L Groei van de Sovjet-luchtmacht DWAZE ANNE Mfit de opbouw van het nieuwe leger is een enorm stuk werk verzet ITALIAANSE OPERA KOMT NAAR ONS LAND De Noordoostpolder vernielf het achterlond wPj Minister Fievez geeft zijn mening over actuele kwesties Populair figuur en gevierd spreker TOUR DE FRANCE Driemaal zo sterk als de Amerikaanse, maar niet bij benadering vast te stellen Heeft de regering geld te veel? Voor het eerst sinds tien jaar Landerijen verdrogen en boerderijen scheuren in De Christelijke Palestijnse militie Krachtige houding is de beste NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdog 29 Juni 1948 i PAG. 3 Luit. kol. Fievez is bou- wer van onze nieuwe krijgsmacht. Heel Neder- land ziet hem straks gaar- ne aan .Oorlog" terug. m m m m m m m m m m m m m m m m m m m m m m m m m m m m m m m Morgen, Woensdag 30 Juni, neemt het grootste wielergebeuren op de weg weer een aanvang. De Tour, die sinds het overlijden van zijn grote promotor en als gevolg van velerlei moeilijkheden met renners en organisaties wel enige veren heeft moeten laten, blijft toch altijd nog het wielerfestijn bij uitstek voor hen, die de prestaties der championnisrmi weten te waarderen. Twee jonge Nederlandse chemici, dr. J. van der Vliet uit Weesp en dr. W. Stevens uit Groningen, zijn er in geslaagd op het labo- ratorium van de N.V. Philips van Houten te Weesp het pre- vitamine van vitamine d3 te bereiden. Ter voorkoming van Engelse ziekte zal men nu voortaan de kinderen het vitamine in een andere vorm kunnen toedienen dan als de weinig beminde levertraan. Ook de gevreesde beenzwakte bij kuikens vindt in dit vitamine een bestrijdingsmiddel. Dr. W. Stevens Ginks) en dr. J. van der Vliet in het laboratorium. Churchill Mr. Earl Warren, de Republi- keinse gouverneur van Califor nie, is met algemene stemmen aangewezen als candidaat voor het vice-presidentschap van de Ver. Staten. FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN i (Eigen reportage) ER IS DE LAATSTE TIJD door enkele publicaties de indruk ge- wekt, dat Europa ook in een volgende oorlog wel weer het kind van de rekening zal worden. Er zou, althans in eerste aanleg, geen voldoende mogelijkheid zi)n om zich afdoende te verdedigen met als onvermijdelijk gevolg: Opnieuw bezetting en eerst bevrijding na longer terniijn. Lult-koL Fievez, onze huidige minister van oorleg en militair specialist op de lijst van de Ka* tholieke Volkspartij, deelt deze opvatting echter geenszins. Hi) stelt hier tegenover, dat het Pact van Brussel honderd millioen Europecmen bundelde, waarbij nog mag worden aangenomen, dat enige uitbreiding zeker niet onwaarschijnlijk is. Wanneer men hier grotere aan- tallen van een eventuele aggressor tegenover zet, dan moet hierbij toch minstens de vraag worden ge- steld of de aanvaller ook in de praktijk van een dergelijk totaal wel de voile profijt zou kunnen trekken. Hulp van Amerika blijft echter onontbeerlijk.Deze hulp is toegezegd, doch hier gelden de- zelfde voorwaarden als ten aan zien van het Marshall-plan: Wij zullen geholpen worden naar de mate waarin wij ons zelf helpen. Deze voorwaarde aldus luit. kol. Fi6vez, eist dus op de eerste plaats van "Europa zelf de uiterste krachts- inspanning. De minister toonde zich in het onderhoud, dat wij met hem moch- ten hebben, zeer voldaan oker de huidife geest in het leger. Mocht het voo? de oorlog vaak zo zijn, dat men onder de dienstplichtigen een Jan Saliegeest aantrof, thans is deze geest fris, enthousiast en de tentoon gespreide spirit is een ver- kwikking. Bij de eerste lichtingen dacht fnen dit nog als een reactie te moeten onderkennen op de bezettingsja- ren, maar deze verbetering blijkt zich zelfs in stijgende lijn voort te zetten. 1946 was beter en 1947 nog beter. Wel blijft er enige tegen- stribbeling in de periode, die aan de inlijving vooraf gaat, doch de minister acht dit zeer wel ver- klaarbaar. Hier speelt de invloed van de ouders, die de noodzaak van weerbaarheid vaak zelf minder sterk hebben aangevoeld, de be- hoefte aan arbeidskrachten en de inderdaad niet prettige gedachte voor de man zelf om zijn toch ai door de bezetting onderbroken op- leiding nogmaals enkele jaren te moeten uitstellen, ook een rol. De Nationale Reserve Ten aanzien van de te vormen Nationale Reserve zegt de bewinds- man zich nooit te hebben voorge- steld, dat de eerste oproep reeds direct grote aantallen zqu aantrek- ken. De nieuwe vorm moet ver klaard en gepropageerd worden en dit heeft enige tijd nodlg. Wel is 't echter noodzakelijk te bedenken, dat de ervaring waaruit wij een les wilden trekken een plotseling-op- tredende situatie was, zodat dus ook de vorming van de Nationale Reserve geen al te lange tijd van voorbereiding mag vergen, wil zij tenminste aan het gestelde doel kunnen beantwoorden. Wanneer de minister, op ons ver- zoek, de opbouw van het nieuwe leger nog eens in korte trekken de revue laat passeren, dan dringt zich wel zeer sterk de overtuiging op. dat in de afgelopen drie jaar een enorm stuk werk is verzet. Er was niets meer en ons nieuwe leger moest letterlijk uit de grond wor den gestampt. Begonnen met vrij- willigers, kon eerst later de dienst- plicht worden ingevoerd, zij het met afwijkehde noodmaatregelen. Inmiddels zijn door middel van een vernieuwde dienstplicht al deze noodmaatregelen weer in normale wettelijke banen geleid. Het nieuwe leger De basisorganisatie werd ver- nieuwd: De generale staf geeft de algemene leiding en zorgt thans voor de organisatie en de opleiding, de kwartiermeester-generaal voor de materiele verzorging, de adju- dant-generaal voor alle personele aangelegenheden. De inlijving kreeg een moderne vorm, in welks kader keuring, testen enz. aan de nieuwe ontwikkeling werden' aangepast. Ook voor de geestelijke verzorging zijn gans andere madtstaven gaan gelden. Zag men hier vroeger uit- sluitend een taak voor de Kerken, zodat de aangewezen leger-geeste- lijken hun arbeid over een zeer groot terrein moesten uitstrekken, thans hebben alle onderdelen hun eigen geestelijke verzorgers, die volledig in de troep leven. De ma teriele verzorging baarde vanzelf- sprekend eveneens vele moeilijkhe- den. Iedere soldaat heeft bijv. een uniform nodig, vroeger was er vol- op voorraad, maar nu moest vooral de eerste tijd. elke aflevering van de fabriek direct benut worden. Daarnaast is het leger veel tech- nischer geworden, er is een grote hoeveelheid van allerlei soort ma- teriaal en dit vergde weer de op- richting van tal van reparatiewerk- plaatsen. Voor taak berekend De politieke situatie noodzaakte om de vruchten van deze inspan- ning ten voile voor de taken in Indonesie te bestemmen. Ook alle beschikbare materiaal werd over- zee gezonden. De bewindsman ge- tuigt thans met gerechtvaardigde voldoening, dat het aldus gevorm- de leger volkomen voor zijn taak berekend bleek te zijn. Als gevolg hiervan kon onderwijl nog" geen aandacht worden besteed aan de vorming van een leger, dat in het kader van de Europese sa- menwerking zou kunnen optreden. Dat is de grote taak, die thans voor ons ligt. Wanneer de minister reeds meermalen in de Kamers heeft moeten betogen, dat ten aanzien van dit leger de plannen noodza- kelijkerwijze nog vrij vaag moeten zijn omdat men immers de militai- re bundeling niet kende waarin dit leger zou moeten passen, thans kan de bewindsman verklaren, dat als gevolg van de jongste besprekingen die taak zich spoedig duidelijker zal aftekenen. Hechte band Er heeft altijd een zeer hechte band bestaan tussen het katholieke kiezersvolk en de eigen ministers. Na de oorlog is er nog niet die vertrouwdheid van vroeger. Was 't tot dan toe altijd zo geweest, dat de belangstelling van ons volks- deel met deze politieke figuren mee groeide, nu kwam het voor de politieke personen te staan, die ineens op de hoogste sport ver- schenen. Peze leemte gaat zich nu langzamerhand vullen en ten aan zien van de luit. kol. Fievez kan in elk geval reeds gezegd worden, dat hij bezig is in onze rijen een po- pulaire figuur te worden. Vooral op de bijeenkomsten van het jonge deel der partij is hij een gevierd spreker. In het algemeen mag van de hui dige minister van oorlog gezegd worden, dat hij ongetwijfeld een van de meest succesvolle figuren in het kabinet Beel is. Boven de politieke tegenstellingen leeft een algemene waardering voor zijn persoon en zijn werk. Deze mili tair is zeer zeker geen „houw- degen", maar hij weet de sabel verrassend juist te toucheren, wanneer dit tijdens de debatten nodig is. Hij spreldt de meest itnponerende eigenschappen van de burger ten toon, maar onder- wijl blijft er iedereen zeker van, dat deze man een militair van professie is en dat hij „het vak In zjjn vingers" heeft. 35E TOUR DE FRANCE ENGELAND toilet Roubo DUrfSLAND Narrtes Borde Loordes SPANJE CARTO-4856 I 1€ ETAPPE. 30 JUNI 234 KM. 2E i JUti - 254 KM 3E 2 252 KM 4E 3 170 KM 5E 4 250 KM 6E 5 - 243 KM 7E 7 220 KM 8€ m 8 258 KM 9£ K> 246 KM 10E 11 246 KM he 12 - 248 KM 12E 13 166 KM 13E >5 271 KM ME \6 - 260 KM. 15E 18 - 234 KM. 16E 19 231 KM 17E 21 120 KM 18E 22 190 KM 19E 23 249 KM 20E 24 220 KM 21E m 25 285 KM. TOTAAL 4857 KM. Straatsbur^// Mutt*ouse/| ZWITSERL JAix-Les-Boim Toulouse Briancon anne Montpellier Een hevige aardbeving heeft Maandag het eiland Oaha van de Hawaii-groep geteisterd. Tot dusver zijn nog geen berichten over ver- woestingen bekend. (Van onze luchtvaartmedewerker) VOOR DE TALRIJKE buitenlandse luchtvaartexperts is de gi- gantische 1 Mei-parade te Moskou, welke door de Russen altijd Is gebruikt om hun geweldige afweer naar buiten te de- monstreren, een grote teleurstelling geworden. Slechts een kleine groep jachtvliegtuigen, welke onder commando stond van de zoon van Stalin, daverde boven de militaire show op het Rode Plein. Wat men eigenlijk had willen zien, bleef op bevel van Stalin verborgen achter het ondoordringbare ijzeren gordijn. Want niet de show op de begone grond interesseerde de door de buitenlandse regeringen ui\jezonden waamemers. Punt I was de Sovjet-luchtmacht, waarover reeds zoveel geschreven was, maar waarbij men veelal door het geheimzinnig stilzwijgen der Russen zijn gegevens op gissingen heeft moeten baseren. In een toekomstige oorlog zal de uiteindelijke beslissing afhangen van het luchtmacht-potentieel. Dit is een vaststaand feit, dat men niet kan ontlopen door te beweren, dat het zo'n vaart niet zal lopen, Im- !'dat noch Amerika noch Rusland bij lange na gereed zijn om een derge lijke uitputtende strijd te voererj, Immers klaar voor een oorlog is nog nooit een land geweest....! Intussen verwachten de lucht vaartexperts, dat de Sowjet-lucht- macht de betiteling rode lueht- macht wordt niet meer gebruikt op de 3de Augustus, de dag der Sowjet-Luchtvaart, wat meer van zijn huidig vliegmateriaal zal laten zien. Wat weet men echter zonder nog iets van belang te hebben gezien van de kracht der Sovjet-luchtstrijd- krachten? Het aantal toestellen in de eerste linie, dus volkomen gevechtsklaar, wordt geschat op 40.000 toestellen. Het aantal'manschappen bij deze vloot ligt tussen de 600.000 en 700.000 man, bijna het dubbele van het aan tal, dat op het ogenblik de Ameri kaanse luchtmacht onder de wape- nen heeft, te weten 359.000 man- schappen. Het getal vliegtuigen, dat .de ganse Sovjet-luchtmacht omvat, durft men zelfs bij benadering niet vast te stellen. Wel heeft Stuart Symington, de secretaris bij het Amerikaanse luchtvaart-departe- ment, onlangs verklaard, dat Rus land op het ogenblik in een versneld tempo bezig is met het bouwen en construeren van vliegtuigen. De be- doeling volgens Stuart Symington is, om op de duur twaalf maal zo veel vliegtuigen als Amerika te be- zftten. Courtenay Edwards, luchtvaart medewerker aan de „Daily Mail", schreef enkele dagen geleden, dat men in Engeland en Amerika ver- ontrust is door de groeiende kracht van de Russische luchtmacht, voor al wat de bouw van straalvliegtui- gen betreft. Na inzage te hebben gekregen van de daartoe strekkende documenten, kwam Edwards tot deze minder aangename conclusie, dat deze ge-> weldige kracht-ontplooii'ng der -Rus. •sen, welke onnoemelijk zware of fers vergen, slechts ten doel heeft het sterkste en grootste luchtwapen ter wereld te creeren. Zij zijn hard op weg dit te bereiken, want met hun 40.000 machines in de eerste lijn overtreffen zij, volgens een mede- deling van Generaal Spaatz, bevel- hebber der US Air Forces, driemaal het aantal van Amerika. Ontwikkeling straalvliegtuig. Natuurlijk spelen ook de jet-pro pelled vliegtuigen bij de bouw van de Russische luchtmacht een voor- -name, zo niet de voornaamste rol. Het aantal, dat Rusland op het ogen blik aan straalvliegtuigen bezit, wordt geschat op 5000. Daarvan zijn er verschillende machines, welke 'n getrouwe copy zijn van de Ameri kaanse en Britse jet-toestellen. Evenals de Japanners zijn de Rus. sen zeer knappe copy'isten. Zij heb ben bij voorbeeld een jet-jachttoe- stel geconstrueerd, dat een getrouwe nabootsing is van de Amerikaanse Thunder jet. Een geheel eigen ontwerp is ech ter de MIG-9 de Russen hebben een eigen codering voor hun ma chines welke edn snelheid van ruim 1100 KM kan behalen. Het toe- stel is groter dan de bekende Britse Gloster Meteor en heeft twee straal- motoren aan elke zijde van de romp. Een ander type is de YAK 15, een eenpersoons-verkenner, dat bijna 1000 KM per uur kan vliegen. Er staat nog een derde type op stapel, waarvan men echter alleen weet dat de snelheid tussen de 1000 en 1100 KM ligt. Britten geschrokken. Bij de zwaardere toestellen zijn de Russen voor de dag gekomen met een met vier straalmotoren uit- geruste bommenwerper, waarvan de Britse luchtvaart-experts nogal zijn geschrokken. Het toestel is ontwor- pen door de bekende Russische con- structeur Sergei Ilyuschin, 54 jaar oud. Als zoon van een arme boer in het Vologda-district, heeft hij zichzelf een carridre gemaakt in de luchtvaart, militair en civiel. Zijn creaties worden aangeduid met de kenletters IL, zoals andere toestel len worden genogmd naar de vlieg- tuigbouwers Sergei Lavechkin (LA), Nikolai Polikarpov (PO), Andreas Nikolaievitch Tupolev (TU), de va- der van de Sovjet luchtvaart, die destijds een een-motorige laagdek- ker ontwierp, waarmede de vliegers Gromov (thans Generaal) en Chkla- lov in een rpk over de Noordpool naar California vlogen, tot verwon- dering en schrik van de Amerika- nen, en Alexander Yakolev (YAK), luitenant-generaal en vice-commis- saris van de vliegtuigproductie. De bommenwerper van Ilyuschin heeft een kruissnelheid van 835 KM per uur, een actieradius van ongev. 2700 KM en kan op zijn vlucht twee ton bommen meenemen. Dit type en een een-persoons" jet-experiment- toestel, dat sneller dan het geluid vliegt, hebben de Engelsen veront- rust. Want ondanks hun leidende positie,. aldus Coutenay Edwards in de „Daily Mail", in de ontwikke ling van de jet-motor, bezit Enge land tot op heden nog geen enkele straal-bommenwerper, terwijl de Russen reeds langer dan een jaar hun jet-propelled bommenwerpers produceren. En hoevele zijn dat er al niet....? De eind-conclusie over de Sovjet- Russische luchtmacht vat Edwards tenslotte als volgt samen: 1. Rusland bezit op het ogenblik reeds een be- duidend aantal met straalmotoren uitgeruste gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers; 2. De productie wordt tot een ijltempo opgevoerd; 3. Rusland heeft ongeveer twaalf verschillende vliegtuigtypen voor zijn gevechts-eskaders of uitsluitend voor experimenteel gehruik; 4. Be- halve met jets uitgeruste toestellen hebben de Russen ook een aantal raket-vliegtuigen. Geruststellende symptoom. Hoe onaangenaam deze nog vage gegevens over de kracht van het Sovjet-luchtwapen ook mogen zijn, er is nog een geruststellend symp toom, althans van de zijde van En geland en Amerika. Men erkent daar, aldus lezen wij in ..Vliegwe- reld", dat de ontwikkeling van de straalmotor op een dood punt is ge komen vanwege de brandstof, de JP-I genaamd. Van elke liter JP-I gaat nl. 3 liter goede smeerolie ver- loren en de olieproducenten voelen er dus niets voor om deze te fabri- ceren, omdat zij juist het meeste verdienem aan smeerolie. Met de- zelfde moeilijkheid, aldus redeneert men, hebben natuurlijk ook de Rus sen te kampen. Of hebben zij reeds een nieuwe goedkopere en betere brandstof ontdekt, welke zij evenals hun fabrieken angstvallig voor het njeuwsgierige Engelse en Ameri kaanse oog achter hun „ijzeren gor dijn" hebben verborgen „De Nieuwe Courant" schrijft: „De tijdens de bezetting door de Duitsers uit zijn ambt ontheven di- recteur-generaal van landbouw ir A. L. H. Roebroek is krachtens rechtsherstel in zijn ambt hersteld moeten worden. Na enige ..vergissingen" van mi- nisteriele zijde is de heer Roebroek herbenoemd tot directeur-generaal van de landbouw in alg. dienst, een op zichzelf reeds wonderlijke figuur, maar verklaarbaar, omdat bereids een ander in het ambt van ir Roe broek was benoemd en dus weer ontslagen had moeten worden. Prompt daarop is door de minis ter-president met ingang van 15 Maart aan de heer Roebroek eervol ontslag verleend krachtens art. 99 van het Ambtenarenreglement met benoud van de voile wedde. De regering besloot, aldus de mi nister-president in zijn antwoord van 28 Mei j.l. op de vragen van het Tweede Kamerlid van der Wey- den, ir Roebroek weder in een an dere passende overheidsfunctie aan te stellen. Hetgeen nog steeds is nagelaten. De heer Roebroek heeft een voor- treffelijke staat van dienst en op zijn beleid tijdens de- bezetting valt niets aan te merken. Dat de regering het toch niet ge- ringe salaris aan ir Roebroek blijft uitbetalen, zonder diensten van hem te vragen, zal ir Roebroek zeker niet bevredigen, maar evenmin de belastingbetalers, die er toch wel prijs op stellen, dat de belasting- penningen besteed worden en niet geschonken. Of heeft minister Mansholt geen werk voor ervaren hoofdambtena- ren?" Voor het eerst sinds tien Jaar krijgt Nederland bezoek van een Italiaans opera ensemble. Het is de .Compagnia d' Opera Italiana", waaraan o.m verschillende artis- ten van de opera te Milaan zijn verbonden, die op 1 Juli a.s. in Den Haag zal starten met een voorstelling van „De,Barbier van Sevilla" en gedurende de maand Juli verschillende plaatsen in ons land zal bezoeken. Kapelmeester is Gino Barsanti, die o.m. het Italiaans Opera-seizoen te Londen heeft gedirigeerd Speci- aal voor Nederland is geengageerd de jeugdige tenor Pietro Medici, een typische vertegenwoordiger van de echt-Italiaanse belcanto-school. Verder maken van het gezelschap deel uit: drieHeden van de Scala te Milaan. t.w. IWagda Piccarolo. Mar- cello Cortis en Gino Belloni. welk drietal van 27 Mei tot 8 Juni optrad in het Theatre des Champs Elysees te Parijs. Gino Belloni nam nog deel aan het Beethoven-festival te Bologna, waar onze landgenoot Paul van Kempen als kapelmeester optrad. Marcello Cortis werkte mee aan het Mozart-festival te Barce lona. De verdere medewerkers bij de opvoeringen van „De Barbier van Sevilla" zijn Dominico Voltan, Luigi Gardelli, die reeds vroeger hier te lande optrad bij de Italiaan- se opera, Tina Tolmi en Attilio Lo- mazzi_ Het gezelschap brengt een eigen orkest en eigen decors mee. Op 30 Juni a.s. arriveren zij in Den Haag. HET BLIIKT hoe longer hoe duidelijker, dat de Noordoostpolder voor de aangrenzende landerijen in Overijssel en Friesland zeer nadelige gevolgen heeft. Reeds direct na het droogvallen van het nieuwe land werden er, in overleg met het grote water- schap „De Zeven Grietenijen en Stad Sloten" maatregelen ge- troffen. Er werd o.a. een verbindingssloot met duiker, uitmonden- de in de Lemsterhaven, aangelegd. Dit is evenwel long niet vol doende gebleken. Nu het IJsselmeer niet meer tegen de kust tussen Vollenhoven en Lemmer golft, krijgen de landerijen in dit gebied een zo groot tekort aan water, dat ze waardeloes dreigen te worden, terwijl de indroging van de ejronden zelfs de boerderijen en andere gebouwen emstig bedreigt. dan ook schrikbarend Men vreest, dat vele stukken land) die, toen het IJsselmeer nog voor voldoende wa- tertoevoer zorgcje, zeer vruchtbaar waren, na verloop van enige jaren geheel waardeloos zullen worden. Niet alleen worden de boeren in deze omgeving ernstig getroffen door het waardeverlies van hun landerijen, maar dat ook hun boer derijen een groot gevaar lopen blijkt uit het steeds veelvuldiger voorko- men van scheuren in deze gebou wen. De oude boerderijen hebben het het zwaarste te verantwoorden en een van de oudsje boerderijen is dan ook al geheel in elkaar gezakt. Maar ook- de nieuwere boerderijen kunnen het op de duur niet bolwer- ken. Steeds weer worden de grote scheuren hersteld, maar nieuwe scheurvormingen treden al spoedig op. Gemalen en windmolens zijn dag en nachj in actie om de sloten van het getroffen gebied te vullen. De boeren uit deze omgeving hebben hun laatste hoop gericht op de overheid, opdat er voor hen een billijke regeling kan worden getrof fen. Er zijn, om deze moeilijkheden op te heffen, verschillende nieuwe maatregelen getroffen. Zo zetelt thans te Kuinre een speciaal bu reau dat van overheidswege is in- gesteld. Dit bureau zoekt naar mid- delen om de nadelige invloeden van de inpoldering op te heffen Van andere zijde wordt eveneens iets gedaan. Het Rijkskarteringsbureau van Prof. Edelman te Wageningen heeft bijvoorbeeld alle onderaardse watergangen in het gedupeerde ge bied in kaart gebracht Ook de aan de polder grenzende gemeenten zitten niet stil. Er is,een ..streekcommissie indrogende gron- den" opgericht, waarin vertegen- woordigers van diverse gemeenten zitting hebben. Terwijl de rijksdien- sten vooral bezig zijn met het zoe- ken naar middelen ter bestriding van de gevolgen van de inpoldering, is genoemde commissie in het ge- weer gekomen tegen de h. i. onhil- lijke toestand, dat de gedupeerden niet voor schadevergoeding in aan- merking komen De Zuiderzee-wet van 1918, welke wel voorziet in steun aan de gedupeerde vissers, houdt namelijk niet rekening met het indrogen van gronden. Boerderijen scheuren Dat het probleem dringend is, blijkt wel uit het feit, dat men op sommige plaatsen tot op bijna twee meter moet peilen, eer men het grondwater bereikt. De opbrengsten van de getroffen landerijen dalen (Speciale correspondentie). Rome (KNP) Iedere dag kwa- men te Rome bij de Delegatie voor de Wacht van het H. Land van over de gehele wereld 1000 a 1500 aan- meldingen binnen voor de Militie ter bescherming van de H. Plaatsen Het idee om deze a-politieke niet-' militaire en internationale militie op te richten. is uitgegaan van ge noemde wacht van het H- Land, welke reeds sinds zes eeuwen be- staat en is samengesteld uit Fran- ciscanen uit verscheidene landen onder het bestuur van de Custos van het H. Land, Pater Alberto Go- ri OFM. Een van onze Romeinse correspondenten vefnam bij de De legatie voor de Wacht v«n het H- Land het volgende: „De pers heeft de geest van deze kruistocht naar het H Land volkomen verkeerd voorgesteld. Sommige nleuwsbladen" hebben daarover merkwaardige bij- zonderheden medegedeeld. die evenWel volkomen ongegrond en zinloos zijn. Het is de bedoeling van de Franciscanen, die sinds eeu wen de bewakers van de H. Plaat sen zijn, om een kleine militie te vormen, een soort Palastijnse Garde welke tot taak zou hebben het H. Graf te bewaken alsmede de ver schillende christelijke heiligdom- men en gebouwen, zoals kloosters, »pelgrimstehuizen en ziekenhuizen. De Militie zou louter religieus en van symbolische aard zijn," Voorts deelde dezelfde woord- voerder onze correspondent mede, dat deze Investie aan de UNO is voorgelegd, aangezien talrijke chris- tenen de wens koesteren om de be- waking van de H. Plaatsen aan Christenen toevertrouwd te zien. Evenwel wordt dienaangaande geen beslissing verwacht alvorens de toekomstige status van de stad Jerusalem vast staat. Een memorandum, door de Wacht van het H. Land op 5 Juni j.l ge- stuurd aan het Pauselijk St'aats- secretariaat en de te Rome verblij- vendediplomatieke vertegenwoor- digers van alle christelijke naties, onderstreepte, dat deze militie „in het geheel geen politiek karakter en geen veroverings- of overheer- singsplannen heeft, evenmin als agressieve doelen of commerciele beweegredenen." De Militie zou echter bereid zijn, de gewonden.en zieken te verplegen en „mede te werken aan de doelmatige interna- tionalisatie van de H. Plaatsen." Churchill heeft op een verga- dering van de Conservatieve Par tij over de Berlijnse crisis gezegd: „De crisis in Berlijn is even em stig als die van Munchen in 1938. Wjj hopen van harte, dat de vre- de zal worden bewaard, maar we moeten thans alien geleerd heb ben, dat de veiligheid niet wordt vergroot door toe te geven aan dictators, of het nu een nazi of een communist is." Ik kan niet garanderen. aldus Churchill, dat zelfs eeh krachtige en resolute houding de gevaren zal afwenden. welke ons thans bedrei- gen. Doch ik ben er zeker van, dat een dergelijke houding niet slechts de beste is doch tevens de enige kans biedt een derde wereldoorlog te voorkomen. Wij zullen daarom de regering steunen in de houding. welke zij, met al haar toewijding voor de zaak van de vrede, gemeend heeft te moeten aannemerK Men heeft dikwijls gezegd, dat, wanneer Groot Brittannie op een bepaald moment zwak is. Europa in gevaar verkeert. Het is onze plicht te tonen. wat voor partijgeschil- len er ook mogen bestaan. dat wij wanneer het aankomt op* verzet tegen vreemde tyrannie een ver- eend volk zijn. Ik geloof nog steeds dat aldus de vrede bewaard zal kunnen worden. 14. Ze was er zo zeer van over- tuigd geweest, dat hij onmiddellijk zou toestemmen in haar voorstel, omdat hij uitdrukkelijk verklaard had, alles, wat in zijn vermogen lag, voor haar te willen doen. En heel die lange nachft door maakte ze telkens weer het besluit geen hulp van hem te aanvaarden, wat zijn beslissing ook wezen mocht. Maar toen bleek het verlangen, zich op haar vijandin te wreken, haar te machtig Als George er in toestemde, haar te helpen, dan zou ze zich vernede- ren en zijn bijstand aanvaarden. Ze kon het nu eenmaal niet alleen af Bovendien' geloofde ze, dat ze zelfs in staat zou zijn met George te trouwen, indien hij als voorwaarde stelde, dat ze in ruil voor zijn hulp, hem huwen zou. Allesalles wil- de ze doen, om schade en schande te brengen over het hoofd der valse d vrouw, die Pierre in de dood gedre- ven had. In haar hart wist Anne echter, dat George er de man niet naar was haar een dergelijke prijs voor zijn hulp te vragen. Hij was goed en oprecht. Als hij zijn hulp verleende, zou hij dat doen, zonder voorwaar den te stellen. Hij kwam op de gewone tijd. Zijn ogen waren gezwollen, alsof ook hij met goed geslapen had. Toch ston- den ze beslist; met de beslistheid van een man, die zijn weg duidelijk en omschreven afgepaald heeft Toen hij naast haar bed stond, keek hij glimlachend op haar neer ,;Ik ben besloten, je te helpen! Anne", verklaarde hij, „ik voel het nog wel als iets verkeerds, dat je die haat in je hart koestert, maar.. nu ja, ik heb je lief enals het )ou gelukkiger kan maken, dan je bent, dan- wil ik het voor je doen De winke1 van Back staat tot je be- schikking, zodra je in staat bent, hem over te nemen. En al het geld dat je nodig hebt, kun je mij vra gen." Haar ogen straalden, ze nam zijn hand en drukte die innig. „0, George, ik zal je daarvoor nooit dankbaar genoeg kunnen zijn Ik weet zeker, dat je er niet bij verliezen zult. Als ik de zaak maar eenmaal op poten heb, zal ik je al les dubbel en dwars terugbetalen, wat je er in gestoken hebt." Hij schudde het hoofd en zijn ogen vestigden zich ernstig op haar opgetogen gezichtje. ..Ik stel geen belang in dat geld", zei hij rustig. „Ik ben alleen be- zorgdom jou!" „Om mij? Waarom zou jij je over mij bezorgd maken?" Doch hij gaf daarop geen ant woord en wendde zich om, ten einde een pakje door hem meege- bracht, open te maken. „Ik heb wat te lezen voor je mee- gebracht," zei hij, haar de tijd- schriften aanbiedend. Plotseling schoten haar de tranen in de ogen. „Je bent veel te goed voor me, George," fluisterde ze met een snik. „Ik verdien het heus niet." Een week later verliet Anne het ziekenhuis en George kwam haar met zijn auto afhalen, om haar naar huis te brengen. ,.Bac is gesloten," zei hij. „Dat is Zaterdagavond gebeurd. Je kunt er dus in, zodra je met alles klaar bent." „Ik ben morgen klaar," ant- woordde Anne beslist. ..Maar weet je wel zeker. dat je weer helemaal in orde bent?" Hij keek haar vol bezorgdheid aan. ,.Toe, maak je niet al te druk. Je hebt tijd in overvloed." „Ik voel me best." zei ze en toen de -Wagen voor het huisje in de Sta- tionsstraat stopte sprong ze er uit en liep vlug naar binnen, als om te tonen. dat ze geheel hersteld was. Haar vader en stiefmoeder zaten op haar te wachten. De thee stond op tafel; er was ter ere van Anne's herstel en George's bezoek bijzon- dere zorg aan besteed. Anne kuste haar vader hartelijk en haar stief moeder ook. ..Heerlijk. weer thuis te zijn"' zei ze; maar er kwam een brok in haar keel, toen ze het portret van Pierre op de schoorsteen zag staan. Het was de vergroting van een kieje, door haarzelf eens gemaakt in de vorige zomer en Pierre stond er lachend en zorgeloos op. George Callon kwam de kamer binnen en zag tranen in haar ogen. Hij begreep de oorzaak er van. En een plotselinge woede stak in hem op tegen Claire Pitere, die zoveel ellende in het leven van deze een- voudige mensen gebracht had. Voor de eerste maal voelde hij werkelijk iets voor het verlangen van Anne, om zich op haar te wre ken. Juffrouw Hebler heette hem uit- bundig welkom. ,.Ga naast Anne zitten. George", zei ze met aandrang ,.en neem eens een stukje vlees bij je brood. Toe. man, snijd eens een paar flinke plakken voor hem af." Onder het eten vertelde Anne haar ouders van haar nieuwe plan nen. Vader Hebler staarde haar ver- bluft aan. ,.Jijwil jij werkelijk een concurrerende zaak tegenover Pri- t£re oprichten?" vroeg hij buiten adem. ..Ja. vader. George is eigenaar van die winkel en stelt die voor mij be- schikbaar." Juffrouw H£bler was er meer dan verrukt over. ..Maar George, wat edelmoedig is dat van je" riep ze uit. ,.Ik hoop dat Anne goed mag slagen. En er is geen enkele reden waarom dat niet zou gebeuren. We kunnen hier al jaren lang een tweede manufactu- renzaak gebruiken. De lui zijn 't nu beu, altijd naar Prit&re te moeten, die de prijzen zo hoog stelt, als ze zelf wil." fWordt ver.volgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3