Wieringermeers vroedschap versus aardappelvirus Wie was Qxrdcmcuiu a „Geen jaagsysteem in de Mijnstreek' DE NIEUWSTE AV0NTUREN VAN JAN KLAASSEN De aanval op de Batavia- Bandoeng-expres Geen collectieve passen meer voor plezierreizen naar Belgie Totalisator zal het ongebreideld wedden terugdringen RADIO UIT DE KERMIS DER WERELD Communisten passen guerillatactiek toe Volkstuinders in de knel Maar wel uiterste krachtsinspanning vereist PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 25 Juni 1948 Mijiih ar dtjes jeugdige dieveggen Doodstraf voor Symons Contactbureau voor Overzeese gebieden PROGRAMMA VRAGEN EN OPDRINGEN IS TWEE Reeds in de zestiende eeuw geraakte Dodonaeus, £en der grootste kruidkundigen, die ooit geleefd hebben, in vervoering als hij over „de Munte" schreef.Volgens hem toch ,\verdrijft sij ende gheneest alle pijne ende weedom van der magen ende doet de spijs^ verteeren Dit werd geschreven in een tijd, toen de techniek der bewerking van dit edele product nog in haar kinderschoenen stond. Geen wonder, d^t de gebruikers van King pepermunt dit enthousiasme delen, wan neer zij genieten van de eigenschappen van het originele natuurpro- duct, verfijnd en geactiveerd door de moderne hygienische fabricage. De natuurzuivere De nieuwe Gouverneur van Suriname Geen personenvervoer in vrachtauto's fr BATAVIA, 24 Jan. (Aneta). De dienst Legercontacten meldt na- der over de ontsporing van de Batavia-Bandoeng-expres: Gistermiddag is de trein naar Bandoeng 3 KM ten Oosten van Tjikiampetk gederailleerd als ge- volg van sabotage. Onmiddellijk na de ontsporing werd de trein beschoten door een bende, die van vuurwapens voorzien was. Vol- gens tot dusver bekende gegevens zjjn vermoedeiyk tien personen gedood en gewond. Tegen deze bende zpn uiteraard de geeigende maatregeien getroffen, aldus de dienst Legercontacten. Aneta's correspondent te Han- doeng meldt. dat reizigers uit de betreffendp trein -hebben medege- deeld, dat even voorbij Tjikampek op weg naar Bandoeng de trein eigenaardig begon te rijden. Aneta's zegsman zeide, dat hij de bouten s van de rails en losgemaakte d\yars- liggers langs de weg zag liggen. Op een gegeven ogenblik kon de trein niet verder rijden, omdat drie wa gons waren ontspoord. Terwijl de trein ontspoorde, werd deze met mitrailleurs beschoten. In de trein meerijdende militairen konden tnet hun weinige wapens de saboteurs verdrijven. Een tegenactie werd in- gezet onder leiding van een majoor van de KL, die ook voor verbinding met Poerwakarta zorgde. Een pers- fotograaf. waarschijnlijk van het Chinese dagblad ,.Keng Po" te Ba- tavia legde de gebeurtenissen met zijn camera vast. De gewonden zijn naar het ziekenhuis in Poerwakarta gebracht. Een woordvoerder van de Ne- derlands-Indische regering heeft heden tegenover Aneta verklaard, dat het nauwelijks toevaliig kan hetcn, dat vrijwel tegelijkertyd uit verschillende plaatsen op Java overvallen en andere extremisti- sche activiteiten worden gesigna- leerd. De woordvoerder verklaar- de dit op een vraag Van Aneta t.a.v. de oorzaken van de ver schillende ongeregeldheden, die in de laatste dagen gemeld zijn. Hiervan kunnen in de eerste plaats genoemd worden de treinbe- schieting bij Tjikampek en berich- ten uit het Buitenzorgse, waarin gemeld wordt, dat gisteren vier in- De overwinnaars van moeheid en gedeprimeerdheid. Doos 30 ct. Adv. cidenten plaats vonden, waarbij *2 doden vielen. D» woordvoerder zeide „na het binnendruppelen van berichten over extremisten op Malakka, waarbu klaarblijkelijk van communfstische agitatie sprake is, worden op Java dergelijke voorvallen gemeld. Men krijgt de indruk, dat de communis ten zijn overgegaan tot een soort guerillatactiek naast of in de plaats van het steunen van regeringen of groepen, welke zij in hun greep wensen te krijgen. Dat zij in de te- genwoordige omstandigheden op Java helaas ook hier de mogelijk- heid vonden. onrusten te veroorza- ken, valt te betreuren", aldus de woordvoerder der Nederl.-Indische regering. Aneta's correspondent te Buiten- zorg meldt, dat de administrateur van een onderneming te Baloemban- gan, in het Soekaboemische, Thung Djie Tjiong, werd overvallen door een gewapende bende. Toen hij te- genstand bood, werd hij dodelijk gewond en overleed kort daarop> De overval geschiedde met de be- doeling om te roven. Voorts bescho ten sluipschutters in het, Buiten zorgse een auto m%t militairen, waarbij een militair gedood werd. Te 's Gravenhage werden drie metsjeS aangehouden. de gezusters R., resp. 15. 13 en 12 jaar oud, die ervan verdacht worden zich aan ongev. twintig diefstallen van geld, dat zij uit tasjes van onderwijzeres- sen haalden, schuldig te hebben ge- maakt. De bedragen varieerden van f 35.— tot I 200.Bovendien had- den zij voorwerpen uit een zwem- inrichting gestolen. W. A. Symons, gewezen kantoor- bediende pit Krefeld, die op 10 Mei 1940 na een vooropleiding in een speciaal daartoe ingericht kamp aan Duitse zijde heeft deelgenomen aan de overval op Nederland. is gis teren door het Bijz. Gerechtshof te Utrecht ter dood veroordeeld. De proc.-fiscaal had 14 dagen ge- leden 20 jaar gevangenisstraf geeist. Gedurende de zomer van het vorige jaar is op grote schaal ge- bruik gemaakt van de mogeiyk- heid om met z.g. collectieve grenspassen tochten per touring- car naar Belgie te maken Het is gebleken. aldus deelt het Ministe- jie van Financien mede, dat deze tochten aanleiding hebben gege ven tot ernstig misbruik, aange- zien daarbij in strjjd met de de- viezenbepalingen veel geld over de grens werd gesmokkeld en in Belgie uitgegeven. Begin September 1947 -werd dan ook de afgifte van de collectieve grenspassen door de Koninklijke Marechaussee stopgezet. De moge- Aan de Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag der Tweede Kamer betreffende het I wetsontwerp „Totalisatorwet" ont- lenen wjj het volgende: I De mogelijkheid om de opbrengst van de totalisator voor nuttige doel- einden te gebruiken is, hoe belang-* rijk op zichzelf ook, evenwel nie> het eerste doel, dat de ministers bij indiening yan dit wetsontwerp voor cgen heeft gestaan. Indiening van dit wetsontwerp beoogt niet het bevorderen van het wedden, maar het terugdrin gen van het ongebreideld wedden bp de bookmakers. Wanneer het publiek de gelegenlieid krijgt zpn inzetten te doen bp de totalisator, zullen zij zich voor het grootste deel afwenden van de talrijke bookmakers en hun uitgebreid personeel. zodat de mogeiykheid om deze tak van gifhandel als be- drpf of beroep te kiezen, aan- zienlijk wordt verkleind. Op initiatief van enige Katho lieke organisaties is in samenwer- kng met de Afdeling Cultureel Contact van het Mimsterie van Overzeese Gebiedsdelen een Comite gevormd onder de naam: Comite voor het Contact van de Katholieke Jeugd van Nederland met Indonesie, Surinam^ en de Ne- derlandse Antillen, bij afkorting: ..Conisa". Dit Comite stelt zich ten doel bp de Katholieke Jeugd van Nederland grotere belangstelling te wekken voor land en volk van Indonesie, Suriname en de Nederlandse Antil len, zulks in de meest ruime zin van het woord Het Comite is overgegaan tot de instelling van een eigen autonoom bureau, Conisa-Bureau, dat geves- tigd is te Breda, Seeligsingel 7, en tot Directeur waarvan is benoemd de heer C. A. van Ginneke. Het Conisa-Bureau beoogt de doelstelling van het Comite te ver- wezenlijken door contact bp te ne- men met de Besturen. Leraren en Onderwijzers der diverse Katho lieke onderwijs-instellingen. ten- einde, gesteund door hun belang stelling en medewerking, voor elke school afzonderlijk de weg te bepa- len, langs welke het bureau zich op de meest efficiente wijze kan rich- ten tot de leerlingen Het Comite stelt zich voor, door tussenkomst van de Directeur van het Conisa-Bureau, met de hoofden der onderscheidene onderwijsinstel- lingen te organlseren: 1. lezingen over sociale, culturele, economische, staatkundige en mis- siologische aspecten van Overzee voor de daarvoor in aanmerking komende® scholen en klassen; 2. eenvoudige causerieen voor de daarvoor in aanmerking komende scholen en klassen; t 3 het vertonen van films <met daa'raan verbonden explicatie; 4. het bezoek van de reizende ten- toonstelling TISNA (Tentoonstel- ling Indonesie, Suriname, Neder landse Antillen); 5. direct contact van de Neder- laryise Jeugd met de Jeugd van Overzee brief wisseling, school- adoptie, enz.) Bij de totalisator kan niet op cre- diet worden gewed, terwijl, slechts gelimiteerde bedragen kunnen wor den ingezet. Een en ander vormt belang. goals de paardensport de veefokkerij dient. De windhonden- rennen kunnen door hun beperkte omvang in Nederland wel geheel buiten beschouwing blpven. De ministers hebben kennis geno- men van de geruchten. dat door het medespelen in z.g. voetbalpools ijiil- lioenen guldens onze grenzen over- gaan. Zij kunnen de juistheid van deze geruchten op dit moment r.och bevestigen, noch ontkennen. Zij hebben inmiddels de aandacht van hun ambtgenget van Financien op deze geruchten gevestigd. Van de uitslag van een door deze in te stellen onderzoek zal afhangen, of en zo ja. welke maatregeien moeten worden genomen. lijkheid tot het verkrijgen van col lectieve paspoorten by de Commis- sarissen van de Koningin en de Burgemeesters bleef echter voorlo- pig bestaan. Ofschoon deze paspoor ten oorspronkelpk slechts bedoeld waren voor het maken van tochten in verenigingsverban'd en voor een cultureel doel, is langzamerhand stilzwijgend de toestand ontstaan, dat zij ook werden uitgegeven voor het maken van plezierritten meer in het algemeen. Op grond van gegevens, welke de laatste tijd bekend zijn geworden, is vastgesteld dat de bovenbedoelde misbruiken leiden tot een zodanige afwijking tussen de officiele en de zwarte koersverhouding Gulden Belgische Franc, dat daaruit ernsti- ge economische nadelen voor Ne derland voortvloeien. Gezien de omvang, welke de benadeling van de Nederlandse deviezenpositie op deze wijze ondervindt, heeft de re gering besloten, weder tot de oor- spronkelpke regeling voor de uit- gifte van collectieve paspoorten te- rug te keren en het verlenen daar- van voor plezierritten derhalve niet langer toe te staan. Slechts ingeval een Nederlandse Touringcarondef- nemer een reciprociteitsovereen- komst met een Belgische of Luxem- burgse Touringcarondernemer heeft gesloten, welke de goedkeuring van de Nederlandse Bank N.V. heeft verworven. zal hierop een uitzon- dering worden gemaakt. Het mag niet uit het oog worden verloren; dat de frauduleuze door- kruising van het officiele betalings- verkeer met Belgie de grootste hin- derpaal vormt voor de verwezenlij- king van de plannen. die door de regeringen der Benelux-landen worden nagestreefd UIT DE KERMIS HET AVONTUUR Frank Johnson, een 35-jarige ingenieur in ,Ashby viel Maandag juist voor personen met kleine in- k<!kende ^eep" Frank komens een belemmering om te - grote bedr.agen te verspelen, of om belangrijke bedragen te verkrijgen zonder daarvoor te werken. Wat betreft de windhondenrennen en de voetbalpools stellen de mi nisters zich op het standpunt. dat voor de invoering van de voorge- stelde totalisator argumenten plei- ten, die ten aanzien van voetbal pools e.d. ten enenmale niet gelden. De voetbalsoort flopeert ook zon der pool en dient geen economisch ging onder doch wist uit de hete brei te klauteren en is nu in het ziekenhuis herstel- lende van z'n brand, wonden. HART-REPARATIE Dr. Gordon Murray, specialist uit Toronto, heeft de 12-jarige Billy Logan van een zekere dood gered. Bill had 'n gat in z'n hart en zou niet lang meer leven. Dr. Mur ray nam een stukje spier uit Bill's dij en naaide het met 4 ste- ken op het gat in het hart. Bill geniet nu in een uitstekende ge. zondheid van een va- cantie aan het Ontario- meer. ONBLUSBAAR Een brand, die 5 jaar geleden in het Duitse Essen door Engelse luchtaanvallen ontstond brandt nog steeds on- dergronds. KERMIS ACHTIGE CORRESPOND ENTIE De heer J. S. te A.: Conservatieven zijn diegenen, die denken, dat Grootvader altijd geiyk heeft en libera- len die mensen, die deriken, dat een bad per week nauwelijks voldoende is. Hppende u voldoen de voor 7 Juli a.s. te hebben ingelicht, hoog- achtend, SPULBAAS ZATERDAG 26 JUNI HILVERSUM II 7.15 Marie ter ere; 7.45 Morgen- gebed, 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw, 9.35 Londens Philh or- kest; 10.15 T.T. races te Assen." 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Schoolradio, 12.15 T.T. races, 1245 Lunchconcert, 13.00 Katholiek nieuws, 14.00 Gevar. programma, 14,20 T.T.-races. 14.40 De Verenigde Westfriese Zangers, 15.15 Jonge kunstenaars stellen zich, voor, 15.55 Accordeon-muziek, 16.15 De schoonheid van het Gregoriaans, 16.45 T.T. races, 17.15 De^ Wigwam, 18.00 Gerard van de Woude, piano, 18.15 Journalistiek overzicht, 18.40 Spineuza. 19.15 Oude melodieen, 19.45 Zuid-Afrika. 20.12 De* getemde feeks. 20.12 Lichtbaken, 20.50 Klein orkest, 21.25 Pluvier knapt het op. 22.00 Europese orkesteh, 22.45 Avondoverdenking, 23.15 Avond- concert. HILVERSUM I 7.15 Ochtendgym.; 7.30 Gram.pl., 8.18 Orgelspel, 8.40 Lichte morgen- klanken, 9.15 Engelse symphonie- muziek, 10.20 Radio feuilleton, 10.50 Voor de arbeiders in de continu- badryveri. 12.15 Bekende marsen en walsen, 12.33 Kwartet Jan Cordu- wener, 13.30 Vaudeville-orkest; 14.15 Gevarieerd programma, 15.15 Radio Philh. orkest. 16.45 Het jeugd ■tadion orkest, 17.00 Nieuws van de olatenmarkt. 18.1'5 Nabeschouwing T.T.-races, 18.30 Voor de Neder- Ifhdse Strijdkrachten. 19.00 Ar- tistieke staalkaart. 19.30 „Goede reis", 20.15 Alledaagse mensen, 21.30 Weense klanken. 22.00 Hoorspel. %2.30 The Ramblers, 23.15 Rustige avondklanken. Zoals gewooniyk was de scho- tel die Dinsdagmiddag aan de gemeenteraad van Wieringermeer werd voortgezet, uitstekend. toe- bereid. Een lyvig boekdeel gaf omstandig uitleg waarom het ene wel, doch het andere niet tot de delicatessen behoorde. Slechts een der achtb. heren zette zich niet rond de tafel. Het was de heer v. d. Molen die berlcht van verhindering had gezonden. Na het openingsgebed passeerden 15 ingekomen stukken de revue. Ze werden alien voor kennisgeving aangenomen. Nu Mej. Lindenbergh op haar verzoek per 30 April eervol is ont- slagen als ambtenaar van de Bur- gerlijke Stand op het hulpsecretarie te Wieringerwerf, dient in de be- staande behoefte te worden voor zien door wederom een onbezoldigd ambtenaar aan te stellen. Als zoda- nig benoemde de raad de heer J. A. Geritsen, adm. ambtenaar bij de afd. II van de dienst wederopbouw Wieringermeer. zetelend in het do- meinkantoor te Wieringerwerf waar genoemd hulpsecretarie is onderge. bracht. De tnstructie voor de gemeente- ontvanger werd gewijzigd in dien zin, dat hij nu maximaal f 20.000. in kas mag hebben. zynde het be- drag waarvoor een fraude verzeke. ring is aangegaan. Het incorporatie besluit voor Se- cretarissen. ontvangers en ambtena- ren. dat de raad eveneens z.h.st. goedkeurde. houdt in, xiat alle tij- delijke salarisverhoginfen. toesla- gen. met inbegrip van de 2Vz ver- hoging als gevolg van de verande- ringen in.de pensioenafdracht, 4 in een rond bedrag worden vastge- legd. De aftrek voor ongehuwden. vorige, maal reeds opgeheven met ingang .van 1 Jan. 1948. werd nu opgeheven met terugwerkende kracht van 1 Juli 1947. De betrok- ken ambtenaren zullen dus een ge heel jaar ongehuwden aftrek terug ontvangen. Democratlsch s.v.p. Het voorstel van B. en W. om aan de Vereniging voor Vreemde- lingenverkeer in de Wieringermeer een subsidie van f 150,toe te ken- nen vond genade in de ogen der heren raadsleden. Niet echter de voorwaarde, dat als tegenprestatie een lid van het gemeentebestuur in het V.V.V. bestuur wordt opgeno- men. De heer Addens noemde zoiets dictatoriaal, en vreesde dat V.V.V. daardoor haar eigen karakter zou verliezen.' De heer Zoodsma meende even eens dat geld geen recht op een be- stuurszetel mag vormen. Overigen? behield deze spreker zich het recht voor, om indien de gemeentefinan- cien minder rooskleurig worden, een voorstel tot intrekking van deze subsidie in te dienen. Volgehs voorzitter behoefde de raad dit niet zo op te vatten. In de statuten van V.V.V. is reeds vast- gelegd. dat een lid van het ge meentebestuur daarin zitting neemt Hierop was de heer Addens com- mentaar: „Maar vragen en opdrin- gen is twee". Overigens hoopte laatstgenoemde spreker, dat V.V.V. nu ook meer als gastvrouwe zou optreden. instede van Gemeentebesuur of Domeinbe- heer. De heer Loggers stelde daar te genover, dat de, taken van V.V.V. en gemeente, dan wel domeinbe- stuur, heel verschillend waren. VVV trekt hier alleen de mensen heen,. dus bemiddelt. Maar verschillende gasten stellen het op prijs officieel door het gemeentebestuur ontvan gen te worden, en indien mogelijk, wordt aan deze wens voldaan. Zo zal medio Sept. a.s. een gezelschap Engelse stedebouwkundigen de Wie ringermeer bezoeken, doch dat gaat buiten het VW om. Aangezien oyer het voorstel van de heer Ad dens de stemmen staakten werd het onderwerp aangehouden. Banken voor de ULO school. B. en W. stelden voor om mede werking te verlenen aan het bestuur van de bijzondere neutrale school voor uitgebreid onderwijs, tot het aankopen Van banken, om eerlang de vrijgekomen lagere school te Wieringerwerf van meubilair te voorzien. (Dus ter vervanging van hetgeen door de inundatie verloren ging). De heer de Bruijne wilde weten hoe het met de schadeuitkering zat. Hieromtrent wist Burgemeester niets. Wel is hiervoor een wetsont werp geweest, doch dat is nadien weer ingetrokken. Goedgekeurd. i Virulente debatten. De Wieringermeer wil zyn, en is inderdaad ook reeds in aanzieniyke mate geworden, tot een gebied, waar de teelt van hoogwaardig aardappel pootgoed van evident be. lang is. Maar de ernstigste belagers van gezond pootgoed vormen de velerlei aardappel viri-ziekten waar- tegen tot dusver geen andere be. strijdingsmogelijkheid is gevonden, dan het vernietigen van de aange- taste planten. Het ligt dus stellig op de weg van het gemeentebestuur met de .Jer beschikking staande middelen uitbreiding van deze ziekten tegen te gaan. Vandaar dat een degelijke aardappelenteelt-verordening werd samengesteld, naar het model van Anna Paulowna. Hierbij is men uit- gegaan van de stelregel, dat opge- treden moet worden tegen zieke rercelen, die een bedreiging voor 'en buurperceel vormen. Volgens ieze verordening nu moeten alle ieke planten uit de percelen wor- len verwijderd, naar genoegen van 'ontroleurs der gemeenten en NAK (opzuiveren). Is de eigenaar niet tenegen dit eigener beweging te doen. dan zal dit door de contro- lerende instanties, doch op kosten i van de eigenaar worden gedaan. Hieronder vallen alle aardappelver. bouwers, dus ook de volkstuinders. Schadevergoeding wegens opzuive ren zal niet worden gegeven. De rassen: Lichte rode ster, Lich: te Industrie, Triumph, Zeeuwse Blauwe, Zeeuwse Bonte, Opperdoe- zer Ronde, Bloemgraafje. Belle de Fontanay en Bohm's Allerfriiheste Geloe mogen niet meer verbouwd worden. De vroege en middelvroe- ge soorten moeten voor 18 Juni en de overige soorten voor 3 Juli op- gezuiverd zyn enbHjven. De heer Breebaart maakte be- zwaar tegen het verbouwen van klasse C, doch de meerderheid van de raad wilde de consumptictelers hun kans niet ontnemen. Op voorstel van de heer v. «Dam zal iedere ingezetene in het bezit gesteld worden van een exemplaar der verordening, aangevuld met een opsomming van de sancties. Onverminderd de op te leggen boete blijft de plicht tot opzbive- ren bestaan, ook voor volkstuin ders. Enkele raadsleden vreesden echter, dat deze mensen hier door in de klem geraken, omdat ze zo moeiiyk goedgekeurd pootgoed kunnen krijgen. Wethouder Giesen meende evenwel, dat zij het nu vroeg genoeg weten, en dus tijdig pootgoed kunnen bestellen. Overi gens zullen B. W. ten aanzien van volkstuinders die geen gevaar voor hun omgeving vormen, cle- mentie betrachten. Vermakeiykheidsbelasting. Overeenkomstig de richtiynen van hogerhand, is een regeling voor de vermakelijkheidsbelasting ontworpen, die vrywel in alle ge- vallen voorziet. Voor tentoonstellingen voor land- en tuinbouw of nijverheid, zen- dingsmissie of jeugdarbeid, drank- bestrijding. wetenschap en kunst wordt vrystelling verleend. Onder deze vrijstelling vallen voorts ook voordrachten van godsdienstig we- tenschappelijk, staatkundig of so- ciaal karakter, opvoedkundige film, toneelvoorstellingen waarvan de opbrengst geheel ten goede komt. aan weldadige instellingen, of die een huiselijk karakter dragdn, en danslessen, die uitsluitend die nen voor het onderwys in dansen. Van films zal 35 pet. worden ge- heven, indien een deel der rolpren- ten bestaat uit zgn. culturele films Voor bals en sport-evenementen met overwegend sensationeel ka rakter wordt 50 pet. geheven. Werd goedgekeurd. De steen des aanstoots. Nog altijd is het uitbreidingsplan niet klaar. Voorzitter durfde zelfs niet te zeggen of het spoedig klaar zou kunnen komen. Wel wist hy dat er aan wordt gewerkt. (Hoe bestaat het!) Maar in elk geval dreigt de termijn waarvoor het raadsbesluit gold, dat een plan van uitbreiding in voorbereiding was, te verstrijken. Teneinde by voortdu- ring-ongewenste bouwaanvragen te kunnen tegengaan besloot de raad dit opnieuw, ook al meende de heer Addens, dat het beter was dit niet te doen. Zijns inziens bestond er meer kans, dat het uitbreidings. plan gauw gereed komt, wanneer er iets vastloopt dan wanpeer alles maar yan een leien dakje blijft gaan. Na de toelagen voor de ambtena ren van de Burgerlijke Stand nog te hebben ..geincorporeerd" ging de i raad in comite. TONNE MA C,E - Fabrikanten .van KING-pepermunt en andere kwaliteitsartikelen SNEEK Generaal-majoor dr. W. Huender, die bestemd is te worden tot gou- verneur-generaal van Suriname, is in 1900 te Amsterdam geboren. In 1938 werd hij benoemd tot consul- generaal te Manilla. Toen de oorlog met Japan uitbrak werd hij door de Japanners gei'nterneerd. doch later uitgewisseld, zodat hij naar Londen kon gaan. waar hij in Mei 1943 chef werd van het bureau na- oorlogse vraagstukken van het mi- nisterie van Buitenlandse Zaken te Londen. In Augustus 1945 werd hij chef van de directie Duitsland van het ministerie van Buitenlandse Za ken en in Juli 1946 chef van de Ned. militaire missie bij de geallieerde bestuursraad,' welke functie hy thans nog bekleedt. V66r zijn loopbaan bij het depar- tement van Buitenlandse Zaken be- klpedde dr. Huender functies bij het binnenlands bestuur in Ned.-Indie. Hij heeft vele wetenschappelijke werken het licht. doen zien. o.a. een overzicht van de economische toestand der i nheemse bevolking van Java en Madoera, over welk onderwerp hij in 1921 zijn disserta- tie schreef. In verband met de op 26 Juni a.s. tehouden TT-races wordt er de aandacht op gevestigd, dat het in- gevolge de Wet autovervoer perso nen verboden is personen in vracht. en bestelauto's te vervoeren, tenzij de vereiste vergunningen daarvoor zijn verleend. B- eventueel consta- teren van dit strafbare feit zal de passagiers. door de politie belet worden de reis op deze wyze voort te zetten. (Van onze parlementaire redacteur) Minister van den Brink heeft in de Eerste Kamer over de mijnin- dustrie in Limburg gesproken. O.m. heeft de minister bekend gemaakt. dat er per 1 Juli a.s. een voorlopige regeling kan worden verwacht, om een oplossing te vinden voor het probleem dat mijnen een te lage vergoeding ontvangen voor hun product. In verband daarmede za! ook de kwestie van het beheer, dat na de bevrijding over staats-. zo- wel als particuliere mijnen is inge- voerd, nader worden bezien. De minister heeft tot grote vreug- de van d? voorstanders van de pu- bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie de bevoegdheden van de Mijnindu- strieraad nogmaals duidelijk vastge- legd. Deze kunnen tharfs ook ar- beidsvoorwaarden omvatten. De M.I.R. is het orgaan. waarin werk- gevers en -nemers elkaar in onder- ling overleg ontmoeten. Aan de goede stemming in de M.I.R. heeft het de laatste tijd weleens ontbro- ken. De minister zag hidrin een normaal verschiinsel in het groei- proces der medezeggingschap in de bedrijven. al keurt hij de houding van werknemers, die het niet eens zijn met besluiten van het orgaan. waarin zy zelf zitting hebben, niet goed. Namens de katholieke fractie heeft ir Wijffels scherp gereageerd op de wijze waarop de P.v.d.A. in de mijnstreek verkiezingspropagan- da voert onder het motto ..Naar na- tionalisatie van de mynen". Ook de minister meent, dat nationalisatte nog niet aan de orde is. Eerst moet het oordeel van de staatscommissie die deze kwestie bestudeert, worden afgewacht. Het grote doel van de publiek- rechtelijke bedrijfsorganisatie het uit de weg werken van de klasse- strijd is door ir Wijffels nog eens duidelijk naar voren gebracht. De minister heeft zich daarby aange- sloten toen hij sprak over het jaag systeem, dat in de crisisjaren 1933/ 1936 is ontstaan. toen ook dfe in- dust»e werd opgejaagd in een moordencfe internationale concur- rentie. Nooit is het echter een be- wust gevolgd systeem geweest. Dat de arbeiders worden opgejaagcj, en dat er roofbouw op hun arbeids- kracht wordt gepleegd. mag nooit meer voorkomen. Daartegen heeft de regering te waken. Men moet echter niet vergeten. dat wy onze krachten tot het uiterste moeten inspannen. De minister noemde in dit verband het Marshall-plan en de verwachtingen 'die men in Amerika van Europa heeft. 63. Dat gaf een hele constematie -r- en voor de kykers wat variatie. Zyn maat zei: Jan Klaassen, je bent een slome, dat is in het kaas- dragersgilde nog nooit voorgekomen. Daar kwam de kaasvader al aangerend; die zei, wat ben jy nou voor een vent. Je kunt niet eens een kaasberry dragen; r jij zult voor het kaas- dragersexamen nooit slagen. Je bezorgt ons een leelijke strop, zoek gauw die rollende ka- zen op! Olreit. zeLJan Klaassen, geef^me nou maar geen standje doch help me liever een handje.—Alle toeristen waren schter de kazen aangehold, die alle kanten uit, over het plein waren gerold; en zij kwamen er mee bij de berry aan, waar Jan Klaassen intussen weer op was gestaan. En terwijl de kaasvader con: troleerde, of er geen kaasje aan de tachtig mankeerde, werden ze weer netjes op de berry gezet. Toen zei hy, vooruit Jan Klaassen, nou beter opgelet. Ik yil het. n°8 e^n keer met je proberen. Alstublieft op zij, dames ep heren! En weer sjokte Jan Klaassen met de zware vracht, die hy nu zonder ongelukken in het Waaggebouw bracht. Zy zetten de voile ber ry op de weegschaal neer en gingen toen met een lege voor de tweede keer een vrachtje van tachtig kazen halen; want er staan er al- tyd -twee tegelij^ op de schalen. En ook dit- maal bracht hij het er zonder ongelukken af terwijl hij sjokte op de bekende sukkeldhaf. Het bleek, dat het niet zo heel moeiiyk was, als je maar liep met wat rhythme in een drib- tfelpas.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4