ONS GEZIN GOLVEN GAAN OP EN NEER... 11 R&D Behang "X11 r RADIO Voorkomen is beter dan genezen Die „goede" oude tijd..* s m n s ANTWERPEN het tweede Chicago H. Land weer in vuur en vlammen - Climax in Berlijn IJzeren Gordijn schuift verder Een week buitenland WmW Dammen u PAG. 4 NIEUW NGORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 10 Juli 1948 VOOR DE VROUW OM DE VOLKSGEZONDHEID Nationaal Oogstfeest te Sevenum AMERIKA ALS VOORBEELD VOOR DUITSCHLAND? Apostolisch Delegaat in Duitsland over Amerik. schoolkwesfie Hoofdprijzen Staatsloterij VERNIELERS van natuurschoon, krijgen een lesje k -IBM I Zouden wij die „weerom" wensen? De tijd van borstwering en kantelen? Vroegere geslachten hadden blijkbaar hun eigen opvatting van rustig wonen. Doch ons verlangen naar rust is inders gericht: meer naar binnen. Huiselijkheid en har- monie om ons heen; rustig leven binnen de warme, behaaglijke wanden zoals R D ze onze eeuw heeft gebracht. Vraag Uw behanger maar eens het nieuwe R&D-boek No. 495. Maak van Uw huis Uw kasteel met Ratb &Doodeheefver,fabrikanten van behangselpapier. Op elk R& D-stalenboek staat dit bekende lettermerk &lot jfttjenrobe H. M. de Koningin ontvangt oorkonde uit Zuid-Afrika PnOGRAMMA mm m 1 H IS Si 3 B ftf H J§ 18 S 8 1 ft 8 US H H S I OVER 'T GEZIN wordt in de laatste tijd veel geschreven en gesproken. Het gezin is het leven van vader, moeder en de kinderen, het familieleven dus, dat als een- heid naar buiten moet uitstralen. Die eenheid wordt bedreigd door allerlei omstandigheden en we zien het leven van ons gezin dikwijls uiteenvallen. Dikwijls wordt de vraag gesteld: „Is onze tijd nu zo- veel slechter als vroeger? „Dit be- twijfel ik, ondanks de verwarrende stromingen op zo menig gebied, on danks de twijfelachtige moraal. waardoor met groter brutaliteit het moderne leven, door woord en ge- schrift openbaar wordt gemaakt. Neen, onze tijd is niet slechter dan vroeger, maar wij constateren in onze moderne tijd een zedeloos- heid, een stuurloosheid, juist daar, waar we het niet zouden verwach- ten. In onze tijd heeft men steeds brutaler de wetten van God verge- ten waardoor bij velen het zuiver onderscheidingsvermogen en het godsdienstig leven jammerlijk is vertroebeld, zelfs bij velen is het verantwoordelijkheidsgevoel verlo. ren gegaan. Men moet met zijn tijd meegaan. Zeker, maar men kan toch niet de wetten van God loslaten; doen we dit wel, dan wordt het gezin een prooi van winden en stromen. De communisten strijden met alle geweld tegen de Kerk, maar ook tegen het gezin, dat is voor hen een struikelblok voor de doorwerking van hun beginselen. Er zijn zeer te brengen en op te voeden uit de onzelfstandigheid van hun jonge jaren tot flinke katholieke mannen en vrouwen voor onze Kerk en maatschappij, waar de goede ver- standhouding tussen vader en moe der, broers en zusters onderling wordt aangekweekt, waar een ver- langen wordt gewekt om zelf een persoonlijkheid te worden en vreugde te lepen scheppen in de strijd van het leven en een geloof te verwerven dat bergen kan ver- zetten, ziedaar de roeping van de vrouw in haar gezin. Wanneer in het gezin liefdeloos- heid heerst, dan kan men onmoge- lijk zijn kinderen de juiste weg door het leven wijzen. De moeder in het gezin staat inderdaad voor een zware taak. Steeds feller wordt de strijd voor ons en de kinderen, v66r of tegen Chrlstus wordt de leus die 't leven beheersen gaat. De moeder in het gezin kan van haar huis jna- ken een paleis van Roomse blijheid. Ook hebben we mensen nodig, die ons ter zijde staan bij de opvoeding vooral bij de opgroeiende jeugd. De rijpere jeugd „Sturm und drang", geen servet, geen tafellaken, inder daad de moeilijkste tijd van het leven. Hoe dikwijls wordt de zelf- standigheid van die grote kinderen overschat; men begrijpt niet, dat die kinderen nog niet opgewassen zijn tegen de chaos van gedachten en gevoelens, die op hen losstormen. Einddoel van de opvoeding moet zijn: eerbied voor de ouders; het meest doeltreffende opvoedingsmid- del tot die eerbied in het gezin, is het voorbeeld thuis. Laten wij moeders vooral eerbied koesteren voor het zieleleven van onze kinderen, hen steunen door ons medeleven, onze kinderen be- schermen door onze moederliefde. M. E. STEIJGER-ASPERSLAGH Leiden, Juni 1948. De meeste opstellen in deze ru- briek hebben zich bezig gehouden met voorkoming van ziekten en van de gevolgen van ziekten, meer dan met genezen en geneeswijzen. Dat is in overeenstemming met het mo derne streven in de geneeskunde, zoals dat ook tot uiting komt in het werk van het Wit-Gele Kruis en andere Kruisverenigingen, waarvan men wel kan zeggen, dat zij het gehele volk omvatten. sterker nog, dat zij liet gehele volk zijn. Dat is een streven, dat op andere veel moeilijkheden, die ons gezin I gebieden reeds volop ingang heeft bedreigen, slechte woontoestanden, ziekte enz. enz., maar ook gebrek aan echte godsdienstzin, dit vooral is mede oorzaak, dat men in onze tijd het gezin niet meer kan hand- haven. Is het niet opvallend, dat moei lijkheden in het gezin, b.v. l9stige of zieke kinderen in een omgeving van een normaal gezin, waar men het lot van iedere dag met blijde berusting draagt, en de moeilijk heden worden te boven gekomen op een wijze, die de diepste eerbied afdwingt vooral voor de moeder, die dikwijls alleen staat voor de opvoeding van de kinderen. De moeders van grote gezinnen zijn de mensen in onze samenleving, die ondanks de ongelooflijke zorgen, 't hoofd boven water weten te houden en aan de maatschappij kinderen bezorgen, die gestaald zijn er» echte mensen worden, waaraan onze tijd zo'n geweldige behoefte heeft. Een bekend psychiater werd eens ge- raadpleegd door een ontwikkelde vrouw over de opvoeding van haar dochtertje. „Wat uw kind nodig heeft is: een veilige en rustige sfeer thuis, een sfeer waarin het kind zich veilig voelt en rust vindt. „Ieder kind heeft dus recht op een tehuis waar liefde woont en geen tweedracht die de ziel van het kind vernielt en onherstelbare wonden daarin kan achterlaten. Het tempo onzer cultuur verlangzamen kunnen we niet, maar wat we wfel kunnen is: dat we ons gezin handhaven, ons gezin, de plek waar veiligheid en rust voor de kinderen te vinden is, waar oprechte godsdienstzin heerst ajs onafwijsbare voorwaarde voor de zelfbeheersing van vader en moeder zelf. Onze kinderen groot Het Oogstfeestcomite te Sevenum heeft in verband met het 50-jarig regeringsjubileum en de a.s. Kro- ningsfeesten besloten om dit jaar de oogstfeesten, die op 25 en 26 Juli a.s. gevierd zullen worden, een na- tionaal karakter te geven. De oogst- idee zal op de voorgrond blijven staan en meer nog dan in vroegere jaren zal het gehele dorp door ver- siering van de huizen e.d. in het teken van de oogst komen te staan. Maar daarnaast kunnen ook wagens en groepen, die meer op de natio- nale feestelijkheden zijn afgestemd, aan de optocht deelnemen. Ook niet-ingezetenen van Sevenum kun nen dit jaar hieraan meedoen. De belangstelling voor de feesten blijkt dit jaar vooral in Zuid-Limburg groot te zijn. Complete fanfarege- zelschappen met honderden suppor ters zullen de feestelijkheden klank en kleur bijzetten. gevonden. Niemand vindt't vreemd, dat er verkeersregelen zijn om ver- keersongevallen te voorkomen. Nie mand vindt het vreemd, dat een fabrieksinstallatie aan voorschriften van veiligheid is gebonden en geen zecman vindt het zonderling, dat zijn schuit, voordat ze kan gaan varen, een zeewaardigheidscertifi- caat nodig heeft. Maar wanneer men gaat praten over geneeskundige zorg voor gezonden. dan kijken vele mensen raar op. Geneeskunde en geneeskundige zorg is voor de aller- meesten het raadplegen van een arts wanneer men ziek is, wanneer dus al het verkeersongeval is ge- beurd en het schip buiten de haven averij heeft opgelopen. Geneeskun de is voor het gevoelen van vele mensen nog steeds de wederojrbouw van de gezondheid, maar het op- bouwen, versterken, verfraaien zou men kunnen zeggen van het ge- bouw der gezondheid, dat doet men niet of te weinig. Het gevolg daar- van is: lijden, pijn, last, moeite, arbeidsverlet, winstderving, zorg, en nu kan men alle materiele nadelen zo mooi verzekeren als men wil, de morele en sociale nadelen van een ziekte zijn niet in geld uit te druk- ken en niet te vergoeden. Nu is men wetenschappelijk een heel eind gevorderd in de voor koming van ziekten, en naarmate men vorderde werd het duidelijk, dat niet alleen strikt geneeskundige factoren een rol spelen bij die voor koming. Wanneer men denkt aan de leuzen der tuberculosebestrijding: licht en lucht in woon- en slaap- vertrek, dan blijkt daaruit al, dat de woninginrichting en de gehele levenswijze betrokken zijn bij het welzijn van de mens. Voeding, kleding, huisraad, keu- keninrichting, schoeisel, levensge- woonten als rusttijd, drinkgewoon- ten, roken en ontspanning dragen alle het hunne bij tot gezondheid en ziekte. En het is dan wel duide lijk dat men nooit door voorschrif ten, hetzij van arts hetzij van wet- telijke overheid, al deze dingen kan regelen. De preventieve, voorkomen- de geneeskunde, zoals dat heet, of ruimer nog, de gezondheidszorg in haar ruimste betekenis kan alleen goed werken, wanneer iedereen medewerkt en er op let, dat zijn naaste omgeving medewerkt. Wat ieder nu, op eigen initiatief, moet doen, wordt door de nog ge- brekkige propaganda voor gezond heidszorg min of meer duidelijk gemaakt. Maar er is meer. De meeste mensen weten heel precies wat hun buurman op dit gebied verkeerd doet, maar ze zijn niet eerlijk of niet flink genoeg. om op dit gebied eens hun geweten te onderzoeken. Doen ze dat wel, dan komen min of meer duidelijke twij- fels boven, die soms aangroeien tot zekerheid. Maar om dan hun leven te beteren, dat komt niet bij hen op, want „ze voelen zich best", al „heeft iedereen wel eens hoofdpijn" of „is iedereen wel eens verkouden". Het zwakste argument om voort te gaan is steeds: dat zal wel niet zo erg zijn, maar onderzoeken of het soms wel erg is, navragen bij dege- nen die het weten, dat laat men na, namelijk omdat er dan wel eens onaangename wijzigingen moeten gebracht worden in aangename ge- woonten en gebruiken. En nu is het* merkwaardige, dat dergelijke verbeteringen in de leef- wijze doorgaans nogal meevallen, zolang geen directe bedreiging van de gezondheid aanwezig is. Maar stelt men uit, totdat de wijzigingen als middel ter genezing worden noodzakelijk geacht, dan zijn de be- moeiingen des mensen vrijheid doorgaans veel en veel drastischer en onaangenamer. Met geringe moeite kan leder ziekten voorkomen, die moeilijk te genezen zijn. Eerlijkheid tegenover zichzelve en deskundige raad in- winnen zijn df> middelen. De Apostolisch Delegaat voor Duitsland, de Amerikaanse bisschop mgr A. Munch, schrijft in het mede- delingenblad van zijn diocees Fargo over de dubbelzinnige indruk, wel- ke de jongste Amerikaanse maat- regelen tegen de bijzondere scholen in de Verenigde Staten op de poli- tiek gei'nteresseerde kringen in Duitsland hebben gemaakt. „Het is moeilijk. om zulke dingen aan de Duitsers uit te leggen, nadat wij gekomen zijn om de Duitsers democratisch op te voeden. Men heeft de Duitsers de laatste jaren steeds opnieuw verklaard, hoezeer de erkenning van de ouderlijke rechten tot de grondbeginselen van de democratie behoort. Dit recht in verband met de opvoeding der kin deren is dan ook in alle nieuwe Duitse grondwetten (der verschil- lende „Lander" red. KNP) vast- gelegd. Men heeft de Duitsers na- drukkeiijk geleerd, hoe de rechten van de godsdienst ook op het op- voedkundig gebied beschermd moe ten worden en dat men minderhe- den nooit door meerderheden ge weld mag aandoen, hetgeen totali- tarisme en geen democratie zou zijn. Het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland beklemtoont steeds weer, hoe dringend de karaktervor- ming en opvoeding tot zelfstandig- heid. alsmede de zedelijk en gods dienstig hoogstaande geest voor de jeugd nodig zijn. Ook wordt steeds weer beklemtoond, dat de Ameri kaanse. scheiding tussen Kerk en Staat geen scheiding tussen Gods dienst en Staat betekent. Wat zich in ons eigen land heeft voorgedaan, dwingt ons tot ernstig zelfonder- zoek." In de trekking van gisteren van de 504de Staatsloterij, 4e klasse, 2e lijst, viel de prijs van f 25.000.op nr. 13431. Onlangs kondigde de burgemees- ter van Wageningen een bijzondere straf aan voor vernielers van na tuurschoon, zoals men zich zal her- inneren. In plaats van een dagvaar- ding van de kantonrechter zouden zij een oproep ontvangen, om in het Arboretum te komen, waar zij on- der deskundige leiding nader zou den worden gebracht tot de schoon- heid van de natuur. Woensdagmiddag moesten negen. tien jeugdige personen in de Hoge- schooltuin verschijnen, om zich te verantwoorden voor hun euveldaden en te worden geconfronteerd met de natuur. Het was de eerste rechtspleging op natuur-historisch gebied. De burgemeester, optreden- de als deurwaarder, moest bij het raadplegen van de rol vaststellen, dat drie delinquenten verstek hadden laten gaan. Van de overige zestien werden er vier met een reprimande naar huis gestuurd met het oog op hun ontoerekeningsvatbaarheid we- gens te jeugdige leeftijd. Twaalf jongens en meisjes van acht tot veertien jaar werden onder politietoezicht aan het wieden ge- zet. Deze „dwangarbeid" duurde ruim anderhalf uur en bleek funest voor de reinheid der natuurschen- ners, maar de tuinbaas stond hen toe, zich onder de pomp te gaan reinigen en toen waren zij gereed voor het ondergaaan van hun eigen- lijke straf. Het werd een zeer onge- wone strafexpeditie. Prof. Venema en tuinbaas Kreuzel leidden de zon- daren rond, de professor legde bij- zonderheden uit van het vele moois, dat in deze tuin te zien is en de tuinbaas leverde populaire com- mentaren als „en zo iets prachtigs, dat gaan jyllie vernielen". Eerst waren de kinderen schuw en ver- legen, maar gaandeweg werd bij de meesten de belangstelling wakker. „Wat is dit, wat is dat?" klonk het al spoedig en dan toonde de profes sor hen de wonderlijke teerheid van de pruikeboom, liet hen de sponzige stam betasten van de Cali- fornische reuzenboom. of gaf hen solutionachtige blaadjes van de rubberboom. Het was tenslotte al- Ierminst een strafkolonie, maar veeleer een opgewekt schoolklasje, dat zelfs als toegift in de kas mocht kijken hoe de bananen, de pinda- nootjes en de koffiebonen groeien. Er waren een paar delinquenten bij, die tot het einde toe onverschil- lig bleven en kennelijk blij waren, dat de straf erop zat. BRUSSEL. 8 Juli (A.N.P.) Met betrekking tot de onthullingen, die een Nederlands blad dezer dagen over de Belgische diamantsmokkel heeft gedaan, merkt de „Gazet van Antwerpen" van hedenmorgen op, dat de Sinjorenstad blijkbaar aardig op weg is het paradijs der buiten- Iandse gangsters te worden. Het blad wijst er op, dat de havenstad vol vreemdeilngen zonder papieren zit en dat vooral in de omgeving van I het middenstation een bloeiende bandel in buitenlandse deviezen en diamant wordt onderhouden. De ..Gazet van Antwerpen" vindt het geen eer voor Antwerpen, dat Oost-Europese agenten er hun ten- ten hebben opgeslagen en acht het bedroevend, dat het buitenland hierover is ingelicht, terwijl men bij de officiele Belgische instanties beweert niets te weten. „Over de viezen- en mensensmokkel, in de haven, het drukken van valse le- vensmiddelenbonnen, veesmokkel- complotten op grote schaal en zwendel in diamanten met Antwer pen als- centrum, kan men wel in de buitenlandse bladen lezen, doch in Belgie wordt over deze misstan- den door de officiele instanties met geen woord gerept en worden ze in de doofpot gestopt." Hef blad betoogt tenslotte, dat indien de Nedeflandse Opsporings- dienst in staat is te zeggen, wat zich te Antwerpen afspeelt, de be- voegde diensten in Belgie dit toch zeker ook moeten kunnen. De Gazet dringt er bij de autoriteiten op aan de dagbladpers voortaan op de hoogte te stellen van hetgeen zich in de onderwereld van Antwerpen met zijn internationale gangsters afspeelt en wat gedaan wordt om aan hun kwade practijken een einde te maken. Waarvoor we een week geleden reeds be- vreesd waren, is thans gebeurd. De voorstellen van Bernadotte werden dpor beide partijen der Palestijnse kwestie afgewezen, verlenging van de wapenstilstand lyvam niet tot stand en gisteren ontbrandde de strijd in het H. land in voile omgang, Ongetwijfeld komt een groot ge- deelte van dit fiasco op rekening van de grote mogendheden in het algemeen en de Veiligheids- raad in het bijzonder. De vier weken wapen- stilstand zijn gebruikt voor het vormen van commissies en subcommissies, terwijl de voor stellen van graaf Bernadotte te jong en onvol- komen waren om veel levensvatbaarheid in zich te bergen. De enige manier om verlenging van de wapenstilstand te garanderen was een leger van de U.N.O., waarvoor de respectieve- lijke landen manschappen hadden kunnen leve- ren, naar Palestina te zenden, dat zowel de Jo- den als d? militair even zwakke Arabieren in bedwang kon houden en eventueel kracht kon bijzetten aan een verdelingsplan, waartoe uit- eindelijk toch zal moeten worden besloten. Dat men deze kans voorbij heeft laten gaan is in hoofdzaak te wijten aan de onderlinge on- enigheid tussen de vier grote mogendheden. die zo langzamerhand in de Berlijnse toestand haar climax nadert. In de Veiligheidsraad heeft men geen kans gezien een oplossing te vinden en de voorzitter Manoeilski (Oekraine) heeft zijn Mos- kouse opleiding niet verloochend en de recrute- ringspogingen van Trygve Lie. de secretaris. generaal van de Uno, getorpedeerd. De Joden bevinden, als militaire zwakkeren. zich in een netelige positie, welk een morele kracht zij tot nu toe mogen getoond hebben. Van Amerika hebben ze, al zag het er aanvankelijk anders uit geen hulp te verwachten. evenmin als van Engeland. dat nog steeds de Arabische Liga steunt, alhoewel er van een wending in de Britse Palestina-politiek sprake is. Zo zullen de Joden, noodgedwongen de handen, vragend naar wapens, moeten uitstrekken naar Rusland, wil- len zij een definitieve vernietiging van hun jonge staat Israel nog afwenden. Dat naast het bloedvergieten ook een afglij- den van Israel naar het communisme een grote fout zal zijn die de grote mogendheden (behalve Rusland natuurlijk) zwaar op de maag zal ko men te liggen, kan vandaag onomstootbaar wor den geconstateerd. Palestina brandt weer en de vrede in het H. Land lijkt meer verwijderd dan ooit. De toestand in Berlijn nadert, zoals we hier- boven al schreven een climax. De geallieerden moeten met een luchtarmada hun Berlijnse zones van voedsel voorzien en hoewel deze „droppings" in het Olympische stadion reeds groter zijn dan de consumptie, blijkt men toch niet in staat te zijn de minimum behoefte aan steenkolen met aanvoer door de lucht te dekken. De pogingen van Robertson om met Sokolovs- ky tot een vergelijk te komen zijn gefaald, al mocht soms de schijn worden gewekt, dat de Russen bereid waren te onderhandelen. Meer en meer zijn we geneigd aan te nemen, dat Rus land op deze manier tegen het West-Duitse plan wil protesteren, temeer daar het plan, dat te Warschau voor Oost-Duitsland werd opgesteld niet ten uitvoer kan worden gebracht, zonder dat de Westelijke geallieerden op hun uitkijk- post te Berlijn zich van de diverse maatregelen op de hoogte kunnen stellen. Gezamenlijke nota's zijn nu aan Moskou gezonden, de publicatie er- van is tot op heden nog niet geschied. De in- houd zal ongetwijfeld scherp zijn gesteld en vqn Moskou zeker onmiddellijke opheffing van de verkeersblokkade eisen. Een antwoord, hoogst waarschijnlijk negatief, is nog niet van het Kremlin ontvangen. Intussen zijn in Koblenz de minister-presiden- ten van de West-Duitse „laender" bijeengeko- men. Uit de aanwezigheid van de afgevaardigden uit de Franse zone zou geconcludeerd kunnen worden, dat een fusie van de drie Westelijke zones aanstaande is. Berichten uit Parijs recht- vaardigen deze conclusie en spreken de verwach- tingen uit, dat generaal Koenig de fusie op 1 Aug. zal aankondigen. Van de conferentie te Koblenz zullen voorstellen aan de geallieerde militaire besturen worden overhandigd. Mochten we vorige week melden, dat door de twist KominformTito het IJzeren Gordijn op een kier was komen te staan, thans is de ope ning nog groter geworden door de nederlaag der Finse communisten tijdens de verkiezingen in Finland en de demonstraties voor Benesj tij dens het Praagse Sokol-congre*. -e* - v v.-t- - - i «|i tig en vecora/tf JBrenkfltn teds in de vroege middel- een wen bebeerst ,,'t buys N(enrode" de Vecht „Een csfire uytnemend swaer gebouw en derselver muuragie wel om- trent drie voeten dtcfe" werd het kasteel niettemin herhaaldeltjk door oorlogsbenden platgebrand, het laatst in het Rampjaar 1672. On der de nieuwe slotheer Johan Ortt herrijst het dan in 1675 als een feniks uit de as. Dank xtf de smauk en piiteit der opvolgende bewoners is bet Sticht nog heden een eultuur- monument rijk van bijzondere be tekenis. Gtnrt'Zrqm] van Johan Ortt, Heer van Nienrod* Braukelen 1675-1701 Ter gelegenheid van haar gou- den regeringsjubileum zal H. M. Koningin Wilhelmina een oorkon de van Zuid-Afrikanen ontvangen De oorkonde zal aan jhr. Van Karnebeek, de Nederlandse zaak- gelastigde worden overhandigd door de heer N. J. Dewett, die voordat de heer G. B. van Zyl tot gouverneur generaal benoemd werd, het hoogste regeringsgezag uitoefende. In een verklaring van het comite werd gezegd, dat koningin Wilhel mina tijdens de afgelopen 50 jaar veel voor het Zuid-Afrikaanse volk betekend had. „Heden herinnert het Zuid Afri- kaanse volk zich, hoe koningin Wil helmina bewondering voor en be langstelling in de avonturen van ons volk toonde, toen zij besloot de president van de Zuid-Afrikaanse republiek (Paul Kruger) in bescher- ming te nemen, terwijl zijn volk in een bittere strijd was gewikkeld. De achting die ons volk koningin Wilhelmina toedraagt, heeft het volk van Zuid Afrika haar deze eer doen brengen." Tito blijft zich handhaven en van actie uit Moskou is nog weinig te bemerken. Hoezeer de Westelijke geallieerden met Amerika aan het hoofd de breuk tussen Tito en de Kominform toejuichen, het dient niet uit het oog te worden verloren, dat de populaire maarschalk in geen geval zijn communistische ideologie over boord zal gooien, al kan zijn invloed worden aange- wend om het eerdet door hem voorgestelde Balkan-bloc tot stand te brengen. Dit als een soort buffer-Unie tussen West-Europa en Rus land. Dan krijgt men de zonderlinge situatie te zien, dat communistische staten ontdaan van hun satellistisch karakter, aaneengesloten paal en perk stellen aan de agressie politiek van hun eigen leermeester en tevens in een eventueel conflict de eerste stoot opvangen. Hoewel we nog lang niet zover zijn is het toch zeker, dat Rusland met grote moeilijkheden op de Balkan te kampen heeft, moeilijkheden waar Griekenland van moet profiteren door de niet langer geholpen rebellen voo goed weg te vagen. De eerste successen op deZe weg worden en zijn reeds gemeld. Het is niet uitgesloten. dat Moskou maatrege len „ter zuivering" van de Balkan zal onderne- men en boze tongen beweren reeds dat o.m. Gottwald op de wipplank zit. Zoals we reeds meldden hebben de Finse communisten een zware nederlaag geleden en 12 zetels verloren. Dit heeft de democratie in dit kleine land binnen de greep van de Russi- sche beer aanzienlijk versterkt en het zal onge twijfeld de sympathie bij de Ver. Staten voor Finland vergroot hebben, een sympathie echter, die niet bij woorden moet blijven, doch ook in daden dient te worden uitgedrukt. In Malakka blijft het onrustig en de Britse commissaris-generaal heeft in een radio-rede verklaard, dat de communisten een hevige re- volutie beramen, die tot doel heeft de macfit in handen te nemen. De maatregelen worden steeds scherper en de reservisten zijn opgeroe- pen. Het zal zaak zijn de controle in handen te houden, wil men Malakka van een communisti sche overheersing, met alle gevolgen van dien, redden. Tot slot willen we nog even de aandacht vestigen op een bericht, dat Dinsdag j.l. werd gepubliceerd en wawrin de verwachting werd uitgesproken, dat er in Washington door de Ver. Staten. Canada en de vijf landen van de Wester- se Unie ongetwijfeld voortdurend van gedach ten gewisseld zal worden over de plannen, die er bestaan, voor militaire samenwerking tussen de Ver. Staten en de landen van de Westerse Unie. Reeds eerder werd de wenselijkheid van een dergelijke samenwerking belicht en de eer ste symptomen worden door ons dan ook ten zeerste toegejuicht. De kwestie zal in de toe- komst zeer zeker deel van bespreking uitmaken. SIC TRANSIT HEDEN 10 JULI HILVERSUM I 18.15 Journalistiek weekoverzicht, 19.15 Kamjfvuren langs de evenaar, 20.12 „Midzomernachtdroom", 20.20 Lichtbaken, 20.50 Radio Philh. Or- kest, 21.25 Pluvier knapt het op, 22.00 Weekend-serenade, 22.45 Avondgebed, 23.20 Utrechts Stede- lijk Orkest. HILVERSUM II 16.45 uur Sportpraatje, 17.00 uur Nieuws van de platenmarkt, 17.50 Dag van de jeugd, 18.15 Orgelspel 19.00 Artistieke staalkaart, 20.15 Walsen van Strausz, 21.30 Weense melodieen, 22.00 Hoorspel, 22.35 Musette-klanken, 23.15 Graag ge- hoorde platen. ZONDAG 11 JULI HILVERSUM I 8.30 Hoogmis vanuit de Parochie- kerk te Raalte; 9.45 Nederlands Ka- merkoor; 11.30 Na de kerkdienst, 12.15 Apologie, 12.35 Lunchconcert, 13.00 Kath. Nieuws; 13.40 Spineuza, 14.00 Viool en piano, 14.20 „Na de strijd" door Dr. Albering, 14.30 „Die Hohe Messe" van Joh. Seb. Bach, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.45 Muziek van en door Arthur Rubinstein, 20.00 Uitwisseling met de Belgische Omroep, 20.40 Luister- spel, 21.30 Omroeporkest, 22.07 Zo- merbouquet, 22.45 Avondgebed, 23.15 Avondconcert. HILVERSUM II 8.18 Gram.pl., 8.40 ..Intermezzo", 9.15 Men vraagt en wij draaien, 10.00 Utrechts Stedelijk Orkest, 10.40 Voordracht, 11.00 Omroep orkest, 12.00 Metropole-orkest, 12.40 „De Minnestreelen" van Hubert Cuypers, 13.15 Lunchmuziek, 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Kamerorkest, 16.00 „The Skymasters", 16.30 Sport- flitsen, 17.00 Dames-zangkoor, 17.30 Kwartet Jan Corduwener, 17.45 Ge zamenlijke Sportuitzending, 18.15 In gesprek met lezers, 19.00 Studio- dienst, 20.15 Weens programma, 21.00 Zang, piano, 21.30 Hoorspel, 22.15 Non-stop-programma, 23.15 Bekende melodieen. MAANDAG 12 JULI HILVERSUM I 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.45 Een woord voor de dag, 9.00 Pianower- ken van R. Schumann, 9.15 Bij onze jonge zieken, 9.30 Gramofoonplaten, 10.30 Morgendienst, 11.00 Londens Philharmonisch orkest, 11.35 Zang- recital, 12.00 B.B.C. Symphonie-or- kest, 13.15 Mandolinata, 14.00 Voor de scholen, 14.35 Pianorecital, 15.30 Oude Nederlandse muziek, 17.00 Het kleuterklokje, 18.00 Gram.pla- ten, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrach ten, 20.15 Zomeravond-concert, 21.05 Sweelinck-kwartet, 21.40 Populaire orgelbespeling, 22.10 Met band en plaat, 23.15 Symphonic van Proko- fieff. HILVERSUM II 7.15 Muziek bij het ontbijt, 8.18 Lichte morgenklanken, 9.35 Schu- bert-programma, 10.00 Morgenwij- ding, 10.20 Operette-muziek, 10.30 Voor de vrouw, 11.15 Liederen van Mozart en Rossini, 12.00 Stradiva- sextet, 12.38 Zwitserse chansons en muziek, 13.20 Vaudeville-orkest, 14.00 Cello en piano, 14.40 Residen- tie-orkest, 15.20 Dramatische ie- gende, 16.15 Franse opera's. 17.00 Voor de jeugd, 18.20 Radio-orkest van Beromiinster, 19.30 Meester- trio, 20.20 Residentie-orkest, 21.20 Hoorspel. 21.40 Kleinkunst-cabaret. 22.25 Metropole-orkest, 23.15 Ern- stige avondklanken. ZATERDAG 10 JULI 1948 Correspondence en oplossing on der motto „Damrubriek" in te zen den aan het bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen No. 188 tot en met No. 195 kunnen worden ingezonden tot uiterlijk 9 Augustus a.s. Van de problemen no. 186 en 187 waren de diagramstanden juist. PROBLEEM NO. 188 van F. Bethenod te Parijs Stand: Zwart 9 schijven op 7, 8, 9, 11, 13, 14, 17, 19, 25 en 1 dam op 47. Wit 12 schijven op 18, 22, 23, 24, 26, 28, 30, 31, 34, 40, 44 en 48. Wit speelt en wint. BIJ DE PROBLEMEN PROBLEEM NO. 188 In tal van opzichten kan dit pro- bleem als een meesterwerk van de problematiek worden beschouwd. Omtrent het hierin voorkomende winstsysteem, maken we hierbij kennis met een van de mooiste be- werkingen die totdusverre in dit genre gecomponeerd zijn. Men zie verder elders nog in de rubriek een artikel omtrent dit probleem, geti- teld: „Problemisten-leerschool". Probleem no. 189: Dit is no. 2 uit de serie van e6n- zetters, waar we in onze voorgaande rubriek reeds melding van hebben gemaakt. Ook met dit probleem be- hoeft slechts een goed gekozen zet te worden opgespeeld, om de gehele afwikkeling automatisch te doen uiteenrafelen. Maar.... ook dit pro bleem is allesbehalve gemakkeljjk om op te lossen. Men zie alsnog hieromtrent de beschouwingen uit de voorgaande rubriek, Probleemoplossfngen. Probleem no. 152 van Ren6 Ortige (Frankrijk). Zwart 9 schijven op 1, 3, 5, 6, 8, 9, 16, 26, 27 en 4 dammen op 7, 14, 36 en 49. Wit 17 schijven op 17, 18, 20, 21, 23, 24, 25, 28, 32, 34, 35, 38. 40 tot 44 en 1 dam op 46. Originele auteursoplossing: Wit: 23—19! 20—15! 28—22! 32—28! 34—29, 38—33, 44—40, 25 14! 15 31! en 46 27!! gewonnen. De tweede oplossing, die voor een klein gedeelte iets afweek met de auteursoplossing en iets minder ra- dicaal was, was als volgt: Wit: 23 19! 24—19! 28—22, 32—28, 19—14, 43 —39, 20—15, 15—31! 46 47 of 15 of 30!! gewonnen. Over dit verwonderlijk moeilijke probleem een ruwe diamant ge- lijk, maar vol van inherlijke schoon- heid zijn talrijke oplossers ge- struikeld. Vofgens mededeling is t slechts aan enkele oplossers na 50 a 60,uren zoekens gelukt om de op lossing te vinden, terwijl zoveel an- deren na eveneens tientallen uren van zoeken, hierin niet geslaagd zijn. Dat het probleem buitenge- woon moeilijk was blijkt wel uit het feit, dat men enkel al met het uit- zoeken van de tekstzet een keuze had uit niet minder dan 16 zetten, n.l. 1. 17—11, 2. 17—12, 3. 18—12, 4. 18—13, 5. 20—15, 6. 23—19, 7. 24—19, 8. 28—22, 9. 34—29, 10. 34—30, 11. 35—30, 12. 38—33, 13. 41—37, 14. 42 —37, 15. 43—39 en 16. 44—39. Vooral wat de beginzetten betrof, was het dan ook een volslagen in het duister tasten, en tot vrijwel aan het ein de van de opjossingsdraad zette de moeilijkheid zich steeds maar voort. PROBLEMISTEN LEERSCHOOL De compostie-leer Bekijken we de opstelling van probleem no. 188 van Bethenod, dan bemerken we, dat wit meer schijven op het bord heeft staan als zwart. Nu zal men wel weten dat in een goed geconstrueerd probleem, de stand van Wit vooral niet sterker mag zijn dan die van Zwart. Anders zou Wit het spel zonder oplossing al kunnen winnen. En dit mag niet. Buiten dit voorschrift had de stand nu echter bok alleen uit schijven be staan, en wel op de volgende fraaie wijze, Men haalt hierbij de Zwarte dam van het bord, en plaatst hierbij nog een Zwarte schijf op 27. (Deze staat dus op slag) en nog 2 Witte schijven op 37 en 42. Op 38 en 42 kan ook. maar op 37 en'42 verkrijgt het probleem volgens de aestjietiek van de compositieleer, wegens het aanwezig zijn van een lijnenpers- pectief. een sierlijker aanzien. Men vergelijkt dit maar eens! Wit speelt nu 3732. Meerslagspel door 27 47 volgt, en we kunnen verder gaan. Maar in dit geval heeft Wit 4 schij ven meer op het bord staan dan Zwart. Dus voor het nodige tegen- wicht zou Zwart er 2 dammen bij kunnen krijgen op de velden 9 en 11 b.v. Maar deze zouden dan meer passief dan actief een rol krijgen te vervullen. De schaduwkant wordt hierdoor feitelijk iets groter dan de lichtzijde. Door de ingewikkeldheid van de oplossing van het winstsy steem, zijn er in dit probleem meer witte schijven op het bord nodig dan voor Zwart. Bijgevolg is aldus de componeermethode van Bethenod om een Zwarte dam op 47 te plaat- sen wel de meest juiste en logisch geweest. Logisch, doordat veronder- steld kap worden, dat een Zwarte dam doorgeslipt is naar veld 41 en dat toen de zet 4147 gespeeld werd. PROBLEEM No. 189 van C. J. Ridder te Wognum 'k k Stand: Zwart 15 schijven op 8, 10, 14 tot 17, 20, 21, 22, 25, 28. 36! 37, 41 en 45. Wit 12 schijven op 19, 24, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 46 tot 49. Wit speelt en wint. De oplosdiepte van dit £6nzetter- probleem telt acht zetten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4