hebben er al eerder op ge- wezen, de verkiezingsstrijd is dit- maal ingewikkelder geworden dan anders, door het verschijnen van Wallace's derde partij. De aanvan- kelijke conclusie was, dat dit de doodsteek zou zijn voor Truman en zijn democraten. Immers, zo werd er geredeneerd. Wallace is 't meest in trek bij de arbeiders en die moet men op de eerste plaats bij de de mocraten zoeken. De laatste maan- den is men daar echter toch wel enigszins anders over gaan denken. Zo heeft een opinie-onderzoek, dat de New York Herald Tribune oniangs publiceerde, uitgewezen, dat Wallace zijn aanhang bijna evenzeer uit het republikeinse kamp betrekt, als uit de schaar van Roosevelt- en Truman-enthou- siasten. 38 pet. van de aanhangers van Wallace, aan wie men de vraag stelde ,of zij bij gebrek aan een derde partij, op Truman of op de republikeinen zouden stemmen, ant- woordde ..Truman" en meer dan 31 verklaarden zich bereid dan re- publikein te zijn. Hieruit blijkt wel, dat Wallace's actie ook gevoerd wordt ten nadele van het republi keinse front. Dat* wil niet zeggen, dat Truman's positie rooskleurig zou zijn, inte- gendeel! Maar wanneer de demo craten inderdaad de nederlaag zou den lijden, dan is dat niet alleen te dankenaan Wallace. De republi keinse aantrekkingskracht is defcr- slaggevende factor en deze wordt voor een zeer groot deel beslist door het antwoord op de vraag: ..Wie wordt er op 21 Juni in Phila delphia gekozen?" R. U. (Eigen reportage) WENSEN, DIE MET STEEDS MEER KLEM in de kringen van land- en tuinbouw werden uitgesproken, zijn enige tijd ge- leden Widens een uitvoerig Kamerdebat aan de regering voorge- legd. En het was tenslotte ons Kamerlid Groen, dat hierbij uit de lange vertogen de practische conclusie trok: De eenstemmig aan- vaarde motie-Groen nodigde de regering uit om de toen gehoorde wensen niet naast zich neer te leggen. Deze aanmaning heeft origetwljield succes gehad, want de regering heeft zich thans reeds bereid verklaard om vijf en tachtig millioen op tafel te leg gen. Jac. Groen Azn., de geziene figuur in agrarische kringen, zo gezien dat zijn kiezers hem zelfs spontaan tot lijsttrekker uit- riepen, is over dit resultaat verheugd, ofschoon niet geheel te- vreden. Hijbetreurt het vooral. dat de regering niet bereid is gebleken om alsnog een toeslag uit te keren op de tuinbouwproducten, die in 1947 de minimumpriji niet konden ha- len. Deze toeslag was door de rege ring beloofd en het is heel jammer, dat zij deze belofte ook nu ni?t heeft willen nakomen. De heer Groen heeft echter een gegrond vertrouwen, dat vobr dit jaar in elk geval een betere regeling zal gelden. De tuinbouwproducten zullen dan niet meer tot elke prijs verkocht wordqp, doch. op een be- paalde prijs worden opgehouden. Een fonds, dat de tuinbouw zelf.bij- eenbrengt, draagt de kosten van dit ophouden en de verwachting is, dat de regering hieraan het hare zal bijdragen. Dat verschillende tuin bouwproducten het vorig jaar de minimumprijs niet konden halen, wreekt zich nu nog in verschillen de tuindersgezinnen. Wat de agrarische sector betreft, aldus de heer Groen, bestaat overi gens ook al te zeer de neiging, om te -veel waarde te hechten aan op zichzelf niet ongunstige cijfers. In het algemeen blljft het altijd zo, dat men in de goede jaren ook bij voorbaat de risico's van de kwade moet tgrdisconteren. Soms zijn de cijfers echter zelfs uitgesproken ge- flatteerd. De overheid legt dan cij fers van veilingomzetten op tafel, waarbij veronachtzaamd wordt, dat de omgezette producten voor de helft uit het goedbetaalde fruit be- stonden. De doorsnee-tuinder heeft echter 'geen fruit. Verdubbeling van veilingomzet zegt verder nog minder als men bedenkt, dat arbeidslonen en materialen dikwijls met meer dan het dubbele stegen. Zorgen van het ogenblik De gewassen staan er goed voor. het weer Hfeeft voor verschillende meevallers gezorgd en de heer Groen acht de vooruitzichten dan ook niet ongunstig. Door de nauwe afstemming op de prodtictiefcosten zal de winstmarge echter altijd zeer beperkt blijven. De boterham komt er uit, maar daarnaast zou er ook nog wat moeten overblijvenvoor de aanschaffing van nieuw mate- riaal. Hier komt de prijspolitiek van de regering in botsing met de wens van die zelfde regering, dat de land- en tuinbouw meer aan rationalisatie moet gaan doen. En dan de belastingen! In het algemeen ondervindt ook de boer en tuinder de hinder vafc de verlate vorderingen. Er zijn maar weinig mensen in staat om van 'te vorera uit te rekenen wat zij moeten be- talen. Het leven op het bedrijf gaat door, totdat plots het aanslagbiljet een spaak in het wiel steekt. In het bij zonder roert de heer Groen de vermogens aanwasbelasting aan. De tuinbouw heeft in de voor-oorlogse periode zeer slechte jaren gekend, jaren waarin een met stukjes en lioenen Is vermeerderd, zodat ook de afzetmogeHjkheden in 't eigen land reeds vergroot zijn. Niet iedere boeren- of tuinders- zoon zal intussen het vak der va- deren kunnen kiezen, ook in aan- verwante beroepen liggen echter imogelijkheden. Voor land- zowel als tuinbouw blijft verder het pa- rool: Zorgt voor een zo goed moge- lijk product. Ons fruit is bijvoor- beeld vaak beter dan het buiten landse, toch werd dat buitenlandse fruit voor de oorlog veel verkocht omdat het er zo aantrekkelijk uit- zag. Voor dat aantrekkelijke uiter lijk kunnen wij ook echter zorgen. Wat de boterproductie betreft zal omschakeling op kaas en geconden- seerde melk voor een deel nood- zakelijk zijn. voor deze producten is gemakkelijker een afzetgebied te vinden. Jac. Groen is al vanaf '33 Kamer lid. Practisch tuinder van origine en - politicus van aanleg (in 1911 was hij reeds propagandist in het Kamerdistrict Alkmaar) heeft hij de agrarische problemen zowel let- terl'jk als figuurlijk in zijn vingers. Bij de groslijststemming hebben de kiezers hem reeds oveiduidelijk be- wiizen van vertrouwen gegeven en dit teiecht. Ja, geachte abonnS van dit Noord- hollands Dagblad, zover is het ge- komen met een lezer van de Indie- editie: men heeft gedreigd hem duf te stompen, toen de Indiekrant hem in Madja of daar ergens in de buurt bereikte. Hij zit er, schrijft hij ons in een lange brief van zes kantjes, met een heel koppel, alles bij elkaar 30 man. En hij is de enige, die n krant krijgt. Wanneer die krant dan komt dromt het koppel samen. De sport, mijne heren, de sport.. Bijna een hele pagina is aan de sport gewijd. Ach, onze Indische lezer wil wel •rustig „kranten", maar hij krijgt er de kans niet voor. Dertig tierende kerels eisen de sportpagina. Hem interesseert die sport maar half maar hij moet en hij zal! Anders gebeurt 't; dan stompen ze hem „duf" U kent die krant natuurlijk niet. Iedere avond komt uw eigen krant de gang inglijden. U hebt 'm nodig; niemapd is er, die 'txbuiten z'n krant kan stellen. Maar eerlijk: u hebt 'm lang zo hard niet nodig als die soldaat in Indie. En hij verdient 'm zeker, voor 't werk dat hij doet. Ja zeker, weer wordt er daarginder iets groots verricht. „Het Nieuw Noordhollands Dag blad" ontvang ik wel degelijk en ik vind het zelfs een m a c h t i g blaadje. Want veel nieuwtjes staan er voor ons in en allemaal echt m a c h t i g geschreven Vindt u 't dan niet tijd worden om hier eens „echt machtig" in de bus te blazen Een bekende figuur in het Haagse muziekleven, Frit^ Schuurman, eer ste dirigent van 't Residentieorkest, zal 25 Juni 50 jaar worden. Frits Hans Erich Schuurman werd te Nijmegen geboren. Zijn- eerste muziekonderricht ontving hij van Hendrik Andriessen. Later ging hij naar het Amsterdems Conservato- rium, waar Sem Dresden hem 9p- leidde in compositie en directie. Na- dat de heer Schuurman in 1921 cum laude geslaagd was voor^ het eind- examen, studeerde hij 'te Parijs verder onder leiding van Albert Roussel. In 1926 in ons land terug- gekeerd. trad hij tot 1931 op als adjunct-directeur van de Muziek- school van het Amsterdams Con- servatorium. Ip 1938 kwam hij naar 's Gravenhage. waar hij, als opvol ger van Peter van Anrooy, dirigent van het Residentieorkest werd. Weerschepen Een nadeel van water is onge- twijfeld, dat er zo lastig op te bou- wen valt. Weersveranderingen ko men echter even veelvuldig voor boven zee als water. En om nu het snoer van observatoria bij "Europa's West- en Amerika's Oostkust niet te onderbreken, hebben de ver schillende staten in gezamenlijk overleg besloten, weerschepen op de Atlantische Oceaan te statione- ren. Het ligt voor de hand, dat het ontstaan van de transatlantische luchtdiensten, afhankelijk als die zijn van weerberichten, dit besluit nog ietwat hebben verhaast. In to- taal zijn er 13 van die weersche pen, waarvan Nederland en Belgie samen er een %oor hun rekefiing nemen. Dat wil zeggen: de ene maand vaart er een Nederlands, de andere maand een Belgisch schip uit met een volledige bemanning. De opdracht van dat speciaal inge- richt, en met diverse deskundigen gecompleteerde vaartuig is geen andere dan waarnemingen te doen met alle ten dienste staande midde- len. Daartoe behoren loodsballon en radiosonde, regen- en windmeters, temperaturen van water en lucht enz. Vanzelfsprekend worden hier ook speciale nautische waarnemin gen verricht, doch deze vallen bui- ten dit bestek. Koud en nat geeft altijd wat Tenminste hier. Dp Bilt is voor- zien van regenmeters in soorten. De oudst bekende is wel de blikken trechter van 400 cm2, zoals ook door verschillende polderbesturen gebruikt. Deze hebben weer het nadeel, dat er water uit kan ver- dampen £n dat niet de regenval van uur tot uur kan worden vastgelegd. Het eerste is nu verholpen door d« trechterbodem een constante lage warmte te geven, genoeg om 's winters sneeuw of hagel te smel- ten, maar te weinig om water te verdampen. Het voortdurend re- gistreren is nu ook mogelijk. Het regenwater laat men in een klein driehoekig bakje vallen, tiat naar mate er meer valt. de wijzer op een eenmaal per 24 uur ronddraai- ende cylinder meer naar beneden drukt. Is het bakje vol, dan kiept het om, en op hetzelfde moment wordt een ander zelfde bakje weer gevuld. Het water uit de omgekiepte bakjes vloeit weer tesamen voor het totaal. Anne dames -Vroeger waren de apparaten voor het meten van het vochtgehalte der lucht gebouwd op het principe van het krimpen/uitzetten van mensen- haar. Regelmatig togen de heren technici die een kapotte of nieuwe meter onder handen hadden dan ook naar boven en verzochten de daar werkende dames enkele 'hoofdharen af te staan voor het goede doel. Goed geprepareerd gin- gen die»dan een dag of wat, of een paar weken mee, en dan bison het lieve leven opnieuw. Dat De Bilt ■niettemin geen kaalhoofdig dames- personeel telt, komt eenvoudig doordat op een door het zwakke geslacht gezegende dag, iemand on- derzocht en vond dat verschillende d i e r e n haren fliet alleen duurza- mer, maar uit meetoogpunt ook veel zuiverder waten! Diezelfde mijnheer fabriekte aan dat meetapparaatje een rotgrende cylinder die per etmaal eenmaal rond draait, deed daar een papier- strook omheen, en een inktstift aan de wijzer, en ziedaar, de registre- rende vochtigheidmeter was ont staan. De registrerende barometer werkt op vrijwel gelijke wijze, met dien verstande dat inplaats van een haar nu een luchtledig doosje wordt gebruikt, en bij de registre rende thermometer twee aan elkaar gelaste edele metalen. Al deze baro- thermo- en hydro meters zijn te De Bilt onder een afdakje geplaatst, dat min of meer doet denkerl aan een kleine pagode. Die dubbele da- ken zijn echter nodig om de zonne- warmte geen kans te geven direct noch indirect enige invloed op de metingen uit te oefenen. Behalve de thermometers op plm. 2 meter hoogte, zijn er andere op 10,5 en 2 cm. boven de grond, en 10, 20, 35 en 75 cm. onder de grond geplaatst. Die laag bij de grondse hebben tot taak, aan te geven of al dan geen nachtvorst is opgetreden. Nu heeft zich meermalen het typi sche geval voorgedaan, dat op 2 cm boven de grond geen en op 10 cm wel nachtvorst voorkwam, maar ook weer omgekeerd. Daar naast kwam nachtvorst'voor bij en kele graden boven het nulpunt. Hoe dat mogelijk is wordt nu serieus onderzocht. al menen de K.N.M.I. mensen, dat het gehele nachtvorst- probleem, tot ergernis en schade van de landbouiyers, stellig niet binnen enkele jaren wordt opgelost. De op diverse diepten in de grond gestoken thermometers diemen o.a. om de grondwarmte, die meestal geheel afwijkt van de luchttempe- ratuur, te meten, en de verhouding van de verschillende lagen als wel de (mogelijke) verhouding van de grond tot de hichtlagen te bestude- ren. Brr, Brr, Brr Er is niet zoveel verbeeldings- kracht voor nodig, om u voor te stellen wat het betekent' „waarne- mer" te zijn, indien wij onze erva- ringen vertellen. Weer: miserabel. regen stortbuien, windstoten bijna tot maximum. Te beklimmen een toren ongeveer iets hoger dan beide Schager torens, maar geheel van betonnen palen zonder enige be- schutting. Zeven treden omhoog met storm en regen tegen. een platform van 1 stap, zeven treden met storm en regen opzij, platform enz. enz. bijna tot in- het oneindige. Boven giert en rukt een orkaan aan alles. De windwijzej staande op een lange as van 10 cm dik trilt als een riet. De windkrachtmeter, een rpn- de schijf achter op de staart van de windwijzer, schiet af en toe tot het uiterste. De waarnemer vertelt. Iedere beweging van de windwijzer wordt automatisch van seconde tot seconde opgetekend, evenals de winddruk, maar komt buitendien regelrecht in de tekenkamer en In de telexkamer, waar die afdelingen er beiden op hun tijd een nuttig gebruik van kunnen maken. De hoeveelheid langsgestroomde lucht wordt keurig geboekt door de vier horizontale schepenradjes op elk der hoeken. Voorts worden hier di verse optische waarnemingen ge- daan, nu een vrij beroerd, zo niet onmogelijk, karweitje. En over het uitzicht kan ik urenlang vertellen". Maar hij doet het niet, krijgt er de kans trouwens niet voor, want in minder dan geen tijd zijn er enkele b'ljna doorgewaaide en geregende ledematen bezig zich in het inwen- dige van het KNMI te vermense- lijken. En zulks dag in, dag uit, in continu-bedrijf. Spanning en avon- tuur is te De Bilt ver te zoeken. Daar werken slechts mannen en vrouwen met uiterste toewijding en vbrmep alzo een radje in het mon- steruurwerk dat weerdienst heet. J. L. IK WEET, dat ik de gevoaiens van sommigen mijner socialis- tische vrienden zou kwetsen, wanneer ik verklaar, dat de toe- komst van Europa het gemeen- schappelijk resultaat zal zijn van de socialistische gedachte en de christelijke beschaving", ver- klaarde de Belgische minister- president Paul Spaak in een toe- spraak voor soctalisten in de pro- vincie Namen. ,.De opvattingen, die wij socialis- ten gedurende 50 jaren er op na- gehouden hebben over Kerk en godsdienst, kunnen op dit ogenblik niet meer gehanjhaafd worden. We kunnen ook niet met de communis- ten samengaan. omdat het onmoge lijk is samen met hen een econo- misch en sociaal program door te voeren, zonder de waardigheid van de menselijke persoon prijs te ge ven". De socialisten van BelgiS en van geheel Europa moeten hun houding tegenover het Christendom herzien, de laatste resten van een doctrinair marxisme laten varen en hun politiek orienteren naar het voorbeeld van de Britse Labour Party. Tenslotte sprak Spaak zich uit voor een ..uitgesproken gezins- politiek" omdat „een land slechts kan leven en zich verder kan ont- wikkelen, wanneer het kinderen heeft". (Die erkenning is al veel gewon- nen, al geeft ze n°R g®en blijk van een hogere opvatting van het huwelijk! Red.). In Belgische politieke kringen wijst men er op, dat de opvattingen ,van de minister-president niet in alle opzichten door de meerderheld van de Belgische socialisten ge- deeld .worden. Er kan Achter geen twijfel over-bestaan dat hij heden de meest invloedrijke figuur in de Socialistische Partij is en dat zi)n menlng grote invloed zal hebben op die van de socialisten in Belgie en ook ^an andere landen. beetjes ^>ijeengegaard bezit verloren l ging. Vele tuinders waren na jaren van hard werken weer even ver als zij begonnen. Hun bedrijven wer den soms nagenoeg geheel verhy- pothekeerd. Toen kwam de laatste oorlog. Wij spreken niet van on- oirbare winsten, maar voor de tuin der was het een zegen, dat de con- junctuur opleefde. Eindelijk lareeg hij weer de wind in de zeilen, hij zal er dikwijls in geslaagd zijn om zijn bedrijf opnieuw voor een meer of minder groot deel vrij te krijgen. Thans komt echter de fiscus en ont- neemt hem opnieuw de helft van het gespaarde. En vanuit de grond van zijn tuindershart zegt de heer Groen, dat dit een hard gelag is, temeer als men bedenkt, dat zo'n tuinder inmiddels weer een tiontal jaren ouder is geworden. Zou de wens van minister Lieftinck wer- kelijkheid worden, dan gsmt straks ook de ondernemingsbelasting nog weer de hoogte in. Mede op deze wijze wordt immers de op tafel ge- legde 85 millioen verkregen. Hier betaalt dan echter ook de agrarier weer mede aan de voor hem uit- getrokken gelden. Perspectieven De heer Groen heeft goede hoop, dat de afzet van onze tuinbouw producten naar Du it si and thans eindelijk In orde zal komen. Duitsland blijft ons natuurlijk achterland en zonder dat blijft onze tuinbouw met overschott.en zitten. Intussen is het wel zo, dat niet de beteelde grond, maar wel het aantal monden in de laatste jaren met ettelijke mil- 6. Het harde, stuurse gelaat van mevrouw gaf haar weinig hoop op een gunstig gehoor en hulp. Maar toch, nu Arthur er niet was. moest zij haar helpen. Mevr. Pritbre zou haar toch de bijstand. die ze vragen kwam, niet weigeren? Ze had haar immers drie jaren trouw en vlijtig gediend? Anne wist niet hoe ze haar ver- zoek onder woorden moest brengen. Mevr. Pritbre fronste de wenkbrau- wen. Uit 't bleke, angstige gelaat van het meisje maakte ze op. dat er wel iets heel ernstigs aan de hand moest zijn. Arthur had haar toch niet gezegd. dat hij niet *net haar kon trouwen? Was dat meisje wel licht gekomen, om voor het laatst nog eens met hem te spreken? „Ik veronderstel, dat mijn zoon je verteld heeft over het onderhoud, dat ik vanavond met hem gehad heb," zei mevrouw Pritbre koeltjes. „En hij heeft Je ongetwijfeld ge zegd. dat ik je onder geen omstan- digheden" als schoondochter kan aanvaarden. niet waar?" „Ja, dat heeft hij me gezegd", zei Anne bedaard. „Ik houd van Arthur en, hij van mij en ik had gehoopt, dat u getracht zoudt hebben, te be- grijpen. wat wij voor elkaar bete- kenen." „0. mevrouw, wat is dat goed van u. Ik zal er u nooit genoeg voor „Zeg je. dat hij nog altijd van je houdt? Heeft hij dit dit dwaze engagement dan niet verbroken?" vroeg mevrouw Pritdre. Anne schudde het hoofd en keek heel verbaasd. ..Welneen, flievrouw. Waarom zou hij dat gedaan hebben?" ..Maar waarom kom je dan van avond hierheen? Ikik dacht dat mijn zoon verstandig was geweest en dat je was gekomen, om hem te overreden. Anne lachte verdrietig. „Ik ben hier gekomen. omdat ik in grote moeilijkheden verkeer. mevrouw", zei ze. ..Ik had Arthur's hulp willen inroepen. Glalr^ Pritere keek haar nors aan en nam zich vijor. met alle geweld er achter te komen, wat dit voor moeilijkheden waren. ..Misschien kan ik je helpen". zei ze ietwat vriendelijker van toon. ..Arthur komt vooreerst nog niet thuis. Ik geloof dat je wel weet, dat .hij zijn vrije tiid grotendeels in cafe's doorbrengt." Ze zei dit om Anne tegen haar zoon in te nemen, maar daarin slaagde ze niet. Anne scheen haar niet eens verstaan te hebben. „U zoudt me best kunnen helpen, mevrouw," zei Anne, „ik ben in grote moeilijkheden. Het gaat over mijn broer. Hij heeft schulden ge- maakten.... moet het .geld morgenochtend op zijn laatst terug- betalen. „Je broer?" vroeg mevrouw Pri tere nog steeds even rustig. „Ja, mijn broer Pierre. Hij is een paar jaar jonger dan ik en hij werkt bij mijnheer Presson, de ad- vocaat. Hij is zo dwaas geweest, zich op de verkeerde weg te laten brengen. Hij heeft gegokt en., en., wel hij heeft geld gebruikt, dat morgenochtend vroeg terug moet zijn." ..Hoeveel was dat?" vroeg Claire Pritfere. ..Driedluizend francs," antwoord- de Anne. ,.Hij nam het af van hem toevertrouwde fondsen. Het geld schijnt van een client te zijn, die zijn gelden zo goed als nimmer con- troleerde. Maar nu komt hij onver- wachts morgenochtend bij mijnheer Presson en als 't geld niet vo6r die tijd teruggegeven is, zal hij het na tuurlijk missen." Anne kreeg een kleur en keek mevrouw Pritere wanhopig aan. „Ik begrijp ijet geval", zei deze, in het vuur starend. En nu wilde je drieduizend francs van mijn zoon te- leen vragen. h£?" „Ik hoopte tenminste...." ..Maar je begreep toch wel. dat hij daarvoor bij mij moest zijn. BTij heeft zelf geen duit." „Dat. dat wist ik niet, me vrouw!" zei Anne. „Ik dacht. dat hij misschien wel wat gespaard had." ..Gespaard!" De oude dame lachte smalend. ..Arthur heeft in zijn hele leven nog geen cent gespaard. Maar vooruit, ik zal dat geld dus zelf wel moeten lenen." Anne's gezichtje klaarde op. kunnen bedanken. Zodra Ik kan, zal ik het u terug betalen. Mevrouw Prit&re knikte. Ze dacht er over na, hoe Anne zich ge heel aan haar overgeleverd had. „Ik kan dat geld vanavond niet meer verschaffen", zei ze. ,.Kom morgenochtend maar wat yroager in de winkel. Dan zal ik je het geld geven en kun je naar het kantoor van je broer gaan en het hem ter hand stellen...." Anne wilde haar nogmaals be danken, maar ze stond op en gaf, te kennen, dat het onderhoud geein- digd was. „Ga nu maar gauw heen. voordat mijn zoon terugkomt", zei ze. ,.Ik heb liever niet, dat hij er iets van afweet. Hij zou misschien minder goed over je denken, als hij wist dat je broer.... een dief was. Anne bloosde van schaamte en ging naar de deur. Ze keek nog eens naar mevrouw Pritere en stond ver baasd over de hatelijke uitdrukking op haar gelaat. „Goedenavond, mevrouw", zei ze en de oude dame dwong zich tot 'n glimlachje. ..Goedenavond!" Maar toen Anne weg was, liep mevr. Pritere naar haar schrijfbu- reautje en greep een pen. En ze schreef: De WelEdelgestrenge Heer Mr. P. Presson Advocaat. Hoofdstr. Damville. Geachte Heer Presson, Toevallig ben ik te weten geko men, glat een uwer bedienden, een zekere Hebler, de gelden van .een uwer clienten tot eigen gebrtyk heeft aangewend. Hij schijnt drieduizend francs gestolen te hebben. van geld, dat u hem had. toevertrouwd en dat u morgenochtend aan een uwer clienten moet overhandigen. Als werkgeefster acht ik me verplicht, u hiervan op de hoogte te brengen, in het vertrouwen. dat iemand an ders ditzelfde eventueel ook voor mij zou doen. Uw dw. Claire Pritere. (wordt vervolgdl 0

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3