DUITSERS IN DE RIJ voor hun nieuwe marken Voor Alkmaar en omgeving Thans 6.030.710.228 dollar voor hulp aan Europa Hedenavond afkondiging geldsanering in de Sovjet-zone? ROMME IS ER NIET, maar spreekt toch Meer dan 5000 smokkelaars van oude marken in arrest Mm Compromis tussen Huis en Senaat Sokolofsky protesteert bij zijn collega's Even een praatje op onst Propaganda- hoof dkwartier Welter mocht niet uitspreken Met de reiskas op reis Zwarte handelaars wanhopig Duitsers verwachten werkloosheid Denkt aan de Anjerdag Ernstige vechtpartij te Maastricht Nieuwe mannen in de K.V.P.-fractie HoofdredacteurH. N. Smite, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prrjs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum f 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig MAANDAG 21 JUNI 1948 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 44e JAARGANG NUMMER 11291 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Thans, op het hoogtepunt van de aardappelcampagne, heerst op de grootste veiling op dit gebied in ons land, nl. die te Groote- broek-Bovenkarspel, een enorme drukie. Er komen dagen voor, dat er een kwart millioen kilogram „piepers" geveild worden. Per dag komen er op het ogenblik gemiddeld driehonderd schui-' ten met aardappelen aan. De Duitse economische com- missie in de Sovjet-zone van Duitsland zal heden om 4 u. plaatselijke tijd te Berlijn bij- een komen „om de laatste schikkingen te treflen voor een geldhervorming in de Sovjet-zone en te Berlijn", al- dus meldt het onder Sovjet- Russische licentie staande Duitse Nieuwsbureau AJ3.N. Volgens Dena zou de eerste phase van de geldzuivering in de Sovjet-Russische zone Maan- dcftjavond worden afgekondigd. De geldzuivering zou tot stand gebracht worden door het af- stempelen van bankbiljetten van 20, 50 en 100 mark. De stempeling van de bankbiljet ten zou onder Sovjet-Russisch toezicht op de gemeentehuizen moeten plaats vinden. Hoe- veel „nieuw" geld ieder zal ontvangen is niet bekend, doch men meent dat het meer zal zijn dan de 60 mark, die per per soon in de Westelijke zones omgewisseld kon worden. De eigenlijke zuivering zou tegen het einde van de week begin- nen met optekening van de voorraden oude bankbiljetten. Verdronken Truman mag kiezen tussen 12 of 15 maanden Hevige hagelbui boven Kapelle-Biezelinge VOEDSELPAKKETTEN VAN HENRY FORD voor zijn Europees personeel Op het Bataviase vliegveld Memajoran arriveerde de chef van de Franse luchtstrijdkrach- ten in het Verre Oosten, briga- dier-generaal Bodet met zijn staf. Hij bezoekt Indonesie op uitnodiging van de legercom- mandant, luit-gen. S. H. Spoor. Tot de politieke partijen PRINSESJES DANSTEN VOOR DE UNAC De fonen van het jonge Rijkspersoneel „Farmsum"-sloep door de Dorus Rijkers binnen- gebracht Toen een reisvereniging uit Alkmaar een uitstapje wilde maken, bleek de kas, welke ruim 1600 gulden moest bevat- ten, niet aanwezig. Zaterdag is de penningmeester van de ver- eniging aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. De Russer letten zeer scherp op, dot 8r geen waardeloos geld uit de Westelijke zone in de .Russische bezettingszone wordt binnengesmokkeld. De intemation. verkeersweg Helm- stedBerlijn is voor alle ge- allieerd en Duits verkeer naar het Oosten gesloten. Meer dan 5000 personen, waarvan de meesten waardeloze marken uit de Westelijke zone bij zich hadden, werden gearresteerd, omdat zij trachtten clandestien de Sovjet-zone-grens te over- schrijden, meldt de onder Rus- sisch toezicht verschijnende Duitse pers. JEHOVA's CETUICEN trachtten Rode Kruis- collecte te verhinderen Noors schip lek geslagen te IJmuiden De „Johan de Witt" Woensdag te Amsterdam Wachtmeester en Pool gedood Italianen aan de speculaas m Wft <- Een van de moeilijkste punten in de Ronde van Zwitserland was zeker de etappe over de St. Gotthard. De renners reden hier tussen hoge sneeuwmuren. Hier strijden Diederich (op de voorgrond), de leider Kublre, Robic en Bonneaventure om het snelst over „pashoogte" te komen om vandaar zonder die geweldige inspanning af te dalen. Mr. Dr. N. H. L v. d. HEUVEL Nieuuu Noordhollands VS.,'. Sokolofsky, de Russische opper- bevelhebber In Duitsland, heeft in een brief aan zijn Britse, Ameri- kaanse en Franse collega's de valu- ta-hervorming in West-Duitsland „onwettig" genoemd. „Door uw eenzijdig optreden, zonder voorkennis en goedkeuring van de bestuursraad, hebt u de eenheid van valuta afgeschaft en de deling van Duitsland voltooid," al- dus de brief. „Ik kan uw excuus, dat de slechte economische toestan- den in de Westelijke zones uw een- zijdige actie rechtvaardigen, niet erkennen. Ik kan moeilijk begrij- pen, hoe u de afzonderlijke geld hervorming in West-Duitsland rijmt met uw verklaring, vervat in een aan mij gericht schrijven, dat u overeenstemming hoopt te berei- ken over een geldhervorming in alle vier zones in de naaste toekomst. Het komt mij voor, dat u door uw optreden de hoop van het Duitse volk in die richting geheel vemie- tigd hebt." De maarschalk merkt verder op, dat hij eerst van de maatregel in kennis is gesteld toen zij op het punt stond te worden uitgevoerd. Dit bracht de Sowjet-bezettings- autoriteiten in een moeilijke positie en moest noodgedwongen leiden tot maatregelen om de belangen van het Duitse volk en het economisch leven in de Sowjetzone te bescher- men „Ik kan uw optreden, dat ten doel heeft de overeenkomst betreffende het vierledig bestuur van Duits land te vernietigen, niet als wettig erkennen en ben gedwongen te ver- klaren, dat de gehele verantwoor- delijkheid voor deze stap op de schouders van de Amerikaanse, Britse en Franse autoriteiten moet rusten." Reuter's correspondent meldt uit Londen, dat Engeland in overleg met de V.S. en Frankrijk de ver klaring van Sokolofsky zal bestude- ren, waarin geprotesteerd wordt tegen de „onwettigheid" van de geldhervorming in de Westelijke zones. Functionarissen en diploma- tieke waarnemers te Londen zijn van oordeel, dat de door Sokolofsky genoemde argumenten na de offici- ele ontvangst van zijn schrijven te Londen onmiddellijk gecommenta- rieerd zullen kunnen worden. Zaterdagmiddag voer de 33-jari- ge landarbeider J. Groenendijk met een roeiboot op het Volkerak, onder de gemeente Ooltgensplaat. De boot maakte water en daar G. bang was, dat de boot vol zou la- pen, sprong hij er uit. Hij verdronk Het slachtoffer was drie maanden gehuwd. Het Amerikaanse Huis van Af- gevaardigden en de Senaat heb- ben Zondag in een buitengewone bijeenkomst het compromis-voor- stel omtrent de hulp aan Europa goedgekeurd. Het toegestane be- drag is thans in totaal 6.030.710.238 dollar voor een periode van 15 maanden. doch president Truman is gemachtigd de som in 13 maan den te besteden, wanneer hij dit nodig oordeelt. De som van 6.030.710.228 dollar is bijna het voile bedrag, dat het ad- ministratieve lichaam der Mar- shall-hulp heeft trachten te ver- krijgen. Men gelooft te Washington, dat de bezuiniging in het program- ma van het Europees herstel hier- mee practisch van de bahn is. Deze som betekent een compro mis tussen het bedrag, dat het Huis van Afgevaardigden had voorge- steld (5.980.710.288), en dat, waar de Senaat zijn goedkeuring aan hechtte (6.125.710.228). De periode van 15 maanden komt overeen met het voorstel van het Huis (de Senaat had 12 maanden voorgesteld) De aan de President gegeven vol- macht deze som in 12 maanden te bpsteden, indien hij dit noodzake- lijk acht, betekent in de practijk, aldus Reuter, dat de administratie van het plan de vrije hand heeft het grootste gedeelte van de be- snoeigng ongedaan te maken. Indien het voorstel van het Huis was aangenomen, zou in het eerste jaar 22 pet. minder zijn uitgegeven dan volgens het Senaatsvoorstel. Volgens het aangenomen compro- misvoorstel zal, indien de President geen gebruik maakt van zijn vol- in em- Zondagmorgen om ongeveer 6 uur heeft een hevige hagelbui gewoed boven Kapelle-Biezelinge, het fruitcentrum van Zeeland. Straten en daken vertoonden naf korte tijd een winterse witheid en aan de fruitbomen werd schade aangencht. Henry Ford had na zijn reis Europa besloten aan al zijn ploye's in Europa een voedselpakket te doen toekomen. Niet minder dan 25.000 dier pakketten worden hier in Nederland samengesteld en over Europa gedistribueerd. Een bedrag van rond 125.000 dollars komt hier- door ten goede aan onze deviezen- positie. Elk der pakketten bevat twee ki logram suiker, een kilogram boter, een kilogram reuzel, een kilogram koffie. een kilogram cacao en een kilogram rijst. De voor het blnnenland beschlk- bare hoeveelheden van de genoem de producten worden door de uit- voering van deze opdracht niet be- invloed, daar de benodigde hoeveel heden volgens een met de Neder- landse autoriteiten getroffen rege- Iing, betrokken worden uit onze exportquota. De uitreiking der pakketten aan de employe's der Nederlandse Ford- fabriek geschiedde Vrijdagmiddag door de wnd. directeur de heer B. H. C. Huntelaar. IN HET HOOFDKWARTIER van de Kath. VolkspartU blaast men even uit. De laatste weken is er dag en nacht gewerkt. Meer dan zestig man was in touw. Nu is het propaganda-materiaal voor het grootste deel de deur uit. De partijsecretaris, dr. Albcring, is tevreden. Liep de machine in '46 nog wat stroef. dit keer heeft ze zonder stagnatie op voile toeren gedraaid. De vorig jaar opgerichte Propagandaraad bewees zijn nut. Bundeling in de top, gedecentra- liseerde uitvoering. Nu is het woord aan de werkers in stad en land. De eerste affiches hangen trouwens al, die van de KVP waren zelfs de eerste. In totaal zullen er 360.000 worden geplakt. Voor de verzending was een aparte boekhouding nodig. Het 6jng dan ook om enorme aantallenHet Verkiezingsmanifest werd in 100.000 exemplaren verspreid, speciaal be- doeld voor vergaderingen. Een strooibiljet over Indonesie ging m 800.000 een over de sociale vrede in 900.000' en het model-stembiljet zal zelfs een oplage van anderhalf mil lioen bereiken, dat betekent prac tisch huis-aan-huis-verspreiding. Dan drie speciale propaganda- opmarsen: „Gezinspartij..Sociale partij" en „Volkspartij". He eerste twee hadden een oplage van 300.000, de laatste komt weer aan het mil lioen. Het Indonesische vraagstuk vindt verder nog een uiteenzetting in de brochure ..De Kath Volks- partij in Indonesie". ,,Daden is de titel van een brochure waarin op populaire wijze het beleid van dit kabinet wordt uiteengezet. Verder sluitzegels, een half millioen, KVP- lucifers, „Een persoonlijk woord dat in gesloten enveloppen door de afdelingen wordt verzonden etc. Romme blijft spreken Terecht is soms gewezen op het gemis aan fleur op onze politick® vergaderingen. Nu is er een spe ciaal boekje: „0 Nederland, let op uw saeck", het bevat gedichten, ge- schikt voor declamatie, schetsjes, zangnummers, prachtig materiaal, speciaal voor de jongerenclubs. Veel voorbereiding is niet nodig. Dus geen droge vergaderingen meer! Op het hoofdkwartier komen al berich- ten binnen dat het boekje het doet. Het was voor de vele afdelingen een teleurstelling, dat prof. Romme naar Indie werd geroepen. Wei komt de fractieleider een week voor de verkiezingen terug, maar vele spreekbeurten moest hij toch afzeg- gen. Geen nood. Romme spreekt toch! De Partij liet een gramofoon- plaat maken: tienminuten-rede van de professor. Die verdeling van de spreekbeur ten heeft heel wat hoofdbrekens gekost. Er komen 18 kringland- dagen. 50 streeklanddagen en meer dan 2000 vergaderingen in de afde lingen. Ook de katholieke ministers gaan op pad, aan de vooravond van de verkiezingen spreekt de minister- president. dr. Beel, op het Vrijthof 'te Maastricht, een meeting waar- van de KRO een reportage zal geven. De KRO zet trouwens haar beste beentje voor. Vraaggesprekken met de partijvoorzitter, met de partij secretaris en de laatste week zullen geregeld slagzinnen worden gelan- ceerd. Ook op straat zal de stem vans de KVP klinken: 45 reclame- wagens rijden door het land. Dat is even een opsomming en dan gaat de staf aan de Koninginne- gracht weer aan de slag. Zij groet de werkers in den lande. Samen op de bres voor de Partij! Voor num- mer 1 van lijst 1! macht, 21 pet. minder uitgegeven worden dan de Senaat had voorge steld. Wordt dit bedrag in 12 maan den uitgegeven, dan zal de uitgave over een jaar slechts IV" pet. lager bedragen dan de Senaat had voor gesteld. Het compromisvoorstel geeft dientengevolge de President prac tisch het recht, te kiezen tussen de beide voorstellen, die de impasse veroorzaakten. die drie kwartier politieke zendtijd krijgen van de regering, behoort ook het comity dat de lijst- Welter verzorgt. Zo sprak de heer Welter Zaterdagavond over Hilver- sum II, bediend door de K.R.O.. vanuit de Haagse rtudio, maar hij kwam een paar minuten te laat en toen trad er ook nog een storing op van enige minuten. Zodoende was de spreker niet klaar, toen zijn tijd om was en de K.R.O. sneed hem af. Daartegen protesteert de heer Wel ter nu, met boze telegrammen aan de minister, aan de voorzitter van de radioraad. en aan de voorzitter van de K.R.O. Natuurlijk moet dat van die storing onderzocht worden, temeer daar de heer Welter iets insinueert van een „zogenaamde" storing en hij wil jijn rede op een andere keer nog eens geheel volle- dig uitspreken. De K.R.O. deelt naar aanleiding van dit geval mede. dat de algemene regel luidt, dat iedereen op tijd moet zijn, omdat anders het programma-schema in de war gestuurd wordt. Op dit punt zijn de omroepverenigingen onver- biddelijk, zegt de K.R.O., onlangs is zelfs prof. Kors, de voorzitter van de K.R.O. afgebroken, toen hij niet op tijd klaar was. (Maar. niet voor het een of ander, het komt toch herhaaldelijk voor, met con- certen bijv. dat men over tijd is, zelfs wel vijf of tien minuten - red.) De drie Jonge prinsesjes Bea trix, Irene en M-rgriet, hebben Zaterdagmiddag, als leerllngen van de balletschool van de danse- res Gabrielle Desfree, deelgeno- men aan een balletuitvoering wel- ke ten bate van de UNAC werd gegeven in „Ons Gebouw" te Hilversum. De middag begon met een open- bare les, waaraan de zusjes Cissy van Dijk in de kleuterklas en Em mie en Mientje van Dijk in de kin- derklas deelnamen. De van Dijkjes waren de schuilnamen voor de,prin- sesjes, die later ook optraden in 'n fantasie sprookje ..Wolkine" opmu- ziek van Schumann. In de kinder- klas vervulde Beatrix een dubbele rol, zij dansten eerst als „wolk" en later als aanstellerige dame, terwijl Irene een verlegen meisjes uitbeeld- de. Margriet gaf haar aandeel in het kleuterklasje. De prinses-regen- tes woonde de gehele uitvoering bij, prins Bemhard een gedeelte. De leidster van de balletgroep Gabriel le Desfree danste zelf solo. Aan het slot voerden de grotere leerlingen een sprookjesballet uit. Er waren vanzelfsprekend veel bloemen ook voor de drie prinsesjes en "n hartelijk applaus., Ruim dutzend gulden bracht deze middag voor de UNAC op. Naar het A.N.P. vemeemt, heeft de Ministerraad besloten met in- gang van 1 Juli a.s. enige wijziging te brengen in de beloningsregeling voor het jeugdige personeel in Rijksdienst. Deze wijziging hangt samen met de afschaffing van de ongehuwde aftrek voor het Rijks personeel. De jeugdloonregeling, welke tot nu toe was afgestemd op salarisschalen voor ongehuwde vol- wassenen, zal voortaan aansluiten bij de overeenkomstige wedde-be- dragen voor gehuwde volwassenen In 's Rijks dienst. De jeugdlonen zullen thans, naar gelang van de aard der werkzaamheden en de per- soonlijke prestaties bedragen: 14 jaar 35—40, 15 jaar 4055, 16 jaar 50—70, 17 jaar 60—80. 18 jaar 70— 95. 19 jaar 80—105, 20 jaar 90—120 gulden. De Hulsduiner kustwacht meldde gisterenmiddag om 12 uur, dat ter hoogte van Falga een sloep werd gesignaleerd, waarvan men ver- moedde dat ze assistentie nodig had. Kort daarop voer de Dorus Rijkers uit, die de sloep op sleeptouw nam en de haven van Den Helder bin- nenvoer. Het bleek te zijn een sloep van de Farmsum, een schip van da Mij. Oostzee. Vrijdagmorgen was ze uit Hoek van Holland ver- trokken, met 4 koppen bemand, w.o. ook kapitein Hille. Deze ver- klaarde bij aankomst in de haven, dat de sloep naar Den Helder was gegaan met het oog op de komen- de zeilwedstrijden van de Marine Jachtclub. Het vaartuigje verkeer- de niet in nood en had, volgens kapitein Hille, op eigen gelegen- heid de haven kunnen bereiken. Zoals bekend is voor de a.s. zeil wedstrijden ook de zgn. „Farm- sum"-prijs beschikbaar gesteld, als herinnering aan de sloep die in 1940 met overlevenden van het gelijk- namige schip een ulterst zware tocht van 10 dagen op de Atlanti- sche Oceaan moest maken. Onder heel wat minder ongelukkige om- standigheden besloot de sloep van kapitein Hille gisterenmiddag een reisje overzee. Zondag stonden lange rvjen Duitsers voor de. wisselkantoren om hun oude marken tegen nieuwe om te ruilen. Iedere Duit- ser leverde zestig oude marken in en kreeg daarvoor 40 nieuwe terug. Binnen enkele dagen krijgt hi) misschien opnieuw 30 marken. Deze uitgifte van de eerste 60 marken heeft slechts ten doel de Duitsers ven geld te voorzien tot- dat de geldzuivering in kannen en kruiken is. Vandaag zou de verwisseling worden voortgezet. De zwarte han- d«l is door deze omwisseling een grote slag toegebracht. Een reiziger, die uit Beieren te Frankfort aan- komt, biedt men zeven mark voor een pakje sigaretten. De vorige week was de koers 120 mark. Pasmunt dat zijn de oude markencoupures tot en met 1 rijksmark zijn nog geldig. En de zwarte handelaars doen dan ook al hun best pasmunt te verzamelen. Sommige wanhopige zwarthandelaren vroegen Zaterdag avond tegen fantastisch hoge prij- zen vijf mark aan pasmunt. Duizenden Duitsers, die voor hun vacantie in Beieren waren, bestorm- den Zondag de treinen, om voor de verwisseling van hun geld naar hun plaats van inwoning terug te keren. Sommige hotelhouders hadden on langs geweigerd hun oude rijks- marken te aanvaarden. De bezitters van het nieuwe geld schroomden het uit te geven. Op de zwarte markt had men over het algemeen slechts „biedprijzen maar er waren slechts weinige ko- pers. De Duitse politie in de Ame rikaanse zone heeft 80 personen ge- Zaterdagavond heeft de minister van onderwijs, kunsten en weten- schappen dr Jos. J. Gielen een radio rede gehouden in verband met de anjerdag op 29 Juni a.s., waarin hij het Nederlandse volk aanspoorde, gehoor te geven aan de oproep van Z.K.H. Prins Bernhard, om op die dag ais symbool de witte anjer te dragen, die via de P.T.T. in de Nederlandse huizen zal worden ge bracht. Ook hebben 50.000 winke- liers hun medewerking toegezegd, om daarmede iedereen te helpen, die wil bijdragen aan het Prins Bernhardfonds. Dit fonds, op de ge- denkwaardige 29 Juni 1940, toen de eerste anjer-demonstratie de bezet- ter er op wees, dat het Nederlandse volk alleen trouw aan Oranje bleef, gesticht. stelt zich ten doel iedere vorni van Nederlandse cultuurar- beid, waar dit nodig mocht blijken, te steunen. Hieronder vallen o.m. bibliotheken, muziekverenigingen, letterkundige clubs, laboratoria. en alle verenigingen, die streven naar instandhouding en verbetering van het Nederlandse culturele leven, Een der smokkelaars had 400.000 en een ander 53.000 mark bij zich. Inmiddels wordt de Russische pro paganda tegen de westelijke mo- gendheden, die voor de verdelers van Duitsland uitgekreten worden, voortgezet. Elk uur wordt over de door de Russen gecontroleerde radio van Berlijn Maarschalk Sokolovsky's proclamatie voorgelezen, waarin de valutahervorming in de westelijke zones „de definitieve verdeling" van Duitsland wordt genoemd. Het onder Amerikaans toezicht verschijnende blad „Der Tagesspie- gel" schrijft: „Het lijkt wel of we weer in de Hitlertijd zitten. Er man- keert nog maar aan, dat na elke proclamatie de Badenwiler mars (Hitler's lievelingsmars) wordt ge- speeld". Ook wordt de Russische eis, dat de geallieerden Berlijn moeten ver- laten, steeds dringender. „Het initiatief in Berlijn ligt thans bij de krachten, die onmiskenbaar werken voor de economische, en politieke eenheid van Duitsland", schrijft de onder Russisch toezicht verschijnende ..Berliner Zeitung". „De vernietigers van de viermo- gendheden-overeenstemming hebben Te Utrecht hebben getuigen van Jehova getracht de collecte van het Rode Kruis, die aldaar, evenals in geheel Nederland. Zaterdag werd gehouden, te verhinderen. Velen van hen liepen over de trottoirs met borden op rug en borst en tra- den hinderlijk tegen de collectan- ten op. Het publiek werd aangera- den geen giften in de bussen te storten, waarbij de „getuigen" als reden o.m. opgaven, dat het Rode Kruis" „de mannen door de bloed- transfusies gereed maakt voor oor- logsdoeleinden". 7000 Getuigen van Jehova waren juist in de Domstad aanwezig om te congresseren. Naar aanleiding van deze sabotage deelde het bestuur van de „getui- gen" Zondagavond mede, dat zij 'n onderzoek heeft ingesteld. waarbij is gebleken, dat inderdaad enkele leden buiten hun boekje zijn gegaan Het bestuur, dat het incident zeide te betreuren, deelde voorts mede, dat het optreden van enkele leden eigenmachtig is geschied en legde er de nadruk op, dat van enige ge- organiseerde actie in dit verband geen sprake is. „Als christenen jui- chen wij iedere toepassing van de Christelijke regel der naastenliefde toe." in Berlijn zichzelf door de valuta hervorming in het Westen in een droevige positie gebracht, waardoor hun verder verblijf in het hart van Duitsland onmogelijk is". Onder de kop ..Einde van de kommandatura?" zinspeelt het blad er op, dat de Russen de volgende week misschien een eind aan het viermogendhedenbestuur over Ber lijn zullen maken door een boycot van de kommandatura. In het Ruhrgebied bestaat grote vrees, dat in West-Du'tsland ten- gevolge van de geldsanering een grote werkloosheid zal intreden. Volgens bevoegde kringen zouden vele werkgevers grote aantallen ar- beiders moeten ontslaan, die zijn aangenomen op lonen in de oude ..practisch waardeloze" valuta en die nu in nieuw geld betaald zou den moeten worden. Het ..normale zakenleven" zou tenminste enige maanden lang ontwricht zijn en •wegens gebrek aan gereed geld zou de vraag naar verbruiksgoederen sterk dalen. In Essen zouden de ste. delijke autoriteiten van plan zijn zekere maatregelen tegen de ver- wachte werkloosheid te nemen. Deze maatregelen zouden aange nomen zijn ondanks hun bestrijding door de socialistische eenheids- party. Het Noorse m.s. Lionel van 5600 ton, dat Zondagavond de Noorder- sluis in IJmuiden uitvoer met als bestemming de Hoogovens, heeft een van de meerstoelen ter plaatse die door de Duitsers vemield is en dientengevolge onder water ligt, aangevaren, waardoor het schip aan de bodem werd beschadigd. Daar het schip een dubbelen bodem heeft kon het water slechts tussen de bei de bodems sty gen, zodat men met pompen erger kan voorkomen. Het schip zal men naar Amsterdam slepen, waar het gerepareerd zal worden. Volgens de laatste berichten van Zondagavond zal het m.s. ..Johan de Witt" dat met 667 repatrierenden uit Indie op weg naar ons land is, Woensdagmorgen om 3 uur IJmui den bereiken. Met de debarcatie in Amsterdam kan dan des morgens om 9 uur een aanvang worden ge- maakt. arresteerd, die gepoogd hadden oude marken naar de Russische zone te smokkelen. Sommigen van hen had den meer dan 80.000 oude marken bij zich. Auto's, fietsen, klokken en hor- loges zijn vrij geworden voor de verkoop. Zaterdagavond om 11 uur kre- gen een Pool en een Belg op een bal te Eisden bij Maastricht ruzie om een Nederlands rneisje. Toen twee wachtmeesters der politie tussenbeide wilden komen, tracht ten enige andere Polen hun land- genoot te ontzetten. De politie werd zodanig in moeilijkheden gebracht dat zij eerst van de gummistok ge bruik maakte en daama een waar. schuwingsschot loste. De politie- mannen zagen kans om versterking te vragen, maar voordat deze ter plaatse was. drongen de Polen op nieuw op, tengevolge waarvan de politiemannen genoodzaakt waren, van hun vuurwanens gebruik te maken. De Pool K. werd door een van de twee geloste schoten in het hoofd getroffen. en overleed tiidens het vervoer naar het ziekenhuis te Maastricht. De wachtmeester Op de Ven en een marechaussee, die as sistentie kwamen verlenen. werden bij het betreden van de balzaal ook door enige Polen aangevallen. waar bij Op de Ven met een stoel zoda nig on het hoofd werd geslagen, dat hii met een schedelbasisfractuur naar Jiet ziekenhuis te Maastricht moest worden overgebracht. Zon dagmorgen is hij daar overleden. Dit slachtoffer was 30 jaar oud, gehuwd en vader van 44n kind. De officier van justitie te Maas tricht en de districtscommandant van de rijkspolitie. majoor Oor, hebben een onderzoek ingesteld en naar wij vernemen zyn al enige arrestaties verricht. Een bakker uit Den Bosch is er in geslaagd speculaas van een spe ciaal recept naar Rome over te brengen. Over dit aloude Nederland se product was men in Italie's hoofdstad in de wolken en niet alleen uit Rome, maar ook uit an dere delen van Italie zijn reeds vele orders gevolgd. Reizigers naar Ro me hadden het gebak in speciale blikverpakking meegenomen. Men overweegt thans het product door de lucht te vervoeren. opdat het vers ter plaatse komt. -.y. OOK BIJ DEZE VERKIEZINGEN komt er weer fris bloed in de K.V.P.-fractie. Een van de nieuwe mannen is mr dr N. H. L. van den Heuvel, nummer zes van de lijst 's-Hertogenbosch-Utrecht. Mr dr N. H. L. van den Heuvel werd in 1907 te Huijbergen in Nrd.-Brabant geboren. Te Eindhoven behaalde hy het diploma Gymnasium, daarna studeerde hy te Leiden rechten. Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen promoveerde hy cum laude tot doctor in de Rechtsgeleerdheid. Zijn onderwerp hierbij „De Ambachtsgilden van 's-Hertogen- bosch voor 1629" wijst reeds op een speciale interesse voor sociale verhoudingen. Hij werd dan ook directeur van de Katholieke Midden- standsbond in het bisdom 's-Hertogenbosch en is in de Brabantse hoofdstad raadslid en secre- taris van de Katholieke Raadsfractie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1