I DE BALKANZIEKTE van de Rode Poliep NMD Tenloonstelling Opmeer UIT DE KERMIS DER WERELD Vijf muntsoorten in Berlijn De Claymark tegen de plakmark van de Russen I' Zei U De rode broeders onder elkaar Mgr. N. Schneiders naar Nederland Marktberichten Java-tabak Tour-praatje J Zondags-glans NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zaterdog 10 Juli 1948 PAG. 5 WASHINGTON Over de uiJslag van onze verkiezingen Een „all-round landverrader" Meer emigratie naar Canada? Voor de dagbladen organiseerde het A.N.P. de verkiezingsdienst. Hier ziet men de telex-afdeling in de Amsterdamse Effectenbeurs, het centrale punt vanwaar de ,verkiezingsuitslagen aan dag bladen on radio werden doorgeseind. (Speciale correspondentie) NEDERLANDERS kappen hout in Duitsland BENOEMINGEN BIJ DE MISSIONARISSEN VAN SCHEUT Militaire reorganisatie in Zwitserland Ch. J. I. M. WELTER Ned. Bisschop jubileert in Australie Ziekenverpleger als beul ScheepsberichJen Handelsovereenkomst met Sovjet-zone K.F.C. FILMKEURING Een Titiaan ontdekt? op tweede rustdag V. II bereidt zich 's Zaterdags op de Zondag voor. Het huis wordt extra schoongemaakt, erf en werkplaats worden opge- ruimdj de kinderen gaan in bad. En 's Zondagsmorgens doet U Uw beste kleren aan, een schoon overhemd, gepoetste schoenen, Uw mooiste japon. De Zondag heeft in de gang van ons leven iets aparts, iets eigens. Dat is goed. We moeten de glans en de heerlijkheid van de Zondag ook geregeld naar voren brengen. We voelen het als vanzelf aan, dat iemand, die op die dag in zijn dagelijkse pakje, op klom- pen zou rondlopen, een gek fi- guur slaat. De Zondag heeft iets eestelijksiets stralends, iets dat blij en zonnig maakt. De Zondag is een andere dag dant de overigen. Dat moeten we ons goed bewust zijn alvorens aan te dringen op de Zondagsver- plichtingen. MARCUS Advertentien Te koop aangeb. 2 tons landbouwwagen P. JONG Hoogkarspel AANGEBODEN: Keren, en Damesrijwielen De Goede's Rijwielbedrijf BLADRIET BLOEMKOOL- en K00LPLANTEK Een gulden dertlg per maand Geen incasso- kosten Medewerkers gevraagd: 1. UITSTEKENDE TYPISTE 2. KANTOORBEDIENDE 3. ASSISTENT-BOEKHOUDER 1908 - 40-JARIG JUBILEUM - 1948 2 AUGUSTUS Denk om uw aangifte bij de bekende adressen DE LICHTE TOETS B I E N SPRO EI M ACHINES Fa. Oortman Gerlings BERLIJN. 5 Juli. Het is er in de toch reeds zo gecompliceerde stad Berlijn na de munthervorming niet eenvoudiger op geworden. Niet minder dan vijf verschillende valu- ta-soorten heeft men nu nodig, wil men op alle gebeurlijkheden zijn voorbereid. Wettige betalingsmidde- len in Berlijn zijn nu, zij het dan oolc onder bepaalde beperkende omstandigheclen, de Amerikaanse militaire betalingscertificaten, de Britse vouchers, de Franse bezet- tingsfrank, de Duitse mark, bijge- naamd de Clay-mark, en de Soko- lofsky-mark, bijgenaamd de bolsje- wieken- of de plakmark. Ontmoet iemand een vriend in het restau rant Bir-Hakeim, gaat met hem na het diner naar de Kroonpnnsclub in Zehlendorf, pikt een glaasje in „blue and white", waagt een dans- je in Bodega en keert met de S- baan naar huis terug, dan heeft hij precies vijf muntsoorten nodig ge- had om het gelag van de avond te betalen. Hij is niets meer en niets minder dan een wandelende bank, een wisselkantoor op benen, dat rekent in dollars, ponden, franks on twee marksoorten. De Berlijner heeft moeilijke da- gen achter zich, want wel duizend- maal heeft hij overlegd welke'mark hij nu eigenlijk zou nemen, de Clay-mark of de plak-mark. Voor deze vraag had hij veel meer be- langstelling dan voor de rondry- dende gevechtswagens, de ambu lance nieuwsuitzendingen, de straf- fe stroombeperkingen en de weinig fraaie voedselpositie. De plakmarkt kon hij gebruiken ter betaling van huren, gerantsoeneerde levensmid- delen, doktersrekeningen en verze- keringsbijdragen, de Clay-mark voor andere doeleinden. Gaat hy echter naar Potsdammer Flatz in de Russische sector, dan moet hij eerst alle Duitse marken uit zijn zakken verwijderen, wil hij niet het gevaar lopen in een Russische gevangenis te belanden. Sokolowsky heeft OP het bezit van Duitse marken zwa- re straffen gesteld en met de Rus sische bevelen valt in het algemeen niet te spotten. De Westelijke geallieerden heb- ben de Berlijnse bevolking voor po- litieke vervolging gevrijwaard door alle persoonsbewijzen met een B af te stempelen. De Russen weten nu niet. of de betrokken persoon Clay-mark heeft gehaald of niet. Daarenboven hebben zij toestem- ming verleend om boven hun quo tum in Clay-mark ook nog plak mark te halen. De bewoner in de Westelijke sectoren van Berlijn ont- ving nu 60 Clay-mark plus 79 plak mark. terwijl hij bovendien nog 3000 mark in een verhouding van een op tien vrij tegen plakmark kon inwisselen. Hij is nu dus een „rijk" man, vooral als men er re- In politieke krlngen te Washing ton is men van oordeel, aldus A.F.P., dat de achteruitgang der eommunistische party bU de ver kiezingen in Nederland een teben is van de algemene veranderlng der Europese openbare mening. Men wyst op „de coalitie van alle Nederlandse partijen tegen de eommunistische". De uitslagen, zo meent men in genoemde kringen, duiden op een overwinnlng der aanhangers van een vrye econo mic op de voorstanders van ge- leide economic. Men is van oordeel, dat dit feit niet na zal laten die Amerikanen gerust te stellen, die tegenstanders van het plan-Marshall waren <om- dat zij vreesden, dat de toepassing de geleide economie in de betrok ken Europese landen in de hand zou werken. Het succes van de „gematigde elementen" beschouwt men echter niet als een voorspelling, dat men aangaande de houding tegenovej- de onafhankelijkheidsstroming der Ne derlandse Overzeese Gebiedsdelen in het bijzonder Indonesie te rug zal krabbelen. In genoemde kringen spreekt men de hoop uit, dat de kwestie overeenkomstig het handvest der V.N. geregeld zal wor- den. Men verwacht, dat de nieuwe regering zich realistischer zal tonen dan de vorige aangaande de econo- mische betrekkingen met Indonesie en dat zij de Indonesische onafhan- kelijkheid als een voldongen feit zal beschouwen. Tegen de 34-jarige vroegere hulp- postbesteUer J. J- G. Mulder uit Amsterdam, die zich Donderdag tij- dens de terechtzitting voor het Am- sterdams bijzonder Gerechtshof van de meeste hem ten laste gelegde punten zeide niets te herinneren, eiste de procureur-fiscaai mr J. Be- sier 10 jaar gevangenisstraf met af- trek van voorinternering en ont- zetting uit de rechten voor de duur van het leven. Mulder, die zijn NSB-lidmaat- schap in 1934 annuleerde, maar zich in 1941 weer aanmeide, werd be- schreven als een „all-round land verrader", die achtereenvolgens bij talloze Duitse instanties heeft ge- werkt. De reden daartoe, zo ver- klaarde hij, was in hoofdzaak het feit, dat hij als hulppostbesteller slechts 16.— per week zou heb ben verdiend en daarvan zijn vrouw en zichzelf moest onderhouden. Hij kreeg toen een aanbod om voor f 28 >er week te werk te worden gesteld oij het in het Carlton gevestigde Luftgaukommando en accpteerde dit. Na het Luftgaukommando trad verdachte in dienst bij Lippmann Rosenthal, vervolgens bij de Ein- satzstab Rosenberg, daarna werd hij teelefonist op het NSB-hoofdkwar- tier te Utrecht en tenslotte land- wachter. In verschillende van deze functies waren Nederlanders zijn slachtoffers geworden. Enkele der arrestanten zijn nimmer uit Duitse concentratiekampen teruggekeerd. De uitspraak volgt op 22 Juli a.s. Dana H. Porer. minister voor de planning .in Ontario (Canada) zal spoedig een bezoek aan Neder land brengen om regelingen te treffen voor uitgebreider emigratie van Nederlandse boeren naar Ca nada. Later zal hij met Engelse in- dustrielen besprekingen voeren over't overbrengen van industrieen naar Ontario. kening mee houdt, dat hij voor zijn 60 Clay-mark gemakkelijk 2000 plak mark kan krijgen. De moeilijkheid is slechts de plakmark in de Wes telijke sectoren uit te geven. Zaken, die geen gerantsoeneerde producten verkopen. hoeven geen plakmark aan te nemen evenmin als biosco- pen. theaters cafe's en restaurants. In feite zullen zij in Clay-mark moeten betalen, want hier heeft niemand in de mark met het opge- plakte zegeltje, dat daarenboven gemakkelijk is te verwijderen. ook slechts enig vertrouwen. Niet ge rantsoeneerde producten zullen uit- sluitend tegen Clay-mark verkrijg- baar zijn. Het gevolg van de in Berlijn doorgevoerde munthervorming zal zijn, dat deze stad spoedig met de plakmark zal worden overstroomd. Vanuit de gehele Sovjet-zone zal 't geld naar Berlijn vloeien, terwijl door de grotere omwisselingsmoge- lijkheden reeds de facto een hoge plakmarkcirculatie werd geschapen. Van de andere kant zal een ieder er naar streven de Clay-mark to- veel mogelijk op te potten, hetgeen spoedig een grote schaarste in deze munt zal veroorzaken. Wie zal daar enboven ook slechts bij benadering kunnen vaststellen hoeveel Clay- marken clandestien naar de Sow- jet-zone zullen afvloeien. Zij vor- men daar een uitstekende beleg- ging. De nieuwe mannen en vrou- wen, de honderd besten van het land, zijn er dus weer. En nu moet er meteen maar van het begin af, een goede maatregel worden genomen. Men zei wel eens, dat in het bijzonder minis ter Gieleti, de Kamerleden een beetje als schoolkinderen be schouwt. Soms zijn ze inder- daad als kinder en en ze zijn wel eens stout ook. Vooral zijn ze in de afgelopen periode nogal sterk geweest in spijbelen. Dat moet nu maar eens voorgoed uit zijn. Anders zou ik in overweging geven, net als voor de scholie- ren, een commissie tot wering van Kamerverzuim in te stellen, hetzij bij de wet, hetzij op de basis van de Partij disci pline. Ik geloof, dat de K.V.P. daar veel voor voelt. Het be- hoeft geen geheim te zijn, dat het Partijbestuur alreeds tot tweemaal toe een krasse brief geschreven heeft aan de fractie, over het euvel van het absente- isme. En als er straks dat be- roem.de „vertrouwvol" beraad komt, dan kan het idee van de commissie tot wering van school-, pardon Kamer-verzuim, misschien meteen overwogen worden! (Speciale K.N.P.-correspondentie) Maandag j.l heeft „Borba", het toonaangevende eommunistische dagblad in Joegoslavie, een felle aanval gedaan op de Hongaarse eommunistische partij en haar al- gemeen-secretaris, Rakosi. „Borba" schrijft: „Het dagblad der Hongaarse communisten „Sza- bad NAp" heeft verklaard, dat wij het militaire verdrag met Sovjet- Rusland verwaarlozen en zelfs Ra kosi schreef, dat wij Joegoslavi- sche communisten in een „bour- geois nationalisme" vervallen zijn. Zulke domheden van Rakosi wijzen wij van de hand. Ook werden wij ervan beticht, dat wij de bevrijding van Joegoslavie door de Sovjet- troepen niet op haar juiste waarde schstten. Natuurlijk zou hej onmo- gelijk zijn geweest, Zuid-Oost- Europa te bevrijden zonder de hulp van de Sovjet-troepen. Wij moeten er echter op wijzen, dat toen de Sovjet-troepen de Joego-slavische grens bereikten, reeds enige gebie- den van Joegoslavie bevrijd waren door de troepen van Tito (en vnl. door de inmiddeis door hem ver- moorde vrijheidsheld en tegenstan- der van elke dictatuur, Generaal Drazha Mihaiilovitsj! Red. KNP) en deze gebieden hadden reeds toen een eigen bestuur. Reeds in 1943 werd een zelfstandige nationale vergadering gesticht.... Indien men de aantijgingen hoort, moet men een van onze partijleden geljjk ge ven, die daarop antwoordde: „Wij moeten erkennen, dat wij spionnen zijn, of anders zijn we geen Marxis- ten." (Dit slaat op het bespionneren van Sovjet-agenten door Tito's po- litie Red.) Voorts ontkent „Borba", dat Joe goslavie zich in een crisis bevindt: ..Wij verkeren in een ernstige toe- stand, maar van een crisis is in het geheel nog geen sprake. De Partij is het in alles absoluut eens en staat met al haar krachten achter Tito." Radio Belgrado maakte in alle talen melding van de huldigings- telegrammen, welke Tito dagelijks van zijn getrouwen krijgt. Sovjet-maatregel Inmiddeis roept de door de Sov- jet-regering naar ZuidOost-Europa gestuurde Volkscommissaris Voro- nyin in alle eommunistische bladen in dit gebied woonachtige Sovjet- burgers op, om spoedig naar Rus- land weer te keren. De Sovjet-rege- ring garandeert de thuisgangers vrij vervoer, ook voor hun bagage, en een goede verzorgingDeze maatregel kan bezwaarlijk optimis- tisch genoemd worden. Het is lo- gisch, dat de rode inktvis met lede ogen ziet, dat zijn belangrijkste vangarm in de Balkan niet meer onvoorwaardelijk gehoorzaamt. Hieruit af te leiden, dat dqje vangarm de eommunistische par tij van Tito de vrijheid in Joe goslavie niet langer zal wurgen en het Westen gaat strelen, zou een blijk van ongezond Westers opti- misme vormen. Zo lang Tito zijn eigengereide weg gaat, zal er zowel voor het Westen als voor het Krem lin en zijn ogendienaars alle reden tot pessimisme blijven. Doch ook in dit pessimisme blijven Oost en West gescheiden. Wel kan aangenomen worden, dat de Sovjet-Unie op de Balkan openlijke provocaties aan het adres van de Geallieerden als- nog wil verhinderen, om de ,.lieve vrede" niet overijld te torpederen. Indien er uitgedaagd moet worden, zal het Kremlin zelf wel bepalen waar, wanneer en hoe! Wat de openlijke rode provoca ties betreft. zijn we nog in het tijd- perk van de plaatselijktf, maar ove- rigens lastige speldeprikken, die bedoeld zijn als „steek"-proeven. Berlijn is een thans zo bekende ont- stoken plek. Die goeie Tito Ondanks de scheur in het Zuid- oost-Europees eommunistische front blijven de eommunistische bewind- hebbers, of zij nu Tito of Dimltrov heten. o.m. de Katholieke Kerk vervolgen. In Bulgarije heeft het ..Vaderlandse Front" van Dimltrov in een resolutie aan de regering verzocht om de liquidatie van alle godsdienstige organisaties, welke de jeugd opvoeden. Dimitrov's tegen- strever Tito liet, zoals bekend, op 20 April (toen de tegenstellingen tussen hem en de Kominform reeds bestonden) Mgr. Cule, de Katho lieke Bisschop van Mostar arreste- ren, teneinde iedere katholieke ac- tie in de Herzegowina de grond in te. slaan. Eveneens op 20 April ar- resteerde Tito's polltie, de UBDA, 6 Franciscanerpaters en 6 klooster- zusters, die in een ziekenhuis te Mostar werkten. Een paar dagen later was het de beurt van nog een priester en 10 zusters. Tot heden is niets bekend omtrent de tegen al deze gevangenen ingbrachte be- schuldigingen. Bevoegde waarnemers menen, dat deze arrestaties te Mostar een proef zijn, welke vooraf zou gaan aan een grote zuiverings- en vernietigings- campagne tegen da Katholieke Kerk Gedurende de laatste tijd slaan' hooggeplaatste Joegoslavische communisten dan ook een steeds hogere toon tegen de Katholieke Kerk aan. Nabij Kasterlaun en Kiersberg, aan de weg van Coblenz naar Trier in de Franse bezettingszone van Duitsland, zijn thans ongeveer 320 Nederlanders werkzaam. in verband met een houtconcessie, die door de Franse autoriteiten aan de Neder landse regering is verleend. De con- cessie omvat 70.000 m3 hout, die voor het einde van October a.s in Neder land geborgen moet zijn. Hier komen heipalen, zaaghout, steigerhout en papierhout vandaan. Het transport geschiedt gedeeltelijk in vlotten, die van Oberwezel tot bij Vreeswijk de Rijn afzakken, terwijl voorts 30 vrachtwagens bij het vervoer zijn in- geschakeld, die een ander gedeelte van het hout rechtstreeks naar Ne derland vervoeren. Vier Nederlandse ondernemingen zijn hier onder de exploitatieleiding van het houtbedrijf „de Peel" te Venray werkzaam. Alle benzine er wordt per week 30 tot 40.000 liter verbruikt evenals alle le'vensmiddelen moeten uit Neder land worden meegenomen. Men be- schikt dan ook over eigen keukens en cantines, waar Nederlandse koks de scepter zwaaien. De nieuw-benoemde Aposto- lisch Vicaris van Makassar, Mgr. N. Schneiders, zal 12 Juli a.s. met de Willem Buys te Rotterdam arrlveren. Vandaar begeeft hy ztch aanstonds naar het Missie- huis ..Sparrendaal" te Vught. Hier volgen enkele benoemingen bij de Missionarissen van Scheut. Voor Celebes, Apostolisch Vicariaat van Makassar: Pater M. Pijnenburg; Pater J. Gerrits en Pater J. Ver- durmen. Voor de Belgische Congo: Aposto lisch Vicariaat van Leopoldstad: Pater Th. Moors. Voor de tweede keer vertrekken naar Makassar: Pater J. v. d. Eerenbeemt en Pater A. v. d. Krabben. Louis de Montmollin, chef van de Zwitserse generale staf, heeft Woensdag een reorganisatie van Zwitserland's strijdmacht aahge- kondigd, die zich alleen op defen- sie zal instellen. Het land zal geen zware bommenwerpers, zware ar- tillerie of gewapende eenheden be- zitten, doch het plan voorziet wel in „offensief-defensieve" aanvallen op een binnenvallende vijand. Het principe van een leger, dat de vij and in de bergen afwacht, noemde hij „uit de tijd". Het Zwitserse le ger zal alleen in de vlakte strijden. Evenals voorheen zal het leger bestaan uit weerbare manschappen van 20 tot 60 jaar, die alien een dienstplicht van jaarlijks 4 maan- den hebben. Aan de burgerlijke autoriteiten wordt verzocht, schuil- kelders aan te leggen Charles Joseph Ignace Marie Wel ter werd 6 April 1880 te Den Haag geboren. Na de HBS jaren volgde de studie aan de Indische instelling te Delft en toen ook deze met goed succes verlopen was, begaf de heer Welter zich naar Indie, waar hij spoedig in dienst trad van het Gouvernement. 3 Nov. 1924 volgde zijn benoeming tot lid van de Raad van Ned. Indie, het hoogste be- stuurscollege in Insulinde. Deze post moest hij echter spoedig weer verlaten, doordat de heer Welter in 1925 tot minister van Kolonien werd benoemd in het eerste mini- sterie Collin, daarna werd hij weer benoemd tot lid van de Raad van Ned. Indie. In 1929 werd hij vice- president van deze Raad. In 1931 repatrieerde hfl naar Nederland. Van 1937 tot 1939 was hij wederom minster van Kolonien in het vierde kabinet van Colijn. Mgr. dr. G. Vesters viert 5 Aug. te Mary's Mount in Australie zijn zilveren Bisschopsjubileum. Mgr. Vesters werd 7 Aug. 1876 in Den Bosch geboren en behoort tot de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart. In 1903 werd hij pries, ter gewijd. Zijn missionarisleven bracht hij o,a. door qp de Philip- pijnen. in Brazilie en op Celebes. In 1923 werd hi.1 Apostolisch Vica ris van Rabaul. Hij is o.a. assistent- Bisschop bij de Pauselijke troon en Romeins Graaf. De Engelse rege ring verleende hem de onderschei- ding van „Lid der Orde van het Britse Imperium". ZWAAG, 9 Juli. Aardappelen 2.9010.70; bl. eigenheimers 5— 13.40; spinazie 2030; postelein 13 25; bieten 513; sav. kool 9.30 14.70; witte kool 812; rode kool 6.10.-8.80; slabonen 1.551.81snij- bonen 1.321.76 tuinbonen 1617; doperwten 3254; peulen 601.14; i tomaten 4275; waspecn 1417;. bospeen 10.1013.30; rabarber 3 11; andijvie 6—24; sla 23.10; bloemkool 471; komkommers 7 22; perziken 534; aardbeien 40 I.53; frambozen 471.10; witte drui- ven 2.10; Frankenthalers 2.052.15; rode bessen 4851; prolefic 4586; kruisbes 2167; meloenen 60. HEILOO. 9 Juli. Aardbeien 2.40 3.60; rode" bessen 1.10—1.70; zw. bessen 2.202.50, alle per slof; peulen 781.10; doperwten 4568; tuinbonen 1420; sperciebonen 1.40 1,60; rabarber 9—13, per kg.; bloemkool I 48—59, idem II 3442, kropsla 25 per stuk. ALKMAARSE EXPORTVEILING, 9 Juli Andijvie 3.506; spinazie 32—50; postelein 7—24; worteltjes 11—24; tomaten 60—80; groene kool 9.50, spitskool 1316.60; rode kool 57; aardbeien 2.103.90 per slof; peulen 32123; bosuien 717; bie ten bos 7—25; doppers 3868; sper ciebonen 156—172; snijbonen stok 156170;. stamsnjjbonen 78115; bloemkool I A 5578, I 3050, II 12 28; komkommers 515; wortel tjes 1122; selderie 36; selie 35, sla 25; grote aardapp. 7—11; idem kleine 57. AVENHORN, 9 Juli. Aange- voerd: 47.550 kg aardapp.; grote schotse 8.309.30; driel. 6.507.40; rode 11.30—11.60 LANGEDIJK, 10 Juli. Aange- voerd: 115.000 kg aardapp.: blauwe eigenheimers 9.8011.40; rode eers- telingen 10.50; eerstelingen 8.10— 9.40; drielingen 5.906.50; kriel 3.90-T-4.30; 42.000 kg rode kool 6.10— 10.30; 13,000 kg gele kool 17.80—21.30 2500 kg witte kool 16.30—18.20; 640 stuks bloemkool 4651; 150 kg to maten A 70; B 73. NOORD SCHARWOUDE. 10 Juli Aangevoerd: 128.000 kg aardapp. Eerstelingen 7.309.70; drielingen 3.50—5.30; kleine 3.30—3.70; rode eerstelingen 930—10.30; blauwe eigenheimers 9.70—11.80; eigenhei mers 11.4012; 10.000 kg witte kool II.40—17.10; 1.150 kg rode kool 6.70 —7.60; 800 kg gele kool 15.90—17: 315 kg. tuinbonen 15; 450 stuks bloemkool: I A 58—62, I 35—46, II 28 en III 21. BEEMSTER, PURMEREND en O., 9 Juli. Schotse muizen 7.5010; Koopmans Blauwe 9; kleine schotse muizen 47; slabonen z. dr. 170— 190; stamsnijbonen 110125; tuin bonen 1318; doperwten 2462; bl. blauwschokkers 3459; komkom mers 1017; tomaten A 66; bloem kool 679; rode kool 69; spinazie 2343; sla 25; andijvie 4—11; ra barber 3—9; rode bieten 514, bos peen 1424; uien 5—19 bos; rode aalbessen 4576: zwarte bessen 90; klapbessen 2655; perziken 627; frambozen 80150; aardbeien 150 240. WOGNUM. 10 Juli. Aangevoerd 65.000 kg aardappelen: grove mid- delprijs 10.70; grote 7.809.80; drie lingen 3.805.50 en kriel 2.703.80 ROTTERDAM, 9 Juli. Op de derde, na de bevrijding te Rotter dam gehouden inschrijving op Java- tabak in de grote Koopmansbeurs, werden 6290 pakken tabak verhan- deld. De Nederlandse industrie toonde grote belangstelling en schreef in voor ongeveer 3000 pak ken; ook de Nederlandse handel trok verschillende partijen tot zich, terwijl het buitenland, t.w. Dene- marken, Belgie, Zwitserland en vooral Engeland voor partijen in- schreef. In October zal voor de vierde maal een inschrijving te Rotterdam gehouden worden. „Het Hof in zijn huidige samen- stelling kent de concentratiekam pen van binnen. U behoeft niet te proberen ons ie'ts op de mouw te spelden", zei mr. F. R. Mijnlieff, president van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam, tegen F. Kestehoven uit Amsterdam, die zich als hulpziekenverpleger. in het concentratiekamp Ommen, tegen- over zijn medegevangenen ernstig had misdragen. De dagvaarding zeide hierover, dat hy zijn mede gevangenen soms met een knuppel- of bullepees sloeg, en dat hij hen, die om medische behandeling of op- name in de ziekenzaal kwamerr zelfs uitgeputte of bewusteloze ge vangenen de toegang weigerde en ruw behandelde. Medegevangenen, nu als getuigen gehoord, gaven eveneens 'n zeer on- gunstig beeld van verdachte en ver- klaarden dat zijn optreden in het kamp hem tot een gehaat man had gemaakt De ad'vocaat-fiscaal mr. M. H. Gelinck eiste zeven jaar. 9 Juli. Aldabi, Buenos Aires Rotterdam, 8/7 te Antwerpen. Amstelkerk, DuallaAmsterdam, 9/7 te Le Havre. Boschfontein. 'Kaapstad—Amster dam, 8/7 te Antwerpen. Garoet, 8/7 van Batavia naar Che- ribon. Indrapoera, BataviaRotterdam, pass. 8/7 7 uur Guardafui. Johan van Oldenbarnevelt, 8/7 van Belawan, 11/7 te Batavia ver wacht. Kota Inten, Rotterdam—Quebec, pass. 8/7 5 uur Land's ende Kota Agoeng, New York—Makas sar. 8/7 van Singapore. Maaskerk, 8/7 van Freetown naar Monrovia. Maetsuycker, 5/7 van Fremantle naar Singapore. Nieuw Amsterdam, New York Rotterdam, pass. 8/7 n.m_ Bishop Rocks. Oranje, Amsterdam—Batavia, 8/7 op 200 mijl Zd. van Kaap Comorin. Ruys, Buenos Aires—Penang, 8/7 van Mombassa. Sibajak. Batavia Rotterdam, pass. 8/7 9 uur Pantellaria. Waterman, RotterdamBatavia, pass. 8/7 8 uuif Pantellaria. Willem Ruys, pass. 8/7 20 uur Gi braltar, wordt 12/7 5 uur te Rotter dam verwacht. Zuiderkruis, BataviaRotterdam, pass. 8/7 20 uur Malta. Kaimana, RotterdamBatavia, pass 6/7 Kaap Guardafui. De opbrengstprijzen luiden voor u wg ee a-upKei mm mm mme Donderdagmiddag is te Berlijn de onlangs gesloten handelsovereen komst tussen Nederland en de Sow- jet-zone van Duitsland,ondertekend. Van Nederlandse zijde vond de on- dertekening plaats door baron van Voorst tot Voorst, waarnemend hoofd der Nederlandse militaire missie. Voor de S.M.A. tekende ko- lonel Michin, hoofd der afdeling economische zaken. De overeen- komst voorziet in een aanzienlijke uitbreiding van het handelsverkeer tussen Nederland en OostDuitsland. Papa Vorrink Droop Af Enkele opmerkzame geesten hebben Spul- baas opgebeld met de mededeling dat hij van het variete-theater van Vorrink bij zijn rond- gang over de verkie- zings-kermis vergat melding te maken. Spulbaas kan hier slechts op antwoorden, dat dit theater wegens verminderde plaats- ruimte en gebrek aan arbeiders niet werd op- gebouwd. De volgende kermis zal het theater niet 'n schimmenspel ten tone- le verschijnen. HUIS VOL ZILVER Wilf Walters, een Lon- dense wielrenner, gaf de zilveren beker, die hij Zondag j.l. won, terug omdat hij er thuis geen plaats voor had. Waarom rijdt hij dan nog? WIST U DIT AL? Ruim 200 jaar slaat de klok van Worsley's kerk in Lancashire 13 maal als het e6n uur is.'De graaf van Brid- gewater nam een der- gelijke maatregel om dat zijn personeel meestal beweerde de slag van een uur, het tijdstip dat ze weer aan het werk moesten gaan, niut te hebben gehoordVolgens landbouwdeskundigen kan men in een stille nacht de komkommers horen groeien.... Ve- ronika Artenis uit het Franse Lyon groeide 20 cm. toen ze 30 jaar was en werd 2.5 cm. korter op 40-jarige leeftijd PRIJS DER SCHOON- HEID Lilian McCorkill, 19 J. oud, had in Toronto een prijs in 'n schoon- heidswedstrijd gewon- nen. Zij tracteerde zich op een vliegtuig- toebtje. Het toestel stortte neer en Lilian werd gedood. KERMIS ACHTIGE CORRESPONDENTIE Waarde Spulboas, Ik schreef naar het departement van fi- nancien en werd ver- wezen naar een amb- tenaar. die jaren gele- den stierf. Spulbaas advies: Stuur aan deze amb- tenaar ook uw inge- vulde belastingbil jet- ten. SPULBAAS Hoorn: Winston Theater: „De beste jaren van ons leven", volw. Victoria: „Frieda", 14 jaar. Schagen: Royal: ,,De beste ja ren van ons leven", volw. Medemblik: Scala: ,:Acrobaat in angst'j 14 jaar. „Ik koop uw leven, 18 jaar. In een verzarneling van schilde- rijen te Modena heeft men een doek ontdekt, dat aan Titiaan wordt toe- geschreven. Het doek stelt Christus voor die zijn kruis draagt. De Italianen hebben van de twee de rustdag in de Tour de France een goed gebruik gemaakt. Zij.zijn gezamenlijk gaan eten in een Itali- aans restaurant en het sprak van- zelf, dat de eetzaal binnen korte tijd geheel gevuld was met belangstel- lenden, want wie zou Bartali niet willen zien? Tegen iedereen wie het maar wil horen zegt hij dat hij de gele trui in de Alpen zal veroveren, maar dat hij na de Alpenetappes een gezamenlijke aanval vreest van de concurrenten, in het bijzonder van de Fransen en de Belgen. Bij de Belgen is de stemming een beetje down Ockers is namelijk ziek. Geen'wonder, hij heeft in de twee de etappe over de bergen te veel gedronken en dat wreekt zich altijd. De maag raakt van streek want de ingqwanden en de renner voelt zich dan ontzettend slap. Impanis is niet meer de grote favoriet bij de Belgen En aat wetend heeft hij in de laat ste etappe zijn kader aan Callens geleend, omdat d# laatste moeilijk- heden met zijn fiets had gekregen in de eerste Pyreneeenetappe. Moeskops vond het buitenge- woon jammer voor de Neder- landsLuxemburgse ploeg, dat Pauwels juist voor dc bergen werd geelimineerd, want hy zou ongetwijfeld de beste klimmer en daler van de ploeg zijn geweest. Moeskops zelf was niet tevreden over de voorbereiding Voor een dergeluke zware rit moesten de renners geruime tijd van te voren worden gekozen. Het is niet doen- lijk om hen in enkele dagen voor te bereiden. En wat de Luxem- burgers betrof, Kirchen is onge twijfeld veruit de beste en men moet respect hebben voor zyn kwallteiten. Opvallend is de ploegeenheid bij de „internationalen". Maar dat komt waarschijnlijk door de leiding van de renner Martinetti, die veel voor zijn renners over heeft en °P 'n buitengewoon prettige wijze met hen omspringt. 26e VERANTWOORDING HONGARIJE Vorig totaal f 1069.55 N,N. f 50.— N.N. f I.— N.N. Wervershoof f 2.50 Mevr. V. te A. f 4.— N.N. te Oudorp f 10. N.N. f 1.— Gebr. H. te A.P. f 2.50 N.N. te A. f 10.— t 1150.55 N.N. 4 theetonnen. N.N. te Wervershoof suiker-, thee-, koffie- en zeepbonnen. Mevr. V. te A. 'n pakket levensmid- delen. N.N. pakket kleding en schoeisel. N.N. id. W. v. d. St. id. voor zr. Kaag. N.N. uitge- breid pakket levensmiddelen, schoeisel en kleding. ■jYat de vraag van een der inzenders betreft inzake de kleding, het volgende: alles was in prima staat, en wan neer U wist hoe groot de nood in werkelijkheid was in Hon- garije, dan begriipt u dat al les van harte welkom is! A 1 dames wintermantel mt. 44; 1 herencostuum, mt. 50 (bruin kamgaren); 1 jongensregenjas 13-14 jr.; 1 damesmantelpakje .maat 44 (donkerblauw)1 naai- machine. naait uitstekend; 1 paar herenschoenen, mt. 40, zo goed als nieuw. Te tapvragen bij P. ZUT, Heerhugowaard. Te koop in goede staat zijnde licht motorrijwiel. Burgers met JLO-motor. Adres; J. Kok, Warmen- hulzen. Tel. 304 Te koop: op l.uchtbanden met res.- wiel. Bevr. P. BAS, Jan Gleinisweg G 206, Heer hugowaard. 1 H.A. KLAVERHOOI en Bietenblad te koop bij P. C. Commadeur, Zuid- Schermer. Te koop of te huur drie schaarstoppelploeg. L, Visser, Dijkstaal, Sint Maarten. Te koop stofzuiger nieuw gewikkeld f 45; 1 Gazelle- fiets f45; Turner, groot model f 50; Prima luid- spreker f 15; Nieuwe pla- tenwisselaar. 60 nummers, kcopje, geschikt voor ca fe. S. Koning, B 173, Stroet, St, Maarten. Te koop gevraagd een paar fllnke partijen puike Eigenheimers van huis afgehaald. S. P. Wokke, Omval 70, Alkmaar, Telef. 4161. Te koop preiplanten. J. J. v. d. Does,' Hoflan derweg 109a, Beverwijk. Te koop gevr. 2000 oude stenen. Kenn.straatweg A 432, Heiloo, Tel. 4232, Een AANGEBODEN: Een Zit-Slaapkamer met Pension. Voor nette R.K. bejaarde dame, mooie stand, centrum stad. Br. onder no. 15223 Bur. van dit blad. Te koop gevraaagd: goed onderhouden 3 a 31'. tons VLET. A. MOSCH. Oostwal 116, Warmenhuizen. Aangeboden Sparta-molor 125 cc„ geheel gereviseerd goede banden. Van Brede- rode, Kalverdijk G 66, Tel. K 2269—267 HET HELE SEIZOEN zwaar bewortelde ZELFDEKKERSPLANTEN Tevens Stamslabonen z. dr. ANT. SWART. P.J. Jongstraat 117, Lutjebroek A 224 - Telefoon 1527 Biedt aan: Tussensoort, Zelfdekkers, Spruiten en Groenekooi, soort Novum, Gegarandeerd zuiver, 7 gulden per 1000, franco. Tevens turfmolm, stro en biet voor dekking. ISegt het voort. 350 cc D.K.W. Motorrywiel Br. onder no. 15237 Bur. van dit blad. in verchroomde uitvoe- ring uit voorraad lever- baar. BERGEN N.H. te koop. bii P. KLAVER. Zijdewind 164. TE KOOP: 15 5 20.000 Bloemendaalse koolplanten P. KOELEMEIJ. N 46, Ursem. Te koop: pracht Duitse Herdertjes, J. WOLKORTE. Graft 52 Noord-Holl. TE KOOP: Morris Ten. 1942 Bestelwagen, ruime laadbak met huif. 800 kg. in goede conditie, billijke prijs. Te bevr. St, An- nastraat 41. Alkmaar. Te koop: Een prima STUDIE PIANO en Luidspreker. H. HOEKSTRA. Middenweg H 62, Heer Hugowaard. WE CKFLE S SEN gevraagd. Brieven Bur. van dit blad, onder no. 15229. VANAF HEDEN verkrijg- baar alle soorten: vrij van draaihartigheid bij de volgende adressen: C. Molenaar, Lekerweg D 23, Wijdenes; H. J. van Leijen, B 46, Broekerha- ven, tel 1060; C. Visser, A 16, Hoogkarspei; P Mol, Meeweg H 255, Hem; C. Schoon, Broekerhaven, tel 1084; C. Bakker. A 218h Hoogkarspei, tel. 1549. Bij ons is plaats voor: mnl. of vr. voor de voorraadadministra- tie en controlewerkzaamheden. Alleen zij, die inderdaad werken willen en zich voor de voile 100 pet. aan onze zaak kunnen geven, gelieven te solliciteren. Handelsonderneming „V E D E L A" Jac. v. d. Laarsclrot C.V. Kanaalkade 44, Alkmaar SCHRIJF-, TEL-, REKENMACH., CYCLOSTYLES weer als nieuw na een revisie bij: Karitoormachinehandel en Reparatie-inrichting J. C. v. d. Veer, Reguliersl. 20, Alkmaar Tel. 4551 K 200 Wij verwachten begin September kleine zending BIEN MOTORSPROEIMACHINES vanai f 630.— Bestelt thans reeds. HOORN TEL. >4J74

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5