Oud-minister Prof. P. J. M. Aalberse overleden Finse Volksdemocraten lijden grote nederlaag Vliegramp bij Northolt eist 39 slachtoffers Joego-Slaven versperren de wegen met Oostenrijk Voor Alkmaar en omgeving Rijk-besteed leven in dienst van het volk Besprekingen met Sokolofsky lopen op niets uit Middenstands- politiek Een Katholiek sociaal pionier Handelsaccoord met Rusland getekend Albanie breekt met Joego-Slavie Snelle publicatie van verkiezingsuitslag Agrarische partij tbans de sterkste Scandinavische Sky master en toestel van de R.A.F. stortten na botsing neer Onlusten in Triest J Clay kondigt versterking aan van de luchtbrug naar Berlijn Brief aan Westelijke Geallieerden Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Direct eurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; f 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2-50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.—; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. MAANDAG 5 JULI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11303 BUREAUX: HET LEVEN van prof. P. J. M. Aalberse die vannacht om half twee gestorven is is belangrijk geweest voor de staatkunde van Nederland, maar nog belangrijker voor de sociale ontwikkeling van ons land in de katholieke, dat is de solidaristische richting. SPECIALE DIENST VAN HET N.H.D. De uitslag van de verkiezingen wordt door ons van omstreeks 6 uur af te Alkmaar, Hoorn, den Helder en Scha- gen bekend gemaakt tot zo lang er achtereenvolgens be- langstellenden zullen zijn. In de loop van de avond kunnen reeds vele belangrijke gegevens van gemeenten en kies- kringen worden verwacht De einduitslag kan tegen vier uur in de morgen tegemoet worden gezien. Ons nummer van Donderdag, met de volledige uitslag van het gehele land, verschijnt DONDERDAGMORGEN zeer vroeg, wij hopen reeds voor ZES UUR. Onze agenten worden uitgenodigd, daarmede rekening te houden en het N.H.D. dadelijk na aankomst te bezorgen. Bijzondere maat regelen voor een extra-expeditie van de kranten zijn ge nomen. DIRECTIE EN REDACTIE N.H.D. V. Marine leed geen verliezen DE FINSE VOLKSDEMOCRATEN (communisten) hebben bij de verkiezingen voor het parlement een grote nederlaag gele- den. Zondagavond werden 98 pet. van het aantal uitgebrachte stemmen geteld. Vast stond Zondagavond, dat de communisten elf van hun 49 zetels hebben verloren. De agrarische en sociaal- democratische partij boekten succes. ZONDAGAVOND is een Skymaster van de Scandinavische luchtlijnen, welke gezamenlijk door Zweden, Noorwegen en Denemarken worden geexploiteerd, nabij het vliegveld Northolt (Londen) in botsing gekomen met een York van de R.A.F. Beide toestellen stortten neer en brandden geheel uit. Alle inzittenden van de twee vliegtuigen, 39 personen in totaal, kwamen om het leven. Noodtoestand in Panama afgekondigd Hongaren niet naar Belgie terug H.M. de Koningin bij het Stadion-jeugdspel Vraagt Engeland uitlevering van Schreieder? De federate opbouw van Indonesie Delegatiefrein weer naar Djogja Trekt Truman zich terug? Republikeinse troepen vechten onderling Rumoer rond Nederlands gezanf Onlusten te Bombay Hoofdprijzen Staatsloterij Wit zwaluwenpaar V. WEERSVERWACHTINC SOKOLOFSKY heeft Zaterdagmiddag in zijn hoofdkwartier te Babelsberg een bespreking gehad met de gegeraals Robert son, Clay en Noiret, resp. de Britse, Amerikaanse en plaatsver- vangende Franse militaire gouverneur van Duitsland over de Berlijnse kwestie. Na afloop van de conferentie is officieel mede gedeeld, dat de drie Westelijke bevelhebbers geen verzekering van de Russische maarschalk hebben gekregen, dat de „ver- keersblokkade van Berlijn" zou worden opgeheven. In de bloembollencentra is de oogstcampagne in voile gang. Overal in de bloembollenstreek ziet men het „bollenrooien". In manden worden de bollen, die ons zo vele deviezen moeten op- leveren, ter verdere bewerking naar de pakhuizen gebracht Nieuuu Noonfliollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: DrSafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank 0OK DE MIDDENSTAND behoort tot de volksgroepen, die in deze na-oorlogse tijd verschillende moei- lijkheden ondervinden. Begrijpelijk. In de bezettingstijd was de misere al begonnen, al viel er nu en dan buiten de geregelde gang van zaken nog wel eens „wat te doen". Maar de „ordening" der Germanen bracht door de oorlogseconomie steeds meer disorde. De vakgroepen van de organisatie-Woltersom na- men het werk van de vrije organi- satie over. Die vakgroepen brachten geen „ordening", maar economische dictatuur. Na de bevrijding werden deze Woltersomse groepen, zodra dit mo- gelijk was, meer democratisch her- vormd en in zakenkringen vergat men bij de critiek op de werkzaam- heden van deze vakgroepen weleens, dat vaak leidende figuren uit de middenstandsbonden b.v. mede de leiding hadden in diverse vakgroe pen, die inmiddels, jpeer dan wen- selii'k was, staatsorganen bleven. Maar het waren dan ook nood- organen, in een na-oorlogse tijd met zijn schaarste-economie in alle sec- toren. Noodorganen, met alle fouten en gebreken daaraan verbonden, noodorganen, die zo spoedig moge- lijk moeten worden opgeheven. En het d66gt in Den Haag, nu de wet op de publiekrechtelijke bedrijfs- organisatie *>s ingediend, die ge- bouwd zal worden op het fundament van de vrije organisaties! De critiek op de gang van zaken in het verleden komt bij de naar vrijheid snakkende zakenman intus- sen vaak voort uit een miskenning van de ware aard van de maat- schappeli'ke ontwikkeling. Tot de politieke irtljen, die een e e r 1 ij k e propaganda voeren. wenst ook de KVP te behoren. Zij bedot de kie- zers niet en spiegelt geen enkele groep maar wat voor. Het staat vast, dat de voor-oor- logse vrijheid in het economisch leven niet terugkeert. Er zal vrij heid, maar geordende vrijheid zijn. Reeds eerder had de middenstands- beweging haar O.S.B.-program, van ordening, sanering en bescherming, allemaal dingen, die nog en weer nodig zijn en waarbij de „belang- stelling" van de overheid nodig is. En men kan niet zoals notabene ook de z:.g. Middenstandspartij doet hulp en steun van de overheid verlangen, maar tegelijkertijd zeg- genschap van de overheid afwijzen. Die ..belangstelling" moet echter nog minder dan in het verleden uit- dijen tot „leiding". Dan komt er vanzelf zoals het verkiezings- manifest van de KVP verlangt „minder bureaucratie, minder amb- teliik voorschrift". Dat manifest verlangt bescher ming van het particuliere bedrijfs- leven en inplaats van koude sa nering doelmatige versterking van de gezondheid van de midden- standsbedrijven. De prijzenpolitiek heeft geruime tijd een anti-sociale tendenz gehad. Mr. Bachg getuigde onlangs. dat dit veel verbeterd was en prof. v. d. Brink wendt zijn 1n- vloed aan. om die verbetering vei lig te stellen. Meer dan in het verleden verlangt het KVP-manifest, in het belang van de middenstand: goede organi- satie. goede voorlichting, redelijke belastinepolitiek. Dit laatste is geen eenvoudige zaak. Zij raakt gevoelige snaren. Maar in diverse fiscal e maatregelen is zo serieus mogelijk naar een rechtvaardige verdeling der lasten gestreefd. Wij ontgaan opzettelijk de op- merking niet, dat een regering, die de taak op zich neemt in een na- oorlogse tijd een uitgesproken pro- gressieve politiek te voeren, bepaal- de accenten wel eens anders zal leggen dan een ,.conservatief" of aanpassend bewind dit zou doen! Maar welk bewind zou als het dAarom zou gaan! voordeliger zijn voor de middenstand? Men kan gemakkelijk critiek uit- oefenen op de loon- en prijspolitiek, maar men zal niet en nooit kunnen tegenspreken, dat hier voortdurend sprake is van een naarstig zoeken van evenwicht, het afwegen van belangen. De regeringsmaatregelen hebben millioenen guldens aan aanvullen- de koopkracht opgeleverd: consu- mentencrediet, subsidies op levens- middelen, kinderbiislagverhoging, enz. (Een kinderbijslag voor zelf- standigen is, dank bij de KVP, op komst.) Er zijn meer ..sociale" maatrege len genomen. Maatregelen, welke ten goede zijn gekomen aan het ver- zekeren van de sociale rust in ons land ondanks de na-oorlogse woe- 1 in gen. En in de „grote politiek" is de oplossing van verschillende proble- men aangepakt, welke van beslis- send belang zijn voor de econo- m i e van ons vaderland en dus ook voor het particuliere bedrijfsleven en voor de middenstand. Een con- structieve oplossing van 't Indische probleem, gelijk de regering voor- staat, is beslissend ook voor het economische en sociale niveau van ons vaderland! Tal van vooruitstrevende maat regelen op moreel, cultureel, gees- telijk en stoffelijk gebied door de regering genomen en nog beoogd, strekken hun zegeneride werking uit ook over de middenstand. De katholieke sociale leer, ook door de KVP in praktijk gebracht, heeft de oudste brieven ten aanzien van het streven om erkenning te vragen van de rechten en de plich- ten van de middenstand in het openbare leven, uitgaande van de stelling, dat de middenstand de kern van de maatschappij uitmaakt. Gezond gezin, gezond volk, stond overal te lezen. Gezonde middenstand, gezonde maatschappij, had er naast kunnen staan. Maar al is dat niet met zoveel woorden op affiches gezet, het is Aalberse is op 27 Maart 1871 te Leiden geboren. Hij studeerde aan het Gymnasium van de Paters Je- zuieten te Katwijk, daarna in de Letteren en de Rechten te Leiden. Hij promoveerde in 1897 tot doctor in de rechten op een proefsehrift, getiteld: De oneerlijke eoricurrentie. Hij werd advocaat, lid van de Leidse gemeenteraad, wethouder, later lid van de Tweede Kamer, professor van de Technische Hogeschool te Delft, in handelsrecht, staathuis- houdkunde, arbeidswetgeving enz. Daarna werd hij Minister van Ar- beid. In 1925 keerde hij in de Tweede Kamer terug, in 1931 werd hij voorzitter van de Tweede Ka- merfractie als opvolger van Mgr. Nolens. Later is hij nog Minister van Staat geworden, voorzitter van de Tweede Kamer, na het overlij- den van Jhr. Ruys de Beerenbrouck, en vervolgens lid van de Raad van State. Hij had verscheidene binnen- en buitenlandse onderscheidingen. Een katholiek sociaal pionier, dat is Aalberse geweest. Zijn arbeid- zaam werk aan het Departement van Sociale Zaken, dat elders wordt belicht, maakt hem tot de grondleg- ger van de moderne sociale wetge- ving in ons land. Een wetgeving, die allereerst aan de zeer breed ge nomen arbeidende. stand ten goede kwam, maar die ook groot belang had voor de Middenstand. Buiten 't eigenlijke parlementaire terrein lag de Middenstand aan prof. Aalberse na aan het hart. De inhoud van zijn academisch proefsehrift tekende op dit gebied zijn weg. De oneerlijke concurrentie. Hij rustte niet, voordat hij zijn wet op de oneerlijke con currentie in het Staatsblad had, een wet, die een zegen voor de bona- fide middenstand geweest is. Aalberse is voorts de man ge weest, die door zijn sociale voor lichting in woord en geschrift de K.S.A.. het Katholiek Sociaal Week- blad, zijn talrijke artikelen in katho lieke en andere dagbladen en tijd- schriften, zijn hoofdredacteurschap later nog van het „Centrum" de sociale ontwikkeling van het Ne- derlandse volk in het algemeen en van het Katholiek Nederlandse volk in het bijzonder heeft bevorderden gestuwd op een hoogst-eminente en bekwame wijze. Vrijdag is te Moskou een handels- overeenkomst tussen de Sowjet-Unie en Nederland getekend. De overeenkomst voorziet in de ultwisseling van goederen geduren- de 20 maanden en voor sommige Nederlandse leveranties ook voor 'n langere termijn. De Sowjet-Unie zal Nederland graan, timmerhout, kali, zouten, mangaanijzer, asbest, teer, hars en andere producten leveren. Nederland zal o.m schepen, uit- rusting, rubber, kabels, verfstoffen, kinine en haring leveren De overeenkomst werd'namens de Sowjet-Unie getekend door de mi nister van buitenlandse handel, Mi- koyan en namens de Nederlandse regering door de Nederlandse am- bassadeur, mr. visser. En Aalberse was daarbij een voorbeeld, eep boog en gaaf voor- beeld, van pure onbaatzuchtigheid. Hij was een zo goed en beminne- lijic mens en hoofse integere figuur, dat zijn goede hart hem dikwijls in allerlei materiele moeilijkheden bracht. Te midden van een tijd, waarin de hoogheid van de politiek en de onbaatzuchtigheid van lei dende voormannen wel eens in twijfel pleegt te worden getrokken, mag van Aalberse worden getuigd, dat hij van zijn enorme werk stof felijk nooit beter geworden is. Hij was het levende bewijs, dat de po litiek niet de karakters bederft (de karakters bederven de politiek) en Aalberse heeft zijn karakter altijd gaaf en onkreukbaar gehouden, zijn edele karakter dreef hem tot zijn sociale en politieke activiteit, en tot een levend werk van de verbin- ding van rechtvaardigheid en liefde in het openbare leven al in een tijd, toen de Pauselijke wekroepen op dit punt duizenden en duizen- den nog wakker moesten schudden. Aalberse was een sociaal en poli tiek werker van groot formaat. een katholiek ),pur sang", die de dank van het vaderland en de hulde van katholiek Nederland verdient! H. N. S. Albanie heeft alle bestaande eco nomische overeenkomsten met Joe go-Slavie met ingang van 1 Juli opgezegd en alle Joego-Slavische specialisten heeft aangezegd bin- nen 48 uur het land te verlaten. De Joego-Slavische regering acht dit een eenzijdige handeling „in strijd met elk beginsel van inter- nationaal recht en eerbied voor in- ternationale verdragen", (aldus ge- citeerd door Reuter). Joego-Slavie en Albanie hebben in 1946 een pact getekend, dat eco nomische eenheid tussen de twee landen beoogde. Radio-Belgrado heeft de tekst uitgezonden van een nieuwe nota van de Joego-Slavische regering aan Albanie, waarin Joego-Slavie de regering te Tirana verantwoordelijk stelt voor de gevolgen, die even- tueel uit de ..eenzijdige opzegging van de Albanees-Joego-Slavische economische overeenkomsten" zul- len voortvloeien. BATAVIA, 5 Juli. (Aneta) Naar de Marinevoorlichtingsdienst mededeelt, hebben de Koninklijke Marine en de Mariniersbrigade in de maand Juni geen verliezen gele- den. Op een of twee zetels na waar- de stemmen nog niet geteld zijn, luiden de einduitslagen van de Finse verkiezingen als volgt: Agrarische partij Sociaal-democraten Volksdemocraten Conservatieven Zweedse Volkspartij Liberalen Tot de verslager. 56 zetels (49) 55 (50) 38 (49) 31 (28) 15 (15) 5 volksdemocra ten behoren Eino Pekkala en Hella Wuclijcki, hoofd van de Finse radio Aan boord van de Skymaster be- vonden zich 32 personen 25 pas- sagiers en een 7-koppige bemanning 8 van hen waren Denen, 2 Noren, 2 Amerikanen, 9 Zweden, 3 Engel- sen en1 Zwitser. De lijken waren zwaar verminkt. Aan boord van de York bevonden zich 7 personen, met als enige passagier Sir Edward Gent, hoge commissaris voor de federatie van Malakka, die uit Colombo kwam om met de regering overleg te plegen over te nemen stappen naar aanleiding van het ver- zet in Malakka. De inzittenden van dit toestel waren weliswaar zwaar verbrand, doch niet in stukken ge- scheurd zoals die van de Skymas ter. De York had bijna een uur bo- ven het vliegveld rond gecirkeld zonder te kunnen landen wegens het slechte zicht. De botsing ge- Volgens berlchten uit het grens- gebied van Joego-Slavie en Oos- tenrijk zijn Joego-Slaven „in koortsachtige haast" bezig ver- sperringen op te werpen op de voornaamste wegen, die over de grens naar Oostenrijk leiden. Langs de gehele grens zijn de bomen over een strook van 160 meter breedte verwijderd. terwjjl op afstanden van ongeveer l'/s kilometer houten uitkijkposten zijn opgericht, die dag en nacht van wachten zijn voorzien. Volgens Radio Rome zijn botsin- gen voorgevallen tussen volgelingen van maarschalk Tito en aan de Kominform trouwe communisten in de Joegoslavische zone van het vrije gebied van Triest. de duidelijke tendenz van Urgentie- program en Manifest der KVP, die de feiten in de wisseling der tij- den niet ontgaande 66k ten bate van de middenstand een sociale tra. ditie hoog houdt! Bij de demarcatielijn liet een Ita- liaans communist zich op een door Joegoslavische aanhangers van Tito georganiseerde bijeenkomst prijzend uit over maarschalk Stalin. Hij werd onmiddellijk gedwongen het podium te verlaten. In een Joegoslavisch dorp bi.i de demarcatielijn kwam het tot een gevecht tussen anti- fascistische Slbwenen uit het vrije gebied van Triest met een groep communisten uit Triest, die hun vergadering in de war stuurden. Het hoofdbestuur van de Joego slavische communistische partij heeft alle communistische partijen, die aangesloten zijn bij de Komin form, uitgenodigd afgevaardigden te zenden naar het vijfde congres van de Joegoslavische communistische partij op 21 Juli. Het Joegoslavische nieuwsbureau Tanjug heeft de geruchten tegenge- sproken, dat in Joego-Slavie de staat van beleg zou zijn afgekon- di^6. De berichten, dat Joego-Slavie zich bij het plan-Marshall zou aan- sluiten, noemt Tanjug „vals, ten- dentieus en op benadeling van Joego-Slavie's prestige gericht". schiedde kort nadat de Skymaster had geseind naar Amsterdam te rug te zullen vliegen, daar hij eveneens wegens het slechte weer niet kon landen. Beide toestellen kwamen niet ver van elkaar bij een boerderij neer. Het blussingswerk werd bemoeilijkt, daar het dichtst- bijzijnde water drie km. ver weg was. In de omringende bomen hin- gen na de ramp flarden van kleren en wrakstukken. In de Skymaster bevond zich ook Rudolf Pobjoy, Engels ingenieur en ontwerper van het toestel. Zijn vrouw vernam op het vliegveld Northolt, waar zij op de aankomst van het vliegtuig stond te wachten, dat man was omgekomen. Ir. Pobjoy ontwierp tijdens de vorige oorlog het „Vliegende krachtsta- tion" een kunstige electrische cen- trale voor vliegtuigen. Een Zweedse commissie van on- derzoek is per vliegtuig vertrokken om de Britse autoriteiten behulp- zaam te zijn bij het onderzoek naar het ongeluk. PANAMA, 4 Juli (Reuter). Bij botsingen te Panama tussen de po- litie en aanhangers van dr. Arunlfo Arias, candidaat der revolutionaire partij voor het presidentschap, zijn Zondag 4 personen gedood,en meer dan 20 gewond. Ongeveer 100 per sonen zijn gearresteerd. De nieuwe president van Panama treedt op 1 October in functie. President Jiminez heeft de nood- toestand in Panama afgekondigd. De nationale vergadering komt Vrijdag in buitengewone zitting bijeen om maatregelen te nemen tot herstel van de orde in het land. Volgens „La Libre Belgique" zijn verschillende Hongaarse burgers, die in Belgie woonachtig zijn en verleden maand naar Boedapest zijn gegaan ter bijwoning van de Han- delsbeurs, niet teruggekeerd. Het blad voegt er aan toe, dat zij voor hun vertrek uit Brussel de stellige verzekering van Hongaarse diplo- matieke vertegenwoordigers te Brussel hadden gekregen, dat zij naar Belgie zouden mogen terug- keren. die beide tot de communistische af- deling van hun partij behoren. De verliezen van de volksdemo craten waren zelfs een schok voor hun politieke tegenstanders. „Er schijnt een kleine aardbeving in Finland geweest te zijn", was het commentaar in welingelichte krin- gen. „Wat zal de Russische reactie zijn?" is een vraag die men zich hier stelt. Het parlement zal 12 Juli weer te samen komen om de datum te be- palen, wiaarop het nieuwe parle ment geopend zal worden. Dit zal waarschijnlijk 21 Juli worden. Volgens doorgaans welingelichte Finse sociaaldemocratische en agra rische kringen zouden beide ge- noemde partijen naar alle waar- sehijnlijkheid weigeren zitting te nemen in een regering, waarin de post van ministerpresident en die van minister van justitie door volks democraten zouden worden bezet, zoals dit thans het geval is. De huidige minister-president, Mauno Pekkala, en diens broeder, de minister van justitie, Eino Pek kala. zijn n.l. beide leden van deze partij. Voor de post van minister- president worden op het ogenblik vooral twee namen genoemd: die van de sociaaldemocraat Fagerholm en van de leider van de linker- vleugel van het agrarisch verbond, Urho Kekkonen. Waarschijnlijk zouden de volks democraten Urho Kekkonen bij de formatie van een kabinet onder- steunen. H.M. de Koningin zal adhwezig zijn bij het jeugdstadionspel, dat op 10 Juli, op de „Dag van de jeugd", in het Olympisch Stadion te Am sterdam zal worden opgevoerd door de gezamenlijke jeugdorganisaties, verenigd in de Nederlandse Jeugd- gemeenschap. LONDEN, 3 Juli (Reuter). Van gezaghebbende zijde te Londen kon geen bevestiging of ontkenning ver- kregen worden van berichten, dat Groot-Brittannie verzocht zou heb ben om uitlevering van Joseph Schreieder. Een woordvoerder van het Britse Departement van Buiten landse Zaken zeide, dat hij officieel van deze zaak geen kennis droeg, doch heden (Maandag) nadere in- lichtingen zou verstrekken. BATAVIA, 5 Juli. (Aneta) Naar Aneta verneemt, zullen a.s. Woensdag verscheidene hoof den of premiers van Negaras en Dae- rahs of hun plaatsvervangers te Bandoeng bijeenkomen. Zij ont- moeten elkaar dan tot het plegen van overleg t.a.v. de verdere fede rate opbouw en de inschakeling van de deelstaten in de federale opbouw O.m. worden Anak Agaoeng Gde Agoeng en Teunkoe Mansoer te Bandoeng verwacht. BATAVIA, 5 Juli (Aneta). Heden is vroeg in de ochtend voor de derde maal de delegatietrein naar Djogja vertrokken. Van de Nederlandsche delegatie reisden 15 personen mee. Voorts bevohden zich in de trein een groot aantal repu- blikeinen, de Amerikaanse delega tie onder leiding van Charleton Og- burn, die Court Dubois vervangt, alsmede 14 leden van het secreta- riaat der Commissie voor Goede Diensten. De Australische en Bel- gische delegatie zullen Woensdag naar Djogja vliegen, terwijl de lei- ders der Nederlandse delegatie zich per vliegtuig naar Djogja zullen be- geven, wanneer hun aanwezigheid te Kalioerang vereist wordt. Drew Pearson, commentator van de Amerikaanse Radio, heeft Zon dagavond verklaard dat President Truman aan enkele intieme vrien- den zou hebben medegedeeld, op de democratische conventie zijn candi- datuur te zullen intr»kken wanneer generaal Eisenhower niet opnieuw verklaart zich niet candidaat te stellen. Volgens James Roosevelt, de oud ste zoon van wijlen president Roo sevelt, staat de helft van de Cali- fornische afvaardiging achter gene raal Eisenhower. MEDAN, 5 Juli. (Aneta) Aneta's correspondent te Medan meldt, dat gevechten zijn uitgebro- ken tussen republikeinse strijd- krachten onderling in het gebied van de Asahan rivier, welke de status quolijn vormt voor dit deel van Sumatra. Ook uit Tapanoeli (in de Bataklanden) komen berichten van vernieling als gevolg van ge vechten tussen republikeinse troe pen. ATHENE, 3 Juli( AP). De Griekse regering heeft Zaterdag- avond officieel een berlcht, ver- schenen in een door de regering ge- subsidieerd Frans-talig blad, te- gengesproken, dat de Nederlandse gezant Herbert van Drakenstein te- ruggeroepen zou worden. Het bericht, dat ook in twee Atheense dagbladen is verschenen, vermeldde, dat de gezant „links" was. In het centrum van Bombay zijn onlusten uitgebroken tussen Hin- does en Mohammedanen. Vijftien personen werden gedood en 63 ge wond. 's GRAVENHAGE, 5 Juli. Staatsloterij, 4e klasse, le lijst 1500 op 10279 en 1000 op 14138. Op de Driehoeve onder de gemeente Haaren heeft men een zeldzame natuurspeling in de vogelwereld ontdekt, nl. een zwaluwenpaar, dat ge heel wit is. Samen hebben ze een nestje gebouwd De heer van Boextxel, conservator aan het natuurhistorisch mu seum in Tilburg, noemde een witte zwaluw al. een zeld- zaam verschijnsel, nog zeld- zamer een Albino-zwaluwen- paar, dat een nest bouwt. Medegedeeld door het K.N.M.l. te Bilt, geldig tot Dinsdagavond. KOEL WEER Veel bewolking met enkele verspreide bulen. Wind tus sen Noord en West of draaiend naar richtingen tussen Noord en West, maar in de kust- streken tijdeluk vrjj krachtig. Koel weer. De situatie te Berlijn blijft in haar geheel dus onveranderd. De sfeer ter conferentie was „beleefd en niet onvriendschappelijk". De conferentie was niet belegd op ver- zoek van de Britse, Amerikaanse en Franse regeringen doch wel met haar medeweten. Na de zonder gevolg gebleven conferentie kondigde generaal Clay aan, dat de „luchtbrug naar Ber lijn" gehandhaafd en versterkt zal worden. Het Duitse Persbureau Dena (Amerikaanse zone) meldt, dat maarschalk Sokolofsky, een brief heeft gezonden aan de Westelijke militaire gouverneurs, minder dan 24 uur na de besprekingen tussen de vier geallieerde opper- bevelhebbrs. Er is dus niets be kend omtrent de inhoud van So- kolofsky's brief. De Berlijners konden voor het eerst de viermotorige „York" toe stellen zien, toen vijftig van deze vliegtuigen achter elkaar over de stad vlogen en met de regelmaat van een klok op Gatow neerstre- ken. Zondag landden tussen twaalf uur 's middags en micfdernacht 96 En- gelse vliegtuigen op Gatow en 181 Amerikaanse op Tempelhof. Een functionaris van de afdeling voedsel van het gemeentebestuur heeft medegedeeld, dat thans voor 3 dagen voedsel in de stad is en dat de toestand nog beter zal wor den. De dagelijke behoeften waren 766 ton meel en meelproducten, 30 ton vetten, 93 ton vlees en vis, 200 ton gedroogde aardappelen, 77 ton suiker, 22 ton melkpoeder en 10 ton koffie. Deze hoeveelheden werden reeds dagelijks per vliegtuig aan- gevoerd. Volgens schippers is er in de ha ven van Wittenberge (Sovjetzone) een opstopping door Aken me voedsel uit Hamburg, bestemd vooi Berlijn zo meldt D.P.D. (Britst zone). De Duitse spoorwegmannen heb ben besloten, dat het spoorwegper- soneel, dat werkloos is door de Sov- jetrussische verkeersbeperkingen mee moest helpen aan het herstel van de lijn Helmstedt—Berlijn, die tien dagen door de Sovjet-autoritei- ten gesloten is wegens reparatie, „die echter meer tijd zou vergen, dan oorspronkelijk verwacht was".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1