DE STAKING in de Belgische metaalindustrie Wij beleven weinig plezier van Commissie van Goede Diensten Behoorlijke aardappeloogst tegen redelijke prijzen Belgie biedt verontschuldigingen aan Nieuw geld Niet alleen de grootste, maar ook de merkwaardigste Katholieke Filmkeuring Loopt Dubois aan de hand van Critchley lei U iets? Ambtenaar pleegde chantage op Joden Garantieprijzen en fondsvorming over bepaalde uitlatingen Naar wij vernemen: NIEUW NOORDHOLLANDS PACBLAD - Dinsdag 22 Juni 1948 PAG. 5 Cezag van K.F.C. verstevigd „Mens en Melodie" Mountbatten neemt afscheid van India Fabrikanten van kunstmest jubileren GOTTWALD VERLEENT AMNESTIE Scheepsberichten De Gasperi waarschuwt de communisten Voorwaardelijke straf voor scheepsbouwer Oversfromingen in het Rhone-dal Nederlander promoveert te Los Angelos Hoofdprijzen Staatslcterij 1 In het jaar 948 stichtte Ulsinus, abt van St. Alban (Eng.) drie kerken, een school en een markt, die de oorsprong vormden van de stad St. Alban, en nog steeds bestaan. Ter viering van het 1000-jarig bestaan van de stad wordt een grote historische optocht gehouden, waarin Koningin Elisabeth, Hendrik VI, Crom well en Karel I zullen optreden. Een aantal meisjes in Victo- riaanse klederdracht voerden halteroefeningen uit. LANDBOUW DRINGT AAN OP: Kindertransport naar Hongarije Birma-episode R. Koster op 17 September voor Hoog Militair Gerechtshof Dr. J. L. Meij hoogleraar in Groningen Zuiveringsraad Landbouw verdwijnt EEN UUR WERKEN VOOR DE U.N.A.C. Mooie daad van Staatsdrukkerij-personeel De unificatie van het recht in de Benelux-landen DE T.T. RACE Onze Brusselse correspondent schrijft ons d.d. 19 Juni: Van de vele stakingen, welke Belgie sinds het einde van de oorlog heeft gekend, is die welke thans in de metaalindustrie is uit- gebroken, niet enkel de grootste, maar ook de merkwaardigste. Dit- maal heeft de politiek er niets mee te maken. Geen enkele parttj heeft ze uitgelokt. ook niet de eommunistlsche. Wanneer ze mis- lukt is het niet eens zeker, dat de communisten er munt nit kunnen slaan, want de Belgische metaal- arbeiders zljn ailerminst domme jongens, ze laten zlch niet opruien als b.v. de mUnwerkers of de dokwerkers. Sinds jaren is de metaalarbeider het beste betaald geweest. Hij staakt thans niet omdat zijn loon te gering is, maar omdat de patroons weige- ren de lonen aan te passen aan de winsten van het bedrijf. Het gros der stakers is min of meer ..kapitaalkrachtig", immers alleen de minderheid, die bij het Christelijk Syndicaat is aangesloten ontvangt stakingsgeld. De overigen staken „op eigen kosten", tenzij ze zich ziek laten verklaren. Dat laat- ste is echter slechts incidenteel mo- gelijk, het zou wel erg verdacht zijn wanneer een stakingsepidemie plot- seling gepaard gaat met een ziekte- epidemiel Patroons en regering zijn solidalr. De patroons zijn ook niet de eer- Sten de besten. Van alle patroons zijn de metaalfabrikanten met hun machtige trust „Fabrimetal" het Twee vraagstukken beheersen mo- menteel het moeilijke terrein van de katholieke filmkeuring. Vraag stukken, die de inhoud hebben ge- vormd van moeizame onderhande- lingen tussen de katholieke film- critici en de K.F.C., alsook tussen deze laatste en de Nederlandse Bioscoopbond. Het was bij de waardering der films een factor van doorslaggeven- de betekenis, dat men het eens werd over de norm, die men bij de keu- ring moest aanleggen. Over het al- gemeen was er geen verschil van mening over de opvatting, dat het er om ging de slechte invloed, die van veel films ultgaat. ten opzichte van godsdienstig, zedelijk en maat- schappelijk leven van de toeschou- wer te elimineren, en dat films dus moeten gewaardeerd en gekeurd worden met betrekking tot de ge- varen, welke zij ten opzichte van dit godsdienstig, zedelijk en maat- schappelijk leven der toeschouwers kunnen opleveren. Doch waar het er om ging deze waardebepalingen in cijfers vast te leggen, daar trad het vraagstuk naar voren: waar ligt de grens van het toelaatbare, en in welke categorien moet men het filmpubliek verdelen. Want als men voortgaat met de films voor 18-jarigen, de z.g. C- films. nog eens onder te verdelen in CI, C2 en C3, dan zijn de C3- films slechts voor zulk een klein percentage van het publiek toelaat- baar, dat men ze logisch als ontoe- laatbaar kan kwalificeren. Immers, de keurder moet zich rekenschap geven van de mentaliteit van het grote publiek, dat de bioscoop be- zoekt, en niet van een bepaalde klasse, voor wie zekere films als onschadelijk kunnen worden aange- merkt. Deze opvatting verkondigde ook prof. Kors op de vergadering van de K.F.C. te Utrecht. Aan de tot nu toe van kracht zijnde onder- verdeling der C-films mag krach- tens een overeenkomst met de Ne derlandse Bioscoopbond niet getornd worden, maar het staat de K.F.C. vrij aan de C3-klassificatie voortaan een andere waardering toe te ken- nen. Men kan zich in verband hier- mede natuurlijk nog de vraag stel- len, of voor het platteland andere normen zullen moeten aangelegd worden als voor de grote steden. Indien dit het geval is, zal toch de landelijke katholieke pers, die ook op het platteland gelezen wordt. geen afwijkende beoordeling mogen geven om het gezag van de K.F.C. niet te schaden. Het tweede vraagstuk, dat de ge- moederen bezighoudt en reeds aan- leiding was tot heftige discussies in kranten en vakbladen, is de appre ciate van de aesthetische waarde. Hoewel deze aesthetische waarde een factor is, die bij de beoordeling van de film in aanmerking moet komen. is zij niet de hoogste waar de. Zij kan echter zeer zeker de ethische waarde bei'nvloeden en wel ten goede zowel als ten kwade. Film-critici, die de film teveel als kunstwerk beschouwen en niet of te weinig aandacht schenken an de morele indruk, die zij op de niassa kan maken, bezien haar eenzijdig en negeren de invloed zowel van de strekking als van de inhoud. Van de andere kant zal ook het aestheti sche element bij de keuring geens- zins verwaarloosd mogen worden. Het is daarom. dat thans ook film- critici in de Commissie tot keuring van films op aanbevelingswaardig- heid zullen zitting krijgen, waar- door dus de mogelijkheid wordt ge- schapen, dat voortaan aan het ge- heel van waarden, die de film be- zit, volledige aandacht zal worden geschonken. Op de vergadering te Utrecht werd ook de gezagskwestie nog even aangeraakt. Met welk gezag treedt de K.F.C. op? Dit gezag be- rust enkel op het accoord tussen deze Centrale en de katholieke pers. Daarnaast kan men het in zoverre terugvoeren op het Episcopaat, dat de Nederlandse Bisschoppen inder- tijd opdracht gaven tot de vorming van een landelijk nakeuringsbureau. De conclusies luiden dus: de zeer voorbehouden films (C3) zullen in de toekomst als ontoelaatbaar ge- classificeerd worden; film-aestheten en film-moralisten hebben de han- den ineengeslagen; en als gevolg hiervan is het gezag van de K.F.C. verstevigd. V. de J. best georganiseerd. Aangezien in de metaalindustrie grote winsten zijn gemaakt, zou een loonsverhoging hen niet in moeilijkheden brengen. Maar de patroons redeneren: van- daag de metaalarbeiders, dan komen morgen ook de andere bedrijven en dan loopt het uit uit op een alge- mene loonsverhoging. Daarom zeggen de patroons neen en daarom weigert ook de regering vooralsnog partij te kiezan. Loons verhoging zou betekenen het fail- liet van de prijzenpolitiek. want de patroons denken er nu eenmaal niet aan het gelag te betalen. Het ziet er niet goed uit voor de stakers. Wanneer de patroons een Iijn trekken, zouden de arbelders het alleen nog met eer) algemene staking kunnen probereft, waarvan de kansen echter niet hoog mogen worden aangeslagen. Wil men een economische crisis vermijden, dan zou de regering in dat geval t e g e n de arbeiders stelling moeten nemen. De hoop geves'igd op Spa-ak. Fabrimetal is sinds de bevrijding al zo zwaar belast met allerlei so ciale lasten, belastingen, loonsver- hogingen, enz., dat er van die kant nauwelijks op toegeven valt te re- kenen. De Metaaltrust weet zich daarbij gesteund door het Verbond der Belgische Industrie, de super- trust. terwijl de arbeiders het on- derling niet eens zijn. De christe- lijke bonden, die hun arbeiders be talen. wensen dat de regering als scheidsrechter zal fungeren, omdat ze anders geen uitkomst zien; de soclalisten daarentegen willen van geen arbitrage weten en wekken in hun bladen op tot doorzetten tot de totale overwinning is behaald. De fierheid. waarmee de arbelders- klasse naar de stakers opziet, zoals de socialisten zeggen. vermag echter de honger niet te stillen. Hoelang zullen de niet-betaalde arbeiders 't uithouden? Allen hopen, dat Spaak weer een handig compromis zal weten te vin- den. Hij heeft patroons en stakers reeds een vragenlijst gestuurd om te weten wat precies geeist v. ordt en welke concessies eventueel kun nen worden gedaan. Dat is een eerste stap naar een gecamoufleerde nederlaag van de stakers. die wel nooit al hun eisen ingewilligd zullen krijgen. Wouter Paap opent het Juni-hum- mer van „Mens en Melodie" met een studie over het werk van Bernhard van den Sigtenhorst Meyer. Over de studie der muziek op inrichtingen van Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs schrijft Jan de Boer. Ook aan het orgel in ons con- certleven wordt nogmaals aandacht gewijd door Hennie Schouten. Hen- riette Bosmans bezingt het genie van Benjamin Britten, terwijl dr. Jan L. Broeckx een pleidooi houdt voor de sociologie van de muziek. Natuurlijk wordt het Internatio nale Muziekconcours te Schevenin- gen in dit nummer ook op de keper beschouwd, waarbij foto's van de prljswinnaars de tekst verlevendigen Bernard IJzerdraat tenslotte ver- volgt zijn reeks beschrijvingen van de instrumenten van de Javaanse Gamelan. De correspondentie-ru- bipek. alsipede de Besprekingen en Berichten besluiten deze Juni-afle- vering. Graaf Mountbatten, de laatste onderkoning en de eerste gouver- neuf-generaal van het dominion India, heeft voor zijn vertrek over radio New Delhi een afscheids- rede uitgesproken. Hij verklaarde dat India een glorieuze toekcmst beschoren was. Mountbatten wordt als gouverneur-generaal van India de eerste Indische. opgevolgd door S. R. I Chakravarty Rajagopala- chari, de 69-jarige gouverneur van West-Bengalen. die reeds vele ja ren een vooraanstaande figuur in India is. Lord Mounbatten vertrekt heden met zijn echtgenote per vliegtuig uit New Delhi. Mountbatten werd door zijn op- volger in diens inaugurele rede ge. noemd een sehitt°rend -'nnt-hc-id van zelfverloochening, toewijding en werkkracht van de zijde van «en, die, hoewel geen deel van India, werkte alsof hij tot dit land be- hoorde en zijn werk deed naar de geest der Schrift. De in Amsterdam gevestigde en in 1908 opgerichte ..Vereniging van Fa brikanten van en Handelaren in kunstmeststoffen en voederstoffen" (V.K.V.) zal op 24 Juni a.s. haar 40 jarig bestaan herdenken. ter gele- genheid waarvan het algemeen be- stuur des middags van 45.30 uur in het American Hotel te Amster dam zal recipieren. SEMARANG, 21 Juni, (Aneta). In een hoofdarttkel van „De Lo- comotief" van heden wordt o.m. gezegd, dat ..wfj weinig plezier van de commissie voor goede diensten beleven". Voor een deel moet de oorzaak der gebeurtenissen van de laatste tljd, aldus het blad, gezocht wor den in de minder zorgvuldige sa- menstelling van de huidige CGD. Alleen Belgie zond iemand van formaat, die een goed vervanger is van Paul van Zeeland. De Austra- lier Critchley is even anti-Neder- lands als zijn voorganger Kfrby, maar begrijpt minder van de pro- blemen en is blijkbaar meer ge- neigd coute que coute in de meest letterlijke zin goede diensten te be- wijzen aan Djogja. Belgie is door Nederland aange- zocht om zitting te nemen in de commissie en Australia door de re- publiek. Van zeer veel belang is dus de derde man in de commissie, het Amerikaanse lid. Het is wel bij- zonder te betreuren. dat Amerika aan deze benoeming niet de nodige zorg besteedde. De reden kan zijn. dat men andere dingen aan bet hoofd heeft in Washington. Het kan ook zijn. dat het State Department de commissie voor goede diensten niet meer van belang acht. Het blijft niettemin pijnlijk, dat de eer ste mogendheid ter wereld geen fi- Ter gelegenheid van zijn verkie- zing tot president van de Tsjecho- Slowaakse republiek heft Klement Gottwald amnestie verleend aan hen die wegens politieke vergrijpen tot gevangenisstraffen van ten hoogste een jaar veroordeeld waren. Ook zij die wegens andere vergrijpen ver oordeeld zijn vallen onder deze am nestie. Gevangenisstraffen van meer dan een jaar zijn met een jaar vermin- derd. Misdaden tegen de verdediging van de republiek gericht. zwarte marktvergrijpen, landverraad in tijd van oorlog, collaborate met de nazi's vallen niet onder deze am nestie. Zij die na de gebeurtenissen van Februari uit Tsjecho-Slowakije zijn gevlucht en daarna weer terugge- keerd of zij die binnen drie maan- den terugkeren vallen eveneens on der de gratie van de president. Bovendien echter kunnen veroor- deelden revisie van hun vonnis aan- vragen. ..Aldabi", 19 Juni van Rio de Ja neiro naar Bahia; ..Alhena", 20 Juni van Rio de Ja neiro te Santos; ..Amstelkerk". 21 Juni van Grand- oassam naar Monrovia; ..Kota Baroe". Java-Rotterdam, 20 Juni van Port Said; ..Modjokerto". Java-Rotterdam, pass. 20 Juni 17 uur Malta; ..Veendam", 22 Juni van New- York te Rotterdam verwacht. ..Winterswijk", 18 Juni van Gdy nia te Civita Vecchia. ..Amstelkerk", 20 Juni van Port Bouet te Grand Bassin; ..Arendskerk". 19 Juni van Am sterdam te Rotterdam; ..Garoet", RotterdamBatavla, 19 Juni 18 uur van Aden; „Jaarstroom", 20 Juni van Rotter dam naar West-Afrika; ..Maetsuycker", 19 Juni van Singa pore naar Batavia; „Nieuw-Amsterdam", 19 Juni van Southampton te Rotterdam; ..Oranjefontein", 20 Juni van Beira te Durban verwacht. ..Sommelsdijk", BataviaNew- York, 20 Juni te Aden. guur van groter formaat zond dan de nogal zielige figuur Coert Du bois, die kennelijk de problemen niet overziet en de neiging schijnt te hebben aan de leiband te lopen van de vinnige Critchley. Men krijgt de indruk. dat de Australian de Amerikaan aan 't handje neemt. Het is zeker geen prestigewinst voor Amerika en ook niet voor de organisatle der Verenigde Naties, die overigens niet veel aan prestige te verliezen heeft", aldus de „Lb- comotief". De Italiaanse premier de Gasperi waarschuwde in een rede te Arezzo de linkse ondergrondse zich snel te ontwapenen of de consequenties van zich niet te ontwapenen onder de ogen te zien. ..De communisten moeten van ge- weld en samenzwering afzien. Wij willen van Italig geen bruggenhoofd maken ter uitbreiding van een poli tiek systeem. dat uit het Oosten komt. Aan bet Oosten vragen wij nota hiervan te nemen, „Wij zijn wat onze wapens betreft njet sterk, maar wij verlangen sterk naar vre- de". aldus de premier. De Gasperi maakte bekend, dat de regering een wet zal indienen, ..waarbij zij die binnen twee weken hun waperis afgeven. verder geen last zullen ondervinden. Daarna zullen er echter strenge straffen val len." De Bijz. Raad van Cassatie heeft de heer C. v. d. Giessen, directeur van een scheepswerf te Krimpen a. d. IJssel, die door het Bi.iz. Hof te Rotterdam was veroordeeld tot f 20.000.boete subs. 100 dagen hechtenis, een gevangenisstraf van een half jaar voorwaardelijk opge- legd met een proeftijd van 3 jaar. De Raad was eenparig van oor- deel, dat hier geen boete kan wor den opgelegd. De Raad verwierp de stellingf dat G. onder dwang zou hebben moeten handelen. De werf heeft oorlogsmaterieeL voor de Duit- sers gebouwd en gemonteerd. v. d. G. had naar eigen redelijk inzicht moe ten weten. dat hij te ver is gegaan. Tengevolge van aanhoudende re- gens is de Isere, een zijrivier van de Rhone, buiten haar oevers getre- den. De meeste wegen en spoorlij- nen in de Departementen Savoye en Isere zijn buiten gebruik. Er wor den geen slachtoffers gemeld. De schade is aanzienlijk. Ook in Tirol heeft men als gevolg van overvloedige regens en hagel- buien met overstromingen te kam- pen. In het Zillerthal zijn verschei- dene bruggen weggespoeld. Te Inns bruck begint de Inn buiten zijn oevers te treden. Aan de Universiteit van Califor nia te Los Angeles promoveerde tot ..doctor of education" de heer W. F. Holtrop, geboren te Hengelo op een proefschrift ..The development and present status of vocational educa tion in the Netherlands". Deze dis- sertatie behandelt het Nederlandse Nijverheidsonderwijs en bevat aan- bevelingen voor de verdere ontwik- lingen daarvan. DEN HAAG, 21 Juni. Staats- loterij, 3e klasse, le lijst: f 25000: 18551; f 5000: 6310: f 2000: 15591; f 1500: 18562; f 1000: 11887. Zeiden wij, bona-fide Neder- landers, niet altijd al, dat de communisten putten uit dezelf- de nihilistische bron als de na- tionaal-socialisten dat deden? Moet u 'es horen! De „Tdgliche Rundschau", het dagblad van de Russische militaire autori- teiten in Berlijn, had een serie artikelen van zekere dr. Fritz Stark die fel anti-Amerikaans waren. Plotseling werden die ajgebroken, met de snorkende verklaring, dat de schrijver „ge- bannen was uit de rij der mede- werkers, omdat hij de eer van zijn beroep had bezoedeld door het plegen van plagiaat". Maar wat is nu, meer bitter dan ver- makelijk, gebleken? Dat de ge- wraakte artikelen lange passa ges bevatten die letterlijk ble- ken te zijn overgenomen uit een brochure van de hand van ze kere dr. E. Ahlwederwelke in 1942 werd uitgegeven door de centrale uitgeversmaatschappij van de Nazi-partij in Duitsland! Zo is, om in de stijl te blijven, ,.alweder" gebleken, dat Nazi dom en Communisme stoelen op dezelfde wortel.... Voor het Bijzondere Gerechts- hof te 's-Gravenhage verscheen de 43-jarige aannemer uit Am sterdam J. C. Vaders. die gedu- rende de jaren 1942 tot en met 1944 als ambtenaar bij het depar- tement van sociale zaken, vele Joden had voorgespiegeld. dat hi) hen tegen betaling van een zeker bedrag af kon voeren van de lijst waarop de namen van Joden voorkwamen. die naar Duitsland zouden worden gebracht. Voorts zou hij in deze functie ook diverse jongemannen, die voor de tewerkstelling in Duitsland in aan merking kwamen, aan een „Aus- weiss" hebben kunnen helpen, mits zij hem een bedrag ter hand stelden waarmee hij dan weer ambtenaren ken omkopen. Van het afvoeren van Jodennamen van genoemde lijst. noch van het verstrekken van Auswelssen kwam iets. De ontvan- gen sommen varieerden van f 150 tot f 2000 aldus verklaarde vele ge- tuigen. De tweede verdachte, J. A. C. Keioten, zou in combinatie met V., tegen betaling van bepaalde bedra- gen. joden hebben afgevoerd van de lijst, waarop hun namen voor wegvoering naar Duitsland vermeld stonden en jonge mannen van valse Ausweisen voorzien hebben. In ve le gevallen werd wel het bedrag betaald. doch van de beloofde pa- pieren kwam gemeenlijk niets. Of, zo zij inderdaad verstrekt werden. bleken zij voor gebruik ondeugde- lijk. Ook tegen hem verschenen er een groot aantal getuigen a charge, die alien min of meer gelijkluidende verklaringen aflegden. De getuige A. C. van der Kley. commies bij het departement van sociale zaken. was gedurende de bezetting onder V .en K. werk- zaam en voerde opdraehten voor hen uit Meermalen werd hij uit- gestuurd o.a. naar Haarlem en Rotterdam, om aldaar op de gewes- telijke arbeidsbureaux de namen van weg te voeren personen te we ten te komen. Voor deze diensten werden hem uitsluitend de reis- kosten vergoed. Van der K„ die een zeer geroutineerd handtekeningen- vervalser was, werd echter ver- schillende keren aangezocht om valse Ausweisen van valse handte- keningen te voorzien. waaruit kwam vast te staan. dat V. en K. inderdaad diverse personen van Ausweisen voorzagen. Van der K. ontving voor de vervalsingen nim- mer enige vergoeding. De verdachte V. verweerde zich telkenmale door aan te voeren. dat hij zulke bedragen voor zijn dien sten wel moest eisen, om de amb tenaren van de desbetreffende ar beidsbureaux om te kopen. K. ontkende pertinent voor zjjn bemiddeling ooit enig bedrag ge- vraagd of ontvangen te hebben. Hij beriep zich er op een goed Neder lander geweest te zijn. die nimmer op eigen voordeel uit zijnde. slechts datgene gedaan had. wat in zijn vermogen lag. om Nederlanders uit Duitsland te houden. De president mr. Ikman van Burck zeide geen moment te twlj- felen aan het goede Nederlander- schap van beide verdachten. De zitting werd hierop geschcrst. DE prjjszetting van de con- sumptie-aardappelen wil de Stichting voor de Landbouw en de handel blijkens een voorstel bit het Bedrljfschap voor Aard- appelen, regelen met in achtne- mlnar van de volgende punten; a. een minimum garantieprijs voor de aardappelen; b. opheffing van het veevoederverbod; c. sti- mulering van de export. De Akkerbouwcommissie van de Stichting acht het zeer urgent, dat voor een eventueel overschot van aardappelen een minimumprijs ge- garandeerd wordt. Zij heeft hierbij verschillende mogeliikheden op het oog. Deze zijn, dat de Over- heid zich garant stelt voor de fi- nanciele resultaten van de aardap- pelcultuur in Nederland. ofwel, dat de gezamenlijke telers deze garan- tie geven. Indien de Overheid zulks zou doen, zou dit geschieden om de landbouw in Nederland in stand te houden. Hiervoor zou dan een be roep moeten worden gedaan op de schatkist. Het landbouwbedrijfsleven ziet zeer goed in, dat het ten aanzien Van dit vraagstuk ook zelf een taak heeft. De gezamenlijke aard- appeltelers kunnen maatregelen treffen, waardoor de prijs van het product op een redelijk peil ge- stabiliseerd wordt. Dit zou men kunnen bereiken door bepaalde voorraden uit de markt te nemen. Op deze wijze kan het aanbod aan de vraag werden aangepast. Het kan ook geschieden door het verlenen van toeslagen op over- schotten. Hierdoor wordt een bo- dem in de markt gelegd. Wil men een van deze beide maatregelen toe- passen dan is fondsvorming nodig. Ook hiervoor heeft men de steun van de overheid nodig, niet de fi- nanciSle steun. maar de machtiging om een heffing op te leggen per ha. aardappelen. Nu kan men, aldus de Stichting voor de Landbouw. tegenover deze plannen wel het bezwaar aanvoe- ren. dat een dergelijke heffing uit- eindelijk opgebraeht wordt door de consument, omdat de aardappelen- prijs niet zo laag wordt, als bij vriie prijsvorming mogelijk zou zijn, doch dit bezwaar houdt geen steek. Naar de mening van de commissie heeft geen enkele consument het recht aardappelen te eten beneden de kostprijs voor de boer. Tweedens zal een zeer lage prijs er toe leiden, dat de boeren het volgende jaar minder aardappelen verbouwen, hetgeen bij vrije prijsvorming ver- hoging der prijzen als gevolg zal DEN HAAG. 21 Juni. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis deelt ons mede. dat het laatste kin dertransport. dat Zaterdag 19 Juni 1.1. uit Nederland is vertrokken, Zondagnacht aan de Hongaarse grens aankwam. Van de Hongaarse grens tot Boedapest is de duur van de reis nog ongeveer 2 uur. Enige tijd geleden werd op een vergadering te Amsterdam van Belgische zijde een ernstige klacht uitgesproken met betrek king tot de kwaliteit van een hoeveelheid boter, welke Neder land in Maart j.l. aan Belgie heeft verkocht. Het minlsterie van landbouw, visseri) en voedseivoorzienlng heeft er reeds de aandacht op ge- vestlgd, dat deze klacht slechts een ieverantie kon betreffen, ten aanzien waarvan de Belgen vol- ledig waren ingelicht omtrent de kwaliteit van het product, t.w. koelhuisboter, die geruime tijd opgeslagen was geweest en dien- tengevolge als ..vissig" bekend staande smaakgebreken kon ver- tonen. Om deze reden is ook bij de Bel gische autoriteiten, met wie des betreffende onderhandelingen in- dertijd zijn gevoerd. tegen de klacht protest aangetekend In zijn antwoord deelt de heer J. C. van Essche, directeur-generaal der Missions Economiques te Brus- sel thans mede, dat het Nederlandse verweer als volkomen juist moet worden erkend, terwijl hij tevens zijn spijt betuigt voor het uitspre- ken der klacht. Het is op dringend verzoek der Belgen, die zonder deze aanvulling het boterrantsoen in Maart zouden hebben moeten verlagen, dat de Nederlanders na voor de afwijkende kwaliteit te hebben gewaarschuwd, zich hebben laten overhalen de 1000 ton koelhuisboter te verkopen. Overeengekomen werd evenwel, dat de oorsprong van de boter in Belgie niet zou worden bekend ge maakt teneinde te vermijden, dat de Nederlandse naam ten onrechte in opspraak zou worden gebracht. Nu dit toch. en nogmaals. ten on rechte. is gebeurd, wordt dit te Brussel ten zeerste betreurd, en biedt de heer van Essche de excu ses der Belgische autoriteiten aan. Naar wij vernemen. zal binnen- kort onder de titel „Birma-Episode" een interessant boek verschijnen van de hand van dr. Gordon Seagrave over het Birmaanse volk en zijn zeden, over de aanleg van de Grote Birma-Weg en ten slotte over de strijd om Birma. Gezien het feit dat Birma onlangs is toegelaten als lid der Verenigde Naties en het wei- nige dat bekend is over dit land en zijn volk. zullen velen met grote be- langstelling kennis nemen van deze belevenissen van een Amerikaans chirurg. In de Verenigde Staten bereikte dit boek een honderdduizenden op- laag en werd door de pers genoemd een diepaangrijpend werk, vol ge beurtenissen en medische weten- schap. Het is het Book-of-the Month geweest. terwijl tevens o.a. Deense, Zweedse, Zwitserse. Tsjechische, Spaanse en Portugese vertalingen verschijnen. hebben. Te lage prijzen bij deze oogst zullen dan hogere prijzen bij de volgende oogst kunnen veroorza- ken. Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw zal aan de overheid voorstellen een minimum- prijsgarantie te geven. Indien de overheid dit niet wenst, zal het hoofdbestuur machtiging vragen tot het vormen van een fonds. Indien de overheid ook hieraan geen medewerking wenst te ver lenen, zal het hoofdbestuur zich genoodzaakt zien aan de boeren de raad te geven in het volgend teeltplait slechts weinig aardap pelen op te nemen. Indien de uit- komsten niet voldoende zullen zijn. Mocht dit tot gevolg hebben. dat de regering het volgend jaar te •campen heeft mE"t een gebrek aan aardappelen. dan zal zij dit niet het bedrijfseven kunnen verwijten. Dit bedrijfsleven heeft immers vol doende voorstellen gedaan om te komen tot een behoorlijke aard appeloogst tegen redelijke prijzen, aldus de mening van het hoofdbe stuur van de Stichting voor de Landbouw. Op 17 September zal het Hoog Militair Gerechtshof behandelen 'n zaak tegen de 19-jarige R. Koster die door de kriigsraad te velde zuid te Vught op 20 April 1948 is ver oordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechte nis van 31 Juli 1947 af. wegens het verspreiden van een de krijgstucht ondermi.inend geschrift in de Gene- raal de Bons-kazerne te Grave. Bij K. B. is benoerod tot gewoon hoogleraar in de faculteit der eco nomische wetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de bedrijfs- huishoudkunde, dr. J. L. Mey te Amsterdam. Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel- voorziening is met ingang van 1 Juli 1948 de zuiveringsraad voor de landbouwindustrie opgeheven. Door enkele personeelsleden van het Staatsdrukkerij- en Uitgevers- bedrijf werd onlangs aan de direc- tie het voorstel gedaan. toestem- ming te verlenen om gedurende zes dagen elke dag een uur over te werken en het door dit extra werk verkregen geld af te staan aan de U.N.A.C. Vanaf Maandag tot Zater dag a.s. zal de 75 80 van het personeel, die aan deze oproep spontaan gevolg heeft gegeven, een half uur vroeger beginnen en een half uur later uitscheiden Het bij- eengebrachte geld zal vrijwel ge- heel in eigen land worden besteed. Daarvan zal 55worden besteed voor het tijdelijk opnemen van noodlijdende kinderen uit het hui- tenland en het verlenen van dien sten. zoals b.v. verschepingen. op- leiding van jonge artsen voor Inter nationale kinderhulp. e.d. De resterende 45' blijft in eigen beheer. met dien verstande. dat l'S wordt besteed aan kinderhulp in eigen land en 2/3 ter beschikking wordt gesteld van Nederlandse ver- enigingen, die zich bezig houden met hulp aan noodlijdende kinde ren buiten Nederland Hierbij wordt in het bijzonder gedacht aan Indie De op 17 April 1948 opgerichte Beneluxcommissie voor de unifica tie van het recht, vergaderde Vrij- dag en Zaterdag j.l. op het Belgi sche ministerie van justitie. Men werd het in principe eens over de aanvaarding van enkele gemeen- schappelijke regelingen inzake het internationale privaatrecht, de uit- levering en de verzekering tegen verkeersongevallen. De definitieve teksten worden nu bestudeerd en zullen nader bespro- ken worden op de volgende verga dering, die 15 en 16 October in Den Haag zal worden gehouden Daarna zal de commissie haar conclusies aan de respectieve regeringen kun nen voorleggen. HET VVERELD- GEBEUREN Wanneer een vreedzame recon struct in Duitsland moet worden volbracht, dan kondea de beslissin- gen van de zesmogendheden-confe- rentie niet tot de politieke beperkt blijven. Ingrijpende economische maatregelen moesten ermee gepaard gaan en als zodanig moet de valuta- wijziging en invoering van een nieuwe Reichsmark worden gezien. Een munthervorming, gecombineerd met andere maatregelen, kan de autoriteiten helpen de zwarte markt te ondermijnen. de huidige ruilepi- demie verminderen of geheel uit- roeien en ertoe bijdragen, de ge- hamsterde voorraden in de normale handel te brengen. Bovendien wor den door het nieuwe geld de prijzen van consumptie-goeaeren bereik- baar voor degenen, die met hun arbeidsloon toe moeten komen. Door dit alles wordt de productie gestimuleerd. het aantal niet-wer- kenden gereduceerd en de Duitse industrie en handel met nieuwe on- dernemingsgeest en initiatief inge- spoten. Dergelijke factoren zijn zfi- wel voor de Westelijke bezettings- mogendheden als voor de Duitsers zelf van het allergrootste belang. Toch mogen we deze munt hervorming niet als het panacee voor de ziekte van onderproductie, die in Duits land heerst, beschouwen. Dit kan uit de cijfers van buitenlandse han del in 1947 en die begroot voor '48. worden afgelezen. Bijna driekwart van de uitvoer in 1947 der gecom- bineerde zones bestond uit hout en steenkool. Gefabriceerde goederen bereikten het mager bedrag van 36 millioen dollars. Zelfs als de cijfers voor 1948 worden bereikt, dan zul len de grondstoffen voor meer dan de helft de uitvoer uitmaken, ter wijl voor de oorlog Duitsland slechts industriele producten uitvoerde. On- getwijfeld zal deze verschuiving blij ven bestaan, zolang Frankrijk, Bel gie en Nederland grote hoeveelhe- den steenkflP1 "it Duitsland invoe- ren. De situatie wordt verslechterd doordat de gecombineerde zones op het ogenblik behoren tot het dollar- district. Er klopt iets niet wanneer landen weigeren Duitse goederen in te voeren, zelfs al hebben ze deze meer dan broodnodig. omdat ze niet genoeg dollars bezitten om te kun nen betalen. Noorwegen en Dene- marken bevinden zich bijvoorbeeld in een dergelijke positie. Onze han del met Duitsland kan eveneens niet floreren, deels omdat de ge combineerde zones weigeren dollars te betalen voor onze Nederlandse groenten en deels omdat de Neder landse importeurs niet over vol doende dollars beschikken. Het voor deel van e4n geldeenheid voor de Duitse uitvoer, waarmede de Duit sers zelf hun invoer kunnen beta len, ligt voor de hand, hoewel het beleid van de Duitse zaken, op de zelfde manier als de buitenlandse handel geregeld, in dollars moet worden gevoerd. Dit gezien in het belangrijke licht van het herstel van de normale handel in West-Europa, die het eerste oogmerk van alles moet zijn. Vele argumenten zijn er ten gun- ste van de doorgevoerde munther vorming aan te halen, maar er be staan ook bezwaren. Immers de hervorming zal onge- twijfeld de huidige spanning in Ber lijn nog verhogen, hoewel de Rus- sen niet een direct afwijzende hou- ding hebben aangenomen. Mochten zij alsnog besluiten eenzelfde munt hervorming in hun zone door te voeren, dan zullen de vruchten van een dergelijke sarqenwerking zeer spoedig in de Duitse economie tot uitdrukking komen. Doen de Russen niet mee, dan moeten de Westelijke mogendheden alleen de moeilijkhe den oplossen op eenzelfde wijze al* in Londen beslissingen over Wegt- Duitsland werden genomen. SIC TRANSIT Tnbunei nftnnnnTifsalfl nw|noifl I viu CAtTO-47^1 worden met ingang van 1 Jnli aj. de afdelingen collaboratie van de P.R.A.C. opgeheven. De dossiers zijn nu grotendeels afgewerkt. De lichte gevallen krijgen een veeg van de fiscus, terwijl een honderdtal zware dossiers voor de verschillende ho- ven komen; is Antoon Coolen, de koning der St. Antonius-schutters. te Deurne door zijn pastoor onttroond. zodat hij zijn kroon plus de eer en de zilveren plakkaten zal moeten af- staan; hebben de militairen in W.-Indie 344.000 cigaretten verzameld voor hun broeders in de Oost. Men ver wacht de kostbare gave een dezer dagen op Schiphol, waarna 't vlieg tuig ijlings naar Java zal vertrek- ken. want daar hunkert men. na de High-way-parade, naar iets goeds uit de West; kwam tntuseen het A.B.C.-cabaret uit de West terug. Wim Kan en Corry Vonk hebben daar de petro- leummensen veertien dagen lang vermaakt. zo erg zelfs, dat aan hun optreden bijna geen einde kwam. totdat de tijdgrens er een streep door haalde; heeft de Belgische taptjtensmok- kelaar, die dezer dagen bij Rijsber- gen werd aangehouden. al een ver- oordeling van drie maanden ge- kregen. De smokkel is nog groter gebleken dan men dacht. Schatting een paar ton deviezen. In het Wes- ten lopen erg veel draden van deze tapijten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5