De Russen verklaren: Viermogendheden- bestuur van Berlijn is ten einde TITO'S PORTRET uit de Albanese scholen De Willem van der Zaan" keert behouden uit Indie te Den Helder terug De Europese economische samenwerking mag gezonde ordening niet in de weg staan Voor Alkmaar omgeving Clay acht toestandernstig Verdrag van Parijs door de T weede Kamer goedgekeurd Acht doden bij vlieg- ramp in Belgie Belgrado protesteert te Tirana Met de aapjes „Kaisie" en f/Cnelia dartelende in een matrozenbaadje mm Nederlandse overwinning indeVeiligheidsraad Motie van merkwaardig driemanschap! Onbehoorlijk MootfdredacteurH. N. Smite, rayonredacteur: Fr. Otten. DirscteurE. J. M. Stumpel Aboimementeprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per ma and. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum /4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. VRIJDAG 2 JULI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11301 BUREAUX: POSTBEAMBTEN WERDEN DIEVEN Op het Binnenhof te 's-Gravenhage werd het 35-jarig bestaan van de Militaire Luchtvaartdienst plechtig herdacht. H.K.H. Prin- ses Juliana inspecteert de troepen. WANNEER er niets bijzonders te verwachten was, zouden be- halve He altijd krijsende en zeilende meeuwen, geen leven- de wezens op de Buitenhaven te zien zijn geweest. Het weer was guur en de onheilspellend witte golvenkoppen sloegen ver over de zeewering, tot zelfs op het wandelpad van het Wierhoofd. Maar Hr. Ms. Willem v. d. Zaan lag op de ree. Een van onze modeme mijnenleggers, die in de laatste oorlog van zich heeft doen spreken en ook in de Oost niet werkeloos is gebleven. Op 18 Mei vertrok het schip van Soerabaja en nu lag het na een reis van 6 weken voor de haven van Nieuwediep, te wachten op gunstig tij. Honderd drie en zeventig man stond popelend uit te zien naar het ogenblik waarop ze hun familieleden, letterlyk met open armen, aan boord konden ontvangen. - - ggWgl Leveranciers en consumenten juichten, toen het bericht bekend werd, dat de melk voorlopig zonder bon mag worden verkocht. Weg alle rompslomp van administratie, inlevering en wegge- raakte bonnen. De melkboer steekt de vlag uit. BOTER EN KAAS NIET ZONDER BON Indonesische kwestie voorlopig van de agenda Het kamp voor de deelnemers aan de Olympische Spelen 1948 is door de minister van Openbare Werken in Engeland mr. Charles Key, geopend. Dit kamp in Richmond biedt de sportlieden alle „huiselijke" comfort. De voorzitter van het organiserende comite voor de Olympische Spelen, Lord Elurgh- ley, hijst de Olympische vlag. (Van onze parlementaire redacteur) DE EUROPESE, economische samenwerking, zoals die te Parijs is geprojecteerd, werd uit noodzaak geboren. Amerika ver- langt in het kader van de Marshall-hulp, dat ook ons werelddeel zelf zijn krachten bundelt. Achter deze beperkte doelstelling is er het uitzicht op de mogelijkheid van samenwerking ook op lon ger termijn, een samenwerking, die past in het streven naar boven-nationale organen. Over dit alles is al veel gesproken en nog meer geschreven. Tenslotte moet de conclusie luiden, dat het hier een goed en groots plan geldt, waarvan de uitwerking echter ongetwijfeld nog vele moeilijkheden zal ontmoeten. Moorden bij Tasikmaiaja Nieuuj Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN; Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank AP de gisterenmiddag gehouden bijeenkomst van de geallleer- de stafchefs, heeft de Russische stafchef, kolonel Boris Kali- min, een schriftelijke verklaring voorgelezen, waarin hij ver- klaarde, dat het Viermogendhedenbestuur van Berlijn ten einde was gekomen en dat derhalve het geallieerde bestuursbureau niet meer bestond. Als reden voor't niet meer plaats hebben van vierzijdige bijeenkom- sten van het geallieerde militaire bestuursbureau noemde Kalinin: 't gedrag van de Amerikaanse kolonel Howley, die tijdens de vergadering op 16 Juni meedeelde, naar huis te zullen gaan omdat hij slaperig was en de zaal. verliet voordat zijn me- dedeling in het Russisch was ver- taald. De Russen verlieten hierop ook de zaal nadat zij zich hadden beklaagd over ..Kolonel Howley's onbeleefdheid". Een andere reden was het uitblijven van reactie van de zijde der Britse en Franse ver- tegenwoordigers op het door de Russen ingediende protest, zowel als het afzonderlijk optreden van de Westelijke geallieerden door het uitvoeren van de geldzuivering in Berlijn. In antwoord op hem door zijn collega's gestelde vragen, zeide Ka linin verder, dat het technisch per- soneel voorlopig in het gebouw van het bureau zal blijven om de ar- chieven op te ruimen, en zolang zou de Sowjetvlag naast de andere drie blijven wapperen en een Sowjet- russische wacht bij de ingang ge- posteerd blijven. Ondanks de beSindiging van het vierzijdig bestuur, zullen de door .het bureau uitgevaardigde orders voor Berlijn- door de Sowjets in acht worden genomen. „Zoals al- tijd eerbiedigt de Sowjet-delegatie de vierzijdige overeenkomsten en dus blijven deze overeenkomsten en besluiten voor ons gelden," al- dus Kalinin. Nadat de Russen het einde van het geallieerde militaire bestuurs bureau van Berlijn hadden aange- kondigd, zijn de stafchefs van de vier geallieerde mogendheden in een restaurant bijeengekomen om een lunch te gebruiken, die door de Russen werd aangeboden. Zoals in een ..Russische maand" gebruikelijk, was er wodka bij de lunch. Naar de Russische stafchef kolonel Kalinin verklaarde, zou dit de laatste maaltijd zijn van de Rus sen voor de Westelijke geallieerden. Men verwacht thans, dat de Westelijke geallieerden snel zul len handelen. Te Berlijn acht men de meest waarschunlijke stap, de oprichting van een militair be stuursbureau voor Westelijke sec- toren van Berlijn. In de afgelopen dagen zUn de Britse, Franse en Amerikaanse commandanten dik- wijls bijeen geweest en men ge- looft, dat zij het eens zijn over de stappen om de situatie, die nu ontstaan is, het hoofd te bieden. Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft op een persconferenite ver- klaard, dat „de toestanden in Duits land zeer ernstig zijn". Hij weigerde de vraag te beantwoorden, of het Russische besluit, geen deel meer uit te maken van het geallieerde De politie is er in geslaagd de hand te leggen op de Leeuwarder postbeambten C. U. en W. van der Z., alsmede de echtgenote van de laatste. De beide postbeambten, die reeds gedurende tien jaren in dienst waren bij de PTT, hebben bekend, over een periode van een jaar, zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal uit het hoofdkantoor der PTT te Leeuwarden, die bonnen- zendingen inhielden. Zij hadden de brieven gestolen uit de bestelling en zelfs uit de boxen. De recherche stond voor een moeilijke taak, daar er geraffineerd te werk werd ge» gaan. Doch dank zij de arrestatie van een zwarthandelaar uit Aals- meer, die als heler van de bonnen optrad. kreeg de politie een draad in handen. welk tot de arrestatie van de postbeambten leidde. militaire bestuursbureau voor Ber lijn, de oorlog dichterbij gebracht had. Hij verklaarde, dat het hem ..zeer moeilijk viel", de door de Russen aangevoerde redenen hier- voor te begrijpen. Hij betwijfelde het echter of de afwezigheid der Russen het bestuur van de stad moeilijker zou maken. Clay verklaarde, dat hij in het geheel niet om troepenversterkingen voor Duitsland had verzocht en niet van plan was deze in de onmiddel- lijke toekomst aan te vragen. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur ver klaarde, dat volgens zijn informaties de Russen bij het verlaten van de vergadering van het geallieerde mi litaire bestuursbureau alleen gezegd hadden, dat zij weigerden verdere bijeenkomsten bij te wonen totdat zij genoegdoening hadden gekregen van de Amerikaanse 'commandant Kolonel Howley. Hoewel dit in de practijk hetzelfde effect zou kun- nen hebben, was het, zo zeide Ro^ bertson, niet hetzelfde als de ver klaring, dat 't geallieerde bestuurs bureau ontbonden was. Donderdagmiddag, twintig mi- nuten over twaalf, is een Italiaans vliegtuig, dat geregeld de verbin- ding tussen Milaan en Brussel on- derhoudt, 1 KM ten Westen van het vliegveld Melsbroek In Bel gie, tengevolge van slecht zicht, neergestort. Acht der twaalf in- zittenden zijn hierbij om 't leven gekomen. Drie passagiers en de 22-jarige stewardess werden uit het vlieg tuig geslingerd en ontkwamen zo- doende aan een dood in de vlam- men. Zij waren ongedeerd. Vijf passagiers en drie leden der bemanning vonden de dood. Op het ogenblik van het ongeluk viel er een slagregen. Vermoed wordt, dat de piloot het toestel, in plaats van op het vliegveld Mels broek, op het nabij gelegen vlieg veld van Keerbergen heeft willen neerzetten en dat hij, verblind door de regen, een verkeerde schatting heeft gemaakt van de afstand bij de landingsmanoeuvre. Het vlieg tuig miste hierdoor de startbaan en stortte in een nabijgelegen bos, waar het vriiwel onmiddellijk in brand vloog. Toegesnelde arbeiders werden door de hitte terugge- dreven. De namen van de slachtoffers worden niet eerder bekend gemaakt dan nadat de familieleden op de hoogte zijn gesteld. In Albanie hebben zich een reeks incidenten voorgedaan naar aanleiding van de critiek van de Kominform op de Joego-Slavische communistische partij. De Alba nese minister van binnenlandse In 1939 werd de Willem v. d. Zaan afgebouwd. Mooi op tijd, want het volgend jaar kon de mijnen- legger zich aan de ongevraagde be- scherming van onze Oosterburen onttrekken. Precies op tijd kon ze ook de Japanners haar draaiende schroef laten zien. En die schroef heeft „study-an" doorgedraaid om schip en bemanning te stuwen naar de oorden, die volgens nauwkeurig vastgestelde en verzegelde bevelen waren bepaald. Voornamelijk werd de Willem v. d. Zaan voor convooi- diensten gecharterd, maar het vaar- tuig kon toch ook laten zien dat het geknipt was voor het doel, waar- voor het in Holland was gebouwd: het leggen van mijnen. In 1947 ging de reis naar Indig, waar het toentertijd evenmin koek en ei was als momenteel. V6or het uitbreken van de politionele actie hoefde de bemanning van de „Wil- lem" niet op de lauweren te rusten. Er viel nog heel wat te doen bij het opruimen van de materiele chaos die de Yankees na hun zege over de Jappen op Nieuw-Gui'nea had den achtergelaten. Grote hoeveel- heden olieleidingen werden naar Java getransporteerd. waar onze Marine en Landmacht wel wisten wat ze er mee moesten beginnen. En U denkt toch niet dat de Willem v. d. Zaan zich onbetuigd heeft gelaten toen onverantwoor- delijke en gevaarlijke herrie.- schoppers op hardhandige wijze tot de orde moesten worden ge- roepen? De oorspronkelijke be manning die in Indie is achterge- bleven, kan een boekje opendoen over de uitgebreide patrouille- tochten en de artiileriebeschietin- gen om de leger-operaties te on- dersteunen. Over het onderwerp ..Cheribon" zou heus een avondje gezellig kunnen worden ge- boomd Overigens heeft de mijnenveger ook prachtig werk verricht met vlagvertoon in de Grote Oost. waar- mee werd gedemonstreerd dat de Koninklijke Marine haar vredestaak niet geringer acht dan het optreden, wanneer de kanonnen moeten spre ken. En is dat laatste ook niet slechts een noodmiddel om tot een vreedzame gemeenschap te komen? Vaarwel gezegd door vice-admi- raal A. S. Pinke, verliet de Willem v d. Zaan anderhalve maand gele- den de haven van Soerabaja om via Batavia, Colombo, Aden, Suez Port Said, Malta en Gibraltar in Nieuwediep te arriveren. De commandant, It. ter zee I P. v. Willige, had voor het merendeel O.V.W.-ers aan boord, waarvan de meesten na hun torn van drie jaar zullen demobiliseren. Schout bij Nacht J. J. L. Wil- linge ging te IJmuiden aan boord voor het uitspreken van een wel- komstwoord namens het vaderland Hij debarkeerde toen de Willem v! d. Zaan gisterenmiddag op de ree voor anker ging, opdat hij In gezel- schap van andere militaire autori- teiten vanaf batterij Wierhoofd de binnenkomst in de haven zou kun nen gadeslaan. Deze was indrukwekkend als altijd Het fanfarekorps van de M.O.K. speelde het Wilhelmus, een juichende menigte verwelkomde haar familieleden die ze in jaren niet hadden gezien. Waarom de ontroerende tafrelen te beschrijven die zich afspeelden nadat de val- reep was gelegd en het schip voor de burgers werd vrijgegeven? U kent ze wellicht van zeer nabij en zo niet, vraagt U zich dan eens af hoe U zich zou gedragen wanneer U man, vader, verloofde of zoon na drie of meer jaren behouden uit de vreemde zou terugzien. Vreemde passagiers „Breng je een apie vooj- me mee?" Om misverjfland te voorkomen, wordt medegedeeld, dat nu de melk- distributie voorlopig is opgeheven, hlleen die producten vrij zijn, die tot nu toe op de melkbon konden worden betrokken. Boter en kaas blijven dus op de bon, evenals eie- ren, die door enkele detaillisten, zo als gebleken is, tot de melkproduc- ten zijn gerekend. lag die naar Indie vertrekt, wordt altijd gesteld in de verwachting dat zoiets tot de onmogelijkheden behoort. Voor de Willem v. d. Zaan is niets onmogelijk. „Kaisie"' en „C'nelia" dartelen in hun matrozenbaadje net zo zelfverzekerd van bak- naar stuurboord, alsof ze tot de vaste bemanning behoren. Zulke brutale apentoch.... In de longroom van de Willem v. d. Zaan hangt een muurplaat, afko'mstig van de Plover, de En- gelse mijnenlegger waarmee ge- ruime tijd gezamenlijke acties in de Europese wateren werden on- demomen. Op deze piaat staan de volgende woorden gegrift: DRIVE ON! There is an eternity of rest to follow! Inderdaad; er volgt nog een eeuwigheid van rust. Wanneer militair en burger deze spreuk tot de hunne maken, zal de tijd die aan de eeuwigheid voorafgaat, vruchtbaar worden besteed 'J. T. zaken zou de verkoop van Joego- Slavische kranten, o.a. van de Borba, het officiele orgaan der Joego-Slavische communistische party, hebben verboden. Voorts zou de Albanese minis ter van opvoeding bevolen heb ben, dat alle voor Joego-SIavie gunstige uitspraken uit de school- boeken verwijderd zouden moeten worden. Eveneens zouden por- tretten van Maarschalk Tito van de muren gehaald zijn. Reuter citeerj het Joegoslavische persbureau Tanjoeg, dat melding maakt van een handgemeen tussen Albanese en Joegoslavische em ploye's van het Albanese directoraat van de spoorwegbouw. Toen de Al banese vice-directeur de kamer van directeur Pojner (een Joego-slaaf) binnenging teneinde daar een por- tret van Maarschalk Tito te verwij- deren, protesteerde Pojner en ont- wikkelde zich een handgemeen tussen Albanese en Joego-slavische employe's, waarbij het portret ver- nield werd. De Joegoslavische regering heeft bij de Albanese regering een pro test ingediend naar aanleiding van deze incidenten, waartoe de vernie- ling van het portret van Tito door employe's van het directoraat van de spoorwegen behoort. Dit zou op last van president Hodja zijn ge- schied. AlbaniS heeft een verklaring uit- gegeven, waarin de Joegoslavische communistische leiders van verraad beschuldigd worden. De Joegoslavi sche partij zou getracht hebben zijn eigen verraderlijke en vijandige Trotzkyisten in de Albanese rege ring te doen opnemen De Nederlanders hebben giste- ren, na een langdurig debat over de vraag of de Veiligheidsraad een grotere rol zou moeten gaan spe- len by de onderhandeiingen met de Republiek Indonesia, hetzij door nieuwe instructies te geven aan de C.v.G.D., hetzij door her- opening van het debat in de Raad over de belangrijkste punten, een overwinning behaald. De Veiligheidsraad verwierp na- melijk een voorstel, dat vervat in een motie, verzocht om een vertrou- welijk rajfport van de C.v.G.D. De motie werd verworpen met 6 tegen 0 stemmen, terwijl een aantal landen zich van stemmen onthielden. Voor aanneming zijn zeven stemmen nodig. Argentinie voegde zich bij de V.S., Engeland, Frankrijk en Belgie, die zich alien van stemming onthielden en op deze wijze de motie in de grond boorden, Rusland, de Oekraine, China, Sy- rie, Columbia en Canada steunden de motie. Aangezien de Nederlanders een fieftige strijd hebben gevoerd tegen elke actie van de Veiligheidsraad, beschouwt men deze uitslag dan ook als een overwinning. Men mag aannemen, dat de Indo nesische kwestie thans tijdelijk van de agenda is afgevoerd, in afwach- ting van de nadere ontwikkeling ter plaatse. De Tweede Kamer, die in haar laatste vergadering van deze zit- tingsperiode, dit verdrag van Parijs nog moest goedkeuren, kon aan deze reeds lang bestaande conclusie in feite weinig nieuws meer toevoe- gen. Toch kwamen er nog ver- schillende sprekers naar de kathe- der, echter meer- bewogen door po- litieke motieven dan door de doel stelling van het verdrag zelf. Het begon met de heer Schmall (C.H.), die zijn zegen niet eerder kon geven, dan nadat hij uitdruk- kelijk geconstateerd had, dat aan dit verdrag geen geleide-economie- smetten kleefden, zoals van socia- listische zijde met kennelijk ge- noegen was gesteld. Wat moest men trouwens onder geleide economie verstaan? Ook de heer Bierema (V.V.D.) liet „vrije geluiden" ho- ren. De heer Nederhorst (P.v.d.A.) berlep zich echter op een uitlating van dr. Hirschfeld, die in deze toch gesproken had van de noodzaak van een constructief plan Ook wees hij er op, dat de erkende noodzaak van doelmatig gebruik der Marshall-hulp en toezicht der Overheid toch ordenende factoren waren. Dat zijn ze ook inderdaad, hetgeen echter nog niet zeggen wil, dat nu ook van geleide economie mag worden gesproken, tenzij men hieronder niet meer wil verstaan dan er vooral in onze kringen on der wordt verstaan. Dat scheen in dit geval waar- schijnlijk wel de bedoeling te zijn, wanj de heer Nederhorst kwam tenslotte nog met een motie, die ook door de heren Kortenhorst en Stein- metz (KVP) ondertekend was. In deze motie wordt de ver wachting uitgesproken, dat de economische samenwerking aan de politiek van soc. ec. ordening geen afbreuk zal doen. Een zeer onschuldige motie overigens, waar ook de heren Schmal en Bierema waarschijniyk wel geen bezwaren zullen hebben, tenzij men van die zijde een nadere uiteenzetting zou vragen van wat men met de omschrijving van soc. ec. orde ning bedoelt. Dit zou nog wel een heel debat apart kunnen uitlokken en de pi. verv. kamervoorzitter deed dan ook wijs door de behandeling van deze motie naar een later tijdstip te verplaatsen. Minister v. d. Brink hield zich ook op de politieke vlakte door te betogen, dat enkel de doeleinden vast liggen, doch dat de systemen voor ieder land verschillend kun nen zijn Wel is zeker, dat de ge stelde doelen niet zonder leiding van de Overheid kunnen worden bereikt. De communistische sprekers wer den weer door andere en wel be- kende politieke motieven gedre- ven. De heer Hoogkarspel had de overtuiging, dat Europa bezig was een kolonie van Amerika te worden en zijn fractiegenoot Haken, meen- de dat hetzelfde Amerika er voor al op uit was om een reactionnair, fascistisch Duitsland te doen her- rijzen! Dat bracht op zijn beurt de heer v. d Goes (PvdA) in het ge- weer, die' terecht ook niet warm kon lopen voor de verhoudingen in Oost-Europa. Van meer belang was de vraag van de heer Hoogcarspel, een vraag, die ook door dr. Kortenhorst (KVP) was gesteld. of de bilaterale over- eenkomst, die wij straks met Ame rika gaan sluiten ook nog aan de Kamer ter goedkeuring zou wor den voorgelegd. Dit bleek volgens een verklaring van minister Van Boetselaer niet het geval te zijn, de regering maakt hier van haar grondwettelijk recht gebruik om het zonder de Kamer te doen. Geenszins de regering mistrouwend, is het toch geen prettige gedachte, dat belangrijke zaken als deze aan het critisch oog van de Volksverte- genwoordiging ontgaan en terecht werd dan ook door de heer Korten horst en andere sprekers op een ruimere inschakeling van de Kamer bij zaken als deze aangedrongen. Minister Lieftinck kon wel mededelen, zulks in antwoord op een vraag van de heer Haken (Comm.), dat er in elk geval geen sprake zou zijn van devaluatie. Na veel politiek getinte critiek mag zeker de constructieve opmer- king van Dr. Kortenhorst niet on- vermeld blijven, dat de economi sche eenheid, zoals die in de Bene lux wordt gevormd, steeds niet weer opnieuw in onrust kan wor den gebracht door de toetreding van afzonderlijke leden. Buiten de Benelux om zullen nu eerst andere OP EEN VERGADERING van de groep-Welter te Alkmaar, waar generaal Bajetto sprak, heeft de voorzitter o.a. gezegd. dat „de rege ring" in vertrouwelijk gezelschap, „onder vier ogen", toegeeft, dat het in Indie hopeloos is, maar het volk wordt iets anders verteld. Dit is een van de insinuaties, welke men van de zijde van oppo- sante en dissidente groepen jegens het k a b i n e t uit. Insinuaties, welke, als steeds, ook nu onbehoor lijk zijn. Toevallig is ons van nabU bekend, wat onder zulk een gesprek van het kabinet „onder vier ogen" blijk- baar moet worden verstaan. Som- mige vooraanstaande politieke figu- ren wij hebben geen vrijheid, namen te noemen, maar het betreft hier figuren, die uit de eerste hand op de hoogte zijn hebben niet geschroomd, van hun kostbare tijd verscheidene avonden te besteden aan het geven van voorlichting over de Indonesische kwestie in kleine kring, hetzij van meer intellectuelen in het algemeen, hetzij van uitge sproken Welter-aanhangers. In beide gevallen, zo is ons van nabij bekend, hebben de besprekingen en deels min of meer vertrouwelijke inlichtingen sterk overtuigend en verhelderend gewerkt en waar al eens een opposant het waagde, in debat te treden, kreeg hij geen voet aan de grond. Nu is het onbehoorlijke van de opmerking van de Alkmaarse Wel- tervoorzitter daarin gelegen, dat men de onjuistheid ervan niet zo gemakkelijk kan aantonen, omdat het hier besprekingen „onder vier ogen" betrof, die dus onder het zegel van vertrouwelijkheid staan en men kan slechts geargumenteerd de onwaarheid van de geuite bewe- ring aantonen, als men dat vertrou- wen schendt. Daartoe zijn wij niet bereid. Maar daarom hebben wij temeer het recht te protesteren tegen deze methode van propaganda met oneerlijke wa- penen Wel menen wy gerechtigd te zijn tot de verklaring, dat de bewe- ring volkomen onjuist is. In deze vertrouwelijke besprekingen, die op verscheidene plaatsen in het land zijn gehouden is duidelijk begrip gewekt voor de regeringspolitiek en aangetoond, dat zij niet anders ge voerd kon worden dan gedaan is. Dat het contact met de repu bliek nog niet tot het gewenste resultaat leidde, is heel iets anders, dan wat de politiek met het overige steeds groter wordende deel der Indonesiers betreft: daar is w61 de vrucht van het moeizame overleg, dat er samenwerking is en verder wordt bereikt! De economische toestand in Indo nesia is moeilijk. Maar dit aan de regeringspolitiek te verwijten, is even onwaarachtig als de bewering, dat het beleid van K.V.P. en P.v.d.A. morele en stoffelijke ellen- de over ons volk heeft gebracht. De slechte toestand is nl. te wijten aan de oorlogsvernieling, welke de Ne derlandse regering bij haar optre den aantrof. Maar had dat dan na drie jaar nog niet anders gekund? Neen, dat had het niet. En dat weten de heren Welter c.s. blikskaters goed Voor de goedwillenden heeft het kabinet dit in de stukken en de debatten ten overstaan van het parlement wel zo klaar als haar mogeli.jk was gezegd. Voor de ongelovigen en een deel van de betweters hebben be- paalde politieke figuren dat nog iets duidelijker verklaard in een vertrouwelijk gesprek. Dit zo insi- nuerend te schenden, als op de Alk maarse vergadering geschied is terwijl anderen door het zegel der vertrouwelijkheid gebonden zijn is een treurige aanwijzing, tot welk een ongewenst niveau politieke nieuwlichters kunnen afdalen, als zij met eerlijke middelen de strijd niet kunnen winnen. TASIKMALAJA, 2 Juli. (Aneta) In de omgeving van Tasikmaiaja werden in de afgelopen week de volgende moorden gepleegd: In de dessa Tawangbanteng werd een onderwijzer vermoord, in de dessa Lingadjaja werden twee in- woners vermoord, een Nederlandse patrouille ontdekte in Tjisajong ter- roristen, die landgenoten mishandel- den. De bende viel de Nederlandse patrouille aan. waarbij drie terro- risten sneuvelden. Twee mishandel- den overleden tengevolge van de opgelopen wonden. groepen moeten worden gevormd, waarmede dan later weer aanslui- ting kan worden gezocht. Minister v. d. Brink kon deze gedachtegang onderschrijven_ Het pact werd ten slotte goedgekeurd met de Commu- nisten tegen. Duitse herstelbetalingen. Een andere overeenkomst, die aan de Kamer ter goedkeuring- werd voorgelegd, was die der Duitse her stelbetalingen De heer Roolvink (KVP) zei hierbij behartenswaar- dige dingen. In de practijk blijkt, dat de Geall. maar heel weinig re- kening houden met onze belangen Vooral de inschakeling van onze havens laat nog steeds op zich wachten Ten aanzien van de grens- correcties merkte spr. op, dat de Duitsers het thans over de Europe se boeg goeien. Het zou niet in het belang van Europa zijn. De heer Roolvink stelde hier echter tegen- over, dat Nederland eerder dan Duitsland in staat zou zijn om de vrijkomende gebieden weer op de been te helpen. De medezeggen- schap ten aanzien van het Ruhrge- bied lijkt heel mooi, maar als de bezettende mogendheden voorlopig ook het Duitse stemrecht mogen gebruiken, komt er van die mede- zeggenschap niet veel terecht. Minister van Boetselaer reageerde op de reeds bekend geworden on- voldoende wijze. Over de haven geen woord, over de Ruhr, geen woord, alleen ten aanzien van de grenscorrecties werd verklaard, dat Nederland hieraan te Londen heeft vastgehouden Ook deze overeen komst werd tenslotte goedgekeurd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1