Middenstand verlangt geordende vrijheid Internationale autoriteit voor de Ruhr Benelux 1 Januari 1950 voltooid DWAZEANNE Het zakenlevenmoet zoveel zijn eigen belangen be Zaak voor welvaart en veiligheia bouwen Franknjk m Benelux van grootste gewicht Hoe zal de Economische Unie er uit gaan zien Huidige politieke samenwerking is ook in het belong van de middenstand De tong 'n Dure soldaat Verschillen NIEUW NQORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdag 22 juni 1948 PAG. 3 1 Bachg is de kundige behar- tiger der middenstandsbe- langen, daarnaast brengen wij met hem echter ook een typisch vooruitstre- vende figuur in de Kamer, een spontane voortrekker bij de opmars naar een nieuwe tijd. PRINS BERNHARD opende luchtvaart- tentoonstelling Fotograferen onder water Mr. Bachg geeft in het vervolg onzer interview-reeks zijn visie op de verhouding tussen de belangen van de Middenstand en de huidige politieke samenwerking. Duifjeszegels 1 Juli ongeldig Ambtenaren verzekerd tegen vliegrisico's Oud-directeur Residentie- bode houdt zijn straf Gebouwen van de R.K. Universiteit door Mgr. Hansen ingewijd De aankomst van enkele leden van de greep der „Negen-man- nen", die de Rijksconferentie moeten voorbereiden, op het vlieg veld van Batavia. Zij brengen een bezoek aan Indonesia op uitnodiging van de Nederlandse regering, speciaal met de be- doeling als waarnemers op te treden bij de Federale Conference van Bandoeng. Van rechts naar links: mr. E. M. J. A. Sassen, P. A. Kerstens, mr. A. J. Joekes, prof. Logemann en prof. Romme, die al eerder in Indie aankwam en de heren verwelkomde. FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN (Eigen reportage) DE MIDDENSTAND roept om vrijheid. Een man als mi. Bachg, algemeen secretaris van de Nederlandse Katholieke Mid- denstandsbond, verstaat deze roep als geen ander. Ook hij be- geert de vrijheid, die de middenstand zal verlossen van de amb- telijk geadministreerde schaarste-economie. Naarmate de mate- riaal- en goederenvoorziening beter wordt, moeten ook de be- perkende maatregelen in hetzelfde tempo verdwijnen. De rege- ring schafie af, zodra er afgeschaft kan worden. Mr. Bachg acht het in dit verband ook wenselijk, dat de overheid geregeld me- dedelingen doet over de stand van de inperking. Dat geeft de burger moed. Naast deze terecht begeerde vrijheid is er echter nog een ander soort vrijheid, die wij niet terug moeten verlangen, ook de middenstand niet. Dat is de vrijheid van het „ieder-voor-zich- en-God-voor-ons-allen", een vrij heid, die in de voor-oorlogse jaren vele middenstandsbedrijven naar de afgrond voerde of naar de rand hiefvan en die hen om beschermen- de wetten deed roepen. Mr. Bachg verheelt ons zijn bezorgdheid niet ever het feit, dat deze twee soorten vrijheid niet altijd juist uit elkaar worden gehouden. Wat wij voor- staan is niet de bandeloze, maar de geordende vrijheid, met name de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa- tie, waarin het bedrijfsleven in iedere branche zijn eigen zaken kan beredderen in de eigen bestuurs- organen, gevormd en bezield door de vrije organisaties. Bedrjjfsbrganlsatle Voor de opbouw van deze be- drijfschappen zal ook aan onder-. nemerszijde een net van vrije vak- organisaties noodzakelijk zijn, sa- mengevat in de middenstandsbon- den. De bedrijfschappen in de sec- toren van detailhandel en ambach- ten zullen horizontaal moeten wor den overkoepeld door een lichaam, dat de huidige Middenstandsraad zal kunnen vervangen en waarin de middenstandsbonden hun publiek- rechtelijk aangrijpingspunt zullen moeten vinden. In deze Srdening ligt voorlopig een der voornaamste doelen van een positieve midden- standspolitiek. Daarnaast staat mr. Bachg een planmatige voorlichting voor op bedrijfstechnisch en be- drijfseconomisch gebied. Evenals de overheid erkent, dat het een algemeen belang Is de laridbouw door een dergelijke voorlichting omhoog te brengen en zij hieraan ook beduidende bedragen ten koste legt, kan met eenzelfde recht ook voor de mid- "denstand een dergelijke dienst ge- vraagd worden. Deze voorlichting van ambachten en detailhandel zal bezield en gedragen moeten worden door de vrije organisaties en de bedrijfsorganen, terwijl Rijksnijverjieidsdienst en Econo- misch Instituut hun ervaring kun nen inbrengen. Ogenblikkelijke zorgen Voor de oorlog was een overwoe. kerd worden door het grootbedrijf de vrees van de middenstand. Mr. Bachg wijst er ons echter op, dat de Vestigingswet ongetwijfeld gun- stige resultaten heeft afgeworpen. Voorts heeft tijdens de oorlog het grootbedrijf een stuk van zijn ter- rein verloren. Mr. Bachg acht het begrijpelijk, dat men thans pogin- gen doet om dat terrein te herwin- nen; het is echter te wensen, dat men in de keuze der middelen kies- keurig blijft. Ook de samenwerking in de organisatie-Woltersom moet op de verhouding groot- en klein- bedrijf een gunstige uitwerking hebben gehad. *De stand analyse- rend constateert mr. Bachg, dat de grotere middenbedrijven in de de tailhandel zich volkomen kunnen handhaven uit eigen kracht. De normale middenstands- en kleinbe- drijven hebben niets te vrezeh. als zij hun positie versterken door doel- matige samenwerking op het gebied van in- of verkoop, zoals reeds met zoveel succes gedaan wordt in de textielbranche en in het levensmid- delenbedrijf. Een nieuw middenstandsgeslacht, dat het ontwikkelingspeil van de vestigingseisen als uitgangspunt heeft, zal door verdere ontwikke- lingsarbeid in de middenstands- organisatie, door bedrijfsrationali- satie en commerciele samenwerking zich afdoende kunnen beveiligen. Op het punt der belasting van 't bedrijfsleven in het algemeen en van de middenstand in het bijzon- der is ongetwijfeld de uiterste grens bereikt. Gaat men verder, zegt ons mr. -Bachg, dan slacht men niet al- leen de kip waarvan de gouden eieren molten komen, maar dan ver- ALLEEN een mens kan spre- ken, een dier kap, enkel maar bepaalde geluiden uitsto- ten'of klanken nabootsen. Maar de mens spreekt, omdat hij al- leen kan denken. Wat er van binnen bij hem omgaat, uit hij naar buiten. Goed en kwaad, mooi en lelijk. De menselijke tong is een waardevol iets. Maar zij kan ook verderfelijk wezen. Zij kan ontstellend, onherstel- baar kwaad doen. Zij is een ge- vaaxlijk wapen. Wie dat mis~ bruikt, begaat ongelukken. Daarom moeten wij letten op onze tong, op vHat wij zeggen, op onze woorden. Wij moeten er voor waken, dat wij met onze tong niet kapot maken, niet af- breken, niet neerhalen. Wie het leven ioil liefhebben en goede dagen wil zien, wierhoude zijn tong van het kwaad en dat zijn lippen geen bedrog spreken, etond er Zondag in het Epistel. MARCUS nietigt men ook het sociale goed' van het persoonlijk ondernemer- schap en het zelfstandig bedrijf dat maatschappelijk gesproken de kern liitmaakt van onze Europese levens- vorm. Minister Lieftinck zal hier- mede rekening moeten houden, niet alleen bij de financieringspolitiek voor grote en kleine bedrijven, maar daarv66r bij de fiscale politiek. Hij zal dit kunnen tonen bij de behan- deling der dekkingsvoorstellen voor uitkeringen aan de landbouw, waar- bij, zoals bekend, de minister de ondernemingsbelasting nog meer wil verzwaren. Hij zal dit vooral kunnen tonen door te zorgen, dat bij de oplegging en invordering der velerlei vertraagde belasting-aansla- gen rekening wordt gehouden met de reele betalingsmogelijkheid der bona-fide ondernemers. Sociale zekerheid. Sociale zekerheid, ook voor de middenstand. Urgent is zeker de opname in de Kinderbijslagverzeke- ring. Dat de zelfstandigen ook bij de Ouderdomsvoorziening behoren te worden ingeschakeld, is in prin- cipe bij de noodwet-Ouderdoms- voorziening reeds erkend. Aldus mag met vertrouwen verwacht wor den, dat ook de middenstand de vruchten zal plukken van het hui dige progressieve bewind, dat mr. Bachg met voile politieke overtui- ging steunt. De samenwerking tuisen K.V.P en P.v.d.A., aldus mr. Bachg, wordt bepaald door de geestelijke en maatschappelijke ontwikjceling waarlijk niet alleen in Nederland, maar in alle landen van West- Europa. Zij is in dit tijdsgewricht even noodzakelijk als een halve eeuw geleden de coalitie der con- fessionele partijen. Dat de mid denstand het slachtoffer van een dergelijke samenwerking zou zijn, is ten enenmale onjuist. De ontwikkeling der economisch- sociale hervorming hier te lande wordt beheerst niet door de begsip- pen van een verouderd socialisme, maar door de beginselen van onze maatschappijbeschouwing: Bedrijfs- organisatie, ondernemingshervor,- ming en bezitsspreiding. Men ont- houde echter dit: Hoe sterker de K.V.P. in deze samenwerking, hoe beter! Z. K. H. Prins Bernhard heeft Zaterdagmiddag de luchtstrijd- krachtententoonstelling, die tot en met 4 Juli a.s. op net vliegveld Ypenburg zal worden gehouden, ge- opend. Z.K.H. arriveerde in een een. motorig sporttoestel, dat door hem- zelf werd bevlogen, waarna de be- groeting volgde door hoge officie- ren der luchtstrijdkrachten. Hij be. gaf zich naar het restaurant; op weg daarheen kwam de minister van Overzeese Gebiedsdelen mr. J. A. Jonkman de Prins tegemoet. In het restaurant waren o.m. aan- wezig kapitein-vlieger R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann adjudant van H. M. de Koningin, de burge- meester van 's-Gravenhage Mr. W. A. J. Visser, de burgemeester van Rijswijk de heer Th. P. J. Elsen en opperofficieren van land-, lucht- en zeemacht. De commandant legerluchtmacht Nederland kolonel i.a. Aler sprak er een kort welkomstwoord. Het gezelschap begaf zich 4ver- volgens naar de grote hangar van de N.V. Frits van Diepen Vliegtuigen, waar het niet vliegende gedeelte der tentoonstelling is ondergebracht. De Prins knipte een lint door en daarmede was de tentoonstelling geopend. Enige tijd geleden vestigde de heer P..Windmeyer pit Delft de aan- dacht van biologen uit binnen- en buitenland op zich, door zijn resul- taten op het gebied van de onder- i waterfotografie. Veel van hetgeen tot nog toe on- bekend was werd er door ongehel- derd. Na zijn terugkeer stelde hij zijn bevindingen dan ook geheel ter beSchikking van de Nederlandse bio- logie. Hij is er nu in geslaagd een filmcamera te ontwerpen voor on- derwaterfotografie. Half Juli ver- trekt hij met de heer J. Renaud. een medisch student, die veel belangstel- ling heeft voor'de biologie en even- eens uit Delft, naar le Lavandou, een vissersdorp in Zuid-Frankrijk. om daar een onderwaterfilm te ma ken van het leven van de vissen in de Middellandse Zee. Voorts zal hij per muilezel een reis van tien dagen over het eiland Corsica maken en enige films maken van het leven boven het wateropper- vlak en naar het staatje Andorra in de Fyreneeen. De IJveraar van het Thuisfront vertelde ook van een mis in de Kerstnacht, die officieel niet door kon gaan, omdat de aalmoezenier niet kon verschijnen. Toen had een lid van de KJV. op zijn manier ge- preekt. Sen fijn puntje, gaf-ie, met soldatenkost. Kun je eigenlijk niet in de krant zetten. Wellicht zou een aalmoezenier het anders hebben gezegd. Maar misschien ook niet. Reken maar, dat er een stelletje prachtkerels zit daar. In elk geval is het geen wissewasje, zulk een aalmoezenier uit te zenden. Z'n hele uitrusting moeten we zelf be- kostigen. En dat komt ons maar even op veertienhonderd gulden!" Oel, veertienhonderd gulden voor een aalmoezenier. We hebben er 167, reken maar uit. Bijna "n kwart millioen gulden, alleen al om dal- moezeniers aan hun uitrusting te helpen. Ook 'n aalmoezenier is 'n soldaat. Terwijl echter de gewone soldaat z'n Lee-Enfield 7,7 noncha lant over de schouder slingert en z'n plunjezak volpropt met rijks- goed-gratis-voor-niets, moet 'n aal- moezehier al de spullen, die hij nodig heeft om de Nederlandse en Nederlands-Indische soldaat bij te staan, met veel ritselende papiertjes zelf kopen. En nog altijd zijn er te weinig; aalmoezeniers menen we. Pa- piertjM trouwens ook maar d&ar zorgt w toch voor? Nogmaals wordt er aan herin- nerd, dat op 1 Juli a.s. de frankeer- zegels van het type Lebeau (de z.g. duifjeszegels) ongeldig worden en niet meer voor frankering mogen worden gebruikt. mw m vajrende Ruhr-industrie mee op te (Van onze bijaondere medewerker) DE BESPREKINGEN te London over Duitsland tussen Amerika, Engeland, Frankrilk en d% Benelux-landen hebben tot een accoord geleid. Dat wil zeggen, dat de onderhandelaars voor die res landen aan hun regeringen gelijkluidende maatregelen zul len aanbevelen. De Britse regering heeft die aanbevelingen goed- gekeurd. Marshall heeft ook Amerika's instemming betuigd. In Frankrilk heeft de regering er zich met veel pijn mede kunnen verenigen, evenals de commissie-voor buitenlcmdse zaken van de Kamer met de hakken over de sloot: er was een meerder- heid van pjecies een stem. Op het moment, waarop wij dit schrij- ven, is dus nog niet met zekerheid te zeggen, wat Franknjk en de Benelux-landen zullen doen. De Gaulle heeft er zwaar alarm tegen geblazen en zeker is, dat Frankrijk de aanbevelingen niet zonder voorbehouden zal aanvaarden. Hebben die voorbehouden zin zal zal men vragen en zo ja, heeft zo'n aanvaarding dan zin? Wij menen, dat en zulke voorbe houden en zo'n aanvaarding on der voorbehoud inderdaad zin heeft. Immers, dit accoord behelst naar het zelf zegt niet meer dan een uiteenzetting van begin selen, die op hun beurt weer de gTondslag vormen voor een meer in bijzonderheden tredende over- eenkomst tot vestlging van Sen Internationale Autoriteit .voor de Ruhr._ j Stuurman aan de wal. De Gaulle acht die beginselen onaanvaardbaar en een gevaar voor (Van onze bijzondere medewerker) EEN NIET OVERDUIDELIIKE een meer korte dan heldere mededeling iss gedaan over de besluiten der Benelux-minis ters, begin Juni genomen in het Chateau d Ardennes, in de Belgi- sche Ardennen. Het enige, wat daarin eigenlijk houvast bood was de aankondiging, dat de economische unie tussen de drie lage landen op 1 Januari 1950 dus over ongeveer anderhalf jaar al een feit zou moeten zijn. Zelfs zo, dat ook de Neder landse gulden en de Belgische en Luxemburgse franc omtrent die tijd op een vast plan vrij onderling om- en inwisselbaar zou- den moetert worden. Op zichzelf is het uiterst verheugend, dat met de uitbouw en de voltooi'ing der Benelux zoveel ernst en zoveel spoed wordt betracht Want wij geloven nog steeds, dat voor de aldus in een economische unie verbonden drie landen een grote toekomst kan zijn weggelegd. Niet enkel tot hun eigen welzijn. maar ook tot dat van Europa en zelfs tot heil van de wereldvrede. Wij leven tenslotte nog van in- voer en moeten dfe zoveel mogelijk door uitvoer zien te betalen. Tot nu toe kwamen wij daar toch al een dikke twee milliard gulden per jaar" aan te kort. Zouden wij, door veel duurdere prijzen, minder kunnen gaan uitvoeren, dan zouden wij nog meer „op de pof" moeten gaan le ven. Dat kan men alleen volhouden, als men rijk is, maar het na-oorlog- se Nederland is niet meer rijk. Het is integendeel zeer arm. Wij zijn dus wel buitengewoon benieuwd, eens wat meer te horen over de grond- slag, waarop men zich die economi sche unie denkt. Tot nu toe ver- namen wij, dat Nederland vrien- delijk werd aangemaand, zijn peil wat te verhogen, maar het is even interessant te vernemen, of Belgie en Luxemburg het hunne wat wil- len matigen en in hoeverre. Maar als men over DE economi sche unie tussen de Lage Lan den spreekt, moet men toch met verge ten, dat die er zus of z6 uit kan zien en dat het dus eigenlijk juister is oven een, dan over de economische unie tussen Neder land, Belgie en Luxemburg te spre ken. Hoe zal zij er in feite uitzien? Wel niemand heeft ooit geloofd, dat zij zal worden opgebouwd op de grondslag alleen van het Neder landse economische bestel. Want dat vertoont grote, zeer grote ver schillen met b.v. het Belgische. Bij ons zijn de prijzen en vooral de lonen aanzienlijk lager dan by onze Zuiderburen. Dat maakt bij ons loon- en prijsbeheersing uit een oog punt van rechtvaardige verdeling der nationale armoede veel nood- zakelijker dan in Belgie. Van natio nale armoede kan men in Belgie trouwens moeilijk spreken. Dat land leed veel minder van de oor log dan het onze. Onze ook eco nomische betrekkingen met In donesia bleven na het einde der vijandelijkheden niet weinig ge- stoord. Tussen Belgie en de Congo was dat allemaal niet het geval. Belgie zit dan ook ruim in zijn dollars en bij ons is alleen het te- kort aan dollars „ftijpend" ruim. In Belgie is veel vrijheid. Bij ons is veel reglemerUering. Toch moet men niet denken, dat er alleen by ons spanningen zijn tussen lonen en prijzen. Al zijn bij onze Zuider buren de lonen hoger dan bij ons, de vrije prijsvorming heeft er tot zulke grote prijsstijgingen geleid, dat het leven er voor brede groepen der bevolking ondraaglijk' duur is geworden. Tussen Nederland en Belgie is nog een ander beduidend onderscheid. Belgie financiert zjjn staathuis- houding voor het overgfote deel uit indirecte heffingen, zodat de directe belastingen er niet talrijk en niet erg hoog zijn. Bij ons is dat juist andersom. En omdat di recte belastingen beter geheven kunnen worden naar draagkracht en dus rechtvaardiger drukken dan de indirecte (dat zijn b.v. accijnzen op suiker, of omzetbe- lastin'g) vinden w(j ons systeem eigenlijk beter dan het Belgische. Wat niet wegneemt, dat het Bel gische technisch wel gemakkelij- ker is voor de schatkist en dat de directe belastingen bij ons wel buitensporig hoog zijn gestegen, door de nood, waarin wjj ons be- vinden. Gelijkheid op sociaal terrein vereist EEN economische 'unie nu vereist eenheid van loon-, prijs- en be- lastingpeil en eenheid van loon-, prijs- en belastingpolitiek. En om dat een scheiding tussen economi sche- en sociale maatregelen in de praktijk nu eenmaal niet te maken valt zij hebben over en weer hun terugslag. op elkaar zal een eco nomische unie ook een zekere ge lijkheid eisen op sociaal terrein. Op welk peil dat dat alles in Benelux-verband komt? Wij ho- pen op een peil, dat ongeveer ligt tuss het Nederlandse en het Bel gische. Wij begrijpen, dat het on- doenlijk zou zijn voor de Belgen, hun hogere plan tot het onze ge heel te verlagen. Maar het zou voor Onze zo hoog nodige uitvoer anderzijds een buitengewoon ern- stig nadeel zijn, zo wij helemaal tot het Belgische peil zouden moe ten opklimmen. Benelux en geleide economie t NOG om een andere reden, zijn wij verlangend meer te weten over DE economische unie. In Bel gie moet men van geleide economie niet veel hebben. Een publiekrech telijke bedrijfsorganisatie die niet enkel een sociaal kalmeringsmiddel mag zijn, maar de bekroning moet vormen van een nieuw, rechtvaar- dig en menswaardig economisch herstel veronderstelt echter een planmatige en dus ook een tot op zekere hoogte geleide economie. Zal de Benelux daaraan, ja dan neen, recht doen wedervaren? De (Nederlandse) Secretaris- Generaal der Benelux, die hoe- wel veel bekwaamheden hetobende toch geen vakeconoom is en daar om misschien de ware betekenis ener publiekrechtelijke bedrijfs organisatie nog niet geheel door- peild heeft, schijnt hier en daar als zijn menlng te geven, dat „ge- lefde economie" voor Benelux wel niet is weggelegd, omdat men daar in Belgie nu eennlaal zaeht ge zegd geen voorliefde voor heeft. Met alle respect voor die menlng, maar voor ons is op 't voetspoor der Pauselijke Ency- clieken een economisch bestel, gegrondvest op- en bekroond door publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie, een zaak van hoog beglnsel. Zonder dat, achten wij een nieuw, rechtvaardig, menswaardig, wel- vaart-bevorderend en christelijk maatschappelijk bestel niet te ver- wezenlijken. Zonder dat, zal EEN economische unie tussen de Drie Lage Landen nooit DE economische unie van Be nelux kunnen zijn. En wij, katho lieke Nederlanders, hopen daartn niet alleen te staan. Want o°k in Belgie en Luxemburg zijn de chris- telijk-sociale zusterpartijen de sterk- sten in hun landen. Wij willen ook Benelux zien als een waarborg en een nieuw instrument voor een nieuw maatschappelijk bestel in ka tholieke geest. Een Kon. Besluit van 15 Juni re- gelt de verzekering van ambtenaren bij het reizen per vliegtuig. De ver zekering betreft, indien belangheb- bende gehuwd of kostwinner zijn, de risico's van overlijden, blijvende algehele of gedeeltelijke invalidi- teit en de kosten van geneeskundi- ge behandeling, indien zij ongehuwd niet kostwinner zijn die van blijven de algehele of gedeeltelijke invali- diteit en de kostgn van geneeskun- dige behandeling. De verzekerde som beloopt ten hoogste: f 100.000 voor hen, wier bezoldl- ging, loon of vergoeding 12.000 of meer 's jaars bedraagt, alsmede voor hen, die niet-rechtstreeks of zijdelings in 's Rijks dienst zijn; f 75.000 voor hen, wier bezoldiging loon of vergoeding f 7.000 of meer, doch minder dan f 12,000 's jaars bedraagt; f 50.000 voor hen. wier bezoldi ging, loon of vergoeding minder dan 7.000 's jaars bedraagt. De Bijz. Raad van Cassatie heeft het beroep van Jhr. Mr. C. H. M. J. J. van Nispen tot Sevenaer, die we- jgens hulpverlening aan de vijand (het drukken van propagandamate- riaal) als directeur van de N.V. Residentiebode tot 2'/i jaar gevange- nisstraf was veroordeeld door't Bijz. Gerechtshof te Den Haag, verworpen De Raad stelde als bijkomende straffen: uitsluiting uit de kiesrech- ten, het recht ambten te bekleden en uitoefening van enig beroep, ver band houdend met drukkerij en uitgeverij, voor de tijd van 10 jaar vast. Op journalistiek terrein liet de raad uitspraak over aan de Raad van beroep voor de perszuivering. de Franse en Europese veiligheid. Maar De Gaulle is stuurman _aan de wal, zicji bij herhaling minzaam aanbevelend om weer Kapitein op de brug te mogen worden. Wij zou den het wat voorbarig vinden, zo men nu' al dit brpze accoord aan scherven sloeg. Als Frankrijk dus voorbehouden maakt wat het zeker doet, zo tenminste de Kamer niet bij verrassing en dit accoord en de Regering in de grond boort, want dat zou in dit geval sarmpn- gaan dan lijkt het 6hs raadzaam dat ook de Benelux-landen dit doen En wel op twee zeer wezenlijke punten: de stemmenverhouding IN en de bevoegdheden VAN deze Internationale Autoriteit voor de Ruhr. Zoals de zaak nu staat, zullen daarin 15 stemmen worden uitge- bracht: 3 door Amerika. 3 door En geland, 3 door Frankrijk, 3 door de Duitsers zelf en 1- door elk der Benelux-landen. Dat betekent, dat Amerika, Engeland en Duitsland gemakkelijk een meerderheid kun nen vormen tegen Frankrijk en de Benelux. Kunnen, maar zullen zij het ook? Wij menen, dat dit gevaar zeer groot is. Immers Engeland en Amerika hebben geen kolen, co kes en siaal uit de Ruhr nodig; Frankrijk en de Benelux wel; en Duit^pnd houdt die natuurlijk llever zelf. Immers, hoe minder kolen uitgevoerd worden, hoe meer staal er kan worden voort- gebracht. En hoe minder staal als grondstof behoeft te worden ge- exporteerd, des te meer kan wor den aangewendter productle van hoogwaardige lialffabrikaten of eindproducten. Amerika en Engeland hebben veel dollars en ponden in hun bezettings- zdnes gepompt en willen er dus wel eens wat van terugizen. Veel be lang bij aanzienlijk? uitvoer van kolen en staal, als grondstoffen, hebben zij dus zeker niet. En de Duitsers zelf hebben er allicht ook groot belang bij, zoveel mogelijk van deze goederen thuis te houden, om er weer een machtige en wel zijn daartegen dus bepaald ernstig in het nadeel. En de Gaulle wiens argumenten in deze juister zijn dan zijn gevolgtrekkingen zegt dan ook terecht, dat bij deze stemmen verhouding de Duitsers als schelds- lieden zullen optreden tussen de Amerikanen en Engelsen aan de eene kant en hun Westelijke buren aan de andere. Anders zou dat zijn, als Frankrijk, Engeland en AmerjUia ieder drie stemmen hadden, Duits land, Nederland, BelgiS en Luxem burg elk twee. Ofwel als men een Benelux-Franse meerderheid niet zou w'illen aanvaarden dan aou men de drie. Benelux-landen samen 5, Amerika, Engeland en Frankrijk ieder 3 en Duitsland 2 stemmen kunnen geven. Dan ware het ten minste niet mogelijk, Frankrijk, Belgie. Nedefland en het Groot- hertogdom met behulp der Duitsers te overstemmen. Deze zaak is voor de welvaart, maar ook voor de vei ligheid van Europa natuurlijk van het allergrootste gewicht. Een tweede voorbehoud zoo Be nelux oi.. moeten overwegen in- zake de bevoegdheden van de Internationale Autoriteit voor de Ruhr. Deze kan nu wel op papier verdelen hoeveel staal, kolen en cokes bestemd zal worden voor export en hoeveel voor gebrnik in Duitsland, maar de milttaire gouverneurs zullen die verdeltngi- plannen al of niet moeten uitvoeren. Dat verdelingsplan lelf moet kloppen met het program der Marshall-hnlp. Al met al hebben wij nog niet de indruk, dat de Fransen in Lon- den heel scherp onderhandeld heb ben. ,De Benelux-delegatie was er in zoverre in het nadeel, dat zij geen feitelijke Duitse troeven in handen had; alleen maar morele. Maar die zijn helaas op diplpmatieke confe- renties n.iet veel waard! Mgr. Dr. J. Hansen, coadiutor van het Bisdom Roermond heeft te Nij- megen het psychologisch laborato- rium van de R. K. Universiteit in gewijd. De voorzitter van het cu- ratorium Dr. W. A. Boekelman be- groette de Coadjutor met een rede, waarin hij er op wees, dat de ze- gen van de Kerk grote betekenis had voor deze wetenschappelijke afdeling, waarin op bijzondere wijze de peesteliik" belangen van de lii- dende mensheid wordt behartigd, daar de katholieke geest van we- tenschap en naastenliefde hier hand aan hand gaan. In zijn wederwoord zeide Mgr. Hansen, dat de weten- schap der zielkunde in nauw ver band staat met de theologie en dat de priesters, belast met de zielszorg zorg ook lering kunnen putten uit de wetenschappelijke toegepaste psychologies Hiervan werden de verschillende studiezalen en leer- kamers gezegend. Anne liep opgelucht bij mevr. Pri- tere vandaan naar huis. Morgen- ochtend kreeg ze drieduizend francs en Pierre kon het geld terugbren- gen en zou dan gered zijn. Misschien was dit alles wel voor zijn bestwil .zo gelopen, want nu zou hij wel "nooit meer gokken. Zodra ze in huis was, sloop ze naar Pierre's slaap- kamertje. Hij lag op haar te wach- ten. „En?" vroeg hij angstig be nieuwd. Anne's ogen straalden. Ze ging vlug naar hem toe en sloeg haar armen om zijn hals. „Het is in orde, Pierre! Ik heb het voor elkaar gekregen!" riep ze opgetogen. Pierre sperde zijn ogen van ver- bazing wijd open. „Hoe heb je dat in vredesnaam klaar gespeeld?" Anne vertelde hem alles en hij staarde bezorgd voor zich uit. „Ik denk wel, dat het in orde is," zei hij. „Maar toch heb ik die mevr. Pritdre nooit helemaal vertrouwd." Anne streek hem door zijn haren. „Ga nu maar slapen! Je bent doodop!" Ze kuste hem hartelijk. „Morgen begin je een nieuw leven, waarin niet meer gegokt wordt." Hij lachte en hield haar hand te gen zijn wang aan. „Je bent ee fidele meid, zus!" zei hij en hij volgde haar met zijn ogen, toen zij het kamertje verliet. Beneden hoorde Anne stemmen en ze veronderstelde, dat haar va- der en stiefmoeder nog niet naar bed waren. Ze aarzelde. Zou ze recht naar haar kamer gaan, of eerst goedennacht wensen? Ze kwam vlug tot een besluit. Ze was nog nooit naar bed gegaan, zonder haar vader goedennacht te zeggen. Ze zou het vanavond ook niet nalaten. Ze gi,ng naar de deur van de huiskamer. Een zware stem, niet die van haar vader, trof haar oor. Ze begreep er niets van en draaide de deurknop om. „Ah, daar is ze!" Het was de stem van haar stief moeder, maar ze klonk heel, anders dan gewoonlijk. Ze klonk nu warm en hartelijk en werd vergezeld van een glimlachje. Anne keek naar de man, die naast de stoel van haar vader bij de haard stond. Hij was George Callon, de zoon van een oud vriend van haar vader. Hij was verscheidene jaren in het buiten land geweest, had daar fortuin ge- maakt en woonde nu sedert een half jaar aan de andere zijde der stad, waar hij zijn geld in verschil lende zaken gestoken had. Hij was bijna terstond de oude vriend van zijn vader komen op- zoeken en daarna verschillende malen bij de H6blers op be zoek geweest. Juffrouw Hebler was alFijd blij met zijn komst, want al was hij groot en grof, al zaten zijn kleren hem slordig om het lijf en al waren zijn trekken lelijk, hij was rijk en dat was in haar ogen een excuus voor dat alles. Anne mocht hem ook graag, al had ze hem de laatste tijd ontweken, om dat ze vermoedde, dat zijn bezoe- ken meer haar dan haar vader en stiefmoeder golden. En omdat ze Arthur liefhad, voel- de Anne weinig voor een man, die tien jaar ouder was dan zij, hoe aardig en vriendelijk hij dan ook zijn mocht. Toch, toen ze hem daar zag staan, en zijn bruine ogen ver* legen op zich gericht voelde, besefte ze opeens, hoe gemakkelijk ze aan hem dat geld voor Pierre had kun nen vragen. En toch was het ook weer natuurlijker geweest, dat ze naar de man was gegaan, dien ze lief had en met wien ze dacht te gaan trouwen. „Goeden avond, mijnheer Callon", zei ze en hij kwam naar haar toe en liet haar hajidje in zijn grove hand geheel verdwijnen. „Nu je er ook bent, is het zeker een goede avond", zei Callon met een brede glimlach, waardoor zijn witte tanden geheel zichtbaar wer den. „Wil je nog wat te eten hebben, schat?" vroeg juffrouw Hebler lief- jes. maar Anne schudde ontken- nend het hoofd. „Neen, dank u". antwoordde ze, naar haar vader kijkend, die genoot van de fijne sigaar, horn door Cal lon aangeboden. „Ik vind het toch maar fideel van je, George, dat je nog altijd in ons eenvoudige huisje blijft komen", verklaarde hij, „iemand van jouw positie hoort toch in de hogere krin- gen thuis." Callon kreeg een kleur en keek naar Anne. „Ik heb hier in de buurt niet veel vrienden", zei hij* „en ik kom hier graag. Ik ben hier in de buurt op- gegroeid. En u bent mijn beste vrienden." Hij bleef niet lang meer en Anne Het hem uit. In de donkere gang keek hij op haar neer, want hij was een heel stuk groter dan zij en zei gejaagd: „Anneik zou wel eens willen weten, of je soms zin hebt.... een keer met me uit te gaan? Och, ik weet wel, dat je me een verve- lende vent zult vinden, maar toch..." „Het spijt me, George, maar ehik heb het in de laatste tijd erg druk." Hij glimlbchte terug en opende de voordeur. ..Dat had ik al gedacht", zei hij. „Wie het dan ook is, het is een geluksvogel, die vent." Hij liep de straat op en Anne staarde hem na, zich afvragend, hoe hij zo geraden had, dat ze iemand anders liefhad. HOOFDSTUK T. Het verraad van mevrouw Pritire. Met een liAit hart begaf Anne zich enkele minuten, voordat de wTnkel voor het publiek geopend werd, naar het prive-kantoor vdn mevrouw Pritfere. ..Binnen", riep deze en Anne vol- deed aan deze uitnodiging. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3