WESTELIJKE GEALLIEERDEN LATEN ZICH NIET INTIMIDEREN Bijna 5V2 millioen Nederlanders Woensdag 7 Juli naar de stembus Voor Alkmaar omgeving IN BELGRADO gaat alies zijn tjfewone gang POUT!EKE VECHTPARTIJ IN BULGAARS VLIEGTUIG Melkvande bon 35 jaar Militaire Luchtvaart 200.000 meer dan in 1946 NOTA AAN MOSKOU Demonstratie te Praag ten gunste van Tito Met een dode en twee gewonden in Istanboel gel and Gaat Clay heen? Herdenking in de Ridderzaal Amsterdam heeft half millioen kiezers LES DER HISTORIE Dissidenten kwamen en gingen HooMredacteur H. N. Smita, rayonredacteur' Fr. Otten. KrecteurE. J. M. Stumpel Aboanementsp rijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. DONDERDAG 1 JULI 1948 BUREAUX: Debat in het Britse Lagerh Britse pers; Terugtrek- ken is catastrophaal. LONDEN, 30 luni '48 (Reuter en A.P.) Ernest Bevin, de Engelse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren tijdens een debat 'n het Engelse Lagerhuis over de toestand in Berlijn verklaard, Tat de Gewestelijke Geallieerden een rechtstreekse stap bij het remlin overwegen ten einde te trachten de Berlijnse crisis tot een oplossing te brengen. Antwoordend op voorstellen van An thony Eden voor een gecombineerde Anglo-Frans-Amerikaanse nota aan Moskou, zeide Bevin: „Het voorstel van Eden om op het geschikte ogenblik stappen in Moskou te ondernemen, staat ons zeer sterk voor de geest". Van een zijde, die nauwe verbin- dingen onderhoudt met de regeringen," werd vemomen, dat de drie westelijke mogendheden reeds overleg plegen in d.e vorm en de bewoordingen van de nota. Volgens berichten uit Parijs heeft Frankrijk aan Amerika en Groot-Brittannie voorgesteld om gezamenlijk pogingen te doen, de Russische blokkade van Ber lijn te doorbreken. Eden; ,,Wij laten ons niet bang maken." Bevin; ,,Onze zenuwen houden het uit." Marshal: Wij blijven! Nu de Russen geen stroom meer leveren, ligt ook het radiobedrijf in West-Berlijn stil Derhalve zijn door de bezettende mogend heden in hun sectoren jeeps ingeschakeld, die voorzien zijn van luidsprekers, waardoor de bevolking niet eenzijdig is aangewe- zen op het Russische nieuws. De jeeps doen regelmatig de ronde door de ruinen-stad en houden het publiek op de hoogte van iedere wijziging in de gespannen situatie. I Oud-minister in het ongelijk JHR. v. VREDENBURCH volgende week naar ons land NOORS SCHIP stoot op zeewering bij Westkapelle imWi 23 Juni is de trein Batavia—Bandoeng 3 km. ten Oosten van Tjikamerak gederailleerd als gevolg van sabotage. Onmiddellijk na de ontsporing werd de trein beschoten door een bende die van vuurwapenen was voorzien, tengevolge waarvan enige do- den en gewonden zijn te betreuren. Direct na het gebeuren werd met man en macht gewerkt om de trein weer op de rails te krij- gen. Overzicht tijdens deze werkzaamheden. Het aantal stemgerechtigden voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer op 7 Juli aanstaande, bedraagt voor het gehele land 5.444.785. Ter ver- gelijking diene, dat voor de Tweede Kamerverkiezingen van 1946 5.229.927 personen op de kiezerslijsten stonden inge- schreven, voor 1948 dus een toename van meer dan 200.000 kiegerechtigden. 391.979 (381.303) 329.097 (295.168) 269.760 (265.991) 346.967 (337.277) 502.956 (493.711) Het aantal kiezers in de onderscheidene kieskringen is bij de aanstaande Tweede Kamerverkiezingen als volgt: 's-Hertogenbosch325.203 (311.369) Tilburg 275.950 (264.145) Arnhem314-630 (306.718) Nijmegen259.135 (251.649) Rotterdam (gemeente) 's-Gravenhage (gemeente) Leiden Dordrecht Amsterdam (gemeente) Den Helder238.103 (232.539) Haarlem 319.461 (307.022) Middelburg 155.099 (149.845) Utrecht313.917 (304.566) Leeuwarden261.884 (259.681) Zwolle 359.958 (350.002) Groningen274.860 (260.732) Assen 144.308 (142.817) Maastricht341.042 (327.972) De tussen haakjes geplaatste getallen zijn die van de Tweede Kamerverkiezingen 1946. Kieskring I Kieskring II Kieskring III Kieskring IV Kieskring V Kieskring VI Kieskring VII Kieskring VIII Kieskring IX Kieskring X Kieskring XI Kieskring XII Kieskring XIII Kieskring XIV Kieskring XV Kieskring XVI Kieskring XVII Kieskring XVIII Vandaag, Donderdag, gaat voor de gerste maal een eskader straalvliegtuigen over de Oceaan. Zes de Havillanc Vampire-vliegtuigen van de Engelse luchtmacht vertrekken vandaag van Hampshire naai Canada en de V.S. De Vampi res zullen deelnemen aan oefe- ningen van de Amerikaanse luchtmacht Nieuuu Noordhollands Buiten God is *t nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draalsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Maarschalk Sokolowsky, waarin de hoop werd uitgesproken, dat de spoorwegverbindingen en de verbin- dingen per schip en auto spoedig hersteld zouden zijn. „Ik laat mij niet bedriegen door woorden", verklaarde Bevin. „Xk neem echter ook niet zonder meer aan, dat alles wat zij zeggen, ver- keerd is. Men moet het juiste mid den zien te vinden, doch ik zal zeer gelukkig zijn, als de eerste trein weer loopt en de schuiten de Elbe weer afvaren." Over 't algemeen juicht de Britse pers de rede van Bevin over de crisis in Duitsland warm toe. Vele bladen maken echter weer met nadruk melding van de „ernsti- ge consequenties indien der Weste- lijk geallieerden zich zou terugtrek- ken". ..Manchester Guardian": Sokolofs- ky heeft Robertson in milde termen De leider van de Engelse oppo- sitie Anthony Eden drong er bij zijn regering tijdens het Lagerhuis- debat van gisteren op aan, Moskou te doen weten, dat „wij niet bereid zijn ons door bruut geweld of chan tage te laten intimideren". Eden ging na, wat naar zijn mening de gevolgen zouden zijn, indien beslo- ten werd de strijdmacht der Weste lijke Geallieerden uit Berlijn terug te trekken. Hij concludeerde, dat 'n terugtrekking uit Berlijn de Russi sche regering alleen maar zou ster- ken in het geloof, dat verder druk verder toegeven ten gevolge zal hebben, totdat op het laatst cor: positie moet worden ingenomen, die oorlog onvermijdelijk maakt. Bevin, die vervolgens aan het woord kwam, verklaarde, dat de blokkade van Berlijn in strijd is met de viermogendhedenverdragen. Hij beschuldigde de Russen ervan, dat zij een zenuwenoorlog voerden in Berlijn en zeide: „Ik geloof, dat geprobeerd heeft te nnderzoe- ken hoe lang onze zenuwen het zou den kunnen uithouden, niets wijst er nog op, dat zij kapot zullen gaan. Bevin verklaarde, dat de Weste lijke mogendheden besloten hebben, per vliegtuig voedsel naar Berlijn te brengen en dat de plannen om de stad door de lucht g e h e e 1 van le- vensmiddelen te voorzien, met grote spoed zijn uitgevoerd. „De Britse regering en de Weste lijke Geallieerden zien geen alter- natief tussen dat en overgave en niemand van ons kan overgave aan- vaarden. Engeland is bereid de po gingen Van de Grote Vier om de Berlijnse crisis te regelen, te her- vatten, zo gauw de transportblok- kade opgeheven zal zijn", aldus Bevin. „De eerste stap, die genomen dient te worden. is schikkingen te treffen, om de 2'/, millioen mensen in onze sector in Berlijn te voeden, zo gauw de beperkingen in het ver- voer opgeheven zullen zijn. zal deze ogenblikkelijke crisis afgelopen zijn." Bevin berichtte tevens, dat er in de Russische zone een nieuwe na- tionaal-democratische partij wordt opgericht, die de ex-nazis moet aan- trskkon „De Westelijke Geallieerden", zei hij, „maken zich uit veiligheids- oogpunt ernstig bezorgd als zij zien hoe bekende ex-nazis in deze semi- nationalistische partij worden bij - eengebracht. „Wij kunnen de kloekmoedige Berlijnse democraten, die thans wei- geren zich te voegen naar de Rus sische pressie, niet aan hun lot overlaten", verklaarde hij. „De mo- raal van de grote Berlijnse bevol- king is uitstekend en zij is vastbe- sloten liever alle ontberingen te doorstaan, dan zich te schikken in de Russische overheersing: zij moe- ten onze meest volledige steun heb ben." Bevin sprak over de brief van geantwoord. Doch zijn brief is cy- nisch en zou kunnen blijken niets te betekenen. Wij zullen geloven, dat de Sovjet-Unie vriendschappelijke bedoelingen heeft indien de eerste trein zich in beweging zet naar Ber lijn en de aken op de Elbe varen. „Daily Telegraph": Een terugtrek- ken zou in het bijzonder ondenk- baar zijn met het oog op de bewon- derenswaardige houding der Berli.i- ners van de drie Westelijke sectoren in deze tijd van spanning. „News Cronicle": Wij hebben nooit twist met de Sovjet-Unie ge- zocht en zullen die nooit zoeken. Doch te Berlijn hebben wij een punt bereikt waaraan wij niet voor- bijgedreven mogen worden. Dit moet de Sovjet-Unie nu duide- lijk zijn. ..Daily Mail": De impasse kan slechts door oorlog overwonnen worden, indien de Sovjet-Unie blijft trachten de Wer>elijke gealli eerden uit Berlijn te verdrijven. WASHINGTON, 30 Juni. (AP). De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren ver klaard: „Wij zijn van plan in Berlijn te blijven, ongeacht de Russische blokkade". Marshall verklaarde voorts, dat een maximaal gebruik zal worden gemaakt van luchttransport, tenein- de de bevolking te bevoorraden. HET STEEKSPEL BERL'JN Sbroomhoevoer naar W-Berlin afgesneder Voedselaanvoer door Am.Nel#mactrt oorwegen _^r ftuss. doel is oeheel Berlijn ponder Rus* console u»s. voedsel blokkade interna*. Pal-rouitVeri ICARTO-4864 In Belgrado is het rnstig, de arbeiders gaan gewoon als altijd naar hun werk, de scholen zijn geopend. In de winkels en op de pleinen ziet men de portretten van Tito en Stalin naast elkaar. Nergens heerst enige nervositeit. De radio maakt melding van een a.s. voetbalwedstrijd tussen Joe- goslavie en Bulgarije en verstrekt nieuws over het a.s. communis- tische congres op 21 Juli Over een verplaatsing van het bureau van de Kominform hoort men niets meer. Het enige nieuws is, dat het tweemaandelijks blad van de Kominform niet meer in Belgrado gedrukt zal worden. 2000 Joego-Slavische gymnasten, die tot de orgarrisatie Fyzkultura behoren en die naar Praag gekomen waren om deel te nemen aan het congres van de Sokols, hebben Woensdag in de straten van Praag gedefileerd, roepend Leve kame- raad maarschalk Tito. Op het Wenceslasplein hebben de toeschouwers geantwoord met Hoe- ra voor Tito. Maarschalk Tito heeft Woensdag een bezoek gebracht aan weder- opbouwcomplexen nabij Belgrado, aldus meldt Radio Belgrado. De bekendmaking werd in Lon- den door het officiele Joego-Slavi sche persbureau beluisterd. Dit is de eerste aanduiding, waar Tito zich bevindt, sedert door de Ko minform enige dagen geleden een aanval op hem gedaan werd. Tito was vergezeld van regerings- personen uit Kroatie. Hij sprak met jongens en meisjes van de Bouwers van een nieuw Belgrado-organisatie dei bezig zijn met de bouw van een hotel en hij werd ..geestriftig be- nieuw regeringsgebouw en een groot groet" aldus de radio. De Joego-Slavische communis- tische leiders hebben Woensdag vastberaden de onafhankelijkheid van hun land geproclameerd en een oproep gedaan tot de vorming van een Balkan-biok, dat „het Albaanse, het Bulgaarse en het Joego-Slavische volk op het be- ginsel van nationale geltjkheld verenigt." Het programma werd voorge steld door de centrale commissie van Joego-Slavie, waarvan Tito het hoofd is, en zal op het vijfde na tionale communistische congres, dat 21 Juli in Belgrado bijeenkomt be- handeld worden. Het werd slechts enkele uren, nadat de centrale commissie de scherpe veroordeling van de door Tito en zijn regering gevolgde po- litiek door de Kominform als „leu- gen en laster" bestempelde, in het partij-orgaan Borba gepubliceerd. ISTANBOEL, 1 Juli (AP) Gisteravond is op het vliegveld Istanboel een vliegtuig geland, waarin een bloedbad had plaats gevonden. Het toestel was afkom- stig nit Bulgarije. De piloot was gedood en twee leden van de be- manning waren gewond. Volgens beambten van het vliegveld zou den communisten en anti-com- munisten een hevige strijd heb ben gevoerd in de lucht boven hun vaderland. Zeventien van de 20 personen, die zich aan bpord van het toestel be- vonden, waren passagiers, die gis teren van Varna naar Sofia ver- trokken waren. Getuigen op het vliegveld ver- telden voorts. dat met alien uit Bulgarije vluchten wilden, doch dat verschillende personen na de lan ding verklaard hadden, dat zij com munisten waren en terug wensten t6Aan boord van het vliegtuig moesten zij zwichten voor't wapen- geweld dat door de anti-commu- nisten gebruikt werd. De anti-com- munisten doodden de piloot en ver- wondden de twee leden van de be- manning kort na het opstijgen. Hier- na nam een vroegere officier van de luchtmacht het toestel over en zette koers naar Istanboel, waar hij eerst na zes gevaarlijke landmgs- pogingen er in slaagde het toestel op de begane grond te brengen. Ter- stond na aankomst brak wedeiom een vechtpartij uit tussen de poli- tieke tegenstanders aan boord van het toestel en de politie moest ge weld gebruiken om hieraan een einde te maken. De president van de Amsterdam- se rechtbank, deed uitspraak in de zaak, waarbij mr. G. J. van Heuven Goedhart de heer A. H. Lunshof in kort geding had gedagvaard. Hij achtte het door mr. van Heu ven Goedhart gevraagde verbod niet gerechtvaardigd, daar, naar hij iVi het vonnis had neergelegd, „ae grenzen van het geoorloofde niet waren overschreden" en veroordeel- de de eiser in de kosten van het geding, zijnde f 20.—. BATAVIA, 30 Juni (Aneta). Jhr. mr. H. F. L. van Vredenburch zal in de loop der volgende week naar Nederland vertrekken om met de regering overleg te plegen over de huidige toestand in de onder- handelingen en ter nadere bepaling der instructie van de delegatie van het koninkrijk. De heer T. Elink Schuurman, hoofd der directie Verre Oosten van het Min. van Bui tenlandse Zaken, zal de heer van Vredenburch tijdens diens afwezig- heid vervangen als vice-voorzitter der Ned. delegatie. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzienlng heeft, naar officleel wordt mede- gedeeld, besloten In afwachtlng van een definitfeve beslissing, welke eerst in het najaar kan worden genomen, wanneer meer gegevens bekend zijn over de vooruitzic.hten voor de krachtvoe- dervoorziening en de uitkomsten van de teelt van ruwvoedergewas- •sen met ingang van Donderdag 1 Juli (heden) de distributie van consumptiemelk en consumptie- melkproducten voorlopig op te heffen. Voor aflevering van melk, be- stemd voor verwerking b.v. tot con- sumptieijs, chocolademelk e.d. blijft I het stelsel van toewijzingen tot na- der order gehandhaafd. Bestaande melkverwerkingsverboden, zoals b.v. he verbod tot het verwerken van melk in brood blijven eveneens ge handhaafd. De verwachting bestaat, dat ook gedurende de aanstaande herfst en winter de opheffing van de melk- distributie gehandhaafd kan blijven, Er kunnen zich echter omstandig- heden voordoen, zoals b.v. een te- genvallende melkproductie of een belangrijke toename van het ver- bruik. welke mede met het oog op de belangen van onze export van zuivelproducten de wederinvoering van de melkdistributie noodzakelijk zouden kunnen maken. De zuivelbedrijven en melkinrich- tingen zullen van het bedriifschap voor zuivel nader administratieve voorschriften ontvangen. LONDEN, 1 Juli (AFP) Vol gens de ..Daily Mail" doen te Frank fort geruchten de ronde, dat gene- raal Lucius Clay als Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland vervangen zou worden door gene- raal Albert Wedemeyer. Het Noorse stoomschip ..Jupiter van de rederij Bergenske in Bergai (Noorwegen), metende 2471 ton, komende van Antwerpen, is van- nacht op de zeewering van West kapelle gestoten. De ..Jupiter is door de sleepboot ..Adnaan Letzer in de haven van Vlissingen gesleept De schade is nog onbekend, maar t schip maakte water. Het schip heeft ernstige schade aan de voorsteven gekregen. In de voorsteven waren voor de derde- klas-passagiers slaapplaatsen aan- gebracht. Deze slaapplaatsen zijn vernield; een passagier werd ge wond. YVoensdagavond werd in de Ridderzaal te 's-Gravenhage een plechtige herdenkingsdienst ge- houden ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der militaire luchtvaart in Nederland. Bii de talrijke aanwezigen be- vonden zich de Minister van Oorlog Luit Kol A H. J. L. Fievez; de heer M. van' Meel, vliegtuigbouwer en vlieger uit de beginpenode; Ad- miraal Heeris, in Londen na 1940 directeur L.S.K., Koionei milaardt Sacre eerste commandant Militaire Luchtvaart; de heer W. Versteegh. oud-commandant Vliegschool Soes- terberg; dr. A. pl?tsma"' H Damme, voorzitter der KomnK- lijke Vereniging voor Luchtvaart deputaties van alle onderdelen der luchtmacht en een groot aantal mi litaire en burgerautonteiten Deze herdenkingsdienst werd ge- mmmm# Ter verduidelijking diene, dat bij deze becijfering als basis is geno men de kiezerslijsten, welke in elke gemeente volgens de wet, op 22 Fe- bruari van dit jaar moesten wor den vastgesteld. In bovengenoemde getallen is het aantal kiesgerechtig- den, ingeschreven bij het Centrale Bevolkingsregister te Den Haag, begrepen In 1948 bedraagt dit aan tal 20.476 (personen zonder vaste woonplaats, zoals schippers) De gemeente, met het grootste aantal stemgerechtigden, is Amster dam met 502.956. Voor de eerste maal heeft Amsterdam een aantal kiesgerechtigden personen van meer dan een half millioen De twintig gemeenten met het girootst aantal deze Rot- stemgerechtigden zijn in volgorde: Amsterdam 502.95b. terdam 391.979, Den Haag 329.097, Utrecht 109.085, Haarlem 94.751 Groningen 78.680, Eindhoven 69618, Tilburg 60 638, Enschede 59.464, Ni]- megen 59.234. Arnhem 58.118, Lei den 51.544, Hilversum 50.694, Apel 45.701, 41 452. 40.289 doom 47.928, Leeuwarden Breda 45.583. Dordrecht Maastricht 40.890, Schiedam en Delft 35.374. Van de 1017 gemeenten in Neder land heeft een drietal minder dan 200 kiesgerechtigden op de lijst staan. Overslag in Zeeland is de kleinste met 147 kiesgerechtigden, Serooskerke op Schouwen heeft 154 en Bemelen in Limburg heeft 159 kiesgerechtigden. houden in aansluiting op de onthul- ling van het gerestaureerde monu ment voor gevallen kameraden, welk monument Z. K. H. Prins Bernhard des morgens onthulde. De eerste spreker hoofd-leger-aalmoe- zenier kolonel H. J. J- M van Straelen memoreerde de oorlogsda- gen van Mei 1940, toen de Neder- landse Luchtmacht zulke gevoelige klappen kreeg, maar desondanks zich moedig verweerde tegen de vijand; het gehele wapen kreeg voor de door hem bewezen moed, beleid en trouw van Generaal Win- kelman de Militaire Willemsorde. De goede geest van het wapen bleek in het uur der beproeving. Vervolgens zong het Koninklijk Mannenkoor „Die Haghe Sanghers twee liederen van Da Palestrina. Generaal Majoor C. Giebel, chef luchtmachtstaf bracht hulde aan de nagedachtenis van Generaal Snij- ders, die in 1913 de Militaire Lucht- vaartcommissie instelde Kort na- dien werd tot oprichting der lucht- vaartafdeling besloten. Ernstige ge- varen dreigden, toen reeds in het eerste jaar van haar bestaan de we- reldoorlog uitbrak, ten gevolge waarvan de nodige materialen zeer moeilijk waren te verkrijgen. Des ondanks groeide het vliegtuigen- park, mede ten gevolge van het feit, dat een aantal Duitse vliegtui- gen werd ge'interneerd. In dit verband noemde de gene raal de naam van de toenmalige ka- pitein der genie Wallaard Sacre, die de grondslagen van de militaire luchtvaart legde. De golf van paci- fisme na het sluiten van de vrede, had tot gevolg, dat het Jonge luchtwapen in zijn natuurlijke groei werd gehinderd. Zo kon het ge beuren, dat tegen 1940 ons land in de lucht onvoldoende bewapend was. Toch stond het moreel van onze vliegers op hoog peil, zodat in de oorlogsdagen van Mei 1940 deze vliegers zich door moed en behen- digheid onderscheidden. Een veel groter aantal Duitse dan Neder- landse vliegtuigen ging verloren Typerend was, aldus spr., dat de ..Luftwaffe" zich op 10 Mei nog meer tegen ons land dan tegen Bel- gie en Frankrijk keerde. Ook de luchtdoelartillerie leverde zeer ver- dienstelijk werk. Dank zij het feit, dat onze vliegers een zo groot aan tal Duitsers vernietigde, heeft En geland in „The Battle of Britain" kunnen overwinnen, zo zeide Gene raal Majoor Giebel. Ook in Engeland bleef de be- kwaamheid der Nederlandse vlie gers op hoog peil. Zij onderscheid den zich in velerlei takken van de luchtmacht. ..Die Haghe Sanghers" zongen vervolgens de militaire vliegermars ..Soesterberg" Het slotwoord werd gesproken door de hoofdlegerpredikant Kolo nel Ds. A. T. W. de Kluis, die een gedenkwoord aan de gevallenen wijdde en bracht de plicht der le- venden in herinnering. Tot slot zongen „Die Haghesan- I ghers" het ..Wilhelmus". De GROEP-WELTER is niet de eerste en zal ook niet de laatste groep dissidenten zijn, die poogt af- breuk te doen aan de kracht en de eenheid van onze grote politieke organisatie, de K.V.P. Waartoe dat dissidentisme geleid heeft en wat er de bittere resultaten van waren, leert ons de klare taal der cijfers. Daaruit blijkt, dat alle dissidente groepjes er wel in slaagden splin ters te slaan van de hechte rots van onze politieke eenheid, doch dat deze laatste onwankelbaar bleel, terwijl de dissidenten een roemloos einde vonden in de vergetelheid. In 1922 behaalde de RKSP 874.745 stemmen; de dissidenten-groepen Lijst Arts 15.830 en NKP 13.499 stemmen De RKSP behaalde 32 ze- tels, doch zou, wanneer de stem- men van deze twee groepjes met voor haar verloren waren gegaan, direct 33 zetels gekregen hebben plus nog een restzetel, nog-wel ten koste van de Staatkundig Gerefor- meerde Partij, die destijds oorzaak was, dat het Gezantschap bij het Vati'caan werd opgeheven. Het dis sidentisme kostte ons toen dus twee Z0InSi925 behaalde de RKSP 30 ze tels en de RKVP (dissidenten) 1 ze- tel (resp. RKSP 883.333 st. en RKVP 36 571 St.) In 1929 kreeg de RKSP met 1 001.589 st. 30 zetels. De Dissiden ten van dat verkiezingsjaar de RKVP en de RKBP behaalden resp. 23.804 en 3 369 st., doch geen enkele zetel; hunstemmenaantal zou de RKSP echter de 31ste zetel bezorgd hebben, die toen aan de Communis ten ten goede kwam. Zo hielpen de katholieke dissidenten, die in 22 de papenvreters van de Staatk. Ger Partij aan een zetel hielpen, in 29 de communisten van de groep- Wijnkoop aan hun enigste zetel. In 1933 waren er maar liefst v l e r katholieke dissidentengroepen; de outers waren toen. RKSP 1.03 l.JM st 28 zetels, RKVP 40.894 St., KDP 20.427 st, RKAP 6.202 St., R.K. Bouwvakarh. 1.330 st. Alleen de RKVP behaalde toen een zetel, doch de stemmen van deze gezamenlijke dissidente groepen zou de twee restzetels hebben opgeleverd, die nu de Hervormd Geref. Staats- partij en het Verbond v. Nationaal Herstel in het parlement brachten. In 1937 namen de KDP en de Groep-Bouwman (kl. boeren) aan de verkiezingen deel; zij behaalden resp. 27 673 en 21.199 stemmen, doch kwamen daarmee niet voor een kamerzetel in aanmerking. De RKSP behaalde met 1,169.867 stem- men 31 zetels, doch zou met de stemmen der dissidenten een zetel meer behaald hebben, die nu aan de Chr Historischen als 8ste zetel toeviel." A1 deze dissidente groepen zijn sindsdien van het politieke toheel verdwenen. De eerstvolgende ver kiezingen hadden plaats in 1946, toen de KVP de enige katholieke politieke partij was. Het aantal ka- tholieken, dat toen doorbraak-nei- gingen had en op de PvdA stemde, aismede diegenen, die aan andere politieke partijen hun stem gaven, is niet bij benadenng te schatten, doch de KVP kwam met 32 zetels als de grootste uit de bus. De Welter-dissidenten en de met hen sympathiserenden, dienen wel te bedenken, dat zij scheurmakerspolitiek weinig of niets zullen bereiken, zoals al hun voorgangers; dat zij zelfs in de kaart kunnen spelen van de door hun veel-gesmade PvdA en mogelijk ook van flo Communisten, die zij door het misbruik, dat zij van hun stem zouden maken, aan een zeteltje kunnen helpen. En al zou Welter met zijn gene raal in de Kamer komen, wat ge- zien de historie van het katholieKe dissidentisme nog zeer te bezien staat, welk een politick roemloos einde wacht hem dan? Hij moge bedenken, dat wie zich aan een ander spiegelt, zich zacht spiegelt. In onze kiezers hebben wij echter het vertrouwen, dat zij hun kost- bare stem niet aan het dissiden tisme zullen verknoeien, zulks in het besef, dat onze staatkundige eenheid onontbeerlijk is, vooral in het komende tijdsgewricht, waarin gewichtige problemen van binnen- landse en buitenlandse politiek aan de orde komen! Fr. O.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1