Het.onderwijs moet zichzelf vernieuwen Nog even geduld met uw merk-sigaar De populariteit van Labour is tanende De pensioenen in de mijnen If DWAZEANNE Wat de minister denkt over cultuurpolitiek Wot minister Gielen verder vertelde: Overbrugging van tegenstellingen Tito in ongenade Leve de sigaretten-industrie! Zei U iets? Nationalisatie is ailesbehalve een succes Limburg moet niet te veel verwend worden Gewetenszaak NIEUW NOORDHOLLANPS DACBLAD - Vrijdag 2 juli 1948 PAG. 3 MINISTER GIELEN had zoveel te vertellen zijn departement Is dan ook zoveel omvattend en uitgebreidl dat het nodig bleek, het verslag van zijn interview in twee delen te splitsen. Wij spraken over het door hem met spoed opgeheven tekort aan onderwijskrachten. Daarbij kon een begin worden gemaakt met de uitzending naar Indie. Bij het nijverheidsonder- wijs en het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs zijn de verhoudingen minder gunstig. Het onderwijs is echter gaande gehouden. Speciale moeilijkheid was de inmiddels aan dit onder wijs gegeven uitbreiding. Lhet Hoe het zij, de katholie- ken van Nederland waar- deren in dr. Gielen de man, die op zijn terrein groot en goed werk heeft gedaan ten bate van het algemeen welzijn en uit- gaande van een hechte, principiele overtuiging (Door onze medewerker Graaf Michael de la Bedoyere) CEN OPINIE-ONDERZOEK Sobrietas-Onderwijsdag AANVRAGEN vergoedingen militaire vorderingen Ter gelegenheid van het a.s. regeringsjubielum van H.M. de Ko- ningin wordt 30 Juni, 1 en 2 Juli in de provincies Groningen, Friesland en Drenthe een demonstratie gegeven met legeronder- delen van verschillende wapens. Te Sneek werd een defile ge houden voor de commandant van het 4de gewest, generaal-ma- joor A. T. C. Opsomer, en de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. Linthorst Homan. Receptie op Am^rikaanse Ambassade ARNHEM heeft 100.000 inwoners FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN WERELD- GEBEUREN Het aantal leerlingen klom> van 65.000 op 86.000. Speciaal Voor de M.T.S.-en, er kwamen er drie nieu- we bij, is het moeilijk leerkrachten Egn zeer kleirie opening is begin van" deze week gemaakt in het IJze- ren Gordijn. Als eerste openlijke conflict in Oost-Europa werd mel ding gemaakt van het Cominform- besluit, waardoor de Joegoslavische partij en haar leiders uit het „Com- munistische Informatie-Bureau zijn gezet. De uitgegeven verklaring be-' schuldigt de Zuidslavische leiders ervan, volgelingen van Trotzky te zijn, een anti-Russische politiek te voeren, onbekwaam te zijn en een („valse, demagogische tactiek" te vol gen. Dit en nog veel meer opge- sonnde redenen hebben tot 't „dras- tische" besluit van de Cominform geleid. Het hieraan toegevoegde ad- vies aan de Zuid-Slavische Partij naar andere leiders om te zien is te Belgrado afgewezen en Tito blijft de baas, al zal hij het zonder het hoofdkwartier van de Cominform te Belgrado moeten doen. Het is nog zeer moeilijk om uit het politiek gekrakeel. dat ons uit Zuid-Slavie bereikt, scherp omlijn- de conclusies te trekken. Het ver- baast ons ten zeerste, dat zo uit- voerig en met zoveel bombarie het besluit van de Cominform werd be- kend gemaakt en de opening in het IJzeren Gordijn blijft te nauw om voldoende duidelijk commentaar op de gebeurtenlssen door te laten. Rusland speelt reeds lange tijd hoog spel en wie garandeert ons, dat achter de ongenade, waarin Tito bij het Kremlin is gevallen, niet een politiek streven schuil gaat om onder het motief, de orde te herstellen, strategisch zeer be- langrijke punten door Russische troepen in te laten nemen? Tito schijnt 'n te groot com- munistisch ide alist, om de welvaart van zijn volk door een autocratische expansie-politiek vanuit Moskou gedirigeerd, achter- uitgedrongen te willen zien. Boven- dien blijken de Westelijke geallieer- den van een wijken uit Berlijn niet te willen weten en het zou voor Stalin van psychologisch groot be- lang zijn, dat zijn troepen andere geheel nieuwe posities in gaan ne men. teneinde een penetratie in Westelijke richting voor te berei- den en door intimidatie invloed uit te oefenen. Dat de Cominform de aanval op Joego-Siavie heeft inge- leid is wederom een duidelijk be- wijs, hoe" deze organisatie een dui delijk instrument is in de handen der Sovjet-macht en niet een mid- del voor het uitwisselen van in- lichtingen, zoals zij verklaard te zijn. Door de Cominform wordt de re- gering van de Sovjet-Unie in staat gesteld de politiek en de leiders te yeranderen van elk land, dat zich in de Oost-Europese invloedssfeer bevindt en lid is van de Cominform Zoals het Engelse blad „Daily Telegraph" schrijft, ziet het Krem lin zich verplicht zijn eigen kinde- ren te verslinden en ook al vreet een communistische hond een an dere op, het geblaf blijft hetzelfde. Maar zoals de toestancj er opper- .vlakkig uitziet, lijkt het er nog niet veel op, dat Tito zonder slag of stoot de rol van het verslonden kind zal gaan spelen en de vraag, waarom dat Rusland tot publicatie overging v66r het succes van de manoeuvre verzekerd was, zal voor- lopig nog onbeantwoord moeten blijven. Wanneer mocht blijken, dat' ach ter de gehele kwestie geen uiterst geraffineerde en nauwkeurig uitge- werkte politiek schuil gaat, dan is het duidelijk, dat de Slavisphe soli- dariteit met een slag vernietigd wordt en 't vertrouwen in de com- munisten Wordt geschokt. Dit schijnen de Russen echter be- reid te zijn op te offeren teneinde de nauwkeurige uitvoering van hun sinds lang uitgedacht en verreikend plan te verzekeren Maar nu de Joego-Slaven niet meteen op de knieen vallen voor 't decreet van vadertje Stalin, is het met uitgesloten, dat de Westelijke geallieerden en met name de Ver. btaten zullen trachten uit een der- gelijke situatie munt te slaan en de bedoelde Russische wig in Weste- a richting om te zetten in een Amerikaanse speerpunt gericht op het Oost-Europese het hart van blok: Moskou. lich' moeten we het be sluit zien van de regering der Ver. btaten om binnenkort vijftig mill, gouddollar te deblokkeren. die Zuid A eJn de Jerenigde Staten be- zit. Deze activa werden in 1941, toen de Duitse troepen Zuid-Slavie binnenvielen, bevroren. Hier-mede zou meteen tegemoetgekomen wor den aan de wens van Zuid-Slavie wLf J n handel tussen Oost en st_, deel te nemen en aan het plan-Marshall deel te nemen Hoewel we begrijpen, dat, indien ".werkelijk in ongenade bij s.tann. is, hij zich genoodzaakt zal zien zich om hulp tot het Westen te wenden, kunnen we toch niet anders da" waarschuwen tegen de sluwe politiek van Moskou. die heus de geyolgen van de thans geschapen situatie onder het oog heeft gezien en misschien een valletje openzet waarin het gemakkeliiker is in te lopen dan er weer uit te komen. Het is daarom. dat de komende da^en voor de ontwikkeling van deze kwestie van het grootste be- z1-'j en dat tiet zaak is de oeen wijdgeopend te houden voor alle mogelijke eventualiteiten. die ook al met het oog of de crisis in Berlijn een grote wendine in de buitenlandse politieke situatie kun nen veroorzaken. SIC TRANSIT te vinden, omdat deze ook in het particuliere leven een betrekking kunnen krijgen. De animo voor de studie is echter toegenomen. De minister consta- teert een grote toeloop naar de cur- sussen voor middelbare bevoegd- heden. Binnenkort zal de bewinds- man ook uitvoering geven aan zijn voornemen om bezitters van de B- acte, krachtens art 133 van de Ho ger Onderwijswet tot de universi- taire studies toe te laten. Reorganisatie van het onderwijs Wanneer wij over de reorganisa tie van het onderwijs komen te spreken, stelt de minister voorop, dat de Staat niet het onderwijs kan vernieuwen, dSt moet het onderwijs zelf doen. Wei kan de Staat de mo- gelijkheden sc'heppen. Het reorga- nisatie-ontwerp voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs brengt behalve gelijkstelling ook vernieu- wing der organisatie, grotere vrij- heid en alzijdiger v'orming. De nor- men voor de hoofdacte zijn grondig gewijzigd. Binnenkort is het desbe- treffende Kon. Besluit te verwach- ten. In het kader van de reorganisatie past ook de enige tijd geleden ge- installeerde commissie Cramer. Deze commissie moet onderzoeken of het mogelijk is op 12-13 jarige leeftijd te bepalen of iemand ge- schikt is voor een hogere vorm van onderwijs en zo ja voor welke. Voordelen zouden zijn, aldus de be- windsman, dat de toelatings- examens zouden kunnen vervallen. Het lager onderwijs zou ook bevrijd worden van de druk om op een an- der schooltype te moeten voorbe- reiden. Dit is temeer van belang als men bedenkt, dat slechts een kwart van de kinderen meer uitgebreid onderwijs volgt. Driekwart van de kinderen wordt dus meegetrokken in een onnodige voorbereiding, ter- ,wijl deze veel meer gebaat zouden zijn met een afgeronder vorming. De schooltypen moeten meer vrij naast elkaar komen te staan, zodat ieder een eigen richting kan volgen. Op de balans van de afgelopen twee jaar komen, zoals reeds ge- zegd, 38 nieuwe ambachts- en 49 nijverheidsscholen voor. Vier scho- len voor maatschappelijk werk wer den gesticht, twee, kunstnijverheids- scholen, drie nieuwe M.T.S.-en waarvan de eerste katholieke in Breda. Stichting en subsidiering van nieuwe V.H. en M.O. scholen: in '47 twee en veertig, in '48 zes en dertig. De inspecties in alle onder- wijssectoren ondergingen een be- langrijke uitbreiding. Cultuurpolitiek De Voorlopige Raad voor de Kunst heeft zich eerst administra- tief moeten inrichten Over enkele belangrijke zaken wordt thans haar advies ingewacht. Een architecten- wet gaat naar de Raad van State. Behoudens het toneel werden de subsidies niet verminderd. Op- drachten werden gegeven, prijzen beschikbaar gesteld, behoeftige kunstenaars gesteund. Hoofdzaak blijft, aldus de minister,' dat men er in slaagt de cultuurpolitiek een vaste, materiele basis te geven, Het overgrote deel van de begro- ting van „Onderwijs" bestaat gchter uit wettelijk vasgelegde salarissen, Voor de rest moet een bewindsman van „Onderwijs, K. en W." altijd vechten. Deze minister wil naast zorg voor de kunst in engere zin, ook gaarne de cultuur op breder terrein activeren. In dit kader passen de subsidies aan de fnuziekinstituten Ward en de methode Gehrels, de invoering van het muziekonderwijs op het program van de meisjes- scholen, terwijl ook de nieuwe hoofdactenormen cultureel zullen zijn gericht. Het cultureel verdrag met Frankrijk had evenals dat met Belgie een belangrijke uitwisseling van kunstuitingen ten gevolge. Ons kunstbezit ging naar overzee en naar het buitenland. Nederland zag tentoonstellingen als nooit tevoren. Op een desbetreffende vraag ant- woordt de minister, dat subsidiering door de Overheid zijns inziens in- derdaad ook verantwoordelijkheid schept Het huidige stelsel bevre- digt Hem dan ook niet. De Staat mag nooit medewerken aan de ver- laging van het morele peil Ten aanzien van het toneel zou een vorm van controle kunnen komen als thans reeds ten aanzien van' de film bestaat. Overbrugging der tegen stellingen Deze'minister is terecht geroemd om zijn zorg voor de z.g. provincie. Hij streeft er inderdaad bewust naar om de krachten van de pro vincie zoveel mogelijk te cultiveren. Als zodanig noemt hij ons de stich ting van 3 middelbaar technische scholen in de provincie, ook een belangrijk deel van de nieuwe am bachts- en nijverheidsscholen ver- rees daar. In Eindhoven en Maas tricht kwamen de nieuwe kunstnij- verheidsscholen. De tandheelkun- dige opleiding 'werd gedecentrali- seerd in Utrecht en Groningen. Gro- ningen heeft ook een eigen econo- mische faculteit gekregen. In Leeu- warden kwam een nieuwe opleiding* voor middelbare acten. Grkesten in Leeuwarden, Twente en Brabant kregen subsidies. En zoals reeds gezegd, de studietoelagen voor de verst wonenden werden verhoogd. Door al deze maatregelen hoopt de minister tevens te bereiken, dat het gevoel van achterstand bij de pro vincie zal worden weggenomen. ..Holland" mag krachtens traditie rechten hebben, verrijking van de cultuur in de provincie is ook on- getwijfeld .verrijking van de natio- nale cultuur. Minister Gielen heeft in de af gelopen twee jaar nog al wat weerstanden ontmoet. Hierbij moet men echter wel bedenken, dat een principieel christelijk be- stuurd „0. K. en W." er niet aan ontkomt de gevoelens der onker- kejijken, zoals die in de antithese leven op te wekken en als de be windsman een katholiek is zullen zich daag ook antipapistische ge voelens mee verenigen, die hier en daar in Nederland altijd nog leven. Voor zover het onverdachte critiek betrof, mag gezegd wor den, dat deze de laatste tijd reeds veel milder is geworden en vaak op misverstand bleek te berusten. y Hoe zit het nou met dat groe- peren van de cijfers, in dit geval over de staatsschuld? U weet, dat „Trouw" had gezegd, dat deze schuld met 9 milliard was toegenomen sinds het bewind van minister Lieftinck. Laster, zei het „Vrije Volk", het is maar 5 milliard. Nu vertelt de dienst van het Ministerie van Finan- cien, dat het maar 700 millioen is. Kijk, zo zei „Trouw" nu weer op haar beurt, als dat departe ment zich met de verkiezings- strijd bemoeit, dan komen er maar ongelukken van: nou fijn niet alleen bij ons, maar ook op het Hekelveld de ruiten inge- gooid. Dat was aardig gevonden, maar hoe zit het nou met de c ij f e r s? Want wat de dienst van Financi'en er van maakt dat is wel een beetje al te gortig. Waarom heeft het de partement zich niet liever ger haast, om aan minister Lieftinck de juiste gegevens te verschaf- fen voor het antwoord op de vragen, die het Kamerlid v. d. Heuvel aan de regering heeft gesteld? on- E derzoek onlangs door de ..Daily Express" gehouden toont een zeer grote verandering in de publieke mening omtrent de La bour-regering, terwijl volgens hetzelfde onderzoek in 1945 39% de Conservatieven steunde is dit thans opgelopen tot 49%. Terwijl Jn 1945 bijna 49% Labour steunde doet dat nu slechts 38%. Met an dere woorden: de cijfers zijn bijna pi*ecies omgekeerd. Het ls moeilijk te zeggen welke waarde men aan zulk een onder zoek moet toekennen, maar het komt overeen met het oordeel van scherpe opmerkers En wanneer er op dit ogenblik algemene verkie- zing was dan geloof is dat de mees- te mensen er op zouden wedden, dat het Labour niet zou gelukken een volledige meerderheid te be- halen. Aangezieft het niet waar- schijnlijk lijkt, dat er in de loop van de volgende twee jaren een be- De MIJNDESKUNDIGEN, waar van de Eerste Kamer er enige van respectabel gezag onder haar leden telt, hebben in de Senaat ge- legenheid gehad weer eens uit te pakken over een belangrijk punt, dat na de totstandkoming van de wet tot regeling van de pensioenen, nog altijd min of meer een kwestie blijft: het vinden van de middelen n.l. om de verhoogde bedragen te fourneren.* t In de wet die nu door de Eerste Kamer z. h. st. is aangenomen, is deze financiering, volkomen in ka^nen en kruiken, maar de ge- noemde heren deskundigen hadden toch nog heel wat in te brengen. Zij spraken over de noodzaak om de Limburgse mijnarbeiders en de beambten, zoals ir. Wijffels nadruk- kelijk er aan toevoegde, want die doen even hard mee de pensioen- verhoging" met 25 pet. te gunnen, die aan het overheidspersoneel is toegezegd en van communistische zijde werd zelfs een poging gedaan om te komen tot een pensionnering op 50-jarige leeftijd voor mijnwer- kers die 30 jaren ondergronds ge- werkt hebben. De minister hield zich wat dit laatste betreft aan een bepaling in het fondsreglement, terwijl hij de eerste eis vanzich afschoof omdat het overheidspersoneel, in tegen- stelling tot de mijnwerkers, een be langrijke achterstand moet inhalen. Van een algemene pensioenverho- ging kan slechts sprake worden als de minister van Sociale Zaken de ze wil indienen. Overigens. zo werd opgemerkt. moet men de mijnwerkers nu ook weer niet al te veel verwennen. De kolenpositie is wel een landsbelang. maar wij kunnen toch niet de ene helft van het land gaan bevoordelen boven de andere en de situatie in Limburg veel attractiever maken dan elders. Prof. Molenaar (VVD) was het die het eerst dit wijsje-zong en mi nister Van den Brink floot er lus- tig op door. Een stekelige opmer- king maakte prof. Molenaar. toen hij de mijnexperts verweet, dat zij te veel detailkwesties overhoop haalden in de Kamer. Daar is toch uw voortreffelijke bedrijfsorganisa- tie voor, was de in deze liberale mond wat zure opmerking. En zelfs de secretaris van de PvdA,. de heer Woudenberg kwam er aan te pas om de professor van repliek te die- nen. Een andere gedachte van prof. Mo lenaar, om n.l. invalide beambten allereerst zodanig te gaan rehabili- teren, dat zij weer aan de slag kun nen, zij het mogelijk op ander ter rein, waarvoor hij naar recen'te pu- blicaties in medische vakbladen verwees,, nam de minister dank- baar over. Bepaald onvriendelijk klonken de woorden van de heer Kramer, die oud-zeer uit de ge- sjhiedenis der Dominiale een particuliere, thans onder het alge meen beheer vallende mijn be- treffende een al te patriarchaal be- heerde steunkas, ging ophalen. Op Zondag 25 Juli zal in het Ge- boi v voor Kunsten en Wetenschap- pen te Utrecht een onderwijsdag van ..Sobrietas" worden gehouden. De heer J, L. Martens, lid van deze commissie, zal spreken over „De so- berheid als opvoedingsfactor voor de jeugd", pater A. W. Maas S.J. uit Antwerpen over „Jeugd en ni cotine". Waar de slgaren blijven, on- danks het felt, dat ze van de bon zijn, leren ons onderstaande cij fers, die ontleend zijn aan het jaarverslag van de bedrijfsgroep tabakverwerkende industrieen. Hieruit blijkt dat er meer sigaren worden gevraagd, dan men kan afleveren. De sigarenindustrig is nog maar op 36% van oe vooroor- Iogse productie opgevoerd, daar- entegen werkt de sigaretten-in dustrie alweer op 100% capaciteit. Waarom deze dan niet vrijko- men?7 Wie weet zo vlak voor de verkiezingen? In ieder geval nog even geduld met Uw after-dinner-sigaar. Ingevoerd werden 23.936.958 kg. ruwe tabak, waarvan bestemd voor de sigarenindustrie 4.788.137 kg, sigarettenindustrie 5.839.896, kerf- tabakindustrie 7.206.185 kg en de pool, met aanvankelijk nog onbe- kende bestemming 6.102.740 kg In 1947 bedroeg de productie van sigaren (incl. senoritas en sprietjes) 894.962.161 stuks, van sigaretten 5.330.347.000 stuks, kerftabak 6.984.346 kg. Voor regelmatige pro ductie waren ingeschakeld: 1151 si- garenbedrijven, 14 sigarettenbedrij- ven en 209 kerftabakbedrijven Na opheffing van de sigarendistributie bleek, dat het aanbod nog in sterke mate door de vraag werd overtrof- fen. In Februari 1948 werden de prij zen van sigaretten en kerftabak verlaagd De opbrengst van de ta- baksaccijns in 1947 bedroeg f151.100.000. Omtrent de export wordt gezegd, dat de sigarettenin dustrie hier slechts een zeer onder- geschikte rol speelt, klein als zij is ten opzichte van haar grote Ameri- kaanse collega's. Het aantal uitge- voerde sigaren bedroeg 35.754 000 stuks tegen 46.029.000 in 1946. Degenen, die men voor een ver- goeding in aanmerking te komen op grond van vorderingen, inkwartie- ringen en aanschaffen, welke in de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland, Utrecht, Gelderland, OVer- ijsel, Drente, Groningen en Friesland zijn verricht door geallieerde strijd- krachten dan wel door het mili taire gegag, de Prinses Irenebrigade of andere militaire formaties, wor den in de gelegenheid gesteld de aanvragen ter verkrijging van be doelde vergoeding vddr 1, Septem ber 1948 in te dienen bij het C.B.V. M.V., Duinweg 20 te 's Gravenhage. Aanvragen kunnen worden ge daan voor vorderingen, enz'„ ver richt door Nederlandse instanties. indien deze vorderingen enz. zijn gedaan na- 3 Maart 1946. De aanvrager ontvangt na aan- gifte per brief van het CBVMV een bewijs van registratie. Belangheb- benden, die dit registratiebewijs vdor 1 November 1948 hebben ont- vangen, zullen hiervan vodr 1 De cember 1948 per aangetekende brief kennis moeten geven aan het CBVMV. Doen zij dit niet, dan zal het uitkeren van een vergoeding niet rtieer door het CBVMV in overweging kunnen worden geno- men. langrijke gunstige wending op eco- nomisch gebied zal plaats hebben kan men redelijkerwijs in 1950 een regeringswijziging verwachten. Of dit voor (het land goed zal blijken is een andere kwestie. Ik schrijf als iemand die onafhankelijk is van partij-gebondenheid en ik vrees dat ofschoon de stemmen van de middelklasse in 1950 de Con servatieven aan de macht kan bren gen de massa der arbeidersklasse geen enkel voordeel heeft bij enige anderere partij dan Labour. Als dat het geval is kunnen we onder een Conservatieve Regering slechts een tijdperk verwachten van bittere in- dustriele strijd, waarvoor het land veel te zwak is. Het eindresultaat van zulk een situatie moet klaar- blijkelijk zijn dat het' de aanhangers van Labour verder naar links drijft met alle gevaarlijke politieke gevol- gen van dien. Trouwens als ik com munist was zou ik niets liever horen dan een'overwinning der Conserva tieven, Het is waar, dat er heel wat cri tiek valt uit te dhfenen op de La- bour-Regering en wanneer thans ongeveer 20.000 dokwerkers zonder een goede reden aan het staken zijn en aldus een reeds slechte economi- sche situatie iedere dag nog slech- ter maken voelt niemand veel nei- ging om de Regering te verdedigen. Bovendien was een van de voor- naamste oogmerken der« nationali- satie het wegnemen van grieven on der de arbeiders en "te zorgen voor een goed apparaat voor het vreed- zaam regelen van alle geschillen. De havens zijn genaticnaliseerd, maar de dokwerkers gedragen zich precies -alsof de „slechte" werkge- vers hen nog steeds „onderdruk- ken". Deze havenstaking is een bij- zonder onverkwikkelijk geval, om dat het gaat over een kwestie van disciplinaire actie overeenkomstig reglementen door de haven-arbei- ders zelf goedgekeurd. Ook in anffer opzicht is de natio- nalisatie een teleurstelling geble- ken, zelfs voor velen die er sterke voorstanders va* waren. De prijzen, zijn omhoog, er zijn zware verlie- zen geleden, de productie is niet gestegen zoals men gehoopt had en, het ergste van alles, de grote ge- centraliseerde bureaucratische Ra- den zijn te langzaam en te slecht hanteerbaar om de zaken doeltref- fend te regelen en om de arbeiders te laten voelen dat hun positie per- soonlijk en sympathiek begrepen wordt. Ieder van ons staat de ge- stage groei der bureaucratie in ons leven tegen en de nationalisatie schijnt de bureaucratie te hebben uitgestrekt tot de geboorte, het le ven en de dood van de arbeiders klasse. Op een ander gebied verwacht men in brede lagen verzet tegen de vele verplichte bijdragen aan*het nationale, sociale verzekeringsplan, dat in Juli in werking treedt Het ziet er op papier wondermooi uit, maar het kan anders worden wan neer het werkelijk een flinke we- kelijks bedrag uit het loonzakje be- tekent. Van de andere kant moet men zo eerlijk zijn om toe te geven dat ons socialistisch experiment onderno- men is in zulke moeilijke tijden, dat men mag betwijfelen of iemand anders het beter zou hebben ge daan. Maar het werkelijke gevaar zoals ik het zie is, dat iedere toename der ontevredenheid over de La- bour-Regering er toe zal bijdragen een groot deel van de arbeiders klasse verder naar links 'te drijven, en ze zo een gemakkelijker prooi te maken voor de communistische raddraaiers. Zo is ongetwijfeld de havenstaking slechts het eerste ge val van een serie geschillen in de industrie, op touw gezet door rode drijvers, die munt slaan uit de ont- goocheling van de arbeidersklasse over de teleurstellende nieuwe maatschappelijke orde. Daarom geloof ik, dat de oppo site tezamen met de middelklassen die haar steunen tenslotte aan het land meer kwaad dan goed zal doen als zij de huidige regering op min der faire wijze aanvalt en haar plb- sitie ndg moeilijker maakt. Wij hebben twee zeer moeilijke jaren* voor de boeg, tot aan de volgende algemene verkiezing en het zou goed zijn als de Regering en de opposite een beetje meer konden samenwerketi om het land door de zer nauwe en zeer ruwe zee te lei- den. De Amerikaanse Ambassadeur in Nederland dr. Herman B. Baruch, zal op 4 Juli a.s., ter gelegenheid van de Amerikaanse Onafhankelijk- heidsdag een receptie houden. de •n Zijn stem uitbrengen bij Tweede Kamerverkiezingen is gewetenszaak. Ware dat niet het geval. dan zou den de bisschoppen van Nederland niet gekomen zijn met hun verkla ring, dat de Katholieke Volkspartj naar hun overtuiging "„de beste waarborgen biedt voor de eerbie- diging en de naleving van de zede- lijke normen van het Christendom op het terrein van wetgeving en be- stuur". Daarmee sprak het Doorluchtig Episcopaat zich niet uit over enig punt van praktische politiek; het gaf slechts een (ziele-)herderlijke vermaning, om de eenheid te be- waren, daarbij het voorbeeld vol- gend van de Vader der Christen- heid. de Paus van Rome; het voor beeld "ook van H. M. de Koningin, die onlangs haar volk aanspoorde tot eendracht. Is die eenheid dan zo belangrijk? Ja zeker! Er staat hee^ wat op het spel met deze eenheid van het katholieke kiezerscorps Waar zou het heengaa'n, als andere groepen het slechte voorbeeld gin- gen volgen van de Welter-dissiden- ten, die in volgzaamheid jegens onze Kerkelijke Overheid tekort schieten? Waar zou het heengaan, als ook andere groepen met een eigen lijst onder Roomse vlag gin- gen varen op de woelige golven van verkiezingsstrijd? Er zijn ongetwijfeld ook andere groepen, die het op bepaalde pun- ten met de politiek van de K.V.P. niet eens zijn, doch niettemin. om hogere. om boventijdelijke belangen die politiek volgen en steunen. Waar zou het heen gaan, als boe- ren, middenstanders, arbeiders, huiseigenaren enz. met een eigen lijst zouden uitkomen? Onze, machtige eenheid zou krachfeloos uiteenvallen in diverse dwergpartijtjes, waarmee bij kabi- netsformatie en in parlement geen rekening werd gehouden, omdat vele kleintjes in dit geval nog geen grote maken. En de P.v.d.A. zou andere part ners zoeken, om 'n Regeerprogram te gaan verwezenlijken, 'n regeer program, dat in menig opzicht zou afwijken van een regeerprogram, waarop de K.V.P. als grootste partij haar signatuur van christeliike en sociale politiek gedrukt' heeft. Ook met liberalen en communis- ten kunnen de socialisten regeren; dat leert de politieke geschiedenis van andere landen, waar de. katho- lieken ge4n aaneengesloten politiek front vormen. Kijk naar het katholieke Frank rijk, waar de katholieken hunjkin- deren geen katholiek onderwijs kunnen laten volgen; kijk naar het overwegend katholieke Tsjechoslo- wakije, waar katholieken stemden op de lijsten van communisten en socialisten; kijk naar het katholieke Hongarije, waar het onderwijs ge- nationaliseerd wordt en waar de katholieken evenmin in den poli tieke organisatie verbonden waren. Kijk naar zovele andere landen, waar de katholieken ons, katholie ken van Nederland benijden om onze politieke macht en' eenheid. Zo bezien is dissidentisme on- verstandig, ja onverantwoord Z6 bezien, is men in geweten verplicht de politieke eenheid te bewaren, omdat er hogere dan tijdelijke be langen op het spel staan! En bepaald misleidend is het daarom, als katholieke dissidenten naast de koningskroon het Teken der Overwfnning, het Kruis in hun verkiezingsreclame voeren, ter wijl zij door hun scheurmakerij de overwinning in gevaar brengen van de partij, die volgens de Kerkelijke Overheid de beste waarborgen biedt voor onze boventijdelijke be langen. Daarmee misleiden zij het gewe ten van anderen. En zo zij het feit, dat zij 'n andere mening zijn toe- gedaan dan het episcopaat, zelf voor hun geweten kunnen verant- woorden, dan missen zij nog het recht om anderen aan te sporen tegen de richtlijnen van hun geeste- lijke leiders in te gaan; alleen deze laatsten hebben het recht het gewe ten van de hun toevertrouwde ge- lovigen richting te geven. Overigens hebben wij vertrouwen in het katholieke kiezersvolk van Noordholland; het zal ongetwijfeld, ook al zou het iets voelen voor de Welter-politiek, het bisschoppelijk vermaan ter harte -nemen. Tr. O. Toen de Arnhemse monteur van de PTT de heer J. W. N. van Andel Donderdag aangifte deed op de bur- gerlijke stand, vernam l)ij dat door de geboorte van zijn dochter het inwonertal van Arnhem officieel op 100.000 is gebracht. De vader werd na de aangifte officieel ontvangen in de vergadering van het college van B. en. W. van Afnhem, waar hij werd toegesproken door de burge- meester. die de jyader een spaar- bankboekje voor 't dochtertje aan- bood met een inleg van f 100.De Gelderse hoofdstad is nu officieel de lie grote gemeente van Neder land. 17. „Wel, Anne!" riep hij pit, „wat 'n verrassing je hier te ontmoeten!" Anne gaf hem geen antwoord en de typiste gnuifde van pret. Met open mond stond Arthur naar Anne te kijken, die hem zonder eefi woord voorbijliep en het kantoor verlaten had. voordat hij nog iets verder te zeggen wist. ..Mijnheer Callon kan u nu ont vangen," zei de typiste en Arthur ging woedend naar binnen. „U wensj; mij te spreken?" vroeg George, verbaasd opkijkend en zich afvragend, wat Arthur bij hem kwam doen. „Ja, het gaat over die winkel van Bac", zei Arthur. „U bent er eige- naar van en moeder is bereid, hem met de hele inventaris er bij te kopen:" Glimlachend schudde- George het hoofd. ..Het spijt me, maar de winkel is niet te koop," antwoordde hij be- daard. Arthur trok een zuur gezicht. Hij was niet gewend, door mensen als George Callon gedwarsboomd te worden. Hij beschouwde hem, on- danks al zijn rijkdom, als veel min der dan zichzelf. „Wat bedoelt u daarmee, dat die winkel niet te koop is?" vroeg hij brutaal, „dat moet toch? Hij staat immers leeg?" „pie winkel is al vergeven," ant woordde George ongeduldig. ,,Mor- .,geri beginnen ze aan de inrichting en over een week of twee wordt hij geopend." „Zeker door een andere kruide- nier gekocht!" zei Arthur .ietwat smalend. „U hebt het mis," antwoordde George. ,.Ik ben niet gerechtigd, u in te wijden in het geheim, maar u zult het spoedig genoeg.zelf ont- dekken." „Wilt u me ook niet vertellen, wie er in komt" „Neen, Ik heb geheimhouding moeten beloven", .Maar, als het geen andere krui- denierswinkel wordt, wat komt er dan in?" drong Arthur aan. George stond op. ,.Het spijt me, dat ik geen verdere inlichtingen kan geven. mijnheer Pritere," zei hij beslist. „U zult alles over de nieuwe eigenaar binnen zeer korte tijd te weten komen." ..Zo'n ordinaire, verwaande aap!" dacht Arthur woedend, toen hij door het kantoor langs de glim- lachende typiste kwam. die zijn ont- stemming met genoegen bemerkte. Hij ging regelrecht naar zijn moe der toe. _„Wat? Heeft iemand anders ons die winkel voor onze neus wegge- kaapt?" stoof mevrouw Pritdre op, alsof }iet de schuld van Arthur was. Hij kfoop in zijn schulp voor "haar woede. „Ik begrijp niet, waarom u zo op- gewonden bent," mompelde hij. ..Vermoedelijk zal er wel een meu- belZaak in komen, of iets dergelijks. In elk geval zal het wel geen manu- facturenwinkel zijn. Wij hebben hier het monopolie!" Mevrouw Pritere keek woedend naar de overkant van de straat. ,.Ik zal het mezelf nooit vergeven, dat ik te laat hen geweest," bromde zij ontstemd. Arthur wilde het gesprek op een ander onderwerp brengen en ver telde daarom. dat hij Anne op het Jjantoor van Callon had ontmoet. ..Zeker om een baantje gaan vra gen," zei hij en denkend aan de wij ze, waarop ze hem had laten staan, voegde hij er aan toe: „Ik hoop dat ze het niet krijkt. Het zal haar goed doen. een poosje zonder werk te zijn!" Zijn moeder scheen niet naar hem te luisteren. Ze dacht aan de winkel van Bac en vroeg zich af. wie die wel gehuurd of gekocht kon heb ben. Datzelfde vroeg ze zich her- haaldelijk in de komende weken af. Ze zag mooie mahoniehouten toon- banken. uitstalkasten en meubelen in de winkel brengen en tenslotte kwam er een naambordmet een naam. die haar niets zei. ..Hdbler?" yiep ze uit. ..Hebler en Co. Wie zijn dat in vredesnaam. Nooit van gehoord. Bepaald een of andere zwendelaarsfirma". fDe volgende morgen kwam Ar thur, die na zijn ontbijt een eindje was gaan wandelen, haar kantoor binnengehold, waar ze bezig was haar post in te kijken. „Moeder! Hebt u het nieuws al gehoord?" riep hij, met bijna uit zijn hoofd puilende ogen. „Neen. Wat is er in vredesnaam gebeurd?" Maar hij wilde geeen woord zeg gen, voordat ze mee naar boven was gegaan en voor het raam der zitkamer, die uitzicht gaf op de Hoofdstraat, stond. „Kijk eens!" riep hij dramatisch uit, uit het venster wijzend. Clare Pritere keek met bonzend hart naar de overkant, waar het bord hing met de naam Hebler en Co. Boven de voordeur was een groot plakaat bevestigd. „Ue Firma Hebler en Co maakt hierbij bekend, dat in deze winkel op Vrijdag 10 Juni a.s. een eerste klas manufacturer, mantels- en japonnenzaak zal geopend worden. Parijse modellen voor de laagst mogelijke prijzen. Alleen eerste klas foederen worden in voorraad ge- ouden". Claire Pritere voelde zich plot- seling onwel. Zij greep de arm van haar zoon vast. ..Arthur, wat heeft- dat te bete- kenen? Wat kan dat te betekenen hebben?" kreunde ze. ,.Het betekent, dat iemand wil proberen, ons te verdringen, als de enige confectiezaak in Dammevil- le", zei Arthur loom, „Als u mijn raad volgt, moeder, dan verkoopt u dadelijk uit, nu de prijzen nog hoogstaan. We hebben lang genoeg het monopolie hier gehad. We moe ten zien te redden, wat er nog te redden valt". (wordt vervolgd) t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3