Dreigementen noch andere acties zullen leiden tot afstand doen van ons recht Oorlog in Palestina weer op voile gang x>, Voor Alkmaar omgeving Welzijn van 2.400.000 mensen door de blokkade in gevaar Westelijke geallieerden moeten gereed zijn voor volgende stap. Laten de nota's Rusland koud? Franse amhtenaren-staking dreigt algemeen te worden Het nieuwe kabinet De „Westelijke" nota's aan Moskou Vrij verkeer moet worden hersteld Kamervoorzitters bij Prinses-Regentes Bommen op Tel Aviv Twee extra vrije dagen in zicht Thans ook het autoverkeer van Berlijn naar het Westen onder controle Twee slachtoffers HoafdredacteurH. N. Smits, rayonxedacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. ZATERDAG 10 JULI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11308 BUREAUX: Overleg tussen 0. Indonesie en Djogja Ceen audientie Montgomery naar Wenen MEDISCHE FACULTEIT TE N1JMEGEN De schade van.de storm op Walcheren Als Nationaal Huldeblijk van de gehele Nederlandse bevolking bij het gouden jubileum van H.M. de Koningin wordt Haar een bedrag aangeboden, dat Zij beschikbaar zal stellen voor een fonds ter btestrijding van de kanker. De gelden voor dit fonds worden verkregerr door de verkoop van jubileumspeldjes, die in elke gemeente onder leiding van de burgemeester zal ge- schieden. In de kamer van B. en W. reikte de heer P. C. Besan- ger, chef van het Centraal Bureau van het Uitvoerend Comite, gisterenochtend de eerste speldjes aan de leden van het Am- sterdamse gemeentebestuur uit. PERSSTEMMEN OVER DE NOTA Breda-fabrieken te Milaan bezet Weer verkiezingen in 1949 De kabinetsformatie Fractie-voorzitters bij Prinses-Regentes EEN NATIONALE FILM AMSTERDAMSE ZWARE JONGENS voor Asser Rechtbank mmm Drie jaar geleden werd de Ned. Herv. Kerk te Neede grotendeels door brand verwoest. Het mooie oude gebouw wordt thans, onder toezicht van Monumentenzorg, herbouwd. Steigers omrin- gen nog het gebouw, dat men nog dit jaar hoopt te voltooien. Ned. cacao naar Amerika van onbewaakte overweg te Boxtel Geen nekkramp op de „Prinses Juliana" Arbeiders-betoging te Rome Lord Wavell op „Welschap" West-Duitsland vraagt hulp voor Berlijn 100-jarige op Ameland Amerikaanse spoorwegen niet meer onder beheer Staat van beleg op Madagascar opgeheven 9 Nieuuu Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (it 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank1 Noorderbank DAT BEEL weer formateur zou worden, zoals een inlichting uit Den Haag doet vermoeden, mag staatsrechtelijk een wat voorbarige boodschap zijn, het lijkt ons een logisch gevolg van de verkiezings- uitslag. Beel is de aftredende katholieke premier en de grootste fractie is vanzelfsprekend aange- wezen, om de nieuwe formateur te leveren. Het is bovendien te hopen, dat dit gebeurt, omdat het aanvaar- den van het formateurschap van dr. Beel zou betekenen, dat deze leider van het christelijke progres- sieve Kabinet er heil in ziet, om de moeilijke situatie een constructieve oplossing te geven. En een zodanige oplossing moet er komen, zo spoedig mogelijk. Beel is er de man niet naar, om de zaak te overhaasten haastige spoed zou ook hier niet goed zijn maar het is duidelijk dat de Indische kwestie, waar het op de allereerste plaats omgaat, dringend is, niet 't minst ook om onze houding tegen- over het gechicaneer van de Repoe- bliek duidelijk en vast te bepalen. Aan de orde komt, zodra moge lijk, zoals men weet de Grondwets- herziening, die definitief de grond- slag moet leggen voor de nieuwe staatkundige opbouw in Indonesie en de nieuwe verhouding tussen Nederland en de Overzeese Ge. biedsdelen. Daarbij gaat het in het kort en voornamelijk om de uitwer- king van de XJnie van Nederland en Indonesie, hoe de positie van de Kroon in die Unie precies geregeld zal worden en hoe het nu zit met het souvereine gezag van die Unie, die souverein moet zijn op haar gebied, terwijl aangenomen is, dat de beide delen van die Unie aan de ene kant Nederland en West- Indie, aan de andere kant de Ver- enigde Staten van "indonesie ook souverein zullen zijn. Op dit punt neemt de K.V.P. een even ander standpunt in dan de P.v.d.A. Nu is voor het definitief tot stand komen van de nieuwe Grondwet, gelijk men weet, twee- derde van de stemmen in de Kamer nodig en die meerderheid van twee- derde is door de beide partijen, K.V.P. en P.v.d.A., waarop de re- gering tot nog toe steunde, niet gehaald. Er zullen dus andere par tijen bereid gevonden moeten wor den, om de ontbrekende stemmen te leveren. Hoe is dat te bereiken? Men weet, dat de C.H.U. en de V.V.D. ten aanzien daarvan op het vinkentouw zitten. Zij hebben voor de Grondwetsherziening in de af tredende Kamer gestemd, met het voorbehoud echter, dat dit niet wilde zeggen, dat zij dat ook in tweede instantie zouden doen. Over deze houding zijn terecht harde woorden gevallen. Het woord „chan- tage" is in dit verband gebruikt, wat ons nogal sterk leek. Het zou onjuist zijn, en aan het volk een verkeerde indruk over de hoogheid van de politieke geven, indien het derhalve hier op neerkomt: Wij zullerf de ontbrekende stemmen voor de Grondwetsherziening leve ren, als u de prijs van een of twee ministerszetels daarvoor betaalt. Zo is het, een beetje cru, maar wezen- lijk juist geschetst. Men kan het ook vriendelijker zeggen, en ervan uitgaan, dat ook om andere redenen een kabinet op iets bredef basis gewenst is. Het zal echter hierop neer moeten komen, zoals het ook aanvankelijk in 1946 geschiedde: de formateur maakt een program 'en vraagt daarop de me- dewerking van verschillende par tijen. Principieel blijft in deze tijd van nog grote nood samenwerking van zoveel mogelijk partijen wen- selijk. Vast zal natuurlijk moeten staan, dat het program van de for mateur voldoende christelijk-pro- gressief georienteerd is. Dat moet de basis zijn. Wie daaraan meedoet, dient welkom te wezen, mits de keuze van de personen ook de waar- borg geeft, dat de uitvoenng van het program waarborgen geeft, welke op grond van deze uitslag kunnen worden verlangd. De tot nog toe gevoerde politiek in Indoenesie moet principieel wor den voortgezet, het christelijk merkteken van de regeringspolitiek moet gewaarborgd zijn en derhalve moet vaststaan, dat de vooruitstre- vende politiek op sociaal-economisch gebied wordt voortgezet. Het nieuwe kabinet zal er een moeten zijn, dat de Grondwetsherziening, zoals ze daar ligt, en die trouwens ongewijzigd weer ter tafel komt, in veilige haven brengtA zonder aan de beginselen ervan te tornen. In dit verband mag worden verwacht, dat alle bona-fide partijen hun na- tionale plicht zullen verstaan. Daar- naast mag aan de sociale en econo- mische politiek van het kabinet, gelijk wij" die tot nu toe kennen, niet te kort worden gedaan, ter wille van de noodzakelijke beoefening van de rechtvaardigheid en de so ciale liefde, ook in de politiek, twee kenmerken van de christelijke po litiek, die de K.V.P. in de verkie- zingscampagne zo sterk heeft bena- drukt en die zij niet zal loslaten. B ATA VIA, 9 Juli Reuter. Tahija, politiek vertegenwoordiger van de Oost-Indonesische regering alhier, is heden naar Djogja gevlogen om met de Republikeinse premier Hat- ta te confereren omtrent pogingen van niet-republikeinse zijde tenein- de de impasse, waarin de politieke onderhandelingen tussen de Repu- blikeinen en de Nederlanders zijn geraakt, te beeindigen. Betrouw- bare kringen deelden mede, dat Tahija ontwerp-voorstellen aan Moh. Hatta van niet republikeinse zijde aan Moh. Hatta zou overhan- digen en de republiek zou verzoe- ken deze te ondersteunen. De voor- stellen zijn ontworpen op een bij- eenkomst van leiders van niet-re- publikeinse gebieden te Bandoeng, welke gisteren door de premier van Oost-Indonesie was bijeenge- roepen. DE TEKST van de Engelse, Amerikaanse en Franse nota's, ge- richt aan de Sovjet-regering te Moskou, is gisteren bekend gemaakt. Alle drie nota's zijn gelijk, wat de inhoud berteft, Alleen de formulering verschilt. De Britse regering zegt in haar nota ,dat zij de blokkade beschouwt als een duidelijke schen- ding van de bestaande overeenkomsten aangaande het bestuur van Berlijn door de vier bezettende mogendheden. Aan het slot van de nota wordt gezegd, dat de Britse regering bereid is deel te nemen aan besprekingen tussen de vier geallieerde bezettings- autoriteiten te Berlijn teneinde elk geschil, voortkomende uit het bestuur van de stad, op te lossen, doch eerst dient de blokkade te worden opgeheven. Na een historisch overzicht waar in het recht wordt vastgesteld van de Britten deel te nemen aan de bezetting van Berlijn, verklaart de Britse regering, dat noch dreige menten, pressie of een andere actie, haar er toe zal brengen afstand te doen van haar rechten als bezetten de mogendheid_ Zij spreekt de hoop uit, dat de Sovjet-regering op dit punt geen twijfel koestert. De Britse regering, zo gaat de nota verder, deelt nu met de re- geringen van de V.S. en Frank- rijk de verantwoordelijkheid voor het liehamelijk welzijn van 2.400.000 mensen in de westelijke sectoren van Berlijn. De verant woordelijkheid heeft zij aanvan kelijk op zich genomen op ver- zoek van de Sovjet-regering. De kortelings door de Sovjet-Unie gestelde beperkingen verhinderen de Britse, Amerikaanse en Franse regering deze verplichtingen naar behoren na te komen. Tot de bevolking behoren hon- derdduizenden vrouwen en kinde- ren, wier gezondheid afhangt van faciliteiten voor de aanvoer van voedsel, medicamenten en andere goederen die onmisbaar zijn voor de instandhouding van het leven in de westelijke sectoren van Berlijn. De meest elementaire menselijke rechten, welke onze regeringen plechtig beloofden te beschermen worden door de beperkingen in ge vaar gebracht. Het is onduldbaar, dat enige be- zettingsautoriteit aan de bevolking van Berlijn een blokkade oplegt, zo gaat de nota voort. De Britse rege ring acht zich dan ook verplicht er op aan te dringen, dat in overeen- stemming met de bestaande over eenkomsten maatregelen getroffen zullen worden om het vrije verkeer van goederen en personen tussen Berlijn en de westelijke zones vol- ledig te herstellen Er kan geen spr'ake zijn van ver- traging bij de wederinstelling van deze essentiele diensten, daar de behoeften van de burgerbevolking van Berlijn gebiedend zijn. De Britse regering wijst in de no ta het uitoefenen van druk van de hand, als methode om onenigheden aangaande de toestand te Berlijn uit de weg t« ruimen. Zij is gaarne bereid het standpunt van alle be- trokken partijen in overweging te nemen, Dergelijke geschillen moeten door middel van onderhandelingen opge- lost worden of door middel van een der andere vredelievende methoden waarin artikel 33 van het Handvest voorziet, in overeenstemming met onze wederzijdse belofte als mede- leden van de Verenigde Naties. Om deze redenen is de Britse re gering bereid deel te nemen aan besprekingen tussen de vier gealli eerde bezettingsautoriteiten te Ber lijn teneinde welk geschil ook, voortkomend uit het bestuur van de stad, op te lossen. Voor alles is echter nodig, dat de verbindingswegen en het verkeer van goederen en personen tussen de Amerikaanse, Britse en Franse sec toren van Berlijn en de westelijke zones geopend worden. H.K.H. de Regentes heeft Vrijdag ten paleize Soestdijk de voorzitters van de beide Kamers der Staten- Generaal ter conference ontvangen. j Dit betekent dat de voorberei- dende werkzaamheden voor de vor- j ming van een nieuw kabinet reeds begonnen zijn en dat de Prinses- Regentes zich in eerste instantie terzake heeft doen voorlichten. Algemeen wordt verwacht, dat de minister-president van het demissionaire kabinet, dr. L. J. M. Beel, met de formatie zal owrden belast. Men is er in politieke kringen van overtuigd, dat met de eigenlijke vorming van een nieuw kabinet de grootste spoed zal worden betracht, om te bereiken, dat nog voor de kroning van Koningin Juliana in September, de grondwetswijziging haar beslag zal hebben gekregen. Daarmede zal dan de weg gebaand zijn voor de reconstructie van het Koninkrijk, die men in de laatste maanden van het jaar hoopt te realiseren. Het vormen van een in- terim-regering voor geheel Indone sie is een van de eerste stappen die men voor dat doel zal ondernemen. Z. H Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 13 Juli geen audi entie verlenen. Maarschalk Montgomery wordt Zondag te Wenen verwacht voor 'n bezoek aan de Britse zone in Oos- tenrijk. Naar wij vernemen zal de Sint Radboudstichting binnenkort de voorbereidingen treffen welke zul len moeten leiden tot het vestigen van een medische faculteif aan de Rooms Katholieke Universiteit te Nijmegen. Dit zal dan de vierde fa- culteit voor Nijmegen worden. Ge- doceerd worden reeds rechtsweten- schappen, letteren en wijsbegeerte en theologie. Nader vernemen wij, dat op het strand te Zoutelande door de harde wind en het hoge water ongeveer 60 strandtentjes werden vernield of beschadigd. Ook veel materiaal en badcostuums gingen verloren. De schade wordt geraamd op 1520.000 gulden. Vrjjdagmiddag is de eerste lucht- aanval op Tel Aviv sedert het einde van het bestand gedaan. Een enkel vijandelijk vliegtuig liet bommen van klein kaliber op de buitenwijken van de stad vallen. Drie joden, van wie twee kinde- ren, Werden gedood. De joodse troepen, met inbegrip van de luchtmacht, begonnen ope- raties tegen verschcidene duizenden Arabieren in west-Galilea, zo werd te Haifa officieel medegedeeld. De joodse luchtmacht deed aanvallen op Arabische concentraties in dit gebied en in beneden-Galilea. Een Israelitisch woordvoerder verklaar- de, dat „Arabische ongeregelde troepen in west-Galilea waren ge- vormd gedurende de eerste veer- tien dagen van het bestand". Achtereehvolgens deden Arabische vliegtuigen en het Iraakse landle- ger aanvallen op joodse steUingen ten noorden van Djenin. ten zuiden van Haifa begon het Jeger van Is rael operaties om de weg naar Tel Aviv te zuiveren, aldus de woord voerder. Te Haifa was vanmiddag Het College van Rijksbemidde- laars heeft aan werkgevers vergun- ning verleend, buiten en behalve de vacantie- en snipperdagen, waarop de werknemers recht hebben, ten hoogste twee vrije dagen met be- houd van loon te verlenen, resp. ter gelegenheid van de viering van het regeringsjubileum van H. M. Ko ningin Wilhelmina en ter gelegen heid van de inhuldiging van de nieuwe koningin. gedurende tien minuten luchtalarm. Te Jeruzalem gelooft men alge meen, dat de beide partijen op het ogenblik bereid zijn in deze stad slechts defensief op te treden. In een communique van 't Egyp- tische ministerie van defensie wordt verklaard, dat „minstens 325 joden op de Egyptische fronten in Pales tina werden gedood", op de eerste dag van de hernieuwde strijd. Aan- zienlijke hoeveelheden wapenen en uitrusting werden buitgemaakt en vijf joodse vliegtuigen werden op de grond vernietigd door Egypti sche bommenwerpers, aldus 't com munique. De dorpen Beit Affa, Ab- dis en Kaukaba en de nederzetting Kfar Daroem, welke alle tijdens 't bestand door de vijand bezet wa ren, werden veroverd, aldus het communique, dat hieraan toevoegt. dat alle stellingen, die ..tijdens het bestand door de vijand ten westen van de nederzetting Negba bezet waren" veroverd werden. De ..Manchester Guardian" schrijft het volgende nhar aanleiding van de nota's van Amerika, Engeland en Frankrijk aan Moskou. „In de nota's wordt uiteraard niet gezegd, iJwat de westelijke geallieer den zullen doen als de Russen de blokkade voortzetten of het de ge allieerden in Berlijn nog lastiger maken doch de vastberadenheid, die er uit spreekt, maakt het hun moeilijk terug te krabbelen. Zij moeten gereed zijn voor de volgen de stap het handhaven van hun rechten met geweld, indien de Rus sen niet bereid zijn de zaken door vriendschappelijke discussies te re- gelen. Het Russische antwoord zal het meest critieke moment beteke nen in de geschiedenis der diplo- matie sinds 1939". De conservatieve Yorkshire Post zegt °-m.- dat het lange stilzwijgen van het Kremlin niet duidt. op de bereidwilligheid van premier Stalin om de poort van West-Berlijn te openen voor de ravitaillering en zo- doende onderhandelingen mogelijk te maken, die de vrede kunnen ver- zekeren. Het blad stelt evenwel MILAAN, 9 Juli. (Reuter). Na het ontslag van 1600 van de onge veer 25.000 werknemers hebben ar- beiders van de reusachtige Breda- fabrieken vandaag alle fabrieksge- bouwen bezet, de toegangen geblok- keerd en baricades tegen de poli- tie opgeworpen. Buiten stond een sterke politiemacht, doch tot bot- singen is het niet gekomen. vast, dat de Sovjet-Unie op dit ogenblik niet meer n^ar een oorlog verlangt dan wie ook. Volgens de conservatieve Daily Telegraph stellen de nota's de Sov jet-regering in de gelegenheid op eervolle wijze de verzekering van maarschalk Sokolofsky aan Sir Brian Robertson, dat het wegver- IN MEI 1949 zullen over het gehele land verkiezingen worden ge- houden van vertegenwoordigers in de gemeenteraden. Normaal zou zijn geweest, dat deze Verkiezingen eerst in 1950 zouden plaats hebben, doch in verband met de omstandig- heid, dat in 1946 er leden moesten worden gekozen zowel voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, de Provinciale Staten als de gemeenteraden, is destijds bepaald, dat de in dat jaar gekozen vroede vaderen een zittijd zouden hebben van 3 jaar. H. K. H. de Regentes heeft heden in het Huis ten Bosch de vice-pre sident van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en de voorzitters van de Tweede Ka- merfracties van de KVP, de Partij van de Arbeid en de AR partij, on- derscheidenlijk de heren prof. mr. C. P. M. Romme, jhr. mr. M. van der Goes van Naters en J. Schouten ter conferentie ontvangen. Naar wij vernemen, zal als eer ste film in de nieuwe studio's te Duivendrecht een rolprent vervaar- digd worden naar een gegeven van onze landgenoot Ben van Eyssel- steyn en voor het witte doek be- werkt door de regisseur Edmondt Greville en Richard Llewellyn, de schrijver van het boek: „Hoe groen was mijn dal". De film krijgt een Nederlandse en een Engelse versie. De Neder landse titel staat nog niet vast, de Engelse zal luiden: „But not in vain". De productieleiding beoogt met deze film een rolprent uit te bren gen, die past in het kader van de nationale herdenking van het rege ringsjubileum. Enige tijd .geleden werd ingebro- ken in het modehuis Stern te As- sen, waar een grote hoeveelheid textiel en enkele bontmantels de buit vormden. De dader kon al Een nieuwe Sovjetrussische or der, welke Vrijdagavond werd uitgegeven, bepaalt dat auto's, be- horend aan personeel van de wes telijke bezettingsmogendheden, dat op de Helmstedt-autoweg van Berlijn naar het westen reist, spe. ciale passen van de Sovjet-mili- taire autoriteiten nodig hebben en aan onderzoek worden onder- worpen. De maatregel werd genomen „om te verkomen dat verboden goede ren in of uit de stad Berlijn worden vervoe.d." Tevoren was er reeds geen auto verkeer op de weg mogelijk in Oos- telijke richting. Sinds de grens op 23 Juni werd gesloten mochten auto's echtep Berlijn *in westelijke richting verlaten op vertoon van een internationale pas, uitgegeven door een der Westelijke bezettings mogendheden, of van passen of an dere documenten, waaruit bleek, dat de inzittenden tot de bezettings- macht behoorden. In een verklaring van het Duitse Persbureau A.D.N (Sovjetzone) wordt gezegd: „Olficiele Sovjet- kringen wezen er op, dat het nieu we systeem het reizen voor leden van de bezettingsautoriteiten veel gemakkelijker zal maken". Het gevolg van de nieuwe order is. dat de controle op het schaarse verkeer in westelijke richting thans geheel in handen der Sovjetautori- Naar de „New York Times" meldt zal begin September a.s. de Neder landse cacao- en chocoladefabriek Bensdorp beginnen met het bewer- ken van het gebied van New York. Deze actie zal de eerste poging van de maatschappij uitmaken om haar eigen verkoop- en distributieorgani- satie te New York te vestigen. teiten komt. De Sovjet controle- beambten op de autoweg hadden tevoren nog niet het recht opgeeist geallieerde voertuigen te doorzoe- ken. Indertijd kwam het geallieerde spoorwegverkeer stil te liggen, toen de Sovjetautoriteiten er op stonden geallieerde treinen te betreden en de bagage en documenten van de passagiers te inspecteren. Het uitvaardigen van de nieuwe Sovjet-order werd te Berlijn di rect opgevat als een teken, dat de Sovjet-reactie op de nota's der drie westelijke mogendheden aan Moskou over de toestand te Ber lijn niet van verzoenende aard zal zijn. Vrijdagmiddag omstreeks half 6 toen op de onbewaakte overweg in de lijn BoxtelVeghel onder de gemeente Boxtel een uit de richting Veghel komende personentrein de overweg naderde, trachtte de arts J. W. van Rooy uit Boxtel, ko mende van Oirschot, met zijn auto, waarin ook zijn 15-jarig zoontje was gezeten, de spoorweg-overgang te passeren. De machinist kon on- danks krachtig remmen niet voor- komen, dat de auto werd gegrepen en vrijwel doormidden gesneden. Het zoontje van de heer van Rooy werd hierbij op slag gedood, terwijl de heer van Rooy na aankomst in het ziekenhuis te 's Hertogenbosch is overleden. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk te wijten aan onoplet- tendheid van de bestuurder van de auto. Alhoewel het uitzicht ter plaatse goed is. eiste deze onbe- waake overweg reeds eerder een slachtoffer. keer slechts tijdelijk geblokkeerd spoedig worden achterhaald, dank was en de „technische moeilijkhe-. -- J- A den" met het spoorwegverkeer ,.zo spoedig mogelijk" opgelost zouden zijn, waar te maken. Dezer dagen was een bericht binnengekomen, dat aan boord van het opleidingsschip „Prinses Julia na", dat kortgeleden in Hoorn ge- ankerd had, op het IJsselmeer nek kramp was uitgebroken. De kok, van S., werd in het ziekenhuis te Hoorn opgenomen en de Prioris Juliana", was met de quarantainte- vlag in top de Amsterdamse haven binnengelopen, waar ,het door de G.G en G.D. werd ge'isoleerd. Nader werd echter gemeld, dat een diepgaand onderzoek heeft uitgewezen, dat de kok niet het slachtoffer is geworden van nek kramp, zoals oorspronkelijk werd gemeend. De aard van de ziekte kon door de G.G. en G.D_ te Amsterdam niet worden medegedeeld. Alle voorlopige maatregelen, die voor de ..Prinses Juliana" zijn getroffen, werden derhalve opgeheven. Vrijdagavond heeft zich een dui- zendtal tot verschillende categori-een behorende arbeiders voor de ar- beidersbeurs te Rome verzameld om te betogen tegen een door de minis ter van Arbeid, Fanfani. opgesteld plan tot het bouwen van 400.000 ar- beiderswoningen, die bij loting ver- deeld zullen worden en waarvan de bouwkosten gedeeltelijk door de staat en de werkgevers en gedeelte lijk door de arbeiders zelf zullen gedragen worden. Veldmaarschalk lord Wavell. voor- malig onderkoning van India, is Vrijdag per vliegtuig uit Londen vertrokken om zich via Eindhoven naar Duisburg in het Ruhrgebied te begeven, waar hij 't ..Black Watch" regiment zal bezoeken. Lord Wavell die kolonel honorair van dit regi ment is. keert over 5 dagen naar Londen terug. Op het vliegveld Welschap bij Eindhoven werd hij verwelkomd door de commandant van de eerste divisie der koninklijke marechaus- see, jhr. D. J. H. N. den Beer Poor- tugael en de districtscommandant der kon. mar. kapt. A. P. J. van Odijk. De veldmaarschalk begaf zich van Welschap per auto naar Venlo, waar hij door de Britse legerautori- teiten werd ontvangen. zij zijn in de omgeving van Assen noodgedwongen achtergelaten auto. Met zijn arrestatie heeft de politie de hand gelegd op een der Amster damse „zware jongens", de 22-jarige vertegenwoordiger Jacobus V., die ondanks zijn handicap, hij mist een zijner benen kans had ge- zien langs een regenpijp en via het dak in de woning te komen. Hij heeft al een dertigtal delicten ach- ter de rug. De Asser rechtbank, voor welke hij Vrijdag terecht stond. veroordeelde hem overeen- komstig de eis tot een gevangenis- straf van twee jaren, door te bren gen in de jeugdgevangeni* te Zutphen. T1 Dagbladen in het gebied van Ruhr en Rijn (Engels—Amerikaanse zone) hebben om hulp verzochtvoor de bevolking van Berlijn. „Het is de taak der Duitsers, een brug te vor men tussen de wereldmachten. De Duitse hoofdstad vraagt om het recht van zelfbestemming in haar politieke, sociale en culturele leven. Wij steunen krachtig onze oude hoofdstad", aldus deze bladen, die alle richtingen behalve het com- munisme vertegenwoordigen. Woensdag 14 Juli viert „tante" Hieke VisserDokter te Hollum haar honderdste verjaardag. Zij ge- niet nog een uitstekende gezond heid. Zij herinnert zich slechts een- maal in haar lange leven werkelijk ziek te zijn geweest. De Amerikaanse spoorweglieden, wier staking in Mei de regering er- toe bracht tot tijdelijke nationalisa- tie over te gaan, hebben thans in een loonsverhoging van 151/® dollar- cent per uur toegestemd. Het Witte Huis heeft verklaard, dat de rege ring het beheer over de spoorwegen thans weer in particuliere handen zal geven. Pierre de Chevigne, Frans hoge commissaris van Madagascar, heeft de staat van beleg in Z(iid-Mada- gascar, die verleden jaar Maart aan het begin van de opstand werd uit- gevaardigd, opgeheven. In een be richt van het Franse persbureau uit de hoofdstad Tananarivo wordt vef- klaard, dat deze maatregel is geno men, omdat na 16 maanden de vrede bijna volledig hersteld is. De ambtenarenstaklng, die Don- derdag door 60.000 onder het mi nisterie van financien ressorte- rende ambtenaren begonnen werd, met het doel te komen tot herclas- sificatie van de lonen, is Vrijdag in het gehele land vrijwel alge meen geworden. Uit het buiten- land op Le Bourget en te Orly aankomende reizigers hadden het gemakkelijk bij de douane. Slechts hier en daar werd een stuk bagage onderzocht. De Franse centrale bond van openbare diensten, die 9 groepen vakverenigingen van ambtenaren omvat, zal vandaag te Parijs bijeen- komen om te besluiten of men zich zal aansluiten bij de 60.000 onder het ministerie van financien ressor- terende ambtenaren. Het Franse kabinet, dat tot van- morgen vroeg bijeen geweest is, heeft een beslissing genomen in- zake het herclassificatieplan. dat morgen zal worden gepubliceerd. Indien de staking zich uitbreidt, verwacht men, dat in de eerste plaats de postbeambten zullen sta- ken. Het centrale vakverbond. dat is aangesloten bij de CGT, omvat o.m. de PTT-ambtenaren en de ambtenaren van de openbare ge- zondheidsdiensten. De scheepvaartmaatschappijen, die betrokken zijn bij de een week oude zeeliedenstaking te Marseille, vervoeren nu dagelijks 1.500 passa giers per vliegtuig van Marseille naar Algiers v.v. Zij hebben 120 vliegtuigen in dienst gesteld ter vervanging van 25 schepen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1