HOE AGNES NOLTE HAAR TAAK ZIET 1 DWAZE ANNE De vrouw in de politiek en bet probleemvan de hulp in de huishouding 9) RADIO Christiansen ter verantwoording geroepen WAGENINGEN wint de K.N.V.B.-beker Overtriigende voorvechtstervoor de rechten van de vrouw Zei U iets? Aangebrand Internationale tarwe-overeenkomst Schuldig aan de vernietiging van Putten NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maondog 21 Juni 1948 PAG. 3 MR. DR. BRANTJES t Oud-Gouverneur van Curacao Als derde in de rij interviewde onze parlementaire redacteur mej. Agnes Nolte, die als des- kundige voor de vrouwenbe- langen van een plaats in de Kamer op onze lijst verzekerd is. „GROTE BEER" WEER NAAR INDIe Tachtig stemmen uit zee gered Ongeregeldheden op Malakka Vijf met stenguns en revol vers gewapende Chinezen heb ben Zaterdagavond de Chinese beheerder van de Tsjang-Wing- onderneming te Bekok Labis, in de staat Jehore in Zuid-Malak- ka, vermoord. Een andere groep Chinezen, met geweren gewapend, plun- derde een opslagplaats van een andere plantage. Volgens de te Singapore verschijnende ..Sunday Times" zijn de leiders van het voorma- lige Malakse anti-Japanse volksleger „ondergronds" ge- gaan. Amsterdamse jeugd gast bij politie te Velsen PROGRAMMA VRAGEN OVER DE HOGE RAMING VAN DE INVOER Algemeen Handelsblad blijft Meer werklozen in Belgie Het aantal volledig werklo zen in Belgie bedroeg in de week van 6 tot 12 Juni 60.201. 38.772 arbeiders waren toeval- lig of gedeeltelijk werkloos. Ten opzichte van de vooraf- gaande week steeg het aantal volledig werklozen met 1327, het cijfer voor de gedeeltelijke en toevallige werklozen nam toe met 3.642. Deze stijging is voornamelijk toe te schrijven aan de moeilijkheden, die zich op het ogenblik in het textiel- bedrijf voordoen. Sluit geen goederen. in brieven ig Strafschoppen moesten de beslissing brengen Ruim veertienduizend arbeiders in de Londense haven staken: 116 schepen lagen Zaterdag in de Tilbury Docks stil. Rust in de anders zo bedrijvige haven van Londen. Tour de France MELAATSE ONTVANGT HOGE ONDERSCHEIDING Een oorlogs heldin van de Philippijnen Afd. K.N.V.B. Noord-Holland HET OLYMPISCH HOCKEY-TOURNOOI FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN (Eigen reportage) „HET IS STEEDS ZO GEWEEST, dat de vrouw een zorgende taak had in kleine kring, dat zij in die kring vooral de noden lenigde, die zich aan haar voordeden. De invloedsfeer van de vrouw is nu ruimer geworden, zij begeeft zich thans ook op poli tiek terrein, mcyxr haar eigen instejling blijft dezellde. De vraag- stukken van deze na-oorlogse tijd wil ik dan ook op de eerste plaats zien als een complex van noden, die zowel ons hoofd als ons hart vragen. Zo beschouwd acht ik het een uitverkiezing om straks als Kamerlid aan de leniging van al deze noden te mogen meewerken". De vrouw in het maatschappelijk leven Deze overtuigde vechtster voor de rechten van de vrouw betreurt het vanzelfsprekend allerminst, dat de vrouw thans in alle beroepen be- noembaar is. Mits de vrouw haar vroilwelijkheid bewaart, beschouwt zij dit integendeel als de goede vrucht van een lange ontwikkeling. Ook dat de vrouw hierdoor minder geschikt zou worden voor het huwe- lijk, kan zij niet aanvaarden. Het ligt er maar aan, wat men onder geschikt verstaat. De huishouding kennen is niet alles, de vrouw dient ook de levenskameraad van de man te zijn. Zijn zorgen mee te denken, het leven te kennen, zoals dit zich aan hem voordoet, En hetzelfde geldt ten opzichte van de kinderen. De jonge vrouw, het meisje van nu, brengt door haar opleiding en maat- schappelijke werkkring zeer zeker deze geschiktheid in. Winst, zegt Agnes Nolte, en zij is ervan over- tuigd, dat het huwelijk hierdoor zelfs meer diepte zal krijgen dan vroeger. De huishoudelijke geschiktheid be- hoeft bij dit alles niet verwaarloosd te worden. Zij kan al direct aan de schoolopleiding gekoppeld worden en Agnes Nolte betreurt in dit ver- band dan ook zeer het tijdelijk verdwijnen van het 7de en 8ste leerjaar. Verder is er het werken van de meisjes in de jeugdbeweging en het deelnemen aan clubs en cur - sussen. terwijl ook het meestal toch deel blijven- hebben aan het gezins- verband eveneens aan de voorberei- ding ten goede kan komen. Dat de werkende vrouw niet meer zou wil- len trouwen, g^looft Agnes Nolte niet. De luxe van de werkende vrouw is zo groot niet en ook de natuur spreekt een woordje mee! Dat zegt ons desgevraagd Agnes Nolte. de vrouw, die straks deel zal uitmaken van onze nieuwe K.V.P.- fractie, als zij ons haar visie geeft op haar toekomstige taak. Die taak wil zij ook zien naast die van de man en uitgaande van de gedach- tegang, dat de opvattingen van de man vaak op zulk een gelukkige wijze door die van de vrouw kun- nen worden aangevuld. Het vrouwe- lijk Kamerlid zal dikwijls haar aan- dacht hebben te wijden aan kleinere zaken, die door de man over het hoofd worden gezien, maar die in't leven toch dikwijls een grote be- tekenis hebben. Agnes Nolte is door haar werk in de politiek gekomen. Van het lager nnderwijs ging zij over naar het nuddelbaar. Haar vak „staatsinrich- ting" bracht er haar toe orp ook aan de practische politiek belang- stelling te schenken. Zij werkte in de afdeiingen van de K.V.P. te Am sterdam, de stad van haar geboorte. inwoning en liefde, en zij bekleedt daar ook op het ogenblik nog een bestuursfunctie. Ook haar strijd voor de emancipate der vrouw bracht haar op politiek terrein. In '37 vocht zij, na 't aftreden van Annie Meijer, voor het behoud van de vrouwen- zetel in onze fractie, een strijd, die zij toen echter verloor. Dat de vrouw politieke belang- stelling heeft, ook in onze rijen, daarvan is Agnes Nolte ten zeerste overtuigd. Wanneer dit in de KVP nog niet voldoende t.ot uitdrukking komt, dan is de door en door man- nelijke instelling van het partij-or- ganisme h.i. daarvan de oorzaak. Een practisch voorbeeldje noemt mej. Nolte: Een man kan het niet schelen hoe laat een vergadering afgelopen is, een vrouw moet dit echter, in verband met haar huis- houden, van te voren weten. Uit- vloeisel: Een man praat breed uit, een vrouw wil ter zake komen. Onze politieke vrouwen beraden zich nu echter over een partij-orga- nisme, dat meer vrouwelijk zal zijn ingesteld. De partij hoort er nog van! De hulp In de huishouding Met een toekomstig vrouwelijk Kamerlid praat men natuurlijk over het probleem van de hulp in de huishouding. In onze kring is de idee geopperd van een soort arbeids dienst voor meisjes. Na school eerst een 'jaar huishoudelijke arbeid en dan een certificaat, dat recht geeft op een andere werkkring. Als het beslist moet en dan nog als nood- maatregel, zegt Agnes Nolte, maar de oplossing kan het zeker niet zijn. Dsvang moet slechte resultaten ge- ven, afgezien nog van de technische moeilijkheden van een dergelijke organisfitie. Het zal eerder zaak zijn ook de hulp in de huishouding weer te leren zien als een vak. Het moet relief krijgen, ewenals andere beroe pen door een behoorlijke vooroplei- ding en daarnaast moet het ook aan een vastgestelde arbeidsduur ge- bonden zijn. Dat laatste kan niet wettelijk geregeld worden, maar wel in onderling overleg en reke- ning houdend met de speciale be- langen van het eigen huishouden. Teveel heeft in het verleden gevoel ontbroken voor wat een vrouw, ook in dienstbetrekking. toekomt. Zij moet uren hebben. waarop zij zich- zelf kan zijn en inwonend zijnde, ook een eigen kamer met een eigen sfeer, waaronder Agnes Nolte iets anders verstgat dan het klassieke dienstbodenkamertje onder de pan- nen. Groeit er een speciale ver- trouwdheid tussen hulp en gezin, dan is dat prachtig, maar men moet er niet op rekenen.- In het Sint Jozefziekenhuis te Maastricht is Zaterdag, na een lang- durige ziekte, in de ouderdom van 74 jaar overleden mr. dr. N. J. L. Brantjes, oud-Gouverneur van Cu rasao. Mr. Brantjes studeerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden en H ,-,k Weer een radio-conflict met de oppositie van het Indiebeleid. V kunt het elders in dit num- mer lezen. Welter miste de mi- crofoon en Jiad storing, alles bij elkaar was hij een minuut of tien te laat klaar als de K.R.O., in welks zendtijd de Welterse driekwartier „vielen", zich niet, als steeds, prompt aan het tijdschema had. gehouden. Welter werd dus weggeregeld, zoals dat in radiostijl heet. Dat wordt nou uitgezocht, net als bij een voetbalwedstrijd, die ge- staakt is. Daar komt een hele zeelt reglementen bij te pas. En i dan gaat het er om, al naar ge- lang de schuld van een der be- trokken partijen, of de hele wedstrijd overgespeeld zal wor den of alleen de „resterende tijd". Welter wil natuurlijk de hele wedstrijd overspelen mits- gaders zijn hele speech opnieuw houden, dat wil de verliezende partij altijd, maar ik vind het wel billijk, dat hij de resterende tijd uitspeelt, dus het laatste, nog niet doorgekomen deel van zijn speech nog mag afsteken. Zijn gesternte is door de gemiste nj.icrofoon en de opgetreden storing toch al niet al te best. Vrijdagmorgen gingen ongeveer 100 man van verschillende onderde- len der Koninkjijke Landmacht te Amsterdam aan boord van de Gro te Beer", die omstreeks half twee naar Nederlands-Indie vertrok Verder scheepten zich ongeveer 300 man der Koninklijke Marine, als- mede 160 man van het KNIL in. De inscheping had een vlot verloop. De vertrekkenden werden uitgeleide gedaan door de muziek van het re giment huzaren van Boreel uit Amersfoort. Tachtig stemmen uitzee worden voor de verkiezingen van 7 Juli gered, doordat een kapitein van de land macht zal afstappen om, belader. met machtigingen, terug te gaar. naar de kust. Daar de wet voor- schrijft, dat men buiten Nederlands grondgebied moet zijn om een an- der te kunnen machtigen tot het uitbrengen ven zijn stem, moet het schip dus buiten de 3 mijlszone zijn eer de officier. die daartoe speciaal ven Amsterdam af is meegevaren de machtigingen in ontvangst kan nemen. Een sleepboot van de Kon Marine nam de voor de stembus zo kostbare officier op zee van de ..Grote Beer" over om hem naar het vaderlands grondgebied terug te brengen. Omdat er nogal wat soldaten boven de J3 jaar aan boord zijn, is van de in totaal 500 man- schappen van het korps mariniers, het KNIL en het KL zulk een be- trekkelijk groot gedeelte, n.l. 80 man, stemplichtig. Niet alleen de ongehuwde vrouw Zo zal Agnes dan straks onze vrquw in de Kamer zijn. Zij gaat er heen als de vertegenwoordigster van een ook in onze kringen steeds sterker wordende overtuiging, dat ook de vrouw thans haar taak in 't openbare leven te ^rvullen heeft. Agnes Nolte is van mening dat deze taak in het algemeen het best ver- vuld zal kunnen worden door de ongehuwde vrouw, omdat de moe- der immers plichten heeft, die zwaarder wegen. Dat wil echter niet zeggen, aldus onze nieuwe vertegen woordigster. dat het steeds efficien- ter werkend huishouden op de duur ook niet aan de gehuwde vrouw Dinsdag zullen 1200 kinderen uit de Amsterdamse „Eilanden"-buur- ten per Alkmaar Packet een be- zoek brengen aan Velsen, waar zij de gast zijn van de pcflitie. Er gaan verder 100 Amsterdamse ouden van dagen mee en de hoofdstedelijke politie stafmuziek zal in Velsen promoveerde in 1898 tot doctor in een concert geven, waarvoor de de rechtswetenschappen. In datzelf- de jaar vestigde hij zich als advo- caat en procureur te Haarlem. In 1903 werd hij lid van de rechterlij- ke macht,. Na verschillende functies hierbij te hebben bekleed.'volgde in 1921 zijn benoeming tot gouverneur van Curagao. Na zijn terugkeer van deze post in 1928 heeft hij nog enige jaren de functie van officier van Justitie te Maastricht bekleed. EEN ieder heeft zijn eigen ka- rakter, zijn eigen aard, zijn eigen gewoonten en hebbelijk- heden. Toch moet men niet ver- geten, dat men ook met anderen te maken heeft en dat men niet voor zichzelf alleen leeft. Naast ons staan anderen, die ieder ook weer hun eigen persoonlijkheid hebben. Om daarmee overweg te kunnen, om daarmee in har- monie en goede verstandhow ding te leven, is dikwijls een hele toer. Daar wordt tact en soepelheid, omzichtigheid en verdraagzaamheid voor vereist. Men moet niet op alle slakken zout willen leggen en ietS door de vingers weten te zien. Niet onmiddellijk op zijn tenen ge- .tra.pt wezen en om een wisse- watje aangebrand zijn, gepi- keerd, voor het hoofd gestoten. Laten we niet kleinzielig en kin- derachtig wezen. MARCUS Velsense schooljeugd is uitgeno- digd. De politie hoopt op die ma- nier de band tussen de dienaren van de Heilige Hermandad en de jeugd wat nauwer aan te halen. DINSDAG 22 JUNI HILVERSUM II: 7.15 Operette- klanken, 7.45 Morgengebed. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Herhaling licht- baken, 10.00 Voor de kleuters. 10,30 Schoolradio, 11.00 Muziek houdt fit, 11.40 Finse liederen, 12.03 Lunch- concert, 13.00 Katholiek nieuws, 14.30 Onder ons. 15.00 Schoolradio, 16.00 De Zonnebloem, 16.30 Zieken- lof, 17.15 Gram.pl.. 17.45 Melodie en sfeer, 18.30 Pianoduetten. 19.15 Gram.muziek. 19.45 Katholieke jon- geren, 20.12 Residerftie-orkest, in de pauze gedichten van de Alkmaarse dichter Michael Deak, 22.00 Zang- recital, 22.45 Avondgebed, 23.15 Ka- mermuziek. HILVERSUM I: 7.30 Amusements orkest. 7.50 Dagopening, 8.15 Aubade 8.45 Vioolsonate, 9.30 Three Mers Suite, 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Orgelconcert met zang, V.-4® Uit de Wereldpers. 12.00 Vaudeville Strijk- orkest, 12.43 Piano romantique, 14.00 ..Ode aan de boer", 14.30 Radio ma tinee, 16.40 De Schoolbel, 17.30 Ha- waiian-klanken, 18,15 Piano-potpour ri, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrach- ten, 19.10 Gram.pl., 19.30 B.B.C.- theater-orkest, 20.15 Operafragmen- ten, 21.15 Cor van der Lugt Mel- sert, 22.00 Yehudi Menuhin, viool; 22.15 Buitenlands overzicht, 22.30 Groten van het Chanson, 23.15 Kwintet van J. Brahms. wat meer tijd zou kunnen vrijlaten. In elk geval ligt er reeds nu een taak ook voor die moeders, die hun kinderen al hebben zien uitvliegen en daardoor eveneens de gelegen- heid krijgen zich voor de gemeen- schap nuttig te maken. Mag er eens geschreven zijn, dat de vrouw op die leeftijd naar een „beminne- lijk conservatisme" neigt Agnes Nolte meent juist, dat deze vrouwen door het contact met hun grote kinderen volledig fris blijven, ter wijl zij daarnaast nog over een grote ervaring beschikken. Dus meer besturende vrouwen in de toekomst en onderwijl maken we gaarne een begin door Agnes Nolte in de Kamer te brengen. Aan het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van Wet tot goedkeuring van de Internationale Tarwe-overeenkomst van 6 Maart 1948 is o.a. ontleend: Het had de aandacht v^n vele le- den getrokken, dat Nederland de garantie verleend heeft voor een lioeveelheid tarwe. welke de gehele gemiddelde jaarlijkse invoer van de jaren 1934/38 overtrof. De garantie bedraagt nl. voor Nederland niet minder dan 750.000 ton. De regqring schat de invoerbehoefte aan tarwe in de komende jaren op 950.000 5 1 millioen ton en vermoedt, dat die nog groter zal zjin. Het was de le- den niet duideiijk hoe deze hoge schatting tot stand is gekomen en zij zouden het op prijs stellen, een r.adere uiteenzetting hiervan te ont- vangen. Zij nemen aan. dat tot die hoge raming niet heeft bijgedragen de be- doeling, dat geen inlandse tarwe zal gebriiikt worden voor het brood. Is het misschien de bedoeling. dat veel meer tarwe dan tegenwoordig gebruikt zal worden voor veevoe- der? En zou daardoor, alsmejje door ook geen rogge. meer in het brood te verwerken. de invoerbehoefte van tarwe worden opgevoerd? Vele leden voelden het verder als een bezwaar. dat er voor invoer van tarwe uit andere landen dan de drie aangesloten exportlanden weinig ruinate zal overblijven. zelfs indien de hoge raming van 950.010 a 1 mill, ton juist mocht zijn. Daarbij be- denke men, dat zich onder de niet aangesloten exportlanden ook Ar- gentinie bevindt, waar Nederland in de vcoroorlogse jaren een groot ge deelte van zijn behoefte placht te dekken. In<jien naast Argentinie ock de Oost-Europese landen weder tarwe zullen aanbieden. zullen wij van dat aanbod slechts in geringe mate gebruik kunnen maken, het- geen zeer nadelige gevoigen kan hebben voor onze export naar deze landen. Deze leden zouden gaarne verne- men of ook niet naar de mening der regering hierin eqp nadelig uit- vloeisel van de Intern. Tarwe-over eenkomst kan liggen. De Commissie voor de Perszuive- ring heeft, o.m. ..Overwegende dat na de bevrijding de voortzetting van het Algemeen Handelsblad is geschied onder namen en leiding, die om hun houding in de bezet- tingstijd in de pers alle vertrouwen verdienen en dat de herverschijning welhaast drie jaar zal hebben ge- duurd", besloten. dat geen voldoen de aanleiding bestaat tot verbod op de naam van het Algemeen Han delsblad. Voorts bepaalde de commissie dat gedurende twintig jaren geen pers- orgaan mag worden uitgegeven on der de naam Haarlemse Courant. Op 21 Juji a.s. zal Christiansen voor het Bijzonder Gerechtshof te Amhem terechtstaan, beschuldigd van het neerschieten van giize- Iaars en het nemen van andere repressaille-maatregelen jegens de Nederlandse burgerbevolking. Als getuigen zijn opgeroepen Rauter, Schreieder, Lages en Fullfriede. Het hof is als volgt samengesteld: President: dr J. A. G. baron de Vos van Steenwijk; raadsheren: prof, mr dr Van Eck, Schout bij nacht K. van Aller, mr C. Star Nauta Carslen, kolonel G. A. de Rrauw en de griffier, mr H. H. Kirschheimer; procureur-fiscaal is mr G. Vikkeat. als toegevoegd raadsman treedt op mr J. H. Ar nold. In de tenlastelegging. die aan Christiansen is uitgereikt. wordt hij ervan beschuldigd. dat hij in Ne derland tussen 10 Mei 1940 en 15 Mei 1945 als Wehrmachtsbefehlhaber in den Niederlanden. misbruik ge- maakt heeft van zijn macht door opzettelijk in strijd met de wetten en gebruiken van de oorlog, Neder landse gijzelaars te doen doodschie- ten, nadat te Rotterdam in Augus tus 1942 door een of meer toen on- bekende personen een poging tot 'n aanslag is gedaan op een spoortrein waarmede Duitse militairen werden vervoerd. Vijf. aan de aanslag onschuldige Nederlanders, werden toen neerge- schoten, t.w. mr R. Baelde, C. H. R. Bennekers. mr C. E. G. graaf van Limburg Stirum. W. Ruys en A. baron Schimmelpenninck van der Ove. Verder heeft hij. nadat te Haar lem omstreeks 30 Januari 1943 een Duitse militair door een of meer onbekende personen was doodge- schoten. erop aangedrongen, dat als vergeldingsmaatregel een aantal Nederlandse burgers zou worden doodgeschoten en als gevolg hier van werden tien personen gefusil- leerd, van wie geenszins was vast te stellen of gebleken is, dat zij bij het plegen van die aanslag betrok- ken waren geweest. Voorts zou Christiansen nadat te or nabij Putten in de nacht van 30 September 1944 op 1 October 1944 een aanslag was gepleegd op enige in een auto gezeten Duitse militairen, als vergeldingsmaatre gel deswegen op zijn bevel, althans in zijn opdracht. een groot deel der weerbare mannelijke bevol- king van Putten gevangen hebben laten nemen er. ter wegvoering naar Duitsland hebben doen over- geven aan de S.S.. tengevolge waarvan deze mannen op enkele uitzonderingen na naar Duitsland zijn gedeporteerd en het meren- deel hunner aldaar onder afschu- welijke omstandigheden om het le ven is gekomen. Tenslotte zou hij vrouwen en kinderen en ouden van dagen, al thans een groot aantal hunner. uit hun woning in Putten hebben la ten verdwijnen en een groot aan tal huizen in Putten in brand heb ben doen steken en laten verwoes- ten. Op de postkantoren worden meer- malen brieven voor het buitenland in het bijzonder voor Duitsland. aangetroffen. welke in strijd met de uitvoerbepalingen goederen, voornamelijk kotfie. thee, tabak e.d. inhouden en daarom aan de afzen- ders moeten worden te^uggezon- den. In verband hiermede wordt de aandacht van het publiek nadruk- kelijk gevestigd op het verbod tot insluiting van goederen in brie ven voor het buitenland. Het Wageninggn-legio^p groeide, toen keeper van Elst twee van de drie strafschoppen gekeerd had, die een beslissing moesten brengen. De DWV-ers Reismus en Klaas Ooms zagen hun schoten via de Waningse keeper over het doel verdwijnen en alleen Homan gaf van Elst geen schijn van kans. Wageningen, dat reeds in 1939 na verlenging met PSV de beker lipd gewonnen. zag dit kostbaar klei- nood al onder haar hoede. Maar daarvoor moesten de Wageningers eerst meer succes hebben dan de Amsterdammers. Het begon al niet goed. Aanvoerder-linksback Jansen schoot recht op keeper Meijer af, die dan ook weinig moeite had de bal weg te werken. Toen was het de beurt aan linksbinnen van der Weerd. Een aanloop.... een schot. en de bal belande tegen de paal, maar.... caramboleerde langs Meijer in het doel. Het DWV- legioen, dat al begon te juichen tij- dens het schot, zag de kans kleiner worden en van der Meij, die voor linksbuiten Holleman was ingeval- len, maakte aan glle onzekerheid een einde door de bal onhoudbaar in het doel te plaatsen, waardoor Wageningen wederojn voor een jaar bekerhouder werd. Dit was bet sensationele slot van een slechte finale van het officiele KNVB-seizoen. Het spel in deze bekerfinale was aan beide zijden dermate slecbt ge weest, dat 'n overwinning voor elk der ploegen geflatteerd zou zijn ge weest. De DWV-voorhoede, waarin Klaas Ooms op de linksbuitenplaats de beste man was, sneed herhaalde malen door de vijandelijke verde- diging. De afwerking der aanvallen was dan echter zo slecht dat een do^Jpunt een te grote weelde was. De enkele malen, dat de Wagening- se keeper handelend moest optre- den. >vas meestal te danken aan fouten in de eigen achterhoede. Zo als ver in de tweede helft, toen een pass uit de Amsterdamse midden- linie slecht werd weggewerkt en de bal bij Klaas Ooms belandde, die vrij voor doel stond. Deze nam de bal te lang mee en gehinderd door twee Wageningers schoot tegen van Elst. die weinig moeite had om zijn doel yoor doorboring te behoeden. Ooms moet na afloop wel de haren uit zijn hoofd getrok ken hebben, want even voor deze kans kwam hij eveneens vrij voor van Elst. maar meende dat hij de bal in buitenspelpositie had ont- vangen. Zijn kalm schot belandde De volgende twee Italiaanse equi- pes zullen aan de Tour de France deelnemen: Ploeg A.: Bartali, Leoni, Rossel- lo. Cottur, Corrieri. de Santis, Fe- ruglio Pasquini, Beveliacqua en F. Camellini. Ploeg B: Ronconi, Conte, Lamber- tini, Salibeni, Cappini, Seghozzi, Magni. Sforacchi, Fazio en Drei. Als leider van de beide Italiaanse ploe gen zal optreden de oud-kampioen van Italie Binda. Het is verder nog steeds niet ze ker of de vier Luxemburgers met de zes Nederlanders zullen rijden Volgens qgn bericht uit Bern, zal de gehele Zwitserse ploeg verstek laten gaan. Renners als Sommer, Schutz. Gottfried Weillenmann, Hutmacher en enkele anderen wei- geren in de Ronde van Frankrijk te starten en aangezien Kubler toch moeilijk in zijn eentje een equipe Manilla (K.N.P.l Tijdens een be- zoek aan de melaatsenkolonie van Lucon (Philippijnen) bracht een delegatie van veertien kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders met Kar- dinaal Spellman, Aartsbisschop van New-York aan het hoofd, hulde aan een dezer zieken, Mevrouw Jose- phina Guerrero, heldin van de tweede Wereldoorlog. In naam van President Truman, overhandigde Generaal-Majoor George F. Moore, commandant van de z6ne Philippijnen-Riou-Kiou, haar de Vrijheidsmedaille wegens ..grote diensten bewejen aan de Verenigde Staten in de voortzetting van de oorlog tegen Japan". Gedurende de oorlog voorzag Mevr. Guerrero talrijke ge'inter- neerden en gevangenen van voed- sel, kleren, medicamenten en geld, en bracht geheime boodschappen over, die het leven van vele Ame- rikanen en Philippino's redden. Na de plechtigheid onderhield Kardinaal Spellman zich geruime tijd met Mevrouw Guerrero. kan vormen zal ook hij wel niet aan de Ronde van Frankrijk deel- nemei^. Mochten de Zwitsers en Luxem burgers volhardden in hun weige- ring, dan wordt het een Frans I-taliaansBelgische aangelegenheid met nog enkele Nederlanders er bij om het geheel althans een meer ln- ternationaal tintje te geven. toen tegen de paal. Intussen had scheidsrechter Nijs rustig door laten spelenMaar ja, het was te laat voor de DWV-er om zijn fout te herstellen. Ook Wageningen, dat in het veld beter werk leverde dan DWV lift het steeds voor het doel liggen. Schutters ontbraken in de Oostelij- ke voorhoede en zo kon het gebeu- ren, dat de Amsterdamse keeper pas in de tweede helft enige ballen te verwerken krdeg. Over het algemeen waren de Am sterdammers meer in de aanval en mogelijk zouden zij tegen het ein de van de wedstrijd wel succes ge- had hebben, ware het niet dat on geveer 20 minuten voor het einde enige DWV-ers niet opgewassen tegen het hoge tempo volkomen uitgespeeld waren en dan ook zel- den nog meer op een bal liepen. Dit fnuikte het enthousiasme, dat de Amsterdammers in de schaal hadden gelegd om het ongunstige tegenwicht van hun technisch te- kortschieten gelijk te maken. Na afloop reikte bondsvoorzitter Karel Lotsy de beker uit aan aan- voerder Jansen en misschien heeft de uitgelaten schare Wageningen- supporters zich de laatste woorden van de bondsvoorzitter „neemt de beker mee. vult hem en ledigt hem" wel voor deze avond tot devies ge- maakt. UITSLAGEN 6—3 0—2 6—1 2—8 Gouden Kruis KaagvogelsVolendam 3 Koedijk—SRC ZAPStrandvdgels N.H.-Voetbalbeker HSV—HRC 2 OVERZICHT De club uit Schagen doet het de laatste tijd uitstekend. Ook giste- ren werd weer gewonnen. Temeer daar in Koedijk werd eespeeld, Is de zege des te waardevoller. Volendam 3 moest in Kaagvogels haar meerdere erkennen. terwijl Strandvogels ondanks verbeten te- genstand het in de Polder tegen Z.A.P. niet kon klaren. De halve finale in de strijd om 't Gouden Kruis is: Jisp IKaagvogels I Z.A.P. I—S.R.C. I Om de N.H. Beker stelde H.S.V. ons teleur met thuis van HRC II te verliezen. De besturen van de Federation Internationale de Hockey Sur Ga- zon kwamen Zaterdag te Amster dam bijeen ten einde de landen, die hebben ingeschreven voor het Olympisch Hockey-tournooi, over vier poules te verdelen. India, Groot-Brittannie, Nederland en Pakistan werden aan de top van elk der vier te vormen poules ge- plaatst. De winnaars der vier poules komen in de halve eindstrijden. In elke poule wordt een halvs competitie gespeeld. De verdeling over de vier poules geschiedde als volgt: Poule a: India. Oostenrijk, Ar gentinie, Palestina en Polen. Poule b: Groot-Brittannie, Tsje- choSlowakije. Hongarije en Spanje. Poule c: Nederland. Afghanistan, Zwitserland en Verenigde Staten. Poule d: Pakistan, Frankrijk, Fel- gie en Deneemarken. De inschrijving van de Ierse Vrij- staat werd niet aanvaard. Het programma voor Londen It als volgt samengesteld: 31 Juli: IndiaPalestina. Argenti niePolen. Groot-BrittannieHon garije. Tsjecho-SlowakijeSpanje. PakistanBelgie, FrankrijkDene- marken. 2 Aug.: IndiaPolen. Oostenrijk- Palestina. Nf der 1.Zwitserland, AfghanistanVer. Staten. 3 Aug IndiaArgentinie. Oos tenrijkPolen. Groot-Brittannie Spanje. Tsjecho-SlowakijeHonga rije, PakistanDenemarken. 4 Aug.: N e d e r 1.—Ver. Staten, FrankrijkBelgie, 5 Aug.: OostenrijkArgentinie. PalestinaPolen. Groot-Brittannie —Tsjecho-Slowakije, Afghanistan Zwitserland. 6 Aug.: HongarijeSpanje, Paki stanFrankrijk, BelgieDenemar ken. 7 Aug.: IndiaOostenrijk, Argen tiniePalestina. N e d e rl Af ghanistan, ZwitserlandVer. Staten Maandag 9 Augustus worden de halve eindstrijden gespeeld. Donder- dag 12 Augustus de eindstrjjd en de ontmoeting voor de derde plaats. HOOFDTUK IV Haar weg Tegen middernacht kwam Arthur Prit^re thuis. Hij had een opgebla- zen gezicht en waterige ogen. Blijk- baar had hij veel gedronken. Zijn*moeder kneep haai; ogen te- vreden dicht, toen ze hem thuis zag komen. Hoewel ze een afschuw had van zijn drankzucht. wist ze, dat hij nu handelbaarder zou zijn, dan als hij nuchter was. Hij bleef op de drempel der zitkamer staan en keek haar suffig aan. „Zo, moeder! Waarom bent u zo laat op? Ikik dacht, dat u al lang naar bed was." „Ik heb je iets te vertellen, Arthur. Ga zitten." Hij zette zich wijdbeens naast haar neer. Met hevende hand stak hij een sigaret op. ,.En?" vroeg hij. ..Ik heb Anne Hebler hier gehad." zei Claire Pritdre bedaard; hi.i ging recht overeind zitten en staarde haar verbluft aan. „Anne! Is Anne hier geweest?" vroeg hij verschrikt. „Ja. Ze kwam om jou te spre- ken, maar omdat je niet thuis was, heb ik haar te woord gestaan." „Maar wat kwam ze hier doen?" riep hij uit. „Toe, moeder, vertel eens op." „Ze zat in moeilijkheden en wil- de jouw hulp vragen", zei mevr. Pritfere. „Anne zat in moeilijkheden? Maar ik heb haar in de vooravond nog gesproken! Ik begrijp er niets van." ..Misschien zul je. als je gehoord hebt wat de moeilijkheid is, er niet meer zo erg op gesteld zijn. met haar te trouwen", zei mevr. Pritere doodbedaard. Arthur schudde het hoofd. „HQor eens moeder, ik heb u ge- zegd, dat ik met haar zou trouwen en. ..Stommeling!" Mevr. Pritdre boog zich opeens naar hem toe en keek hem strak aan. ,.Ik heb gezegd, dat je dwaas zoudt zijn. als je een win- keljuffrouw trouwde, maar nu wel,'als je nu met Anne Hebler trouwt, dan krijg je 'n gevangenis- boef tot zwager!" ..Wat!" riep Kjj opspringend. „Wat zegt u daar over een gevangenis- boef?" ..Ik bedoel daarmee. dat de broer van Anne drieduizend francs gesto- len heeft van zijn patroon!" zei me vrouw Pritere scherp. ..Morgenoch- tend wordt die diefstal ontdekt en gaat de jonge Hebler naar de ge- vangenis. Niets kan hem redden!" „En en.... heeft Anne u dat verteld?" „Ze heeft nog meer gedaan. Ze trachtte die drieduizend francs van mij te lenen, om haar broer voor die schande te behoeden." „En hebt u haar dat geld ge- leend?" vroeg Arthur verbluft. ..Natuurlijk niet! Ik heb haar weg- gestuurd en een brief geschreven aan mijn heer Presson. waarin ik hem meedeelde. wat zijn bediende gedaan heeft. Morgen wordt de po litie er bij ,.Maar moeder, zo iets kunt u toch niet doen!" riep hij uit. „Ik.... ik moet dadelijk naar Anne toe. Ik moet. Zijn moeder was opgestaan en greep hem ruw bij zijn arm beet. „Jij doet niets daarvan!" snauwde ze. „En al ga je, wat kun je dan nog doen? Je hebt geen eent! Je kunt dat meisje geen drieduizend francs lenen!" ,.Ik.... ik....". Hij stond hulpe- loos voor haar en keek haar ver- suft aan. „Maar. moeder.... u „Ik zal zeggen. wat je doen moet," zei ze rustig. hem meetro- nend naar haar schrijfbureautje. ..Je schrijft nu een brief aan Anne Hebler. dat je met de zuster van 'n dief niets meer wilt te maken heb ben. Jij ..Dat doe ik niet. moeder!" strib- belde hij tegen. „Ik.... ik houd van. „Je verbeeldt je zelf. dat je van haar houdt", smaalde mevr. Prij^re. ..Begrijp je dan niet, wat dat be- tekent, Arthur? Als je nu met dat meisje trouwt. word je een voor- werp van nieuwsgierigheid en kletspraatjes in de hele stad. De mensen zullen je nawijzen als de zwager van een dief." „Maar er kan toch wel iets ge daan worden, om Pierre te redden?' „Er is niets aan te doen!" zei zijn moeder kortaf. „Ik heb al aan mijn- heer Presson geschreven. Pierre Hebler gaat de gevangenis in, wat je ook doet. om hem te redden." Arthur ging voor het bureautje zitten met het hoofd in de handen. „Ik.... ik weet niet.... wat ik doen moet.... wat ik er van den ken moet,ik „Als je verstandig bent, schrijf je nu dadelijk aan dat meisje van He bler en maakt er voorgoed een eind aan. Ze heeft niet meer dan je mon- delinge belofte. dat je met haar trouwen zult. Je hebt haar toch niets op schrift gegeven? „Neenop schrift niet. Ik heb nog nooit een brief aan Anne ge schreven." Zijn moeder zuchtte verlicht. Ze was nog een ogenblik bang geweest. dat Anne aan andere mensen brie ven zou kunnen tonen. Ze had nu niets anders te doen, dan Arthur, terwijl hij nog beneveld was. tot het schrijven van een brief te be- wegen. ..Kom, jongen. doe dit nu maar voor me.Ik houd van je.net als altijd.en je zult dit ongelqk- kige geval gauw genoeg vergeten zijn. Er zijn heel wat aardiger meis jes. dan die Anne Hebler. En die hebben geen broers die stelen." Arthur nam de pen op en zijn moeder hield de adem in, toen hij die in de intkpot doopte. ..Wat moet ik er in zetten?" mom- pelde hij en mevrouw Pritere be gon triomfantelijk de brief te dic- teren, die voorgoed een einde zou maken aan zijn verhouding tot Am- ne Hebler. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3