DWAZE ANNE r PRACHTIGE UITSLAG voor de Katholieken in Hoorn SCHILDER DER LIEFDE OPEL De luchtbrug is duur ALKMAAR EN OMSTREKEN De uitslag te Alkmaar HULDE aan de vrijv/illige helpers DEN HELDER EN OMSTREKEN Aan de grens van het grenzeloze De bonnenlijst De spanning tussen Belgrado en Tirana PAG, 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Donderdag 8 Juli 1948 K.V.P. DE GROOTSTE PARTIJ ONDANKS WELTER I Toelatings-examen R.K. School voor U.L.O. te Hoorn DE G0EDK00PSTE WAGEN f 2825.- GEERLING EN WINKELAAR Opel Olympia '48 fl. 4115,. Fa. v. d. LINDEN WINKEL Rectificatie Medemblik krijgt zijn muziektent Volksherstel afd. Blokker opgeheven SV6r, gehele t«dvak dat Postduivensport Vliegende prijswinnaars Brucknermedaille voor Carl Schuricht Balatumfabriek te Huizen afgebrand De schade te Sjanghai De prijzen komen er uit Gedemobiliseerden bij Nat. Reserve EEN FR1SSE DRONK AAN TAFEL! Woonplaats Prinselijk gezin na 6 September LONDEN MAAKT ZICH ONGERUST FEU ILLETON DOOR A. DUNCAN De ook in onze kringen met zo- veel spanning tegemoet geziene verkiezingen zijn voor de KVP metl verheugend resultaat verlo- pen. Verheugend, omdat de KVP ondanks de dolkstoot in de rug van de lijst-Welter de grootste Partij gebleven is met een van 32,94 tot 33.04 gestegen percentage. Ondanks de 296 Welter-stemmen nog een vooruitgang van 240 KVP- stemmen. We kunnen dus zeggen, dat het dissidentisme van de geestelijke millionairs ons niet heeft gedeerd, want gold deze uitslag de ge- meenteraadsverkiezingen, dan zou de KVP haar 9 zetels behouden. Zelfs met de PvdA zou dit het geval zijn, ofschoon deze 5064 st. achteruit gingen; een percentage van 36,37 tot 33.10. Dit plaatselijk beeld dat met het landelijk overeenkomt, geldt ook voor de VVD en de AR, die als winnende partijen en voor de CPN die als verliezer uit de bus komt. De grootste winst maakte de par- tij van mr. Oud, n.l. 3.2 pet. of 684 stemmen; deze zou evenals de AR met deze cijfers met 2 zetels in de raad zijn gekomen. De CPN zou gehalveerd worden. Er heeft hier een stemmenverschuiving plaats gevonden, doch de PvdA heeft aan mr. Oud e.a. meer verloren, dan aan de CPN gewonnen. Het mag de actie-groep van de KVP tot voldoening strekken, dat dit resultaat voor de KVP behaald werd. De propaganda was inten- sief gevoerd, met veel opoffering en toewijding. Wat de omgevlng betreft. vrij- wel hetzelfde beeld. Men bestude- re de cijfers elders in dit blad. Ook in de buitengemeenten, on- dasiks het dissidentisme vooruit gang van de KVP. de kringpro- paganda heeft niet tevergeefs ge- werkt. In Alkmaar voldeden 20,984 van de 21.305 stemgerechtigden aan hun opkomstplicht; er waren 423 ongel- dige stemmen (in 1946 426). Volgens onze gegevens was in stembureau 19 geen enkel stembiljet ongeldig. Onze verkiezingsdienst heeft uit- stekend gewerkt; van het begin tot het eind. dus van 511 uur en nog langer stond het zwart op de Ste- nenbrug, waar de uitslag op bor- den en met geluidsinstallatie van K. Bottemanne werd gebracht Ons redactiebureau had daar een filiaal in de tapissiere van J. Koop, die uitstekende diensten be- wees. Een woord van dank aan onze helpers, propagandisten en lyce- isten aan wier medewerking wij het danken. dat wij zo spoedig de Alkmaarse .uitslag konden bekend maken. DE TTNIE GEVORDERD. ALKMAAR Het gebouw de Unie is gevorderd om daar het Kantongerecht in onder te bren- gen. Het zal nog wel enige maan- den duren voor het zover is. KRANIG. ALKMAAR. Twee Alkmaar- ders. die door vacantie zich naar Terborg hadden laten overschriiven om te stemmen, waren echter door het slechte weer in de Kaasstad teruggekeerd. Desondanks ziin ze gisteren naar Terborg gereisd om hun stemplicht te vervullen. Een voorbeeld voor velen! Woensdagnacht 1 uur. Wij kunnen vaststellen, dat onze nieuwsdienst over de gehele linie uitnemend heeft gewerkt Aan de organisatie ontbrak vrijwel niets Daarvoor in het bijzonder: hulde aan onze vrij- willige medewerkers, die hiel- pen bij het bulletineren, het doorgeven van uitslagen per telefoon en het vervullen1 van koeriersdiensten! Wij mogen hen de pluim, die zij verdiend hebben, niet onthoudtli! De totaaluitslag van Hoorn is als volgt: Lijst 1 K.V.P. 2515, 34.30 pet. (2352, 34.30 pet.); Lijst 2 PvdA 2570, 35.05 pet. (2836, 38.74 pet.); lijst 3 Anti-Rev. 437, 5,96 pet, (419, 5.72 pet.); lijst 4 C.P.N. 661, 9,02 pet. (832, 11.37 pet.); lijst 5 CHU 222, 4.03 pet. (196, 2,68 pet.); lijst 6 VVD 766, 10,45 pet. (543, 7,42 pet.); lijst 7 St. Ger. Partij 19, 0,26 pet. (11, 0,15 pet.); lijst 9 Onafh. Nat. Groep 8, 0,11 pet. lijst 10 Welter 52, 0,71 pet, lijst 11 Middenstands. partij 81, 1,08 pet. overige par tijen 1946 131, 1,79 pet. De totalen waren: uitgebracht 7531, ongeldig 204, geldig 7328. In 1946 resp. 7544, 224 en 7320. De eerste indruk is dus,. dat de Katholieke Volkspartij alle reden heeft tot grote tevredenheid over haar cijfer. Bij een vrijwel ongewij- zigd totaal aantal uitgebrachte gei- dige stemmen heeft de K.V.P. een wjnst van 163, terwijl haar percen tage verbeterde van 32,13 op 34.30, De P.v.d.A. viel terug van 2832 op 2570, en zij benaderde daarmee bij- na het cijfer van de K.V.P. Het ver- schil van 55 stemmen is op een oor na het getal, dat de lijst Welter hier behaalde! De Communisten gingen ruim 2 pet. achteruit. Wij hadden 't graag nog een beetje meer gezien, maar Hoorn heeft toch verhou- dingsgewijs haar deel geleverd in de algemene achteruitgang van de HOORN. Aan het j.l. Dinsdag gehouden toelatings-examen namen 74 candidaten deel. Geslaagd zijn de volgende zes en zestig; J. Appelman, A. Broersen, A. Dijkman, R. Groot, T. Jaspers, C. Kwaad, V. Rupert, C. ten Veldhuis, C. Vlaar, H. v. d. Zee, T. Wiering, H. Ligthart, K. Boots, J. van Die- pen, H. Haverbusch. A. v. d. Hoo- gen, J. Karel, K. Peerdeman, J. Tromp, W. Holtkamp, A. van Rooyen, P. Tros, H. Willems, T. Bulkmans, K. Deen, A, van Wees, W. Kaag, G. Heideman, W, Lippits, N. Bloem, alien te Hoorn. P. Ho- man, A. de Boer, T. Appelman te Hoogkarspel. D. v. d. Lee te De Goorn. J. Groot. V. de Geus, S. Vijn te Wester-Blokker. H. v. Stra- len te Ooster-Blokker. A. Nipsha- gen te De Weere. C. Schoof te Wervershoof, C. v. d. Vlugt te Westwoud. M, Pielage, V. Veul, T. Preitschopf te Hem. A. de Wit, K. de Boer, R. Sijm te Venhuizen. W. Buysman te Grootebrpek. G. M. Hoek. M. Octeman, G. van Rensch, M, Schoon, D. Duys, W. Klaassen te Bovenkarspel. T. Veul. K. Duyn, H. Langendijk te Spierdijk. A. Roo- zendaal. M. Kuip, A. Biezen. M. Terra. K. Kuip, K. Veken, J. Vriend te Wognum. J, Koning, N. Zuur- bier te Spanbroek. Begin September wordt een 2de toelatingsexamen afgenomen. Gegadigden hiervoor kunnen zich aanmelden bij het Hoofd der School H. G. Holtkamp, Draafsingel 7 te Hoorn. door zijn geweldig uithoudingsvermogen ende service vlotte levering vapaf KEERN 17a, HOORN Tel, K 2290—4466 Moscovieten in den lande. Merk- waardig bleef het A.R, groepje hier vrijwel gelljk, terwijl de C.H.U. enigszins, maar toch nog geen half procent vooruitging. De winst van de V.V.D. kwam van de. P.v.d.A., die zich maar gedeeltelijk door de terugwinst van de C.P.N, kon her- stellen, Het cijfer in Hoorn toont 't algemeen beeld van het land, voor zover dit op het ogenblik, dat deze regels geschreven worden (Woens- dagavond tien uur) te overzien Is: verschillende onderlinge verschui- vingen, van de P.v.d.A. stellig ook naar de K.V.P,, van de C.P.N. naar de PvdA, van deze weer naar de VVD en naar de Middenstandspartij van de K.V.P. gedeeltelijk naar Welter, enz. Een vergelijking tussen de dis- tricten is van mi met 1946 niet te maken. Want behalve district 9, dat onveranderd gebleven is, zijn alle andere districten gewijzigd, daar er twee bijgekomen zijn. Nieuwe dis tricten zijn de Mariaschool aan de Eikstraat en de Proefzuivelboerde- rij aan het Keern, terwijl in plaats van de Muziekschool Wisselstraat gekomen is de Huishoudschool aan het Kerkplein. Zoals gezegd, is de indeling van alle districten (stem- bureaux) echter geheel gewijzigd, daarom kan men geen vergelijking meer. maken met de cijfers der stembureaux. De propagandisten van de Katho lieke Volkspartij in Hoorn mogen tevreden zijn en dankbaar en dit resultaat moge de grondslag leggen voor gestaag en systematisch voort- werken, om de krachtige positie van de partij in de toekomst te hand- haven en zo mogelijk nog te ver- sterken. besprekingen gevoerd met B. en W. omtrent het gevormde plan en ook vooral het financiele van de zaak eens bekeken. Aanvankelijk was het de bedoe- ling om renteloze aandelen te gaan uitgeven, welke dan successievelijk zouden worden uitgeloot, dit had echter veel bezwaren, want het is bij wijze van spreken alleen een voorlopige oplossing, daar bij uit- loting toch ook weer geld aanwe- zig moet zijn. De gemeente zal echter het zijne doen om een bijdrage te verstrek- ken, dit hangt echter in zijn ge heel af of Ged. Staten hiervoor hun goedkeuring zullen verlenen Met een bijdrage alleen kan ech ter geen muziektent worden ge- bouwd, en daarom kwamen afge- vaardigden van vijf muziek- en zangverenigingen hier ter plaatse dezer dagen bijeen, nadat ze reeds eerder een en ander onder de loup hadden genomen, en besloten tot het oprichten van een comite welke tot doel heeft geld te ver- zamelen voor onze muziektent. Het begin hiervan is er reeds, doordat bij liquidatie van volks- herstel door deze instantie aan het voorlopig comite reeds f 500 werd overgedragen. Verder gaat het co mite een verloting organiseren en waaraan practische en voor een ieder begerenswaardige prijzen zullen worden verbonden. De tent zal worden geplaatst aan het einde van het van Houwehin- genpark, terwijl de gemeente, die toch reeds het plan had opgenomen om het van Houweningenpark een ander aanzien te geven, de toezeg- gmg heeft gedaan, dat bij een even tuele bouw zij ook direct tot ver- betenng van het park zal over- gaan door de bomen te verwijde- ren, het park af te graven, te wal- sen en met een asfalt-laag te be- dekken. Donderdagavond zijn reeds 15 comiteleden gekozen, die resp, in het dagelijks- en werk-eomit£ zit- ting zullen nemen en van daaruit ons alien zullen stimuleren om fi- nancieel onze medewerking te verlenen. Wederom en uit voorraad jeverbaar Product van General Motors HOORN VEEMARKT 2U Tel. 4320 (Advertentie.) HOORN. Wij vermeldden de zer dagen, dat de trip van de R.K. Bakkers in West-Friesland naar de Wessanen's Meelfabrieken te Wor- merveer en naar Amsterdam door de „Valk"-touringcaronderneming was verzorgd. Dit Ijerust op een vergissing, want het waren de fa. Kuip te Wognum en de fa. Oorbeek die de trip verzorgden. De oude muziektent heeft jaren voor de oorlog haar diensten voor verschillende uitvoeringen ver- leend, doch toen de oorlog kwam kwamen voor onze oude tent te- vens haar laatste levensjaren, of 't nu kwam door gebrek aan brand- hout of doordat ze door de tand des tijds in deze toestand was ge- raakt weten wij niet, maar wel weten wij dat ze er nu niet meer is en het gemis zich steeds meer en meer last gevoelen. Vooral de verenigingen voelden 't gemis aan 'n muziektent sterk aan en het was dan ook uit hun midden dat reeds vorig jaar pogin- gen werden ondernomen om in het bezit te komen van een geheel nieuwe tent. De heren E. Breet. J. Glastra en D. Rideeker Jr. hebben toen reeds TENTOONSTELLING „DE NEDERLANDSE VROUW" BLOKKER Als huldeblijk van alle Nederlandse vrouwen aan H.M. de Koningin, ter gelegenheid van Haar gouden regeringsjubileum, zal van 18 Augustus tot 15 September te 's"Gravenhage een tentoon- stelling worden georganiseerd. Om alle Nederlandse vrouwen dus ook de Blokkerse in de ge legenheid te stellen om aan dit huldeblijk mede te doen, heeft zich, op verzoek van de burgemeester, in deze gemeente een comity gevormd, bestaande uit de dames: mevr. M. A. Barnhoorn-Prins, mevr. A. J Bruin-Hartenhof en mej. A. Koppes v;elk comite zich tot taak heeft ge steld om de handtekeningen van alle Blokkerse vrouwen te verza- 2<;len' teneinde deze in het aan H.M. de Koningin aan te bieden gedenkboek te plaatsen. In de loop van deze week zullen enige jonge dames huis aan huis komen aanbieden een couponnetje, waarvan de waarde varieert van 10 cent tot 10 gulden, zodat iedere yrouw in de gelegenheid is met deze actie ter ere van H.M. mede te doen. Tegelijkertijd wordt op het couponnetje de naam van de eeef- ster vermeld. Donderdag 8 Juli a.s., 's avonds om aeht uur, verwacht het comity de dames, die hun hulp hebben toegezegd om de handtekeningen te vei-zamelen en de couponnetjes aan ker °P het raad^uis te Blok- r Maandagavond 5 Juli 1948 hieid het voltallige comitg van Volksherstel afdeling Blokker, onder voorzitterschap van dr. J J Barnhoorn, haar laatste bijeenkomst. Als gast was in hun midden de burgemeester der gemeente, de heer G. H. Essing en tevens waren aan- wezig de leden van de beoordelings commissie en de financiele com- missie. Na voorlezing der notulen -der vorige vergadering gaf de financiele commissie verslag van haar bevln- dmgen by het onderzoek van kas en boeken van de penningmeester. AUes was in orde bevonden en over- eenkomstig de regelen van het lan- delijk bureau verbruikt. Vervolgens gaven de secretaris en de penningmeester beiden een ver- Volksherstel in Blokker heeft ee- werkt. Blokker stond mee aan de spits bi.i de inzamelingen voor de noodgebieden in Noord-Holland. Emge cijfers gaven ons een beeld van het vele geld, dat werd ont- vangen en weer verstrekt. f X87 91^0 W(?rd cen bedrag van I ingevangen, terwijl L L7 werd Uitgegeven; van dit laatste bedrag werd uitgegeven voor f 24?onao Ul1^ een bedrag van r 34.390.92 en de rest voor overige f M8M' z?i6t res^erende sa'do ad f 898 40 zal worden overgemaakt aan de Stiehtmg 1940—1945. In zijn slotwoord bracht de voor- zitter een speciaal woord van har- telijke dank aan de secretaris en de penningmeester, die bergeri werk verzet hebben. Ook de burgemees- ter werd lof toegezwaaid voor het werk, dat hij voor Volksherstel neeit gedaan. De dames van het beoordelingscomite, de financiele commissie en de pers werden even- eens in deze dank betrokken. Tot slot van zijn rede hief de voorzitter Volksherstel afd. Blokker op. Ook de burgemeester maakte van de gelegenheid gebruik een kort woord van lof te spreken. Het ge- meentebestuur dankt de voorzitter yoor zijn werk In Volksherstel. Hij deed dit werk op een eigen manier. Zijn originaliteit dwong ons om mee te doen. A1 is Volksherstel dood. de geest is niet dood en dat verheugt ons gemeentebestuur. Vervolgens spraken nog de secre taris, de heer Schutyser, en de heer Heering, in zijn hoedanigheid van penningmeester. De voorzitter dankte hlerna de burgemeester en de heren Schut yser en Heering voor de door hen gesproken woorden en sloot daarna deze laatste vergadering van N.V.H. DEN HELDER. Ondanks het feit, dat iedere mens geneigd is naar het kwade, kan men toch de hun kering naar het goede onderscheL den. Zowel bij alle individuen in het bijzonder als bij de gemeenschap van individuen in het algemeen, is dit streven t'e vinden. De uiterste consequentie van de wil tot het goede is een hunkering naar het volmaakte. Het volmaakte wil zeggen: het grenzeloos goede. Nu is het een ieder gegeven, het pad der volmaaktheid op te gaan; doch er zijn er weinigen,' die zoveel Lief- de bezitten want volmaaktheid veronderstelt een zeer hoge graad van Liefde en lange tijd te ver- toeven in die schier onbereikbare wereld van het grenzeloos goede. Daarom is het juist, dat in deze tijd, waarin oppervlakkigheid en onverschilligheid hoogtij vieren, iemand is, die de mensen middels de kunst weer eens wijst op de meest primaire levenstaak: streven naar het volmaakt-zijn. Deze mens is de Alkmaarse schil- der, G. Lugthart, die momenteel exposeert in de nieuwe expositie- kamer van Atelier Sierkunst in de Komngstraat. Wat Lugthart ons in zijn schilderijen wil zeggen, is moei- lijk verstaanbaar, inderdaad is een uitleg bij het zien van zijn werk noodzakeiijk. Maar de toeschouwer heeft hieromtrent niets te vrezen: het is aan de heer Quast wel toe- vertrouwd, de nodige voorlichting te geven. Alleen hij, die zich hoog genoeg kan verheffen op de vleugelen van het ideaal, is in staat, de gedach- tenwereld te bereiken van deze schilder, die de roep naar de vol maaktheid heeft verstaan, die de hunkering van de wereld naar het volmaakte heeft gevoeld, en die dat yerlangen aan de wereld, d.i. aan hen, die zijn schilderijen willen zien om ze te begrijpen, poogt terug te geven in de vorm van een schil- aery. Uit eep krantenverslag kan men het werk van deze schilder niet leren kennen. Men moet het zelf z.en. Wie is in staat in woorden uit te drukken hetgeen de schilder wil leren bijv. in zijn schilderij: ..Baby staat in Liefdeland", een schilderij, dat wil uitdrukken, dat de mens op zeer bepaalde ogenblikken in zijn leven in en door de liefde, moet kunnen komen tot de graad van onschuld, welke een kind be zit? Of in zijn schilderij: „Durende Offeranden", waarmee de schilder zeggen wil, dat het voortdurend of fers zal vergen om iets te bereiken, DEN HELDER, De Fostduiven- vereniging Victoria hieid Zondag j.l. haar wedvlucht vanaf Chateau- roux. (pl.m. 700 km.), De duiven werden om 11.15 uur in vrijheid gesteld, met Z.W.-wind. De late los- sing staat in verband met het op- onthoud bij de douane op het vlieg- veld van Parijs. Ze heeft nadelige gevolgen gehad, des avonds waren slechts twee duiven gesignaleerd. De eerste duif werd des Zondags geeonstateerd om 9-13-3; de laatste Maandags om 18-57-17. Het concours werd 's Maandags te 18 uur gesloten. De prijzen wer den als volgt verdeeld: W. van Leeuwen 1-2-13. Gebr Ramler 3-5-7-9. J. de Wit 4 N Bak TTDuih$er 8-15. A. Hubregt- sen 11. H. Slijkerman 16. I. van der Haag 14. J. Riemers 12-17. A.s. Vrijdag, op dezelfde tijd, in korven yoor Pont St. Maxence. Za- terdagmiddag voor de jongen van 16—17. Klokken stellen van 17-18. TRAPEZEWERK VAN HOOG GEHALTE DEN HELDER. Op de Helderse kermis kan men trapeze-werk be- vvonderen, dat om zijn kwaliteiten verre uitgaat boven datgene wat men als regel bij kermisvermake- lijkheden pleegt aan te treffen. In de Prins Hendriklaan werkt het Circus Arena", bestaande uit 4 man. Het groepje verricht zijn toe- ren in de open iucht, zonder vang- net, met alle risico's, daaraan ver bonden. De belangstelling voor dit optreden is dan ook zeer groot. Het is alleen jammer voor de artisten, dat het publiek die waardering niet tot uiting brengt door de beschei- den bijdragen te verlenen, waarom na de nummers wordt verzocht, De meesten lopen weg, zonder zich af te vragen, welke hoge onkosten de Brocardo's en hun mede-artisten moeten maken. Een van de vrouwe- lijke leden van het gezelschap is kortgeleden tijdens een tournee door Spanje van de trapeze gevallen en moet een langdurige verplegings- kuur ondergaan. Dat dergelijke on- gevallen ook de overige artisten kunnen treffen, mogen zij beden- ken, die nu van hun onverschillig heid blijk geven. dat niet van deze aarde is? Dit is nog lang niet alles: „'t Blauwe manteltje der Liefde" is er; een klein schilderijtje, waarop ech ter levensgrote waarheden staan af- gebeeld: vergevingsgezindheid voor de diep gevallen mens. Dan zijn schilderij „Herkenning"; 't spreekt voor zich: jarenlang kunrym men- sen met mensen omgaan, voo. t ze kunnen zeggen: „Nu weet ik pas, wie ge zijt". Verder: het schilderij „Een moet vooropgaan", uitbeeldend een mens, die de eerste durft te zijn in het streven naar het volmaakte, „Be gouden Harpenaar", dat zeggen wil, dat, hoe groot een mens ook schij- nen mag, hij toch altijd anderen, en kleineren dan hij, nodig heeft om te bereiken wat hij zou willen be reiken. En dan niet te vergeten het duo: „Uw wil geschiede" en „Le- venswil"; het eerste beeldt de nede- rige overgave uit. het tweede, het zelfverzekerd wilskrachtig willen. Hoewel het werk van Lugthart volkomen impressionistisch is, ver- liest hij zich toch niet in een onbe- grijpelijk impressionistisch kleur- effect of vorm. Zijn kleurencompositie is geheel in overeenstemming met hetgeen uitgebeeld wordt en zelfs verras- send, als men zijn werk begrijpt Lugthart is een schilder, aan wien men eerder een boek dan een arti- kel wijdt; daarvoor is de ruimte hier te klein; en daarom moet hier geeindigd worden met de aanspo- ring: „Gaat zelf deze tentoonstelling zien, u hebt er de hele maand Juli de tijd voor!" G. P. UITSLAGEN 6E COMPETITIEWEDSTRIJD BRIDGEN DEN HELDER. Hier volgen de uitslagen van de zesde competitie- wedstrijd Bridgen van Maandag 5 Juli: A-lijn: 1. Zoetelief—Korver 48i/s; 2. Padt. Limonard (v. Koningsbruggen) 451/2 3 Bouma—Snayer 44V2; 4. Heyblok- Groenenwegen 44; 5. GoesVerber- ne (v. Rie) 41t/2; 6. RanSinnege 41 7. Hr. en Mevr. Limonard 36; 8. ZoonSwarts 35, B-lijn: 1. Heer en Mevr. Heijblok 53'/i, 2. v. KempenSpetter 46; 3. 7 n- germanZwagerman 45i/2; 4. Goes- v. Gastel 44; 5. SturkPuinbrcck 38i/2; 6. Gebr. Jong 38V2; 7. H,md- graaf—v. d. Krogt 37; 8. Mevrouw Adriaansemej. Jansen 33. Totaalstand na 6 wedstrijden: A-lijn: 1. Groenwegen—Heijblok (6) 53.19 2. Goes—Verberne (6) 52.24. 3. Zoon Swaters (5) 51.90. 4. heer en mevr. Limonard (6) 50.71. 5. Zoetelief— Korver (6) 50.24. 6. PadtLimonard (5) 46.90. 7. RanSinnige (51 41.73. Totaal-stand na 6 wedstrijden: B-lijn: 1. heer en mevr. Heijblok (6) 52.38. 2. v. Kempen—Spetter (5) 51.55. 3. ZwagermanZwagerman (4) 50.77. 4. Goes—v. Gastel (5) 49.91. 5. Sturk—Puinbroek (6) 48.84. 6. Handgraafv. d. Krogt (6) 48.52. 7. Gebr. Jong (5) 48.36. 8. mevrouw Adriaanse—mej. Jansen (6) 47.20. WE KRIJGEN GOEDE HUIS VROUWEN WIERINGERMEER. Dat de Landbouwhuishoudschool te Sloot- dorp in een grote behoefte voorziet blijkt wel uit het feit, dat thans, 'n half jaar na de opening, zich reeds weer 29 leerlingen voor de in Sep tember te openen primaire cursus hebben aangemeld. Nog 3 leerlingen en men zal in September met twee nieuwe eerste klassen kunnen be- ginnen. De avondcursussen hebben ook 'n goede kans van slagen. Voor de naai- en knipcursus hebben zich 14 leerlingen aangemeld, en voor de kookcursus 13 leerlingen. De „fijne- keuken-cursus" (speciaal vooV de fijnproevers in de Meer!) mag zich niet in een zo grote belangstelling verheugen. Blijkbaar zijn er in deze gemeente niet veel „lekkerbekken" want tot nu toe hebben zich nog slechts 8 cursisten gameld. Deze cursussen kunnen doorgaan, indien zich voor elk der cursussen 15 leerlingen hebben aangemeld. Wij vertrouwen dat de ontbrekende leerlingen, speciaal voor wat be treft de knip- en de kookcursus, voor September nog wel komen op- dagen. De kookcursus en de naai- en de knipcursus omvatten 40 lessen en de fijne-keuken-cursus 20 lessen Het cursusgeld is voor de fijne- keuken-cursus f 5— plus een „eet- geld" van f 0.50 en voor de beide andere cursussen f 7.50, Voor hen, die niet in staat zijn deze bedragen te betalen, kan, in overleg met de directrice weilicht nog een andere oplossing worden gevonden. De toeloop van leerlingen heeft het bestuur reeds genoodzaakt een aantal leerkrachten op te roepen. De Bruckner Vereniging heeft heden aan Carl Schuricht de Bruck nermedaille uitgereikt. Dit ge- schiedde in intieme kring in hotel Kurhaus. Gisterennacht brak een ernstige brand uit in een lompenopslagpiaats van de Balatumfabrieken te Huizen. Door de grote vonkenregen liep ook een houten opslagplaats van lompen en papier, alsmede een tent van z.g. onbrandbaar zeil, ernstig gevaar, zodat de Huizer brandweer, die met groot materiaal was Uitgerukt, het nodig oordeelde ook de brandweren van Bussum en Hilversum ter assis- tentie te roepen. Met 14 slangen is hierop door de gezamenlijke brandweren het vuur bestreden en omstreeks half acht gisterenmorgen was het vuur nage- noeg overmeesterd. Een schuit met lompen, welke in de vaart gelegen was, wist men bijtijds weg te slepen en ook de machinerieen heeft men weten te behouden. Niettemin is de schade zeer groot en het bedrijf zal enige dagen gestagneerd zijn. De oorzaak moet vermoedelijk gevonden worden in broeiing van de lompenvoorraad. SJANGHAI, 7 Juli (Reuter) Naar schatting heeft de wervelstorm boven Sjanghai 19 mensenlevens gekost en voor 1000 milliard Chi nese dollars (62.500 pd. st.) schade aangericht. Gedeelten van Sjanghai staan nog onder water, doch alle scheepvaart- en luchtverkeer en alle openbare verkeersmiddelen hebben de normale dienst hervat. Eindelijk is het dan zover. De trekking van de Missieverloting heeft plaats op 12 Juli, des middags om 4 uur, in het Missiehuis, ten overstaan van Notaris Luyckx. De gelukkigen zullen dus heel spoedig weten, welke prflzen zij ge wonnen hebben. En de anderen? Ja, berouw komt altijd te laat, zij kunnen niets anders, dan afgunstig zijn op al die gelukkigen, tenzjj ze er,n°g heel vlug bij zjjn. Want de alijverige portier van het Missie huis heeft er nog een paar over, om nog meer mensen verrassingen te kunnen bereiden. Dug wilt u zo'n prijs in de wacht slepen, loopt dan heel vlug naar 't Missiehuis en vraagt de portier, of hij u nog helpen kan. Voor het tijdvak van 11 tot en met 24 Juli 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONNEN VOGR BROOD 007-2 Brood 800 gram brood (gel- dig t.m. 17 Juli) 008-2 Brood 200 gram brood (gel- dig t.m. 17 Juli) 009 Brood 400 gram brood (geldig t.m. 17 Juli) ALLE BONKAARTEN 808 014 Algemeen 750 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen 015 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak TABAKS- EN VERSNAPERIN- GENKAARTEN QA, QB, KC 808 73, 74, 77 Tabak 2 rantsoenen siga- retten of kerftabak Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 Juli worden gebruikt. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bon nen: 452, 454, 455, 954, 955 melk, 460, 461, 462, 467, 964, 966, 967 re serve, 973, 975, 979, 390, 420, 450, 890, 920 en 950 van de bonkaarten 806. Aan alle streekbataljons, die uit Indie terugkeren wordt gevraagd in het demobilisatie-centrum te Huis ter Heide bij de demobilisatie een nieuwe vrijwillige verbandacte te tekenen. De bedoeling van dit bij zonder verband is, te zorgen, dat bij eventuele gevallen van binnenland- se onrust geoefende eenheden die op elkaar zijn ingesteld, ter be- schikking der regering zullen staan, die onder de wapenen geroepen kunnen worden. Het in de acte om- schreven verband is dan ook uit- drukkelijk beperkt tot het binnen- land. Voor de eventuele elders op- geroepen militairen zullen bijzon- dere voorwaarden gelden in de ver bandacte vermeld. Zij zullen als ze opgeroepen zijn, de gewone soldij genieten, vermeerderd met een ver- goeding van f 10.per dag ulter- aard zullen zij, zoals gezegd, alleen in bijzondere omstandigheden wor den opgeroepen. Reeds in het begin van de systematische demobilisatie af, is deze Verbandacte aan de de- mobiliserende met goed succes voorgelegd, doch vooral in verband met de gebeurtenissen van de laat ste tijd in Tsjechoslowakije en el ders nam het animo om te tekenen zeer toe. Wanneer alle 19 streek bataljons gedemobiliseerd zullen zijn, zal de verbandacte niet verder worden voorgelegd en zal alleen aansluiting bij de Nationale Reserve mogelijk zijn. Een woordvoerder van een groep van 94 Joegoslavische spoorweg- arbeiders, die na de veroordeling van de Joegoslavische communis ten door de Kominform uit Albanie zijn gezet, heeft verteld, dat de Al- banese autqriteiten de levering van voedsel aan deze arbeiders hadden stopgezet en hem door gewapende manschappen naar de grens hadden doen brengen. De bevolking in Al bania had evenwel van sympathie met de Joego-Slaven blijk gegeven en pogingen gedaan hun voedsel te verstrekken. Een vrouw, die met een aantal kinderen uit Tirana in Belgrado aankwam, vertelde, dat vele van de Joegoslavische kinderen drie dagen lang niets te eten hadden gekregen dan wat meel en water, doordat de Albanese autoriteiten de voedsei- levering aan de Joegoslavische kin- dertehuizen hadden stopgezet. Moeder, als U er prijs op stelf, dat Uw huisgenoten Uw kook- kunst extra eer aandoen, zorgf dan dat er De Gruyters bier op tafel staat. Een glas koel schui- mend bier doet de ectlust goed; vanzelf wordt er dan nog eens een keer flink opgeschept! Trouwens de mannen in huis tracteert U er bij tal van ge- legenheden mee. Zorgt dus, dat U altijd een paar flesjes in huis hebt. De Gruyter heeft een goede soort licht en donker. Van 9 Juli t/m 15 Juli 3 flessen voor nog geen gulden; voor. slechts 90 cent! 819 (Adv.) Aangezien gebleken is, dat velen zich afvragen, welke de toekomstige woonplaats van het Prinselijk gezin na de troonsbestijging van de Prin- ses-Regentes op 6 September zal zijn, deelt het secretariaat van H. K. H. Prinses-Regentes Juliana het ANP mede: dat het niet in de be doeling van het Prinselijk paar ligt van woonplaats te veranderen. Het paleis Soestdijk zal dus de vaste woonplaats van het Prinselijk gezin biijven. De hoge kosten van de Berlijnse voedselvoorziening via de iucht maakt de Britse openbare mening ongerust. MacNeil sprak Dinsdag in het Lagerhuis over een bedrag van 6000 pond sterling per dag, wat, volgens de Britse minister van luchtvaart, slechts betrekking had op de operaties der eerste dagen, die verleden Woensdag zijn begon- ren. Volgens deze opgave kost het vervoer ongeveer 40 pond sterling per ton en Berlijn heeft dagelijks ongeveer 2000 ton voedingsmiddeien •nodig, waarvan de Amerikaanse toestellen ongeveer 1300 ton ver- voeren. Zo de operatie voortduurt zal het aandeel van de Britse be- lastingbetalers niet minder dan 30.000 pond per dag gaan bedragen. OP CONCOURS TUITJENHORN - Zondag jl. be haalde ons fanfarecorps „Hildegar- dis", onder leiding van zijn dirigent de heer Jac. den Das uit Schoorr, op het groot internationaal concours van muziekcorpsen te Santpoort in de eerste afdeling een eerste prijs Onze hartelijke felicitatie mot dit succes. BALDADIGE JEUGD HEILOO Ter hoogte van de Hemiweg nabij de Zevenhuizerlaan te Heiloo hebben gisteravond twee baldadige kwajongens, die elkaar met stenen gooiden, omstreeks half zes de voorruit van een rijdende Nacobus vernield. De chauffeur en de passagiers liepen gelukkig geen verwondingen op. De plaatselijke Rijkspolitie deelt mede, dat de veelbelovende knaap- jes er vermoedelijk met schadever- goedmg alleen niet af zullen komen. POLITIEKE SCHOOL Aan de leerlingen van de Politieke School wordt medegedeeld, dat de eerstvolgende bijeenkomst in de Mulosehool te Hoorn niet morgen, Vrijdag 9 Juli, zal plaats hebben, maar op Vrijdag 16 Juli a.s. Op deze bijeenkomst zal de uit slag van de verkiezingen worden besproken en de nieuwe politieke constellatie van ons land worden uiteengezet. 22. Ik heb het te druk en zou het op prijs stellen, als je daarmee reke- ning hieid." „Maar Anne, je bent toch zo hard en. „Ben ik hardLuister dan eens. Niemand zal1 kunnen zeggen, dat ik geen afdoende reden heb, je moeder te behandelen, zoals ik doe. Zij heeft mijn broer vermoord ja vermoord. al kan ze er nooit voor veroordeeld worden. Toen ze bet beloofde geld niet wilde geven en en daarna aan Pierre's patroon schreef, toen dreef ze Pierre de dooa in. Als ik niets te maken gehad had met jou, of met je moeder. dan zou Pierre nu nog in leven zijn. Neen, ga maar terug naar je moeder en vertel haar. dat het vechten op le ven en dood is tussen ons. Ga haar maar zeggen, wat voor prijzen ik zal maken. Vertel haar, dat ik al tijd voor minder verkopen zal, dan Pritere, ook' al zou ik er door ten onder gaan. Maar geloof me, het zal haar ondergang worden, niet de mijne, Ik ben er op uit, haar ten gronde te riehten.... om haar te straffen..., Ga haar dat maar ver- tellen, hoor je me?" Doodsbleek week hij voor haar woede terug. En Anne stend hem met vlarhmende ogen en samenge- balde handen na te kijken, tot hij weg was. HOOFDSTUK XI Haar eerste dag De gordijnen waren opgetrokken en de winkeldeuren stonden uitno- digend open. Het was een heerlijke Junimorgen en half Dammerville scheen in de winkel te moeten zijn, zodra men de prijzen in de uitstal- kasten gezien had. Geen mens keek naar de etalages van Pritere. Claire zelf mengde zich, met een oude hoed diep in de ogen en een versleten mantel aan tussen de op- dringende menigte. Arthur had haar gezegd, hoe laag Anne haar prijzen gesteld had, maar ze kon zijn ver- haal niet geloven, Niemand zou zo gek zijn, zo goed als zonder winst te verkopen. En toch bemerkte ze spoedig genoeg, dat het waar was. Ze zag dezelfde goederen, die zij ook verkocht, aangeboden voor prijzen, die haar bijna deden flauw- vallen. Hoe zou ze daar oolt tegen op kunnen? Dit betekende haar on dergang, tenzij tenzij Hebler Co. zichzelf het eerst naar de kel- der hielp. Claire kneep haar ogen half dicht Arthur had haar verteld over het voornemen van Anne, wraak te nemen over de verraderlijke be- handeiinig, die ze van haar werk- geefster ondervonden had Bestond weilicht de mogelijkheid, dat Anne blind was voor wat ze zelf deed? Was er kans, dat ze de grenzen te buiten zou gaan en zich zelf door haar besluit, haar vijan- den te gronde te riehten ten onder zou brengen? Ze hoorde haar naam noemen en wendde zich schielijk om. Charles, de oude portier, die met de ande ren ontslag had genomen, stond naast haar, „Gaat u soms naar binnen, me vrouw, om ook wat te kopen'" vroeg hij grijnzend. „het zijn spe ciaal lage prijzen." Als haar blik hem had kunnen vermoorden, zou Charles op het zelfde ogenblik dood op straat ge legen hebben. Mevrouw Pritere keerde zich woedend af van de man die ze Jaren lang gekweld en over- neerst had en stak de straat over n-Sr stille trottoir aan de over- zijde. Doeh al gjng zij niet op uit- nodiging van Charles de winkel binnen, honderden anderen deden net wel. Er waren koopjes te ha- len. In de goed verlichte winkel- ruimte hadden de verkoopsters het druk. Iedereen kreeg percenten van de verkoop. Iedereen had er dus belang bij, zoveel mogelijk te ver kopen. ,,Zeker, mevrouw, dit is precies dezelfde stof, waarvoor u aan de overkant zes stuivers meer betaalt" zei juffrouw Spicet, die jaren lang doodsbenauwd voor mevrouw Pri tere geweest was, „als u de straat oversteekt, kunt u het zelf zien. Ik zal de stof wel even voor u vast houden, terwijl u gaat kijken." En de klanten staken de straat over, vlak voor de neus van Claire Pritere, om de prijzen te vergely- ken en haastten zich dan naar de winkel van H6bler Co. terug om tien meter tegelijk te kopen. Mevrouw Pritere balde haar vuis- ten. Dat zo'n nest van een winkel- rneisje haar zo veel angst en moei- lijkheden bezorgen konl Die gehele dag kwamen er hoog- stens n dozijn klanten in de win kel van Prit&re en dat nog alleen om ©en lapje stof die ze vroeger gekocht hadden, bij te kopen De ontvangsten bedroegen die dag nog geen tweehonderd francs, terwijl tienduizenden francs aan de over- kant m de kasregisters van Hebler Co. moesten gevloeid z(jn, „Ze kunnen onmogelijk winst-ma ken. zei Arthur, in een vergeefse poging om zijn moeder te troosten. „Maar ondertussen breken ze ons de nek!' antwoordde ze, „ze zijn gek.... en wat kunnen wij er te gen doen? Wat moeten we begin- nen? Een ogenblik wist de krachtige vrouw geen raad. Arthur werd be- nauwd. Zijn moeder zag er bleek en betrokken uit. Maar toch scheen ze zich nog te kunnen beheersen. „Ik zal tegen ze vechten!" riep ze hees van woede, ..,ik verlaag mijn prijzen, net als zij. Morgen is het Zaterdag. Al moeten we er de hele nacht voor opblijven, we zullen alle prijzen verlagen." ,.Maar, moeder. u weet toch wel, loverT'" °ns n'et kiinnen veroor- 1 (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2