Missionarissen voor verheidenst Europa! Suiker-industrie op Java zeerongunstig m DE NIEUWSTE AV0NTUREN VAN JAN KLAASSEN C FAANHOF Nederlands baan-kampioen Nederlanders zijn achterdochtig Hoofdcommissaris van Politie in Indie pleegde verraad Het levenswerk van Pater Haw In de geest van Ariens en Poppe Veel vernielingen en matige vooruitgang De Wimbledon- kampioenschappen Oudjes deden het best Belgische persstem over de Benelux Meer vrijheid in de economie De Nederlandse deelneming Toegetreden tot de Japanse Kempetai PAC. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 29 Juni 1948 DE INDISCHE OORLOGS- SCHULD AAN AUSTRALIE Overeenstemming in zicht Jhr. van Vredenburch naar Nederland LAWNTENNIS ALLE NEDERLANDERS THANS UITGESCHAKELD Bij de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland op de baan. over 50 km. zonder gangmaking voor amateurs, verreden in het Olympisch Stadion te Amsterdam, werd H. J. Faanhof uit Amsterdam winnaar in de tijd van 1 uur, 10 min„ 16. seconde. Faanhof gaat als eerste over de finish. De defensie-commissie Nuchter verkeer Niemeyer N.V. honderd jaar AAN DE OLYMPISCHE SPELEN Kardinaal van Roey naar de Congo Landwachter krijgt achttien jaar Rantsoenbonnen „C" ongeldig tjON-Ge,Tjotf(,ewat ZULLttJ WE-'T fJA DE. X9.P.R" dJi y„VMV aues IPAWJS HT-V Goed kedGe.cs/"! Het vliegongeluk in Leeuwarden GKRf?/? (Speciale K.N.P.-correspondentie) EEN UITERST BEPROEFD PIONIER in de strijd tegen de verhei- densing van de huidige wereld, de Duitse Pater Johannes Maria Haw, een persoonliike vriend van wijlen Mgr. Ariens, heeft ons biizonderheden willen verschaiien over zijn levens werk, waaronder een nieuwe door hem gestichte Congregatie van de H. Johannes de Doper te Leutesdori aan de Rijn. Deze Congregptie is een genootschap ter missionering van het zich ontredderende Avondland, dat zich steeds meer van Christus aikeert. Haar voorgeschiedenis wiist op enige belangrijke ver- bindingen met Nederland in het bijzonder, alsook met Vlaande- ren. Een en ander is nu eens 'n verheugend bericht uit Duitsland! Op Hemelvaartsdag -van dit jaar heeft mgr dr Franz Bornewasser, Aartsbisschop van Trier, op last van de H. Stoel de nieuwe, door pater Haw gestichte Congregatie der Missionarissen van de H. Johannes de Doper, op plechtige wijze offi- cieel erkend. Tezamen met de stich- ter legden de eerste paters en broe- ders de eeuwige geloften at. Sinds de stichting op Nederlands gebied van het Missiewerk van Steyl is dit de eerste priestercongregatie, in Duitsland zelf ontstaan. Zij stelt zich ten doel in de huidige gods- dienstige noodtoestand de aigemeen voorkomende geloofsafval tegen te gaan. Dit zullen de nieuwe missio narissen trachten door het scholen van de leken, opdat deze het Chris tendom zo intens mogelijk in het prive en openbare leven zullen ver- wezenlijken; door de uitbreiding van de eucharistische beweging; door de verspreiding van godsdien- stige geschriften en het stichten van tenuizen voor hen, die het godsdienstig en zedelijk houvast in het leven hebben verloren. Deze missionarissen willen in het Avondland, dus niet slechts in Duitsland alleen, een geestelijke ommekeer bewerken; door woord en geschrift zullen zij de ontstel- lende verheidensing pogen te ke- ren, die steeds dreigender vormen aanneemt en zich niet aan lands- grenzen houdt. De eveneens door pater Haw gestichte ..Johannesschwestem von Maria Konigin" zijn ook voortge- komen uit de Johannesbund, die in 1905 werd opgericht. Zij streven het zelfde doel na als de jonge priester congregatie .en werken reeds met goede resultaten in geheel Duitsland en voornamelijk in Berlijn en de Saksische diaspora. De banden met Nederland en Vlaanderen De Johannesbund van pater Haw arbeidt reeds sinds 30 jaar op voile kracht in de geest der katholieke actie. Aan dit lekenapostolaat kan in Duitsland iedere voorbeeldige katholiek meedoen op alle gebieden van het persoonlijke en openbare leven. De bemiddeling van mgr Ariens, een persoonlijke vriend van de stichter, hebben in de jaren '22- '23 goede katholieke families in Ne derland deze laatste met rijke gif- ten in staat gesteld, te Leutesdorf zijn eerste retraitehuis te openen. Een tweede band, die de Johan nesbund nog steeds met Nederland verbindt, is het ziekenapostolaat. De in 1945 overleden pastoor Wil- lenborg uit Bloemendaal was in '25 persoonlijk te Leutesdorf aanwezig bij de oprichting van dit nieuwe werk. Opbloei en vervolging Ook de Eucharistische Kruistocht uitgeroepen door Pius X, welke in het bijzonder bevorderd werd door de Vlaamse Apostel, de priester Ed ward Poppe (18901924), wiens za- ligverklaringsproces is ingeleid, is door de Johannesbund als eerste onder dergelijke organisaties in Duitsland begonnen. Evenals in het Nederlandse taalgebied draagt deze kruistocht daar rijke vruchten. In de geest van deze kruistocht wer- den reeds op talrijke godsdienstige bijeenkomsten, retraiten en missie- cursussen van de Johannesbund Duitse leken voor hun taak ge- schoold. Hierbij hielp ook het door de Bond uitgegeven tijdschrift „Der Rufer zum Kreuzzug". Ter verspreiding van goede gods dienstige lectuur stichtte de Johan nesbund in 1927 met goedkeuring van de Duitse bisschoppen de „Zen- tralstelle der Katholischen Schrif- tenmission (Centraal Bureau voor de schriftelijke katholieke missie- aclie). Uit de eigen drukkerij von- dsn millioenen werkjes hun weg naar alle katholieke uitgeverijen in Duitsland tot de Nazi's er een eind aan maakten. Voor de onverschillige katholie- kqp werd een weekblad in 450.000 exemplaren in alle Duits sprekende landen verspreid. Chifley, de eerste minister van Australie. heeft medegedeeld, dat bij de cnderhandelingen tussen des- kundigen op financieel gebied van Nederland en Australie omtrent re- geling van de NederlandsIndi- sche oorlogsschulden belangrijke vorderingen zijn gemaakt. nadat eerst een situatie ontstaan was, waarin het onvermijdelijk scheen, dat de onderhandelingen zouden moeten worden afgebroken. ThanS is een ontwerppvereen- komst ter bestudering te Batavia. Chifley wilde het bedrag, waarop het ontwerp betrekking heeft niet noemen Volgens Aneta bedraagt. dit circa acht millioen Australische ponden. De Nederlands-Indische delegatie noemde eerste een veel lager bedrag onder motivering, dat door de Nederlands-Indische bij- drage in de oorlogvoering de oor- logsschade van Nederlands-Indie groot is en dat met de Verenigde Staten en Engeland zeer milde re- gelingen t. a. v. oorlogsschulden ge- sloten zijn. De heer ten Holder, lei- der der Nederlands-Indische dele gatie. is nu naar Batavia vertrok- ken. Hij wordt binnen een maand in Australie terug verwacht. Naar het A.N.P. verneemt, zal de gedelegeerde van het opperbestuur Jhr. van Vredenburch, in de loop van deze week naar Nederland ver- trekken, tcneinde met de regering overleg te plegen over de huidige toestand in Indonesie en ter nadere bepaling van de instructie der Ne derlandse delegate. Leutesdorf aan de Rijn werd sinds 1928 ook getuige van een reeks internationale Christus Ko- ning-congressen; vooraanstaande vertegenwoor.digers uit Nederland en geheel Europa namen er aan deel. In 1928 werd ook het huidige Moederhuis van de nieuwe missio narissen het Christus-Koning-Huis ingewijd. Ook de internationale Christus-Koning-Congressen te Ber lijn (1932 en te Mainz (1933) gingen van de Johannesbund in Leutesdorf uit. Het gehele werk van de Johan nesbund in al zijn geledingen groei- de van 1919 tot 1933 uit tot een machtig bolwerk tegen het losbre- kende nieuwe heidendom. Als zo- danig werd het door de Nazi's aan- gevallen en in 1941 door hen geheel verboden. Ook de tehuizen van de H. Johannes de Doper en de Johan- neszusters van Maria-Koningin wer den onteigend en de leden op straat gezet met alle armsten der armen, waar zij voor zorgden. Sommige leden kwamen in het concentratie- kamp of de gevangenis terecht. Wedergeboorte Het werk scheen volledig kapot geslagen, doch het herleefde na de bevrijding. De bekroning van pater Haw's streven vormde de Pauselijke zegen voor en de kerkelijke erken- ning van zijn nieuwe priestercon gregatie. De wederopbouw van het levens werk van deze katholieke pionier is natuurlijk zeer moeilijk onder de tegenwoordige omstandigheden in Duitsland. Een grote hindernis vormt b.v. het feit, dat het Berlijn- se Christus-Koning-Tehuis, 'n groot christelijk hospitium voor geestelijk en stoffelijk volkomen gestrande mensen, volledig verwoest is. Het ontbreken van drukkerij-installaties die door de Gestapo „weg georgani- seerd werden en deels verwoest zijn alsmede de huidige papierschaarste maakt de missie-actie „per druk- werk" uiterst moeilijk. Tenslotte een perso.onlijk woord van pater Haw: „Het zou de stich ter en zijn medewerkers bijzonder verheugen, indien geestdriftige jon ge priesters en theologen en edgl- moedige jonge mensen de roeping zouden gevoelen, om de zo zwaar beproefde Duitse katholieken en eventueel,* als God ons een rijke vermeerdering gunt. het gehele Avondland krachtdadig te hejpen door de uitbreiding van het Rijk Gods. Wij nemen hen met open armen op." De vele nog bestaande onzeker- heden in Indie maken het nog niet mogelijk balansen en wlnst- en verliesrekeningen over de ja ren na 1939 op te maken, zo deelt de directie van de H.V.A. mede in een uiti^oerig overzicht, waarin zij een beeld geeft van de ernsti- ge schade, die haar bedrijven hebben geleden en waaruit blijkt dat de suikerindustrie op Java en Sumatra nog zeer verre van gun- stig is door de grote verwoestin- gen en _de trage gang van zaken. De Java-suikerindustrie is door de oorlog uitzonderlijk zwaar ge- troffen. Bij de Japanse invasie was op Java aanwezig ruim 1 millioen ton suiker en was een aanplant voor een oogst van 1.340.000 ton ge- reed om te worden vermalen. De oogst 1942 werd onder Japans be- heer afgewerkt, doch daarna is de productie zeer belangrijk ingekrom- pen. In Augustus 1945 was volgens Japanse gegevens nog aanwezig 1.590.000 ton suiker, doch deze is door smokkelhandel enz. goeddeels verdwenen. Van de 16 suikerfabrie- ken bevinden zich thans 6 binnen bevrijd gebied en ^ijn de overige in republikeins gebied gelegen. De grote en mooiste fabriek Bedadoeng is geheel aan de vernielzucht ten offer gevallen. Van het uitgestrekte emplacement resteren nog slechts enkele kale muren. Direct na de terugkeer van het personeel der H.V.A. werd het werk op de suiker- ondernemingen met kracht hervat. De gezindheid van de bevolking laat-weinig te wensen over. De totale uitgaven voor exploita- tie en rehabilitatie van haar belan- gen op Java tot eind 1948 raamt de directie op 10 millioen gld. De In- j komsten uit hoofde van de op- brengst van aangetroffen suiker- voorraden worden getaxeerd op 6 Voor een record aantal toeschou- wers werden Zaterdag de Wimble- don-kampioenschappen voortgezet. In de vierde ronde van het heren enkelspel zorgde de Hongaar Asboth voor de-derde grote verrassing van dit tournooi door de geplaatste Zuid- Afrikaan Sturgess uit ae schakelen. Asboth won met 26, 97, 75, 26, 61. Mottram (Eng.) sloeg Washer (Belg.) met 10—8. 6—1. 7—5 Falkenburg tVer, St.) sloeg Sedg- man (Austr.) met 61, 62. 64; Budge Patty (V.S.) sloeg Meredith (Gr. Br.) 6—3, 6—3, 8—6. De Australier John. Bromwich versloeg onze landgenoot v. Swol met 6—4, 63, 64. De Australier had natuurlijk niet veel moeite met v. Swol. maar het dient toch gezegd. dat de Nederlander een van zijn beste wedstrijden gespeeld heeft en al zijn elf getvonnen games verdien- de. Het was werkelijk geen schande op die wijze te verliezen en Neder land heeft dan ook geen slecht fi- guur gemaakt. De iaatste acht van het heren- enkelspel zien er thans als volgt uit: Bovenste helft: Bromwich-Patty en BrownAsboth; onderste helft MottramMulloy en Falkenburg— Bergelin. Zoals de zaken thans staan lijkt Falkenburg een Amerikaanse revanche oo Bergelin te kunnen ne men en zijn de kansen van Brom wich eveneens gestegen. De Austra lier is geen prettig speler. Ziin ho- peloze bewegingen en het dikwijls neerwerpen van zijn racket, als het niet zo goed gaat, doen niet sportief aan en getuigen van slechte tennis- manieren. Dames enkelspel derde ronde: Mevr. Todd (V.S.) sloeg mevr. Boequet (Gr. Britt.) 64, 60; Doris Hart (V.S.) sloeg mevr. Lines (Gr. Br.) 6—1. 64: mevr. Summers (Z - Afr.) sloeg mej. Weivers (Frankr.) 6—0. 6—1. Gemengd dubbelsoel: Bose (India) en mevr. Walker (Eng.) sloeeen v. Meegeren en mevr. Lubbers-Fischer (Nederl.) 6—2. 6—3. Sedgman (Austr.) en mfej. Start (V.S.) slaan Rinkel en mej. Quar- tic- (Eng.) 62. 60. Dames-dubbelsoel: Mevr. Dupont en mej. Brough (V.St.) slaan mevr. Muller en mevr. Summers (Zd.-Afr.) met 62, 6,4. Heren dubbel derde ronde: Stur- eess (Zuid-Afr.) en Mottram (Eng.) slaan Coen (Egypte) en K. van Mee- I geren (Ned.) met 64, 63, 63. millioen gld De situatie van de in republikeins' gebied gelegen suiker- ondernemingen wijzigt zich in on- gunstige zin naar gelang de tijd verstrijkt. De diverse cultuurondernemingen der H.V.A. (tapioca, vezel, rubber en koffie) liggen alle in republi keins gebied en hoeveel gemoeid zou zijn met een eventuele rehabi litatie hiervan valt niet te schatten. Ondernemingen op Sumatra De schade gedurende de Japanse bezetting en vooral in de periode, welke daarop volgde, aan de onder nemingen op Sumatra toegebracht, is zeer aanzienlijk. Veel is verloren gegaan en de toestand, waarin het nog resterende verkeert, laat veel te wensen over.. Het verslag brengt een eresaluut aan de Nederlandse militairen. Het vermeldt voorts de onzekerheden op fiscaal gebied en zegt, dat om trent de door het gouvernement te vergoeden oorlogsschade nog niets vaststaat. Op de eerste dag van de natio- nale kampioenschappen op de baan stond als hoofdnummer op het pro- gramma de 50 km-wedstrijd zonder gangmaking voor amateurs, welke wedstrijd werd aangevuld met se ries en repechages achtervolging voor beroepsrenners, sprint ama- tetirs en professionals. Bij de ama teurs reed de 42-jarige Bernard Leene weer eens mee en zonder noemenswaardige inspanning plaat. ste hij zich in de achtste finale door zijn serie te winnen, o.a. van de zovele jaren jongere Duyns. Een sprinter van klasse blijft een groot renner, ook al wordt hij ouder. Dat bewees niet alleen Bernard Leene, maar ook Jacques van Egmond, dje ook al om en nabij de 40 is en niet alleen zijn serie wist te winnen, maar zelfs de kwart-eindstrijd be. reikte door Lakeman in de acht ste finale royaal te slaan in de snelste tijd van de daa over de laatste 200 meter, 123i sec., een tijd, welke alleen Van Vliet en Pronk wisten te noteren. Het waren Voorting en Harmans, die kleur gaven aan de eerste helft Bij K.B. is de samenstelling be- kend gemaakt van de Defensie-com missie is nu uit de volgende Kamer- leden samengesteld: H. F. M. baron van Voorst tot Voorst (KVP); Th. D. J. M. Koersen (KVP); Jhr. mr. G. A. M J. Ruys de Beerenbrouck (KVP); J. J. Vorrink (Arb.); E. A. Vermeer (Arb); J. van der Kieft (Arb.); mr. G. Vonk (WD); G. Vix- seboxse (CHU); H. A. Korthals (V VD); H. W. Tilanus (CHU); dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (AR) en mr. A. B. Roosjen (AR) De Brusselse „De Standaard" wfjdt een uitvoerig hoofdartikel aan de Belgisch-Nederlands-Lu- xetnburgse samenwerking. Het blad wjjst er op, dat men in Ne derland zeer terughoudend is te- genover een land, waar in de laatste decennien diepgaande muntschommeiingen opzettelijk werden uitgelokt. Geheel het spaarwezen werd b.v. na het ten val brengen van de regering- Faullet-Vandervelde in 1935 ten offer gebracht aan de groot- kapitalistische geldmacht. „De achterdochtige ideeen der Neder landers, aldus „de Standaard", tegenover de Belgische methodes zullen vermoedelijk niet zo snel de atmosfeer scheppen, die ver- eist is voor een echte unie." Het blad vervolgt: „Het is vol komen onbegonnen werk Neder land te verzoeken zijn dirigisme op te geven,voordat de goederen- schaarste is overwonnen. Dit zou voor Nederland een financieel en economisch avontuur betekenen en er zullen maar weinig mensen bij onze noorderburen te vinden zijn, die iets zullen wagen zonder te weten waar hen dit brengen zal. Met deze echt Nederlandse menta- liteit houdt men in Belgie geen rekening. Wanneer de schaarste eenmaal overwonnen is, zal men in Nederland even weinig dirigistisch blijken te zijn als dit op het ogen- blik in Bejgie het geval is." Prof. Baudhuin aanvallend, die in een artikel in „La Libre Bel- gique" heeft geschreven. dat Ne derland de bakens moet verzetten en zijn prijzen- en loonpolitiek on- verwijld aan de Belgische toestan- den moet aanpassen. merkt ,.De Standaard" verder op dat de Ne derlanders zeker niet zo onbezon- Op Zondag 27 Juni wordt een bloemendag gehouden ten bate van de Katholieke Federatie voor Ma- tigheid. Het motto, waaronder deze collecte gehouden wordt n.l. „Voor een Nuchter Verkeer" heeft een tweeledige betekenis. Op de eerste plaats: letterlijk opgevat be- tekent het; voor een nuchter snel- verkeer Op de tweede plaats wil len de Matigheidsorganisaties het nuchter verkeer tussen de mensen onderling bevorderen d.w.z., dat de omgang, het met elkaar verkeren sober en goed zij Na de oorlog ont- breekt hieraan veel; de massa denkt niet meer, er wbrdt voor ze ge- dacht. De kuddegeest doet de men- sen elkander slaafs volgen, 6ok ir> de genotzucht. Een millioen gulden per dag aan drank momenteel, daarnaast nog milliqenen voor an- dere vermaken als dans, bioscoop, roken enz. is wel wat veel in een arm land als Nederland, dat noS bloedt uit vele wonden. Vermaak is geoorloofd. maar er wordt t e v e e 1 genoten. Daarom willen de Matig heidsorganisaties overeenkomstig de bisschoppelijke opdracht trach ten meer tucht en stijl in het ontspannings- en genotsleven be vorderen. Dat hierbij de morele en materi- ele steun van de bevolking nodig is behoeft geen betoog Voor plaatsen, waar de collecte niet wordt ge houden: Gironummer: 209350. nen zullen zijn door" opheffing van alle controle hals over kop een in- flatie te ontketenen. „De klaarziende Hollanders kun nen constateren dat de grote goe- derenovervloed in Belgie geen in- vloed heeft op onze prijsstructuur en dat de hoge prijzen zich weten te handhaven pleit zeer tegen ons stelsel van vrijhandel." Vervolgens schrijft het blad, dat Nederlarrd meer naar Belgie moet exporteren. De Belgische handel heeft een flinke concurrent nodig om de prijzen naar beneden te brengen. ..De Standaard" vraagt zich af of de voorstanders van Be nelux hiertoe echter bewogen kunnen worden. „De regering hoopt binnenkort, (tank cij de Marshall-hulp te kun nen overgaan tot de uitvoering van een aantal bevrijdende maat- regelen van ons economisch le ven", aldus Minister Lieftinck op' een bijeenkomst van de Maat- schappij voor Nijverheid en Han del, die te Leiden werd gehouden en waar mede aanwezig waren Dr. H. M. Hirschfeld en de bur- gemeester Jhr. Mr. F. H. van Kin- schot. Minister Lieftinck liet het niet alleen bij deze optimistische mede- delingen. Hij deed nog een beroep op het bedrijfsleven, om zich bij de herorientering van de buiten- landse handel discipline en beper- king op te leggen, om daardoor de nationale onafhankelijkheid te hel- pen herwinnen. Hij was er zich van bewust, dat het bedrijfsleven onder de moeilijkste omstandigheden en onder een regiem, dat de vrijheid van handelen in verschillende op- zichten belemmerde, een voortref- felijke bijdrage heeft geleverd voor» het herstel van het economisch le ven, maar hij vroeg toch ook begrip voor het feit, dat deze beperkingen passen in een systeem, dat wordt voorgeschreven door een schaarste- ecortomie, want v66r alles moet de regering prijsopdrijving eh zwarte handel tegengaan. Tenslotte vroeg hij de Maatschap- pij hem van advies te dienen in- zake het vraagstuk der bedrijfsaf- schrijvingen bij de vennootschaps- belasting. Vrijdag werd te Groningen het honderdjarig bestaan gevierd van de tabaksfabriek Theodorus Nie meyer N.V. 's Morgens bood de voorzitter van de Bedrijfsgemeen. ,schapsvereniging, de heer van Del- ven, namens het personeel een ge- brandschilderd raam de directie aan. Dit raam is gemaakt naar een ontwerp van de kunstschilder Joh. Dijkstra te Groningen. 's- middags was er een diner en daarna een re- ceptie door de directie. 's Avonds voerde het personeel in de Stads- schouwburg een revue op. van de 50 km-wedstrijd voor ama teurs om de nationale titel. De 25 km. werden afgelegd in 34 minuten 56 sec. In het tweede gedeelte van deze 50 km moest de beslissing in de laatste ronden vallen. In deze ron de viel de zege ten gunste van Faanhof uit, di.e met Van Gelder aan zijn wiel in de sprint van een grote groep renners het Ne derlands kampioenschap behaalde. Naar wij vernemen is het thans zeker, dat Nederland in de volgende takkeij van sport bij de Olympische Zomerspelen te Londen vertegen- woordigd zal zijn: Zwemmen met een waterpolo- zevental en een dames- en heren- zwemploeg. Chef d'equipe is d,e heer A. W. Sabel, leidster der dames mevr. F. L. A. Suttorp-van den Berg, trainster mevr. Braun, trainer wa- terpolo de heer F. Kuyper. Schermen voor sabel en degen. Chef d'equipe overste Eckhardt, trainer sabel de heer Spronk, trai ner degen de heer Abrahams. Roeien. Chef d'equipe dr. A. Mar- res. Athletiek dames en heren. Ploeg- leider heren de heer J. H. Moer- man, ploegleider dames de heer J. B. Wirtz. Masseur is de heer van der Kar, masseuse mej. Pfann. Dr. Verrijp zal als medisch verzorger te Londen fungeren. Schieten: Chef d'epuiqe de heer Worstelen. Chef d'equipe de heer W. F. Eckhardt. Gewichtheffen: Chef d'equipe de heer J. Perel. Wielrennen: Chef d'equipe de heer J. Stol. Kano dames en heren: Chef Zeilen: Chef d'equipe ir. J. Loeff. d'equipe de heer A. Kerckhoff, troi- ner de heer J. Rooker. Hockey; Chef d'equipe jhr. L. J. Quarles van Ufford, coach de heer H. du Pon, trainer de heer Vrie- zinga. Voetbal: Chef d'equipe nog niet aangewezen. Gymnastiek dames: Chef d'equipe nog niet aangewezen. Boksen: Dr. W. Posthuma chef d'equipe, verzorger B. Bergstroem. Ruitersport: Chef d'equipe nog niet aangewezen. Aan welke nummers Nederlandse athleten zullen deelnemen bij athle tiek en ook bij zwemmen, staat nog niet vast, aangezien men eerst nojg verscheidene selectiewedstrijden wU afwachten. Ook de namen van de deelnemers zullen pas over enkele weken kunnen worden bekend ge maakt, hetgeen niet- alleen voor athletiek en zwemmen geldt, maar ook voor verscheidene andere tak- ken van sport, zoals voetbal, hockey, boksen, kano, ruitersport enz. Ongeveer een week v66r de aan- vang van de spelen zullen de chef de mission, de heer K. J. J. Lotsy, de chefs d'equipe, trainers, verzor- gers en deelnemers te Amsterdam bijeenkomen, teneinde ook op deze wijze de ploeggeest te versterken. De Temporaire KrUgsraad te Medan maakte onder presidium van Majoor mr. v. Meerwqk een begin met de geruchtmakende zaak tegen de geschorste hoofd commissaris van politie in Medan, P. H. J. N. Maseland. Maseland wordt in een zeer uit- voerige dagvaarding ten iaste ge- legd: ten eerste: dat hi) als Neder lands onderdaan kort na de Ja panse Invasie in Medan op 12 Maart 1942 vrljwillig in dienst trad van de Kempetai voor de verrich- ting van recherche en andere po- litionele werkzaamheden voor de vijand. Ten tweede: dat hij de vijand op zettelijk hulp verleende door 20 in de dagvaarding met name genoemde personen en alle Ambonnezen ter Sumatra's Oostkust bloot te stellep aan vervolging en bestraffing door de vijand, door tijdens de verhoren tegenover de Kempetai verklarin- gen af te leggen te hunnen nadele. Blijkens de dagvaarding, waarin de tekst van twee dezer Kampetai- verhoren is verwerkt, verschafte Masseland bij die gelegenheden de vijand informatie. welke ertoe bij- droegen dat het bekende anti-Ja- panse ondergrondse complot van generaal Overakker door de Japan- ners werd opgerold evenals de ge- heime anti-Japanse Ambonese or- ganisatie in Deli. Als gevolg van de ontdekking de zer illegale anti-Japanse bewegingen waarbij Maseland volgens de ten- lastelegging de vijand hul£ verleen de werden o.a. generaal-majoor R. T. Overakker. de commissaris van politie P. A. J." de Bruyn. de reser ve kapitein ir. C. Woudetiherg en de assistent-resident Treffers ont- hoofd of gefusilleerd, terwiil ande- ren onder wie de reserve-kapitein K. ten Velde. destijds commandant van het vrijwillig oefen corps te Me dan. zwaar werden gemarteld. Ka pitein ten Velde verdronk later bij een krijgsgevangentransport in de Straat van Malakka. Eveneens als gevolg van dit verraad stierven tientallen Ambonnezen in de ge- Kardinaal van Roey, Primaat van Belgie en Aartsbisschop van Meche- len, is op 12 Juni van Antwerpen per s.s. ..Albertville" naar de Bel gische Congo vertrokken om daar de gouden jubileumfeesten van de belangrijke spoorwegverbinding tus sen Leopoldstad en Matadi bij te wonen. Te Teneriffe op de Canarische eilanden zal hij een dag de gast zijn van de Aartsbisschop mgr Cas- sares. Te Matadi zal de Kardinaal verblijven bij mgr Van den Bosch, Apostolisch Vicaris van Matadi, met wie hij zich naar'Thysstad be- geeft om daar de eerste steenleg- ging van de nieuwe kerk te ver- richten. Daarna zal Kardinaal van Roey te Leopoldstad vertoeven bij mgr Dellepiane, Apostolisch Dele- gaat in de Belgische Congo, alsmede bij mgr Six, Apostolisch Vicaris van Leopoldstad, waar hij op 1 Juli een „Te Deum'' zal zingen. Zondag 4 Juli celebreert de Kardinaal een H. Mif in de open lucht voor de in- heemse bevolking. Van Leopold stad gaat de Kardinaal over Kisantu terug naar Matadi. Tot achttien jaar gevangenisstraf met verlies van beide kiesrechten voor het leven veroordeelde de Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof hedenmid- dag de 35-jarige F. L. Klip, een ge- wezen landwachter. Hem was ten laste gelegd. dat hij in Februari '45 te Spanbroek, de arrestant Eitjes, die probeerde te ontsnappen, op de vlucht had neergeschoten. Verder zou hij in Januari ,te Hoorn deel hebben uitgemaakt van een straat- afzetting. om een Duits executiepe- leton gelegenheid te geven vijf Ne derlanders zonder vorm van pro- ces neer te schieten, als represaille voor de liquidatie van een land wachter. Veertien dagen geleden eiste de advocaat-fiscaal de doodstraf tegen hem. De rantsoenbonnen van de serie „G" zullen na 3 Juli a s. niet meer geldig zijn. Na die datum zijn voor voedingsmiddelen. tabak en zeepar- tikelen uitsluitend de rantsoenbon nen van de serie „H" geldig. vangenis te Siantar de hongerdood. Blijkens de dagvaarding vertelde Maseland o.a. aan de Kempetai dat hij in het zogenaamde werkerskamp (in de St. Jozefschool in Medan) gesprekken tussen de Bruyn, ten Velde, Treffers en> anderen afluis- terde waarbij het plan werd bespro- ken om gewezen Ambonnese KNIL- soldaten op ondernemingen geplaatst te krijgen welke plantages dan later moesten worden gebruikt als lan- dingsplaats voor paratroepen bij de toen verwachte tegenaanval door de geallieerden. 7 DAN UJ3T OSttlF 5 VI?'J6tzt e^HEr (jROiE m;oLcU«' (atZ IN BERGEN? VOOR S'HALIIA T< C/V U/tJUr uo txoJidn £lk£PA6 RJST MM GOUDEN*. BOEPJEYo \IO DICTA EN DFM0 L'J goNTjAS OF .nEw-looKV kiES ®an %1 VAN De raad voor de Luchtvaart heeft uitspraak gedaan in zake het on- geluk, overkomen aan het K.L.M.- vliegtuig, dat op weg van Schiphol naar Leeuwarden op 27 December 1947 tegen de 78 meter hoge toren van de St. Bpnifaciuskerk te Leeu warden is gevlogen, waardoor een vleugel afbrak. Het vliegtuig be- vatte 10 passagiers. van wie nie- mand enig letsel bekwam. Naar het oordeel van de Raad is dit ongeval veroorzaakt door een samenloop van omstandigheden ten gevolge waarvan het vliegtuig in een gevaarvolle situatie is geraakt. Ten slotte constateerde de Raad. dat de gezagvoerder in strijd met het voorschrift heeft gehandeld doos de tweede bestuurder het vlieguig op een binnenlandse ver- keerslijn te doen starten en landen, doch niet voorbij gezien wordt, dat de betrokkene een grote vliegvaar- digheid bezit, gepaard aan een gro te tegenwoordigheid van geest. In verband met hun tekortkomingen zijn de betrokkenen. R W. Robin son te Amsterdam en F. S. Kroon te Bussum gestraft met een beris- Ping. (fl uwtWi^ 66. Jan Klaassen kwam nog net op tijd van de brouwerij vandaan, 0m uoor sluitingstijd naar een tabakswinkel te gaan. Van de cen- ten, die hij zelf had verdiend, Jcocht hij in een winkel bij de kaasmarkt, op de hoek van de Mient dertig lange Goudse pijpen in een pak en dertig halve onsjes Portorico-tabak. Tenslotte bestelde hij bij de bakker broodjes met een zachte korst en bij een slager de nodige hoeveelheid worst. Dat liet hij allemaal de volgende mprg'en -1- in de bekende kaasdragers- kamer bezorgen. Tot zover had hij zijn plicht gedaan, zodat hij rustig naar huis kon gaan. Daar zat Mi Wong al op hem te wachten en terwijl hij met zijn trouwe spleet-ogen lach- te, vroeg hij: wat ik fandaag hebben gesien? Jij kaasdrager geworden meskien? Ik heb gesien, jij sijn gefallen met die gele kazen- ballen; jij toen toch niet hebben gegriend jij fandaag nog wat ferdiend? Ik wel, zei Jan Klaassen, da is dik in orde; ik ben vandaag kaasdrager geworden. En morgen, dat zint mij nog het meest, geef ik een groot kaasdragers- feest. Als je bier lust, mag je ook mee. En Mi Wong zei heus niet nee. Toen duurde het niet lang meer, of Jan Klaassen lag op zijn bed uit te rusten van de vermoeienissen van de dag.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4