DeV.S. eisen gewapende UNO-interventie RUSSISCHE NOTA OVER BERLIJN OPNIEUW UITGESTELD Voor Alkmaar en omgeving Chifley voldaan GEBROEDERS DE VILDER van rechtsvervolging ontslagen Morgen komt de conference te Frankfort bijeen DR. L. J. M. BEEL kabinetsformateur De Eerste Kamer was bijeen Palestijnse kwestie in de Veiligheidsraad Onvoorwaardelijke wapenstilstand in Jeruzalem binnen 24 uur -v.. d Ambtenarenverbod weer in werking Triest krijgt Marshall-hulp Dewey-Warren tegen Truman-Barkley Optreden wordt een verschoonbare dwaling geacht Geen ver lies? Wetsontwerp over Belgische koningskwestie Opvolger van Dubois benoemd Nieuwe regering - nieuwe houding Te betreuren? Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur- Fr. Otten. Direct eurE. J. M. Stumpel Abomiementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per ma and. Advert entie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. DE REGENTES, H.K.H. Prinses Juliana, heeft thans aan de af- tredende minister-president, dr. L. J. M. Beel, opdracht gege- ven, een nieuw kabinet te vor- men. •s-GRAVENHAGE, 14 JulL Thans wordt officieel medegedeeld, dat de Regentes aan minister Beel een opdraght heeft gege ven tot het vormen van „een parlementair kabinet, dat een so groot mogelijk vertrouwen van de Tweede Earner geniet". De Minister heeft deze opdracht in beraad genomen. WOENSDAG 14 JULI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11311 BUREAUX: Van het strijdtoneel Van het politieke toneel Nieuwe Hongaarse gezant - - Bij de behandeling van het wetsontwerp tot tussentijds ont slag van leden der Ged. Sta ten en van wethouders heeft de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Witteman, in de Eerste Kamer medegedeeld, dat het ambtenarenverbod bin- nenkort weer zal worden toe- gepast. De strijd in Palestina is opnieuw ontbrand. Het oude stadsdeel van Jerusalem, dat thans onder mortiervuur ligt. H.H. Wijdingen Duitse president voor Oostelijke zone Nieuwe controle- maatregelen Engelse handelsvliegtuigen sfaan klaar De Russen richten verdedigingsposten in Donderdag conference te Frankfort Ontbinding Italiaans Volksfront op komst? De oudste stad van Kennemerland Beverwijk viert begin Augustus haar 650-jarig bestaan. Reeds worden de voorberei- dingen voor de feestelijkheden getroffen. Hoog in de lucht wordt de feestverlichting op de toren van de Ned. Hervormde Kerk aangebracht. DE INDONESISCHE KWESTIE Nieuuu Zo luidt het bericht, dat Dins- dagavond in Den Haag bekend werd. Minister Beel heeft, zoals ge- bruikelijk is, de opdracht in beraad gehouden, hetgeen betekent, dat hij zijn besprekingen met partijleiders gaat beginnen. De opdracht is nog niet nauwkeurig geformuleerd. Dit zou hedenmorgen gebeuren. Op het ogenblik dat wij dit schrij- ven, Woensdagmorgen 10 uur, is daaromtrent nog geen nader bericht binnengekomen. Wei zijn er sug- gesties uit bepaalde, over het alge- meen goed-ingelichte Haagse poli- tieke kringen. En die verwachten, dat de opdracht nader geformuleerd zal worden als „een parlementair kabinet op bredere basis". Dat wil dus zeggen, dat dr. Beel zal trachten een kabinet te forme- ren, waarin naast de K.V.P. en de P.v.d.A. ook nog een andere partij, of andere partijen zitting zullen nemen. Daarbij valt dus in de eer- ste plaats te denken aan de C.H.U. en de V.V.D. Men weet, dat de eer- ste taak van het nieuwe kabinet en het nieuwe parlement zal zijn, de Grondwetsherziening te voltooien. Maar niet alleen daarvoor is twee- derde meerderheid nodig, waarover K.V.P. en P.v.d.A. niet beschikken. Ook voor de wetten, die met be- trekking tot Indie op de nieuwe Grondwet gefundeerd zijn, is twee- derde meerderheid vereist. En zo iets kan men niet avonturen. Dr. Beel schijnt ook niet tot avonturen bereid te zijn. En een ombuiging van betekenis kan van een man als dr. Beel niet worden verwacht. Daarom is het misschien toch nog niet zo gek, aan te nemen, wat in Den Haag gefluisterd wordt, dat niet aanstonds van dr. Beel een sla- gen behoeft te worden verwacht. Men acht het bijv. mogelijk, dat dr. Beel zijn opdracht zal terug- geven. Omdat hij zo gezegd, niet be reid zal zijn, zover naar „rechts" te gaan, als voor een meedoen van C.H.U. en V.V.D. nodig zou zijn. Dan zou een ander het maar eens moe- ten proberen. In dit verband is het niet onlogisch dat een naam als die van prof. Romme of van de Kamer- president, mr. v. Schaik, naar voren is gekomen. Zullen die wel sla- gen? Gaan die misschien weer te veel naar rechts? In elk geval acht men het denkbaar, dat in latere instantie toch weer dr. Beel naar voren zal komen als formateur, aan wiens welslagen op een gezonde parlementaire basis men dan meer kans geeft. Moge in elk geval de vereiste spoed betracht worden, waarop wij Zaterdag al als wense- lijk wezen en die ook in andere kringen als noodzakelijk wordt ge- voeld. Tenslotte valt nog te wijzen op een merkwaardigneid, dat de Re- gentes na het horen van diverse partijleiders e.a., Dinsdagmorgen ten tweede male de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal ontvangen heeft. Dit duidt er wel op, dat, gelijk te verwachten viel, de adviezen van de verschillende politici nog al uiteenliepen, zodat de Regentes het wenselijk vond, de beide Kamerpresidenten, die geacht kunnen worden. bijzondere vertrou- wenslieden van de Volksvertegen- woordiging te zijn, nogmaals om advies te vragen. Wij hopen tenslotte, dat het dr. Beel reeds in eerste instantie ge- geven moge zijn, een stevig kabinet te vormen, dat in deze moeilijke tijd de zakeh van het land neen, van het Koninkrijk, in goede banen weet te leiden, allereerst op het voornaamste fundament van een christelijke politiek, die toch altijd nog bij de meerderheid van ons volk gewenst wordt! DE EERSTE KAMER heeft giste- renmiddag en gisterenavond verschillende wetsontwerpen afge- handeld De heer prof. Anema, die prof Kranenburg als voorzitter ver- ving, herdacht prof. Aalberse, waarbij minister van Maarseveen zich namens de regering aansloot. De beide wetsontwerpen tot wiJzl- ging van de pensioenwetten werden goedgekeurd, evenals het ontwerp inzake het tussenfijds ontslag van wethouders en leden van Ged. Sta- ten. Dit geschiedde met 20 tegen 14 stemmen Ook zijn aangenomen de fiscale ontwerpen, nl. die, houdende regeling der waardering van effec- ten bij de belastingheffing en dat tot wijziging van de wet op de ver- mogensaanwasbelasting en van de wet op de vermogensheffing ineens. In de avondzitting zijn na korte discussie aangenomen de wet op de noodvoorziening van de gemeente- financien en de ontwerpen tot aan~ vulling van renten krachtens de invaliditeitswet en kinderbijslag- regeling voor invaliditeits-, ouder- doms- en rentetrekkers. De Eerste Kamer zal 20 Juli nog bijeenkomen. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) AT.KMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank1 Noorderbank LAKE SUCCESS, 13 Juli (A.P.) De Ver. Staten hebben van- avond formeel geeist, dat de Ver. Naties onmiddellijk bevel geven om op te houden met de strijd in Palestina en bovendien, dat de Ver. Naties dit bevel, indien nodig, met militair geweld doorzetten. In het krachtigste voorstel dat de Ver. Staten tot nog toe in de Veiligheidsraad hebben gedaan, eisten zij dat het be vel staakt het vuren niet later dan drie dagen na de goedkeu- ring van de resolutie van kracht zou worden. 14 km. van Tel Aviv, dat Jeruzalem van water voorziet, in handen ge- kregen. De installatie was vrijwel intact. Arabische vliegtuigen hebben j.l. Dinsdag bommen uitgegooid op n Joodse landbouwkolonie in de buurt van Kfar Yeheskiel, waarbij een der kolonisten gedood werd. Tevens voorziet het Amerikaanse voorstel in: 1. onvoorwaardelijke wapenstilstand in Jeruzalem binnen 24 uur; 2. pogingen van graaf Ber- nadotte omo Jeruzalem te demilita- riseren. Dit besluit van Amerika werd in de Veiligheidsraad bekend ge- maakt, nadat in de middagzitting Graaf Bernadotte een beroep had gedaan op de Veiligheidsraad om snel en krachtig in fie situatie in Palestina in te grijpen teneinde 'n einde aan de oorlog aldaar te ma- ken. Naar wij nader vernemen zou de wapenstilstand duren totdat een vreedzame regeling in de Palestijn se crisis is bereikt. De Britse afgevaardigde, Sir Alexander Cadogan, heeft verklaard dat Engeland het Amerikaanse plan behoudens enkele geringe wijzSgin- gen steunt. De zitting is om 23.49 uur ver- daagd tot vandaag 16.00 uur. Dan zal Rusland zijn mening over het Amerikaanse voorstel te kennen ge ven. Volgens de U.N.O.-autoriteiten maakt het voorstel een goede kans om de nodige 7 der 11 stemmen in de Veiligheidsraad te krijgen. In de voorbijgegane vierentwintig uur hebben volgens de binnengeko men berichten de joodse strijd- krachten op alle fronten het offen- sief aan zich getrokken. Door Arabieren zowel als joden bevestigd zijn de volgende gebeur- tenissen: Noordelijk front: Israelitische troepen zijn de Jordaan overgetrok- ken en hebben ten noorden van Misjmar Hajarden Syrische bodem betreden. Drie vliegtuigen hebben de haven van Haifa gebombardeerd. Centrale front:: De joden hebben het waterpompstation Raselein. 30 km. ten noordwesten van Jeruzalem lngenomen; voorts het Arabische dorp Soeba bij Einkarim. Een Ara bische poging om de Moesrara-wijk te Jeruzalem binnen te dringen, is mislukt. Egyptische troepen hebben vorderingen in de zuidelijke voor- steden van Jeruzalem gemaakt. De joden hebben Bethlehem gebom bardeerd, de Arabieren de joodse nederzetting Harel Ranat aan de weg BethlehemJeruzalem. Het politiebureau van Lydda is door de joden in de door hen reeds bezette stad veroverd. Ten noordoosten van Lydda hebben nog zware gevechten plaats, waarbij de Arabieren een tegenaanval schijnen ondernomen te hebben. Egyptische Dakota's heb ben de zakenwijk van Tel Aviv gebombardeerd. Zuidelijk front: Egyptische strijd krachten zijn teruggetrokken ten gevolge van Joodse aanvallen op Negba en Djoelis. Na een kort gevecht hebben de Joden het pompstation Raselain, op Een der Arabische vliegtuigen is neergeschoten. De Arabieren hebben bij hun laatste aanvallen 150 doden en 200 gewonden verloren. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse za- ken heeft verklaard, dat Engeland tijdelijk de betaling van 500.000 p. sterling aan Transjordanie voor de financiering van het Arabische Le- gioen heeft gestaakt. Azzam Pasja, de secretaris-gene- raal van de Arabische Liga, heeft bekend gemaakt, dat de vergade- ring van de politieke commissie van de Arabische Liga, die te Aly in de Libanon zou plaats vinden, is uit- gesteld. De redenen van dit uitstel heeft hij niet aangegeven. De heer Georges Bolony, een be kend Hongaars schrijver, is be- noemd tot gezant van Hongarije in ons land. De Australische premier Chifley is Woensdag per vliegtuig uit Londen naar zijn vaderland ver- trokken en zei, dat hij voldaan was over de resultaten van zyn missie in Engeland. Hij heeft de afgelopen week ge- confereerd met Attlee, Bevin en de andere ministers over de richtlijnen van de toekomstige economie van Australie en Engeland. Hij zei, dat de Australische rege ring het volkomen eens is met het standpunt van de westelijke mo- gendheden in de Berlijnse kwestie. Bij het afscheid zei hij: We heb ben niets opvallends tot stand ge- bracht maar we zijn tevreden en hebben heel wat bereikt op het ge- bied van de samenwerking tussen Engeland en Australie". PARIJS, 13 Juli (A.P.). De Europese economische organisatie heeft vandaag met algemene stemmen het vrije gebied van Triest opgenomen als lid van het Marshall-plan voor het economi sche herstel van Europa. Uit een door het ministerie van buitenlandse zaken afgelegde ver- klaring schijnt te moeten worden opgemaakt, dat het door de Euro pese organisatie voor het plan-Mar shall genomen besluit, de vrijstaat Triest tot haar lidmaatschap toe te laten, althans voorlopig uitsluitend betrekking heeft op de anglo-Ame- rikaanse zone. PHILADELPHIA, 13 Jdli (A,P.). Howard McGrath, de voorzitter van de democratische partij, heeft vandaag tijdens een persconferentie verklaard, dat president Truman zeer verheugd zou zijn" indien se- 'nator Alben Barkley aangewezen werd als democratische candidaat voor het vice-presidentschap. Het schijnt dus zeer waarschijn- lijk, dat de 70-jarige senator van Kentucky, samen met president Truman de strijd zal aanbinden te gen het republikeinse duo Thomas Dewey en Earl Warren. HET VRIJE VOLK houdt niet op, de teruggang van de Partij van de Arbeid goed te praten. Het kijkt daarbij graag naar de verliezen van de Communisten, die een flinke nederlaag te slikken hebben gekre- gen, welke, zoals men weet, ons lang nog niet groot genoeg is. Inderdaad hebben de C.P.N.-ers rond 120.000 stemmen verloren en als ge'volg daarvan slechts 2 zetels. De Partij van de Arbeid ging rond 83.000 stemmen achteruit en verloor ook twee zetels. Dat zullen we geen nederlaag noemen, zeker geen zware, maar het is een verlies en een ernstig verlies ook. Men kan daar wel allerlei redenen voor opgeven, maar dat is vers twee. Verlies is verlies, hoe het komt, komt het. En het is toch heus camouflage en daar zou de PvdA niet aan doen om de ongunstige cijfers van de Tweede Kamer van 1948 te vergelijken met de voor de P.v.d.A. wel iets meer gunstige cij fers van de Statenverkiezing van 1946 en de ongunstige vergelij- king met de Kamerverkie- z i n g van 1946 te verzwijgen. In 1948 had de P.v.d.A. 25.61 pet. van de stemmen, voor de Kamerverkie- zing van 1946 28.31 pet. Dat is een hele klap naar beneden. Dat is ge- ducht verlies, dat een uermindering van het zeteltal van 29 op 27 tot gevolg had. Te hetogen, dat dit geen verlies betekenen zou, is zwart wit noemen Het is propaganda nd de verkiezingen, welke de situatie voor de P.v.d.A. in werkelijkheid geen zier beter maakt. Bovendien was het stemmenper- centage in 1946 voor de Staten 25.81 en nu, voor de Kamer, 25.61 pet. Dat is tenslotte ook nog 0.2 pet. minder. Het ..V V." noemt dat „op ongeveer gelijk niveau blijven". Dat is derhalve zeer optimistisch beke- ken. De werkelijkheid is, dat de nieuwe P.v.d.A.-combinatie steeds meer ach teruit gaat. Het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag heeft L. Doedes. directeur van de Hollandse Beton Mij. N.V. en de Gebroeders De Vilder, directeuren van de N.V. Amsterdamse Ballast- Mij., van alle rechtsvervolging ont- De procureur-fiscaal had tegen de Gebrs De V., die beide 19 maanden in hechtenis geweest zijn, een straf van 6 maanden geeist met aftrek van het voorarrest, alsmede verbod om enigerlei leidende functie in de bouwbedrijven te bekleden, gedu- rende de tijd van een jaar. Tegen verdachte D. eiste de pro cureur-fiscaal een gevangemsstraf van 6 maanden voorwaardehjk met een proeftijd van 3 jaar, alsmede het opleggen van een boete van f 25.000 en het verbod om eniger lei functie te bekleden in de bouw- BRUSSEL, 13 Juli (A.P.). De Belgische Senaat heeft heden be- sloten een wetsontwerp te bestu- deren, dat, indien het later wet zou worden, een einde zou maken aan het regentschap en de in bal- lingschap levende koning Leopold III op de Belgische troon zou tc- rugkeren. Met de rechtse katholieken se- natoren stemden de communisten voor bestudering van het wetsont werp, terwijl de socialisten tegen en de liberalen zich van stemming onthielden. In het wetsontwerp, dat is voor- gesteld door de katholieke senator baron Rene de Dorlodot, wordt ge zegd: „de wet van 2 Juli 1945 is in- getrokken". Deze wet bepaalde, dat Koning Leopold in een positie verkeerde die het voor hem onmogelijk maak- te te regeren. Men verwacht. dat als het ont werp ter behandeling in de senaat terugkomt, zich een hevig debat over de koningskwestie en de hou- ding der regering ten aanzien van de koning zal ontstaan. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op 13 Juli in de Kapel van het Philos'ophicum te Warmond de Tonsuur toegediend aan de volgende Eerwaarde Heren: J. Baas Th. C. J. Beemer, F. M. Bekkers, C. de Blok, J. W. van der Burg, J. C. Fransen, E. E. F. Gulji, P. de Haan, H. P. M. Habets, H. G. Kreike, C. Th. M. Kuylaars, G. J. Laan, P. T. M. Langedijk, G. Q. A. Meershoek, W. B. Miedema, A. Th. Mous, F. J. M. Pinxter, R. A. Ren- ckens, J. M. Roodbol, G. M. J. Ro senberg, P. G. B. Ruiter, M. Rutte, G. A. J. Sam, F. C. J. M. Schoone- beek, R. J. van der Steen, B. J. I. Truyens, P. J. A. van Velzen, E. Vereecken, J. J. Verlaan, S. C. Th de Vette, F. J. van der Vlugt, C. van der Wel en F. J. Wiist. Allen studenten van het Philoso- phicum te Warmond. BERLIJN, 13 Juli (A.P.). De Russen hebben vandaag, door middel van hun officiele bladen, geeist, dat West-Berlijn „capitu- leert", terwijl zij het beantwoor- den van de nota's van de drie Westelijke mogendheden opnieuw uitgesteld hebben. In de Sowjetpers werd opge- merkt, dat in de nota's niet ge- sproken werd van een „tijdsli- mict", dus geen ..ultimatum". Het officiele Russische blad „Tag- liche Rundschau", verklaarde, dat capitulatie „het Duitse volk een hoop lijden zou besparen". Zo goed als een snellere overgave van Sta lingrad het leven van vele Duitse soldaten gered zou hebben. Terzelfder tijd proberen de Rus sen de Duitsers schrik aan te jagen met vrees voor oorlog. Zij verkla- ren dat de „imperialistische" poli tiek van de Westelijke mogendhe den Berlijn tot een bedreiging van de vrede maakt en zinspelen er op, dat alles vriendschappelijk geregeld zou kunnen worden, indien toege- geven werd, dat Berlijn een deel van de Russische bezettingszone uitmaakt en de Westelijke gealli- eerden zich terugtrekken. De Russische pers sprak de be- schuldiging uit. dat de zogenaamde „tweede oorlog om Berlijn'^aange- stookt werd door de Westelijke ge- allieerden en dat de Russen deze zouden winnen, „omdat de Russen sterke zenuwen hebben. die ge- staald zijn in de historische strijd van de revolutie en de bevrijding.' Inmiddels werd Berlijn bezocht door *Britse officiele personen. Ar thur Henderson, de minister van luchtvaart en Anthony Eden, voor- malig minister van buitenlandse za ken. Eden werd vergezeld door Sir Robertson, van wie men geloofde. dat hij uit Londen teruggekeerd was met nieuwe instructies de Ber lijnse crisis betreffend. Hoewel Robertson en Eden wei- gerden iets te zeggen. werd bekend dat zij spoedig conferenties zullen houden met Lucius D. Clay, de de Amerikaanse opperbevelhebber. Maarschalk Sokolofsky, de Sow- jet-bevelhebber in Duitsland. heeft dr. Kurt Fischer, de communistische minister van binnenlandse zaken van Saksen, tot president van het Duitse binnenlandse bestuur in de oostelijke zone benoemd, aldus meldt het Duitse Nieuwsbureau DPD (Britse zone). De sovjetrussische autoriteiten hebben Dinsdagavond verordend, dat alle Berlijners, die naar het Westen willen gaan, slechts bij de sovjetrussische kommandatura in- ternationale passen kunnen aanvra- gen. Duitsers uit de Westelijke zo nes die Berlijn willen binnenko- men, zullen daartoe vergunning moeten aanvragen bij de Sovjet- autoriteiten in Berlijn, ook al zijn zij in het bezit van een interzonale pas, welke door de Westelijke ge- allieerden is uitgegeven. De nieuwe maatregel betekent al- gehele controle door de Sovjets op het gaan en komen van Duitsers uit en in Berlijn, ongeacht de sector, welke zij bezoeken of verlaten. LONDEN, 13 Juli (A.P.). Uit gezaghebbende Britse regerings- kringen wordt vernomen, dat En geland toebereidselen treft om het bedieningspersoneel en het aantal vliegtuigen voor de bevoorrading van Berlijn sterk op te voeren. Indien Rusland neen zegt op de westelijke eis om onmiddellijk de blokkade van Berlijn op te heffen, is men gereed om voortgang te maken met de grootscheepse nieu we plannen om de 2.400.000 Duit sers in westelijk Berlijn van voed- sel te voorzien. De Engelse handelsvliegtuigen houden zich gereed om bij de eer ste oproep van de regering op te stijgen en deel te nemen aan de ravitaillering van Berlijn in samen werking met de RAF en de Ame rikaanse luchtmacht. Van officiele zijde wordt medege deeld, dat de verzending van En gelse steenkolen naar Duitsland binnen enkele dagen zal beginnen. HAMBURG, 13 Juli (A.P.). Het Duitse dagblad Hamburger Echo heeft vandaag bericht, dat door de Russen verdedigingsposten zijn ingericht op de oostelijke oever van de Elbe. Langs de Elbe loopt een lange strook Brits-Russische grens, ten zuidoosten van Hamburg. Het blad meldde voorts dat ge- camoufleerde mansgaten en obser- vatieposten aan de oever zijn inge richt. De militaire gouverneurs van de drie westelijke zones van Duitsland en de premiers van de elf west- Duitse staten zullen Donderdag te Frankfort bijeenkomen, aldus meldt het Duitse persbureau DENA (in de Amerikaanse zone). Men zal de tegenvoorstellen be- spreken, die de premiers te Ko blenz hebben opgesteld met be trekking tot de constitutie voor west-Duitsland, welke door de drie militaire gouverneurs te Frankfort werd gemaakt. Volgens deze voorstellen zou de bijeenroeping van een natiomale ver gadering en de uitwerking van een Duitse grondwet verdaagd worden. De onderscheidene Landdagen zouden een „representatieve parle- mentsraad" kiezen, belast met het opstellen van de grondbeginselen van een administratief eenheidssta- tuut voor de Westerse bezettings- zones en invoering van een kieswet. De parlementsraad zou voor 1 Sep tember 1948 in functie moeten tre- den. bedrijven voor de tijd van een jaar. Het Hof overwoog, dat de stelling van de vertegenwoordiger van Ge- neraal Winkelman, dat de bezettei het recht heeft werken aan vlieg. velden te vorderen niet juist is Naar het oordeel van het Hof is het niet de strekking van het Land- oorlogreglement de bezetter rechten toe te kennen, doch alleen hem is de uitoefening van zijn feitelijke macht aan bepaalde grenzen te bin den. Het Hof gaf als zijn mening, dat een advies als het onderhavige een vrijbrief geeft voor de meest ernsti- ge collaboratie en dat de hier te lande -gebleven regeringsinstanties, die de Duitse oorlog hadden mee- gemaakt, beter hadden moeten we- ten. Het Hof was van oordeel, dat het gegeven advies onjuist is en in strijd met het Landoorlogreglement. Het Hof gaf als zijn oordeel, dat vast is komen te staan: dat ver- dachten het gegeven advies strikt hebben opgevolgd, dat zij geen op- drachten hebben geambieerd of na- gejaagd en dat dr. Hirschfeld de indruk had, dat verdachten liever van Duitse opdrachten verschoond wilden blijven. Het Hof oordeelde, dat hier spra- ke was van een verschoonbare dwa ling en dat aan het strafrechtelijk beginsel „geen straf zonder schuld" geweld zou worden aangedaan. in dien deze verdachten. die advies hebben gevraagd aan hun regering en zich daara,n houden, al was dat advies onjuist, zouden worden ge- straft Het Hof verklaarde een deel van het aan elk der verdachten ten laste gelegde bewezen. Het verklaarde verdachten ten aanzien van het he- gane feit niet strafbaar en ontsloeg hen te dier zake van alle rechtsver volging. ROME, 14 Juli. (Reuter) Een vergadering van de Italiaanse socia listen tezamen met de communisti sche partij heeft de overeenkomst voor gezamenlijke actie door de twee partijen bekrachtigd, doch aangedrongen op ontbinding van door de Nenni-socialisten en com munisten gevormde volksfront. De communisten zeiden het so- cialistisch verzoek aan hun partij- leiding te zullen doorgeven. V De president van de Verenigde Staten van Amerika, Truman, heeft gisteren de heer H. Merle Cochran benoemd tot opvolger van Dubois als vertegenwoordi ger van Amerika in de Commis sie van Goede Diensten.' De heer Cochran is sedert 1914 in de buitenlandse dienst van de Ver enigde Staten en heeft sedert No vember 1947 de rang van gezant. Hij werd geboren in 1892 te Crawfords- ville (Indiana) en studeerde aan de uniVersiteit van Arizona. Op de le en 2e bijeenkomst van het voorbe- reidende Comite van deskundigen voor de internationale monetaire en economische conferentie van Ge neve trad hij op als adviseur. Van Kleffens bij Lovett De Indonesische kwestie heeft 't onderwerp van bespreking uitge- maakt tijdens een onderhoud tus sen Lovett, onderminister van bui tenlandse zaken van de Verenigde Staten, en de Nederlandse ambas- sadeur. mr E. van Kleffens, die ver gezeld'was van raadsadviseur Blom van het ministerie van buitenlandse zaken. Op een vraag van de journalisten naar het onderwerp van de be spreking, herinnerde Blom aan de uitslag van de verkiezingen in Ne- derland en voegde er aan toe: „Ne- derland zal binnenkort een nieuwe regering hebben, die ongetwijfeld een nieuwe houding zal aannemen ten opzichte van de Indonesische kwestie." HET VERLIES van de P.v.d.A. is te betreuren, zeggert sommigen. Dat is naar een bepaalde zienswijze juist. Het is te betreuren uit een oogpunt van de algemene politieke verhoudingen in ons land, vooral gelet op de ontwikkeling van de laatste twee jaar. In het algemeen konden ze het goed samen vinden in de regeringscombinatie K.V.P. en P.v.d.A., en hoe sterker beide uit de stembus gekomen waren, hoe beter het zou geweest zijn. Psychologisch blijft het feit, dat door het verlies van de ene partner, de combinatie nu twee zetels minder heeft, toch nog van belang. Maar er is iets anders. Als we de cijfers goed bekijken, en vooral na- gaan. hoe het stemmenverlies is van de P.v.d.A., en de stemmenwinst van de K.V.P. en we letten daarbij ook op de Welter-aanhang, die toch altijd nog 62.000 stemmen bedraagt. zijnde 1.26 pet. van het totaal, dan moeten we wel tot de conclusie ko men, dat er katholieke P.v.d.A.- stemmen bij enige duizenden tot de JLV.P.-eenheid zijn teruggekeerd. En dat is naar ons inzien helemaal niet te betreuren. Ook al, omdat dit het waandenk- beeld van de „doorbraak" voor goed naar het rijk der fabelen ver- wees. Wel schijnt er in bepaalde P.v.d.A.-kringen neiging te bestaan, om de doorbraak-gedachte weer wjvt op te warmen, want in het „Vrije Volk" hebben we ook zo iets gele- zen, dat de partij zich weer met de propaganda naar rechts zal bezig houden. Ons dunkt, dat dit na de ontwikkeling sinds 1946 weinig suc- ces voorspelt. Maar het is goed, dat we het weten. Een gewaarschuwd man geldt voor twee.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1