1 DE TIENDE RAADSZETEL IS IN ONS BEREIK De eerste kaas tegen vreemde valuta verkocht r Circus Strassburger naar Alkmaar FILMS VAN DE WEEK Gymnasten van Vitesse jubileren ALKMAAR EN OMSTREKEN J Sportfestijn in Castricum PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 10 Juli 1948 Onze agenda Banketbakkers in de dop deden examen ZWEMWEDSTRIJDEN voor de katholieke scholen Het Bloemencorso op Koninginnedag Militairen komen aardappelen rooien Vliegfuig op het Canadaplein HET NATIONAAL HULDEBUJK Bedevcart naar O.L.Vr. ter Nood Bedrijfsvoetbal Functie's van B. en W. Militair in Indie verongelukt Militairen die deze maand repatrieren V Even nakaerten over de stembus- uitslag. Wij hadden allemaal optimisti- sche verwachtingen- voor de 7de Juli; wij K.V.P.-ers 6n de Weltera- nen. W ij verwachten op zijn minst het behoud van de 32 zetels en mo- gelijk een zeteltje winst; de Welte ranen, die zich wel gerefereerd zul- len hebben aan hun lijstaanvoerder, die naar zijn eigen woorden vier a vijf zetels verwachtte, zullen thans moeten concluderen, dat zij veel te optimistisch geweest zijn Er waren Alkmaarse Welteranen. die reken- den op 400 - 500 (in de hele Kies- kring Den Helder waren het er nog geen 450) ja zelfs op 1500 stem- men in Alkmaar. Het zal hun bar Legengevallen zijn, vooral, dat het hun niet gelukt is een bres te schie- ten in het hechte bolwerk van ons kiezerscorps. Een enthousiast KVP-er heeft aan Welter nog een grote taart ver- diend. Een dissidente banketbakker verzekerde hem voor de stemming, dat Alkmaar 500 stemmen voor Welter op zou leveren, zo niet, dan kreeg de KVP-er de grootste taart, die de banketbakker in een taar- tendoos kon verpakken. Hij is zijn taart kwijt en de KVP- er kan Zondag smullen met zijn KVP-gezin. Neen, het succes van de lijst-Wel- ter is niet denderend geweest en zeker niet in verhouding tot de uit- gaven. die de geestelijke millionairs aan hun propaganda ten koste heb ben gelegd In verhouding tot de nog geen tien raam-affiches, die wij in Alkmaar ontdekt hebben, kan echter het aantal Welteranen hier nogal belangrijk genoemd worden; gebleken is. echter, dat deze dissi- denten niet alle de moed konden opbrengen, om voor hun afwijkende politieke mening uit te komen. Met de heer Jac. Groen, die in de feestelijke bijeenkomst van de Actiegroep Donderdagavond een bespiegeling over de cijfers gaf, ge- ioven wij niet, dat alle stemmen op de lijst-Welter van katholieken af- komstig zijn; immers de KVP had 245 stemmen meer dan in '46 en de lijst-Welter had er 296; aangenomen kan voorts worden, dat ook op de Middenstandspartij, die een katho- lieke lijstaanvoerder had. katho- lieke stemmen zijn uitgebracht; telt men die stemmen bij elkaar, dan komt men tot circa 550 stemmen; er waren echter 637 kiezers meer dan in '46; dus kunnen alle stem- men op de lijst-Welter niet van katholieken afkomstig zijn. Zou dit wel het geval zijn ge weest, dan blijkt daar weer uit, dat het aantal kiezers groeiende is; en wel z6 sterk, dat de kans niet uit- gesloten is, dat bij de gemeente- raadsverkiezing volgend jaar de KVP haar tiende zetel in de wacht zal slepen. Wie het in ons nummer van gis- teren opgenomen overzicht van de stembureaux bestudeerd heeft, kon constateren, dat vooral de arbeiders ons de winst brachten. Wij. hebben n.l becijferd, dat, wanneer de cijfers van 7 Juli had den gegolden voor de gemeente- raadsverkiezing, de KVP, behalve de 296 stemmen van Welter, nog maar 126 stemmen nodig had ge- had, om tien zetels in de Raad te behalen. Wij achten dat niet onbe- reikbaar, mits de tijd. die ons nog Scheldt van deze gemeenteraadsver- kiezing gebruikt wordt voor de in terne groei van onze afdeling en voor de rearganisatie en de conso- lidatie van onze wakkere Actie groep. De uitslag van 7 Juli heeft bewe- zen, dat met intensieve propa ganda nog wel lets te bereiken valt; ook In de verkiezingspropaganda was de KVP in Alkmaar nummer 4en. Op onze rondritten met de ge- luidswagens viel het ons °P- da* de Qele Een van de Gezinspartij over- al domlneerde, in aantal en in effect; er hingen er meer dan drie duizend. Vergeten wij daarbij niet het propaganda-materiaal; de drie duizend opmarsen, de circa 50.000 strooibiljetten. de lucifers en de plakzegels. Het resultaat is niet uit- gebleven. lets ontbrak er echter aan onze Actiegroep; doordat zij wat laat ge- formeerd werd, kon het voorop- gezette schema niet- worden uitge- N OPBRENGST COLLECTE De in de week van 14 tot 20 Juni gehouden Rode Kruiscollecte heeft het mooie bedrag van f 4.238.98 op- gfcbracht. SCHAKEN ZOMERSCHAAK WEDSTRIJDEN ALKMAARSE SCHAAKCLUB VVV P. Vreeken wint de „Zilveren Dame". In de hoofdklasse bleek de heer P. Vreeken geweldig op stoot te zijn. Reeds in de 2e ronde zorgde hij voor een sensatie, door met wit spelend de sterke speler P. Seewald te verslaan. Seewald speelde de opening vrij nonchalant, maakte in dit stadium van de partij een ern- stige fout, verloor een stuk en daar- mee de partij. In de derde ronde werd W. Kwak, een oer-solide speler, die zeer moei- lijk te verslaan is, het slachtoffer, Een opmerkelijke prestatie als men bedenkt, dat Vreeken met zwart speelde. De andere finalist A. Beemster- boer besloot een strjjd te leveren tot het bittere einde. Jammer ge- I noeg voor hem, lootte hij zwart te- gen een „op scherp gestelde" Vreeken. Na een taaie positie-par- tij mocht de heer Vreeken het zeld- zame genoegen smaken, zijn huis en haard met een tweede „dame" te verrijken. Wij vermoeden dat zijn vrouw hier niets tegen zal heb- j ben. De vier demi-finalisten waren: W. Kwak, P. Vreeken, A. Beem- sterboer en P. Deugd. Zilveren Torcn voor F. Hoi In de demi-finale van de le klas- se plaatsten zich: G. Witteman, F, Holen, J. de Ruiter. De heer F. Hoi bleek niet alleen een bekwaam onderwijzer te zijn, maar ook een verdienstelijk schaker .Wij hopen dat hij nu „met een toren voor" elke partij zal winnen. Het vlotte verloop van deze zomer-competitie de actieve bestuursleden D. Appel de actieve bestuusrleden D. Appel Sr., A. Vis en P. Groenewoud, die veak op de speelavonden tot 12 u. aan 't werk waren ofvlugger- tjes speelden!! E. K. voerd. Aan de interne, de persoon- lijke propaganda kon niet die aan- dacht besteed worden, die nodig was. Dat zal beter worden. Na enige weken van rust, die welverdiend is, zal hieraan gewerkt gaan worden. Voor het komende winterseizoen staat het Plan °P stapel voor een politieke school, evenals in de Sta- tenkring Hoorn met succes werd opgericht en de Jongerenafdeling zal nie^ in gebreke blijven aan de uitvoermg van deze plannen mede te werken. En als dan de K.V.P, het volgend jaar weer zo gelukkig is, om met de heer Van Slingerland als lijst aanvoerder de verkiezingen tege- moet te gaan, dan twijfelen wij er niet aan, of met aller inspanning zal het gewenste succes de tiende raadszetel bereikt worden. Wanneer voorts de A.R dan niet minder fortuinlijk zijn als bij deze Tweede Kamerverkiezing, dan be- tekent de tiende KVP-zetel de mo- gelijkheid voor een rechts college; waarmee wij nog niet willen zeggen. dat zo'n college er dan ook werke- lijk komen zal. Voor het zover is, zal er echter nog heel wat werk verzet moeten worden; ook in de afdeling en in het bestuur. dat op de eerstvolgende ledenvergadering gekozen zal wor den. Immers, het reglement schrijft voor, dat het bestuur, binnen twee maanden na de verkiezingen voor de Tweede Kamer, aftreedt; het zal dan. volgens de nieuwe bepalingen niet uit 15. doch uit 9 leden be- staan. Aan dit nieuwe bestuur de taak. om de gemeenteraadsverkie- zingen voor de KVP voor te berei- den en tot eenzelfde zo mogelijk nog beter resultaat te brengen dan de verkiezing van j.l Woensdag. Het zou toe te juichen zijn, als v66r die verkiezing van een nieuw bestuur nog een intensieve leden- werving georganiseerd kon worden, opdat gezegd kan worden, dat dat bestuur gekozen is uit een aantal leden, dat de katholieke bevol- kingsgroep zoveel mogelijk verte- genwoordigt. Er. O. Op de Kaasmarkt heerste giste- ren een gezellige drukte, welke als vanouds weer zijn oorzaak vond in hpt feit, dat veel vreemdelingen en schoolkinderen een bezoek hadden gebracht aan deze beroemde markt. De vreemdelingen bestonden hoofd zakelijk uit Amerikanen, Engelsen, Denen, Zwitsers, Fransen en enkele Zuid-Afrikaners. Voor de rond- vaart door de grachten van Alk maar en ook voor de tocht met de autobussen bestond weer grote in- teresse. Voor het eerst is men gisteren begonnen met het verkopen van kaas tegen buitenlandse valuta, en welke door de Nederlandse Bank als betalingsmiddel wordt geaccep- teerd. Dit zijn allereerst de Ameri- kaanse dollars, dan Franse, Belgi- sche en Zwitserse francs, Zweedse kronen en Portugese escudo's. En- gelse ponden werden niet geaccep- teerd. maar daarentegen wel de Traveller's cheques in ponden, waarvoor wel kaas kan worden ge- kocht. Als de verkoop tegen vreemde valuta gisterenochtend als proef be- doeld was, dan is de proef geslaagd, In het totaal zijn 97 kaasjes ver kocht, terwijl wordt verwacht, dat de verkoop volgende keer nog gro- ter zal zijn. Het toegestane aantal, dat elke week verkocht mag wor den, bedraagt 1000 stuks, dus dit maximum is deze week zeker niet bereikt. Tot nog toe is toegezegd, dat de vergunning om kaas te ver kopen aan buitenlanders geldt voor de tijd van 9 weken. De prijs van de kaasjes is 2.50, hetgeen neer- komt op ongeveer f 6.50 in Hollands geld. Van dit bedrag is f 3.60 voor de exporteur, die de kaas levert, terwijl de rest van het bedrag ten goede komt van de Bedrijfsschap Zuivel. De administratieve rompslomp, welke er aan te pas komt, om een kaasje te verkopen, valt nog niet mee. Integendeel, er kwam heel wat voor kijken. Overwogen wordt dan ook, dat men de verkoop van de kaas een volgende keer in de Kleine Waag zal doen plaats vin den. De pecuniaire aangelegenhe- den berustten bij de Middenstands- bank, waar alles gecontroleerd en nagerekend werd. Hierbij bleek, dat er door 40 Engelsen was betaald met Traveller's cheques in ponden waartegenover maar 15 Amerikanen met dollars hadden betaald. Daarna kwamen de Franse francs en in mindere mate dej Zwitserse francs en Zweedse Kronen. Belgische waren er maar weinig. De kaasaanvoer was groter dan vorige week en de verkoop liep vlot. Bij de verkoop van kaas aan buitenlanders is het de bedoeling half om half jonge en belegen kaas te geven. Gisteren is hoofdzakelijk jonge kaas verkocht. VICTORIA; „Voor beulen geen genade". 18 jaar. HARMONIE: „Paul Vlaande- ren trekt van leer" CINEMA: „Ergens in China" 18 jaar. A.B.T.: „Rin Tin Tin als de tective", 14 jaar. APOTHEKEN: Schouten— Oele, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindengracht 43, telef. 3916. ZONDAGSDIENST DOKTO- REN: Dr. J. Degenaar, Em- mastraat 95, tel. 2310. J. Lourens, Oudegracht 293, tel. 2892. De leerlingen van de Ambachts- school, afdeling banketbakkers, hebben Donderdag en Vrijdag hun examen voor derde bediende afge- iegd. Wij zijn er geweest en hebben kunnen constateren, dat het zeker niet mee viel. Noch het praetisch, noch het theoretisch examen was iets, waarover door de outsider licht moet worden gedacht, want aan deze jongens, die in leeftijd varieerden van 1618 jaar, werden hier behoorlijk zware eisen gesteld. De jongens, die nu gedurende twee jaar de dagschool hebben gevolgd, krijgen, wanneer zij voor dit exa men geslaagd zijn, een diploma van de V.B.O.B. (Ver. tot Bevordering van Vakonderwijs voor Banketbak kers), Het mag voor de leraar van deze toekomstige 3e bedienden, de heer J. J. P. Pels, toch wel tot grote vol- doening stemmen, dat van zijn 18 leerlingen er slechts een afgewezen is. De heer Pels, zelf erkend leraar van het V.B.O.B., heeft twee jaar lang de jongens onderwezen in de zoete kunst van gebak maken. Dat dit geen gemakkelijke taak is, be- grijpt een ieder, want ook de le raar komt voor moeilijkheden te staan, die aanvankelijk misschien onoverkomelijk lijken. Toch heeft de heer Pels hier kans gezien zijn klas tot het einde toe goede resul- taten te laten behalen, en de jon gens hebben voor hun praetisch examen goed werk geleverd. Wij hebben het gezien en in ruime mate geproefd. Door de heer J. M. Lentink, in- specteur van de V.B.O.B.werd te- zamen met de heer D, J. Stoop uit Voorburg het examen afgenomen. Ook deze beide heren waren over het werk van de jongens zeer te- vreden. De namen der geslaagde candidaten zijn: M. Blankendaal, Warmenhuizen; R. Blokdijk, C. M. de Jongh, beiden uit de Rijp; M. Drenth, W. H. A. Kroeders, L. H. van Liempt, J. P. Kogels, B. J. Mo- ritz, J. C. Schager en A. H. Wit- tenberns uit Alkmaar; G. Harskamp uit Oterleek, J. Slot, N. Beemstei-; J. C. Zeegers uit Den Helder en W. Zwart, uit Egmond aan Zee. GESLAAGD Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het tngenieurs- examen voor scheepsbouwkundig ingenieur: A. C", Andriese te Alk maar. Maandagmorgen dus de school- wedstrijden voor zwemmen in het Zomerbad aan de Sportlaan. Om 9 uur moeten de meisjesdeelneem- sters startklaar staan en om 10.30 u. onze jongens. Mocht het onverhoopt te guur en te slecht zijn, dan kun nen deze wedstrijden op Maandag morgen 8 uur v.m. nog afgelast worden, maar dat zou werkelijk jammer zijn. Er is een keur van schone be- kers en medailles voor de winnende ploegen beschikbaar en deze prijzen worden om 10.15 en 12 uur uitge- reikt door de heer Vernooy, inspec- teur bij het L.O. Rest mij nog te vermelden, dat de hoogeerw. heer deken, de beide pastoors van Do- minicus- en St Joseph-parochie en de gezamenlijke leerkrachten v. d. Augustinusvereniging AlkmaarStad 'n beker voor deze wedstrijden be schikbaar stelden. Daarvoor dan ook de hartelijke dank van ons alien voor deze zilveren blijken van be- langstelling. Het is dan ook voor de ruim 20 deelnemers op de verschil- lende nummers een topprestatie waard om voor hun school zo'n sierlijke trophee te winnen. Daar- om, weer als altijd, swim-up, meis- jeg en jongens en laat je door't iet- wat kille water niet afschrikken. SCHOENCkEME BI TER DAN OO/T (Advertentie) De Commissie voor het Bloemen corso, dat de hoofdschotel vormt voor de feestelijkheden op Konin ginnedag, heeft zich met een circu late tot zaken, firma's en particu- liere personen gewend, met het ver- zoek zich op te geven voor deelna- me aan dit corso. Ht corso zal vier afdelingen omvatten, n.l. een groep versierde fietsen (speciaal voor kin- deren), een groep voor verenigingen en scholen, een groep voor luxe wa- gens en tenslotte een groep voor re- clame-wagens. Vooral voor deze laatste groep wordt een grote deelname verwacht en wij wekken daarom de Alkmaar se firma's op, om zich voor dit bloemencorso te laten inschrijven; de Commissie voor het Corso. die zich verschillende deskundigen heeft geassumeerd, staat de deel nemers met raad en daad terzijde. Zij, die aan het corso willen deel- nemen, gelieven zich voor 20 Juli op te geven aan de secretaris van de Corso-Commissie. Bisschop Bot- temannestraat 11, Alkmaar. Maandag komen 400 militairen aan in het kamp Rochdale, om in de omtrek van Alkmaar te gaan aardappelrooien. Naar wij verna- men. schijnt het zelfs, dat in deze streek ongeveer 1000 militairen zul len worden ingezet voor onze oogst- voorziening. Gisterenmiddag omstreeks twee uur „landde" op het Canadaplein 'n jager van de~ Nederlandse Lucht- strijdkrachten. Dit toestel, dat pas een week in Nederlandse dienst was, blijkt gestrand te zijn in de prov. Friesland, waar het per trai ler vandaan gehaald is en onder ge- leide van de rijkspolitie naar Den Haag moest worden gebracht. Het was een van onze nieuwste typen jagers. Als blijk van hulde aan H.M. Ko- ningin Wilhelmina wordt een ieder uitgenodigd een bijdrage te geven in het fonds dat aan Hare Majesteit zal worden aangeboden en dat strekken zal om de kanker te be- strijden. Wanneer we de maandelijkse me- dedelingen van de Geneeskundige Hoofdinspecteur van de Volksge- zondheid bestuderen, zien we, dat de sterfte aan kanker en andere kwaadaardige nieuwvormingen gro ter is dan welke andere doodsoor- zaak ook. In October 1947 was b.v. de sterfte aan kanker 13.8 per 10.000 inwoners, terwijl deze getallen voor tuberculosa 3.12 en voor ouderdoms gebreken 3.1 bedroegen. Het behoeft dus geen verder be- toog, dat deze inzameling, tevens nationaal huldeblijk, iedere steun verdient en dat nauwelijks een be- tere besteding van de verzamelde gelden mogelijk zou zijn. Zeer grote sommen zijn voor on- dersteuningen en hulpverlening nodig. Men grijpe deze gelegenheid aan om te tonen, dat ons volk in staat is voor hoge waarden van volksgezondheid een groot kapitaal samen te brengen. Dr W. J. LOJENGA, Dir. v. de G.G.G.D. te Alkm. Morgen wordt de Jaarlijkse Alk maarse bedevaart naar O.L.Vrouw ter Nood gehouden; de bedevaarts- trein, die in Runxputte stopt, ver- trekt om kwart over 10 uit Alk maar; om kwart voor 11 begint de Hoogmis op Kapel; voor deze H. Mis wordt de H. Communie uitge- reikt, Vertrek uit Runxputte om haif vier. Het sluitingslof in de St Josephkerk begint om half acht, De uitslagen van de wedstrijden welke deze week in de Alkmaarse Bedrijfsvoetbal-competitie werden gespeeld, zijn als volgt: Afdeling A: Ringers IHoge Huys 1—0 R.A.S.A.Lichtbedrijven 17 fdeling B: elkboerenA.P.S.V. II 01 Vensa—Papierduivels 1—7 Afdeling C: TelefoniaPostilion 24 KromChevroletboys 05 P.O.A.Alkmaarse Courant 0—5 PerzifoFordboys 22 Ringers II—Landbouwhuis II 5—3 A1 M' Tot Maandagmorgen. L. R. CINEMA AMERICAIN brengt deze week een buitengewoon spannende film „Ergens in China", Een episode uit het leven van een groep guerilla-strijders in de oor- log tegen de gele bezetter, die in het rotsige Chinese berglandschap hun levens zo duur mogelijk ver kopen. Een Amerikaan, die op weg is naar Shanghai, om nieuwe benzine- orders op te nemen, ontmoet op zijn weg door China een Ameri- kaanse lerares, die met haar meis- ,jes-pupillen op clandestiene ,wijze in zijn wagen is meegelift. Wanneer door een tragisch voor- val de Amerikaan kennismaakt met de wreedheden van de „Jap", is hij niet langer ongevoelig voor de Chi nese heldenmoede, doch vecht mee in de voorste gailederen, hetgeen hem tenslotte het leven kost, De oorlog in al zijn wreedheid wordt hier op sobere wijze de toe- schouwer voorgezet, en voert hem mee op een spannende boeiende wijze in het groepje strijders, die alien helden waren. Het voorprogramma is uitstekend verzorgd en geeft o.m. een film over ^laska, een lachfilmpje, we- reldnieuws en een buitengewoon aardige opname van een jeugdor- kest in Amerika. Zeer zeker een bezoek waard. A.B.T Het A.B.T.-theater had deze keer eens een combinatie gekozen, die we zouden kunnen betitelen met elk-wat-wils. Na een aardig nieuws- programma volgde een filmtal van het bekende duo Stan en Oliver Hardy, die als vanouds weer de gekste dingen uithaalden. Voor de pauze wag het dan ook niets anders dan lachen. De film ,,Rin-Tin-Tin als detective" was van geheel an dere aard. Op spannende wijze werd hier de geschiedenis beschreven van een vossenjager, wiens huiden wer den gestolen. Rin-Tin-Tin slaagde na veel omzwervingen en avonturen er weer in ze te bemachtigen en bij zijn baas af te leveren. In tegen- stelling met andere films eindigt deze met een dubbel happy end. Het ene is voor da baas van Rin- Tin-Tin, het andere is voorEn- fin, gaat u dat zelf maar eens zien. Een aardig beeld krijgen wij hier van het feit, hoe een hond afgericht kan worden, want al is Rin-Tin-Tin Jr de filmhond, dan ook een film- hond, toch blijkt overduidelijk, dat met geduldige dresjuur bij honden veel te bereiken valt. VICTORIA De veelbesproken Amerikaanse film over het Tsjechische verzet tijdens de Duitse bezetting „Voor beulen geen genade" draait deze week in het Victoria Theater. Deze knappe film van Fritz Lang boeit tot het eind; het is ao geschiedenis van de repressailles na de moord op Heydrich en het eensgezinde verzet van het volk van Praag tegen de Gestapo, die de moordenaar op het spoor is, doch door de solidari- teit van de burgerij op een dwaal- spoor geleid wordt. Er wordt knap spel gespeeld in deze film, al is het Segeven uiteraard wat ruw behan- eld. Voor ouderen, vanaf 18 jaar, echter een aanbevelenswaardige film. Onwillekeurig gaan de gedachten van de bezoeker uit naar het dap- pere Tsjechische volk, dat zijn duur gekochte vrijheid voor de tweede maal moest verliezen; maar dit volk zoals ons dat in deze film getekend wordt, zal zich ook van deze be zetter vrij vechten. HARMONIE-THEATER PAUL VLAANDEREN TREKT VAN LEER In het Harmonie-Theater kan men deze week een episode meemaken van de super-detective Paul Vlaan- deren. Scotland Yard ziet zich voor een raadsel gepiaatst bij de ophel- dering van een aantal moorden op vrouwen, waarbij de geheimzinnige moordenaar steeds zijn visitekaartje met de naam „Rex" achterlaat. De politie aanvaardt dankbaar de hulp van Paul Vlaanderen, die er werkelijk in slaagt de geheimzin nige moordenaar te ontmaskeren. Een spannende detective-film en voor hen, die van detective-storys houden. valt hier zeker wat te ge- nieten. Het voorprogramma was uitge- i breid en uitstekend verzorgd. De persdienst van het Circus schrijft ons: Het grote circus Strassburger zal ook dit seizoen een bezoek aan Alk maar brengen en zijn openingsvoor- stelling geven op het Canadaplein op Zaterdag 17 Juli. Vijf dagen zal het circus te Alkmaar toeven en 't zal de enige stad zijn, die het circus, in de provincie Noordholland zal bezoeken, daar het circus op 23 Juli in het Vaste gebouw te Schevenin- gen zijn serie voorstellingen zal be- ginnen. Circus Strassburger komt met een geheel nieuw programma naar de kaasstad; een keuze uit de programma's die gedurende 't win terseizoen in het Theater Carre zijn vertoond, waar het circus Strass burger in verband met de vierihg van het zestig-jarig jubileum vier maanden voor een uitverkocht huis heeft gespeeld. Meer dan 200.000 mensen bezochten gedurende die tijd het circuss waaronder ook de Koninklijke Familie, die Haarvoile tevredenheid uitte. Vooral ook de drie Prinsesjes genoten die middag van de voorstelling. Strassburger bezit thans de 80 mooiste paarden van Europa, waar onder vele Nederlandse raspaarden, als daar zijn de Z-ieuwse hengsten, de Friezen, de Gelderlanders en de Overijselse paarden. Maar ook En- gelse en Arabische volbloeden. Mevrouw Regina Strassburger rijdt op Boy een voorname stijlvol- le Hogeschool en de charmante Elly vertoont paarden in vrijheid, even als haar neef Karel Strassburger, de directeur. Maar ook beren, een vijftal baby-olifanten, griezelige krokodillen en slangen, lama's, ka- melen, dromedarissen, zebra's en kamelen vinden we in de stallen en als nieuwste aanwinst het apenpa- radijs met zijn talrijke soorten apen. Het overige programma is sa- mengesteld uit de voorhaamste top- nummers uit de internationale ar- tistenwereld: Nederlandse acroba- ten, Italiaanse clowns, Franse trape- zewerkers en jongleurs,Deense en Engelse dresseurs vormen het klas- sieke circusprogramma, waarover Karel Strassburger de reige voert, die voor een welverzorgde eircus- sfeer zorgt met vlotte circusmuziek felle verlichting en vooral ook een snel tempo, wat het afwerken van het programma betreft. Alkmaar en trouwens geheel Nrd. Holland kent het circus Strassbur ger en daarom zal zonder twiifel de belangstelling uit de gehele provin cie, deze vijf dagen overweldigend zijn, zoals overal. Er wordt slechts een matinee gegeven op Woensdag, waarin het gehele programma wordt vertoond. KATH. ARBEIDERSBEWEGING Zondag a.s. 11 Juli vertrekt de jaarlijkse bedevaart naar O.L. Vr. ter Nood naar Heiloo. Wij wekken onze leden, vooral diegene welke de K.A.B.-bedevaart niet meegemaakt hebben, op, Zon dag a.s. naar Heiloo te gaan. De K.A.B. heeft zich voor deelneming aangemeld een mag daar niet ont- breken Zie voor tijden van vertrek de mededelingen van het Bedevaart Comite. Het bestuur B. en W. hebben de werkzaamhe- den in het college als volgt ver- deeld: Burgemeester: alg. zaken, onder- wijs, keuringsdienst vdbr waren en geneeskundige dienst. Weth. G. v. Slingerland: wnd. burgemeester, financien, pensioe- nen, personeelszaken, georganiseerd overleg en marktwezen. Wethouder mr A. J. M. Leesberg: Lichtbedrijven en slachthuis. Wethouder M. Coerts: Openbare werken. bouw. en woningtoezicht, volkshuisvesting, gem. woningbe- drijf. havendienst, plantsoenen, be- graafplaats, grondbedrijf en reini- gingsdienst, Wethouder R. Bakker: gem. bur. voor sociale zaken. maatschappelijk hulpbetoon en sportpark. VERDUISTERING Gisteren is een 18-jarige kantoor- bediende aangehouden, die zich schuldig gemaakt had aan verduis- tering. Hij was belast met het bij- houden van rentekaarten. Uit de kas daarvan heeft hij f 750.— weg- genomen. Hij is in verzekerde be waring gesteld. LAF WERK Het regent in de laatste tijd klachten, dat het aapje in de Hout geplaagd wordt. Opgeschoten jon gens geven hem kopspijkers. lege flessen, brandende stukken mica en beschieten het diertje zelfs met 'n katapult. Gisteren zijn 3 jongens van 14, 15 en 17 jaar door de politie ernstig onderhouden. De bezoekers van ae Hout worden verzocht ook op te letten, dat zoiets zich niet herhaald. KAASMARKT Aanvoer 34.000 kg; 12 stapels fa- briekskaas kl. 78.75 en 9 stapels boe- renskaas kl. 80.00. ZINGEN IS LEVEN WARMENHUIZEN. ..ZingeiTis Leven" hield haar jaarvergadering in het Verenigingsgebouw. Het financieei versiag was van dien aard, dat een klein saido ge- boekt kon worden, De G.A. ver- heugde zich over de goede ver- standhouding tussen directeur en leden, waardoor prestaties bereikt werden. Spr. hoopt, dat het steeds excelsior rooge gaan. Daarna nabetrachting gehouden concours. De puntenstaten werden nog eens voorgelezen en besproken en lieten zien dat we goede resui- taten hebben geboekt, vooral ook de directeur, wien dan ook harte- lijk dank werd gebracht. De bedoeling is, om eventueel binnen niet al te lange tijd een rondgang door het dorp te doen en alzo zingende de kas, die nu juist niet zo sterk is, te verstevigen en tevens de belangstelling voor de zang te bevorderen, Om het bezoek voor onze winter- uitvoering aantrekkelijk te maken, zal zoveel mogelijk "ons best wor den gedaan. Bestuursverkiezing. Voor mej. Kemper-Molenaar wordt gekozen Tr. Beemsterboer. De voorzitter dankte hierna nog- maals alien voor hun medewerking. Laten we zoveel mogelijk werk van onze stem maken, niet alleen op de repetities, doch ook thuis oefenen. Dan kan het niet anders, of onze vereniging moet onder da goede leiding van de directeur steeds ho- gerop gaan. Laten we ook trachten ieder voqr zich leden aan te werven. Belang stelling van de gehele parochie, dat moeten we hebben. Sluiting op de gebruikelijke wijze. KOLOSSALE KARFERVANGST EGMOND AAN DE HOEF. Een lid van de visclub De Egmon- den, J. Burger, Slotweg, alhier, haaide dezer dagen uit de slot- gracht een karper van 23 pond. Voorwaar een historisch gewicht. „DE FARADIJSVLOEK" IN HET OFENLUCHTTHEATER BERGEN. Het zal niemand verwonderen, dat „De Bergense Spelers" hun groot succes van het vorig seizoen „De Paradijsvloek" hebben gekozen voor de openings- voorstelling van het thans aange- broken seizoen op 14 Juli a.s. Velen zullen dit plan apprecieren. Wie 't vorig jaar dit door omstandigheden heeft gemist, kan dit gemis herstel- len, terwijl nieuwe gasten in de ge legenheid zullen, zijn dit aangrij- pend spel van eenvoudige amateurs, die zich op niets anders laten voor- staan dan op hun enthousiasme voor goed toneel en op*hun edele bedoe- lingen een zuiver spel op te voeren. De, naar wij hopen, schone zo- meravond-sfeer in het unieke open- luchttheater, de stemmingsvolle verlichting en de artistieke grime der executanten zullen ongetwijfeld het hunne daartoe bijdragen. Da welbekende auteur Alphons HOORN. De fam. S. P. Stuijf- bergen te Hoorn ontving het treu- rige berieht uit Indie, dat de jong- ste zoon Jaap, ten gevolge van een verkeersongeluk in het Marine-hos- pitaal te Soerabaja is overleden. De verongelukte was 18 jaar oud en deed dienst als hofmeester 2e klasse der Koninklijke Marine. Zoals men weet, verloor de familie Stuijfber- gen reeds eerder een zoon in een der Duitse concentratiekampen, Zij is dus wel zwaar getroffen. Te Hoorn zullen in de Parochie- kerk van de H.H. Cyriacus en Fran- ciscus de H.H. Uitvaartdiensten ge houden worden op Woensdag 14 Juli a s. om 8.15 en 9 - uur, waarvan te 8.15 uur de plechtlg gezongen H. Requiemmis. Laudy, die 1 Juli zijn gouden jour- nalistenjubileum heeft gevierd, heeft in dit stuk zijn ziel gelegd en het voor deze tijd herschreven. Het verheugde hem innig, dat hij deze interpretatie van zijn treur- spel een der beste kon noemen van die, welke hij gedurende meer dan een kwart eeuw aanschouwde. Het V.V.V.-bestuur en de regis- seur, de heer J.Haakraan, hopen, dat de voorstelling precies om half acht kan aanvangen, daar het bin- nenkomen van iaatkomers een sto- rende werking uitoefent op spelers en spel en.... voor de aanwezigen zeer hinderlijk is. ToegangskaarteiW (ook in voorverkoop) zijn tegen billijke prijs verkrijgbaar aan het V.V.V.-bureau en bij de boekhande- laren. Zondag 25 Juli heeft de premifere plaats van een geestig blijspel, even- eens van een Nederlandse auteur, nl, „Don Quichot op de bruilpft van Kamacho" van Pieter Langendijk. Over dit bij ultstek voor de open- lucht geschikte spel volgen te zijner tijd nog nadere bijzonderheden. Noteert ur 14 Juli en 15 Augustus „De Paradijsvloek". 25 Juli, 4 en 25 Augustus: „Don Quichot". TENTOONSTELLING K.C.B. BERGEN. Hede'nmiddag werd de vierde zomertentoonstelling van het K.C.B. geopend met werken van Jac. J. Koeman, Jaap Sax, Har ry Kuyten, Rein Snapper, L. Radec- ker, J, M. Graadt van Roggen, me vrouw G. Koeman—Meertens en E. Dehe. VERKIEZIN GSUITSLAG HEER-HUGOWAARD: totaal gel- dig 2742 (2715). KVP 1853 67.58 pet (1791, 65.97 pet). PvdA 462, 16.85 pet (538, 19.82 pet). AR 204, 7.44 pet (195, 7.18 pet). CPN 64. 2.33 pet (89, 3.28 pqt). CH 42, 1.53 pet (39, 1.44 pet). VVD 93, 3.39 pet (42, 1.55 pet). Staatk. Geref. 1, 0.04 (5, 0.18 pet). Onafh. Gr. 1, 0.04 pet. Welter 15, 0.55 pet. Middenst. Partij 7, 0.25 pet. OP DE TERUGWEG SINT PANCRAS. Op 21 Juni j.l. is de Indrapoera uit Tandjong Priok vertrokken met gedemobili- seerde soldaten en ze zal op 22 Juli a.s. te Rotterdam aankomen. Ook van onze gemeente zullen-drie vrij- willigers terugkomen. Het zijn n.l. de korp. Ch. Destree, de korp. J. Roos en de sold, le klas C. van Dijkhuizen. Dus de vlag uit. Met de Indrapoera, die vermoe- delijk op 22 Juli a.s. in Rotterdam zal binnenlopen,zullen de volgende militairen uit deze omgeving repa trieren: Koninklijke Landmacht: sold.L J. M. Breetveld, Torenstraat 89, Castricum; korp. C. Bruin, Bruno- weg K. 134, Heiloo; sold-I. S. Bij- kersma, B. 193, Nieuwe Niedorp; korp. J. v. Dam, Dahliastraat 20, Alkmaar; korp. Ch. C. Destree, Bovenweg 190, St. Pancras; sold. C. Gouda, Emmastraat 10, Egmond a. Zee; kapt. D. W. L. Hoekstra, A. 252, Heiloo; sold.I. W. Hoogeboom, Koedijk 127, St. Pancras; sold. C. de Jong, Herenweg 39, Bakkum; korp. C. R. Kleverlaan, Schoolstr. 393, Egmond-Binnen; sold.I. J. A Koopman, Herenweg 155, Egmond Binnen; sold.I. J. J. Kuijper, G. W. Bruinierstraat 16, Alkmaar; korp. J. Molenaar, Zuiderweg 50, Beem- ster; sold.I. H. Moonen, nr. 30, Beets sold.I. M. de Putter, Oostdijk 19, Nrd.-Beemster; serg. G. A. Ruiter, Hekelstraat 19, Alkmaar; sold.I. J. B. Smorenberg, Augusteinstraat 5, Alkmaar; korp. J. Timmer, Heren weg F. 282, Heiloo; sold.I. J. J. Ur- sen, De Weel 156, Oude Niedorp; sold. C. H. Visser, Volgerweg 48, Beemster; sold.I. H. de Vroome, Rippingstraat 14, Alkmaar; sold. H. H. Weyers, Hoflaan 7, Bergen; sold .E. Zonneveld, Drs. Jacobilaan 5, Castricum; korp. B. M. Bakkum. Voorstraat 111, Egmond aan Zee; sold. C. Bier, Rembrandtstraat 68, Alkmaar; sold.I. J. C. Blok, Meer- weg 7, Bergen; sergt. J. Bonthuis, Julianastraat 15, Purmerend; sold. N. W. Booy,- Visserslaan 17a, Alk maar; sold.I. J. Braak, Baansingel 31a, Alkmaar; sold.I. J. Brugge, Beukenplein 1, Purmerend; sold. A. Commandeur, Zuidervaart 377a, Akersloot; korp. G. J. v. Dam, He- reweg 522, Egmond aan de Hoef; sergt. W, Danenberg, T. 44, Heer- hugowaard; sergt. N. A. v. Diepen, Koemarkt 59, Purmerend; sold.I. C. v. Dijkhuizen, Bovenweg 260, St. Pancras; sold.I. C. P. de Groot, Zuiderdijk 479, de Rijp; sergt.-maj, C. M. Hagemna, Metiusstraat 2. Alkmaar; sold. P. Hartog, Kaas markt 6, Purmerend; sold. N. G. Heintzberger, Wilhelminalaan 35 Castricum; vaandrig F. J. Hemmer, Kennemersingel 2 Alkmaar; sold. J. J. Hoedjes, Kennemerstraatweg A 309, Heiloo; sold.I. A. Hof, Kerk- buurt A 34 Harenkarspel; korp. C. J. Kasteijn, Kennemerstraatweg 78 Alkmaar; korp. R. P. Klepper, Wes terweg 96, Alkmaar; sold.I. C. Leeg- water, nr. 34 Midden-Beemster; sold.I. J. J. Limburg, Hoornsebuurt 12 Purmerend; sold.I. J. Metselaar Molenweg 9 Limmen; sold.I. L, Miche, Tuinstraat 9 Alkmaar; sold. I. K. Middelbeek, Rijksstraatweg A 232 Heiloo; sergt. H. R. v. Noort, Beukenstraat 2 Purmerend; sold. F. Nieuwenhuyzen, Purmersteenweg 26 Purmerend; sergt. M. Ott, Kolk- pad 2 Z.O. Beemster; sergt. M. N. A. Oud, Lyceumstraat 87 Alkmaar; korp. H. H. Peeters, Dahliastraat 26 Alkmaar; sold.I. J. Reekers, Kolkstraat 7 Purmerend; sold. G. M. Rijneveld, Kennemerstraatweg A 414 Heiloo; sold. E. N. Schoeman Nassaulaan 7 Alkmaar; sold. D. A. P. Segers, Bultstraat 58 Purmerend; sold, A. H. Smorenberg, Augustijn- straat 5 Alkmaar; sold. A. v. d. Staa, 2e Kabelstraat 12 Alkmaar; sold. H. Ch. Stam, Zevenhuizerlaan 40 Heiloo; korp. C. Tromp, Purme- renderweg 123 Beemster; sold. A. Vegter, Heereweg A 87a Schoorl; sold.I. N. J. Vermeulen, Kanaalwijk 61 Purmerend; sold.I.. J. L. Vreden- burg, St. Josephstraat 10 Alkmaar; korp. H. Wessels, Hugo de Groot- straat 62 Purmerend; sold. R. M. ter Wiel Nieuwstraat 49 Purmerend; sergt. maj. J. J. Zonneveld, N. v. d. Veenstraat 26 Castricum; sold. W. F. H. van Zwanenburg, Frleseweg 57 Alkmaar; sold. W. Buizer, Stati- onsweg 56a Heiloo; marn.I. J. Bak, Dijk 52 Broek op Langedijk; marn. II J. J. Kuipers, Noordervaart 84 Alkmaar; t.korp. J. H. van Lienen le Kabelstraat 29 Alkmaar; t.korp. P. C. Nooy. Padjedijk 7 JPurmerend; t.korp. J. Roos, Bovenweg 224 Sint Pancras; t.korp. F. J. de Vrigs, Lut. tik-Oudorp, Alkmaar; chauf. J. E. Rippen no. 311 Broek op Langedijk, L. Rippen id.; kwart.m. C. Sta'm, Wilhelminastraat 104, Egmond aan Zee. TERUG UIT DE OOST HEERHUGOWAARD NOORD Binnenkort zal onze plaatsgenoot W. Daneberg, wonende Donkere Weg 44, wederom in onze gemeente terugkeren, als de eerste vrljwmi- ger. die zijn taak in het overzese gebiedsdeel heeft volbracht. De ..Indrapoera" is op 21 Juni 1.1. uit Tandjong Priok vertrokken en zal waarschijnlijk op 22 Juli a.s. in Rot terdam aankomen. Al deze tijd heeft hij bij de Koninklijke Land macht gediend en hij is bevorderd tot sergeant. CASTRICUM. Zondag is het feesit In Castricum, want de groot ste sportverenlging bestaat die dag vijf en twintig jaar. Het zilveren jubileum van de afdeling gymnastiek der R.K.S.V. „Vitesse" is een welkome gele genheid voor de turnsters en tur ners van deze bloeiende vereni ging om middels een prachtig pro gramma hun kunnen te tonen. De Vitesse gymnasten hebben alles in het werk gesteld om deze feestdag tot hun dag te maken. 's Morgens zullen de leden in de eerste H. Mis gezamenlijk ter H. Communie gaan, waarna voor de leden boven 16 jaar een gemeen- schappelijk ontbijt klaar staat in het jeugdhuis. Dit mooie begin van de dag, zal in de middaguren worden gevolgd door een grote demonstratie op 't terrein van Vitesse aan de Oud- Haarlemmerweg. Na een opmars van de vier hon- derd leden door het dorp, waarbij het fanfarecorps St Aloysius voor de marsmuziek zal zorgen, vinden de diverse onderdelen van het ge- varieerde programma plaats. Zo zullen de meisjes voor het eerst een nummer rhythmische gymnastiek naar voren brengen. Daarnaast zal de massale vrije oefe- ning, waaraan alle leden medewer- ken, niet rialaten een prachtige in- druk op de toeschouwers te maken. Het toestelturnen is met ringen, paajd en brug uitstekend vertegen- woordigd. Na deze demonstratie recipieert het bestuur in het jeugdhuis, terwijl met een feestavond voor de oudere leden deze dag zal worden besloten. Voor- en tegenspoed Toen in 1923 het initiatief werd genomen tot oprichting van deze gymnastiek-vereniging, waren er reeds verschillende jongens, die re- gelmatig de gymnastiek als sport op het jongenspatronaat beoefenden. In die tijd was men evenwel niet ka- rig met het oprichten van vereni gingen. In Mei 1922 was de voetbal- vereniging gaan draaien. In het voorjaar van 1923 volgde het pa- tronaatsfanfare, waaruit het fanfa recorps St Aloysius is gegroeid, en op 23 Juli 1923 zette de gymnastiek- vereniging haar eerste schreden op het turnpad. De eerste jaren verliep alles voor- spoedig. Bij wedstrijden in Limmen Heerhugowaard en in Lijnden boek- te het toenmalige V:I:0:S: (eerst enkele jaren geleden werd de naam Vitesse overgenomen), zeer eervolle rasultaten. Nadien leefde V.I.O.S. vele jaren aan de rand van de af- grond. Eenmaal werd het vereni- gingsleven helemaal gestaakt toen de leraar door de mobilisatie werd opgeroepen en zijn vervanger de zaak niet aan bleek te kunnen. In de bezettingsjaren bleef de animo tamelijk groot, maar eerst na de bevrijding kreeg Vitesse de kans om haar vleugels uit te slaan. Gestadig breidde het ledental zich uit en vooral na de zeer geslaagde sportdag in de zomer van 1947 ging Vitesse, afdeling gymnastiek, met sprongen voorwaarts- Thans is Vitesse uitgegroeid tot de grootste sportvereniging vaa Castricum en omgeving, en mag zij ook kwalitatief tot de beste vereni gingen gerekend worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2