Minister Gielen toonde geloof in het levende intellect I 1 Hernieuwde roem voor Gino Bartali DWAZEANNE Het iekort aan onderwijzers werd opgeheven! Oplosbare crisis? De schooljeugd verzamelde 5 millioen kg. papier Onze grootste scheepsschroef y. Zwak begin der Nederlanders RADIO Verdere doorvoering van de gelijkstelling I Zei U iets? Minister reikte vele prijzen uit uit Drunen in Schiedam gearriveerd De bonnenlijst Wm. TOUR DE FRANCE Op d&bres NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Ponderdag 1 Juli 1948 PAG. 3 DE HUIDIGE MINISTER van ..Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen, dr. Jos. Gielen, en voor dezelfde sector specialist op de liist van de K.V.P., is een man, die aok op zijn terrein de sociale gezindheid van deze regering tot uitdrukking heeft ge- bracht. Hi) deed dit als man, die zich midden in deze tijd voelt staan, maar ook met het begrip, dat ontstond uit een zelf gestre- den ..struggle for liie". Hi) was de student, die de sociale wind allerminst mee had en het is dan ook zeer zeker een gerecht- vaardigde voldoening, waarmee de bewindsman ons op ver- schillende door hem genomen maatregelen wijst, waaruit Jjliikt, dat deze harde ervaringen thans anderen als winst ten goede komen. Tegen zedenontaarding in Overijssel „Fryslan fry" vergaderde Schepen in botsing bij Vlissingen Last van zenuwen? De schroef wordt voor het transport schoongemaakt en gespoten. PROGRAMMA K.L.M. gaat Laguardia verlaten Regering demissionair op verkiezing&dag DE NEDERLANDS—LUXEMBURGSE PLOEG heeft, zoals werd verwacht, geen grote indruk op deze eerste dag van de grote monsterrit achter gelaten. En het is de vraag, of er in de 20 etappes, die nog volgen, een dag zal komen, waarop de ploeg- leider Joris van den Bergh wel met voldoening zal kunnen terug- zien. Het is waar, deze combinatie van Nederlanders en Luxem- burgers is zeer heterogeen en de uitlating van Kirchen, dat hij zich erg eenzaam had gevoeld vandaag en dat hi! zich alleen op Kemp aangewezen zag omdat ook de beide andere Luxem- burgers Biever en Ackermann minder sterke renners zijn, geeft niet veel hoop op een spoedige eenheid. Henk de Hoog en Wim de Ruiter werden het slachtoffer van gesprongen banden en het ziet er nu reeds naar uit dat Janssen de sterkste Nederlander zal zijn. Militairen halen H.B.S.-diploma Amerikaans vliegtuig verongelukt „Bijzondere Veldpost" 1 FEUILLETON DOOR A. DUNCAN Voor studietoelagen wordt in dit jaar meer dan twee en een half millioen uitgegeven, dat is zeven keer zoveel als vo6r zes en veertig. Speciaal de verst wonenden wer- den in hun beurzen tegemoet ge- komen. Onze Hogeronderwijswet bevat een artikel, waarbij het mo gelijk wordt gemaakt om ook zon- der staatsexamen universitaire stu dies te maken. Minister Gielen heeft dit artikel voor zevenhonderd en vijftig begaafde jonge mensen benut. een aantal dat temeer lets zegt, wanneer men bedenkt, dat tot dan toe gedurende zeveni.ien jaren in totaal slechts duizend personen van deze faciliteit gebruik konden maken. De toeziende commissie heeft het hoofd gefronst over zo veel progressiviteit, maar na enige tijd ruiterlijk erkend, dat het peil toenam met het aantal. Een geloof in het levende intellect, dat niet beschaamd werd en waarover wij ens met dr. Gielen van harte ver- heugen. Met dezelfde bedoeling zijn ook de avondlycea gesubsidieerd, waar- in de minister terecht gemakkelijke en goedkope studiemogelijkheden ziet, speciaal voor hen. die alsnog hogerop willen. Een gelijke gezind heid blijkt als dr. Gielen in dit onderhoud getuigt van zijn grote genegenheid voor de jeugdbewe- ging. De jeugdbeweging voelt op haar beurt grote waardering voor deze bewindsman, die immers als geen ander haar gewichtige taak in deze tijd heeft begrepen. Werd er in 1946 f 300.000 voor de vrije jeugd- vorming uitgetrokken. in 1948 is dit bedrag f 1.200.000. Ook de subsi dising van het werk voor de maisajeugd ging in stijgende liin: in 1946 f 525.000. in 1948 f 1.500.000. Daarnaast .heeft de minister een groep instituten opdracht gegeven het probleem van de massajeugd nog eens extra te bestuderen, ten- einde aan dit werk ook een weten- .U/AT moet het voor een gebo- VV ren pessimist een sombere tijd zijn". Deze zucht hoort men vaak slaken tijdens gesprekken de Internationale toestand betreffende. De huidige crisis in Berlijn door zovele vooraanstaande politic! als „zeer ernstig" gekwalificeerd blijft het directe wrijvingspunt tussen de Westerse Geallieerden en Rusland. Zelfs Churchill heeft in Luton Hoo aan zijn grote bezorgdheid over deze crisis uitdrukking gege ven en de toestand „even ernstig als Mtinchen" genoemd.v De oude oorlogsleider heeft de steun van zijn oppositiepartij toe- gezegd aan de vaste houding van de Engelse Labourregering in de Berlijnse kwestie. En hoewel Chur chill rekening houdt met het feit, dat zelfs een vaste houding het dreigen^e gevaar niet af zal kun- nen wenden, wijst hij erop, dat er geen alternatief bestaat, omdat een verzwakking van de controle in Berlijn zeer zeker naar een derde wereldoorlog zal leiden. Door de Russische poging in Berlijn om het viermogendheden- bestuur van de HET WERELD- GEBEUREN schappelijke fundering te kunnen geven. In deze tijd is het niet on- begrijpelijk, dat intussen vooral de direct-betrokkenen het meeste oog hebben gehad voor de door deze minister gevolgde salarispolitiek. De bewindsman zelf is overtjuigd, dat hij de salarissen zover als mo- gelijk heeft opgetrokken. De rust is weergekeerd, al leidt de minister hier geenszins uit af, dat nu ook alle spanningen zouden zijn opge heven. Die spanningen bestaan echter in alle kringen. De gelijkstelling De gelijkstelling is in de afge- lopen twee jaar doorgevoerd ten aanzien van het bijzonder en open- baar hoger onderwijs. Hiervan pro- fiteren de universiteiten van Nij- megen en Amsterdam, alsook de Economische Hogeschool te Tilburg. Pe B-faculteiten zijn nu voor Nij- megen mogelijk geworden. De in- richting van laboratoria etc. vergt mililoenen en deze zouden nooit door het katholieke volk alleen kunnen worden opgebracht. Nu draagt de Staat echter 80 pet. bij in de netto-kosten en 85 pet. als men meer dan een B-faculteit heeft. Wat de verdere doortrekking van de gelijkstelling betreft, deelt de minister ons mede, dat ten aanzien van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs een wetsont- werp gereed is, dat eveneens ge lijkstelling brengt en dit onderwijs ook vernieuwt. Aangesloten wordt bij de historische ontwikkeling. Het ontwerp wordt binnenkort van de Onderwijsraad terug verwacht. Ook voor de kweekscholen is er een wetsontwerp bij de Onderwijsraad, dat gelijkstelling brengt. Op het gebied van het nijverheidsonder- wijs is er practisch gelijkstelling. Er waren 161 ambachtsscholen. In twee jaar zijn er 38 bijgekomen, waarvan 17 rooms-katholiek. Er waren 284 nijverheidsscholen voor meisjes, waaraan 49 nieuwe werden toegevoegd, waaronder 21 rooms- katholiek. B.L.O. en voorbereidend lager onderwijs behoeven nog een wette- lijke regeling. De Eerste Kamer heeft zich in deze echter reeds uit- gesproken, zodat ook dit sluitstuk in de gelijkstelling kan worden aan- gebracht. De minister is een uitgesproken voorstander van de huidige poli- vtieke samenwerking. Waar men ech. ter in andere landen bij een derge- lijke samenwerking op dit punt nog al eens moeilijkheden ondervindt, acht hij het terecht Bijzonder ver- heugend, dat dit hier geen moei lijkheden heeft gegeven. Het radiovraagstuk, aldus dr. Jos. Gielen, zal alleen dan een oplossing kunnen vinden, wanneer rekening wordt gehouden met de mening van het Nederlandse volk en de rege ling ook eindelijk definitief zij. Het ontwerp van de Radioraad beant- woordt niet aan deze twee voor- waarden. Het wil opnieuw een proef nemen en houdt ook te wei- nig rekening met de feitelijke toe stand. In het algemeen, aldus de minister, kan ten aanzien van het radiovraagstuk gezegd worden, dat een veel grotere samenwerking dan voor de oorlog wenselijk is, echter met een zo groot mogelijke auto nomic voor de principiele overtui- ging» Bij alle verlangen naar reorga- nisatie van ons onderwijs, hoe wenselijk overigens ook, wordt wel eens vergeten, dat deze bewinds man op de eerste plaats de niet eenvoudige taak had om dat onder wijs draaiende te houden. In Sept. 1946 was er een tekort van bijna 3000 onderwijzers, dat is ongeveer 10 pet. De minister deelt ons des- gevraagd mede, dat dit tekort ander- half jaar later tot 520 was inge- krompen. De nieuwe lichting zal 2800 onderwijzers opleveren en men mag dus zeggen. dat het tekort in twee jaar tijds geheel is opgeheven! (Wordt vervolgd) Welter doet. alles beter, en al het goede, wat geschiedt, komt van de Partij van de Arbeid. Zo zeggen het de geschriften. Een katholiek kan socialist zijn, zegt een pamflet van de Partij van de Arbeid, dat zich speciaal tot de katholieken ric.ht. Maar de Paus zegt in zijn encycliek, dat een goed katholiek geen waar socialist kan zijn. Dat is duide- lijk. Je bent dus of geen goed katholiek, of geen waar socialist en nu moeten de heren het ver- der maar uitzoeken. Hetschijnt me voor de gemoedsrust beter, dat men zich zelf niet voor die consequentie zet! Maar di& prin cipiele katholieke vraagstukken dan? Is het geen socialistisch minister geweest, die een ver- betering van de kinderbijslag- regeling tot stand bracht? Ja, dank je de koekoek, alleen dank zij het feit, dat de K.V.P. einde lijk de oude soci's in deze rich- ting meesleurde en dan nog lang niet ver genoeg in de rich- ting, die voor ons als principieel goldHielp de Partij van de Ar beid niet, het gezantschap bij het Vaticaan in stand houden? Zeker, maar ten eerste is dit geen katholiek, maar een lands- belang, waartegen de socialisten zich vroeger altijd verzetten. In haar verkiezingsprogram let wel, in haar program pleit de P.v.d.A, voor daadwerkelijke ge- zinspolitiek en voor.... verbe- tering van de huwelijkswetge- ving. In de praktijk hebben de socialisten zich altijd tegen daadwerkelijke gezinspolitie k verzet en wat de „verbetering" van de huwelijkswetgeving be- tekent, daarvoor bestaat zelfs bij de nieuwe socialisten nog lang geen overeenstemming en het moest weer een katholieke mi nister van Justitie zijn, die ein delijk het klimaat gunstig oor- deelt voor een herziening van de echscheidingsregeling. Voor principiele politiek moet men bij de K.V.P. zijn, dat is in elk geval veilig, meer dan bij een De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. J. Gielen, reikte in Schevenin- gen de prijzen uit aan de deputa- ties van de vele scholen uit het gthele land, die tijdens do Jeugd Actie Papier Inzameling, de beste prestaties hebben opgeleverd. De eerste prijs verkreeg de VGLO- uit Krimpen a. d. IJssei, waarvan aan elke leerling een bedrag van J 20.werd toegekend. De leerlingen van de Pr. Irene- school voor VGLO uit Lekkerkerk ontvingen de tweede prijs, elk 15, waarna aan elk der teerlingen van de VGLO-school uit Hoensbroek 'n bedrag van f 10.werd uitgereikt. De 4de t.m. 8e prijs bedroeg f 7.50 per leerling, de 9 t. m. 13e prijs f 5 per leerling; de 14e t, m. 23e prijs 4 per leerling en de 24e t. m. 33e prijs f 8 per leerling. Vervolgens kwamen er nog beschikbaar veertig prijzen van een gulden per leerling. 70 pakken dor de uitgevers ter be- schikking ge?telde boeken en tien- maal tien jaarabonnementen op het fotoblad „Fotovreugde". In de vergadering van de kring Overijssel van de aarts-diocesane boeren- en tuindersbond werd een resolutie aangenomen, waarin de gemeentebesturen uitgenodigd wor den mede te werken de uitwassen te bestrijden bij het kamperen, ge- mengd zwemmen en het zwemmen in kanalen en beken langs de pu- blieke wegen. Men protesteerde met kracht tegen de „verregaande ze- denverwildering". De besturen en afgevaardigden van de A.B.T.B. in Overijssel keren zich niet tegen het vreemdelingenverkeer, noch tegen de mensen uit de steden, die van tijd tot tijd willen genieten van de natuur, maar zij vragen, dat men zich zo gedraagt, dat de goede chris- telijke zeden en het burgerlijk fat- soen in acht worden genomen. partij, die wel enige goedwil- lende leden telt, die op dit punt anders willen, maar die als partij niet zulk een uitge sproken principieel standpunt inneemt. En het gaat om het standpunt van de p artij Bij de uitreiking herinnerde de minister de jeugd eraan, dat hijzelf 25 jaar geleden ook voor de klas stond en niet heeft kunnen bevroe- den, dat hij nog eens voor deze gro te klas zou staan. Door de ruim 3700 deelnemende scholen werd een hoe- veelheid van ruim 5 millioen kg pa pier ingezameld. Dat betekende voor ons land een deviezenbespa- ring van 3/4 millioen gulden. Hij hoopte, dat het aantal scholen, dat aan deze actie het volgend jaar zal deelnemen, nog veel groter zal zijn. Hij overwoog voor de volgende ac tie te bezien, in hoeverre het mo gelijk zou zijn een deel van de op- brengst af te staan aan de UNAC. Hierna was er nog een gezellig feest, waarbijo.m. het Orkest zon- der Naam de jeugd bezig hield. De strijdbond ..Fryslan Frij" hield een jedenvergjidering, waarin de leider, de heer E. B. Folkertsma, een schets gaf van het gevaar, dat ook Friesland bedreigt: een volk, dat 'n massa wordt en zijn historische vorm verliest. Verschillende leden verlangen 'n nauwer contact met de federalisti- sche bewegingen, maar andere le den wezen op het gevaar, dat daar- bij de verhouding volk en staat op de achtergrond kan raken, Besloten werd het directe contact met andere nationale minderheden te verstevigen. Alle aanwezigen bleken het er over eens te zijn, dat door de een- zijdige samenstelling van de candi- datenliisten de stem van Friesland in de Tweede Kamer niet zal wor den gehoord. Het Amerikaanse stoomschip „Ames Victory" komende van Ant- werpen, is op de rede van Vlissin gen in aanvaring gekomen met het s.s. „Bomma". De ..Ames Victory" heeft schade aan stuurboord en ligt op de rede van Vlissingen ten anker. Voor het tijdvak van 4 t/m 17 Juli 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: VOOR BROOD EN VLEES 004, 006 vlees 100 gram vlees 005 vlees 300 gram vlees 007—1 brood 800 gram brood (geldig t/m 10 Juli) 008—1 brood 200 gram brood ALLE BONKAARTEN 010 algemeen 400 gram brood of 1 rants, vermicelli e.d. 011 algemeen 100 gram bloem 012 algemeen 500 gram suiker (inmaak) boterhamstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop, enz. of 500 gr. versnaperingen 013 algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gr. vet BONKAARTEN KA, KB, KC 808 016 algemeen 1 ei 017 algemeen 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas 018 algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gr. vet 019 algemeen 50 gram cacao 020 algemeen 200 gram rijst (voorinlevering) 021 algemeen 250 gr. zachte zeep 250 gr. soda B 027 reserve 800 gram brood (geldig t/m 10 Juli) B 028, C 030 reserve 500 gr. boter of margarine of 400 gram vet C 029 reserve 400 gram brood (geldig t/m 10 Juli) BONKAARTEN KD, KE 808 031 algemeen 1 ei 032 algemeen 100 gram) kaas of 125 gr. korstloze kaas 033 algemeen 125 gram boter of margarine of 100 gr. vet 034 algemeen 035 algemeen Mijnhardt's Zen uwtabletten helpen U er overheen. ;x:- kaart te vegen is meer op het spel komen te staan dan het leven van twee millioen men. sen, die met hongersnood bedreigd worden en meer dan het toekomstig lot van Oost-Duitsland achter het IJzeren Gordijn. Het gaat erom of geheel West-Europa zal jnoeteh leven on- der de druk van een dreigende agressie. In dit licht bezien is het onmo- gelijk de consequenties van een te- rugtrekken uit Berlijn te onder- schatten. Daarom kan Engeland en de an dere geallieerden niet terugkomen op hun besluit in Berlijn te blij- ven, ondanks de risico's, die uit het tegenstand bieden aan de Russische politiek kunnen voortvloeien. Uit de verklaringen, door de be- trokken geallieerde landen officieel over de sltuatie in Berlijn bekend- gemaakt, kunnen we concluderen, dat er van een vaste eenheid onder de betrokken geallieerden sprake is. Niets kan er gewonnen worden door zwakte of besluiteloosheid in een situatie, die even ernstig is als Mtinchen. Dat desondanks nog geen geza- menlijke nota van de Westerse ge allieerden aan Rusland met het ver- zoek het verkeer naar Berlijn weer open te stellen en met een verkla- ring, dat de geallieerden niet van plan' zijn de voormalige Duitse hoofdstad te verlaten, is overhan- digd. moeten we waarschijnlijk zien als de wens van de Westesse geal lieerden de toestand niet te verer- geren en alsnog de weg open te la- ten voor een oplossing door de vier militaire bevelhebbers onderling. Vrede is van groot belang, voor Rusland evenzeer als voor de an dere volkeren. In dit feit ligt de hoop besloten, dat tegemoetgetreden met de gezamenlijke standvastig- heid van de Westerse geallieerden de Russen een gematigder politiek zullen volgen en dat de deur zal worden geopend naar een betere verstandhouding. Moeten de jongste ..tegemoctko- mende" verklaringen van Soko- lovsky als een toenaderingsmanoeu- vre in de goede richting worden gezien of zijn het weer tekenen van de beruchte „lange-baan" pojitiek? De tijd zal dit moeten leren, SIC TRANSIT De grootste, tot nog toe in Ne- derland vervaardigde scheeps schroef, de reserveschroef voor het motorschip „Aandljk" van de Holland-Amerika Lijn, is Woens- dagavond, ongeveer 12 uur na het vertrek by de gieterjj der firma Lips te Drunen, die deze 191^ ton wegende schroef vervaardig de, by de werf Feijnoord aange- komen. Dit gigantisch stuk metaal meet 6.70 diameter (de schroef van de Willem Ruys meet 5.70), terwijl de naafhoogte 1 meter bedraagt Met de auto mee bedroeg het gewicht van dit transport ongeveer 28 ton. Het vervoer geschiedde op een speciaal daartoe jngerichte 8 tons vrachtwagen. Om onaangename verrassingen bij nauwe doorgangen VRIJDAG 2 JULI HILVERSUMi I. 7,15 Ochtend- gymn.; 7,45 Een woord voor de dag; 8,30 gram, pi.; 9,15 Bij onze jonge zieken;, 9„30 Opgewekt programma; 10,15 Concert van Bach; 11 00 gram, platen; 11,20 Pianorecital; 11,50 Bal let Egyptien; 12,33 Metropole-ork.; 14,00 Gershwin-muziek; 14,40 Viool- recital; 15,10 Fragmenten uit ope ra's; 16,00 Van stad en land; 16,20 Kinderkocjr; 17,20 Omroeporkest; 18,00 Internat. tenniskaif pioen- schappen; 18.30 Voor de Ned. Strijd. krachten; 19,15 Suriname-herden- king; 20,15 Koninkljjke Militaire kapel; 21,00 Cello en* piano; 21,50 Melachrino Strings; 22,30 Negro Spirituals; 22,45 Avondoverden. king; 23,15 Opgewekte avondklan- ken; 23,45 Kwintet voor hobo en strijkers. HILVERSUM II: 7,15 Muziek bij het ontbijt; 8,18 Operette program ma; 8,50 Voor de huisvrouw; 9,00 Lichte morgenklanken; 10,00 Mor- genwijding; 10,20 Gram,platen; 11,00 ..Lachen und Weinen"; 11,35 Licht orkestconcert; 12.00 Raucho-pro- gramma: 12,33 Sport-agenda; 12.38 Pierre Palla, piano; 13,15 Vaude- ville-orkest; 14,20 Kamer-orkest; 15,00 Ons volk in zijn dichters; 15,20 Kamerorkest; 16,30 Zomer, vacan- tietijd; 17,00 Filmland; 17,20 Wij en de muziek; 18,40 Kwartet Jan Cor- duwener; 19,15 Nederland op zee; 20,05 Een zomerdag in de hoofd stad; 21,00 Men vraagt.... en wij draaien; 21,50 Op vleug'len van mu ziek; 22,15 Swing and Sweet; 23,15 Symphonisch Vrijdagavond-concert. te vermijden had men de schroef op een draagstoel gelegd, door het ingenieursbureau van Lammeren te Voorschoten geconstrueerd. Deze draagstoel was dusdanig ingericht, dat de schroef verschillende stan- den kon innemen. Om ongeveer 6,45 uur kwam de schroef bij de weeg- brug van de firma Muller aan de Wilhelminakade aan. Na gewogen te zijn werd de reis naar Schiedam voortgezet. Op dit deel van het tra- ject moest echter nog een moeilijk- heid overwonnen worden. Een deel van de Rotterdamse dijk was name- lijk opgebroken. Dit obstakel werd echter vermeden, doordat men de route langs de Gustoweg koos. Om ongeveer kwart voor negen gister- avond reed het transport het ter rein van de werf Wilton-Feijenoord op, naar de machinefabriek. Daar 1 zou de schroef hoogstwaarschijnlijk met een bok van de wagen worden gelicht, om later in een der ruimen van de ..Andijk" te worden ge- plaatst. Naar de New Yorkse kranten mee deelden treft de KLM voorbereidin- gen om van het vliegveld Laguardia naar de internationale luchthaven Idlewild te verhuizen. Hoewel de K LM een van de felste tegenstanders was van een dergelijke verhuizing en zelfs om diplomatieke interven- tie had gevraagd, gingen beambten van de KLM Maandag naar het tij- delijke stationsgebouw op het nieu we veld, om er een gedeelte, gelegen naast dat van de Air France de enige transatlantische lijn, die tot nu toe naar Idlewild is gega^n, in te richten. De havenautoriteiten weigerden Maandagavond, com- mentaar te geven over de verhui zing van de KLM. Van andere zijde werd te New York vernomen, dat besloten was tot verhuizing naar Idlewild en dat met de officiele aankondiging hiervan nog slechts gewacht wordt tot de details zijn geregeld en het contract getekend is De vraag is gerezen, of het thans zittende kabinet op de dag der ver- kiezingen zijn ontslag zal aanbie- den. Het is inderdaad traditie in Nederland, dat van de dag der ver- kiezingen af een regering zich de missionair acht. Naar verwacht mag worden. zal ook deze regering van die traditie niet afwijken, zo dat «en ontslagaanvrage op 7 Juli ka*- Worden tegemoet gezien. Vandaag, in de tweede etappe 1 door zijn ploeggenoten werd opge- j T3houden. Naast deze tegenslag voor de twee grootste Belgische troeven is er een bevredigend feit; nl de tweede plaats van Schotte. Hij heeft dan wel het hoofd moeten buigen voor de Italiaanse „campidnissimo", al was het verschil maar een half wiel, maar de vorm waarin Schotte op het ogenblik steekt geeft alle kans op een herhaling van deze krachjtoer. Dank zij de vorm, waar in de Belgen vandaag hebben gere- den, staan zij thans aan de kop in het ploegenklassement voor de jonge Belgische* ploeg, de Aiglons. Nederland-Luxemburg bezet de elfde plaats. Het klassement van de eerste etappe Parijs-Trouville luidt: 1. Bartali (Italie) 237 km. in 6 uur 50 min. 24 sec., 2. Schotte (Belgie a), 3. Teisstire (Frankrijk), 4. Engles (Belgie b), 5. De Muer "(Noord- Oost ploeg van Frankrijk), 6. Mer- tens (Belgie a), 7. Marcellak (N.O, ploeg van Frankrijk)8. Mathieu (Belgie a), 9. Gauthier (Zuid Oost ploeg van Frankrijk), 10. Renders (Belgie b), alien zelfde tijd als win- naar. De positie der Nederlanders luidt: 68. De Hoog, 69. Kirchen (Lux.), 70. Kemp (Lux.)', 77. Jans sen, 93. Ackerman (Lux.), 96 De Ruyter," 102. Biever (Lux.) in 7' uur Trouville-Dinard, zal Gino Bartali, een van de grote favorieten voor de Tour 1948, starten in de gele lei- ders-trui. De Italiaanse klimspecia- list heeft dus de bergen niet afge- wacht om zich bovenaan het alge meen klassement te plaatsen In te- genstelling met de mening van ve- len bleek dat Bartali in een gewel- dige vorm verkeert. Dit wil niet zeggen dat renners als Robic, Teis- seire, Fachleitner, Impanis, Ockers en andere sterren kansloos tegen hem zijn en dat zij niet, indien het maar even mogelijk is, de gelegen- heid zullen aangrijpen om hun ach- terstand geheel of gedeeltelijk in te lopen. Intussen heeft men zich, reeds gedurende deze eerste etappe, er rekenschap van kunnen geven, dat de Italiaanse ploeg alleen voor Bartali werkt. Tevens iv gebleken, dat zich in de Belgische nationale ploeg nog niemand als leider heeft gepresenteerd. Ockers, die grote in druk maakte door zijn soepel en gemakkelijk rijden, brak, 100 km. voor Trouville, zijn derailleur en boekte zodoende een aanzienlijke achterstand, een achterstand, die zeer zeker een handicap betekent, maar die zonder enige twijfel in de komende etappes te niet gedaan kan worden. Oom Impanis onder- vond enige vertraging doordat hij 036 algemeen D 037 reserve E 039 reserve 100 gram cacao 200 gram rijst (voorinlevering) 500 gr. zachte zeep 500 gram soda 800 gram brood (geldig t/m 10 Juli) 500 gram bloem 12 m. 29 sec.. 103. exaequo Francken Bakker en Pauwels in 7 u. 13 m. 22 sec. Het internationaal klassement luidt: 1. Belgie 20 uur 30 min. 42 sec., 2. Belgie b 20 uur 31 m. 55 sec., 3 Noord-Oost Frankrijk en lie de France 20 uur 31 m. 55 sec., 4. Frankrijk 20 u. 32 m. 38 sec., 11. Ne derland-Luxemburg 20 u. 43 m. 6 sec. Acht en twintig militairen in rang varierend van soldaat tot vaandrig hebben te Medan hun einddiploma HBS ontvangen, dank zij no^te stu- die aan de door de vormingsdienst georganiseerde avondschool. De plaatselijke commandant, overste van Aarsen. reikte de diploma's uit en voegde daaraan een toepasselijk woord toe, waarna de directeur van de HBS J. Degenaars een redevoe- ring hield. De Amerikaanse luchtmachtauto- riteiten te Wiesbaden hebben me- degedeeld, dat gistermorgen een Amerikaans C 45-transportvliegtuig te Oberpfaffenhofen in Beieren is verongelukt, waarbij twee officie- ren en twee passagiers om het le ven kwamen. Voortaan zullen bij het Hoofdbu- reau van Katholiek Thuisfront zo- wel als bij de afdelingen foldertjes verkrijgbaar zijn, die morele denk- stof bevatten voor onze mannen te velde. Ze zijn bestemd om te wor den bijgesloten in correspondentie uit Holland. Velen zullen in hun brieven aan de mannen overzee niet gemakkelijk een aansporing op moreel gebied kunnen geven. Deze folders nu maken het voor eenieder eenvoudig om elke brief van een kleine dosis goede gedachten te vdorzien. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN enz. QA, QB, QC 808 75 versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. 78 versnaperingen 100 gr. versna peringen, of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. Reserve E tabak 50 gr. scheerzeep of 100 gr. scheercreme of 400 gr. snel scheercreme BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE MD, MF. MH 808 (BIJZ. ARBEID, A.S. MOEDERS EN ZIEKEN Geldig zijn de bonnen van de strook K. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Op Donderdag 8 Juli zullen brood- bonnen worden aangewezen op de volgende wijze: Op de A-kaarten 2000 gram; op de B-kaarten 2800 gram; op de C- kaarten 2200 gram, op de D-kaarten 800 gram en op de E-kaarten 600 gr. Per 14 dagen ontvangt dus de A- groep 3600 gram, de B-groep 6000 gram, de C-groep 4400 gram, de D- groep 2000 gr. en de E-groep 800 gr. De bonnen 020 en 035 algemeen voor 200 gram rijst moeten uiterlijk op Zaterdag 10 Juli bij de detaillist van wie men gewoon was dit artikel te betrekken, worden ingeleverd. Zij, die met vacantie zijn. doen er goed aan. de bonnen op 7 Juli, wan neer zij in hun woonplaats vertoe- ven in verband met de stemming, in te leveren. De bon Reserve E tabak voor scheerzeep enz. blijft tot nader aan kondiging geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 Juli worden gebruikt. |(y|OG ENKELE DAGEN schei- den ons van de verkiezin- gen. Er gaat beslist worden, in tvelke geest, volgens welke be- ginselen ons land in de eerst- volgende jaren bestuurd zal worden. Dat gaat ons alien per- soonlijk, ook u, aan. Wij zijn er cok alien mede verantwoorde- lijk voor. Wij hebben immers de plicht, zo goed mogelijk voor de algemene belangen van ons va- derland te helpen zorgen. Dat doen wij door onze stem uit te brengen op onze eigen katho lieke lijst. Laten we overtuigd wezen van de waarde van elke stem. Er mag geen enkele stem voor onze lijst verloren gaan. Spoor ook uw omgeving aan, hun taak in deze te begrijpen en te volbrengen. Een ieder moet op de bres staan ter verdediging en handhaving van onze hoog- ste goederen en om onze katho lieke beginselen bij anderen te verbreiden. MARCUS 16 „Zou je nu.... naar huis willen gaan, George?" vroeg ze fluisterend, „ik zou graag wat alleen zijn." Hij keerde zich langzaam om en ging naar de deur. Even later hoor- de Anne, hoe hij die zachtjes achter zich dichttrok. Toen ze alleen was. viel ze op haar knieen en verborg haar gelaat in haar handen. HOOFDSTUK VIII Een verrassing voor Claire Pritere. De bekende firma Bac was opge heven. De winkelramen waren leeg. De hammen en kazen en blikken groenten waren verdwenen. Het maakte eep desolate indruk. Uit het raam van haar huiska- mer naar de overkant kijkend, glimlachte Claire Pritere voor zich heen. Ze had al lang de oude heer Bas benijd. Nu stond zijn winkel leeg en te wachten op een opvol- ger. ..En dat zal ik zelf zijn", beloofde Claire Pritere zichzelf, terwijl ze zich omdraaide, omdat Arthur de kamer binnenkwam. „Heb je soms al gehoord, of er gegadigden voor de winkel van Bac zijn?" vroeg ze. Arthur schudde van neen. Hij keek zuur. Hij was in de laatste tijd het bedisselen van zijn moeder hoe langer hoe meer moe geworden. Ze verwachtte, dat hij op ieder uur van de dag voor haar zou klaar staan. Hij was van plan, die mid- dag naar de wedrennen te gaan, maar deze wens had mevrouw Pri- tdre al terstond de kop ingedrukt. „Neen, hoe moet ik dat weten?" vroeg hij nors. „Door je oren open te houden", antwoordde zijn moeder vinnig. „Je komt meer dan genoeg in de cafe's". Ze draaide zich weer om en keek de straat op. ..Boven die deur zou de naam Pritere heel goed staan", mompelde ze. „Ik heb dien winkel altijd graag willen hebben. Hij is van George Callon. Als hij hem' aan me wilde verhuren.... of verkopen, als het moet.... dan zou ik er wel een flinke hypotheek op kunnen krij- gen. Dat zou de enige manier zijn om aan geld te komen, want al wat ik heb, zit in de zaken vast". „Maar moeder, vindt u niet, dat we al genoeg te doen hebben met de zaak, zoals die nu is?" vroeg Arthur, ontstemd over die plannen van zijn moeder. Doch zij schudde ongeduldig haar hoofd. „Je bent al net zo stom als je vader was", zei ze. „Hij zou nooit tot uitbreiding gekomen zijn, als ik hem niet aangepord had. Je doet beter, vandaag nog naar mijnheer Callon te gaan en te vragen, hoe- veel hij voor dien winkel hebben moet". „Ik kan dien kerel niet uitstaan" sputterde Arthur tegen. „Kunt u Morier niet sturen.... of.... of zelf gaan?" Claire Pritere keek hem vinnig aan en toen hij haar stneng gezicht zag, veranderde hij van toon. „Ja, natuurlijk, als u beslist wilt, dan ga ik, moeder. „Je moet er dadelijk heen", zei ze. „Je weet wel, waar hij gewoon- lijk te vinden is, denk ik zo". „Hij heeft een kantoor in de Noor derstraat, naar ik gehoord heb", zei Arthur. „Nu. verteut dan verder geen tijd. Er zullen wel andere mensen zijn, die het op dien winkel begrepen hebben, als we niet gauw zijn. Het zou jammer zijn, zo'n mooie gele- genheid te laten voorbijgaan. Kijk, zelf nu toch eens naar dien winkel! Die beheerst de hele straat". Grommend verliet Arthur de ka mer en haalde hoed en jas. „Waar- om dat oude mens nu toch niet wil uitverkopen en gaan rusten, snap ik niet," mompelde hij, het gebouw verlatend, „ik heb veel meer op met een herenleven. Ik vind het afschu- welijk, dat de lui weten, dat ik in een winkel werk." Het kantoor van George Callon was bescheiden. In de voorkamer zat een meisje, dat de zakenlui, die nu en dan kwamen om hem te spreken. aandiende, Zijn zakenin- zicht werd in de stad hoog gewaar- deerd en hij had reeds verscheidene ondernemingen op de been gehol- pen. „IS mijnheer Callon op kantoor?" vroeg Arthur met een sigaret tus sen de* lippen. „Jawel, mijnheer, maar hij is op het ogenblik bezet," antwoordde 't meisje. „Dan wacht ik wel even" zei Ar thur en keek het meisje met een sluw grijnslachje aan. Het was een keurig, knap meisje en Arthur verbeeldde zich, dat hij wel kans bij haar had. „Wat doet zo'n aardig ding nu toch bij zo'n uit de klei getr'okken kerel als George Callon?" vroeg hij grinnekend. Het meisje gaf geen antwoord. Ze tikte op haar machine verder. „U moest bij mij komen werkyi," vervolgde Arthur, niet uit het veld geslagen. „mijn naam is Pritere, zo als u wellicht weet. Ik heb die win- kels in de Hoofdstraat. U zoudt een goed figuur maken in onze mantel- afdeling." Ze nam nog steeds geen notitie van hem. Hij kreeg een kleur. Zo'n verwaand nest, om hem te negeren! „Wil je niet graag een behoorlijke betrekking hebben?" vroeg hij. Ze keek hem koeltjes aan. „Ik voel me best op mijn plaats bij mijnheer Callon," zei ze, „hij is een heer en dat is meer, dan van u gezegd kan worden." Voordat Arthur antwoord kon geven, ging de deur van het prive- kantoor open. Er kwam een meisje uit. Arthur hield zijn adem in, toen hij Anne herkende. maar herstelde zich spoedig. Ogenblikkelijk nam hij zijn hoed af. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3