Minister van Maarseveen: Samenwerking met de P.v.d.A. was voortreffelijk Dr. Kortenhorst zegt hartige woorden aan het ad res van Welter Bij de dood van prof. Aalberse Gemeenteraad van Bergen K.V.P.-LANDDAG TE ALKMAAR Mej. Nolte verheugd over de belangstelling van de jeugd J Een voorbeeldig Katholiek staatsman Voetballende jeugd op de Adspirantendag te Alkmaar PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS PAGBLAP - Maandag 5 Juli 1948 R.K. Reclassering DE P.v.d.A. EN Mr. OUD Niet opzij voor zijn chantage POSTAAL-CONCERT PERIKELEN VAN ONZE LOPERS RADIO P. J. VAN KESSEL Nederl. kampioenschap kegelen Bedrijfsvoetbal A.F.C.-Nieuws Verkiezingsdag K.V.P. GISTERENMIDDAG hield de Kring Den Helder een uits'ekend geslaagde Kringlanddag in verband met de a.s. verkiezin- gen. De Muziektuin stond in het teken van lijst een en naast de pauselijke kleuren was er de Nederlandse driekleur. Het aantal bezoekers schatten we tussen de 11 en 1,200; ware het weer niet zo guur geweest, het zou ongetwijfeld groter geweest zijn. Maar het was groot genoeg, om van een geslaagde Kringlanddag te kunnen spreken. De kringvoorzitter, de heer H. Nolet, heette alien na apening met de chr. groet welkom op deze „eindspurt naar de overwin- ning"; in het bijzonder deed hij dat onze minister van justitie, mr H, J. v. Maarseveen en mej. Nolte, de vrouwelijke candidate. Dr Korten horst, die de avond tevoren in Z.- Vlaanderen gesproken had, kwam jets later. Nadat St Caecilia een pittige mars had gespeeld, besteeg min. v. Maar seveen 't podium, om in een speech van een goed half uur een uiteen- zetting te geven van het beleid van de regering-Beel. Hij wees op de internationale fac- toren, die het beleid der regering bei'nvloeden en waarvan de toe- komst van ons land meer afhangt, dan van het stembiljet, zoals vroe- ger de leuze was. De samenwerking met de PvdA is voortreffelijk geweest; de finan cier politiek van minister Lieftinck zal straks belastingverlaging moge- lijk maken; als het Indonesische vraagstuk zal zijn opgelost, zal de staats-apparatuur kunnen worden ingekrompen, waarnaar min. v. d. Brink reeds met succes gestreefd heeft door de opheffing van de distribute van enkele artikelen. Bij de langzame, maar zekere li- quidering van het Indonesische pro- bleem, werd veel verzet ondervon- den van de zijde van het buitenland en de Ver. Naties; doch sinds het optreden van het kabinet-Beel werd al veel bereikt; in Juli '46 was de Republiek nog praktisch de baas, nu heeft zij nog slechts 1/3 van Java onder haar gezag. In het woor- denboek van Beel kwam het woord „abandoneren!' niet voor dat wil zeggen, hij wilde Indonesie niet los laten. Indien echter Welter zijn zin zou krijgen, dan zou aan het ver- trouwen, dat Nederland in Indone sia heeft, een grote slag worden toe- gebracht, dan zou Indie voor ons zeker verloren gaan, terwijl nu te verwachten is, dat alles goed komt. Vervolgens bestreed Z.Exc. de misvatting, dat de samenwerking met de PvdA ten koste gaat van het KVP-program. De samenwer king vjas gebaseerd op een program van de formateur-Beel, waarin spe- cifiek katholieke wensen waren op- genomen; en die zijn verwezenlijkt met de steun van de PvdA. Spreker wees op de doorgetrokken gelijkstel- ling van het Bijzonder met het Openbaar Hoger Onderwijs en het met instemming van de PvdA inge- diende wetsontwerp tegen lichtvaar- dige echtscheiding. Tenslotte wekte spr. zijn gehoor op tot eenheid; hoe kunnen wij, na door onze aansporing mede de over- winning in Italie bevochten te heb- ben. zelf een toonbeeld van ver- deeldheid geven. Er is maar een redding voor de wereld: het Chris tendom; alles wat zich daarvan af- wendt. gaat ten gronde. De KVP is het instrument, om die beginselen uit te dragen in het politieke leven; laten wij daarom zorgen voor een donderend succes op 7 Juli; dat is in het belang van de goede zaak. in het belang van heel ons vader- land. Mej. Nolte richtte zich, na ge- wezen te hebben op de betekenls van de a.s. verkiezingen t.a.v. de grondwetswijziging en de vorming van een nieuwe regering, speciaal tot de vrouwen, die toch kwajijk de poiitiek van deze regering je- gens Indonesie kunnen afkeunen; 't gaat hier om erkenning van gejjjk- waardigheid, om geduld tot het uiterste en om de waardigheid als mens voor de Indonesier. Ook wat de te verwachten rege- ringsmeerderheid betreft, zullen de vrouv en zich kunnen verenigen met het principe van de verdeling der gezamenlijke lasten, zoals dat door KVP en PvdA gehuldigd wordt. Spr. wees voorts op de kracht van de KVP, dank zij haar getal, maar nog ijieer dank zij haar principiele politiek, die richting moet geven aan de gehele samenleving. Na nog haar vreugde te hebben uitgespro- ken over de allerwege ondervonden belangstelling van onze jonge men- aen voor de politiek van de KVP, deed spr. een speciaal beroep op de vrouwen, om deze politiek te steu- nen, omdat een grote KVP een zegen is voor land en volk. In de pauze wachtte de bezoekers een verrassing. Prof. Rorpme. die in de weinige dagen, welke liggen tus sen zijn terugkomst uit Indie en de 7de Juli niet meer naar Alkmaar kon «komen, liet zich horen per gra- mophoonplaat; aandachtig werd ge- luisterd naar de les, die onze frac- tievoorzitter gaf over het Indonesi sche probleem en de betekenis de- zer verkiezingen. Geen rechtse coalitie Dr Kortenhorst, die inmiddels was gearriveerd en door de voor- zitter van de afd. Alkmaar, de hr Fr. Often, was verwelkomd, her- innerde allereerst aan de succesvolle verkiezingen in 1929, toen hij ook met een vrouwelijke candidaat, mej. Annie Meijer, op de lijst in de kring Den Helder stond; hij hoopte, dat hij in gezelschap van mej. Nolte Hit jaar een even succesvolle ver- kiezing mocht beleven. Aan de hand van de feiten weer- legde dr Kortenhorst voorts het spropkje, als zou Welter geen kans gehad hebben in de K.V.P. zijn me- ning naar voren te brengen; de on- derhandelingen van KVP-bestuur en Wqjter liepen echter op niets uit, omdat hij niet wilde beloven, zijn onorganisatcjrisch-gevoerde ac- tie te staken; nu is hij in de oppo site, hetgeen spr. betreurt, dri om de KVP in om Welter, die na een goede staat van dienst het treurig elnde van alle dissidenten tegemoet gaat. Dr Kortenhorst gaf ,dan 'n vluch- tig overzicht van de katholieke emancipate sinds 1848 en van de schoolstrijd, die dezer dagen be- kroond werd door de subsidie aan het Hoger Onderwijs, een resultaat niet van een rechtse coalitie, maar van de samenwerking met de PvdA Dan diepte dr Kortenhorst enkele markante feiten op uit de parle- mentaire geschiedenis der laatste decennia; het was Welter, die sa menwerking met de rechtse partijen die het gezantschap bij het Vaticaan lieten sneuvelen, onmogelijk noem- de; ook daarna bleek samenwerkirig met de rechtse partijen onmogelijk en de diverse kabinetten Colijn on mogelijk; zodat zij door de katho- lieken ten val gebracht moesten worden. Het klinkt daarom wel heel eigenaardig, dat Welter nu aan- dringt op herstel van de rechtse coalitie. De katholieke fractie is daartoe niet hereid. De belastingduimschroef met kan worden ontkend, dat de lasten tot maximum-hoogte zijn ge- stegen. Onze staatsschuld bedraagt 25 milliard, de sociale voorzieningen vragen enorme sommen, we zitten met een kostbaar staatsapparaat en de invoer van noodzakelijke levens- behoeften is duur. De katholieke Kamerfractie erkent, dat er iets hapert aan de vermogensaanwasbe- lasting en zij heeft op de wet voor de vermogensheffing ineens een amendement ingediend, waardoor het bedrijfsleven, de belangrijkste factor in ons economisch herstel, enigszins zou worden ontzien. Minister Lieftinck ging hiermee accoord en daarom is niet correct van de P.V.d.A., wanneer zij in haar verkiezingscampagne dit amendement aanvoert om de KVP van bevoorrechting van het groot- kapitaal te betichten. Welter is er naast! In de samenwerking met de P.v. d.A. heeft de KVP er naar gestreefd haar vooruitstrevend-christelijk pro gram door te voeren. En wel mag worden geconstateerd, dat ze da^rin is geslaagd. De heer Welter echter hekelt in zijn verkiezingspamfletten het verbond tussen de twee grootste partijen met alle.rlei demagogische verzinsels, die op de keeper be- schouwd niet de moeite van het reageren waard zijn. Zo doet hij het voorkomen alsof de woningnood de schuld is van de tegenwoordige regering! Dezelfde heer Welter, die in 1939 geen bezwaren maakte om zitting te nemen in een kabinet waarin ook sociaal-democratische minis- ters waren opgenomen, werpt zich nu op als de kampioen-bestrjjder van katholiek-socialistische sa menwerking ,,Waar zouden we thaps staan, indien het katholieke volk zich niet bewust was geweest van de nood- zaak tot de vorming van een sterk blok? Om een voorbeeld te noe- men: zonder een katholiek staat- kundig leven zou ons onderwijs niet zijn verdiende gelijkberechtigde en zelfstandige plaats hebben kunnen innemen. De doorvoering van de christelijke geest in de maatschap- pelijke orde, dat is de inzet van de verkiezingsstrijd. Katholiek Den Helder zal niet meewerken aan de verdeeldheid, maar op 7 Juli tonen begrip te hebben voor de grote be- langen. die op het spel staan". Na een beknopte beantwoording van de binnengekomen vragen nam de heer Groen afscheid van de ver- gadering, die nog kofte tijd bijeen bl^ef om over enkele punten van gedachten te wisselen. Wij apprecieren in velerlei op- zicht het standpunt van onze pro- testantse broeders, die het meerma- len met ons eens zijn, maar een samengaan mpt hen zou funest zijn voor de welvaart van Nederland. Welter, die als minister^in de na- tionale kabinetten met de oude SD AP samenwerkte, heeft zeker niet het recht om ons de samenwerking met de PvdA te verwijten, vooral niet nu er een katholieke minister- presidenf is en dit kabinet 5 katho lieke ministers telt. Het is niet om redenen van op- portunisme, maar uit staatsnjans- wijsheid, dat tot dit samengaan be- sloten werd, Ons katholiek beginsel eist een voortzetten van de strijd voor dp zwakkeren en een blijven- de vriendschap met Indonesie. Wij staan anders tegenover een politio- nele actie dan de A.R.; die spreken alleen maar van „recht" wij heb ben ook het woord „liefde" nog in onze vaan geschreven. Van concessies aan de PvdA is bij dit samengaan geen sprake- het wetsontwerp-Vos inzake de bedrijfs organisatie kon bij ons geen genade vinden; dezer dagen kwam een meuw wetsontwerp ter tafel, dat rekening houdt met het subsidiari- teitsbeginsel, waarin de katholieke sociologie ten voile tot uitdrukking komt. Het is de uitvoering van een onzer voornaamste programpunten volgens de richtlijnen van Quadra- gesimo Anno. Ook op ander gebied deden wij geen concessies; aan de plannen voor socialisatie van de P vdA gaven wij niet onze steun, om dat zij niet voorkwamen op het program-Beel. Het is onze schoonste overwin- ning, dat wij van tegenstanders me- dewerkers gemaakt hebben; dat on ze sociaal-economische desiderata gemeengoed geworden zijn. Daarom is het op dit keerpunt der tyden een onverantwoord avontuur zich af te scheiden met5 demagogi sche leuzen en splitsing te veroor- zaken in ons kiezersvolk. En dat gaat nog wel uit van die zich dur- ven noemen de millionairs t.o.v. het intellect. Tenslotte noemde dr Kortenhorst onze taak bij de a.s. verkiezing een apostolische; ook de katholieke In- donesiers en de missionarissen zou den het een ramp voor het Chris tendom in Indonesie vinden, als wij onze historische taak; de vrijmaking van het Indonesische volk zouden verwaarlozen. Spr. besloot met een krachtige aansporing te stemmen op lijst 1. Met een dankwoord aan de spre- kers en alien, die tot het welslagen van deze politieke manifestatie had- den medegewerkt en met een op- wekking de laatste dagen, die ons nog van 7 Juli scheiden te gebrui- ken voor propaganda in eigen kring sloot de heer Often deze goedge- slaagde kringlanddag. ALKMAAR. In de afgelopen week had tijdens de jaarvergadering van de R.K. Reclasseringsvereniging afd. Alkmaar, een bestuursverkie- zing plaats. Als voorzitter en penningmeesster werden herkozen de W.Eerw. Pater G. Keijser O.P. en de heer N. Ypma In plaats van de heer G. Slinkert. die zich wegens zijn benoeming tot lid van de Reclasseringsraad en drukke werkzaamheden niet meer herkiesbaar stelde, werd tot secreta- ris gekozen de heer M. Kappen. Verder maken nog deel uit van het bestuur mej. A. v. Struyck en de heren G. Slinkert, Th. Sluijter en N. Bijl. De voorzitter sprak een hartelijk woord van dank tot de scheidende secretaris, de heer G. Slinkert. die zeer veel heeft bijgedragen tot de bloei der afdeling. Door de verkiezing van 'n nieuwe secretaris is het secretariaat thans gevestigd; Notweg 22, Bergen, telef. 2770. Het bestuur houdt zitting: iedere eerste en derde Woensdae van de maand. 's avonds 8 uur, in Huize „Parkzigt", Kennemerpark 15 te Alkmaar. ALKMAAR. Ook de P.v.d.A. hield in de Muziektuin Zaterdag- avond een propaganda-bijeenkomst, die goed bezocht was. Mr, v, d, Goes van Naters hield de verkiezingsrede, waarin hij betoogde, dat de regering wettelijk het recht heeft de commu- nisten te verbieden; dat verbod zal echter overbodig gemaakt worden door ze bij de verkiezingen te ver- sjaan, Spr. nam vervolgens het regerings- beleid onder de loupe en gaf een opsomming van de sociale maatre- gelen, die tot stand kwamen; het woord K.V.P. kwam echter in zijn anderhalf uur lange rede niet over zijn lippen, zodat een politiek-onwe- tende de indruk moest krijgen, dat de P.v.d.A. alles alleen heeft klaar gespeeld. Voor een nationaal kabinet voelde spr. niets en voor de chantage .van mr. Oud, die een ministerzetel af- dreigt, in ruil voor zijn voor-stem- men voor de grondwetswijziging in tweede instantie, zal de P.v.d.A. niet op zij gaan; dan liever een tijdje in de oppositie. Als dan de grondwets wijziging in veilige haven is, dan kunnen wij aldus spr. altijd nog wel een been uitstrekken, om zeker iemand weg te trappen. Samenwerking met de C.H. achtte spr. evenmin vruchtbaar, omdat die ook niet vooruitstrevend genoeg is. Het was een triest geval in de Muziektuin, waar de Alkmaarse Postharmonie en het Haarlems Pos- taal Mannenkoor een concert gaven voor een ledige muziektuin en en kele bezoekers, die voor de regen onder de waranda v.an het cafe wa ren gevlucht. Men' zou verwacht hebben, dat de musici van muziek- maken, afzagen. Maar ze lieten de moed niet zakken en hebben bijna het gehele programma toch uitge- voerd. We weten niet of het Postaal Mannenkoor uit Haarlem lang be- staat, maar de indruk was van niet, gezien het eenvoudige programma en de nog niet geheel volkomen samenzang. De muzikale intentie is er, dus valt met studie nog zeer veel te bereiken. Het beste wat ze zongen was ongetwijfeld de Fanta- sie over motieven uit de opera Faust van Gounod met begeleiding van de Alkmaarse Postharmonie. Er was nog een Texel's jubelliedje, dat werd zelfs tweemaal uitgevoerd, met en zonder begeleiding; deze moeite was het hele ding niet waard. De Alkmagrse Postharmonie heeft het verder gebracht op het pad van de kunst. Dirigent Anderson had aan- trekkelijke nummers gekozen, o.a. de selectie uit de Vogelkoopman van Zeller en Fantasie-ballet van L. Montagne. Muzikale voordracht en goed klankgehalte waren meer de kenmerkendste factoren van dit muziekmaken. Deze muzikale herfst- avond in de zomer zullen de enkele aanwezigen nog lang onthouden. Laten we hopen dat de Post nog eens revanche neemt bij prachtig zomerweer. W. SCHREURS. MOOI SUCCES VAN W.I.K. TE ARNHEM Bij het Nationaal Concours te Arnhem gehouden, heeft de Alk maarse damqpkegelclub WIK 'n mooi succes weten te behalen. Van de 57 deelnemende damesclubs wist zij in de korpswedstrijd de 2e plaats te bezetten. Lang stonden de dames met 312 hout aan de kop, maar op 't laatste moment wist de dameskegelclub K.I.F. de Alkmaarse kegelaarsters van de kop te verdringen. Deze Rot- terdamse dames wierpen maar even 356 hout neer. Niettemin is de tweede plaats voor onze Alkmaarse damesclub een zeer eervolle. Er werden nog enkele individuele successen geboektdoor Alkmaarse kegelaars. Zo behaalde de heer A. Kollmann de eerste prijs in de jubi- leumwedstrijd met 85 hout, terwijl de heer G. J. Genefaas de 15e prijs won met 77 hout. In de vrije baan- wedstrijd bezette de heer A. Koll mann de tiende plaats met 3x45. ALKMAAR. Dagelijks ziet u de loper van onze courant langs uw huis komen en elke dag stopt hij trouw de krant in de brievenbus. Vanzelfsprekend gaat ook hier het gezegde op: „Hij, die werkt, maakt fouten." Onze loper vergeet mis- schien eens de krant bij u te bren gen, maar het gebeurt zelden. Het is op de duur routinewerk geworden. Die enkele keer, dat er een fout ge maakt wordt, komt er een klacht op ons bureau, welke klacht natuurlijk onderzocht wordt. Toch zijn er enkele klachten, wa,araan weinig kan worden gedaan. Zo zijn er in de loop der tijd een drietal binnengekomen, waarom wij gelachen hebben, maar waaraan verder niets kon worden gedaan. De eerste klacht kwam van een juffrouw, die een natte krant in de bus had gekregen. Dit was echter buiten de schuld van de bezorger, want hij kon niet achter de deur kijken. Wat was namelijk het geval? Achter de deur bevond zich in het portaaltje een kraan, die lekte. Om dus geen watersnood te krijgen, was er onder de kraan een emmer gezet, waar alle neerkomende druppels in. werden opgevangen. Maar ook de krant, die vanuit de brievenbus door het portaaltje zeilde, kwam er in terecht. Buiten de schuld van de be zorger, die dat onmogelijk kon we ten. Een andere juffrouw had een aar- dige poes. Het was een lief beestje, dat zelden buijen de deur kwam. Om dit probleem op te lossen, werd binnen in de gang de kattenbak neergezet, want dat ding kon de juffrouw in de, keuken niet hebben en in de kamer zeker niet. Het lot .echter beschikte, dat de krant, wel ke door de bezorger was gebracht, na een schitterende zweefvlucht door het gangetje een noodlanding moest maken middenin de katten bak, waar poes net uitgestapt was. Die avond heeft de juffrouw geen krant gelezen. Met de laatste dame was het iets dergelijks, al betrof het hier geen kattenbak. Zij had een voordeur met een raampje, hetwelk net open stond. toen onze bezorger in die wijk langs kwam met de kranten. Voor het gemak mikte hij de krant met een sierlijk gebaar door het raampje de gang in. Kon hij weten, dat in de gang een pan stond zojjfler deksel? Kon hij weten, dat er in die pan gloeiendhete soep stond af te koelen? Evenmin kon hij weten, dat de krant en de pan soep elkaar met magische kracht aantrokken, met 't gevolg dat de krant letterlijk en fi- guurKjk in de soep was. v. d. M Uit voorraad kunnen wij U leveren Erres Radio-appara- ten in prijzen f 280 tot f 392.50 en Philips Radio-apparaten f300. Onder voile garantie Electro Techn. Bureau LIMMEN Tel. 278 (Adv.) ALKMAAR. Te Haarlem is gisteren op de banen van de Haar- lemse Kegelbond het kampioenschap van Nederland verkegeld. Aan de wedstrijd namen deel de 6 districts- kampioenen: Eindhoven, Den Haag. Haarlem, O.-Gelderland, Maastricht en N.Nederland. De strijd ging hoofdzakelijk tussen de tientallen van Haarlem en Den Haag en deze strijd was zeer span- nend. Dan was Den Haag weer voor, dan weer Haarlem. Tenslotte won Den Haag het kampioenschap van Nederland met 5411 hout, Haarlem kwam tot 5382 en bleef dus slechts 29 hout benetjen Den Haag. Voor de Haarlemmers was't jam mer, dat een klein incidentje oor- zaak- was, dat een hunner er totaal uitraakte. Dat kwam zo: Op een der andere banen kwam een kegelaar te vallen, waardoor de Haarlemse ke gelaar zo van streek geraakte, dat hij in zijn laatste 5 ballen 4 poedels maakte. Het club-kampioenschap kwam wederom terecht bij S.V.M. van Maastricht met 809 hout. Het Haar lemse O.D.O. bezette de 4de plaats. Het persoonlijk kampioenschap werd gewonnen door de Rotterdamse kegelaar Jb. Borkes met 209 hout en 29 treffers. De Heerlense kegelaar Jos. Baggen maakte hetzelfde hout, doch had 28 treffers. De kampioen van de Alkmaarse Kegelbond W. v. d. Bosch was niet al te best op dreef en kwam slechts tot 162 hout. GESLAAGD Dezer dagen slaagden op de St. Annaschool, Laat 213, voor het lin- gerie-examen de volgende leerlin- gen: Annie de Bakker, Annie v. d. Berg, Mia Bijl, Hannie Dekker, iLida Groot, Miep v. Gijlswijk, Ida Pie- tersma en Bets Trompetter. Afge- wezen geen. PROMOTIE EN BENOEMING Dezer dagen promoveerde tot Lector in de H. Godgeleerdheid in het Dominicanenklooster „Alberti- num" te Nijmegen onze oud-stad- gqnoot de Weleerw. Pater Thomas H. Willers O.P. Tevens werd hij benoemd tot missionaris in Cura cao. R.K. VROUWENBEWEGING De Reischib naar de H. Landstichting Men schrijft ons: 24 Juni en 1 Juli hebben de dames van deze afdeling haar jaarlijkse trip gemaakt; 24 Juni was een stralende zomerdag, 1 Juli een echte Hollandse regen- dag, die echter geen invloed had op de stemming. Evenals voor de oorlog ging het per bus. Beide dagen was het hoofddoel een bezoek aan de H. Landstich ting. Vanuit Alkmaar naar UtrecJit. Even buiten Utrecht, in een van de vele kersenboomgaarden, werd er kersen gegeten. Over mooie wegen en langs schitterende panorama's ging de tocht naar de H. Land stichting; liggend in Gods mooie natuur is Het een onvergetelijk oord. De Paters Montfortanen, die daar hun mooie taak verrichten, gaven een zo duidelijk beeld, dat je soms op de H. Plaatsen dacht te zijn. Het diner werd gebruikt in restaurant De Schelmsebrug te Arn hem. Tijdens het diner werd onze presidente, mevr. Paleari v. Nieuw- kuyk, een attentie aangeboden Op weg naar Hilversum, waar laat in de avond de koffie gebruikt werd, genoten we weer van mooi Neder land. Het geheel was een geslaagde trip, waar de dames met genoegen aan terug zullen denken. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor de tijd van dertig dag^n n> heden op de secretarie dezer gepieente voor ieder ter ipzage is gelegd een beschikking van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland dd. 16 Juni jl. nr. 137, houdende goedkeuring van het be- sluit der hoofdingelanden der polder Overdie en Achtermeer dd. 14 April jl. tot overdracht om niet aan de gemeente Alkmaar van de Blekers- sloot en de Molentocht, bestaande uit de pqrcelen water, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F nrs. 3557 (ged.), 2741, 2740, 2504 en 360, ter gezamenlijke grootte van 1.58.75 ha. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. WIJTEMA, burgemeester. R. VEENDORP, secretaris. Alkmaar, 2 Juli 1948. OPROEP KABOUTERS ST. DOMINICUS-PAROCHIE Eindelijk is het dan zo ver, dat we de eerste voorbereidjngen maken voor de kabouters in onze parochie. We hopen in September te begin- nen; we vangen aan met de leeftijd van 7 jaar. (Dus je mag nog geen 8 jaar geworden zijn.) We beginnen voorlopig met een 12-tal, paar volg- orde van opgave. De anderen ko men op de wachtlijst. Meisjes, die hiervoor iets voelen, kunnen zich uitsluitend schrifteliik opgeven bij oehoe N. van Merwijk, Laat 148. De uitslagpn van de wedstrijden, welke in de afgelopen week in de bedrijfsvoetbal zomeravondcompeti- tie zijn gespeeld, luiden: Afdeling A: LichtbedrijvenHugo Boys 73 Hulskamp Boys IStabilitas 3—2 Afdeling B: SlagersPapierduivels 42 VensaBlack Boys 42 Telefonia—Hulskamp Boys II 40 Afdeling C: Ringers IIAlkm. Courant 03 Ford BoysLandbouwhuis II 31 P.O.A.Chevrolet Boys 05 Reiniging—B.B.C. 2—0 PerzifoKrom 16 Oudorp-comb.AFC 10 AFC-adsp. a le prijs.. AFCb le pr.; AFC-c le pr.; AFCd le pr.; AFC e 2e pr. Zjterdagavond hebben wij geno ten. Er werd goed voetbal vertoond en de eerste 20 minuten was het van AFC-zijde „best". Jongens, op dezp manier gaat het goed, als nu de voorhoedespelers leren om doel- punten te maken, dan wordt het „Oke!" Daarom trainen hoor! Dan \zal succes niet uitblijven. AFC-adspiranten proficiat, vier le prijzen en een 2e prijs, dat is een record-aantal speldjes. Jammer voor de e-adspiranten, dat zij met de pe nalty's nemen te klein waren, te genover de SVA-ers, anders had het vijfmaal een eerste prijs geweest; toch is jullie prestatie gelijk te nq^- men met a, b, c, d. Jongens, nu weer volop trajnen, nu voor de compe- titie, opdat wij dan een record aan tal „kampioenen" krijgen. De PPC-ers RIOLERING HEILOO Langzamerhand raakt de gemeente door de riolerings- misere. De Zevenhuizerlaan wordt momenteel van een verhard dek voorzien en wat zeer belangrijk is, de z.g. beek, welke langs de tuin- hekken liep, is gedempt. Op 'de Rjjksstraatweg tussen de Zevenhui zerlaan en Stationsweg heeft men thans aan beide kanten het rijwiel- pad opgebroken voor rioleringswerk- zaamheden. De wielrijders moeten nu van de rijweg gebruik maken. Wielrijders, „let op uw saeck"! Overtuigt u eerst of er geen ver- keer achterop komt en rijdt zoveel mogelijk uiterst rechts! Het is Uw eigen belang! X AN DE VOORAVOND van de verkiezingen in '48 was Prof. Aalberse nog eergast op de grote meeting op Houtrusb Het was toen Prof. Romme, die tot de gTijze staatsman de woorden sprajf: Op de door u gelegde fundamenten zullen wij de nieuwe sociale ordening moeten optrekken. Uit de staande ovatie, die Prof. Aalberse daarna werd gebracht, bleek wel overduidelijk hoezeer katholiek Nederland deze sociale pionier in het hart droeg. Aalberse is niet meer. Een rijk en welbesteed leven in dienst van het volk werd afgesloten. Sommige pioniers sterven als een- zamen; eerst later wordt hun werk ten voile begrepen. Aldus niet Prof. Aalberse. Zijn sociale arbeid heeft hij met het klimmen der jaren in- derdaad als een fundament erkend en ook gebruikt gezien. Door zijn arbeid aan het centraal bureau der Kath. Soc. Actie en zijn reeds langdurige parlementaire ervaring, (hij volgde in '03 Schaepman als Kamerlid voor Almelo op), was hij bij uitstek geschikt om de eerste minister van Arbeid 1e zijn in het kabinet Ruys de Beerenbrouck. Dat men toen in '18 voor het eerst over- ging tot het instellen van een apart departement van Arbeid bewijst reeds voldoende hoezeer de sociale wetgeving nog in de kinderschoe- nen stond. In 1918 was het getij echter gun- stig en Prof. Aalberse maakte daar een zeer vruchtbaar gebruik van. De mstelling van de Hoge Raad van Arbeid hield de erkenning in, dat het dienstig zou zijn wanneer de regering bij de te volgen sociale koers op de adviezen der betrok- kenen zelf kon steunen. Deze ge- dachte is thans, na de tweede we- reldoorlog, nog vollediger uitge- werkt in het regeringscontact met de Stichting van de Arbeid. De onderdomswet van minister Aalberse bracht de nu zo gering lij- kende bedragen van f 3.en f 5.— toen was het echter een moedige stap vooruit, een stap, die temeer onze waardering behoudt, omdat zij geleid blijkt te hebben naar de definitieve regeling, die over de huidige noodvoorziening ouden van dagen reeds in zicht komt. Uit zijn eerste en tweede periode als minister (19181922 en 1922- 1925) stammen verdere een verbete- ring van de invaliditeitswet, een gezondheidswet, een warenwet, een vleeskeuringswet, een wet op de drinkwaterleidingen, een werkloos- heidsverzekeringswet. Zijn Land- bouwongevallenwet deed ook de landarbeider onder de werking van een reeds bestaande wet vallen, ter wijl voorts de arbeid van Aalberse voor de woningbouw zeker niet mag worden vergeten. Er is wel geen stad in Neder land of men vindt er de nieuwe frisse woonwyken, complexen van huizen, wjarin het eindelijk ook voor arbeider ,.goed en beter wo- nen" werd. Al deze complexen zijn en blijven evenzovele monu- menten voor de thans overleden staatsman. Over dit alles heen zal de naam van Aalberse ech^pr altijd bij uitstek gehecht blijven aan zijn Arbeidswet 1919, waarbij de achturige arbeids- tijd. die enige jaren later onder de druk der economische omstandig- heden moest worden omgezet'in-'n 48-urige werkweek. Deze wet was de grote bijdrage aan de verlossing van de arbeider uit het verfoeide proletariaat. Voordien gebsuikt en verbruikt, wist de arbeider nu voortaan zijn vrije tijd beschermd, een vrije tijd, die hij kon gebruiken voor ont- spanning, maar ook voor zijn eigen verheffing. Vooral dat laatste ver- wachtte Prof. Aalberse van deze nieuwe arbeidswet en de werkers hebben hem in deze niet beschaamd De periode van het proletariaat ligt achter hen, zij hebben' zich leren vormen en ontwikkelen en staan thans zelfs klaar om met de onder- nemers het bestuur van de nieuwe bedrijfs- en productschappen op zich te nemen. Prof. Aalberse is gestorven, juist nu het wetsontwerp op de publiek-rechtelijke bedrijfsorgani- satie' is verschenen, het dak op de nieuwe sociale' maatschappij waar- voor hij steeds heeft geijverd en de fundamenten heeft gelegd. Dankbaar staan duizenden aan zijn baar. Hij, Die eenmaal ge- tuigde, dat zijn hart-» naar de schare uitging, zal hem zeker het loon voor zijn onvermoeid i.jveren schenken. Prof. Aalberse blijft bij ons voort leven als de grote sociale pionier en overtuigd van zijn voorspraak in de Hemel, trekken wij verder in zijn spoor. H. PRIESTERWIJDING HEILOO Zondag 11 Juli zal de Eerwaarde heer K. Schouten (mis sionaris van Mill-Hill) in de kapel van het St. Joseph College te Lon- den, uit handen van Zijne Eminen- tie Kardinaal Griffin. Aartsbisschop van Westminster, de H. Priesterwij- ding ontvangen. HET OPENLUCHTTHEATER HEILOO Dinsdagavond 20 uur worden alle speelsters en spelers van „Angelus Domini" in 't Bruno- gebouw verwacht. Het 3de en lste bedrijf zullen gerepeteerd worden! Wij staan nu zes weken voor de eerste opvoering. Zij, die zonder kennisgeving Wegblijven, zullen ge- acht worden niet meer tot de mede- werkers gerekend te willen worden. JUBILEUM FANFARECORPS ..EENSGEZINDHEID" HEILOO De marswedstrijden, welke op Zaterdag en Zondag ge houden werden, trokken evenals vorige Zondag zeer veel belangstel ling. De organisatie was uitstekend geregeld en alles had een zeer vlot Voor de jaarlijkse adspirantendag, uitgeschreven door de afd. Noord- Holland van de KNVB, blijkt de belangstelling ieder jaar groter te worden. Het is thans zelfs zo, dat het on mogelijk is gebleken, alle ingeschre- ven elftallen in te delen. Daarom is een zo billijk mogelijke verdeling toegepast. Niet minder dan 239 elf tallen hadden ingeschreven, terwijl 184 elftallen ingedeeld konden wor den. Zo traden dus op deze adspi rantendag een 2000 jeugdige voet- ballers binnen de krijtlijnen. Het laat zich begrijpen, dat voor dp organisatie van zulk een dag heel wat komt kijken, maar bestuur en vooral de administrateur, de heer Bakker en zijn staf, hadden alles keurig voor elkaar. Het Alkmaarse Sportpark met zijn 5 velden was lang niet toereikend al deze wedstrijden te verspelen, waarom ook de terreinen van Alkm. Boys, Alkmaar, RK AFC en zelfs dat van Randers waren ingescha- keld. Er heerste weer alom de pret- tige, enthousiaste sfeer, de jeugd eigen en fel werd gestreden voor de eer van de club. Er was weer veel vreugde, maar ook teleurstelling; vreugde wanneer de zege was behaald, teleurstelling wanneer de verhoopte zege op het laatste moment verloren ging, dik- wijls omdat den, strafschop minder werd benut. Want opvallend groot was't aantal ontmoetingen, dat door strafschoppen moest worden beslist. BERGEN. De raad der ge meente kwam dezer dagen bijeen onder voorzitterschap van dr. W. Huijgens. Hoewel de agenda geen bijzondere aangelegenheden ver- meldde, kwam het tot een uitvoerige doch niet van beide zijden openhar- tige besprekingen tussen de P.v.d.A. en C.P.N. Al spoedig bleek, dat de heer J. H. M. de Vonnaville zijn benoeming qjs gemeente-ontvanger heeft aan- vaard. De beediging had dan ook in deze vergadering plaats. Aan de Oranjevereniging wordt f 500.sub sidie verleend in verband met de viering van het 50-jarig regerings- jubileum van H.M. de Koningin. Merelhof. Voor de bouw van de Merelhof wordt een bedrag van f 210.000. toegestaan. De huurprijs van de 4 soorten woningen, die in dit com plex worden opgenomen, zal vari- eren tussen f 2.15 en f 2.85 per week. Met inbegrip van centrale verwar- ming en kosten van het centrale gedeelte enz. zullen de totale kos ten per woning per week varieren tussen f 7.24 en f 8.13. Voor de bouw van 12 arbeiders- woningen wordt een bedrag van f 110.000.toegestaan. Daar het oorspronkelijke plan om in de grote barak tevens een zaaltje onder te brengen, niet wordt uit gevoerd, wordt het reeds eerder ge- voteerde bedrag ad f 55.000, terug- gebracht op f 45.000.Het vrij- komende bout zal voor verschillen- de doeleinden worden gebruikt. Dan neemt de raad afscheid van de directeur van Gemeentewerken, de heer J. H. Roggeveen. De voor zitter richt woorden van erkente- lijkheid voor het vele goede dat de heer Roggeveen voor de gemeente heeft verricht. Als blijk van waar dering wordt de erepenning der ge meente overhandigd; bovendien wordt de scheidende directeur de keuze geboden tussen een schrijf- tafel of tekentafel. De heer Roggeveen bedankt voor de hem toegezwaaide lof, doch be treurt het niet te kunnen zeggen „mijn werk is volbracht". Hierna wordt nog het woord ge- voerd door de heer Swaag, die dankt voor de prettige samenwer king, meer in het bijzonder met betrekking tot de werkzaamheden voor de polders. Ook dr. Hemelrijk is vol lof voor hetgeen de heer Roggeveen heeft verricht. De heer Ellis spreekt namens de Katholieke fractie woorden van waardering. De heer Sluis herinnprt aan een algemeen gezegde: „Die aan de weg timmert, moet veel kritiek verwach. ten". Spr. heeft veel waardering voor het werk van de heer Rogge veen. De Gemeente-Secretaris spreekt woorden van dank, mede namens de ambtenaren. De kermis. Reeds thans blijkt een adres te zijn ingezonden t^gen het houden van de kermis aan de Stationsstraat, zelfs verzoekt men om algehele af- schaffing van de kermis. Na ampele doch gepreciseerde besprekingen wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt een nieuwe vuil- niswagen aan te schaffen, de totale kosten zullen f 6500.bedragen. Bij de rondvraag wijst de heer Sluis op de onelegante houding van e6n politieke partij bij het plakken van de reclamebiljetten. Biljetten van andere partijen werden over- plakt, hoewel zulks uitdrukkelijk verboden is, althans wat de ge- meentelijke verkiezingsborden be treft. De voorzitter zal een en ander nader onderzoeken. verloop. ,,Eensgezindheid" kan met trots, ondanks de minder gunstige weersomstandigheden tijdens de concoursdagen, op dit muziekfestijn terug zien. KINDERUITZENDING K.A.B. HEILOO De kinderuitzending- actie is voor Heiloo een succes ge worden. Konden vorig jaar 9 kin- deren bij ingezetenen geplaatst worden, thans hebben 36 gegadig- den zich opgegeven. Bravo!! Het KAB-bestuur verzoekt ons het volgende onder ds aandacht te brengen. De Hongaarse kinderen, die hier zouden komen. komen niet! Nu verzoekt het bestuur aan de parochianen, die zich opgaven voor een Hongaartje. om een bleekneusje uit de grote sfad te willen nemen! Geeft u zich zo spoedig mogelijk op bij de heer J. Stoelinga. Herenweg, secretaris der KAB afd. Heiloo. HEILOO'S LUCHTPOST HEILOO De wedvlucht van St. Quentin (325 km), welke op 27 Juni gehouden werd. gaf de volgende uitslagen: Hoed-de Vries 1-4-10, Pater-de Geus 2-3-7-9. H. W. Jensen 5, L. v. Leerdam 6. H. Bakker 8. !£por Heiloo's Luchtpost vlogen 43 auiven mede. De duiven werden gelost om 7.20 uur met Z.W. wind en regen. De snelste duif van Hoed- de Vries kwam 11.55.58 binnen met een snelheid van 1172 meter per minuut. FANFARECORPS „ST. CAECILIA" HEILOO Op het ..Eensgezind- heid"-concours behaalde „St. Cae cilia" met 385 punten een eerste prijs in de lste afd. Fanfare. Als verplicht nummer werd gespeeld ..Ceriales" van F. Jakma, voor het vrije nummer „Feerie Ballet" van Alyre Delhaye. Wij feliciteren het dappere corps met dit fraaie succes. WINKELSLUITING EGMOND-BINNEN In verband met de ingegane seizoenperiode wordt er op gewezen, dat winkels, waarin ten verkoop in voorraad zijn: brood, banket, suikerwerken. chocoalde. al dan niet tezamen met consumptie-ijs, fruit, tabaksartilce- len en vis. des Zondags geopend mogen zijn van 8 uur v.m. tot 10 uur n.m. en gedurende de werk- dagen tot 10 uur n.m. Bovenstaande geldt mede voor zuivelwinkels en gelegenheden tot verkoop van alco- holvrije dranken. BERGEN, Zieken en ouden van dagen worden Woensdag met de auto afgehaald om hun stem uit te kunnen brengen. Voor deze afhaaldienst kan men zich opgeven bij: L. v. d. Velde, Kruisweg 56 en W. Busker, Kerkstr. 5, telef. 2435. Cok op de dag van de stemming kan men nog bij de laat ste terrecht. „Spreek met Busker en 't komt in orde!" Maar laat geen stem ver loren gaan op no. 1 van lijst 1: Groen. Katholieke Bergenaren, kent en doet uw plicht!! OPENBARE VERKOPING EGMOND AAN ZEE. Notarls Knook te Bergen heeft in de „Ver- gulde Walk" de volgende percelen publiek verkocht: 1. Een huis met schuur en erf, ge- legen aan de Zuiderstraat 4, groot 98 cA., verhuurd voor f 3.75 per week. ^Koper werd de heer Ph. Zwart te Egmond aan Zee voor de maximum toegelaten prijs van f 2200 2. Een huis met schuur en erf am de Schinkelstraat 2, groot 1 Are 7 cA., verhuurd voor f 3.50 per week. Dit perceel werd gekocht door de heer C. Visser te Egmond aan Zee, eveneens voor de maximum toegela ten prijs van f 2200. 3. Een huis met winkel, schuur en erf aan de Ankerstraat 2, groot 1 Are. Koper voor dit perceel werd de heer Ph. Zwart te Egmond aan Zee voor f 1840.De maximum toegelatejn prijs voor dit perceel was f 2200.De huuropbrengst van dit perceel is f 3.50 per week.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2