WAT KUNNEN WIJ DOEN met geblokkeerd geld? Tweedracht in de Republiek m RADIO DE NIEUWSTE AV0NTUREN VAN JAN KLAASSEN 1 UIT DE KERMIS DER WERELD LEVENSMIDDELENAFVAL IS WAARDEVOL VEEVOER Sf "MRsmL-wuiy Fantastische kleurenpracht in Berg en Bos - door twisten en corruptie in de hand gewerkt Het wetsontwerp mzake de afwikkeling van de geldsanering Het rundvee zet 200.000 ton schillen in tien millioen liter melk om Zeven hoofdzonden van Amerika Een nationale betoging krijgt gestalte Ook op Sumatra is de situatie niet rooskleurig Liever beheerst door Nederland dan door de republiek f PAG. 4 NiEUW NOORDHOL'LANDS DAGBLAD - Dinsdag 22 Juni 1948 Voorbeeldig staaltje van fotografenkunst. Bij een concours van oud-modische postkoetsen te Richmond in Engeland, maakte een Keystone-fotograaf deze sublieme opngme van een lcoets vol Engelsen, die met de traditionele grijze hoge hoeden getooid zijn. De eerbiedwaardige eiken van •Richmond-park vormen een ideale omlijsting. Men waant zich teruggeplaatst in Old-Enge- land, toen nog geen auto's en telegraafdraden de romantische sfeer van het landschap verstoorden. NUTTIG WERK VAN DE SCHILLENBOER STAD EN PLATTELAND die- nen in een goed geleide gemeenschap elkaar wederke- rig in de strijd om het bestaan te steunen. Dit moge blijken ten aanzien van een ogen- schijnlijk zo weinig zeggend probleem als de verwerking van stedelijke afvalstoffen. (Van onze Indische correspondent) Batavla, 13 Juni 1948. I"\E SPANNING rondom de onderhandelingen met de republiek duurt onverminderd voort en zal vermoedelijk wel niet afne- men, voor het resultaat van de ophanden zijnde ontmoeting tus- sen dr. van Mook en vice-president Hatta bekend. is. Het cmf- woord van de republiek op de Nederlandse aide-memoire is nog steeds niet officieel bekend gemaakt en op de veronderstelling dat hierin gesproken zou zijn over compromis-voorstellen van de Commissie voor Goede Diensten, is van paleis-zijde niet ge- reageerd. Mfcf '/^pEgL gEKNOf l flues GOBOEN VOEL, MA£VR JE KRij&Y ER GEEN CfcMY VOOR TEROG-UJE. ZOi-LEN ER DUj '(VpLlfUK' STUKje.. Af HA i. EM LAAT ONf Ho|0£<\) PAT DE SEMAT PE WA6EN WEER Op GAWG KAN SffENGEM PROGRAMMA (Van onze financiele medewerker) BIT DE TWEEDE KAMER is door de Minister van Flnancien een nieuw wetsontwerp ingediend betreffende de afwikkeling van de geldsanering. Hierdoor wordt de gelegenheid geschapen voof de Kamerleden hun visie over deze kwestie naar voren te brengen en hun bezwaren tegen de voorstellen in amendemen- ten vast te leggen. Bestaan er dan bezwaren tegen het wets ontwerp? Wie zijn oor in financiele kringen te luisteren legt, weet dot men ernstige bezwaren tegen de nieuwe regeling heeit. Reeds Jaren long worden nu al tal van personen, zaken en instellingen gedupeerd door de geldblokkade. De spaarder ziet zijn spaargelden, die hij met harde arbeid voor een bepaaid doel bijeen had gegaard, geblokkeerd en na drie jaar na de bevrijding verkrijgt hij er nog niet de beschikking over. De zakenman, die op het mqment van de geldsa nering door de uitverkoop van zijn voorraden veel liquide middelen had, kan deze nu al gedurende vele jaren niet aanwenden voor aanvul- ling van zijn voorraden. Velen heb- ben zelfs schulden moeten aangaan om aan hun financiele verplichtin- gen te kunnen voldoen. Zij moeten nu rente en aflossing betalen. ter wijl anderzijds hun eigen middelen geblokkeerd zijn en blijven. Het aantal gedupeerden is legio. Een ieder had gefcoopt, dat met de Ver- mogensaanwasbelasting en de Ver- mogensheffing het geblokkeerde te. goed zou verdwjjnen. Immers deze heffingen moesten het sluitstuk vor- mep van de geldzuivering. De prak- tijk wijst nu uit, dat er na de vol- doening van deze heffingen nog een groot bedrag aan geblokkeerd te- goed zal overblijven. Welke moge- lijkheden zijn er nu voor deze res- tantbedragen die na betaling der belastingen overblijven? Waarom tot 1952 een geldblokkade? Allereerst moet geconstateerd worden, dat na drie jaar geldblok kade en na voldoening der zware belasiinghgffingen er feitelijk ge- nceg offers gebracht zijn voor de geldsanering. De Minister oordeelt echter anders en wil de restant be- dragen aan geblokkeerd geld niet vrij geven v6<5r 1952. Wii kunnen niet beoordelen of dit uitstel van vier jaar wel noodzakelijk is, aan- gezien de grootte van deze restant- bedragen niet bekend zijn. Wel heeft de praktiik geleerd. dat de vrees van de Minister voor des- investering als ongegrond moet worden aangemerkt. Tmrqers bij vrijgave van deze geblokkeerde saldi zal er ongetwijfeld een groot gedeelte van gebruikt worden voor investering in ens bedriifsleven, n.l. voor aankoop van goederen, ma chines. en voor vernieuwing en herstel van geleden schade. De be- dragen zullen stellig niet in de ..consumptieve sfeer" worden ge bracht, gezien de terughoudendheid van het kopend publiek. Waarvoor dan nog. zo'n lange lijdensweg? Waarom 'wordt het rechtmatig be- zit, het eigen verdiend spaargeld nu eindelijk niet aan de bezitter teruggegeven? Is alleen door deze handelwijze de redding van Neder. land mceelijk? Zijn niet de jaar- lijkse milliarden tekorten op de begroting van veel doorslagc»ven der betekenis voor het inflatie- gevaar in ons land? Wanneer men inderdaad nqg bevreesd is voor on- gunstige monetgire invloeden. waar. om zet men het restant geblokkeerd tegoed dan niet om in biiv. 3% pet. Staatsoblieaties. welke vrij ter beur- ze verhandeld kunnen worden. Een rentevergoeding van 3% pet. is voor de gedupeerden van de geld blokkade stellig geen al te grote beloning. terwijl op deze wijze voor de beurs dan een aantrekke- lijk beleggingsobject geschapen wordt, waardoor de parikoers dezer stukken verzekerd is. Bij verhan- deling der stukken wordt geen nieuw geld gecreeerd. Het nieuwe wetsontwerp wil slechts ieder- jaar 20 pet. van het restant geblokkeerd tegoed vrij geven. waarbij dan nog een restric- tie wordt gemaakt. welke voor de houders van geblokkeerd geld an- dermaal een groot nadeel zal op- leveren. Een derffe hefting vrij. Men weet dus dat men in 1952 dit totaal bedrag terug heeft ont- vangen. Voor niet-particulieren, dus ven- nootschappen, verenigingen en in stellingen kunnen het geblokkeerd tegoed fk-actisch gesproken slechts beleggen in 3 pet. Investeringscer- tificaten of 3% pet Beleggingscer- tificaten. Deze cerificaten zijn ech ter niet ter beurze verhandelbaar, noch beleenbaar. Ieder jaar wordt slechts een vijfde gedeelte verhan delbaar gemaakt. zodat men dus vijf jaar Ian? met een geblokkeerd schuldbewijs blijft zitten. Men draagt gedurende al die jaren noodgedwongen de koersrisico's, welke aan het bezit van deze stukken is verbonden. Dit koers- risico is inderdaad groot en mag geenszins onderschat worden. Bij een cijfer van de rentestand welke algemeen wordt verwacht. zullen de koersen van deze stuk ken een sterk dalende tendens ver- tonen. Een koersverlies van 10 pet. is dan spoed.ig bereikt. Deze koers- daliqg zal men noodgedwongen moeten medemakeq. daar de cer- tificaten niet ter beurze verhandel baar zijn. De houder van geblok keerd tegoed weet dus practisch reeds van te voren, dat hij nim- mer zijn geld voor de voile 100 pet. terug ontvangj. Feitelijk gaat de Minister hier geheel willekeurig aan bepaalde personen. die toeval- lig geblokkeerd tegoed bezitten, anderaal een nieuwe heffim| op- leggen Is dit billijk en reclffvaar- dig? Moet er niet in ieder geval worden zorg gedragen. dat de voi le 100 pet. wordt terugbetaald en dat verliezen zijn uitgesloten? Wan. neer de Minister er van overtuigd is. dat de rentestand van 3 pet. de juiste is en tot 1952 zal gehand- haafd blijven, waarom geeft hij deze koersgarantie dan niet? Wan neer de Staat een geldblokkade tot 1952 noodzakelijk acht in het alge meen belang. dan is toch niet meer dan billijk., dat na beeindiging van deze bldkkade in 1952 de houders van geblokkeerd tegoed voor de voile 100 pet. hun eigen verdiende gelden terug ontvangen. Deze ze- kerheid biedt het nieuwe wetsont werp niet en dit is de grootse leem- te. welke er aan vast kleeft. Moge de hphandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer er toe leiden dat hierin verandering komt en dat de door de geldblok kade toch reeds zo gedupeerde per sonen niet andermaal een veer moe ten laten. LETTERLIJK NIETS Een plastieke regen- jas is uitgevonden, die zo klein kan worden opgevouwen, dat het in een damestas kan worden opgeborgen. De uitvinders beloven in de naaste toekomst een regencape voor mannen. die tot „let- terlijk niets" kan wor den opgevouwen. De moeilijkheid zal volgens Spulbaas nu zijn, dat letterlijk dui- j zenden kopers letter lijk tot op de huid nat zullen worden wan neer ze trachten letter lijk niets te ontvou- wen wapneer het gaat regenen. Het herinnert Spulbaas aan de man, 'die een inbraakvrij kippenhott uitvond en tot de ontdekking kwam, dat hij niet in het hok lmn komen om de eieren"te rapen. KOFFIE EN THEE- LANDING De piloot van een Aer Lingus Dakota, kwam toen hfj op het Man chester vliegveld wilde landen tot de ontdek king, dat hij zijn lan- dingsgestel niet uit kon laten zakken, om- dat de olie uit het hy- draulische systeem was gelekt. Met behulp van een mengsel van hee, koffie, melk en water uit de provisie- kast van de stewardes gelukte het hem het systeem te herstellen en zonder ongelukken de landing te volbren- gen. I KERMJSACHTIGE CORRESPONDENTS Mevr. de Douartere Z. A. P. v. N. tot Z. te B, Ja, mevrouw, Linggad- jatl is nog even naakt als vroeger. Misschien kunt u een fancy fair organiseren voor het kopen van kleertjes. De fa. Romme en Co. levert ze zonder tex- tielpunten. SPULBAAS C^plangs berichtte onze land- bouwattacM in Engeland, dat daar Particulieren toch mogen slechts een bedrag van f 3500,op een zgn. Beleggingsrekening plaatsen. Van dit bedrag komt dan te begin- uen 1 Juni 1948 telkens f 700, Op het jaarlijkse Pan-Amerikaan- se diner, dat de algemene leiding der „Knights of Columbus" pleegt te geven aan de Amerikaanse gei zanten en diplomaten in de Zuid- en Middel-Amerikaanse staten, waarschuwde Father Ignatius Smtfh van de katholieke universiteit van Amerika voor de zeven hoofdzon den der Ver. Staten, welke de de mocratic van dit land van binnen uit zou kunnen ondergraven. Deze zeven hoofdzonden ziet Father Smith in het verval van het Ame rikaanse gezin. economisch onrecht. schijnvroomheid, onverschilligheid tegenover de democratie, wetteloos- heid, onverschilligheid tegenover God en misbruik der vrijheid. Het Amerikaanse gezin wordt door echtscheiding en geboortebe- perking ondermijnd, het economisch onrecht toont zich in het streven van werkgevers zowel als van ar- beiders om hun meningsverschillen met geweld en zonder rekening te houden met het salgemerfe welzijn tot oplossing te brengen. Als voor- beeld van ae onverschilligheid van de gemiddelde Amerikaan tegen over de democratie, wees hij op de grote kapitalen. en de vele energie, die aangewend moeten worden om bij de komende verkiezingen d^.» politieke problemen voor de open- bare mening duidelijk te maken. Vele Amerikanen hebben nu een- maal niet de interessei om zich met deze problemen bezig te houden of zelfs om van hun stemrecht gebrutk te maken. De toenemende wette- loosheid en losbandigheid spreekt ook duidelijk uit het felt, dat 52% van de misdrijven, die het vorige jaar zijn begaan, het werk was van jeugdige personen. DEMONSTRATIE VAN WARE BURGERZIN IN BERG EN BOS, het idyllische landgoed nabij Apeldoorn, waait de wind anders dan hier in ons lage vlakke polderland. Niet zo guur, niet zo hard en (blijkbaar) niet zo aanhoudend. Daar is de wind een zachtaardige vriend voor de wandelaar, die onder het hoog opgaand geboomte door de iraaie lanen wandqjt, en door de ruisende bladeren en de miljoenen zacht wiegende bloemen van deze sprookjestuin wordt bedwelmd. Die wind laat het doorzichtig blauwe water van het Berg en Bos- meer zilverig oprimpelen in het zonlicht, dat aan alles zo'n on- vergetelijk fleurig cachet geeft. Door het water flitsen forellen, schieten de beweeglijke goudvissen en de logge karpers, die rond de drijvende tuinen een vlug 3pel van waterrimpels toveren. Ja moeilijk zal een schoner plekje grond in ons Vaderland te vinden zijn dan in Berg en Bos, nu dat door het belantVze werl$ van dui- zenden Apeldoorners wordt omge- zet in de grootste openluchtbloe- mententoonstelling die Europa ooit zag. Dat er gewerkt is bleek uit alles. De grote geheel uit rond on- bewerkt hout vervaardigde gebou- wen zijn gereed, evenals alle be- plantingen. Men zie bijv. de Con- greszaal. Een maand geleden was de grond daar nog ongerept. Nu ziet men het aan 700 bezoekers plaats biedende stijlvolle houten bouwwerk in voile glorie. Postkan- toor, politiebureau, restaurant (voor 1200 gasten) de tientallen theehuis- jes, toiletten en alle andere gebou- wen, ze zijn gereed om de te ver- wachte stromen bezoekers te ver- werken. Spreken de heren organi- satoren niet van groepen van 10.000- den tegelijk? Architect de Koo heeft het 8°ed gezien. Het is moge- lijle gebleken om met een b/schei- den beurs iets geweldigs te organi seren. Immers het materiaal kostte haast niets. De bossen rond Apel doorn leverden het mateloos om niet. De bijkomende benodigdheden vensters, tegels,\waterleiding enz. stond het Gemeentebestuur in bruikleen af. De Enkhuizer zaad- kwekers en anderen gaven de bloe men die hier in zo'n ongekende verscheidenheid te bewonderen zijn. En tenslotte gaf de vApeldoornse burgerij haar werkkracht. Maar stelde zich bovendien belangeloos beschikbaar als h,v. gidsen, serveer- sters, garderobe-meisjes. postkan- toor-bedienden, tuinlieden enz., met opoffering van eqn week vacantie. Architect de Koo ontwierp alle bouwplannen, die, omdat bijzonder materiaal moest wordfen verwerkt, alien even bijzonder, maar naar thans blijkt. ook even welgeslaagd zijn te noemen. Het Puikje van lands Hoveniers Neer- wierp zich op als de leiders bij de verzorging van de tuinen. En met welk een succes! Biedt niet de kilo meters lange Jubileumlaan een waarlijk Koninklijke indruk? Wat hebben ze niet bereikt met de Dah lia en Gladiolenlaan, 300 meter lang? En dan het sprookjesdal, waar honderden pastelkleurige bloem- soorten met elkaar wedijveren in sierlijke bevalligheid. Komende van onder de monumentale tunnel wordt ieders blik meteen gevangen door de weelde van oranjekleurige bloemen, waartussen de statige co- niferen van de „Oranjevallei" op- rijzen als eigenaardige groene reu- zen. Mensenwerk blijft onvolmaakt, maar toch moet eens het Paradijs iets in die geest zijn geweest. En hoe w61 passen in deze omgeving de talrijke beeldhouwwerken die het Ned. Beeldhouwersgilde be- schikhpar stelde. Maar bij de beSchrijving van dit alles, mogen enkele zakelijke mededellngen ten gerieve van onze lezers niet achterwege blijven. De openings- dag 5 Juli a.s. is uitsluitend be- stemd voor de genodigden. Nu door gewijzigde omstandigheden H.M. de Koningin zelf niet in staat is de opening van dit festijn, liaar gewijd, bij te wonen. is het accent verlegd naar alle belangloze medewerkers. Hun zal dus de eer van de openings- dag toekomen. De binnenexpositie in de Bloemenhal (een patente vin- ding) is gewjjd aan de producten van Nederland, Indig en Zuid Afri- ka, doch hoofdzakelijk snijbloemen, die worden opgesteld door „Fleur- op". Dit geschiedt steeds op Vrij- dag, zodat die dag de bloemenhal gesloten blijft. In het openlucht- theater wordt iedere dag een ma- nine gegeven, waarvoor zich nu reeds 1300 medewerkers (sters) aan- meldden. In de entreeprijs van 75 ct. en f 1,25 is alles begrepen, dus ook een bezoek aan de openluchtbios- coop, het theater, de muziek- en zanguitvoeringen enz. enz. Bij het planten der bloemen is er voor zorg gedragen, dat gedurende alle 7 we- ken de bloemenpracht onvermin- derd zal voortduren, rampen voor- behouden. En tenslotte vergete nie- mand het felicitatieregister voor H.M. de Koningin te tekenen. Want dat is de opzet van alles: dat het wordt een nationale betoging voor onze geliefde vorstin. onder de drang van de oorlog een perfect werkende organisatie is ontstaan, die de. levensmiddelenaf- val der steden verwerkt tot waar- devol veevoer. Momenteel worden hiermede een half millioen varkens vetgemest met voedsel, dat 10 jaar geleden nog werd weggegooid en een waarde vertegenwoordigt van 100.000 ton voedermeel, dat .men anders zou moeten importeren. De afval wordt van schadelijke voor- werpen ontdaan, gesorteerd, ge- kookt en ingedampt en buiten de distributie om grif verkocht. Ook Nederland, dat met zijn uitgebreide veehouderij steeds te kampen heeft met gebrek aan veevoer, dat #chaars is en deviezen kost, heeft een schlllenactie met succes in- en voortgezet. De inzameling van bruikbaar huisafval is, evenals in Engeland, wettelijk geregeld. De schillenboer was vele jaren voor de oorlog reeds een bekende figuur in menige stad. De. actie voor de „schillen"inzameling wordt van Regeringswege ook nu sterk gepro- pageerd. Onder „schillen" wel te verstaan aardappelschillen, groen- ten- en fruitafval, oud brood en „kliek". Jaarlijks worden in 54 gemeenten 200.000 ton aardappelschillen opge- haald die een waarde vertegen- woordigen van 4 millioen gulden. Door het rundvee kunnen deze worden omgezet in 100 millioen liter melk. Het aantal officieel erkende schilleno^halers is tot circa 1500 gestegen. De maxi- mumprijzen voor aardappelschil. len zjjn voor de zomerperiode officieel vastgesteld op f2.— per 100 kg., voor de winter op f2.50 per 100 kg by levering aan de grossier indien de laadplaats niet verder dan 10 km verwjjderd is van het centrum van de wijk van de ophaler. By levering aan de veehouder mag de prqs worden verhoogd met de wetteiyk geoor- loofde vervoerskosten. De bemoeiingen van de ge- meente - reinigingsdiensten door wijkindeling en vergunningsstelsel hebben veel effect gesorteerd. De Nederlandse huisvrouw bleek ge- voelig t'e reageren op de propagan da. De hoeveelheid aardappelschil len en groentenafval, die geschei- den moeten worden bewaard en aan de schilleboer afgeleverd, dus niet in de vuilnisemmer gegooid, bedraagt ca. 3 kg. per drie dagen per gezin of 1 kg. per persoon per week. In de gemeente Haarlem bleek 80 pet. der huisvrouwen reeds een schillenbak te gebruiken. Dit is een kwestie van volksvoor- lichting en opvoeding en gemeen- schapszin. Bij een juiste wijkinde ling van de stad en een goed ge- kozen aantal acyeve schilleboereri verloopt de inzameling naar wens, Bovendien worden de gemeenterei- nigingen zodoende van een grote hoeveelheid .vuil ontlast, daar deze schillen in de grote gemeenten meer dan een vijfde deel van de te verwerken hoeveelheden vuil uit- maken. In de plattelandsgemeenten worden de schillen meestal aan klein vee als konijnen, geiten, var kens, opgevoerd zodat een schillen- inzameling geen zin zou hebben. De actieve schillenboer moet ook in de toekomst gelegenheid vinden met een efficiente schilleninzameling gedurende de gehele week een vol- ledige dagtaak te vervullen waar door hij een redelijk en verant- woord inkomen kan genieten, dat thans, f40.tot f60.per week be draagt! In dat geval kunnen in Ne derland ruim 1000 personen en en kele grossiers dit voor onze vlees- en meelvoorziening nuttige vak uit- oefenen. De moellijkheden met de afzet van de in de zomer opgehaalde schillen zullen worden opgelost door een juiste methode van vee- voederconservering. De stadsbevol- king geve blijk de noden van het platteland te verstaan en helpe hiermede zichzelf tevens aan een betere voedselvoorziening. Zij scheppd voldoende nuttig werk voor een eerzame stand van schil- lenboeren en onttrekke zeer bruik- bare afvalstoffen aan de vernieti- ging. .NaUiurlijk vegieemt men in Ba- tauia wel allerhande" geruchten, die op de inhoud van het antwoord be- trekking hebben en een van deze hardnekkige geruchten is, dat de zoeven gereleveerde veronder stelling niet alleen jui^t is, maar dat de republiek het aanvaarden of althans het bespreken van het C.G.D -compromis-voorstel, als voor- waarde gesteld zou hebben voor de komst van Hatta. Ook omtrent tiet compromis-voor stel zelf verneemt men gissingen. Een daarvan en men beweert dat het veel meer is dan een gis- smg zegt, dat de C.G.D. een „all- Indonesian-conference" zou wensen, waaraan ook door de republiek zou wojden deelgenomen. Het is ons officieel niet bekend, wat van deze veronderstellingen juist is. doch het spreekt vanzelf, dat, zo zij bewaarheid zouden worden, de toch al niet te grote sympathie voor de C.G.D. er zeker niet door vergroot zal worden Men wijst er n.l. op dat de Commissie door een dergelijk voorstel niet al leen haar bevoegdheden zou over- schrijden zij mag, zo meent men, alleen bemiddelen in het conflict Nederland—Republiek, heeft met de overige deelstaten niets van doen en mag alleen voorstellen indienpn als de betrokken partijen daar bei- de om vragen doch men zou een dergelijk voorstel met het oog op het constuctieve werk dat momen teel te Bandoeng wordt verricht verregaand ontactisch achten. Is dit alles reeds meer dan vol doende om de spanning op peil te houden, deze wordt ook nog gevoed door de verwarde situatie in de re publiek, waar naar aanleiding nog steeds van de .Soeripno-affaire en de daaruit voortgevloeide moeilijk- heden, de partijen en belangenstrijd steeds feller sehijnt op te laaien. In dit verband is het zeker inte- ressant te releveren, wat dezer da gen door een vooraanstaand repu- blikeins journalist in het dagblad ..Soember" werd geschreven. Hij zegt, dat de besprekingen over een nationaal program mislukt zijn om dat het links geefhienteerde en zeer machtige ..Front Demokrasi Ra'jat" de oppositie dus, de.contacten met de Sovjet Unie wil pousseren Hij beschrijft hoe corrupteurs, profi- teurs en avonturiers, zich bij het ..Front Demokrasi Ra'jat" hebben aangesloten en onder leuzen als „Voor Staat en Volk", „Voor de ware democratie" e.d hun eigen posities en voordelen trachten te verbeteren, In het besef, dat door- voering van de rationalisatie hun corrupties aan het licht moet bren gen, hetgeen hun hoge posities in gevaar zou brengen en hun auto's en voor wat sommige generaals betreft hun sterren en strepen zou kunnen kosten. ®e republikein schrijft letterlijk: „Twisten, weder- zijdse beschuldigingen, en egoisti- sche belangen zijn de oorzaken ge weest dat het resultaat der bespre kingen tussen de vertegenwoordi- gers der pju-tij&n voor een Natio naal Program een grote nul is ge weest. Indien dus het Indonesische volk momenteel een advertentie moet plaatsen, moet deze aldus lui- den: ,,Gezocht: eerlijke leiders". De reis van Soekarno naar Suma tra doet onwillekeurig de vraag stellen, hoe de situatie is, in dit ge deelte van de republiek Het Chi nese blad „Min Pao'"'deed ons on- verdacht getuigenis aan de hand. Het schreef: „Een ambtenaar van het ministerie van voorlichting op Sumatra, die kortelings op zijn doorreis naar Djocja te Batavia is aangekomen, heeft ons omtrent de huidige situatie aldaar o.a. het vol- gende verteld: „De economie in de republikein- •se'gebieden op Sumatra en vooral ii* Sumatra's Westkust is reeds ge durende twee maanden sterk ach- teruit gegaan. De' prijzen van voe- dingsmiddelen en andere artikelen zijn tot 500% gestegen, zodat het volk bijna geen kleren mew draagt; daarentegen is een zekere* divisie- commSndant In het bezit van 4 auto's. „De financigle situatie Is, sedert het leger eigen muntbiljetten mag drukken, zeer slecht Tot op heden zijn er reeds 10 soorten geld op Su matra door het leger uitgegeven Zodra er nieuwe biljetten uitgegej ven worden, is het oude niet meer geldig, waardoor de moeilijkheden der ingezetenen vermeerderd wor den. De eenheid, die reeds hecht en sterk was, wordt verscheurd door onderling wantrouwen De scheuring is ontstaan doordat leiders hun be voegdheden ten eigen bate uitbui- ten-, dan wel door het optreden van onbekwame mensen. Het Bestuurs- colilege van Sumatra's Westkust heeft reeds moeite gedaan om deze scheve verhouding te verbeteren, maar een duidelijk vruchtdragend resultaat ten voordele van het volk is nog niet te bespeuren. Het volk, dat zich in deze moeilijkheid be- yindt, heeft geen vertrouwen meer in hun „leiders". Onder het volk bevlnden zich mensen, die deze onrechtvaardige toestand niet meer, langer kunnen verdragen, zodat zij de volgende „cri de coeur" uiten: ..Beter weer door de Nederlan- ders overheerst, dan overheerst door de republiek" Het nieuws van de recente kom'st van Soekar no hergeeft het volk echter het ver trouwen in de republiek en het hoopt dat de leiding snel en beleid- vol zal optreden". EtCOCHT WOENSDAG 23 JUNI HILVERSUM II: 7.45 Een woord voor de dag; 8.15 Gewijde muziek; 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zie- ken; 9.35 Werken van Brahms; 10.30 Morgendienst; 11.00 Clavecimbel; 11.15 Hoorspel; 12.00 Zang-recital; 12.33 Cello en orgel; 13.15 Van Ra- meau tot Ravel; 14.00 Engelse koor- werken. 15.30 Vioolrecital. 16.15 Voor de jongens en meisjes. 17.45 De oerwoude'n van Sumtra. 18.05 Nederlandse koren en korpsen. 18.30 Sprookjes. 19.30 Internationale ten- niskampioenschappen. 20.05 Anjer- dag. 21.30 Pianoduetten. 21.45 Om- roeporkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.15 The Masaueraders. 23.45 Slot- accoord. HILVERSUM I: 7.15 Ochtendgym- nastiek. 7.30 Selectieprogpamma. 8.18 Lichte morgenklanken. 9.00 Operette klanken. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 10.30 Als de stofzui- ger zwijgt. 11.00 Populair non-stop. 12.38 Lunchconcert. 13.20 Orgelspel. 14.00 Gesproken portretten. 14.15 Omroeporkest. 15.00 Hoorspel. 15.35 De Regenboog. 18.15 Het stond in de krant. 17.35 Silvestri-kwartet. 18.20 Gram.platen. 18.30 Voor »de Ned. Strijdkrachten. 19.30 Voor de jeugd. 20.15 M«Iando en orkest. 20.45 Hoorspel. 21.35 The Ramblers. 23.15 Nieuwe successen van over de Oceaan. 23.45 Rustige avondklanken. 60. De kaasvader is altijd $en wijs man, die met zijn kaasdragers best praten kan. Hij zei: mannen, zoals u begrijpen zult, die lege plaats moet worden aangevuld. Anders gaat de ka^s- markt niet door. Ik voor mij, ik ben er dus voor dat Jan Klaassen, althans voor deze dag, als kaasdrager assisteren mag; maar dan, zei de oudste tasman, op de bekende voorwaarden, die alle aspirant-kaasdragers moeten aanvaar den: dat hij het gilde een bieravond aanbiedt. vibd ik het goed, maar anders niet. Dus zei hij, Jan Klaassen, je krijgt een kans, de plaats in te nemen van kaasdrager Lans. wan neer je, zoals is voorgeschreven, het gilde mor- genavond een bierfuif wilt geven, Een vat van honderd liter is genoeg; maar die fuif geven wij niet in een kroeg. Dat doen wij in de kaas- dragerskamer, volgens traditie; dan hebben wij niks te maken met de politie. Behalve voor bier, om te lessen onze dorst, zorg je ook voor broodjes met worst, terwijl tenslotte ook nog is voorgeschreven, dat je alle gildebroeders een pijp met tabak moet geven. Je weet wel, van die lange C^ludse pijpen, allemaal voor jouw rekening, dat zul je wel begrijpen. Zeg op, neem je de voorwaarden aan? Dan zal daar officieel aan het gjlde mededeling van worden gedaan. -=- Olreit, zei Jan Klaassen, laten wij er maar niet langer over zeuren; ik neem het aan en het zal precies zo gebeuren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4