Den Helder Verwelkomt Prinselijk Paar zoals een Marine-stad het alleen kan.... Koning Leopold wil het volk zelf doen beslissen over zijn terugkeer Voor Alkmaar omgev'mg Onvergetelijk schouwspel op het Marsdiep TWEE MILLIOEN DUITSERS met hongersnood bedreigd HET ROFFELVUUR van belastingaanslagbiljetten Belgische vorst wenst zijn kroon nog niei aan BoudeWijn at te staan B1 Burgerij toonde groot enthousiasme Berlijn heeft nog slechts voor een maand voedsel Bezitsspreiding De Prinses hersteld! Minister neemt tegemoetkomende maatregelen 1 Regfering neemt Koning's brief voor kennisgeving aan Kamers zullen moeten beslissen Postzegels MARKOS op Albanees gebied HoofdredacteurH. N. Smite, rayonredacteur'- Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per - editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. ZATERDAG 26 IUNI 1948 44e IAARGANG NUMMER 11296 BUREAUX: De „Piet Hein" op weg naar Den Helder. Tijdens het passeren van het vliegdekschik „Karel Doorman", dat de voorgeschreven 35 saluutschoten "lost. Joekes, Logemann en Meyerink naar Djogja HET VERDRAG VAN BRUSSEL Vijf ministers 19 Juli te Den Haag 'met BEELTENIS van het NIEUWE STAATSHOOFD Poolse regering krijgt volmacht Na aankomst van de „Piet Hein" in de haven van Den Helder, inspecteert Prins Bernhard de opgestelde ere-wacht Nieuuu Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank1 Noorderbank i DAT WAS nu precies een ontvangst zoals Den Helder die het liefst had gewild. De zilver-witte Piet Hein, het jacht van Prins Bernhard. stoomde tussen de voor anker liggende schepen van Harer Majesteits Marine, de Karel Doorman, Jacob van Heemskerk, van Kinsbergen, Flores en Soemba, die hun 35 sa- luutschoten deddn daveren over het Marsdiep en de ongeduldige bevolking verkondigde dat het prinselijk gezelschap in aantocht was. Het oorlogsgrijs van de schepen was opgefleurd met kleu- rige pavoisering. Uit drieduizend marinemonden klonk het mas- saal hoerageroep, de ouverture van een steeds weer aanzwel- lend gejuich, dat na aankomst van de Piet Hein zou opstijgen. Duizenden stonden op het Havenplein en langs de route naar het raadhuis opgesteld om van hun aanhankelijkheid jegens, het Koningshuis te getuigen. Groot was de teleurstelling toen Prins Bernhard zonder gezelschap van zijn Koninklijke echtgenote de Piet Hein verliet, omdat Prinses Juliana door een kaakontsteking niet van boord kon gaan. Maar toch was den Helder feestelijk gestemd. Want Zij, die binnenkort geroepen zal worden de taak van Landsvrouwe op zich te nemen, was met haar gemaal voor een tweedaags bezoek aan de Marinestad gearriveerd. Tijdens het bezoek van Prins Bernhard aan het stadhuis. De Prins onderhoudt zich met de Helderse zeeridders. Z.K.H. in ge- sprek met Coen Bot, de vroegere kapitein van de „Dorus Rijkers' Links »ttende: Janus Kuiper, de 92-jarige oud-redder. Achter de Prins: burgemeester Ritmeester, die zichtbaar trots is op zijn dappere burgers. gelijk met de prins verliet ook de Commissaris van de Koningin in de Provincie Noordholland, dr. E. J. baron de Vos van Steenwijk de Piet Hein. Na een hartelijke begroe- tirig met de autoriteiten. inspecteer- de Z K. H. de erewacht van 100 matrozen, onder commando van de It. tor zee I P. Cool. Toen klonk over de hoofden der duizenden het oude Wiihelmus, gespeeld door het muziekkorps van de Marine-Opleiding te Hil- versum. Dit was het moment, waarop alien die de klanken van het volkslied beluisterden, sterker dan ooit werden herinnerd aan dc banden die ons volk met het Huis van Oranje binden, sterk en taai genoeg om ze door geen oorlog vau welke omvang ook te laten verbreken. Met haar neusje tegen een ka- juitsraam gedrukt stond de kleine Marijke dit officiele militaire schouwspel te bewonderen. Ons jongste prinsesje begreep nog niets van alles wat zich daar af- speelde. Ze keek naar haar vader en al die mooie uniformen, totdat de auto's met autoriteiten waren vertrokken en Marijke door een kinderjuftrouw op de grond werd gezet. Maar ze kreeg al heel gauw gezelschap. Want twee meisjes, dochtertjes van gesneu- velde oud-illegalen, mochten prinses Juliana bloemen brengen. De moeders mochten mee aan boord en daar heeft H.K.H. twin- tig minuten met de weduwen ge sproken. In de raadzaal. In snelle vaart reden de wagens naar het .raadhuis, langs een haag van enthousiaste Helderse burgers. Telkens weerklonken de juichkre- ten die de Prins moeten hebben overtuigd van de genegenheid der bevolking. Aan het einde van het korte traject stonden om.- verpleeg- sters van het gemeente-ziekenhuis in hun zwart-witte uniformen, vro lijk wuivend toen de open wagen van Z. K. H. voor de ingang v het raadhuis stopte. In de raadszaal bevonden zich het college van B. en W., mevr. Rit meester, de leden van de Raad, de bemanning van de Dorus Rijkers, Janus Kuiper en zijn dochter, de voorzitter van M V.Z., de heer van Dok, Coen Bot als oud-schipper van de reddingboot, de onlangs gerid- derde oud-motordrijver van de red dingboot, Eelman, en de voorzitter van het comite O. en O., de heer G. J. J Bouman. De zeereerw. heer pastoor K. v. Veen, die gedurende .4 V" -;~v *•*•- k Lang voordat de Piet Hein in zicht was, hadden ontelbaren zich van een plaats verzekerd, in af- wachting van het lang verbeide hoge bezoek Op de bunker tegen- over batterij' Wierhoofd zaten de jongens, breeduit en met een prach- tige kijk. op de ree, waar de oorlogs- schepen in dubbele rij voor anker lagen. En dan waren er moeders met kinderwagens, ouden van da- gen en schoolkinderen en alien, die niet door werkzaamheden verhin- derd waren, ze waren naar buiten gegaan om iets te kunnen opvangen van de prinselijke familie. Geescorteerd door de Queen Wil- helmina stoomde de Piet Hein naar de haven, Adelborsten en A.R.O. s hieven een luidkeels driewerf hoe- ra aan, dat werd overgenomen door de wachtende menigte dip alle moeite deed een glimp van de prins of prinses op te vangen. Zij zag al leen op de brug van zijn jacht, Prins Bernard, saluerend de groeten de Helderse burgerij beantwoorden Bij de valreep maakte burgemeester G Ritmeester zijn opwachting, in gezelschap van de Commandant Zeemacht Nederland, Schout bij Nacht J. J- Willinge en de Com mandant Marine Willemsoord, ka pitein ter zee I. W. Reynierse. Te- de gehele oorlog ifl Den Helder is gebleven en met wijlen pastoor Koopman talrijke slachtoffers gees- telijke bijstand heeft verleend, was eveneens bij de genodigden. Ds. F. Tollenaar vertegenwoordigde de oud-illegaliteit. Ook waren aanwe- zig de CZM en de cdt. Marine. Hier gaf prins Bernhard e'en verklaring van de afwezigheid zijner echtge note, waarna alien die deze uitzon- derlijke bijeenkomst bijwoonden, aan Z.K H. werden voorgesteld. Prof. Wieger Bruin gaf aan de hand van kaarten. en maquettes in de trouwzaal een overzicht van de materiele verliezen die Den Helder in de vijf oorlogsjaren heeft gele- den. Z. K H. was zrer gelnteres- seerd en stelde vele vragen, speciaal over de plannen voor wederopbouw waarvan het verduidelijkend mate- riaal evenmin ontbrak. De hoge hezoeker onderhield zich met pastoor van Veen en ds. Tollenaar, wisselde van gedachte met B. en W. en toonde veel be- langstelling voor de bemanning van de reddingboot die dank zij haar rijen medailles voor bewezen menslievende diensten heel wat over haar prestaties moest vertel- len. De oude Janus Kuiper zat zichtbaar ingenomen te luisteren. Ook voor hem, die door staats- hoofden van bjjna alle zeevaren- de naties is onderscheiden, was het een eer de belangstelling van Prins Bernhard te ondervinden. Alvorens het raadhuis te verlaten liet Z. K. H. zich door de burge meester inlichten over de slachtof fers van het verzet, waarvan de na- men in de gedenkplaat staan gegrift Opnieuw, ditmaal in de binnen- stad, klaterde het gejuich van de menigte, die dank zij de uitsteken- de organisatie van verkeerspolitie en rijkspolitie, de prins van dichtbij kon laten passeren, zonder dat van een stagnatie sprake was. Ongeveer een half uur verbleef Z. K. H. aan boord van de Piet Hein, alvorens hij zich naar het Kon. In- stituut voor de Marine begaf. Hier inspecteerde hij de adelborsten, waarvan er om pl.m. kwart over 4 een aantal in de sloepen stapten, om voor Z. K. H. het sloeproeien te demonstreren. Het middagpro- gramma van het Prinselijk bezoek was hiermede geeindigd. De WESTELIJKE sectoren van Berlijn zullen binnen een maand geheel van voedsel ziin verstoken als de blokkade door de Russen niet wordt opgeheven. Het is niet mogelijk de twee millioen Duitsers In die sectoren door de lucht van het nodige te voorzien, aldus verklaarden vooraanstaande Amerikaanse functionarissen te Berlijn. In de Britse, Franse en Ameri kaanse sectoren van Berlijn is de ii_: uorlamd tPTlPF industrie vrijwel verlamd tengevol- ge van de beperking van het elec- triciteitsverbruik, een gevolg van het stopzetten der levering van electriciteit uit de Sowjet-zone. De fabriekdh mogen slechts 25 procent van de normale hoeveelheid gebrui- ken. Particulieren zitten twaalf uur per dag geheel zonder. Op deze wijze hopen de Westelijke gealli- eerden het verbruik van electrici teit ongeveer een maand op gang te kunnen houden. De Britten zijn ermee opgehou- den hun vrouwen en kinderen naar Berlijn te laten komen, hetgeen wordt beschouwd als een bewijs van de moeilijke toestand. Het Duitse Nieuwsbureau Dena maakt bekend, dat de arbeidsraad van het district Weissensee in de Sowjet-zone algemene staking wil proclameren ter bereiking van een enkele valuta voor Berlijn en net vertrek der Westelijke geallieerden uit die stad. De raad heeft zich gewend tot de „Vrije Duitse Vakvereniging" met het verzoek een plenaire zitting van alle Berlijnse arbeidsraden bijeen te roepen. Een gelijkluidend verzoek is gedaan door de arbeidsraad van Prenzlau. Nabij het vliegveld Tempelhof hebben Amerikaanse soldaten twee- duizend mensen uiteengedreven, die daar de zwarte markt bezochten. De soldaten dienden ter versterking van de militaire politie. Een Duitse politie-agent is gewond door een pistoolschot, dat een zwarte hande- laar op hem loste. Het was een va- lutahandelaar, die' tien Westelijke marken verkocht tegen £en Sowjet- mark. Onbevestigde berichten zeg- gen, dat in de Sowjet-sector vijf en twintig Westmarken voor 6en Sow- jet-mark zijn betaald. In de Britse sector is men begon- nen met de uitreiking van melk- poeder aan ziekenhuizen Vijf voed- selschepen uit Hamburg zijn nog niet te Berlijn gearriveerd. Zij zijn een dag over tijd. BATAVIA, 25 Junl (Anetn). De heren Joekes, Logeman en Meyerink zullen morgen naar Djogja reizen, waar zij tot Maandag zullen vertoeven. Eveneens reizen morgen de heren Critchley en Her- remans en nog enige leden hunner delegaties naar Djogja. De leden van de groep van negen mannen gaan naar Djogja ter orientatie,.de anderen gaan naar Djogja ter bij- woning van het huwelijk van Pa- koe Alain's zuster. Tot blijdschap van alien, die de scherm- en zwemwedstrijden te Den Helder bijwoonden, kwam H.K.H. Prinses Juliana in uitstekende ge- zondheid enkele programma-onder- delen volgen. Om even over acht betraden H.K.H. de Prinses-Regen- tes en Z.K.H. Prins Bernhard met de Commissaris van de Koningin, de burgemeester, de Commandant Zeemacht Nederland, de Comman dant Marine en de adjudanten der hoge bezoekers de Marine-cantine, waar de schermwedstrijden in voile gang waren. De komst van de auto riteiten gaf een kleine onderbre- king, maar onmiddellijk daarna werd het programma verder afge- werkt. De Kon. Landmacht behaalde een royale overwinning, zodat de Marinemannen (en -vrouwen!) in het zwembad met hun prestaties de doorslag zouden moeten geven. Maar ook hier was de Landmacjit sterker! Hunne Koninklijke Hoog- heden stelden zich op de hoogte van het verloop der Militaire Sport- week, die onder auspicien van O. en O. wordt gehouden en wiensten de voorzitter geluk met het vlotte verloop. Zij begaven zich, na de strijd op enkele nummers te hebben gade- geslagen, naar de ..Piet Hein", die tot laat in de avond het middelpunt van de belangstelling was van hon- derden Helderse ingezetenen. Het secretariaat van de perma- nente-commissie voor het verdrag van Brussel deelt mede, dat de ver- gadering der ministers van Buiten- landse Zaken van de vijf onderte- kenende landen, overeenkomstig de bepalingen van het verdrag, op 19 en 20 Juli in Den Haag zal worden gehouden. Van officiSle zijde vernemen wij verder, dat de Consultatieve Raad der West-Europeese Unie eveneens op 19 Juli a.s. in Den Haag verga- dert. In een persconferentie heeft de minister van financien, prof. mr. P. Lieftinck maatregelen aangekon- digd ter verzachting van de moei- lijkheden, welke worden veroor- zaakt door de belastinginvordering, welke thans in versneld tempo plaats vindt. De minister sprak van een roffelvuur van aanslagbiljetten. Besloten is thans, voor de invorde- ring van de aanslagen in de inkom- sten-, vermogens-, en onderne- mingsbelasting en ook voor de eenmalige heffingen, wat deze laatste betreft onder bepaald voor- behoud en een beperking totde minder draagkrachtigen. alle wettelijke betalingstermijnen in het algemeen te verschuiven naar een vier maanden later vallend tijdstip, uitgezonderd natuurlijk de bijzon- dere gevallen, waarin de wet on- verwijld ingrijpen voorschrijft of de ontvanger dat onvermijdelijk acht. Dit alles geldt voor zover de betreffende aanslagen in het jaar 1948 uitgaan of zijn uitgegaan In de regel heeft men aldus gedurende ongeveer de eerste 5 maanden na die van dagtekening van het aan- slagbiljet generlei vervolging te vrezen. Dan wordt opnieuw tenmin- ste 4 maanden gewacht, voordat eventueel tot de tweede vervolging wordt overgegaan. Mocht een derde vervolging nodig zijn, dan valt ook deze weer tenminste 4 maanden la ter. Wanneer reeds termijnen van de aanslag zijn betaald, geldt de nieuwe maatregel alleen voor de nog niet betaalde termijnen van de aanslag. De nieuwe maatregel' ten gunste van contribuabelen geldt niet voor de grondbelasting en de personele belasting. Ook niet voor de vermo- gensaanwasbelasting, voor zover de ze betrekking heeft op zwarte aan- was. De bedoeling van de maatregel Is vooral de helpende hand te bieden KONING LEOPOLD heeft in een schrijven aan premier Spaak. dat gisteren is gepubliceerd, als zijn mening te kennen ge- geven, dat verkiezingen niet in staat zijn in een probleem, dat de koninklijke rechten (prerogatieven) raakt, de wil van het volk uitdrukking te verlenen. De koning is dtearom voorstander van een referendum (volksstemming), die zal steunen op een wet. Verder valt uit het schrijven van de koning duidelijk af te leiden, dat hij zich er tegen verzet Kroonprins Boudewijn dit jaar, wan neer deze 18 jaar is geworden, naar Belgie terug te zenden. aan de kleinere vermogensbezitters, die in moeilijkheden dreigen te ge- raken. Vorig jaar was reeds bepaald, dat de definitieve aanslagen der inkom- stenbelasting, die volgens de wet ineens invorderbaar zijn, voor de jaren tot en met 1946, in vijf termij nen konden worden betaald Deze bepaling is thans uitgebreid over 1947 en 1948. De minister vertrouwde. dat aoor deze beide maatregelen de ernstig- ste betalingsmoeilijkheden zullen worden verzacht en wees er boven- dien nog op, dat de normale moge- lijkheid tot het indienen Van een verzoek tot uitstel van betaling bij de ontvanger blijft openstaan. Naar aanleiding van het 50-jarige regeringsjubileum van H. M de Koningin zullen van 31 Augustus t/m 30 September a.s. herdenkings- postzegels in de waarden van 10 en 20 cent verkrijgbaar worden gesteld. Zij blijven tot ultimo 1949 voor frankering geldig. Voorts zal in verband met de troonswisseling de beeltenls van H. M. de Koningin Wilhelmina op de in omloop zijnde of nieuw uit te geven gewone zegels van 5 cent en hoger, worden vervangen door die van het nieuwe staatshoofd. Bij de troonswisseling zullen ze gels van 10 en 20 cent met de beeltenis van de nieuwe Vorstin gereed zijn., De overige waarden zullen t.z.t. zo spoedig mogelijk verschijnen. Zowel de herdenkingszegels als de nieuwe zegels in de gewone uit- gifte zullen worden vervaardigd naar ontwerpen van S. L. Hartz De Belgische ministers zijn Vrij- dagavond in kabinetsraad bijeenge- komen onder voorzitterschap van eerste minister Spaak. Deze deed voorlezing van een schrijven van de koning. De inhoud van dit schrij ven is, nadat de tekst ervan over- eenkomstig de wens van de koning, aan de voorzitters der beide Kamers is medegedeeld, openbaar gemaakt. In de brief van koning Leopold aan de eerste minister, zegt de .Indien deze volksraadpleging geen overduidelijke meerderheid opleverde ten gunste van mijn te- rugkomst en van het herstel in mijn grondwettelijke prerogatieven, zou ik aftreden. Indien de meerderheid van het volk mij evenwel gunstig gezind was, zou ik van het parle- ment verwachten dat het een einde maakt aan de .tegenwoordige crisis. „Het ligt niet in mijn bedoeling de datum of de uitvoeringsbepalin- gen van een parlementaire proce dure voor te schrijven. Wanneer ik kenbaar maak dat volgens mij en de suggesties die gemaakt zijn, de oplossing van het koningsprobleem onder de huidige omstandigheden in een volksraadpleging gezocht moet worden, dan geef ik hiermede pnn- cipiele positie weer. Er mag geen sprake van zijn, dat door mijn hou- ding de discussies over binnen- en buitenlandse politiek thans zullen worden onderbroken of dat het par- lement zich in lange debatten zal verliezen. Op 7 December a.s. zal prins Boudewijn in staat zijn te reee- ren. Mijn conatitutionele posl ie zal hierdoor echter geen wijziging onder,gaan. Ik zou mij dus een grote verantwoordelijkheld op de schouders laden, indien er niets gedaan werd om een oplossing te vinden. Mijn zoon Boudewijn, die zijn Studies voortzet om op te zjjner tijd zijn grondwettelijke plichten en rechten uit te oefenen, zal zijn politieke en militaire ver- plichtingen vervullen. Zodra het ogenblik hiertoe is gekomen. Zelf was ik reeds 20 jaar toen ik naar de militaire krijgsschool ging en ik ging voor het eerst naar de Senaat, toen ik 25 was." Deze laatste zinsnede schijnt er op te wijzen, dat koning Leopold er zich tegen zal verzetten, dat zijn zoon prins Boudewijn nog dit jaar naar Belgie zal komen om de lessen aan de krijgsschool te volgen en zitting te nemen in het joarlement, waartoe hij, wanneer h}j de 18-j. leeftijd heeft bereikt, 't recht heeft. De koning wijst er in zijn brief aan Spaak verder op dat hij, gebon- den door zijn constitutionele eed. geen af stand kan doen van de troon. ,.Het principe van de mo: narch schrijft voor, dat de vorst bij voortduring zijn koninklijke functie zal uitoefenen en niet kan aftreden. In mijn verklaring van 14 Juli (aan de heer Spaak) toen ik niet wilde, dat de gestrengheid van dit op de grondwet steunende standpunt het land in een impasse zou laten, heb ik dit verzacht en heb ik ver klaard, dat ik van dit principe zou willen afwijken, indien ik de zeker- heid had. dat het Belgische volk geen vertrouwen meer zou hebben Deze zekerheid heb ik echter niet.' Naar van betrouwbare zijde na- der wordt vernomen, hebben zo wel de social'stische als de Kath. ministers 't schrijven van koning Leopold ter kennisgeving aange- nomen en zouden zij niet bereid zijn gevolg te geven aan het daar- in vervatte verzoek een volks raadpleging te organiseren. Volgens deze kringen mag ook niet verwacht worden, dat het schrijven van de koning behandeld zal worden nog voordat het parle- ment op reces zou gaan en zou dit worden uitgesteld tot de maand September. Wei kan worden aan- genomen, dat het voorstel van de koning een levendig punt van dis- cussie zal uitmaken in de onder- scheidene partijgroepenngen en dat door de katholieke volkspartij en met name door de heer Vleeschau- wer. de grote ijveraar voor de te- rugkomst van de koning. een wets- voorstel tot het houden van een volksplebisciet bij de wetgevende vergaderingen zal worden ingediend De aangelegenheid van een volks raadpleging ter oplossing van het koningsvraagstuk is reeds eerder t®r sprake gekomen, doch zowei van socialistische als van katholieke zijde heeft men een dergelijke op lossing van de hand gewezen, om dat men haar in strijd acht met de grondwet en er een aantasting m- ziet van het prestige der wetgeven de Kamers. Ook achten sommigen een volksraadpleging geen criterium om vast te stellen, of de koning kan terugkomen. De laatste tijd is ook veel gesproken van een parle mentaire enquete inzake de konings kwestie op grond van een bepaald artikel in de grondwet. Uit de po- lemieken, die hierover intussen zijn verschenen, is echter wel ge- bleken, dat in het kader van een dergelijk parlementair onderzoek, niet tot raadpleging van de bevol king kan worden overgegaan. De Belgische volksvertegenwoor- diging ziet zich thans voor de moei lijke taak geplaatst nog voordat zij op reces gaat Kamer 2 Juli. Senaat 16 Juli uit te maken. of inderdaad tot een volksraadpleging kan worden besloten zoals koning Leopold dit wenst. Te Athene wordt gemeld, dat de Griekse regeringstroepen generaal Markos en zijn staf uit zijn hoofd- kwartier in het Grammosgebergte hebben verdreven en dat zij stel- lingen nabij de Albanese grens heb ben veroverd. Volgens persberlchten uit Laris- sa hebben generaal Markos en zijn mannen zich op Albanees grondge- bied teruggetrokken. Een te Belgrado ontvangen be- richt van het Albanese persbureau zegt, dat detachementen van ,.Het vrije Griekse leger", die na gevech- ten bij Konitza de grens waren overgestoken, in Albanie ontwa- pend en geinterneerd zijn. LONDEN, 26 Junir (Reuter). Het Poolse parlement heeft een wetsontwerp goedgekeurd. waarbij aan het kabinet toestemming wordt verleend, decreten uit te vaardigen, die wetskracht bezitten, zo meldt radio Warschau. EZITSSPREIDING is een van de dingen, waar het Urgentiepro- gram van de Katholieke Volkspartij van spreekt en die nader in het Vferkiezingsmanifest worden aange- geven. Het is ook een van de dingen, die in de Paufcelijke encyclieken met nadruk worden bepleit, ook om te voorkomen, dat de proletarische massa, verontrust door de onzeker- heid van haar bestaan, tot opstand komt. Maar vrees is niet de leiddraad voor het propageren van dit pro- grammapunt van de Katholieke so- ciale leer. Het gaat allereerst om de toepassing van de rechtvaardig- heid in het economische en sociale leven. De bestaande toestand is niet in orde. Er is nog altijd die kleine groep van bezitters met enorme ka- pitaalsophoping en de grote massa der bezitlozen, die noch persoonlijk noch maatschappelijk in hun eigen waarde en in de waarde van hun arbeid voldoende worden erkend. Sprak prof. Romme niet duidelijk van het schandmerk van onze chris- telijke samenleving. die in kapita- listische eenzijdigheid «dit nog duldde? En Romme had recht het te zeggen, want hij p r a a t niet al leen- -over deze dingen. maar heeft als president-commissaris van een groot bedrijf in Amsterdam de re- geling van winstaandeel voor de arbeiders pradtisch weten door te voeren! Gestreefd moet nu ook van Over- heidswege worden naar een oplos sing van het vraagstuk, hoe de ar beiders beter kunnen delen in een toenemende welvaart Het Verkie- zingsmanifest wil regeling van be- zitsvorming, eigen woning of an- derzins, voor de massa van. het volk, waardoor de eigendom niet slechts voor betrekkelijk weinigen, maar voor de massa vap het volk werkelijkheid wordt. Dat punt van het Katholieke pro gram gaat nu een eind verder zijn verwezenlijking naderen, doordat door de minister van Sociale Zaken een commissie is ingesteld, die dit vraagstuk op korte termijn zal on- derzoeken. Het is een ingewikkeld geval, dat niet zo een twee drie voor elkaar is te maken, maar het is een bemoedigend teken, dat een man als de bekwame professor van de Katholieke Economische Hoge- school in Tilburg, prof. Cobbenha- gen, de leiding van dit onderzoe- kingswerk heeft Cobbenhagen heeft op dit gebied reeds grote verdienste. aan zijn voortdurend hameren op het aambeeld van de rechtvaardige verdeling van het maatschappelijk inkomen is het te danken, dat deze denkbeelden meer en meer gemeen- goed worden onder de betrokken kringen. De katholieke sociale en politieke beweging mag zich, evenals ten aanzien van de regeling der pu- bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie en van de ondernemersraden, de eer toerekeneu. deze grote proble- men van de sociale en economische politiek niet maar loos te hebben gepropageerd, maar te hebben rijp gemaakt voor behandeling in de sfeer van de practijk. Dat is ook een krachtig wapen tegen het Communistische gevaar. En daarom mocht het Verkiezings- manifest met recht zeggen, dat de Katholieke Volkspartij niet de eni ge, maar wel de krachtigste poli tieke tegenstander van het Commu- nisme is Te midden van alle ver- warring rondom velerlei politieke programs mag dit in deze dagen, bij het naderen van de stembusbe- slissing, wel worden bedacht!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1