PRACHTIG GESLAAGDE ZWEMWEDSTRIJDEN GOUDEN JUBILEUM Salariering gemeentepersoneel Zusters Ursulinen ALKMAAR EN OMSTREKEN Sport op Kathalieke scholen Gelijkstelling met het rijk kost f 150.000- Vele geschenken Prov. brandweer- wedstrijden Naar wij vernemen: PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAP - Dinsdgg 13 |uli 1948 K.A.B.-HOEKJE MIEP VRAAGT De Halter levert drie can didaten voor de O. S. Eerste prijs voor Wieringermeer WEERSVERWACHTING De vacantiet'oeslag in hef bouwbedriif Brand in de rug Slecht voorbeeld De zwemwedstrijden van de leer- lingen van onze katholieke meis jes- en jongensscholen hebben de jeugd reeds weken bezig gehou- den en de kansen der verschillen- de scholen zijn ongetwijfeld haar- fijn tegen elkaar afgewojgen. En heeft iedere school niet zijn favo- rieten, die de prijs voor de school moeten bemachtigen? Wclnu, er is fel gestreden en dik- wjjls bleef de strijd tot de laatste centimeters spannend. De jeugdi- ge toeschouvvsters(ers) hebben 't niet aan aanmoedigingen laten ontbreken. De prijzen, die waren de moeite van de strijd ruimschoots waard, want zowel voor de meisjes als voor de jongens waren behalve diploma's* en medailles, een viertal frataie wissejbekers beschikbaar. De schen- kers van^deze prachtige prijzen de HoogEerw. Heer Deken Jacobs, de Z.Eerw. Pastoors Biesta en Brink- horst, alsmede de Onderwijzersver- eniging moeten wel diep in de beurs hebben getast! Lpten we echter dit vaststellen en dit zal de schenkers een grote voldoening zijn de jeugd heeft de waarde van deze prachtige prij zen naar waarde weten te taxeren en er met de nodige animo om ge streden. Dit gehele jeugdfestijn mag dan ook prachtig geslaagd worden ge- noemd en verschillende autoritei- ten gaven blijk van hun belangstel- ling, o.m. wethouder van Slinger- land, Pastoor Biesta, de inspecteurs bij het L.O. de heren Vernooy en van Drunen. De heer Vernooy ver- klaarde. zich bereid de prijzen uit te reiken, terwijl de heer van Dru nen ook nog een woordje tot de zo jeugdige zwemmers sprak. Qe commissie, die deze wedstrij- den heeft georganiseerd, kan trots zijn op het resultaat van hun werk. Deze commissie heeft in haar ge- heel voortreffelijk werk verricht en moeten wij een paar namen noemen dan zijn dat die van de heren Riet- veld en van Kesteren, alsmede de heer v. d. Griendt. De meisjesscholen waren 't eerst aan de beurt. In vlot terppo werden de wedstrijden afgewerkt. Na afloop toen de luidruchtige jeugd een weinig tot rust was ge- komen, sprak de heer Boeters de meisjes toe. Hij wees er op, dat het spelpeil van de dames-zwemsters altijd als goed bekend heeft ge- staan en ook hier zijn, ondanks het koude weer, goede prestaties gele- verd. Hij gaf uiting aan zijn vreugde, dat de inspecteur van het L.O. de heer Vernooy en de sportconsulent de heer van Drunen, hier aanwezig waren. Hij dankte hen daarvoor. De heer Vernooy deed het genoe- gen hier aanwezig te kunnen zijn. Ons land hq£ft op het gebied van de zwemsport een goede naam, alt dus de heer Vernooy en daarom is het goed te weten wat er in onze jeugd schuilt. Hij wees er op, dat het van groot belang is, dat wij ons lichaam, ons door God gegeven, goed ontwikke- len en het zwemmen is een der mid- delen daartoe. Dank bracht spr. aan de Eerw. Zusters. onderwijzeressen en aan alien, die deze wedstrijden hadden mogelijk gemaakt. Daarna reikte de heer Vernooy de prijzen ujt. Voor iedere winnaar had hij een speciaal woordje en 'n aansporing. Nadat de meisjes het terrein van de strijd hadden verlaten, traden de jongens aan. Ook hier werd, evenals bij de meisjes. fel gestreden voor de eer van hun school. Toen deze wedstrijden waren be- eindigd heeft allereerst Br. Alexis een kort woord gesproken. Br. Alexis constateerde met grote vol- doening aan het einde van deze wed strijddag, dat deze eigen schoolwed strijden, het vorige jaar bescheiden begonnen, thans door velerlei giften waren uitgegroeid tot een welge- slaagd feest. De heer van Drunen, die hierna een kort woord tot de jongens richt- te, zeide heel wat wedstrijden te hebben medegemaakt, maar ver- baasd was over hetgeen hij hier aanschouwde. De inspectie stelt zich voor. aldus de heer van Drunen, dat wanneer men de lagere school gaat verlaten. men ook kan zwemmen, maar ook wenst zij wel eens te weten wat voor krachten er onder de jeugdige zwemmers schuilen. Er waren thans veel jongens in het water, doch in specteur van Drunen rekende er op, dat het volgend jaar dat aantal nog groter zou zijn. Tenslotte reikte de heer Vernooy met een toepasselijk woord de prij zen aan de winnaars uit. Hij con stateerde, dat de wedstrijden zeer prettig waren verlopen, doch wees er op, dat er rieel wat werk is ver- PRESENTIEGELD HUISVESTINGSCOMMISSIE Ged. Staten hebben het raadsbe- sluit tot verhoging van het presen- tiegeld aan de leden van de com missie van advies voor de huis- vesting van f3.- tot f5.- goedge- keurd. SUBSIDIE RESTAURATIE GROTE KERK Ged. Staten van Noordholland hebben zich tot de Raad gewend met een schrijven, waarin wordt medegedeeld, dat het maximum van het provinciaal subsidie, toegekend ten behoeve van de restauratie van de Grote of St. Laurenskerk van f 128.250.- is verhoogd tot f 138.750.- onder vqprwaarde, dat de maxima der voor hetzelfde doel toegekende subsidies van het Rijk en de ge- meente worden verhoogd, resp. van f 487.350.. tot f 527.250.- en van f 205.200.- tot f 222.000.-. WIELERWEDSTRIJDEN OP ZONDAG De Kerkeraad van de Gerefor- meerde Kerk te Alkmaar heeft zich tot de Raad gewend met het verzoek te bevorderen, dat rij.wiel- wedstrijden op de openbare weg voortaan i.v.m. de Zondagsrust en -heiliging, niet meer op Zondag worden toegelaten. B. en W. zullen de Raad voorstellen dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, aangezien op grond van art. 6 der wegenverkeersregeling aan Ged. Staten de beslissing is opgedragen over verzoeken tot het houden van wielerwedstrijden op andere dan rijkswegen. zet geworden om dit verloop mo gelijk te maken. Vele heren hebben daarvoor zeer veel werk gedaan en in zijn dankwoord betrok hij speci- aan de heren Rietveld, van Keste ren en v. d. Griendt. Het was een prachtig geslaagde dag voor de jeugd, welke zowel bij hen die hem organiseerden, als wel bij de jeugd nog lang in prettige herinnering zal blijven. De uitslagen waren: MEISJES. Afdeling D. 8 x 25 m.: le prijs St. Josephschool 204, sec., wisselbeker. 2e prijs St. Agnes- school 236 sec. 4 x 25 m estafette: St. Joseph- school 1 min. 40 sec. Afdeling C: 8 x 25 m. le prijs St. Annaschool 179.8 sec., wisselbeker. 2e prijs St. Julia U.L.O.-School 209.6 sec. 4 x 25 m. estafette: St. Annaschool 1 min. 38.8 sec. Afdeling B: 8 x 25 m. le prijs R.K. Lyceum 192.7 sec., wisselbeker. 2e prijs St. Julia U.L.O.-School 208.7 sec. 4 x 25 m. estafette: R.K. Lyceum 1 min. 46.8 sec. Afdeling A: 8 x 25 m. le prijs St. Julia-school 219.5 sec., wisselbeker. 2e prijs R.K. Lyceum. 4 x 25 m. estafette: St. Julia- Ulo-School 1 min. 35 sec. JONGENS. Afdeling D: le prijs: St. Willibrordus 193.3 sec. wisselbeker. 2e prijs St. Adelbertus 203.6 sec. Estafette: le prijs St. Willibror dus 1 min. 24 sec. 2e prijs St. Bavo 1 min. 28.6 sec. Afdeling C: le prijs Ulo 191.6 sec., wisselbe ker. 2e prijs Lyceum 219.6 sec. Estafette: le prijs Laurentius I 1 min. 24 sec. 2e prijs Ulo 1 min. 30 sec. Afdeling B: le prijs Ulo II 180.7 sec., wissel beker. 2e prijs Lyceum 181.6 sec. Estafette: le prijs Ulo I 1 min. 2.9 sec. Afdeling A: le prijs Ulo 166.9 sec., wisselbe ker. 2e prijs Lyceum 188.5 sec. Estafette: le prijs Ulo I 1 min. 9 sec. K.J.M.V. „ST. GEORGE" Beste Vrienden, Aan het einde van ons succesvol le seizoen 1948, staan wij voor een meuwe bestuursverkiezing. Laat Woensdagavond 14 Juli a.s. zien, ,.Een Man van Karakter, „Een Man van de Daad" te zijn. Door alien zonder uitzondering om 8.30 uur in „Kinheim" aanwezig te zijn_ Ons devies „Het gaat goed in de K.J.M.V.", is een waar succes ge worden, maarhet kan nog be- ter!!!! Daarom weest serieus in het kiezen der candidaten, het is in Uw eigen en in het belang van onze vereniging. Het steilen der candidaten kan uiterlijk geschieden tot Woensdag avond 8.30 uur, ondertekend door drie handtekeningen. Mochten er nog liefhebbers zijn, om 25 Juli mee te gaan naar Den Bosch, laten zij dat dan zo spoedig mogelijk op- geven, denkt er tevens aan de con- tributie aan te zpiveren tot 1 Augus- tus. Dus Woensdagavond. Allen.... aanwezig. Met K.J.M.V. groeten. VISSENDE BELGEN Een aantal Belgen, op vacantie in het waterrijke Holland, was Zondag aan het vissen in de Hoornse Vaart. De Rijkspolitie kwam en vroeg de vissers naar hun vergunning, die zij echter niet hadden. Met de ver- maning voor 'n volgende keer te zorgen in het bezit van de vereiste vergunning te zijn, liet de Rijkspo litie de buitenlanders echter onge- rnoeid. Toen kwam de rivierpolitie; die echter proces-verbaal opmaakte te gen de Belgen. Wij geven aan het soepel optreden van de Rijkspolitie de voorkeur. SCHAKEN 11 KAMPIOENSCHAPPEN VAN ALKMAAR EN OMSTR. E. D. de Waal bekerhouder 1947 Evenals verleden jaar organiseert het bestuur van V.V.V., bestaande uit de heren: D. Appel Sr., A. Vis, P. Groenewoud, P. Hoekstra en F. Bosch, de kampioenschappen van Alkmaar en Omstr., in hoofd-, eerste- en tweede klasse. Beker houder voor het jaar 1947 is de heer E. D. de Waal. Of hij dit jaar wederom als winnaar zal eindigen valt echter te bezien. D. Appel Jr. een van de ernstige candidaten, heeft een uitstpkende training ach- ter de rug en wist onlangs beslag te leggen op de titel van ..Kam- pioen van Noordholland". In dit zelfde tournooi eindigde de Waal als tweede. De andere „Dritte im Bunde" is P. Seewald (Bergen) eveneens een speler met een prach tige staat van dienst. Hij eindigde in het Hoogoven-tournoqi 1948 als eerste in een tienkamp voor spe- lers 'als Kroone, Mulder, Leens en Dijkstra. De „mindere" goden, die echter het psychologische voordeel mee hebben geen reputatie te bezitten zijn, P. Vreeken, W. Kwak. E. G. Kayser, Levendig (Dirkshorn), Witsmeer, Beemsterboer en ande- ren. Deze spelers hebben „niets te verliezen" .maar juist deze factor, zal hun stijl, zeer ten goede komen. In de eerste klasse is het de jonge speler Huijberts (V.V.V.),, die zijn titel te verdedigen heeft. Hij zal echter in Leusink (Heiloo) en Ir. Cool (V.V.V.) waardige te- genstanders hebben. Het speeltempo zal 36 zetten in 1% uur bedragen. ..Diezee-vis sers" zijn dus gewaarschuwd! Het komt bij dit speeltempo vooral aan op eenvoud, een goede eindspel- techniek en een vlugge blik. De eerste ronde zal aanvangen op Maandagavond 19 Juli in het clublokaal „Het Wapen van Heems- kerk", Breedstraat, Alkmaar. Belangstellenden zijn van harte welkom. DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN ALK MAAR EN OMSTREKEN Finales Hoofdklasse: Ravenstijn geklopt! De sensatie van de dag was on- getwijfeld het falen van Raven stijn tegen de gevaarlijke outsider de Bree. Het is in de damwereld algemeen bekend, dat het zeer moeilfs: is de titelhouder een nederlaag toe te brengenj en de Bree een pluim voor zijn keurige prestatie. Het was een zeer eigenaardige partij en slechts na^grondige ana lyse zal uitgemaakt kunnen wor den, waar Ravenstijn foudeerde. De Bree fnet zwart speelde syme- trisch na tot in het middenspel (25e zet), juist lang genoeg om in een combinatie te lopen, die winnend leek. Beiden kregen dam en nadat zwart's dam opgesloten werd, be- reikte Wit met een tweede schijf de damlijn, waarna zwart's dreigingen niet voldoende gepareerd werden en de twee witte dammen het strijdtoneel moesten verlaten. ?en listig slagzetje deed de rest en de grote favoriet voor de titel capitu- leerde Door di=ze nederlaag is de spanning enorm gestegen. Schuit-Verver sp^plde een onre- gelmatige partij. Laatstgenoemde kreeg in de opening enig nadeel maar wist toen door goed tegenspel toch nog een voordelige remise te behalen. MooyboerHemels was een klas- sieke partij. Mooyboer kreeg gebrek aan tempi, speelde foutief toch nog verder klassiek tegen en kreeg na een nadeeltje aan de lange vleugel, door een Coup Royal dreiging zwaar spel, waarna de winst keurig door Hemels met steeds gedwongen spel te geven, afgedwongen werd. j KruiderOud werd uitgesteld Hemels en de Bree leiden na' de 2e ronde met 3 pnt. Uitslagen le klasse: HelderGeuzenbroek 11 OttoWoonijk 02 Smolenaarsde Haas 0—2 JornaToepoel 02 StamPeerdeman uitgest. Wel een succesavond voor zwart. Toepoel leidt met 4 pnt. 2e klasse: Langras Jr.Veenstra 20 Veen—Langras Sr. 20 Bijwaard—Miedema 20 BrinkhofVeen 20 Langras Jr. en Bijwaard leiden met 4 pnt. 3e klasse: WijnHelderman 02 v. LeeuwenSpaans 11 Smolenaars Jr.Korn 11 Spaans aan de kop met 3 pnt. TOELATINGSEXAMEN GYMNASIUM ALKMAAR. Van de 53 candi daten werden er 46 toegelaten tot het Murmellius-Gymnasium. Het waren: K. P. Ackema, E. C. Adolf, J. Frederikse, R. Gransbergen, I. v. Hoek, H. v. Jaarsveld, H. Kaper, D. Lammee, F. Meischke, J. Over- eem, M. C. Roos, J. Scholten, P. Smink, J. Steensma, H. v. Wijk, M. Zwanenburg en C. A. Wijtema, alien te Alkmaar; H. Butter, M. v. Fo- reest, J. Jonker, J. A. Kalff, G. Vis- ser, G. J. de Vries en J. Zv^answijk alien te Heiloo; A. Bijkerk, F. Bijls- ma, R. Deighton, W. Dorbeck, J. Hornstra, E. Pronk, E. Swart, G. Verkuyl en M. Ypma te Bergen; K. de Boer, Schagen; E. Bouwman, Avenhorn; A. Destree, St. Pancras; C. v. Geel, Hoorn; D. Hop, Stompe- tcren; P. de Lange, Krommenie; C. Ovinge, Wieringermeer; N. Post, H.H.Waard; W. Rooyaards, Schoorl; A. Wijker en A. Verbeek, Egmond aan Zee en H. de Wit te Oudkarspel In Jan. j.l. werd in het G.O. een subcommissie benoemd ter bestu- dering van het gehele salaris- en loonvraagstuk voor het gemeente personeel; het resultaat is thans de Raad aangeboden in de vorm van een nieuwe verordening, waarin de vaste en tijdelijke toelagen, welke de laatste jaren verleend waren, zijn gelncorporeerd en tevens zoveel mogelijk gestreefd werd naar een aanpassing met de salarissen en lo- nen van het Rijkspersoneel. De laatste algemene salarisher- ziening dateerde van 1930, zodat deze nieuwe salarisverordening niet overbodig genoemd kan worden. In de nieuwe verordening wordt een periodiekenstelsel ingevoerd, dat voor de nog niet op het maximum- salaris staande ambtenaren een be- langrijke verbetering betekent. Met betrekking tot de salarissen van enkele hoofden van Takken van Dienst stelt het G.O. hogere maxima voor dan door het departe- ment werd geadviseerd. B. en W. kunnen zich met dit standpunt verenigen en hebben de ze maxima in de verordening op- genomen, zulks in afwachting van de reactie daarop door Den Haag. De reorganisatie van de bode- en conciergedienst, welke in de pen was, hebben B. en W. overeenkom- stig het voorstel van het G.O. nog niet in het ontwerp opgenomen, omdat zij daarop t.z.t. met een af- zonderlijk voorstel denken terug te komen. Voorts wordt de invoering van nieuwe functies van adjunct- directeur van slachthuis en licht- bedrijven in het vooruitzicht ge- steld. Wat de lonen der werklieden be- treft, zullen bij vaststelling van het ontwerp, gerekend van 1 Juli af, door de gemeentewerklieden de- zelfde lonen worden genoten als gelden voor de rijkswerklieden in een le klas gemeente. Er is in het ontwerp een nieuwe loongroep opgenomen voor vaklie- den met bijzondere bekwaamheid. Het is de bedoeling, dat de ver ordening, regelende de bezoldiging der ambtenaren en die der ambte- haren van de K. v. W., op 1 Oct. 1947 in werking treedt. Aanvaarding van de salaris- en loonvoorstellen, waarmee naar ra- ming een bedrag van f 150.000.is gemoeid, betekent vrijwel aanpas sing aan het rijkssalaris- en loon- peil. De commissies van overleg stei len in hun adres aan B. en W. voor een algehele gelijkstelling van ti- tulatuur voor de administratieve bedrijfsambtenaren met die van de ambtenaren der secretarie. Zij zijn voorts van oordeel, dat de rang van hoofdklerk voor niet-gediplomeer- de ambtenaren een eindrang be- hoort te zijn; ambtenaren ter se cretarie met diploma gem.-admini- stratie I dienen h.i. op korte ter- mijn toegelaten te worden tot de rang van ..adjunct-commies". De salaris- en loonaftrek zal ook gelijk zijn als bij het Rijk, n.l. in gewone gevallen 12 pet .en bij be waring 10 pet. De Kaderbijeenkomst van onze plaatselijke afdeling was bijjonder leerzaam te noemen, omdat vele ac- tuele problemen werden belicht en besproken. Vooral het' punt: Per- soneelsverenigingen mocht zich in een bijzondere belangstelling ver- heugen. De eindconclusie was, dat wij een zeer gereserveerde houding tegenover de personeelsvereniging dienen in te nemen, zowel om de grote gevaren, welke van die kant dreigen, als gevolg van vervlak- kende neutraliteit, alsook te sterke binding aan het bedrijf, met name in de vrije tijd. Het Bisschoppe- lijk vermaan kan omtrent deze verenigingen niet misverstaan wor. den. Uit een mededeling van de pen- ningmeester bleek, dat we al dicht bij de 1200 leden zijn, voorwaar 'n verblijdend teken, hetwelk ons echter bewust doet worden van de geweldige verantwoordelijkheid in menig opzicht. De bijeenkomst kan als geslaagd genoemd worden, zij het, dat enkele vakafdelingen verstek lie- ten gaan. Zij hebben vele gemist, omdat juist op deze bijeenkomsten de gelegenheid bestaat .het gehele terrein van onze vereniging, in zijn vele facetten te bespreken... Een volgende maal verwachten wij ook hen, die nu afwezig waren. ONDERWIJZERS VERGADEREN OVER HET BLOEMENCORSO In grote getale was het onderwij- zend personeel van Alkmaar in net raadhuis bijeen gekomen cm onder voorzilterschap van loco-burge- meester van Slingerland burge- meester Wytema was verhinderd te vergaderen over de komende feesten in verband met het rege- ringsjubileum en de kroning. Voor de gemaakte plannen is echter me- dewerking nodig van de medebur- gers waarbij dan het onderwijzend personeel een belangrijke plaats ln- neemt De bedoeling is van iedere school' een versierde wagen mee te laten rijden in het bloemencorso. De heer Vleugel, voorzitter van het sub-comitd voor het bloemen corso, lichtte diverse punten nader toe. Bij dit bloemencorso mogen de schoolkinderen niet ontbreken De vraag is echter, of er van de scholen nu iets te verwachten is. Nu echter de kwestie ter tafel werd gebracht bleek dat enkelen nog geen circu- laire. waarin de kwestie van het bloemencorso werd behandeld, had den ontvangen. Daarnaast werden verschillendp bezwaren opgewor- pen, die nu niet direct ontzenuwd konden worden, Het voornaamste bezwaar was wel de prijs, die voor de bloemen moet worden betaald. Volgens de voorzitter was dit mis- schien te ondervangen door ook de burgerij, die nu kan tonen, dat he ernst is met het Huis van Oranje, finantieel te laten steunen. De vraag, wat moeten we men. werd hier ook toegelicht. Het is volsttekt geen noodzakelijkheid om alien met wagens te rijden. Ten slotte is het ook mogelijk lopende iets te doen, zonder dat daar een paard en wagen bij te pas komt. Dan kunnen de kinderen ook lndi- vidueel deelnemen, dus naast het groepje dat een school vertegen- woordigt, kan ook de enkeling mee doen en op eigen initiatief iets pres- teren bij dit bloemencorso. Daarbij is echter de medewerking van de ouders absoluut noodzakelijk. De suggestie hiervoor zal dan van de school moeten uitgaan, terwijl de ouders voor de in dit geval ge- ringe onkosten zullen moeten zorgen. De heer Knaap deelde nog iets mede aangaande de dag voor de rijpere jeugd op 14 September. Deze dag zal worden georganiseerd door de Alkmaarse Jeugdgemeenschap. De bedoeling is een stadsspel te laten opvoeren. Tot slot werden nog enkele pro- grammapunten voor de lagere scho-' len vastgesteld, waarbij de dagver- deling werd besproken. CONTACT TUSSEN BURGERS EN MILITAIREN Het onderwerp Contact tussen burgers en militairen" h^eft altijd in het middelpunt van onze be langstelling gestaan en dit is nog zo Verheugend was het dan ook voor ons, toen wij adjudant van Deutekom, die gelegerd is in het kamp aan de Westerweg, vol waar- dering over dit contact hoorden spreken. Thans bleek duidelijk, dat tussen burgerij en militairen een band is ontstaan. die steeds hechter wordt. Aanvankelijk stonden onze soldaten vreemd tegenover de Alk maarse burgers, doch gaandeweg werd deze toestand beter. De Cinema Americain begon met films draaien voor de soldaten. Het Alkmaars Bioscoop-Theater stelde zijn zaal beschikbaar voor het draaien van instructiefilms voor de militairen. Voor deze week gaf het Gulden Vlies de zaal voor het vertonen vgn een blijspel, hetwelk zal worden opgevoerd voor de sol daten De uitvoering van dit stuk, getiteld ..Dicky", berust bij de RAO. Ook kregen de jongens de beschik- king over sportvelden, dank zij en kele bevriende relaties. Verder zorgen de twee militaire tehuizen voor de nodige huiselijk- heid. welke de soldaten natuurlijk net zo hard nodig hebben qls iemand anders. Binnenkort zullen zij nog de generale repetitie mee kunnen maken van „Don Quichotte" in het openluchttheater in Bergen hopelijk is het dan mooi weer! Welke Alkmaarse toneelgezel- schappen volgen? 2^jn er nog meer- deren, die geheel belangeloos hun krachten willen wij den aan onze militairen? Natuurlijk is dat zo, wij verwadhten tenminste niet anders. Ook de turnvereniging „De Halter" geeft een avond voor de soldaten. Naast inspanning behoort ook ont- spanning. Wie van onze Alkmaarse burge rij weet nog meer te doen? BEDEVAART R.K. MIDDEN- STANDS VERENIGING Het bestuur van de R.K. Midden- standsvereniging brengt zijn leden de bondsbedevaart naar Heiloo in herinnering welke morgen 14 Juli wordt gehouden. De Hoogmis is om 10.30 uur. Het bestuur vertrouwt er op. dat alien tijdig aanwezig zullen zijn. H.V.Z. OPGELET Vanavond houdt onze R.K Wan- delsportvereniging weer eeris een ..ouderwetse" trainingstocht. Na alle officiele marsen moet er weer eens getraind worden, vooral met het oog op de komende maanden, die weer de aandacht van vele tippe- laars vragen. Vrienden tot vanavond 7 uur op de Paardenmarkt. TWEEDE RONDE VAN ALKMAAR Op 8 Augustus wordt in Nieuw Rochdale weer een ronde van Alk maar verreden. Na de kerkeltjke viering op Don- derdag 8 Juli had Zondag de of ficiele feestviering plaats in het Moederhuis der Congregatie van de Zusters Ursulinen. Om 2 uur werden de Eerw. Zusters gehul- digd door de schoolkinderen, op de binnenplaats van de St. Ursu- laschool. Het geheel stond onder leiding van de heer G. Stokman, de kinderen zongen o.l.v. de heer C. Molenaar een door hem zelf gecomponeerd feestlied, waama de Bergense Harmonie o.l.v. de heer Joh. Beekman een door de directeur voor deze gelegenheid gecomponeerde feestmars ten ge- hore bracht. De heer J .de Koning sprak na- mens het feestcomit£ uit de burge rij, speciaal namens de ouders van de kinderen, die van de Zusters onderwijs genoten hadden. Tot slot zong het kerkkoor, ver- sterkt door het dameskoor van Ber gen o.l.v. de heer Molenaar het Laudate Dominum. Om 3 uur begon in het ontspan- ningslokaal van de Kweekschool de officiele receptie, o.l.v. de heer Tames, hoofd der school te Heiloo. Reeds Donderdag waren er vele bloemstukken binnengekomen, wel ke Zondag nog door enkele, o.a. van B. en W. van Bergen en van de parochie Warmenhuizen werden aangevuld. Het woord werd o.m. gevoerd door de burgemeester van Bergen, Dr. W. Huygens, die vergezeld was van de wethouders en de gemeen- tesecretaris, door de heer Chr. Dun, oud-inspcteur van het L.O., de heer Vernooy, zijn opvolger en de heer J. Feringa, Inspecteur in de in spectie Den Helder. Pastoor van Beers sprak namens de parochia- nen van Bergen, de heer C. Ellis namens de afd. Bergen van de K. A. B. en de heer J. Thomas namens de R. K. Middenstandsbeweging. Ook de heer Spigt, hoofd der school te Hoogkarspel, sprak na mens de katholieke ouders van die gemeente, die ook in zo ruime ma te van het onderwijs der Ursulinen hebben geprofiteerd. Verschillende cadeaux werden de jubilerende Congregatie aange boden. De heer Slijkerman, vader van de directeur der Congregatie, bood namens de ouders en familie- leden der Eerw. Zusters een gou- den ciborie aan; namens de oud- leerlingen bood mevr. v. d. Berg uit Egmond-Binnen een expositie- troon voor de kapel van het Moe derhuis aan, alsmede voor de acht missiestaties in Oeganda twee gou- den cibories en acht stel kandelaars met kruis voor de altaren in de missie. De leken-leraressen en -le- raren boden een stola aan. Het personeel bood een voorstelling van de St. Josephstichting in Delfts blauw aan. Dir. J. Slijkerman bracht alle gevers namens de Con gregatie dank en beantwoordde de verschillende sprekers. Ook de heer Holleman, hoofd der B.L.O.-school te Den Haag, gaf op de receptie van zijn belangstelling blijk. Vandaag wordt het feest gevierd voor de leerlingen van pensionaat en kweekschool; op 25 Juli zullen de oud-leerlingen in het Moeder huis een reunie, ter viering van het jubileum, houden. (met een blik !de kalender) op AUTO CONTRA MOTOR Op de hoek Wilhelminalaan- Julianalaan kwam een auto, die geen voorrang verleende in botsing met een motorrijder, die aan hand en been werd gewond. Beide voer- tuigen werden beschadigd. DENK AAN DE SPOORBOMEN Op de Bergeroverweg werd een 53-jarig man, die op zijn fiets door- reed, toen de spoorbomen daalden, door een der bomen geraakt. Hij liep een hoofdwonde op en is, nadat door de politie een snelverband was gelegd, naar het C.Z. vervoerd. Een auto, die zich op de overweg bevond, doordat de bestuurder was doorgereden, vond de boom aan de andere zijde gesloten en moest re- tireren. Het is verboden zich op de over weg te bewegen, wanneer de spoor bomen dalende zijn. EXPLOSIEVEN INLEVEREN Nog steeds gebeuren er ernstige, zelfs dodelijke ongelukken met vuurwapenen en explosieve stoffen, die destijds, na oproep, niet zijn in- geleverd. Van 17 tot 25 Juli zal een landelijke campagne gevoerd wor den en wordt een ieder, die deze stoffen of wapenen onder zijn be- rusting heeft, verzocht hiervan ken- his te geven aan de politie. Wij komen hier nader op terug. GESLAAGD Aan de Techpische Hogeschool te Delft slaagde"woor het ingenieurs- examen electro-techniek onze stad- genoot G. Dekker. ALKMAAR. Zoals men weet, is tijdens het voorbije weekend de Nederlandse dames-turnploeg voor de Olympische Spelen samenge- steld. Onder deze uitverkoren da mes bevinden zich drie leden van „De Halter", nl. mej. A. M. van Geenen, mej. K. Post en mej. J. A. Tonneman uit Hoorn. Nadat in de afgelopen weken in verschillende districten de kring- wedstrijden voor de vrijwillige en bedrijfsbrandweer zijn gehouden ter voorbereiding voor de afdelings- wedstrijden en het landskampioen- schap, zijn Zaterdag in Bussum, waar ook het landskampioenschap „verspoten" wordt. de provinciale wedstrijden gehouden voor de korp- sen uit Noordholland en Utrecht in de c-klasse en voor het Zuidelijk deel van Noordholland in de klas se b. Er namen in de c-klasse 14 korpsen deel. De eerste drie plaat- sen werden bezet door Wieringer meer, 15 min.30,9 sec., werkplaats Ned. Spoorwegen, Haarlem, groep van Maurik, 17 min. 3 sec., Laren 2, 17 min. 35 sec. In de zwaardere b-klasse werkten de korpsen met eigen materiaal. Zij moesten met hun brandweerauto, alvorens bij de brandende schuur te komen, een 400 meter lange baan met hindernissen afleggen. Het re sultaat in de b-klasse, waaraan 19 korpsen deelnamen, is als volgt: 1. Bussum, 17 min, 53.45 sec.; 2. Be- verwijk 2, 18 min. 41.9 sec.; 3. Wor- merveer 1, 18 min. 44,4 sec. De wedstrijden om het landskam pioenschap in de c-klasse worden op Zaterdag 24 Juli en dat der b- klasse op Zaterdag 31 Juli in Bus- sum gehouden. Hieraan nemen brandweerkorpsen uit alle provin- cies deel. FEEST VOOR DE KLEUTER- EN NAAISCHOOL AKERSLOOT. Bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Congregatie der Zusters Ursulinen van Bergen, vieren ook de kinderen Zaterdagmorgen in Uitgeest voor de meisjes van de Naaischool Zaterdag- middag. Het is voor ons ook een verblijdend feit en laten we een woord van dank richten aan de Eerw. Zusters van de kleuterschool en van de Naaischool. Onze kleuters Hebben een goede verzorging en opvoeding en onze meisjes leren goed en netjes naaien en dat is ze- ker zeer veel waard in een huis- gezin. Daarom vanaf deze plaats on ze hulde en dank. God geve U nog vele jaren. BURGERLIJKE STAND GRAFT Ondertrouwd Nlcolaas Ant. Kramer, van beroep veehou- der, wonende te Assendelft, en An na Maria Bijvoet, zonder beroep, te Graft; Wilhelmus Jac. Poel, oud 32 jaar, van beroep landbouwer, wo nende te Beemster, en Johanna Ma ria Konijn, oud 24 jaar, zonder be roep, te Graft. BURGERLIJKE STAND DE RIJP Geboren: Catharina Adriana, d.v. N. C. de Vries en A. M. Duin; Elisabeth Cornelia, d.v. P. Schouten en D. J. Visser; Pieter, z.v. G. Klinkhamer en T. Bloem; Marg. Maria, d.v. N. Vredevoort en M. A. Greuter; Gerardus Joh., z.v. Th. Roelofsen en C. G. Kaptein. Ondertrouwd: J. H. Kaandcvp. oud 27 jaar, en C. M. Beumer, ou£ 18 jaar. RIOLERING GOEDGEKEURD EGMOND AAN ZEE De plan nen tot riolering der gehele ge meente, die reeds jaren geleden zijn ontworpen, zijn thans eindelijk door Ged. Staten goedgekeurd. Als voor- waarde is aan deze goedkeuring verbonden, dat de kosten geheel ge- dekt moeten worden door heffing van een rioolrecht. SPORTPARK GEREED EGMOND A ZEE Het sport- park in de dui'nen bij de waterto- ren is thans gereed. De grasmat is nu zodanig, dat in het najaar de voetbalvereniging Egmondia het terrein zal kunnen bespelen. Het terrein dat onder leiding van de D.U.W. is aangelegd, is door deze dienst thans officieel aan de ge meente overgedragen. HEILOO'S LUCHTPOST HEILOO De wedvlucht Cha- teauroux (680 K.M.) welke op 4 Juli gehouden werd gaf de volgende uitslagen: J. Hoed-de Vries 1 en 6, M. Pa- ter-de Geus 2 en 5, W. H. Groot 3, R. Middelburg 4. De duiven welke om 7.15 uur ge- lost zouden worden, werden eerst om 11.15 uur met Z.W. wind los ge- laten. De eerste duif werd gecon- stateerd om 20.26.13 uur met 'n snelheid van 1233 meter per minuut. Er werden door Heiloo's Luchtpost 34 duiven medegegeven. Het gehele verloop van de wed- strijd is zeer slecht te noemen. De weersomstandigheden waren dan ook bijzonder ongunstig. Als bijzonderheid kunnen wij nog vermelden dat de postduiven per vliegmachines van de K.L.M. naar Chateauroux vervoerd werden Aan deze nationale vlucht deden '23000 duiven mede!! BURGERLIJKE STAND HEILOO Geboren: Agnes Ce cilia Maria d. v. P. J. van Bohemen en J. Groot; Alida d. v. G. P. Groot en A. de Graaf; Sijtje d. v. T. Kei- zer en E_ Koedijk; Geertruida Alida Maria d. v. J..Admiraal en M. Jan- sen; Cornelis z. v. C Dekker en A. L. Dekker; Johannes Hendrikus z. v. J. Haker en B_ Krist; Margare- tha Maria Agatha' d. v. P. Beukers en M. Duin; Theodora Maria d v. H. P. v. d. Berg en A. J_ van Ton- geren. Overleden: A T. J. de Rooij, 76 jaar; H. v. Alphen, 30 jaar; P. de Jager 25 jaar; J. T. Leek, 51 jaar. Ondertrouwd: P. C. Helder en E. H. Vermeer. Getrouwd: H. B. Wiecke en M. M. G Klaver; G. J. Oostermeijer en A. v.'d. Peet; J. P. Leek en A. Haa- ker; J. Stipsen en C. M. van Loo. BURGERLIJKE STAND ZIJPE. Geboren: Franciscus A. P., zoon van Stephanus H. Groot en Alida G. van Tuin; Cornelis J., z. v. Abraham van Groeningen en Maria G. de Wit; Gerrit H., z. v. Cornelis Zwaan en Grietje van Wit; Johannes A., z. v. Bouke Wieg- man en Reina E. van Hegeman; Johanna A., d. v. W. Slob en Ca tharina van Saal. WIT-GELE KRUIS AKERSLOOT. Naar wij verne- men zijn er voor de vacante plaats van wijkverpleegster alhier drie sollicitanten. Laten we hopen dat het waar is. Akersloot kan niet zon der wijkverpleegster. ORANJE-COMITE AKERSLOOT. We zitten nog steeds op de heren te wachten die in de gemeente de lijst zouden aan- bieden. Het wordt tijd heren, anders zijn de portemonnaie's leeg, hoor! GESLAAGD AKERSLOOT. Onze plaatsge- noot Dik Kaandorp slaagde aan de Universiteit te Amsterdam voor 't propaedeutisch examen. Voor de student een mooi succes. BURGERLIJKE STAND WIERINGEN Geboren: Alber- dlnna, dochter van F. Schaaphok en J. Menkveld; Heiltje, dochter van E. Vink en J. Mollema, Geertje Neeltje, dochter van J. J. Bruul en M. Poel; Jonans. zoon van C. P. de Schipper en Mrsiuiter. Ondertrouwd: A. Bagerman en D. Voorthuijsen Getrouwd: A. Verwoerd en W. Vonk; J. van Soelen en E. T. IJzer. Overleden: J. Numeijer, oud 83 jaar, wedr van H. Engel. COLLECTE WIERINGEN De collecte voor het Prins Bernhard Fonds op 29 Juni j.l. door de verkoop van an- jers heeft f 86.49 opgebracht. WAAR BLIJVEN DE SPERCIE - BONEN? Zij heeft haar licht eens opgestoken bij de kwekers en dezen hebben haar het geval uit de doeken ge daan. Het weer werkt vertragend op de groei van de boontjes. Het zal dus nog wel een paar dagen duren voor er voldoende sper- ciebonen aangevoerd worden. Zo, zegt Miep, is het dat! Dan is het gelukkig, dat er nog een overvloed is van: ANDIJVIE, WORTELTJES, SLA en KOMKOMMER. En dan zijn er nog de ZOMER- BIETJES en BLOEMKOOL. Wist U, dat er ook reeds rode ko.ol is? Dus, zegt Miep, geen constematie. Er Is In groenten nog varlatie. Publ. Centr. Bureau v. d. Tuinbouw- veilingen (Adv.) Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: PLAATSELIJKE BUIEN Wisselend bewolkt met plaatse lijke buien. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Noordwest. Wei nig verandering in temperatuur. BOUWVERGUNNIN GEN WIERINGEN Aan de heer T. Kort, Beltstraat 65 alhier, is ver gunning verleend tot het verbou- wen van zijn woon- en winkelhuis. Aan de heer C. Trompetter, De Haukes 48, alhier, werd vergunning verleend tot het verbouwen van zijn woon- en winkelhuis. CONCERT VAN ..CONCORDIA" BREEZAND De weersomstan digheden op 6 Juli j.l. waren van die aard, dat het openlucht-concert van de Harmoni'e ..Concordia" niet kon doorgaan. Thans echter wordt bekend ge maakt, dat, bij gunstige weersom standigheden, dit concert gegeven zal worden op Dinsdag 13 Juli a.s. 's avonds om kwart voor 8 begin- nende, op het schoolplein van de O. L. School alhier. Muziejdiefhebbers kunnen dus terecht, hedenavond_ Het oorspronkelijk voorstel" der werkgevers- en werknemersorgani- saties tot handhaving der huidige vacantiebonwaarde, waarin dan, gezien de gunstige ligging der feest- dagen, een vacantietoeslag van 1 week loon voor 1949 zou zijn ver- disconteerd, is door College van Rijksbemiddelaars als gevolg van 't algemeen regeringsstandpunt terzake niet voor bindende oplegging vat- baar geacht. De werkgevers in het bouwbe- drijf wordt geadviseerd aan hun arbeiders over het jaar 1 Juli 1948- 1 Juli 1949 vacanti.ebonnen te ver- strekken van een waarde, overeen- komende met die over het afgelo pen jaar. Hierdoor beschikken de arbeiders bij de vacantie in het jaar 1949 dus over een zodanig aantal bonnen, dat zij 1 week extra loon kunnen toucheren. De arbeidersorganisaties, verenigd in de Bedrijfsunie, zullen elke actie tot het verkrijgen van de genoemde 2 pet. gratificatie over 1948 nalaten en tegengaan. Zaterdagmiddag is via een bran dende centrale verwarming de vlam geslagen in het rieten dak van een huis op het landgoed Clingendaal te Wassenaar. De bewoners zaten rustig in de tuin, toen een kran- tenbezorger hen kwam waarschu- wen, dat hun huis achter hun rug- gen in brand stond. De brandweer van Den Haag en Wassenaar werd onmiddellijk gewaarschuwd. In- middels had men het meubilair uit het huis gehaald. Dank zij snel in- grijpen is het gelukt, de woning en een groot deel van het dak te sparen. De politie te Goes maakte proces- verbaal op tegen gen huisvader, die alle distributiekaarten van zijn ge- zin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, reeds een jaar lang zwart had verhandeld. Voorts bleek, dat vijftien personen bij het verhan- delen van de bonnen betrokken wa ren. De kous was hiermee echter niet af. Er werd n.l. tevens ontdekt, dat iemand te Goes een drietal stamkaarten in pand had gegeven, waarop anderen bonkaarten haal- den. zal de Nationale revue deze zomer de poppetjes laten dansen waarvoor Rido de teksten wederom schreef, terwijl Henriette Davids er ook haar best in zal doen; is er minder vis dit jaar, dan het vorige. De aanvoer bedroeg nu ruim 55000 kantjes. terwijl in 1947 om deze tijd 123000 kantjes binnenkwa- men Maar toch zijn we tevreden met'af'en toe onze Hollandse nieu we, waar of niet; vicrt in Delft een achtste wereld- wonder haar vijftigjarig jubileum, want Mej. Schonk is dan vijftig jaar dienstbode bij een en dezelfde familie. Om je hoge hoed voor op te zetten en heel hard hoera te roe- pen; zal het stadfe Huissen deze hele week volop feest hebben, omdat het zeshonderd jaren bestaat. De vlaggen hangen uit en de mensen hebben allemaal plezier, omdat ze in zo'n oude vesting mogen wonen; schijnt overal in het land veel scha- de aan de gewassen te zijn toege- bracht door de vele regens van de laatste (maanden) weken. De ker- senoogst lijdt erg onder het slechte weer en op Walcheren begint het er ook niet beter op te worden, voorts komen ernstige klachten van het eiland Tholen en van elders; heeft de ..Nachtwacht" op de schou- ders van een aantal dragers een klein reisje gemaakt, om naar de plaats van bestemming te worden gebracht. De dragers zongen hierbij krachtig en luid het „Wien Neer- lands bloed" Zal het enorme schil- derij nu eindelijk rust krijgen in de serene hallen van de kunsttempel, of over luttele dagen weer voor krijgsrumoer en lawijt moeten ver- huizen?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2