Europa moet boeien door innerlijke kracht cultuur en sociale verhoudingen AMERIKANEN ZIJN PRECIES KINDEREN DE TUNNELBOUW TE VELSEN W\ DWAZE ANNE Geen angst voor Rusland, dat over eigen zwakte m ongerust is r Spoedige voortzetting van het grootste belong! J moeten Duitsland opnieuw een kans Wij geven Zondags-opvatting Het beeldverhaal beheerst de families, veroorzaakt moorden en kweekt spinazie H1 WIMBLEDON MET VELE VERRASSINGEN EN MINDER STERREN NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zoterdog 26 Juni 1948 PAG. 3 MARGA KLOMPe OVER DE INTERNATIONALE POLITIES MARGA KLOMPe Promotie te Rome De kip die zichzelf overtrof.... Wij zullen Marga Klompe in de komende periode nog wel niet in de politieka arena zien, tenzij onze Hoogstbekwame Sassen tot andere taken zou worden geroepen. Toch spraken wij hier met een vrouw, die onge-. twijfeld een politieke toe komst heeft. Haar inzich- ten zijn 'oorspronkelijk schferp omlijnd, verrassend beslist en over dit alles fonkelt een warme, chris telijke mensenliefde. Hoe het zij, de nieuwe lichting staat klaar! De Nederlandse ontdekkingsreiziger, schrijver, archaeoloog en anthropoloog dr. Paul Julien, die in Maart 1948 van zijn 13e Afrikaanse expeditie terugkeerde, is Woensdagavond begiftigd met het officierskruis van de Orde van Oranie Nassau. Z.K.H. Prins Bernhard complimenteert dr. Paul Julien, met zijn onder- scheiding. LAWNTENNIS VORIG JAAR wist vrijwel iedereen, die maar enigszins in ten nis thuis was, wie Wimbledon - het tennistoumooi van het seizoen zou winnen. Kramer, de Amerikaan, die zich reeds in diverse tournooien zo superieur getoond, dat hij onmogelijk kon verliezen. Ook dit jaar was het een Amerikaan, Frank Parker, we leven nu eenmaal, ook in tennis, in een Amerikaanse „overheersing" die volgens insiders de meeste kans zou ma ken dit zware tournooi te winnen, zij het dan ook dat zijn papie- ren niet zo hoog genoteerd stonden als van zijn landgenoot vorig jaar. Ex-voorzitter N.C.R.V. houdt half jaar FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN Op het ogenblik staan tientallen soorten snij-, park- en tuin- bloemen in Enkhuizen en omgeving, centrum van zaadteelt, in bloeL Bloemzaden worden van hier uitgevoerd naar alle delen van de wereld. Dit is een prachtig veld bloeiende lupine. (Van onze parlerr*ntaire redacteur) DE VISIE op de buitenlandse politiek komt, btf afwfezigheid van mr. Sassen. van z(jn plaats- vervangster op de lijst, dr. Marga Klompe. Ten aanzien van de ver- houding Europa-Rusland kant z() zich zeer besllst tegen de huidige angstpsychose. Als lid van de Nederlandse delegatie naar de ver- gadering der Verenigde Naties voelde z(j persoonHJk de sfeer aan en het is haar overtuiging, dat Rusland zich geenszins zo krach- tig van zichzelf weet als sommi- gen vermoeden. Agressieve uitingen van die zijde maken op Marga Klompfe veeleer de indruk evenzovele pogingen te zijn om eigen onrust te overschreeu- wen. Feit is in elk geval. dat Rus- land's invloed op de politieke ver houdingen in Europa sterk tanende is en deze omstandigheid zou de Russische onrust dus zeer wel ver- klaarbaar maken. Natuurlijk blijft een niet aflatende waakzaamheid geboden, ook katten in het nauw maken soms rare sprongen, maar daarnaast uitgaande van haar eigen zienswijze wil Marga Klompfe veel eer blijven opwekken tot moed en vertrouwen dan plaats laten aan noodlotsgedachten, die sommigen er zelfs al toe drijven om Europ^ te ontvluchten. Marga Klompfe is een vrouw met een enerzijds scherpe, nuchter ont- ledende blik. Wanneer het dus niet zo is. dat Europa overspeeld dreigt te raken, integendeel politiek op het ogenblik zelfs aan de winnende hand is, dan meent zij minstens met een reele vredeskans te mogen rekenen, gebaseerd op een even- wicht van machten. Daarnaast moet Europa doorgaan met zichzelf te versterken. Hoewel weerbaar, niet in de sfeer van een zich voortdu- rend bedreigd voelen. Marga Klompe wil een Europa, dat boeien zal door zijn innerlijke kracht, door zijn cultuur, door zijn uitstekende sociale verhoudingen. En mocht het zo kunnen worden, dan is het zelfs mogelijk om eon nog veel hechter fundament onder de vredeskansen te schuiven. Een dergelijk Europa dwingt' tot samen- werking, deels uit" nopdzaak. deels misschien zelfs wel uit behoefte en Marga Klompfe is deze gedachte te meer lief, omdat zij weet, dat er ook in Rusland krachten groeien, die zich positiever ten opzichte van het Westen zouden willen verhou- den dan de huidige Russische poli tiek doet. Velen hebben het werk van de Ver. Naties reeds afgeschre- ven, Marga Klompfe zou er echter wel degelijk mee door willen gaan. Lake Success blijft <>en trefpunt, waar men weliswaar thans in hoofd- zaak van mening verschilt, maar waar een grotere bereidheid tot samenwerking ook direct aankno- pingspunten zou vinden. Geen communistenvr eter(] Anderzijds is dr. Marga Klompfe een vrouw, die ook met een warm hart het wereldgebeuren benadert. Zij wil niets aan de noodzakelijke weerbaarheid van Europa laten ont- breken, zij zou er echter wel op tegen zijn, dat deze weerbaarheid als een mes het laken tussen de partijen doorsneed. Wordt Europa alleen maar grimmig sterk, blijft het niet voortdurend door geest en wil een bereidheid tot samenwer king tonen, dan roept dit ook on- vermijdelijk bij de tegenpartij ge- UOE ST A AT HET bij onze goed-willende katholieken met hun opvatting omtrent de Zondag? Is het niet zo, dat het gros der praktizerende katholie ken de Zondag niet anders kent dan de dag, waarop men naar de Mis moet gaan en niet mag werken als op andere dagen? Doch het begrip van een „dag des Heren", een dag die gehei- ligd moet worden, een dag waarop men leeft voor de ere- dienst aan God en voor de on- derlinge liefde in de kring van gezin en kennissen, is te veel verloren gegaan. We moeten dit vaststellen, de- jeiten zijn zo. Maar daar mogen we niet stil bij blijven staan. We moeten ons weer bewust worden en weer opnieuw leren, wat de Zondag is, fen hoe, langs welke wegen we er toe kunnen komen, in deze moderne tijd, onze tijd, de dag des Heren als een heilige dag te beleven. MARCUS i lijke reacties op. Marga Klompfe onderkent in dit verband, ook in onze kringen, te veel een, geest van communistenvreterij. Natuurlijk be- strijden wij de leer en met voile overtuiging, maar met dezelfde overtuiging moeten wij tegelijk blij ven beseffen, dat het hier om broe- ders en zusters in Christus gaat, die wij nafler willen komen. Wat doen vij eigenlijk, aldus Marga Klompe. in positieve zin voor die verdrukte broeders eh zusters ach- ter het ijzere#! gordijn? Wanneer de wil aanwezig was, dan zouden er nog wel degelijk middelen te vin den zijn om hun onze bemoediging te doen toekomen. En wij weten toch zelf uit ervaring welk een be- tekenis een dergelijk woord kan hebben. Het staalt de wil om te verduren, maar ook de hoop op betere toekomst. Duitsland Wanneer het om het probleem Duitsland gaat, valt er bij onze plv. deskundige dezelfde nuchtere kijk en hetzelfde warme hart te onder- kennen. Wij hebben met Duitsland bittere ervaringen opgedaan en wij zijn aan onszelf verplicht hier niet opnieuw risico's te lopen. Een be- zettingsleger zal er moeten blijven. Controle op de Ruhrproductie is noodzakelijk en het is verheugend, dat bij de overeenkomst van Lon- den ook Nederland zeggenschap heeft gekregen. Toch moet er wel een andere geest zijn, dan die het Frankrijk van Poincare en Clemenceau be- zielde. Wij moeten Duitsland op nieuw een kans geven, zij het dan met garanties voor onze eigen veiiigheid. Ook dit na-oorlogse Frankrijk heeft weer met een dergelijke geest moeite en Marga Klompe heeft dan ook veel be- wondering voor een man als Bi- dault, een van de weinigen, wiens Internationale redevoeringen een christelijke inslag vertonen, een inslag die wellicht ook op zijn onlangs getoondemildere hou- ding ten aanzien van Duitsland van invloed is. De Duitser zal minstens weer een minimum-basis van welstand moe ten krijgen. Wij, 'uitgeplunderde landen, kunnen hun die echter niet geven, wel moeten zij er zelf voor mogen werken, zij het onder con- trfile. En daarnaast kunnen wij wel in geestelijke zin helpen. Marga Klompe speelt hier zelf reeds een actieve rol bij het leggen van con- tacten. De vrpuw in de politiek De vrouw Is nog een te aparte verschijning in de politiek om ook bij dit onderhoud niet even deze kwestie aan te raken. Geen aparte vrouwenzetels, zegt Marga Klompfe, in principe willen wij, naast de man, over alle zaken meepraten. Wel echter op onze eigen wijze. Is poli tiek wel altijd middel en nooit doel, toch ondergaat de man de bekoring van het spel. Dat zal bij ons nooit zo het geval zijn: over vormen en plannen heen zullen wij ons altijd door het doel goboeid weten. Rev. G. Heuthorst uit Doetichem van de St. Joseph Congregatie van Mill Hill behaalde aan de Pause- lijke Universiteit „Gregoriana" hex doctoraat in de godgeleerdheid met het predicaat „Magna cum laude". De titel van z'n proefschrift luidt ..The venerable odo of cambray. His life, works and doctrine on the transmission of orginal sin". De heer A, Wolf te 's Gra- venhage is in het bezit van t een leghorn, die hem vrij regelmatig verrast met bui- tengewoon gr^Je eieren, waarvan bet gewicht vari- eert tussen normaal een 120 of 125 gram. Donderdagmor- gen overtrof het dier echter zichzelf en voerde zijn pro- ductie op tot een ei van 140 gram, waarin zich toch slechts een dooier bevond. Het dier is pas een jaar oud, zodat de heer Wolf, wanneer de .kip tenminste niet aan haar* krachtpresta- ties bezwijkt, nog wel een jaar of twee van zijn won- derdier genieten kan, (Van onze speciale verslaggever) IE EEN BEZOEK BRENGT aan Velsen-IJmuiden-Oost en van deze gelegenheid gebruik maakt om langs de boorden van het Noordzeekanaal een wandeling in Oostelijke richting te ma ken, arriveert na een kwartiertje op de plaats waar in October 1942 een werk werd stilgelegd, dat, zo het ware voortgezet en beeindigd, nieuwe lauwertakken zou hebben gehecht aan het vaandel van Hollands Glorie. In het jaar 1936 ontstonden de plannen. Men wilde het drukke verkeer van spoor en auto, dat hier is aangewezen op spoorwegbrug en pontveer, in andere banen leiden, door tunnels te bouwen die de Zuidelijke en Noor- delijke oevers van het Noordzeekanaal met elkaar zouden ver- binden. 1 De diepere oorzaak van deze plannen was gelegen in de ten be- hoeve van de scheepvaart aange- brachte verbreding van het kanaal, die bij Velsen niet ten uitvoer kon worden gebracht. Immers, eerst dienden het pontveer en de spoor wegbrug gewijzigd te worden, al- vorens men de verruiming van het Noordzeekanaal kon afmaken. Besloten werd daarom over te gaan tot het bouwen van twee tun nels, respectievelijk voor auto- en treinverkeer, waarmede een grotere onafhankelijkheid van het verkeer te water zou worden bereikt. Het overige landverkeer, zoals voetgan- gers, wielrijders, paardentractie en handkarren zouden voorlopig het pontveer blijven gebruiken. In Mei 1941 werd gestart, nadat op 22 April 1941 bij openbare aan- besteding het werk werd gegund aan de laagste inschrijver, de N.V. Amsterdamse Ballast Maatschappij, die met een inschrijvingssom van f 3 452,900 een gedeelte van de tun nels voor haar rekening zou nemen. Aan de zuidelijke oever werd een bouwkuip gereed gemaakt. waarin twee tunnelmoten op stapel werden gezet, terwijl een open bouwput tot op volledige diepte gegraven, reeds tot aan de Rijksweg Amsterdam Velsen was doorgetrokken. Dan verbieden de Duitse bezet- ters in October 1942 de voortzetting van deze tunnelbouw en is de kans op verbetering van de verkeerstoe- standen bij Velsen voorlopig ver- keken. Nu het Rijkscommissariaat ter ziele is en het werk niet meer kan tegenhouden, zijn het weer de na- tionale economische en financiele perikelen die roet in het eten gooi- en. Niettemin vernemen wij van officiele zijde dat besprekingen over de hervatting van de tunnel bouw te Velsen binnenkort op til zijn. Ir A Eggink van Rjjkswaterstaat, onder wiens leiding de tunnelbouw wordt uitgevoerd, is zojuist per vliegtuig uit Stockholm terugge- keerd en wij vinden hem bereid ons een uiteenzetting te geven over de technische nevels waarin het Velser tunnelproject zich hult. ..Tunnels", zo zegt hij „worden in het algemeen gebouwd volgens de zinkmethode, de schildmethode of volgens de methode van de droge bouwput. Onze kostenbegro- ting toonde echter aan dat „de dro ge bouwput" voor de Velser auto- tunnel de meest economische zou zijn. De heer Eggink doet een diepzin- nige haal aan zijn pijp en vervolgt dan zijn interessant betoog: De autotunnel zal worden ge bouwd in de nabijheid van hat pontveer Velsen, daar waar de voornaamste hoofdwegen samenko- men. Voor de spoorwegtunnel is de plaatskeuze minder eenvouSig, daar men hier rekening moet houden met het bestaande baantrace. Voor de bouw van een spoorwegtunnel in aansluiting op dit trace (nabij de Velserspoorbrug) kwam slechts de schildmethode in aanmerking, De zinkmethode kan in Velsen niet worden toegepast, daar bij deze me thode diepe gleuven in de bodem worden gebaggerd, waardoor het zoete, diep gelegen grondwater aan blijvende verzouting zou komen bloot te staan, De bouw van de autotunnel nabij het pontveer (volgens de droge- bouwput-methode) zou met de bouw van de spoorwegtunnel nabij de spoorwegbrug (volgens de schildmethode) belangrijk duurder worden dan het maken van beide tunnels in de onmiddellijke nabij heid van het pontveer volgens de methode van de droge bouwput. Tot dit laatste ip dan ook besloten. Situatie Over de situatie zegt Ir. Eggink, dat de tunnels het Noordzeekanaal op' een verkeers-technisch gunstige plaats zullen kruisen ten Oosten van het pontveer Velsen. Ze zijn zo dicht mogelijk bij elkaar geprojec- teerd ten einde de afmetingen van de bouwput zo gering mogelijk te doen zijn. Aan de Zuidzijde van de autotunnel komen de wegaan- sluitingen met de Rijkswegen naar Velsen en Amsterdam terwijl aan de Noordzijde de wegaansluitingen nog niet definitief geprojecteerd zijn. De autotmuiel i De rijbaan van de autotunnel zal 8 m breed worden. Aan weerszijden hiervan bevinden zich trottoirs met een breedte van 0.75 m. De vrije hoogte boven de rijbaan bedraagt 4.20 m. en de tunnellengte is hori- zontaal gemeten 1466,77 m. Hiervan is een lengte van 768 m, gesloten en van ventilatie voorzien. De rijvloer in het midden van de tunnel ligt op een diepte van 22.20 m. beneden N.A.P. De breedte van 8 m. is vastgesteld voor een rijbaan met twee ver- keersstroken. Deze zijn echter bre- der genomen dan voor een tweespo- rige rijbaan gebruikelijk is. Dit is gedaan om het verkeer zoveel mo gelijk voortgang te doen vinden, ook iridien een auto in de tunnel tot stilstand komt. Langs de rijbaan zijn twee inspectiepaden aangelegd die zich tien c.m. boven de rijvloer verheffen en een breedte hebben van 75 c.m. Langs deze trottoirs zullen aan de rijbaanzijde geen leuningen wor den aangebracht. Hierdoor zal de tunnel een zeer ruime indruk ma ken en wordt het mogelijk tot zeer dicht langs het trottoir te rijden. De trottoirs zijn zo breed en laag, dat het portier van een ernaast ge- plaatste auto naar die zijde geopend kan worden. In geval van nood kan de auto aan de trottoirzijde worden verlaten. In de tunnel zullen dezelfde ver- keersregels gelden die voor de openbare wegen zijn voorgeschre- ven Het ligt niet in de bedoeling voortdurend toezicht door politie of dienstpersoneel te doen verfichten. In de welving zijn om de 9 m. ver- ticale schotjes aangebracht om de zich longitudinaal voortplantende geluidsgolven terug te kaatsen om hiermede het geraas in de tunnel tegen te gaan. Ventilatie-inrichttng Ten einde de zich in de tuftnel ontwikkelende giftige koolmonoxy- de en rook te verwijderen zal een ventilatie-inrichting worden aange bracht waarvan de aan- en afvoer- openingen zich in de zijwanden be vinden. Een auto, welke een helling oprijdt, produceert ongeveer 2 x zoveel Co of rook, dan een auto welke een helling afrijdt Daarom zijn de afvoerkanalen gellgd aan die zijde van de verkeersruimte, waar de meeste uitla^tgassen vrij- komen. De ventilatoren zijn opge- steld in de aan- en afvoerschachten ter hoogte van het maaiveld Het zijn er acht in totaal met een ge- zamenlijk motorvermogen van 132.8 p.k. De spoorwegtunnel Ook hier weer een dubbelsporige baan jmet aan weerszijden een in- spectiepad. De breedte bedraagt 9.20 m. terwijl de hoogte op 5.46 m. moest worden gebracht. De totale lengte van de tunnel, horizontaal gemeten is 3060.38 m. waarvan een lengte van 2036 m. gesloten is In deze tunnel wordt een natuurlijke ventilatie toegepast met openlating van de mogelijkheid tot het plaatseru van ventilatoren In een spoorwegtunnel ontstaan bij electrische tractie uiteraard geen voor de gezondheid schadelijke gas- sen of hinderlijke rook. Een kunst- matige ventilatie is hier dus over- bodig. Tenslotte vertelt Ir. Eggink nog iets over de bouwwijze die volgens een „droge-bouwput-methode" zal geschieden. Deze methode heeft het voordeel van een groter vrijheid van handelen waarbij men „ziet" wat men doet, „Het is maar te hopen", zegt onze hoofdingenieur, ,.dat 's Rijks finan- cien de voortzetting van dit aller- belangrijkste werkobject ten spoe- digste zullen mogelijk maken." (Van onze New-Yorkse corresp.) ET zo vaak gehoorde oordeel, dat de Amerikanen kinderlijk zijn, komt niet voort uit gebrek aan begrip voor de Amerikaanse men- taliteit, of uit conservatisme, maar het is gebaseerd op de feiten van alle dag, die je hier wel moet op- merken. Ik schreef u al, dat de meeste advertenties zijn gebaseerd op' de geest van een dertien-jsrige; en de verbazende oppervlakkigleid van vele krantenartikelen, de komi- sche zelfverzekerdheid, waarmede de Amerikaan over alles en ieder- een een oordeel meent te kunnen uitspreken en ook een dagelijks feitje als het algemeen enthousias- me voor zijn „comic strips", beeld- verhaaltjes in kranten en boekjes, geven er toch ook evenzovele bewij- zen van. Met die strips is het wel een heel vermakelijke geschiedenis. Sommige ervan zijn al meer dan vijftien jaar lang het voornaamste, wat de lezer aan zijn ochtendkrant bindt. 4 Ze moeten grappig zijn, of griezelig. in een soort moderne vrouw-Holle-stijl N«gen van de tien Amerikanen be- ginnen hun courant met het lezen van de strips, waaraan vaak een hele bladzijde is gewijd. De bekende strip is die van ,,Blon- die and Dagwood", een echtpaar, welks hele familie wordt uitge- beeld, typisch het leven van de doorsnee Amerikaan. Dat is dan ook wel de reden van de enorme popu- lariteit van deze beeldverhalen: men vindt er zijn eigen dagelijkse be- slommeringen in komisch licht terug Behalve in boekvorm verschijnt deze strip dagelijks in 753 verschillende dagbladen! Dan heb je „Dick Tra cy", Copt and robbers, en op_ de vierde plaats komt „Superman". De Amerikaan kan dus ziin dag niet beginnen, zonder ..Blondie and Dagwood" te lezen. Wat voor sim- plistische opvattingen daarover heer- sen, bleek, toen het echtpaar in 't verhaal een baby kreeg: honderden mensen zonden babykleertjes naar de redacties. Die zijn toen aan het vondelingenhospitaal gegeven! Meeleven! Een andere populaire strip is nog steeds Popeye. Diens blikje Spinach, zijn middel om sterk te worden, heeft de Amerikaanse moeder ertoe ge'inspireerd haar kinderen veel spinazie te ISten eten: daar werden ze sterk van. Iedereen at spinazie, want Popeye bleek een onweer- staanbare propagandist. De telers in Texas voeren er wel bij, daar komt de Amerikaanse spinazie vandaan! En al spoedig wilde men de verse groenten niet meer hebben. Het moest ingeblikte zijn, zoals Popeye at In Texas hebben ze uit dankbaar- heid een Popeye-standbeeld opge- richt. Natuurlijk heeft deze grappige medaille ook een keerzijde. In New- York sprong een jongetje van het dak, omdat hij dacht net als „Su- perman" te kunnen vliegen; de sug- gestieve griezelverhalen met hele moordscenes in beeld (en in de fraaiste slangtermen) geven dage lijks aanleiding tot jeugdmisdrijven. Opvoedingsinstituten en kinder- rechtbanken hebben reeds een be- strips niet door kinderen te laten lezen. Maar feitelijk zijn het niet de kinderen, maar de grote mensen, die de vaste klanten der strips zijn: en die er vaak hun beslissingen in huwelijk en gezin door laten be- invloeden. Het lijkt alles zo charmant. dit kinderlijke in de Amerikanen. Maar vergis u niet. Zou het in feite nift voortkomen uit een grote opper- vlakkigheid? Speciaal de mannen blijven vaak kinderen tot hun veer- tigste jaar: en dat lijkt,me een van de voornaamste redenen van het grote aantal mislukte huwelijken en echtscheidingen. De laatste hebben sinds de oorlog een ijfecord bereikt: een op elke drie huwelijken eindigt in 'ji echtscheiding. Het loopt echter weer heel anders dan men gedacht had en eens te meer is bewezen, dat tennis toen maar een onberekenbaar spel is. De verrassing is wel de vijf-sets-neder- laag, die de Zweed Bergelin giste- ren deze Parker toebracht (5—7 7_5, 9—7, 0—6, lb—8). Daarbij ver- geleken is het uitschakelen van de Tsjech Drobny door Cucelli, de Ita- liaan. geen verrassing meer <6—4, 16—14, 1—6, 2—6, 6—3). En als extra toegift kregen we daarna weer, dat deze zelfde Cucelli gestagen werd door Mottram, de Engelse Davis- Cup-speler-no.-l (68, 63, 10 12. 9—7, 6—2). Tot de laatste zestiefl behoorden, in de bovenste helft: Bromwich v. Swol, Patty—Meredith. Brown— Bose en Sturgess—Asboth. in de onderste helft: Washer—Mottram, Harper—Mulloy, Sedgman—Falken- burg en Bergelin—Parker. Hiervan zijn Parker, Harper en Bose reeds uitgevallen. De Nederlanders hebben on- danks het feit dat zij nog nooit in zo grote getale waren opgekomen een zeer bescheiden rol gespeeld. Van Swol bracht het nog 't» verste. roep gedaan op het publiek, de ders is hij tot de laatste zestien doorgedrongen, waar hij nu Brom wich tegenover zich zal zien over- winnen. In de tweede ronde had v. Swol, de langste speler van Wim bledon, de kleinste als tegenstander, de nog geen 1.50 m. kleine Philip- pijn Ampon, die hij in straigt sets sloeg (8—6, 6—2, 7—5). Daarna over- Dank zij niet al te sterke tegenstan- won hij Nath (India) met 8—6, 1—6, 63, 61. Van de verdere uitslagen vermelden we de meest interessante: Delire (Belgie) si. Rinkel 5—7, 1—6, 6_3. 7—5, 36; Bromwich CAustr.) si. Cernik (Tsj. Slow.) 6—4, 6—1, 6—2: Ampon si. Bartroli (Sp.) 6—1, 6o, 61; Falkenburg si. Brichant (Belgie) 61, 62, 63. - Bij de dames bracht mevr. Blais- se-Terwindt het nog het verste. He- laas strandde zij tenslotte op de kampioene van vorig jaar, mevr. Dupont-Osborne (26, 26). Alle andere Nederlandse dames verloren reeds hun eerste partij. De uitslagen zijn o.a.: mevr. Blaisse si. mevr. Behr (Eng.) 7—5. 6—4; mevr. Lines (Engli si. mej. Hermsen 6—0, 6—4; mej. Weivers (B.) si. mej. Rollin Couquerque 57, 60. 62; mevr. de Meulemeester si. mevr. Lubbers 62, 61. Er bestaat alle kans, dat de halve finales reeds een zuiver Amerikaanse aangelegenheid zal worden. waarin de dames Dupont. Todd. Brough. Hart en Prentiss een rol zullen spelen. Mr. A., van der B. uit Bennekom, die wegens het opzettelijk onjuist of onvolledig aangiftg doen van zijn vermogenspeftitie aan de inspecteur van 's Rijks belastingen door de Arnhemse Rechtbank was veroor- deeld tot een half jaar gevangenis- straf, werd in hoger beroep weder- om veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf met aftrek. De ex-voorzitter van de N.C.R.V. heeft het halve jaar gevangenisstraf reeds ondergaan. 12. „Hoe kom je daarbij? Vlak te genover Pritere?" vroeg hij lachend „Daar zou niemand het lang uit- houdenof ze moesten heel wat kapitaal achter,zich hebben!" Die dag zei Anne niets meer, maar toen George de volgende middag terugkwam, zat ze op, met stralende ogen en een beetje kleur op haar wangen. Hij was verrast, toen hij haar zo veel beter zag. Maar wat zie je er veel beter uit Anne!" zei hij en zijn goedig ge- laat glansde van vreugde. Zij lachte hem toe. „Ik voelde me veel beter. Kijk eens. George, ik heb veel liggen na- denken. De schok van Pierre's dood had me helemaal in de war gebracht Ik had het gevoel, of ik nooit meer iets zou kunnen uitvoeren. Maar nuweet ik het beter!" ..Prachtig!" Hij nam haar hand. ,.Je hebtna de dood van Pierre... nog niet veel gezegd Anne en ik heb me vaak afgevraagd. „Je hebt je afgevraagd, wat er eigenlijk gebeurd was en waarom ik zo totaal overstuur geraakt w'as." Hij knikte en keek haar met sym- pathieke blik aan. ..Ik ben er van overtuigddat om maar iets te noemen.... er een hopeloze liefde in het spel was", zei hij verlegen en onhandig, haar blik vermijdend. „En ik vermoed ook, dat er achter die dood van Pierre heel wat meer zat, dan bij het ge- rechtelijk onderzoek aan de dag ge- komen is." „Dat is ook zo", antwoordde Anne bitter gestemd voor zich uit starend. ..En je hebt ook gelijkwat be- treft. die ongelukkige liefdesge- schiedenis." „Het spijt me heel erg voor je. Anne", mompelde hij. doch zij schudde heftig het hoofd. „Ik heb geen medelijden nodig, George", zei ze. „Ik was gek, dat ik me door Arthur Prit&re liet inpal- men. Terwijl ik hier lig, heb ik me aldoor" afgevraagd, hoe ik toch zo blind voor zijn gebreken heb kun nen zijh. Dat kwam vermoedelijk, omdat hij altijd zo vriendelijk tegen me was.... me daardoor zoveel gaf. dat ik van niemand anders kreeg. Maar nuben ik maar. al te blij, dat 't uit is." George drukte haar hand stevig. „Wat ga je doen, als je uit het zie- kenhuis komt?" vroeg hij. ,.Ik denk niet. dat je naar Pritfere teruggaat, wel?" „Geen denken aan", zei Anne hoofdschuddend. „Je moet weten, George, dat ik net bij Pritfere weg- gestuurd was, toen ik op straat kwam en het ongeluk van Pierre zag. Ik.... ik...." Ze keek hem aan ep er sprak zulk een teleurstelling en bitterheid uit haar ogen, dat hij haar verschrikt aanstaarde. - „George", zei Anne heel langzaam „heb je lemand ooit z6 gehaat dat je graag naar zijn begrafenis zou gaan?" Hij schudde van neen, ,.Maar Anne, wat is dat nu voor een vraag? Ik zou niet graag zo kwaadaardig zijn." Zij begon scherp en bitter te lachen. - ..Nu, ik dan wfel!" zei ze heftig. ..En als ik hoorde, dat mevrouw Pritfere vandaag begraven werd, zou ik de gelukkigste vrouw ter wereld zijn." ..Maar, Anne dan toch. waarom koester je dergelijke gevoelens? Komt dat doorArthur Pritfere?" Anne schudde het hoofd. ..Neen. Dat komt, omdat mevrouw Pritfere een moordenares is! Ze heeft Pierre net zo zeker vermoord, alsof ze hem een kogel door het hoofd had gejaagd!" „Maar.. maar.. dat begrijp ik toch niet goed George scheen voor een raadsel te staan. Met doffe stem vertelde Anne hem toen de gehele geschiedenis van het verraderlijke gedrag van mevrouw Pritfere en hoe. toen het geld niet gekomen was. Pierre zijn bezinning moest zijn kwijt geraakt en op zijn vlucht de dood had gevonden. „Bedoel je.. bedoel je heus, dat mevrouw Pritfere je overgehaald heeft, haar alles over die daad van Pierre te vertellen?" vroeg George verbluft. „Ja! Ze heeft me het geheim af- geperst en toen aan mijnheer Pres- son, de patroon van Pierre een brief geschreven, om er zeker van te zijn, dat hij gearresteerd zou wor den Daarna dwong ze haar zoon, mijte schrijven, dat hij onze ver- loving verbrak. En tenslotte gaf ze mij ontslag uit mijn betrekking." George Callon was bleek gewor- den Hij had in het begin niet kun nen' begrijpen, waarom Annezo verschrikkelijk in de war was ge raakt door de dood van haar broer. Nubesefte hij volkomen, in welk een spanning zc aldoor geleefd had. „Maar dat klinkt meer dan on- gelooflijk!" mompelde hij. „Ik heb gezworen, dat ik het haar betaald zal zetten," zei Anne beslist. ,.En ik gelooL dat ik er nu een weg op weet!" i George boog zich naar haar toe. Zijn eerlijk open gelaat sprak van bezorgdheid en verdriet. „Anne, ik kan het niet hebben. dat ik je zozo bitter hoor pra- ten", zei hij ernstig. „Wil je.... kun je het verleden niet uit je hoofd zetten? Als je met zulk een haat in je hart verder leeft, kan daaruit voor jezelf en anderen niets als ver driet voortkomen." Anne schudde het hoofd. „Ik heb gezworen, me op Claire Pritfere te wrekenen daar blijf ik bij", zei ze met doffe stem. George legde zijn grote, gebruin- de hand over de hare, die bleek en wit op de dekens lag. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3